Rechtszaken Provinciaal Nieuws VOOR DE HUISKAMER Voor allen die sukkelen VOOR OEN ALKMAARSCHENI KANTONRECHTER PUROL De Pluimveeteelt in Noord-Holland Mannen SPIERDIJK Een dronken kapitein ’T ZAND PURMEREND De gemaskerde overval te Amsterdam Mijnhardt’s Laxeertahletten HEEMSKERK Paard en rijtuig Sterke toename een weinig en de nederige man veToor- Een maand geschorst. op Tegen een der verdachten 5 jaar geëischt. ALKMAAR Hollands Uit- celebreerd worden voor de de van armen tot wordt 4* Fr. O. U hebt er veel werk van gemaakt, om het 1 waarna de kinderen Werden onthaald. auw toehalen we 7 •n De FAILLISSEMENTEN d. Graaf Co. omvang zijn geworden, de prijzen hooger stegen. Mi geverbaliseerd, buiten pltein van het stoomschip ,,Le Saint Chris tophe" terzake van dronkenschap. De kapitein werd voor 1 maand geschorst. 1928 6795 185 st. Een conglomeraat, van leerplicht wet, onderwijsinspectie, paedagogie en neurasthenie I»e juridische handigheid kon geen reddnig brengen heer Jac. B„ werkman te Alkmaar. De tram eleetrisch Naar wij vernemen zal de burgemeester binnenkort op een bij eenkomst van leden van de beide Midden- standsvereenigingen een uiteenzetting geven van het nut van een geelectrificeerde N.-H. tram in deze gemeente. Welnu dan,” rei de liefhebbende echtge- noote: ..je ziet dus. dat we een koetsier moe ten hebben, en natuurlijk in livrei.” „Wat! Moeten we dien vent nog in livrei steken ook?” ..Dat spreekt tut geneei voorzomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts en èroote perspectievëü met Weg .U voerde tot verweer aan, dat de grond, waar op hij al vanilje-ijs verkoopend, stond, was particulier terrein, behoorende aan den heer Joh. Zjjp, caféhouder aan den Middelweg, aldaar. Deze heer Zijp, heden gehoord als getuige, verklaarde, dat bedoelde grond voor zijn woning, voorheen afgescheiden door een hek. behoort aan den polder, doch hij had dezen grond verkregen in erfpacht en geen bezwaar, dat die grond als publieke weg werd ge bruikt. Deze toelichting scheen ten slotte voldoende om den Kantonrechter motief te geven den verdachte schuldig te verklaren en hem tot 1 boete of 1 dag te veroordee- len. met Verstopping of moeilijken trigen onregelmatiger! Stoelgang, zijn loofd nooit meer Ir «en loterij te spelen ep onmisbaar Werken vlug zonder kramp of Het R K Parochiaal hoopt Maand» ra vond in de K. 3. A. zijn jaarvergadering te no"den. Onvoordeelige tijdbesparing De 18-jarige hanngmarine' - Simon K. te Alkmaar, had op 13 Jan. reusachtig veel haast en wilde zich den langen weg naar Ter-<-—>rv bekorten d"or met ri’n handkar het Verdronkenoord in verboden richting I van beleefden fellcitatie-brief van de aardappelen, groenten en vleesch in korter tijd uitstekend werden toebereid in den elec- trischen oven, we zagen het beslag van de cake in den anderen oven zetten, dezelve na 1 een korten tijd heerlijk gebakken daaruit te voorschijn komen, en proefden hoe smake lijk ze was, bij het, tijdens de pauze, door Slechts uitstel van executie? De 58-jarige heer Pieter K. kruier, wor men- en krabbenhandelaar ten dienste der hengelaars te Alkmaar zou volgens dag- De Ra^d voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan betreffende de klacht van het Maritiem Kantoor W. H. Mellema en Co. te Amsterdam tegen den gewezen'ka- Voortdurende inspectie verdient aanbeveling De sigarenhandelaar N. P. K. uit Amster dam, wiens costuum den motorrijtuigbe- stuurder verraadde, was op 16 Januari op den Schermerweg onder Alkmaar tegen de lamp geloopen omdat den controleerenden politieagent bleek, dat de handrem van zjjn motorrijwiel in staking verkeerde. Het verdient zeer zeker aanbeveling voor eiken nytorrijder of automobilist om zjjn rijtuig nog eens extra te inspecteeren voor men de Alkmaarsche grens overschrijdt, daar de politie in die gemeente zich steeds actief en paraat betoont. Onvoldoend werkende rem- rhen zijn een ernstige bedreiging voor de financiën, zooals ook weer dezen heer K. bleek, daar hjj werd veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen. De ambtenaar had zelfs 15 boete of 15 dagen gevorderd. Een gecompliceerd geval tot oplossing gebracht Zooals bekend is, stond de heer Pieter S„ selzoenhandelaar en krachtens dit ambt ook ijscohandelaar, onlangs terecht als hebbend tijdens de feesten te H. H. Waard in strijd met d^ verordening aan of op den openbaren ‘ijswafels verkocht. De gedaagde verdachte berijden wel eieren Ook de waarde neemt jaarlijks toe. In nog was deze millioen derlandsche voerd Naar Opgegeven door Uitgesproken: 23 Jan. Jan Kat. koopman in papier- waren te Amsterdam, Reguliersgracht 73 beneden, wonende Amsterdam Ceintuur baan 272 II. R. c. mr. M. S. A. Vbes. Cur. De heer Com. K tuinder te Limmen, die onlangs terecht stond op grond van het fett, dat hü zijn tot 1 April 1930 onder de leerplichtwet vallend zoontje Hendrik van school had thuis gehouden, zag heden zijn zjjn zaak verder behandelen. Gehoord wer den als getuigen dr. van Noppen en het hoofd der school, de heer Bosman. Het bleek, dat de jongen reeds 7 klassen had doorloopen en een onoverwinlijken af- kefer betoonde van voortgezet onderwijs. Zoo erg, dat zijn zenuwgestel werd aangetast. De vader had alles aangewend om ziin zoontje te bt wegen, onder meer hem huis onderwijs te le»en geven door den heer Bosman. Hij achtte het in het nadeel van den knaap hem te dwingen. Dr. van Nop pen had den scholier onderzocht en niets abnormaals ontdekt. Hjj had daarvan ten briefje afgeweven en daarin verklaard, dat bet ongewenscht was den knaap naar de school te zenden. .Indien dit nadeelig werkte op zjjn zenuwgestel. De heer Basman Doemde den knaap, dien hij een lieven jon gen noemde, de dupe van het zevende leer jaar. Ten slotte werd aangenomen, dat de overtreding, omdat geenerlei geldige reden bestond tot onthefflgn van het schoolbezoek wettig en overtuigend was bewezen en werd de vader mitsdien veroordeeld tot f 5 boete ot 5 dagen. Door 30, 60,'Tube 80 et. Gemeentepolitie contra gemeentewerken De heeren H. S. en S. B.. twee werkloozen. lijdelijk werkzaam bij den dienst Hout en Plantsoenen te Alkmaar, waren op 14 Ja nuari geverbaliseerd, omdat zij op den Schermerweg. buiten noodzaak, met een handwagen op het riiwielnad hadden gere den. Verdachte S„ die het eerst verscheen, verklaarde echter, dat zij waren gerequi- en mevrouw Wlldert zaten aan de koffie en mevrouw sprak tot haar echtgenoot: „Frits. morgen viert onze kleihe jongen z’n eersten verjaardag, en die moet naar be- hooren gevierd worden. Daarom heb ik m*n beste vriendinnen uitgenoodigd. ook mevrouw Dribbels, dat akelige schepsel. Inviteer jU nog een stuk of zes van je bekenden. Hoe meer hoe liever, maar vergeet niet te zeggen, dat de kleine Johan jarig is.” „Ja wel,” lachte Wlldert, „en ook het klein ste cadeautje zal dankbaar aangenomen wor den. niet?” „Zeker, men moet niets afslaan dan vlie gen; wie het kleine versmaadt, is het groote niet waard. Apropos,” liet mevrouw er direct op volgen, toen ze zag dat haar man z’n jas aantrok; „ik heb een koetsier gehuurd en een beeldige livrei gekocht." ..Maar kind, hoe voorbarig! We hebben het paard en ’t rijtuig nog niet eens." „O, dat komt wel. We hebben immers zwart op wit het bewijs gekregen, dat die prijs op ons nummer gevallen is. Daar hoef Je dus niet aan te twijfelen.... Verbeeld je, dat het paard en rijtuig net morgenmiddag aankwa men. Dat zou kostelijk wezen. Ik ben zeker, dat al m’n vriendinnen het op haar zenuwen zouden krijgen van nijd.” „Hou je toch stil, mensch, dan zouden we nog om dokter en apotheker moeten sturen en later de rekening moeten betalen!” riep Frits en maakte dat hü weg kwam. Vier en twintig uren later was er groote receptie bij de familie Wlldert. De salon straalde in schitterenden lichtglans en een twintigtal dames en heeren gaven zich alle moeite van de wereld om zich te amuseeren, waarin verschillende meer bejaarde gasten feest zoo goed en mooi mogelijk te doen sla gen. t Resultaat is buitengewoon groot. Door den deken zal de kerk en begraaf plaats Vrijdag word ingewijd. De deken zal een H. Mis opdragen voor twee welbekenden uit deze parocid^ Aangezien de Pastoor allen nierpersoonlljk richt de heer Klaver het bedankt In zoete droomen verzonken 1 Een te Alkmaar wonende magazjjnknecht, de heer Ariën V.. fietste op 13 Januari in een vlaag van verstrooidheid het Achter- fnidsen in. welk benauwd* straatje geen rüwielverkeer gedoogt en dus was afgeslo ten Ongelukkigerwijze werd zulks opge merkt door een surveilieerende agent en het gevolg van die ontmoeting voelde door den heer V. in zijn portemonnaie. daar njj tot 3 boete of 3 dagen werd veroordeeld. gjond- en pacht- té!n is echter gaar, inzien, dat door intensiveering van het be drijf een kletn stuk grond evenveel, ja vaak nog meer kan opbrengen dan een grootere oppervlakte land. Terwül men zich in den Land- en Tuinbouw op de glascultuur gaat toeleggen ziet men. dat in de veeteelt vele bedrijven geheel of gedeeltelük in plulmveebedrijven worden omgezet. Op de boerderij wordt de pluimveeteelt echter meestal als nevenbedrljf uitgeoefend, zoodat het eigenlijk fokken van fokmateriaal door legcontröle enz. daar buitengesloten is: hier gaat het alleen om de büverdlenste, die tot "en aardig bedrag kan stijgen, mits het be drijf met de noodige vakkennis wordt uit- 'eoefend. Anders is het met de formeele plulmvee- edrüven die gedeeltelijk met ’t doel: eler- iroductie. gedeeltelük met het doel: piep- kuikerifokkerü de laatste jaren als pad denstoelen uit den grond zün verrezen. De technische verbetering van broedma- hines, huisvesting en voeding is van groe ten invloed geweest op de ontwikkeling van de pluimveehouderij. De tüd, waarin de oluimveestapel bestond uit 95 pCt. z.g. boe- enkippen. is voorbü. Het pluimvee is door alnest-contróle veredeld, de boerenkip is askip geworden, het is thans de eigenlijke bedrüfskip welke een vakkundigen pluim veehouder jaarlijks een winst van f 2.50— "00 opbrengt. De enorme vooruitgang in de plulmvee- eelt moge o.a. blijken uit de volgende offi- ieele omzetcüfers over de twee laatste ja- ‘en aan de drie grootste en eierveülngen in Hollands Noorderkwartier, n.l. die te Alk maar. Purmerend en Schagen. Onsmakelijke straatcrême niet verwijderd Een in gele regenjas gehulde heer stelde zich voor als J. B. E., veehouder te Aker sloot en de reden van zün verschüning was een oproeping, hem uitgereikt door den 1928 7 942.259 st SCHAGEN 1928 2 755.259 st. Totaal meerdere omzet in 1929 5.033.638 st. Deze enorme meerdere omzet aaji slechts drie veilingen wordt nagenoeg alleen ver- Dinsdag zal de eerste gezongen H. Mis ge- oorzaakt door meerderen aanvoer van klp- celebreerd worden voor de armen van de - Zuldermeer. Züt dankbaar met het verkre- gene resultaat, dat gij hebt bereikt. mr. J. F. I. H. Tlelens. Amsterdam, Wete ringschans 10. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 23 Jan. J. W. Verhoef. Amsterdam. 23 Jan. Ca. Pronk. Amsterdam. 23 Jan. 8. Tuinman. Amsterdam. fleeter zou volgen, zoodat de verdachte •geen reden 1’ afloop te fellciteeren. Gisteren zette de Vierde Kamer van de Rechtbank te Amsterdam het onderzoek voort betreffende den gemaskerden overval op de BIcCTngracht ZAoals men zich zal herinneren, had de Rechtbank een onder zoek naar de geestvermogens van een der verdachten bevolen. De psychiaters, dr. H. J. Overbeek en dr. R. Ie Cointre. verklaar den. dal verdachte toerekeningsvatbaar is. rij het dan ook in verminderde mate. De Officier van Justitie, mr. Overbosch, eischte wegens diefstal met geweldpleging een gevangenisstraf van vüf jaren. spraak 7 Februari. I politieambtenaars. Simon was er echter mis schien met een vt. mailing afgekomen, doch daar hij de hem geschonken gave der taal Kookdemonstratie Voor een flink be zette zaal werd In café de Wit alhier eenc electrische kookdemonstratie gehouden van wege het P. E. N. De groote belangstelling vooral door het vrouwelük publiek betoond, was naar he' bleek, ten zeerste gerechtvaardigd. Op Interessante wijze werd ons uitgelegd beurtelings door den heer Leonhardt en doo: mevr. Boersch, hoe we smakelijk en goed hoop onze maaltijden kunnen bereiden, door de tweede prijs dér landbouwloterij. vergezeld middel van de electricitelt. We zagen hoe van een 1 commissie. t ’s een razende Roelant vloög' dé fabrikant on: daar trof zün blik den koetsier in livrei die argeloos wat te dicht In z’n nabüheid gekomen was. M t ijzeren greep pakte hü den niets vermoedenden man bü de kladden e.i wierp hem de marmeren trap af. ofschoon die opgang enkel voor de dames en heeren bestemd waa Als door een wervelwind uiteengestoven waren alle gasten In een oogwenk verdwe nen. Mevrouw Wlldert bleef alleen on den divan achter en huilde tranen met tuiten jarige lieveling, zleh van niets bewust speelde op den grond. De fabrikant WlM«rt heeft nlechtig be ten peperduur jachtavontuur De 31-jarige fabrieksarbeider Willem S. uit Wormervcer had er de lucht van gekre gen, dat te Akersloot een vette haas zich voor een spannende Jacht beschikbaar had gesteld. De heer S„ vol Jachtlust. liét deze Schoone gelegenheid niet zün neus voorbij gaan, wapende zich met rijn jachtgeweer en wist Inderdaad langoor spoedig neer te leggen, doch werd helaas op heeterdaad be trapt door een veldwachter, die constateerde dat 8. niet in het bezit was van een ver- eischte jachtacte. Haas en geweer werden in beslag genomen en heden verbeurd ver klaard. terwül de heer 8„ de gelukkige en toch on'ortuinlüke jager bovendien nog ver oordeeld werd tot 15 boete subsldktTr 15 dagen hechtenis. Een Akerslooter bollenkweekcr. die zich niet wenschte te laven aan de bron der Hygiënische ver kwikking Een bollenkweeker te Akersloot, de heer H. J. v. T„ stond, besmet piet den localen epidemischen tegenzin in verplichte aanflui ting bü de Prov. Waterleiding terecht, ter sake deze opzettehjk verzuimde aansluiting van zün perceel en zelde, In antwoord op de door den kantonrechter gedane vraag naar de oorzaak van deze nalatigheid. Eerwaarde, Ik heb daarvoor 3 redenen! te berijden, welke vrijmoedig!: 'd niet ont- Sinds de eerste na-oorlogsche jaren toen de pluim veestapel In Noord-Holland zoowel als In heel Nederland en andere lan den nagenoeg verdwenen was, Is er van jaar tot jaar een toename geconstateerd, ten gevolge waarvan de plulmveestapel thans verre de 20 millioen overschrijdt. Een der grootste oorzaken van deze toe-' name is de intensiveering in den landbouw waarvan mede de steeds toenemende glas cultuur een sterk bewüs is. Er is een tekort aan wel- en bouwland, waardoor de land In het op 17 Februari 1927 uitgesproken bouwbedrijven versnipperd en van minderen QUlVariO’ T.iin ffPtL’nrdpn Hé» rrmnri nonht slot speelde de Fanfare nog een stukje Eensklaps ging dé schel der huisdeur over: en tenslotte drie maal „lang zal hü leven”, het was de postbode met een groot pak. „Uit Warmoeshoven!” riep mevrouw Wil- dert. en rukte den man het pakket haast uit de hand. ^„Uit Warmoeshoven!" herhaalden de gas ten in koor. „Ja. waarschünlük hoort dit bü ons paard I en rijtuig!" zei mevrouw weer, die natuurlijk I haar geluk voor haar vrienden en bekenden I niet verzwegen had. Er volgde een plechtige, ademlooze stilte, toen de heer Wildert. met een reusachtige schaar gew pend, de touwtjes van *t pakket losknipte. Eerst moesten een stuk of tien pa pieren omhulsels verwijderd worden en toen kwam een paard en rijtuigkunstwerk van een bekenden beeldhouwer te voorschün. iet P. E. N. aangeboden kopje thee. I Op onderhoudende, dikwijls humoristische vijzie. werd ons verklaard het gebruik van de verschillende artikelen, ter demonstratie aanwezig, en werd ons aangetoond hoe men zoo langzamerhand alle huishoudelijke be zigheden door middel van electricitelt kan doen. Wasschen, strüken, koken, thee- en koffiezetten, brood, vleesch, kaas enz. snij den, messenslüpen enz. enz. te veel om op te noemen. Wel heel erg. om maar eens één zaak te noemen. Interesseerde het. ’t dames-publiek. te vernemen, hoe de wasch eenvoudig des nachts kan worden gedaan, door de meerge noemde electricitelt, terwül men zelf rustig ligt te slapen. Men doet het klaargemaakt .Sop” in het toestel, legt de te wasschen. goederen bovenin, sluit het gevalletje op, schakelt den stroom in. en gaat naar bed. Wie ’s morgens het eerst op.taat schakelt even den stroom af. en dan kan men later np zün gemak de kleeren er we! eens uit dien. de wasch is aan kant! Het zou te lang worden voor een eenvou- llg verslag je alles op te noemen wat verder e zien werd gegeven. Waar ergens zulk een lemonstratie wordt gegeven ga men zelf den Het loent de moeite wel. Zeer voldaan wer al het gebodene. ging het publiek In opgewekte stemming huiswaarts. van Simon, op wiens hour* 'g thans niets viel aan.te merken, tot ^oete ol 4 da gen. De strop maar niet al te De heer R. H.. tlmmermai ,e Alkmaar verrohven al? ver':scbte ter rak" "en ge- pleegde overtreding van de arbeidswet op 15 Januari, aangewen aisuien te awart voer 10 uur namiddags in zijn werkplaats werd aangetroffen een werkende arbeider, terwijl de arbeidstiid te 5 uur was g"ëindigri De heer H. gaf een en ander gereedelük toe, doch bedoe.de arbeider was zün eigen zoen.- die buiten zün voorkennis voor een vriend kosteloos een muziekinstrumentenkist had vervaardigd. Het procesverbaal stemde trouwens volkomen met deae opgave over een. zoodat besloten werd<de zaak aan te houden en als getuige den Verbalisant, den zoon van den verdachte enl den ontvanger van de kist als getuigen te hooren. Alzoo voortzetting op 31 Januari. Misschien was het niet ongewenscht indien bedoelde mu- rik"l<», kist "T',n"ens els overtuigtagsftuk ter zitting werd medegebracht. „Dat spreekt van zelf; we kunnen hem toch niet in z’n hemdsmouwen op den bok zetten.” „Neen, dat gaat zeker niet.” white de arme winner en haalde aarzelend een pa piertje uit z’n portefeuille, dat hü z’n vrouw, ter bestrijding der eerste onvermüdelüke uit gaven overreikte. Friesche brug gecalanceerd. omdat aan het door hem bestuurde aangespannen voertuig een reflector ontbrak. De verdachte erkende zonder omwegen. De oorzaak was dat het offlcieele rijtuig momenteel onbruikbaar was. De van alle onnoodige franje ontdane erken tenis werkte weldadig op het gemoed van den Kantonrechter en volgde een veroor- deeling tot slechts 1 50 boete of 2 dagen. je hier soms een Zitting van Vrijdag 24 Januari Op oud Ijs vriest het gauw vast Ben te Egmond aan Zee wonead landar beider. de heer Heter K„ ’n verwoed liefheb- 1 ber van de opwindende stroo xerspert, was w op 28 December weer met zün afgerichte honden op iiif gegaan, doch ondervond den tegenslag, door een veldwachter gesnapt te Worden op het moment, dat zün honden het Jachtveld afsnuffelden. Hij stond heden recht en daar hij reeds meermalen wegens Jachtwetdellcten was veroordeeld, stond zün proces er bedenkeljjk voor. Onze Kantonrech ter is niet bepaald ’n vriend van stroopers grond echter, dat hü zoo ruiterlijk en rond voor de zaak uitkwam, werd de Kan tonrechter tot clementie gestemd en de straf Vastgesteld op 15 boete of 15 dagen blijkbaar nuari had verzuimd, koemest verontreinigde te reinigen. De verdachte nam de vrijheid, de eerste helft van hetgeen hem was ten laste ge legd onjuist en de tweede helft leugens te noemen, zoodat er niet veel meer dat waar was. kon overblijven. In ieder geval be weerde hü 9 personen als getuigen te kun nen voorbrengen, die hadden gezien, dat hü bedoelde straat wel degelijk had schoon gemaakt. Naturlük was alsnu een nader on derzoek noodzakelük en zal op 7 Februari dit reinigingsproces worden voortgezet met het hooren van den verbalteant. terwül uA de sectie getuigen, door verdachte opgege ven. twee i décharge zullen worden ge dagvaard. VtlLING N. Eierveiling voor Noorderkwartier 1929 Meerdere omzet: 8.958.526 st 2.163 341 st. VEILING PURMEREND! Coop. Centr. Eierveiling 1929 Meerdere omzet: 9 053204. st. 1 110934 st. Gemeentclüke Eierveiling 1929 Meerdere omzet 4.514280 st. 1.759352 st. Een drankMevende zwerver De 56sjarige sigarenmaker J. W. v. A„ ge kegeld zwervende door het geheele Konink lijk. versmaadt In geenen deele de verderfe lijke gaven van Bacchus niet en had zich op 17 Juli, te Alkmaar vertoevend, zoodanig aan alcohol te buiten gegaan, dat hij moest Worden Ingerekend en ter ontnuchtering werd opgeborgen. Te ongeveer 5 uur in den mor gen werd hü ontnuchterd ontslagen, doch Verkeerde omstreeks 11 uur opnieuw in een zoodanig ker.nelüken staat van dronken schap. dat een vernieuwde ontnuchterings- kuur noodzakelük bleek. Als bekend recidi vist “’erd hij bü verstek veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een Rükswerkinrichtlng voor den tüd van 1 jaar Tegen dit vonnis was de veroordeelde, die het klappen van de zweep volkomen meester is, in verzet gekomen en werd uit den z.g. ^krententuin” te Hoorn, waar hü vertoeft. Wegens een andere veroordeeling ter zake dronkenschap, door een Rüksveldwachter ter zitting gebracht De opposant, die thans be- weerde in Rotterdam werk te kunnen krijgen, had natuurlijk voornamelük bezwaar tegen de opzending en deed allerlei mooie beloften voor de toekomst. De Kantonrechter, die ver dachte beter kent en weet hoeveel malen hij reeds werd veroordeeld, liet zich door ’s vo gelaars zoet gefluit niet verlokken en beves tigde het door hem gewezen vonnis. De veroordeelde zal zich over een eventueel in te stellen hooger beroep ernstig beraden BIJ heeft er ook allen tüd voor! eigen uitvoereontröle-merk, doch in de toe komst zal ongetwijfeld een uniform contröle- merk worden ingevoerd voor eier-export, als dat het geval is met het U.C.B.-merk voor land- en tuinbouwproducten. Door de jaren is ook in de primitieve ver- koop-methode van de eieren voor export veel verbetering gekomen. De eicrvellingen. we wezen er In den aanvang van dit artikel reeds op. Zien Jaarlijks haar omzet toe nemen. als gelukkig gevolg van de noodige maatregelen t a v. de kwaliteit van de aan gevoerde eieren; hoe beter deze is, des te hooger het prestige van de veiling, des te hooger ook de prüzen. In dit opzicht staat de Eierveölng voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar met haar steeds stijgenden om- zet aan de spits, want haar gemiddelde prüs van 6.78 over het geheele afgeloopen jaar, is vrijwel de hoogste in ons land. Naast de plulmvee-bcdrüven voor eierpro- ductie nemen ook die voor de fokkerü van slacht-plulmvec meer en mqer In aantal toe. Ook voor den afzet van het slachtplulmvee zün we op het buitenland aangewezen, voor namelük op Engeland, naar welk land in 1928 werden geëxporteerd 1280 000 piepkui kens. Ook in deze richting van pluimveeteelt is een sterke uitbreiding in en vanuit Noord- Holland merkbaar. Het is büna uitsluitend t ras van de Noordhollandsche piauwe, dat voor deze fokkerij gebruikt wordt. Op alls mogelijke manieren tracht men dit ras to verbeteren Meerdere speciale pluimveefok- kers, vooral in Hollands Noorderkwartier, o.a. te Bergen. Schoort. Heiloo. Stompetoren enz., leggen zich met groote kennis van za ken op de verbetering van het pluimveeras en de verspreiding der fokproducten toe, met het fcevolg. dat pluimveehouders, die geen fokker zyn beter materiaal en daarom be tere resultaten verkrijgen. In N.-H. zün de daarbü behaalde resultaten van dien aard, dat deze provincie in dit opzicht de aandacht van heel Nederland zóódanig zich heeft gevestigd, dat veel materiaal, spe ciaal uit Noord-Holland wordt aangekocht zoodat deze branche van moderne pluimvee houder straks mee kan helpen aan de al- gemeene welvaart van heel onze natie. Met den vooruitgang van de pluimveeteelt houdt de ontwikkeling en de kennis benoo- digd voor een rendabele pluimveehouderij gelijken tred. Zoowel door den Rijksvoor- lich’ingsdienst als door plaatselüke cursus sen van Rijkswege in plulmveeteelt-onder- wüs o.a. te Alkmaar is in dezen reeds veel goeds bereikt; door de Centrale Plulm- vee-Commissie van de Holl. Mij. van Land bouw is in dit opzicht ook goed werk gedaan. In verband hiermede moet ook nog gewe zen worden op den Bond voor Pluimveehou derij in Noord-Holland (BP.N.H.I. die het vorig Jaar werd opgericht en thans reeds 14 aangesloten veréenlginy.en met in totaal 1200 leden telt. Ten slotte willen we nog wüzen op de taak der Overheid t.o.v. de vooruitgaande pluim veeteelt. Was men op het Departement van Land bouw beter overtuigd van de «rroote belan gen die hierin gelegen liggen en tot meerde ren flnancieeien steun bereid, dan zou dit in sterke mate de algemeene welvftart bevor deren. Uit bovenstaande is wel duidelük ge bleken dat net hier niet slechts een provin ciaal belang geldt, doch een voornaam landsbelang. Van Provincie-wege werd reeds aan den P.B.N H een subsidie voor propaganda toe gekend Enkele gemeentebesturen volgda dit voorbeeld, doch zeer velen bleven daarbü ten achter en beslisten afwijzend op een vraag om subsidie. In de laatste jaren is de pluimveeteelt ook in het Buitenland sterk toegenomen en door de landsregeeringen aldaar gesteund; vooral Engeland en Duitschland, onze voornaam ste afzetgebieden trachten hun plulmvee- stapei dermate uit te breiden, dat deze aan de behoefte van eigen land kan voldoen. Het dit jaar te Londen te houden wereldcongres voor de Pluimveeteelt met de daaraan ver bonden tentoonstelling zal zeker meerdere tennis en reorganisatie in de pluimveeteelt in verschillende landen ten gevolge hebben. Wanneer dus steun van overheidswege hier te lande achterwege blüfU komt onze nationale pluimveeteelt en daarmede een nationaal belang in gevaar. Door sterke organisatie In plaatselüke ver- eenigingen. Provinciale Bonden en daardoor in één groote landelüke organisatie, welke met de groote Landbouw organisatie federa tief samengaat, kunnen en zullen de geza menlijke pluimveehouders drang op de over heidslichamen uitoefenen, om den onont- beerlljken steun te verkrijgen. Dan alleen zal het mogelijk zün de concurrentie van ’t buitenland het hoofd te kunnen bieden en dan allen zal Holland zijn vooraanstaande plaats en goede reputatie op de wereldmarkt kunnen handhaven en zal deze bloeiende tak van algemeene welvaart, die een groote steun is van onze boerenbevolking in stand blüven. Weer ’n reflector absent. Voor dit tekort in de moderne rijwielult- rustlng verscheen als verdachte de heer L. J., adj. anyllst bü den keuringsdienst te Alkmaar, die in den avond van 13 Januari zelf de dupe werd van de analyse van een politieagent, die bovengemelde afwezigheid constateerde. Gevorderd werd 3 boete of 3 dagen, waarop de heer J. verzocht om een voorwae rdeli.ike veroordeeling. Doch de Kantonrechter wilde natuurlük den heer J. voor een zóó onbeduidend feit den last niet aandoen hem eenige proefjaren op te leg gen of te stellen onder toezicht van het Leger des Heüs en legde hem meer een voudig f 2 boete of 2 dagen op. verklaarde e J ree rei om aldaar eenige omgewaaide boo- men. hinderlijk voor het verkeer, op te ruimen. Men was verplicht geweest op den niet al te breeden weg, uit te wüken voor verschi’lende uit andere rl"htinc k voertuigen, waar verdachte uit conclu- deerde.dat dit berijden wel noodzakelük was geweest. De heer S. B. onderschreef de uiteen zetting van zün collega, waarop aanhouding dezer zaken volgde tot over 14 dagen. vaarding of oproeping in den namiddag van 19 December op den Kennemerstraatweg heoben gereden met een handwagen niet voorzien van een helder brandende’ lan taarn. Vóór echter de verdachte nog één woord had gesproken, werd al opgemerkt, dat de tenlastelegging onjuist was. aange wen niet een lantaarn, doch een reflector had ontbroken. Hierop volgde vrijspraak, echter met de niet zeer opwekkende toezeg ging. dat later terechtstelling voor de re- - nog had zichzelf met den goeden den eieren-export 1920 bedroeg deze geen 15 millioen gulden, doch in 1928 export reeds gestegen tot 70 gulden; minstens 2/3 van de Ne- elerproductie wondt uitge- Engeland. dat sinds de na- oorlogsche jaren. evenals Duitschland. zelfs nu nog niet voor 50 pCt. in zjjn behoefte aan eieren kan voorzien, werden in 1928 uit Nederland 229.600.000 eieren uitgevoerd voor een waarde van f 20.600.000. De achteruitgang van den plulmveestapel m alle landen van Europa sinds 1918. is oor zaak van flinke eierprüzen, die een behoor lijke verdienste mogelijk maken. Deze tak van uitvoer is dan ook evenals die van boter en kaas, waarvan de exportwaarde in 1928 respectlevelük 80 en 78 millioen gulden bedroeg een uitmuntende steun voor on zen benarden landbouw, te meer, daar de elerprijzen zich goed houden, de kleine da ling van de laatste weken buiten beschou wing gelaten Deze goede prijzen en de goede plaats, die het Hollandsche product op de wereldmarkt Inneemt, moeten gehandhaafd blüven en dit is alleen mogelük als de kwaliteit van het uit te voeren product van dien aard is, dat aan de goede reputatie, welke het op de we reldmarkt geniet, geen afbreuk worde ge daan Thans heeft de Amsterdamsche Kamer v. Koophandel deze zaak ter hand genomen en in een adres aan den Minister haar zlens- wijze uiteengezet iniake uitvoercontróle. welke de eenige waarborg is voor het be staande gevaar, dat den eierultvoerhandel bedreigt. Èen uitvoercontróle-instituut dient volgens haar te worden opgericht, teneinde bedrog te voorkomen en den goeden naam van het product in ’t buitenland te verzeke ren en waarborgen te geven, dat eerste kwa liteit kan worden onderscheiden van min dere kwaliteiten van dezelfde herkomst. Verschillende veilingen hebben reeds een Ik 1 In de eerste plaats heb ik best en veel wa ter, ten tweede heb ik bezwaar tegen de hooge kosten en derdëns is er büvoorbee.d mlln zwager, die absoluut slecht drinkwater heeft en niet wordt aangesloten, omdat rijn op minder hoffelüke wijze gebruikte, volgde percee» op een afstand van 100 meter is gelegen. De Kantonrechter was het in beginsel volkomen eens met de bezwaren van den heer Van T„ doch daar hü geen directeur was van het waterleidingbedrijf en gehou den was de wet te handhaven, gevoelde hü’ zich verplicht den heer v. T. een geldboete van 2 subsidiair 2 dagen op te leggen. oproeping, hem uitgereikt door den rüksveldwachter Gorter, op grond van het strtfbare feit, dat hü op 11 Ja- een door hem met straat behoorlijk J. F. Plechtige intocht van den Zeereerw. Heer L. van den No-iw-’mtl als eers’"n Pas’mr der nieuwe parochie Zuldermeer, vanaf de Pastorie te Spierdük. Route: N.-Splerdük, Ko-rgeweg. Z’-’de-rr"- nt d" nteuwe hulp kerk. Optocht was samengesteld als volgt: Heraut te paard IJ. Klaver Jr.j, Fanfare „Accordando" te Wogmeer, 14 ruiters, in de voorste auto de Zeereerw Heer Pastoor. 2 volgauto's met de Bouwcommissie, 12 ruiters, 10 rijtuigen. Het kerkgebouw Is feestelük versierd met groen en bloemen Nadat allen plaats haddetf genomen in de kerk, richtte de heer J. Klaver zich tot den Zeereerw. Heer Pastoor, en zei ongeveer het volgende: ’t Is mü, aldus spr.. een zeer aangename t^ak. U als onzen Pastoor te mogen begroe ten. Geheel de parochie is dankbaar, een Priester Gods in ons midden te mogen heb ben. Ik roep U het welkom toe. wat de ge heele Parochie wenscht te doen; nu wü een Priester in ons midden hebben, waar wü in droefheid troost en bevrediging kunnen on- j dervinden. Nu heeft men hier dagelijks een H. Mis, waarin Gods zegen over ons nederdaalt. Proficiat Hierna vxerde de Fanfare „Accordando", ..Wees Herder. Gegroet”, en ,,’t Welkom”, gezongen door de Koorzangers. Hierna voerde het Fanfare „Accordando”, onder leiding van den waarnemenden direc teur. den heer A. Stuüt. eenige nummers ten beste uit. Dan nam de Z Eer"'. Heer Pastoor het woord. Ik dank U voor alles, aldus spr., wat mü Is toegesproken en toegezongen. Ik spreek met den mond, maar zie in Uw oogen, wat er in U omgaat, in Uw hart. Den I te- was tenlaste gelegd, dat hü in den namid dag van 18 December, toen de. zon reeds langer dan een uur ter kimme was weger- doken, op de Krnaalkade had gereden als bestuurder met handwagen, niet voorzien van een reflector. D e verdachte was zoo bescheiden zich geen bestuürderswaardigheld toe te kennen. Hij had- alleen maar gefungeerd als voort stuwende kracht. Deze toelichting werd evenwel niet als geldige verontschuldiging geaccepteerd en de nederige man veroor deeld tot 3 boete of 3 da^en. het best bleken te slagen door zich in de na bijheid van het koude buffet te bewegen. I De geurige gebakjes minderden zichtbaar. ofschoon Mina, het aardige dienstmeisje, zich j op den wenk hater meesteres wel wachtte, de menschen aan te sporen. Aan de deur prijkte in z’n fonkelnieuwe livrei de pas ge- kan bedanken, huurde koetsier, die nu als huisknecht fun- woord tot fanfare Accordando en bedanl geerde, waarbij hü een bijzonderen aanleg deze voor haar bereidwillige medewerking, toonde, om theekopjes en glazen over den kinj grond te laten rollen. 2 regenbakken, 3 pompen en n$g geen water genoeg! Een andere overtreder der gemeentelüke boowvtfeenlgtog van Akersloot, de veehou der J. W. 8, verklaarde volkomen tevreden "te zün met de hierboven aangedulde water voorraad en dus aansluiting overbodig te achten. Het water was offioeel niet ge keurd. Trouwens een formaliteit die zoo goed als nutteloos is. Ook deze wederspan- nlge leldingwaterweigeraar werd veroor deeld tot 2 boete of 2 dagen. faillissement van M. Prfur, is naast mr. H. Schönfeid benoemd tot medecurator mr. C. J. Pekelharing, Amsterdam, Heeren- gracht 274. (Een vroolüke geschiedenis) „Hoor eens Frits. ik heb een verrassing voor je.” zei de aardige jonge mevrouw Wil dert tot haar man. den eigenaar eener groo te fabriek. „Een verrassing! Je hebt zeker weer een spotgoedkoopen hoed van veertig gulden gekocht?" zuchtte Frits. die een beetje hui verig was voor verrassingen. „Neen, niets van dien aard." „Zoo. dat dus niet. Nu. dan krijgen we zeker je mama te logeeren?” „Neen, mama is onc-steld.” „Goddank!” had hij bijna gezegd, maar gelukkig wist hij het woord, nog vóór het er uit was, te vervangen door een deelne mend: „Wel. dat spijt me.” Daarop vroeg hü nieuwsgierig: „Waarin bestaat die verrassing dan?” „Luister.” lispelde mevrouw Wildert. „ik heb drie loten voor de verloting van de land bouwtentoonstelling te Warmoeshoven geno men?” „Is 't anders niet?" riep Wildert. teleur gesteld; „nou. dat is de moeite waard.” „Hoe kan je dat zeggen?” ging z’n vrouw verontwaardigd voort. „Denk eens aan; de eerste prüs is duizend gulden; de tweede een paard en een rijtuig, de derde een koe. de vierde een varken, de vüfde een schaap; de „Schei uit, kind, wil boerderij aanleggen?” „Neen, maar die duizend gulden kwamen zeker goed te ixas en een paard en rijtuig kunnen we ook best gebruiken.” „Als we het winnen.” „Natuurlük." stemde z’n vrouw toe. „maar ivkarom zouden we het niet evengoed winnen als een ander? De kansen staan immers voor iedereen gelijk.’’ Tegen deze logica viel niets in te brengen, en, zooals anders maar zelden gebeurt, als men te vast op een prüs uit de loterij rekent, de wensch van mevrouw ging in vervulling. Op een avond dat Wildert thuis kwam, vertelde mevrouw hem het nieuwtje. Denk eens* aan.” riep ze verheugd, „we hebben den tweeden prüs uit de landbouw- loterij. het paard en ’t rijtuig." „Is ’t waarachtig!” zuchtte de fabrikant, bij de gedachte aan de ontzaglijke transport- I kosten, die zoo’n prijs hem _>p den hals zou halen. ..Maar ’t schijnt, beste man. of Je er niet eens Mü om bent.” zei mevrouw, teleurge steld. „O. natuurlük ben ik er verschrikkelük blij om; hoera! hoera!” riep Wildert. Maar In wendig wenschte hü de heele loterü naar de Mookerhel. „Denk eens aan." benam mevrouw, „hoe onze kennissen zieb r illen ergeren; vooral die bankier Goltstetn „k wed, dat ze zullen barsten van nüd. als ze ons. met een koetsier op den bok voorbü zien rilden.” „Een koetsier op den bok? Dus.zullen nng een koetsier ook moeten hóuden?" „Natuurlük. of kan jü soms rüden?” „Dat weet ik niet; ik heb het ten minste nooit geprobeerd.” Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pün doet, dan kunt gü Ruwe bolster, maar een hart van good De 18-jarige melkrijder Jan K. te Alk maar. een gezond blozend jongeling, ver scheen In volledig ambtsgewaad, een pair geschilderde klompen niet uitgezonderd. Hii

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8