De Hanze Afd. Alkmaar STERl 301 2^# nat-koud Weer RECHTZAKEN van Faillissementen MARKNIEUWS Het hooger beroep Salomon Liebermann TABAK MAAKT VRIENDEN I Zeg mij, welke tabak gij roolct, en ik zal U zeggen, wie gij zijt. Rookt gij STER-TABAK gij een rooker smaak, dan zijt gij kenner, die slechts verlangt. hebt den koning van mr. Spaargaren k.g. Deensche Den zou Haag heeft Mr. 4 I noemende moeten talrijk met. tl d. Graaf en Co. Opgegeven door waarvan en men onder. uur dus Opgeheven wegens gebrek aan actief Johé. KI HET GETUIGENVERHOOR VOORT GEZET I „Wat scheelt eraan, George?” „De dokter heeft me verboden naar de prijzen in de wlnkeletalages te kijken. Ik heb een «wak hart.” gele kool 350—4.80, 31.600 Witte Kool 050—130. 148 biggen 22.00 —30.00, 14 Schapen 38.00— 46.00, lammeren 30.0034, handel goed. zware varkens f 0.87 f 0.88 per Kg., vette varkens 1055—f 056 per Kg. slachtgewfcht, 126 paarden f 100 t 230 per stuk. en in wo- te al- dan zijt van een het beste ten zijn deelen, HOORN. 25 Jan. 1030 Veemarkt. Aanvoer: Ned. pond l 7 zeugen 120200, 28 schrammen 35.0060.- handel --- - - BROEK OP LANGENDIJK. 27 Januari Langendijker Groentenveiling 2000 K.G. Wortelen 1.60—2.20 25000 Rocdekool 3—5.60. 24000 Oelekool f 3.30—4.60. 57000 I Deensche WKtekool 1.10—150, 1500 Uien 1.80—2.20, Grove 2.20, 1300 Groenekool f 2.60. ALKMAAR. 27 Januari Veemarkt Aanvoer: 51 vette koeien 200450, handel matig; 9 vette kalveren 80—110, per Ned. pond 1.40—1.60 30 nuchtere kalveren 8 30; 526 vette varkens, zware 0.74—0.78; zouters 0.76—0.77, matig. Dan wordt gehoord de getuige A. Sedeyn, die tevoren nog nimmer in deze zaak door rechtbank-of hof aan een verhoor werd onder worpen. Deze getuige verklaart, dat de idéé om de aandeelen in de Veendammer te koopen hemzelf is uitgegaan. Hi; deed dit, omdat ALKMAAR, 25 Januari. N. V. Eiervefltag voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 150.000 kipeieren. 56-58 550—650, 58-60 550 —6.40, 60-63 830—6.70. 62-64 650—750. Bruin 60-66 630—8.00, klein 5.00—550 4000 eendeiren 5.70. Uitgesproken 22 jan. Th. A. Loeff, commissionnair, Schiedam, Kamerlingh Onneslaan 165. R. c. Mr. Dr. J. Wijnveldt. Cur. Mr. F. Borde- wijk, Schiedam. 22 Jan. J. W. de Zwaan, glazenwasscher, Hillegersberg, Houtlaan 11. R. c. Mr. Dr. J. Wijn veldt. Cur. Mr. H. Sanders, Rotter dam. M Jan. G. J. ter Heerdt, vroeger winke- ffff De getuige Paarde kooper zelf meende het met zijn systeem wel te kunnen doen. De president Maar hebt u dan niet gevraagd of hij gek was Wie steekt nu zijn geld in een leeggeplunderde bank Waarom heeft Meinema mee-geteekend met Paarde- kooper De getuige Meinema was een huisvriend van Paarde kooper. De president Maar u hebt den koning van Siam toch niet laten meetee kenen De getuige Maar ik heb Meinema immers niet laten tee kenen. De president U was adviseur van de Veendammer en alles wat er gebeurde, werd door u juridisch gedekt. De getuige (opgewonden) Al was ik adviseur, ik kan geen verantwóórdelijkheid aanvaarden voor hetgeen er gebeurd is. Mr. Duys Over het teekenen door Meine- van hemzelf is uitgegaan. Hij deed dit, omdat 1 de Veendammer niet zoo heel erg goed meer ging en er kon dus eemgszins worden ver wacht. dat Woltman wel genegen zou zijn de bank van de hand te doen. De president En was Woltman daartoe inderdaad bereid De getuige Ja, hij noodigde mij zelfs uit een bod te doen. Maar toen ik drie ton bood, zei^hij. begin maar met een millioen te bieden. Daarop heb ik overleg geleegd met Lieber mann. die naar dit voorstel want zóó vatten wij het gezegde van Woltman op wel ooren had. Toen ik Woltman' echter meedeelde, dat wij een millioen wilden geven, wilde Woltman daarmede geen genoegen nemen en vroeg twee millioen. Ik vond dit wel tamelijk hoog. De president En hoe dacht Liebermann zelf er over De getuige Liebermann rekende uit, dat de pandbrieven tegen 75 pet. ingeruild zouden kunnen worden tegen pandbrieven van een nieuw opgerichte hypotheekbank en dat 1 Doos >l>.6tet 1 --- bijzondere macht over van der Toorn. Alles wat Liebermann wilde, vond van der Toorn BOVENKARSPEL (Station), 25 Januari Aangevoerd 28476 at. Tulpen: Copland 3.90 —6.10, P. Oort 530—5.80. Moot 4.80, W Pltt 8.80—9, La Reine 430—5.60, Flamingo 530, Prosper 5. C. d’Or f 5.60, Flamingo f 9.80, per 100 stuks; uien: groote gele 05C 1. drielingen 4555 ct., per baal; bloemkool le art. 630—11, Idem 2e art. 3.90—6.10, Idem 3e srt. 0.802.50. per 100 stuks; roode kool f 2—4.70. gele kool 2—530, witte kool 0.80—130, per 100 k.g.; spruit 1.05 per zak van 15 k.g. 22 Jan. D. v. d. Veer. Schiedam. 22 Jan. E. van Br*e, Rotterdam. aa Jan. H. Sievers, Rotterdam. andersom zeggen, n.l. dat Liebermann alles goed vond, wat van der Toorn wilde. getuige Neen, dat gaat niet De president Is mr. Kappeyne niet bij u geweest nadat hij 'evergeefs had getracht een millioen 'Os te krijgen. De getuige Ja. toen heb ik dadelijk ge zegd. dat ik mi) 'erugtrok. Ik heb dat toen ook aan Woltman geschreven. De president Ja. die brief is in ons -bezit. Maar hebt u ook aan Liebermann mede gedeeld wat de reden was, waarom u de onderhande.ingen afbrak De getuige Dat heb ik roen nog met ge- gedaan. De president Waarom deedt u dat niet De getuige Ik had er ineens genoeg van. 't Was mi) re gevaarlijk. De president Wat wist mann De getuige Hij is altijd strik' eerlijk ge weest en ik had den indruk gekregen, dat hij een zeer vermogend man was. De president Hi) mocht binnengaan door de deur voor de groo'e vermogens. De getuige Die Jeui ken ik niet. Er was wel een deur voor de par'icuitere vermogens. De president Och ia, 1 wordt we: eens mooier gemaakt dan he> is. Tenslotte vraag' mr. Duys waarom de getuige geweigero heeft te komen getuigen. De getuige Ik oen destijds dooi den rechter-commissaris zoo onvriendelijk oe- iegend. Jat ik er verdei voor heb bedankt nog eens hier naar toe >e komen. Hierna schorst Je president de zitting tot Dinsdagmorgen a.s. te 10 uur. ma moet deze getuige nog maar eens worden ondervraagd. De Nog hoop? In Den Haag heeft Mr. v. Heil en be rg- Hubar voor „de Hanze" gesproken over het Coöperatie-vraagstuk. In het desbetreffende verslag in „de Maas bode” troffen ons een paar o.i. interessante mededeelingen door den spreker gedaan. „Het is moeilijk aldus spr. om op de hoogte te komen van den economischen toe stand van den midden tand. Een gevolg hiervan is, dat bij het publiek (de Regeering en de Belastlng-autoriteiten deze bijvoeging is van ons) de meening heeft post gevat, dat het den Middenstand goed gaat, en men verwijst dan naar een enkeling, die zich door oversparen een rustl- gen ouden utg heeft verzekerd" (omdat hU de volle en vrije gelegenheid had om zonder slutlngsdwang zijn doel te benaderen ook van ons). De cijfers ■*- zoo gaat spr. voort zeggen evenwel anders. Het rapport van de subcom missie uit de commirsle voor de economi sche politiek, nopens de toestanden in het kruldenlersbedrljf acht hjj van het hoogste belang, omdat het zoo duidelijk spreekt en door de daarin voorkomende cijfers een openbaring was voor het publiek en ook voor de betrokkenen, zelf. Spr. hoopt dan bij de bedrijfstelling welke 't volgend jaar zal plaats hebben, een over zicht te krijgen van de bedrijven, welke on kleinere bedrijven, d.i. beneden de inkomen, moeten worden gerang- AMSTERDAMSCHE AARDAPPELPRIJZEN 27 Januari. Aan voer 2 ladingen, tellende 1640 HL Prijzen onveranderd. Zoo Is het ook met hej Werktljdenbeshk dat van verschillende zijden moeilijkheden doet rjjzen. omdat dit ongewenschte verhou dingen in het leven heeft geroepen. Ofschoon Mr. v. H. H. zich over de „wer king" van het Werktijdenbesluit voor win kels nog geen definitief oordeel durft aan te matigen, staat naar zijn meening wel vast, dat dit Werktijdenbesluit voor winkels noo dlg maakt een regeling der Winkelsluiting, omdat naar zijn meening ook hier een geval aanwezig is. dat de Overheid een door haar ingrijpen verstoord evenwicht d.ent te her tellen. We moeten dus uit dat artikel van Mr. v. H. H. constateeren, dat zijn zienswijze tamelijk ver afwijkt van die der belangheb bende aanstaande slachtoffers, Lc. de kleine winkeliers. Omdat dus door Overhelds ingrijpen be paalde verhoudingen zijn scheefgetrokken en bepaalde groepen onverdiend een nadc^ wordt wordt berokkend, meent de schrijver, dat nu, terwiiie der gelijkheid, een andere bepaalde groep ook maar onverdiend een nadeel moet worden berokkend. We vinden een dorgelijke meening vrij stuitend vcor den kleinen middenstander. De groote groep, wie thans nadeel wofdt berokkend, krijgt dit niet onverdiend. ZU heb'oen noedig gemaakt, dat een werktijden besluit moest komen. Zij hebben vaak mis bruik gemaakt van hun personeel, door on betaald overwerk, soms uren lang en gedu rende een gehèele seizoensperiode. De groote magazijnen hebben, over X al gemeen genomen, zich zelf te wijten, dat er een werktijdenbesluit kwam. Zij maakten scheeve verhoudingen tusschen werkgever en werknemer. Aan dit alles heeft de k.eine, zelf-werkende middenstand geen schuld, kon daar geen schuld aan hebten, omdat hij in zijn zaken geen personeel noodlg had of cat uitspaarde, om vooruit te komen, niettegenstaande de onbarmhartige concurrentie van diezelfde groote men. schen. Om nu weer scheeve verhoudingen recht te maken, moet de kleine man dus maar de dupe worden. Als deze gedachtengang ge ëerbiedigd moet worden, dan mag men evengoed bewondering koesteren voor iemand die mank loopt, en nu, terwiiie van de gelijk, heid zijn gezond been ook gaat misvormen, „om de scheeve verhoudingen te herstel len!” Uit dit alles blijkt tenslotte, dat mr. v. H. H. uitsluitend het oog gericht houdt op den grooten en den grooteren middenstand, en dat de kleintjes, die het zjj hier nog eens herhaald nimmer zich misdroegen opilchte van het winkelpersoneel, naar meening de klappen maar moeten ter wille van de gelijkheid, met hen. die ze thans, over 't algemeen niet onverdiend, thuis krijgen. Alzoo is onze hoop vervlogen, dat van den kant van ons Kamerlid, voor den kleinen man, lp deze eenige hulp is te verwachten. J. F. M. EN DEL. 23 Jan. S. van Eek, Leeuwarden. Vernietigd op grond van verzet 23 Jan. J. Hekken, Olst. 23 Jan H. Th. Coolwyk, koopman, I Haag Kranenburgweg 7. R.c. Mr. F. J. A. Hijink. Cur. Mr. H. Bmalhout, Den Haag, Rijnstraat 32. 23 Jan W. A. Immers, werkman. Delft. Jan de Wittstraat 36. R.c. Mr. O. Schol ten Cur. Mt. A. B. Hellomondt. Delft. 23 Jan. A. M. Coll, winkelier. Voorburg v. d. Wateringelaan 151. R.c. Mr. Mr. A. N. Kuhn Cur. Mr. J. I. Maarsen, Den Haag, Koninginnegracht 11. 23 Jan. F. Holthuis, schoenhandelaar, Arnhem. Broerenstraat. R.c. Mr. C. van Nie- velt. Cur. Mr. K. L. F. Kerssemakers, Arnhem. 23 Jan. Johan Gerretsen, electrician. Eist (N.B.), Dorjostraat. "R.c. Mr. C. v. Nievelt, Cur M. W. J. A. v. d. Waag, Arnhem. 23 Jan. Joh. Gerretsen, handel drijvende ondei den naam Electrotechnisch Bureau Gerretsen te Beuningen. R.c. Mr. C. van Nievelt. Cur Mr. C. R. F. van Roggen, Nij megen. 23 Jan. georganiseerde die nog niet seerd zijn, dwang zijn. Zonder de belangrijkheid eener menschen- groep te kennen, gaat men over hen beslis sen. Resumeerende: men erkent den econo mischen toestand van den Middenstand niet te kennen, noch te weten of de groep kleine nenschen belangrijk is. en toch doet men president Ik heb bericht ontvangen dat Meinema 38 graden koorts heeft. Mr. Boekhorst tot mr. Duys Dat heeft hij aan u te danken. Mr. Duys Ik hoor nu dat Meinema buitengewoon bevriend was met.Paarde kooper. Dat klopt niet met Meine- ma’s verklaringen, onder eede hier voof.het Hof afgelegd. De getuige beantwoordt nog verschillende vragen omtrent de Atlas-plannen, waarbij de president opmerkt, dat het Hof wel iets in deze plannen ziet, maar tegelijker tijd toch ook aanneemt, dat van die plannen °P 25 Juni 1927 geen sprake meer was. Ter sprake komt nog de kwestie van de vervolging van Liebermann. De getuige Spaargaren zegt, dat de officier van justitie, mr. Reilingh, nimmer de onder handelingen tusschen de curatoren en de advocaten van Liebermann heeft bijgewoond. Mr. Duys Ik geloof volkomen aan de de bank op deze wijze misschien toch nog wel twee millioen zou kunnen opbrengen. De president Hoe kwam u tot 'de be rekening, dat er een millioen overwaarde zou zitten in de beleggingsmaatschappij. De getuige Dat heeft Woltman mij ge zegd. De getuige Woltman Dat ontken ik ten stelligste. De getuige En ik houd 't vol. De president Hebt u gehoord, dat mr. Kappeyne een millioen cash moest zoeken. De getuige Ja. De president Was dat het millioen, waar mee Lieberman moest betalen - De getuige Ja, dat denk ik wel. De president En wat beteekende dat contract tusschen Woltman en mr. Kappeyne, mr. Sprangeren en v. d. Toorn? Was v. d. Toorn hiervan op de hoogte De getuige Zeker. Liebermann had een per Kg. levend gewicht. 69 nuchtere kalveren f 14f 22 P®r stuk: 104 schapen f 36f45 1. o"rv* per stuk. 660 varkens van 90110 Kg. f 0 89 kruidenierswaren. Harlingen. R. c. Mr. D. f „oo ™.r K» r n«7_ G. Kortenbout v. d. Sluijs. Cur. Mr. J. Vis, Leeuwarden. 23 Jan. S. B. Jansen, winkelier, Witmar- sum. R. c. Mr. D. G. Kortenbout v. d. Sluijs. Cur. Mr. K. Westerling. Leeuwarden. 23 Ian. J. S. Adema. veehouder. Oude- haske. R. c. Mr. D. G. Kortenbout v^_ d. Sluijs. Cur. Mr. J. B. J. Heijmeijer, Leeu warden. 23 jan. J. J. de VcrnUrflle ziekteverzekering. De echtgeneo^e^ilt buiten de verp'lchte ziekteverzekeringTook in het algemeen de Inwonende kinderen, zoowel minderjarige als meerderjarige. De Inwonende kinderen vallen alleen wèl onder de ziektewet, als er tusschen hen en den vader of de moeder een duidelijk aan wijsbare verhouding van arbeidscontract bestaat. Hiervan is geen sprake, als kinde ren alleen een zakcent verdienen. u van Lieber- de arbeidslijst staan aangegeven; op die ar. beldslijst behoeft alleen te worden geno teerd de werktijd in den winkel; werktijd buiten den winkel behoeft niet ten minste op het oogenblik op een arbeidslijst worden Ingedeeld. De lijst behoeft dus leen maar in den winkel te hangen. Komt de loopjongen nooit in den win kel, dan heeft hij met het werktijdenbe sluit voor winkels niets te maken, en be hoeft voor hem geen arbeidslijst te worden ingevuld; hij heeft dan momenteel alleen te maken met de bepalingen inzake trans- portarbeid op Zondag. :r. kleermaker. Roer mond. R. c. Mr d Grinten. Cur. Mr. E. Delhougne, Roermond. 23 Jan. E. Slier, koopman, Maastricht, Parmas'raat 7. R. c. Mr. Ruland. Cur. Mr. A. van Assendorp, Maastricht. 23 fan. Mei. M. J. Körver, Kerkrade, Pricksteenweg 24. R. c. Mr. de Nerée tot Babbench. Cur. Mr. Ballieux, Kerkrade. 23 fan. Met. B. Linck, Kerkrade, Zon straat 23. R- c. Mr. de Nerée tot Babberich. Cur. Mr. Ballieux, Kerkrade. 23 Jan. De nalatenschap van J. Jansen, gewoemd hebbende te Apeldoorn en aldaar over .eden 1 October 1929. R. c. Mr. H. de Sluijterman. Cur. Mr. H. L. Sypkens, Apel doorn. 23 Jan. De nalatenschap van B. Woning, gewoond hebbende te Heerde, in leven notarisklerk, over eden 1 lanuan 1930. R, c. Mr. W. H. van Basten Batenburg. Cur. Mr. I- A. H. Coops, Apeldoorn. een paar Wybert- tablettenl Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. verklaringen van de curatoren, maar hoe kan het dan dat mr. Kloppenburg beweert, dat de curatoren hun woord hebben gebroken Getuige Dan spreekt Kloppenburg on waarheid. Mr. Duys Juist en dan is Liebermann ook weer door dien man misleid. De president wijst den getuige er op, dat hij om de Veendammer aan kasgeld te helpen, ingekochte pandbrieven heeft beleend. Deze pandbrieven hadden voordien een waarde van twee ton. Pres. En hoeveel kreeg de Veendammer Möhring 35 mille. Pres. Waar zijn die anderhalve ton dan gebleven Dit is weer een geval van schan delijke administratie Getuige Alle pandbrieven zijn terugge komen. Pres.: Ja. dat voor later, maar o| moment kwam er maar f 35.000. De moet dus gebleven zijn bij mr Spaargaren en bij Denekamp. Er zijn eigenlijk nog an- goed, dere kosten te behandelen van vijf, tien en f De verdachte Misschien kunt 11 het ook ^V*t4*«64«V ^8A A - I twintig duizend gulden, maar daar spreken wij maar niet over. Hierna wordt de zitting verdaagd. Na de pauze wordt he< getuigenverhoor voortgezet met mr. Kortenoever. Deze verklaart Liebermann steeds te hebben beschouwd als een behoorlijk mensch, die over ruime middelen kon beschikken. Van der Toorn heeft getuige altijd beschouwd als schatrijk. Verder doet de getuige enkele mededeelin gen over de verschillende onderhandelingen tusschen Liebermann en Woltman, doch hierbij komt voorlooptg niets uit. dat in staat is eenig nieuw licht te werpen op deze duistere zaak. Wat de vervroegde aflossing der hypothe ken betreft, getuige had altijd de meening verdedigd dat de schade die door de ver vroegde aflossing geleden zou worden, niet door de Veendammer maar door de Disconto- bank gedragen moest worden. De president Maar vond' u het dan me' vreemd dat de gelden van de aflossing ook nog naai de Discontobank gingen De getuige Men zei mij, dat er zekerheid voor gegeven zou worden. De president En met die mondelinge ver klaring, dat de zekerheid gegeven zou wor den, nam u genoegen De getuige la. De president (tor den getuige Möhring): Hebt u 'egen Kortenoever gezegd dat de zekerheden zouden gegeven worden. De getuige Möhnng Ik herinner het mij maar als de getuige Kor' en oever het zegt, waren die zekerheden er wel. De prestdent Dat wordt nu toch wel wat ai te gek. Alleen omdat mr. Kortenoever dit oeweert. zegt u met slechts, dat u hem des tijds rooiers hebt voorgesptegeld. maar u oeweert zelfs dat de zekerheden er waren. En die zouden er toch niet zijn 1 't Is licht vaardig en misdadig gedoe Daarop brengt de president de onderhande- mgen met Paardekooper ter sprake. Op een desbetreffende vraag antwoordt de getuige .Cortenoever. zich tegen deze onderhande- ingen 'e hebben verzet, omdat Paardekooper op dat momen' m surséance van be'altng verkeerde en dus niet tn staat was om vijf ot zes millioen te toumeeren om de Veen dammer re saneeren. De president Maar ten slotte hebt u toch 'oegegeven. De getuige Ja, de andere beeren wilden niet van de zaak afzien.' Bovendien heb ik, doordat ik Dleef. nog den oorg'ocht van Schim v. d. Loeff kunnen bedingen. Had met gedaan, dan was ook die borgtocht er me» geweest. De President Maar die borgtocht was een moreele en geen zakelijke borgtocht. En bit de verdere hyootheekaflossingen hebt u zich er ook met tegen verzet, dat de gelden zingen naar de Disromooank. De getuige Maai er waren zekerheden. De «resident Alweer Welke dan 'och De getuige Möhnng ging ieder oogenblik naar Parijs én Dusseldorf om ze te tuien De president Om te praten ovei hun fantastische plannen, bedoelt u Een kasteel koopen voor een millioen om het daarna te verkoopen voor zes millioen. Her plan 13 mooi. maar.... Ik wil u wel zeggen, dat ik het verschnkkelijk vind, dat u tn uw kwali- reit van president-commissans zich me' hebt verzer tegen deze plunderingen van de bank. U had Möhnng moeten helpen I De getuige Ik heb hem geholpen. De president Ja. in het onttrekken Mr. Kokosky vraagt den getuige of hij op de vergadering van 25 Jum een borgtocht heeft gezien bij de schuldbekentenis van d- Jiscontobank aan de Veendammer Hypo theekbank. De getuige Neen. De president Het gekke van het geval is dat niemand dien borgtocht heeft gezien. t£n een borgtocht, die zich niet in handen van den schuldeisctaer bevindt heeft voor mij met de minste waarde. De getuige De heele affaire was voor bereid door bekende advocaten. NOORD-8CHARWOUDE, 27 Januari ’30 Aanvoer 5400 K.G. uien 150—150, grove uien 2.002.10, drielingen 150—2.10, nep 1.40—150, 6700 K.G. peen (groote) 1.40-150 der de f 2000 schikt. Tot zoover het verslag In „de Maasbode". We spraken hierboven over een paar o.l. Interessante mededeelingen uit den mond van genoemden spreker. En dan bedoelen we vooreerst deze: „Het is moeilijk om op de hoogte te komen van den economischen toe stand van den Middenstand." Men Is derhalve nog niet op de hoogte van dien toestand. Men kan derhalve nog niet beoordeelen of de ontworpen-sluitlngs- wet dien economischen toestand zal ver slechteren. Desnlettegen: taande laat men de Middenstandsbond zich uitspreken vóór ge dwongen sluiting! Vervolgens: men hoopt bij de aa. bedrijfs- telling een overzicht te krijgen van de ge talsterkte van den kleinen Middenstand. Men tast di|s desbetreffend nog in het duister. Men weet op geen stukken na hoe die kleine Middenstand is, en toch gaat men doodgewoon dien kleinen Midden stand negeeren en laat men hem slikken een aa. slutlngsdwang, aangevraagd als het ware bij de Regeering door een kleine groep groote middenstanders, eens alle daarbij gein teres- velen tegen dien Een loopjongen, een groenten, winkel en een groentenkar. In onze j.l. gehouden algemeene leden vergadering is beloofd betreffende deze bo. vengenoemde combinatie inzake het werk tijdenbesluit zoo mogeljjk licht te brengen. We ontvingen van geachte zijde staande uiteenzetting Een loopjongen, die twaalf uur per week in den winkel werkt, valt onder het werk tijdenbesluit, voor wat betreft zijn arbeid in den winkel en daarbuiten. Werkt 4lij minder dan 12 uur per week in den winkel, dan valt hij onder het werk tijdenbesluit voor winkels alleen voor wat betreit zijn arbeid in den winkel. De Jongen mag in den winkel alleen wer- Zaterdag, den zesden dag van het straf proces tegen Salomon Liebermann, dienende voor het gerechtshof te Amsterdam, werd als «erste getuige de heer mr. M. I. N. Spaar garen. advocaat en procureur te 's-Graven- hage, gehoord. Get. kent Liebermann van de Holland- Amerika' Levensverzekering Mij., waarvan hij nog altijd liquidateur is. Wat de Veen- dammerplannen betreft, waarin get. is ge moeid geworden, verklaarde get. dat hij den indruk had gekregen, dat Liebermann bij de onderhandelingen de „leading man” was intredende voor een groep achter hem Maande personen. Get. heeft een concept contract gemaakt, waarin was opgenomen dat twee millioen cash zou worden betaald. Naderhand is dit op verzoek van Woltman gewijzigd in één millioen cash en een mil lioen activa dat. uit de Veendammer worden betaald. Pres. Waarom moest nu juist in het con tract staan, dat Liebermann een millioen in activa zou betalen. Had ^.iebermann niet C. J. van Geffen. koopman, Nij megen. R.c. Mr. C. van Nievelt. Cur. Mr. A. I M. Nederveen, Nijmegen. 23 Jan T. Bonsema, drukker. Alkmaar. R.c. Mr W A. Ubbens. Cur. Mr. C. H. Bos man. Alkmaar. 24 Jan W J. Peuwels, koopman. Eind hoven. R.c. Mr. Dr. Heyman. Cur. Mr. E. J. de Haes. Eindhoven. 24 Jan. H. C. van Raak, wollen deken fabrikant. Tilburg. R.c. Mr. A. BLsschop Boele. Cur. Mr. J. A. A. Blote. Tilburg. 24 Jan. M. H. Doof, zaak drijvende Klove niersburgwal 55 te Amsterdam, koopman, wonende te Amsterdam. Rapenburgerstraat 189b R.c. Mr M. S. A. Ybes. Cur. Mr. W. J. Ph. de LUle Hogerwaard, Amsterdam We teringschans 124. 24 Jan. L. La Grand, handelende onder de firma la Grand Co., gevestigd Ainstel- kade 15. Amsterdam, wonende te Amster dam. Haarlemmerdijk 78 I. R.c. ïtr. M. 8. A. Ybes. Cur. Mr. E. J. Korthals Altes, Amster dam, Keizersgracht 592. 24 Jan. Maria Kooy, huisvrouw van P. J. Staats, zaak drijvende Cruqulusweg 96. Am sterdam, openbare koopvrouw, wonende te Diemen Harteveidscheweg 53. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. W. H. P. Loggers, Amster dam, Heerengracht 420. 24 Jan. Alexander, zich schrijvende A. 8. Menist, handelende heerenmodeartikelen, Nieuwendijk 90, nende te Amsterdam, 2e Jan v. d. Heyden- straat 37 II. R.c. Mr. M. 8. A. Ybes. Cur. Mr. C. J. Veerman, Amsterdam, Singel 512. 24 Jan C. H. Wulffers. huisvrouw C. A. Zegwaard, caféhoudster, Amsterdam. Haar lemmerweg 41. R.C. Mr. M. 8. A. Ybes. Cur. Mr A. Latour, Amsterdam, Leidschegracht 114. 24 Jan. H. Pos, beheerend vennoot v. d. Comm Venn. Dlerlkx 6c Co., Amsterdam. In het faillissement van C. H. Hovens. van tafel en bed gescheiden echtgenoote van J. J J. Th. Donker te Nijmegen, is ter vervanging van Mr. J. C. Broekman te Nij megen tot curator benoemd Mr. H. J. C. van Scherpenberg te Nijmegen. In de week van 2025 Januari 1930 wer- der in Nederland uitgesproken 60 faillisse menten. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 23 Jan H Kobus, Den Haag. 23 Jan J. C. van Bruck. Den Haag. 23 Jan. F F. Grote, Den Haag. 23 Jan. Eerste ’s Gravenhaagsche Electr Huist. Apparatenveraekering en F. A. Seljn, Dei) Haag 23 Jan A. Holleman, Den Haag. 23 Jan H. A. Bongers, Den Haag. 23 Jan. Th. G. Burgemester, Nijmegen. 24 Jan. H. M. Nleuwenhuyzen, Oss. alsof men met kennis van zaken de Regee- Ing voorlicht. Dat klopt niet! Intusschen twijfelen we er niet aan of na deze uitspraak zal men wel zoo voorzichtig zijn eerst eens terdege te onderzoeken, alvo rens men krampachtig vasthoudt aan een besluit, genomen in ruiterlijk erkende on kunde ten opzichte van hen, die daarbetref- 'end hun belangen hebben. Derhalve: nog hoop? Nauwelijks hadden we het bovenstaande op papier, of daar brengt men ons „De Tijd” van 21 Januari J.l. met een artikel van al weer Mr. van Hellenberg-Hubar betreffende „De beperking van den Arbeid der Winkel bedienden.” We clteeren daaruit. ken op uren, die voor hem als werkuren op „Wanneer door Overheidsingrijpen be- raaide verhoudingen Wtirden scheefgetrok- :en en bepaalden groepen onverdiend een nadeel wordt betrekkend (vetgedrukte van nij), dan heeft de Overheid na te gaan of ir geen termen aanwezig zijn voor verdere naatregelen, om die scheefgetrokken ver- loudingen weer recht te trekken. Dit leidt ?r toe. blijkens de practük in ons land, dat le eene maatregel de andere noodig maakt, >f om in den stijl van de critici onzer sociale wetgeving te blijven; „dat de eene afgrond len andere aanroept." Mr. v. H. H. wijst dan op de afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers, die de kleine patroon verbiedt te werken, omdat hij inders op zijn grootere collega’s een voor- preng sou krijgen en op het verkoopverbod .•oor 10 uur. omdat de grootere bedrijven néér tijd voor broodbereidlng noodlg hebben, m den kleinen man dus moest worden ont- lomen de gelegenheid om met de grootbe- irijven in afleveringstiJd te concurrreeren. Dit wordt dan een sprekend voorbeeld ge noemd van een geval waarin de Overheid, eenmaal door haar ingrijpen de concurrentie erhoudlngen verstoord hebbende, genood- '.aakt is, door verdere maatregelen het even- 48500* KXsZ ivode kool 2.10^-5.30, 7300 KjG wicht te herstellen. beter twee millioen kunnen betalen had Woltman kunnen koopen wat hij wilde. Get. Woltman heeft speciaal bedongen, dat hij de hypotheek op Scala er uit wilde hebben. Pres. Hebt u werkelijk gedacht, dat Liebermann goed was voor 2 millioen Get. Absoluut, voor de Veendammer- affaire heeft hij een safe gehuurd, waarin hij groote bedragen aan effecten deponeerde. Later, tn Antwerpen, werd hij, toen hij geld wilde beleggen, speciaal toegelaten tot de afdeeling van de „groote vermogens”. Ook dat was nog voor den Veendammertijd Pres. Dus toen is later, in overleg met mr. Schürmann, het concept gewijzigd Get. Ja, president. Get. Hebt u ooit gemerkt, dat Kappeyne, Sedeyn en v. d. Toorn getracht hebben de bank achter Liebermann’s rug om te koopen Get. Absoluut niet, ik weet zeker, dat Liebermann steeds achter de zaak stond. Pres. Wist u, dat Kappeyne een millioen heeft willen zoeken Get. Dat heb ik gehoord. Pres. Wist u, dat dat voor Liebermann was Get. Jawel, maar dat is heusch niet zoo vreemd. Liebermann kon altijd nog wel een millioen gebruiken. Pres. Wist u dat dat millioen verkregen moest worden op grossen der Veendammer Get. Daar wist ik eerst niets van, later heb ik het vernomen. Pres. Hebt u zich nooit in den koop prijs verdiept, hebt u de Veendammer niet mooier voorgesteld dan zij in werkelijkheid was Get. Neen, dat kon ik toch niet doen Pres. Herinnert u zich dat bij den koop prijs gezinspeeld is op den lagen stand van de pandbrieven Get. (aarzelend) Jadat moet dan in Brussel geweest zijn. Pres. Hebt u al gehoord van de Atlas plannen Get. Ja zeker. Pres. En de plannen Stegetnann Get. Jawel, zijn bedoeling was de Veen dammer over te doen evenals het plan was om andere hypotheekbanken te koopen. Alles stond in verband met de Atlas-plannen. Pres. „Dat begrijp ik niet, als Lieber mann toch de Bank verkocht, was hij haar kwijt en dan waren ook de Atlas-plannen van de baan 1 'Heeft Liebermann u wel eens ge zegd dat hij twee millioen cash wilde be talen Get. Ja, ik heb het altijd zoo begrepen.” Pres. De zaak is gestrand op onaange naamheden tusschen Liebermann en u en tusschen Liebermann en Seyden, alles m verband met de Mij. voor Scheepsverband Gei. Zoo is het. Pres. Die leening, die u met Liebermann gesloten hebt, op 'ien <aar, ik geloot f 150.000, Dent u bereid die terug te geven Get. Ja. Liebermann Mr. Spaargaren ts mi) mets schuldig de afspraak was. dat hij daarvoor gedurende 'ien laren mijn adviseur zou zijn zondet verdere oetaling. Wanneer raadsheer mr. Boekhoudt ver volgens een Drie» van S'egemann voorleest, waarin gezegd wordt, dat Prins Hendrik aangezocht was. zich voor de Atlas-plannen te interesseeren en dat Z. K- H. bereid was. aan de Koningin ré verzoeken een commis saris aan re wuzen om Sregeman van nader advies te dienen stuift mr. Duijs op Da' is toch ai re ma,, wie gelcóft dat nu Nu ziei u eens hoe Liebermann irt deze zaak misleid is Alles was natuurlijk pure fantasie, maat Liebermann moest dit destijds wel aan nemen. Daarop ondervraagt de president den ge tuige over de onderhandelingen met Paarde kooper. De getuige Ik leerde hem herkennen door Schim van der Loeff.. De president Meende u dat hij tot groote transacties in staat was De getuige |a. hij vertelde mij zelf ver schillende dingen. De president U geloofd: hem op grond van zijn praatjes. De getuige Hij had groote relaties. De president Maar die relaties konden hem toch met helpen uit surseance van be taling. Trouwens, het vermoeden dat hij relaties had, berustte op het feit dat Paarde kooper een buffet bezat van den koning van Siam En een wandelstok van den hertog van Saxen I De getuige Maar dat zegt toch wel iets De president Ja, dat zegt zooveel, dat ie ze ver koopen kunt. Dacht U dat Paarde kooper in staat zou zijn de Bank te saneeren, iioewel zij bijna geheel leeg geplunderd was AMSTERDAM. 27 Januari. Veemarkt. Aangevoerd werden: 492 vette koeien. 1ste kwal, f 1.10f 1.18 per Kg idem 2e Kwali teit f 050f 1.08 per Kg., idem 3e kwaliteit |f 0.84f 0.88 per Kg. slachtgewlcht. 5 min dere soorten t 0.64t 0 70 per Kg. slachtge- lier in vleeschwaren, thans zonder beroep, wicht. 120 melk- en Kalikoeien f 250—1380 Rotterdam. Rauenhofstraat 62c. R. C. Mr. 1 per stuk. 79 vette Kalveren. 2e kwaliteit f 1 Dr. J. Wijnveldt. Cur. Mr. D. B. W. Postma, f 110 per Kg., idem 3e Kwaliteit f 0.90—1 1 Rotterdam. 23 Jan. K. Stellingwerf, koopman in tot f 0.90 per Kg..

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11