VOOR DE HUISKAMER Binnenlandsch Nieuws a DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Jhr. mr. De legertank ONZE WEST LUCHTVAART Eielson GEMENGD NIEUWS ONZE OOST te FINANCIËN Brand te Amsterdam van KUNST EN KENNIS HANDEL EN NIJVERHEID De Leipziger Messe KERKNIEUWS De ’ontploffingsramp Groningen Een nieuw Gouvernements gebouw te Maastricht Een vlucht Engeland’ Aüstralie Veel frauduleuze onregelmatigheden De Haagsche R.K Volksbond Het faillissement het Carlton-hotel te Amsterdam Het probate haargroei-middel of de reclame-zwendel Het vereenigingsrecht aangetast Weer belangrijke vondsten De Boliviaansche vliegers Vredes- en Volkenbonds- - Tentoonstelling Kapitein Borren naar Holland vertrokken F- De lezingen van Dr. A. Borms Vereeniging tot sarhenstetling van Nederl. Bedevaarten Het overlijden van „Bleeke Willem Het vliegtuig van gevonden Vlieghaven te Lonneker Pers en regeering D. A. W. van Tets van Goudriaan - V 166 RADIO-OMROEP van f zou Chr Baan, houdt goed een Thans te Jeruzalem In een stad van den staat Pennsylvania Een rectificatie De Nleuw-Zeelandsche vlieger Chichester Is te Port Darwin gearriveerd en heeft dus de vlucht EngelandAustralia volbracht. ontvangen van man. i door Engelach: gevor* mi door het om* Patljn, Fatyn. Patijn wat ben je klein! Vóór moeten 166. Reeds in den tegen. ,»t. ,A Het band. totaal te vorderen als met overlijden „Bleeke De Boliviaansche vliegers zijn Zaterdag middag te Le Bourget geland Bü graafwerk in de nabijheid van de He- breeuwsche Unlverslteit heeft men een aan tal oude sarcophagen ontdekt uit den tüd van Herodes. Voorts heeft men ter plaatse aardewerk opgegraven, dat vermoedelük af komstig is van de verwoesting van den twee den tempel. De gevonden sarcophagen dra gen opschriften in het Hebreeuwsch en in het Orieksch. De opgravingen worden thans voortgezet onder leiding van de archaeolo- gische afdeellng van de Hebreeuwsche Unl- versiteit. Slechts weinig uitkeering aan concurrente crediteuren concurrent passief zal dus dat een Het onderzoek nog niet geëindigd. als bekend gas- Een half mlllioen schade De desbetreffende commissie uit den Volks raad heeft thans rapport uitgebracht over het Verslag der Algemeene Rekenkamer over 1928. Der commissie is, naar zü mededeelt, opgevallen, dat zich in 1028 niet minder dan 636 gevallen van meerendeels frauduleuss onregelmatigheden op het gebied van gelde lijk en materieel beheer hebben voorgedaan, waarvan het bedrag tot dusverre (in 144 ge vallen is de schade nog niet vastgesteld) valt te stellen op 430.918. Daar dus de totale schade over 1928 onge twijfeld meer dan een half mlllioen zal be- loopen het juiste bedrag zal t.z.t. gaarne worden vernomen en in 1927 het bedrag (comptabele niet-comptabele Hedennacht om 2 uur werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand, die uitgebroken was op den Achterburgwal 85. De vlammen sloegen twee en drie hoog uit. toen de eerste motorspuit arriveerde. Met twee stralen werd het vuur aange grepen en bedwongen. De tweede verdieping brandde geheel, de derde gedeeltelijk uit. De bewoner, de heer daar een nachthuis. De aanwezigen konden allen heenkomen vinden. De oorzaak van den brand is onbekend. Wij wenschen kapitein A. A. Borren drogen, want de aanklager was niet versche nen; zijn advocaat verklaarde, dat zün cliënt de aanklacht ingetrokken had. nadat de aan geklaagde firma zich vrijwillig bereid ver klaard had. tot betaling van 100.000 dollar als schadeloosstelling. Black leefde rustig en tevreden en ver heugde zich nog lange jaren in het genot van de rente van een vermogen, dat hij zich, zooals uit het thans gepubliceerde tes tament blijkt, door een genialen truc ver overd had. ,Jk ben nooit kaal geweest.” staat er in zijn testament, „van mijn geboorte at was mijn lichaam met haar bedekt. Toen ik 30 jaar oud was en in nood verkeerde, kreeg ik eensklaps een gelukkigen inval. Ik begaf mij naar den fabrikant van het haargroeimiddel en besprak met hem den truc. Uit dankbaarheid voor de reusachtige winst, die zij tengevolge van deze reclame maakte, betaalde de firma mij de som van 100.000 dollar. De beste raad, dien ik mijn erf genamen kan geven, is deze: „Geef het geld niet zoo gemakkeljjk uit, als ik het verkregen heb." de stellige verwachting uit, dat voor zoover mogelijk door verscherping van toezicht als anderszins getracht zal worden in dezen em- stigen misstand verbetering te brengen, zonder dat dit nochtans zal voeren tot uit breiding van personeel. Een Vlaamsch oordeel Het Vlaamsche blad „De Schelde” uit Antwerpen schrijft onder het opschrift: ^Hollandsche platbriekerü” het volgende: Dr. Borms moest spreken in Den Haag voor de Roomsche Reisvereeniging. Burge meester Patijn verbood het, en voortaan kan men in Holland zingen op de wjjze van Piet Hein: De opening f Februari .Het uitvoerend comité voor de Vredes- en ▼olkenbondstentoonstelling te 's-Gravenhage. die in de door de Regeering daartoe ter be schikking gestelde grafelfjke zalen zal plaats hebben, heeft, zoodra de Haagsche Confe rentie voorbij was en de bedoelde zalen dus te sijner beschikking konden worden ge steld, den datum van opening der tentoon stelling vastgesteld op Vrijdag 7 Februari. De tentoonstelling zal duren tot Donder dag 6 Maart; zij zal eiken werkdag van'dés ochtends 10 tot des aam kleiigs 6 uur en des avonds van 8 tot 10 uur zijn geopend. Des Zondags zal zij alleen toegankelijk zijn van 1 tot 5 uur n.m. L den nmht onder hot varen, een koude kwam hen -zei Katrijn bevond, rillend .ik mis nu erg mijn wlntergoed." En teen de da* was aan ebroken, in ijs M sneeuw hun schuitje lag. scheen do son Hl over de bergen. Het was een korte koude dag. „Terrsmova", tn welke do heer directeur ia, die een voorkeurs recht "heeft, koopt het hotel, waarbij de on- Firma's in Oss tegen het organioaUerecht Dn B van Welle, Aalmoeaenler van den Arbeid te Oss schrijft in verschillende Katb Bladen in het Zuidon: ..Reeds een jaar lang zijn mondeling en schriftelijk pogingen In het werk ^gesteld drie firma's inzake organisatie van I worden ook dit jaar twee beurzen gehouden, Juliana' van Stolberglaan een in het voorjaar, aanvangende op 2 Maait 209 en dus niet 301, zooals bij vergissing is en een in het najaar, aanvangende 31 Au- gesneld. gustus. Naar aanleiding van berichten, dat ds na- jaarsmesse te Leipzig dit jaar niet zou door gaan, verzoekt de Directie van de Leipziger verstrekt Messe ons te willen mededeelen, dat deze het huisnummer van het nieuwe bureau- geruchten onjuist zijn. Evenals het vorig Jaar Wederom een niet geslaagde proef De legertank is bij een op deJKemperheldr bü Arnhem gehouden proefneming in een poging om over een loopgraaf te schuiven halverwege blijven steken, omdat een Ijzeren bout afbrak. De vechtwagen moest worden uitgegraven en hersteld voordat men verder kon werken. Sen proefneming om een heuveltje te nemen mislukte eveneens. Uit Seattle wordt gemeld, dat het sedert weken vermiste vliegtuig van den piloot Eielson nabü Faibanks in Alaska vernield is i gevonden. Elk spoor van de inzittenden ont breekt echter. 1M. Jan zei: ..Dat 1* een walvteehvaarder, dia ie op jacht naar leve.’-Wan.’ .Levertraan,” vroeg toen Trljn verwonderd, „komt het hier zoo ver vandaan?" ^Ja,” «tl Jan. „om traaa te krijgen, gaat men op de walvtoohjaoht, trots ert men sneeuw, ijs en stormen, in don koudon Noorschen nacht.” Censnur overwogen In verband met de vraag, in het afdee- lingsverslag van den Volksraad gedaan, waarom de regeering niet krachtig is opge treden tegen de dagbladen, welke pertinent hebben volgehouden, dat ook na 6 Augustus waarschuwingen zün gegeven oa. In Soe- karno merkt de regeering In de M. v. A. op, „dat het niet duidelük is, welke maatregelen de regeering ten dienste zouden staan tegen dagbladen,, welke infaame on waarheden verkondigen, als waarop in de vraag in het afdeellngsverslag werd gedoeld. Wel nopen dergelyke gebeurtenissen _ot de overweging van de in andere bladen terecht gestelde vraag, of thans dé ongebreidelde vrüheid tot verspreiding van zoodanige be richten niet dient te worden beperkt." Door de Helde Maatschappij, waaraan het werk Is opgedragen, is thans een aan vang gemaakt met de werkzaamheden voor den aanleg van een vlieghaven in de gemeente Lonneker. Alle benoodlgde grond is nog niet in het bezit, doch voor den grond, die niet bü mlnnelüke schikking kan worden verkre gen, zal onteigening worden aangevraagd. De werken worden uitgevoerd door werke- loozen uit Enschedé en Lonneker. DINSDAG, 28 JANUARI HUIZEN. Tot 6 uur n.m. 298 M. Na 6 aar: 1071 M. Uttel. K.RO.-Uitz. 11.30— 13.00 Godsdienstig halfuurtje 12.15— 1.15 Concert door KRO-Trio 1.13—2.0* Gramofoonmuzlek 2.003.00 Vrouwen* uurtje 3.003 80 Knlples 4.00—6.0# Gramofoonmuzlek 6.016.05 Beursber. 6.056.15 Gramofoonmuzlek 6.156.30 Nleuwsber. In Esperanto 6.306.40 Za kelijke Omroep 6 407.00 Gromofoon* muziek 7.007.30 Cursus Kerklatün 7.308.00 Lithurgie. Lezing over Maria Lichtmis 8.0111 Orkestconcert 11.00 —11.30 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM, 1875 M. 10.00—10 15 Morgen- wüdlng 12.152.00 Concert door het AVRO-Kwartet 2.003.00 Gramofoou* muziek 3.004.00 Knipcursus 4.00— 4.15 Gramofoonmuzlek 4.15—5 00 Stans Ie Cosquino de Bussy (zang), Henk Spruit (viool) 5.306.45 Concert door het AVRO-Kwartet -XJ6.45—7.15 Engelach: Conversatie 7.157. derden 8.019.00 C< roeporkest 9.009.45 AVRO-Nutelezin- gen over Indië. De groote cultures IV. Spreker: Prof. Dr. L. Ph. Le Cosquino da Bussy 9.45—10.15 Voortzetting concert 10.1511.15 „Hoe amuseeren wü ona vanavond. Caprisleuze Fantasie van Guus en James 11.15 Dansmuziek uit het cabaret ..La Gaité" te Amsterdam 12 00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 11.20 Gramofoon muzlek 12.20 Concert C. Lucas (alt) G. Dowell (tenor) 12.50 Concert op cinema- orgel door E. O’Henry 1.202.20 Orkest concert 2.50 Uitz. voor scholen 3.56 Fransche les 4.20 Orkes toon eert 4.35 Lezing 4.50 Concert op clnema-orgel door Pattmann 5.35 Kuideruutje 6.20 Voorlezing 6.35 Nleuwsber. 7.00 Cello recital door L James 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Orkest H. Eisdell (tenor) 8.20—850 Lezing 9.00 Nleuwsber. 9.40 Lezing 10.00 Vaude ville 11.0512.20 Dansmuziek-13.20— 50 Proefultz. Televisie. PARIJS „RADIO-PARIS,” 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuzlek 4.05 Orkest concert en soli 6.55 Gramofoonmuzlek 7.40 Gramofoonmuzlek 8.20 Opera- uitz. „Carmen” van Blzet. Koren, orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 6 20—7.20 Oramo- foonmuziek 9.35—10.30 Gremofoon* muziek 11.30 Gramofoonmuzlek 12.251.50 Orkestconcert m. m. V. solis ten 4.505.50 Orkestconcert 7.20 Operettemuziek (Gramofoonplaten) 805 Concert. Orkest en violist. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—120 Or kestconcert 2.204.20 Concert. Orkest en zangeres 4.204.50 Kindei 'urtje 7.5010.20 Cabaret-uitzending afgewisseld dor dansmuziek. BRUSSEL, 50841 M. 5 20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuzlek 8.35 Concert. Orkest en zangeres 10.05 Dansmuziek 8.35 Vlaamsche uitzending op golfl. 338.2 M. Orkestconcert en causerie. ZEESEN, 1635 M. 6 15—1145 Lezingen 1160—12.15 Gramofoonmuzlek 12.15— 12.50 Berichten 1.201.50 Gramofoon muzlek 1.503.50 Lezingen 3.50460 Concert uit Leipzig 4.50—7.50 Lezingen 7.50 Uit Leipzig: „Requiem” van G. Verdl. Daarna: Lezing en berichten. stierf dezer dagen In den ouderdom van 72 i jaar een zekere Tom Black, de z.g. ..aap- I mensch”, dia vüftlg jaar geleden door geheel Europa een twüfelachtlge reputatie genoot wegens zün proces met eene fabriek voor haargroei-middelen. Op zekeren dag verscheen Tom Black in het redactle-bureau der Cleveland Tribune, vroeg verlof om zich uit te kleeden en toon de toen den verbaasden redacteuren een lichaam, dat heelemaal bedekt was met dikke zwarte haren. De redacteuren meenden een aap voor zich te zien. „Nog maar vier weken geleden,” verklaarde Black, „was mün hoofd zoo glad als een bil jartbal. Alle mogelüke middelen ter bevorde ring van den haargroei had ik gebruikt, maar tevergeefs, tot op zekeren dag een vriend me verwees naar de firma H.. die een probaat haargroei-middel in den handel bracht, reeds schitterende resultaten be reikt waren. Ik kocht de pommade en wreef er 's avonds mün. hoofd mee in; ik verzuim de echter mün handen te wasSchen. Het kan haast niet anders of ik moet in mün slaap mün lichaam met de handen aangeraakt hebbenin ieder geval, s morgens kwam ik tot de vreeselüke ontdekking, dat mün lichaam geheel met dik haar bedekt was. Tevergeefs beproefde ik die door knippen en scheren te verwüderen. zü groeiden er slechte te harder om. Thans lük ik op een aap, ten gevolge waarvan ik mün betrekking verloren heb.” De redacteuren gaven den wanhopigen man den raad een proces tot schadeloosstel- ling tegen de firma te beginnen, omdat zü verzuimd had bü de pommade een gebruiks aanwijzing te voegen. Tom Black volgde dien raad op en diende een aanklacht In tegen de firma. De Amerlkaansche bladen brachten heele kolommen büzonderheden en tallooze foto's over het buitengewone geval en de winkel ramen der aangeklaagde firma waren bedekt met plakkaten, waarin werd gewezen op het onverwacht, maar schitterend resultaat van dit beroemde haargroei-middel. De pers eischte inbeslagneming der gevaar lijke crème.... kortom, heel Amerika inte resseerde zich een tüdlang voor dit sensatio neel geval, en het gevolg was, dat honderd duizenden kaalhoofdigen tot lederen prijs dit wondermiddel trachtten te krijgen. Toen het proces behandeld sou worden, had zteh een groote menigte verzameld om de zitting der rechtbank bü te wonen; zü verbod kwam echter van hooger omdat mr. Jasper ook de Haag sche lucht inademde, er rondliep met watjes in de ooren om de Nederlendsche taal niet te hooren. De voordracht zal nu Woensdag doorgaan en de burgemeester verklaarde, dat. nu de conferentie afgeloopen was, geen enkel be zwaar meer tegen de voordracht kon worden geult. De zaalverhuurders waren weer vrij, in het vrüe Nederland. We gaan deze Nederlandsche platbroekerü niet hekelen. Ze ligt in de lijn van ’t banket, aangeboden aan Hymans den man waar over alle Hollandsche bladen schreven, dat Nederland in geen geval met dezen annexo- nlst als Minister nog mocht onderhandelen. We moeten er bijvoegen, dat de Holland sche pers echter terdege dit geval naar waarde weet te schatten, en wü laten de Nederlandsche bladen aan ’t woord, om de Vlamingen te doen inzien, dat de Neder landers op verre na niet allen instemmen met hun offlcieele poeejenellerü- Het vrije recht van vergaderen Het Tweede Kamerlid Wünkoop heeft aan den Minister van Binnenlandsch Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Heeft de Regeering kennis genomen van de mededeeling. dat de burgemeester van Den Haag lezingen van den Vlaamschen activist, dr. Bórms belet heeft, met de ver klaring zünerzüds. dat hü het doorgaan dezer lezingen in de gegeven omstandig heden niet achtte in het belang van het land en van/le gemeente? Is het JUBt. dat de Regeering direct of Indirect op eenigerlei wüze de aanleiding is tot dit optreden van genoemden burgemees ter? Zoo ja. waaraan ontleent de Regeering dan het recht een dergelüke lezing directelük of indirectelük te doen verbieden? En wat wordt verstaan onder „de gegeven omstan digheden” en „het belang van het land”, waaronder dit verbod is geschied? Maar ook. Indien de Regeering hier buiten mocht staan, waaraan ontleent dan deze burgemeester het recht, o«n hetzii een ver gadering te verhinderen, of om ambtelük uit te maken, wat „hetbelane van het land’’ Vordert? Wil de Regeering maatregelen nemen om den Nederlandachen burgemeesters te belet ten voortaan, op welke wijze ook, het vrüé recht van vergaderen hunnerzüds te belem meren? en echtgenoote, die Donderdag 2 Jan. as. per ss. „Van Rensselaer” naar Nederland terug- keeren, van harte een voorspoedige reis, al dus bericht de „Amlgoe dl Curacao" van de vorige maand. Kapitein Borren heeft gedurende de jaren van zün verbluf op Curacao hard gewerkt. Hü was zonder twüfel iemand met een groot organisatorisch talent, die tot 'evensldeaal gesteld had Cu.aqao eec deugdelijk": polit-e te geven. Of t steeds met den noodigen tact ge.scnirode vooral gezien de antipathie, waarine de militant politie werd en de tegenkanting die zü van den beginne om velerlei redenen ondervond, is ’n andere vraag. Jammer, dat de regeering van het moederland hem bü zün voortdu rend aandringen op versterking van het korps, dat voor den dienst ten eenenmale onvoldoende was. in den steek liet. Wellicht ware bü een betere bezetting de treurige gebeurtenis van 8 op 9 Juni, die op zoo on verwachte wüze een einde maakte aan zün loopbaan, alsook aan die van den sympa- thieken luitenant Berger, niet te betreuren geweest. Wü wenschen kapitein Borren en ook lui tenant Berger alle goeds in hun verdere loopbaan. houden „Nereïde”, Carlton-Hotel in de hoofdstad en dat hotel exploiteert. Uit het verslag bleek, dat toen de be windvoerders hun taak ter hand namen, bü de Nereïde een toestand heerschte, die in menig opzicht als een chaos moet worden bestempeld en het heeft den bewindvoer ders. later curatoren, aanvankelük heel wat moeite gekost een behoorlijk Inzicht in de zaken te verkrijgen. Met het in het hotel werkzame personeel was het voor een deel treurig gesteld. Vele ongewenschte en ongeschikte elementen werden aangetroffen. Met Nederiandsch kon men vrüwel niet terecht. Dat .is thans veranderd. De vooruitzichten voor concurrente credi teuren achten curatoren zeer ongunstig. Overwaarde van het onroerend goed boven de hypotheekschuld kan wel als uitgesloten worden beschouwd. Het roerend vermogen van gefailleerde is geschat op rond 239.000, doch op het grootste deel daarvan kan recht van preferentie worden uitgeoefend. Hoeveel dit precies zal uitmaken kunnen curatoren nu nog niet zeggen. In de boedelbeschryving zün bü de over- groote meerderheid der posten de leveran- clers aangewezen. Deze zün dus preferent voor zoover het door hen geleverde onbe taald is. Door middel van een afzonderlüke administratie moet dit in onderdeden worden vastgesteld. Die administratie kon echter eerst worden aangevangen, nadat de boedelbeschryving en de crediteurenlusten gereed waren. Het is zoodoende niet moge- lük geweest haar te voltooien in den kor ten tü.d. die verliep tusschen het gereed komen dier lysten en den dag der verifica tievergadering. Gehoord het voorafgaande zal men zich wel geen groote illusies behoeven te maken der tekorten op 275348.15 I ambtenaren 173.08539, 1.700.000, 284 225. Hypothecaire schuldeischers en „Terra- nova” (aangeduid als de „bank”) staan een deel van hun vordering (zü doen nl. af stand van het niet-gedekte deel der vorde ring) en dragen 15.000 In de faillissements- kosten bü- De „bank” heeft 2.1824)20 en zal genoegen nemen het voorstel wordt aangenomen - f 1893 660. De overige schuldeischers hebben te vorde ren 849.824 en zullen ontvangen 90.625. Curatoren meenen, dat dit voorstel, dank zü de medewerking van den heer Van Dam, kan worden gedaan, voor crediteuren voordeelig is. veel voordeellger dan veiling. Aan een veiling van zoo'n grooten inventa ris zün tal van moeilükheden verbonden, welke de resultaten zullen drukken. In het bericht over de bestuurwüziging en de bureauoprichtlng der Vereeniging tot samenstelling van Nederlandsche Bede vaarten, is een foutieve opgave van adres. Dit adres is: Büna f 11.000 ingezameld Tot heden is voor de slachtoffers van de ontploffingsramp te Groningen 10.900 büeengebracht r Opening eener tentoonstelling Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan heeft de Haagsche afdeellng van den Ned. R. K. Volksbond een tentoonstelling ge organiseerd, welke onder groote belangstel ling uit alle kringen van het Haagsche Kaholleke vereeniglngsleven Zaterdag is ge opend. In verband met de geruchten, het als verstikking om het leven kwam, niet zün ..toegegaan met rechte dingenheeft de politie een ernstig onderzoek ingesteld. In die geruchten werd verband gezocht tusschen het verdwijnen vai^ 65.000 van een kantoorlooper op het Koningsplein en het tragisch verscheiden. Het onderzoek be treffende een en ander is nog niet geëin digd. Zaterdagmorgen werden door justitie en politie in verschillende huizen der stad huiszoekingen gedaan. Om het belang der zaak niet te schaden, kon aangaande het resultaat niets worden medegedeeld. In het Paleis van Justitie te Amsterdam is Zaterdag de verificatievergadering r~ van schuldeischers in de N. V. welke eigenaresse is vanhet ambtenaren f 102.2624)61 moet worden ge- ■*-* steld, meent de commissie, dat van een ont stellende toeneming van het aantal fraudes van den i Willem', die om haar personeel, tot andere gedachten te brengen, doch zonder het geringste resultaat. Van daar de noodzakelükheid deze zaak te bren gen voor het forum der publieke opinie. On- dergeteekende toch is krachtens rijn func tie verplicht zün stem te verheffen, indlen de arbeidersorganisaties in hun slschan niet bliiven binnen de perken der rechtvaardig heid maar dan zal hü ook zün stem moeten verheffen. Indlen aan de arbeiders eenig on recht geschiedt. Welnu, dit is hier ter plaat se het geval bü eenlge firma's. Wat is het geval? Er zün in Oss drie firma's van een be paalde Industrie, twee katholieke en een Is raëlitische. die inzake organisatie een zeer onverantwoordelüke houding aannamen. Met allerlei ongeoorloofde middelen trachten deze firmanten hunne arbeiders van de organi satie af te houden en zü schromen niet het dreigement te gebruiken, dat. wanneer zü zich organiseeren. het ontslag voor hen ge reed Hgt En dit is een scherp wapen, want ontslag beteekent hier vandaag gebrek. Het is wel een schandelüke en vreemde mentaliteit, die deze heeren bezielt. In dit eerste artikel wilde ik echter voor al beljchten de stoffelüke züde van het vraagstük. Het lidmaatschap van een vak bond beeft aan zich annex een verzekering tegen werkloosheid, d.w.z. wanneer een lid van 'n vakbond werkloos wordt, dan krygt hü wekelüks een bepaald bedrag uitbetaald, omdat hü verzekerd was tegen werkloosheid. Iedere vakbond geeft echter jaarlüks slechte een bepaald aantal weken deze uitkeering: en wanneer deze uitkeering ophoudt, is men wat men noemt, uitgetrokken. In vele ge meenten. zoo ook In Oss, komt men dan ech ter in aanmerking voor gemeentelüken steun, doch deze laatste wordt alleen gege ven aan hen, die uitgetrokken riln van hun vakbond, waarvan zü lid zün. Wü hebfeen dus dezen gedachtengang: is lidmaatschap van een vakbond aanwezig, dan bestaat bij werkloosheid recht op uitkeering van dien vakbond omdat men er voor heeft betaald; en heeft men het volle recht van zün vak bond gehad dan krijgt men werkloozensteun van de gemeente, waarvoor men niet behoeft te betalen. Is het lidmaatschap van een vak bond afwezig, dan staat men dus bij werk loosheid zonder eenig recht. Het zich aan sluiten bü een vakbond is dus een prüzens- waardlge daad van vooruitzien en daarom een echt menschelüke. vooral nu werkloos heid het lot van büna lederen arbeider kan worden. Maar wat nu te zeggen van bedoelde fir manten, die hun werklieden beletten zich te organiseeren? Hun handelwüze is mijns inziens in hooge mate onrechtvaardig. Ten eerste, omdat zü een natuurrecht van de ar beiders schenden, n.l. het recht zich te or ganiseeren. Ten tweede, omdat zü gebruik maken van onrechtvaardige middelen, n.l. vreesaanja- glng, dreiging met ontslag indlen zü van hun rechtgebrulk maken. Ten derde ten dit wordt wel het meeste aangevoeld! Is die han- delwüze onrechtvaardig, omdat de arbeiders aldus benadeeld worden gedurende dc dagen van werkloosheid. Het Is voor hen een le venskwestie. Dit zal het oordeel zün van ieder onbe vooroordeelde in deze zaak." Schending va*1 aeboan- heidskarakter der stad Het bestuur van den Limburgschen Kunstkring heeft een telegram aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge zonden, waarin wordt betoogd, dat de uit voering dezer gevelplannen een onherstel bare schennis sal beteekenen van het plaat selijk zoo büeonder en dus alleszins te ont zien stadsbeeld. De onrustige gevellün, de onlogische torenplaatsing als bekroning der damestoiletten in de as van het geheele front, met bovendien een afgrijselüke toren spits, dit alles in een onverdedigbare toe passing van materialen, geeft aan het ge heel een jammerlük effect en een ramme lende onharmonische kleur. De ontwerper aldus het telegram van wiens hand eveneens bet door de schoonheidscommissie terecht afgekeurde Maasbruggenplan Is, geeft hier wederom blük niet het geringste inzicht in het karakter van Maastricht te bodtten en deze opgaven in geenen deele te bebeereehen. Adressanten verzoeken dan ook, om. waar het thans nog niet te laat Is. de aanbeetedln* m gunning *86n'voort- *an« te laten hebben en voor dit gebouw gevels te doen ontwerpen, dl» Nederland en rijn architectuur zoowel als Maastricht tot ear zullen strekken. Op 85-jarigen leeftüd is overleden Jhr. mr. Dirk Arnold Willem van Tets van Gou driaan. x Jhr. van Tets van Goudriaan promoveer de in 1870 aan de Unlverslteit te Leiden tot doctor in de rechten op proefschrift „De nationaliteit van personen en goederen naar het oorlogsrecht” Van 1884- 1894 was de thans ontslapene buitengewoon «ezant en gevolmachtigd minister te Coristantlnopel. Later werd hü buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Berlün. en in 1905, in het kabinet-De Meester minister buitenlandsche saken. waarmee van hetgeen van de aanwezige goederen be taald zal blijken. Na aftrek echter van de bedragen, waarop crediteuren, die preferent zün op de -op brengst van bepaalde goederen, batig ge rangschikt zullen worden, wordt het restant hunner vorderingen concurrent. Het totaal 1.000.000 orverschryden, daargelaten hypothecaire crediteuren nog voor tekort op hunne vorderingen als concur rente crediteuren opkomen. De boedelschulden, tot dusver bekend, bedragen: kosten surcéance van betaling 9000; Casali 279Ö. samen 11.790, ter- wül de vorderingen met algemeene prefe rentie (in totaal 10.520) grootendeels voor rang hebben boven alle andere schulden. Van hetgeen eventueel voor concurrente crediteuren be&hikbaar zal komen. moet nog af een evenredig aandeel in de alge meene faillissementsonkosten. De uitkeering aan concurrente crediteu ren zal dus in het gunstigste geval slechts enkele procenten kunnen uitmaken. Besloten werd, gedurende den korten tüd, waarop over de wüze van liquidatie nog geen beslissing Is genomen, het bedrijf nog tot ulterlük 1 Maart voort te zetten. - dien datum zal dus een beslissing zün genomen over het voorstel van curatoren. Dit houdt h»t volgends tn: D» N.V. Van Dam 1 rwêndeeI*v<xten'n worden aangenouwn op i wej^en ibter in hunne verwachtingen be- 1 de roerende

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6