ZhYPUROL Xa/ive sch^Lalie fuiid -y i - en springende hppen H PROVINCIAAL NIEUWS Radio in een kerk Radio voor de blinden HEER-HUGOWAARD LANDBOUW EN VEETEELT RADIONIEUWS Thans ook een „Spoorweg Radio- Tijdschrift” HOOGWOUD ZIJDEWIND NOORD-SCHARWOUDE OBDAM 34- mrsmbetoo met J de allerlaatste party wist de heer Jb. Stammis er 35 te betalen. WOGNUM JUUANADORP DEN HELDER OUDE NIEDORP t ENKHUIZEN Controle op Zuivelfabrieken TEXEL WESTWOUD HEEMSKERK samen- I of i gehouden partij Hoogkarspel. alhier,1 ker optrad de heer C. Sipkes van Overveen. wordt gevraagd, of het niet mogelljk zou zijn, kan op De groote radiobroeder is Noorden een bedrag van f 70.0Q0. achterbuurt van is ontvangen een de aanwezigen werd hiermede betuigd waarom afwijzend hierop werd schikt volge art. 101 L. O.-wet warden uitbetaald In twee termijnen, n.l. Mei en September. Van het P. E. N. was een schrijven Inge komen. Inzake het plaatsen van een transfor- Besloten werd, na eenlge discussie, nader met het P. E. N. in overleg te treden om- In had de de Deze Nygh schappij. algemeene resp. dering. deelt de Voorzitter mede, dat Is in- 1 gekomen een schrijven van ..Hugo” (Fanfare korps), waarin dank wordt gebracht voor ge- ncten subsidie. 1 eene of- werd Gevonden voorwerpen Ter secretarie zijn inlichtingen te verkrygen over ren gevon den sleutel. c Q Hoebe hét bou- woonbüis in het Westelnde al- Verder en de wijze, ge- ce exploitatie der' lyn Uitvoerig is uiteengezet, wat de dekt 1926 In deze aangelegenheid ht. Noodlg was dit, omdat een geluld was De heer Kostelijk Is ook van meening Zuiden van Italië en Zuid-Frankryk. Ver- gehoord de toelichting van den voorzitter een tlentai jaren raadslid en wethouder der ge meente Oude-Niedorp. De overledene was in Hollands een bekende figuur. Hoewel reeds jaren niet beschikkende over een krachtige lichaamsgesteldheid was het zeker zyn opgewekte en levenslustige geest, welke hem nog kracht byzette om in het openbaar leven verschillende functies waar te nemen. Tot voor korten tyd fungeerde hy nog als Secretaris van den.R. K. Statenkieskring Secretaris- Volgens de rekening bedrag ils te brengen. De vrlen- oog loopende onnauwkeurigheden ten kleintje verklaarden zich spaarcentje i verkobpen In Memoriam Tb. Tromp Maandag wy te de is mindere voorzoover verkregen voor geld als noodlg was. Niet minder geliefd voordrachten van „Onderling Hulpbetoon'* Maandagavond Lezing Op Donderdag 30 Januari as. zal door den heer H. Konlng uit Groningen, voor de Vereenlging van Oud-Leerlingen van den Tulnbouwcursus alhier, in café Stade- gaard een lezing worden gehoudën over de nieuwe kunstmest Kalkstikstof. De lezing begint des avonds te 7 uur en is voor ieder een toegankelijk. Geen entrée wordt gehe ven. dat hare ouders geen geld bezaten om haar naar het Zlekei dlnnetjea van l direct bereid al hun spaarcentjes af te geven en hun speelgoed te verkobpen om zoo den bouw van een ziekenhuis voor arme kinder tjes mogelijk te maken. Deze kleine voor- van Zydewind, “1 Veld en De Weel bedrag van f 104.75 byeen gebracht. Hiervoor is den jubilaris aangeboden een „luie” stoel met verstelbare rugleuning, een alsmede een met hya- Fruitmand. De familie Maats was buitengewoon in- Winston Churchill heeft op den eersten Kerstdag een liefdadigheids-opreep gedaan door middel van de B. B. C.-stations, voor het ...Radio voor de blinden”-fonds. Deze oproep heeft buitengewone resultaten ge had: meer den 10.000 pd. st. werd voor dit deel geschonken door radio-Iuisteraars, ter wijl de „Radio Manufacturers' Association" besloten heeft 1000 complete rad'o-toestel- len by blinden te installeeren, eveneens ter waarde van 10.000 pd. st. Nieuwbouw Het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer P. Com mandeur, is opgedragen aan de heeren A. Appel, timmerman te Spanbroek. C. Appel, metselaar, alhier en S. Loos, schilder, even eens alhier. Bouwvergunning Aan den heer alhier is vergunning verleend tot wen van een --- - - hier. Eigenaar van half verwoeste vlTa (tot n’euwsglerlg vooiby'anrerl Z „Pardon. mynheer, maar ik kan niet toestaan, dat U In mijn tuin wandelt." genomen met de geschenken. Wy twyfelen niet of deze huldiging door de burgerij van het Noorddeel van Oude- Nledorp, welke zeer snel en onvoorbereid Is bevorderd, heeft geleld tot een treffend be wijs van waardeering en erkenteiykheld van den zoo algemeen geachten dokter. Ooou» MMO n «0 ei. T.b. SO ct. AoocK e» OeoowM» Biljartwedstrijd Onder veel belangstel ling werd door de blljartverexnlging Hol lands Noorderkwartier eene wedstrijd ge houden In het café van den heer O. Scher mer, alhier. Van 5 spelers uit Oude- en Nleuwe-Nie- dorp tegen 5 spelers uit Hoogwoud. Niedorp won 14 partyen tegen Hoogwoud 11 partyen. De winnaars trekken dus het Noorden in. De heeren MUts en Peetoom stonden als zenden van een ten op de wereldtentoonstelling te Antwer- teitswet pen. De voorzitter deelde mede, dat het be- worden, stuur hieromtrent reeds stappen heeft ge daan by het grootste lichaam op dat ge bied in West-Frlesland „De Tuinbouw” te van pensioenbijdrage te verleenen. Het kost deze gemeente jaariyks f 921.25. De heer Tromp biyft het altyd nog betreu ren dat Ged. St, deze salarisverhooging heb ben doorgedreven. Men had «een slechteren tyd voor salartsverhooglng kunnen kiezen: omdat het consequent is. dat ook den lege ren ambtenaren vrystelling van pensloen- bydrage wordt verleend. Daarom alleen zal spr. zyn stem aan dit voorstel geven. De heer Kosteïyk meent, dat men met het oog op de economische tijdsomstandighe den niet achterwege mag laten de salarissen zoo noodlg. te verhoogen. De voorzitter merkt op. dat het wel zyn kan -dat de t'jden niet gunstig zyn, doch het was niet aan den Raad om daarover te be slissen De heer Tromp noemt de omstandigheden laarom niet geschikt voor deze salarisver- hooglng. omdat de levensbehoeften veel goedkooper zyn gewordert; en het gaat dien sant nog verder uit. Een wijziging van de gemeentebegrootlng 1930 wordt ns toelichting door den voorzit ter z. h. st goedgekeurd. De heer Kosteïyk krijgt hierna gelegen heid eenlge vragen te stellen. Inzake het tagttverbod van aardappelen en inzake het woonwagenpark. Spr herinnert er aan. dat de R ad er goed aan gedaan heeft een teeltverbod by veror dening vast te stellen. Spr. zou verder willen gaan en van gemeentewege pootgoed be schikbaar willen stellen tegen inkoopsprijs. De heer Krom is het met den heer Koste lijk eens en vindt het consequent dat de Raad het verbod handhaaft en pootgoed ter beschikking stelt; spr. vindt de organisaties de aangewezen lichamen om hier bemidde lend op te treden. Spr. zou ^>orts goed toe zien. op dat het teeltverbod worde nageleefd. Spr verwacht echter van een Rykswet alleen goed resultaat. De heer Tromp merkt op, dat velen be zwaar hebben om Geldersche Schot (Been tje) in de verordening op te nemen. Spr gaat er echter mee accoord om pootgoed be schikbaar te stellen: en wel door middel van de gezamenlijke organisaties. De voorzitter wys op de goede uitvoerbaar heid van het verbod. De Bevelander Is we’ zoo goed als de Bravo. De heer Kosteiyk ziet het gevaar meer schuil liggen in de kleine tuintjes, dan in de groote bedryven: daarom zullen de orga nisaties niet lederen aardappelkweeker be reiken. Voor dit jaar zou spr. de Bravo willen ver vangen door een niet vatbare soort (Beve lander) 't volgend Jaar hetzelfde voor de Geldersche Schot en andere vatbare soor ten. Zooals door den heer Kosteïyk wordt voor gesteld. wordt besloten. Vla de organisatie zal eerst zooveel mogeUjk bereikt zien te worden. Volgt sluiting. Een heldendaad beloond. Aan den jeug digen Piet Kuiper alhier, die in het laatst van 1929 een meisje r-dde uit het water van de Oude Gracht, zulks met e.gen levensge- vaar, is door het bestuur van het Carnegie- i fonds een zilveren horloge toegekend met Inscriptie. Door den Burgemeester werd het horloge den knaap overhandigd. met het onderwerp: „Botaniseertochten met de camera In Zuld-Frankryk en Italië”. De voorzitter, de heer A. J. Koolhaas, sprak .’een woord van welkom, ook tot hen. die, hoewel geen lid zynde, toch gaarne de lezing van den heer Sipkes wilden hoeren. Velen van ons is het niet gegeven, zegt spreker, om een reis te maken naar Italië en Zuid- Frankryk, daarom zal het aangenaam zyn te hooren en te zien, wat de heer Sipkes heeft medegebracht van zyn reis door deze Geslaagd De heer C. Marees. slaagde te 's-Gravenhage voor het machi- nlsten-examen, diploma B. Plantkunde hield In de Oranjezaal een vergadering, waarin als spre- tuinbouw slechts dan zal medewerken aan dere verzekeringen Is; 't iykt spr. daarom niet, mahoniehouten ti den weg van de gemeente liggend, de clnthen versierde Is in een daartoe belegde vergadering van komen voorwaarden, het Hooidcomlte van de Zulderzeevlsschery- tentocnstelllng. de begrootlng van kosten van de tentoonstelling vastgesteld op een trent de voorwaarden, die niet al te aanne- meiyk voor de gemeente zyn. ten voorstel van en om ten behoe ve van P Brink ingevolge de Landarbelders- wet een voorschot te verleenen van t 3600 s-erdt z. h. st. aangenomen. Aan de orde was hierna een voorstel in zake pensioenregeling voor lagere ambtena ren B en W stellen voor te besluiten de ver ordening tot heffing van pensioenbijdragen door de gemeente-ambtenaren, voor deze gemeente in te trekken en aan alle andere gemeente-ambtenaren, evenals aan Burge meester, Secretaris en Ontvanger, vrydom van Behagen-Wognum. Kamer se ll ee ft ver zorgd dan by ons, bijv, te Aalsmeer, waar voorts de familie de andere helft, hetzy in men meer de moderne wetenschap in prac- termijnen, hetzy in eens. tyk heeft gebracht. 1 C—l--— ---2 -- Van de gelegenheid tot het stellen van beschikken en^nader^overleg te plegen om vragen werd een ruim gebruik gemaakt, waarna de voorzitter dank brengt voor de Interessante rede. De heer v. d. Oord meent, dat de ge meente in dezen Iets moet doen. De heer Tromp wyst erop, dat er een Geslaagd De heer A. G. ten Have, al- Ee’n subsidie aanvraag van de Uaclub „De hier, slaagde te 's -Gravenhage voor het Vriendschap” te r - --•-«—-*- JabDeum 'Dr. Maats By gelegenheid van het 40-jarig jubileum van dokter P. Maats te NteuweNiedorp, is door de burgers van Zydewind, t Veld en De Weel een voerde iijiar de schoone kusten van de Mid- Spr. staat er daarom niet sympathiek te- dellandsche Zee en met lichtbeelden verdul- genover. elykte de plantengroei en tuinbouw In het Zuiden van Italië en zuid-r rankryk. ver- genoord de toeuenung van den voorzitter in memoruun «n. iromp maanuag u> schillende vergelijkingen tusschen de behan- en den wethouder. fiat niet alles van de alhier op ongeveer 50-jarigen leeftijd over- deling der bloemen aldaar en by ons wer- gemeente mag komen '.Overheidszorg is niet ieden de heer Th. Tromp, gedurende den getrokken. Spreker heeft de conclusie alleen voor behoeftlgen, doch ook wel eens opgedaan, dat, ondanks het schoone klimaat voor onwilligen. Spr. stelt voor, dat de Raad aldaar, het product rtlet zoo goed is ver- absoluut niet meer dan de helft betaalt, - --«>,- J--- - Besloten werd op het verzoek afwUzend te r" te Grootebroek. Deze heeft geantwoord, dat de vereenlging voor ziekenhulsverpleglng en an- 's-Gravenhage Heër-Hugowaard Noord machinistenexamen, diploma B. wordt niet toegestaan: de Voorzitter zegt, I dat eerst maar eens getoond moet worden, dat het noodlg is. Van den heer P. Dekker Is een schryven Ingekomen, verzoekende om eenlge dokters rekeningen van specialisten enz. te betalen. De heer Kosteïyk wil eerst eenlge toe- I lichting. De Voorzitter stelt voor, ook een afwach- tende houding aan te nemen en te zien, wat de familie zelf doen kan. Een met geduld en opgewektheid gedra gen ziekbed van ongeveer 7 weken heeft ter. Scholen zal de gebrulkeiyke vergoeding Inge- slotte een einde gemaakt aan zyn zwak ge- vergadering gesloten Voorzitter, die den’ wensch uit spreekt dat het In dit jaar goed mag gaan met vereenlging en leden. Tuinbouw en Plantkunde De afdeellng Enkhuizen van de Kon. Ned. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde hield in de St. Vincentiusverceniging Westwoud— Kwpel in het Patronaatsgebouw te VERGADERING VAN DEN BAAD. De lagere ambtenaren vry van Pensioenbydrage. Het teeltver bod voor aardappelen. De ge- meente zorgt voor pootgoed. Gistermiddag vergaderde ds Hand 4mr hoogste sefle gemeente voltallig. - Na voorlezing en vaststelling van de natu- bè'lang "geacht. Het bureau zal deze zaak ter Jen van de eind December gehouden verga- i Er werd gespeeld met cader en handicap, hand nemen De vergadering is daarna gesloten. een inzending voor de tentoonstelling, wan- neer dit uitgaat van de „Centrale" der vel- rekeningen te betalen, temeer daar er van lingsvereenigingen JJe voorzitter meende, geen goeden wil sprake is. dat voor dit bestuur dan verder niets te De heer Krom raadt aan overleg met de doen is. want bulten de medewerking van familie te plegen, ofschoon spr. van mee- een vereenlging als de „Tuinbouw" kunnen ning Is, dat, wanneer overeengekomen wordt, we niet. dat gezin en gemeente samen betalen, de Het woord Is hierna aan den heer Sipkes, onderhavige familie toch haar beloften niet die In mooie verteltrant de aanwezigen mede- nakomt. voerde i^iar de schoone kusten van de Mid- KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR WEST-FRIESLAND De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Frlesland heeft Zaterdagmiddag onder leiding van haar voorzitter, den heer Emmering vergaderd. De heeren P. pyper van Hoorn en J. van der Lee van Medembllk zyn door den voor zitter geïnstalleerd, resp. als lid van de af- deeling grootbedryt en van de afdeellng klein bedryf. Hierna heeft de voorzitter- zyn Nieuw jaarsrede uitgesproken. De heer Avis dankte óen voorzitter namens de afdeellng grootbe- dryf en de heer De Wolf namens de afdee llng klelnbedryf voor zyn rede. De heer Emmerllng is met in stemmen herbenoemd tot voorzitter, van het Groot- en het klelnbedryf. De samenstelling van de verschillende commissies is In zooverre gewyzigd dat de nieuw gekozen ledën in de plaats van hun voorgangers zyn benoemd. Medegedeeld is o.a. dat van den Ingenieur van de P. T. en T. op een desbetreffende klacht der kamer antwoord was ontvangen, dat maatregelen zijn getroffen, dat tydige verzending van de correspondentie uit de bus aan den Middenweg te Andyk Is ver zekerd. Verslag is uitgebracht van een bezoek, door twee leden der Kamer aan het de partement van financiën gebracht, inzake de opheffing van Enkhuizen als losplaats. Bereikt is, dat ze althans twee maanden Is uitgesteld, waarin gelegenheid zal be staan, de zaak nog eens onder de oogen te zien en haar zoo noodlg nog eens te bepleiten. Méde is bereikt, dat de lastige be paling. dat tot 12 K.G. belastbaar Is, waar- schyniyk zal komen te vervallen. Vooral de zaadhandel zou daardoor worden gebaat. Het bureau zal de zaak opnieuw ter hand nemen. Besloten is voor het vaste personeel der Kamer voor de uitbetaling van bezoldiging by overiyden en de tegemoetkoming, die na het overiyden wordt uitgekeerd, dezelfde re geling te treffen, die voor de rykssmbtena- ren is ongenomen In het K. B. van 1 De cember 1923. Verschillende besprekingen zyn nog ge voerd over de voorgenomen stopzetting vernomen, dat de Kamer in deze nalatig zou zyn geweest ten aanzien van de behartiging vah de belangen van de ingeschrevenen in het handelsregister. In overweging is nog gegeven, te trachten tenminste het gedeelte van ds lyn Wognum- Opmeer te behouden. De voorzitter deed de gevraagde toezegging. Een door de zuivelcommlssle Ingediend rapport is onder dank aanvaard. Men heeft de daarin neergelegde conclusies goedge keurd, waarvan er een betrof, een handha ving der letters NH In het kaasmerk, zoo mogeiyk van groo'.er type. Besloten is. behoudensgoedkeuring van den minister, aan de dit jaar in Enkhuizen te houden Zuiderzeevisrchery-tentoonstel- llng een subsidie van f 100 te geven. By de rondvraag zyn nog eenige bespre kingen gevoerd over de moeliykheden. die de exporteurs in verband met de door 'tiet buitenland geheven rechten, ondervinden. Vergelykingen zyn getroffen met datgene, wat regeeringen van andere landen in het belang van de exporteurs doen en aai.ge- di ongen Is op een gnjotere belangstelling van de zijde der regitertng. r ”- Tydige voorlichting over de door het buitenland 'te treffen: maatregelen wordt van die verrassing een kleine filmspeelster uit aan de boeren overgelegde cyfers Hollywood te zyn. die In een minimum van deze boeren weten niet, dat als zy v< tyd per vliegtuig in Boston aangekomen was. om een voordracht over het leven der film sterren te houden. Een anderi keer moest een Scandinavisch journalist, die zich toevallig in de studio bevond een geïmproviseerde lezing houden over zyne indrukken van Amerika. Telkens weer heeft Bob Emery nieuwe Invallen, die alle ten doel hebben ook in de meest afge legen deelen van het Amerlkaanzche vaste land nieuwe leden te werven. Terwijl tegenwoordig !n tal van kerken luldspreker-lnstallaties voer het verbeteren der acoustlek gebruikt worden, is het 1 slechts uitzondering, wanneer men in een kerk over een radio-cmtvanger beschikt. Thans heeft het bestuur van een kerk te Bath, Engeland, besloten, een radlo-ontvan- ger In de kerk te laten installeeren, om daarmee 's morgens den kerkdienst, uitge zonden door Daventry, ten gehoore te kun nen brengen. Voorg ij gangers zullen worden ultgenoodigd om in de kerk te komen luis teren. Begrcotlng Z. V. T. Naar wy vernemen makor aan -t Kruis, onder nader overeen te hield bovengenoemde vereenlging haar 30ste jaarvergadering in hotel Burg”, alhier. Aanwezig waren 101 leden. De Voorzitter opent met een hartelyk welkom aan de leden, Inzonderheid aan de afgevaardigden van de zustervereeniging te Oudkarspel Spr. zegt, dat in het afge- loopen jaar de ziekte-toestand over het al gemeen niet gunstig is geweest, dankt spr. zyn medebestuursleden commissarissen voor de accurate waarop zy zich van hun taak hebben kweten. - De Secretaris leest de notulen der vorige jaarvergadering, welke onder dank worden goedgekeurd. het ziekenhuis kreeg driemaal zooveel melk ontvangt dat byv. f 175.000 meer aaa I melkgeld is uitbetaald, dan werkelyk het gc- M zyn de liederen en val was. dart- ..grooten broeder", c. D.entengevolge weten de boeren die Bd die ook op deze wyze veel radio-leden wint.1 zyn van t-n coöperatieve zuivelfabriek die Telkens weer kond gt hy voor ryn luiste- i niet onder afdoende contröle staat, ook al raars groote ve-rasslngen aan. Een keer bleek werkt de fabriek schijnbaar volgens de - goed, deze boeren weten niet, dat als zy verhoo- glng van de rentabiliteit van hun bedryf overwegen, zy mischlen juist in de eerste plaats zouden moeten gaan in de richting van de zuivelfabriek waarvan zy lid zyn. d. Als zulk een coöperatieve zuivelfabriek nieuwe leden werft en daarvoor de cyfers gebruikt, waarvan hierboven sprake is, we ten die nieuwe leden niet, dat die cyfers wellicht slechts schyn zyn, waarachter een leelijke werkeiykheld voor hen verborgen blijft. 4. Van coöperatieve zijde worden reeds sedert lang waarschuwingen tot de boeren gericht, om geen vergelijking te maken tus schen de melkprijzen die de verschillende fabrieken uitbetalen. Hcewel ook wy het maken van onjuiste vergelykingen bestrijden, meenen wy het maken van juiste verge lijkingen te moeten aanmoedigen omdat voor de boeren vrijwel het de van voor Deze plechtigheid werd in het byzun van alle Vlncentlanen onder een kemachtlge toespraak verricht door den heer Van der Kley, lid van den hooïdraad te Alkmaar. Spreker bracht in herinnering het groote voorrecht, aan deze St. Vincentiusverceniging ten deel gevallen, door by den algemeenen raad te Parys te zyn ingelijfd. De Zeèreerw. Heer A. P. C. Konyn, pastoor van de St. Laurentiusparochle te Hoog- karspel, verklaarde zich volgaarne bereid om het verzoek tot beschermheer dezer ver- eenlglng te beantwoorden. ZijnEerw. wees op de hooge beteekems van dezen avond en hoopte de door hem opgenomen taak naar behooren te vervullen. Na het uitreiken van de oorkonde en di ploma hield de president van de St. Vincen- tiusvereenlglng, burgemeester Middelhof!, in dankbare bewoordingen een harteiyke toe spraak Spr. dankte in bijzonder den heer Van der Kley en wenschte hem tevens ge’.uk met het feit, dat wederom door hem een vereenlging was ingeiyfd. trent gezamenlyke betaling De heer Quant wil het gezin nog doen wyzen op het nut van verzekering tegen ver pleging. Ingekomen is een dankschrijven van Ged. Staten voor de bydrage van f 150.— voor de meubileerlng van het nieuwe Gouverne mentsgebouw. Voor kennisgeving aangenomen. Asm de diverse besturen van de Byzondere De heer Kosteïyk vraagt, of geen aan spraak gemaakt kan worden op Ongevallen of Invaliditeitswet. Spr. zou Indien dit niet het geval is toch ook een gedeelte van de onkosten voor rekening van de ge- --- meente willen nemen. Spr. raadt daarom zonnige landen. Naa raanleiding der notulen over|eg m dezen aan. Hl --,2. jjg voorzitter merkt op. dat het wetteiyk dat het bestuur stappen deed tot het in- verboden is. op een rijdenden trein te sprin- expositie tuinbouwproduc- gen zoodat geen vergoeding van invalidi- ot ongevaUenwet verwacht wy ontvingen een door G. J. Blink ultgë- schreven brochure over contröle op Zuivel bedrijven en de Rentabiliteit der Melkvee- houderij- De schrijver komt daarin tot de volgende conclusies: 1. Onder contröle op zuivelfabrieken ver staan wy de contröle die ten doel heeft, urn objectieve wyze na te gaan of door de zui velfabrieken op de juiste wyze de factoren bepaald worden, die invloed hebben op de opbrengst die het boerenbedryf voor de melk ontvangt. Het doel van deze contröle is dus, eenlgs- zins nader ontschreven, objectief toezicht te houden op: a. de bepaling door de fabriek van de hoe veelheid melk, welke door lederen leveran cier of door ieder lid geleverd wordt; b. de bepaling van het vetgehalte in die i melk; I c. de bepaling der hoeveelheden wel en I '.amemelk die de boer van de fabriek ont- •■angt; d. de samenstelling van deae wel en *kar- nemelk. 2. Een eenvoudige berekening leert, dat voor een middelmatig melkveehoudersbedryf van bijv 20 melkkoeien door „onnauwkeurig heden" aan de zuivelfabriek gemakkelyk een te geringe opbrengst van verscheidene honderden guldens kan verborgen worden zoodat: in het systeem van een modern opgezette melkveehouderij een objectieve contröle op de zuivelfabrieken een onmisbaar hulpmid del is. Indien men in alle opzichten in itaat wil zyn om de rentabiliteit van het boeren bedrijf te beoordeelen en zoo noodlg te verbeteren. 3. Ook voor de leden van een coöperatieve zuivelfabriek is het van groot gewicht, dat een objectieve contröle als genoemd ender 1, op hun fabriek wordt uitgeoefend, want: a Het is niet waor. dat een te lage afle zing van het vetgehalte met een gelyk be drag over de geheele linie geen invloed heeft op de verdeellng van het beschikbare melk meid onder de leden van een coöperatieve zuivelfabriek. In werkeiykheld heeft deze te lage aflezing ten gevolge, dat leden die melk leveren beneden het gemiddelde vet- welnlg. en zy die melk leveren De „Blg-Brother-club", met Bob Emery i aan het hoofd, (die in geheel Amerika be kend is als de „groote radio-broeder”) telt tienduizenden leden, die als kénteeken een kleine speld in den vorm van een electrische peer dragen. Ieder lid is verplicht jaariyks vier brieven naar den „radio-broeder" te schryven, waarin hy zyn wenschen omtrent de samenstelling van het radio-programma kenbaar moet maken. Doel van deze club is de groote belangstelling voor de radio nog grooter te doen worden. Het bureau van de club bezit een archief, I waarin alle brieven, die de radio-broeder I ontvangt, zorgvuldig geregistreerd zyn. De brieven bevatten alle mogeiyke wen- Schagen, terwyi hy bovendien Secretaris- “hen' j a wwsj bnzonderheden hooren uit het leven van den penningmeester was van de afdeellng 't Veld I p«e„dent ander mteresse<.rt voor het vliegwezen. een derde zou wrtr graag willen weten, wie het lied „Oud-Virginia" gecomponeerd heeft. Bob Emery, de groote ..radio-broeder” wordt In de brieven voortdurend aange spoord om voordrachten te houden, die over het geheele land zeer gewild zyn. Hy is éénlg. in het voordragen van kleine schet sen, waarin uitsluitend actueele onderwerpen behandeld worden. Kort geleden werd er geld ingezameld voor een nieuw kinderziekenhuis te Boston. Om deze collecte aan te moedigen, voerde Bob in de studio een topneelspel op. waarin als hoofdpersoon optrad een arm klein meisje, uit een achterbuurt van Boston, dat opgehalte te straat door een auto overreden was. In hart- boven het gemiddelde vetgehalte te veel ont- verscheurende woorden klaagde het meisje, vangen. b. Met enkele op zichzelf niet sterk in het aan zien van het wegen der melk, de bepaling van het vetgehalte, het meten der bypro- ducten en hunne samenstelling kan een fa briek die per jaar 10 mllUoen K.G. melk ontvangt aan de boeren wijsmaken dat b'jv. LtJk herkend Maandag is dcor een fa milielid, dat naar hier gereisd was, het Vrij- ■j. dag te Oost aangcspozlde lyk herkend als te zijn het lichaam van Cornells Beeling, in leven caféhouder, wonende 2e M diel- straat 26a. Rotterdam. Vermoede’.yk most hief aan zelfmoord gedacht wordzn. Het lyk wordt hier Woensdag ter aarde tédteld. moeten dit voor de boeren vrijwel het eenlge middel is ter bepaling van de meer dere of mindere rentabiliteit van hun bedryf voorzoover deze met de voor de melk verkregen opbrengst verband houdt. Ontneemt men hun dit middel, dan ontneemt men’ hun ook een belangrijke mogelijkheid om maatregelen te beramen en uit te voeren die tot verhcoglng der rentabiliteit van hun bedryf kunnen lelden. 5. Als men spreekt van „vergeiyklng van melkprijzen.” moet men niet alleen rekening houden met het ontvangen bedrag In geld, doch vooral ook met de samenstelling der terugontvangen byproducten, die een zeer belangrijk onderdeel vormen van de totale opbrengst die de boer voor de geleverde melk ontvangt. 6. Men mag nooit opbrengstvergelykingen maken tusschen fabrieken, die niet allen onder een objectieve en goede contröle staan ten aanzien van het wegen der melk, de be paling van het vetgehalte, het afmeten der byproducten en de samenstelling dier by producten. 7. Het 13 de taak der coöperatieve fabrieken en van de coöperatieve organisaties om aan de boeren de gegevens te verschaffen ter eventueele correctie van een oppervlakkige melkprijzenvergeiyklng. Daardoor doet men beter werk dan door te trachten, de boeren af te houden van het maken van vergelij kingen. Want mocht men daarmede succes hebben, dan ware aan de boeren een der be langrijkste middelen ontnomen, waardoor zy kunnen beoordeelen, hoe het met de renta biliteit van hunne bedrijven staat, altyd mits een algemeene en objectieve conöle er borg voor staat, dat de aan de boeren ver strekte gegevens betrouwbaar zyn. 8. Men moet zich ten volle bewust zyn van het feit, dat de beteekenis van cyfers dik wijls geheel anders is. dan het oppervlakkig schijnt. Zoo zal uitbetaling naar een vetge halte dat 0.10 pet. at één duizendste lager ligt, gecombineerd met enkele andere, in ge tallen uitgedrukt niet groot lykende onnauw keurigheden aan den boer een jaarrente onthouden over het in zyn bedrijf gestoken bedryfskapitaal van 9 pet., indien by dit bedryf«kapitaal in melkwaarde éénmaal per Jaar omzet, zoodat zelfs zulke kleine ver schillen in uitbetalingsbasis in staat zyn. om een niet-rendabel melkveehoudersbedryf niet alleen rendabel, doch zelfs winstgevend ta maken en omgekeerd. 9. Het verspreiden van een beter inzicht in cyfers als onder 8 bedoeld, zal de Inzich ten Inzake noodzakelijkheid van een goede en objectieve controle op zuivelfabrieken ook op coöperatieve zuivelfabrieken kun nen verbeteren. Gebrek aan inzicht in de be teekenis van de in dit verband bedoelde cy fers is ongetwyfeld mede oorzaak, dat tot heden tallooze boeren er genoegen mede genomen hebben, dat op de fabriek, waaraan zy de melk leveren of waarvan zy lid rijn, geen goede en objectieve controle werd uit geoefend ten aanzien van het wegen der melk, de bepaling van het vetgehalte, het af- meten der byproducten en de samenstelling van die byproducten. v 10. De werkel jke toestand In Nederland is deze: in een groot deel van het land be steedt men aan de melkcontröle zooals wij die hier opvatten, niet de minste of althans zeer onvoldoende aandacht- In een klein deel van het land dl provincie Friesland vecht men reeds ongeveer twintig jaar over deze kwe tie. De particuliere fabrieken staan sedert 15 jaar onder contröle, doch de coöperatieve organisatie verweert zich op zacht uitgedrukt hoogst e gen aardige wyze tegen het stellen ook van de coöpera tieve fabrieken ender dezelfde of een geiyk- •vaardlge contröle. 11. In de streken waar men geen voldoen- le belang telljig voor het onderwerp heeft. Is het in het belang van melkveehoudlng en nilvelbereid ng dringend noodlg dat deze ge wekt wordt. En in streken, waar bepaald verzet bestaat tegen deze contröle, moet dit vprzet dat zich achter allerlei drogrede nen verschuilt en dat een kanker is voor ien boerenstand en de zuivelbereiding, ge broken worden. Dit 13 te bereiken door een 'ülste voorlichting van alle boeren die by ie kwestie betrokken zyn. want vanaf het vogenblik dat zy begrijpen, hoezeer met deze :westle hun bestaan gemoeid Is. sullen zij den weg weten te vinden om af te dwingen vat hun goed recht is en men hen met be wust opzet nu reeds twintig Jaar onthouden heeft. Vanaf het oogenbllk dat het juiste in zicht er is. zullen de boeren niet alleen vra- Ten, doch eischen. wat zy als ondernemers voor de uitoefening van hun bedrijf niet kunnen missen: vaststaande, gewaarborg de cyfers als grondslag voor de beoor- ieellng der rentabiliteit van hunne bedrij ven en van de maatregelen die noodlg zyn 'm deze rentabiliteit zoo hoog mogelyk op te voeren. brochure is verschenen by N.V. en Van Ditmar's Uitgevers Maat- Inlijving 8», Vincentiusverceniging xi daartoe gehouden conferentie i Mmdagavond de plechtige inlijving plaats f 3577.73, dus is er een saldo van f 124.73. Er werden 301 uitkeeringen gedaan tot een bedrag van f 2805.na .overiyden werd nog f 52.00 uitgekeerd. Op de Boerenleenbank staat f 6053.31 en in kas is f 124.73. Dit maakt dus een bezit van f 6178.04. In vergeiyklng met het vo rige jaar is er een achteruitgang van f 347.76. 1 De Penningmeester ontvangt een woord van dank voor zyn accuraat beheer. Hierna leest de secretaris het jaarverslag. Volgens dit verslag werden er vier bestuurs vergaderingen gehouden, waar steeds een aangename geest heerschte. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1929 260; by gekomen 17 leden en verminderd met hetzelfde aan tal. zoodat op 1 Jan. 1930 de verteniglng weer 260 leden telde. Verder bracht de se cretaris dank aan den Voorzitter en be stuursleden voor de aangename werking m het afgeloopen jaar. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Kuiper. D.' Kansen en C. Kuiper worden leder met 87 stemmen herkozen. Genoem de heeren nemen hun herbenoeming aan onder dank voor het in hen gestelde ver- trouwen. De aftredende adviseur, de heer J. Hee- man. wordt eveneens herkozen en neemt ook zijn herbenoeming aan. Het bodeloon wordt vastgesteld op het zelfde bedrag als verleden jaar. evenals de uitkeering by ziekte, die blijft op f 2.per dag. By dé rondvraag worden eenige inlich tingen gevraagd over de Ziektewet, die op bevredigende wyze beantwoord worden. De Voorzitter geeft eenige uitleggingen en deelt mede. dat. wanneer er iets byzon- ders gebeurt in verband met de Ziektewet, een algemeene ledenvergadering zal war den gehouden. De heer J. Ooyevaar brengt namens vereenlging te Oudkarspel dank voor uitnoodiging. Spr. hoopt dat steeds zal wor den voortgegaan met het bywonen van el kanders vergaderingen, aangeziep dit zeer nuttig is. Hierna wordt de door den - Jaarvergadering R. K, Ziekenfonds Maandagavond kwamen de leden van het ziekenfonds in de K.S.A. in Jaarvergade ring byeen. >- De voorzitter, de heer Cornelisse. opende de byeenkomst op de gebrulkeiyke wyze. heette de aanwezigen inzonderheid den gees- teiyken adviseur, hartelyk welkom, hen nog een gelukkig nieuwjaar tcewenschende en verheugde zich in de flinke opkomst. De Canadeesche spool negen geven thans een maandblad 'lit, getietld ..Radio-Featu res', waarin de belangrijkste programma's van de komende maand worden aangskon- dlgd en besproken. Deze programma's zullen in de tremen, die van radlo-installaties voorzen zyn, ten gehoore worden gebracht. Op het oogenbllk zyn reeds meer dan 70 wagons van de „Canadian National Rail ways” uitgerust met radlo-installaties. ter- wyi alle nieuwe wagons hiervan reeds by den bouw voorzien worden. Voortgaande zegt spr. dat er alleszins re denen rijn die tot tevredenheid stemmen. In 1929 Is geen enkel royement gedaan, de con- trlbutteschuld Is gering terwijl het ledental in stygende lyn Is is. De notulen werden door den secretaris voorgelezen en onder dankzegging goedge keurd. Aan het jaarverslag van den penning meester ontleenden wy de volgende cyfers: Ontvangsten f 17750. uitgaven f 14686,41, batig saldo f 3024 18. Aan den geneesheer stond nog een post groot f 1175 te voldoen. De gemaakte winst bedroeg f 1819.18. hierby gevoegd f 93.45 aan gekweekte rente, waardoor de zuivere winst op f 1947 83 kwam te etaan. De bezittingen telden op 1 dezer een bedrag van f 7850.89, terwijl de reservekas een bedrag, groot f 60C0 aanwees. De heeren Commandeur en Molenaar wel ke de commissie van rapporteurs uitmaak ten brachten een zeer gunstig verslag uit. Het jaarverslag van dan secretaris was op gewekt. O m. werd aangetoond dat de ver- eenlgtng per 31 Dec. 1928 362 huisgezinnen telde en thans 411 met zooals boven gemeld is ruim 2100 leden. De mededeelingen betroffen een weder- zydsche getroffen overeenkomst met de Zustervereeniging ts Beverwyk aangaand? overname van leden met dezelfde rechten en verplichtingen maar tn spijt van een deel der vergadering zal van hen die nog nimmer lid van een Ziekenfonds geweest zyn bij toe treding eene verhoogde contributie toegepast worden Aan den heer Slot werd nog mee gedeeld dat zijn voorstel, bezorging van me dicijnen, geen genade in de oogen van het bestuur gevenden had en deswege werd af- ewezen Ook de vergadering ging hiermee accoord. Onder instemming der leden werd besloten den penningmeester voor zyn steeds omvangrijker werk zijne gratificatie'te verhoogen. Eveneens, maar alleen voor dit jaar, zal aan de hier bestaande Majellavereeniglng eene gift van f 25 geschonken worden voor bestaande en nooit volprezen ijver en toewy- dlng der wijkzusters opnieuw betoond in het afgeloopen jaar aan de leden van het fonds. De begrootlng 1930 sluit met een ontvangst en uitgaven-cyfer van l 18350. Vervolgens kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreding waren de hee ren B Beentjes., J. v. d. Maat en v. d. Son welke op een voorstel van den heer H. v. d Kolk by acclamatie werden herkoaen (ap plaus) Benoeming controleur. Aan de beurt van aftreding was de heer C. Molenaar (niet her kiesbaar), benoemd werd de heer A. v. Liee- hout Cz te Noorddorp. Alvorens men tot de rondvraag overgin» richtte de geestelijke adviseur zich tot dc aanwezigen en sprak zyn beste wenschen uit voor de verdere groei en bloei der vereenl- "ing (applaus). De heer Bekker bepleitte ook nog gratificatie voor den voorzitter, dat. -.choon wel verdiend, toch afgewezen Verder voerde nog enkele leden het woord in hoofdzaak om te geraken tot contributie- wyziging. Noch door het bestuur, noch door de aanwezigen werd hiermede ins'emmin" be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 3