l Een R.K. Jonge-Middenstands-organisatie in de stad Alkmaar A OFFICIEELE MEDEDEELINGEN I F 4a, 1 r i Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar HEILOO m Middelen HOOGWOUD ANNA PAULOWNA WER VERSHOOF EGMOND-BINNEN -- -r-- o i CVervolg) o? ir voelt 800- Welnu, omdat er tot nog toe maar al te ménlgeen gedwongen. tie aan de R. K. School te Krommenie. can erkent de te algemeene te beschik - I het be- Dit heeft niets tegen de hij wenscht deze zelfs are 18 centiare, voor den prijs van t ld- denderen het waar ds t groote daad: Ik wil dat, omdat X zoo groot en zoo edel; omdat X zoo moeilijk la; omdat 8pr. pers f zjjt. Ge hebt en als ge voor- dan klonk nog na het rumoerig dronken nacht-w: zijn verlaten huls DRANKWET, Heden is ingekomen een verzoek van Alb. Bakker, alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Lombardsteeg 17. Binnen twee weken na dagteekenlng deser kan een leder schriftelijk bezwaren teg«B het verleenen van dit verlof Indienen. Alkmaar. 29 Januari 1930. Burg, en Weth. van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. dingen te doen, voor zoover dat althans in hun macht ligt. De deugd van hun leeftijd is: H. Mis opgedragen. waaronder uw voorlooplg Benoemd Tot onderwijzer aan de R K. School in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. Wols, is benoemd de 1 heer N. J. v. Leeuwen, thans in gelijke func- stiüen 7 De meesten van hen. die futloos en bedor ven stfn. rijn dat juist geworden, omdat zij niet op ’t juist moment den vriend en leider vonden, om hen in den vijver te doen af- En ia er nu wel een grootscher en ver hevener doel denkbaar, een heerlijker en rij ker ideaal, een dieper en machtlger object van X „objectum dlvlnum”. het goddelijk voorwerp van ons mooie, roomsche geloofs leven t Is er in den dienst van „den Grooten Koning”, van den ,Jtex Christus’’, niet iets, wat Jonge harten kan doen gloeien van geest drift 7 Is ër op de slagvelden rond zijn stan daard niet volop gelegenheid om hun groot- wetnlg gidsen zUn geweest voor onze robtn- sche jonge-mlddenstanders, die zich aan- i boden om die jonge frissche christen-krach ten tot den hoogst“n top te voeren, tot die adellijke, dadelijke liefde, die mannen van de daad vormt, werd zoo menigeen gedwongen. I zich met een heel gewoon, alledaagsch levens plan tevreden te stellen. Is het niet treurig te Een der den gedachtengang niet vereen, gen en met behoud van de en uitbre.dine van lagere rangen uitvoering in eigen beheer uit een economisch oogpunt de voorkeur verdient. B. en W. kunnen zich met het standpuni der Commissie vereenigen en zullen zich derhalve van het indienen van een voorste tot reorganisatie van het bedrijf der ge- neentewerken onthouden, terwijl overigens ten aanzien van her uitvoeren van werken m eigen beheer en door anderen de gedrags lijn zal worden gevo gd. welke de meerder heid der Commissie in overwegin" reeft. De heer 3AKKER verzoekt dit voorstel aan te houden, omdat de tijd van voorbereiding te kort is geweest. Aldus besloten. den voorste De adviseeren ganlsatie tewerken. voor het VOORZITTER esperanto-beweglng, alle mogelHke succes toe. Een andere vraag is echte’’ «f van overheidswege les moet wor den gegeven. Spr. meent van niet. Hier is een taak voor de radio wbggelegd. Laat de zaak zich vanzelf ontwikkelen. Dan zal ook de overheid wel steunen. De heer RAKKER vindt het geluid van den burgemeester conservatief. In Alkmaar heb ben we niet te wachten, tot andere gemeen ten ons zijn voorgegaan. Het zon heusch niet hinderen als men nu weer zou zeggen ..Ale- maria Vlctortx” 8"r. Is ervan overtuigd, ds’ hier een cursus zal slagen. Over het voorstel van B. en W. staker hierna de stemmen (8 tegen 8). Prins en i gevoerd zaams, iets ideëels te bereiken, wat voor hen F..’_ 2. Juist een heel bijzonder motief is voor die I Garde zegene en bevestige RECTOR O. VIS Algemeen Adviseur Bouwvergunning Aan den heer H. Meyer te Bergen is vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis aan den Westerweg alhier. Landarbeldersstlcbting Ii^ de dezer dagen gehouden vergadering van de Landarbel- dersstichting is besloten, het perceel land aan den Westerweg, groot ongeveer 3'4 H.A., eigendom van den heer P. Stoop, aan te koopen en dit beschikbaar te stellen voor landarbeidersplaatsjes. Procesverbaal Tegen zekeren W. A. al hier is proces-verbaal opgemaakt wegens melkvervalsching. Den igen December j.l. ontvingen B. en W. om bericht en raad een adres van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier, ver zoekende gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen voor den bouw van een gymnastieklokaal en een bergplaats voor rijwielen bij zijne scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs aan de Paling- straat. Aan die uitnoodiging gevolg gevende deelen B. en W. mede dat de aanvrage vol doet aan de in artikel 73 der Dager Onder wijswet 1930 omschreven vereischten. zoo- dat het verzoek op grond van het tweede lid van artikel 75 dier wet moet worden ingewilligd. De heer BONSEMA merkt op. dat er niets van gekomen is. om gelijktijdig te komen met den bouw van een openbaar lokaal. Spr. wil de plannen hiervoor in de volgende ver gadering behandelen. De VOORZITTER zegt, dat dit de bedoe ling is. Het voorstel wordt hierna aangenomen. aan te wakkeren en hun veroveringszucht te I BU de rondvraag krijgt de heer Kuiken als antwoord op zijn vraag, dat de Burge meester nog deze week zijn nieuwe woning zal betrekken. Op 'verzoek van den Burgemeester deelen wij mede, dat de woning n-rt inregent! Spr. wijst nog op de z.i. onbillijke besluiten van de advles-commlssle (Schoonheidscommis sie). De heer Keuris vraagt haar een niet ge plaatste lantaarn op een donker punt aan den Balgweg. De kosten zullen te hoog wor den. De heer v. d. Ham verzoekt B. en W. eens te gaan zien naar de speelplaats van school No. 3. Daar heeft men last van het water. De heer Komen dankt den Voorz voor zijn wenschen aan het begin der vergadering. Spr. wenscht ook den Burgemeester met zijn gezin alle goeds toe. Spr. geeft B. en W in overweging te zoeken naar een middel om het toezicht bjj wonlnbouw te verbeteren. Dit zal in B. en W. worden besproken. Hierna volgt sluiting der vergadering. HINDERWET Op het verzoek van den Polder -De Boe- ::elermeer” te Heiloo. om in het perceel, .adastraal bekend in de gemeente Heiloo. in vectie C. nr. 221, een electrl che bemallngz- nstallatle te mogen oprichten, hebben Ge deputeerde Staten van Noordholland gunatlf beschikt. Alkmaar. 30 Januari 1930. Burgemeester en Wethouders van Alknnua WENDELAAR. Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. straat en den spoorweg kadastraal be kend m Sectie C nr. 2673, groot 10 per iaar onder voorwaarde, dat de paltssa-1 deertng volgens aanwijzing en ten genoe- gen van de Nederlandsche Spoorwegen wordt verplaatst dat het terrein wordt I opgehoogd tot den bovenkant van den aangrenzenden weg een en ander door en voor rekening der gemeente en dat de nadere met het too te bepalen op f 2.50 per jaar, met de gem. Helder een overeenkomst aan te gaan tot het brengen van vuilnis enz. op de stort plaats dier gem. Verschillende leden betuigen hun instem- irfing met dit voorstel, de heer Jonker vaagt om de auto te doen leveren door een 1 ingezetene. I De heer Komen juicht het toe. dat in het vervolg scherp zal worden toegezien op het wegwerpen van vuil in slooten e. d. I Het voorstel wordt met algetneene stem med aangenomen. I medewerking. Eenlge verzoeken om ontheffing en ver- toege- voor voorts in acht worden genomen bepalingen door hun Collie Rijk overeen te komen b. het ondei a. genoemd terrein op te hoogen en te beplanten als hierboven is aangegeven en hun College daarvoor een crediet toe te staan van f 3050. nader te regelen bij suppletoire begroo- t’tjg Bouw gymnastieklokaal en bergplaats voor rijwielen Christelijke scholen aan de Palingstraat Eaperanto-cursus Den 24sten October jj. ontvingen B en W. om bericht en raad een adres van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen, houdende het verzoek van ge meentewege aan leerlingen va» de hoocste klassen der lagere scholen gelegenheid té ge ven tot het volgen van een éénjarigen Espe- rantocursus. De kosten van een cursus zouden bestaan in het salaris van een leeraar. aanschaffing van le.-r- en hulpmiddelen en het beschik baar stellen van een verwarmd en verlicht lokaal, en slechts voor een gering deel door het beffen van een schoolgeld kunnen wor den gedekt. Voor zoover de financlëele roe-' stand der gemeente het moge lijk zou maken ten behoeve van het onderwijs meer gelden dan tot nu toe beschikbaar te stellen, zal de Raad het met B. en W. eens zijn, dat aan die gelden een nuttiger bestemming wordefi gegeven dan met het oprichten van den gevraagden cursus het geval zou rijn. Met instemming van de meerderheid der Commissie van bdstand voor het Onderwijs stellen B. en W. den Raad dan ook vóór te besluiten het verzoek af te wijzen. Mej. CARELS heeft de gegevens van dr gemeente Nijmegen gemist. Het aantal leer lingen neemt toe en daarom dringt spr. er op aan. ook hier een proef te nemen. De heer BAKKER merkt op, dat esperanto 'als hulptaal over de heele wereld zal moeten dienen, zoodat men zich overal verstaanbaar zal kunnen maken. Deze taal zal ook het vre deswerk in de hand werken. Vooral in de arbeiderskringen voelt men veel voor deze taal. 20 radio-stations geven dagelijks les in radio. Hulzen doet het tweemaal per week een half uur. In Albanië is het reeds als een verplicht leervak Ingevoerd. BIJ een kleine opoffering van de gemeente, is het toch geen beswaar, als Droef een cursus in te richten De heer WOLDENDORP sluit zich volko men aan bij de woorden van den heer Bak ker. De In zijn roman, getiteld: .Nieuwjaars nacht”, schildert een Fransch schrijver. Jean Paul, ons een grijsaard die in den Nieuw- jaars-nacht staat voor het venster van z’n KEESOM wil, in verband hier- eenzame kamer' waarin hij z’n laatste Beplanting terreintje bij Stationsweg 3. en W stellen den raad voor /an ne» rot van terrein gelegen 'usschen den Stationsweg de Perron- het Rijk voor den tijd van één iaa: stilzwijgende veriengim? van aar jaar te huren ne< t- Dikwijls rjjst voor hun geest deze vraag: Wat ben ik eigenlijk waard? kosten voor Katholieke ouders. Indien deze een Kath. Inrichting verkiezen. Wordt toe gestaan tot een gelijk bedrag. De Raad gaat in comité om het hoofd der school gelegenheid te geven inlichtingen te verschaffen. Deze blijken zoo gunstig te zün, dat het voorstel zonder verdere bespre kingen wordt aangenomen, terwijl den Voorz. verzocht wordt een bedankje te rich ten aan de Commissie voor haar advies. Benoeming van 2 leden voor de bovenge noemde commissie wegens periodieke aftre ding van de heeren J. A. Tromp en C. Kooi-' man. De voordracht luidde J. A. Tromp, J. v. Neerden. C. Kooiman. N. Raap. De aftredenden worden met stemmen herkozen. Adres van den heer Baken om verhoo- ging van zijn jaarwedde als eerste ambte naar ter secretarie van f 1400 tot f 1800. ült liet prae-advies blijkt, dat deze ambtenaar f 200 is achter gesteld bij de algetneene ver- hooging der Jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. B. en W. stellen voor gunstig ken. De heer Kuiken oordeelt het salaris hoog genoeg. De heer v. d. Ham merkt op, dat deze ver- liooging eigenlijk bij de begroeting reeds is vastgesteld, spr. wil de nevenbetrekkingen liever aan anderen zien overgedragen. De verhooging wordt met algemeene stem men verleend. Verzoeken van J. Raven en P. Meyer om een terrein van de Cérès, het gemeentelijk bouwterrein, tot verkrijging van een plaatsje als bedoeld bij de Landarbelderswet. Belde worden toegestaan tegen den prjjs van f 150 pet M2, met de bepaling, dat bjj verkoop binnen een termijn van 15 jaar per M2, moet worden bijbetaald 50 cent per M2. Hiervan kunnen B. en W. ontheffing verleenen Op voorstel van den heer Komen wordt de ev. ontheffing overgelaten aan den Raad. Verzoeken cm voorschot van J. Raven. P. Meijer, J. Landman, v. Diepen en Schra in gevolge de Landarbelderswet. Toegestaan. De Voorz. deelt mede, dat een aanvrage van dc Visser is vervallen. Op verzoek van den heer Keurb deelt de Voorz, In comité de redenen mede. De heer v. d. Berg vraagt te trachten ver mindering van de verelschte oppervlakte te kr««en- JUf Aanvrage van de Woningbouwver. Anna Puulowna on\. overdracht van grond en verleening van s voorschot, groot f 116000 tot den bouw vap' 36 arbeiderswoningen. Deze zullen ook worden gebouwd op het terrein Cérès volgens 3 typen. Goedgekeurd.; Vaststelling suppletoire begroetingen, dienstjaar 1929 van f 165974.08 en dienstjaar 1930 f 335400. Vastgesteld. Nu volgt de aangekondigde Interpellatie. De interpellant zegt met verbazing kennis genomen te hebben, dat de wegveröetering niet in één Keer zal worden uitgevoerd, ter- X een mensch en een christen zoo waardig is, I omdat ik er zoo voor moet vechten om te I veroveren 1 I Er moet hun dus vooral in dezen tijd van Idealen een groot, verheven doel worden voorgehouden, waarvoor hun jonge blakende zielen enthousiast kunnen worden; waarvoor zjj vechten kunnen, want anders zouden zjj bij gebrek aan een schoon, verheven doel even- zeer gepassloiMèerd kunnen worden voor het slechte, X lage het zondige, en zoo zou die behoefte om iets edels, iets verhevens te ver- I overen, het evengoed tot het toppunt van boesheid, alateat het toppunt van deugd kun nen voeren. Het is betrekkelljk veel gemak- keiyker hun liefde voor een zaak in te boe zemen dan met geweld die liefde van iets te moeten aftrekken. De jeugd is nu eenmaal de leeftijd van een zekere „geestes-opgetogen- heid". Zelfs de mlddelmatlgen onder hen kunnen zoo enthousiast worden als men voor hun geest doet opleven de blanke toppen van een verheven Ideaal. den-nacht! Hoog aan den klaren nacht-hemel straal den Gods lichtende sterjen! Heel in de verte 'J gedrulsch van lamdclaars. Maar Jikx voor lag de slapende aarde stil, ia haar bleeken mantel van blanke sneeuw. Maar wat ziet htj. daar? Vlak voor X venster in zijn verlaten huis, in die blanke verte, is een donker graf gegraven, een versch gedol ven graf 1Angstig staart de gebroken grijs aard naar die donkere, zwarte plek op de witte vlakte; z’n oogen brandcn als heete toortsen, want nu weet hjj klaar en fel: dat is zijn graf! Dit was zijn laatste jaar! En nu staat hU daar voor het venster van het verlaten huls, met alMs wat hfj heeft meegebracht uit lang vervlogen dagenn dalen, toen het water in beweging kwam", gebogen, gebroken lichaam; ’n dor. leeg hart j- vol bittere wanhoop, ’n bezoedelde, gescheur de ziel en een lange rij van felle, zwarte zonden En terwjl de onzichtbare Hand van den Alwetende de laatste bla zijde van zijn w-1 zijn PROVINCIAAL NIEUWS stnien nacht de bittere klacht van den ver- laten, gebroken man: „O, vader in de hemelen, geef mfj nog eens m n verkwiste jeugd terug laat mjj nog eens opnieuw beginnen! Plaats mij nog eens op den tweesprong van den weg, opdat ik an ders moge kiezen!" Ziedaar het tragische einde van pen ver kwiste jeugd! x Welnu, om te voorkomen dat op zoo menig van laffe verraders 7 Zjj hadden slechts' een Hieruit blijkt, dat de heer mindering van schoolgelden worden Daalder heeft bedankt als lid. voor wien stpan. is benoemd de heer Speets, die nu be- I Voorstel van B. en W. ingevolge een ver dankt heeft wegens vertrek. 1 zoek van de Commissie van Toezicht op het 36 personen werden opgeroepen, t in ean de mogelijk men tot katholieken van de daad, zoowel in het privaat als openbaar leven. Hier dient de vraag beantwoord, door welke middelen willen wij dat doel bereiken? Op de eerste plaats door verdieping van den godsdienstzin. Het is een door alle Psychologen erkend feit, dat bijna alle jongens van achttien,1 twintig jaar diep in hun hart een gevoel van kracht kunnen uitleven. Schaart eigen zwakheid en onwetendheid meedragen, banier een glorieuze bange wacht u --o- - wiMiiur Bijna alle jongens ook die wij middel- matig noemen t- voelen gedurende deze pe riode een sterke drang naar iets hoogers, naar iets, wat hoog txjven hen verheven is, iets waaraan zij zich volop geven kunnen; iets dat ze als een rein en sterk Ideaal kunnen na streven. Ze verlangen er naar, zegt de fijne Jeugd- B. en W. kunnen zich met het advies van de commissie geheel veteenigen en geven den Raad mitsdien in overweging: le. op de adressen der vereeniging ..Oud Alkmaar" en den heer O Th M. van den Bosch, voorzoover zij betrekking hebben op de Slooplng van net zieken huiscomplex aan de Patemostentraat, afwijzend te beschikken; 2e tot slooplng van het complex machti ging te verleenen. Omtrent de definitieve oestemming van het vrijkomende terrein zullen B. en W. tz-t. nadere voorstellen doen. Mej. CARELS verzoekt van het gebouw te redden, wat jnogelijk is en daartoe overleg te plegen met den archivaris. De VOORZITTER antwoordt, dat dit reeds gebeurd is. Men zal zien, wat in andere ge bouwen geplaatst kan worden. Het voorstel wordt hierna aangenomen. krenken Komt Zondag aa. Februari, allen naar Hotel Proost, waar de pionier der R K Jonge- Middenstanders in Haarlem. Rector Timp, voor u ons krligsp’ n zal ontvouwen. We rekenen op u. Maakt on^te mooie Jonge ver eeniging sterk 1 Tachtig staan er reeds op I het papier laat er Zondag honderd in het f gelid staan. kenner en ervaren Psycholoeg Lamers. groote In de Kapel van de Pius-stichtlng wordt dingen te^doen, voor zoover dat althans in door uw voorloopigen Moderator Zondag een grootmoedigheid, dat is de bereidvaardigheid Bestuur zal communiceeren tot welslagen van 1 om iets groots te ondernemen, om iets zeld- onze mooie Jonge actie. Dat de Goddelijke Aanvoerder deze Jonge levensboek heeft omgeslagen, strekken bleeke handen zich bevend uit naar Gods stralende sterren en zacht klinkt door den „Wanneer ge als Jonge man het leven ..intreedt, ba taat er een neiging u zelf „slechts als een deel van de menigte te „beschouwen en te denken, dat alles wel „terecht zal komen, als ge u maaar laat „meedrjjven met de rest. „Dat is een heele slechte neiging. ..Bedenk, dat ge uieJ „uw eigen leven te leven „spoedig en gelukkig wilt wezen, „moet ge er zelf voor vechten. Niemand .anders kan het voor u doen.” (Baden Powell Uitvoering Zondag en Woensdag. 26 en 29 Januari 1.1. gaf de gemeengde Zang- vereengling „Nieuw Leven” onder haren di rigent P. Kist een tweetal openbare ultvoe- - ringen ten lokale van den heer J. Modder. Des Zondags waren we niet in de gele genheid om van zang en operettespel te ge nieten, maar wij vernamen, dat op de z.g. generale repetitie de zaal tot in de uiterste hoeken was gevuld met een publiek, voor namelijk bestaande uit jongelui. De rolvast heid van enkele spelenden bU de opvoering der operette was, naar men ons mededeel de, beneden de verwachtingen, te lage toon- inzetttlng bleken hieraan eenigszns dsbet te zlin. Op den tweeden avond waren onze verwachtingen dus hoog gespannen en hoopten we. dat men op dezen avond meer succes zou boeken dan de eerste uitvoering. Voor de pauze kregen we verschillende vroo- Ijjke liederen te hooren, die een dankbaar applaus oogstten. Tijdens de zang werden als afwisseling ten gehoore gebracht eenlge stukjes muziek, uitgevoerd door een trio, bestaande uit de heeren P. Kist, plano; J. van X Woud, viool en C. van der Bijl, cello, welke met groote aandacht door het goed opgekmen publiek werden ontvangen. De aangenmae afwisseling tusschen het gezon gene door voldeed de bezoekers uitstekend ?n we hopen een volgende maal dit tri weer tens te hooron optreden. Na de pauze werd voor het voetlicht gebracht de operette in zeven tafree’.en: „Oost West, thuis best.’’ Dit zangstuk verliep uitstekend en de spelenden ontvingen steeds een dankbaar applaus. De zangvereenlglng kan met genoegen op deze beide avonden terugzien. Grond afgesneden Kanaalvak De Bataafsche Import-Maatschapplj te "B-Gravenhage heeft verzocht, haar in erf- PW^t af te staan een terrein n.l. een ge deelte van het afgereden Kanaalvak. in to taal ter oppervlakte van pl.m. 600 M2 tegen em canon van t 1000 per j-tr De erf pacht zou behooren te duren tot het tijdstip waarop de met die maatschappij gesloten erfpachtsovereenkomst eindigt, t.w. 1 April 2001. De op het thans uit te geven terrein aanwezige puinplaats der gemeertterelniglng zal moeten worden verplaatst naar een an der in de nabijheid gelegen perceel. De maatschappij heeft toegezegd, in de kosten der verplaatsing van het hek ter afscheiding van de puln”’aats, geraamd op f 930 een bijdrage te verleenen van f 550.—. Het ter rein is overigens tot 1 Maart »s. in huur bü den heer J. Huiberts. De Commissie van bijstand voor X grond bedrijf kan zich met de uitgifte in erfpacht van bedoelden grond vereenigen.. Daar er voor de gemeenuvelniging elders op het afgesneden Kanaalvak een geschik te stortplaats beschikbaar is, hebben B en W. tegen het verzoek der Bataafsche Im- port-Maatschapplj geen bezwaar, zoodat zjj. onder mededeeling, dat het hun voornemen is de erfpacht-overeenkomst zoo mogelijk 1 Maart as. te doen Ingaan, voorstellen daar toe te besluiten. Grond. Mevr. HELLEMAN HARDEBOI verzeekt met de commisle van bijstand vooi de reiniging een bespreking te houden ovei de nieuwe puinplaats. Voorts verzoekt spreek ster deze steeds behoorlijk af te sluiten toezicht te zorgen. Wethouder LEESBERG zal deze zaak de commissie bespreken. Mej. CARELS verzoekt de puinplaats veel mogelijk onzichtbaar te maken. Wethouder Leesberg acht dit niet prac- tlsch, omdat de pulnp’.aats gemakkelijk toe gankelijk en te bereiken moet zijn. Mej. CARELS verzoekt de puinplaat eenlgzins af te sluiten. De heer BULEN8 dringt aan op een be hoorlijke sluiting van de oude puinplaats want de toestand is er thans erg en schade lijk voor de gezondheid. De VOORZITTER zegt voorziening toe Het voorstel wordt hiermee aangenomen. Volgens een onderzoek blijkt, dat hiervoor in aanmerking zullen komen van school 1 8 leer!., school 2, 3 leer!., school 3 1 leerling en de R. K school 1 leerl. Met de autobusondernemers Ngastepad zijn onderhandslingen oi|er 1 d^ren. Slooplng gebouwen van het vvor- malig ziekenhuis. Bfl de voorbereiding der plannen voor den bouw van een nieuw ziekenhuis aan de Wil helmina laan heef: steeds de bedoeling voor- geaeten dat dc. gemeente de beschikking zal verkrijgen over hei oude zlekenhuiscom- plex met hei bjjbehoorendt terrein. {n aiwachtlng van de totstandkoming der daaromtrent te treffen overeenkomst, waar over oog met Regenten overleg wordt ge pleegd. hebben B en W. dat College ver zocht. er toe te wilier medewerken, dat de gebouwen worden gesloopt. Deze machtiging ir verleend. De Vereeniging ..Oud Alkmaar" zou sloo- nlng van het naar haar meening aesth»tisch •oowel als historisch var belang zijnde ge bouw en daarmede net onherroepelijk ver ia van een der oudste en natr^ inziens nerkweardlgste gebouwen van Alkmaar be treuren. De neer Van den Bosch is van netselfde gevoelen. In verband met deze bezwaren is bet van belang, kennis te nemen van net advies der Rljkscommlssie voor de Monumen- I tenzorg. volgen, stelt de R. K. Jonge-Middenstands- Hike pad-; een aantrekkelijk Ideaal, aange- vereenlging zich ten doel: haar leden te vor- past aan hun karakter en-maatschappelijke positie. Daarom, R. K. Jonge-Mlddenstanders, luis tert naar het Mobtllsatie-bevel van uw Gene ralissimus Sluit U aan bjj onze nieuwe en thousiaste R.K. Jonge-Middenstands-Ver- 1 eeniging. Daarin zult gij uw grootmoedigheid en heldenmoed, uw strijdlust en veroverlngs- zucht, uw rein idealisme en koene daden- --- 1 u onder onze een glorieuze overwlnningstoeht daar en schilt-rende triumphen leden deelnemen,^wordt de motie aangeno men met alg. stemmen, terwijl de heeren Stammes en Rezelman zich onthouden, daar moedigheid bot te vieren, om hun strijdlust zij lid zijn van het polderbestuur. De heer HOOGENBOOM verzoekt B en W met de spoorwegen te onderhandelen, opdat de huurtermijn op minstens 10 jaar wordt bepaald. De heer WOLDENDORP acht een bedrag van 1650 voor ophooging te hoog. De heer BAKKER meent, dat de sloot langs de Perronstraat gedempt zal moeten worden. De Eendrachtspolder zal hiertoe de finitief toestemming moeten verleenen. De heer KEESOM wil, in verband hier- eenzame kamer’ waarin hij z’n laatste zon mede. de zaak nog eens onder het oog zien loose dagen slijt. X Was Nieuwjaar en mld- Wethouder LEESBERG zegt dat het voor- stel gedagn’is, in verband met de verlegging van den stationsingang. Het Stationsplein moet goed in orde zijn. De kosten hangen af van het tempo, in men het werk uitvoert Geschiedt langzaam dan kost het minder dan hier Is aangegeven. Er bestaat bezwaar tegen aanhouding, om dat het werk gelijktijdig moet geschieden met de werkzaamheden aan het station. De Spoorwegen geven nooit langer huur dan een jaar. De nuur bedraagt echter slechts 10 De zekerheid bestaat vrijwel, dat men “net terrein de eerste tientallen van Jaren oe- houdt Spr. voelt er alles voor, om de sloot te dempen. Een bezwaar hierbij is de afwate ring. Spr. raadt aan. het voorstel aan te ne men. met mogel’jkheM van demping. Aldus besloten. Hierna werd de vergadering gesloten. Organisatie bedrijf van Gemeentewerken In haar advies over het ontwerp der ge- meentebegrooting voor 1929 maakte de Commissie van bijstand voor de financiën de opmerking, dat de z.g. algemeene onkosten van het bedrijf van gemeentewerken on evenredig hoog waren, in verband waarmede zij de vraag stelde of hierin geen verbetering diende te worden gebracht, tenzij een geheele reorganisatie van he' bedrijf nog meer in het belang der gemeente zou zijn. Naar aanleiding hiervan deelden B. en W <n den aanbiedingsbrief mede, dat omtrent dit punt een rapport zou worden samenge steld. Zooals' B. en W. op een desbetreffende vraag in het verslag van het onderzoek in ifdeelingen omtrent de gemeentebegrooting voor 1930 hebben geantwoord is. op ver doek van deze Commissie een enquête ingesteld naar de financieele resultaten van de bedrijven van gemeentewerken elders. Mede in verband met den uitslag van du onderzoek deden B. en W. aan de Commissie van bijstand met gedeeltelijke herziening van hun aanvankelijk standpunt een nieuw toekomen. Commissie af tte zien het bedrijf uitvoeren van zijn te laag, een uurloon van 35 cent is te 2J oe- 1. Prins vraagt f 1.25 per kind per week treft. Spr. diant een motie in. waarin wordt de heenreis. j gevrar^d spoedige afwerking inzake net heer Kuiken acht de koeten nogal overleg tusschen het Polderbestuur en de en vraagt naar de resultaten. jDe heer Komen vraagt om bijdrage in de Raadsvergadering Woensdagmiddag ver gaderde de Raad dezer gemeente. Alle le den waren aanwezig, voorzitter Burrcmees- te Lovlnck. secretaris C. Keyzer. De Voorz. opende de vergadering en hield een Nieuwjaarsrede, waaruit wij net -olgen- de aanstippen: 1929 was zoowel voor de landbouwers als bloemisten geen onverdeeld guns’.ig Jaar, het aantal Inwoners der gemeente steeg boven de 5000. Voor bijna drie vierde millioen gul den werd aan huizen en bollenschuren e.d. gebouwd, prijzen van f 4 per M2, waren geen uitzondering. De gemeente verkeert in een financieel gunstige positie, de Raad bleef in samenstelling onveranderd, terwijl de samenwerking voortreffelijk was. dankt de raadsleden hiervoor en de voor de onpartijdige voorlichting. Spr. sloot met de beste wenschen voor de leden. De notulen werden gelezen en behoudens een kleine wijziging vastgesteld. Mededeellngen BIJ beschikking d.d. 13 dezer, no. 70, is een voorschot aan deze gemeente verleend inge volge de bepalingen der Landarbelderswet van t 7000.ter uitbetaling aan twee land arbeiders <J. de Jager en W. de Jong) tot bekomlng van een plaatsje; Voor de toegezegde bijdragen voor kas en garantiefonds van de te Enkhuizen te hou den Zuiderzeevisscherijtentoonstelllng is een dankbetuiging ingekomen; De heer G. T Hart heeft zijne benoeming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim aangenomen; De heeren P. List en C. van hebben hunne benoeming tot lid van Burgerlijk Armbestuur aangenomen; Het besluit tot het aangaan van een HJ- deiljke geldleening, groot ten hoogste 165000 gulden, is door Ged. Staten goedgekeurd, d.d. 30 December JL, no. 84; De Directie der Ned. Spoorwegen heeft be richt. dat het vooralsnog niet noodig wordt geacht de bestaande verlichting van het t station Anna Paulowna en de stopplaats Breezand door een electrische verlichting te vervangen Ingekomen is het besluit van Gedeputeer de Staten tot herziening van de jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen en ont vangers By Kon. besluit van 19 October 1929. No. f 38. 39 en 40, zijn vernietigd forensenaansla gen, opgelegd aan P. Kramer, H. M. Ruljse- r.aars Hz. en A. van der Voet; Ingekomen zijn de rekening over 1928 en de begrootlng voor 1930 van den Keurings dienst voor' Waren in het gebied Alkmaar: Bjj besluit van Ged. Staten, dd. 30 De cember 1929, No. 101, is de beslissing ten aanzien van de begrootlng 1930 verdaagd. |- overdracnt genouw van hetzelfde college, dd IS 1 Jan. jl. No. 27, zijn eveneens verdaagd de beslissingen omtrent de ingezonden veror deningen betreffende het gemeentelijk grondbedrijf en het Itoeheer van dat bedrijf Bij brief van 15 Jan. JL, No. 193, verzoe ken Ged. Staten enkele wijzigingen aan te brengen in de hiervoor genoemde verorde ningen Door den heer Commissaris der Konin gin is gevraagd te willen mededeelen of be zwaar bestaat tegen opheffing van hel KIJksontvangerskantoor in deze gemeente. De Voorz. deelt mede, dat hieromtrent de meening is gevraagd van de organisaties op gebied van middenstand, landbouw, vellings- ver. en bloembollencultuur. Van de twee laatste is nog geen bericht ingekomen. De andere organisaties achten opheffing een nadeel voor de financiën en de ingezetenen. De heer Komen wil niet treden in de tech- K. 8. A.-vergadering De K. S. A. hield in het café van Velsen een buitengewone vergadering. De heer G. J. Koomen. heet alle aanwezigen welkom, in het bijzonder Pastoor 'tarskens. den Zeereerw. Pater en Pastoor ?erquin, die zal spreken over het nut en de noodzakelijkheid van den K. R. O. - De voorzitter zegt nog een mededeeling te noeten doen, welke Juist niet zoo mooi is en wel dit, dat de tweede spreker van dezen avond, de Edelachtbare Heer Burgemeester Raat, niet aanwezig kon zUn. maar zijn preekbeurt op een anderen avond zal vervul- !en. Het onderwerp van den tweeden spreker zou zijn: Klnder-speelpüiatsen. Nadat de voorzitter de vergadering ge- npend had met den christelljken groet, gat hl) het woord aan Pa foor Perquin. Onder daverend applaus trad de spr. naar voren, m begon zijn rede. G. J. Komen bedankt spreker voor zijn itcenzettlng over het nut en de noodzake- jkheld van den K R O. en zegt dat er ge- 'genheid be taat om vragen te stellen Er werd een opmerking gemaakt, dat de 'dvertenties tusschen de programma’s non en en of dit niet veranderd sou kunnen vorden. Nadat nog eenlge vragen waren gesteld sloot de voorzlter de vergadering met den Overeenkomst met Regenten van het Stadsziekenhuis be treffende -- en terrein enz. In de Raadsvergadering van 25 Mei j.l werd van het voorstel, opgenomen in by lage nr. 50. aangehouden dat gedeelte <sub XIII' dat betrekking had op de met Rzgentén te sluiten overeenkomst ten aanzien van den eigendom der gebouwen en X terrein van het oude ziekenhuis, de rechtsverhouding der instelling tot het nieuwe ziekenhuis en de regeling van een’ge aangelegenheden van ftnancleelen aard tustchen de gemeente en de Instelling, welke van den nieuwen stand var zeken het gevolg zal zijn. Gelijk uit het ontwerp blijkt, zouden B en W. het complex aan de Wllhe.mma aa.' altijddurende ehfpacht willen afslaan instelling, om daarmede zoovee. te naderen tot de eigendomsver houding. Met het oog op het bepaalde sut II c. en d. kunnen daaruit voor de gemeenu teen moeilijkheden voortvloeien. En ander- -*'dz verdient deze vorm aanbeveling nu dt instelling met de schuld voor aankoop, oou» en inrichting word’ belast en zij den voller eigendom van het oude ziekenbuv met ter rein en haar ovtr’ge be’itt'nten aan de ge meente overdraaagt. Een uitvloeisel van deze overeenkomst ra zijn, dat het beheer der erfstelllng-mevr M van der Oord thans door B. en W. en niet langer door Regenten zal worden gevoerd Het raadsbesluit van 30 Juni 1920. nr. 16 ral derhalve moeten worden ingetroKken. B. en W. stellen den raad mitsdien, in overeenstemming met hetgeen zij in hun bovenaangehaald voorstel sub XIII hebben vermeld (welk onderdeel derhalxe thans (welk onderdeel derhalxe thans kan geacht worden te zijn vervallen) voor’ A. in te trekken het raadsbesluit van 30 Juni 1920. nr. 16; B. met Regenten van het Stadsziekenhuis en ever'rt’ ~’"st asn te gaan. Aldus besloten. Onderwijzend personeel school voor algemeen voorbereidend lager onderwijs B. en W. stellen den Raad voor, aan de Vereeniging ..Alkmaarsche Fröbelschool" voor den duur van het jaar 1930 ten behoeve van de asm hare school verbonden assistenten T. Boon. T. A. Hoek en A. Scheepstra ont heffing te verleenen van de voorwaarde, ge noemd in artikel 2, sub 7. der Verordening, regelen’’" de voorwaarden, waarop aan bij zondere bewaarscholen te Alkmaar subsidie uit de g“meentek»« kan worden verleend (Gemeenteblad nr. ’.054), onder voorwaard’, dat: a. bedoelde assistenten ten spoedigste de akte van bekwaamheid als bewaarschoolon- derwijzeres trachten te verkrijgen; b. indien in bedoeld tijdsverloon eene va cature van assistente ontstaat of één of meer dier assistenten een bew'is van bekwaamheid tot het geven van bewaarschoolond«rwils ver- kriigt. tot benoeming van een ond"rw<fzere- met bevoegdheid moet worden overgegaan Aldus besloten. meent te moeten van een reor- van het bedrijf der gemeen- het uitroeren van werker bedrijf van gemeentewerken zoovee. moge ijk in aanbesteding te doen plaats hebben en alleen die werken m eigen beheer ie houden, welke moeilijk op andere wijze kunnen worden uitgevoerd, eden kon zich evenwe- me: van de meerderhe d is van oordeel, dat bestaande organisatie het personee in de rterwijl L. Ó-, om de gelegenheid open te stellen, dat enkele" met den strafrechter in aanraking kinderen uit deze gemeente worden toegela- kwatnen. ten tot de school voor buitengewoon L. O. De Voorz. dankt de commissie voor naar te Den Helder. werk. I Volgens een 2-'_2- Verslag van de Malaria-commissie, die verzoekt een bedrag van f 20.87% te moven ontvangen, teneinde ontvangsten en „uitga ven in overeenstemming te brengen Dit wordt verleend. 934 perceelen werden bezocht, 287 ont smet. De malaria neemt af. Dank aan de commissie. Van Ged. Staten is ingekomen een verzoek om in de bouw- en wonlngverordening op te nemen: Erkers mogen buiten de rooilijn Lichtbeelden Woensdagmiddag gaf de heer Swaalf van Haarlem in X Patronaat voor de leerlingen der R K. school een vopr- I stelling met lichtbeelden. Leerzame series, i als een tochtje door Palestina, iets uit de Kruistochten en een reisje langs den Rijn werden afgewisseld met aardige sprookjes. De heer Swaalf toonde zich daarbij een aardig verteller, die zijn Jeugdig gehoor we! wist te boelen. De kinderen hadden eer gezelllgen middag. uitstéken Indien deze niet met de straatlljn samenvalt. De heer v. d. Ham verzoekt deze verorde ning. alsmede de Politie-verordening eens te herzien. De Voorz. erkent de noodzakelijkheid hiervan.- De afd. A. P. van de Holl. MIJ. van Land bouw verzoekt in den Oostpolder woningen 1 te mogen bouwen, zooals door de wonlng- bouwvereeniglng geschiedt. B. en W. stellen voor dit in handen stellen van de woningbouwver. Adres van den schilder, wiens nota, van het G. E. B., groot f 46.49 niet wordt be taald, waarcan adressant van stroomleverlng is uitgesloten. Voorz. deelt mede, dat ve«l onderhande- 1 lingen zijn gevoerd om tot een goede oplos sing te geraken, doch deze stuiten af op den onwil om te betalen De mededeellngen worden voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van het raads lid v. d. Ham om een interpellatie te mogen houden over den aanleg v. d. weg Coupu- re-Kool, alsmede over de loonen, welke wor den uitbetaald. Zal behandeld worden aan het einde der agenda. Voorstel tot het instellen van een gemeen telijken ophaaldienst voor vuilnis en laeca- lién. Voorgesteld wordt het aanschaffen van ce» auto, bouwen van een woonhuis met garage, oproepen van sollicitanten voor chauffeur-werkman, tegen een belooning van f 25 per week en vrij wonen (huurprijs vast te stellen op t 5), de vergoeding voor het ophalen van ander dan huisvuil te be palen op f 2A0 per uur, het aanschaffen van een voldoend aantal zinken emmers a i 3A0, tegen kostprijs aan belangheboen- over te geven, de vergoeding voor het nisché1'aIngeIe^nl7edênCvanC'den "dienst, zl moet de nadruk gelegd worden op de belan gen der Ingezetenen. De heer Rezelman wil op alle argumenten de aandacht vestigen. Procesverbaal van gehouden kasverificatie bij den Gemeenteontvanger; in kas was f 9195.19. op de Boerenleenbank f 20.600. Accoora Na gehouden aanbesteding is de levering van schoolbehoeften. enz. opgedragen aan de fa. P- de Lange te Deventer en van de benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan de dames Dekker- Blom en A. Schenk. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. 1 moeten constateeren, dat wellicht negentig procent van die wegzinken in verderfelijke genoegens en een leven van lichtzinnige dwaasheden, in hun Jonge zielen droegen een vonk van dien heldenmoed, waardoor zjj hadden kunnen worden apostelen. Inplaats van apostaten, lichtbaken voor anderen, in- I plaats van klippen, dappere helden. Inplaats mislukt leven een mislukte eeuwigheid zal vriend en gids nood’g «ehad 00 het gevaar- vnlcroTV efalf D V awi-S-su ri wijl ook de langzame afwikkeling van za^en I met het Polderbestuur niet gewenscht is. De I Raad werkt volgens spr. vlugger. De loonen zijn te laag, een uurloon van 35 cent is te het resp. heen en weer reizen der kin- 1 gering, daar het hier productief werk I gevraegd spoedige afwerking Inzake nogal overleg tusschen het Polderbestuur en Arbeidersorganisaties. Na vele besprekingen waaraan bijna alle 1 Chr. groet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17