I 4 Vergadering den Raad van H TWEEDE BLAD VRIJDAG 31 JANUARI 1930 der gemeente ALKMAAR i I k- Een woord van dank Het voonM woedt htorame unrnntawi Nieuwjaarsrede Burgemeester het ge- de leester. T vergadering volge van Na heropening wordt behandled: aan- rl van idlandsch Landbouwcrediet of I de betrekking in aanmerking komen. Handels- Handelsavoad- ik het met De partUi de re- HELLEMAN HARDEBOL. voor over verkeersmiddelen daarmede Wethouder LEESBERG verklaart skti te gen bet venoek. De heer SIETSMA vraagt of de ambte naar belast zal worden met den Inkoop a. w. econoom is. In dat geval is het sal ■s Raads nestor, de heer D. GOVERS, be antwoordt de rede van den De VOORZITTER gelooft niet, dat zulks geeischt zal worden. I De heer WOLDENDORP vraagt Ontheffing artikel 28 bouw- ea woningverordening Bü B. en W. Is ingekomen een adres, waar bij E. Mak alhier, vergunning verzoekt tot het bouwen van een warenhuis op een ter rein aan den weg langs de Zandersloot- Volgens de eerste alinea van artikel 28 der bouw- en woningverordening is het verboden te bouwen anders dan hetzij aan bij de in werkingtreding dier verordening bestaande openbare straten, hetzij aan openbare stra ten. aangelegd overeenkomstig de bepalingen dier verordening, hetzij aan aan te leggen openbare straten. Van deze bepaling kan de Raad volgens de 2e alinea van hetzelfde ar tikel ontheffing verleenen. B. en W. hebben tegen het verleenen der verelschte ontheffing geen bezwaar en geven den Raad mitsdien in overweging daartoe te besluiten. Aldus besloten. is aanvulling van het tweede lid van artikel 4. van de verordening, regelende het van ge meentewege in bruikleen verstrekken van boeken en leermiddelen aan leerlingen van het Gymnasium, van de Handelsschool en van de Handelsavondschool Besloten aan de opmerking tot aanvulling van het tweede lid van artikel 4 gevolg te geven en daartoe vast te stellen het ter in zage gelegde ontwerp-besluit. t. Een brief dd. 11 Januari 1930 van M. Jimmlnk. daarbij verzoekende, hem ontslag Admintstrateur-boekhoeder Stadsziekenhuis In overeenstemming met de adviezen stel- len B. en W. den Raad voor, in te stellen de betrekking van adminlstrateur-boekhouder van het Stads-ziekenhuis en aan die betrek king een jaarwedde te verbinden van 2750 3575 o, ïtv Mocht de taak na jaren veranderd zijn, dan kan de zaak altijd nog worden bezien. De VOORZITTER had een debat verwacht. dat het salaris te hoog is. want het bedrag is hooger. dan waarop in bet ziekenhuls rapport gerekend is. I MeJ. CARELS vraagt, of ook vrouwen voor de betrekking in aanmerking komen. Wethouder LEESBERG gelooft, dat het de bedoelng is een man aan te stellen. Deze tak van dienst te Juist van vrouwen rijk voor sten Mej. CARELS verzoekt de puinplaats zoo- De nestor van den Raad, de heer D. Govers, heeft den burgemeester dank gezegd voor diens welwillende woorden. De burgemeester, Mr. W. C. Wendelaar, sprak in de hedenmiddag gehouden Raads vergadering de gebruikelijke Nieuwjaars rede uit. de functie in aanmerking kunnen komen. Wethouder LEESBERG wil de oproeping 1 al wachten en zien of er geschikte sollicitan ten komen De heer SIETSMA voorziet een verzoek om salarisverhooging en daarom moet de werkkring goed worden omschreven. De neer VOGELAAR meent dat het alleen Verkoop van grond Aan de agenda der op Donderdag 30 Ja nuari a-s te houden Raadsvergadering toegevoegd punt: 2a. Voorstel tot verkoop van grond aan de Maclaine Pontstraat. Mevrouw G. M. E. de Vries, geboren de Wijs, alhier, heeft gevraagd voor zich of hare lastgevers te mogen koopen een aan deze gemeente in eigendom toebehoorend perceel bouwterrein, gelegen aan de Maclaine Pontstraat, ter grootte van pl.m. 630 M2., voor den prijs van f 10.— per M2 Dit per ceel maakt deel uit van de aan de gemeente toebehoorende gronden gelegen tusschen de Maclaine Pontstraat en de Juliana van Stol- berglaan, waarvoor B en W. in overeen stemming met de commissie van bijstand i voor het grondbedrijf een half open -bebou wing hebben gedacht. Daar noch B en W., noch de commissie van bijstand voor het grondbedrijf, tegen dezen verkoop bezwaar hebben, stellen zij den Raad voor, daartoe te besluiten. Aangaande het marktwezen moet ik mede- deelen, dat de aanvoeren over het algemeen terugliepen, een verschijnsel dat overigens niet zoo verontrustend is als het op het eerste gezicht lijkt omdat er deze zeer ver klaarbare oorzaak voor aan te geven is. dat het in het voorjaar zoo lang koud en droog -O fcCk/ltVcU tal V-.uai - oijzonder Alkmaarsch verschijnsel is. maar ook in andere marktsteden valt waar te ne men Ik kom daarmede als van zelf tot den ?conomlschen toestand der bevolking, waar omtrent ik aan de hand van de rede van den Voorzitter der Kamer van Koophandel dit District ik het volgende kan mededee- nie. 1929 eens van Ontheffing artikel 28 bouw en woningverordening Bij B. en W. is ingekomen een adres, waarbij P L. Wolzak alhier vergunning ver zoekt tot het bouwen van vier bloemkassen op een terrein tusschen Zandersloot en Wesre'weg gelegen aan den weg langs de Zandersloot. B. en W. hebben tegen het verleenen der vereischte ontheffing geen bezwaar en geven den Raad mitsdien in overweging te beslui ten ontheffing te verleenen van het verbod in de eerste alinea van artikel 28 der bouw en woningverordening ten aanzien van het buwen v olgens overgelegde teekening van vier bloemkassen op een terrein tusschen Zandersloot en Wester weg. gelegen aan den weg langs de Zandersloot. kadastraal bekend in sectie E nr. 2714. door P. L- Wolzak alhier, onder voorwaarde, dat. wan neer te eeniger tijd m de omgeving van het gebouwde 'een woonwijk mocht verrijzen, deze ontheffing niet meer van kracht zal zijn. Aldus besloten. Schoolgeldregelli school en school B. en W stellen den raad voor: A. Artikel 9. tweede lid, der Verordening regelende het beffen van schoolgelden voor net onderwijs aan de Handelsavondschool te Alkmaar, vastgesteld bij raadsbesluit van 38 November 1929 Nr. 8 I. in te trekken en te vervangen door een nieuw lid van den vol genden Inhoud: .-Alsdan vervalt de Verordening, bpgenomen in het Gemeenteblad Nr. 1041, voor zoover deze betrekking heeft op de Handelsavond school". B. Artikel 7. tweeede lid. der Verorde ning regelende het invorderen van schoolgel den voor het onderwijs aan de Handelsavond school te Alkmaar, vastgesteld bij raadsbe sluit van 28 November 1929. Nr. 8 IL In te trekken en te vervangen door een nieuw lid van den volgenden tnhoud: .•Alsdap vervalt de Verordening, opgenomen In het Gemeenteblad Nr. 1041. voor zooover deze betrekking heeft op de Handelsavondr* school C. Vast te stellen: I. Verordening regelende het heffen van schoolgelden voor het onder wijs nan de Handelsschool te Alkmaar. II. Verordening! regelende het In vorderen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsschool te Alkmaar. Aldus besloten. nci kijubup tan luuiciiHig 10 - - - niet gelukkig gekozen. Spreker stelt voor, zekering, dat ook gewone boekhouders voor dit verzoek te behandelen bü de begrooting voor 1931. De heer BONSEMA wil het adres bespre ken in het georganiseerd overleg, omdat de begrooting laat wordt behandeld. De VOORZITTER meent dat dit geen ar gument te. Wethouder THOMSEN kan zich niet voor stellen. dat de Raad het verzoek nog voor 1930 wil laten gelden. De heer SLUIS wil het verzoek afwijzen omdat anders verwachtingen gewekt worden. Eventueel kunnen de menschen met een nieuw verzoek komen. De VOORZITTER heeft niet bedoeld ver wachtingen te wekken. De heer SLUIS begrijpt dat; maar Ged. Staten hebben ons dien kool gestoofd, door burgemeester, secretaris en ontvanger vrij te stallen van het groote korps ambtenaren en werk- betuiging voor zijne benoeming tot Directeur lieden in dienst der gemeente waarvoor ik van den Gem. Dienst der Werkloosheidsver- hun allen gaarne namens het Gemeentebe- I zekering en Arbeidsbemiddeling. Alsvoren. o. Een brief dd. 8 Januari 1930 van P Schipper, daarbij berichtende zijne benoe ming tot regent van het burgerweeshuis aan te nemen. Alsvoren. p. Een brief dd. 27 December 1929, van Mevr. T. de BakkerDroog, daarbij onder dankzegging berichtende de benoeming tot regentes van het Burgerweeshuis te aan vaarden. Alsvoren. q. Een brief dd. 5 Januari 1930 van 8 W Arntz, daarbij mededeelende de benoeming tot regent van het Stadsziekenhuis aan te nemen. Alsvoren. r. Een brief dd 12 Januari 1930 van het Bestuur der R.K. Vereen, tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht', houdende dankbetuiging voor het verleend subs’die voor het jaar 1930. Alsvoren. s. Een brief dd. 20 Januari 1930, no 685 V. H M. O. van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, houdende goedkeuring, behoudens eene opmerking tot Wethouder Leesberg acht dit niet prac- tisch. omdat de puinplaats gemakkelük toe- 'inkelljk en te bereiken moet zijn. Mej. CARTL3 verzoekt de puinplaat* Tgzlns af te sluiten. De teer BULENS dringt aan op een be- boozUjke sluiting van de oude puinplaats. op Donderdag 30 Januari 1930, *s namid dags te 1 uur. Voorzitter: de heer Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester. Secretaris: de heer A. Koelma. Aanwezig de dames mej. Carels en Mw. Helleman - Harde bol, alsmede de heeren Bakker, Bonsema, Govers, Hoogenboom. Leesberg. Sietsma. van Slingerland, Thom sen, Vogelaar en Woldendorp. Afwezig de heeren Bulens. Keesom, Kla ver. Kusters, Ringers en Sluis. Eén vacature: H. van Drunen. De VOORZITTER opent de en houdt de volgende rede: Dame» en Heeren, Het toeval schijnt mede te brengen dat onze eerste vergadering in een nieuw kalen- derjaai nog al eens aan het eind van de maand Januari valt. En hoewel dus de aan vang var. het nieuwe Jaar ook nu weer büna een maand achter ons ligt en ik in dien tusschentüd reeds verschillenden uwer het gesproken wil ik toch deze gelegenhT. aangrijpen om ook den anderen nog alle goeds in het Jaar 1930 toe te wenscheh en hen en zooveien uit de bevolking te bedan ken voot de goede wenschen. die zjj zoo vriendelijk waren mu bü den aanvang van dit jaar te doen toekomen. Ik mog er verder aan herinneren dat in het afgeloopen kalenderjaar te overleden het zoo zeer gewaardeerde hoofd van de open bare U L. O school, de heer Mulder en verdei dt oud-commlssaris van politie in deze gemeente, de heer van Griethuysen en Ds Meyer. In September van 1929 had een belang rijke en onverwachte mutatie plaats In de gelederen van uwen Raad door het bedan ken van de heeren Westerhof, Veen, Schat' en Dekker In wier plaatsen spoedig daarna werden benoemd verklaard Mevr. Helleman- Hardebol en de heeren Bulens en Hooge- boom. terwijl omtrent de toelating van den heer van Drunen voor de vierde plaats nog niet bü elnd-ultspraak te beslist. Van de meer belangrüke benoemingen bij het gemeentepersonel herinner ik aan die van den heer Bos tot hoofd der 2e Gemente- school. den heer Hoekstra tot hoofd der Openbare U. L. O school en van den heer van den Heuvel tot Directeur van de Ar beidsbeurs. Van de in het afgeloopen jaar genomen raadsbesluiten lijken mü de belangrijkste die omtrent de opheffing van de belde ge meentelijke U. L. O. scholen en de stichting van een nieuwe U. L. O. school voor Jongen: en meisjes, omtrent de vernieuwing van de Rootorenbrug. die tot ons leedwezen aan zoovele stadgenooten gedurende langen tijd hinderlijke moeilijkheden heeft bezorgd maar die thans naar wü hopen binnen niet te langen tüd gereed zal zün gekomen en daarmede van groot nut zal blüken te zün omtrent de opheffing van de stadstram en de verleening var. een concessie voor een stadsautobusdienst, die door de bevolking blükbear zeer wordt gewaardeerd, omtren de stichting van nieuwe tribunes op het Sportpark en omtrent de penslonneering van de Wethouders. De bevolking vermeerderde in het afge- loonen Jaar van 27847 met 164 zielen tot 38011 Inwoners op 1 Januari J.L De woning voorraad vermeerderde met t>2 woningen terwül er 35 woningen aan de bewoning werden onttrokken zoodat er een overscho: is van 27 woningen, terwül er op 31 Decem ber 1929 bovendien 29 m aanbouw waren- Hoewel de gezondheidstoestand over het al gemeen gunstig was. kwamen er dit jaar 81 gevallen van Roodvonk voor tegen 55 in 1928 Dat getal te ook daarom onverwacht hoog, omdat verleden jaar een aanvang te gemaakt met de inenting van schoolkinderen tegen roodvonk. Intussrhen zou het naar mijn meenlng onjuist zün om de waarde dezer Bekentagen instellingen van Weldadigheid B. en W. stellen dpn Raad voor, goed ts keuren de rekening <#»er 1928 van: a. het Stadsziekenhuis, sluitende in ont vang en uitgaaf met f 10250932; b. het Comité Alkmaar der R. K. Vereenl- glng tot bestrijding van de Tuberculose .Her wonnen Levenskracht", in ontvang op f 2873 82. in uitgaaf op 2S59 51. met eea batig saldo van 314.31. Aldus vastgesteld. Grond afgesneden Kanaalvak De Bataafsche Import-Maatschapptf'' te s-Gravenhage heeft verzocht, haar in erf pacht af te staan een terrein nJ. een ge deelte van het afgesneden Kanaalvak. in to taal ter oppervlakte van pijn. 600 M2 tegen een canon van f 1000.— per jaar. De erf pacht zou behooren te duren tot het tijdstip, waarop de met die maatschappij gesloten erfpachtsovereenkomst eindigt, t.w. 1 April 2001. De op het thans uit te geven terrein aanwezige puinplaats der ge meen tere iniging zal moeten worden verplaatst naar een an- der in de nabijheid gelegen perceel. De maatschappü heeft toegezegd, in de kosten der verplaatsing van het hek ter afscheiding van de puinplaats, geraamd op f 930.—, een Geldleening Nu de kapitaalmarkt blijkbaar gunstig is voor de uitgifte van leenlngen door openbare 'lebamen hebben B. en W. het gewenscht geacht den Raad in overweging te geven over te gaan tot net sluiten van vaste eenlngen tei conversie van de in 1924 ge sloten 6 pCl. leenmg. per resto groot 640.000zoomede ter voorziening in ver schillende buitengewone uitgaven van den laatsten tüc Voo* de aflossing der leenlng 1924 te in de jaren 1925 tot en met 1929 een bedrag van 55 000 gereserveerd. Dit bedrag kan, nu de leenlng 1924 geheel wordt afgewik keld voor buitengewone aflossing worden aangewend terwijl hiervoor tevens beschik baar te f 11.700.— wegens extra-aflossmg van het slachthutebedrüf tot delging van net restant van een m 1924 aan dat be- drüt verstrekt voorschot, groot f 18.500. De thans te sluiten leenlng. waarin der halve een bedrag van 573 300.aan oude schuld is opgenomen, moet groot zün 1 450.000.— Hiervan kan f 100.000wor den geplaatst bü het Gemeentelijk Pensioen fonds De Commissie van büstand in het beheei van dit fonds adviseert het geld pan op te nemen tegen eene rente van 4y, >Ct per jaar. te betalén in halfjaar- lükschi termijnen en de aflossing te doen geschieden in 25 tot 40 jaar. B. en W. heb ben hiertegen geen bezwaar. Met het oog op ds verplichtingen van het fonds schünt hun een aflcsslpgsduur van 30 jaar het meest aanbevelenswaardig. Tei verkrijging van ttet resteerende be drag ad 1.350.000. - hebben B. en W. een inschrijving geopend. In overeenstemming met het advies der Commissie van büstand voor de financiën zün B. en W. van oor deel. dat de leenlng moet worden overge dragen aan de hoogste inschrijvers t.w. de Amsterdamsclje Bank N. V. te Amsterdam en het Nool alhier Indien de Raad zich hiermede kan ver- eenlgen stellen B en W. voor de aanbieding en voorwaarden van deze inschrüvlng te aanvaarden. Zonder hoofd, stemming aangenomen. inenting te verkleinen, omdat toch te geble ken dat onder de ingeente kinderen min der gevallen van roodvonk voorkwamen dan onder de niet-ingeënte kinderen, terwül het karakter der ziekte veelal minder ernstig was In verband met den gezondheidstoe stand der bevolking wil ik ook even wijzen op de inrichting van het nieuwe district' consulatlebureau voor T. B. C. patiënten op 17 November j.l. terwül m het afgeloopen jaar 18 personen werden uitgezonden naa: sanatoria met geldelüke hulp der gemeente Op 30 Mei 1929 is het nieuwe stadszieken huls in gebruik genomén; de zeven maanden gedurende welke dat ziekenhuis nu reed: in sxploitatie is. nebben ons doen zien da: verschillende cüfers die daarmede verbanc houder, niet kloppen met hetgeen oorspron- kelük werd verwacht dat is ih de eerstr plaats het geval met de kosten voor de ge meente waarop we in een van onze eerst volgende raadsvergaderingen uitvoerig zuller terugkomen Msai dat ik ook het geval me- het aantal patiënten en het aantal verpleeg dagen Sedert 1 Juni zün nJ. in het nieuw; ziekenhuis 881 patiënten verpleegd met 2480' verpleegdagen. te zamen met de aantallei patiënten en verpleegdagen In de eerste vü! maanden In het oude ziekenhuis geeft da’ 1160 patiënten over het geheele jaar met 35548 verpleegdagen tegen 676 patiënten met 23998 verpleegdagen in net Jaar 1928 Deze totalen zullen over het jaar 1930 na tuurlijke nog belangrijk hooger zün omdat dan de exploitatie gedurende het geheelt jaai in het nieuwe ziekenhuis zal plaat.' vinden maar tevens eek nog daarvoor, om dat het zonder twüfel mogelijk zal blüker het aantal patiënten nog op te voeren, zoo dra eenlge daartoe noodige maatregelen nn len ziin getroffen. Ik moge er met voldoe nlng op wüzen. dat deze groote vermeerde ring van het 1--- te verleenen als lid van het Burgerlük Arm bestuur Besloten het ontslag eervol te verleenen. onder dankbetuiging voor de als zoodanig aan de gemeente bewezen diensten heer BULENS verzoekt, een van zün l^nooten op de voordracht te plaatsen. u. Een adres dd. 4 Januari 1930 van het Bestuur van de Vereen, tot be.scherming van zuigelingen, daarbij nogmaals verzoe kend** om eene gemeentelijke subsidie voor 1930 van 1700 In handen van Burgemeester en Wethou ders gerte’d rr> beri'-Et en ra-d Me). CARELS bepleit welwillende dacht van B. en W. De VOORZITTER zegt, dit toe. v. Een aores da. 13 uanuari 1930 van het Bestuur der afd. Alkmaar van het NederL und. Genootschap, en een adres dd 15 Ja nuari 1930 van het Hoofdbestuur der Ver een. van onderwüzers en artsen, werkzaam van inrichtingen van onderwijs aan achter, lüke en zenuwzwakke kinderen, daarbü er op aandringende het salaris van de leerkrach ten aan de school voor Buitengewoon L. O. met f 31*0 te verhoo-en. Mej. CARELS ondersteunt het verzoek. Alsvoren. w. Een adres dd. 13 Januari 1930, no. 171- 31 van de Belangengroep Technici in Over, heids- en Seml-Overheldsdienst van den Ned. Bond van Technikl, inzake de bezol diging van technische ambtenaren. Alsvoren. x. Een adres dd. 29 December 1929 van de Oudercommlssle van de Lindenschool, daarbü verzoekende aan deze school een gymnastieklokaal te wülen doen bübouwen. Alsvoren. Een brief dd. 16 Januari 1930 van J. W. Boersen, daarbü verzoekende aan den Omval een kermis te doen houden. Besloten het verzoek af te wüzen. a Een brief dd. 25 Januari 1930. no. 829 V. H. M. O. van den Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, daarbü ojn. de verordeningen regelende o m de jaar wedden van het onderwijzend personeel aan het Gymnasium, de Handelsschool en de Handelsavondschool, goedkeurende. Aangenomen voor kennisgeving. aa. Een adres dd. 23 Januari 1930 bewoners van het Zeglls. darbü verzoeken, de aan het Zeglte. tot de Heilooërdük, straatverlichting te doen aanbrengen en de huizen van gas- en waterleiding te doen voorzien. De heer GOVERS verzoekt dringend aan het verzoek gehoor te geven. Spreker stelt daarna voor, dat B. en W. praeadvles zul len uitbrengen. De VOORZITTER merkt op, dat de licht- commlssle gehoord zal worden. De heer OOVERS: Maar de waterleiding 1 komt er bü- Spreker stelt Akersloot ten voor beeld, waar ook de ver af wonenden hiervan proflteeren. De heer BONSEMA verzoekt eveneens praeadvles, vooral ook, omdat op meerdere punten in de stad thans lichtpunten wor den aangebracht. Besloten wordt praeadvles uit te brengen. bb. Brieven dd. 1 Januari 1330 van besturen van bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs, betreffende de gemeentelijke ver goeding op grond van de L. O. wet 1920. In handen van Burgemeester en Wethou ders gesteld' om bericht en raad. cc. Een brief dd. 8 Januari 1930. no. 81 van Gedeputeerde Staten, ten geleide van de door hen vastgestelde gemeente-rekentng 1927. Aangenomen voor kennisvevir g dd. een brief d.d. 24 Januari 1930 van A. Pleper. daarbü verzoekende eene betere wo ning beschikbaar te stellen. In handen van B. en W. gesteld ter afdoe ning. ee. een brief dd. 27 Januari 1930 van mej. A. N. W. H. van der Linden, daarbü ver zoekende nog tot 31 Augustus 1931 als leer- arec aan de Handelsavondschool in dienst te mogen blijven. In handen van B. en W. gesteld om be- richt en raad. ff. een adres dd. 28 Januan 1930 van de oudercommlssle van de Lindenschool, daarbü verzoekende het eventueel te bouwen gym nastieklokaal tevens In te richten tot school bioscoop Als voren. gg. een adres dd. 27 Januari 1930 van het bestuur van de afdeeling Noordholland van De heer BULENS meent, dat er geen be zwaar kan zün om de zaak in het georgani- seerd overleg te brengen. I De VOORZITTER waarschuwt voor het I wekken van verwachtingen. Dat gebeurt, als men advies van georganiseerd overleg vraagt Voor 1930 acht spreker het in elk geval niet mogelük dat het verzoek wordt tngewlliigd Eigenlijk moet de consequentie zün, verzoek op het oogenbllk af te wüzen. De heer VOGELAAR merkt op. dat kwestie al In het georganiseerd overleg is geweest. De organisaties zelf willen echter geen voorstel doen met het oog op andere verzoeken. Spreker wil voor 1930 principieel een beslissing nemen. De heer BONSEMA kan er mee accoord gaan, als de zaak op het oogenbllk niet wordt behandeld Principieel Is spreker echter voor inwilliging van het verzoek De VOORZITTER meent, dat de heer Bonsema toch wel tegen kan stemmen, om dat de begrooting pas is vastgesteld. De heer SIETSMA kan zich om deze reden met afwijzing van het verzoet vereenigen. Besloten wordt het verzoek af te wüzen. hh. een adres, ingekomen 30 Januari 1930 van de bewoners van de Perronstraat, daarbü verzoekend de sloot, evenwüdlg aan de Per ronstraat. te dempen. In handen van B. en W. gesteld ter af doening T De heer GOVERS deelt mede, dat het Pol derbestuur geen bezwaar beeft tegen dem ping. mits er een goede rioleerlng komt. De bewoners zelf echter vervullen de sloot. 1 11. een adres d.d. 29 Januari 1930 van de 1 oudercommlssle van de Gemeenteschool, daarbü adhaesle betuigende aan bet verzoek van de oudercommlssle van de Lindenschool om bet eventueel te bouwen gymnastieklokaal tevens In te richten tot schoolb'.os-oon. In oebandelfng van B. en W. gesteld om bericht en raad. jj. een adres d.d. 29 Januari 1930 van het bestuur der afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers, daarbü verzoekende het 1 salaris van de leerkrachten aan de school I voor Buitengewoon L. O. met f 500 te ver- hooven. Alsvoren. Alvorens de volgende punten aan de orde komen, gaat de Raad in comité. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer SIETSMA lykt bet salaris te laag De heer WOLDENDORP vraagt de ver- Uttkeering jaarwedden bovental» lige onderwijzer» aan btyzondeew lagere scholen over 1928 De Besturen der Vereenignig JBt Joseph" te Alkmaar, der Onze Lieve Vrouwe-Stlch- ting te Amersfoort en der Vereenlglng tot bevordering van Chrlstelük Schoolonderwijs te Alkmaar, hebben aanvragen Ingezonden om de gemetelüke vergoeding voor boven tallig personeel te mogen ontvangen. De bepalingen van het Koninklük besluit van 4 September 1923. Stbl. nr, 432, zün door bovengenoemde drie schoolbesturen in acht genomen. B. en W. stellen den Raad voor: A. aan de besturen der daarvoor In aan merking komende bijzondere scholen vr»r lager onderwijs, over het jaar 1928. inge volge artikel 100 der Lager Onderwüswet- 1920. een vergoeding uit de gemeentekas toe te kennen. B. in te trekken zün besluit van 12 Juli 1928 nr. 11. houdende machtiging aan bet College van Burgemeester en Wethouders tot het bü vocrschot verstrekken der ge- meenlelijke vergoeding ex artikel 100 der I-ager Onderwijswet-1920 Aldus besloten. >n len. Landbouw- en Veeteelt ging het goed in 1929, voor den tuinbouw was gunstig waarbü er gelegenheid is nog te wüzen op de belangrijke toeneming de bloembollenkweekerü in het Noorderkwar tier. De Middenstand was over het alge meen tevreden, terwül m het bouwbedrijf het jaar 1929 in het algemeen niet bevredigend is geweest. Ik sprak zoc juist over het koude en droge oorjaai Dat zal ongetwüfeld dadelük de herinnering opgewekt hebben aan de strenge coudr in de maanden Januari en Februari die ook in deze stad veel ellende heeft ge bracht. Maar met groote voldoening dient er tevens op te worden gewezen, dat de bur gerij juist in dien tüd tallooze bewijzen heeft gegeven va.i haar goeden burgerzin door te trachten op allerhande manieren leniging in den nood te brenen. In die maanden be reikte de werkloosheid een ongekende hoog te. maar na de vorst leek het wel of er zoo veel achterstallig werk moest worden inge naaid dat er handen te kort kwamen, zoo dat dan ook het gemiddelde werklooshelds- cüfer over 1929 per slot van rekening belang rijk lager was dan dat over het vorige jaar namelijk 132 tegen 171 in 1928 en zelfs 278 in 1927 Om niet te veel cüfers te noemen wil tenslotte alleen nog mededeelen dat vastgestelde inkomen over 1929-'30 1 f 17750000 gelük bleef aan dat over 1928-*29. en dat ook in het afgeloopen jaar het aan tal telegrammen opnieuw afnam, tegenover een belangrüke vermeerdering van het aan tal interlocale telefoonc-soreW-n. Nog wil ik wüzen op een besluit In het af geloopen jaar, dat mü van buitengewoon groot gewicht toeschünt. namelük dat tot electrlficatle van de spoorwegen van Am sterdam en Haarlem naar Alkmaar. Het schünt dat men langen tüd geaarzeld heeft of men de electrlficatle zou doen ophouden in Uitgeest dan wel doorvoeren tot Alkmaar. Ik behoef er niet op te wijzen welk een bezwaren het voor de reizigers uit Alkmaar en onmlddellüke omgeving zou hebben me degebracht Indien ze Iedere maal op het in den regel zou “-oude en altüd ongezellige station te Uitgeest zouden moeten overstap pen. zoodat wü allen verheugd zullen zün dat wü in de electrische treinen zullen blüven zitten tot Alkmaar. Maar met nadruk wil ik nog eens de aandacht vestigen op het groote belang dat voor deze stad tn de elec- triflcatle te gelegen. Ik weet wel dat er mid denstanders zün die hiervan nadeelen voor hun zaken vreezen in dezen vorm dat nog meer dan tot nu toe Alkmaarders hunne inkoopen in Amsterdam zullen gaan doen. Maar ik ben toch er vast van overtuigd, dat wanneer men niet het belang van en kele speciale winkeliers op het oog heeft, maar dat van de stad als geheel. Alkmaar van de electrlficatle groot profüt moet kun nen trekken. Dat hangt er maar af, of men hier wakker genoeg is om de groote moge lijkheden, die ons daardoor geboden worden te zien en te begrüpen. Zü. die van verbe tering der verkeersmiddelen benadeeling vreezen, zouden elgenlük als consequentie van hun gedachtengang de stopzetting van alle bestaande verkeersmiddelen moeten voorstaan en Alkmaar daarmede moeten terugbrengen tot een stadje dat ergens ge heel alleen op zichzelf zou zün aangewezen voor de voorziening In züne behoeften. Dat gaat immers niet. En zoo moeten we veeleer door een steeds verder gaande vervolmaking der verkeersmiddelen In steeds nauwer con tact trachten te komen met het geheele le ven In de overige deelen van ons land om daardoor de gelegenheid te hebben de wel vaart in deze streek zoo hoog mogelük op te voeren. Het is :elfs zeer goed mogelük en dat is mün stellige verwachting dat van de ze electrlficatle een belangrüke opleving van deze stad het gevolg zal zün. Er zün nog enkele feiten tn het afgeloo pen jaar, die ik een oogenbllk In uwe her innering zou willen terugroepen en daartoe behooren In de eerste plaats de volgende of- ficieele ontvangsten ten stadhuize, nJ van den Bond van Christelijke Zangvereemgln- gen In Nederland, van den Konlnklüken Ne der landsche Mo' orwielrüdersvereenlglng v. den Provincialen Bond voor de Pluimvee houderij in Noordholland en van den R K. Nederl. Boeren- en Tulndersbond Maar daartoe behooren verder de opening van de Julianaschool en de zoo mooie Lindenschool, het zoo vriendelük aangeboden bruikleen van een prachtige verzameling moderne schilderijen door den heer Boendermaker en 1 roe volgende in bet afgeloopen jaar gevierde jubilea nl. het 25-jarig bestaan van het Gymnasium, het 50-jarig bestaan van de brandweerkorpsen Burgerplicht en Kracht en Vlugheid, het 25-jarig jubileum van den Commandant der Brandweer, bet 50-jarig bestaan van de Alkmaarsche Ijzer- en Me- taalgieterü, terwijl Ik zeker niet mag verge ten de zoo schitterend geslaagde tweede G A MTT., die opnieuw het bewüs heeft ge bracht van de energie en het organisatiever mogen van den Alkmaarschen Midden stand. Aan het slot van müne oeschouwlnien ge komen te bet mü een voorrecht te getuigen v. d. groeten steun, die het Gemeentebe- aantal verpleegdagen desniet- stuur ook dit jaar heeft mogen ontvangen tn econoom is. In dat geval te het salaris I wat laag den Ned. Bond van Gemeerite-ambtenaren, I daarbü verzoekende de heffing van pen- i sloensbüdragen voor het geheele gemeente- I personeel, met Ingang van 1 Januari 1930. ^“mhede^ »ere8eld worden d°°T af te schaffen.E 2 De VOORZITTER merkt op, dat deze zaak pas In behandeling geweest is bü de begrooting. Het tüdstlp van indiening te Spreker meent de tolk van den geheelen Raad te zün. als hü dank zegt voor de vrién delijke woorden. Optimistisch mag men zün ten opzichte van velerlei, wat kan leiden tot bloei van de stad. Een gelukkig verschünsel vindt spreker, dat, de vet veemarkt vooruit gaat. Spreker hoopt, dat dit zoo mag MU- I ven. Spreker eindigt met den wensch, dat het den Burgemeester gegeven moge zün. I zün best te blüven doen voor het welzijn der gemeente (applaus). De VOORZITTER bedankt. De notulen van de vorige vergadering worden hierna onveranderd vastgesteld. Bericht van verhindering te Ingekomen van den heer Ringers wegens ongesteldheid- De VOORZITTER spreekt de beste wen- 1 schen uit voor diens herstel en feliciteert den heer Kusters, die ook verhinderd Is, met de gelukkige gebeurtenis In zün gezin. (De heer Sluis komt ter vergadering) Ingekomen stokken De VOORZITTER deelt mede, dat zün In gekomen: a. Een besluit dd. 18 December 1929, no. 20 van Gedeputeerde Staten dezer provin cie. daarbü hunne beslissing omtrent het raadsbesluit van 28 November 1929 tot wü- ziging van de Verordening op het beheer van het Grondbedrijf, verdagende. b. Een brief dd. 18 December 1929, no. 68 van hetzelfde College, ten gelelde van bet door hen goedgekeurd raadsbesluit van 29 November 1929 no. 11b., tot het aangaan van sen kasgeldleenlng. Alsvoren. c. Een brief dd. 18 December 1929, no. 94 van hetzelfde College ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 November j.l., tot toekenning van subsidies uit de ge meentekas aan onderscheidene instellingen van weldadigheid voor het jaar 1930. Alsvoren. d. Een brief dd. 18 December 1929, no. 143 van hetzelfde College, ten gelelde van eene expeditie hunner beschikking van denzelf- den datum, tot vaststelling van het presen tiegeld voor de leden van den Raad dezer temeente. Alsvoren. e. Een besluit dd. 30 December 1929, no. 101 van hetzelfde College, tot verdaging hunner beslissing ten aanzien van de ge. meente-begrootlng voor 1930. Alsvoren. f. Een brief dd. 8 Januari 1930, no. 91 van hetzelfde College, ten gelelde van een afschrift van het Koninklük Besluit van 6 December 1929, no. 21. strekkende tot ver nietiging van het raadsbesluit van 25 Mei 1929, waarbü sen J. Twtek eene bouwver gunning te verleend. Alsvoren. g. Een brief dd. 8 Januari 1930, no. 8 van aetzelfde College, ten gelelde van de door hen, voor zooveel noodlg, goedgekeurde raadsbesluiten van 19 December 1929, no’s. 14 en 15, tot verbreedlng van den Ingang van de Koorstraat en tot overdracht van strookjes grond. Alsvoren. h. Een besluit dd. 16 Januari 1930, no. 13 van hetzelfde College, daarbü hunne beslis sing omtrent het raadsbesluit van 19 De. cember 1929 tot wüzlglng der data, waarop de veemarkten zullen worden gehouden, ver dagende. Alsvoren. 1. Een brief dd. 15 Januari 1930, no. 156 van hetzelfde College, daarbü de ontvangst berichtende van de Verordening tot wijzi ging der Algemeene Politieverordenng (slui tingsuur herbergen). Alsvoren. f J. Een brief dd. 15 Januari 1930, no. 150 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 19 December 1929 no. 11 tot goedkeuring van de begroetingen 1930 van gesubsidieerde Instel lingen van weldadigheid met toekenning van subsidie aan die Instellingen. Alsvoren. k. Een brief dd. 15 Januari 1930, 1» 29 van hetzelfde College, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklük Besluit van 27 December 1929 o. 6 tot verlenging van de goedkeuring van de verordening op de hel ling van schoolgeld voor het lager onder, wjjs. Atevoren. l. Een Provinciaal blad dd. 18 December 1929, no. 118, houdende herziening van de regeling der Jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers der gemeenten in de provincie Noord-Holland, met uitzon dering van Amsterdam en Haarlem. Alsvoren. m. Ie. Een brief dd 6 Januari 1930, no. 104 van den Secretaris van den Raad van State, houdende oproeping om inzake het beroep van den Raad dezer gemeente be treffende de toelating van H. van Drunen als lid van dien Raad vóór 25 Januari 1930 zoo noodlg nadere memoriën en bewijs stukken in te zenden; 2e. een brief van Burgemeester en Wet .houders dd. 23 Januari 1930. naar aanlei ding van deze oproeping aan den Raad van "tate verzonden. Alsvoren. n. Een brief dd. 7 Januari 1980. na 1 van i K. M. J. W. van den Heuvel, boudeodedank- bijdrage te verleenen van f 550.Het ter rein Is overigens tot 1 Maart as. In huur bü den heer J. Huiberts. De Commissie van büstand voor *t grond bedrijf kan zich met de uitgifte In erfpacht van bedoelden grond vereenigen. Daar er voor de gemeenterelnlglng elders op het afgesneden Kanaalvak een geschik te stortplaats beschikbaar is, hebben B en W. tegen het verzoek der Bataafsche Im port-Maatschappij geen bezwaar, zoodat zü, onder mededeeling, dat het hun voornemen is de erfpachtsovereenkomst zoo mogelük 1 Maart as. te doen Ingaan, voorstellen daar toe te besluiten. Grond. Mevr, “rzeekt met de commlsle van bijstand 1 de reiniging een bespreking te houden v v/uGi-irfzirv lucuuk uav tiet aueen - de bedoeling is eer boekhouder te benoemen. I de n*Uwe P,U*f\plaatt Voorts verrockt 'Preek- - "ter deze steeds behoorlük af te sluiten of toezicht te zorgen. I Wethouder LEESBERG zal deze zaak in de commissie bespreken. JUTa.4 z-v a v>T-rw ts*_r veel mogelük onzichtbaar te maken. T -zaa. s temin geen schade schünt te hebben bracht aan de exploitatie van het St. Elisa- beths ziekenhuis, aangezien aldaar gedu rende 1929 werden opgenomen 2154 patiën ten met 61866 verpleegdagen tegenover 2009 patiënten met slechts 49169 verpleegdagen In 1928 Ik geloot, dat we uit deze cüfers om trent de exploitatie -van de beide ziekenhui zen thans reeds wel deze conclusie kunnen trekken dat Alkmaar inderdaad bezig te zich te ontwikkelen tot een belangrük cen trum van ziekenverpleging voor de geheele streek zooals wü dat reeds sinds jaren heb ben gehoopt Min of meer In verband met den gezond heidstoestand der stad wjjs ik er op. dat de 6273 tonnen van het jaar 1920 op 31 De cember JX met ongeveer 1000 verminderd zün tot 5284 tonnen. Men mag van meenlng zün. dat die vermindering nog wat lang zaam gaat, maar een feit is het dan toch dat op dat gebied een verbetering In gang Is. wat ook blijkt uit de vermeerdering van het aantal woningen met beerputten van 1716 op het einde van net jaar 1925 tot 2471 op net einde van het jaar 1929. r«*genover een nieuwe toeneming van de gasproductie tot 4282550 M3 en van bet electrlclteitsverbruik tot 4412850 K.W.U. staat een nieuwe achteruitgang van het aantal geslachte dieren aan het slachthuis tot 33000’ ook deze nieuwe vermindering is te wüten aan den minderen export tenge volge van buitenlandse!:? regeerlngsmaa-t - stuur een woord van dank breng en wil ik de hoop uitspreken, dat onze gemeenschappelü- ke besprekingen In deze vergadering zich mogen kenmerken door dien geest van sa menwerking en onderlinge waardeering. die het werk ook van een bestuurscollege zoo zeer kan verlichten. Moge ons in bet deze maand aangevangen jaar het verstand en de warmte van hart gegeven worden zonder de welke Alkmaar zou worden bemoeilijkt In een bloei dien het zoo zeer verdient. Op de woorden van den burgemeester volgde een luid applaus. Inmiddels zün de heeren Klaver, Keesom en Bulens ter vergadering gekomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5