I Grondonderzoek omtrent de cultuurwaarde van. de Wieringermeergronden en de ervaringen in den Andijker proefpolder PROVINCIAAL NIEUWS VEILING- O VERZICHT WERVERS HOOF SPORT EN SPEL - - HOORN SLOOTGAARD ST. PANCRAS 1 s R. K. S. V. „A. R. C." NOORD-SCHARWOUDE WIERINGEN WARMENHUIZE1 OUDE NIEDORP Op Woensdag 5 Februari as., zullen de van J. Sas en G. bouw de gewenschte voorlichting te geven. met 5 Burge- llchamelijke ^)ntwikkelinffsavoiid geven geen met betrouwbaar ge- aan feliciteerde hem met zijn herben<>- Bakkei F' - de vestiging van landbouwers te worden bevorderd. Vitesse I—ARC. I A.R.C. II—V.V.W I A.R.C. Jun.Voorwaarts Jun. n wer- ■ls pro- •n deae hun *-wedstrtyd tegen de Voor- •n hebben hun kampioen* van 12—2 2—0 K daarbij 50 vr., is 90. is 11. Totaal 47 m.. De voorzitter dankte den heer voor zün woorden en i, proefpoldercommlssie onderzoek proefpolder proeven genomen die ten gevolge van den strengen winter en den daaropvol- genden drogen zomer weinig verschil in resul taat toonden. Men hoopt in dezen open wintei, wanneer die gevolgd wordt door een meer natten zomer, juister gegevens te verzamelen. Wel kan gezegd worden, dat een strenge winter en een droge zomer voor jonge pol- dergronden goud waard zün. Uitvoerig betoogde spr., dat z.i. aanvanke lijk het maken van ondiepe begreppeling op korten afstand de voorkeur verdient boven het maken van diepe greppels en het drai- neeren met aarden buizen. blemen vragen bij in-cultuuy-brenging van de Zulderzee-gronden spoedig een oplossing. Veel wordt er gedaan om in dezen den tand- schoolbouw in Beemster. bouw de gewenschte voorlichting te geven. Naar spr.’s oordeel dient het welslagen van en een der De «e- 7. 31. J. Mo- lei1 kamp Burgerlijke Stand Geboren: Petrus, z. Van P. Dudlnk en J. Buis, wonende te Zwaag Wilhelmina Francisca. d. van W. Hart man en A. M. F. Naudin ten Cate, Nieuwen - dam 18 Alida Margaret ha Jeanne, d. van C. Schouten en C. E. A. Schneiders. Draaf- aingel 21A Willem, Mager, It. Zeedijk 66. Ondertrouwd: Pieter Mooy, Ged. Turfha ven 24rood en Johanna G. C. de Boer, Breed 54 Sikke Hiemstra, A. op 't Zand 62a en Ymkje de Jong. A. op 't Zand. Getrouwd: Jacob van Baar en Dieuwertje Niele, Proostensteeg 15 Pieter de Jong en Everdlna Kind, Enkhuizen, Lange Tuinstraat 2321, Wilhelm Johan Volten en Margarete Bansmann. Lindestraat. Overleden: Johannh Maria Köster, echtg Van G. Lipplts, KI. Noord 5 Nico laas Rood. 17 jaar, wonende te Zwaag Anna Geer- truida Cornelissen. 3 m„ Zon 5 Teunls Stam, 74 jaar. echtgen. van G. Bakker, Gr. Oost 82. I waarschijnlijk is. dat over vroegere bewoners van de Zuiderzeegronden nog interessante gegevens voor den dag zullen komen. Het humus-gehalte en de mechanische samenstel ling van den grond werden door spr. mede aangestipt. Zandgronden, die later stuivende gronden kunnen worden, mag men op ver- Geslaagd De heer P. Boekel slaagde dezer dagen voor het examen in Boekhou den er. Handelsrekenen. Helder; H. J. van Straaten naar Den Haag; J. Vroom en echtg. naar Vlaardingen: H. Heidema naar FerwerderadeelC. Lont naar Den Helder; B. Davids nsafr Velsen; C. J. Wever naar Velsen. proefpolder aldus spr. groote verscheidenheid van welke de Wleringermeer ons thans nog niet mogelijk om opvattingen Loop der bevolking over 1929 bevolking op 31 December 1928: 715 m., 657 vr., is 1372. Ingekomen’ 57 m, 48 vr., is 106. Geboren 20 m.. 17 vr., is 37. Totaal 7B2 m.. 722 vr., is 1514 personen vertrokken personen: 40 m„ Overleden 7 m., 4 vr., 54 vr.. is 101. Aantal inwoners op 31 Dec. 1929 745 m., 668 vr., is 1413 personen. heeft A.R.C. een goede partij gegeven wogen belde elftallen tegen elkaar op. opstelling van A R C. was als volgt tcggn volledig Vitesse-elftaL Hoeveel jaren noodig zullen zijn om de gronden een normale rultuurwaarde te geven, de onderneming echter in handen te worden gelegd van die ondernemende Nederlandse!» landbouwers, die zich geroepen zullen ach ten hun practise!» kennis en bekwaamheid in dienst te stellen van de gemeenschap ter vergrootlng van het oppervlak waardevollen cultuurgrond, waaraan in ons land zoo dringend beboette bestaat. Ook deze lezing gaf aanleiding tot het stellen van vele vragen, waarbij sterk naar voren kwam, dat men het blijvend in bezit houden van de gronden door den Staat en het bewerken van den grond door arbeiders vanuit een centrale leiding ongewenscht oordeelde. Enkelen waren echter van mee- nlng, dat voor alles speculatie met de gron den voorkomen moest worden en dat er naar gestreefd diende te worden, den op den grond werkenden boer een blijvend ge- bruik van den grond te verzekeren, netgeen duwe van C. Halfweeg. Joh. Tüsen. oud naar nun oordeel alleen mogelük was, wan- B1 ’qq- - - neer de grond verhuurd werd, volgens de prijzen met wisselende pacht door pacht- commissies te bepalen. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. v. Cornells Kooy en Barbara Kooy. Greta Annie, d. v. Jan Jongejan en Hillegouda Biersteker. Floris, z. V. Dirk Koning en Bregtje de Jongh. Jacobus, z. v. Jacobus Johannes Gout en Neeltje Kloosterboer. Gescheiden van echt: Jacob de Vries en Niesje Vriesman. Overleden: Pieter van der Molen. 80 jaar, echtgenoot van Teetje Smit. Guurtje Ma- rees. 73 jaar. Wed. van Jan Booy. Maartje Muis. 62 jaren, echtgen. van Johannes Ni- colaas Schut In ’t Noordhollandsch Koffiehuis te Beha gen hield Ir. S. Smeding uit Behagen gisteren In een vergadering van de Vereeniging van oud-leerlingen een lezing over het grondon derzoek van de Wieringermeergronden en de ervarlngen-in den Andijker-proefpolder en de beteekenls daarvan voor het in cultuur bren gen van de toekomstige Zuiderzeegronden. De lezing werd door lichtbeelden verduidelijkt. In verband met het feit, dat wij reeds her haaldelijk uitvoeriger verslagen plaatsten over dergelijke onderwerpen en de lezers van de driemaandelijkse!» rapporten der Zuider zeewerken regelmatig op de hoogte worden gebracht van de werken, meenen wij dit maal te moeten volstaan met de uitvoerige lezing in het kort weer te geven. De heer Ir. Smeding ving aan met er op te wijzen, dat den lOden as. officieel met het leegmalen van de Wleringermeer zal worden begonnenhet proefmaten had reeds de over tuiging geschonken, dat met de beide groot* gemalen dit jaar de Wleringermeer droog zal komen. Uitvoerig stelde spr. In het licht, wat in de laatste eeuw gedaan was om gegevens I te verkrijgen omtrent den Wieringermeerpol- I der. Het werk van prof, van Bemmelen. die in de negentiger jaren de Wleringermeer In kaart bracht, belichtte spr. als een weten schappelijk werk van groote beteekenls. In de Wleringermeer komt een zeer groote verscheidenheid van grond voor en boringen tot op een diepte van vjjf meter zjjn zelis verricht. Binnenkort, zoo deelde spr. mede, zal het rapport van prof, van Bemmelen met andere rapporten door de proefpolder- commissle nog eens worden uitgegeven De landbouw in Nederland krijgt straks de beschikking over 'n nieuwen polder van 20000 H.A.. waarvan 45 i>ct. uit kleigrond bestaat. 17 pet. uit lichte en zware zavel, 7 pet. zavel grond met zand overloopen, 2 pet. veen en 12 pet. zand. Meer uitvoerig stond spr. nog stil bij de nieuwe monsterneming van de Zuiderzee gronden in 1914 verricht door Ir. de Blocq van Kuffeler, den tegenwoordigen direeteur- generaal der Zuiderzeewerken Het resultaat van dat onderzoek bevestigde de juistheid van het in '88 door prof, van Bemmelen verrich te werk. Ook de proefpoldercommlssie verrichtte grondonderzoek, welk onderzoek eveneens overeenstemde met de onderzoekingen van prof van Bemmelen. Het In 1927 door de proefpoldercommlssie I gedane onderzoek heeft geleerd, dat de i grond In de Wleringermeer groote over eenstemming vertoont met de gronden in de Anna Paulowna en Waard en Groet en met de standaardmonsters van den Ypolder, zoo- dat er voor de geuite vrees, dat de Wierin- germeergronden van een minder gunstige structuur zullen zijn, geen grond Is. De in 1880 door prof, van Bemmelen vervaardigde bodemkundige kaart, is in alle opzichten vertrouwbaar gebleken. Het eerste werk na het droogmaken van de Wleringermeer zal moeten zijn een be monstering van den polder en dan op veel meer plaatsen, dan tot nu toe geschiedde. Uitvoerig stond spr. stil bij het watergehalte. het zoutgehale en het koolzure kalkgehalte van de Wieringermeergronden. Volgens de onderzoekingen van Ir. de Blocq van Kuffe ler bevindt zich onder een zeer aanzienlijk deel van de Wleringermeer een zoetwater- resefvoir, dat vermoedelijk uit voorhistorische tijden is overgebleven, waarom het niet on- Staat zal worden geregeld. De meenlng van vele toonaangevende personen, dat over de wijze van de grond uitgifte pas over eenlge jaren beslist behoeft te worden, deelt spr. niet. Juist de onzekerheid omtrent de wijze, waarop de gronden blijvend aan den Land bouw ter oeschikklng worden gesteld, za< voor de kolonisatie van den nieuwen polder burgemeester, de secretaris en de leden'van ten zeerste belemmerend werken. den read der gemeente Beemster onder lek- Zeer vee! economische en technische pro- ding van den heer Saai een bezoek bret*. gen aan de nieuwe school te Hippolytua» hoef, zulks ih verband met plannen tot Ting van schoolverzuim, van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onder wijs, van den toestand der gemeente het afgeloopen jaar, het afschrift van «proces-verbaal van opname van boeken Gezien den nog korten levensduur van den alsmede de grondsoorten, biedt, is het vast-omlijnde te geven omtrent de cultuur mogelijkheden In de tweede periode. Reeds in het tweede jaar na de drooglegging van den Andijker proefpolder. zijn zoowel met gras- land-aanleg als met akkerbouw resultaten bereikt, welke de verwachtingen verre over troffen. Aangenomen mag evenwel worden, dat met het oog op de totaal andere om standigheden, waaronder in de Wierlnger- meer moet worden gewerkt, het waarschijn lijk is, dat voor groenmaken van den grond verschillende omstandigheden pleiten. Spr. gaf dit meer uitvoerig aan en belichtte, dat zoowel economische, als technische factoren er op wjjaen, dat groen-maken van den gronde de gewenschte methode zal zyn. Hy oordeelde het niettemin verblijdend, dat ook met verschillende akkerbouw-gewassen thans reeds betrekkelijk gunstige resultaten waren bereikt en concludeerde, dat tenslotte de kennis en de voorliefde voor het akker- of welde-bedrljf van den landbouwer ook een woordje meespreekt. Ook oordeelde hü het niet ónmogelijk, dat de lichtere gronden zich aanvankelijk beter zouden leenen voor welde- cultuur en dat de zwaarder grinden, en in het bijzonder de strook lang* de Noord- hollandsche kust, zeer goed voor akkerbouw gebruikt kunnen worden. Uit het oog mag echter niet worden verloren, dat <fe gronden, die enkele jaren groen hebben gelegen, een aanzienlijk betere geschiktheid voor akker bouw vertoonen. Uitvoerig besprak spr het geen gedaan werd om vast te stellen, aan welke grassen en klavers aanvankelijk de voorkeur gegeven moet worden. In dit ver band beval hü belanghebbenden een geregeld bezoek aan den proefpolder ten zeerste aan. Nog geen vaste lijnen aan te geven omtrent de cultuurmoge lijkheden in de tweede periode schillende plaatsen verwachten en op deze gronden zal men. evenals in den Andijker proefpolder. gras en klaver moeten inzaaien, I waarmede in den proefpolder. ondanks den l drogen zomer, een voldoend resultaat werd bereikt. Door ultloogen zal men de zoute Op van het zeewater moeten verliezen. De ont- waterlngstoestand van den grond vormt hier bij een voornamen factor. Op welke wijze men de zure gronden In cultuur hoopt te brengen, werd door spr. in het kort medegedeeld. Hiervoor verwees spr. naar het door dr. His- slnk uitgedachte uitvoerige verslag, opgeno men in de eerste publicatie van de proef- jxtldercommissie. Voor het In cultuur brengen van den grond is het van de grootste beteekenls geweest, dat de dienst der Zuiderzeewerken de bagger- werken van de hoofdkanalen en tochten reeds thans heeft doen uitvoeren. Na het droogval len van de Wleringermeer beschikt men daaMoor reeds dadelijk over de hoofdleidin gen voor het afvoeren van het zoute afzak kende bodemvocht. Ook dit werk heeft geleerd, dat het door prof, van Bemmelen gegeven overzicht als voldoende betrouwbaar kan worden aan gemerkt. Naar wij vernemen, zal de bekende film van de Alg. Ned. Bouwarbeldsbond „Wü l Bouwen", waarin o.m. opgenomen zijn de Zuiderzeewerken te Wierlngen, vertoond wor den op 22 Februari as. Voor den dienstplicht, lichting 1931, zijn in deze gemeente 30 personen ingeschreven. W. Donders M. C. Jonkers N. Dekker Th. Punt P. v.’ d. Aakster H. Muurling J. Plas L. v. d Aakster J. v. Stralen loriknmn Gm Goed afgeloopen De echtgenoote van den heer Groot, alhier, kwam bij het over steken' van den weg te vallen, terwijl op korten afstand een snel rijdende auto na derde. Gelukkig wist de chauffeur door krachtig remmen zijn wagen nog' juist tot Stilstand te brengen en kon de hevig ge schrokken vrouw ongedeerd haar weg ver volgen. De sombere en hard-werkende pioniers, zooals men die kent uit de vroegere jonge polders, zullen ook op deze jonge gronden niet gemist kunnen worden. Mocht besloten worden den grond ook in dit stadium niet te vervreemden, dan zal toch gezorgd moeten worden gedurende deze jaren den band tusschen boer en grond zoo hecht mogelijk te doen zjjn. Spr. oordeelde het een belang van den Staat als grond eigenaar, om daarbij meer te letten op het van een prikkel tot rationeel grond gebruik dan op hooge jiachten. A.R.C. trapt af en onderneemt een aanval welke niet oplevert. Van beide kanten wor- dqp aanvallen ondernomen, maar de achter hoeden hebben hiermede geen moeite om de doelen voorloopig voor doelpunten te bewa ren. De bar wordt meest op het middenveld gespeeld Bij ‘n door den rechtervleugel van V. goed opgezetten aanval weet de R. bin nen door een goed schot aan V. de leiding te geven. Hierdoor wordt de strijd spannen der en A. doet alle moeite om den stand ge lijk te maken, maar de achterhoede van V. zuivert steeds haar terrein en zet haar voorhoede aan het werk die steeds gevaar lijke aanvallen ondernaam: maar weet door slecht schieten bet doel niet te vinden. Nu is het de beurt van A. en de mid voor weet voor A. te scoren, kort hierop is het rusten. 11. Na de rust is A.R.C minder in spelen. Het schieten der voorhoede van V. Is beter dan voor de rust. Na 10 min. gespeeld te hebben neemt V. door haar midvoor de leiding. V. is steeds in de meerderheid en weet dit ook in doelpunten uit te drukken. A. onderneemt ook nog eenige aanvallen, maar deze leveren niets op. In korten ujd is het V. die den stand weet op te voeren tot 51. A. doet zjjn best om den achterstand, te verkleinen en na eenlge aanvallen doet zjj dit ook door den L.-buiten. Nog eenmaal wordt de A.-doelman gepasseerd 'tn hierna i breekt het einde aan. A.R.C. II sjpeelde een competitiewedstrijd .op eigen terrein tegen VV.W. L De voor hoede heeft getoond, dat zij de kunst van doelpunten maken'goed verstaat. Voor de rust wisten zij het net 7 maal te vinden te gen V.V.W. 1 maal. Na de rust was het het zelfde spel wisten z\j de scores op te voeren tot 12 doelpunten en V.V.W. tot 2. Een volgenden keer hoeft niet zooveel, als het maar meer is dan de tegenpartij. Verder speelden de A.R.C.-junioren aatsten compf vaarts-jmiorei Rav« naar Wieringerwaard; W. Boe naar b~loUn met *en vriendschappeUJken wedstrijd tegen Vitesse I welk elftal in de eerste klas D.H.V.B. uitkomt en een van de sterkste elftallen is. die in de eerste klas syelen. Het was jammer dat ..A.R. C." met 3 Invallers moest uitkomen. Was A.R.C. volledig geweest, dan zou de uitslag zeer zeker anders zijn geweest. Voor de rust en De een is uit den aard der zaak thans nog niet juist te -zeggen. De commissie-Lovink heeft ge meend deaen termijn op gemiddek^ zeven jaar na de verkaveling te kunnen schat ten. Het behoefde aldus spr. evenwel geen nader betoog, dat een oordeelkundig grondgebruik in het bijzonder in de moei lijke jaren, daarbij van overwegend belang moet worden geacht en dat ongetwijfeld met de verschillende grondsoorten aanvankelijk ook zeer ulteenloopende resultaten zullen worden bereikt. Met sjranning zoo zelde spr. wordt uitgezien naar het rapport van de In 1926 Ingestelde commlsle-Vissering, om vast te stellen hoe de gronden in de der de periode zulen worden uitgegeven. Welke groote economische belangen hierbij betrok ken zijn, achtte .spr. bij hen. die den land bouw kennen, bekend Spr. hoopte, dat de beslissing hieromtrent spoedig zal worden genomen. In verband met een rationeel grondgebruik In de tweede periode, achtte spr. het zeer gewenseht. dat er tusschen de tweede en de derde periode een sehakel wordt gelegd. De vestiging van landbouwers in den Wierlngermeerpolder zal naar spr. oor deelde ten zeerste worden beïnvloed door de wijze, waarop het grondgebruik door den Sport Zondag was Voorwaarts I de gastheer van G. V. O. uit Krommenie. In een wedstrijd waarin Voorwaarts vooral na de rust overwegend sterker was. werden de gasten met een 6—0 nederlaag huistoe ge- ■onden. over het en kas van <fen gemeente-ontvanger. d.d. 21 De cember 1929 werd achtereenvolgens voor ken nisgeving aangenomen Een adres d.d. 2 December jj. van Rood en anderen, allen schippers, verzoekende het schutgeld voor de sluis te Verlaat voor hen te verlagen tot het bedrag, volgens het oude tarief geheven, of. indien die niet mogelijk is, hen in ieder geval gelijk te stellen met de schippers, Inwoners van N. Niedorp en Oude Niedorp. B. en W. adviseeren. afwijzend op liet ver zoek te beschikken, mits geen termen aan wezig zijn, om, nu de nieuwe tarieven by Koninklijk Besluit zijn goedgekeurd reeds thans weder eene nieuwe tariefregeling vast te stellen. Na een kleine toelichting van den voor- Bttter werd t»sloten, op het verzoek afwij kend te beschikken. Op een verzoek van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Volkszangvereeniging om een jaarlijkse!» subsidie van f 10 werd af wijzend beschikt Een adres d.d. 20 November 1929 van het comité der Vereenlgingen van Burgemeesters en Secretarissen in de Kantons Hoorn, Pur- merend. Alkmaar en Schagen houden adhac- sie te willen betuigen aan ebn door dat Comité aan Z.E. den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, zoomede aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres, nopens classificatie der ge meenten volgens het „Bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijksambtenaren 1928" in ver band met de onderwijs-belangen ten platte lands. Besloten werd adhaesie te betuigen. Verder was ingekomen een missive van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland houdende mededeeling. dat met ingang van 4 Jan. 1930 de heer B. J. F. Meijer, secreta ris der gemeente, is herbenoemd tot Bur gemeester Ten aanzien van het verzoek van het be stuur der Centrale Vereeniging ter beharti ging der Maatschappelijke belangen van ze nuwzieken. om toetreding als lid dier ver eeniging tégen een minimum contributie van I 50 ’s jaar. prae-adviseerden B. en W. af wijzend op het verzoek te beschikken. Z.hst. aangenomen. Ten aanzien van een verzoek van het hoofdbestur der algemeene vereeniging vooi bloembollencultuur tot vaststelling eener verordening, houdende h^t verbod tot het telen van bepaalde soorten aardapjvelen ter voorkoming van de wratziekte. zei de voor zitter, dat B. en W. zich hadden gewend tot den Secretaris van den Noordermarktbond om advies. Deze acht bet voorloopig rtog _niet wen- schelijk een dusdanig verbod vast te stellen omdat op het oogenbllk weinige niet-vatbare soorten voorradig zijn. In verband hiermede achtten B. en W. het beter een afwachtende houding aan te ne men. Men zou zich in verbinding kunnen stellen met de plaatselijke organisaties, om dan een jrrhnd samen te steUen. jOntwikkelingsavond De voorzitter der Propagandacluv, de heer J. Steltepool, open de de bijeenkomst met den chr. groet. Spr. heet allen welkom, in het bijzonder den Eerw. Pater en den spreker van dezen avond, den heer A. vd. Geest. Spr. zegt dat de aanwe zigen wel gemerkt hebben, dat de tweede spreker van dezen avond niet genoemd werd, maar tot zijn spijt kon deze door ongesteld heid niet aanwezig zijn. Spr. hoorrt.. dat on danks de teleurstelling, allen met aandacht zullen luisteren naar het mooie onderwerp van den eersten spreker. Daarna geeft hij gaarne het woord aan dezen. Spr. memoreert het leven en de werken van den grooten Prlester-Mlsslonarls Felix Wes- terwoud. Daar ligt de afgetobde missionaris, stervende in de armen van zijn mede-broe- der. De groote Amsterdamsche Priester werd geboren 14 Maart 1861. Al waren zijn ouders welgestelde burgers, en had hij zich over niets te bekommeren, toch moest hij al op jeugdigen leeftijd lijden, doordat hij werd aangetast door kinderziekten. Met geduld heeft hij dit lijden weten te dragen, al was hij ook wat driftig en opvliegend. Op 13- jarigen leeftijd begon hü zijn studie op het Seminarium te Voorhout. Maar ook daar ging alles niet voor den wind en zelfs zou hü weer naar het ouderlijk huls terugkeeren. Maar zün Moeder ging bidden, en haar zoon bleef student. Alle werkzaamheden die voor kwamen verrichtte hü. zooals schrobben, schoenmaken, enz. Als men hem dan zag, zou men heusch niet denken, dat hü van ge goeden huize was. Borneo zou eers zün Missiegebied zün, om daar te werken voor *t RÜk Gods. Verder schetst Spr. de ontberingen welke de groote missionaris heeft moeten verduren in zyn Missiegebied, maar al deze ontberingen, bracht hü gaarne uit liefde tot God. Ook bezat hü een groote liefde voor de armoede en gehoorzaamheid. De groote wer ker Gods werd ziek en stierf kort daarna. Plechtig werd hü begraven. Zeven jaren was hü slechts werkzaam geweest, maar groote verdiensten heeft hü verworven, door zich ge heel en al te geven voor het heil van de zielen der arme heidenen. Spr. zegt, dat het kleine zaadje dat hü heeft gezaaid, zeker een groote uitwerking zal hebben. De groote Priester stierf in 1898. De voorzitter dankt den spreker voor zün mooie en leerzame lezing, en zegt dat er in onze dagen veel uit te leeren is .daar het een werker was van onzen tüd. Daarna wordt het woord gegeven aan den Zeer Eeerw. Pater, die in aansluiting op de woorden van den voorzitter ook gaarne het züne er nog aan toe zou willen voegen. Spr. wüst dan de aan wezigen op hetgeen de groote Priester gedaan heeft ter eere Gods. Ook wü kunnen ons zoo gemakkelük iets ontzeggen en een -ffertje brengen ter eere Gods. De voorzitter dankt den Pater voor zün opwekkend woord en sluit de vergadering met den chr. groet. Een snelle ontwatering toch is het hoogste belang voor een snelie en aanvankelük voldoen de hulp, zal men aangewezen zyn op mecha nisch voortbewogen greppelplocgen. waar door in betrekkelük korten lijd groote opper vlakten kunnen worden bediend. Hoe diejier de grepjrels door middel van deze ploegen kunnen worden getrokken, hoe beter. Met succes zal men eerder tot een begrep peling kunnen overgaan, wanneer men de greppels niet op de grootste diepte maast. Diepe open grepjiels hebben op slappen ^rond neiging om in te storten of dicht te loopen De plaatselyke gesteldheid van den grond zal een belangrüke factor zün bü de be paling van de diepte, waartoe men zal kun nen gaan. Met de verkaveling en begreppe ling is dan de eerste periode geëindigd. In de tweede periode zal al het grond- verbeterende werk moeten worden gedaan, dat noodig is, om den grond in een zoo kort mogelük aantal jaren de volle cultuur waarde te doen verkrügen. De derde periode neemt een aanvang bü de cultuurrüpheid der gronden In de tweede periode moet het opdrogings-proces tot in den ondergrond voortgang kunnen vinden; de grond iftoet kurinen krimpen Op de lich tere gronden zal vermoedelük in de gemaak te greppels een voldoende ontwatering kun nen worden verkregen. Op de zwaardere gronden zal men de greppels wel meer moe ten uitdiepen. Ook de cultuurrichting bouw-op-grasland zal hierbü een factor van beteekenls blüken. Goed-doorvroren greppel- en slootgrond kan als een niet te versmaden grondverbeteringsmateriaal, zoowel voor het aanbrengen van een kiembed, alsook voor overaarding van jong grasland worden be schouwd. Wanneer de grond voldoende droog u gelegd, dan zal men de greppels na enkele jaren op bepaalde afstanden van draineerbuizen kunnen voorzien en dicht maken, waardoor in het büzonder voor het gebruik van den grond als bouwland een gunstiger toestand wordt verkregen. Ook door mol-drainage zal een betere droogte- llgging worden verkregen. Naar spr.'s vaste overtuiging dient reeds in de tweede periode Moge God hem beloonen en zün ziel rust geven, voor al hetgeen de overledene heeft gedaan, in het belang van de gemeente. En als teeken van hoogachting en dankbaarheid verzoek ik u een oogenblik te willen verwij len bü den overleden wethouder. Na eenige oogenblikken van stilte, werd de vergadering voortgezet. De notulen van de vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Burgerlijke Stand over Januari Gebo ren: Agien. d. 'van J. Rengers en J. Ottena. Komells. z. van H. J. Oosterbeek en H. van der Lel. Christmus Franciscus. z. van J. Koops en M. C Hille. Willem Gemt, z van V. Wit en A. Wiegman. Theodorua, z. van J. Numeüer en A. Boerdük. Hen- drika, z. van Joh. Bakker en D. G. Tim merman. Catharina, d van 8. Ottens en A. A. Poel. Jan Teeuwes. z. van J. Vis ser en K. Ploeger. Overledenj A. Mekken, oud 84 Jaar. we- De cultuurmorelükheden Komende aan de bespreking van de cul- tuurmogelükheden, verwees spr. naar de con clusie van het in 1924 door de commissie- Lovink gepubliceerde rapport. Uit het door den minister vastgestelde verkavelingsplan blükt, dat, in verband met de verschillende hoogteliggingen van den grond, vier polder- afdeelingen zullen worden gemaakt, leder met een eigen polderpeil. De hoofdkanalen voeren het water naar de beide gemalen te Medem- blik en Den Oever. Door middel van tochten, uitmondend in deze kanalen, wordt het ter rein in strooken verdeeld en door middel van kavelslooten de strooken in kavels, waarvan een zeer belangrük deel de afmeting ver- krügt van 250 bü 800 meter. Aan de smalle züden komen de stukken aan den verharden weg te liggen en aan de andere züden aan een bevaarbare tocht, terwül de aan de langszüden liggende kavelslooten bü geble ken behoefte later bevaarbaar kunnen wor den gemaakt. Via de schutsluizen te Me- dembllk, Kolhom. de Haukes en Den Oever zal door middel van schepen communicatie naar buiten kunnen worden onderhouden, zoodat het verkeer langs dien weg, dus vanaf den aanvang reeds aan hooge eischen zal kunnen voldoen. Door middel van aan te leggen wegen en bruggen zal het verkeer te land zoc spoedig mogelük worden bevorderd. Met behoud van een kavelbreedte van 250 meter wordt ook een plaatselüke verdeeling van den grond met een kavellengte van 500. 1000 en 1200 meter toegepast. Ook in de breedte-afmeting der kavels zullen als proef nog afwijkingen voorkomen. Overeenkomstig het denkbeeld van den heer L. H. Mansholt worden voorts blokken gemaakt van 25 tot 75 H.A., aan de smalle zijden begrensd door een weg en een tocht. De onderzoekingen te Andük hebben wel geleerd, dat door zoo spoe dig mogelijk ook de detall-ontwatering van den kavel ter hand te nemen, de cultuurmo- gelükheld ten zeerste worlt bevorderd. Een van de hoofdvragen, waaromtrent in den proefpolder wordt getracht een beter in- t zicht te larügen. is wel of vastgebouden zal sprak de hoop uit. dat moeten worden aan de hinder)üke en veel- hü het belang van de gemeente op goede zorg-vragende diepe open greppels, of dat wüze zou mogen vervullen. 1 men een minder geld- en landroovende ont- Nieta meer aan de orde zijnde, volgde slui- wateringsmethode zal kunnen toepassen ^Te ltWy Idjen aanzten Daatt man in dan Andülnr 81 jaar, laatst weduwnaar van A. Kool. N. van Savoüen. oud 65 Jaar, echtgenoota van C. de Wit. J Bakker, oud 67 jaar. echtgenoot van T. Koom J. de Haan.' oud 82 jaar. weduwnaar van M 'Smit. Ondertrouwd: S. Poel en K Plagmeüer P Bakker en M Bakker. J. Leen sq A. Glan. Loop der bevolking over Januari Inge komen personen: Mej. A. Grin van Anna Pauloana; mej. E. EÜtkmann uit Duitsch- land; J. Beeker van Heemstede; A. N. Neve en gezin van Velsen; H. Koning en ge zin van Veendam; H. Thoma en echtg. van Wonseradeel; J. Smit van Gieten; 8. Hoog- stra van Zaandam: G. A. Bjjman van Pur- merend; J. Cuperus van Oostdongeradeel; J. Wierenga en gezin van Emmen; A. de Vries en kind van Amsterdam; W. van de Kreke van Vlissingen; G. C. Veen van Hil versum; B. Bogaers van Made c.a.; M. de Vries geb. Polet van Anna Paulowna; H. de Vries en echtg. van Den Helder; J. Pos van Oudc-Pekela; E. Pos geb. Kruize van Winschoten; mej. M. A. de Rooü van Has- kerland; T. de Groot van Utingeradeel; M. Zegel van Den Helder; G. W. Toebes en gezin van Renkum; A. Groen en gezin van Borger; mej. A. van Goor van Rheden; J. H. J. Pat tos en echtg. van Wük aan Zee en Duin; W. H Wessels van Hou them; P. Oudt en gezin van Alkmaar. Vertrokken personen: D. Posi Onstwedde; J. Muller en warden; R Blok en gezin van Het concept besluit tot wüzigmg der be- grooting, dienst 1930 werd zh.st. aangeno men. Benoeming van een lid van het Burger- - lijk armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. Burgmejjer Aanbevolen worden: No. 1. P. Burgmeüer; 2. H. Wit. Benoemd werd de heer P. Burgmeüer met 5 stemmen, 1 van onwaarde. A Is voren van een lid der commissie van toezicht dier instelling, wegens periodieke af treding van den heer A. Mijt* Aanbevolen worden: No. 1. A. Müts; no. 2. C. Rempt. Benoemd werd de heer A. Müts met alge- i meene stemmen. Benoeming van een lid van het bestuur der Protestantse!» armvoogdü wegens jrerio- dieke aftreding van den heer D. Kriller. Aan- i bevolen werden, no 1. D. Kriller; 2. J. Ste kelbos. i Benoemd werd de heer D. Kriller stemmen, 1 blanco. Benoeming van een lid der Plaatselüke Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs. wegens periodieke aftreding van den heer I. J. Schroevers. Aanbevolen worden: No. 1. I. J. Schroevers; 8, Mevr. Ott-Billen- kamp Voorstel van B en W. tot het aanbieden van een geschenk voor het nieuwe gouver nementsgebouw. De voorzitter deelde mede, dat door Ged. Staten een commissie is benoemd, ten aan- zien van de door de Ttemeenten te offree- ren geschenken, zulks om te voorkomen, dirt dubbele aangeboden worden. Er* is overleg gepleegd geworden tusschen de burgemeesters van Hoogwoud. Ursem Winkel en onze gemeente, en besloten kast aan te bieden, waarop de waj»ns onderscheidene gemeenten voorkomen, kosten zün hiervan 100voor elke meente. Wordt z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. om. met intrekking van de door den Raad op 11 November 1929 vastgesteide verordening tot aanvulling der bouw- en woningverordening, vast te stellen een strafverordening nopens uitwegen. Z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W.. indien Ged. Sta ten hun standpunt haneihaven ten aanzien tan den aflosslngstermün der te sluiten geldleening van 27300.voorziening te vragen bü de Kroon. De voorzitter zegt van Ged. Staten een schrüven te hebben ontvangen, dat het col lege niet accoord gaat met de termijn van 20 jaren. Zü willen een termün van 15 jaar. Deze houding heeft B. en W. eefiigszins bevreemd, omdat de banne Oude Niedorp wel een termün van 20 jaar Is toegestaan voor soortgelük werk. B. en W. hebben Ged. Staten kennis ge geven. dat zü in dezen hun meenmg niet deelen. waarop no* geen nader bericht is ingekomen. B en W. stellen daarom voor. om. indien noodig. hen te machtigen een kasgeld aan I te paan tot een bedrag van 27.300. Werd z. h. st. aangenomen Voorstel om door aankoop of onteigening de beschikking te verkrügen over een ter rein Jjfipr het onderwüs in oef'-lSBr De voorzitter deelt mede, dat de Insjoec- teur van het L. O. heeft aangedrongen op een geschikt terrein. B. en W. zün tot de conclusie gekomen, dat het wenschelük is te trachten, door aankoop of onteigening de beschikking te krügen over een stuk land, waar het ondeAijs behoorlijk gehouden kan worden. De heer Bakker vraagt, of dit vak ver plicht ia. De voorzitter antwoordt bevestigend De heer Bakker vraagt, of de kosten ge heel voor rekening der gemeente zün. en of B en W wellicht reeds een terrein op 't oog hadde n. De eerste vraag van den heer Bakker wordt door den voorzitter bevestigend beant woord. Wat betreft de twee vraag zegt de voorzitter, dat dit nog niet is gebeurd. B. en W. moeten daaromtrent overleg plegen met den Inspiecteur. De heer van Zomeren achtte het beter, dat deze zaak- In comité werd behandeld. Spr. vreesde, dat wanneer men merkte, dat zün land bedoeld werd, de prüs hoqger zou wor den gesteld. De voorzitter stelde voor met den inspec teur in overleg te treden en dan met den Raad deze kwestie nader te bespreken, het oogenblik is dit niet mogelijk. De heer Krlllen achtte het beter, dat de raadsleden zelf ook eens rond zagen naar een geschikt terrein. De heer Liefhebber achtte het ’t beste, als de raad hljr in princij» een beslissing nam. De voorzitter achtte het beste, dat wan neer B. en W. een geschikt terrein dachten gevonden te hebben, zij in den Raad voorstellen zouden komen. Werd z h.st. stemming aangenomen Voorstel van Burgemeesters en Wethou ders om hun college een crediet van ten hoogste f 500 te verleenen voor wegbeplan- ting. De heer Bakker achtte dit bedrag te hoog. De voorzitter zei, dat B. en W. boomen dachten, te planten daar waar zü ojjgerulmd waren geworden, ten gevolge van het verleg gen of verbreeden van wegen. De heer Bakker stelde voor, dit plan aan te houden. De voorzitter achtte dit mogelük, omdat B. en W. toch een crediet moesten hebben, om boomen te planten, daar waar zü wa ren gerooid Spr. wees er op, dat het ge noemde bedrag slechts een raming was. De heer van Zomeren achtte het wenscht. dat bü Terdlek ook boomen werden geplant. De voorzitter stelde voor, B. en W. machti ging te vtrleenen boomen te planten, daar waar zü het wenschelük achtten. Werd ihs aangenomen. Benoeming van een tüdelüken Wethouder. De heer Bakker merkte op. dat zün fractie van meening was. te wachten tot de raad weer voltallig was. De heer tan Zomeren ziet het nut van het voorstel van den heer Bakker niet in. Spr. achtte het wel bekend wlen^de raad als wethouder wenschte. Na nog eenlge discussie werd tot stemming overgegaan. De heer Bakker verkreeg 5 stemmen en de heer de Wit 1. De voorzitter feliciteerde den heer Bakker en hoopte, dat de verstandhouding prettig zou zün. Voorstel betreffende den bouw van eene woning met Rükssteun. De voorzitter deelde mede, dat B en W. het gewenseht oordeelden, om voor te stellen een woning te bouwen voor rekening van de gemeente en daarvoor een voorschot aan te vragen bü het Kijk, en op deze voorwaarde tot den bouw over te gaan. Alvorens te besluiten ging de raad in co mité. Na heropening deelde de voorzitter mede dat B. en W. in overleg met den Raad, een voorschot zullen aanvragen voor den bouw van die woning. Werd zJi.st. aangenomen. Bü de rondvraag richtte de lieer Bakker zich namens den Raad tot den Burgemees ter en mlng- De hoop dat het weer mee zou ken aan de af zet en prüzen der si ducten, is pas de de laatste dag a eek in vervulling gegaan. De eerste dagen van deze week 'was de prüs eerder lager als hooger De roode kool le soort bracht zoowat op vanaf 2.50 tot hoogstens 5.50 de 100 Kg. Goed doorschot bracht Donderdag en Vrydag hoogstens t 4.50 op. Zaterdag was het weer aanmer- kelük kouder en dat gaf een invloed op prüs en afzet. Ondanks de flinke aanvoer van ruim 12 wagons roode kool, verdeeld over een tachtig aanvoerders, kwam de le soort reeds tot 6 20 voor het 3 ponds mooie goed; 2e kwaliteit kwam weer reeds tot f 5.60 de 100 Kg. Groote roode bracht on geveer 3 op voor de le soort en doorschot van af 2 Het verschil bü den vorlgen dag was zoowat 100 per wagon meer, dat op zoon aanvoer een aardig res.bedrag gaat zien De Deensche kool scheen nog niet vatbaar te zün voor het koude weer, het was wel Iets beter gestemd om dit soort te verkoopen, maar de prüs kwam toch niet boven de 2 voor le soort en 2e soort werd de geheele week verkocht voor beneden de f 1 tot hoogstens 120 j»r 100 Kg. De gele kool kwam ook weer wat op verhaal, de laatste dag der week. Werd de eerste dagen de le soort verkocht van af 3 30 tot 4.50. Zaterdag ging de groote *gele kool niet minder als 4 en de kleine brachten weer boven de 5 tot 5.70 de 100 Kg. op. De 2e soort van 3 tot 4. Met de uien gaat het gewoonweg slecht en was het de laatste dagen nog minder. Hoogstens kwam dit artikel uit boven de 2 maar Vrüdag en Zaterdag niet eens voor 1.70 de 100 Kg. Het is te wenschen dat hier eens verande ring in komt. Er is nog een ruime voorraad aanwezig van dit soort groenten. Vergadering van den Raad Gistermid dag 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeen te. onder voorzitterschap van den Burge meester. Aanwezig alle leden. Een vacature: Wülen wethouder Trcmp. De voorzitter opende de vergadering en richt éérst eenige woorden van deelneming over het overlijden van wülen wethouder Tromp tot den Raad, die staande werden aangehooid. Nu is, aldus den voorzitter, de zetel aan mün rechterhand ledig. Donderdag hebben Wü den overledene naar zijn laatste rust plaats gebracht. Met zün weduwe treuren wü over het ver lies van den man, die zün plicht als wet houder steeds op zoon voortreffelüke wüze vervulde en zich krachtig toonde, als het de belangen van onze gemeente betrof. Wü weten allen, hoe prettig het was. met den overledene te mogen samenwerken. Niettegenstaande hij gebukt ging onder een lichamelijk lüden. was hü immer opge ruimd; een sterke ziel huisde in dat zwakke lichaam. Moge God hem beloonen en zjjn ziel geven, voor i_ --- Ingekomen stukken O.a. was Ingekomen een brochure van den Ned. Bond tot bescherming van zuigelingen betreffende de zuigelingensterfte. Den voorzitter heeft t gefrappeerd, dqt dc zuigelingensterfte in deze gemeente zoo groot was. Gedurende het tijdvak 19241928 be droeg het zielental 1287. In datzelfde tüd- vak waren 195 levendgeborenen, waarvan er 27 binnen het jaar stierven. Weliiciit vin den B en W. hierin aanleiding, om daar hun gedachten over te laten gaan, en met voor stellen te komen, om te trachten de zuige- lingen-sterfte in deze gemeente te bestrij den. Het jaarverslag van de commissie tot we- naar izinXaar Leeu- bM* Emmen; H. dar aPard en gezin naar Velean; N BarsingerhornT. H. Lubben en gezin naar I Medémblik; G. Bakelaar naar Texel; B. I Hendrlckx naar Ossendrecht; L. Baars en echtg. naar Den Helder; mej. A Eringa naar Den Helder; M. B H. M Zlilmans 1 naar Den Haag; mej. J. J. Kooü naar Den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6