A dvert entiën BLOEMBOLLENVEILING J. LIND Hz JAC. KNOOP OPRUIMING van alle gemaakte pelterijen Verscheidene Bontmantels voor don halven prijs PELTERIJEN VRIJDAG 14 FEBRUARI •I DE GODSDIENSTVERVOLGING TN RUSLAND KINDERGOEDEREN Bisschoppelijke Nijverheidsschool ■■WWMWMMH Voorhout E.BUERS,HOUTTIL VERKEERD BELEID is net. wanneer O LEVERTRAAN ge bruikt. om maar lukraak een flaseh te koopen. Er is verschil in levertraan. Koop daarom de beste en zuiverste die voor geld te kragen ia namelijk die van van dn Langendijker Groentencentrale te Broek op Langendijk Telegrafisch weerbericht i I Het Pauselijk schrijven INGEZONDEN SPORTEN WEDSTRIJDEN SCHA A TSENRIJDEN PROVINCIAAL NIEUWS Adverteert in dit blad De wereldkampioenschappen van BONTWERKER - MIENT 1O Fruit, Groenten en Beëedigd Makelaar NASSAUKADE 158 en Groentemnarkt Los- Aardappelen- verkoopplaats: en MARKTNIEUWS Marnkstraat achter perceel 200. Uitsluitend commissie-verkoop. Onkosten: Commissie, losloon en marktveld, 32 cent per 70 K.O. Oud vertrouwd adres. Direct na verkoop afrekening en geld per Giro of bij een Bankier op Uwe plaats. Per telefoon te spreken des morgens 9—10 uur, des middags 1—2 uur. des avonds 67 uur. Des Maandags 121 uur In Hotel Coomans, Rotterdam namiddags 2 uur veiling gehouden in Aardappelen, - TELEFOON 81431 AMSTERDAM HOOGE PRIJZEN NED. STAATSLOTERIJ BREEZAND ANNA PAULOWNA TWISK Nergens krijgt U grooter sorteerlng. Nergens krijgt U betere kwaliteiten. Ner gens betaalt U lagere prijzen. In elk artikel het goedkoopst. Artikel van vertrouwen „Het Groene Kruis” HOOGZIJDE 8CHAGEN aan Kardinaal Pompili Letterlijke tekst zal een belangriike voor worden van verschillende soorten bloembollen en plantgoed (teelt 1930) De aangevoerde bollen zijn in hoofdzaak op de kltei geteeld, hetgeen in de catalogus ver meld wordt. Het veilingspercentage bedraagt 3 Voorschotten worden na levering ver strekt tot 75 van het verkoopsbedrag. Opgaaf van Inzendingen kan nog gedaan worden tot Donderdag 13 Februari bij onder- geteekende. Namens het Bestuur, S. DE BOER Kzn. Secretaris y y Wonden i «Pringen- ENKHUIZEN CASTRICUM ’T VELD Mit niet! Trekking v*n Dinsdag U Feheaart. V 10 l Hei uitbreidingsplan der gem. Heiloo i Q 5 - zijn mee- wat er later was in uitstekende conditie. Er wat spannende ritten. Vooral Prospectus o* aanvrage Leeepiunaea «ar Manga Aan den school ts ook verbonden bet JUVENAA1 der OongregatM. waar jongens van 13 laar die neiging gevoelen voor net Kloosterleven, opleiding ontvangen en onderricht in net vak nunner xeuae. om later tn de butsen der Congregatie bier ot In China als Broeder werkzaam te zijn. 492 2576 SOM «256. 4222 4406 «444 11522 8973 11598 14338 10739 15983 14133 19087 30431. Virchmarkt Aangevoerd door 81 vaartui gen 480 tal reepharlng a 4.75 tot 5.20 per tal. De vangst varieerde van 1 tot 19 tal per vaartuig. Staksrud wereldkampioen. Van der Beheer op de derde plaats. Hoogste gtand: 7792 te Maltnhead. Laagste stand: 740.7, te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen Noor delijke tot Noord-Ooetely ken wind. NeveMg tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om bet vriespunt tot Mctate dooi. onze wy voor Geslaagd De beer J. J. Daalder, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het machinis tenexamen. theoretisch gedeelte van dlpplo- ma C. Politie Verloren: een heerenhorloge in kast. Gevonden: een paar wollen heerenhand- schoenen. Inlichtingen ter secretarie. Intrekking rijbewijs Bij vonnis van het het kantongerecht te Put mei end is aan P. Donker alhier, de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen ontzegd voor een termijn van 3 maanden, Ingaande op 29 Januari 1930. Gten goua io° tot<L» Heiloo. 10 Februari 1930. Geachte heer redacteur, vergun mij z.v.p •enige plaatsruimte voor bet onderstaande, waarvoor bij voorbaat fhtjn dank. onder leiding der Broeders-Congregatie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten INTERNAAT voor «en Middenstand met volledige vefcepirfiilig tn diverse ambachten. tbeoretiseh en gr»1*1—h idem Z75— f 400: 5042 5882 12598 20312 18814. 300: 100: 9101 t 440 per 100 KG; groene kool t 2.90; knolselderie t TM10.40, alles per 100 stuks; prei f 1 504.70 per 100 bos; roode kool t 1.90 1 —t 6M per 100 K G.; selderie t 2M per 100 bos; spruiten f 615; uien f 1.302.20; wor telen f 220. alles per 100 K.G., witlof, le srt. f 57, 2e soort t 35 per 100 pond. In tegenwoordigheid van konlng Haa kon en van ongeveer twintigduizend toe schouwers, werden Zondag de 1500 en de 10.000 Meter van het wereldkampioenschap verreden. Het was bladstil weer en het ijs waren heel die op de 10 000 Meter tusschen Staksrud en Ballan- grud werd met groote belangstelling gfc- volgd. Van der Beheer was in goeden stijl tegen van Larsen op de 1500 M.ook Helden reed weer- bewonderingswaardig. De uitslagen op de 10.000 Meter waren: 1. Ballangrud 17 mtn. 53 7 sec.; 2. Staks rud 17.57.8; 3. Carlsen 18.13.2; 4. Steenbeck 18.13.3; 18.32.3; 18.45.7; 19.08.8; 1942.8; Benoemd Met ingang van 15 Februari 1930 is de heer N. J. van Leeuwen, onderwij zer te Zaandam, als zoodanig benoemd aan de R. K. school, alhier. M oent par halve flesch. aoo goed als reuk- en smaakloos, de naam staat op de flesch BEVERWIJK. 10 Febr. Bravo's 2.75— 4.00, Bevelanders 2.002.25, Bonken rooie star 3.504.00. drielingen 3.75, Eigenheimers 3.005.00. BODEGRAVEN, 11 Februari. Kaasmarkt. Aanvoer 99 wagens ot 4343 stuks. late soort met rtfksmerk f 45f 48; 3e soort ld. f 41—f 43. zonder rtjksmerk f 40—t 47Jd. Handel matig. Woningbouw Voor de hoeren Witte - manBrouwer, alhier, zal aan den Midden weg een woonhuis met bloembollenschuur worden gebouwd en voor den heer Jac. Prins een woonhuis aan den Meerweg. Aannemer B. Th. Reeuwfjk. te Sassenhelm. Is met den bouw van het een en ander belast. Opgedragen De bouw van de woningen voor de heeren Jac. Kossen, alhier en O. van Diepen te ZUpe, welke ingevolge de Land arbeiders wet worden gebouwd aan den Mid denweg, is opgedragen aan den heer G. Hoomsman. aannemer te Julianadorp. WARMENHUIZEN. 11 Februari. Bieten f 2.30 Peen I 1.90—t 2.80, Kleine f 1.10. Go- le kool f 530—f 7.10. idem 3e soort f 310— f 5 40; Veldgele f «30—f MO; Roode koot f 4f 730; idem 3e soort t 3.20t «80: Deensche witte kooi t 130f 2, idem soort f 0.70f L BOVENKAR8PEL. 10 Febr. .De Tuin bouw.* Aangevoenl werden 36616 stuks. Copland f 430—f «30 Prins van Oostenrijk f 4—f 5.80, W. Plu 1 e 30—1 8.90. La Reine f 3.30—f 3.90, Couronne d’Or f 6 30. Barti- gon f 830—f 9, Murillo f 4 70—t 440. 'C Krachtig hebben zij zich verzet tegen het Noordelijke plan, een huls op 5000 M2, ter rein, en a. d. Rijksweg terreinen van 40 M breedte. ZIJ althans hebben zich duldelfjk uitge sproken. dat hierdoor het gemeentebelang naar hun meening niet wordt gediend, ter wijl hun medeburgers (eigenaren) hl te zeer de dupe zouden worden. Natuurlijk rullen ook zij voorstanders blij ken te zijn van een behoorlijke bebouwing ter plaatse. Kan dat niet evengoed worden bereikt met een huis op bijv. 2500 M. terrein, en 20 M breede terreinen aan den Rijksweg in plaats van 40 Meter (de laatste zUn toch totaal on verkoopbaar). Met een verkaveling als hier genoemd, kan toch nimmer een tweede ooie vaarsnest verrijzen? Hoogachtend, J. RVS Jzn. H. M. de Koningin. W.g. VAN GEEN De hier gemengde too- voor Ver- BEVERWIJK. 10 Februari. Coöp. Tuin bouw Vrije Groenten- en Fruitveiling W. A Spruiten 8—13 ct.. witlof 10—12 ct.. peen 2— 2y, ct.. bieten idem, uien 24 ct„ appels 8 12 ct., peren 410 ct.. per k.g.; boerekool per kist 3040 ct.. hout 415 ct., prei 5—9 ct., per bos: knollen 24 ct., roode kool 38 ct.. gele 47 ct., per stuk. 5. Heiden 18.133; 6. Van der Scheer 7. Holtung 18.433; 8. Christensen 9. Andersen 18£0.9; 10. Gunderson 11. W. Nygreen 19.16.8; 12. Pronk 13. Lindberg 1932 4; 14. Hooftman 19.49.4 sec. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Staksrud met 197M punten; 2. Ballan- grud 197.98 p.; 3. Van der Scheer 202.74 p.; 4. Carlsen 204.98 p.; 5. Helden 205.33 p.; Christensen 205.43 p.; 7. Holtung 20602 p.; 8. Andersen 206.84 p.; 9. W. Nygreen 209.13 p.; 10. Gandersen 309.4 p.; 11. Pronk 31334 p.; 12. Hoottman 213.36 p.; 13. Lind berg 214.09 P.; 14. Btenbeck 215 99 p. De konlng heeft den heer G. W. A. van Laer In zijn loge ontvangen en hem geluk- gewenscht met het succes door de Neder- landsche rijders behaald. De konlng sprak de hoop uit, het volgend jaar weer Ne- derlandache rijders tn Noorwegen te zullen zien. Na afloop van de wedstrijden verklaaroe de heer van Laer als bestuurslid van de Internationale Eiriaufvereeniging Staksrud tot wereldkampioen en hing hem een lau werkrans om, waarna de nieuwe kampioen een eereronde reed. Intusschen heschen Van der Scheer en Andersen de Noorsche vlag in den mast. De Nederlandsche rijders vertrekken Maandag weer naar Nederland. Zij zullen Woensdagochtend 9.11 uur te Amsterdam aankomen. handen, kloven, win- Z7k.enen’ <,ad®’Ük ver achten en verzorgen met j L AKKER’, J k klooster balsem A Het eerste gedeelte behandelde de eerste levensjaren van Pater Damiaan, tot en met zijn plaatsing op Hawaï, en in het tweede gedeelte werd zijn onverflauwde toe- wijding voor hei heil der kielen onder de melaatschen tot aan zijn dood uiteen gezet I io cent onder de leden te verspreiden en te ver koopen. Hierna werd het woord gevraagd door den heer P. v. d. Hoop, voor een propagandarede ten behoeve van de retraitespaarkas en als schitterend resultaat mocht dan ook geboekt worden, dat ao leden zich voor de retraite opgaven. Bij de rondvraag merkte de heer Bakker op.dat op de vergadering der R. K. Kies- vereeniging, waar als spreker optrad de Weled. Gestr. Heer v d. Bilt, geen enkel lid der Prop. Club tegenwoordig was, gezien den bloei en de prachtige vergaderingen der Prop. Club, viel hem dit nog te meer tegen. Voorzitter antwoordt, dat juist dien avond repetitie van het tooneel plaats had. en deze niet meer versteld kon worden. Ook de niet meeleving der jongeren met de politiek zal wel oorzaak zijn van het niet bij wonen der vergadering. De heer Verlaan geeft als zijn meening te kennen dat dit laatste geen verontschuldi ging is. en de Prop. Club juist het aangewezen lichaam is om ook de jongeren in de politiek op te leiden. Voorzitter zegt, dat de verstandhouding tusschen Club en Kiesvereeniging goed is, en zegt de leden der Club bij een volgende gelegenheid er wel toe te zullen aansporen. Ook werd door den Zeer Eerw. Heer Pastoor opgemerkt dat het bestuur der Kies vereeniging z. i. ontactisch gehandeld heeft met op feitelijk verkeerde plaats een vergade ring te beleggen met een zoo’n eminenten spreker. De heer v. d. Bilt had beter verdiend, wanneer zulk een vergadering in het Pa rochiehuis belegd was geworden en den pas toor verzocht was een woordje te spreken op den kansel, zouden beslist meer menschen aanwezig geweest zijn. De heer Bakker merkt nog op, dat de kies vereeniging om beurten vergadert, alhoewel hij voor zulk een vergadering beter het Parochiehuis acht. Het bestuur der Prop. Club zegt toe, dit eens met het bestuur der Kiesvereeniging te bespreken. Nog wordt door den heer Bakker opge merkt. dat bij begrafenissen de schoolgaande kinderen soms onderweg en bij de kerk zoo hinderlijk kunnen zijn, en zoude dit gaarne Anders zien. Voorzitter zegt dat de Prop. Club hieraan niet veel kan veranderen, geeft in overweging dat iedereen hier aanwezig het thuis mede deelt en de onderwijzers ook willen mede helpen om de kinderen zooveel mogelijk op het schoolplein te houden. De rondvraag verder niets meer op leverende. sluit de voorzitter met een harte lijk dankwoord aan allen voor de prettige en gezellige samenwerking en met den Chr. groet. inhoud hieronder nog eens weer te geven: ..De hrtllgschennende verdorvenheid zoo schrijft Z. H. de Paus is niet alleen ont ketend tegen de geestelijken en tegen volwassenen, onder wie WIJ, naast vele aan den godsdienst verknochte slachtoffers, in het bijzonder Onze aller dierbaarste kinderen, priesters en religieu zen, begroeten die gevangen zijn, verbannen en tot dwangarbeid veroordeeld, te gelijk met hun Bisschoppen, Onze Beminde Broe ders Boleslaus Sloskau en Alexander Prison, en met Onzen vertegenwoordiger voor den Slavlschen Ritus, den Esarch Leonidas Flo- rodov; maar de organisatoren der atheïs tische campagne en van het „antl-godsdien- stig front" willen voor alles de jeugd ver derven, misbruik maken van haar onwetend heid en in plaats van haar onderricht, wetenschap en beschaving te verstrekken die overigens, evenals de eerzaamheid, de rechtvaardigheid en het welzijn zelfs, niet kunnen rijpen en bloeien zonder den gods dienst, organiseeren zij haar in den „Bond van Strijdende Godloochenaars", waarbij zij het zedeiyk, cultureel en economisch verval verbergen achter een even zinnelooze als on- menscheiyke agitatie welke de kinderen aan zweept om hun eigen ouders te ontkennen, om godsdienstige gebouwen en emblemen te vernielen en te bespotten, en boven alles om hun zielen te verontreinigen met alle hartstochten en met de meest schandelijke materialistische afdwalingen, wier 'bevorde raars, ofschoon zD God en den Godsdienst willen treffen, niet anders bereiken dan fle ru ne van den geest en van de mensche- lUke natuur. „Daarom, Heer Kardinaal, met het doel im zelf ook op de beste wijze eerherstel te brengen voor al deze heiligschennissen, en om tevens alle geloovlgen der geheele wereld tot het brengen van eerherstel op te wekken hebben Wij besloten Ons op het feest van den H Jozef, den 19en van de komende maand Maart, naar Onze Basiliek van St. Pieter te begeven en op het graf van den Prins der Apostelen een H. Mis van eerherstel te cele- breeren voor zoo talrijke en zoo wreede be- leedlglngen aan het H. Hart, alsmede voor het heil van zoovele zielen die op zoo harde proef worden gesteld, en voor opbeuring van ms allerdierbaarste Russische volk, opdat ’indelijk deze verschrikkelijke marteling op houdt, en opdat individuen en volk zoo spoe dig mogelljk terugkeeren in den eenlgen schaapstal van den eenlgen Herder en -Ver losser, Ohzen Heer Jezus Christus.” PTUS XI, PAUS. De baten van deze uitvoering waren be stemd voor het klokkenfonds. De vereeniging kon dezen avond een tweeledig succes boeken. De Gomaruszaal was geheel gevuld mat publiek, dus werd een aardige recette ge maakt en er werd zoowel door de dames als heeren goed gespeeld, zoodat het geheel een vlot verloop had en de bezoekers een I avond hebben gehad, warop eens flink kon worden gelachen. Wjj zulen de rollen afzonderlek niet aan een bespreking onderwerpen: dan zouden wjj ze allemaal moeten noemen, dar ook In Rusland. i de onbeduidendste rollen goed werden af- Daar wij een resumé van dit schrijvengewerkt. De gtimeering, welke in handen was van Het bezoek van H. M. de Koningin 9 Jan. j.l. dor het uitvoerend comité der Zuiderzeevischerljtentoonstelllng aan H M de Koningin verzocht, zijn tentoonstelling t. z. t. wel te willen bezichtigen. 8 Februari jj. werd hierop het volgende antwoord ontvangen: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen ter kennis te brengen van het uitvoerend comité der Zuiderzeevlsschery- tentoonstellng, naar aanleiding van zijn I verzoekschrift van 9 Jan. j.l., dat Hare Ma- jestelt gaarne aanteekenlng heeft doen houden van het verzoek, doch nog geener- hiervan De lezing werd in tweeén gehouden lel toezegging kan doen. van I l’Hvoerlng Gomarwsgebonw ter plaatse pas opgerichte t neelvereenlglng, trad Zondagavond Onderwijs Naar wü vernemen, is bij Kon. besluit van 30 Januari JJ. no. 33, onge grond verklaard het beroep van de heeren 1 Aukes enz., leden van den raad dezer ge- I meente tegen het besluit van den Raad tot het beschikbaar stellen van een tweetal schoollokalen aan de Chr. School met den Bijbel en wel van de openbare school no. 1 In het dorp alhier. met onze pogingen tegen zooveel kwaad, hebben Wij een speciale commissie Rusland ingesteld waarvan WIJ, zooals gë weet, het voorzitterschap toevertrouwden aan onzen beminden zoon kard. Sincere. Reeds in de eerste weken van Ons Pontifi caat hebben Wjj het schietgebed „Verlosser der Wereld, red Rusland." goedgekeurd en met aflaten verrijkt; in de laatste maanden hebben Wjj hetzelfde gedaan met twee gebedsformules, waarin het Russische volk wordt aanbevolen in de bescherming van de H. Theresia van het Kindje Jezus. Voorts hebben Wü het initiatief goedgekeurd, dat in November genomen werd door Ons „In stituut voor de Ocetersche Studiën" en "dat bedoelt documentaire en wetenschappeiyke conferenties te geven om het groote publiek eenlge der heillgschennende aanslagen te doen kennen, welke de „Bonden van Strij dende Godloochenaars" organiseeren op het onmeteiyk territorium der Sovjet, en waar mee ze den tekst der reeds zeer antl-gods- dlenstlge revolutionnaire constitutie te bui ten gaan en overtreden; en Wy hebben met genoegen gadegeslagen hoe dit voor beeld, uitgegaan van Rome, reeds een maand later werd nagevolgd door gelyke conferenties en vergaderingen in Parijs, Londen, Genève, Praag en andere steden. .Jets echter als de offksleele openbaar making van zoo velg godslasteringen en laagheden, vraagt een plechtiger en alge meen er eerherstel. By gelegenheid van het laatste Kerstfeest zyn niet alleen honderden kerken gesloten, maar is men er ook toe overgegaan om tallooze beelden te verbran den, heeft men de arbeiders en schoolkin deren gelast t« werken, de Zondagen afge schaft; en zelfs heeft men de fabrieksarbei ders, mannen en vrouwen, gedwongen om formeel een verklaring van geloofsafval tn haat tegen God te onderteekenen, op straffe dat ze anders verstoken werden van kaar ten voor brood, kleeren en onderdak, zonder dewelke iedere bewoner van dit ongeluk kige land veroordeeld is om te sterven van honger, ellende en koude; bovendien zijn in alle steden en In vele dorpen infame cama- valvertoonlngen gehouden, zooals die welke de buitenlandsche gezanten te Moskou, in het centrum der hoofdstad, durende het Kerstfeest onder de oegen kregen; men zag wagens voorbytrekken waarop kwajongens, met gewijde paramenten bekleed, een kruis zwaaiden waarop zy spuwden; op vracht auto’s waren groote kerstboomen geplaatst waaraan poppen opgehangen waren, die katholieke en orthodoxe bisschoppen voor stekten. In het midden der stad werden voorts door jeugdige boosdoeners de ge meenste heiligschennissen gepleegd op het kruis. Van onsen Romelnschen correspondent ontvingen wy alsnog den letteriyken tekst van het Pauseiyk schrijven aan Kardinaal De jporzitter bracht den heer J. H. Ver laan hirtelijken dank voor de lezing. Voor de gehouden rede van beide heeren werd dank gebracht en voorzitter hoopte, dat het navolging zou vinden, voor de volgende vergadering gaven zich op de heeren C. Bakker en P. v. d. Hoop. Thans kwam aan de orde bespreking vaandelaanschaffing. In de vorige vergadering was de wensche- lijkheid uitgesproken om een vaandel te bezitten, ook met het oog op het in het vol gende jaar te vieren aj-jarig bestaan der Prop. Club. De voorzitter had er met den Zeer Eerw. Heer Pastoor over gesproken en deze vond het ook een prachtig idee, even wel de kosten daaraan verbonden waren wel de hoofdzaak. De meening was ongeveer f too daarvoor te besteden. Besloten werd om een vaandelcommissie te benoemen, het bestuur zal daarvoor alles in orde brengen, door bonboekjes, inhoudende a; bonnen i Bil de behandeling van het Uitbreidings plan in de Raadsvergadering op Woensdag 5 Februari j.l zyn eenlge punten naar voren gebracht, welke naar myn meening een na dere beschouwing wel waard zyn. Een leder die met belangstelling kennis neemt van de de argumenten, die zijn aange voerd ter verdediging van het voorgestelde nlan. moet het wel opvallen, hoe dlkwyis de borden „Haarlem" en „Vaste Commissie" zyn gebruikt. Deze woorden zijn vooral van belang, in verband met de bedoeling, die by hun ge bruik heeft voorgezeten. Uitgedrukt in ronde Hollandsche woorden kwam het hoofdargument hierop neer: „Hee ren. wy hebben in Haarlem niet meer kunnen bereiken, wees dus niet onverstandig, maar neem het voorgostelde plan aan”, dan moeten de gedupeerde belanghebbenden maar zien wat zy verder doen, zy hebben toch beroep op Gedeputeerde Staten, deze zullen het met hen wel klaar spelen, wy althans wasschen onze handen In onschuld. Nog daargelaten, dat de» houding niet het karakter van flinkheid draagt, mag niet worden voorbygezien, dat re misleidend werkt. Wordt een gemeente van haar verantwoor- deiyke taak ontslagen, door een beroep te doen op een ander College? Zoo vervult men toch niet zyn wetteiyken en moreelen plicht, welke de bestuurders van onze Gemeente vrywlülg op zich hebben ge nomen. aan hen is in de eerste plaats opge dragen de behartiging van ge Gemeenteiyke huishouding. Uitsluitend mag by een belangrijk onder werp als een uitbreidingsplan rekening wor den gehouden met het Gemeentebelang •venwel in verband met het belang der parti culiere betrokkenen. Het gaat er dus maar om. of men van meening is. dat by de vaststelling v»n het uitbreidingsplan, zooals het thans wordt ▼oorgesteld. het gemeentebelang wordt ge diend en dit zooveel mogelljk in overeenstem ming met het belang der particuliere betrok kenen Is gebracht. Daarmede heeft Haarlem naar nlng nog niet alles te vertellerf: w gebeurd of gebeuren kan, is een kwestie van later zorg. Momenteel heeft het gemeentebestuur en dat alleen, te beslissen of t gemeentebelang op een bepaalde manier wordt gediend, Ja dan neen, dit heeft men met groeten ernst te onderzoeken, wat te tneer klemt, waar het gaat over hoogst belangrijke vraagstukken. Worden de particuliere belangen opgeof ferd aan een gemeentebelang? Of worden hier op onnoodige wfjie particu liere belangen opgaofferd aaa een vermeend gemeente be la ng Het is een moeilUke vraag welke men heeft te beantwoorden, een vraag, die een goed in zicht zoowel in het gemeentebelang, als In het particuliere belarig veretacht. een vraag (welke) die van meer belang is, dan de kwes tie ot de vuilniswagen met of zonder bel door het dorp zal rijden. Houdt my ten goede, dat ik by dit alles de verdediging van net plan zeer slapjes en weinig overtuigend heb gevonden, naar mijn meening, is het College van B. en W. wel erg bevreesd Haarlem onwelgevallig te zijn. Dat dit ook Is aangevoeld door tal van Raads leden stemt zeker tot verheuging. Eenvoudige woorite - zonder nevenbedoelin gen geult, gespro'., -n door eenvoudige men schen, getuigen, dat zy althans na rijp be raad. het gemeentebelang niet meenden te dienen, door klakkeloos te aanvaarden, wat gisteren reeds plaatsten, volstaan wy meti in den letteriyken tekst den voomaamsten I den heer Molenberg, heeft veel bijgedragen tot het succes. Als toeglftje gaven enkele dames nog een biyspelletje „De Dienstbodenstaking", even eens een lachdlng. De Zeereerw. heer Pastoor sprak een harteiyk dankwoord en jioopte op een tot wederziens s R. K. Propagandaclub Jaarvergade ring der R. K. Prop. Club „St. Paulus” te 't Veld gehouden in het Parochiehuis op Vrijdag 7 Februari, 's avonds te half acht. De voorzitter, de heer J. H. Schiebroek opent de vergadering met den Chr. groet, heet allen hartelijk welkom, verheugt zich over de groote opkomst, in het bijzonder een welkom aan de beide sprekers van dezen avond, de heeren J. H. Verlaan en C. Jong Jbz., die als onderwerp hadden gekozen de Held van Molokai en Vredesactie. Hierna werden de notulen door den secre taris voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. waarvoor den secretaris, den heer P. Jong Jbz. dank werd gebracht. Naar aanleiding der notulen vraagt de heer Verlaan, hoe het met de oprichting van den Kath. Kring staat. Voorzitter zegt er in de eerste plaats met den Zeer Eerw. Heer Pastoor te hebben over gesproken. Diens meening was het voorloopig nog maar wat te laten rusten, al hoewel zijn Eerw. er toch wel wat voor ge voelde. Het beste was den werkkring daar voor eerst na te gaan. Aan de orde kwam het jaarverslag van den secretaris. Hieruit zij vermeld, dat al hoewel juist niet zooveel vergaderd was. toch wel actie was ontwikkeld m het bijzonder het aanwerven van leden en donaties voor den K. R. O. welke voor onze parochie een prachtig resultaat afwierp, ook wat betreft de laatste dagen voor de verkiezingen, veel geplakt en ook door velen gewaakt bij de kerk en het klooster te Nieuwe Niedorp voor mogelijke bekladding, en op den dag der verkiezing zelf de contróle of iedereen wel ter stembus kwam. Nog werd gewag gemaakt van de voor bereidende werkzaamheden voor den glorie dag der parochie, n.l. de R. K. Landdag, welke gehouden werd op 15 Augustus I.I., waarvoor ieder zijn beste beentje voorzette, om er iets moois van te maken en welke dan ook buitengewoon geslaagd was. Kortom het verslag was zeer mooi, en de voorzitter bracht dan ook zijn har tell j ken dank aan den secretaris, voor zijn keurig en welverzorgd jaarverslag. Het 'aarverslag van den penningmeester geeft een saldo aan van t 119.30. voorwaar een heele som, dank zij de accuratesse van den penningmeester. Ook hem werd een woord van dank ge bracht. Inmiddels was de Zeer Eerw. Heer Pas toor ter vergadering gekomen, welke met een hartelijk woord welkom werd geheeten. De heeren J. Bakker Jz.. C. Broersen en J. Wit Cz.. werden belast met het nazien der rekening, welke zonder opmerkingen werd goedgekeurd. Wat betrof het L. O. P., werd medegedeeld dat was verzonden 5100 Kg. Voorzitter en enkele andere leden viel het niet mee- Men verwachtte een grootere hoeveelheid, gezien de vrachten die waren aangebracht. Besloten werd een volgende maal zelf ook te wegen. Voor afgevaardigden naar de vergaderingen te Alkmaar en Amsterdam voor het L- O. P. werden gekozen de heeren P. v. d. Hoop en J. Wit Cz. Het bestuur zal zelf uit zijn mid den een paar leden aanwijzen. De data zullen nader bekend gemaakt worden. Nu volgde verkiezing van een paar be stuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren P. Jong Jz.. herkiesbaar, en W. Blankedaal. welke zich niet herkiesbaar stelde. Alvorens tot stemming over te gaan, wijst de voorzitter er op. dat het jammer is, dat de heer Blankedaal aftreed omdat dan op Zijde wind geen enkel beatuurslid is, waarom voorzitter in overweging geeft om een nieuw bestuurslid in Zijdewind te kiezen. Tot stemming overgaande, werd de heer P. Jong Jz. herkozen en de heer C. Broersen verkozen, beiden nemen hun benoeming aan. en worden door den voorzitter ge complimenteerd. Hierna werd een lezing gegeven door den heer C- Jong Jbz., met als onderwerp „Vredesactie". Hierin werd gewezen op de verschrikkelijke toestanden tijdens en na den oorlog, en opgewekt werd. ook mede te helpen tot verwezenlflking van de Vredesboodschap van Z. H. Paus Bene dicts XV. Deze rede werd aandachtig aanhoord, en een woord van dank door den voorzitter was wei verdiend. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Verlaan. voor zijn te houden lezing, deze had als onderwerp gekozen „Pater Damiaan of de Held van Molokai". Spreker begint met te zeggen dat hij we eenigszins geschrokken was, toen hij van den kansel hoorde aflezen. Vrijdagavond a.s. lezing door den heer Verlaan, wijl het in de vorige vergadering besloten was een vijf minuten rede. Om in tijd van 5 dagen tusschen zijn werk zaamheden nog een nieuwe te maken, ver zocht hij eenige welwillendheid ten aanzien en een welverdiend applaus was Zijn plaats. is in deze Raadsvergadering gebleken, dat zy zplf ooi wenschen te oordeelen over de moel- lyke problemen, welke zich voordoen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 3