Gemengd o^Cieuws VOOR DE HUISKAMER De parachute blj het rDegwezen Een toéval In het water KUNST EN KENNIS Een auto verdwenen Geld uit een postzak vermist I De kindermoord in den Blijdorp polder Kankerbestrijding Drama te Dussen Hans het gelukskind De emmer bier bracht ruzie Een centrifuge uit elkaar gesprongen Knoeierijen bil een militair hospitaal? Brand te Geleen Byrd aan de Zuidpool Een rechterlijke dwaling? KERKNIEUWS MARKTNIEUWS Mgr. Theod. Buddenbrock S. V. D. Door den hond gered ONZE OOST Eenige schaduw op het geluk Oude man in een stal opgesloten De bestuurshervorming op Bali Een „Transvaalsch officier” gearresteerd NederL Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst Een extract van schapen- bijnierschors Het huwelijk van den Sultan van Siak Ji Een 14-jarlke jon«en aaa het toeren Ban nlenwe retalfe gevonden Moord en eelt mould? (Een vroolijk sprookje) Een persoon gedood den dienst betaal alle met De tron. Hiel •la een geestelijke Vee omgekomen Spoedige hulp gebeden I 3 Een geneesheer onschuldig veroordeeld? per per oudste Het was om de erfenis begonnen correspondent de van ging, werd het dadelijk weer goed gemaakt. kwam. Tv onderzoeken. 1 uitvoerig <m- conclusle ge- mej. M R. 17 Appelen Voort, santé p vele komen' en gasn pbnder dat rij tot defini tief resultaat leiden. Nadere uitvoerige pu blicaties en toetsing der vondsten In de groo te kankerstudiecentra sullen moeten worden afgewacht alvorens een oordeel over de waar de van het middel uit te spreken. hoofd van Hans, uit, wikkelde den Te Dussen Is onder verdachte omstandig heden komen te overlijden de vrouw van den landbouwer Klein. Later heeft men den man dood uit het water opgehaald. Gedacht woidt aan moord en* zelfmoord. ^Sfstootlng na 10 dagen. Voorzc^vcr de iten toch stierven, werden e weefsels logisch-anatomisch onderzocht door dr f (van St Francis Hospital). Daarbij het weefsel necrotlsch niet alleen van Ire gezwellen, maar ook van de 1 (dochtergezwellen). dg kan men slechts van Interes afnemingen spreken, zooals er aoo- 1 en gaan Al heel gauw liep hem een jongen achterna, die een mooie, witte gans onder den arm droeg. Zij liepen samen op en Hans bejea van zijn goed geluk te vertellen, hoe hij alles zoo voordeelig geruild had. De longen ver telde hem dat hij de gans wegbracht voor een doopmaal. „Voel eens." zei hij en hij pakte haar bi) de vleugels op, „voel eens hoe zwaar ze is maar ze is ook acht weken lang met knoedels gemest. Wie in dat gebraad zal bijten, moet ook het vet aan twee kanten van den mond vegen.” „Ja,” zei Hans, „die heeft haar gewicht, <e> naar Aan het voornemen om thans reeds In de tweede Volksraadszittlng 1929/1830 geformu- leerde voorstellen In te dienen betreffende den, was onbeschadigd, waardoor het waar- Te Geleen heeft een brand gewoed in een blok van vier hulzen, gelegen aan de Spoor straat. Dank zy het krachtig werken van de brandweer zonden drie van de hulzen oe- bouden olijven. Het vierde evenwel brandde geheel uit, terwijl de stallingen en schuren van alle vier huizen een prooi der vlammen werden. Twee koeien en zeven varkens kwa men mede in de vlammen om. Zaterdag 31 Mei en Zondag 1 Juni as. aal te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering van de NederL Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst worden gehou den. In dene vergadering sullen worden behan deld voorstellen van het Hoofdbestuur tot het aanbrengen van wijzigingen In de orra- nlsatie van de Maatschappij. Verder komen tn behandeling voorstellen vin het Hoofdbe stuur betreffende een regeling met rellgi- euae ziekenfondsen. Te Hengelo is M_, die onder een valacben naam in een logement verbleef, aangehou den. De man werd gezocht, omdat hy in verband met den in Biydorp gepleegden moord, als getuige moest worden gehoord. WELLINGTON. 17 Februari Het Nleuw- Zeelandsche sa ..Ele-Nor Bolling" tracht aoo spoedig mogelijk Byrd te hulp te ko men. Wanneer dit niet binnen een week gelukt, vreest men. dat het pakijs zoo stevig zal worden, dat Byrd genoodzaakt zal rijn nog een jaar aam de Zuidpool te blijven. reorganisatie van de Balische staatkundige gemeenschappen kan geen gevolg wordsn gegeven, aldus de Indische Regeering tn haar toelichting op de aanvullingsbegroo- ting. Weliswaar verkeert deze aangelegenheid reeds In een vergevorderd stadium van voorbereiding, doch aangezien de desbetref fende voorstellen mede een onderwerp van bespreking zul!en uitmaken tusschen den Minister van Koloniën en den regeerings- ccmmlssaris voor de bestuurshervorming, wien is opgedragen zich naar Nederland te bege ven. teneinde met genoemden bewindsman in mondeling overleg te treden nopens de verdere doorvoering van de bestuursbervor- ming in de buitengewesten, is het niet te verwachten, dat die voorstellen op zoodanig tijdstip by den Voksraad aanhangig kunnen worden gemaakt, dat de reorganisatie nog vóór 1 Januari 1931 haar beslag sou kun nen krijgen. In verband hiermede meent de regeerlug. den memoriepost hiervoor te moeten hand haven. Zaterdagmiddag werden de bewoners van een boerderij in den Bul tendij kschen Bul ten- veldertschen polder opmerkzaam gemaakt door een klagend gehuil van den zich op het erf bevindenden waakhond. Toen men naar de oorzaak een onderzoek ging Instellen, kwam men tot de ontdekking, dat een twee jarig zoontje van den landbouwer, dat op het erf aan het spelen was, in den achter de wo ning gelegen waterput was geraakt. Onmid- dellUk werd met een ladder afgedaald en men mocht er In slagen het kind, hoewel be wusteloos. op het droge te brengen. Een ge neesheer slaagde er In. door toepassing der kunstmatige ademhaling, de levensgeesten weder op te wekken. den. De missioneerlng in deze streken worot nog bemoeilijkt door de verre afstanden, welke de mllHonarissen by het uitoefenen der zielszorg en geloofspredlking hebben af te leggen. De missieetatles in het Oosten van het vi cariaat liggen 90 tot 100 dagen reizen van de Westelijke verwijderd. Sen afstand van Mos kou tot Madrid. Verschillende missionarissen wonen meer dan 200 K.M. van hun naasten Confrater: een paar maal tn het jaar kunnen dese elkaar slechts bezoeken, voor de rest is os Eucharistische God in hun armoedig missle- kerkje. hun eenige, doch ook onovertroffen Trooster en Gezel, die hun rjjk offerleven, zoowel hier als hiernamaals overvloedig weet te beloonen. Als eenige verkeersmiddelen staan in dit onmeteiyk. bergachtig gebied den missiona ris de radbrakende mullezelskar of de har de rug van paard of kameel ten dienste Vele dagen en weken moet hij in het zade, zitten, om zijn wijd en zyd v-rspreid wo nende Cluistenschaar soms te kunnen be zoeken Groote vreugde en voldoening verschaft hem echter de Ijver en offervaardigheid van deze Christenen; velen van hen stammen uit martelaarsfamilies, die In vroeger jamn om wille van bet geloof onmenscheltjk ge folterd en ten slotte naar deze eenzame en woeste oorden in ballingschap zijn gezonden. De arme bevolking van Kansoe is thans door een grooten hongersnood bezocht, zoo als de dagbladen, reeds meermalen meldden* Mgr. Buddenbrock 8. V. D zal zyn ver blijf in Europa benutten, om vooral tn Dultschland belangstelling voor zijn zwaar beproefde missie te wekken. ving. De sultan droeg de zwarte uniform, met op de borst eea prachtig ornament van edel gesteenten. Het geheel maakte een sprookjes- achtlgen indruk. Nadat het bruidspaar zich een wijle had teruggetrokken, nam de sultan de gelukwen- achen zijner gasten in ontvangst. En vervol gens bleef men nog geruimen tijd in een ge animeerd samenzijn bijeen. Over het feest werd een lichte schaduw ge worpen door een zekere wrijving tusschen de sultansfamilles van Langkat en Siak. welke om. tot uiting kwam in de omstandigheid dat geen vrienden uit Langkat ter receptie verschenen, dat voor het voltrekken van het huwelijk geen kadi beschikbaar bleek, zoodat een functionaris van elders werd ontboden terwijl de sultan van Langkat last had ge geven. dat.... de electrische stroom van het huls van de bruid moest worden afgesneden Het bewuste perceel betrekt namelijk stroom uit de eigen centrale van den sultan. Men moest zich nu met gasolinelampen behelpen gevangen met de aanvankelijk vrijwillige, doch naderhand verplichte parachute-oefe- l nlngen, ah onderdeel van het vliegeniers- brevet. Kapelaan C. A. Rmgewaard, geboortig uit Egmond aan Zee, droeg m de kerk van de H.H. M arte laren van Gorcum aan de Stadhouderslaan te Den Haag, een plechtige H. Mis met assistentie op. De zeereerw. heer J. Root, pastoor der parochie, hield de feestpredikatie. Het parochiaal geschenk werd na de H. Mis aangeboden en bestond uit een cassette met tafelzilver. Des middags had in de pastorie een druk bezochte receptie plaats. Behalve talrijke parochianen kwamen ook vertegenwoordi gers der corporaties en vereemgingën, waar van kapelaan Ruge waard directeur is, den jubileerenden priester ctunplimenteeren. Be halve het cadeau van de parochianen ont ving de jubilaris nog tal van andere geschen ken. Het feest werd besktm met een plechtig Lof. KOPEREN PRIESTERFEESTEN Zondag hebben een aantal weleerw. heeren kapelaans, onder groote belangstelling van de zijde der parochianen, onder wie zij werk zaam zijn, hun 13*4* jarig priesterfeest ge vierd. Toen In de Middeleeuwen de zeevaarders «m Kaap de Goed» Hoop den weg naar he* Oosten vonden, kwam de karavanen weg door Kansoe en Turkenstan nagenoeg ge heel stil te liggen. Van bet Christendom beeft de bevolking grootendeels nog mets vernomen. In vergelijking met de circa acht miilioea heidenen doet het aantal van 11.200 Chris tenen wel nietig aan. nog nietiger bet aun- Bij gelegenheid van zijn ra Vj-jarig pries- ter-jubileum droeg de weleerw. heer kapelaan J. J. A. Kuilman, geboortig uit Limmen, een plechtige Hoogmis, met assistentie, op in de St. vincentius-kerk te Amsterdam. Des middags was er voor de parochianen en andere belangstellenden gelegenheid tot feliciteeren, waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt. Des avonds had een plechtig Lof met „Ta Deum” plaats. •ciiOnllJk wordt geacht, dat de fraude heeft plaats gehad op de plaats van afwending. Eea ondersoek wordt Ingesteld. Op den avond van 23 Januari JJ. recipieer de de sultan van Slak te Tandjoeng Poera ter gelegenheid van zijn huwelijk met Teng- koe Sjarifah. een nicht van den sultan van Langkat. Nadat tevoren volgens den adat, de huwelijksvoltrekking had plaats gevonden, begaf de bruidegom zich in het avonduur, omstuwd door een kleinen stoet van genoo- dlgden naar het huis van de bruid, waarvan de tuin met talrijke lamploens kleurig ver sierd was. De sultan begaf zich aanstonds naar de bovenvertrekken, waar men een rjjk versier den troon had opgeste'.d. Daar nam hU aan de zijde van zyn gemalin plaats. De troon die treden telde, was bedekt met gele zijde, even als ü- T-»- had men een kunstig geslepen glazen plaat langebracht. waarop het wapen van Slak was afgebeeld. Rechts en links van het bruidspaar stonden hofdames in paarse gewaden, met gouden sterren overdekt. De rjjk met Juweelen ge tooide bruid was buitengewoon smaakvol ge kleed, in adateoetuum. waarvan de kleuren voortreffelijk harmonieerden met de omge- Uit een postzak, afkomstig van Pangkalpl- nang, gelegen op het eiland Banka, worden vier aangete kende stukken vermist, met een totaal aangegeven waarde van f 1297 De postzak, waarin zich deze stukken bevon- De aposteBsch vicaris van Kansoe en CMneeach Twkestan De militaire luchtvaartafdeellng naar i chute in als een onderdeel van de verplichte uitrusting van vliegers en waarnemers. Te Amsterdam kreeg een Oostenrtjkaehe jongedame, die in het Zuiderbad zwom, m bet water een toeval. Het personeel was er dadelijk by en haalde haar bewusteloos op. Door middel van een zuurstofapparaat van de brandweer werd zij weer bUgebracht. Kapelaan J. P. Bik, kapelaan te Warmen huizen, vierde zijn koperen priesterfeest in de parochie van de H. Liduina, aan de Schenkkade te Den Haag. Te kwart over fo celebreerde de jubilaris met assistentie, de plechtige Hoogmis. Des middags had een drukbezochte recep tie plaats. --voerde, uit Bandoeng gemeld wordt, de para- tal missionarissen van 33 priesters, die de Vermoèdeiyk ral binnenkort worden aan- Congregatie van SUU lot nu eerst kon zen gevangen met de Zaterdagavond 11 uur is aan de Holland- ache Kunstzyde-Industrle te Breda een in bedrijf zijnde centrifuge uit elkaar gespron gen. juist op het oogenblik van ploegverwls- aeling, zoodat vele menschen in de omge ving waren. De arbeider R. uit Etten- werd doodellfk getroffen, terwijl de andereA den schrik vrij kwamen. R. laat een vrouw met 5 kinderen na. H-t onderzoek heeft als oorzaak uitge wezen een ondeugdelijke laschcllmaat in de der centrifuge, welke laschmaat door een homogene loodbekleedlng bedekt was en aan het oog onttrokken. De centri fuge die van Dultsch fabrikaat was, was een half jaar in bedrijf. Dr Houben zoowel waren onmiddeliyk ter plaatse. Zy konden slechts den dood constateeren. ALKMAAR, 17 Febr. Alkmaarsche Ex portveiling. Appelen 4.306.30 per 100 pond; Bloemendaler kool 1.403 per 100 stuks; Bloemendaler kool f 1.404 per 100 Groene De Telegraaf vermeldt eenige onregelma tigheden by het militair hospitaal te Amers- i foort en schrijft om.: Erger Is dat op papier meer patiënten wer den opgegeven, dan er Inderdaad waren. Men vreesde, dat het militair hospitaal zou wor den opgeheven, waardoor de kans op ontslag of wachtgeld, misschien overplaatsing groot werd. Door die gefingeerde opgave van een te groot aantal patiënten, kon de onmis baarheid van het hospitaal worden aange- voond Dat grooter aantal patiënten bracht evenwel meer uitgaven met zich voor medi camenten verplegingsartlkelen en levensmid delen, welke door het rijk werden betaald. Afgezien van de vraag, of die middelen alle werkelijk werden gekocht, waren er als ge volg twee mogeiykheden: er werd werkelijk te veel onnoodlg gekocht of er werd niet meer gekocht dan noodlg was. maar er werd wel meer door het Rijk betaald. In het laat ste gevpl was medewerking der leveranciers onontbeerlijk. In hoeverre die medewerking verleend is. weet men momenteel nog niet. Wel is ons bekend, dat een leverancier van het hospitaal die zijn vordering niet binnen kon krijgen, daartegen geen maatregelen durft nemen omdat hij vreest, de leveranties zoorgoed te moeten missen. De cantlne In het hospitaal woidt geheel belangeloos gedreven en dé winst, welke er gemaakt werd, is steeds gebruikt om den verpleegden ter gelegenheid van het Kerst feest een of andere tractatie te bezorgen En terwijl er slechts zeer weinig verpleegden djn op die dagen, was er twee jaren geleden geen winst genoeg gemaakt, om den zieken soldater een kop chocolade te verachaffen Er Is thans door de Inspectie van den mili tairen geneeskundigen dienst een commissie benoemd, we'ke onder leiding van majoor Visser van het 16de Reg. Infanterie de raak zal maar mijn big mag er ook zijn.” De tongen keek voorzichtig kanten rond ~en schudde bedenkelijk het hoofd. ..Hoor eens. het kon met die big van jou wel eens met pluis zijn. In bet dorp, waar ik kwam, was er juist een bi) den schout ge stolen en het lijkt wel, of jij die daar aan het touw hebt ’t zou leelijk voor je kunnen af- loopen. ais ie er mee gezien werd.” Hans schrok geweldig, toen hij dit hoorde. „Och heer, och heer.” riep hij. „help me toch in den nood jij hebt van die zaken meer verstand dan ik neem jij het varken en geef mij de gans.” „Dat is een waagstuk,”zci de ander weer ..maar ik wil toch met de schuld van jouw ongeluk zijn.” En hij nam het touw in de hand en dreef het varken gauw langs een zijpad weg. Maar de goede Hans ging, vroo- lijk en wel. met z’n ^hs onder den arm, op huis aan. ..Als ik ’t goed overdenk,” zei hij m zich zelf, „dan heb ik nog voordeel bij den ruil eerst een kostelijk maal, dan een heeleboel vet, dat er uit zal druipen wel voor drie maanden ganzevet op de boter ham en dan nog de mooie, witte veëren daar laat ik me een kussen mee vullen en dan slaap ik wel zonder wiegen in 1 Wat zal moeder blij zijn.” Toen hi) door het Laatste dorp was ge komen, stond er op den weg een scharesliep met z'n kar het rad snorde en de man zong er een vroolijk liedje bij. Hans bleef staan kijken. Eindelijk sprak hij bem aan „Jij hebt het zeker heel goed, dat ie zoo vroolijk bent.” „Ja.” zei de scharesliep. „dat handwerk heeft een gouden bodem. De echte slijper is iemand, die altijd geld vindt als hij in z'n zak grüpt. Waar heb je die mooie gans ge kocht „Die heb ik niet gekocht, maar geruild voor m’n big.” „En het varken T" „Dat heb ik voor een koe gekregen T" „En de koe V’ „Die kreeg ik voor een paard.” „En het paard „Daarvoor gaf ik een klomp goud, zoo groot als m’n hoofd.” „En bet goud „Wel. dat was mijn loon voor zeven iaar dienst.” „Jij hebt je altijd weten te redden,” her nam de slijper, „kon je 't nu nog zóó ver brengen, dat ie het geld in je zak kon hooren springen, iederen keer, dat je opstaat, dan was ie fortuin gemaakt. „Hoe moet ik dat gedaan krijgen vroeg Hans. „Dan moet je scharesliep worden, zooals ik, en daar heb ie eigenlijk niets anders voor noodig, dan een slijpsteen, de rest komt van zelf. Hier heb ik er een hij is wel een beetje beschadigd, maar ie hoeft er me ook met meer voor te geven dan die gans doe je dat I” „Hoe kun je dat nog vragen F’ zei Hans, „dan word ik immers de gelukkigste mensch, die er loopt als ik maar in m’n zak heb te grijpen om geld te krijgen, dan ben ik voor m’n heele leven klaar. Hij gaf nu de gans en nam den slijpsteen in ontvangst. „Hier,” zei de slijper en hij tilde nog een gewonen zwaren steen van den grond op. die bi) hem lag. „Daar heb je nog een Hinken steen er bij. waar ie flink op kunt slaan daarmee kan ie altijd ie ouwe spijkers weer recht kloppen. Neem hem maar mei en pas er goed op.” Hans laadde den steen op z’n schouders en ging recht in z'n nopies verder. „Of ik ook een gelukskind ben 1” riep hij ..alles, wat ik wensch. gebeurt een echt Zondagskind ben ik I” Hij was echter al van 's morgens vroeg op de been en hij begon moe te worden. De honger plaagde hem ook want m z’n vreugde over de ingeruilde koe. had hij al z'n voorraad m eens opgegeten. Eindelijk kon hij haast niet meer voort en moest ieder oogenblik blijven staan. De stee nen wogen verschrikkelijk zwaar. Toen kon hij de gedachte met van zich afzetten, hoe heerlijk het zou wezen, als hij ze niet meer te dragen had. Met een slakkengang kwam hij eindelijk aan een put daar trilde hij rusten en zich met een fnsschen dronk ver kwikken. Om de steenen met te beschadigen, legde hij ze voorzichtig op den rand van den put. Toen wilde hij zich bukken om te drinken, maar bij ongeluk stiet hij tegen de steenen en ze vielen allebei in 't water. Toen Hans ze mei z’n eigen oogen in de diepte zag verdwijnen, sprong tuj op van blijdschap, omdat hij van die zware steenen verlost was. „Zoo ge>ukkig als ik ben. leeft er geen mensch meer onder de zon nep hij. En i met een licht hart en vnj van alle tast liep toch alles zoo meeliep als er eens iets 'mis- hij vroolijk verder, tot hij thuis bij z’n moeder De Brusselsche „MsD meldt: Te Ittre, een dorpje in hef Walenland, werd sinds eenigen tdd zesere Jean Baptiste Brancquart. oud 66 jaar vermist. De openbare opinie meende, dat het niet Na een verblijf van 24 jaren in de missie van China in het Missiehuis te Steil aan gekomen K D. H. Mgr. Theod. Buddenbrock, van het Geselschap van bet Goddelijk Woord, apostolisch vicaris van West-Kansoe en Chlneesch Turkestan. In het begin van dit jaar beeft Z. D. H_ den H. Vader te Rome verslag uitgebracht over den stand zyner missie, hoopt op 24 Febr. a. s. in den kring zyner familie te Llppramsdarf In Westfalen zyn zilveren priesterjubileum te vieren en in bet najaar naar China terug te keeren. Het vicariaat, dat aan rijn leiding is top- vertrouwd, is misschien wel het uitgestrekt- ste van heel de wereld: bet heeft de op pervlakte van Europa zonder Rusland. In 1923 heeft de Congregatie van Steil dze afgelegen missie niet ronder bedenken of aarzeling aanvaard, bevreesd als zy was zulk een onmeteiyk gebied binnen afz!eu- t uitgesloten was, dat hij opgesloten werd ge- I houden door syns>broeder Léon Deze geruch ten kwamen eindelyk ook ter oore van de I gendarmen, die zich naar het huis der Brancquarts begaven en Léon sommeerden, te zeggen, waar zyn broeder Jean-Baptlste was gebleven. Léon die voorzag. dat Indien ny geen duideiyk antwoord gaf, een huiszoeking sou plaatshebben, leidde de gendarmen naar een stal, waar men den ouden man, geheel ronder kleeren onder een rak vond. Jean BapUste, dis geheel ultgemergeld was verklaarde door zyn broer in den stal te zyn opgesloten. Hy had niet kunnen vluchten, omdat hy reeds sedert eenigen tijd gedeeltelyk verlamd was. De ongelukkige werd ter verpleging naar het oudemannen huis van Virginal getransporteerd. Het gerecht is dadelyk een ondersoek be gonnen. Verondersteld wordt, dat Léon Brancquart zfjn broer heeft opgesloten met het doel hem van uitputting te doen sterven, en al dus zyn erfenis in te palmen. Walter Coffrey en dr. John Humber te Ban Francisco hebben onderzoekingen verricht over de werking van bljnlerschors-extract op kwaadaardige geswellen. Biykens bun korte voorlooplge mededeellng In de Journal at the American Medical Association van 1 Februari bereiden zy een extract van schapenbtjnler- schors. dat by onderbuidsche inspuiting een vaatverwlldende. bloeddrukverlayende wer king heeft en In sommige gevallen weefsel- groei stabiliseert. By verschillende patiënten met kwaadaar dige gezwellen verweekte het gezwel met groote snelheid, werd afgestooten en ver dween; by enkelen Is dit reeds meer dan 3 jaar geleden, dus nog niet lang genoeg om van blijvend resultaat (de gebrulkelyke standaard ia vyf jaar) te spreken. Daar wa ren patiënten met niet meer voor operatieve verwildering In aanmerking komende gezwel len by. Het verwecken der gezwellen begint vaak reeds 2448 uur na de eerste Inspuiting en de patiafi patMol Mqbd] blefek de T* Eenigen tyd geleden is een geneesheer uit Oosterwyk tot vyf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens niet nader te noemen handelingen met een meisje. Dr. Bolten heeft deze zaak derrocht. en is hierby tot de komen, dat de hoofdgetuige, het geheele verhaal heeft gelogen. Dr. Bol ten heeft thans een brochure In het licht gegeven, waarin hy wijst op de schandeiy- ke leugens van Mei. R. Haar verklaringen spraken elkaar op vele punten tegen. Het is dr. Bolten een raadsel, hoe het Hof van Den Bosch dergelyke pathologische fanta sieën en leugenacbtlge verhalen heeft kun nen aanvaarden. Er is geen enkel spoor van geweld op mej. R. gevonden. Desondanks is verdachte, zonder een langdurige observatie In een psychiatrische Rykskliniek. welke volgens dr. Bolten absoluut noodzakeiyk was. veroor deeld. Aan het slot van het boekje beschul digt dr. Bolten mej. R. er openlyk van een valsche aanklacht by het gerecht te hebben ingediend. Hy noodlgt haar uit hem voor deze uitlatingen aan te klagen. De schryver dringt aan op een ingrypen van minister Donner. Gele kool f 2 50—5 per 100 Kg.; kool f 1.80—4 per 100 Stuks: Prei f 1.90—4 per 100 bos; Roode kool per 100 Kg. 1.90 —6 20; Selderie 1.80—3 per 100 bos: Sprui ten f 7—15 per 100 Kg.; Uien f 1—1.80 per 100 Kg.; Wortelen 2.10 per 100 Kg.; Wit lof 6.30t klem TI 2J0—4.10 per 100 pd. PURMEREND, 18 Februari. Aanvoer pl m. 11000 K.G. Kleine Fabriekskaas aan voer 14 stapels met merk 41.0050.—. Kleine Boeren kaas 2 stapels met mark 45.0050—, Com missie kaas met merk, Middelbare met merk en Goudsche kaas met Ryksmerk. alles per 50 Kilo, handel matig. Boter 571 Kilo, IJS 2.45 per Kilo. 351 Runderen, waaronder 150 koeien f 0.80f 1.15 per Kg., nandel matig; 201 melk- en gelde koelen t 1501 230 per stuk, handel matig; 13 stieren t 0.75t 0.85 per Kg., handel matig; 32 paarden f 100t 200 stuk, handel matig 5 vette kalveren 1.40f 1.60 per Kghkndel matig. 522 nuchtere kalveren f 13t 41 per stuk, han del vlug. Vene Varkens 381, f 0.760.80 per kilo, handel vlug; Zouters 0 760.79 per kilo, handel vlug; Biggen 144, 24—32 per stuk; Schapen 638, 3656 per stuk, handel vlug; Piepkuikens f 12.75 per stuk; Kip- eieren 5.50650; Eendeieren 6 per 100 stuks. BOVENKARSPEL, 17 Febr. 1930 Tul pen Copland f 3.60—6.70, Pr. v. Oostenrijk 5.20—5.90, W. Pltt 3.70. La Reine 3.40— 4.00. Bartigon 7.60—8..10, Murillo 4.40— 5.10, Narcis 1.70—1.80. Aanvoer 24264 st. WARMENHUIZEN, 18 Februari Uien 130—150, roode kool 330—730, 2e soort 2.60 —7.10, Deensche witte kool 150—2.40, 2e soort 0.70—1.40, gele kool 530—730. 2e soort 2.705.40, veldgele 4.70. NOORDSCHARWOUDE. 18 Februari. 11700 K.G. uien. Grove f 1.40—11.60. Uien f 030— 1.30; Drielingen t 1.70—230; 4600 K.G. Peen (groote) f 1.70—130; ld. kleine f 130; 243.000 K.G. Roode kool f 330—7.60; 63.600 KG. gele kool f 450—7.10; 244.300 K.G. Deensche witte kool f 030—2.4tf; 1200 K.G. taaie gele kool f 6.70—730. BROEK OP LANGENDIJK. 18 Februari - 8000 K.O Wortelen f 100—2.00; 133000 K.G. Roode Kool f 2.90—7 80; 90000 K. G. Gele Kool f 5—7 80; 135.000 Deensche Witte Kool f la20—2.20, 19000 K.G. Uien f 0.70-1.10; Groote f 1.10—150; Drielingen f 0.70—1.10. PURMEREND. 18 Februari. Coöperatieve elervelling, gebouw groentenvelling. 1962 eendeneieicn f 6.20—6 50; 14051 klpeieren A t f 5 206.60; 130 klpeieren B f 2.90. BODEGRAVEN, 18 Februari. Kaasmarkt. le srt. uk.» j ^o-2e soort met Ryks- 1 merk 43—46; zander Ryksmerk 42— 46. Handel matig. De politie van het parket van Brussel heeft Zondag aldaar een 18-jarlgen pastel- bakKer gearresteerd, die al eenigen tyd de uniform droeg van een officier uit een of ander denkbeeldig vreemd leger, want de uniform van een bepaald leger was het niet, al deed net eenigszlns denken aan de Hol- landsche uniform. De jongeman was een trouw bezoeker van de hoofstedeiyke dancings, waar hy kennis had gemaakt met een meisje uit de bour geoisie. Ziende, dat dit meisje romantisch was aangelegd, vertelde de „officier” haar, dat hy een sasteel had in Dultschland en dat ny een kleinzoon war. van een zekeren generaal von Schemberger von Schwartswald, die in 1914 niets minder had gedaan, dan.... Leu ven in brand doen steken! Hy zelf was maar Kapitein In het.... Transvaalsche le ger. De ouders vau het meisje gingen zoover den oplichter belangrijke bedragen geld te leenen. De Kruik ging echter zoo lang te water. De politie arresteerde het ventje en de troostelooze bruid schreit bittere tranen Zondagmiddag liet Dr. P zyn auto eenige oogenbllkken onbeheerd voor zyn woning aan den Rijnr.burgerweg te Lelden staan. B^t zyn terugkomst merkte hy, dat de auto verdwenen was. De politie, die onmiddeliyk was gewaarschuwd, heeft te Sasaenheim den auto in beslag moeten nemen. Twee jongens van veertien en vyftlen jaar bleken er mee vandoor te zijn gegaan. Zy verklaarden slechts van plan te zyn geweest er een ritje mee te maken. De politie heeft by een hunner acht verschillende autosleu teltjes In beslag genomen. Een aantal jongens van een kaartclub te Veldhoven, had gefuifd In bet café van den heer Jansen. Toen het sluitingsuur aangebroken was. nam een der personen nog een emmer met bier mee naar bulten, om de nog dorstlgen te laven. Op eens werd de vrede gestoord, doordat een den emmer omschopte en net I heeriyke vocht over de Kromstraat vloeide. 1 Dit ontaardde In ^en handgemeen, waar- by een zekere J J. van Zonderwyk zulke ne- 1 vlge verwondingen aan hoofd en handen cp- i liep, dat hy genoodzaakt was zich onder I geneeskundige behandeling te stellen. De jxilltle doet onderzoek. baren tyd niet van voldoende mlssonaru- sen te kunnen voorzien. Rome's dringend verzoek en bemoedigend woord geiyk de H Petrus met groot vertrouwen de netten uit te werpen, O. L Heer zou wel voor de noc- dige roepingen rorgen. deed haar alle be zwaren ter zude stellen. Kansoe wordt de bakermat van China, Turkestan de wieg van de menschheld ge noemd. Wat hiervan zy. uit Kansoe Is China's grootste Keizer, Tsln Cheu Honng voortgekomen; hy heeft de vele kleine staatjes en vorstendommen in China tot net eene machtige mlllloenenryk vereemga en bevel gegeven tot het bouwen van den Chl- neeeehen muur, die 3300 KM. lang bit een dikte van 3 tot 5 en een hoogte van 5 tot 10 meter, thans nog een Ieders bewondering wekt. Twee duizend jaren storm en regen, aardbevingen, oorlog en revolutie hebben hun vernielingswerk beproefd aan dezen muur, doch hebben bem niet kunnen ver woesten, hoogstens hier en daar wat af kun nen brokkelen. Over Kansoe en Turkestan liep in vroe ger eeuwen de groote verkeersader tusschen het Oosten en Westen. Hei kan zich beroemen een der en drukste karavaanwegen uit de wereld geschiedenis te bezitten. Dit land vormoe nameiyk in de 15e eeuw de eenige verbinding tusschen Azië en de overige deelen van de destijds bekende we reld. Vanaf 2000 jaar vóór Christus trokken groot karavanen beladen met kostbare zijce vanuit het hetnelsche rijk naar het Wecten en ruilden deze goederen in tegen den licht- Aanvoer 71 wagens, zynde 326(1 stuks groenen Jade-steen, door de Chlneezen je-met Ryksmerk 48—51; 2e soort met zocht, om er hun afgodsbeelden uit te bei telen. Hans had zeven jaar bij z’n baas gediend. Toen zei hij „Raas, m’n tijd is om, nu j wou ik graag weer naar huis, naar m’n moe- mag ik m’n loon t” f Zijn baas antwoordde „Je hebt me trouw en eerlijk gediend naar ik dus het loon." En hij gaf hem een stuk goud. zoo groot als het Hans haalde z'n zakdoek klomp goud er in, zette het pak op z’n schou- I der en aanvaardde den weg naar huis. 1 Toen hij daar zoo liep, kreeg hij een ruiter in *t gezicht, die lustig en vrij op z’n flink paard voorbij draafde. „Hè.” dacht Hans. half hardop, „wat een heerlijk ding is dat i rijden toch. Je zit als op een stoel, stoot je aan geen steen, spaart je schoenen en je komt van zelf vooruit." De ruiter, die dit gehoord had. riep hem toe „Wel Hans, waarom ga je dan te voet T” „Och. ik moe; dien klomp naar huis chugen *t is wel goud, maar hij drukt me zoo, en ik kan m’n hoofd met recht houden.” De ruiter hield z’n paard in. „Weet je wat T We moeten ruilen ik geef jou m’n paard en jij geeft me je klomp goud.” „Wat graag 1”, zei Hans, „maar dat zeg ik je, dat het sleepen is I” De ruiter steeg af, nam het goud en hielp Hans op het paard hij gaf hem den teugel in de hand en zei er bij „als je nu wilt, dat het lekker gauw gaat, dan moet je met je tong klakken en hop, hop, roepen.” Hans was zielsvergenoegd, toen hij nu frank en vrij op z’n paard zat. Na een poosje viel het hem in, dat het toch wat vlugger moest gaan en hij begon met de tong te klakken en hop. hop, te roepen. Het paard nam toen een flinken draf en vóór Hans her gewaar werd, lag hij er af in een sloot tusschen den akker en den weg. Het paard zou op hol zijn gegaan, als het niet door een boer was vastgegrepen, die een koe voor zich uitdreef. Hans kwam met moeite weer op z’n beenen en werkte zich tut de sloot. Maar hij was verdrietig en zei tegen den boer „*t Is geen aardigheid, dat rijden, vooral niet op zoo’n beroerden knol als deze, die je heen en weer schudt en je er af gooit, op gevaar af ie hals te breken. Ik ga er niet meer op. Neen, dan is een koe wat anders, daar loop ie op ie dooie gemak achter en je hebt vast alle dag je boter, melk en kaas. O, wat had ik graag een koe I" „Nu,” zei de boer, „als ie dat zooveel waard is, wil ik wel mijn koe tegen je paard ruilen.” Hans was de koning te rijk. De boer sorong op *t paard en reed vlug weg. Hans dreef bedaard z’n koe voor zich uit en dacht onder wijl over z'n goeden ruil. „Heb ik een stuk brood, en dat zal ik toch wel altijd hebben, dan kan ik, als ik wil, er alrijd boter en kaas op eten heb ik dorst, dan melk ik m’n koe m’n liefje, wat wil je nog meer Toen hij bij een herberg kwam, hield hij stil en at heel verheugd alles schoon op. wai hij bij zich had z’n middag- en z’n avond brood en voor z’n laarste paar centen uet hij zich een half glas bier inscl enken. Toen dreef hij z’n koe weer verder, naar z’n moe- der’s dorp 'oe. Tegen den middag werd de hitte drukkender en Hans was op een hei waarop hij nog wel een uur moest wandelen. Hij kreeg het zóó benauwd, dat z’n tong aan zijn verhemelte kleefde van dorst. „Daar is wel raad voor,” dacht Hans, ,jk zal m’n koe gaan melken en de melk zal mij verfrisschen.” Hij bond de koe aan een dorren boom en hield z’n leeren muts er onder maar hoe hij zich ook uitsloofde „er kwam geen droppel melk te voorschijn.' Hij gedroeg zich ook zóó onhandig, dat eindelij^ het ongeduldige dier hem met z’n achterpoot zoo n slag tegen z’n hoofd gal. dat hij op den grond rolde en zich heel lang niet meer bezinnen kon. waar hij was. Gelukkig was er luist een slager op den weg, die op een handkar een jong var ken voortreed. „Wat zijn dat voor rarigheden 1" riep hij en hielp den braven man op de been. Hans vertelde wat er gebeurd was. De slager gat hem z'n flesch en zei „Drink eens. dat zal je goed doen. Die koe zal wel geen melk meer geven het is een oud beest, nog alleen maar goed om geslacht te worden." „Zoo. zoo." zei Hans en hij krabde z’n hoofd eens. „wie zou dat gedacht hebben Het is wel een goed ding, als je thuis zoo’n dier kunt slachten wat een vleesch krijg ie dan 1 Maar ik. geef met veel om koeienvleesch. het is met sappig. Ja, zoo’n long varken volgens bet gebruik, een oneven aantal dacsmaakt anders en dan de worst ook nog 1" „Hooi eens. Hans." zei de slager, „om ie de beide zetels. Tegen den achterwand1 een pleiner te doen, wil ik wel ruilen, dan J* varken voor de koe.” „Dank voor de goede vriendschap," zei Hans en gai hem de koe over het zwijntje liet hij van de kar losbmden en het touw, waaraan het vast zat, hield hij in de hand. Hij hep weer verdei en overdacht hoe hem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12