FEUILLETON ^Buitenlandsch C^fieuws PUROL DE NEDERLAAG DER FRANSCHE REGEERING DE POLITIEKE WINST VAN DEN HAAG Spoorwegongeluk Ontspanning onder de successiestatcn De douanetarieven van Het Kabinet dient zijn ontslag in DE GEHEIMZINNIGE WRAAK Gemengde Buitenlandsche Berichten Vier menschen bevroren De Vlootconferentie bedreigd door de Fransche eischen? Maginot over de veiligheid Fransche grenzen Vrouwen bij dc recherche Ernstig scheepsongeluk Felle koude VIER WEKEN VLOOT CONFERENTIE Uit Sovjet Rusland De regeering afgetreden De Jazz-band een uitvinding van den ouden tijd De tiende verjaardag van de „Poolsche corridor” Negen vissefaers verdronken dë Duitsche Rjjksminiaterz Schmidt en Diet- Uit Memel wordt gemeldNaar eerst thans t It paaaagiezz gewend van is een Een conferentie te Genève met medewerker Benesj i-factor 1 de Fransche delegatie vertegenwoordigen. Het voorspel weer uw» n gincn uc aauuoMii uc Een waarschuwende scnop tn naar zy deed toen werd zij weer opge- volkomen I >gj>; ACHTTIENDE HOOFDSTUK. DE ACHTERVOLGING. Ruwt Huid Ruwt Handen Ruwt Lippen Een 4-taJ een de se- ze op gaan gaf antwoord. HU griste een van diepte. In bet geheel geraakten hierbij 17 personen te water. Na veel moeite slaagde L2L /er ken en in veiligheid te stellen. Hy redde nog een paar anderen en snelde toen met hen naar het naastbUzUnde dorp om hulp te ha- Ke“led d?r leD- In totaal werden er 8 personen gered. - terwijl 8 mannen en een vrouw om het le ven kwamen. ste gedeelte van het meer bevonden, zonk de eene op een gegeven oogenbllk door het Us en sleurde de andere slede mede In de GENEVE. 17 Februari De Internationale Conferentie tot het sluiten van een wapen stilstand op t gebied der douanetarieven de eerste officieele regeeringsconferentie van den Volkenbond voor belangrijke kwesties van ftnancleele politiek is hedenmorgen de door haar president, den vroegeren Deenschen dat --- -- ------ en De ziekte der Koningin Door den lijfarts van de Zweedse he Ko ningin werd uit Rome naar Stockholm gete legrafeerd. dst de toestand van de Koningin Zondag minder gunstig is geworden. Giste ren was de ademhaling der Koningin uiterst moeilijk. Konlng Gustav, die zich aan bet ziekbed bevindt, heeft zijn reis naar Nice opgegeven en zal te Rome blijven. is na de door haar bij de Ftnancleele Wetten In de De opvarenden van de vermiste kolenboot ..NerriU”, welke te Cape May (New-Jersey 1 vermist werd, is heden in be vroren toestand teruggevonden. Tardieu weer kabinetsformateur? Voor de ministers naar het Elysée gingen ten einde hun ontslag aan Doumergue aan te beiden, verklaarde Chéron aan de pers dat het kabinet bjj de stemming over de inkom- stenbegrooting een vaste regeeringsmeerder- beid op den voorgrond stelde. Men kon niet toestaan, dat bjj de stemming over iedere paragraaf telkens weer de vertrouwenskwes tie moest worden gesteld. Het kabinet zag MacDonald uit de independent Labour Party getreden MacDonald heeft zijn lidmaatschap van de Independent Labour Party opgeaegd. De bla den schrijven dit uittreden toe aan de aan vallen welke van de zijde van den linker vleugel der Labour Party op de Regeering worden gedaan. Deze vleugel wordt geleid door de vooraanstaande leden der Indepen dent Labour Party. Tijdens een inspectiereis van de verdedi gingswerken aan de Noord-Westelijke Fran sche grens heeft de Fransche Minister van Oorlog Maginot te Doual het woord gevoerd over de Fransche grensverdedlglng in het Noorden. Het is nu eenmaal niet mogelijk tegenover het bevriende België machtige verdedigingswerken op te richten, terwijl t bovendien ook moeilijk is. tn een dicht be volkt belangrijk industriegebied een verde digingslinie te vestigen. De verdedigers van de Noordelijke grenzen kan echter op andere manier beveiligd worden. In het gebied ten Noorden van Rjjssel. tot Duinkerken toe kan men evenals vroeger zijn toevlucht ne men tot Inundaties Er zijn reeds maatre gelen getroffen om Ingeval van oorlog een feilloos werkende waterlinie te scheppen, die een velllgen steun zal bieden. In het meer Zuidelijk gelegen gebied, dat buiten waterlinie valt, bouwd worden. lyken wederopbouw van Europa door alle mogendheden worden beschouwd. De taak van de conferentie is tweeledig: le. het sluiten vaneen wapenstilstand op 1 douanetarieven: 2e het vaststellen van de groote lijnen voor de verdere onderhandelln- gen Het zwaartepunt der besprekingen zal zijn. arts van den Czaar Dr Badmajew. was een Kalmuk en Boeddhist. Badmajew was de eenige dokter, die de bloedingen van Zare- witsch tljdelljk kon stelpen, en derhalve stond htj bjj het keizerlijk hof in zeer hoog aanzien. Dr Badmajew hield geregeld tn hofkringen Tlidens de behandeling der financieele wetten Tlidens de behandeling oer financieel? vetten verminderde de regeerlngsmeerder- .leió zoo snel, dat, toen minister Cheron de vertrouwenskwestie stelde, naar aanleiding van een voorstel tot vermindering van dc grondbelasting op onbebouwde stukken grond waardoor de staat een inkomen van 50 millioen francs zou derven, slechts een zeer geringe meerderheid voor de regeering bleek Te- Berlijn heeft het eerste e. amen plaats gehad voor vrouwelijke recherche-ambtena- ren. die een cursus van 4'4 maand hadden gevolgd aan het polltle-lnstltuut te Potsdam. Acht dames iaagden. ZU worden volgens de „Vosslsche Zcltung" commissaressen der recherche, voorzoover er plaatsen voor haar open zUn. De andere dames worden hulp- comnussaressen en maken dan op de gewone wijze promotie. Drie commissaressen blijven te Berlijn, de andere zullen elders geplaatst worden. In Fransen-Marokko, in de monding van de Bebu-rlvtcr, heeft een ongeluk plaata genad. dat aan vijf menschen het leven heeft gekost. Een achttal Marokkanen had In een bark plaats genomen, om zich naar de haven van Medhya te begeven. Onderweg werd net schip echter door een r.evlgen storm verrast. Het werd tegen den ankerketting van sen sleepboot gedreven en sloeg daardoor otu. Dne der opvarenden konden op bet laatste oogenbllk gered worden; de ovengw vijf verdronken. In Zwitserland is sinds Zondag een aars— merkelijke temperatuursdallng ingetrecen. Het gelicele Noorden en Westen des lanoa zun met een sneeuwlaag van 20 tot 25 c ~Jt bedekt. Teiwyl in het Berner-Oberland de tempe ratuur tot ongeveer 9 graden en in Engadin tot 11 en 12 graden onder nul is gedaald, beerscht in net gebergte een temperatuur van zelfs 13 graden onder nul Het Zuldeluk deel der Alpen is no* sneeuwvrij, doch ook bier werden reeds een temperatuursdallng en toenemende bewol king waargenomen. Gisteravond is in de nabijheid van Glas- een trein tegen een ervoor rijdenden trein gebotst, waarby ongeveer 70 passagiers I werden gewond. De gewonden zijn zoo snel mogeljjk. deels in auto's, deels met een extra-trein naar de naastbyzlinde zieken huizen vervoerd. Verdere berichten ontbre ken vooralsnog. „Ja, aai zou onbegonnen werk geweest rijn," moest Sherrington toegeven. ..niemand had ook gedacht dat we hem zóó zouden terugvinden. Je hebt gelijk. Nima. het ia beter zoo.* „We hebben dus alleen rekening met het meisje te houden. Om te beginnen, moet deze tijding haar voorzichtig verteld wor denwerk voor u. broeder I En daarna van genoegen by bet vooruitzicht ging zijn stem wel een paar tonen de hoogte in. „komt onze arakdrinker aan de beurt De wet van de bergen voor hem en voor dien duivel, die zooeven hier beeft liggen fluisteren. Ik ken nu hun bedoelingen Kom broeder!" Langs net smalle terras liepen ze naar de kloosterpoort terug Een oogenbllk later sta ken ze weer dwars het voorplein over, op weg naar Sherrington's tent. Van uit de worden gelascht of in de z.g. van tonnage vrijgestelde klasse schepen moeten worden de Jjngedeeld. De leiders der Britsche Amerikaanscbe en Japansche delegaties kwamen In den namid dag opnieuw bijeen. enkels vastmaakte. Pas toen rij h”’ fva» h’* heer IfMj Zoo bard zij kon begon ze nu om hulp te roepen, maar de tastende hand van haar vijand vond haar gezicht onder de dikke yak- deken en meteen voelde ze een benauwenden druk op haar hals vlak onder haar kin De onbekende sprak geen woord, maar ril be greep. dat dit drukken een waarschuwing was. waaraan zy wël zou doen te genoor- samen, «rilde ze zich niet aan ernstiger din gen blootstellen. Want dat de man geen oogenbllk sou aarzelen om bü te hardnek- klgen tegenstand andere én afdoende maat regelen te nemen, dat vertelde haar Intuïtie haar wel Zjj onderwierp zich dus en bleef doodstil liggen Als gevolg hiervan hoorde zy aem op een manier, die haar het angstzweet deed uit breken. lachen en onmidaellyk daarop werd zy opgetild. als een zat over zjjn schouder gegooid en zoo de ten' uit en naar bet haar toeleek het voorplein opgedragen Een paar minuten liep de man soo met haar voort dan Het h0 haar van zijn schouder glijden en gooide haar onzacht in de sneeuw. Nauwelijks voelde ril rich vry van hem. of zU hernieuwde haar pogingen om los te komen Zy staknaar handen en onze ontdekkingen een oordeel mag vor men” verklaarde de Amerikaanscbe geleer de. „dan zou het heelemaal geen verbazin* wekker^ dat de Mexlcaansche Cowboys uM de oudheid reeds de charleston en black- bottom gedanst hebben op de mee* cte jazz-muziek*'. Minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Moltke. In de groote glazen zaal van den Volkenbond geopend. De deelneming van de zijde der regeerin gen en van de pers is zeer groot. De aan wezigheid van de vertegenwoordigers der re- geeringen van alle Europeesche mogendheden, met uitzondering van Albanië, evenals bet onderwerp van bespreking, geven de confe rentie een uitsluitend Europeesch karakter. De staten bulten Europa, in de eerste plaats de Vereenfgde Staten. nemen slechts als waamemef? deel. De conferentie verschilt principieel van de groote economische conferentie van 1927 door de mogelijkheid van bindende overeenkom sten. Aanwezig zijn 34 gasten, o.w„ 6 buiten- Europeescbe waarnemers en in totaal meer dan 100 officieele gedelegeerden en deskun digen. Verschillende naties zttn door leden der re giering vertegen woord‘gd. jtavnweztg zijn de Ministers van Handel van Engeland en Frankrijk. Graham en Flandin. Meer, dat omstreeks 40 KM lang en 7 K M breed is. ter vlschvangst uitgetrokken. Te- gen het vallen van den avond keerden twee president, sleden terug, welke aan elkander waren vast- -7 ZZZZ.Z- gebonden en door een paard getrokken wer- deze zullen versterkingen ge- gen en gardeofflcieren gingen over tot hei Boeddhisme. De Boeddhistische tempel werd voor den oorlog druk bezocht door de ver tegenwoordigers der arutrocatle van Bint Petersburg Ook thans nog mag deze tempel i zich in een zeer druk bezoek verheugen, maar thans is het een ieel ander soort pu bliek. die men daar ziet: Chlneescbe arbei ders. Kirgizische straathandelaars. Oostersche too verkuns tenaars, aanhangers van de vele mongoolsche stammen uit het Aziatisch ge deelte der Sovjet-Republieken, alsook heel veel Japanneezen. In een klein huis naast den tempel woont de Boeddhistische Bisschop. Agwan Dordschl, die destijds door den Thlbetaansch m Dalal- Lama naar Sint Petersburg geaonden werd. Toen in 1904 de Heilige Stad Liassa door de 1 Engelschen werd bezet, was het Agwan Dordschl die den Dalai-Lama op zijn vlucht vergezelde. De tljdeltke vertegenwoordiger van den Delia-Lama in Leningrad Is een teer voorname persoonlijkheid, ale in zeer boog aanzien staat. Zijn werkkring is zeer uitge breid Het rechtsgebied omvat de CMneezen- buurten van Moskou en leningrad en strekt rich verder uit over de Kirgizische steppen en komt zelfs tot aan de kust van den Stillen Oceaan. De vertegenwoordiger vin den Dalai-Lama geniet op zijn reizen alle moge lijke medewerking en steun der Sovjet-auto- riteiten. Er is natuurlijk een zeer goede reden voor een dergelijke houding der Sovjets, want met hun anti-godsdlenstlge politiek en kerkver volging zouden zU in Aziatisch Rusland wei nig aanhang vinden. De Boeddhistentemjx‘1 in Leningrad is een echt pelgrimsoord voor de Aziatische vol keren. die naar het Westen komen. Voor de Sovl-t-autorltetten In zijn prona-andis- tische waarde zeer groot omdat een bestrij ding van dezen godsdienst zelfs den Sovjets niet raadzaam schijnt. De Sovjetregeenng, die een feilen strijd voert tegen den godsdienst en dezer dagen zelfs verboden heeft om trouwringen te dragen, omdat zij die als een ..zinnebeeld van godsdienstige vooroordeelen" beschouwt, staat wel toe. dat er godsdienstoefeningen worden gehouden In den Boeddhlstlschen tempel, die zich in een der voorsteden van Leningrad bevindt. Deze tempel werd nog rióh. de Belgische Minister van Buitenland- bekend is geworden, heeft Vrijdagavond bij <len °P8er*c*lt en er^ is een bij- «che Zaken Hymans, de Italiaanache Minis- Verwacht wordt, dat hoewel Tardieu. die naar bekend is, lijdende is aan een lichten griepaanval en keelontsteking, niet in staat zal zijn te Londen terug te keeren voor het einde dezer week, de leiders van de delega- j ties morgen hun discussies zullen hervatten ten aanzien van de cijfers welke in de me moranda der verschillende delegaties zun-i uiteengezet. Briand zal bij die gelegenheid een breed opgezet program voor de werkzaam- de Fransche delegatie vert-genwoordlgen. heden voor het sluiten van een overeenkomst De positie is thans aldus, dat de exjierts utt een schema hebben opgesteld van de methoden ter verzekering en beperking van de cijfers der scheejrstonnage door globale tonnage en tonnage der categorieën De cijfers, welke door de verschillende mo gendheden ten aanzien van huurtonnage worden overgelegd bieden een basis voor de behandeling door de hoofden van de dele gaties. Uit den aard der zaak zijn de1?? cijfers zeer voorloonig. Sinds de door een der mo gendheden' gestelde eischen. kan dit een te rugslag hebben op de eischen door andere mogendheden gesteld. Het vraagstuk der toewijzing is belangrijk en delicaat. Tot nu toe zijn de onderhandellngen steeds van vriendschappelijkcr aard geweest. In- tusschen zetten de deskundigen vandaag hun onderzoek naar sociale schepen, zooals oefen schepen. watervliegtuig-, ter onderscheiding van vliegtuig-moederschepen en andere klei nere verscheidenheden der tonnage voort, aangezien hun taak is te beslissen of in de toekomst een vervanging van een dergelijke tonnage in die der categorieën zou moeten vijand vermocht ze niets. De lus werd lager door hard te gillen de aandacht te trekken en lager geschoven en onder het schuiven F trok de man ze vaster aan; toen voelde ze haar kreu. end Ineen krimpen. Daarna wacht- hoe hij het touw vlug om en om sloeg en te zij gelaten af. Zoo gingen er een paar eindelijk met een flink aansjorren om haar minuten voorbij, toen werd zij weer opge tild, een eind gedragen en daarna, als een zak voer, over den rug van het een of aader lastdier gegooid en in die houding vastge sjord. Bijna onmiddellijk daarop zette het dier zich in beweging. In een aanval van radeloosheid steunde zij hardop; bij de gedachte, dat elke stap van het dier haar verder weg bracht weg van haar vader, weg van Nima, brak het koude zweet haar uit. Aan Sherrington durfde zij niet te denken onbewust over tuigd als zij was. dat de onbekende het nooit gewaagd zou hebben haar te ontvoeren, als hü den jongen Engelschman niet eerst on schadelijk gemaakt had Dat Husky zich zoo ontpopt had! Want natuurlijk was net Hus ky, die haar dit aandeed wie anders zou het in zijn hoofd gehaald hebben om haar op zoon schandelijke, op zoo'n meer dan minderwaardige manier te oehandelen? Gloeiend van drift probeerde zij door rich heen en weer te gooien, door zich in allerlei bochten te wringen los te romen Even kon ze ongemoeid haar gang gaan, toen Kreeg zij met het een of ander zwaar voorwerp een slag op het hoofd. Al naar spieren ont spanden zich in machtelooee overgave Half, bewusteloos, met haar hoofd in de benauwd- warme yakdeken slap tegen den schoft van annen onder de touwen door en trachttehet dier, liet ze rich voortdragen. kenbond tot nu toe heeft geleld, evenals op de besluiten van de Economische Wereld conferentie. die tot nu toe zonder resultaat zün gebleven. De huidige conferentie kan slechts als een eerste stap op den weg naar een gezamen- een der vlsschers erin zich omhoog te w< De Haagsche overeenkomsten hebben, zoo als nu olljkt buitengewoon belangrijke re sultaten opgeleverd, die langzamerhand wan den dag treden in een ontspanning van de verhouding tusachen de successlestaten. Alle financieele. deels ook staatsrechtere kwes ties. die uit de ontbinding van de vroegere Habsburgsche monarchie waren voortge vloeid, en die tot nu het onderwerp uitmaak ten van tallooze scheidsgerechte-processen, onderhandellngen bjj den Volkenbondsraad redevoeringen van ministers, pers-oorlog. enz. zijn met één klap en volgens het stand punt van bet gezande menechenverstand ge regeld. Deze gunstige uitwerking is het eerst te bemerken geweest in Hongarije, waar men nu een toenadering met de naburige staten verwacht Minister Benesj heeft in den Senaat Verklaring gegeven, dat de Tsjechoslowaak- De regeering behandeling der Kamer geleden nederlaag afgetreden. Minister-President Tardieu. die thans we gens riekte het bed moet houden, had den •Minister van Rnanciën Chéron opdracht ge geven nog gisteren den President der Repu bliek schriftehjk het aftreden der Regeering mede te deelen. dit ten vinde de politieke atmospheer zooveel mogelijk te zuiveren t te werken. De economische wederopbouw van Europa is een onafwijsbare voorwaarde voor den OQonomlschen wederopbouw van de wereld. In de hedenmiddag te houden zitting zul len de vertegenwoordigers van de 3 uit- npodigende mogendheden. Engeland. Frank rijk en België, het princlpieele standpunt van hun regeertngen ten opzichte van het denkbeeld van een wapenstilstand op het gebied der douanetarieven en over het ver loop der onderhandellngen uiteenzetten. Volgens onderzoekingen van den Ameri- kaanschen archeoloog H. L Brown uit Port land. is de syncopische jazz-muziek die thans zoo tn de mode is, volstrekt geen uit vinding van den modernen tyd. men be weert dat ril duizenden Jaren geleden reeds bekend was onder de oudste bewoners van Mexico. Brown baseert zijn bewering op de vondst van merkwaardige muzkk-instru- menten die veel op de tegenwoordige mo derne jazz-Instrumenten gelijken en die bij zjjn opgravingen te Mexico voor den dag gekomen zijn. Vele van deze Instrumenten herinneren aan de saxophone of clarinette Tegelijkertijd vond men daar een heele party slagwerk-lnstrumenten die heel goed gebruikt konden worden by de moderne jazzbanden, waar zy hensch geen slecht figuur zouden maken. „Als ik mij volgens Bij de stemming over de doer den Minis ter van Financiën Cheron gestelde vertrou wenskwestie bleef de regeering met 281 tegen ’86 stemmen in de minderheid. De gebruikelijke meerderheid van 60 tot 70 stemmen welke de regeering-Tardieu toi dusverre steeds bij vertrouwenskwesties ter gelegenheid van de behandeling van finan cieels aangelegenheden behaalde, is thans dus achterwege gebleven. De tiende verjaardag van de inlijving van Pommerellen oy Polen, den z.g. .Poolschen corridor welke Polen zyn ligging aan zee verschaft is feestelijk herdacht. Reeds vroeg in den morgen werden door verschillende militaire kapellen muziekuitvoeringen gegeven en tegen tien uur begaf zich de president van de Poolsche republiek, begeleid door een groot aantal autoriteiten en vele leden van den Generalen Staf naar de Schutzenkerk. waar een bijzondere dienst werd gehouden Na de MIs vond een symbolische parade van troepen plaats De voorzitter van den Ge meenteraad hield een rede, waarin hy er op wees, dat Pommerellen nimmer een handels- object voor de internationale politiek zal mogen worden, en verklaarde dat Polen de wacht zal houden over het Vredesverdrag By deze gelegenheid Werd voor de eerste maal gemeenschappelijk gezongen de pas gecomponeerde ..Baltiache hymne”. Tegen 1 uur vertrok de president der re publiek weer naar Warschau. zich niet verantwoord wanneer het de in komsten aan de demagogie overleverde. In politieke kringen is men algemeen van •pvattlng, dat Doumergue Tardieu wederom ■pdracht zal geven tot het formeeren van een nieuw kabinet, dat. naar men verwacht Voensdag of Donderdag gereed zal zyn. en niet essentieel zal verschillen van het afge- reciene. Een verschuiving naar links word! niet waarschijnlijk geacht. liggen kijken, tot het o'peens tot haar door drong, wat dat Ilchtschynsel was: het blau we maanlicht op het besneeuwde dak van de klooster.bygebouwen. En meteen was rij klaar wakker. Dat ze het besneeuwde dak kon zien, was een bewijs, dat de kleppen van haar tent open waren! &i voordat zy zich ter ruste gelegd had. was Nima of Nick ze komen dichtrygen. Met die gedachte kwam een ^fachuweiyk gevoel van angst. Maar zU bedwong zich. Met al haar zintuigen gespannen bleef ze onbeweegiyk liggen luisteren, voordat zy alarm sloeg, moest zij er zeker van zyn. dat het noodig was. Eerst hoorde zy niets, maar dan opeens kreeg ze een schok van schrik het was of ze iemand snel, onregelmatig hoorde ademhalen. Met haar oogen dicht probeerde zy te bepalen, waar het geluld vandaan kwam Terwijl zy zoo lag. kwam er plotseling iets zachts en harigs op baar ge zicht neer. En op hetzelfde oogenbllk werd re door een paar krachtige armen omgrepen, als een kind van hakr geïmproviseerde slaap brits getild en voelde ze iets over haar hoofd en schouders schuiven, een lus van touw! Wnd van angst, begon rij tegen te sparte len; terwijl zy de lus naar boven trachtte te schuiven, riep zy zoo luid zz kon om hulp. Maar al haar inspanning was te ver- geefsch. De deken over haar hoofd smoorde haar angstkreten; zij stikte bijna in het lange haar en tegen de annen van haar gebruik van geld in het belang der econo mie Roemenië is eveneens tevreden; het heeft niets te betalen en verkrygt by de algemee- ne afrekening nog een jaariyksch overschot. Bovendien is het bevrijd van het odium, dat op het landrustte door de jarenlange on derhandellngen over zjjn onteigening tegen over Hongaarsche grondbezitters. Ook Joegoslavië is bevredigd. Het verkrijgt van de Duitsche reparatlb-betalingen 5 pCt vólgens den Spa-sleutel; de groote mogend heden hebben de schulden geschrapt voor overgenomen staatsgoederen van de oude monarchie, evenals de zoogenaamde adml- nistratie-schuld. Alleen In Tsjechoslowakye bestaan er grieven, die hoofdzakelyk van psychologlschen aard zijn. Er worden stem men gehoord, die er tegen zyn, dat Tsjecho- slowaküe door de groote schuldeischende mogendheden, of tenminste door enkele van hen, in Den Haag niet als bondgenoot Is behandeld. Er wordt kritiek uitgeoefend op het rekenings-clearing. dat aan het land aanmerkeluke verplichtingen oplegt; deze zjjn echter geenszins drukkend in verhou ding tot den welstand van het land en de waarde van de. by de ontbinding van Oos tenrijk -Hongarye. overgenomen bezittingen Het exposé, dat de minister van buitenland sche zaken. Dr. Benesj, over dit resultaat der onderhandellngen heeft voorgelegd, staats-seerrtaris Stimson noemt het tevredenstellend. Inderdaad zyn over Ta-dieu's houd’ng by de sterke economische belangen van Tsjechoslowakye byzonderheden van de overeenkomst en betrekkelijk geringe mate- rieele offers slechts bijzaak, vergeleken met den vooruitgang in de verhouding van het Europeesche Zuid-Oosten en met de econo mische mogelijkheden, die door de kalmee- ring en saneering geopend zjjn. Het zou tijdverlies zijn, de voordeelen en dkdeelen. die uit deze groote clearing-trans- actie voortvloeien voor de afzonderiyke deel nemers. tegen elkaar op te wegen Er zyn problemen van enorme politieke, ftnancleele en economische draagkracht voor alle deel hebbende staten voor goed uit den weg ge ruimd. Het is opmerkeiyk, dat de bevoegde ministers van al deze staten een vriend schappelijke samenwerking als de hoofd winst van deze overeenkomsten boeken. Een dergelijke overeenstemming heerscht er Hért den oorlog voor de eerste maal; heeft haar wortel in het inzicht, dat net de hoofdtaak is van alle volken, maar voor al van "deze buurstaten, den vrede te sta- billseeren en alle nationale krachten in te spannen, om een eind tc maken aan den economischen nood. De „Times" van gisteren geeft een over zicht |jin het werk der Vlootconferentie, Dadelijk na het avondmaal van tsamba en heete thee met zout en boter, was Janet naar haar eigen tent gegaan. Na een in spectie van het Interieur van deze primi tieve slaapgelegenheid, dat er in bet flakker- '.icht van de sputterende boter, amp niet be paald aanlokkelijk uitzag. legde ze zien ter ruste. Bonder één oogenbllk van angst, daar voor was ze te gelukkig door de nabyheid van den man. van wlen ze hield! Het duur de echter vry lang voor het haar gelijkte den slaap te vatten. De gedachte, dat zij haar vader eindeiyk gevonden had ergens in dat groote gebouw aan den anderen kant van het voorplein moest hy zich bevinden dat ze hem den volgenden morgen misschien al ontmoeten zou Het haar geen oogenbllk met rust; Maar eindeiyk kreeg haar ver moeidheid ze had een langen, zwartn dag achter dew rug de overhand. Na mis schien een half uur van rusteloos zich heen en weer gooien, viel ze in een diepen droom- loozen slaap Midden in den nacht werd Be wakker, zy teerde zich op haar andere zijde en wilde juist met een slaperig besef, dat het toch wel heel erg koud was. haar deken van yakhulden wat hoogerop halen, toen haar aandacht getrokken werd door een licht schijnsel recht voor baar uit Door haar bij na gesloten oogleden heen bleef se er naar verplichtingen, op zich genomen; niet onder dezen titel maar voor administratie-behoef ten Hongarye heeft zich hiertoe principieel bereid verklaard omdat het zich - In te genstelling tot Oostenryk's standpunt als rechts-opvolger van de oude monarcnle voelt. Het heeft een zekere dekking oereixt voor de aanspraken van zyn optanten in de overige successlestaten. vooral Roemenië, nadat voor dit doel twee fondsen gevormd zyn. van 240 en 100 millioen goud-francs. Hongarije betaalt, behalve de genoemde jaariyksche bedragen, na 1943 de som van 135 millioen goud-francs per jaar, maar niet in deze fondsen De tegenwerpingen van een deel der Hongaarsche meenlng tegen deze verplichtingen of tegen het feit, dat de opbrengst van scheidsprocessen grootendeels den grooten landeigenaars toevloeit, wegen niet heel zwaar vergeleken met het succes van de algemeene regeling. Ook In Hongaiije is nu de weg vry voor investies. voor net De Engelsch-Amerikaansch-Japansche on derhandellngen beoogen ir hoofdzwak de moeilijkheden, welke ae totstandkoming van een driemogendheden overeenkomst in den weg staan, te ellmlneeren De vooruitzichten op een vyf-mogendhe- den-overeenkomst worden op het oogenbllk. op grond van de door Frankrijk aangenomen houding, zeer ongunstig genoemd. Een en ander heeft tot gevolg, dat uit alle macht gewerkt wordt om een accoord tus- schen de groote vloot-mogendheden te be werkstelligen. De aar Engelsche zijde nog bestaande moeilijkheden gaan niet uit van de Britsche regeering doch van twee der Dominions. In weerwil van den door de Ja panners kenbaar genaakten afkeer van een drie-mogendheden-overeenkomst, is men er thans van overtuigd, aat nrnne bereidheid tot een dergeljik verdrag slechts een kwes tie van concessies is geworden. Naar een Anglo-Amerikaansche krwteera- overeenkomst Vernomen woidt, dat men van Engelsche zijde van meening is. dat. waaneer Frankrijk ziin eischen. ten aanzien van zyn bewape ning ter zee., zooals deze thans zyn gefor muleerd. handhaaft, en het huidige Fransche standpunt njet gewyrigd wordt, bet nood- zakelijk zal zyn het denkbeeld van een krul- I serovereenkomst tusschen Groot-Brittannlë en de Vereenigde Staten opnieuw in over weging te nemen en opnieuw pogingen te doen om zulk een Anglo-Amerikaanscbe Krui- ser-overeenkomst tot stand te brengen. met onvaste stem sche buitenlandsche politiek wel by haar geallieerden-politiek zal biyven, maar dat ze ook met de vroegere tegenstanders beslist vriendschappelijk en met goeden wil moet samenwerken Het bondgenootschap met de vrienden van Tsjechoslowakye is onder ze kere omstandigheden opgericht en het ont wikkelt zich ook nu nog organisch verder in den geest van een Pan-Europeesche politiek. Het bondgenootschap der Kleine Entente verliest zjjn scherpte, welke het in het begin heeft moeten hebben als verdedlgii tegen de expansie van sommige Hoi kringen. Daarom wil Tsjechoelowakije recht en stelselmatig aan het werk voor een nieuw bondgenootschap der kleine staten in Centreal-Europa. Dtt is de eerste stap voor een werkeiyk Al-Europeesch bond genootschap. Het is verwonderiyk, dat al deze belangen, die schijnbaar met elkaar in stryd zyn. op gemeenschappelijke formules konden worden teruggebracht en tot een synthese verwerkt. Oostenrijk is tevreden, want het heeft al zUn doeleinden bereikt en de weg is vrij voor den internen arbeid, die vooral den vooruitgang der economie moet dienen. Ook Hongarije is tevreden. Wel heeft het nog een reeks jaariyksche betalingen, na afloop van zijn in 1943 geëindigde reparatie- te bestaan tn dit nog alleen, dank zjj de 23 mlniztersstemmen. Toen dan ook by de behandeling - van belastingen der kooplieden, waarbij voorge steld weid om voor vrouwen, die in de zaak van hun zelfstandigen echtgenoot werken een zeker bedrag van het belastbaar inko men mag worden afgetrokken, minister Cheron ten tweeden male de vertrouwens kwestie stelde, bleken de stemmen te staken Ten einde een val der regeering te voor komen b-toogde Cheron nog. dat de debat ten thans waren gekomen op een algemeen noiitiek terre’n Hij wendde zich tot de re- veeringsmeerderheid. die hij oproep voor de regeering te stemmen. By herstemming bleek de kamer toen met een geringe meer derheid de regeering ten val te hebben ge bracht srelke nu reeds vier weken duurt. Men wyst erop, dat men in het algemeen eenleszins ongeduldig begint te worden. Men maakt zich minder bezorgd over de langzame vor dering der onderhandellngen dan wel over de wending, die is ingetreden door de Fransche voorstellen De ..Dally Telegraph" schrijft in een hoofdartikel, dat wanneer de Franschen hun eischen piet matigen, de Engelschen hun aanspraken d<enen te ver- hoocren. MacDonald wordt ervan verdacht, in elk geval te streven naar een practisch’ vermindering van de bewapening ter ree van Groot-Brittannië. Het is de plicht der Fritsche regeering. zich te laten leiden door feiten en niet door haar eigen wenschen Het geen rekening houden met de pnb’ie- ke opinie, die een voldoende beveiliging van de belangen van het Britsche Imne-ium verlangt, zou geiyk staan met zelfmoord van de regeering. De diplomatieke medewerker van ..Daily„Telegraph" weet mede te deelen in de afveloopen week van Engelsche Amerikaanscbe zijde tevergeefs getracht is. Tardieu tot de verklaring te brengen dat de Fransche eischen maxlmum-eischen zltn en slechts bedoeld ziin als basis voor nieu we onderhandellngen. De Amerikaansche i zou zltn ergernis hebben getoond door tlidens de besnrekingen het vertrek waarin deze gevoerd werden voordat het resnrek geëindigd was te verlaten. Tndlen de Fransehe eischen gehandhaafd blilven. blijft volgens de opvatting der Britsche deskundigen voor Groot-Brittannië niets anders te doen over. Jan de tonnage van alle scheepsklassen onder d’e der groote slagschepen en d~r vl'e’rtulg-moedersche- pen te verhoogen en wel in totaal met on geveer 130 000 ton Doch ook de vooruit zichten op een drie-mogendheden-overeen- koms' zün aanzienlijk minder gevonden doordat Japén te kennen heeft gegeven da; het zal toestemmen in het zonder meer doen vervallen van oude slagschepen tn 1936. alleen wanneer een overeenkomst tot stand komt tusschen de. vijf mogendheden, doch niet, indien slechts drie mogendheden hieraan deelnemen. Een speciale marine-medewerker van de .Daily Telegraph” verneemt, dat het Fransche besluit, om den bouw van den bekenden pantserkruiser A., den nieuwen Duitschen kruiser „Preuasen”, te beant woorden met het op stapel zetten van een nieuwen slagkruiser, definitief is. Frankrijk is voornemens een schip te bouwen van 20 24.000 ton. ultgcrust met geschut van 8 a 12-duims stukken. verte al keek Sherrington naar de tweede zwarte tent oe tent waarbinnen Janet sliep m gelukkige onwetendheid van het verdriet dat haar wachtte. Met een flauwe bocht zwenkten ze om een hoeveelheid yak-mest. die nog niet byeengegaard was. heen; nu konden ze den voorkant zien. En meteen was net of zijn hart stilstond. De beide tentkleppen waren open en voor de drie hoekige opening, bijna niet zichtbaar door de kleur van de tent, lag een deken van yakhulden in de sneeuw. HU rende er been. Voordat hy echter onder den kleinen zwar ten driehoek doordook, had hij met een ge voel van volkomen radeloosheid begrepen wat er gebeurd was. ..Janet!" riep hij Janet"! Niemand doosje lucifers uit rijn zak. streek een de noutjes aan en keek rond Het tent-rn. teiieur bood een wanordelijken aanbllk. het was duideiyk te zien, dat er een worsteling plaats gehad had Terwijl hy nog keek hoorde hij, vlak achter zich, de zware stem van Nima-tasht „Zoo is net meisje weg! De man is re- leirecht hierheen gegaan, dat hadden we moeten begrijpen. Nu nemen we onze toe vlucht tot het eenige wat ons nog over bluft: de Wet van de Bergen! Kom. broe der, de yaks opladen en dan dien duivel achterna! Tusschen Dae-chu en Kanton kan er veel gebeuren." Platellal een ernstig ongeluk plaats gehad rondere geschiedenis aan verbonden. De lyf- ter van Coöperatieve zaken Botal. de Oosten- Vrijdag tn de vroegte was een groot aantal rtjkrche Minister van Handel Haynlsch. Ook vlsschers op een der meren, het Plateiiaier Sovjet-Rusland was tot de conferentie ult- genoodigd, doch heeft geen gedelegeerden ge zonden. In zijn openingsrede wees de p. meucu vei u«, wexxe aan euvanuer waren vast.- graaf Moltke. in groote lynen op de econo- gebonden en door een paard getrokken wer- GT"„den, B?edd“*- mtsch-politieke onderhandellngen. die de vol- den. Toen belde sleden zich op het middel- ti5chen dienst en verschillende hovelln-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2