Gemengd oJ^ieuws Binnenlandsch Nieuws 4 PUROL DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE ONZE OOST Reddingsboot met „draadlooze" De woelingen in Indië SOCIAAL LEVEN STOOMVA A PTLIJNEN De Ziekenkassen der Mijnwerkers Centraal Kasbeheer Misbruik van vertrouwen FINANCIËN De rubberrestrictie Matroos onder kolen verstikt LUCHTVAART FA ILLISSEMENTEN 207 De vliegtochten HollandIndie Het Pensioenfonds in de Grafische Vakken De staking van schilders bij de Ned. Scheepsbouw Mij. Weer een groote brand te Middelburg De sociëteit „De Vergenoeging” afgebrand Indische Be ooting TWEEDE KAMERC8OU zWn- staat vast, dat geestelijk Op de ..Brandaris” Door noodweer geteisterd De Kotta Banjoemas en de omliggende ver- inlander Een ijsslachtoffer 4.35 verdaagd te stoomvaabt mu. xiDt»tun> opge- Cristobal. 18 te koopman Febr. 18 Febr. v. Cadix te CM- Onvoldoende maatregelen na het ongeval Febr. Point de Gallo. Batavia. 18 Febr. 18 Febr. Honr- Amst. Batavia, Londen te Duinkerken. ta <9 De huiszoekingen b(j de P.N.I. tot Besprekingen met den Rijksbe middelaar Vergadering var Woensdag 19 Februari. Voorzitter: Mr. J. R. H. van Schaik Oe Ned. Mijnwerkersbond doet een oplossing aan de hand Stopzetting van den tap gedurende de maand Mei zaak van deze be’é Deze begon met Wat de Britsche Minister van luchtvaart mededeelde ■elke schakel onze pioniers voort kunnen. 1 d’enst. en zoodanige stellig niet zou willen e J. F. COKN (thulsr.) para. 1» Fetir. PevhW RIOUW (uitr.) 18 Febr. te P. Said. Spr. de P.N. In de vi een vol Het zou sty de Kamer bfl nen ove; neur-generai Indië ligt. In uitvoering van de besluiten van het Nederlandse!) Brltsch Comité, genomen te Londen den 7en Februari JJ. had gisteren een vergadering plaats van Nederlandsche. Fransche. Belgische Zwitsersche en Dult- sche rubberproducenten. Met nagenoeg al gemeen* stemmen werd het Nederlandsch- □rltsche voorstel aangenomen om den tap gedurende de maand Mei 1930 geheel stop te zetten. In de Britsche rubberkringen Is dit besluit zeer gunstig ontvangen. BATAVIER IV 19 Rott.^te Gravesend, deaux. dam, J Feenstr Prinset 17 F< MAFIA. Rott. Ouessant. 208. En toen de plaatsen waren bezet, de voorstelling begon. Toen was Katrijn de eerste Wan hen. die toonde wat ze kon. Ze zong, ze sprong en draaide weer in het rond, huppelde heen en weer. Jan Klaasen danste den klompendans, vermaakte op 1280 möl van 17 Febr. v. Crista Buena zooals het trans-contli loopt en zonder wel! nömd. maar omdi Mr Iskaq heeft eervol ontslag verzocht als advocaat. xoi.labd--ambxxka.ujm NTCTHEROY. Vancouver n. Rolt.. 18 Febr. te Txindcn. ROTTERDAM braltar. RPAARNDAM 18 Febr. v. New Orleans naar Rotterdam. koli-amd—ArxrxA-ujx NIJKERK 19 Febr. van Antwerpen te Amst. WQT.T.awv»_wraw.awwvwa T.TTW AMSTELKERK 19 Febr. v. W.-Afrika Amsterdam. Gistermiddag is de 18-jarige Spraker bij t schaatsenrijden op een zg „klelgat" door het ijs gezaKt en verdronken. Eenlgen tijd later werd zijn lijk haald. Gisteren werd door de NederlandsAe Tele graaf Maatschappij „Radio Holland" een radio-installatie geplaatst op de reddings boot ..BrandarlsDe gelden voor deze instal latie waren bijeengebracht door studenten van de Technische Hoogeschool te Delft Aanwezig waren orn de heer de Rooy alt vertegenwoordiger van de Noordhollandsclv Redding Maatschappij en de heer van de Bergh directeur van „Radio Holland". Ei is uitgevaren en de proefuitzendingen zijn zeer goed geslaagd. mt, thans tot de huiszoekingen bij Zekere Marsoedi. die door niemand ^beweging werd vertrouwd, speelde Jde beweging als leider eener com munistische vereeniging. De neer Crame: noemde hem een spien der regeering en zeidr met de stukken te ku men aantoonen. dat eer brief van hem aan de Liga tegen imperialis me en koloniale onderdrukking niet door he' bestuur der vereeniging was goedgekeurd. Spr. echter kon aantoonen. dat. al? gevolg van dezen brief in een vergadering der Liga te Berlijn op 29 Mei 1929 aan het verzoek tot toelating tot de Liga is voldaan. Spr betoogt, dat de huiszoekingen op 29 December 1929 noodig waren, omdat de Re- ■geerlng kon verwachten, dat de aangekon- digde ongeregeldheden Inderdaad zoudeh uit breken. Langer afwachten zou onverant woordelijk zijn geweest. De Regeering heef; den Volksraad aanvankelijk ingelicht, doch een verzoek om nadere inlichtingen afgewe- zen. omdat het onderzoek dit nog niet toe liet. Spr. gapt hiermede volkomen accoord er. hU brengt hulde aar de Regeering in Indie die te rechter tijd Jngreep. Ook thans nog moet een afwachtende houding worden aan genomen. Welk ook het einddoel der politiek in Indië Met de behouden thuiskomst van de einddoel toch ligt in elk geval ver van ons. P.H AE.O. hebben de proefvluchten van de I K..L.M. naar Nederlandsch Indië een vroeg tijdig einde genomen. Niet omdat het onzen vliegers aan lust ontbrak, niet omdat het den handel aan ondernemingsgeest faalde om brievenmalen mee te geven, niet omdat er gebrek was aan ervaren piloten en be manningen. of aan een vloot van „kisten” mtale schip van de chak-1 onze pioniers er moeilijkheden rezen in Brltsch Indië./waar de route overheen loopt en zonder i van het werk niei Het ..Handelstylad” heeft zijn correspon dent in Londer zake rechtstreek: java Picmc.ur» BENGKALIS, PaciHck. n. van Balek Papan. Java—nsaALMr-unr MEDAN 15 Febr. v. Calcutta te Java, yuari: Hans van der Werf. Amster» acasserstraat 52. R-C. Mr. H. IX I. Cur. Mr. H. la Croix. Amsterdam tracht 778. - .coruari: J. P. van der Goot, koopman, Amsterdam. Brederodestraat 251. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr W. F. Schokktnc. Amsterdam, Leldschestraat 86. 17 Februari: C. van Walsttfn. koopman, Amsterdam. Madellevenstraat 1. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. W. F. Schokking. Amsterdam Leldschestraat 88. 17 Februari: L. Gobea, diamantklover, Amsterdam. Nieuwe Heerengracht '303. R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. H. J. van Bottenburg. Amsterdam. Weteringschans M. 17 Februari: O. A. Vis, zich noemende en schrijvende W. Vis. banketbakker. Amster dam, Vespuccistraat 40II R.-C Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. H. J van Bottenburg. Amsterdam, Weteringschans 68. 17 Februari: Mozes Vlschjager, smid, Am sterdam. Transvaalstraat 131 huis, R.-C. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. H. J. van Bot tenburg. Amsterdam. Weteringschans 68. 17 Februari: B. M. du Crocq. zaalchef Am sterdam. van Woustraat !90 ITT R.-C. MT. H. D. Feenstra. Cur.: Mr H. H. J. van Bot tenburg. Amsterdam. Weteringschans 68. Opeeheven wegens gebrek aan actief: 17 Februari: A. Vlaar. Amsterdam. 17 Februari: D. Rep, Diemen. Aan liet zusterklooster te Geertuidenberg meldde zich iemand aan, die trachtte pot- looden te verkoopen. Hl) hing daarbij zulk een treurig verhaal van zijn levensomstandigheden op, dat de zuster-portlerster ten slotte wat van hem kocht en zich verwijderde om het benoodlg- de geld daarvoor te halen. Terugkomende miste zij een mlssiebusje; daar ook de venter niet meer te zien was, vernacht ze onmlddellljk dezen van den diefstal en liep hem achterna. Eenlge voorbijgangers op den opmerkzaam gemaakt, bleven hem volgen, totdat een polltle-agent hem in bewaring nam. Hij is voorlooplg in arrest gesteld. Naar aanleiding van de staking van schil ders die in dienst van den Amsterdamschen schflderspatroon Wits werkzaam zijn bij de Ned. 'Scheepsbouw Maatschappij, heeft on der leiding van den Rifksbemiddelaar. mr. De Vries, een bespreking plaats gehad tus- schen de vertegenwoordigers der betrokken gezellenorganisaties en de werkgevers. Deze besprekingen hebben niet tot eenlg resultaat geleid, zoodat de staking onver anderd voortduurt. Hedenavond zullen In tegenwoordigheid van den Rifksbemiddelaar nieuwe bespre kingen plaats vinden. het tweede gedeelte gaf spr. aan de vep de verschillende modellen, die de gemeente Den Helder waren be- TRENT 19 Febr. V. TRITO 18 Febr. v. WAAL 18 Febr. v. burg. WINSUM 18 Febr. Finisterre gep.. Rott. a. Bons. ZWAANTIENA ma. Pot, 14 Febr. v. Harburg naar Duisburg. zich van de gegeven order niets meer aan trekt. Voorts moet zulk een maatregel bij licht worden genomen en niet wanneer het reeds geheel donker is. zooals hier het geval was, wat nog meer klemt nu het ongeval plaats had op den eersten dag. waarop de voor geschreven toestand aan dek bestond. Door de vertegenwoordigers van den Neder- landschen Mijnwerkersbond in het bestuur van het Algemeen Mljnwerkersfonds is aan het bestuur wan het A. M. F. een uitvoerige nota gezonden, waarin wordt gememoreerd, waarom de fond'icommissleleden van den Al- gemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond de voorstellen tot reglementsherzlening. zoo als het bestuur die ter aanpassing van de Ziektewet had voorgesteld, hebben afgestemd Een der bezwaren was, dat nog steeds de wering van vakbondlelders in het bestuur wordt bestendigd. Het tweede bezwaar was dat voor een deel der arbeiders de bestaande uitkeerlngsduur werd verkort en de uitkee- rlng verlaagd. Een derde bezwaar was. dat de werkgevers aan de ziekteverzekering jaarlijks f 350.00C minder zouden betalen, dan waar de Ziekte wet hen feiteljjk toe verplicht, welke f 350.000 door de arbeiders jzullen moeten worden ge dragen. benevens de koeten van alles wat bo ven het minimum der wet zal worden uitge leerd. Dit achtte men dermate onrechtvaardig, dat deze voorstellen niet konden worden aan vaard en derhalve verworpen werden. De bestuurders van den Nederlandschen Mijnwerkersbond stellen daarom voor, om aan de gerechtvaardigde bezwaren tegemoet komen en de gelegenheid te openen, dat M F. leiding 207. Een voorstelling werd voor de pinguïns door de vier op touw geut. „Laat ons hen," zoo zeide Jan, .doen schateren van de pretNieuwsgierig naar wat ze zouden zien, kwamen de vogels naderbij, ze namen toen op den ijsberg plaats net oude mannetjes op ’n rij. JATA—«BW TOUJJJX BUITENZORG. Java n. New Tork, 19 Febr. v. P.-Said. GAROET, New Tork n. Java, pass. 19 Febr. ’erim. SOEKABOEMI. Java n. New Tork paea. 19 - Het ver keer op den Hoofdweg Is gestremd. Telefoon- en licht leidingen werden □leid Een inlander werd door een vallenden boom verpletterd. Gistermiddag hield de heer P. van Dalen, ontvanger der gemeente Den Helder, tevens beheerder der Centrale Kas aldaar, in een der vergaderzalen van Hotel Krasnapolsky voor de Broederschap van Gemeenteontvan gers In Nederland een lezing over Centraal Kasbeheer. De vergadering was zeer druk bezocht. Spr. Pchtte zijn lezing toe met een groot aantal modellen die te den Helder in gebruik zijn. Spreker zette allereerst uitvoerig de voor- deelen van een Centrale Kas uiteen, waar van wij er eenige aansttppen: de kans op fraude "Wordt tot een minimum geredu ceerd. het gemeentebestuur weet steeds precies over hoeveel geld het de beschikking heeft, ook zal de Centrale Kas kostenbesp»- ring op personeel geven. Een voornam: fac tor is wel het gemak voor het publiek, men hoeft, om een voorbeeld te noemen slechts I naar één incasseerder aan de deur. Door de Centrale Kas wordt rentebesparing verkre gen. Resumeerende sprak spr. de overtuiging uit-, dat de kas voor alle bedrijven moet wor den ondergebracht op het kantoor van den aemeente-ontvanger. die dan als beheerder de Centrale Kas kan worden aangewezen met toepassing van art. 114 bis der Gemeen tewet. In hand door schikbaar gesteld een kijk <m de werkzaam heden zooals deze bij de Centrale Kas te Den Holder worden verricht. Een harteliik anplnus dankte den heer van Dalerf voor zi!n lezing. Hierop bestond ge legenheid tot het stel’en van vragen, waar van een druk gebruik werd gemaakt. 17 -Februari: J. Brokelman, bakker «ei koopman, Amsterdam, Molukkenstraat 5L R.-C. Mr. H.D. Feenstra Cur. Mr. H. 1* Croix Amsterdam, Prinsengracht 778. 17 Februari: G. Huisman. Amsterdam, de Wittenstraat 19m. R.-C Mr. H. D. Feenstr*. Cur. Mr H. la Croic, Amsterdam, Prinsen gracht 778. BOmBDAMSCXB IMTTD BITAR (thulsr.J 18 Febr. v. Sabang. INDRAPOERA (thular.) pau. 19 Febr. v.m. 4 u. Kaap del Artni. KOTA TJANDI (uitr.) pass. 18 Febr. nlsUrr* PATR1A (uitr.) 19 Febr. te Belawan. SLAMAT (uitr.) 17 Febr. van Port-Sald. BOTTEBDAM—XTZTD-AMBMXXA-UJM ALPHERAT (thular.) pass. 17 Febr. Fernan do Noronha. van Messina n. en Gisterenmiddag heeft te Middelburg op nieuw een groote brand gewoed" waaraan weer een oud gebouw ten offer is gevallen. Omstreeks half één brak brand uit in het 'xivengedeelte van de sociëteit „De Vergenoe ging." gelegen aan de Markt. Het vuur, aan- lewakkerd door den feilen wind, breidde zieb snel uit. Binnen korten tijd was de brand veer met eenige motorsjiulten ter plaatse en met vier stralen werd het vuur aangeta'L HeT gebouw, dat van binnen geheel van tout is opgetrokken, was evenwel niet te red- ien. De brandweer kon tegen de vuurzee velnlg uitrichten en de sociëteit brandde dan iok geheel uit. Ongeveer een uur na het uit breken van den brand stortte het dak met x-n daarop aangebrachte lichtreclame van -■en cigarettenflrma met donderend geraas In De brandweer moest zich in hoofdzaak be perken tot het beschermen van de aangren zende perceelen. Reeds had het achtergedeelte van de be- endende „Electrobioscoop" vlam gevat, ter wijl het vuur zich ook mededeelde aan het aangrenzende perceel, waarin de graanhandel van de firma van Sluys is gevestigd. De brandweer slaagde er echter in deze belde ’ebouwen te behouden. Wel hebben zij. vooral 1e bioscoop, ernstige schade bekomen. Op het terrein van den brand was veel be- 'angstelling. Duizenden trokken naar de Markt om het schouwspel gade te slaan. On- ier de belangstellenden bevond zich ook de burgemeester, de heer P. Dumon Tak, terwijl ■>ok vefe andere gemeentelijke autoriteiten aanwezig waren. Van den inboedel van de sociëteit kon slechts weinig gered worden. De concierge 1e heer la Gaay. rlaagde erin een groot ge- leelte van het zilver in veiligheid te brengen ‘erwijl ook nog eenige meubelstukken uit het 'rixniw werden gesleept. De schade, door dezen brand veroorzaakt. Is veer zeer groot, doch wordt door verzekering '-dekt. Omtrent de oorzaak van den brand staat "eg niets met zekerheid vast. Schilders waren bezig de verf op den voor gevel van het gebouw af te branden en men tenkt dat de oorzaak van den brand hler- -sede in verband staat. Gistermiddag te half drie duurde de brand -:og voort, doch gevaar voor uitbreiding was 'eweken. Het nablussching^werk duurde nog 1en geheelen dag. Winterhanden Wintervoeten A«n de orde te de voortzetting van de al- gemeene beraadslagingen over de Indische Begrooting van 1930 met de moties-Cramer. De heer DE VISSER (C. P H.) begint met een fel protest tegen de behandeling van deze begrooting, die de belangen raakt van vijftig mtllioen „Indonesiërs" door een par lement, dat, naar in de stukken wordt er kend, een parlement is van onbevoegden op dit gebied. Spr. betoogt, dat er thans toenemende re actie te op het stuk der koloniale politiek. Alleen in de Sovjet-republiek. die een ■eede van de aardoppervlakte beslaat te een werkelijke opbouw en reconstructie waar neembaar, dië aller bewondering wekt. De heer ALBARDA (S D.) „Twintig exe cuties per dag!” De heer DE VISSER: „De heer Albarda heeft het zeker over Brltsch-Indië. anders vergist hij zich." Er te thans gevaar voor een nieuwen oorlog tusschen het kapitalisme en de Sovjet-republiek En het te geen won der, dat het uiterste steunpunt van het ka pitalisme. de sociaal-democratie, daarbij m de voorste gelederen staat. Spr. zegt daar tegenover, dat de revolutie op de dagorde staat van de volken in het Oosten en daar niet meer van zal afgaan. Spr. hekelt voorts het regiem in Indië, waarbij hij meermalen door den voorzitter tot de orde geroepen moet worden. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF, dankt voor den steun, dien de re geering van verschillende kanten heeft ont vangen. Spr. helpt het den heer Cramer hopen, dat de prijsdaling haar laagste punt reeds heeft bereikt. Voorzichtigheid in het gelde lijk beheer blijkt noodig. hetgeen nog niet beteekent. dat een periode van nieuwe, stren ge bezuiniging wordt ingeluid, doch wel dat gestreefd wordt naar een noodzakelijk» mar ge tusschen inkomsten en uitgaven Terecht merkte de heer Coljjn op. dat uit staats kundig oogpunt die marge zoo noodig is. om de bevolking minder ontvankelijk te maken voor demagogisch drijven. Leger en vloot sullen In hun tegenwoordige formatie nau welijks voldoende zijn om orde en rust te handhaven en aan onze internationale ver plichtingen te voldoen. Inkrimping daarvan is niet tdfelaatbaar. Maar daarnaast moet na- tuurmjc ook voor de belangen der bevolking op geestelijk en materieel gebied worden ge zorgd. Zeker is op dit gebied nog veel voor ver betering vatbaar. Of de middelen voor 1930 te hoog geraamd sullen blijken, acht spr. niet met zekerheid te zeggen. Die middelen zijn aan te veel fluctuatie onderhevig Bedachtzaamheid blijkt echter geraden. Spr. verzekert nogmaals, dat krachtige be hartiging van de geestelijke en materieele belangen der bevolking het doelwit van de regeering is. Toch ziet de heer Cramer een heel ander beeld, volkomen daarmede in strijd. Hij beroept zich op de handhaving van het stakingsverbod. Maar het artikel richt zich niet tegen staking, doch tegen het oprulen tot staking, met bet doel het economisch leven te verstoren. Het stakingsrecht wordt daardoor niet aan getast. Wat de passen-regeling in de buiten bezittingen betreft, onwettige en onmondige toepassing daarvan is van de regeering niet te verwachten, zy geldt slechts voor enkele streken met name de Minahassa ends inge steld wegens het opruien van de bevolking tot revolutionnaire actie. De haalzaai-artike- len zijn een tegemoetkoming aan de volks beweging in gezonden zin. Wie in een ver gadering in Ned.-Indië opwekt tot den strijd tegen het gezag, maakt zich aan opruiing schuldig. Onze politiek is een welvaartspolltiek in den rulmsten zin van het woord. Naar het einddoel behoeft de regeering voor het oogen- blik zich niet al te zeer te richten. Dat te de vakbondbestuurders fn de kunnen worden opgenomen. Verder zal naar hun meenlng de ultkeerine gedurende het eerste half jaar van 70 op 80 pct. van het loon moeten worden verhoogd en de verdere uitkeering moeten worden ge handhaafd. zooals deze in het reglement is omschreven. De bijdragen der werkgevers zullen gebracht moeten worden op hetgeen zij bij verzekering bij den Raad van Arbeid moe ten betalen, n.l. 3.75 pct. van het loon. De mijnwerkers zouden naast de 1.15 pet van het loon, zooals in de Ziektewet bepaald 1 pct. van het loon aan bijdrage kunnen be talen voor de ultkeeringen aan ziekengeld begrafenisgeld, etc., die boven het wettelijk minimum moet worden uitgekeerd. De bij drage voor de ziekenkas zou dus voor de ar beiders. die thans 3 pct. van het loon betalen, verlaagd worden tot 2.15 pet. De arbeiders zullen dan 0.85 pct. van hun loon besparen, die zij dan eventueel kunnen reserveeren voor bildrage aan de pensioenkas daar binnenkort de verhooglng van de veel te lage pensioenen aan de orde komt. In de nota wordt er verder op gewezen, dat wanneer geen overeen temming op den aan gegeven grondslag wordt bereikt, op 1 Maart de situatie ontstaat, dat de mijnwerkers ver zekerd zullen worden by den Raad van Ar beid en tevens de verzekering blijft bestaan by het A. M. F. Voor deze dubbele verzeke ring zullen de mijnwerkers pl.m. 4 pct. van hun loon als bydrage moeten betalen, doch zullen daartegenover gedurende het eerste half jaar bij ziekte 100 pct. van hun loon aan uitkeering ontvangen. De bydrage der werk gevers zal echter van 3 pet. op 6’4 pet. ver hoogd worden, waartegenover voor de werk gevers geen enkel voordeel staat. De vertegenwoordigers van den Ned. Mijn- werkersbond geven daarom t bestuur In ern stige overweging, om te trachten op de basl* van de bovengenoemde voostellen vóór 1 Maart met den Ned. Mijnwerkersbond tot overeenstemming te komen. verzocht om rich te dezer tot de hoogste Britsche in stantie. den BritVhen minister van lucht vaart. Lord Thomfyi. te wenden om de oor- imering na te gaan, tiadrukkeiyk te verkla ren. dat de BritscheXregeering nimmer toe stemming heeft gegeven voor de instelling van een fcgregel toestemming eeven alvorens de vliegvelden in Britsch- Tndlë in zoodanltren toestand zou den zifn gebracht, dat een dergelijke dienst zonder emstte risico kon worden ondernomen. De K L M had tndertyd eenvoudig ge vraagd om vergunning voor een twaalftal proefvluchten, waarvoor de aanneeiyke reden was opgegeven, dat de maatschappij haar piloten de noodige routine voor vluch ten over langen afstand alsook over het speciale naar Nederlandsch-Irdlë te volgen traiect wenschte te geven. Inplaats van zich daaraan te houden, zeide Lord Thomson, had de K. L. M. open baar gemaakt dat zij een geregelden dienst organiseerde met postvervoer: had ook wer kelijk zulk een dienst ingesteld, waardoor zij zich dus lettel lik niet aan de afspraak hield. De Minister zou nimmer zyn toestem ming hebben gegeven tot zulk een dienst zoolang de vliegvelden nog niet in orde waren, en indien er in Nederland ontstem ming was gewekt, omdat de dienst in 1930 niet kon worden voortgezet, hoeveel te meer reden tot ontstemming had dan niet de Minister, nu de door hem gegeven vergun ning tot het houden van eenige proefvluch ten op dëze wijze was geïnterpreteerd. De vliegvelden zyn nog niet voltooid Ver scheidene moeten worden opgehoogd en ver hard en anderzins dienstbaar gemaakt. ZU zijn In hun huldigen staat alleen bij gun stige weersgesteldheid zonder ernstig risico te gebruiken, maar ook dan nog wordt door zulk gebruik de grond omgeploegd. Het spreekt vanzelf, dat dit de werkzaamheden vertraagt en dat dus het gebruik door de Nederlandsche vliegers groot ongemak kan geven. Het vliegveld te Calcutta, dat door de Nederlandsche vliegers zooveel mogelyk is vermeden, is er nog slechter aan toe. en de velden tusschen Calcutta en Rangoon zyn in hun tegenwoordlgen staat blootge steld aan overstroomingen. De Minister stelde zich op het standpunt, dat hy in bet geheel geen verschil wenschte te maken tusschen de Nederlandsche vlie gers (of die van welke andere natie ook) en die d"* Britsche maatschappij. Naar bekend, heeft in de vergadering van typografen de heer G. D. Clausing, voorzit ter van de Comité van Actie tegen het Pen sioenfonds in de Grafische Vakken, naar aanleiding van deailtspraak betreffende het kort geding in deze kwestie den 120 ge- royeerden geadviseerd thans tot premiebeta ling bij het fonds over te gaan. De heer Clausing, die zelf premiebetaling zal biyven weigeren, heeft thans aan mr. Simon de Jong opdracht gegeven de zaak per principale aanhangig te maken by de Rechtbank. Mr. de Jong zal trachten de be handeling dezer kwestie op korten termijn te doen plaats vinden. Daar het hier een spoedeischend geval betreft is het zeer wel mogelyk. dat de Rechtbank dit verzoek zal Inwilligen. STOOMVAART MXJ. OCBAAX. ECRYBATES. Anwt. n. Batavia. 17 Febr. vM Padang. HECTOR, Japan-Rolt., kong. POLTDORUS. Febr. Perlm. Verder zeide de Minister nmdat. tndlen Engeland Nederland in Brltsch-Indië wilde achterstellen, Ned.-Indië volkomen gerecht vaardigd zou zyn, wanneer het zijn vlieg veld-faciliteiten beperkte voor de lijn van Singapore naar Australië. Ten slotte verklaarde Lord Thomson nog eens opnieuw, dat enkel de onvoldoende conditie der verschillende vliegvelden. en geen ander motief, de instelling van een geregelden dienst over de Britsch-Indische vliegvelden naar Ned -Indië in den weg stond, en dat zulk een dienst kon worden hervat, zoodra dat beletsel uit den weg zou rijn geruimd. ▼an Tarragona naar van P. Barrios n. Am- dam. onss. 18 Febr. MARS 18 Febr. v ORION 19 Febr. v. PROTEUS 1’ Febr. v. Stettin te AmeterdUn. TELLUS 17 Febr. v. Palermo n. Amsterdam. TRITON 17 Febr. V. Carthagena n. P. Cor tes verb.) VESTA 18 Febr. v. Londen te Hamburg. PAnrVAAXT-MXJ. n. Batavia, pasa. 18 Opgegeven door v. A Graaf en Co Surséance van betaling. By beschikking van de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam, Derde Kamer, van I 13 Februari 1930. is aan George Frederlk i Johannes Mey Jr., wonende te Amsterdam aan de Hazenbroekstraat 14, handel drijven de onder de firmanaam Radio Technisch Bureau „Electron” en zijn bedrijf uitoefe nende aan de Bllderdijkstraat 56 te Amster dam, (Procureur Mr. H. W. J. M Keuls) op het daartoe door hem ingediend verzoek schrift. surséance van betaling verleend, voor den tUd van één jaar. Ingaande op 16 Ja nuari 1930, met benoeming van Mr. W. F. Schokklng. advocaat en procureur te Am sterdam. Leldschestraat 86 tot bewindvoer der. Uitgesproken: c 17 Februari: De Handelsvennootschap on der de firma Nieuwenhuis en Co.’s Lingerie- fabriek. gevestigd te Amsterdam. Holstraat 92-94. R.-C. Mr. H D. Feenstra Cur Mr. J. Talma. Amsterdam Rok in 92-96. 17 Februari: G. Nieuwenhuls, lid der H. V. onder de firma Nieuwenhuls en Co.’s I.tn- gerlefabriek. wonende te Amsterdam, van Woustraat 165. R.-C. Mr H. D. Feenstra. Cur. Mr. J. Talma, Rokln 92-96. KO>. SID. STOOMB. MAATSCXAFPtJ AI.KMAAR (uitr.) 18 F«br. v. Curacao naar Criatobal. ARE8 18 Febr. v. Salonlca n. Llmzi. AtniORA 18 Febr. v. Genua n. Burrlana. BOSKOOP 18 Febr. - Land’s End. BRIELLE Manta. DEUCALION 18 Febr. Burrlana. HERMES 17 Febr. sterdam. IT-OS 18 Febr. tanla. IRENE 18 Febr. v. Cadiz n. Malaga. IRIS 18 Febr. te en Psaages n. Bilbao. .TASON 18 Febr. v. Smyrna n. Constantl- nopel. LIGUR. 18 Febr. van Hamburg n, Aalborg, pass. 19 Febr. Holtenau. LORENZ L. M RUSSE. Valencia n. Rottsr- na.aa 18 Febr. Kaap Flnlsterre. Alicante n. Barcelona. Gibraltar te Rotterdam. Over het geheim van de toekomst, als over elk geheim, is het moeilyk discussieeren. Voor het oogenblik moet worden vast gehou den aan een politiek, die van het „los van Nederland” verre is. Het samengaan van Nederland en Indië als een rljks-eenheld is voor beide een be- geeriyk goed. Het verantwoordeiykheidsbe- ginsel van den Minister voor beslissingen in Indië mag niet worden losgelaten. De po sitie van de Kamer zou daardoor aanmerke- iyk worden verzwakt. Het denkbeeld van den heer Van Boetzelaer om een vaste commissie uit de Kamer in te stellen voor koloniale aangelegenhed?n kan zonder nadere preci- seering door spr. niet worden beoordeeld. Mocht de Kamer daartoe besluiten, dan zal de Minister zeker zijn medewerking niet wei geren. Spr. bespreekt voorts de doorvoering der bestuurshervorming. Spr komt nu uan de bestuurshervorming De lagere volksgemeenschappen behoeven geen autonomie te verkrijgen maar wel be vestiging daarvan Men moet zich niet vast klampen aan regionale gemeenschappen, ge groeid uit adat-gemeenschappen. Het be stuur in Indië is niet als uit een blokken doos op te bouwen. De practyk zal alleen het tijdstip van instelling van provincies uitmaken. De Mipistei geeft de voorkeur aan één provincie Sumatra behalve Atjeh, om dat hij de daar bestaande afdeelingen wil doen voortleven In de provincie. Een tweede argument ligt in versnippering. In elk sta dium van de bestuurshervorming zal spr. zoo veel mpgziyk aan de Kamer mededeellngen doeg/De beslissing ligt echter in Indië. atsrechtelijk bedenkelijk zyn als voorbaat haar oordeel te ken- voorstellen van den Gouver- l, waarover de beslissing in en materieel belang der bevolking lederen dag behartigd moet worden. Een rustige ont plooiing der volksbeweging is daarvoor noo dig en de Regeering heeft den plicht tot we ring van eiken invloed, die de rustige ont wikkeling verstoort Vaststaat, dat de Re geering de tot haar beschikking staande machtsmiddelen zal gebruiken tegen ieder, die deze ontwikkeling wil storen. De heer Albarda heeft een warm betoog gehouden voor dë onafhankelijkheid van Indië het onontwikkelde volk in Indië zal niet begrepen, waarom die onafhankelijkheid niet aanstonds kan worden verkregen. Daar om is het onrust zaaien, de verwachting van onafhankelijkheid op te wekken. Voor de huiszoekingen waren geldige rede ner.. doch hangende het justitieel onderzoek kan spr daarover geen verdere mededee- lingen doen. Wanneer men nagaat wien dank toekomt voor behartiging der volksbelangen, dan is het niet de party van den heer Albarda doch dan zyn dat de zendelingen en missie- kampongs werden door nood weer geteisterd narissen en de b»stuursambt:naren. die dc Zware boomen werden ontworteld. i:„; belangen der bevolking dienen. De heer'1"' Albarda sprak van spr.’s onaandoenlijkheid Deze onaandoenlijkheid geldt niet de zaak maar de wijze waarop beleid wordt beoor deeld. Onaandoenlljk noemt spr. hen. die de bevolking van Indië opzweepen tegen het Nederlandsche gezag en de gevolgen daar van voorbijzien De vergadering wordt tót Donderdag 1 uur. - Door den Raad voor de Scheepvaart is uitspraak gedaan inzake het ongeval aan boord van het stoomschip „Driebergen", waar een matroos In een kolenschacht is gevallen, onder de kolen bedolven geraakt i en gestikt. 1 De Raad Is van oordeel, dat dit betreu- renswaardlge ongeval vermoedeiyk daardoor is veroorzaakt, dat de matroos van Druten. na eerst gestruikeld te zijn, voorover Is ge vallen op de kolen, welke zich in de schacht bevonden: dat deze kolen waaronder zich vermoedeiyk een ledige ruimte bevond, naar beneden zyn gestort en toen vervolgens nog meerdere kolen naar beneden zijn gegleden, waaronder Van Druten Is bedolven. De vraag, welke zich hier opdringt. Is deze, of het noodlottig gevolg, den dood van den matroos van Druten. niet had kunnen worden voorkomen. Hofewel dienaangaande met zekerheid niets kan worden vastgesteld, is helaas wel geble ken, dat na het ongeval onvoldoende maat regelen zyn genomen. Aan den matroos werd te 7.40 uur op gedragen een lamp op te hangen. Men be speurt niets van het gevolggeven aan deze order, men bemerkt ook niets van den ma troos en toch neemt de tweede stuurman die op de brug was. geen enkelen maatregel. Toen te 8.30 de kapitein op den brug kwam en deze vroeg of de lamp er nog niet was. heeft de stuurman een paar maal gefloten en vond het niet noodig. iets te doen, omdat de matroos te 8.40 toch aan het roer zou komen. Dan zou de stuurman zooals deze ver klaarde wel eens vragen waar de lamp bleef. Zoo verliep dus een uur, waarin niets werd gedaan. terwUl daarvoor alle aanleiding was. De stuurman wist, welk een gevaarlijken weg de matroos had genomen. Hij verklaarde zelfs den matroos gewaarschuwd te hebben, daar hy zelf byna In de schacht was ge gleden. Met het geven van een waarschu wing is echter geheel onvereenlgbaar de door den stuurman aangenomen houding, volgens welke de stuurman, toen de matroos 50 mi nuten was weggebleven, niet eens er aan dacht, dat hem een ongeluk kon zyn over komen. Het is wel zeer te betreuren dat hier niet méér activiteit door den tweeden stuur man aan den dag is gelegd. Trouwens, ge heel afgescheiden van het noodlottig ongeval, is het onbegriJpeiyk. dat, wanneer voor de veiligheid een lamp noodig is, de stuurman WBDBMIUUrDSCKB BCKBraW AMSTEL 18 Febr. v. Bougie te Velende. DAmAU’in.r» Febr. v.m. 7 u. 36 rea BATAVIER VÜf’14 Febr. Rott te Bor deaux. CORMORANT N. I. 14 Febr. Duinkerken. HAGNO 18 Febr. v. Boston te Gulfport JOHANNA 18 Febr. v. Hertlepcol n. Nantea. LEKHAVEN 18 Febr. v. New York naar Tampico. NEPTUNUS. nrw., 14 Febr. van "Lteppe Sevila. r PROCYON 17 Febr. van SL Vincent. San Nicolas n. Las Palmas v.o. SCHIE 18 Febr. Finisterre crep.. Dakar naar Duinkerken. SPECHT 17 Febr. v. Rott te Cuxhaven. TELA 18 Febr. Oueaeant gep., Huelva naar Rotterdam. TIBA 18 Febr. van Huelva naar Rotterdam. mr.B!».rm Rott^ te Xltona. Rott te Dublin. Carthagena naar Ham-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12