Rechtszaken 4 I DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE RADIO-OMROEP VERKEER EN Geschenken van Prinses Juliana POSTERIJEN Uit de Communistische Partij FA ILLISSEMENTEN I w. GEMENGD NIEUWS Vervalschte postwissel van f 500. Het weer in Januari De Leidsche wonderdokter BINNENLANDSCH nieuws LANDBOUW EN VISSCHERIJ van Tusschen de riemen ONDERWIJS Een meikbedrljf opgericht KUNST EN KENNIS Huldiging Jan Maandag I De moord aan het Bezuidenhout te ’s Gravenhage De godsdienstvervolging in Rusland De melkvoorziening Amsterdam Veertiende Roomse he Studentendag te Amsterdam Treinverkeer Rotterdam Dordrecht gestremd Een protestvergaderlng te Amsterdam Vrije Zaterdagmiddag bij de Posterijen? Van de Noord-Hollandsche proefvelden De Liquidatie der „Zeeland” 1 - r •'T la verband met haar vertUjf te Katwijk. Een nieuw onderzoek 1 <800 K.G. Chili, 6825 KG. Lseenofsnre gevangenisstraf geëischt perceel 3 (600 K.O Chili, 5875 K.G. perceel 4 (400 KG. Chili) 5925 K.G. Het nieuwe partijbestuur. - X dam; I en Een ontsporing te Dordrecht I M. Veel zonneschijn. Alle Zuidwestelijke, Een arm afgeknepen. vervoerd. A Uitgesproken 20 Febr. H. P. J. Millen, koopman, Ven- ray. R.c. Mr. Baron van Hövell tot Wester- flier. Cur. Mr. J. Notermans, Venlo. A. A. Klep, grossier, Roermond. R.C. mr. Baron van Hövell tot Westerflier. Cur. mr. J. Windhausen, Roermond. N. van 't Hul, handelende onder de firma Naafs, schoen winkelier, Eefde gem. Gorssel. R.c. mr. H. Slyterman. Cur. mej. mr. G. J. Gijmink, Zutfen. G. Vloedgraven, winkelier, Heeten gem. Raalte. R.c. mr. H. L. Mees. Cur. mr. J. C. Th. Resius, Deventer. R.K. Monsma, veehouder, Hantumeruit- buren o/d Hantum. R.c. mr. D. G. Korten bout v.d. Sluys. Cur. mr. J. P. Hoogland, Leeuwarden. Thijs Wierstra, koopman in manufacturen, Leeuwarden, Waexe no. 36. R.c. mr. D. G. Kortenbout v.d. Sluys. Cur. M. S. v.d. Goot, beCedigd klerk ter Griffie, Leeuwar den. L. B. de Boer, voorheen koopman, thans zonder beroep, Harlingen. R.c. Mr. D. G. Kortenbout v. d. Sluys. Cur. E. Kuipers, deurwaarder, Harlingen. Opgeheven wegens gebrek aan actief 20 Febr. T. A. van Stiphout, Echt. J. J. de Boer, Roermond. Beta voorstel tot in stand bowlen ter fabriek Naar gemeld wordt, aal de Directeur-Gene raal der Posterijen en Telegrafie sjjn mede werking verleenen bij een nieuw ondersoek, of het mogelijk zal zijn, den vrijen Zaterdag middag bij de Posterijen tn te voeren. Gunterson,_ Commelinstraat Fort- tister- lx. R. c. Mr. H. D. la Croix, Amsterdam, - Prinses Juliana heeft door tussebenkomst van mr. J. C baron Baud ten geschenke aangeboden aan den heer P. Hofkes. sta tionschef van de Noord-Zuld-Hollandsctie Tramweg-MU.. te Katwijk aan Zee, een ge- als een leugenaar en bedrieger, een door en door slecht mensch. Grond voor clemen tie heeft spr. niet kunnen ontdekken. Slechts de zwaarste straf, welke onze wet kent, is hier op zjjn plaats. Spr. elschte der halve levenslange gevangenisstraf tegen den verdachte, die dezen elsch schijnbaar onbe wogen aanhöorde Na het requisitoir nam hij kalm weer in zjjn bank plaats. ZEESEN, 1635 M. 6.X511.50 Le zingen en berichten xr.50X2U5 Gra mofoonmuziek 12.1512.50 Berichten X.20x.50 Gramofoonmuziek 1.50— 3.50 Lezingen 3.507.50 Lezingen 7.50 Pianorecital door G. Bertram 8.ao Orkest concert uit Koningsbergen. Daarna: Berichten en lezing. Naar het „Hbld.” verneemt, zullen zestien leden der coöperatieve beetwortelsulkerfa- briek „Zeeland" te Bergen op Zoom op de 25 Februari aldaar te houden vergadering een motie voorstellen, waarin als oordeel wordt uitgesproken, dat nog een ernstige po ging moet worden gedaan, om de „Zeeland" in stand te houden en de fabriek rendabel te maken, terwijl het bestuur zal worden uit- genoodigd. met bekwamen spoed voorstellen daartoe te doen. A Proef op hooiland. Deae proef werd genomen door den heer J. Sleutel Pa, Verlengde Lange Vaart te Callantsoog. op zwavelachtlgen zandgrond. Het geheele proefveld was 13 Are groot en verdeeld in 4 perceelen. ter grootte van 4. alle perceelen utl 1000 K.G. Slakkenmeel en 800 KG. Kallzout 20% per HA Op initiatief van den Hoogeerw. heer dr. G. C v. Noort, deken van Amsterdam en van ds. Hoogenhuyse zal op Dinsdag 4 Maart as. in de groote zaal van het Concertgebouw een protestvergaderlng worden belegd tegen de godsdienstvervolging In de Bovjet-republiek. Op deze vergadering zullen sprekers van zeven godsdienstige richtingen het woord voeren. Namens de Ned. Herv. Gemeente zal ds. Bakker spreken, namens de Katholieken Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent of dr. G. C. van Noort, namens de Israëlieten opperrab bijn A. 8. Onderwijzer, namens de Luthera nen ds. Klinkenberg, namens de Gerefor meerden dr. Borema, namens de Doopsgezin den ds. Djjkema en namens de Gereformeer den en Hersteld Verbond ds. Geelkerken. Iedere spreker zal gedurende 8 minuten het woord mogen voeren. Vrijdag 24 Januari werd op het postkantoor te Delft door een Franschman een Postwissel geïnd, groot ongeveer 500. waarvan thans is gebleken, dat deze was vervalscht. De wissel was verzanden uit een klein plaatsje In Frankrijk. De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft bevestiging gevraagd van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij de 35-Jarige N. H.. uit Den Haag, bekend als de .Leidsche wonder dokter'’, werd veroordeeld wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde tot twee maal 300 boete subs, tweemaal 60 dagen hechtenis. 214. Doch nauwelijks had hj) het gswgd van de schuit, dia zijwaarts lag, of een groote aap te voorschijn kwam en nieuwsgierig naar hem zag. ..Dag Jan. dag Trijn, dag Duim, Piere, kennen jullie mü niet meer! Ik ben Jokke uit de poppenkast, vrat heerlijk, ik tin je weer." Te Amsterdam is, zoo meldt het „Hbd." opgericht een N. V. Elma. met een maat schappelijk kapitaal van f 500.000, waarvan door de oprichters geplaatst f 100.000, om te Amsterdam op te richten een groot, ge- perfectlonneerd meikbedrljf, dat uitsluitend melk in den handel zal brengen, welke be handeld is met electropasteurs, van het systeem Aten-Lulofa. De vennootschap zal worden beheerd door een technisch directeur, den heer J. Lusink, thans directeur der Neveco, een coöp. ver. voor melkbewerklng te Amster dam. De preferente aandeelhouders hebben bereids benoemd dr. I. H J. Vos, lid der Tweede Kamer, tot commissaris-advlscur, voorts den heer J. F. H. J. Lutjens. oud- hoofdadmlnistrateur der Dell Mij. tot ge delegeerd commissaris en tenslotte oen neer K. W. Eschauzler, directeur der N. V. Eer ste HolL Financierings-MÜ. tot pres.-com- mlssaris. De oprichters achten het thans ..het juis te en uiterste tijdstip, om een bedrijf nis de Elma op te richten, omdat anders den een of anderen dag overheidszorg zich met de ze aangelegenheid zal gaan bemoeien en er dan al weer een terrein voor het particulier initiatief is verloren gegaan en ten koste van het publiek belang weer een vette weide voor ambtelijk grazen wordt geopend, met als gevolg dure producten voor het publiek, vette baantjes voor belanghebbende amb tenaren en een verliespost voor de ge meentekas." De Elma zal de distributie der melk niet in eigen beheer nemen; zü wordt dus in de eerste plaats een productie-bedrijf. Het bedrijf zal waarschijnlijk gevestigd worden te SloterdiJk (terrein en gebouwen van den papierhandel Cats). Het ligt voorts in de bedoeling, met de verdere plaatsing van aandeelen voorloopig niet verder te gaan dan tot f 200.000. De volledige capaciteit der inrichting zal bij zes productieve en twee improductieve Te Amsterdam is de welbekende Jan Maandag, de chef-décorateur van het voor malige Paleis voor Volksvlijt, bij gelegen heid van zjjn 80en verjaardag gehuldigd Vele blijken van belangstelling kwamen in en bij de huldiging voerden venchlllendén het woord. De Amsterdamsehe wethouder voor kunst zaken. de heer E. Polak, deelde mede, dat B. en W. besloten hadden, een van Mean dag’s werken aan te koopen. voor niaatetnv Den 43- jarigen H. Knip, vader van negen noogste temperatuur, 13 gr. o. wera waarge- kinderen, is in Buurma's Olieslagerij te Hoa- nomen te Maastricht en Slttard op den 14. gezand de linkerarm afgeknepen door een de laagste. 4 gr. 0, te Winterswijk op den 28. drijfriem. Het slachtoffer is naar Groningen Op den 14 kwamen te Den Helder, Gronln- Zaterdagavond heeft op het rangeerterrein van het station te Dordrecht een spoorweg- ongeval plaats gehad, dat hoewel op zich zelf van weinig beteekents, toch veel ongerief heeft veroorzaakt. Omstreeks kwart over tien. Juist nadat de trein naar Rotterdam was gepasseerd. Is een goederenwagon, die van een zijspoor op het hoofdspoor kwam, juist op den wlsselover- gang uit de rails gesprongen. Gevolg van een en ander was. dat het ge heele verkeer tusschen Rotterdam en Dor drecht was gestremd, daar beide hoofdsporen versperd waren. De laatste twee treinen uit Dordrecht konden niet vertrekken, terwijl evenmin de treinen uit Rotterdam meer kon den btnnenloopen. De passagiers uit Rotterdam zijn daarom bij de plaats van het ongeluk uitgestapt en zijn vandaar naar het station geloopen. Zij die nog naar Gorlnchem moesten, konden daar in den trein stappen, die feitelijk voor Rotterdam was bestemd. Omgekeerd zijn de passagiers voor de rich ting Rotterdam met den vandaar komenden trein naar hun bestemming gebracht. De laaste trein had ruim vijf kwartier vertra ging. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Men verwachtte dat gisternacht nog de stremming zou zijn opgeheven. dach te in overweging hierop niet te blijven aandringen, waarna de Rechtbank zich in Raadkamer begaf om aan den verdediger en den verdachte gelegenheid te geven even overleg te plegen. Nadat de Rechtbank in de zaal was te ruggekeerd. gaf verdachte te kennen, dat hij genoegen zou nemen met het voorlezen van de verklaring van den bewusten getuige voor den Rechter-Commissaris. Het O. M. zelde. er dan ook prijs op te zullen stellen, dat de verklaring van zijn ge tuige eveneens werd voorgelezen. De griffier las hierop de verschillende ver klaringen. Die van de getuige charge be helsde dat deze getuige den verdachte op den middag van den 5en September jj. ver schillende keeren bij het café Overbosch been en weer heeft zien loopen. Volgens den getuige i décharge zou hü den bfj de eerste zitting gehoorden getuige Blom nog op 4 September jj. in gezelschap heb- 1 ben gezien van den verdachte bij de woning van B.. die dronken blegk te zijn, aan de Zuider partisan. De verdachte blijft ontkennen. De prerident. mr. de Joncheere, u hebt nu alle verklaringen van de getuigen en des kundigen gehoord. Moet u nu niet uw schuld bekennen? Verdachte: Absoluut niet. President: Voor ieder, die eenlgszlns 00 de hoogte is. staat wel vast, dat het wettig bewijs toch geleverd is. Of dat met het over tuigend bewijs ook het geval is. zal de Recht bank later In raadkamer uitmaken. Verdachte hield zijn onschuld vol. ook na dat de president hem nog met nadnik ge wezen had op de bezwarende verklaringen van de huishoudster, mej. Holstein. Volgens den verdachte moeten zoowel deze getuige als de verschillende andere, die ver- klaard hebben hem bij de woning van mevr. O. te hebben gezien, zich vergist hebben. Verdachte Is wel In den morgen van den Sen September j.l. In een zijstraat van de The- reslastraat geweest. HU gaf toe. IndertUd in het bezit van een mes geweest te zijn, om dit te gebruiken In het badhuis. Later heeft hü echter dat mes weer verloren. President: Degene van wien u het mes ge kresen hebt, heeft het toch herkend. Het O. M.: En hü heeft daarbU op ver schillende bijzondere kenteekenen gewezen. Wat het velletje betreft, dat op het mes is gevonden, meende verdachte, dat hier een slordigheid van den dokter of wel opzet van een derde in het snel moet zijn geweest. President: Dus u blüft geheel bij uw ont ken tenis. Verdachte; Jawel, mijnheer de president. L 4 en 4 Are. In 1928 was bemest met Blak- kenmeel, Kallzout 40% en Zwavelzuren Am moniak. De bemesting in 1929 bestond voor De perceelen 1, 8 en 4werden bovendien bemest met resp. 800. 600 en 400 KG. Chl- lisalpeter, dus ruimschoots van stikstof voorzien. Perceel (1 Are, ontving geen Chili- salpeter. Door bijzondere omstandigheden werden de meststoffen zeer laat uitgestrooid, begin April, waardoor waarschijnlijk de oogst aan den lagen kant bleef. Bovendien heeft de slechte weersgesteldheid van het voorjaar een minder goederi invloed gehad. Aanvankelijk toch stónd het gras er goed voor, doch toen is een rijd van stilstand in getreden. Geoogst werd: op perceel 1 <800 K.G. Chilli 6825 KG. hooi; op perceel 2 («onder Chili) 5084 K.G. hooi; op perceel 3 (600 KG. Chili) 5875 K.G. hooi; op hooL De bemesting met 400 K.G. Chili liet zich het beste betalen in verband met de bemes- tlngskosten. Wü merken op. dat in verreweg de meeste gevallen een bemesting met 400 K.G. ChiU op grasland voldoende geacht mag worden. B. Proef op Gele Bewaarkool. Door den heer C. Madderom, Laanweg te Schermer, werd deze proef aangelegd op klei-achtigen zwavelgrond. Het proefveld, groot 13 Are. was verdeeld in 5 perceelen van 3, 1. 3, 3. 3 Are. Het geheel werd bemest met 1000 K.G. Patentkali en 1000 KG. Su perfosfaat De perceelen 1 3 4 en 5 ontvln- De Haagsche Rechtbank heeft Zaterdag Voortgezet de 13 dezer gehouden behande ling van de zaak tegen den gedetineerde W. Kr. v. d. M„ beschuldigd van moord op de 72-jarige Mevr. Odem en poging tot dood slag op haar huishoudster, mej. Holstein, gepleegd op 5 September van het vorige jaar In de woning van mevr. O. aan het Bezui denhout Zoosds men zich herinneren zal. werd den vorlgen keer de behandeling van de zaak geschorst, omdat verschillende getuigen, waarvan één 4 charge en twee 4 déchawte. wegens ziekte niet verschenen waren. Ook thans bleken deze getuigen nog niet ter zit ting aanwezig. Het O. M waargenomen door’ Mr. Rij- kens, zag af van het hooren van zijn ge tuige. Verdachte «elde er prijs op te stellen, dat één der getuigen 4 décharge althans ge hoord werd. Verdachte’s raadsmgp. Mr. Bekker. gaf ver- Aan het maandelüksch overzicht der weers gesteldheid in Nederland van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut ontleenen wü: Tot den 15 trok een reeks van diepe de pressies In N.-O.-lüke richting over de Noor- sche Zee en was de luchtdruk hoog van de Azoren tot in Siberië. Na den 15 breidde de hooge druk zich over geheel W.-Europa uit en bleven de diepe Oceaandepressles ver in het W. Na den 19 verplaatste de hooge druk ach geleidelijk naar het O. en na 23 breidde het depresslegebied zich over geheel West- Europa uit. Van af den 27 begon rich in het N.-O. hooge drukking te ontwikkelen, dekaden hadden een sterke overmaat van Zuidelüke winden, in de eerste waren ook in de tweede en derde ook Zuidoostelüke winden talrijker dan normaal. In de eerste dekade was de gemiddelde wind kracht boven normaal. Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur. het gemiddelde maxi mum en het gemiddelde minimum respec- tievelük 2 gr. 6. 3 gr. 1 en 2 gr. 4 boven nor maal. In de 3 dekaden waren de afwijkingen respectievelük 3 gr. 2. 3 gr. 4. 3 gr. 1; 3 gr. 8, 4 gr. 3. 3 gr. 3; 1 gr. 2. 1 gr. 7, 0 gr. 9. De hoogste temperatuur. 15 gr. 5. werd waarge- gen. Winterswijk. Öudenbosch. Gemert, Sit- tard en Warnsveld hoogere maxima voor dan tot nu toe in Januari waren waargenomen. Het aantal vorstdagen bedroeg op de 5 hoofd stations 4 tegen 13 normaal. De neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 34 m_m. tegen 47 normaal De hoeveelheid was over bet geheele land bene den nornqaal tn het Noorden van Noord-Hol- land en op de Waddeneilanden ongeveer 5 pet., in Zuid-Holland, Utrecht het Westen van Gelderlsmd, West-Brabant en Zeeland 30 tot 40 pct„ overigens 20 tot 30 pet. Ver spreide onweersberichten kwamen binnen van den 2, 11. 12 en 13. Het aantal uren zonneschün op de 5 hoofd stations bedroeg 64 tegen 47 normaal, de 3 dekaden telden respectievelük 16, 25 en 23 uren. Het requisitoir Mr. Rükens. hierna requisitoir nemende, meende, dat men hier met een afschuwelük misdrijf te doen heeft, gepleegd op klaar lichten dag en in een zeer druk bevolkte buurt met veel verkeer. Gelukkig beboeren dergelüke misdrijven tot de groote uitsonde ringen. Dat niemand anders dan deze verdachte deze misdrijven gepleegd heeft, staat voor spr. onomstootelljk vast. Door het gelukkige toéval, dat de tramconducteurs de huis houdster nog levend hebben gezien, is het direct gelukt dezen verdachte aan te houden. Spr. bracht een woord van hulde aan de trambeambten en daarnaast tevens aan de poiltle-ambtenaren. die het onderzoek heb ben geleld. Het gebeurt zelden, dat het O. M. to een zaak, waarin de verdachte ontkent, over zulk een overstelpend getulgenbewljs be schikt als hier het geval is. Verdachte blüft Echter bU zün cynische houding, reeds in het vooronderzoek aangenomen, ondanks alles Volharden. Spr. ging hierna nog eens na. wat de verschillende getuigen verklaard hebben en welke verklaringen alle evenzeer bezwarend voor den verdachte zün. Het Is spr.’s indruk, dat het verdachte’s bedoeling was om door zün ochtendbezoek het mlddagbevoek te ver- gamakkelüken. Na het ochtendbezoek was het voorspel van het weerzinwekkende mis- drijf geëindigd. Wat het mlddaebezoek be- treft, heeft verdachte het vertrek van eenig- famllieledcn afgewacht. Verdachte is daarna bü mevr. O., die hem tevoren gezegd bad, welke woorden de huishoudster heeft ge hoord, dat r,< het geld nu nog niet bad. tn de kamer gelaten e.i het fatale oogennlik was daar. Slechts zeer korten tüd is hü in die kamer geweest. De huishoudster hoorde een gil en een val en kwam direct toeloopen. Verdachte kwam uit de kamer, zegt, dat er niets gebeurd is en valt tegelükertüd met zijn afschuwelük wapen d? huishoudster aan Op dit alles sluiten aan de verklaringen van het trampersoneel en van de verschillende andere getuigen. Verdachte’s ontkentenis, ondanks alles, zal hem. naar spr.’s meenlng. allerminst kunnen baten. Nog wees spr. op de verschillende bezwa rende aanwüzlngen. welke uit de deskundlge- verklaringen voortvloeien: het gevonden stukje vel. de bloedvlekken enz. Ten slotte is er ook nog het scheermes, dat door den barbier, die indertijd een mes aan verdachte heeft gegeven, herkend is als het door hem gëgeven mes. Met dit scheer mes moet dan ook het vreeselijke misdrijf zün gepleegd. Verdachte wist van het echtpaar 3'om dat mevr. O. bemiddeld was. Getuige Blom beschouwde spr. als een allerminst geslaagd Md der maatschappü en als een zwakkeling, die kneedbaar was in de handen "an den verdachte. Wat het motief tot den lood ts geweest bllift tot tn zekeren zin gassen. Mr- aehien dacht verdachfe B. aan een erfenis te helpen, om daar «elf weer van te orofl- teeren. Voor spr. stond het evenwel vast. Jjo- alle verschillende omstandigheden, dat verdachte gen bovendien resp. per HA. 1000, 800, 600 en 300 KG. Chüisalpeter. Kali en fosforzuur werden begin April gegeven en onderge werkt; het Chllisalpeter in het laatst van Mei, kort vopr het uitplanten, dat ongeveer half Juni plaats had. In den beginne hadden de planten eenige last van droogte, doch dit herstelde zich vrij spoedig. Perceel 1 had het meeste geleden. Het aantal planten op de Chili-perceelen was,resp.;555, 560 en 555; op perc. 2 170. Geoogst weiden per HA.: Perc. 1 (1000 Chili) 55500 K.G Perc. 2 (zonder Chili) 37500 KG. Perc. 3 (800 Chili) 46600 K.G Perc. 4 600 Chili) 42000 K.G. Perc. 5 (300 Chili) 37500 K.G. Proefnemer teekent hlerbü aan, dat de zwaarste stikstofbemestkng wel de grootste hoeveelheid gaf, doch dat de kwaliteit het beste was met 600 KG. Wü hebben hiervan bü slultkool wel eens meer gehoord. Bü bloemkool is dit echter, niet het geval; daar kan eea zware stikstof bemesting dikwijls «eer goede uitkomsten geven. DINSDAG 25 FEBRUARI HUIZEN Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 107X M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 8.30—10.00 Gramofoonmuziek 11.3012 0c Gods dienstig halfuurtje xa.15x-i5 Concert door K.R.O^Tno 1.15—2.00 Gramofoon muziek 2.00—3.00 Vtouwenuu.tje 3.00-3.30 Kniples 4-°o6.15 Gramo foonmuziek 6.15—-6.30 Nieuwsber. ia Esperanto 6.306.40 Beursber. 6.40^ 7.00 Gramofoonmuziek 7.00—7.30 Kerk latijn 7-308.00 Lezing over „Ee« burgerlijk proces II” 8.00 -Die ïahre»- zeiten” van Jos Haydn. Koor, orkest ea solisten xi.30 Sluiting, ca. 9.30 Persber. HILVERSUM 1875 M. lou^o— 10.15 Morgenwijding 12.152.00 Con cert door het A.V.R.O.-Ensemble 2.00— 3.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Knip cursus 4.004.15 Gramofoonmuziek - 4.155.00 Solisten-concert. Bram Verhoef» viool. Frits Uyttenboogaard, piano 5.30-7 6.00 Dinermuziek vanuit Cabaret ,Xa Gai- té” te Amsterdam 6.00 Tijdsein 6-oz Voortzetting Dinermuziek 6.306-45 Gramofoonmuziek 6.457.15 Engelschz Conversatie 7-*57-45 Engelsch-Ge- vorderden 7.45 Politieber. 8.OX—9.00 Concert door het Omroeporkest 9.00 9.45 Solisten-concert. Susie Minden, piano, Charles van Isterdael, cello 9.45 Vervolg concert door het Omroeporkest 10.00 Persber. 11.00 Aansl. van het Carltoa Hotel te A’dam. Ensemble Lismonde 12-00 Sluiting. DAVENTRY 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding xi.05 Lezing xi.ao Gramofoonmuziek 12.20 Concert. Anita Vaughan, alt, D. Evans, sopraan 12.50 O gelconcert door E. O’Henry 1.20— 2 10 Orkestconcert 2.50 Uitzending voor scholen 4-20 Orkestconcert 54-35 L«“ zing 4.50 Orkestconcert en orgel 5.35 Kinder uurtje 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Concert door Strijk kwartet 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Orkest. D. Bennett, so praan 8.20—8.50 Lezing 9.20 Nieuws ber. 9.40 Lezing xo.505 Vaudeville lx.xo Dansmuziek xx.3512-15 Dans muziek 12.2012.50 Proefuitz. Tele visie. PARIJS „RADIO-PARIS” 1725 M. ia.5o2.20 Gramofoonmuziek -=• 4.05 Orkestconcert en soli 6.55 Gramofoon muziek 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Concert- Orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 6.20— 7-20 Gramofoonmuziek 9.35xo.30 Gra mofoonmuziek 11.20 Gramofoonmuziek 13.251-50 Orkestconcert 4.50—5.50 Gramofoonmuziek 7-207.35 Orkest concert. Aramesco, tenor. Daarna Berich ten en sluiting. KALUNDBORG XX53 M. xx.ao— x.20 Orkestconcert 2.004.00 Concert. Orkest en pianiste 4.005.00 Kinder- uutrie -r- 7.209.35 Orkestconcert. Daarna Opvoering van „Don Carlos.” Drama in 5 bedrijven van Friedrich von Schiller 9.5011.20 Her-uitzending van buiten landse he stations. BRUSSEL, 508.5 M 5.20 Dansmu ziek 6.50 Gramofoonmuziek 78.35 Gramofoonmuziek 8.50 Concert. kesten, vocale solisten en sprekers 8.35 (Golfl. 338.2 M.) Concert door de Afd. Vooruit" Gent van de Sarov. ,,Het Volk" vermeldt de volgende samen stelling van het op het Communlstenccngres te Amsterdam gekozen nieuwe partij-bestuur der O. P. H.: Louis de Visser. Den Haag: Leo van La- kerveld, Amsterdam; J. Buitenkamp, Ap- plngedun; C. J. P. Schalker, Delft; P. Kui- per, Wormerveer; N. Beusemaker. Amster dam; J. J. van Munster. Amsterdam; mr. A. 8. de Leeuw, Amsterdam; W. Stuyven- berg. Enschedé; Daniel Goulooee. Amster- J. Schaap, Amsterdam; O. H. Per- fors, Ooaterbeek en A. Huizinga, Amster dam. Behalve dit dertiental werden nog de navolgende geheide Moskovieten, war» van redhtsche afwüklngen. in het partijbestuur opgenomen: D. J. Struik. Rotterdam, (thans In Rusland vertoevende); G. van Velzen, Lqlden; Jb. BUI. Haarlem; D. J. Minsaens, Termunten; H. Nap. Rotterdam: 8. de Groot, Amsterdam: F. Bosman. Zaandam; H. van Dam, Wagentagen; W. Reuderlk, Rotterdam; J. Prinsen. Zwolle. Als vertegenwoordigster van den Communtetlschen Vrouwenbond werden to bet P. B. aangewezen mevrouw J. W. Heeseltng-Matzen. mej. A. M. Barneveld, en voor den Jeugdbond „De Zaaier”, van Ekster. 718. Terwül de boot lang» hen voer, klonk «r een stem «eer ‘luid; .Zeg. waarheen gaan jullie toch, van waar kwam Jullie schuit? Hallo moeten jullie nog ver, en hoe komt jullie land,,’ zoo riep de stuurman op den bofeg en wuifde met zün hand. 20 Febr. opeegeven door v. d. Graaf Co. N.V., (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken 20 Febr. N.V. Moes en Groenewegens Gewapend Betonbouw, gevestigd te Amster dam, laatst kantoorhoudende aldaar, Mos- veld 13, thans zonder kantoor. R. c. Mr. N. de Bebeditty. Cur. Mr. E. W. Catz, Amster dam, Prinsengracht 7x8. Opgeheven wegens gebrek aan actief 20 Febr. J. H. v. d. Ley, Amsterdam. 20 Febr. M. Moolhuijzen, Amsterdam. Uitgesproken 18 F er. Commanditaire Vennootschap onder de firma Frs. Hosselet Co., in liquidatie (beheerend vennoot F. N. J. Hosselet, wonende te Amsterdam; Admi raal de Ruyterweg 381). R. c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. la Croix, Amsterdam., Prinsengracht 778. 18 Febr. Frs. N. J. Hosselet, Amsterdam, Adm. de Ruyterweg 38 Feenstra, Cur. Mr. H. la Prinsengracht 778. 19 Febr. N.V. De Bataafsche Adminis- tratiebank voor Nederland, gevestigd kantoorhoudende te Amsterdam, Frederiks- plein 47. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. C. M. J. F. Goseling, Amsterdam, Keizersgracht 401. 19 Febr. I. 128, Amsterdam. R.c. Mr. B. de Gaa man. Cur. Mej. Mr. Rosenbaum, dam, Weteringschans 241. 19 Febr. F. Horst, Amsterdam, Barman- straat 16. R.c. Mr. B. de Gaav Fortman. Cur. Mej. Mr. M. Rosenbaum, Amsterdam, Weteringschans 241. 19 Febr. A. Quende, Hilversum, Geuze- weg 183. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. P. Steinz, Hilversum, Koning straat 58. 19 Febr. W. van Gaasbeek, Zeist, Stenia- weg 16. R.c. Mr. I. W. Suringar. Cur. Mr. B. R. Wesseling, Utrecht. 19 Febr. Antonius Wilhelmus Welling, Utrecht, Korte Viestraat 13, R.C. Mr. J. W. Suringar, Cur. Mr. A. W. Roijerse, Utrecht. 19 Febr. Helmath Gustav Leopold Schultze, koopman, Zwolle, Melkmarkt 49. R-c. Mr. W. A. Vos. Cur. Mr. J. G. Nijüngh, Zwolle. 19 Febr. R. van der Klok, ko< Zwolle, Molenweg 56. R.c. Mr. A. van Heijst. Cur. Mr. H. J. Bouman, Zwolle. Opgeheven wegens gebrek aan actief f 19 Febr. N.V. Timmerfabriek en Bouw bedrijf „Taba”, Amsterdam. 19 Febr. S. Asser, laatstelijk wonende te Amsterdam. Vernietigd na gedaan verzet 19 Febr. Mozes van Kleeff, Amsterdam. Zaterdag kwamen dé leden van de Unie van de R. K. Studentenvereeniglngen tn Nederland te Amsterdam büeen voor den veertienden Roomschen Studentendag. Deze eerste dag was nog slechts bestemd 1 tot het houden van voorbesprekingen en af- deellngsvergaderingen. Gedurende de ochtenduren vergaderde het bestuur der Unie en der vereenlglngen, waarbü kwesties van algemeenen aard wer den besproken. Des middags hadden tn het gebouw Geloof en Wetenschap aan de Heerengracht vergaderingen plaats os van de meisjesclubs, de Drankweer en de R- S. B.-redactie. ’s Avands kwamen de deelnemers büeen In een «eer geeanimeerde reUnle in J*ark- zicht”. Gisteren vond een bijeenkomst plaats, waarbü o m. ook Mgr. Aengenent het woord voerde. Verdediging. Mr. Bekker, hierna zün pleidooi houdende, sloot zich aan b|j de woorden van deernis van het O. M., ihet het verachrlkkelüke lot, dat het slachtoffer heeft ondergaan. PI., ole voor anderen In de plaats is ge komen. staat hier als toegevoegd raadsman, hetgeen hü geheel spontaan heeft gedaan. ZooalB de dagvaarding luidt, zal de ver dachte. naar pl.'s meenlng, nooit veroordeeld kunnen worden wegens moord Op mevr. O. Het uitgangspunt, dat deze verdachte het oogmerk had om een gewelddaad te plegen, deugt niet. Dat ligt niet in de geaardheid van dezen verdachte. Voor een opzet reeds vooraf, dat toch noodig is voor voorbedach ten rade, heeft het O. M geen getuigen kun nen bübrengen. Uit het enkele feit, dat bet slachtoffer gedood is. volgt in geen enkel opzicht het bewijs van den opzet van den verdachte om te dooden. Het morgenbezoek is niet rechtens bewe zen. daarvoor is slechts één getuige. De voor bedachte rade Is slechts zelden anders te bewijzen, dan bü een bekentenis van den ver dachte. Wat het sub 1 ten laste gelegde betreft, concludeerde pl., dat noch het opzet en noch veel minder de voorbedachte rade bewezen is. Wanneer deze man al in het perceel Is ge weest. dan kan pi. niet anders zien dan de bedoeling om zich te verrijken. Wat sub 1 betreft, zal dan z.1. ook vrijspraak moeten volgen. Wat de behandeling ten aanzien van het tweede slachtoffer betreft, meende pleiter, dat ook de«e behandeling gepast had to het kader van art. 313, aan welk artikel het O. M. echter niet aan wil. Wanneer deze man den opaet had ooi de huishoudster te dooden. waarom heeft hü het I dan niet gedaan? Hü had er de gelegenheid toe. De wonden zün In het wilde weg toe gebracht. De dader heeft slechts de huis houdster weerloos willen maken. Het eenige houdbare uit de ten laste legging Is het toe brengen van zwaar Uchamelük letsel aan da huishoudster. Ook de andere hier ten laste gelegde misdrijven zün niet bewezen. Verdachte, hierna het woord krijgende, «elde den president dank voor «ün leiding en den verdediger voor zün uitstekend, be langeloos pleidooi. Uitvoerig weidde verdachte nog uit over de «.g. „8arcena”-zaak. zulks in verband met hetgeen over hem hiermede in de pers is jreschreven. Ook bestreed hü nog verschillende onder deden uit de verklaringen van getuige Blom. Ook verachll’ende andere getuigenver klaringen bestreed verdachte. Hoe de bü mevr. O. gevonden brief daar is terecht ge komen. wist verdachte niet. Misschien weet Blom dat wel. Verdachte hield volkomen zün onschuld vol. Herhaalde malen Interrumpeerde het O. M. hierbij den verdachte, om hem op tegenstrij digheden tn zün mededeellngen opmerkzaam te maken. Nog merkte verdachte op. dat hü. mede door al de franje, welke bü deze zaak ge haald is. den Indruk gekregen had. dat hü hier niet voor een Rechtbank, maar voor een rad van avontuur heeft terecht gestaan. Hier betaalde de justitie de hoogste prüzen voor waardelooze eeden. Maar eenmaal zal zij tot de overtuiging komen, dat voor de «ooveelste maal een flater heeft beeaan. De uitspraak werd bepaald op 6 Maart as. mevr. O. en aan poging tot doodslag op de huishoudster. - - - Wat den verdachte zelf betreft, de deskun- sloPen kristallen inktkoker met zwaar zil- digen hebben hem volkomen toerekenbaar veren monteering, wegens diensten de Prta- verklaard en beschouwden hem als een zeer ïeB tijdens haar verblijf te Katwijk aan sluw mensch, die zich heeft doen kennen 1 Zee bewezen. De heer Schrama. hoofdbesteller van de N Z. H. T. M„ heeft van de Prinses een jeechenk in geld ontvangen. -L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7