-4 De revolutie in$an Domingo few VEILING- O VEEZICHT PROVINCIAAL NIEUWS SCHAGEN BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Het Carlton hotel te Amsterdam WINKEL WESTWOUD de GEMENGD NIEUWS Vechtpartij in een volkslogement Een 103-jarige De schietpartij te Loosdrecht 'i Een warme dag in New York Dreigbrieven aan Amerikaansche Senatoren Bouw van nieuwe Engelsche Oceaan-stoomers De Engelsche kerk te Leningrad in beslag genomen Ernstige Communistische ongeregeldheden NOQRD-SCHARWOUDE Ernstig mijnongeluk in Pennsylvania! GROOTEBROEK j De heer F. A. Smit Kleine v raast eervol ontslag als directeur van het P. E. N. Het vergaan van „Hofplein” Het afgetreden kabinet-Chautemps nieuwe Fransche crisis en de Vlootconferentie De luchtverhinding Batavia Palembang SPANBROEK 6 I in ten worden vermeld. Verdei* of het niet mo- den héfer H. Wittenberg den weg op, juist Een viertal procedures geroyeerd Hoe de ramp geschiedde Twee personen door messteken gewond J. Beyerborg. landbouwer lergelljke vacature den militairen dienst ontslagen. In verband met de alcohol bestrad in«? on wel allen zijn verdronken. Toen get. van Alesund brieven schijnen in verband te staan met de den heer O. Smit. w na allen nog eenigen tijd zeer gezellig bijeen bleven. rolverdee- leden zich weer bereid. adviseerde dit niet te doen, waarna twee per- matroos een i de van deze geen Naar de Democratische Persdienst meldt, zou. ondanks het protest van de Engelsche ambassade te Moskou beslag zijn gelegd op de Engelsche Kerk te Leningrad welke zou zijn toegewezen aan de club van matrozen. Alle militaire garnizoenen van de Republiek San Domingo hebben zich bij de revolutionnairen aangesloten De kiel gelegd voor de ..Oceanic” van de White Star-line van 65000 ton onlusten werklocze Gisteren op een 3.45 s/dit schip (et is daar De warmste bij mensehenheugenis in Februari bekend Dinsdag werd voor de meervoudige Kamer te de van 27 op van het nieuwe Raadhuis mo schadeloosstel- Kg. steenkolen, 75000 briketten. 20300 fcerte ling voor de geleden schade van ruim t141 turven, 11300 baggelaars. 1705 zak anthraciet, zichtlging wordt opengesteld, voor hen die verhooging op den laatsten velllngsdag De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in °P den n,et kunnen. Tenslotte zegt spr. te weken terug zoowat de geheele waarde van het artikel bedroeg. Wie nu den pluk wat vier lijken aangespoeld (de bestrijding Zeeveld, de matrozen: C. voor te moeten dragen. No. 1 van de voordracht, de heer K. Boot, wordt benoemd met 5 stemmen, no. 2, de heer K. van Dijk, verkreeg 2 stemmen. Door vertrek van den heer Andrlesma en mej. Adelaar worden door B en W. als lid Coöp. Landbouw Aankoopvereeniging. 63 leden woonden de jaarvergadering bjj van de Coöp. Aankoopvereeniging. De rekening over 1929 sloot in actief met f 7376.22 en een winst van f 1301.93. De omzet bestond uit 211250 Kg. super, 11530 Kg. patentkali, 9830 Kg. zwavelzure ammoniak, 66150 Kg. kali 40 pCt., 44300 Kg. chili, 28500 Kg. kalksalpeter, 18400 Kg. land- aouwkalk. 6800 Kg. guano, 5150 Kg kaïnlet, 2000 Kg. kalkstikstof. 1000 Kg. kali 20 pCt., 30800 bindteenen. 1695 hekstokken 450 aan- toen een motorfiets met groote vaart kwam 1 aanrijden, die na het kind tegen den grond te hebben gereden, zijn weg vervolgde. De arme kleine werd hevig bloedende op genomen, de toestand is hoogst ernstig. De motorrijder is bekend. 28 werd besloten, toen het schip te verlaten. Augustus J.1, op de Loosdrechtsche plassen daar niets meer te redden heeft plaats gevonden. Een groep leden var, de Watersportver- eenlglng ..Loosdrecnt iL dien nacht een bezoek u brengen aan kam- Nadat de heer Schmidt door een der kam- peerders was verbonden, zijn de leden van de 3e stuurman H I Watersportvereenlging teruggekeerd, de ge- 1 De kleine boot werd toen eerst gestreken en kwam voor het schip vrij, onbeschadigd. De reddingsboot werd toen gestreken en be mand met 34 personen Het gelukte na eenige moeite vrij van het schip te komen eveneens langs het voorschip. Naar ons ter oore komt, heeft de heer F. A. Smits Kleine, directeur van het Pro vinciaal Blectriciteitsbedrfji in Noord-Hol - J aan is hij, in afwachting, dat hem 2 ‘_f gegaan. was dooi de branding heen te gaan, heeft volen. De zl)-lngangen tot den Senaat zijn ge- set. de kleine boot nog toegewenkt te volgen 1 sloten. Sléchte de npoldmgang verscnaft tot den Ssrtkst en elke bezoeker ren in totaal 22 kampeerders, heeren. De bedoeling van de leden der Watersport- vereeniglng was een nachtelijk bezoek te brengen en in het kamp vuurwerk te ont steken. Toen de boet een schouw op onge veer 6 meter afstand van net eiland vastliep, stonden de kampeerders aan den wal; de Munnlch Schmidt, tandarts NEW YORK, 26 Febr. Gisteren was het de warmste dag. die sedert menschenheuge- nls in’Februaii New York heeft gekend. De thermometer registreerde 23 graden O. en bleef gedurende den geheelen namiddag op 22 H graad Ook 's avonds was het nog zeer warm, toen nog vele menschen aan het strand lagen. Nadat in den laatsten tijd oud-President Coolidge en Vice-president Curtis door ano nieme brieven gewaarschuwd werden tegen op nen beraamde aanslagen, ontvangen thans ook verschillende senatoren geheim zinnige brieven, waarin bomaanslagen wor den aangekondigd. Men zou het speciaal voorzien nebben op het Kapitool. De autori teiten maken zich ongerust en nebben een verscherpte bewaking van net Kapitool oe- Naar aanleiding van de mededeeling van de Cunard-Hjn, dat zij voornemens is. op dracht te geven tot den bouw van een nieu wen, snellen Oceaan-stoomer, die in staat zal zijn, het snelheidsrecord van de ..Bremen” te breken, deelt de „Daily Telegraph" thans mede, dat de White Star-Line besloten heeft, den bouw van de ..Oceanic.” waarvan de kiel reeds is gelegd, voort te zetten. In tegenstel ling met het oorspronkelijke plan, tot het bouwen van een schip van 60 000 ton. zal de ..Oceanic” een inhoud krijgen van 65.000 ton en een lengte van 350 meter. Het staat nog niet vast, of het schip zal worden gedreven door electrische turbines of electrisch met Diesel-motoren. Bij den bouw van de „Ocea nic" zal meer gelet worden op inrichting en comfort dan op snelheid. Het nieuwe schip van de Cunard Line zal eveneens 60 65 duizend ton groot worden en zal worden uit gerust met Parson-turbines van 200.000 P.K. Omtrent de schroeven is bij beide schepen nog niets beslist. het gevoel zijn plicht te hebben vervuld en in zijn kabinet In een democra tische stroomlng de republikeinen te hebben verzameld. Deze stroomlng zou terugkeeren Hij zelf was gedwongen plaats te jnaken voor een bekwamer of gelukkiger opvolger. Reeds te half tien hedenmorgen ontving president Doumergue op het Elysée de voor zitters van Kamer en Senaat In den loop van den morgen volgden nog aooals gewoonlijk de voorzitters van Kamer- en Senaatcommissles en verschillende andere vooraanstaande politici. ATHENE, 25 Februari. Wolffbureau. Naar gemeld wordt zijn op het eiland Mytilene ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Een groote volksmenigte, onder aanvoering van communisten, drong in de stad Mytilene het raadhuis binnen en trachtte de autori teiten af te zetten. De gevangenis werd be stormd en alle gevangenen vrijgeld Ook in de dorpen kwam het tot excessen. Volgens een mededeeling van den stadhou der aan de regeerlng te Athene slaagde de gendarmerie er in de opstandelingen te ver drijven en de orde te herstellen. De onlusten zijn voornamelijk uitgelokt door werklocze tabaksbewerkers, die reeds sedert dagen de vrijlating van gearresteerde communisten eischten. Ook te Athene hebben omstreeks 300 com munisten getracht de vrijlating van eenige partljgenooten af te dwingen, welke poging echter mislukte. Het orgaan der communisten te Athene roept de arbeiders tegen 28 Februari tot massa-demonstraties op. wegens de vele stormen, waardoor er veel tot een bedrag van f 50220.54. pannen afgewaaid zijn, dit verzoek in te willigen, daar in het bestek niet was, dat de pannen bevestigd moesten wor den met haken, wat later gebeurd is. De heer de Geus vraagt, of dit reeds na de eerste storm heeft plaats gehad of dat de haken er pas na de tweede maal zijn beves tigd. Na het antwoord van den Voorzitter, dat dit reeds de eerste keer is geschied, verklaart de heer de Geus er niets tegen te hiben aan den aannmer de schade te vergoeden. Gemeenteraad Woensdagavond 8 uur Vergaderde de Raad dezer gemeente. Aanwg- aig waren alle leden. De Voorzitter, Jhr. van Spengler; opent de vergadering met een bijzonder welkomst woord, nu de raad voor de eerste maal in het nieuwe Gemeentehuis bijeen komt. Spr. uit den wensch. dat 1930 V. d. tuinbouwers veel beter moge zijn dan het laatste gedeelte van het vorige jaar is geweest. Een paar dagen geleden had spr. kunnen spreken van een verkeerden toestand in 't koolbedrljf, maar vandaag moet door de zachte weersgesteld heid van een inzinking gesproken worden. De notulen der vorige vergadering worden hierna door den Secretaris, den hr. Relnders, voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Coop. Zuivelfabriek „de Loet”. Deze fa briek betaalde uit over het tijdvak van 5 Jan. tot 1 Februari 1930 per K G. ber. vet f 1.23, of gemiddeld per ICO KG melk f 7. Het gemiddelde berekende vet oeuroeg in doorsnee 5.69 pCt. Hoogste uitbetaling was f9.13 per 100 Kg. n.elk en de laagste f 6.15. Te Groningen had Dinsdagavond te onge veer 9 uur in een volkslogement aan de Nieuwstad een ernstige vechtpartij plaats, waarbu van net mes gebruik genmakt werd. De Koopman J. S. werd naar het politie bureau gebracht, alwaar hU door den politle- dokter voorloopig werd verbonden. Hu had een diepe snljwond in den linkerbovenarm en vijf steekwonden aan net nootd en een doorgesneden pees aan den rechtermldden- vinger. Hu werd tater door de politie naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Verder kwam aan net polltieposthuis Ubbo Emmiusstraat de koopman J. W„ die een diepe snljwond over de wang bad dn een steekwond in de llnkerzude. Ook deze werd voorloopig door den polltledokter verbonden en later per brancard naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Voor beide personen is voorloopig geen onmiddellijk levensgevaar. De politie stelt een onderzoek in naar de zaak. AFSLAG VEREEN. „BEEMSTER. PÜRME- REND EN OMSTREKEN". Over het geheel genomen waren de laatste dagen de aanvoeren teruggaande, hoewel voor eind Februari nog steeds flink. Spra ken wij in voorgaand overzicht van een be vredigende stemming voor een deel der pro ducten, ditmaal mogen wij voor enkele ar tikelen van een zeer willige markt spreken. Vooral was dit het geval met het fruit en de spruiten. Van beide was er in verhouding tot de vraag te weinig aanvoer. Voor de spruiten toonde de export tegen oploopende prijzen nogal bedrijvigheid, wat uiteraard onze binnenlandsche kooplieden ook tot meerdere activiteit aanspoorde. Bij voor- Vier mijnwerkers gedood, drte doodelijk gewond. In de kolenmijn Minersville m de nabij heid van Pottsville in Pennsylvanie is gister avond laat een ernstig ongeluk geschied. Tengevolge van een hevige ontploffing wer den vier mijnwerkers op stag gedood, terwijl drie anderen zoo zwaar gewond werden, dat hun toestand hopeloos is. Twee andere mijn werkers zijn nog oiyler het gesteente bedol ven. Er bestaat slechts geringe hoop, hen te kunnen redden. Get. nam het commando in de boot en men heer H. C. N Munnlch Schmidt, tandarts I roeide met wind en zee op S. B.-zijde, om te Hilversum, riep hur een ..Hallo, goeden avond" toe. Deze groet werd minder harte- lijk ontvangen. Er werd geschoten totdat plotseling een der kampeerders de 20-lange C uit Bussum, die juist zijn examen voor cadet te Breda had afgelegd, met een revolver ging schieten. De veertien passagiers van de boot, waar van de meesten in Hilversum wonen, buk ten zich; de kogels drongen in den wand van de boot een vloog door een twintig c.M. dikken mast, terwijl een dezet 9 mM. ko gels den heer Munnlch Scnmidt in den enkel trof. In totaal zijn negen schoten gelost. Bij de Rondvraag vraagt de heer Ootjers of door den opzichter reeds een onderzoek is gedaan naar de toestand van de Handels kade, waarop de Voorzitter hem verwijst naar zijn antwoord in de vergadering van B. en W. De heer Ootjers verzocht, dat er nu ernstig naar verbetering zal gezocht worden. De heer Kooy vindt het wenschelijk, dat het zal verboden zijn vanaf de Oosterstraat 1 te fietsen naar de Dorpsstraat, daar het meer dan eens voorkomt, dat fietsers bijna aan gereden worden door auto's. Dit zal in handen gesteld worden van en W. ter afdoening. De heer Kwadijk merkt op. dat bij de of- flcleele opening van het Raadhuis geen ar beiders waren ultgenoodigd. Verder vraagt spr. of niet de naam van den architect, den heer Oosterlee, op de gedenkplaat had moe ten worden vermeld. Verdei*of het niet mo- - gelijk is dat het Raadhuis een avond ter be- gaande week vergeleken zal de gemiddelde j zoo wat om de 6 per 100 k. loopen, wat eenige 4e plaatselijke bioscoop-commissie her be- n°8 geen Reglement der Lichtbedrljven Roemd hebben mevr. Frielinck. Naar aanleiding van de mededeelingen in i 4e vorige vergadering Inzake de conferentie van B. en W. met het bestuur der N. V. „de Burg” over 't verbouwen van den stal dezer vennootschap, deelt de Voorzitter mede, dat van het bestuur een schrijven ingekomen is. waarin het bereid bleek mede te werken aan de verbetering v. d. gevaarlijken hoek Oos- terstraat-Dorpstraat, door dien stal gevormd, en gemeend had. aan de gemeente een bijdrage van f 2500.te vragen. B. en W. hebben echter geantwoord, dat BU niet hooger wilden gaan dan f 2000.—, 1 waarop van „de Burg" een antwoord is ont vangen, dat de N. V. op haar standpunt bleef •n dus een bijdrage van f 2500 vraagt. De Voorzitter hoopt, dat de plannen als nog tot oplossing kunnen komen met een bijdrage als door B. en W voorgesteld en dat hU in een volgende vergadering met nadere mededeelingen of misschien met een voorstel kan komen. Spr. vraagt de meening van den Raad. De heer de Geus vindt een bijdrage van - vindt vertraagd heeft, bleek het voor heden gera den te hebben. Voor de meesten komt deze gunstige wending te laat, doordat d^ oogst geheel is afgeloopen. Het zijn vrijwel uit sluitend de grootere bedrijven, die nog voor- laad hebben. Wij zien dan ook in verhou ding, het "aantal aanvoerders sterker dalen i dan den aanvoer, hoewel ook die geiegeld terugloopt. De laatste dagaanvoeren liepen zoo om de 10.000 kg. Als hoogste noteering kwam ditmaal 28 af, met een gemiddelde van f 2022 voor de gewone kwaliteit. Voor grove partijen zagen wij nog tot 20 en zelfs nog Iets daar boven betalen, maar dan wa ren die natuurlijk behoorlijk gesorteeid. Losse zagen wij met 36 |»er 100 kg. betalen. Voor roode en savoye kool waren de om standigheden aanmerkelijk beter, zoowel wat den prijs als de vraag betreft. Voor roode kool zagen wij tot 11.20 per 100 betalen, terwijl de savoye nog tot f 12.80 kwam. Zelfs voor witte kool bestond weer eenige animo voor de consumptie, al was het dan voor een zacht prijsje. Boerenkool kwam er weer niet veel. Bij de meesten schijnt ook dit artikel geruimd te zijn. Ondanks den kleineren aanvoer kwam er in den prijs geen verbetering en bleef deze vrijwel gehandhaafd op 4060 cent per krat van 10 kg. Bij voiige week vergeleken wist witlof zich bjj iets ruimer aanvoer gced in prijs te handhaven, niettemin viel onder deze om standigheden allerminst nog van een loonen- de teelt te spreken. Bij een gemiddelde voor gooede kwaliteit van 11 a 12 gulden werd voor extra neg tot 15 betaald. Nu en dan ziet men een partijtje rabarber aangeboden, die voor prijzen van 616 per 100 bos plaatsing kon vinden. Al werden nog slechte prijzen gemaakt, het gemiddelde was toch iets beter dan de voorgaande weken en de handel begon er weer eenige aandacht aan te schenken. Er werd nu nog weer tot even boven de 2 betaald met een gemiddelde van 1.30 1.40 per 100 kg. Drielingen kunnen wij wel zeggen, waren weer waardeloos en hiervoor was absoluut niet de minste aandacht. Wortelen prijsden van 1.20 tot f 1.90 per 100 kg. Aardapjrelen kwamen er niet veel en waar het blauwe of bonte betrof, waren die ge- makkelljk te plaatsen voor 34 jier 100 kg. Bevelanders en Bravo's gingen voor pl m. f 1.20 per 100 kg. als veevoeder weg. Fruit was bepaald gezocht, vooral waar de aanvoer steeds minder wordt, en kon bij voorgaande week vaak nog even in prijs ver beteren. Het waren weer uitsluitend de ge wone soorten, als in vorige overzichten ge noemd. die werden aangeboden. Prei viel de laatste dagen een betere ontvangt ten deel. ondanks den ruimen aanvoer. De Amster- damsche handel trok het geheel voor prijzen van f 2.80 tot 12,80 gemakkelijk tot zich. Met den heer de Boer, leider van het wa- terkamp. waarvan verdachte deel uitmaakte, was overeen gekomen een schletwajren mee te nemen. Het lag in de bedoeling sleehts in het uiterste geval van het bedoelde wapen ge bruik te maken. Toen in den bewusten nacht de boot met bezoekers het eiland naderde en op de vraag wat men kwam doert. met een luid gejoel werd geantwoord, en daarna bran dende fakkels op het eiland werden gewor pen. is verdachte op order van den leider de revolver gaan halen. Verd. heeft dit cjrgcvat als een bevel tot schieten en loste dan ook negen schoten. De pre-ldent noemde deze handelwijze bui tengewoon roekeloos en gevaarlijk. Verd is van meening. dat hu. indien hij in de lucht had geschoten, niet zooveel schrik had aan gejaagd. daar men uit de boot riep: ..Schei maar uit met dat alarmpistool." Toen besloot verdachte in den mast te schieten opdat het zeil naar beneden zou komen. De eerste getuige, de heer Munnlch Schmidt, tandarts te Hilversum, die met ge- zelschaj? in Loosdrecht vertoefde, besloot een bezoek te brengen aan het kamp, om wat af wisseling te bezorgen. Uit het verhoor bleek, dat ’t de bedoel'ng was den boel wat op stel ten te zetten. De wond, die getuige had op- geloopen. noodzaakte hem tien dagen rust te houden. Het lag aanvankelijk niet in de be doeling te landen, maar vl^k langs het eiland te zeilen Men geraakte echter In een wind stilte. De vrouw van den Hilversumschen tand arts, de eenige dame van het gezelschap, vond het blijkbaar heel gewoon midden in den nacht een bezoek te brengen aan onbe kenden, midden op de pia sen. De president vond zulk optreden in hooge mate ongepast en gaf getuige dan ook een stevige reprimande. Dr. van der Linde, die den getroffene had behandeld, was van meening. dat eenige mi- limeters afwijking van het schot veel ernsti ger gevolgen zou hebben gehad. De heer de Boer, ieeraar M. O. te Naarden, leider van het kamp, vond de omstandigheid van dien aard, dat hjj schieleij noodlg achtte, vooral daar hij al eenige andere bezoeken aan zün kamp had gehad. De president zag. daar het vorige bezoek een vrjj kalm verloop had gehad, geen reden zulke in de handen van jongens gevaarlijke wapenen te gebruiken. Get. had verder nog een ijzeren staaf in het zeil gegooid. De Officier. Mr. Fabius, meent dat beide partijen blaam treft. Als getuige de Boer een werkelijk goed leider was geweest, had hij niet dadelijk moeten schieten. De moreele schuld In deze rust ook op den leider, zoodat spr. geen gevangenisstraf wil eischen. maar volstaan met een geldboete van f 300. subs 75 dagen hechtenis. Mr. Boerlage uit Bussum. die verd. verde digt. achtte het voorgevallene een ernstig geval van molestatie, werpen met brandende fakkels is misdadig. Welke weldenkende mensch gooit deze op een tent met slapende jongens? Pl. concludeert tot ontslag van rechtsvervolging, suba. een geringe geldboete. Uitspraak over veertien dagen. lijk met buitenboord alleen in ruim I drie voet en de achterruimen waren droog. Het schip lag voor over. De hoofdinspecteur var. de Scheepvaart, de heer Fock, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de navigatie goed Is geweest. Men moest uitsturen toen het licht van Buholmene niet meer In zicht kwam. Dpt men te voren niet had uitgestuurd, was lo gisch, omdat men de goede koers stuurde Hij betreurt, dat de kleine sloep is vergaan maar achteraf Is het jammer dat door den gezagvoerder niet is gecommandeerd In de groote boot te gaan. De Raad zal nader beraadslagen en daar na uitspraak doen. ■-ingsdlenst in den keu- ipel over 1929, waarvan veroindlng gesteld met de Amerikaansche, Japansche en Italiaansche delegaties. Beslo ten werd, hedenmiddag een zitting te houden v. d. leiders der delegaties, waaraan ook de inmiddels te Londen teruggekeerde leider I der Italiaansche delegatie. Grandl. zal kun- I nen deelnemen. Naar aanleiding van den val van het Fransche kabinet zullen de volgende mogelijkheden besproken worden: 1. Of men de conferentie nog voor korten tijd zal verdagen. In de hoop, dat inmiddels te Parijs een nieuw kabinet zal zijn gevormd. 2. Of de werkzaamheden der conferentie zullen worden voortgezet door Groot-Brit- tannië, de Vereenigde Staten, 'Japan en Italië. 3. Of men zal trachten een drie-mogend- heden-overeenkomst tot stand te brengen tusschen de drie voornaamste vloot-mogend- heden. Met paspoort De dienstplichtige P. J. jgj. Arrondissementsrei htbank Reus, uit deze gemeente, is met paspoort uit behandeld de zaak betreffende partij, welke in den nacht werd den Beuker, te dorp Lonneker, 103 jaar. De oude baas Is nog heel kras, keuvelt graag over oude tijden en leeft rustig te midden van zijn vijf zoons en dochter, die allen on gehuwd zijn en van wie de jongste een dikke vijftiger is. De Raad voor de Scheepvaart heefi onderzoek ingesteld naar de oorzaak vi stranding van net stoomschip Hofplejr de N. V Scheepvaart Maatschappij gen" te Rotterdam. Op 5 Januari gestrand bij het eiland Skorjien^ wrak geslagen en gezonken. De gezagvoerder werd als getuige gehoord Deze verklaarde o.m. dat de „Hofplein" op i 1 Januari in dallast vertrok van Rotterdam met bestemming voor Narvik. Op de Noord- zee was net slecht weer uit het Westen: op i den 3den Januari werd Kopervik gepasseerd Hier werden twee kustloodsen aan boord ge nomen Besloten werd oinnen door te gaan en men vervolgde onder loodsaanwjjzingen de reis. Op 4 Januari om half 3 ’s nachts werd j i Moldoën gepasseerd en men koerste van daar in de lichte lijnen. Vanaf Ulvesund werd gestuurd in den vasten sector achteruit. Op korten afstand werd de belboei van i Gamla van bakboord gepasseerd. Het was toen stormweer met sneeuw en veel zee. De kracht van den wind in de buien was onge veer 10. De koers was Noord. Eerst ging door de sneeuwbuien het vuur van Buholmene uit het gezicht, daarna het vuur achteruit van Skongnaes. Er werd toen halve streek westelijker gestuurd. Om toen nog niets was te zien van Buhol mene werd besloten op te draaien. De koers werd tom op N.W gezet. Tijdens deze manoeuvre stootte het schip tweemaal achter elkaar, zonder vast te blij ven zitten Het schip bleef doorloopen. Na het stooten gaf get. order de ruimen te pellen, het bleek toen, dat ruim 2 en 3 hard op liepen. Tevens werd gerapporteerd, dat de stookplaats en machinekamer water maak ten. De waterdichte deuren werden dicht gedraaid Binnen een haif uur was er zooveel water In het schly. dat de machine gestopt moest worden. Het schip dreef toen voor wind en zee om de N.O. Pompen gaf niets. Het water In het schip vermeerderde steeds. Wc gaven hei S.0.8.-sein. Men kreeg toen verbinding met Alesund. De reddlngs- booten werden klaar gemaakt, ieder werd van een reddingsgordel voorzien en er werd afgewacht steeds noodsignalen gevende. Het schip dreel ongeveer 2 S mij 1 bezuiden het I n.mim eiland Svinölangs, recht op de kust aan.’ Utrecht I Het was in den voormiddag ten pl.m. 1030 schiet- uw nog pl.m 1J4 mijl van de branding af. Er Sollicitanten Alhier hebben zich 12 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van tijdelijk ambtenaar ter secretarie. t 2000.al hoog genoeg. Spr. vindt het i standpunt van B. en W. ook al met het oog 1 op de slechte tijdsomstandigheden, ruim ge noeg. De Voorzitter deelt mede, dat het R. K. Schoolbestuur eenigen tijd geleden een aan vrage had ingediend voor het bouwen van twee lokalen aan de Jongensschool wegens tekort aan plaatsruimte enz., wat bereids in de vergadering van 10 Mei 1929 was toege staan. Volgens het ingekomen bestek blijkt ech ter, dat er een gymnastiek-lokaal bjj bedoeld is. B. en W. meenen, dat geen termen aan- Onmiddelljjk na hv, bekend worden van i het Fransche kabinet- X h7t '^chrvertwènên“TUdènT heï's“~-Chautemps heeft de Britsche Eerste Minister ten waren op de brug de kapitein, de 2e zlch als voorzitter der Vlootconferentie in stuurman, de loods en de roerganger, welke omgekomen is. Op de „Jotenbeim" die ons aan boord nam. heeft get. dadelijk den kapitein ver zocht rond de branding te stoomen en uit te zien naar de kleine boot. Dit durfde de ka pitein wegens de hooge zee niet te doen Even latei kwam een motorloodsboot. welke met den toestand op de hoogte werd gebracht en direct rond de branding naar de plaats stoomde en een onderzoek instelde, totdat 't donker werd. Dit onderzoek was ook zonder resultaat, zoodat van de kleihe boot niets terug is gevonden. Na het aan den grond stooten en tijdens net verlaten van het schip is alles kalm toegegaan. Ieder heeft zijn plicht gedaan Toen we hulpeloos afdreven zijn we steeds draadloos in verbinding ge weest. maar nulp van bergers was niet te krijgen. Een bergingsvaartulg heeft nog ge tracht naar buiten te komen, maar dit was door den zwaren storm onmogelijk. Toen het schip verlaten werd, stond het water ge- vrij te komen van de kust aan BB. en de branding aan S_£>. Het gelukte na veel moeite en manoeuvreeren behouden tusschen de branding door te komen. Een juist aldaar I aankomen boot, op onze seinen ter redding uitgezonden pikte de bcot op; allen werden aan boord opgenomen en liefderijk ontvangen en latei te Alesund geland. Toen besloten set. de kleine boot nog toegewenkt te volgen 1 sloten. Ook te voren had get. den 3den stuurman de toegang plaats gewezen waar bjj langs moest gaan wordt aan een nauwkeurig onderzoek onder- Hjj heeft hier echter geen gevolg aan gege- worpen. De wacht voor het Kapitool Is ver- I ven. Van deze boot is niets meer gezien en sterkt met politie en detectives. Da drelg- wonde is verder per auto naar Hilversum lijk van J- Bruurmljn was nog niet gevonden, vervoerd. j Deze vier slachtoffers zijn te Alesund be graven. De overigen zijn per s.s. .Kerkplein en „Zeta” naar Rotterdam teruggekeerd. De .Hofplein' strandde een uur nadat we het schip verlaten hadden op de kust en brak in tweeën en zonk. Djt gebeurde op de Zuid punt van Skorpen. Volgens gedachte van get heeft het schip gestooten even nadat de koers van N. W op N.W. veranderd werd op een klip. liggende IK mijl Z.W. t. Z. van Buholmene Later kwam het licht van Buhol mene den witten sector weder in het gezicht De oorzaak van het stooten is de plotseling Onmiddellijk na opkomende sneeuwbui, waardoor alle licht-n de nederlaag van hebben ontvangen. De Voorz. antwoordt dat aan dit laatste met spoed wordt gewerkt. Tegen openstelling van het Raadhuis op een zeker avond Is ze ker geen bezwaar. Verder zegt spr. dat het geen gewoonte is dat de naam van den ar chitect wordt vermeld op een gedenkplaat. Bjj de ultnoodiglngen voor de openingsplech tigheid is alleen gedacht aan vertegenwoor- dlgers der gemeenten en corporaties, die Ofj- dragen tot bloei van de gemeente. Deze om vatten alle Ingezetenen, dus ook de arbei ders. De heer Kwadijk zegt de Kamer van Koophandels de L. T. B. en de Tulnbouwver- eeniging als corporaties van werkgevers te beschouwen. Daarom hadden ook de land- bouw- en transportarbeidersorganlsaties die nen te worden ultgenoodigd. De Voorz. herhaalt dat bij de uitnoodlging der genoemde vereenlgingen niet de gedach te heeft voorgezeten deze als werkgeversver- eentglngen uit te noodlgen. Hierna wordt de vergadering gesloten. wen gine waren vier lijken aangespoeld (de bestrijding van alcohol-smokkelarij, want SS? --door prohibitie-ambtenaren gearresteerd zouden zijn. Senator Watson neeft deze ge ruchten onderzocht en medegedeeld dat er geen woord van waar is De prohibitie-ainb- tenaren nebben het Kapitool weliswaar ge» durende zekeren tijd bewaakt om overtr»* ding der alcohol-wetten te voorkomen. AMSTERDAM, 26 Februari. In de op 25 Januari l.L gehouden veriflcatie-vergadering van schuldelschers In de N.V. Nereïde, welke eigenares is van het Carlton hotel en dit hotel exploiteert was een viertal betwiste schuldvorderingen waaronder die van de Century Trust verwezen naar de terecht zitting van lieden om dan te worden behan deld. In deze renvooy-procedures verscheen echter geen der schuldelschers, zoodat de Procedures ambtshalve geroyeerd werden. zulm voorgedragen in de eerste vacature: 1. B. J. Wilmink; 2. Th. Magiels^. De neer Wilmink wordt niet algemeene stemmen be noemd. De voordracht voor de tweede luidt: 1. mej. J. W. L. Smetzers, 2. Mej. G. M. Bruin. Eerstgenoemde wordt eveneens met algemeene stemmen benoemd. Als laatste benoeming staat op de agenda: voorziening in de vacature wegens periodieke aftreding van den heer H. Swager als lid van het Burgerlijk Armbestuur; genoemde heer wordt als zoodanig herbenoemd. Van den Commissaris der Koningin was Ingekomen een schrijven tot aanvulling van de politieverordening ten behoeve van de handhaving der Trekhondenwet. Voorgesrcld wordt deze verordening aa nte vullen met de bepaling, dat het verschijnen ter keuring verplicht is, wat aanvaard wordt. B. en W. stellen voor, naar aanleiding vanbinden. 235 bos riet, 59 eenrulters, 679 man- een Ingekomen verzoek van den aannemer den, 242 baal poters, 1966 turfbalen, 20.000 den, waarvoor zijn Eerw. bestuur en leden dank brengt. Spreker hoopt dat de goede geest onderling zal blijven be taan en meer dere genoeglijke avonden zullen worden gegeven. De voorzitter brengt dank aan allen voor der Commissie tot Wering van School ver- de gezellige en zakelijke besprekingen, waar- genoegzame deelname zal men ook overgaan tot coöperatieven Inkoop van vee- voeder den aannmer de schade te vergoeden, wat De Raad van Toezicht benoemt tot zijn eveneens door den heer Kooy gezegd wordt, i voorzitter den heer M. Haas In plaats van Zonder stemming wordt aldus besloten. In een onderhoud met journalisten, zeide Chautemps gisterenavond nog overtuigd te zijn, bjj de vorming van zijn kabinet blijk te hebben gegeven van verzoeningsgezindheid en vaderlandsliefde, hetgeen trouwens nie mand had tegengesproken. De beste gevoelens en de loyaalste houding werden miskend door de tegenstanders, die onder alle omstandigheden onverbiddelijk bleven. Hij had De leiders der revolutionnaire beweging zijn Generaal Trujillo en de candidaat voor het Presidentschap, die bij de jongste verkie zingen verslagen werd, Estrella. De revolu tionnaire troepen» hebben de hoofdstad San to Domingo omsingeld, en in net land de po litie, die President Vasquez was trouw ge bleven. overweldigd. Te Santo Domingo zelf kwam het tot straatgevechten. Twee perso nen zouden daArbij gedood en velen gewond zijn. President Vasquez zou zich bereid ver klaard hebben, de grondwetswijziging, welker invoering de oorzaak van den opstand is. op te heffen. Tot lid van den Raad van Toezicht vac. vermeld Smit, werd gekozen de heer Slikker. Het salaris van den boekhouder blijft i veranderd. ’t Voordeel van Coöp aankoop bleek hieruit, dat de super in den handel koet f 2 63 en van de Coöp Kunstmestfabriek f 2 22. Bij i was. vtfi:' De stuurboordsboot moest gebruikt worden land, eervol ontslag uit 'zijn functie «elke plaats had voor 41 personen. We waren gevraagd en L had net plan opgevat, totaal met 39 personen. De 3e stuurman en dit verleend zal worden, met verlof wezlg zijn voor het bouwen van zoo'n lokaal, daar het In 1936 eerst verplicht Is en het de bedoeling is één gymnastiek-lokaal te bou wen voor alle openbare en bijzondere scholen alhier. Het Schoolbestuur staat op het standpunt, dat het indertijd de bedoeling is geweest een zoodanig lokaal te bouwen, welk standpunt B. en W. volstrekt niet deeien. Voorzitter meende goed te doen, dit aan den Raad mede te deeien, hoewel t eigenlijk bij P. en W. thuis behoort. Ingekomen waren: 1. Verslag van de Kamer van Koophandel over 1929. 2. Prov. Blad Inhoudende het besluit Inza ke de nieuwe regeling van jaarwedden »an burgemeesters, secretarissen en ontvangers. 3. Eéft dankbetuiging van de Ned. Geheel- onthoudersbond voor de verleende subsidie. 4. Van de gemeente Oudkarspel een verslag over den vleeschkeyrl rlngskring Oudkarspi het batig saldo bedraagt f 783.79. 5. Van Ged. Staten een schrijven, dat net onderzoek van de begroeting 1930 nog niet is afgeloopen. 6. Van hetzelfde College een dankbetuiging voor het geschenk van f 100.voor het nieuwe Gouvernementsgebouw. 7. Het jaarverslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 8. Van het bestuur der Ijsclub „Nut en Vermaak" een verzoek om subsidie, wat uit gesteld wordt tot de begroeting 1931. 9. Van het gemeentebestuur van Oudkars pel de mededeeling, dat de N. V. Ned. Ther- mogenische fabriek bericht, dat de destruc tor voor het vernietigen van afgekeurd vleesch niet op den gestelden tijd kan gereed zijn en daarom een jaar uitstel verzoeken, wat toegestaan wordt. Wegens het a s. vertrek van den heer Postma, hebben B. en W. op de voordracht van onderwijzer aan de openbare lagere j school geplaatst de heeren: 1. K. Bierman te Terschelling: 2. J. 8. Koopman te Garrels- weere; 3. F. de Graaf te Dokkum. De heer K. Bierman wordt met algemeene stemmen oenoemd. De datum van indiensttreding wordt over gelaten aan B. en W. De periodiek aftredende leden van de plaatselijke Schoolcommissie, de heeren K. de Vries en H. Swager. worden bieden herbe noemd. Wegens vertrek van den heer Gorter en mej. Adelaar, wordt ineerstgenoemde vaca ture benoemd no. 1 van de voordracht, de heer J. Doets: no. 2 was de heer K. Viersma. Met betrekking tot de tweede vacature deelt de Voorzitter mede, dat door een mis verstand tot heden twee onderwijzers van de bijzondere scholen In de commissie zitting hadden, zoodat B. en W. gemeend hebben in de vacature-Adelaar, onderwijzeres aan de 6 man wilden liever in de kleine boot, dll I peerders. die ondei leiding vin den ieeraarw^s een boot mei een platten spiegel. Get. De B. uit Bussum aldaar vertoefden Er wa- i r ff-r.ici t: - - --- dames en 1 sonen. n.1. de timmerman en een teruggingen, naar de groote boot. plaats gewezen waar bij langs moest gaan Hij heeft hier echter geen gevolg aan gege- worpen. De wacht voor het Kapitool Is ver- BATAVIA, 25 Feotuarl. Hoewel de Ujn Ba- taVla-Palembang van de Kon. Ned. Ind. Luchtvaartmaat chappij aanvankelijk be stemd was bij de instelling van de Hju-Bata- via-Singapore als zoodanig te vervallen heeft de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Maatschappij In verband met de zeer gunstige resultaten op de Ujn PalembangBatavia besloten de laatste voorloopig naast de Singapore-Iijn ongewijzigd te handhaven. Voortaan zal dus tweemaal per week een luchtverbinding met ■oalembang bestaan en wel Din dag en Don- ’■erdae; In heeneaande en Wcensdag en Za- rdag in tem"' Feestelijke bijeenkomst Ten huize van mej. de wed. D. Schaper, „café „Halfweg,” hield de R. K. Tooneelvereenlging „West- wouds, Vriendenkring" een buitengewone, tevens feestelijke bijeenkomst. De voorzitter der vereenlging, de heer C. de Boer, heet de «anwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den Zeereerw. Heer L. Th. Mulder, pastoor dezer parochie. Spreker zet het doel dezer bijeenkomst uiteen, _n.l. het resultaat van de eerst gegeven uitvoering te bezien en maatregelen voor een volgenden Jceer te nemen en opent de vergadering met den ChrlstelUken groet. Uit het financieel verslag, door den pen ningmeester, den heer P. Bot. uitgebracht vernemen wij, dat de ontvangsten bedroegen f 317.75. de uitgaven f 243.47, zoodat een saldo van f 74.28 aanwezig is. Door den se cretaris den heer E. Groot, worden mededee lingen gedaan betreffende een In deze paro chie binnenkort te vieren priesterfeest. Het bestuur stelt voor f 10 uit de kas voor dit doel beschikbaar te stellen. Met algemeene temmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Zoo mede werd besloten het saldo der vreniglng te plaatsen op de Boerenleenbank. Het bestuur stelt voor den heer D. Schou ten, regisseur der vereenlging. die door ziekte verhinderd is geweest, de vereenlging ter zijde te staan, als stoffelijk blijk van waardeering aen herinnering aan te bieden, wordt goed gevonden. Besprekingen om toe te treden tot den Bond van R. K. Tooneelvereenlglngen konden tot geen bevredigende oplossing ko men. Bij de rondvraag werden eenige vragén gesteld en tot ieders genoegen door den voorzitter beantwoord. Op de vraag door den voorzitter “in verband met tijdige llng, verklaarden alle werkenden voer een volgende uitvoering w De secretaris brengt in herinnering het ver trek van den voorzitter. Spreker brengt na mens allen den voorzitter dank voor hetgeen hij voor de vereenlging heeft gedaan. De Zeereerw. heer pastoor brengt in her- R. K. Meisjesschool, geen andere onderwijzer innerlng de zoo succesvolle ultyoerlngsavon- Ernstige aanrijding Dinsdagmiddag hal alhier een ernstige aanrijding plaats. Een zesjarig kind van den heer P. Stam liep zonder op te kijken van het erf van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7