DENKEN IS BEWUST LEVEN!!! i Heemskerk VIERDE BLAD PROVINCIAAL NIEUWS BOEKBESPREKING T „Panorama” MARKTNIEUWS 'RECHTSZAKEN SOCIAAL LEVEN 3 L Ned. R. K. Bond van Stucadoors- patroons „Si. Antonius” BEEMSTER ENKHUIZEN t i I. UITGEEST DE HOOFDZAAK WAS NIET WEG TE PRATEN HOORN SCHERMERHORN VENHUIZEN ZATERDAG 1 MAART 1930 toekomstplannen d. Sluis; en Smits en Anna Ja- gehuwd met ver- ï.- ER TE uari Vrijdag 28 Fel S zegt: vertoond. Jaarvergadering te 's-Gravenhage t stelde de ambtenaar noodlg. betering hoog Van lijders aan Zenuwhoofdpijn kan men niet verwachten, dat zij hun hersens pijnigen met levensproblemen. EERST GENEZEN! VOOR DEN KANTONRECJ ALKMAAR S r 50 toe te staan, gemeente Castrlcum Verkiezing poMerbestaren j— Bij de Donder dag gehouden verkleezlngen zijn in den polder „Dorregeest" gekozen tot Heemraad, de heer N. Kaptein en O. Albrink en H. Albrlnk. bei den tot hoofdingelanden van den polder „De Zien”. Een door Herman Moerkerk mooi-getee- kend, goedgeljjkend portret van prof. Alb. Einstein siert de voorpagina. Het nummer bevat, zooals gewoonlijk, veel bezienswaardlge foto’s. .JDe onschuldigen bij het Carnavalsfeest te Nice’ is een leuke foto. Evenzoo va.t op het door Jan Maandag op 13-Jarigen leeftijd geschilderde portret. De tooneelbespreking is ditmaal aan „De Meeuw” gewijd. Voetbalwedstrijden Zondag 2 Maart 1930 Z.F.C. 6 Uitgeest 2, scheidsr. Volger. Schagen a Uitgeest a scheidsr. Metselaar. Zaanjaqd b Uitgeest c, scheidsr. dp Graaf. van 2 adressanten. De beer de Vries verklaart zjch bier tegen. Vraagt bij Uw Apotheker of Drogist de Zenuwhoofdpijnpoeders van Dr. J. B. MEENK k 5 ets. per stuk; 1.10 per doos van 25 poeders. Let op het portret van Dr. J. MEENK en den driehoekzegel, met de letters E. M. B., waarmede de poeders gesloten zijn. Waar niet te be komen, schrijf naar E. M. BRASKAMP, Rijswijk (Z.-H.) Bloedzuiverende pillen 0.40 per doosje van 30 pillen met portret en driehoekzegel E. M. B. met den Raad gezien. Ook twijfelt spreker aan het recht van B. en W. voor deze be noeming. De Voorzitter bestrijdt dit laatste. Voor Jaarvergadering Genootschap „Stille On- gang” De jaarvergadering wordt gehouden op Dinsdag 4 Maart as, des avonds half 8. In ’t Gezellengebouw. O.m. wordt contributie verlaging aan de orde gesteld, hoewel het Be stuur van het Genootschap verlaging ten zeerste moet ontraden. Aller opkomst wordt gewenscht. Zaandam, f 23374; A. P. Koomen. Zaandam, f 23750; Joh. Verbeme, Hoorn, f 24445; ff oh. Jac. Limburg, Punnerend. f 23157; Gebr. de Vries, Punnerend, f 22814; J. Wittebrood. Beemster. f 22600; P. Kleerebezem. Beemster. f 24100; H. J. Brand. Beemster. f 21575; K Winter, 8t. Pancras, f 20980; K. Ursem. Beemster. f 20990. Begroeting f 21335. Het werk is gegund aan K. Ursem, te Beemster. deelen ter verontschuldiging, doch kon het strafbare feit zelf niet ontkennen, zoodat hij, onder aanneming van verzachtende om standigheden, werd veroordeeld tot z boete of 1 dag. Openbare inschrijving van i‘ f 22554; Henneman en Jansen, Wijk en Duin, f 24600; P. Bott, H. Hugowaard, f 25981; Matser en Hamstra. De Rijp, f 22260; Mijn en Hulsman. Beemster. f 24400; Joh. Schutte. Een te C bouwer, de visite van d die helaSÖ' zijn erfden op een afstand van 23 M. een hoeveelheid in samenstelling op gebonden erwtensoep gelijkenden stal mest had gede- “poneerd, welke minder frissche verzameling, zich bevindende binnen het strafbaar territoor vanaf den openbaren weg, een overtreding die verklaarde dat v. d. V. reeds als bestuur der was veroordeeld en hij alleen als ,Jeeg- looper” had gefungeerd. De Kantonrechter was die zaak niet duidelijk en om tot oplos sing van deze verkeerspuzzle te raken, ge laste hij aanhouding tot a.s. week, teheindet zich door den verbalisant nader te doen voor lichten. 'aan. Maximum aantal vergunningen. B. en W stellen voor, ’t maximum aantal vergunnin- Ugtenten WlUe Krui» Door het co mité van het oud-Hollandsch Marktplein is aanbesteed het maken van een drietal llg- tenten. De uitslag was als volgt: M. Aar- nout 1368; R. Kramer 1135; Ctebr. van Marie 1090.50; Bruinsma en de Boer 1094; Kouwenhoven en Boon f 1075; W van Dam f 1054. Gegund aan den laagsten inschrijver. Raadsvergadering Vrijdagmorgen ver gaderde de Raad onzer gemeente. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester Vreugde. De notulen warden onveranderd vastge- «teld. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Het voordeelig saldo voor onze ge meente bij den Vleeschkeuringsdienst te Be verwijk bedraagt over 1929 1155.92. b. De begrootlng van den Keuringsdienst van Waren in t district Haarlem is vast gesteld. Het aandeel van onze gemeente Is daarin begroot op f 602.51. c. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de wijzigingen der jaar wedden der wethouders en ’t aanvaarden van grond ten behoeve der ambtswoning van den burgemeester. d. Voor proefnemingen Inzake de bekende aardappelwratziekte, vraagt de bestrüdlngs- cotnmissle te Castrlcum een bijdrage. B. en W. stellen De" provincie en hebben elk 500 t< De heer G. de Ruyter wijst op de proe ven, welke door de landelijke organsaties worden gehouden. Het werk van plaatse lijke commissies jgeeft maar versnippering der krachten en daarom Is spreker tegen deze subsidie. Na deze toelichting wordt het voorstel door B. en W. teruggenomen. e. De Commissie tot Wering van School verzuim verzoekt hare commissie met 2 le den uit te breiden en hiervoor te benoe men twee tuinders, die den financleelen toestand der ouders goed kunnen beoordee- len. Hervoor worden aanbevolen de heeren O. Outenaar, H. Thijms, S. v. d. Kolk en H. Heesterbeek. Het voorstel van B. en W luidt afwjjaend. De heer G. de Ruyter juicht een uitbrei ding der commissie op bovenbedoelde wijze toe. Het geeft de opgeroepenen meer ver trouwen. De heer Kloes ziet gaarne eenige ouders van schoolgaande kindererTbenoemd. Het voorstel van den heer de Ruyter om *t aantal leden met 2 uit te breiden, wordt aangenomen met 92 stemmen, die van de belde wethouders. Op verzoek wordt het presentiegeld ge bracht van 60 op 80 en 't honorarium van den secretaris gebracht van 25 op f 10. a. De bewoners aan oen Molenweg ver zoeken verbetering en verlichting daarvan B. en W. zijn van meening. dat eer.ige verbetering hier gewenscht is. Wat de ver lichting betreft, de kosten hiervan bedragen voor ‘t eerste lichtpunt ongeveer f 50 en 10 voor elk volgend. B. en W 1 TWEE STUURLIEDEN OP EEN SCHIP In den avond van 22 Januari werd door de politie nabij het z.g. Texelsche hek (van Texel noch van het hek is daar maar iets te zien) aan een aangespannen voertuig dat niet voorzien was van de brandende lantaarn door de wet vereischt. Er schenen echter moeilijkhede te zijn gerezen, wie van de heeren inzittenden, er waren er vier, als de verantwoordelijke bestuurder moest worden beschouwd, althans heden verschenen als verdachten voor den Kantonrechter twee heeren kooplieden Hendrik W. en Cornelis van H-, beiden te Alkmaar, die zich ter zake de onvoldoende verlichting van hun statie- karos hadden te verantwoorden, wat zij, eerlijk gezegd, nogal vreemd vonden. De heer kantonrechter vond echter ook geen vrijheid de behandeling als een natuurlijke zaak voort te zetten en zag zich gaarne nog wat meer gedetailleerd ingelicht, zoodat aanhouding tot de komende zitting volgde. (Ongecorrigeerd) JAARBOEK DER R. K. STUD. VER. „HOLLANDIA” FREIBURG Van_51e> Hollandsche Studenten vereenlglng van de Universlteit te Freiburg (Zwitser land) ontvingen we een jaarboek. •Bit derde annuarium van ’n goede hon derd bladzijden bevat veel goeds; het onder scheidt zich. om de woorden van Kar dinaal van Rossum. die het Hollandia-be- stuur met een eigenhandig schrijven over dit jaarboek vereert te gebruiken zeer gunstig bjj alle dergelijke publicaties, door de hoogstaande wetenschappelijke artikelen, welke erin staan opgenomen. Van die artikelen noemen we allereerst die van den Tilburgschen Prof. F. A. Weve, OF., die het groote probleem behandelt over de verhouding van den enkeling tot de gemeenschap en van Mevr. Ellen Russe, die een autoritair artikel schrijft over Ches terton en Belloc, de emancipators van de Katholieke gedachte in het huidige Enge land en daardoor de rivalen van het duo Shaw Wells. De verdere bijdragen zijn van de studen ten zelf, die in hun proza of poëzie resul taat toonen van him studie. We noemen oa. de artikelen van Herm. J. P. Veger over Kerkelijke poëzie, gezang en muziek en van dat over Kunst en Zede lijkheid een gedocumenteerde verhan deling van A. Duyvestijn. M.S.F. Voor belangstellenden is ook het eeniglngsnieuws om te lezen. BEVERWIJK, 28 Febr. ..Kennemerland” Spinazie t 1—1.30; boerenkool f 0.100.25 per kist; rabarber, le soort 1820 et-, 2e srt. 710 et.; prei 56 ct.; selderie 23 et.; raapstelen 23 ct.. alles per bos; wortelen 24 ct. per K.G.; bloemkool 30 ct.; gele kool 39 ct.; groene kool 716 ct.;, alles per stuk; spruiten 1530 ct. per K.G.; knol- selderie 58 ct. per stuk. GEMIS AAN SAMENWERKING TUS- SCHEN JUSTITIEELE EN GEMEEN TELIJKE AUTORITEITEN Door den 60-jarigen. maar nog zeer krani- gen rij ksveldwachter S. Gorter te Castri- cum, werd op 30 December j.l. proces verbaal opgemaakt tegen den café-houder J. M. O., aldaar, die hoewel niet in het bezit van een geldige vergunning toch de vrijheid nam, aan zijn bezoekers sterken drank te tappen. Later heeft de heer O. het café ont ruimd en is dit in eigendom overgegaan aan den heer Klaas P., ’n kantoorbediende, wiens vrouw de zaak echter waarnam. Als- toen zijn de voorradige sterke dranken, jenever, cognac en brandewijn in beslag genomen. Sterken drank werd nadien niet meer getapt, doch wel wordt bier en andere consumpties verstrekt, hoewel de caféhouder niet in het bezit van een vergunning noch verlof is. Men baseert evenwel de ver gunning op het feit, dat de oorspronkelijke vergunninghouder, zekere heer Half, die gedurende eenigen tijd werd verpleegd in „Duin en Bosch” en zich later te Kwadijk heeft gevestigd, aan den eigenaar of huurder van het perceel schriftelijk de vergunnings- bevoegdheid heeft overgedaan. Aangezien evenwel die overdracht op ver schillende wettelijke gronden niet wettig werd geacht de overdracht werd toch ge daan na verloop der wettelijke termuijn, terwijl bovendien de exploitant vat) het café werkte niet als gerant of zetbaas, doch geheel los van den vergunninghouder voor eigen rekening en risico maakte de rijkspolitie proces-verbaal op en een vervolging in. Daar evenwel de burgemeester zich op een tegenovergesteld standpunt stelde, bleef medewerking in deze achterwege en mocht de gemeenteveldwachter in deze kwaliteit zijn rijkscollega niet assisteeren. den penningmees- batig saldo van Besloten werd aan *het bondsbestuur over te laten een comlssie van toezicht op na leving der bepalingen, vervat in de flnan- cieele regeling, in te stellen. Over het vast te stellen percentage der der daarop betrekking hebbende no tulen, geen twijfel meer. Dit besluit werd thans niet gewijzigd. Daarna werd de begroeting goedgekeurd. De vergadering koos, bij meerderheid van stem, .en den heer J. B. Schelen te Scheve- ningen, tot voorzitter. Tot bestuurslid werd de heer J. C. van der Steen te Haarlem herkozen en de beer C. Swlnkels te Eindhoven gekozen bij meer derheid van stemmen. De najaarsvergadering. waarop meteen het tweede lustrum zal worden gevierd, zal te Rotterdam worden gehouden. De heer J. M. O., die heden terecht moest staan wegens de hem ten laste gelegde drank- wetovertreding, was niet verschenen. Even min gaf de bekende heer Abr. Staalman, ex pert in dergelijke overtredingen, die en als gemachtigde had verwacht, blijk van zijn tegenwoordigheid. Vermoedelijk zal dus wel oppositie volgen, daar de principieele kwestie, getuige de onthouding van den burgemeester, aan deze zaak niet vreemd is. De heer ambtenaar vetreurde dan ook dit gebrek aan samenwerking en requireerde, het tenlaste gelegd delict wettig en over tuigend bewezen achtende, f 20.boete of 20 dagen. De kantonrechter was van meening, dat hier de administratieve aangelegenheden volkomen konden worden uitgeschakeld. Men had hier alleen te maken met het bloote materieele feit, wat volgens het oordeel van den kantonrechter als bewezen kon worden I aangenomen, zoodat veroordeeling confor requisitoir, tot f 20.boete of 20 dagen volgde. NOG WEER EEN DELINQUENT IN EEN REEDS BEHANDELDE STRAFZAAK? Op 14 Febr. werd de 33-jarige arbeider H. v. d. V. veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen, omdat hij op 8 Januari met een hand- kar het verdronkenoord te Alkmaar had D. Krijgsman. De laatste aanvan" I bereden. Thans echter was ter zake hetzelfde niet groot en bestond uit slechts 7"" r*:* - -•-* ---*-- -* De kooplust voor ranonkels was 1 verdachte de 21-jarige arbeider Cornelis St-, tl» VB 1 AIria f '11<„l„„1.. .4TT ter minder. De volgende priizen werden be steed: Perzische ranonkels Flréball per 100 f 1.10; Id. ld. Jeanne Suprème per 100 f 2; Id. id. Clothilda per 100 f 080: ld. ld. Aneen Caroline per 100 f 0.90; ld. ld. Trés Beau per f 100 f 0.80; Fransche ranonkels. Graaf Arenthal per 100 f 0.65; ld. ld. Prlmroze Beauty per 100 f 0.60; Turksche ranonkels Grootvorst I en II per 100 f 0.80; ld. ld. Ro- I en II per 100 f 0.90. Dubbele Ane- In soorten per K.G. f5; ld. ld. ge- per K.G. f 2.50; Anemoon De Caen zün er dus nog geen andere de Marquette- W. echter gaarne overleg plegen. Dit was een uitzonderingsgeval Op een vraag van den heer de Wüdt blijkt, dat de verordening op de Winkel sluiting nog wacht op- advies van de Mid- denstandsvereeniglr.g. De heer de Vries vraagt, of de schade, welke de gemeente lijdt door de ziekte van den gemeentebode. niet verhaalt kan worden op de schuldige veroorzaker dezer ziekte. De Voorzitter deelt mee, dat men hiermee reeds bezig is. De heer N. Henneman klaagt over het lange wachten van werkloozen voor zij te werk gesteld worden. De Voorzitter zet deze kwestie uiteen. Hierna volgt sluiting. Uitslag verloting Baaar „Onderling ning De eerste prijs der verloting, een Chee- tneubel, is gewonnend oor Mej. Vennlk, Mel- dijk. alhier, terwijl de tweede prijs, een ver stelbare divan, ten deel viel aan H. van Es mond, Langebuurt. Droge Bloembollenveiling Woensdac werd de laatste vell'ng gehouden onder di rectie van A. van der Eng. W. Twisk, H. Ka bels en 1 was niet groot en bestond uit slechts 250 1 feit als hierboven vermeld gedagvaard als nummers. De koonlust vnor ranonkel» wa» vArdarht— d» oT.iarioA arh—irler <"V»rnAi;« C, zeer goed, die van Anemoon „De Coen" ech- voorzltter merkt op. dat de adres santen niet vragen de verlichting van den weg. De heer Klaasse acht 1 standpunt van B. en W. Juist. Door inwilliging van dit verzoek zou een groote onbillijkheid worden geschapen ten opzichte van hen. die, wo nende bulten de „kring”, de aansluiting zelf hebben betaald. De heer G. de Ruvter wenscht ook geen uitzonderingen te maken. De wegverllchtln” kan gevoegeltjk volgend jaar bij de Begroo tlng van het G. E. B. behandeld worden. Met dit voorstel gaat men accoord. c. Aan de orde komt het adres van der R K Volksbond, vragende de ultkeering aar werklooaen te brengen op 12 per week plus f 1 per kind, tot ’n maximum van f 18. De vorige vergadering was dit adres aange houden. om door de Werkloozencommi&sie hierover advies advies te laten uitbrengen Genoemde commissie stelt voor de ultkeerirg te brengen on 10 plus 1 per kind, maxi mum f 15 (thans 9—14). B. en W. geven zoowel over U adres als over ’t voorstel der commissie afwijzend ad vies. De heer G. de Ruyter kan zich hiermee vereenlgen. De meeste werkloozen zijn zg. losse arbeiders. Deze verdienen dikwijls meer dan vast werkvolk, maar loepen dan ook de risico zonder werk te geraken. Een hoogs nltkeering zou het loepen op zg. los wer.- maar bevorderen en de overheid moet zoo- lets zeker niet in de hand werken. De heer de Vries verdedigt het voorste: van de commissie. Veel werk in onze ge meente en in den naasten omtrek is nu eenmaal seizoenarbeid. De uitkeering is bo vendien niet van dien aard, dat de prkkel om wat werk te zooken, zou ontbreken. Weth. Henneman wijst erop, dat de oude regeling indertijd ontworpen is in overleg met de werknemersorganisaties. De levens standaard is niet zoo veranderd, dat her ziening gemotiveerd is. Als werkgever heeft spreker de ervaring, dat een los arbeider meestal meer verdient per jaar. dan iemand in vasten dienst. Een verhooglng zou spreker dan ook niet ge rechtvaardigd vinden. De heer Kloes had een grootere mede werking van den Raad verwacht. De werk- loozencommlssle achtte deze verhooglng zeer billijk en de houding van enkele raadsleden V’r'’». sorek'r telenrsfrBe-d De heer G. de Ruyter kan niet begrijpen, dat de commissie verwacht al haar voorstel len aangenomen te krijgen, 't Kiezen van ’n werkloozencommlssle brengt niet met zich mee ’t prijsgeven van eigen meening. Het afwijzend advies van B. en W. wordt dan aangenomen met 83 stemmen, die van de heeren de Vries, Kloes en N. Henneman. a. Op een In de vorige vergadering gestelde vraag deelt de voorzitter mede, dat de kost prijs en huur per jaar der meters van t elec- trisch bedrijf voor ’t gewone gebruik resp. bedragen f 9 en f 4.20 en voor de gebruikers der Sihi-pompen f 30 en f 8.40. Dit Is dus ten opzichte van laatstgenoemde categorie *n zeer billijke verhouding. De heer de Ruyter was er reeds van over tuigd, dat het G. E B. niet onbillijk staat tegenover de pompgebruikers. Spreker vraagt wat B. en W. denken van 'n algemëene ver laging der meterhuur. De voorzitter deelt mede, dat er van B. en W. ’n zoodanig voorstel niet te verwachten is. De heer de Ruyter zal dan wachten tot dc Begrootlng. De meterhuur blijft voorloopig althans, ook voor de gebruikers van Sikl-pompen onver anderd. e. De heer J. Strengs Noorddorp, verzoekt ontheffing van de rooilijn voor 1 bouwen van 'n winkel naast zijn woonhuis. Deze ontheffing wordt als hooge uitzonde ring verleend. Wijziging Algemeene Politieverordening. ’t Provinciaal Bestuur verzoekt de Politie verordening zoodanig aan te vullen, dat de eigenaars van trekhonden verplicht kunnen worden deze te laten keuren. Hoewel verschillende leden uiting gaven van hun afkeerlgheid van de trekhonden wet, wordt in verordening de gewenschte ver andering aangebracht. ’n Soortgelijk verzoek Inzake de rupsen- bestrljdlng wordt eveneens Ingewilligd. De heer de Vries vindt hierbij even gele genheid zijn afkeer te luchten tegen de doornhagen, terwijl de heer Klaasse vernie tigen van aardbelenblad zeer aanbeveelt Voorschot voor 1930 aan de BiJz. schoolbe sturen, volgens art. 101 der L. O.-Wet 1920. Aangezien onze gemeente geen openbare school rijk Is, is de vergoeding per leerling, uit te keeren aan de Bijz. Schoolbesturen, over 1930 berekend nay 'n overeenkomstige gemeente en ’t bedrag vastgesteld op f 10.03 Het voorschot bedraagt voor de R. K. Jon gensschool f 2328.97, voor de Meisjesschool f 2543.61 en voor de Christelijke school f 754.26. Bezoldiging van den burgemeester als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. B. en W. stellen voor hier ’n bedrag voor vast te stellen. De heer Kloes ziet gaarne intrekking van dit voorstel. De heer de Ruyter had dit voorstel ook liever niet gezien. Er Is ’n bezoldigd ambte naar van den Burgert, stand. Bij de Begrootlng kan dit voorstel beter in ONGESCHIKTE EXPOSITIE OM PEN- SOINGASTEN TE LOKKEN 'Istricum wonend 45-jarig land- Meer Joh. B. kreeg op 15 Januari |en gem. veldwachter Bleyendaal, constateerde dat de heer B. op op een afstand van 23 M. De veehouder Adr. St., te Uitgeest, die in den avond van 9 Januari door een bevoegd ambtenaar op den Zaanlandschen communi- chtieweg werd gecalangeerd, omdat zijn aangespannen voertuig niet was voorzien van den voorgeschreven helder brandenden j lantaarn, had wel het een en ander mede te -J voor de verbouwing - de R. K. School E. Groot, Punnerend. VAN ’N AUTO, ’N FIETS/’N VISCH- VENTERSKAR EN *N ÉROENTEN- WAGEN Deze hetherogene collectie voertuigen waren door een noodlottige samenloop van omstandigheden de oorzaak van een aan rijding en daaraan ^(rerbonden verkeers overtreding, die heden als nummer één van de zittingsrol door den kantonrechter werd behandeld. Het zat dan zoo op de plaats der handeling de Langestraat te Alkmaar op 21 Januari j.l. 1 uur 50 kwam ter eener zijde de automobi list Corn. Sn. met zijn viervielig motorrijtuig aanrijden, terwijl vanaf de andere zijde de wielrijdende rijwielhersteller A. Netel, kwam aangereden. Een ter zijde van den rijweg staande groentenkar dwong den autobestuur der tot uitwijken vnaar links, van welke nood zaak hij echter zoo rijkelijk gebruik maakte, dat hij een aanrijding veroorzaakte met den fietsrijder, die in een minimun van tijd wee moedig neerzag op een totaal verfrommeld voorwiel van zijn karretje. Een vischventer, de heer Simon Zwaan, die in diepzinnige conferentie was met den heer Elzas over den aankoop van zijn laatste restant vetsche visch, was in de gelegenheid om het gebeurde punc tueel waar te nemen en trad heden op met den gedupeerden wielrijder als getuige tegen den niet verschenen heer C. S. De ambtenaar van meening zijnde, dat de heer Sn. had moeten wachten met het passeeren tot de gelegenheid glnstig was, noemde de over treding ernstig en requireerde f 50.boete of 50 dagen, welke meening de kantonrechter volkomen onderschreef, doch de straf ver minderde tot f 30.boete of 30 dagen. Spreker is geen dweper, maar door den drank geschiedt zooveel ellende, dat hU de gelegen heden waar drank verkrijgbaar is, niet wil vermeerderen. De heer Klaasse ziet eerder ’n voordeel in 't toestaan van t verzoek, aangezien deze localitelten dan vallen onder de wet op de vergunningen en niet toegankelijk zijn voor personen beneden 16 Jaar. Het voorstel van B. en W. wordt dan z. h. stemming aangenomen, nadat de heer de Vries aanteekenlng verzoekt als geacht tegen gestemd te hebben. Vaste autobushaltes. In overleg met den autobusondernemer zijn de volgende vaste haltes In onze gemeente vastgesteld: 1. hoek Kulkensweg-RUksstraatweg; 2. z.g. Twaalfhulzen 3. hoek bij den heer G. Koper; 4. hoek BreeslaglaantJe 5. hoek Bramenlaantje (Rijke); 6. Kerkplein; 7. hoer Bramenlaantje (de Roode); 8. bij den heer P. Baltus; 9. z.g. Viersprong; 10. bü den heer W» b»T Hier zullen borden geplaatst worden ook zal voortaan alleen op deze plaatsen ge stopt worden. De Voorzitter deelt nog mee, dat de kos ten van de sterkere verlichting op de hoe ken van de wegen ongeveer 170.per Jaar bedragen. RolL Mtf. van Landbouw De afdeelkig Hoorn en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw vergaderde In café ,J>e Witte Engel". De voorzitter, de heer J. Best Nz., opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, In het bijzonder tot de nieuwe bestuursleden. HU sprak den wensch ofc. dat zij met animo hun taak mogen ver vullen. Alsook sprak de voorzitter in waar deerende woorden de aftredende bestuurs leden toe en bracht hun dank voor het tei 1 ichte werk in het belang van den land bouw. Als nu wijst spr. op de minder gunstige toestanden in het Landbouwbedrijf en 'Hoemde spr. o.a. als oorzaak de in verschil lende landen bestaande tariefmuren, die zoo aoo verbazend hinderlijk zijn voor den Land bouw en export. Als nu werden de notulen onder dank zegging aan den secretaris goedgekeurd. Hierna volgde de mededeellng dat het le dental der afdeeling gestegen Is van 254 tot 267 terwijl mededeellng werd gedaan dat tc Beets 9 nieuwe leden zijn toegetreden. I ■oodat het ledental thans 276 bedraagt. Verder werd mededeellng gedaan van di verse ingekomen stukken, o.a. van de Plulm- veecommissie alsook van verschillende bro chures op het gebied van Landbouw en Vee. teelt. Voorts deelde een der aanwezigen mede dat er tijdens de in September te houden Landbouww'eek een fokveekeuring. tevens kaaskeurlng, zal worden gehouden en eveneens een tentoonstelling van de Land bouwschool. Hierna was aan de orde de rekening 1929. Inkomsten 1453.02; Uitgaven 1705.94; Hadeellg saldo 252.92. Den penningmeester werd dank gebracht voor het gevoerde beheer. Hierna werd bü monde van den voor- ritter als afgevaardigde verslag uitgebracht van de gehouden vergaderingen van de Hol landsche Moatschappü van Landbouw te Bodegraven en te Amsetrdam. Alsook de be- sprtklng en beantwoording van de vragen- lüsten van het hoofdbestuur betreffende de wetsontwerpen „Pacht" en „Pachtcom- mlssles.” z Hierop wordt door den heer de Boer har- telljk dank gebracht aan den voorzitter voor de keurige wüze waarop hü verslagen ver- aorgd heeft, waarmede de vergadering ten ■eerste Instémde. Als nu was aan de orde het bestuursvoor stel om in 1930 te doen houden een cursus in landbouwboekhouden volgens het systeem HOU. Maatschappü van Landbouw, alsook een of meer cursussen In het melken. Aldus werd besloten. Hierop stelde spr. aan de orde de begroo tlng 1930 die werd vastgesteld op inkom sten en uitgaven op 2315.waarbü dc voorzitter de hoop uitsprak dat, gezien de groote plannen van dit Jaar, toch de begroo tlng op dit bedrag sluitend moge zün. Bü de rondvraag merkte de heer Nobel op, dat het hem gewenscht voorkomt dat er aan de Jongelui meer gelegenheid wordt gegeven om he tmelken te leeren, terwül de heer Kay en Eriks van meening waren, dat er niet genoeg animo onder de jongeren lo om op deze manier zich hierin te bekwa men. waarbü de heer Eriks opmerkte dat Juist hierom goede propaganda gemaakt dient te worden om de melkcursussen te j bevorderen. De rondvraag zelf leverde verder geen bü- ■onderheden op. Hierna werd een pause gehouden. Na de pauze werd vertoond de film over Melkhy- giêne en Tuberculose-bestrüdlng. welke op zeer duidelijke wüze werd toegelicht door den heer Dr. R. H. van Gelder, directeur van het Melk-controlestation te Amster- dam. Nadat een slotwoord was gesproken door den voorzitter, werd de vergadering gesloten. Feestavond Donderdag kwam de R. K. Studieclub büeen in het patronaat tot het houden van den feestavond. Te kwart voor acht opende de voorzitter, de heer J. N. A. Hermes, de büeenkomst met den christelüken groet en heette allen van harte welkom, In het büzonder den Zeereerw. Heer Pastoor. Volgens afspraak, aldus spreker, zou heden avond door een onzer een Inleiding gegeven worden over den 8-urigen arbeidsdag; doch het bestuur meende goed te doen dit za’kelüke gedeelte uit te stellen tot den volgenden cur susavond, en dezen avond alleen te besteden als feestavond. Spreker betreurde het, dat 2 leden niet aan wezig konden zün wegens ziekte. Toen men het vorige Jaar overging tot de oprichting van een patronaatslokaaltje, was men over het algemeen over deze stichting nog al pessimistisch gestemd. Men dacht, dat zal toch wel niets worden en wanneer een vereenlglng In onze parochie bloeit en de büeenkomsten met graagte worden büge- woond, dan is het zeker, de R. K. Studieclub St. Raphaël. Spreker kan dan ook niet nalaten zün dank te betuigen aan allen voor hunne betoonde medewerking, in het büzonder aan den mo derator den Zeereerw. Heer Pastoor, die de ziel Is van de vereenlglng, en tot zün mede bestuursleden voor de goede en aangename samenwerking. De Zeereerw. Heer Pastoor dankte den voorzitter met een toepasselük woord, en be handelde daarna nog eenige zaken! van huls- houdelüken aard. De attractie van den feestavond bestond In prijsschieten. De hoofdprijs werd gewonnen door den heer Th. Bisschop. Vermeld dient nog te worden, dat de tafel door een der bestuursleden keurig in orde was gebracht. Te half elf sloot de voorzitter de bijeen komst met den christelüken groet en gin gen allen voldaan huiswaarts. HEILOO, 28 Febr. „St. WilUbrordus” Brusselsen witlof, le soort 912 ctt, 2e soort 68 ct.; spruitkool, le soort 1523 ct., 2e soort 1014 ct.; boerenkool f 2.102.80; groene kool f 3.404.70; roede kool f 8.20 f 9.90. OBDAM. 28 Februari „De Tuinbouw” Aangevoerd: 6500 Roode kool 3.704.20; 18000 Gele kool 4-40—7.20 6800 Witte kool 1—1 60; 10000 Kg. Uien 0.30—1.10. HEM. 28 Februari Zuider Kogge Aan gevoerd: Gele kool 58 50; Roode kool 3—4.50; Witte kool 1.50—2; Winterjan- nen 6.20—780; Louwtjes 690; Spruiten f 7.20—9.90; Prei 1.80—5; Witlof 10—15 Ct. per Kg. ENKHUIZEN. 28 Febr. 1930 Vischmarkt Aangevoerd door 95 vaartuigen 1250 tal reepharing van f 2.45 tet 2.85 per tal. De vangst bedroeg van 2 tot 36 tal per vaartuig; 1 vaartuig 38 pond bot van f 21.50 en 36 pond schol van f 17 per 100 pond. ALKMAAR 28 Febr. 1930 Alkmaarsche Ex portveiling Andüvie per 100 stuks 190, Bloemendaler kool per 100 st. 190. Boeren- K.G. 3.806.50, Groene kool per 100 st. 2.10 Knolselderie per 100 st. 7.70—1790. Prei per 100 bos 1.004.30, Pieterselie per 100 bos-190 7.70, Roode kool per 100 K.G. 3.80—8 60, Selderie per 100 bos 5.508.90, Spinazie per bakje 0.700.80, Spruiten per 100 K.G. 10.00 —25.00, Uien per 100 K.G. 140—2 00. Worte len per 100 K.G. 1.90, WiUof I per 100 pond 4.60—790, idem H per 100 pond 2.50—430. FURMEREND, 28 Febr. 1930. „Afslagver- eenlging Beemster Purmerend en Omstre ken". Aardappelen. Blauwe 0.610.73 per 25 Kg.; Witlof 2—4 per Kg.; Bloemkool 10; Roode kool 2.80—14.80; Witte kool 0.703.10; Savoye kool f 1.8015.20 per 100 Kg.; Spruitkool 1.30—3.10 per 15 Kg.; Boerekool 0.20—0.60 per kist; Andüvie 2 80—3.10 per ICO krop; Selderij 7—10; Rabarber 7—22 per 100 öos: Bieten 8 per 1000; Wortelen 0.22—0.38 per zak; Uien Drielingen 0.10—0.14; Uien 0.19— —0.37; Uien Nep 0.31 per 25 Kg.; Prei 2.402.90 per 100 bos. Appels: Brabantsche Bellefleur 22; Z08- te Bellefleur 1426; Luntersché^Pippellng 716; Present van Engeland 1451 per 100 Kg. Peren; Winter jan f 414 per 100 Kg. WARMENHUIZEN. 1 Maart. Uien f 1.10— 1.30; Groote f 1.50; Drielingen f 0.80—1; Nep f 0.90; Peen f 1.—1.20? Gele kool f 5.30—8 30; Roode kool f 4.60—9.70, 2é soort f 4.608; Uitschct f 3.50—4.30; Deensche witte kool f 1 20—1.70. 2e scort f 0.90—1.30. ALKMAAR. 1 Maart Veemarkt. Aan gevoerd werden: 27 paarden f 240f 400 per stuk, hitten f 125—f 250 per stuk; 19 melk koeien f250—f340 per stuk; 281 nuchtere kalveren f 7—f 26 per stuk; fokkalveren f 11 tot f 28 per stuk; 26 vette schapen f 36f 48 rper stuk; overhouders f25f40 per stuk; uitbetaalde loongelden, bestond na het voor-7 schrammen f40 per stuk; 23 biggen f30 Burgerlijke Stand Geboren: z. van A. Rodenburg en Elisabeth Baart Petrus Ma ria, z. van Antonius van Eerden en van Mar- garetha Twaalfhoven Marta Cornelia, d van Willem van Duin en van Johanna Maria Verduin. Ondertrouwd: Jacob Pothof, weduwnaar van Johanna Cornelia van Hattem en Ger- rltdina Bultink Pieter van t Veer en Cor nelia Maria Bpk. GetrouwdAdrlanus coba Zoon. Overleden: Jacob Tromp, Adriana Brasser, oud 84 jaar. Malariafilm Door de zorg van het be stuur van het Witte Kruis, afd. Venhuizen, werd Donderdag de Malariafilm vertoond in de zaal van den heer K. Schipper, welke film toegelicht werd door Dr. Doyer, inspecteur der Volksgezondheid te Hilversum. De zaal van den heer Schipper was zeer goed bezet. Onder de aanwezigen merkten we op den Edelachtb heer Burgemeester, die tevens voorzitter is van het Witte Kruis, de heeren Doktoren. M. de Heer Kloots en J. Tiekens met hunne echtgenooten. De Burgemeester opende de büeenkomst met woorden van welkom, in het büzonder toé Dr. Doyer uit Hilversum, en hoopte dat deze avond zou büdrageu, om de kennis te vermeerderen ter bestrijding der malaria Ook den Z.E. Heer Pastoor A. T. Buldgeest heet hü büzonder welkom en geeft daarna het woord aan Dr. Doyer. Deze sprak zün waardeering er over uit, dat de opkomst zoo goed was en zegt, ten einde de film goed te kunnen begrijpen moet ik U eerst een stukje geschiedenis vertellen. Daarna gaf spr. een klein begrip wat de ziekte malaria was. en hoe ten 10-tal jaren geleden de bestrijding ter hand werd geno men door verdelging der vliegen. Vooral liet spreker uitkomen, hoe thans alleen die vlie gen worden bestreden, die werkwüze de smet stof der ziekte en het spreekwoord voorkomen is beter dan genezen. Daarna werd de Malarla-film waarbü de spreker uitleg gaf. Vooral komt op de film uit de ontwikkeling en wording der malaria-vliegen en wordt duidelük aan getoond het verschil tusschen deze en de an dere soort vliegen. Verder hoe de besmetting plaats heeft etc. Een woord van lof komt aan allen toe, die mede hebben gewerkt tot de zen leerzamen avond. opleverde van de desbetreffende gemee.ite- 17 'lijke veror IFening. De heer B-, die vroeger al eens wegens een dergelijke dagelijksche zonde tegen de gemeentelijke wet was ver maand, doch nu blijkbaar de metrische aan wijzingen van den veldwachter onjuist had begrepen, ruimde als ordelijk burger on middellijk de ergernisgevende met de kleur der hope getintte substantie op, welke in schikkelijkheid hem heden in de strafmaat 5 boete of 5 dagen ten goede kwam. Donderdag heeft de Ned. R. K. Bond van Stucadoorspatroons „St. Antonius” te 's-Gra- venhage zijn jaarvergadering gehouden. Te tien uur werd in de St. Thereslakerk aan het Westeinde een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden van den bond, waarna te kwart voor twaalf de jaar vergadering in één der bovenzalen van „De Kroon”, Spui, een aanvang nrm. In zün openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer J. Vergouw er aan, dat in het afgeloopen jaar het ledental van den bond met twintig is toegenomen en spoorde de leden aan tot saamhoorigheid en opbouwend werk. Het jaarverslag van ter sloot met een 73799. De heer G. de Ruyter dringt er bü B. en W. op aan er slechts het allernoodzakelük- ste aan te doen, dit In verband met moge- lüke toekomstplannen met genoemden weg. De voorzitter zegt dit toe. De heer De Vries wüst er nog even op, d op den bewusten Molenweg een haag z. 1. veel te dicht aan den weg geplaatst is en verzoekt den voorzitter een onder zoek te willen instellen cf deze scheiding niet op gemeentegrond staat. De voorzitter deelt mee, dat deze zaak reeds in onderzoek is geweest, maar dat de gemeente geen eigenares is van den grond, aangezien de berm van den weg al. daar particuliere grond Is. b. De bewoners van den Communlcatle- weg verzoeken aansluiting bü het electrl- sche net. B. en W. stellen voor, hierop, in ver band met de hooge kosten, afwüzend te beschikken. Dc heer N. Henneman vindt verlichting dezen weg hoogst noodzakelijk en dan kunnen meteen de bewoners worden aan gesloten. Bü avond is de weg daar zeer gev lük. De behandeling komen, dan kunnen de leges bü trouwen meteen worden herzien. B. en W. gaan hiermee accoord. Aangaan geldleening. B. en W. stellen voor hen te machtigen ’n geldleening aan te gaar, groot f 54000 tege ’n rente van ten hoogste 5 pet- koers minstens 99 pCt. Goedgevonden. Verbreeding Marquettelaan. B. en W. stel len voor, van de fam. Gevers in eigendom te aanvaarden een strook grond aan de Mar- "inettelaan ter breedte van 2 M. en den weg 11 1H M. te verbreeden. Tevens om de aldaar staande boomen te rooien en 'n nieuwe rij aan te planten. Wordt goedgekeurd. I (Voorloopig stellen voor eenige lichtpunten] ilannen tot verbetering van De heer De Vries acht een flinke ver- aan bovenbedoelden weg aan te brengen betering hoog noodlg. terwül de heer ----- Klaasse «r op wijst, dat de bewoners aan 1 gen te brengen van 7 op 9, zulks op verzoea gerfinenvten weg reeds jaren achtereen met I een kluitje in het riet zün gestuurd. Zitting van Rondvraag. De heer G. de Ruüter wüst op de ge brekkige waterloozing langs den Plonweg. Nu men daar toch bezig is buizen te leg gen voor de waterleiding, zou men thans misschien *n oplossing kunnen vinden. B. en W. zullen dit onderzoeken. Dezelfde vraagt, hoe of het staat met het voorstel van B. en W. inzake de vUllnis- ophaling. Dit zal de volgende vergadering aan de orde komen. De heer de Ruüter brengt ook nog de benoeming van *n tüdelüken gemeentebode ter sprake en had hierin gaarne overleg 1 salla I moon 1 mengd de aangename verstandhouding zullen B. en ImPorf Per Liter f 4; Anemoon Hls Excellent - per liter f 2 50.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15