I 3 Visscherij Landbouw en 0 DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE f r BINNEN LA NDSCH NIEUWS De Ziekteverzekering in werking Nederl. R. K. Middenstandsbond Het pachtvraagstiik Doodgedrukt Wijkverpleging VERKEER EN POSTERIJEN GEMENGD NIEUWS Het Ned. Instituut te Rome Het weer in Februari KUNST EN KENNIS ONZE OOST 150 Chinesche woningen afgebrand Een oude misdaad opgeheiderd? De Ned. Opera opgeheven Wat de oorzaak is Prinses Juliana niet naar Indlë T LUCHTVAART SOCIAAL LEVEN él Het jubileum van Corn. Dopper Het in cultuur brengen van den W ieringermeerpolder Conflict in het Isolatiebedrijf te Rotterdam H. M. de Koningin op een eere- tentoonsteliing De godsdienstvervolging in Sovjet-Rusland Brand In de Batavlasche benedenstad Medische excursie naar Fransche ziekenhuizen Onderscheiding van H. M. de Koningin Expeditie en vervoer te water en te land Koninklijk Nederla^ Landbouw-Comite I.' r jt Vergadering van het hoofdbestuur Baltcnlandscbe diploma's het Een studiereis van vrijdenker* J. A. B. Gasoven ontploft Arbeider levensgevaarlijk gewond H. Een verdachte aangehouden Tegenspraak van allerlei geruchten aanleiding van gaan, Zeilvliegen •x» I Besprekingen ronder resultaat 22 e 225 - s 225 Toen volgde Jan, ’t ging niet zoo vlug, aan het klimmen niet gewend. Trijntje schreeuwde: „Jan houd je vast, krijg toch geen ongeluk, vent". Door zijn klompen vond Jan wat steun, bjj het klimmen langs de lijn, soms gleed hij weer een eind terug, onder het gillen van Katrijn. Bespreking in de vereeniging „Het Grondbezit” van o.m. In Februari 1925 werden op een avond de bezoekers van *n café aan den Schledamschen Dijk te Rotterdam plotseling verschrikt, door dat een Spanjool, die by het biljart stond, een revolver trok en daaruit drie schoten op een anderen Spanjool loste. De dader vlucht te en wist ongemerkt over de grens te komen. yür opmerkingen het pacht- k west ie is; partijpolitiek spraak der vergadering te doen in den zin van aanbeveling van de conclusies, van den heer Wéstêrdljk ten aanzten van de tncul- tuurbrenging. De heer Kaan zou de uitspraak willen zien beperkt tot het aandringen op spoed met de incultuurbrenglng van den Wlerin germeerpolder. Hiertoe werd besloten, waarna de vergade- rin uiteenging. Zaterdag is in het gebouj te 's-Gravenhage 236. Duimstok nam toen moedig het touw, doch hü gleed meer dan hjj klom. TTljn. die hem plagen wou, riep h m toe: ..zeg Duim kyk je nog eens om”. Duim deed, alsof hy *t rrtet had gehoord, hij sukkelde maar voort, tot men hem boven te pakken kreeg en men^bem trok aan boord. De getroffene, de 34-jarige F. Dloces, werd met twee schoten in zijn bulk en een in zjjn arm naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht waar hjj spoedig overleed. De politie stond vrijwel machteloos, men bad alleen een signalement en kende den bij naam van den dader. De man bleef jaren lang onvindbaar, totdat dat men van Spaansche zeelui hoorde, dat hij in Amerika was. Öeruünen tijd later werd hfj te Antwerpen gesignaleerd en dezer dagen kreeg de politie plotseling een tip. dat de man zich in Rotterdam moest ophouden en lo geerde aan den Schledamschen Dijk of Hud- sonstraat. Op een nacht heeft de politie tn de belde aangewezen hulzen een Inval gedaan en In elk een Spanjaard gearresteerd. De man van den Dijk bleek al spoedig geheef on schuldig en werd dus in vrijheid gesteld, de ander echter werd door verschillende getuigen positief herkend als dengene. die on den be- wusten Februari-avond op zijn landgenoot D. geschoten had. Hij ontkent, doch is in verzekerde bewaring gesteld. Het Is thans gebleken, dat hjj sinds zijn verdwijnen steeds onder een valschen naam heeft geleefd en valsche papieren bl) zich had. Te Eindhoven raakte de SI-Jarige oprichter P. Koreman op de gemeentelijke gasfabriek tusschen een cokes wagen en een Use en pilaar met het gevolg, dat zijn borstkas werd ingedrukt. De man is naar het zieken huis overgebracht, waar hU enkele uren later aan de bekomen verwondingen is over leden. HU laat een vrouw met groot gezin achter. Iniuil—nte lering van prof. dr. Georgii Geschiedenis, records en nut van het aeü- viiegen Ook voor ons land een sport Het Tweede Kamerlid mevrouw De Vries- Bruins heeft den Minister van Arbeid. H en N de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat in de laatste jaren steeds meer zusters met buiten'andsche diploma's in ons land wor den aangesteld bjj de wijkverpleging? Is de M'nlster niet van oordeel dat deze personen door onbekendheid met taal en gewoonten der gezinnen, waarin zij als regel zullen verplegen, in vele gevallen achterstaan by de Nederlandsche gediplo meerde verpleegsters? Zoo ja is de Minister dan bereid om maatregelen te bevorderen, waardoor deze sadeelen worden voorkomen? Zaterdag had in de werkplaats van de N. V. NUmeegsche Ijzergieterij en Machinefa briek aan de Voorstadslaan te NUmegen een ontploffing plaats in een gasoven. De ovendeur werd door een glasen dakbe- kanplng geslingerd. De arbeider Mol. die bU den oven werkte, werd zwaar gewond aan, hoofd en pols. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar ’t WU- helmlnaziekenhuls overgebracht. Zijn toe stand is levensgevaarlUk. Het conflict is In verband met het vroe ger bestaande contract te Rotterdam eigen lijk een Rottsrdamachc kwestie, doch de Dezer dagen kwam te 's-Gravenhage bijeen het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond, ter inwijding van de nieuwe localiteiten van het Nationaal Hanze- bureau, hetwelk sedert 1 Januari j.l. onder gebracht is in het pand Hoogewal 10 te ’s-Gravenhage. De plechtige inzegening en intronisatie werd verricht door den geestelijken adviseur van den Bond, Pastoor L. J. van der Heyden uit Utrecht, die. na de inzegening allereerst het woord voerde daarbij de hoop uitspre kend dat Gods zegen zal rusten op het werk, dat in deze centrale in het belang van den middenstand wordt verricht. Vervolgens sprak de voorzitter, de heer C. J. G. Struycken, die pastoór Van der Heyden dank bracht voor zijn bereidwillig heid om de inzegening te verrichten. De vice-voorzitter van den Bond de heer Jos Meyring, wenschte den directeur van het Bureau van harte geluk met de nieuwe localiteiten. Ten slotte sprak de directeur van Bureau mr. van Hellenberg Hubar. Des middags werd een vergadering het Hoofdbestuur gehouden, waann de volgende punten werden behandeld Medegedeeld werd, dat in vervolg op de in Juli van het vorig :aar te 's-Gravenhage gehouden internationale conferentie met vertegenwoordigers van de zusterorganisaties in Diutschland en België eind Maart van dit 'aar wederom een internationale bijeen komst zal worden gehouden en wel te Essen. Het rapport der Commissie stands- en vakorganisatie, als mede de daarop ingekomen antwoorden van de Diocesane Bonden, wer den uitvoerig besproken en aan de hand daar van werd de houding van het hoofdbestuur vastgesteld. Een en ander zal thans een onder werp van bespreking uitmaken op de ver gadering van het vakbestuur. Het rapport der dooi het. hoofdbestuur ingestelde „bankcommissie". beoogende het oprichten van Voorschotbanken voor den R. K. Middenstand werd besproken. Dit rapport zal worden gepubliceerd en aan de Dioce aan de Diocesane Bonden worden door gezonden ter behandeling. Aan de hand van het rapport der daarvoor ingestelde Commissie uit het hoofdbestuur, werd behandeld het ontwerp-Cursuswet. Besloten werd in overleg met de R. K. Vereeniging van Leeraren tot bevordering van het handelsonderwijs stappen te doen bij den minister, teneinde de desiderata van den Bond aangaande dit ontwerp verwezen lijkt te krijgen. Verslag wetyi uitgebracht van de gehouden conferentie mét de R. K. Apologetische Ver eeniging „Petrus Camsius", betreffende de binnenlandsche missiêactie. Voor een door genoemde vereeniging in te stellen landelijk Comité van samenwerking met de standsorganisaties werd als vertegen woordiger van den Ned. R. K. Middenstands bond aangewezen de heer H. van Hulzen te Zwolle. Ten slotte werd een bespreking gewijd aan het vraagstuk der concurrentie door ambte naren en overheidspersoneel den Midden stand na diensttijd aangedaan. Onder leiding van dr. Hamer te Amster dam zal. bij voldoende deelneming, een aan tal medische studenten een excursie onder nemen naar Frankrijk, teneinde aldaar de Ziekenhuizen te Bordeaux Toulouse en op enkele badplaatsen in de Pyreneeën te be- zoeken. De Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid, mr. Verschuur, heeft, vergezeld var den secretarls-generaal van het département, mr. dr. A L Scholtens, en van den chef der afdeeling Arbeid en Verzekering van het de partement, mr. H. W. Groeneveld. Zaterdag, op den dag van de in werking tred me der Ziekteverzekering, te Eennebroek een krans neergelegd op het graf van wijlen oud-mlnl-- ter Talma, onder wiens ministerschap de aanvankelijke Ziektewet tot stand is geko men. Voorts is door den heer Groeneveld en door mejuffr. mr. G. J. Stemberg, referendaris en sous-chet der afdeeling Arbeidersverzeke ring een telegram gezonden aan den oud- minister van Arbeid, Handel en Nijverheid dr. Slotemaker de Bruine, waarin deze ge- lukgewen-cht word met de tot standkomie der Ziektewet, waardoor de kroon on zijn ^Jriark als toenmalig minister wordt gezet. ----- v UU144 record ruim 14 uur in de lucht, afstandrecord 150 KM., hoogterecord meer dan 3000 Meter. Vooral dit laatste record is geweldig en vindt zijn oorsprong direct In de wetenschappelijke studie, welke de Rhön-Rossiten-Ges. van dit vliegen heeft gemaakt, waarover hieronder meer. Geven we een klein overzicht van de histo rie van het zeilvliegen, dat in de Rhön ont stond in 1920, toen Oscar Ossenuss voor het eerst een sprongetje van de Wasserkuppe maakte. De Duitschers wilden in dien tijd vliegen, maar t verdrag van Versailles stond hun het bouwen van vliegtuigen met motoren niet toe. waaruit het vliegen met motoriooze vliegtuigen is ontstaan. De jeugd wierp zich in den Rhön met vol enthousiasme op dit vliegen, dat gevaarloos ep sportief was en waarvan zfj de utensillën het vliegtuig zelf kon bouwen. In 1920 reeds bereikte Klem perer in zijn machine een resultaat van 1800 M. in den Rhön. Ook in het Teutoburger Waid en in de Rossi ten beoefent men het zeilvliegen In de volgende jaren en de presta ties worden steeds beter, tot Madelon in zijn machine „Vampyr" in het vorig jaar 150 K.M. vloog en Dinort in de omgeving van de Was serkuppe 14 uur in de lucht bleef. Geweldige prestaties, wanneer men weet, dat dit vliegen een ontzettende berekening eischt en een groote kennis van de atmosfeer, want men zweeft, stijgt In den wind, die over een berg wand wil stijgen, zweeft weer en zoekt weer den wind langs een bergwand om te stijgen, enz. Geen oogenblik mag de bestuurder dan ook onachtzaam zijn, want dan kan zijn ma chine zoodanig zijn gezakt, dat hjj genood zaakt is in glijvlucht de aarde weer op te zoeken. Wat is het nut van het zeilvliegen? Ook prof Georgii stelde die vraag, daar zij hem vele malen was gedaan. De beantwoording luidde zeer gunstig voor deze sport, want de vliegers worden de vliegers voor het motor vliegtuig bij uitnemendheid. Zij toch kennen de atmosfeer geheel en al. want in het zcfl- vliegtulg hebben zjj de atmosfeer zoo no dig gehad om te kunnen vliegen, dat zjj er ge heel mee vertrouwd zijn geraakt en ongeluk ken. zooals die nog wel voorkomen en die te wijten zijn aan onbekendheid van den piloot met weersomstandigheden, zijn uitgesloten bjj piloten, die het vliegen in den Rhön of elders leerden. Groote vluchten over bergen of Berg achtige streken, zuilen deze vliegers het best kunnen uitvoeren en oud-Rhönvliegers ver richten reeds met succes vluchten over de Alpen, vluchten naar Budapest en onder meer door het Rhóne-dal. De Luft-Hansa de Duit- sche K.L.M.. neemt dan ook bij voorkeur zell- vllegers als haar piloten. Een verder nut van het zeilvliegen is, dat men het vliegen meer wetenschappelijk Is gaan bestudeeren. waar door de wetenschapneliike afdeeling van de Rhön-Rossiten-Gesellschaft ontstond. Deze werkt samen met andere wetenschappelijke Instellingen en In het kort vertellen we hier hun opzienbarende ontdekking, omtrent het stijgen in de lucht van zeilvliegtuigen. Men vond. dat. wanneer men zóó hoog kon stijgen, dat men 1 n een wolk kwam te vlie gen, men in een paar seconden vijftig en meer meters steeg; in onweerswo'ken steeg men zelfs nog veel hooger en sneller. Dit principe ultcewerkt en «00 vlieger d van wolk tot wolk, paf tot resultaat, dat men in 1929 reeds vluchten deed boven 3000 meter en nrof. Georgii sprak als ziin vaste meening uit. dat men In 1930 de 5000 meter reeds zou over schrijden. Als voorbeeld van de geweldige pers pectieven. die het zeilvliegen biedt noemde prof. Georgii het vo’gende: een zeilvlieger stijgt bij de aankomst van 'n onweer uit het Westen aan den Rijn op en steeds cirkelend in en voor dit onweer zal hjj eenige uren later In Berlijn kunnen landen Vanzelfspre kend natuurlijk worden dergelüke resultaten alleen door geoefende zeilvllegers bereikt. Men ziet het, dat het zeilvliegen een zeer belangwekkend onderwerp is, waarover m-n In de toekomrt nog veel zal vernemen. Ho pen we slechts, dat we ook hier in onze dui nen de zeilvllegsport spoedig gaan beoefenen. Deskundigen snpiken als hun meening uit, dat ons zeelandschap er bij uitstek voor ge schikt is. ker den talrijken aanwezenden heeft mede- 1 gedeeld, zal allen een openbaring zijn geweest. want het Is zoo moeilijk in te denken, dat men met dit motorloos vliegen reeds de vol gende records heeft kunnen vestigen: duur- Onder auspiciën van de Koninklijke Ver eeniging voor Luchtvaart, hield prof, dr W. Georgii. voorzitter van de wetenschappelijke afdeeling van de Rhöp-Rossiten Gesellschaft en een van de pioniers in Duitschland van bet neilvlleeen ■sooals dat reeds een tiental jaren in Duitschland wordt beoefend. Tevens kregen we een indruk over de technische en wetenschappelijke resultaten, welke in dit tijdsverloop zijn bereikt. De lezing geschiedde naar aanleiding van bet onderzoeken der mogelijkheid met naar men weet gunstig resultaat of dit motor- loos vliegen ook in onze duinen kon worden beoefend. Hetgeen de prettige en vlotte «pro- Tijdens het Mengelberg-concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te ’s-Gravenhage. dat door de Koninklijke Fa milie werd bijgewoond, en waar onder an. dere de zevende symphonic van Cornells Dopper is uitgevoerd, heeft H. M. de Ko ningin den heer Dopper ontvangen en hem persoonlijk de zilveren medaille van Kun sten en Wetenschappen verbonden aan de Huisorde van Oranje-Nassau, overhandigd. Te voren was de heer Dopper, na het slot der Zuiderzee symphonie. door den heer De Graaff op het podium toegeeproken. De vooral misme cieele tegenvallers zijn, is een feit. Maar die waren er ook bij den aanleg van den Nieu wen Waterweg. Niemand sou echter den Waterweg nu willen missen. Voor den Staat staat de zaak heel anders dan voor een particulier. In Nederland leeft meer dan de helft direct of Indirect van den landbouw. Wie dat bedenkt, kan niet over het hoofd rien. welk een belangen voor de Nederlandsche welvaart, de werkgelegen heid enz. er zijn verbonden aan de vermeer dering van cultuurgrond met 220 000 H A. Een onderzoek, mits zonder stopzetting, kan intusschen ziin nut hebben om na te gaan of bijv, naast de technische leiding, de economische leiding nog eenige nadere voorziening behoeft. De voorzitter gaf in overweging een uit- In de kampong Klenteng Pekaperan in de benedenstad van Batavia heeft een groote brand gewoed, waarbij ongeveer 150 inland- sche Chineesche woningen m de asch zijn gelegd. Hoewel de brandweer volledig was verschenen, veroorzaakte watergebrek eenig oponthoud bij her blus«chin<*swerk. c Vermoedelijk is d* brand veroorzaakt door een opiumschuivenden Chinees, die bij het in bedwelming geraken een lampje omver heeft geworpen. Door den feilen vuurgloed werd een geweldige menschenmenigte aan getrokken. Onder de 150 verbrande woningen be vonden zich enkele vrij groote Chineesche huizen. De bevolking van de omliggende kampongs was zeer zenuwachtig en sleepte in allerijl meubelen en andere goederen uit haar huizen, welke laatste echter door nat houden gespaard konden blijven. De brand woedde over een oppervlakte van 8000 vier kanten meter. Bijna mets was door verzeke ring gedekt. Nader is gebleken dat de verbrande hui zen bewoond waren door 25 Chineesche ge zinnen met een totaal zielental van 59 als mede door 78 mlandsche gezinnen, met een totaa zielental van ago. De op de gemeente-begrooting voorko mende post voor hulpverleening in dergelijke gevallen tot een bedrag van f 2500. zal on middellijk ter beschikking van de slacht offers worden gesteld. Voorts zijn reeds verdere maatregelen voor het verleenen van hulp getroffen. De schade wordt geraamd op f 40.000 a f 60.000. De conferentie onder voorzitterschap van den Rijksbemiddelaar H. A. Usselsteyn tus schen de werkgevers In het isolatie jedrljf en den R K en Modernen Metaalbewerkers- bond in den Hang gehouden, heeft geen re sultaat opgeleve*!. Het gevolg daarvan is, dat vandaag de sta- king zou ingaan. In verband met het overstelpend aantal berichten betreffende godsdienstvervolging in Sovjet-Rusland heeft het hoofdbestuur van de Vrijdenkersvereerilging ..De Dage raad" te Amsterdam besloten enkele be kende Nederlanders van verschlliende gees tesrichting te verzoeken een studiereis naar Soviet-Rusland te ondernemen. Dit verzoek werd gericht tot de heeren prof. dr. A. H. de Hartog te Utrecht Jac. Rustige, gemeenteraadslid te Amsterdam, ds. A. R. de Jong te Bussum en J Hoving voorzitter van De Dageraad te Amsterdam. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Insti tuut te De BUt: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de’och tend tempera tuur 1.4 gr. C. te laag. ZIJ was in de drie dekaden resp. 1. 2 en 2 gr. be neden normaal. De grootste afwijkingen kwa men voor op den ISden met 2 gr. boven, en den Oden met 5 gr. beneden normaal De ge middelde maximumtemperatuur van de land- -.tatlons wi-i gr., nét gemiddelde minimum 1 gr. beneden normaal. Het aantal dagen met minima beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 24 tegen 15 normaal. De neer lag was over het geheele land be langrijk beneden normaal In het Noorden van het land viel slechts 15 tot 20 pct. van de normale hoeveelheid, in het midden 30 tot 45 pet. tn het Zuidwesten en Zuiden 00 tot 85 pet. Te De BUt werden 106 uren zonne schijn waargenomen tegen 70 normaal. N In een communiqué wordt het volgende medegedeeld Nadat in het einde van 1929 de Neder landsche Opera (,X>e Co-Opera-tie"> hare voorstellingen had moeten staken, en de exploitatie stopzetten, heeft hqt bestuur ge tracht de middelen bijeen te krijgen om alsnog de voorstellingen, die voor het loo- pende seizen op het speelplan stonden, te kunnen geven en daardoor de mogelijkheid te verkrijgen voor esn verder voortbestaan van deze nationale instelling. Ondanks vele moeite is dat echter niet ge lukt en men heeft daarom moeten beslui ten thans definitief tot opheffing over te gaan. Hoofdzaak tot dit ongelukkig einde is het feit, dat de Gemeente Rotterdam voor het seizoen 1929,1930 niet bereid was subsidie te verleenen. waardoor de onderneming niet over de middelen kon beschikken om de exploitatie voort te zetten. Den laatsten tijd zjjn uit het buitenland reeds van alle zijden berichten In de dag bladen verschenen, waaruit wel ten duide lijkste bleek, dat een opera-ond-memiig. zonder belangrijken flnancleelen steun van de overheid, niet kan bestaan, en het is dus alleszins begrijpelijk, dat onze NMer- landsche Opera, zoneter hulp, ten dooóe is opgeschrrvrn. Naar aanleiding van aanhoudende ge ruchten. dat Prinses Jpllana In October van dit Jaar met het tegen dit tijdstip in de vaart komende nieuwe motormallschip „Marnix van St. Aldegonde” naar Indlë zou gaan, kan de Telegraaf mededeel en. dat bij de directie der Stoomvaart MIJ. ..Nederland" niets bekend is van voornemens van H. K. H ten opzichte dezer reis. De directie mach tigde het blad, de berichten tegen te spre ken. burgerlijke recht tusschen eigendom in het algemeen en grondeigendom In het blzonder; C. de zoogen. bescherming van den zlt- tenden landpachter is geen algemeen be lang en een onteigening, zooals die In de wetsontwerpen feitelUk wordt aanbevolen, Is niet „ten algemeenen nutte”. Mr. N. H. van Voorst van Beest gaf ver volgens eenige beschouwingen over de re geling van de pachtcommlssles en de rechtspraak door den kantonrechter in verband met de wetsontwerpen en het voor- loop’g verslag der Tweede Kamer daarover. Aan het einde der bijeenkomst werd me degedeeld dat het bestuur een conclusie voor verdere actie uit de gehouden bespre kingen zou trekken. Rotterdamsche werkgevers hebben behalve personeel te dezer stede c a. op de ..Baloe- ran" van den Rotterdamschen Lloyd, die binnenkort gereed moet zijn, ook menschen aan het werk te Amsterdam. Eindhoven en elders, zoodat dit conflict van meer dan plaatseiyke beteekenls wordt. Hoe aardtg-ongedwangen onze Hooge Landsvrouwe zich weet te bewegen, moch ten wij Zaterdagmorgen ondervinden bij het geheel onverwachte bezoek, hetwelk on ze Koningin aan de kunstzalen van „Pul- chrl” bracht, alwaar ter gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van den schil der W. B. Tholen een eere-tentoonstelling gehouden wordt, vertelt de „Res.-Bode." Slechts vergezeld van een hofdame en haar adjudant trad H. M.. die te voet aan kwam, het gebouw binnen. De aan het loket dienstdoende juffrouw kon nog juist een haar gegeven wenk op- vangen. anders had de Koningin, die te voren door niemand herkend was, verplicht geweest entrée te betalen. In de tentoonstellingszalen, waarheen H. M. zich onmiddellijk begaf vertoefde op dit oogenblik slechts een tweetal personen. Met groote belangstelling bezichtigde M. de hier uit verschillende collecties af gestane kunstwerken. Met de plaatsing van het door Haar ter beschikking afgestane strandgezicht bleek H. M. ten zeerste Ingenomenalthans wij meenden de zeer enthousiaste opmerking „het doet het hier ook wel" te kunnen opvangen. BU het kinderportret door Dh. Mees af gestaan, maakte de Koningin nog de ver gelijking. dat haar dit doek meer geacne- veerd voorkwam, dan 't indertijd door Tho len geschilderd portret van Prinses Juliana. Na een half uur In Pulchrl vertoefd te hebben, verliet de Koningin weer on dezelf de wijze deze tentoonstelling. waar van zelfsprekend niemand ter begroeting aan wezig was. Voor het vertrek had men inderhaast de looper nog uitgerold Dit was dan ook de eenige officleele uiting. Aan dr. J. D. M Cornelissen is op zijn verzoek eervol ontslag veels end als secreta ris van het Ned. Instituut voor het geschied kundig en kunsthistorisch onderzoek te Rome. Mr. Den Hollander zendt ons een com munique, waaraan het volgende is ontleend: Reeds sedert geruimen tijd bestaat in de kringen van hen die zich met het expeditie bedrijf en met het vervoer te water en te land bezig houden een klimmende onge rustheid. Nadat toch de Algemeene Transport Onderneming en van Gend en Loos als N.V. waren opgetreden, bleek al meer en meer, hoe nauw deze maatschappijen met de Nederlandsche Spoorwegen waren ge lieerd, en met deze een soort gecombineerd vervoerbedrijf gingen vormen zeer tot schade van hen, wier werkzaamheden zich tot nu toe op dit terrein hadden bewogen. Zelfs bleek, dat het terrein van den handel reeds gedeeltelijk door de A.T.O. werd bestreken en garagehouders en benzine- verkoopers verkregen al meer en meer geduchte concurrentie. In de laatste tijden werden dan ook de klachten over het optreden dezer combinatie hoe langer hoe erger. Tientallen klachten kwamen in van menschen. die broodeloos dreigden te worden. Contracten, die parti culieren al jaren met de Spoorwegen hadden en zelfs op verzoek van deze waren aange gaan werden eenvoudig niet verder ver lengd. Vrachtaanbiedingen werden gedaan, waar tegen geen particulier een loonend bedrijf kan opzetten. Alles wees in de richting van het streven naar een vervoermonopolie. Het is dan ook niet te verwonderen, dat vele belanghebbenden reeds lang de hoofden bijeen hebben gestoken en een Comité tot Verweer tegen de huidige gestie der N. S-, A.T.O. en v. G. en L. hebben gevormd, bij welk comité zich reeds de vertegenwoor digers van duizenden belanghebbenden hebben aangesloten. Reeds heeft dit comité bij den Minister van Waterstaat voorgedragen, wat et naar het inzicht daarvan behoorde te geschieden. Reeds is in de Tweede Kamer der Staten- Generaal over deze zaak gesproken. Reeds trok ze de aandacht bij het Voorloopig Ver slag der Waterstaatsbegrooting in de Eerste Kamer. Zeker zA ze dan ook bij de openbare be handeling in die Kamer niet worden dood gezwegen. Gewezen mag worden op het feit dat Z. Exc. aanvankelijk niet onwelwillend blijkt te staan om deze zaak te doen onderzoeken. Meer vraagt ons comité dan ook niet Toch moet ons comité zekerheid hebben, dat die commissie er komt. Een onderzoek moet er dan ook plaats hebben naar de verhou dingen tusschen N. S.. A.T.O. en v. G. en L. Zijn A-T.O. en v. G. en L. in werkelijk heid N. S.; laten ze dan niet den schijn op houden, het niet te zijn. Zijn ze het niet en staan ze tegenover de Spoorwegen in dezelfde verhouding als ieder ander, laat het dan mogen blijken, waaraan zij hun bevoorrechte positie bij de Spoorwegen danken. Het geldt hier een geheele tak van parti culiere nijverheid. Hier wordt mede be dreigd een stuk van den particulieren handel. Hier wordt lam geslagen en verdrongen een stuk van het particulier initiatief. Hier worde recht gedaan. In de te Utrecht gehouden algemeene ledenvergadering van de vereeniging „Het Grondbezit" Is het pachtvraagstiik en wat daarmee samenhangt besproken. Mr. N. H. van Voorst van Beest, advo caat en procureur te Utrecht, heeft aller eerst een uiteenzetting gegeven van het voorloopig verslag in de Tweede Kamer, be treffende de wetsontwerpennieuwe rege ling van de pacht en regeling pachtcom- missles, en daaraan eenige vastgeknoopt. HU zeide, dat vraagstuk een economische daarom had het buiten de moeten blijven en slechts getoetst moeten worden aan de economische wetten. Dan zouden geen stellingen verkondigd worden, die blijk geven van totaal gemis aan eco nomisch inzicht, zooals in het voorloopig verslag herhaaldelUk het geval is. De heer J. 8. van Brjsm van RUswijk, secretaris der Vereeniging. heeft eenige be schouwingen gehouden over het grond- elgendomsrecht in Nederland. In verband met het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de pachtwetontwerpen. Snr. besprak drie stellingen: A. : De grondmonopollstische theorie te voor Nederland en de moderne verkeersta- ten verouderd en net is niet noodig. hier eenige politieke of economische macht te breidelen B. het heerschende kent geen onderscheid Mln tri er Vene huur huldigt rijn voorgangers iw van de Eerste Kamer te 's-Gravenhage m-JSd9e buiten gewone algemeene "vergadering van het Ko ninklijk Nederlandsen Landbouwcomlté ge houden onder leiding van den heer J. L. Nüsingh te De Wilk. De aftredende voorzit ter. ir. V. R. Y. Croesen. was wegens ziekte verhinderd. Tot voorzitter werd bij enkele candklaat stelling gekozen de heer J. L. Nijslngh. De heer J. B. WesterdUk hield een Inlei ding over het onderwerp: Op welke wyze en door wie mort de Wlering<rmeerpolder m cultuur worden gebracht en wanneer m door wie moet de voorbereiding daarvan geschieden? Spr. betoogde, dat na het successivelyk droogval’en van den bodem der Wlerknger. meer zoo spoedig mogeiyk dient te worden aangevangen met de ondiepe begreppeling der drooggelegde gedeelten. Zoodra de stevig heid van den grond zulks toelaat, dienen de greppels successicveiyk te worden verdéept. De diepte en afstanden der greppels dienen zoodanig te worden gekozen, dat de grond met zoo weinig moge’lik kosten, zoo afdoende mogeiyk een voortdurend in goeden toe stand gehouden ontwatering verknjgt. Grondig dint te worden onderzocht in binnen en buitenland of mechanische be- greppeling moge lijk en economisch uitvoer, baar is en *00 Ja welke werktuigen de beste resultaten opleveren. De klet- en zavelgronden dienen, na verloop van enkele weinige Jaren. ondergronds te werden ge draineerd .vermoedeiyk met aaiden buizen, misschien ten deele dcor mo’drainage. zooals de proefpolder tegen dien tyd als het meest doelmatig zal hebben aangewezen. Zoodra de oppervlakte der gronden daar voor geschikt is. dienen overal gras- en kla verzaden te worden gezaaid, zoo mogeliik overgeaard met doorgevroren grond uit de greppels. Alle gronden behooren tenminste één Jaar in gras en klaver te worden gelegd. De kleigronden late men enkele jaren als hooi- en wetland liggen de zandgronden Iets korter dan de kleigronden. Zoodra de gronden door den verbouw van gras en klaver humushoudend en doorge worteld zijn geworden en daardoor, alsmede docr de omzetting van natronklei in kalk klei, doorlatend en bUgevolg geen groote schade meer hebben te duchten van regen rijke perioden, moeten zy successievelijk worden geëffend en ondergronds gedrai neerd. ZIJ kunnen daarna spoedig geacht worden bouwrUp te zyn en geschikt om te worden uitgegeven. De In cultuurbrenging en bouwnjpmaklng dienen vanwege het Rijk te geschieden. Par ticuliere ondernemers komen daarvoor z. L niet in aanmerking. Het RUk klere voor het daarvoor in het leven te roepen orgaan niet den rechtsvorm eener naanilooze vennoot schap. noch dien van een waterschap of van een bedryf in den sin der bedrUfswet. Even min belaste het RUk daarmede het domein- bestuur, maar stichtte een afzonderiyk or gaan, met verordenende bevoegdheid, uit oefenende zoowel de functies van een wa terschap als van een landbonwontginnlnga en cultuurmaatschappy. Dringend noodig is het. dat de incultuur brenglng van den Wleringermeerpolder met den meesten spoed afdoende worde voorbe reid. Deze voorbereiding geschiede door een drietal van de bekwaamste practlsch en we tenschappelijk grondig gevormde Nederland sche landbouwkundigen zoo goed mogelijk voldoende aan de hooge eischen van verant wocrdeiykheid, beleid, voortvarendheid en zakenkennis, gesteld door de technisch en economisch zoo moeilijke taak der bouwryp- making van 20 000 H.A. uiterst vruchtbaren, maar voorloopig mln doorlatenden, riltigen zeebodem. Bedoeld drietal dient tevens de eigenschappen te bezitten, die hen in aan merking kunnen doen komen voor het lid maatschap der later door de regeerlng aan te wijzen directie van het zoo spoedig moge- HJk door den wetgever in het leven te roe pen rijksorgaan voor de incultuurbrenglng en bouwrijpmaking van den Wieringermeer- polder. BU de discussies zeide o.m. oud-minister Bongaerts van meening te zyn, dat de eind toestand moet zyn, dat de grond kome aan den grondgebruiker. Zuiderzeedrooglegglng danken we aan het genie en het heeriyk opti- van wUlen dr. Lely. Dat er flnan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12