4 IN EN OM ALKMAAR deW ALKMAARSCHEN RAAD Fa. GEBR. VAN DER MEER UIT Verdas^/-oWw Grafkransen, Grafdoozen, Graflinten IJspeert’s IJzermagazijn RITSEVOORT ALKMAAR BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD MAANDAG 3 MAART 1930 ALKMAAR verkrijgbaar Alk BOVENKARSPEL MARKTNIEUWS RECHTSZAKEN PROVINCIAAL NIEUWS VOORRAAD RUIME 1. Van Putten Oortmeijer HEILOO URSEM hèt adres voor Artistiek r k MEDEMBLIK Behangwe ZILVERSTRAAT h. OUDEGRACHT TeL 781 geschiedt bij ons correct, goedkoop en zeer spoedig N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” v. h. JAN DE VRIES Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 ENKHU1ZEN o o ■if AANRIJDING Bouwvergunning aristocratische maar Aaldert klucht te dagen in koor. i2E> duurte wordt veroorzaakt, doordat er bij bedrijf als dit een geweldig hoog bedrag algemeei minder journalistieke jjdejheid. want wij geharnast be- van DRUKWERK REKENINGEN - QUTTANTIEN ENVELOPPEN PAÏGLOP te de leest wor- t 3747.50 3737.— 3580 3425 - 3333.- 33S&- 3274.— Grooteman te Ursem. Onvertrouwd: Pieter Mienis te Ursem en Grietje Stoop te Alkmaar Dirk Arerd AaQ te Ursem en Guurtje Klein te Poeldijk Johannes tangereis te Ursem en Maaike Vor mer te Purmerend. Burgerlijke Stand Geboren: Geertje, d. van Gerrit Jonker en Maartje Koelemeij - Elisabeth Catharina, d. van Volkert Johan nes Deen en Cornelia Maria van der Veer Petrus Jacobus, z. van Dirk Blank en Johan na Laan Johannes Nico laas, t van Jacob Tessel en Petronella Nooij. Overleden: Teunisje Vlaar, 71 jaar. wed. van Johannes van der Lee Vrouwtje Ven del. 63 jaar, echtgenoote van Antonie Vendel. Getrouwd: Johannes Adrianus Zut teHeer- hugowaard en Anna Catharina Langendijk te Ursem Jacobus van Diepen te Abbekerk en Anna Prinse te Ursem Lauren tius Adrt- Verkocht Het bouwterrein aan het Slem- pad, eigendom van den heer D. Visser, is on derhands verkocht ana den heer Moeyes. al hier. Kiezerslijst De vastgestelde kiezerslijst op 22 Februari jJ. bevat 619 kiezers, waarvan 619 voor de Tweede Kamer. 614 Provinciale Staten en 588 Gemeenteraad. Burg. Stand van 21—27 Februari 1936. Geboren: Andries Johannes, z. van Assen Siebren Bakker en Metje Koster. Anne- gien. d. van Ijsbrand van Doorn en Grietje Gorter. Abe. z. van Abe Bethlehem en Hendrika Jacoba Walch. Johannes, z. van Adrianus Petrus Biersteker en Maria Kei zer. Cornelia Maria, d. van Cornells Bak ker en Margaretha Brugman. Overleden: Pieter Broer. 74 jaar. D. deze zij bloemen in ontvangst mocht O] en f 119.039.18. derhalve meer in- het in beroep gaan c.s. het volgende: „We vernemen voorts, dat mr. Leesberg zich binnenkort in Den Haag gaat vestigen als secretaris van een op te richten Interna tionaal R. K Bureau." Uit de beste bron kunnen wjj verzekeren dat van dit bericht niets maar dan ook in het geheel niets waar is. f Eenden-eleren g 4.50. AMSTERDAM, 1 Maart. Aardappelprijzen. Aanver 1 lading. 150 H.L. Prijzen onver anderd. EEN ONJUIST BERICHT In de „Alkm. Crt." van Vrijdagavond lezen wij aan het slot van een beschouwing over van wethouder Leesberg voorts. de school aan dag een j in den loop der maand Fe- 249 spaarbusjes leverde een be- n f 4.186.74 aan kleine besparingen op. In het tijdvak 1 Januari—1 Maart wer den 566 busjes ter lediging aangeboden, waarbij bleek, dat in totaal f 9.528.89 was be spaard. Bil de verzoekschriften was er óók een van den Ned. Zwenibond, waarin erop aangedron gen werd, op de scholen zwemonderricht te laten geven. Een zeer gerechtvaardigd ver zoek, zou men zoo zeggen. Er worden op onze scholen wel vakken onderwezen, die minder practisch nut hebben! 't Is toch eigenlijk treurig, dat in ons waterland zoo weinigen maar zwemmen kunnen. Er bestaan' geen statistieken over, maar ontegenzeggelijk groot is het aantal menschenlevens, dat verloren gaat door een tekort aan zwemkunst. Om nog niet eens te spreken van de levenslange wroeging, als men iemand voor zijn oogen ziet verdrinken, en niet helpen kan. omdat men de zwemkunst niet meester is. Tegen malaria, tuberculose, pokken e.d. wordt gelukkig gestreden. Waarom dan ook niet tegen den verdrinkingsdood? Het aiwüzend advies van B. en W. waar dc geheele Raad raad zich bij aansloot beteekende dan ook niet, dat het College af- keerig van het denkbeeld zou zijn. Integen deel. maar het vindt de tegenwoordige zwem- gelegenheid zóó onvoldoende al wordt er met een der scholen op verzoek van 1 Hoofd een proef genomen dat er nu nog niet ■an te denken valt. Later, als de zoo lang al gedroomde nieuwe, overdekte bad- en zweminrichting er staat, zal zonder twijfel geen leerling (e) de school vrelaten. of hij (zij zwemt evengoed als Piet Ooms of Zus Braun! l’iUlag aanbesteling Voor rekening van den heer J. Drijver is aanbesteed het bou wen van een woonhuis aan den Heerenweg. Ingekomen 7 biljetten als volgt: A. Bolten. Heiloo G. Hoetjes, Heiloo, J Opdanm Jzn., Heiloo. R. Kuiper. Heiloo, Hoetjes. Mln. Heiloo. Kaandorp, Begroeting f 3256. Gegund aan den laagrtim Jnaduiiver. deringen. De heer Helden dankte daarop. Na dit aardig intermezzo, ging de vroo- lijkheid weder door, en werd de verdere avond op de aangenaamste wijze doorgebracht Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is ter openbare vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag 6 Maart des avonds te half 8 ten gemeentehuize. Aan de orde komt om.: voorstel van Bur-' gemeester en Wethouders inzake uitvoering der Ziektewet: voorste) tot verhuring van een lokaliteit aan de vereeniging ..Openbare Leeszaal" alhier; voorstel tot vaststelling van een verkoopverbod van rookartikelen; voor stel tot wijziging der politieverordening en een voorstel tot het verleenen van een voor schot op de exploitatievergoeding voor de bijzondere scholen Venne waterpolder Tot molenaar van den Vennewaterpolder is benoemd de heer D. Blbo. te Bobeldijk liefhebber niet aan ontkomt. ZIJ zingen hartelijk en met hart; prachtig materiaal de heldere en penetrante tenoren, de nokere volle bassen. Onnavolgbaar voor ons Wes terllngen is de zang van deze Kozakken. „De Telegraaf" aL M. G. Arntzentrs). 2 Mei 1928: .Diepen indrlk en waarlijke ont- loering Diepe, orgelende bassen, dc hel dere tenoren met bun zachte, wonderlijke kopetem. Een zeer diepe en serieuze muzi kaliteit. Prachtig timbre" Algemeen Handelblad". <H. Rutgers) Mei 1928. Onberispelijke eel— practhig-verzorgde' nuanceering. subliem mezza voce. gave vaardigheid. pittig rhythmiek. NUTSSPAARBANK ALKMAAR Maandbericht Februari 193e In den loop der maand Februari werd de spaarbankboekjes ingelegd f 177.225.85 terugbetaald gelegd dan terugbctaald f 58.186.67. In het tijdvak i Januari—1 Maart 193C werd In het geheel ingelegd f 405.793.59 en terugbetaald f 288.326.27. zoodat sedert 1 Januari meer werd ingelegd dan terugbetaald f 117 467. 32 Het aan de Inleggers verschuldigde kapi taal. bij den aanvang van dit jaar f2 371.054.70 klom dientengevolge tot f 2.488.522.0f. Het aantal in den loop van Februari nieuw uitgegeven boekjes bedoeg 148 waaronder 14 aan schoolspaarders. Ingetrokken werden 43 boekjes w.o. 2 aan schoolspaarders. Het aan tal in omloop zijnde spaarbankboekjes ver meerderde dientengevolge met 105 In het tijdvak 1 Januari1 Maart werden in het geheel uitgereikt 343 nieuwe boekjes en ingetrokken 107. derhalve eene vermeer dering met 236. Het aantal in omloop zijnde boekjes bij den aanvang van het jaar 6781 klom dien tengevolge tot 7017. Van dit aantal behooren 5702 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd, 962 aan personen elders woonachtig en 353 aan school spaarders. Onder de In Februari uitgereikte 148 nieu we boekjes zijn begrepen 6 boekjes voor jong geborenen )op de boekjes plaatst de Spaar bank een eersten inleg van f 1.—.) Van deze boekjes zijn er thans in omloop 210. De lediging in den loop der maand Fe bruari van 249 spaarbusjes leverde een be drag van Donderdag ongeveer half 5 werd in de Bergerhout de 12-jarige H. Smeets, wonende van der Woudestraat door een luxe-auto bestuurd door J H. V., aangereden. De jongen klaagde over pijn in het dijbeen en werd met denzelfden auto naar zijn wo ning vervoerd Zou het nu reeds tot de 28000 poorters en poorteressen van de goede stad Alkmaar zijn doorgedrongen, dat de bijeenkomsten van de Vroedschap niet meer zijn, wat zij vroeger plachten te wezen: voorstellingen tot .Jeering ende vermaeck"? Het schijnt zoo, want eenzaam, héél een zaam had het op de publieke tribune de lief tallige jongedame, die 's Raads alom bekende flux-de-bouche had aangegrepen, om zich te oefenen in de edele kunst van kort schrift. Troijwens, ook dc officieele stenografen dienst was ditmaal in vrouwéHjke handen: inplaats van naar het eerbiedwaardig hoofd van onzen .jiofstenograafSoudjjn. keken we nu naar de keurig gebobde of geshingelde lokken van een dame, die dc wijsheden der Vloeden voor tijd en eeuwigheid boekstaafde. Deze prettige afwisseling mocht er ook waarachtig Donderdag wel bij. Niet minder dan drie zetels bleven den heelen middag onbezet. Zooie k geeft een sfeer van ongezel ligheid, van onvoldaanheid, 't Is net als met een stamtafel. Als daar In het gewone krin getje bezoekers van die unheimische gapin gen zijn, is dat een element, 't welk de goede stemming ongemerkt verstoort. Eerste leege stoel was.ja lezer, u kent misschien de geschiedenis van Saidja en zijn buffel, dokr Multatull zoo ontroerend mooi verteld. Bij den telkens herhaalden buf felroof door het districtshoofd, verontschul digt de schryvpr zich met een: „ik zelde u reeds dat mijn verhaal eentonig was". Wat Multatuli vergeven is, move ook ons niet ten kwade worden geduid. Want het is niet onze schuld, dat hier nog steeds moet worden ingevuld „de vacature H. v. Drunen." Eiken dag wachten wy met smart op de Koninklijke beslissing. Wij natuurlijk niet alleen, maar óók onze vriend van Drunen zelf en wie weet, zyn onbewuste concurrent Mr C. de Gróót Toch gelooven wy wel dat dit de laatste raads zitting is geweest, dat deze zetel voor muur bloempje fungeerde. Volgende nu\al prijkt daarin óf de fiere „bewuste" gestalte van den arbeidersleider. óf de fijne. Slankheid van den V.-B 'er. Twee leden waren wegens ziekte verhin derd. 't Deed ons oprecht leed den Burge meester te hooren vertellen, dat het zich liet aanzien, dat bij belden de ongesteldheid van' «enigszins langen duur zou zyn. Van harte wenschen wy den heer Hoóge- boom een spoedig herstel toe. Maar niemand zal ons kwaljjk nemen, dat in deze onze ge dachten uit gaan naar onzen eigen politleken leider, mr. Kusters. Elke week, dat hij zich van het politieke en openbare leven verwij derd rfioet houden, doet ons méér voelen, wat we in hem eigenlijk bezitten. Zijn werk, zijn kracht, zijn politiek Inzicht, zijn alles en allen meeslepend doorzettingsvermogen, kun nen wy nog niet missen. Moge hij spoedig weer geheel de oude zyn zetel innemen en de beraadslagingen kruiden met zijn doorwrochte redevoeringen en geestige interrupties. ge- de vijf jaren besproken o-a. het renden van de eieren naar de eieren mar kt te Alkmaar. Een woord van dank aan de eierveilïng voor het coulante optreden van het bestuur der eierbeiling. Spr. brengt dank aan den heer Groot die zich beschik baar stelde voor het ophalen van te markten pluimvee. Reeds het tweede jaar werd de contributie met de helft verlaagd. Spr. herinnert er vervolgens aan hoe hij voorzitter is geworden en hoe hij steeds met buiten gewoon veel genoegen in dit bestuur heeft gezeten. De verschillende andere gebeurtenissen, o-a. het tot stand komen van de Noord- Hollandsche bond werden breedvoerig door spr. besproken. Ook het werken van de Noord-Hollandsche eierveiling komt breed voerig in het verslag ter sprake. Ten slotte spoort spr. allen aan, de ver- eeniging steeds te steunen. Thans bestaat de vereeniging vijf jaar, en al dien tijd is de heer Schotvanger lid van het bestuur ge weest. Spr. dankt den heer Schotvanger voor het vele werk voor de vereeniging gedaan en biedt hem een cadeau aan. De heer Schotvanger dankt daarop voor het bewijs van sympathie. Aan mevrouw Schotvanger wordt ver volgens een mooie azalia aangeboden. Spr. wijst er vervolgens op, dat door de heer van Tiel te Alkmaar een mooie ver-J zameling van artikelen als kunstmoeders, broedmachines enz. enz. in de aangrenzende zaal is tentoongesteld. Ook een verzameling van voederarti kelen van de vereeniging zelf. De heer Kwant Bergen, complimenteert daarop de voorzitter en de vereeniging. Spr. wijst daarbij op het groote belang lid te zijn van een vakvereeniging. Spr. hoopt dat de vereeniging in groei en bloei mag toenemen. De voorzitter dankt den heer Kwant die als bestuurslid van den bond en voorzitter van den bond te Bergen hier aanwezig is. Verder wijst r. nogmaals op de tentoon stelling en zegt dat daarna de heer P. Ob- dani uit Alkmaar humorist, met medewer king van heer J. Smit violist Heiloo, en den heer Joh. v. d. Stok pianist uit Alkmaar, den verderen avond aangenaam zullen doen passeeren. En hierna werd de tentoonstelling bezocht, onderwijl de muziek er de vroolijkheid in bracht. Toen werd de echtgenoote van den heer Henen een bloemstuk aangeboden, daar de heer Helden zijn zaai steeds bereidwillig gratis ter beschikking stelt voor de verga- 5. c crs>, 2 *nheid. Nog een heel byzondere kwestie werd het debat gebracht. Een der schoolhoofden had n.l. verzocht het onderhoud aan zyn school zelf te mogen uitbesteden. Bij wijze van proef was dit hem toegesüvan. De commiisie van Publieke Werken heeft nu de school bezocht om zich een oordeel te vormen over de resultaten. Nu had de heer Bonsema geruchten ge hoord, dat dit oordeel niet bepaald gunstig luidde voor de propt. Eerst wilde de Wethouder aar niet op ant woorden. maar later gaf hij min of meer toe. Bij interruptie vernamen wij echter ook 'n andere meenlng. zoodat wjj wellicht over eenigen tijd, by publicatie der resultaten van de proef, nog een kleine repetitie krijgen van de nu gevoerde debatten. Onder het motto: G. W. is toch voordeeliger! GEMEENTELIJKE DIENST DER WERK LOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEU RS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 9—1 en van 2g uur. Des Zaterdags van 9—1 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 en Maan dag- en Donderdagavond van 78 uur. De Directeur van Dovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werkzoekenden zijn Ingeschreven: 2 bakkers, 1 bloemist, 1 boekbinder, 1 boerenarbeider, 7 chauffeurs. 1 carossenebouwer. 2 drukkers. 16 grondwerkers, 1 kellner, 1 letterzetter, 1 loodgieter, 1 lijnwerker, 9 metselaars, 1 mach, houtbewerker, 6 opperlieden. 5 pak huisknechts. 3 schilders. 1 schipper. 6 siga renmakers, 9 timmerlieden. 2 tuinlieden. 66 losse arbeiders, 1 voeger. Geplaatst: 1 electriclen, 5 grondwerkers, 4 metselaars, 2 opperlieden. 1 schilder. 2 stu- cadoors. 1 timmerman, 10 losse arbeiders. Alkmaar. 28 Februari 1930. De Directeur voornoemd. ED. V. d. HEUVEL. Dat niet iedere spreekwoordelijke wijsheid o»k waarheid is, ondervond een bewoner van dm Omval. Zonder twijfel had hij gedacht: ,De aanhouder wint", en daarom nóg maar eins geadresseerd ">m de buurtkermls In zijn woonplaats te herstellen. Hel adres werd voorgelezen en deed nu en dm lachsalvo's ontploffen. Begrijpelijk, maar bjj nader inzien was er toch wel iets tragisch in dezen naïeveu noodkreet van een eenvou dige ziel. Ieder vogeltje zingt nu eenmaal, zooals het gebekt is, en dit vogeltje wist niets van de conventioneele uitdrukkingen, als .geeft met verschuldigden eerbied te kennen", of ..rede nen, waarom ondergeteekende UwEdelacht- baar College allereerbiedigst verzoekt". Het zong zijn liedje, zooals zijn eenvoudig hart het ingaf. Hier was „de kleine man” aan het woord, voor wiens pakkie. doen en laten tegenwoordig zoo'n belangstelling is. Hij be weerde op de markt, sprekende met allerlei soort van menschen. méér levenswijsheid op te doen, dan de sigarenrookende raadsleden in hun zachte zetels. Wat hjj vroeg, kwam hierop neer: In over oude tijden reeds bestond, behalve de offici eele Alkmaarsche; ook nog 'n Omvallet ker mis. (Wjj herinneren ons deze ..kermis", met anderhalve kraam van oliebollen en klapbes sen, nog heel goed.) Sedert de komst van Burgemeester Wen- delaar droevig samenvallen is deze volksvennakeliikheid afgeschaft. Adressant, die daar indertijd een café gekocht had. re kenende op de drie dagen kemjis.. onder vindt daar groote schade van en verzocht deze kermis opnieuw toe te staan. Dat dit verzoek niet om den vorm, waarin het gegoten was, maar om het wezen der zaak met algemeene stemmen werd afgewezen, mag voor den betrokkene onaan genaam zijn, begrijpelijk is het. Om verschil lende redenen, die wij hier niet nader uiteen te zetten hebben. Moge het den goeden man troost geven het is wel een schrale dat zijn geval niet het* eenige is, waarbij het persoonlijk belang moet achterstaan by het algemeene. R. K. Tooneel De R. K. Gemengde Too- neelvereeniging ..Eendracht maakt Macht", die met haar eerste uitvoering zoo’n schit terend succes heeft behaald, heeft in studie genomen voor de as. Paaschdagen „Gebrg, Kalkoen" en als slotnummer zal zy dan met een extra-flnale uitkamen. Het geheel staat onder leiding van den regisseur J. Oud (Schenner). G. P. J. JUNG t Onder vele blijken van belangstelling had h <»<r op deAPe-rer' B« raat- alhier de teraardbestelling plaats t van den heer Gevonden en verteren voorwerpen over de maand Februari Aangegeven en niet af gehaald: Een hoed, een roer van een schuit, een bont, 3 portemonnaie's (inh. rasp, f 0.10, f 0.20 en t 1.3 heerenrywielen, roeen- krans in étui. 2 handschoenen, dop van een benzinereservoir, verrekijker, houweel, zak mesje, sok, 3 rijwielbelastingmerken. kloet, tandpasta en huidcream. ledig kinderhand- taschje en een bruin hondje Verloren en niet aangebracht: 2 hand schoenen. 2 mantelceintuurs, gouden broche, polshorloge, vulpen, 2 portemonnaies (ledig en f 0.15 inhoud), zwarte kat, alptnemuta, horlogegias met gouden randje, autoslinger, zilveren armband, ring met 4 sleutels, zijden das, rywielbelasUngmerk. autonununer: O 8800. gouden ring, fietspomp. Inlichtingen zijn te bekomen aan het Bu reau van Politie Misschien onder invloed van dit zwemver- zoek heeft de Raad de Esperanto-aanvraag Jaten zwemmen". Vorige vergadering was de zaak drijvende gebleven, doordat het aantal voor- en tegenstanders gelijk was. Nu werd het met een meerderheid van twee stemmen ondergedompeld. Niet, dat er bekeerlingen waren. O neen, alle voorstanders van de vorige maal stemden ook nu weer even en thousiast tegen de afwijzende conclusie van B. en W. Hieronder was ook onze partijgenoot D. Woldendorp. Dat gaf een gevoelige klap aan onze hadden zoo gehoopt, dat toog In het vorig raadsoverzlcht hem de „dwalingen zijns weegs" zou doen terug- keeren. Eilacle. hij bleef verstokt, hij en zijn medestanders, die echter nu den strijd ver loren, omdat de heer Hoogebootn ziek en de heer Ringers weer gezond was! Hoofdschotel van het ietwat magere raads- menu dezen Donderdag was de bijlage van B. en W., waarin zij verslag uitbrachten over het werk van een commissie, jaren geleden benoemd, om het bedrijf van Gemeentewer ken eens onder de loupe te nemen. Niet dat deze commissie, bestaande uit de heeren Margadant. Schierbeek en Faber, met wereldschokkende voorstellen was gekomen, die B. en W. bestreden of overnamen. Als we goed lezen, bevatte deze bijlage heelemaal geen voorstel en kon aan het eind der bespre kingen het stuk gevoegelijk voor kennisge ving worden aangenomen. Het neelc debat was dan ook zuiver academisch en het ge lukte den soci's niet zelfs de meest ver knochte vriendin en vriend van de V. D. lieten hen hier in den steek er een nieuwe Raadscommissie uit te voorschijn te too- veren. Toch werd deze gelegenheid van meerdere kanten dankbaar aangegrepen, om z'n hart eens over dezen tak van dienst te luchten. Begrijpelijk, want geen tak van gemeente lijken dienst staat, hier zoowel als elders, zoo in het brandpunt der politieke belangstelling, als deze, welke, naar Wethouder Leesberg's geestige opmerking bij de begrootlng, in let terlijken zin langs den weg timmert. 't Is 'n klacht zoo oud misschien als de dienst zélf: Gemeentewerken is duur. Over deze diagnose zijn vrijwel allen het eens. Niet evenwel over de geneeswijze. De eerste pro fessor. die bij het consult van Donderdag het woord voerde, was de heer Bakker. Och, sprak deze, de zaak is tóch zoo eenvoudig. De een aan onkosten noodig is. Er zijn niet i 12 ambtenaren tegenover 24 vaste werklieden in dienst. De salarissen van deze 12 drukken op den kostprijs van het werk door de 24 uitgevoerd. Wil men daar verbete ring in hebben, heel gemakkelijk. Laat Ge meentewerken veel méér werk doen, neem alles in eigen beheer, bouw hulzen, gemeen telijke Inrichtingen zélf en de algemeene on kosten die gelijk blijven worden dan over meer werken en over meer arbeiders verdeeld. Resultaat: een lageren kostprijs. ..Zou je hartelijk danken," sprak de „over zijde” daar tegen. Dat zou zijn het paard achter den wagen spannen. Zeker, er is een groot corps ambtenaren, maar die zijn er niet alleen om toezicht te houden over de 24 wer kers. Vergeet niet, dat er onophoudelijk op last van B. en W., van den Raad soms, plan nen moeten worden gemaakt en uitgewerkt, die nooit worden uitgevoerd; rapporten wor den opgesteld, die geen betrekking hebben op de uitvoering van een of ander werk. Al deze kosten komen te drukken op het werk, dat wél wordt uitgevoerd. Dat is een der factoren, die dezen dienst duur maken. Er is echter meer. Vergelijk de loonen, de arbeids voorwaarden, vacantie- en ziekteregeling eens met die In het vrije bedrijf. Dat alles maakt, dat particulieren een werk veelal goedkooper kunnen uitvoeren dan de eigen dienst. Daar om geen uitbreiding! Blijf toch waar het kan profiteeren van de goedkoopcro ge legenheid op de vrije markt. Zeker, een kern blijft noodig. Er is nu eenmaal werk, dat in eigen beheer moet blijven, en ook kan het on noodig zijn als stok achter de deur by te jilaats alhier de van het stoltelijk overschot G. P. J. Jung. llrmant van de la. Jung Van der Hoek. Verschillende sprekers voerden het woord, o.a. namens .Kracht en Vlugheid" en na mens den Turnkring voor Alkmaar en Om streken. Namens den A.N.W.B., waarvan de over ledene consul was. werd het woord gevoerd door Baron von Frtdagh, burgemeester van Schoort. De heer T. Bonsema sprak namens het district Alkmaar van de Federatie van Boek drukkers en gedacht met sympathie de van den heer Jung ondervonden medewerking en steun, waarvoor spr. den overledene, na mens de talrijk tegenwoordige leden der Fe deratie dank bacht. Nadat de chef van het personeel van de Ia. Jung v. d. Hoek den overleden patroon herdacht had. dankte dc heer Burger na mens de familie voor de laatste eer den overledene gebracht. verband-artikelen en instrumenten ook los naar gewenschte hoeveelheid en soort Vereeniging van pluimveehouders Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer Helden een feestelijke jaarvergadering gehouden. Feestelijk omdat de vereeniging haar eerste lustrum vierde. De voorzitter de heer Hopman opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, waaronder ook zeer veel dames, in 't bijzonder de heeren Kwant en Boom, afgevaardigden van den bond van pluimveehouders in Noord-Hol- land en vervolgens eenige bestuursleden van de pluimveevereeniging te Bergen. De heer Schotvanger, secretaris daarop de notulen welke onveranderd den goedgekeurd. Hierna komt het jaarverslag van de secre taris. In dit jaarverslag werd vermeld dat op i Jan. ’29 het ledental bedroeg 36, waarvan 4 bedankten en 21 nieuwe leden traden toe, zoodat het ledental 53 bedroeg op 31 Dec. ’29- Het jaarverslag was zeer hoopvol. De verschillende gebeurtenissen in het afge- loopen jaar passeerden de revue, en gaven allen stof tot tevredenheid. Hierna komt het verslag van den penning meester en van de voederafdeeling. Hieruit blijkt, dat er een voordeelig saldo is van f 402.58. Terwijl het totale bezit nu, na vijf jaren, f 746.99 bedraagt. De commissie van onderzoek heeft alles in de beste orde bevonden en de commissie adviseert tot goedkeuring. Wordt besloten. De voorzitter dankt allen vervolgens voor het gedane werk, ook de heer Dumans penning meester, die tevens met het beheer der voe derafdeeling is belast. Hi&na wordt het jaarverslag van de Alge meene vergadering B. P. N. H. uitgebracht, door de heer Dumans. Hierna is aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren P. J. Groot etTj. P. Schotvanger. welke beide heeren worden herkozen. Hierna worden een elftal nieuwe leden voorgesteld, welke als lid worden aangeno men. De voorzitter wenscht deze nieuwe leden geluk en hoopt dat ze steeds trouwe leden van de vereeniging zullen zijn. Hierna komt de rondvraag, welke niets bijzonders oplevert. De voorzitter vraagt aan de vergadering of de nieuwe leden entreegeld moeten be talen. Het bestuur meent het dit jaar nog niet te moeten toepassen. Hiertoe wordt besloten. Hierna neemt de voorzitter het woord en zegt dat het officieele gedeelte thans gedaan is, en merkt op. dat op dezen dag een feeste lijke herdenking is. De vereeniging bestaat nu 5 jaar. Den sen Jan. ’25 werd een oproeping ge daan om tot de oprichting van een vereeniging te komen van pluimveehouders, of liever houders van eenige kippetjes. Er werd een vergadering gehouden, waarbij als deskun dige optrad een mijnheer Gras, iemand die tevens ook werkt in galsteen en rheumatiek. Spr. memoreert vervolgens het eerste op traden van de vereeniging en betreurt het, dat den heer van Helsland zoo kort voor zitter was. Spr. dankt vervolgens den heer Franken oud-penningmeester voor het vele werk dat hij heeft verricht. Vervolgens worden de verschillende beurtenissen in van hooge aannemingspryzen. Dit beteekent niet, dat er vast personeel ontslagen moet worden. Dat zou door de wachtgelden maar héél weinig bezuiniging geven, doch stel geen nieuwe menschen aan. Zoo noodig alleen los personeel op arbeids contract. Lezer, wij laten u zelf oordeelen aan welke zijde in dezen het gezond verstand spreekt! Het moet gezegd, dat de Wethouer Mr. Leesberg, zijn bedrijf’ met gloed en ook met deugdelijke argumenten verdedigde. Het tel kens terugkeerende refrein van zijn betoog was steeds dit: het bedrijf is wel duur, het moet teel zoo zijn, maar het is niet te duur. Zooals gezegd, rechtstreeksch resultaat hadden de debatten niet. Wel zegde de Wet houder toe, te zullen sturen in de richting van een gematigd eigen beheer. Wat in eigen handen moet blijven en door en dienst ook verricht kan worden, zal geschieden door G. W. maar men zal tevens niet verzuimen te profiteeren van de koopjes op de vrije markt. DE PIEPKUIKENMARKT. Zaterdagmorgen te 7 uur begon op de Paar- .-no-’-t nie^kulkenmarkt. Er was al direct aardig veel belangstel ling. O.a. waren aanwezig wethouder Thomsen, het raadslid Bulens. de gemeente-secretaris en de directeur van het Marktwezen. Een lange rij kisten, gevuld met prachtige Noord-Hollandsche blauwe. het echte vleeschras, stond langs de eene zijde van de Paardenmarkt. Om misverstand te voorkomen zij even opgemerkt, dat piepkuikens niet zijn pullen van eenige dagen oud maar bijna vólwas- sen dieren van 2 tot 354 maand. In aanmerking genomen de echt Noord- Hollanusche neiging om eerst de kat uit der, boom te kijken, mag deze eerste markt wel als geslaagd beschouwd worden. De aanvoer wa’ niet slecht en handelaars waren ook aanwezig. De politie leidde bet verkeer bijna alles wordt met vrachtauto's aangevoerd uit stekend. Nog is de echte tijd niet aangebroken, we geinoven, dal over een maandje de markt veel ui^ebreider zal zijn. Aangevoerd werden ongeveer I.tUO stuks De prijzen varieerden van f 1.451.55 per K.G. De handel was voor den eersten keer zeer goed Koopers en verkoopers waren tevreden. DE KUBAN-KOZAKKEN Het wereldberoemde Kuban-Kozakken- onder leiding van S. Ignatieff, zal Zondag 3 Maart, nam. half drie uur In t Gulden Vlies, te Alkmaar, een buitenge, woon concert geven. Het programma vermeldden we reeds eer der. Ten overvloede publiceeren wij hieronder enkele der vele schitterende persbeoordee- lingen: „De Maasbode", 3 Mei 1928 Stem men .waarin iets meeklinkt van den wind en een rhytbme. waarin de dreun zit van galoppeerende paarden, een heel aparte charme, waar ook de meest verfijnde zang- Burgerlijken Stand Over de maanó Februari. Geboren: Aulje, d. v. Dirk Appel en Jannetje Bakker; Jacob Anton, z. v. Jacob Theunisse en Aulje Vos; Dirk z. v. Jacob Vis en IJbeltje Nauta; Jan Willem, z. v. Jan Aarents en Wilhelmina Grada Petra van Leeuwen; Jacob, z. v. Maarten Maartens en Aafje Gezina van Dok; Cor nelia Johanna Hendrika, z. v. Cronelis Tilden en Josina Hendrika Ekkerman; Hendrik, Z. v. Berend Zandstra en Woike van Abbema; Jan Cornells Cristiaan, Z- v. Nabbe Swierstra en Aafje de Vries; Joodst Jan, z. v. Klaas Norel en Jantje de Vries; Jacob, z. v. Ekke de Vries en Geertje Frijma, Johanna Catharina, d. v.JjCornelis Dodeman en Johanna Geertruda Stroh; Hillij, d. v. Johannes Malenberg en Hendrika Schoften; Augustinus Johannes Jozephus, z. v. Jo hannes Bernardus van Hurek, en Maria Geertruida Kenter. Ondertrouwd: Frederik van Snijdam en Johanna Maria Mastemaker; Aaldert Mens en Hendrika Brouwer; Hendrik Jonbloed en Margaretha Hendrika van der Molen. Getrouwd: Tjalling Abma en Jacoba Koo pen; Gerrit Frankfort en Leentje Kloos ter; Josephus Johannes Rouwhorst en Maria Catnna Eijking; Willem Fluiten en Guurtje Tensen; Frederik van Suijdam en Johanna Maria Mastenmaker; Aaldert Mens en Hendrika Brouwer. Overleden: Willem de Haas, 78 j. echt. v. Gerritje Schenk; Geertruida Paartman 62 j. wed. v. Wouter Swier; Vrouwtje Lub, echtg. v. Pieter van Dam; Hendrik Smit, 50 j. wedn. v. Catharina de Jong; Dirk Bier- haalder 68 j. wedn. v. Geertje Geers; Aukje Kooiman 68 j. echtg. v. Klaas Bakker; Hester Jongejeugd 59 j. wed. v. Wesse Feenstra; Geertje Visser, 84 j. echtg. v. Dirk Lub; Jan Slok, 75 j. echtg. v. Theunisje Leijtel; Theunisje Leijtel, 73 j. wed. v. Jan Slok, Reinoutje Nauta 77 j. wed v.Jan Roosendaal. Onberispelijke nuanceering. vaardigheid, rhythmiek. bewonderenswaardfge adembe heerisching. Het is alles superieur, frappant, ja verbluffend. Prachtige natuurstemmen. Zeldzaam diepe bassen. Vaardigheid en virtuositeit. Verkoop Naar wij vernemen is het woonhuis van den heer A.-Baas in eigendom overgegaan aan den heer K. Kuin, voor de som van f 6500. KANTONGERECHT TE ALKMAAR Mondelinge uitspraak 38 Februari 1930 J. H.. te Alkmaar, overtreding Trekhon denwet. f 3.boete of 3 dagen hechtenis. P. E.. te Alkmaar, overtreding Arbeidswet 3 maal f 3.of 3 maal 3 dagen hechtenis. E. G„ Dz. te Egmond aan Zee loepen over verboden grond, f 4.00 boete of 4 dagen hechtenis. C. D., A. D. te Bergen, N. R. te Purmerend. Dronkenschap, de le f 2.— boete of 1 dag hechtenis, de 2e en 3e leder f 3.boete of 3 dagen hechtenis. J. M. O. te Castricum, J. S. te Alkmaar, overtreding Drankwet, de le f 20.boete of 20 dagen hechtenis, de 2e f 30.boete of 30 dagen hechtenis. H. N. M. C. C. T., J. v. d. K., W. F. K. te Bergen, J. A. B. te Castricum, H. J. N. Beverwijk. J. de W.. J. M. te Koedijk, C. K., H. 8. te Heerhugowaard. H. de J., A. V. te Alkmaar, overtreding Politieverordening, de le f 050 boete of 1 dag hechtenis, de 2e, 5e en 9e leder f 2.boete of 2 dagen hechtenis, de 3e en 8e ieder f 3.— boete of 3 dagen hechtenis, de 4e f 5.boete of 5 hechtenis, de 6e en 7e. 10e en 11e leder f 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. 8. te Egmond a. d. Hoef. H. B. te Vel- sen, P. v. B. te Schoor), A. V. te Hillegom, J. de R. te Heiloo, W. A., C. J. N. te Limmen, J. 8. te Uitgeest. F. Z. te Castricum, H. H. te Hugowaard. P. A. te Wieringen. J. de V. ^sterdam, C. 8. te Koedijk, K. K.. 8. E. W. H K. K., W. R.. J. A. P„ K B.. en J. B. te Alkmaar, overtreding Motor- en Rljwielwet, de le en 14e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e 5e, 6e, 7e, 12e, 16e, 17e en 18e ieder f 4 boete of 4 dagen hech tenis. de 3e f 20 boete of 20 dagen hechte nis. de 4e en 11e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 8e f 1 boete of 1 dag hechte nis, de 9e f 250 boete of 1 week tuchtschool, de 10e. 15e en 20e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis de 13e f 30 boete of 30 dagen hechtenis, de 19e 3 maal f 2 boete of 3 maal 2 dagen hechtenis, de 21e f 2 boete of 1 week tuchstchool. FEESTAVOND ST. FRANCISCA ROMANA In de gymnastiekzaal van de Jongens- den Nleuwlandersingel. werd Vrlj- feestavond gehouden voor de kin deren van het St. Francisca Romana-lief- dewerk en hun familieleden. Nadat de energieke, volijverige directeur, de Weleer» Pater W. A. van Rijn O. P met een enkel woordje, waarin hjj speciaal de dames, die hem bij dit werk ter zijde staan, dankte, had geopend, werd allereerst door een tooneelclubjc van St. Francisca Romana een vrooljjke één-acter' „Spiritis tische Séance” opgevoerd, hetgeen de aan wezigen wel vermaakte. Mej. D. Wanna had op verdienstelijke wijze. deze kinderen hun rollen geleerd, waarvoor nemen. De grime was goed uitgevoerd door den heer J. Kühne. Dan werd voor de aanwezigen een vroo- Ijjke film afgedraaid, die meermalen lach salvo's deed weerklinken, waarna door de tooneelclub de dolle klucht „Kaviaar het succes van den feestavond van de meisjes congregatie. werd opgevoerd, welke zeer in den smaak viel. Onder de aanwezigen merkten we op den Hoogeerw. Deken E. P. Rengs, den Z.Eerw. Pastoor H. J. Mickllnghoff, de Eerw. heeren kapelaans J. de Wit, A. v. d. Berg, pater B. A. Sternes en pater M. J. Frehe. Memoreeren wij nog even, dat in de pauze ververschingen werden aangeboden. Het was een mooie avond en het streven van den directeur en zijn helpsters dient door onze stadgenooten te worden gewaar deerd. Mogen veen zich voor dit mooie doel als donateur opgeven. BOTER- EN EIERENMARKT TE ALKMAAR Fabrieksboter le soort t 11.10; idem 2e 0.901.00; eieren groothandel f 4.505.00; Bouwvergunning Door B. en W. werd vergunning verleend aan S. Ven tot het bouwen van een woonhuis in de Bakker straat, aan den heer C. de Wit Cz. tot het bouwen van een woonhuis Hoofdstraat. Dienstplicht Voor de lichting 1931 werden voor deze gemeente ingeschreven 32 personen, waaronder 14 personen, welke aanspraak kunnen maken op vrijstelling wegens broederdienst, en 1 wegens opleiding tot een geestelijk ambt, aan welke laatste persoon reeds bij beschikking van den Minis ter van Defensie voor een jaar vrijstelling werd' verleend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5