1 o I. ip IÜJ Visscherij Landbouw en DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE BINNENLANDSCH NIEUWS De Ziekteverzekering in werking Nederl. R. K. Middenstandsbond Het pachtvraagstuk Wijkverpleging VERKEER EN POSTERIJEN GEMENGD NIEUWS Het Ned. Instituut te Rome Het weer in Februari KUNST EN KENNIS ONZE OOST Gasoven ontploft 150 Chinesche woningen afgebrand Een oude misdaad opgebeiderd? De Ned. Wat de oorzaak is LUCHTVAART Zeilvliegen SOCIAAL LEVEN .2 1 I Het jubileum van Com. Dopper Koninklijk Nederla Landbouw-Comite Conflict in het isolatiebedrijf te Rotterdam Het in cultuur brengen van den W ieringermeerpolder Brand in de Bataviasche benedenstad Medische excursie naar Fransche ziekenhuizen Onderscheiding van H. M. de Koningin Expeditie en vervoer te water en te land De godsdienstvervolging in Sovjet-Rusland is H. M. de Koningin op een eere- tentoonstelling tra opgeheven Doodgedrukt 1 Vergadering van het hoofdbestuur Baitenlandsche diploma's ■f 1 1 het Een studiereis van vrijdenkers meer kunsthistorisch onderzoek te >1 r Arbeider levensgevaarlijk gewond N. H. Een verdachte aangehouden Prinses Juliana niet naar Indië Tegenspraak van allerlei geruchten I Besprekingen zonder resultaat „X Interessante lezing van prof. dr. Georgii Geschiedenis, records en nut van het xeil- viiegen Ook voor ons land een sport 225 Toen volgde Jan. t ging niet aoo vlug, aan bat klim gewend Trijntje schreeuwde: -Jan houd je vast, k geen ongeluk, vent” Door zijn klom pep vond Jan w bij het klimmen langs de Ujn, soms gleed hij weer terug, coder het gillen van Katrijn. burgerlijke tusschen zlt- be- Bespreking in de vereeniging ..Het Grondbezit" Onder leiding van dr. Hamer te Amster dam aal. by voldoende deelneming, een aan tal medische studenten Ben' excursie onder nemen naar Frankrijk, teneinde aldaar de ziekenhuizen te Bordeaux Toulouse en op enkele badplaatsen in de Pyreneeën te be zoeken. opmerkingen het pacht- k west ie is; partijpolitiek De Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid, mr. Verschuur, heelt, vergezeld van den secretaris-generaaj van het departement, mr. dr. A. L. Scholtens, en van den chef der afdeeling Arbeid en Verzekering van het de partement. mr. H. W. Groeneveld. Zaterdag, op den dag van de in werking tredlng der Ziekteverzekering, te Bennebroek een krans neergelegd op het graf van wijlen oud-minis- ter Talma, onder wiens ministerschap de aanvankelijke Ziektewet tot stand is geko men. Voorts is door den heer Groeneveld en door mejuffr. mr. G. J. Stemberg, referendaris en sous-chef der afdeellng Arbeidersverzeke ring een telegram gezonden aan den oud- mlnlster van Arbeid, Handel en Nijverheid, dr Slotemaker de Bruine, waarin deze ge- lukgewenscht word met de tot standkomlng der Ziektewet, waardoor de kroon op zijn werk als toenmalig minister wordt gezet. 2 In Februari 1925 werden op een avond de bezoekers van n café aan den Schledamschen Dijk te Rotterdam plotseling verschrikt, door dat een Spanjool, die bij het biljart stond, een revolver trok en daaruit drie schoten op een anderen Spanjool loste. De, dader vlucht te en wist ongemerkt over de grens te komen. Rotterdamsche werkgevers hebben behalve personeel te dezer stede o» op de „Baloe- ran" van den Rotterdamschen Lloyd, die binnenkort gereed moet zijn, ook menschen aan het werk te Amsterdam. Eindhoven en elders, roodst dit conflict van meer dan plaataelljke beteekenia wordt. Te Eindhoven raakte de SI-jarige opzichter P. Koreman op de gemeentelijke gasfabriek tusschen een cokeswagen en een ijzeren pilaar met het gevolg, dat zijn borstkas werd ingedrukt De man is naar het zieken huis overgebracht, waar hij enkele uren later aan de bekomen verwondingen is over leden Hij laat een vrouw met groot gezin achter. Naar aanleiding van aanhoudende ge ruchten, dat Prinses Juliana in October van dit jaar met het tegen dit tijdstip in de vaart komende nieuwe motormailschip „Mamix van St. Aldegonde” naar Indië zou gaan, kan de Telegraaf medeüeelen, dat bij de directie der Stoomvaart Mij. „Nederland" niets bekend Is van voornemens van H K. H ten opzichte dezer reis. De directie mach tigde het blad, de berichten tegen te spre ken. Zaterdag had in de werkplaats van de V. Nijmeegsche Ijzergieterij en Machinefa briek aan de Voorstadslaan te Nijmegen een ontploffing plaats in een gasoven. De ovendeur werd door een glazen dakbe- kapping geslingerd. De arbeider Mol. die bij den oven werkte, werd zwaar gewond aan hoofd en pols. Hij werd bewusteloos opgenomen cn naar ’t Wil- helminazlekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. Zaterdag is in net gebouw van de Eerste Kamer te 's-Gravenhage de 19d9e buiten gewone algemeene vergadering van het Kc- Nederlandsch Landbouwcomlté ge- onder Mededeeling van het Kon. Ned. kéét. Insti tuut te De Bilt: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de oehtendtemperatuur 1.6 gr. C. te laag. Zij was in de drie dekaden reap. 1. 3 en 3 gr. be neden normaal. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 15den met 3 gr. boven, en den 9den met 5 gr. beneden normaal De ge middelde maximumtemperatuur van de land stations was K gr., het gemiddelde minimum 1 gr. beneden normaal. Het aantal dagen met minima beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 24 tegen 15 normaal. De neerslag was over het geheele land be langrijk beneden normaal. In het Noorden van het land viel slechte 15 tot 20 pct. van de normale hoeveelheid, in het midden 30 tot 45 pet. in het Zuidwesten en Zuiden 60 tot 65 pet. Te De Bilt werden 106 uren zonne schijn waargenomen tegen 70 normaal. spraak der vergadering te doen in den zin van aanbeveling van de conclusies, van tien heer Westerdijk ten aanzien van de incul tuurbrenging. De heer Kaan zou de uitspraak willen zien beperkt tot het aandringen op spoed met de incultuurbrenging van den Wlerin- germeerpolder Hiertoe werd besloten, waarna de vergade- rin uiteenging. Tijdens het Mengelberg-concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te 's-Gravenhage, dat door de Koninklijke Fa milie werd bijgewoond, en waar onder an dere de zevende symphonic van Cornells Dopper is uitgevoerd, heeft H. M. de Ko ningin den heer Dopper ontvangen en hem persoonlijk de zilveren medaille van Kun sten en Wetenschappen verbonden aan de Huisorde van Oranje-Nassau, overhandigd. Te voren was de heer Dopper, na het slot der Zuiderzee-symphonie. door den heer De Graaff op het podium toegesproken. De vooral misme cieele tegenvallers zijn, is een feit. Maar die waren er ook bij den aanleg van den Nieu wen Waterweg. Niemand sou eehter den Waterweg nu willen missen. Voor den Staat staat de zaak heel anders dan voor een particulier. In Nederland leeft meer dan de helft direct of Indirect van den landbouw. Wie dat bedenkt, kan niet over het hoofd zien, welk een belangen voor de Nederlandsche welvaart, de werkgelegen heid enz. er zijn verbonden aan de vermeer- dertaig van cultuurgrond met 330.000 H A Een onderzoek, mits zonder stopzetting, kan intusschen zijn nut hebben om na te gaan of bijv, naast de technische leiding, de economische leiding nog eenige nadere voorziening behoeft. De voorzitter gaf in overweging een uit- Het Tweede Kamerlid mevrouw De Vries- Brulns heeft den Minister van Arbeid. H. en N. de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat in de laatste jaren steeds meer zusters met buitenlandsche diploma's in ons land wor den aangesteld bij de wijkverpleging? Is de Minister niet van oordeel dat deze personen door onbekendheid met taal en gewoonten der gezinnen, waarin zij als regel zullen verplegen, in vele gevallen achterstaan bij de Nederlandsche gediplo meerde verpleegsters? Zoo ja is de Minister dan bereid om maatregelen te bevorderen, waardoor deze zadeelen worden voorkomen? ninkiyk houden onder leiding van den heer J. L. Nljslngh te De Wijk. De aftredende voorzit ter. Ir. V. R. Y Croesen. was wegens ziekte verhinderd. Tot voorzitter werd bij enkeie candidaat stelling gekozen de heer J. L. Nijstngh. De heer J. B. Westerdijk hield een inlei ding over het onderwerp: Op welke wijze en wie moet de Wlerlngermeerpolder m worden gebracht en wanneer en moet de vootTwreidlng daarran Mr. Den Hollander zendt ons een com munique, waaraan het volgende is ontleend: Reeds sedert geruimen tijd bestaat in de kringen van hen die zich met het expeditie bedrijf en met het vervoer te watef en te land bezig houden een klimmende onge rustheid. Nadat toch de Algemeene Transport Onderneming en van Gend en Loos als N.V. waren opgetreden, bleek al meer en meer, hoe nauw deze maatschappijen .met de Nederlandsche Spoorwegen waren ge lieerd, en met deze een soort gecombineerd vervoerbedrijf gingen vormen zeer tot schade van hen, wier werkzaamheden zich tot nu toe op dit terrein hadden bewogen. Zelfs bleek, dat het terrein van den handel reeds gedeeltelijk door de A.T.O. werd> bestreken en garagehouders en benzine-*~ ver koo pers verkregen al meer en meer geduchte concurrentie. In de laatste tijden werden dan ook de klachten over het optreden dezer combinatie hoe langer hoe erger. Tientallen klachten kwamen in van menschen, die broodeloos dreigden te worden. Contracten, die parti culieren al jaren met de Spoorwegen hadden en zelfs op verzoek van deze waren aange gaan, werden eenvoudig niet verder ver lengd, Vmchtaanbiedingen werden gedaan, waar tegen geen particulier een loonend bedrijf kan opzetten. Alles wees in de richting van het streven naar een vervoermonopolie. Het is dan ook niet te verwonderen, dat vele belanghebbenden reeds lang de hoofden bijeen hebben gestoken en een Comité tot Verweer tegen de huidige gestie der N. S-, A.T.O. en v. G. en L. hebben gevormd, bij welk comité zich reeds de vertegenwoor digers van duizenden belanghebbenden hebben aangesloten. Reeds heeft dit comité bij den Minister van Waterstaat voorgedragen, wat er naar het inzicht daarvan behoorde te geschieden. Reeds is in de Tweede Kamer der Staten- Generaal over deze zaak gesproken. Reeds trok ze de aandacht bij het Voorloopig Ver slag der Waterstaatsbegrooting in de Eerste Kamer. Zeker zal ze dan ook bij de openbare be handeling in die Kamer niet worden dood gezwegen. Gewezen mag worden op het feit dat Z. Exc. aanvankelijk niet onwelwillend blijkt te staan om deze zaak te doen onderzoeken. Meer vraagt ons comité dan ook niet. Toch moet ons comité'zekerheid hebben, dat die commissie er komt. Een onderzoek moet er dan ook plaats hebben naar de verhou dingen tusschen N. S., A.T.O. en v. G. en L- Zijn A.T.O. en v. G. en L. in werkelijk heid N. S.: laten ze dan niet den schijn op houden, het niet te zijn. Zijn ze het niet en staan ze tegenover de Spoorwegen in dezelfde verhouding als ieder ander, laat het dan mogen blijken, waaraan zij hun bevoorrechte positie bij de Spoorwegen danken. Het geldt hier een geheele tak van parti culiere nijverheid. Hier wordt mede be dreigd een stuk van den particulieren handel. Hier wordt lam geslagen en verdrongen een stuk van het particulier initiatief. Hier worde recht gedaan. i In een communiqué wordt het volgende medegedeeld: Nadat in het einde van 1928 de Neder landsche Opera („De Oo-Opera-tie”) hare voorstellingen had moeten staken, en de exploitatie stopzetten, heeft het bestuur ge tracht de middelen bijeen te krijgen om alsnog de voorstellingen, die voor bet loo- pende seizen op het speelplan stonden, te kunnen geven en daardoor de mogelijkheid te verkrijgen voor een verder voortbestaan van deae nationale Instelling. Ondanks vele moeite is dat echter niet ge lukt en men heeft daarom moeten beslui ten thans definitief tot opheffing over te gaan. Hoofdzaak tot dit ongelukkig einde is het feit, dat.de Gemeente Rotterdam voor het seizoen 1929/1930 niet bereid was subsidie te verleenen. waardoor de onderneming niet over de middelen kon beschikken om de exploitatie voort te set ten. Den laateten tijd zijn uit het buitenland reeds van alle zijden berichten in de dag bladen verschenen, waaruit wel ten duide lijkste bleek, dat een opera-ondememing. zonder belangrijken financieelen steun van de overheid, niet kan bestaan, en het is dus alleszins begrijpelijk, dat onze Neder landsche Opera, zonder hulp, ten doode is opgeschreven. De getroffene, de 34-jarige F. Dioces. werd met twee schoten in zijn bulk en een in zijn arm naar het ziekenhuis aan den Coolsingei gebracht waar hij spoedig overleed. De politie stond vrijwel machteloos, men had alleen een signalement en kende den bij naam van dén dader. De man bleef Jaren lang onvindbaar, totdat dat men van Spaansche zeelui hoorde, dat hij in Amerika was. Geruimen tijd later werd hij te Antwerpen gesignaleerd en dezer dagen kreeg de politie plotseling een tip. dat de man zich in Rotterdam moest ophouden en lo geerde aan den Schledamschen Dijk of Hud- sonstraat. Op een nacht heeft de politie in de beide aangewezen huizen een inval gedaan en in elk een Spanjaard gearresteerd De man van den Dijk bleek al spoedig geheel on schuldig en werd dus in vrijheid gesteld, de ander echter werd ',door verschillende getuigen positief herkend als dengene, die op den be- wusten Februari-avond op zijn landgenoot D. geschoten had. Hjj ontkent, doch is in verzekerde bewaring gesteld. Het is thans gebleken, dat hij sinds lijn verdwenen steeds onder een valschen naam heeft geleefd en. valsche papieren bjj zich had In de kampong Klenteng Pekaperan in de benedenstad van Batavia heeft een groote brand gewoed, waarbij ongeveer 150 inland- sche Chineesche woningen in de asch zijn gelegd. Hoewel de brandweer volledig was verschenen, veroorzaakte watergebrek eenig oponthoud bij het blusschingswerk. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door een opiumschuivenden Chinees, die bij het in bedwelming geraken, een lampje omver heeft geworpen. Door den feilen vuurgloed werd een geweldige menschenmenigte aan getrokken. Onder de 150 verbrande woningen be vonden zich enkele vrij groote Chiqeesche huizen. De bevolking van de omliggende kampongs was zeer zenuwachtig en sleepte in allerijl meubelen en andere goederen uit haar huizen, welke laatste echter door nat houden, gespaard konden blijven. De brand woedde over een oppervlakte van 8000 vier kanten meter. Bijna niets was door verze ke ring gedekt. Nader is gebleken dat de verbrande hui zen bewoond waren door 25 Chineesche ge zinnen. met een totaal zielental van 59. als mede door 78 mlandsche gezinnen, met een totaal zielental van 230. De op de gemeente-begropting voorko mende post voor hulpverleening in dergelijke gevallen, tot een bedrag van f 250c, zal on middellijk ter beschikking van de slacht offers worden gesteld. Voorts zijn reeds verdere maatregelen voor het verleenen van hulp getroffen. De schade wordt geraamd op f 40.000 3 f 60.000. ker den talrijken aanwezenden heeft mede gedeeld. zal allen een openbaring zijn geweest, want het is zoo moeilijk in te denken, dat men met dit motorloos vliegen reeds de vol gende records heeft kunnen vestigen: duur- record ruim 14 uur in de lucht, afstandrecord 150 K.M.. hoogterecord meer dan 3000 Meter. Vooral dit laatste record is geweldig en vindt zjjn oorsprong direct in de wetenschappelijke studie, welke de Rhön-Rossiten-Ges. van dit vliegen heeft gemaakt, waarover hieronder meer. Geven we een klein overzicht van de histo rie van het zeilvliegen, dat in de Rhön ont stond in 1920, toen Oscar Ossenuss voor het eerst een sprongetje van de Wasserkuppe maakte. De Duitschers wilden In dien tijd vliegen, maar t verdrag van Versailles stond hun het bouwen van vliegtuigen met motoren niet toe, waaruit het vliegen met motorlooze vliegtuigen is ontstaan. De jeugd wierp zich in den Rhön met vol enthousiasme op dit vliegen, dat gevaarloos en sportief was en waarvan zij de utensiliën het vliegtuig zelf kon bouwen. In 1920 reeds bereikte Klem perer in zijn machine een resultaat van 1800 M. in den Rhön. Ook in het Teutoburger Wald en in de Roesiten beoefent men het zeilvliegen in de volgende jaren en de presta tie» worden steeds beter, tot Madelon in zijn machine „Vampyr” in het vorig jaar 150 K M. vloog en Dinort in de omgeving van de Was serkuppe 14 uur in de lucht bleef. Geweldige prestaties, wanneer men weet, dat dit vliegen een ontzettende berekening elscht en een groote kennis van de atmosfeer, want men zweeft, stijgt In den wind, die over een berg wand wil stijgen, zweeft weer en zoekt weer den wind langs een bergwand om te stijgen, enz. Geen oogenbllk mag de bestuurder dan ook onachtzaam zijn, want dan kan zijn ma chine zoodanig zijn gezakt, dat hij genood zaakt is in glijvlucht de aarde weer op te zoeken. Wat is het nut van het zeilvliegen? Ook prof. Georgii stelde die vraag, daar zij hem vele malen was gedaan. De beantwoording luidde zeer gunstig voor deze sport, want de vliegers worden de vliegers voor het motor vliegtuig bjj uitnemendheid. Zij toch kennen de atmosfeer geheel en al. want in het zeil- vllegtulg hebben zU de atmosfeer zoo noodlg gehad, om te kunnen vliegen, dat zjj er ge heel mee vertrouwd zijn geraakt en ongeluk ken. zooals die nog wel voorkomen en die te wijten zijn aan onbekendheid van den piloot met weersomstandigheden, zjjn uitgesloten bjj piloten, die het vliegen in den Rhön of elders leerden. Groote vluchten over bergen of oerg- achtige streken, zullen deze vliegers het best kunnen uitvoeren en oud-Rhönvliegers ver richten reeds met succes vluchten over de Alpen, vluchten naar Budapest en onder meer door het Rhöne-dal. De Luft-Hansa. de Duit- sche KL.M.. neemt dan ook bjj voorkeur zeil- vllegers als haar piloten. Een verder nut van het zeilvliegen is, dat men het vliegen meer wetenschappelijk is gaan bestudeeren. waar door de wetenschappelijke afdeeling van de Rhön-Rosslten-Gesellschaft ontstond. Deze werkt samen met andere wetenschappelijke Instellingen en in het kort vertellen we hier hun opzienbarende ontdekking, omtrent het stijgen in de lucht van zellvliegtuigen. Men vond, dat, wanneer men zóó hoog kon stijgen, dat men 1 n een wolk kwam te vlie gen. men in een paar seconden vijftig en meer meters steeg; in onweerswolken steeg men zelfs nog veel hooger en sneller. Dit principe uitgewerkt en zoo vliegend van wolk tot wolk, gaf tot resultaat, dat men in 1929 reeds vluchten deed boven 3000 meter en prof. Georgii sprak als zjjn vaste meening uit, dat men in 1930 de 5000 meter reeds zou over schrijden. Als voorbeeld van de geweldige pers pectieven, die het zeilvliegen biedt, noemde prof. Georgii het volgende: een zellvlleger stjjgt bjj de aankomst van "n onweer uit het Westen aan den Rijn op en steeds clrkglend in en voor dit onweer zal hfj eenige uren later in Berlijn kunnen landen Vanzelfspre- Hoe aardig-ongedwongen onze Hooge landsvrouwe zich weet te bewegen, moch ten wjj Zaterdagmorgen ondervinden bij het geheel onverwachte bezoek, hetwelk on- ae Koningin aan de kunstzalen van „Pul? chri" bracht, alwaar ter gelegenheid van den zeventlgsten verjaardag van den schil der W. B. Tholen een eere-tentoonstelllng gehouden wordt, vertelt de „Res.-Bode.” Slechts vergezeld van een hofdame en haar adjudant trad H. M.. die te voet aan kwam, het gebouw binnen. De aan het loket dienstdoende juffrouw kon nog juist een haar gegeven wenk op vangen, anders had de Koningin, die te voren door niemand herkend was, verplicht geweest entrée te betalen. In de tentoonstellingszalen, waarheen H. M. zich onmiddelllik begaf, vertoefde op dit oogenbllk slechts een tweetal personen. Met groote belangstelling bezichtigde M. de hier uit verschillende collecties af gestane kunstwerken. Met de plaatsing van het door Haar ter beschikking afgestane strandgezicht bleek H. M. ten zeerste ingenomen; althans wij meenden de zeer enthousiaste opmerking t ,Jiet doet het hier ook wel" te kunnen opvangen. Bjj het kinderportret door Dh. Mees af gestaan, maakte de Koningin nog de ver gelijking, dat haar dit doek meer geache veerd voorkwam, dan ’t indertijd door Tho len geschilderd portret van Prinses Juliana. Na een half uur in Pufchri vertoefd te hebben, verliet de Koningin weer op dezelf de wijze deze tentoonstelling, waar van zelfsprekend niemand ter begroeting aan wezig was Voor het vertrek had men inderhaast de looper nog uitgerold. Dit was dan ook de eenige officleele uiting. In verband met het overstelpend aantal berichten betreffende godsdienstvervolging in Sovjet-Rusland heeft het hoofdbestuur van de VrUdenkersvereeniging JDe Dage raad" te Amsterdam besloten enkele be kende Nederlanders van verschillende gees tesrichting te verzoeken een studiereis naar Sovjet-Rusland te ondernemen. Dit verzoek werd gericht tot de heeren prof. dr. A. H. de Hartog te Utrecht Jac. Rustige, gemeenteraadslid te Amsterdam, ds. A. R. de Jong te Bussum on J. Hoving, voorzitter van De Dageraad te Amsterdam. door cultuur door wie geschieden Spr. betoogde, dat na het successievelijk droogvallen van den bodem der Wlertager- meer zoo spoedig mogelijk dient te worden aangevangen met de ondiepe begreppeling der drooggelegde gedeelten. Zoodra de stevig heid van den grond zulks toelaat, dienen de greppels successievelijk te worden verdiept. De diepte en afstanden der greppels dienen zoodanig te worden gekozen, dat de grond met aoo weinig mogelljk kosten, aoo afdoende mogtlljk een voortdurend in goeden toe stand gehouden ontwatering verkrijgt. Grondig dient te worden onderzocht in binnen- en buitenland of mechanische be- greppellng mogelijk en economisch uitvoer, baar is en zoo ja welke werktuigen de beste resultaten opleveren. De klei- en zavelgronden dienen, na verloop van enkele weinige jaren. ondergronds te werden ge draineerd .vermoedelijk met aarden buizen misschien ten deele door mold rain age. zooals de proefpolder tegen dien tijd als het meest doelmatig zal hebben aangewezen. Zoodra de oppervlakte der gronden daar voor geschikt is. dienen overal gras- en kla verzaden te «orden gezaaid, zoo mogelifk overgeaard met doorgevroren grond uit de greppels. Alle gronden behooren tenminste één jaar in gras en klaver te worden gelegd. De kleigronden late men enkele jaren als hooi- en weiland liggen, de zandgronden iets korter dan de kleigronden. Zoodra de gronden door den verbouw van gras en klaver humushoudend en doorge worteld zijn geworden en daardoor, alsmede door de omzetting van natronklei in kalk- klei, doorlatend en bijgevolg geen groote schade meer hebben te duchten van regen- rijke perioden, moeten zjj successievelijk worden geëffend en ondergronds gedrai neerd. ZIJ kunnen daarna spoedig geacht worden bouwrijp te zijn en geschikt om te worden uitgegeven. De in cultuurbrenging en bouwrjjpmaking dienen vanwege het Rijk te geschieden. Par ticuliere ondernemers komen daarvoor z. 1. niet in aanmerking. Het Rijk kiese voor het daarvoor: in het leven te roepen orgaan niet den rechtsvorm eener naamlooae vennoot schap. noch dien van een waterschap of van een bedrijf in den zin der bedrljfswet. Even min belaste het Rijk daarmede het domein^ bestuur, maar stichtte een afzonderlijk orir gaan, met verordenende bevoegdheid, uit» oefenende zoowel de functies van een wa terschap als van een landbouwontginning»- en cultuurmaatschappij. Dringend noodlg is het, dat de Incultuur brenging van den Wlerlngermeerpolder met den meesten spoed afdoende worde voorbe reid. Dear voorbereiding geschiede door een drietal van de bekwaamste practlsch en we tenschappelijk grondig gevormde Nederland sche landbouwkundigen zoo goed mogelijk voldoende aan de hooge elschen van verant woordelijkheid. beleid, voortvarendheid en zakenkennis, gesteld door de technisch en economisch zoo moeilijke taak der bouwrljp- making van 20 000 H.A. uiterst vruchtbaren, maar voorloopig mln doorlatenden. ziltigen zeebodem. Bedoeld drietal dient tevens de eigenschappen te bezitten, die hen in aan merking kunnen doen komen voor het lid maatschap der later door de regeering aan te wijzen directie van het zoo spoedig moge- Hjk door den wetgever In het leven te roe pen rljksorgaan voor de incultuurbrenging en bouwrljpmaklng van den Wieringermcer. polder. BI) de discussies zeide om. oud-minister Bongaerts van meening te zijn, dat de eind toestand moet zijn, dat de grond kome aan den grondgebruiker. Zuiderzeedrooglegging danken we aan het genie en het heerlijk opti- van wijlen dr. Lely. Dat er flnan- Onder auspiciën van de Koninklijke Ver eeniging voor Luchtvaart hield prof. dr. W Georgii, voorzitter van de wetenschappelijke afdeeling van de Rhöp-Rosslten Gesellschaft en een van de pioniers in Du’.tschland van het zeilvliegen, zooals dat reeds een tiental jaren in Duitschland wordt beoefend. Tevens kregen we een IBdruk over de technische en wetenschappeivke reeultaten. welke in dit tijdsverloop zijn bereikt. De lering geschiedde naar aanleiding van het onderzoeken der mogeljlkheld met naar men weet gunstig resultaat of dit motor- 1 loos vliegen ook in onze duinen kon worden beoefend. Hetgeen de prettige en vlotte spre- 1 De conferentie onder voorzitterschap van den Rljksbemlddelaar H A. IJsselsteyn tus schen de werkgevers in het isolatiebedrijf en den R K. en Modernen Metaalbewerkers- bond in den Haag gehouden, heeft geen re sultaat opgeleve*. Het gevolg daarvan is. dat vandaag de sta king zou Ingaan. Het conflict is in verband met bet vroe ger bestaande contract te Rotterdam eigen lijk een Rotterdamsche kwestie, doch de Dezer dagen kwam te 's-Gravenhage bijeen het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond, ter inwijding van de nieuwe localiteiten van het Nationaal Hanze- bureau, hetwelk sedert 1 Januari j.l. onder gebracht is in het pand Hoogewal 10' te 's-Gravenhage. De plechtige inzegening en mtronisatie werd verricht door den geestelijken adviseur van den Bond. Pastoor L. J. van der Heyden uit Utrecht, die. na de inzegening, allereerst het woord voerde, daarbij de hoop uitspre kend. dat Gods zegen zal rusten op het werk, dat in deze centrale in het belang van den middenstand wordt verricht. Vervolgens sprak de voorzitter, de heer C. J. G. Struyckenl die pastoor Van der -Heyden dank bracht voor zijn bereidwillig heid om de inzegening te verrichten. De vice-voorzitter van den Bond, de heer Jos Meynng, wenschte den directeur van het Bureau van harte geluk met de nieuwe localiteiten. Ten slotte sprak de directeur van het Bureau mr. van Hellenberg Hubar. Des middags werd een vergadering van het Hoofdbestuur gehouden, waarin o.m. de volgende punten werden behandeld ■Medegedeeld werd, dat in vervolg op de in Juli van het vorig jaar te 's-Gravenhage gehouden internationale conferentie met vertegenwoordigers van de zusterorganisaties in Duitschland en België, eind Maart van dit laar wederom een internationale bijeen komst zal worden gehouden en wel te Essen. Het rapport der Commissie stands- en vakorganisatie, als mede de daarop ingekomen antwoorden van de Diocesane Bonden, wer den uitvoerig besproken en aan de hand daar van werd de houding van het hoofdbestuur vastgesteld. Een en ander zal thans een onder werp van bespreking uitmaken op de ver gadering van het vakbestuur. Het rapport der door het hoofdbestuur ingestelde „bankcommissie”. beoogende het oprichten van Voorschotbanken voor den R. K. Middenstand, werd besproken. Dit rapport zal worden gepubliceerd en aan de Dioce aan de Diocesane Bonden worden door gezonden ter behandeling. Aan de hand van het rapport der daarvoor ingestelde Commissie uit het hoofdbestuur, werd behandeld het ontwerp-Cursuswet. Besloten werd in overleg met de R. K. Vereeniging van Leeraren tot bevordering van het handelsonderwijs stappen te doen bij den minister, teneinde de desiderata van den Bond aangaande dit ontwerp verwezen lijkt te krijgen. Verslag werd uitgebracht van de gehouden conferentie met de R. K. Apologetische Ver eeniging „Petrus Cantsius”, betreffende de binnenlandsche missieactie. Voor een dóór genoemde vereeniging in te stellen landelijk Comité van samenwerking met de standsorganisaties werd als vertegen woordiger van den Ned. R. K. Middenstands bond aangewezen de heer H. van Hulzen te Zwolle. Ten slotte werd een bespreking gewijd aan het vraagstuk der concurrentie door ambte naren en overheidspersoneel den Midden stand na diensttijd aangedaan. kend natuurlijk worden dergellfke resultaten alleen door geoefende zeilvHegers bereikt. Men ziet het. dat het zeilvliegen een zeer belangwekkend onderwerp is. waarover men in de toekomst nog veel zal vernemen. Ho pen we slechts, dat we ook hier in onze dui nen de zeUvliegsport spoedig gaan beoefenen. Deskundigen spraken als hun meening uit, dat ons zeelandschap er bij uitstek voor ge schikt is. Minister Venchaur huldigt zijn voorgangen In de te Utrecht gehouden algemeene ledenvergadering van de vereeniging „Het Grondbezit” is het pachtvraagstuk en wat daarmee samenhangt besproken. Mr. N. H. van Voorst van Beest, advo caat en procureur te Utrecht, heeft aller eerst een uiteenzetting gegeven van het voorloopig verslag in de Tweede Kamer, be treffende de wetsontwerpen: nieuwe rege ling van de pacht en regeling pachtcom- mlssles. en daaraan eenige vastgeknoopt. Hij zeide. dat vraagstuk een economische daarom had het buiten de moeten blijven en slechts getoetst moeten worden aan de economische wetten. Dan zouden geen stellingen verkondigd worden, die blijk geven van totaal gemis aan eco nomisch inzicht, zooals in het voorloopig verslag herhaaldeljjk het geval is. De heer J. 8 van Braam, van Rijswijk, secretaris der Vereeniging. heeft eenige be schouwingen gehouden over het grond- eigendomsrecht in Nederland, in verband met het voorloopig versla», der Tweede Ka mer over de pachtwetontwerpen. Spr besprak drie stellingen A. De grbndmonopollstische theorie is voor Nederland en de moderne verkeersta- ten verouderd en het is niet noodlg. hier eenige politieke of economische macht te breidelen B. het heerschende burgerlijke recht kent geen onderscheid tusschen eigendom in het algemeen en grondeigendom, in bizonder; C. de zoogen. bescherming van den tenden landpachter is geen algemeen lang en een onteigening, zooals die in de wetsontwerpen feitelijk wordt aanbevolen, is niet „ten algemeenen nutte". Mr. N. H. van Voorst van Beest gaf ver volgens eenige beschouwingen over de re geling van de pachtcommissies en de rechtspraak door den kantonrechter in verband met de wetsontwerpen en het voor loopig verslag der Tweede Kamer daarover. Aan het einde der bijeenkomst werd me degedeeld dat het bestuur een conclusie voor verdere actie uit de gehouden bespre kingen zou trekken. Aan dr. J. D. M. Cornelissen is op zjjn verzoek eervol ontslag verkend als secreta rie van het Ned. Instituut voor het geschied- kmdig en Rsme. 22f. Duimstok aam tosn moedig het touw, doch hy gleed meer dan hij klom, Trijn. die hem plagen wou. riep hem toe: ,.xe< Duim kijk je nog eens om”. Duim deed, alsof hfj *t niet had gehoord, hy sukkelde maar voort, tot men hem boven te pakken kreeg en men hem trok aan boord.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7