I ANNA PAULOWNA WESTWOUD KOEDIJK HOOGKARSPEL BLOKKER NOORD-SCHARWOUDE DEN HELDER SCHOORL TEXEL HEEMSKERK Hee zwaarden (door 3 maal achtereen te winnen Le- over VERVÓLG JUBILEUM-VERGADERING DER COÖPERATIEVE BOEREN LEENBANK Na her takelijk overzicht van den kassier waarbij ook nog aan het houten van van i en het Algem. Weeshuis, van ter De le prijs B. Brain 32% p.; 2e pr K. Schuit 30 p. 1. A. Floria 122% acht en ■t klem en .tand, 27% punt. Paard en Brug, aap.: L.T.B. Naar wij vernemen werd in een daartoe gehouden bijeenkomst Het bestuur van bovengenoemde vereeniging, afd. West woud, samengesteld als volgt C. Laan, voor zitter D. A. Sijm, secretaris, en W. Vriend, penningmeester. Verloting De uitslag van de verloting ten bate van een orgel in de St. Laurentius- kerk is als volgt De hoofdprijs, een salon- ameublement, viel op 3391. Een slaapkamer ameublement op 354. De gelukkige winnaar van een radiotoestel is de houder van no. 14201. v Sport het onvolledige -- thuis te houden, door van A. D. O.' U uit Heemskerk te winnen met 21 Wisselprüs, senioren: p. (door 3 maal achtereen te winnen W deze definitief bezitter); 3. A. Bruin 123 p. Sport In een mooien wedstrijd wist Voorwaarts I de puntjes H. Heringa, had om bedankt, zoodat de van Fridagh. de ver- Burgerlijke Stand van 18 Febr J Maart 1930 Geboren: Wilhelmus, z. van Hendr. van Tunen en Br Dekker. Alida, d. van Adr Pekel en A. Holkamp. Petronella Maria, d. van Adr. P. Klaase en M. C. W. de Ruyter. Marie, d. van C. J. Stubenltsky en Joh. Span. Caspas Petrus, z. van Ger. Laur. Ratels en C Plijter Cornells, z. van Com. Castrieum en Com. Beentjes. Mar- garetha. d. van Mich. Kunnen en I. van ru nen. 1 Overleden: Gr. Duin, wed J. de Roode. 79 jaren. Getrouwd: 8 Slotemaker. 29 jaar en Corn. M. van Hooft. 25 jaar. Joh. van Duiven voorde. 28 jaar en M. Zonneveld. 32 jaar. Nlc Schoolmeester, 23 jaar en Cath Bakker. 21 jaar. Bevolking lover hetzelfde tijdvak* In gekomen: J. A. Rumpmg en gez.. fabrieksar beider, D 66, van Beverwijk. Vertrokken: Wllha. de Weerd. zonder ber., naar Haarlem. P. Stroomer en echtgen., arbeider naar Wijk aan Zee en Duin. M. G. Minnebo. dienstbode, naar Amsterdam. M. Philipsen. arbeider, naar Druten. A. W. Snel, liefdezuster, naar Heemstede. Corn. M van Hooff, zonder beroep, naar Wijk aan Zee en Duin Andr. Peekei, arbeider, naar Beverwijk. Woningbouw Voor rekening van Mej. de ’’ed. C. van Roon. wordt aan den Oudedijk hier ter plaatse een woonhuis met aange bouwde steenen bloembollenschuur onder een kap gebouwd [en zegt de gemeente moet rekening houden er kan „De West” Vergadering van de Tuin- bouwvereeniging „De West” op 28 Februari 1930. De zaaizaadontsmettmg zal weer plaats hebben en als datum wordt gesteld omstreeks 10 Maart. De Voorzitter verzoekt de leden bij de op- gave van het aantal snees dit goed te doen. Het bestuur vraagt de vergadering machti ging voor de aanbieding van een cadeau voor het nieuwe Raadhuis. De voorzitter vraagt f 25.4 f 30. Het voorstel wordt goedgevonden. De heer Jb. Otto vraagt naar de zetkool- regeling, waarop wordt medegedeeld, dat deze onveranderd blijft, met welke mede- deeling de heer Otto geen genoegen neemt. De vergadering verklaart er zich echter voor, dit zoo te laten. Het bestuur wordt gemachtigd om een geldleening aan te gaan voor de bijdrage aan het rijwiel- en voetpad van 500.af te lossen in ten hoogste 10 jaren. Betreffende de vlethuur deelt de voorzitter mede, dat de vrachtschippers deze vletten tegen verminderden prijs kregen, onder voor waarde, dat zij de kale kool moesten ophalen. Daar zij-dit echter hebben nagelaten, wordt voorgesteld de vletten, voor de leden beschik baar te houden. De heer Hart komt op tegen de bewering dat het weghalen der kale kool is nagelaten. Voor wat zijn gedeelte, betreft heeft hij aan zijn verplichtingen voldaan. Na eenige bespreking wordt besloten in den aardappeltijd de vletten ook aan de pikkemers te verhuren, doch ze overigens ter beschik king van de leden te stellen. aft Voor koolduivenverdelging wordt weder machtiging verleend om 50.beschikbaar te stellen. Hierna komt in behandeling de beschrij vingsbrief van de Algemeene Vergadering der L. G. C. Voor zoover betreft de door „De West” naar voren gebrachte voorstellen wordt er door de vergadering op aangedrongen, daaraan vast te houden. Inzake het voorstel van „de Toekomst” te Zuidscharwoude zal door den afgevaardigde Van Koedijk een motie naar voren worden gebracht, te zenden aan den Minister, waarin wordt aangedrongen om de ouderen alsnog in de gelegenheid te stellen zich vrijwillig te verze keren. s Betreffende koolverzekering tegen brand schade wordt actoord gegaan met het prae- advies van het marktbestuur. Op voorste van den heer P. Zwetsman wordt goedgevonden dat het bestuur maat regelen neemt voor het houden van een cursus m bedrijfsboekhouding. Hierna sluiting. werd het brandje In zjjn begin gestuit en erger voorkomen. burgers deelde de feestleider een en ander mede omtrent het lied, bracht hierbij hulde aan de nagedachtenis van den onlangs overleden dichter van het polderlied, den heer P. Visser, die ons poldermenschen, zegt de feestleider, zooveel schoone en reine kunst heeft doen genieten. Het lied werd, onder begeleiding van het orkest, „mgezin- Tooneeluitvoering Herwonnen venskracht Zondagavond was de zaal van den heer Zwaerts geheel gevuld, toen de heer H. Op ’t Veld de tooneelvereeniging Constantia uit Schagen het welkom toeriep. Deze vereenig trad voor de vierde maal alhier op, dezen keer met het blijspel „Mijn particu lier Secretaris”. Voor den aanvang werd door eenige dames het H.L. lied gezongen. Het blijspel viel zeer in den smaak van de aan wezigen, die daarvan blijk gaven door her haald applaus. Rondvraag De heer Boon verzoek de gemeente-pom- pen van Oudeschild in goeden staat te bren gen. Hieraan zal aandacht worden geschonken. 2e. Instelling reinigingsdienst aldaar. 3e s Met den bouw van de nieuwe school voortgang te maken. Beide zaken zijn in de laatste vergadering van B. en W. in bespreking geweest; ze wor den spoedig afgewerkt. Hierna komt de Regenten-verkiezing van *t Algemeen Weeshuis in de vorige verg, ter sprake. De heer De Graaf, die de vorige vergade ring wegens roodvonk in zijn gezin niet aan wezig was, betreurt zijn afwezigheid in die vergadering. Spr. gelooft dat de bacil van ontevredenheid die door dit incident in de gemeente is gekomen, veel meer kwaad doet dan de roodvonk-bacil had kunnen doen. Men heeft zonder meer een aftredenden regent die in geheel de gemeente een goeden naam heeft aan den dijk gezet. Spr. dringt aan op rehabilitatie door den raad. Direct beginnen over deze kwestie zeer heftige discussie. Er wordt over en weer zulke heftige woorden gewisseld, dat de Voorzitter maar nauwelijks de orde kan handhaven. De heer Lap dient tijdens de heftige dis- cussie's de volgende motie in „De raad der gemeente Texel in verga dering bijeen op 1 Maart 1930, overwegende dat bij de regenten-benoeming in de verg, van 21 December 1929 ejn vergissing is be gaan, daar de stemmen van onwaarde bij de stemming zijn meegeteld, zal trachten zoo mogelijk deze vergissing te herstellen en gaat over tot de orde van den dag.” De heer Leber heeft intusschen onder pro test over de houding van de raadsleden van beide zijden, de vergadering verlaten. Over de motie van den heer Lap staken daarom de stemmen 6 tegen 6. Tegen stem den de heeren weth. Keyzer, Vlaming, Boon, Vonk, Epe en S. Keyzer. De Voorzitter sluit ten slotte der vergade ring aangevuld werd, naar de vergadering dit wenacheHJk achtte. De entrte werd bepaald -op 25 cent De Jaariyksche contributie op Na een drievoudige stemming werden de volgende dames gekozen in de commissie der opgerifehte vereeniglng. t.w.Mevr, van Fri dagh. mevr. Kokde Jager. Zuster Molenaar, mevr. Dells. By de rondvraag vraagt en verkrijgt de voorzitter, onder applaus, de machtiging, om den oud-voorzitter, Dr. Heringa, schrtftelijk den dank der vereeniglng te brengen. Korver den eersten en de heer A. vZd. met drie nummers. Een eervolle vermelding werd toegekend aan den heer P. Broertjes. Als naar gewoonte was een tweetal attracties aanwezig, terwijl opluistering pianomuziek werd gegeven prijsuitreiking had plaats des avonds te negen uur. Floralia-tentoonstelling De PloraHa-ver- eenlglng hield Zondag van 3 tot 10 uur een tentoonstelling van getrokken bloemen, In de kolfbaan van mej. de wed. M. Raven. Ingezonden waren naast de uitgereJkte bollen diverse groepen van bloeiende tulpen, crocussen en narcissen. Het totaal Inzendin gen bedroeg 146 nummers, waaronder zeer mooie exemplaren voorkwamen. De Jury be staande uit de heeren K. Ruitgrman, Hau- wert, G. Boot, Blokker en W. Balk Ha. te Zwaag. kenden de prijzen als volgt toe: I. Narcissen, Omatus, gratis uitgereikt aan kinderen. I. Lena Mantel; 2. Piet Noordervliet; 3. Wlm Singer; 4. P. Broertjes Ja; S. Truls v. d. Lam; 8. Annl Poach; 7. Gr. Druif; 8. Guurtje Druif; 9. O. Molenaar; 10. N. Bij man; 11. L. Lefjen; 12. J. Bijman: 13. D. Houtman; 14. Trijntje Oud; 15. E. v. Westen; 18. A. Casper; 17. A. Sachs; 18. J. Bevertjes Ka; 19. Marlet je Botman; 20 Dora Onne- weer. II. Tulpen. William Copland, voor ouderen: 1. G. de Jong; 2. J. Stam; 3. O. Davidson; 4. K. Slot; 5. Tula Beerepoot; 8. W. Sijp; 7. T. Koolhaas; 8. B. Houtman. III. idem, Bartlgon: 1. B. Houtman; 3. De zelfde; 3. W. Sijp; 4. Mej. A. singerde Jong; 5. G. Korver; 8. A Bloem; 7. B. Hou.- tnan; 8. K. Moiyn. Voor inzending ter opluistering, werden toegekend: le prijs A. v. d. Helde; 2. G. Kor ver; 3. P. de Boer. Voor groepsinzendingeh verwierf de heer G? - -prijs' met vijf nummers Helde den tweeden prijs alle aanwezigen werd meegezongen. De clou van den avond was de huldiging van den directeur. Daartoe had zich, op initiatief van den heer A. Ruitenburg, een commissie gevormd uit de leden, bestaande uit de hee ren A. Ruitenburg, J. W. Faase, J. E. van Grieken, A. Komen en J. W. Stolte. Door bijdragen van al de leden was de commissie in staat gesteld bij de huldiging een stoffelijk blijk van waardeermg aan te bieden. Namens de commissie werd het woord gevoerd door den heer A. Komen Jr. In een indrukwekkend betoog huldigde de spreker den heer Smits voor alles, wat hij belangloos in het belang van bank en leden had verricht, herdacht daarbij hoe de heer Smits reeds on den Polder kwam, toen het land geen pijp tabak waard was, in den tijd, die door wijlen spreker’s vader steeds zoo juist geschetst was als de tijd van „wat belief je meneer” of „honderd boeren honderd gulden” in dien tijd, aldus spreker, kwam, de heer Smits in den Polder en zag er, ondanks den slechten tijd, niet tegen op, de zorg voor een weduwe en haar vijf kinderen op zich te nemen. Aanpakken was het devies van den heer Smits en zijne stoere werkkracht heeft hem met zijn gezin over alle moeilijkheden heen geholpen. Juist daarom, zegt spr., wenden wij jongeren, wij die de bank noodig hebben, ons zoo vol vertrouwen tot u, omdat wij weten, dat u uit eigen ondervinding weet, wat wij van noode hebben. Onder ademlooze stilte werd het betoog aangehoord en werd met een toepas selijk woord het stoffelijk blijk van waar- deering, een paar fraaie fauteuils, aangeboden met den wensch, dat het den directeur gege ven moge zijn nog vele jaren met zijn echtge- I nootevan het aangebodene gebruik te maken. De heer Smits dankte, mede namens zijn echtgenoote, voor de verrassing, hun bereid. De waardeenng, die zijn arbeid blijkbaar heeft verworven, zal hem een aansporing zijn de belangen van bank en leden te blijven dienen zoolang hem daartoe de krachten geschonken worden. De avond had een prettig en aangenaam'verloop. Bij het einde der feestavond dankte de feestleider namelfc alle feestgenooten het Bestuur der Boeren leenbank voor den gullen en genot vollen avond hun geschonken, dankte den heer Kossen voor de ontvangst in zijn mooie zaal, den heer Zon en zijn orkest voor de mooie muziek en sloot te ongeveer twee uur de ge zellige bijeenkomst. De herdenking van het 25-jarig bestaan der Coöperatieve Boeren leenbank is op waardige wijze gevierd en besloten. Bestuur en leden kunnen met vol doening op dezen dag teragzien. niet het minst de kassier, de heer W. Komen, die in de voorbereiding en uitvoering een zeer groot aandeel heeft gehad. R.K. Kiesvereeniging Vergadering ge houden in het Patronaatsgebouw. alhier. De secretaris zegt, dat we heden het feit gedenken, dat de voorzitter, de heer C. P. Jong. 25 jaar bestuurslid, waarvan 30 j»ar voorzitter, van de Kiesvereeniglng is geweest. Namena de overige bestuursleden wil spr. gaarne dit jubileum tot een waardeerenden dank voor het 25-jarig beleid herdenken, door den voorzitter te eeren en te huldigen. Niet in staat naar verdienste alles te relevee- ren. wil spr. uiten een dankwoord, gegrepen uit het hart. GIJ hebt, vervolgt spr.. stuw kracht getoond, ondanks veel ondervonden kritiek stand gehouden. Ondanks vele offers hebt ge de kracht gevonden door Gods voor zienigheid gelegd in de leiders. Als een blijvend aandenken wordt den jubilaris hierop, namens de Kiesvereeniglng, een prachtige vulpenhouder aangeboden. De jubilaris, getroffen door dit onverwacht gebeuren, zegt geen woorden te kunnen vin den om zijn dank naar waarde te uiten. De penningmeester doet hierna rekening en verantwoording. De ontvangsten waren 410.39. De uitgaven 295.41. Het saldo was dus f 114.88. Op advies van de financleele commissie wordt de rekening, na te zijn on derzocht, goedgekeurd. Alsnu werd gelegenheid tot het stellen van vragen aan de leden der R. K Raadsfractie geboden. De heer J. Bot vraagt of de straatverlich ting in de Bangert. behoorende onder Zwaag, door bemiddeling van Blokker niet zal kun nen uitgebreid worden ter voorkoming van verdere ongevallen. De heer Deken betwijfelt of een verzoek daartoe zal kunnen Ingewilligd worden om reden de bedoeling hiervan meer slaat op een terrein- dan wel op een straatverlich ting. De heer C. Koster vraagt naar voorziening van waterleiding voor den Lageweg. Het antwoord hierop is, dat deze zaak reeds in werking is. De Provincie stelt voor, afgelegen gebieden echter als voorwaarde, <)at eerst 90 pet. in de gemeente moet zijn aangesloten alvorens zjj tot voorziening van buitenwijken overgaat. Kapelaan Kooi] vraagt of het bezoek aan danslokalen by de politieverordening la be perkt. Art. 25 der verordening verbiedt personen beneden 16 jaren zich na 's avonds 9 uur daarin te bevinden. Practisch echter biykt deze bepaling niet mogeiyk te handhaven, gezien de ouders daartoe moeten medewer ken. Burgemeester Ooatven houdt hierna een rede over het onderwerp: De financleele ver houding tusschen het Rük en de Gemeenten De heer O. Schouten vraagt by de rond vraag of het bestuur by het Kieskrlngbe stuur zal kunnen te weten komen hoevee kiezers in dezen kring belang stellen by der land- en tuinbouw, zulks ter verdeeling var de volgende kwaliteitszetels daar de tegen woordige verdeeling spr. nog geenzins vol doet. Voorzitter zegt, het is te probeeren. De heer Schaper verzoekt voor een vol gende raadsverkiezing een landbouwer af te vaardigen ter behartiging van de belangen der boeren welke thans geen vertegenwoor diger in den raad bezitten. De Voorzitter raadt dezen spreker aan te zijner tijd met een geschikten vertegenwoor diger als candldaat uit te komen en sluit hierna de vergadering onder dank aan de propagandaclub voor haar steun by de ver kiezing in het verloopen jaar verleend en de aanwezigen voor hun opkomst en samen werking tot het goed verloop van deza ver gadering. Gymnastiek Deeer dagen hield de R K. GymnastiekverCeniging „Door Vlugheid Vooruit'' haar jaarlijksche onderlinge wed strijden in hotel „De Burg" alhier. De wedstrijden stonden onder leiding van den heer C. Langendyk en waren toegan kelijk voor de ouders en genoodigden. De prijzen, uitgereikt door den weteerw. kapelaan, «Jn toegekend als volgt: Klimmen, aspiranten: le prijs H. Vot* Brug, aaple prijs H. Bruin 32% p.; 3e Prijs St. Stegeers 29 p 3e prijs H. Appel van de heeren W. en C. 13 M2 voor f 10. 21. Vergunning in verband met dïstribu- eering te Den Burg van radio-uitzendingen. Drie personen n.h de heeren S. Reij, P. Koorn en A. Mittelhauser hebben een aanvrage ingezonden om een radio-centrale te den Burg te mogen stichten. B.-en W. stellen den heer P. Koorn dia te Oudeschild woont de voorwaarden dat hij 24 uur per etmaal de centrale moet bewaken of laten bewaken. De heer Henkes deelt mede, dat hij aan deze voorwaarden wil voldoen. Bij stemming wordt de centrale met 8 stemmen toegewezen aan den heer Mittel hauser, de heer J. Rey behaalde 3, de heer P. Koorn 2. 22. Maatregelen ter voorkoming van de aardappelwratzie kte. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om een invoerverbod in te stellen, zooals in samenweaking met de Algem. Vereen, v. Bloembollen-cultuur en Ir. M. D. Dijk is besproken. Nog ontspint zich om dit punt een dis cussie ovlr den bolleninvoer, daar deze ook de wratziekte kunnen overbrengen. 23. Regeling premie-betaling ingevolge de Ziektewert. B. en W. stellen voor de uitvoering der Ziektewet, die 1 Maart in werking treedt ge heel voor rekening ven de gemeente te ne men. Slechts weinig personeel i>ij de ge meente in dienst valt voor deze verzekering m aanmerking. De premiën zijn totaal te ramen op f 400 4 f 500. Goed ge keurd. 24. Financleele regelingen, dienst 1929. Goedgekeurd zooals deze door B. en W. voorgesteld. Eervol ontela< Aan den sergenat-wneht- gelder H. H. van Lent, uit deze gemeente, is eervol ontslag uit den militairen «anst verleend. R. K. Kiesvereeniging Door den vice- voorzitter, den heer G. Appelman werd in café Buitenman de jaarvergadering van bo- vengeflpamije vereeniglng geopend met den cjrfïstelijkenferoet. Uit de rekening en ver antwoording vinde penningfneesteres. mej. K. Schaper. blijMt, dat een batig saldo van f 89.76 aanwezig is. De financleele Commis sie bevindt ee>o enl ander volkomen in orde. LJit het jaarverslag vernemen wij, dat 1 algemeene en 5 bestuursvergaderingen zijn pghouden. het besniur heeft geen verande- rinkondergaan. door de propagandaclub was buitengewoon veel wtrk gedaan, vooral in de dagen van de verkiezing. Door den heer G. Appelman wordt een keurig verslag uitgebracl^t van de op 28 September te Alkmaar gehouden rijks kies kringvergade ring. Dan wordt het woord gegeven aan het gemeenteraadslid, den heer C. Laan, die zich bereid heeft verklaard een inleiding te houden over „Hei belastingstelsel m de gemeente Westwoud”. Spreker begint met te herinneren aan den tijd van eenige jaren terug, toen de heer C. Snip de functie van Remeen- te-ontvanger bekleedde. Sinds dien is de zaak, aldus spreker, ook te dezer plaatse heel wat veranderd. In een duidelijk betoog zet spreker uiteen, dat tegen den zin van den raad in een vrij hooge belastingdruk niet kon uitbiijven. Uitvoering, der verschillende rijkswetten heeft aanleiding daartoe gegeven. Aan de hand van cijfers toont spreker aan hoe het batig saldo is ingeteerd, het belasting biljet van dit jaar heeft bij de ingezetenen veel stof opgetaagd en het zal volgens spreker zeer waarschijnlijk volgend jaar nog hoogei zijn. De rondvraag gaf aanleiding, dat over verschillende actueele onderwerpen de meest leerzame besprekingen voortkwamen. De yergoeding voor vergadenngbezoek naar den Rijkskieskring en Statenkieskring werd vastgesteld op respectievelijk f 5 en f 2. De voorzitter sluit onder dank aan allen, in bijzonder den geachten inleider en burge meester Haverkamp voor diens belangstelling en advies de gezellige en leerzame vergade ring met den christelijken groet. „Het Witte Kruis'' De afdeeling Schoorl. dezer Noord-Hollandsche Vereeniginy verga derde in het lokaal van den heer B. Kazen- broot te Catrijk. De voorzitter, Dr. persoonlijke redenen vlce-voorzltter Baron gadering opende met een woord van welkom. Spr. sprak de hoop uit, dat de besprekingen mochten leiden tot bloei der vereenlging. De vlce-voorzltter deelt mede, dat de voor zitter Dr. Heringa om persoonlyke redenen heeft bedankt, hetgeen spr. ten zeerste be treurt, na wat deze voor „Het Witte Kruis” heeft gedaan, is het voor deze vereeniglng een zeer groot verlies. Door den heer K. P. Zuurbier, als secreta- ris-penningmeester der Gezinsverpleging tn de classis Alkmaar, werd verslag uitgebracht van het werk van deze vereeniglng. De heer Zuurbier vraagt, of de verpleglngv artikelen van „Het Witte Kruis" wel vol doende gemerkt zyn. zoodat men hetzelfde goed en dit in den zelfden staat, waarin het is uitgeleend, terugontvangt. De voorzitter zegt, dat het bestuur dit In overweging zal nemen. De magazijnmeester, de heer F. Mosk, zegt, dat hh by ieder artikel een bon verstrekt, zoodat hy precies kan zien, wat er uitgeleend is. Alles wat binnenkomt, moet in goeden staat verkeeren. Daarna word even gepauzeerd daar de penningmeester nog niet aanwezig Is. By diens verschijning, werd onmlddeliyk met het afhandelen der agenda voortgegaan De ontvangsten en kassaldo bedroegen 681.36. De uitgaven 591.76. Batig saldo 89.60. De rekeningen, nagezien door de hee ren Boeke en Mosk. werden in orde bevonden. De financleele toestand der T. B. C.-bestrij ding is als volgt: Ontvangsten en kassaldo 1043.50. uitgaven 1070.55, nadeelig saldo 27.05. Nadien is er echter een vergoeding van de gemeente binnengekomen ad f 118.25, die dus het nadeelig saldo veranderde in een batig saldo van 91.20. De rekeningen, na gezien door de heeren K. P. Zuurbier en P. Praat, werden wederom accoord bevonden Het bestuur werd geadviseerd de rekeningen alzoo te accepteeren en den penningmeester te dechargeeren. Hetwelk onder dank ge schiedde. Vervolgens werd de begrooting vastgesteld als volgt: voor „Het Witte Kruis", ontvangsten 742.10, uitgaven 632, batig saldo 110.10. Voor de T. B. C.-bestrijding: ontvangsten 1609.20, uitgaven 1539.19, batig saldo f 70.01. Den heer Kaag wordt dank gebracht voor bet samenstellen der begroetingen. De heer Mosk bracht verslag uit van de algemeene vergadering te Amsterdam. De zelfde heer werd wederom als afgevaardigde benoemd. Vervolgens kwam ter tafel het punt ..Op richting onderafdeeling „Huisverzorging" Daar niemand zich tegen oprichting van een dergeiyke vereeniglng uitte, werd hiertoe be sloten, met dien verstande, dat .het Witte Kruis" de zaak in handen houdt. Een com missie van dames moest worden benoemd die zich met de regeling hiervan belasttte tevens zal de penningmeester, de heer N. Kaag, het bestuur In die commissie vertegen woordigen. Over deze vereeniglng zal m«n nog nader ingelicht worden. De secretaris, de heer Tromp, las een concept-reglement voor, dat gewijzigd en De Voorz. deelt mede, dat niettegenstaan de een afschrijving van 5 3/4 pet. heeft plaats gehad er een saldo is van f 11247.53. De hee? Kikkert vraagt, gezien de hooge a&chrijving, of we niet te veel voor het licht betalen. De Voorz. Mi met de plannen nog niets af - r.— De heer Lap Voor een potje. 3. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst 1930 en suppletoir kohier hondenbe lasting over 1929. Gesteld op f 1076,25. 4. Verleening voorschotten op de ver goedingen voor het bijzonder lager onder wijs voor 1930. Dit betreft het geven van de 80 pet. voor schot aan schoolbesturen van Biz. scholen, zooals bij de wet is bepaald. In 1927 is voor dit openbaar onderwijs per leerling f 14.23. Voor de school met den Bijbel met 76 1/4 leerlingen wordt dit bedrag f 868.03. Voor de R.K. school Den Burg voor 197 1/4 leer lingen f 2245.50 en voor de Chr. School te den Burg 62 1 /4 leerlingen f 708.66. 5. Ontslag aanvrage van A. Brak als on derwijzer aan de school voor U.L.O. Eervol verleend. Op door B. en W. te be palen datum. 6. Idem van J. Zoete als onderwijzer aan de o.l. school te Oudeschild. Eveneens eervol verleend. 7. Benoeming onderwijzer aan de o.l. school te Oudeschild. Met 12 stemmen No. 1 v. d. voordracht de heer J. Molenaar benoemd. 8. Idem hoofd der o.l. school te Oost. Benoemd met algem. stemmen de eenigf sollicitant, de heer G. T. Zondervan te Am sterdam. 9. Rekening stichting landbouwschool en subsidie voor standplaatstoelage hoofd der school. De rekening wordt goedgekeurd, terwijl besloten wordt de jaarlijksche subsidie van f 50.die de heer Klimp steeds genoot als standplaats-toelage voor ie onderwijzer met landbouwacte, toe te staan aan bovenge noemde stichting. De heer Klimp heeft zich onlangs meer beijverd voor de oprichting van een Onderl. Rundveefonds de heer Kikkert zou den Directeur van de Landbouwschool willen verzoeken zoo over particulieren verzeke ringen niet meer in de couranten te schrij ven. Spr. kent een agent die slechts ia ct. voor een verzekerde koe ontvangt. De heer De Graaf is overtuigd dat de heer Klimp geen agenten heeft bedoeld, doch ’t oog heeft gehad op speculatieve ver zekeringen zelf. De Voorzitter verzoekt den raad op deze bespreking niet door te gaan. 10. Aanvrage van M. Knol om geiden voor een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. 11. Idem van C. R. Daalder Lz. Beide vragen een voorschot van f 3250 uit 's Rij ks kas voor een plaatsje en land vol gens de Landarbeiderswet. Zij vragen 'grond van de gemeente, te de Koog gelegen, 0.70.00 H.A. groot. Na eenige discussie wordt overeenkomstig de aanvrage besloten. 12. Idem van K. Bonne. Deze vraagt een voorschot van f 2780. hij kan land koopen van den heer Joh. Lange- veld Mz., 20 are groot, gelegen aan het Mienterglop. Ook hierover wordt eenige bespreking ge houden, doch ten slotte tot medewerking besloten. 13. Idem van H. Moskee. Ten slotte vraagt de landarbeider Muskée een voorschot uit ’s Rijks kas, van f 3000, voor ’t verkrijgen van een plaatsje en land in 't Noorden, aanvrager kan van den heer B. Vlaming c.s. voor f 3500 een huis met een perceel bouwland koopen, samen groot 0.52.30 H.A. Ook aan dit verzoek Wordt na een paar toelichtingen van B. en W. steun verleend. 14. Voorstel tot verkoop van gronden te Oost. Voorgesteld wordt van de gemeente gronden te Oost te verkoopen aan den heer J. Daalder Cz., plm. 0.38.30 H.A., voor zijn woning, voor f 1150, de gemeente moet een afheining maken langs 't rijslag en aan den heer Jb. v. Houten 0.38.00 H.A., annex diens woning, voor f 1140. Na bespreking van dit punt wordt de openbare vergadering eenigen tijd geschorst. Na de opening wordt 't voorstel B. en W. met 6 tegen 5 stemmen aangenomen, (de weth. hadden niet meegestemd) tegen stem den de heer Boon, De Graaf, Vonk, Keijzer en Henkes. Nog worden na de stemming de discussies over dit onderwerp voortgezet en ook de openbare vergadering nog eenigen tijd ge schorst. 15. Verhuring van gemeentegronden. Dit betreft een tuintje van den heer Jac. Keijzer te Den Burg. Goedgekeurd. 16. Ontbinding van huurovereenkfl^ist met L. Klein Klouwenberg. Voorgesteld wordt genoemden heer kwijt schelding te verleenen van zijn huur ad. f _43-33- 17. Kwijtschelding boete aan den aanne mer Jb. Daalder. Volgens de voorwaarden waaronder de aanbesteding plaats had, had de R. K. school te Den Burg 25 Januari gereed moeten zijn. Daar ze echter 10 Maart a.s. geheel gereed zal zijn, zal de aannemer f25 per dag moeten betalen. Goedgekeurd. 18. Aanvrage crediet voor aankoop nieuwe rol voor den motorwegwals. Hiervoor wordt een crediet van f 900 toe gestaan. 19. Verbreeding van den Hoornderweg. Bij 't voorstel tot verbreeding van den Hoornderweg is gerekend op een bijdrage van Rijk en Provincie, in de arbeidsloonen van werkloozen. Thans heeft de Minister medegedeeld, dat gezien de financieele positie van Texel, daarop niet moet worden ge rekend. B. en W. stellen voor hiermede echter evengoed door te gaan. Goedgekeurd. 19a Verhuring gronden. B. en W. stellen voor met 20 Maart a.s. de volgende gronden te verhuren a. een perceel weiland, groot 1.23.25 H.A., aan den Zuid Haffelerweg, aangekocht van Jb. Keijser Dz. b. een perceel aan de Driehuizersloot, groot 4045 M2, gekocht van den 'heer S. J. F.eur c. een perceel tuingrond, groot 1170 Ma., te Oost. De perceelen van den heer Kuip aangekocht, konden bij openbare verhuring geen voldoende huur opbrengen, de lande rijen zijn daarna bemest. B. en W. zouden ze opnieuw te huur aan willen bieden. 20. Verbreeding van den Suikerweg op 2 hoeken. Besloten wordt tot dit doel een strook grond aan te koopen van den heer Keesom voor f 0.50 p. Ma, samen 231 Ma en Vergadering van den raad der gemeente Texel, gehouden Zaterdag 1 Maart 1930. Tegenwoordig alle leden. Voorz. Burge meester Oort secretaris de heer Jonker. De Voorzitter opent- de vergadering, waarna de secretaris de notulen voorleest de notuleering wordt vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen a. Aanneming benoeming van den heer J. de Vries tot leeraar Zeevaartschool Mevr. Keyser-Bolier, tot lid der Schoolcommissie den heer J. G. Stömpff tot lid der commissie toezicht op Het Nijverheids-onderwijs Mevr. Kooiman-Kuiper, en de heeren M. Kuip en S. C. Eelman, als regentes regenten van I L Mevr. G. Roeper-Boon en de heeren J. C. Visser en W. J. Bakker als regentes en re genten van 't Armbestuural deze voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1929 c. schrijven, waarin het raadslid de heer A. Boon verzoekt een rechtsvervolging in te stellen tegen de personen, die in beide Texel- sche couranten van 15 Febr., den raad der gemeente beschuldigen, dat hij in zijn ver gadering van 21 Dec. ’29 het reglement van orde zou hebben verkracht. c. Verslag over het schooljaar 1939 der Zeevaartschool en een idem van de comm. v. Toez. op het Nijverheidsonderwijs, over deze school voor kennisgeving aangenomen. f. Van den Hoofd-Ingen. v. Rijkswater staat en van den houtvester van het Staats- boschbeheer, dat toestemming wordt ver leend tot aanleg van een fietspad door 't Westerslag naar het strand. De houtvester verzocht medewerking tot bescherming der broedplaats aldaar en ’t plaatsen van borden met 't opschrift „Bij gedoogen open gesteld". De heer Kikkert en de Burgemeester bren gen den Directeur van Gemeentewerken een complimentje voor de schitterende afwer king van dit pad. De Voorzitter verzocht aan de agenda toe te voegen „Ontslag aanvrage Mej. Musle als onderwijzeres aan de school te Midden- Eiland. Dit ontslag wordt verleend op door B. en W. vast te stellen datum. 2. Aanbieding rekening en verslag N.V. Texelsche Electriciteitsmaatschappij 1929- Gesteld in handen eener commissie van onderzoek, bestaande u;t oe heeren Boon, Lap en Lebex. -hirfd devenegëfïWöofdiger van hetèestuur I door der Centrale bank, de heer Verbeeten, een keurige rede over het ontstaan en de werking der Coöperatieve Boerenleenbanken. In den breede schetste de begaafde redenaar den toestand ^er boerenstand een 30 4 40 jaren terug. Hoe in-treurig toen de economische - toestand was ook en vooral op de Brabant- sche zandgronden. Hoe bij een groot Gods vertrouwen en harden noesten arbeid van boer, vrouw en gezin hij kon worden in stand gehouden. In die dagen werkte en studeerde er binnen de Abdij van Heeswijk een man, die na moeizamen arbeid en studie verpoo- zing zocht en die niet zocht in den mooien kloostertuin, doch uittrok naar de boeren den omtrek om in stal en schuur, veld en afcker getuige te zijn van het harde lot der boëron in die dagen. En déze man. Pater Van den El$en, overwoog, thuisgekomen in zijl» studeervertrek, hoe de menschen te helpen. Het was in die dagen, dat in Duitschland de Bauern-Vereine volgens de groote gedachte van Burgemeester Frederik Willem Raffeisen werden opgericht. Uit deze Bauern-Verein ontstonden de Boerenleenbanken. (Spaar en Voorschotbank). Spreker schetste hoe in die dagen Ridder van der Schueren den stoot èaf tot oprichting der Christelijke Boe renbonden, en in samenwerking met Pater van den Elzen, die in het Zuiden van dorp tot dorp trok en overal afdeelingen oprichtte, deze tot grooten bloei bracht. Uit deze af deelingen nu zijn in het laatst der vorige eeuw de boerenleenbanken opgericht. Van uit het Zuiden is de drang tot oprichting doorgedrongen tot in het Noorden. Hoewel in het Noorden de Boerenbonden niet zoo x krachtig werkten als in het Zuiden, zijn toch bijna overal Boerenleenbanken opgericht. Aanvankelijk ging dit vooral op initiatief en onder aanvoering der geestelijkheid. Hulde brengt spreker hier aan Pastoor Hakkeling en zijn i*8 getrouwen voor hun durf en ondernemingsgeest. Het was in die dagen een geheel anderè onderneming om een Boerenleenbank op te rikhten, dan wij ons nu kunnen indenken. Hierna sprak spreker over de werking der Boerenleenbanken. Hoe door onbeperkte aansprakelijkheid der leden voor de verbintenissen der bank den spaarders de grootst mogelijke zekerheid tot richtige te rugbetaling hunner inlage wordt gegeven. Aan voorschotnemers wordt gelegenheid gegeven eerst een nuttig gebruik van het voorscho' te maken vóór t^>t terugbetaling moet worden overgegaan. Dte Bestuurderen worden uit en door de leden gekozen. Spre ker wijst er op, dat Boerenleenbanken zich zelf moeten blijven en zich niipt met Handel en Industrie inlaten. Dit ligt buiten het kader der Boerenleenbank. Getracht moet worden zoo spoedig mogelijk een fonds te vormen, waaruit onverhoopte doch mogelijke verliezen kunnen worden bestreden. Dit vermindert de aansprakelijkheid en het aan zien der bank stijgt er zeer door, bestuurders verrichten hun taak geheel belangeloos terwijl de kassier; een vergoeding, doch dikwijls een veel te geringe vergoeding, ontvangt voor zijn werk. Veel moet gedaan wóórden uit naastenliefde en wordt ook gedaan. Na een schoone peroratie waarin de spreker htdde brengt aan Bestuur, Raad van t kassier der jubileerende bank en er op wees hoe m de Boerenleenbank rijk arm samenw erken tot heil v. d. boerei eindigt spreker zijn met veel talent uitge sproken en luide toegejuïchte rede. De voorzitter dankt den heer Verbeeten voor zijn mooie rede. Hij kan niet onder woorden brengen wat hem heden vervult, vreugde en verdriet zijn mijn leel geweest, doch voldoening het meest. Wanklanken zijn zelfs in de meest zorgelijke dagen nooit gehoord. Dit is een groote voldoening en schoone belooning voor hem en zijn mede bestuurders de eendracht en goede samen werking der algemeene vergadering. De Voorzitter der Raad van Toezicht, de heer H. Timmer, hield hierna een geestige causerie over de werking van zijn college, dat naar spreker’s meening eigenlijk een college van critiek moet zijn, doch dat dit gelukkig niet noodig is door het goed en degelijk beleid van het Bestuur. Spreker schetst hoe in de eerste vergadering, die hij als lid v. d. raad van toezicht heeft bijgewoond, de belangen vart een „kleinen bollenjongen” werden behandeld, hoe aangenomen werd dezen te helpen en hoe deze door de hulp der bank thans een „groote bollenjongen" ge worden is. En zoo, zegt spreker, zijn er meer. Spreker huldigt de verdienste van den Direc teur en biedt hem namens zijn college een mooie vulpen aan om daarmee naar hij hoopt, vele namen te noteeren van hen, die zich als lid der Boerenleenbank komen aanmelden. De heer G. van den Berg Jr. wijst op het werk der -naastenliefde, dat niet alleen door de bank, maar juist ook door het werken der bank zoo zeer beoefend wordt. Vele arbeiders hebben zich met behulp der bank tot kleine patroons, sommige zelfs tot groote, kunnen op werken. Met hartelijke woorden dankt spreker voor die hulp. De Voorzitter dankt de eere-gasten en de leden en sluit te kwart vóór twee met den Chr. groet de uitstekend geslaagde feest- vergadenng. Des avonds te half acht was er een feestelij ke bijeenkomst der leden met hunne dames n het lokaal van den heer W. Kossen. De zaal was dank zij de goede zorgen der heeren G. Preijde en P. J. Komen keurig gearran geerd. Zoo ook de tafel door den zaalhouder, den heer Kossen. De fraaie verlichting ver- noogde her aspect. De tafels waren geheel oezet. De directeur der bank opende de oijeen komst met den Chr. groet, verwel komde de talrijk opgekomen leden met hunne dames, verzocht aller ordelijke medewerking, verwelkomde in het bijzonder Pastoor Vinck en deelde mede, dat door het Bestuur tot teestleider was benoemd de kassier en ver zocht dezen de leiding over te nemen. De eestleider voldeed daaraan, hoopte op aller nedewerking, zoowel van zang en voordracht tls voor de goede orde en verzocht allen het jangeboden feestlied, het bondslied der Ned. .4. K. Boeren en Tuindersbond, te willen neezingen- Het muzikaal gedeelte van den ivond stond onder de bekwame leiding van den heer Zon. Deze zorgde met een keurig orkest voor begeleiding en aanvulling. De nedewerking in zang en voordracht was groot Te veei om ale het gebodene te vermelden dient het mooie zangstuk „De Heilige Stad" rëzongen door Mevr. Komen-Oetelmans de ndru kwek kende declamatie van Mevr. Faase en de Humoristische nummers van den heer de Wit Pz. uitzonderlijk gemeld. Tijdens den avond werd aangeboden het mooie Polderlied. Voor de vele nieuw ingekomen Begin van brand Dezer dagen ontstond een begin van brand by den heer Jac. Gr. alhier. De dochter des huizes wüde eenige kleidingstukken reinigen me» benzine, doch ■m am daarbij in aanraking met een in de .yheid staand olielampje; waardoor de klee- dingstukken vlam vatten en bet vuur zich onmiddellijk verspreidde, schade werd aangericht schot. Door onmiddellijk en krachtig ingrijpen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6