4 PROVINCIAAL NIEUWS VEILING-O VERZICHT MEDEMBLIK INGEZONDEN 4 ONZE OOST De nieuwe algemeen Secretaris Een dak ingestort RECHTSZAKEN ENKHUIZEN ZWAAGDIJK AKERSLOOT SCHAGERBRUG HOOGKARSPEL HAUWERT GROOTEBROEK OPPERDOES CASTRICUM ANNA PAULOWNA HOORN HEEMSKERK WESTWOUD SCHOORL ST. PANCRAS AND1JK ’T ZAND LIMMEN HEERHUGOWAARD ZIJPE KOEDIJK BEEMSTER WEEKOVERZICHT HEILOO de d. Vall wil het besluit eerst ■Seer. L. T. 22 personen gewond De koppige adjudant jet; D. Blom Hjjaen, Koümxti. 3.96; J. de onvolmaaktheid van de leerplichtwet. ikt met de nalr tegen Vrijdagavond half acht worden H. B. S. met Ut.-ecen. afdeeling De minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen brengt ter algemeene kennis, dat een literair-economische afdeeling is verbon den aan de Rijkshoogereburgerschool, alhier. brief van den Bisschop vraagt spr de hulp van de ouders om de jongens godsdienst- kennls bij te brengen, daartoe zal na Heerhugowaard, 4 Maart 1930 Aan de Redactie van het Noord- Hollandsch Dagblad te Alkmaar. liet van Opdracht De heer N. Koopman droeg den bouw van een nieuwe tooneelzaal op aan de heeren O. de Haan, metselaar en P. C. Laan, timmerman, alhier. K. school Daar binnen korten tijd de R. K. school alhier vergroot en verbouwd zal worden, is een der klassen in het lokaal van den heer T. Dekker gehuisvest, alwaar d« tossen worden gehouden. vol ui Verkoop bouwterrein Naar we verne men. hebben de dames Wed. J. Rademaker en Wed. H. Bruin een perceel bouwterrein aangekocht van den heer Jb. Koster, alhier. Het ligt in haar bedoeling daarop elk een burgerwoning te laten bouwen. Nieuwbouw Voor rekening van den heer W. Pontvuijst Sr. wordt aan den nieu wen weg een Hink burgerwoonhuls gebouwd door den timmerman Beemster en den met selaar Bruin. Oud-Zonaal overleden In het 8t. Nico- laasgestlcht te Enkhulzen overleed de heer Jan Windt, geboren den 20ste October 1842 te Venhuizen. De overledene heeft gediend in het Pauselijk leger als Zouaaf. Onderling Hulpbetoon 19 van de 34 le den woonden de jaarvergadering van On derling Hulpbetoon bij. De penningmeester, de heer H. Schermer, deed rekening en verantwoording. Ontvang sten f 493.75, uitgaven f 64143. alzoo een na- deelig saldo f 147.68. Aan ziekengeld was in 1929 uitgekeerd een bedrag van f 543. De heer Water werd als voorzitter herbe noemd. Als bode werd benoemd de heer P. Noojj. Daarna volgde een geanimeerde bespre king over de in Maart in werking getreden Ziektewet. Benoeming Bij Koninklijk besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rjjks- hoogereburgerschool alhier, de heer J. van Dijk, te Haarlem. Politiezaken Aangifte werd gedaan van een tweetal gevallen dat door schooljongens nilten waren ingeworpen. Procee-verbaal werd opgemaakt tegen den slager P. H. die een Prijsverlaging Door de Melkvereeruging alhier Is besloten den prijs van de melk met ingang van 4 Maart 1 cent per Uter te ver lagen en aldus, op 16 cent te bepalen. Herijk De herijk van maten en gewich ten zal alhier plaats hebben op 16 Met, te Andjjk op 12 Mei en te Wervershoof op 13 Mei as tweetal kalveren ter dood bracht zonder voor- Koop, Hoorn, 4.19; J. Wit, St. Pancras en D. Bakker As, Heiloo, 4A5; 8j. Minke- kema, Schoord, 3.30; J. Borst, Bakkum. 3.39; P. Breed. Schoord. 3.43: H. Oos- terbroek. Hoofddorp, 3.90; J. v. d. Bos, Hoofddorp, 354; J. Delven. Warmenhuizen en A. Spoor. Dirkshom. 3.50; K. Schot, Alkmaar, 3.37; J. Glorie en G. B. Mln- kema, Schoorl. 3.33; A. Dekker en N. Kleverlaan, Bergen, f 2.88. De gunning is aangehouden. Teraardebestelling bode Bakker Gisteren werd grafwaarts gebracht onze bekende bode Bakker, die jJ. Zaterdag na een langdurige ongesteldheid in den gezegenden ouderdom van 79 jaar is overleden. Wjj zagen o.a. zich achter de lijkbaar scha ren burgemeester Lommen met wethouder Henuner en gemeentesecretaris, alsmede alle ambtenaren van de secretarie, waar hij lange jaren zfjn diensten als gemeenteveldwachter, later als bode heeft gepresteerd. Voorts werd opgemerkt de gemeente- en rijkspolitie en de directeur van de lichtbedrljven, terwijl nader nog van hunne belangstelling deden blijken burgemeester Middelhof! van Hoogkarspel. die voorheen ter secretarie alhier werkzaam was. De plechtigheid droeg een eenvoudig en sober karakter. Vacantiekolonies In het afgtioopen jaar was slechts een kind uitgezonden. Thans zullen 5 kinderen worden uitgezonden. Tot voorzitter werd gekozen de heer M. v. d. Kuur. Oatslag verleend Aan B Drooger, hulp- stoker-wegwerker in dienst van den Anna Paulownapolder, is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als zoodanig en zal door hem pensioen worden aangevraagd. Awtobusdiensten Door Ced. Staten van Noord-Holland is aan H. J. en H. Naastepad toestemming verleend om de ritten, om 7.30 uur uit Breezand en om 3 uur uit Anna Paulowne (station) uit de dienstregeling te laten vervallen en de dienstregeling van den door hen geëxploiteerden autobusdienst van Den Helder naar Den Oever en terug ten be hoeve van de schoolkinderen uit te breiden met een rit om 8.10 uit Anna P?" nv n. (Kleine Sluis) en met een rit om 8 50 uu: uit Den Helder (Kerkplein). No. 5 6 Maart. Voorschot gevraagd Door W. Breider. al hier, is een voorschot aangevraagd ingevolge de Landarbeiderswet om een plaatsje te ver krijgen. Het ligt in zijn voornemen een perceel land aan den Balgweg te koopen van den heer J. Kouaeband. tc’t vaststelling van afgaande bedwelming; de man bewerkte de dieren met een hamer, die werd in beslag ge nomen; tegen een tweetal personen werd proces-verbaal opgemaakt wegens berijden van de verboden zijde van het Venedië Hel heelt reeds enkele jaren den op goeden R K. grondslag georganiseerden tuinbouwers bijzonder onaangenaam getroffen, dat in de goede parochie Oudorp een vereenlging be staat, zich noemende R K. Tuinbouwvereenl- glng „de Zuid", die zich de vrijheid ver oorlooft zich R.K. te noemen, terwijl ze dat volstrekt niet is. Immers, een vereenlging van R.K. is nog geen R.K. Vereenlging, daarvoor zal toch minstens noodig zijn de goedkeuring van de Geestelijkheid en die zullen zy bepaald niet hebben, maar enfin, smaken verschillen en dat dus de heeren zelf geen 9 cent contributie in de week over hebben om werkelijk Roomsch-Katho liek vereenigd te zijn, zij moeten het weten; maar dat nu blijkens het verslag van hun vergadering in het blad’ van Maandag 3 Maart maar gezegd wordt, dat de stoffelij ke en ook de geestelijke belangen in hunne vereenlging voldoende worden behartigd, ziet, dat wordt mij toch een beetje al te erg; waar halen- de heeren toch die wijsheid van daan? Weten zij dan niet, dat er van door voering der christelijke en vooral van de R.K. beginselen in de maatschappij van een vereenlging als de hunne niets, maar dan ook in het geheel niets, zal kunnen uitgaan. Meenen zjj, dat, wanneer een strijd moet worden gestreden, waarin alle R K. schouder aan schouder moeten staan, het dan vol doende is van uit de verte toeschouwer te blijven. Ik zou den heeren aanraden, schaft u een uittreksel aan van de statuten der Haarlemsche Synode van 1929, lees dit goed door en onthoudt ze; er zal voor u zeker veel belangrijks in staan; maar verkondig op uwe vergaderingen geen stellingen, die gij onmogelijk waar kunt maken. Ik heb deze zaak eenigszins scherp wil len belichten, niet om anderen onaange naam te zjjn, maar opdat het voorbeeld van „de Zuid" geen navolging moge vinden. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte, teeken ik hoogachtend. P. TROMP. B.. afd. Heer-Hugowaard-Zuid. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft wederom terecht gestaan de adjudant- onderofficier-instructeur, in garnizoen te Lel» den. die door den militairen rechter reeds driemalen was veroordeeld wegens overtre ding van de Leerplichtwet. Beklaagde thans in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Krjjfsraad te ’s-Her- togenbosch. waarbij hij wegens dezelfde over treding werd veroordeeld tot drie dagen hechtenis. Beklaagde beriep zich ook thans weder op Kathalieke Kring De vereenlging „Ka tholieke Kring” hield wederom In .Het Park" een ontspanningsavond. Te half negen opende de Voorzitter, de heer Nuyens, met den chr. groet en sprak den wensch uit, dat de aanwezigen een genotvollen avond door mogen brengen. Hierop werd een aanvang opvoering van het blijspel ,J wil en dank”. Het was een zeer hoogstaand spel, hetwelk werd gegeven, waaraan alle medewerkenden zich ten volle hebben gegeven. De hoofdrol werd op voortreffelijke wijze gespeeld door den heer Van Bockxmeer als Charley Staf ford, terwijl oa. mede op den voorgrond tra den William Harrison (de heer Nuyten, Ro- beij Smith (v. Berkum), Daysy (diens vrouw) en niet te vergeten mej. Weijling als Mary. Aan net slot sprak de Voorzitter namens de aanwezigen een hartelijk dankwoord aan allen die aan het welslagen van den avond hadden medegewerkt. Terwijl ook het mu ziekgezelschap „T. O P.” dank gebracht werd alsook den heer P. Smit, den regisseur, dien de Voorzitter de stille kracht van de tooneel- dub noemde. schen eiken Zondag van half 2 tot half 3 godsdienstonderwijs gegeven worden. Spr. heeft een en ander reeds besproken met den Zeer Eerw. Heer Pastoor. Op den eenen Zondag komen de jongens van Klein-Patranaat en op den anderen die het Groot-Patronaat Godsdienstonderricht is noodig omdat hun lijn, hun weg naar Christus loopt. Spreker Benoeming Bij Koninklijk besluit is lijdelijk* penoemd tot leeraar aan de Rijk.s- hoogerebürgerschool alhier, de heer J. van Djjk, te Haarlem. Begroeting Heden is alhier van Gedep. Staten bericht ontvangen, dat de begrootIng over 1930 door hen is goedgekeurd. Gevonden en verloren voorwerpen Ter gemeente-secretarle zijn inlichtingen te be komen omtrent een gevonden pakje koolzaad. Verloren: een rUwielbelastlngmert in étui. Concertavond door de Gent. Zangvereen. „Nieuw Leven” in het gebouw „St. Pieter”. Beide zalen waren geheel gevuld. De Zeer- Eerw. Heer Pastoor Bakker heet de aanwe zigen hartelijk welkom. Deze avond is eigenlijk speciaal voor de Donateurs, echter is de gelegenheid opengesteld ook voor nlet- Donateurs. Thans blijkt wederom de sang- liefhebberlj gezien de volle zaal. Hierna volgde het rijk gevarieerde pro- gramma. De heer Nelissen bracht vooraf dank voor de aangename verwelkoming. Het koor voerde hierna onder leiding van den heer R. M. Moeskops een aantal num mers uit. welke op de bekende wijze zeer verdienstelijk en mooi werden uitgevoerd en een dankbaar applaus oogstten. De heer Nelissen zong een groot aantal liederen welke gevoelvol werden gezongen, ovverweldlgend kwam zijn machtige^ volle stem uit. het publiek als het ware over donderend. V. Een spontaan applaus wat telkens weer klonk. was dan ook meer als verdiend. De Voorz. van .Hieuw Leven”, de heer E. Breed dankt voor het hartelijk openings woord van den ZeerEerw. Heer Pastoor als eere-voorzltter, hoopt op zijn steun en me dewerking en brengt hartelijk dank aan den Edelachbtaren Heer Burgemeester. Een avond als deze is eigenlijk boven de financieele draagkracht, maar hij hoopt dat nog velen donateur zullen worden. Van een steenen woning, nabij de admlni- strateurswoning van de suikerfabriek Bartd- jardawa. gelegen ten ZO. van Pemalang, in de residentie Pekalongan, is tijdens een wajang wong voorstelling het dak naar be neden gekomen, als gevolg waarvan 22 per sonen zijn gewond. De gekwetsten zjjn alien in de fabrleks-kllnlek opgenomen. Hun toe stand is bevredigend. Op de vraag van den president, waarom be klaagde als militair wel verschillende mili taire voorschriften naleeft, die dan toch ook onvolfhaakt zijn, antwoordde bekl.. dat hy zyn verhouding tot den Staat in deze be schouwt als de verhouding van den arbeider tot zijn patroon en dat hU die militaire voor schriften naleeft, omdat hij als militair daar- voor bezoldiging ontvangt. De advocaat-flscaal eischte bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad. Stille Omgang Het Genootschap van de Stille Omgang, afd. Heemskerk, houdt zijn vergadering op Donderdag 13 Maart as., des avonds half 8, in het Vereenigingsgcbcuw. Op de agenda komen de volgende punten voor: J Opening. 2. Notulen. 3 Mededelin gen. 4 Jaarverslag secretaris. 6. idem pen ningmeester. 6. Verkiezing bestuursleden (af tredend de heeren W. Meijer en J R Smit, belden herkiesbaar) en vacature door hot overlijden bestuurslid den heer Jac Beentjes 7. Bespreking van de boot, als prijs, vertrek en verkoop kaarten. 8. -Regeling van den tocht. 9 Bencemlng geleiders en voorbiddei s. 10. Toespraak door den Zeeieera. neer Di recteur. 11. Rondvraag en sluiting. Vóór en en na de vergadering gelegenheid tot betalen van de contributie. BCVERWUK Zoo geleidelijk komen wy weer aaa een overgangsperiode dat de oude wintergroen ten begint in te krimpen om naar evenredig heid plaats te maken voor de nieuwe produc ten. Waren het tot heden nog kleine partijen glasproducten, het is te verwachten dat met het mooie zonnige weer groentensoorten als spinazie, raapstelen en radijs binnen enkele dagen flink los zullen komen. Over het geheel genomen waren de aanvoe ren van spruiten en prei sterk zakkende, het geen ook het geval waa met verachiltonde koolsoorten. Alleen boerenkool is momenteel nog ato overheerschend artikel aan de markt. De prij zen hepen de laatste dagen voor uitsluitend mooie partijen een weinig naar boven en kon den van 3040 et. per kist noteeren, doch partijen met gebreken kwamen naar kwali teit van 1525 ct Naarmate de aanvoeren der spruiten min der worden, schijnt de belangstelling grooter te worden, althans de prijzen der laatste vei ling geven reden tot tevredenheid. Op de vei ling van 28 Februari stegen de prijzen voor dit artikel belangrijk en kwamen voor mooie soorten prljaen voor tot ruim 30 ct. per KG. welke prijs echter op Maandag 3 Maart weer eenigszins terugliep tot 25 ct. voor eerste kwa liteit. Prei kws/n met eenigszins beperkten aan voer voor betere prijzen in aanmerking en ging met vluggen handel voor eerste soort van 1013 ct. per bos. Wat den handel van uien, peen en rapen be treft, blijft nog steeds deaelfde gedrukte stemming voortbestaan en gaan deze artikelen voor zoover zU koopers vinden, voor bespot- teljjk lage prijzen van de hand. Naast de nieuwe aangevoerde producten komt thans het witlof ook weer iets ruimer aan de markt. De kwaliteit wordt eveneens geleidelijk be ter en ofschoon de prljaen zich de laatste veilingen een weinig herstelden, toch blijven deze nog te veel aan den lagen kant. Eerste soort kon het tot hoogstens 16 ct. per K.G. brengen, terwijl mindere soorten varieerden naar evenredigheid van 6—10 ct. per K.G. Rabarber is als nieuw product de laatste tiid weer geregeld in beperkte mate aan de veiling. Uit den aard der zaak is voor dit artikel nog al belangstelling en noteerden voor goede bossen van 2025 ct. per bos. De aan voer van knollen wordt langzamer hand minder. De prijzen schommelen voor mooie groote van 7—10 ct. per stuk. Spinazie werd de afgeloopen week nog slechts door enkele tuinders aangeboden. Over het algemeen laat de kwaliteit nogal te wenschen over en was het blad nog te fijn. De noteeringen liepen uiteen van 1.00—1.30 per kist van 4 K.G. Stille Omgang Donderdagavond zal bo vengenoemde vereenlging haar jaarvergade ring houden, waarin onze Zeereerw. heer Pastoor P. W. de Wolf zad spreken over het Mirakel van Amsterdam. Een opwekking voor deze vergadering zal wel overbodig zjjn. alle leden zijn natuurlijk present. vraagt de ouders hun medewerking om de jongens te steunen. Verder zegt spr. zal in de maand November of December voor de Patronaatsjongens in Bergen een' retraite worden gegeven. Om de kosten hiervan te bestrijden, f 6.50. moeten de jongens sparen en eiken Zondag 5 cent meebrengen. Sparen ze dit geld zelf van hun zakgeld des te beter voor de jongens. De kosten komen door deze 5 Cent wel niet bij elkaar.- maar ze zjjn dan toch zoo hoog niet, ook voor hen die door omstandigheden niet aan de retraite zouden Kunnen deelnemen zal toch gezorgd worden. Dan, wanneer alles zoo gaat, kunnen we zeggen dat het Patronaat er goed voor staat en met vertrouwen kunnen we de toekomst tegemoet gaan. Spr. wenschte al endaarom een gezelligen avond, waarop het tooneeldoek openschoof en door de jongens van het Patronaat wer den daarop een paar mooie tooneelstukjes opgevoerd. Eerst kregen de aanwezigen ..De Mexicaansche zilvermijn te zien waarop na de pauze ,.’t Detective spel” werd opgevoerd. Een hartelijk applaus dankte voortdurend voor het mooie spel. ’t Was een echt genoeglijke avond en een mooie aanbeveling voor het Patronaat. Kolf wedstrijden De Sociëteit „De Roos" hield in Café Groot haar jaarijjksche wed strijden. Uitslag kolven: le prijs C. Kloek, 2e prijs W. Zilver. 3e prjjs P. van Kampen. Biljarten: le prijs A. Bloem, 2e prijs P. Zwaan, 3e prijs K. Palenstein. Verbetering haW«wagan Da uitslag van de aanbesteding van het leeam en verroeren van steenen uit de schepen naar de wegen is als volgt: Roobeek en Oo.. Bergen, 3.20 lier 1000 steenen; H. Schouten, Bergen. 3.30; O. Bras, Behagen, 3.33; v. Won deren. Oudorp. 2.7&1 ongeaegeld biljet; J. Lak, Zd. Scharwoude, f 2.40, ougeeegeM bil- Benoeming Tot ambtenaar ter Secre tarie te Winkel werd benoemd de heer P. Korver, ambtenaar ter Secretarie ,£liiter. Burgerlijke Stnad Neeltje, d. V. Dirk Kloosterboer en Guurtje Duif. Grietje, d. y Cornells de Wit en Hermljntje Gootjes. Overleden: Aaltje Kuiper, 36 jaar. echt- genoote van Jacob de Beurs. Bregtje Ruys, 91 jaar. Wed. van Pieter Groen. Ongeluk Het zoontje van D. Comman deur, welke Zaterdag jl onder den auto van C. de Boer geraakte, is Maandag aan de ge volgen in het St. Jansgasthuls te Hoorn overleden. Het lijkje is Dinsdagavond naar Andljk vervoerd. Filmavond Door de Tuinbouw, afd. .An dljk, werd een filmavond georganiseerd, welke Dinsdag 4 Maart plaats vond, om dan een beeld te kunnen geven van kasbewerking enz Dinsdagavond kon dan ook een ieder tuinder boven de 16 jaar getuige worden van een mooien en leerzamen av^nd. Vooral op kas- sengebied werd ons heel' wat vertoond wat leerzaam was. Ook verscheen op het doek de veiling en het veilingsgebouw van Grootebroek, wat natuurlijk voor ons Interessant was. Tooneeluitvoering Zondag- en Dinsdag avond werd door de R. K. Heeren-Tooneel- vereenlging E. M. M. een uitvoering gegeven in café de Jonge Prins, alhier. Zondag was de groote tooneelzaal flink bezet, terwijl er Dinsdag een 80 i 90 be langstellenden waren. Opgevoerd werden „Het Vierde Gebod en de Ondergang van St. Pierre”, drama in één bedrijf, en als nastukje „Baas Jansen in de brand van Rome”, klucht in één bedrijf. Waar wij de eerste uitvoering niet hebben bijgewoond, kunnen wij daar niet over oor- deelen, doch van die op Dinsdagavond kun nen wij zeggen, dat deze uitstekend geslaagd is. Werd voor eenigen tijd door E. M. M. ook eens een enkelen keer een drama opgevoerd, en moest toen worden erkend, dat onze hee- rentooneelvereeniging op dat gebied niet zoo voidfeed als in het grappige genre, thans, na c t stuk gezien te hebben, moeten we eerlijk getuigen: E. M M. kan gerust ook op dezen weg voortgaan. Het stuk werd in een woord prachtig gespeeld. Gebleken is, dat deze club over krachten beschikt, die de zware rollen, welke bij zulk een stuk te verdeelen zijn, best op zich kun nen nemen. L. T. B. Door de afdeeling L. T. B. al hier, aal Vrijdagavond half acht de alge meene jaarvergadering worden gehouden in het Patronaat. Op die vergadering, welke tevens ook voor niet-leden toegankelijk is, zal een sprekez optreden, welke de Ziektewet zal behande len. WJJ vermeenen, dat het bestuur een zeer goed besluit heeft genomen, om bovenge noemd onderwerp eens te doen bespreken. Zij wjj goed ingelicht, dan zal de inspec teur van het Assurantiekantoor van den L. T. B. te Leiden, deze spreekbeurt ver vullen, en kan men overtuigd rijn een dege lijke, eenvoudige, doch zeer duidelijke uit eenzetting te hooren. Niemand verzuimé deze hoogst belangrijke vergadering. tudt. genomen wordt, kan zaak met Mei gereed zijn. B. en W. stellen voor, hiervoor een lee- ning aan te gaan van f 12000tegen 5 pCt. rente. De heer nog eens even bekijken; de geringste breed te zal 5 Meter moeten zijn. In plaats van 4 Meter: de voertuigen worden steeds breeder; 2.17 M. en meer. Spr. vraagt, wat de meerdere kosten zijn van een verbreeding tot 6 Meter van den Stationsweg. Spr. geeft voorts in overweging de behar- ding af te sluiten met betonbanden in plaats van 2 of 3 klinkers. De wethouder Opdam vindt het wel praktisch den weg wat breeder te maken dan 4 Meter; wat de betonbanden betreft, hier van kan men vrij, als men van de overbllj- vende halve steenen een padje maakt. De Voorzitter merkt op, dat dan de leening hooger genomen moet worden. Wethouder Opdam meent, dat met f 1000.hooger kan worden volstaan. De heer S c h u y t wyst op den Heeren- weg, die ook een drukke verkeersweg is en waar een breedte van meer dan 4 Meter ook gerechtvaardigd is. De Voorzitter stelt voor, den Sta tionsweg op 414 m. en den weg voor de Veiling op 5 Meter te brengen. Aldus besloten. Volgt sluiting. Uitvoering D. I. N. D. U. A. Op Zondag 2 Maart gaf de gemengde Tooneelvereenlging D. I. N. D. U. A. uit Alkmaar, onder lei ding van Jac. Groothuizen een schitterend geslaagde opvoering van het nieuwe vroo- Hjke spel in vier bedrijven: ,,De Avonturier", in de tooneelzaal van den heer Wester. Een paar minuten na de aangegeven tijd was de groote zaal wederom stampvol, soo- dat goed op tijd kon worden begonnen. „De Avonturier" is in een woord een spel om van te smullen en het werd ontegenzeg- gelyk k os tel Uk opgevoerd. Dindua schijnt alle mogeljjke typen onder haar leden te tellen, want de twintig rollen uit dit spel zijn nog al tamelijk verschillend van temperament Salomon Vautour en Sabientje waren magnifiek en hun klerk, fyn! Alle personen trouwens vertolkten hun rollen zeer goed en het kon gezegd worden, dat de vereenlging wederom een successpel heeft gevonden. De aankleedlng van het tooneel was in de puntjes en opmerkehswaardig is het, dat met betrekkelijk weinig materiaal een smaak volle tooneelschlkklng was verkregen. De grime van Jac. Groothuizen was keu rig als altijd. Jammer dat zooveel verloren ging door de dichte rookwolken De avond htad een zeer ordelijk verloop en het publiek ging voldaan huiswaarts. Kiezerslijst Het aantal kiezers dezer gemeente bedraagt voor de Tweede Kamer 2813, voor de Prov Staten 2773 en voor den Gemeenteraad 2673. Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus Hendrikus, z. v. A. Wester en A. M. Brink. Tryntje, d. v. J. Zeeman en M. G. Paarlberg. Cornelia Elisabeth, d. v. J. v. Etten en M. Klaver. Jan, z. v. S. Barsingerhom en G. v. Egmond. Franciscus Johannes, z. v. Fr. Hes en A. Ros. Levenloos aangegeven kind van J. K. Beets en G. Butter. Overleden: Guurtje Schuyt, 53 jaar, echt- genoote van Simon Blom. Huweiyken: Pieter Balder, 21 jaar en Neeltje Leijen, 20 jaar. Dirk Arend AaU, 23 jaar en Guurtje Klein, 21 jaar. Gevonden voorwerpen: 1 vulpenhouder. Te bevragen ecretarle Vergadering der N.-H. Ver. „Het Witte Krnis” Aanwezig waren 10 leden. De voorziter opent met een woord van welkom de vergadering. De notulen worden onveranderd goedge keurd Uit het verslag van den secretaris bleek, dat op 1 Jan. de afd. 269 leden telde en er in den loop van het jaar 6 leden bekwamen Door den magazijnhouder werd 90 maal een verplegingsartikel afgegeven en gedu rende het jaar waren 3 tenten in gebruik, terwyi verschillende nieuwe artikelen wer den aangeschaft. De rekening wordt nagezien en in orde be vonden. De ontvangsten hebben bedragen f 1422.74 en de uitgaven f 728.03, het batig saldo alzoo f 694.71. De begrooting voor 1930 wordt vastgesteld in ontvangsten op f 1380.71, de uitgaven op f 810.—; batig slot f 570.71. Hierna volgt de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden was de heer A. J. Schippers, terwyl de heer P. Brouwer als be stuurslid bedankt. De heer Schipper wordt met 8 stemmen herkozen en neemt zijn benoeming aan. In de plaats van den heer P. Brouwer wordt na stemming en herstemming gekozen de heer Jb Boon Ja, welke de benoeming aan neemt. De heer Mulder dankt den heer P. Brou wer thans (voorzitter) voor alles wat hij voor de vereenlging heeft gedaan. By de rondvraag verzoekt de heer J. Otto om in het vervolg persoonlijke oproepingen te zenden voor de algemeene vergadering. Hierover zal het bestuur zich beraden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Voor zoover het de spruiten betreft, hadden de laatste dagen niet dat vaste ver loop van voorgaande week. Nu en dan toonde de binnenlandsche handel terughoudendheid. Dit was soms aanleiding tot heftige pnjs- schommelingen als de export soms met al te actief was. Meestal werd evenwel van dezen kant voldoende belangstelling getoond en een belangrijk deel van de markt voor dit dit doel verwerkt. Voor gewone goede kwa liteit spruiten liep de nuddenprijs zoo om de 18 a 19 per 100 K.G. Weliswaar be- teekent dit bij voorgaande week eenige teruggang in den prijs, doch er was geen reden tot ontevredenheid, vooral niet als we den nog betrekkelijk ruimen aanvoer in oogen- schouw nemen. De gemiddelde dagaanvoeren toch liepen zoo om de 7000 K.G. wat voor Maart een kwantum is dat er zijn mag. Als hoogste prijs kwamen wij tengevolge de flauwe binnenlandsche stemming niet boven de ai i aa. Mindere kwaliteiten gingen als steeds voor allerlei prijzen. Voor grove spruiten was wel animo, doch het aanbod was heel beperkt. Dit laatste was ook met de losse het geval, doch hiervoor was ook niet veel aandacht. Losse noteerde van 2 tot 5 en grove van 618 gulden. De Boerenkool verging het de laatste dagen ook maar zoo. Teruggaande aanvoer en dalende Vtechmsrkt Aangevoerd door 82 vaartui gen 650 tal reepHZrlng k 4.15 tot f 4.45 per tal per vaartuig, door I span kullviaschers 90 tal kuilharing a f 4.45 per tal. door 1 vaar tuig 1083 pond Noordzeeschol k f 1105 tot f 12.70. door 1 vaartuig 100 pond Zuiderzee- bot a f18.95 per 100 pond. feenoemd is tot Algemeen Secretaris de heer P. J. Gerke. thans Thesaurier-Generaal. prijzen. Als hoogste noteering kwam 60 cent per krat van 10 K.G. af. Vooral den laatsten dag stond het gemiddelde evenwel niet hooger dan 35 cent. Een heel goede ontvangst viel roode kool ten deel, al was dan den laatsten dag een genngen teruggang in prijs te constateeren. Enkele partijtjes zware zagen wij de 16 nog te boven gaan. Kool van gewone maat en gewicht werd met ia a 13 gulden betaald. Voor Savoyekool waren de omstandigheden vrijwel gelijk als voor de roode. Hiervoor zagen wij als hoogste prijs ook nog ruim 16 betalen, wat de aanvoerders goed kon bevredigen. De Witlof aan voer neemt gestadig toe, waarmee de vraag vrijwel gelijken tred hield. Ook van den kant van den Amsterdamschen handel werd aan dit product meer aandacht geschonken, in tegenstelling met enkele weken terug. In den prijs kwam niet veel verandering. Het gemiddelde voor goede partijen was weer zoo 11 3/ ia per 100 K.G. Als nieuw product zagen wij spinazie, rabarber en raapstelen. Voor spinazie werd tot 32 cent per K.G. betaald, wat in aan merking genomen de, kwaliteit een prijs was, die onze verwachtingen nogal tamelijk overtrof. Raapstelen gingen van 6 i 8 cent per bos. Rabarber was in kwaliteit en prijs nogal uitloopend. Hiervoor werd de kwali teit in den prijs van 7 tot 2a cent per bos gewaardeerd. Waar voor uien de omstandigheden weer vrij gelijk waren aan die van voorgaande week, bestaat er v<y>r ons met veel aanleiding hierover ditmaal verder uit te weiden. Prei komt in flinke hoeveelheden ter markt, doch kan nogal gemakkelijk plaatsing vinden met prijzen voor de zware van 7 tot 10 per 100 bos en voor de lichte kwaliteit van a tot 6. De wortelenprijs was de laatste dagen allesbehalve standvastig. Deze varieerde van 85 cent tot 3 per 100 K.G. De aardappelaanvoer was nogal onregel matig. Het kwam zelfs een enkele maal voor dat er heelemaal geen aanvoer was. Blauwe gingen voor a.40 i 3 per 100 K.G. Peren komen slechts in kleine partijtjes ter markt en dan uiteraard nogal eens met een gebrekje. Wat nog werd aangeboden, waren uitsluitend Winter jannen. Ze prijsden van 4 tot 14. Ook de appelaanvoer heeft niét v««l meer te betee kenen. Ook hiervan krijgt men den indruk, dat de restjes opge ruimd worden en dat er hoegenaamd geer voorraad meer zit. Om van bepaalde no teerlagen te spreken, gaat niet getnakkehy meer, en verwijzen wij daarvoor dan 00 naar de marktberichten. Tenslotte kwam nogmaals aan de orde een voorstel van B. en W. t het uitbreidingsplan, waarover in de verga dering van 5 Februari breedvoerig gediscus sieerd werd, doch besloten werd een beslis sing daarover tot deze vergadering uit 14e stellen. De meerderheid van den Raad had rich n 1. een tegenstander van het uitbreidings plan verklaard, voomamelyk t.a.v van de bepaling, dat de grootte van de bouwterrei nen van het Noordeiyk gedeelte van de ge meente het Heilooër Bosch 5000 M2, moest bedragen: de tegenstanders zagen door deze bepaling de particulieren te veel bena deeld. Met B en W. hield de heer v. d. Vall vast Sten dezen eisch van een halve H. A. per bouwterrein. Om te voorkomen, dat de Raad het uit breidingsplan zou verwerpen, besloot de Voorzitter de beslissing aan te houden tot deze vergadering. De Voorsltter deelt mede, dat de Kroon bezwaar heeft gemaakt tegen de be paling. betreffende de bestemming van het terrein ten Noorden van de gemeente; voor gesteld wordt daarom de jierceelbreedte op 35 M. te stellen en voorts, dat de gebouwen 25 M. van elkaar moeten staan. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming, na voorlezing door den secretaris, aangenomen. B. en W. stellen tenslotte voor den Sta tionsweg te bestraten vanaf Stationstraat tot perceel Drijver. Voorts van de R. K Kerk tot Zevenhui zen en den Heerenweg van het Station tot perceel Bakker1 Als dit besluit B. v. L. In de vergadering van den Bij zonderen Vrywilligen Landstorm in het lo caal van den beer Th. Bollen deelde de voor zitter mede dat de vereenlging 9 scherp schutters telt. Prijzen waren behaald bij scherpschieten door W. Bakker le prys, G. Heijnen, 2e. G. Hoedjes 3e, J. J. de Vette 4e, C. Min 5e en Jb. Adrichen 6e prijs. Twee pryzen voor trouwe deelname wer den behaald door L. Henneman en N. Rood. De Inzameling voor het vaandel heelt f 7.20 bedragen. In den as. Herfst zal de L. S. film ver toond worden. Tot agent het L. S. blad is benoemd de heer J. Verwer. Aan den natlonalen wedstrijd in scherp schieten in Den Haag op 21. 22 en 23 Mei zullen drie leden dezer vereenlging deelne men. Bepaald werd, dat voortaan in het gend seizoen elke week geschoten worden. Hierna Vergadering van den Kaad. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond vol tallig. Na vaststelling van de notulen worden eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Op haar verzoek wordt eervol ontslag ver leend als onderwyzeres aan mej. J. D. Dik. Den heer J. C. Muller wordt evenzoo op zyn verzoek eervol ontslag als onderwüzer verleend. De heer V r y b u r g verzoekt er reke ning mee te houden, dat de nieuw te be noemen onderwyzer kennis van muziek, voornameiyk zang, zal bezitten. De Voorzitter zegt toe. dat B. en W. er rekening mee zullen houden. Den~ heer C. de Groot wordt op zyn ver zoek eervol ontslag verleend als school- schoonmaker. Aan de orde is de benoeming van een schoolschoonmakerde aanbeveling van B. en W. luidt: 8. Modder en D. Smit. De heer v. d. Vall verzoekt B. en W. in de instructie voor het hoofd der school op te nemen, dat deze toezicht heeft op het schoonhouden van de school; spr. heeft ge constateerd. dat de schoollokalen, In plaats van stofvrij, zeer stoffig waren. De Voorzitter zegt toe, dat den nieu wen fiftictionaris op het hart gebonden zal worden, dat hy de lokalen goed schoon houdt. B. en W. zullen scherp toezien. De heer S. Modder wordt met 9 stemmen gekozen tot schoolschoonmaker. Een verzoek van M. Sangers om büplaat- sing van een lantaarn aan den Heilooérdyk, wordt, gezien een eensgenomen besluit, af gewezen. Van de Aardappel-Cotnmissie te Castri- cum is een adres ingekomen om een by- drage ih de kosten dier commissie. Op het &ovlnciaal Landgoed te Castricum worden n l. proeven genomen met niet voor wrat- zlekte vatbare aardappelen; de gemeente Castricum draagt f500.— bij.' evenals de Provincie, terwyl de land- en tuinbouwver- eenfglng een geiyk bedrag toezegden. B. en W. zyn van oordeel, dat deze proe ven ook voor Heiloo mede met het oog op de bollenteelt van groot belang zyn. Als bewijs van belangstelling willen zy toe staan f 100.by te dragen in de kosten voor die proeven. Aldus wordt zonder hoofdelyke stemming besloten. Aan de orde is hierna een voorstel inzake voorziening in de verloskundige praktijk. Een goede regeling is getroffen met de ge- neesheeren Cohen en Hoekstra, welke voor een jaar zal gelden. De heer v. d. Vall kan zich met het voorstel niet vereenigen, omdat het voorstel geen grenzen aangeeft. Spr. stelt voor, dat geen andere vergoe ding aan de doktoren gegeven wordt dan die voor armlastige f»tiënten. De Voorzitter wyst op de moeiiyk- heid, om uit te maken, welke patiënt arm lastig is en welke niet. Getracht Is de f 1000.welke vroeger voor de vroedvrouw werden besteed, zoo goed mogelijk te besteden op deze wyze; de voorgestelde regeling is echter voor een jaar; dan moet een en ander herzien wor den. Blijkt dan, dat verkeerd is gedaan, dan kunnen veranderingen, worden aange bracht; geelen de moeite, die B. en W. ge had hebben, dringt de Voorzitter aan op aanneming van het voorstel. De heer Schuyt vindt het voorstel van den heer v. d. Vall te ver-strekkend spr. zag gaarne, dat gezinnen, die nu niet bepaald armlastig zyn, ook van de voorge stelde regeling kunnen genieten. De heer v. d. Vall wil zijn voorstel zoo wyzlgen, dat zy, die vrü zyn van be lasting, van deze verloskundige hulp uit de kas van de gemeente geheel kunnen pro- flteeren. De Voorzitter wyst er op. dat er nog een categorie van menschen is, die niet vry- gesteld is. en toch het volle r>ond moeten betalen. Ook deze zullen moeilijk 25 of 35 gulden kunnen betalen. Spr. verwacht daarom minder moeiiykhe- den van het voorstel van B. en W., dan van dat van den heer v. d. Vall. waar de kwestie toch maar gaat om een jaar, dringt spr. met klem aan om het voorstel aan te nemen. De heer v. d. Vall Is van meening, dat de Raad zyn bevoegdheid uit handen geeft, door aanneming van het voorstel van B. en W. De heer v. 1 Veer amendeert het voor stel van B. en W. aldus, dat ingeval de be trokkenen niet accoord gaan met het besluit van B. en W., zy in beroep kunnen gaan by den Raad. Aldus wordt het voorstel aangenomen.. De heer v. d. Vall wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. Aan de orde is een voorstel tot aankoop van grond ten dienste van een In de toe komst aan te leggen weg. De heer v. d. Vall herinnert aan het feit, dat de heer Rus op een, in het uitbrei- breidingsplan geprojecteerden weg. een huis gebouwd heeft: spr. protesteert ten sterkste tegen deze gestie. Tuindorp wordt verknoeid; spr. verwacht een verklaring van den Voorzitter dat dege nen, die daar willen bouwen, met de toe komstplannen van B. en W. op de hoogte worden gebracht. De Voorzitter zegt, dat de Raad hierover te beslissen heeft; als het uitbrei dingsplan wordt vastgesteld, zullen natuur- lijk deze gelden weer in de gemeentekas te rug moeten vloeien, en de eigenaren, van den betreffenden grond die ervan proflteeren. zullen daarvoor worden aangesproken. De heer v. d. Vall kan zich met deze verklaring vereenigen, waarna het. voorstel ronder hoofdelyke stemming wordt goedge keurd. Een voorste! tot aankoop van grond ter verbreeding van gedeelten van den Wester- In verband met de ’s morgens voorgelezen weg. Schipperslaan en Lijnbaan wordt zon- - --cjgj. hoofdelyke stemming aangenomen, even als een voorstel tot ruiling van grond met Pa- den heer H. Kok. werden L. 8. albums aan de leden uitgereikt en de brevets voor scherpschutter. De besprekingen werden geleid door den heer Oolders. ’t Was voor de leden een ge noeglijken avond. Ouderavond Het was Zondagavond een schitterend feest den ouderavond van het R. K. Jongenspatronaat. De groote zaal van, het Brunogebouw was geheel gevuld met dëéieden, de ouders en de donateurs (trices) De directeur van het Patronaat de Wel- Eerw. heer Kapelaan opende de vergadering en héétte allen hartelyk welkom. De gewyde spr. zeide vele oude en goede bekenden onder de aanwezigen te zien de jongens, de ouders en de achterhoede, zy die het Patro naat steunen. Verder zeide spr. dat het met net Patronaat goed gaat De jongens zyn van goeden wil. Toen spr. de eerste Zondag dat zyn Eerw. in Heiloo was met de jongens naar Den Haag ging, was er het jonge vuur m toen ze den op dracht aan Christus-Koning deden. Het Patronaatswerk Is een werk der zielen en zoo bekeken moet leder ft warm voor loopen. 0 Het werk van het Patronaat is een werk voor de toekomst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6