ONS BLAD 4 7 I L. FRANKENBERG, Alkmaar Voornaamste cKieuws Toch Legerpredikant De Wees 'officieel' f 3000.- trso.- 250.- f125.- tso.- 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 6 MAART 1930 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 55 VIER GOED WERK voor Man in kokende olie gevallen De Zedenmisdrijf Een meisje overleden Nieuwe streken overstroomd te Vele gewonden Een Schoolkwestie Hevige ontploffing Telegrafisch Weerbericht Voor millioenen schade aangericht Goede vangst Botsingen met de politie Relletjes van communisten te Itrehoe 1 3^ Werkloozen-betoogingen Bromberg De overstroomingen in Zuid-Frankrijk Reichsbanner-Lieden beschoten Droevig ongeluk te Wormerveer De Vastenbrief van Weenen’s Kardinaal Negers betoogen te Kaapstad vrijdenkers en de wapenen hen te bestrijden JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGIOP 3 ALKMAAB Reparatie-inrichting Bij het voetballen te Grootebroek verdronken De verdachte tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld „Roode Donderdag” li De moord aan het Bezui- denhout te ’s-Gravenhagé AAHGIFTE MOET OP STRAFFE VAR VERLIES VAM RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OKGEVAL Zijn vrouw doodgeschoten NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD MARTIN BERDEN ring enkel En de Zuiderzeewerken Barometerstand 9 uur vjn.: 777. Stilstand, Bij Moissae 150 dooden Barome tersta nd 774 mM. mM. te Morphlne-smokkelaar aangehouden yf beroep Hevige brand Cara Oenltaa. Q tö verzorging door de Kerk ware verre te verkiezen ooven net instituut van leger en vlootpredikanten". En desniettemin Iaat hij zich zelf tot le- •jerpredlkant benoemen. Erg principieel ijjkt net ons niet. Een baantje kan onzen Kersten toch niet méér waard zijn dan een princiep! wordt gemeld, dat nieuwe overstroomd door het breken De Haagsche Rechtbank heeft Kr. wegens dood lag op mevr. O. in het BexwMew- houi te ’s-Gravenhage tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De verdachte van den moord te Bennekoaa Is in het Huis van Bewaring te Arnhem ta- esloten. De Belgische Kamer heeft het ontwerp inzake de verviaamsching der Gentsche Hou geschool aangenomen. In het Dultsche RUkskabinet is overees» stemming bereikt. De Eerste Kamer zette de behandeling der Ruksbegrooting 1930 voort. ABONNEMENTEN: voor Alkmuar en Agentschappen: per week 2* uL; per kwartaal f 128; per post, per kwartaal 328 bjj vooruitbetaling. Zóó denkt De Kersten over het Instituut der legerpredikanten. besluit een eenheid te wersen de wU 23-jarige arbeider te Wormerveer in kotste, de olie gevallen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.18. Hoe België zich voorbereidt voor de vletter van het eeuwfeest. In de Japansche textielindustrie dreigt eete ernstige crisis, waarbij 800.000 arbeiden be trokken zijn. Het kabinet-Tardieu heeft*met 53 stemmen de meerderheid behaald. Hoogste München. Laagste bij verlies vaa andersa visser De overstroomingen in Zuld-FrankrQk. 1 r Te München is op 81-jarigen leeftijd over leden admiraal Von Ttrpitx, oud-opperbevd. hebber van de Duitsche vloot. VULPENHOUDERS. Elk systeem onder garantie gerepareerd De Nederlandsche regeering heeft geete bezwaren om den Russischen vertegenwoor digers ter Haagsche conferentie voor de co dificatie van het internationaal recht een visum te vcrleencn voor een verblijf in eau land. Een landbouwerskneeht' uit Wolphaartedjjk Is wegens doodslag op zijn broer door bet Haagsche Gerechtshof tot 7 jaar gevangenis straf veroordeeld. rie» predikanten traden op in gezelschap van een modern predikant Ik bedoel hier mede niets kwaads te zeggen van den per soon van dien predikant Alleen de richting Komt hier in net geding. Dit feit is zoo ern stig. dat vele ouders zich geroepen moeten achten, hun zonen voor de geestelijke lei ding van de leger- en vlootpredikanten ern stig te waarschuwen. Welke leiding is van het thans werkend Instituut te wachten? Wij veroordeelen een verbroedering, als waarvan bet optreden te Nijmegen blijk gaf Elke tolerantie met mo demen. en ik voeg er bij met Roomschen moet door het examen der Gereformeerde oelijdenls onherroepelijk worden afgewezen" Officieel moet officieel zijn Als er een receptie Is. Anders loopt wat officieel is Vierkant in het honderd mis! Dus wanneer Je gouverneur bent Van den een of and'ren Staat, Moet Je steeds de lui ontvangen In een officieel gewaad. In den Staat Louisiana, Ergens in Amerika, Hield de gouverneur receptie In een groene pyama. Hij droeg bovendien pantoffels En nog wel van blauwe trijp. Wat men bij de etikette Aanziet als een zwaar vergrijp. Had hij last van eksteroogen? Had de rok niet meer zijn maat? Of was hij soms van professie Een volbloedig democraat? Toen de commandant der ..Embden” Hem bezoek bracht met zijn Staf, Schneldlg en perfekt in gala, Stonden ze een beetje pat En de Duitscher was beleedigd, Vond den man Impertinent, En de grondslag was geschapen Voor een ernstig Incident. Hieruit kan men al weer leeren Doe toch nooit te familiaar. Want dan heb je om een nietsje Dikwijls ruzie met elkaar. Maar wees deftig, op een afstand. Doe een beetje officieel. Kijk, dan praat je afgemeten En dan zeg je nooit te veelt Gisteren hielden wer.. jozen te Bromberg betoogingen, waarbij het tot botsingen met de politie kwam. Een aantal demonstranten werd door sabelhouwen gewbnd, terwijl 6 politiemannen door steenworpen kwetsuren opliepen. Nadat dF orde hersteld was, deed de politie bij een aantal personen huiszoekingen en arresteerde 9 communisten. Barometerstand V radar en Ingo. Verwachting: Zwakke, later meest matige, Zuld-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Nevelig tot half of zwaar bewolkt. Waarschijnlijk’ droog weer. Iets zachter overdag. I geleid waarvan de der de was niemand minder dan de leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst, ds. Janssen Dit broederlijk optreden van hen. die krachtens beginsel lijnrecht tegenover elkander behoorden te staan, vond piaaU in ot Nederlandsche Hervormde kerk te Nijme gen Mijnbeer de Voorzitter! Dat een Pre dikant van Gereformeerde belijdenis geza menlijk. In één godsdienstoefening nog wel optreedt met een modernen, moge velen, dié een algemeene verbroedering zoeken, beko ren, Ik kan er niet anders in zien dan een zeer bedenkelijke verslapping en een droevig prijsgeven van heilige beginselen.” KAAPSTAD, 8 Maart. Voor het parlement werden gisteren betoogingen gehouden door d- inlandsche bevolkin*. De negers wensÉh- -en een onderhoud te nebben met minister president Hertaog. De politie ultgeru.t met traangas en de bajonet op het geweer, trachtte de betoo- jers te verdrjven. Er ontstond eer nevlg jevecht. waarbij de betoogers met steenen. flesschen en andere voorwerpen gooiden. Verscheidene negers en polltie-agenten wer den gewond. MORENI. 6 Maart. Gisteravond brak in Let gebied van Gura Ocnitza een groove brand uit. Deze was ontstaan ten gevolge van een defect in een petroleumleiding. Toen de «randende olie een onder vuur staanden stoomketel bereikte, volgde een hevige ontploffing. Het vuur sloeg over naar dv opslagterreinen, waar 40 tanks stonden. De mater.eele schade loopt in de mil lioenen. Tot nu toe is men er niet in geslaagd, het vuur meester te worden. Wat wjj indertijd voorspelden, is dezer dagen, geheel onopgemerkt en zonder ge- De rechtsgeldigheid van de vastgeeteMa premiën ingevolge de Ziektewet. Waar Kerken plaats, niettegenstaande men algemeene be zwaren tegen bedoeld instituut had. Ik stel den Minister nadrukkelijk de vraag ol alle predikanten bil dit instituut Oetrok ken aan net besluit van den raad van le ger- en vlootpredikanten bovengenoemd oar m de raad van legerpredikanten een eenheid vormt gebonden zijn. Zoo ja. dan u'dt net geen twijfel ot sommige reeds oe- noemde reserve-legerpredikanten zullen neb moeten terugtrekken omdat zij niet mogen noch kunnen samengaan met modernen" Uit Toulouse treken zijn van een dijk bij Motesan. Verschillende huizen zijn ir.gestort en men tag nog geen mogelijkheid de bevolking te tedden. Waarschijnlijk zijn ook hier weer velen verdronken. De bewoners redden zich zooveel mogelijk op de daken der huizen en wachten In doodsangst het moment af. dat tiet water ook daar boven zal zijn gestegen Er spelen zich vreeselijke tooneelen af. Volgens de berichten uit de verschillende iver.-troomde streken heeft het water een ichade van catastrophalen omvang aange richt. De 30 milllcen franc, die de Kamer op voorstel van Tardleu voor de overstroomde -ebleden zal toestaan, zullen In de verste verte niet toereikend zijn. 7 De verschillende berichten, die van tus- schen de 100 en 200 verdronkenen spreken zijn tot nog toe niet bevestigd. Overigens is het. doordat bijna alle telefo nische en telegrafische verbindingen met het geteisterde gebied verbroken zijn, zeer moei lijk een juist overzicht van den algemeenen toestand te krijgen. Toen zij geen gevolg gaven aan de som matie der politie, om uiteen te gaan, ont stond er een vechtpartij tusschen politie au communisten, waarbij een politie-agent door een steenworp aan een arm werd gewond, terwijl een communist door een Kegel der politie werd getroffen. Toen de politie nog eenlge salvo's vuurde, vluchtten de betoogere. In den loop van den afgeloopcn nacht vonden nog verschillende opstootjes plaats. Over het algemeen wordt de waterstand van de rivieren In het overstroomde gebied in Zuid-Frankrijk iets lager. Slechts van dc Parnes werd gemeld, dat deze rivier weer ?en tijdelijke stijging vertoonde. Volgens de laatste berichten is Moissae er het ergst aan toe. Waarschijnlijk zijn alleen reeds in de omgeving van deze stad 150 men schen om het leven gekomen, terwijl 500 hui zen zijn vernield. 2000 menschen wachten dringend op hulp. Uit ReiJnles wordt gemeld, dat daar 12 per sonen om het leven zijn gekomen; te Albias 3 personen en te St. Antoine 2. schen die zich in de nabijheid hadden opge houden. eensklaps op de lieden van den Reichsbanner aan en loste een aantal revol verschoten. waardoor vier personen werden gewond, twee tamboers en twee anderen. Een hunner moest zwaar gewond naar het zieken huis worden overgebrachfcDe daders sloegen op de vlucht, GRONINGEN, 6 Maart. Te Eelde in Drenthe is vanmorgen aangehouden W. V.. wegens overtreding van art 251 bis van het W. v. 8., waarbij 2 meisjes betrokken zijn. Eén van deze is inmiddels overleden. De dader heeft bekend en is ter beschik king van de Justitie te Assen gesteld. Nog steeds slachtoffers Hoewel de ononderbroken regenval opge houden Is, etschen t hooge water en de ge zwollen rivieren nog steeds slachtoffers. Er is geen plaats meer In het geheele over stroomde gebied. w*ar niet verscheidene hul- en zijn ingestort. Het valt niet bij benade- Ing te schatten, hoeveel vee er Is verloren gegaan. De In de levensmiddelenfabriek te Vlllemur opgesloten arbeiders konden nog niet worden bevrijd. Het gelukte zelfs niet hun levensmiddelen te zënden. ADVERTENflErRUS: Vaa tegel* l-ZS, elke regel meer *2*. RECLAME per regel 8.7* voor de eerste pagina; voer de overige pagina's 0-50 RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD* b|j vvuranbetaltng per plaatsing f Mb per advertenu» vaa regate; tedere regel meer <112 BUREAU: BOF ALKMAAB Telefoon: Administratie No. <33 Redactie Na. <33 „De Overheid wil leder voldoen. Wat gods dienst men ook belijdt, het instituut der le gerpredikanten zal voor de militairen voor zien in de geestelijke behoeften Weldra zal mogelijk een leeraar van het Boeddhisme worden aangesteld. Zulk een beginselloos re- geeren moet noodzakelijk de bitterste vruch ten dragen Reeds nu treedt het verderfelijke van het thans werkend Instituut voor ieder aan het licht. Het is korten tijd geleden vóórgeko men. dal een godsdienstoefening werd door drie legerpredikanten. i er één orthodox en één modern waS; voorbeeld, dat vooral De Haagsche Rechtbank heeft heden W. Kr. v. d. M., tegen wlen levenslange gevan genisstraf was geeischt wegens moord op mevr. Odem li. bet Bezuidenhout te s-Gra- venhage en poging tot doodslag op hare huishoudster, wegens doodslag en poging tot doodslag veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf. noemlng niet tegen zijn wü protest zijnerzijds geschied Is! We moeten veronderstellen, dat Ds Ker sten nogal schik In het baantje heeft. Maar, boe valt deze ambitie te rijmen met de redevoering, welke de heer Kersten op If December IJ. in de Tweede Kamer aan het instituut der legerpredikanten gewijd beeft om aan te toonen, dat de instelling zeer ver-wenschelijk is? Curiositeitshalve nemen wij eens een paar grepen uit de Handelingen over, zooa.j wc daar 's heeren Kerstens rede woordelijk vin den afgedrukt. Ds. Kersten sprak os.: „Mijnheer de Voorzitter! Het instituut der leger- en vlootpredikanten heeft nimmer onze sympathie gehad. Dit feit vindt niet zijn oorzaak daarin, dat wij de Regeeitng niet zouden toekennen de roeping ook voor de geestelijke belangen van de militairen zorg te dragen Integendeel, de geestelijke verzorging van de onder de wapenen die nenden. en vooral van de jongelingscnap. achten wij tot de voornaamste plichten van de Overheid te behooren. Maar de wijze, waarop de Overheid op he den dezen olicht tracht te vervullen, iaat naar ons oordeel zoozeer te wenschen over en is op zulk een verkeerde basis gegrond. dat( ontbering van het instituut te verkie zen' ware boven wat thans geschiedt Ons bezwaar gaat tegen het gevolgde stelsel." De heer A. C. de Bruijn, voorzitter vaa het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, heeft voor de R. K. Kiesvereeniging te Alk maar een belangrijke rede gehouden. Op Zondag Quinquagesima wend de Vas tenbrief van Weenen's kardinaal in alle kerken voorgelezen Het is een droevig tafereel, dat de opper herder schildert van het succes, door dc vrijdenkers in Oostenrijk en vooral in Wee nen behaald. Even herinnert de blsschop aan Mexicc en Rusland om dan te komen op Oostenrijk zelf, waar na de zege van 't ma terialisme in de wetenschap, datzelfde mate rialisme zoeveel offers heeft gemaakt bij de groote menigte, waar het proletarische Frel- denkertum zoon onberekenbare schade aan de onsterfelijke zielen heeft toegebracht. Een klein idee van die schade geeft net feit, dat dit jaar in de Weensche scholen reeds over de 7000 kinderen zijn, die tot geen religie beboeren, die niet gedoopt zijn en die het godsdienstonderwijs niet bijwo - nen. Vervolgens wijst de kardinaal op de mid delen, waarvan de vrijdenkers zich bedienen om dit resultaat te bereiken. Leugens, be dreiging en terreur alles moet meehelpen om de menschen van de kerk te vervreem den De katholieken smeekt de kardinaal, toch mee te helpen, die vele duizenden voor de Kerk terug te winnen. Drie groote middelen geeft de opperherder daar toe zijn geloovigen aan. Vooreerst de vermeerdering van het aantal kerken. Met smart constateert de blsschop dat er, vooral aan het zelfkantje der stad, zoon groot ge brek aan bedehuizen valt te constateeren Duizenden wonen daar, samengeperst in reusachtige woonkazernes, die van God en Zijn geboden niets meer weten, die ook geen gelegenheid hebben aan den zegen der Kerk deelachtig te worden, wijl het getal kerken veel te kiem is. Verder smeekt de bisschop de geloovigen, alles te doen, wat in hun vermogen is. om het aantal priesters te vermeerderen. Daar velen van de algevallenen weer den weg te rug vinden naar bet vaderhuis, zijn er thans meer priesters noodlg dan ooit het geval was; en juist thans is het aantal priesters zoo gering Het derde middel Is het ieder Katholiek behoort te geven; door zijn naastenliefde moet hij den gods dienst voor den buitenstaander aantrekkelijk maren en de opwerpingen der vrijdenkers doen verstommen Tegen de lief ’c ur kan geen enkel argument worden ingé bracht. In een restaurant In Roentgenthal bU Ber lijn hield gisterenavond een tamboercorps van den Reichsbanner oefeningen. Tegen tien uur ’s avonds nikte een groote troep men- „Mijnheer de Voorzitter! Ik moet mij over dergelijk verbroederen van leugen en waar heid bedroeven Hier komt nog bij dat deze niet-kerkelijke bijeenkomst, naar de couran ten berichtten geopend en gesloten werd met de ..zegenbede" In ernst en met droef heid over de verloochening van beginselen vraag ik mij af: hoe durft men zulks doen? Mijnheer de Voorzitter! Behalve het hou den van godsdienstige samenkomsten ligt liet op den weg van de in genoemd instituut werkzame predikanten de militairen te be zoeken in hospitalen en arrestantenlokalen en zorg te dragen voor net verspreiden van lectuur Om des Ujds wü zal ik van het be zoek aan zieke en veroordeelde militairen nu niet spreken. Maar over de verspreiding van lectuur ben ik allerminst voldaan Er wordt een orgaan voor de geestelijke ver zorging van land- en zeemacht uitgegeven op s Lands kosten Reeds 3 jaren is dit olad verschenen, dat den naam draagt ..Het Wachtwoord" Op de allerdroevigste wijze wordt echter de waiht verlaten Orthoooxe er moderne legerpredikanten werken samen aan dit blad Lectuur, die wij uit onze ge zinnen beslist weren, wordt zoodoende onder onze jongens verspreid en dan gedekt ooor de namen van legerpredikanten die de Ge reformeerde belijdenis zeggen te omhelzen Daardoor is de lectuur te gevaarlijker Eln- oelijk neeft de raad van legerpredikanten alle mogelijkheid van samenwerking met de Kerk die prijs stelt op naar belijdenis af gesneden. door het vormen en als zoodanig samen te met Kerken _-n vereenigmgen Mijnheer Voorzitter! Die samenwerking moeten afwijzen De Kerken van belijdenis kunnen in de gegeven omstandigheden niet samen in de ollefabrlek „De Engel” aan den Zaan- dijkerweg te Wormerveer. behoorende aan de firma Crok en Laan, had gisternacht een verschrikkelijk ongeluk plaats Tijdens den nachtarbeid vermiste men den 23-jar. arbei der Lintjes, uit West-Grafdijk Bij gehouden onderzoek bespeurde men iets vreemds in het koken van een der ketels, gevuld met kokende olie. Uit dien ketel werd weldra het lijk van den vermisten arbeider te voorschijn gehaald. Wjjl niemand bi) het ongeluk tegenwoordig was, vermoedt men dat de ongelukkige op den veitigen vloer is uitgegleden en voorover In de kokende olie is gevallen. Het lijk van d?n man. die zulk een ontzet tenden dood onderging, zag er verschrikke lijk uit. I Tegv* den dader van den moord In de Eit her van RlcmsdiJkstraat te ’s Gravenhage te in hooger beroep U jaar gevangenisstraf geëischt. rucht te maken, in vervulling gegaan. Ds. Kersten Is benoemd tot legerpredikant, en het is zeer waarschijnlijk, dat deze be en ondanks Voor den Raad van State is gisteren be handeld het beroep van het gemeentebe stuur van Wleringen tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij is bepaald, dat de door de Vereenlglng voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs ge vraagde medewerking voor de stichting van een bijzondere school te Den Oever alsnog behoort te worden verleend. Voor het gemeentebestuur van Wieringen werd het beroep toegellcht door mr. Blaupot ten Cate. Spr merkte op. dat de Zuiderzeewerken veel invloed uitoefenen op alle toestanden van Wieringen. Tot dusver Is er in geheel Wleringen nog geen bijzondere school, aan gezien de bevolking deze niet noodtg achtte. Thans wordt er voor Den Oever een bijzon dere school gevraagd, hetgeen een gevolg is van het groote aantal menschen. dat daar thans voor de Zuiderzeewerken tijdelijk werkcaam is. Van deze menschen waren verschillenden ontevreden over het feit, dat hun kinderen de op 2 K M afstand gele gen openbare school moesten bezoeken Men heeft toen eqn Vereenlglng voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs opgericht en men heeft voldoende handteekenlngen op een lijst bijeengebracht om medewerking voor de stichting van een bijzondere school te vragen. Van de ouders, die hun nandtee- kenlng op de lijst plaatsen, waren er echter slechts vier die tot de oude bevolking van Wieringen behooren. De overige onderteeke- naars zijn alle slechts tijdelijk in Wierin gen werkzaam: zij zullen, wanneer de af sluitdijk gereed te. die gemeente weer ver laten. De gemeente zou dus op onnoodige kosten worden gejaagd Het zou dus goed zijn, wanneer het besluit van Ged. Staten werd vernietigd. Spr voerde voorts nog tormeele motieven aan. Ook op grond daarvan hoopte spr. dat de Kroon het besluit van Ged. Staten zal vernietigen. Na de heropening van de zitting werd het bestreden door den heer Harden broek. namens de Vereenlglng voor Christe lijk Nationaal Onderwijs. Spr kwam tot de conclusie, dat de Ver eenlglng wel degelijk ban de wettelUke voorschriften heeft voldaan. Na re- en dupliek deelde de president mede, dat de Kon. beslissing tater zal vol gen. In de z-iak tegen den koopman B. uit de Faber van Rlemdijkstraat te Den Haag h^eft Woensda nldöax het O. M. oij het Gerechtshol te Den Haag 13 jaar* gevan genisstraf geëischt wegens doodslag op zun echtgenoote met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. NEW-YORK. 6 Maart De douane-poll- tle heeft in de haven van New-York een goede vangst gedaan. Een handelaar in narcotische stoffen werd gearresteerd op haf oogenblik. dat hij met zijn bagage tus schen de andere passagiers van een gearri veerd stoomschip docr de contróle wüde gaan. HU had zich door zUn angstig gedrag zelf verraden. In zUn koffers vond men morphine en andere narcotische stoffen, voor een bedrag van 250.000 dollar. De man weigert zUn naam op te geven. werken met bedoeld instituut. De klooi te door dat instituut zelf geslagen. En de vraag rijst, ot de Kerken die de zaak zoo gevoelen, kunnen voldoen aan de vraag of zij leeraren wülen aanwijzen voor leger- en vlootpredikant ot reserve-prqfllkant dat te geschied, nad dit in zekere ITREHOE, 6 Maart. Gisteravond op den vooravond van den door de communisten aangekondlgden „Rooden Donderdag* trachtte, onuajfks het politieverbod. een hon derdtal communisten onder wie zich ook eenlge buitenlanden bevonden, een op- tc.ht te vormen. Precies drie weken heeft de Tweede Kamer besteed aan de behandeling van wat kortweg genoemd wordt de Indi- ■che begrootlng, maar In feite slechts Is de goedkeuring der besluiten van den Gouvemeur-Generaal voor Ned.-Indiê, houdende vaststelling der begrootlng voor 1930. De begroetingen worden hier niet meer vastgesteld, want de Tweede Kamer kan er geen wijzigingen in aan brengen. Zij kan slechts de begroetin gen aannemen of verwerpen en is daar door ten opzichte van de in Indië vast gestelde begroetingen in dezelfde posi tie gekomen als de Eerste Kamer ten aanzien van de begrootlngshoofdstuk- ken voor ons Rijk In Europa. Dank zij bovendien een staatsregeling behoeft dit werk ook niet meer door de Tweede Kamer voor Kerstmis te worden afge daan. met het gevolg, dat er nu ruim schoots tijd is voor bespreking van het in Indië te volgen beleid. Ln vorige Jaren werd de Indische begrootlng in den regel in enkele avondvergaderingen afgedaan en was de belangstelling voor de daarbij aan de orde zijnde hoogst gewichtige vraagstukken zeer gering. Thans is dit niet geschied en daar mede is een goed werk verricht, omdat daardoor volle aandacht kon worden geschonken aan ons Rijk in den Indi- achen Archipel. Er zijn op dit oogenblik weinig vraagstukken, die zoo in het brandpunt staan van den politleken we- reldstrljd als juist het koloniale vraag stuk. Er is in Indië een sterke ontwikkeling, zoowel ln de sociale verhoudingen als op geestelijk gebied en daaraan moet in de eerste plaats van hieruit door een krachtig welbewust beleid leiding wor den gegeven. Er kan met het oog hierop, vooral in onze kringen, niet voldoende gedaan worden om belangstelling te wekken voor Indië. De in de Kamer in de verloopen weken gevoerde debatten die, als we het gesprokene door de beide communisten daarvan uitzonderen, op een hoog peil hebben gestaan en getuig den van zeer veel kennis van zaken, kunnen daar in hooge mate toe bijdra gen. Het ten aanzien van Indië te volgen beleid moet gericht zijn op de bevorde- van de geestelijke en materieele belangen van Nederlandsch-Indië, van de geestelijke, stoffelijke en politieke ontwikkeling der ingezetenen, waarvan de staatkundige verhouding een getrou we afspiegeling moet zijn. De rustige en uitvoerige behandeling In de Tweede Kamer van al wat daar toe noodlg is. heeft duidelijk aange toond, dat we in dezen op den goeden weg zijn. De tegenwoordige minister van Koloniën beheerscht het vraagstuk als weinigen hier te lande en de teugels van het bewind zjjn stevig ln zijn hand Het was wel een toevallige samenloop van omstandigheden, dat de oud-gou- verneur-generaal Fock 'Vrijdag jJ. ln ae Eerste Kamer in het algemeen politiek debat dat daar gevoerd werd, getuigde, dat hij vol vertrouwen had in dezen bewindsman, in zijn ambtsvervulling heeft hjj vier jaren met hem samenge werkt en toen ervaren, dat deze minis ter een krachtig bewind wil. maar te vens de bevolking vootmlt wil brengen, door hervorming zoover dat mogelijk is en door ontwikkeling van het volk door bevordering zoowel van onderwijs als van voorlichting op verschillend gebied De debatten in de Kamer hebben dit Inzicht van den heer Fock ten volle bevestigd en het vertrouwen ln het re- geeringsbeleid zeer versterkt. Er zijn weinig ministers die voor zulk een zware taak gesteld zijn als minister de Graaff, maar hij weet precies wat hij wil en kent het vraagstuk met alle daaraan verbonden moeilijkheden. Dat de Kamer aan al die zaken nu eens volle aandacht geschonken heeft dient te worden toegejuicht. Er wordt ln deze dagen door de S.D.A.P. wel eens de leuze aangeheven, dat Indië los moet van Ne derland. maar daarvan kan voorloopig ln het belang voor Indië zelf geen spra ke zijn; zoowel voor Indië als ons land zou dit een ramp wezen. Door de rustige behandeling van al de daarmede ver band houdende vraagstukken en het daardoor geeischte beleid is er heel wat klaarheid gekomen en dat was noodlg, omdat de belangstelling in Indië groeien moet door dergelijke gedachtenwisselin gen. Van niet alle debatten ln de Tweede Kamer kan gezegd worden, dat er op bouwend werk door verricht wordt, maai van die welke de drie laatste weken heb ben plaats gehad mag dit volmondig getuigd worden en daarom aarzelen we niet om te zeggen dat er goed werk verricht is zoowel voor Indië als Neder land. waarvan de resultaten niet uit zullen blijven. De zoon van den heer C. Zegwaard, ploeg baas bij de Ned. Spoorwegen, was met zjjn vrienden te Grootebroe' aan 1 voetballen, waarbij de bal te water geraakte. HU zou den bal er uit balen, doch viel daarbij zelt ln bet water, waaruit hij eenlge oogenblik- ken tater levenloos werd ongehnald. De knaar was lijdende aan vallende ziekte.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9