VOOR DE HUISKA MER Wel BINNENLANDSCH NIEUWS Wijziging der Rivieren wet een maar Over een Fransch opschrift De „Roode Donderdag” BOEKBESPREKING 'Staking te Lemmer geëindigd Int. Zootechnlsch Congres te Luik* Auto in een sloot gereden RECHTSZAKEN De rijksrechercheur De Jong De „lekkere” taart Akkerbouw en spoorwegen De moord te Goirle Intrekking van het wetsontwerp De Defensie-begrootlng het Verduistering van f 18000 Aanslag op zijn vroegere meisje Intrekking Stopwetje Na twaalf jaar LUCHTVAART Het Britsche Luchtvaart-Concern HANDEL EN NIJVERHEID Verlaging van den benzineprijs Geen Christmas reuzen-eendekkers ONDERWIJS Toelating op Hoogere Burgerscholen Het Witte Mobilisatlekruls Vergoeding aan Eerste Kamerleden afkeuring, meer niet Russische literatuur en sovjet propaganda Onbevoegd uitoefenen der geneeskunst De gevolgen van een geweigerde huiszoeking De wereldtentoonstelling te Antwerpen De vroeger „Eugeida” hersteld naar zee vertrokken Slachtoffers van Bolsjewisme Met zijn motor tegen een boom gereden GEMENGD NIEUWS FINANCIËN De vliegende opllchtster Het Engelsche disconto Wisseldisconto 3% Discontoverlaging Nederlandsche Bank Van recbtercheur tot passencontroleur ZU had een bijsmaak Vader van 9 kinderen Een glasslijper met een titel Memorie van Antwoord ongeveer a M. lang en De Rechtbank zal ao Maan uitspraak doen. ▼oor Minister Deckers Belemmering voor het NjjverheidsonderwUs spoedig opgeheven In de Memorie van Antwoord op het Voor loopt Verslag der Eerste Kamer, betreffen de de onderwijs-begrootlng voor 1930. deelt de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mede, dat hij spoedig een ont werp hoopt in te dienen strekkende tot in trekking van net z.g. Stopartlkel Inzake bet Nijverheidsonderwijs. Dat wij liberalen excessen, achunnlghe- artegen het optreden der irdigd oordeelen, is van Op den weg naar Haren onder de gemeen te Ter Apel. is de 45-jarige landbouwer T. L. Deuling met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Hij overleed bijna onmiddelltjk. De man laat een vrouw en 9 kinderen achter. van goederen verlaagd tot 4 pCtvoorschot ten In rekening-courant verlaagd tot 4 pCt. 'ebeurd is. i getuigen Naar Batavia Betaafsche JDe Vasten' Door de Benedictijner Abdijen te Keizers berg, Affergem en Steenbrugge Is het derde deeltje van de bekende serie „De Zondags missen" uitgegeven. In dit deeltje staan de Missen, die op de Zondagen van de vasten worden gelezen. De staking van de transportarbeiders in de haven van Lemmer is geëindigd. De stakers hebben toegestaan, dat de werkwillige bij de staking van de vorige week (waarover de kwestie thans liep), voorloopig weer mee aan het werk gaat om den in de Lemmerhaven liggenden Rijnaak met basalt voor den ba- salthandelaar Schotanus te Harlingen te los sen. urologisch laboratorium", gevestigd aan de Boezemlaan te Rotterdam. Reeds een 30-tal Inwoners van Roosendaal en omgeving was met den man in relatie getreden en had al zekere bedragen geofferd voor „geneesmiddelen". Door de politie te Roosendaal is aangehou den een persoon uit Rotterdam, verdacht van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Al sedert eenlge weken hield verdachte wekelijks in een café zitting voor het ont vangen van cliënten, van welke gelegenheid door verscheidene slachtoffers gebruik werd gemaakt. Bij onderzoek is gebleken, dat de man, die van beroep glasslijper, coupeur en koopman in ongeregelde goederen is. zich uitgaf voor „directeur van de homoeopathische en krul- denkundige inrichting, annex scheikundig en Naar medegedeeld wordt, heeft mr. dr H F. A Völlmar te ’s-Oravenhage bij den "ifficlei van Justitie te Rotterdam namens de redacteuren van de Litteraire Olds een aanklacht Ingediend tegen den redacteur van het maandblad „Ik zal handhaven", ter zake van het doen opnemen in dat orgaan van een artikel, waarin verband wordt ge legd tusschen de behandeling van de mo derne Russische literatuur in de Litteraire Olds en den centrale van sovjet-propagan- da te Moskou De sectie op het lijk van den verslagene van G. is gisteren door dr. Verhuist en dr. Houben verricht. Utt het onderzoek is komen vast te staan, dat van O. verschillende ernstige scheurwon- den en een schedelfractuur zijn toegebracht. Achter het linkeroor was de schedel over een lengte van 10 c.M. gescheurd en bijna 414 c.M. ingedrukt. Hieruit blijkt met welk ruw geweld de slagen zjjn .toegebracht. De dader R. is gistermiddag uit de mare chaussee kazerne te Tilburg onder grooten toeloop van het publiek naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. Het stoffelijk overschot van van O. wordt hedenmorgen ter aarde besteld. In Nederland is de „Roode Donderdag" rustig verloopen. Nergens deden zich onge regeldheden voor. Slechts te Rotterdam moest de politie eens communistische demonstran ten met den gummistok uiteen jagen. den af keuren en d overheid gerechtvl algemeene bekendheid. In verband met de in beslag neming van een onzedeljjk blad als „De Zwarte Kat", die hier ook al bj) te pas is gebracht^ schrodien wjj niet te /eggen, dat wij het in hooge mate betreuren, dat een onzer geestverwanten, die stellig zoon ding niet zelf zou hebben willen re- digeeren. wel bereid is geweest het te druk ken. De in het algemeen gezonde gedachte, dat den drukker lijdelijkheid geboden is sluit niet in. dat hij zich om den inhoud In het geheel niet bekommert. Dit heeft deze overigens verdienstelijke partijgenoot, die stellig persoonlijk de pornografie veraf. schuwC o.L niet voldoende beseft. Eenigen tijd geleden werden in de Ameri- kaansche pers, en ook in een deel der Euro- peesche beschrijvingen en teekemngen ge publiceerd van een geweldig Atnerikaansch verkeersvliegtuig, 'n eendekker van 8o meter r' 1J tei De Haagsche Rechtbank heeft den kantoor- looper E. H. F. L. uit Den Haag, wegens ver duistering van een bedrag van i 18000, ten nadeele van de H. A. B. O. welk bedrag hi) in dienst van deze vennootschap geïnd had bij de Twentsche Bank, tot i iaar gevangenis straf. voorwaardelijk veroordeeld met, een proeftijd van 3 iaren. De correspondent K. L. ten W. uit Den Haag werd, wegens heling in verband met deze verduistering, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het Tweede Kamerlid, de heer Bakker, heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is de minister bekend met den noodtoe stand in den akkerbouw, mede tengevolge van de onmogelijkheid van den afzet van d-n nog aanwezigen grooten voorraad akkerbouw producten van den oogst 1929? Zoo ja. is de minister bereid, mede om den afzet van akkerbouw-producten te bevorde ren. na gepleegd overleg met de directie der Ned. Spoorwegen, binnen den kortst mogeljj- ken tijd een belangrijke reductie op de spoor- vrachten voor het vervoer van akkerbouw producten in te voeren? Hier te lande heeft zich gevormd een Ne derlandsen comité voor het Internationale Congres voor Veeteelt, hetwelk te Luik ge houden wordt van 15—17 Juni a.s. Dit comité bestaat uit de volgende leden: Prof dr. H. M- Kroon. Utrecht (voorzitter), prof. dr. D. L. Bakker. Wageningen: Ir. W. oe Jong. Rijksveeteeltconsulent te Arnhem; tr. H. O. A. Letgnes Bakhoven. Rijksveeteeltcon sulent te Leeuwarden: dr. J. H. Picard. Insp Volksgezondheid en Veeartsenijk. Dienst te 's-HertogenboschIr. J. H. Timmermans. Rijksveeteeltconsulent te Roermond; C. Zwa german. Rijkszuivelconsulent te Middelburg: dr. C. M. v. d. Plank te Utrecht, (secretaris). In de Meq^arie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Eerste Kamer over de be groeting van justitie heeft minister Donner o.m. treaegd. dat hij den rijks-rechtercheur De Jong in verband met het gebeurde in de zaak Giessen-Nieuwkerk, heeft gemeend niet te kunnen handhaven en hem administratief te werk heeft gesteld. „Het Volk” verneemt, dat de heer De Jong is geplaatst bij de passen-contróle te Hoek van Holland. Een jongeman te Utrecht kreeg een taart thuisgestuurd. Op zich zelf niets bijzónders. Evenmin was het iets bijzonders, dat deae taart volgens de regelen der kunst was „op gemaakt" en voor velen, die het product van nabij b -eken, onweerstaanbaar was. Het bijzondere was echter, dat, toen een der hulsgenooten zich er aan te goed zou doen, deze allerlei leelijke gezichten begon te trekken, waaruit bleek, dat een en ander hem minder goed was bekomen. 8 Inderdaad moet de taart, van boven en onder met een pannekcek bedekt, met min der edele stoffen gevuld zijn geweest. De politie werd van deze fopperij in ken nis gesteld en de keuringsdienst van wa ren zou de lekkernij aan een onderzoek onderwerpen. Vermoed wordt, dat de taart van een vroegere verloofde des jongemana afkom stig Is. u In 1919 werd iemand door de Alkmaarsche en Amsterdamsche rechtbank, in beide ge vallen wegens rijwieldiefstal, bij verstek resp. tot één aar en tot zes maanden ge- vangenisstral veroordeeld. De straf werd nooit ten uitvoer gebracht. Voor eenigen tijd, bij het aanvragen van papieren, kwam uit. dat de man nog i1,-, jaar gevangenisstraf te goed had. Hi) werd gearresteerd, doch hij tee kende onmiddellijk tegen beide vonnissen verzet aan. Onlangs diende de eerste zaak voor de Alkmaarsche Rechtbank, die de gevangenis straf omzette in een geldboete van t 35, ge zien het zeer goede gedrag van den man in de tusschenliggende 12 aar. en het uit stekende rapport, dat over verd. was uit gebracht. Hij had mtusschen een goede be trekking gekregen en is getrouwd. Gisteren stond de man opnieuw terecht voor de Amsterdamsche Rechtbank. Daar het feit reeds 12 iaar geleden ge wisten noch verdachte noch de zich veel te herinneren. De „Officier van iustitie wees er op, dat niemand meer in staat is, juiste verklaringen af te leggen. Hij vroeg dan ook vernietiging van het verstekvonnis en eischte vrijspraak van verdachte. De verdediger mr. A. Prins sloot zich aan bi) het requisitoir na gewezen te hebben op de gunstige wending in het leven van verdachte, bracht spr. dank aan den Officier van Justitie voor de delicate wijze, waarop deze de zaak had behandeld. en langzaam legde hij ze op de handen van Neklonin die tegen- hadden dit hart verzengd en bet veranderd in een steen, die loodzwaar op zijn borst drukte. Ook de harde mond van den reus had ge leerd het bevel van den man te gehoorza men zijn lippen hadden zich op elkander geperst en twee diepe voren groeven zich in z’n wangen en lieten geen enkele klacht door Soms scheen er een hulpeloos lachje om den mond te spelendan glansden de oogen als sterren in den nevel...zouden Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig Verslag over Hoofdstuk VIII (De partement van Defensie) der Rijksbegrootine voor 1930 van de Eerste Kamer is het vol gende ontleend: Wat vermindering der bewapening op groo te schaal betreft, hoezeer deze ook door de Regeering wordt nagestreefd, zij is van oor deel. dat zoodanige vermindering het resul taat behoort te zijn van internationaal over leg. De regeering heeft zich op het standpunt gesteld, dat de grootte der weermacht beperkt moet blijven tot het beslist noodige voor handhaving van de veiligheid en verdediging van de onafhankelijkheid van den Staat Harerzijds doet de Regeering al het mogeljjr.e om de internationale beperking en verminde ring der bewapening met kracht te bevorde ren. De opiumjager „Arend” zal in West-Indlë goede diensten kunnen bewijzen, ook wegens de verspreide ligging der tot dat gebiedsdeel behoorende eilanden. Wanneer versterking der maritieme lichamen aldaar noodlg wordt geacht, sullen oorlogsschepen uit Nederland worden uitgezonden, zooals ook reeds is ge schied. De opvatting, dat ons land wegens gemis aan collectieve onderaardsche schuilplaatsen gedwongen zal ztjn, in enkele dagen of uren alle gewapend verzet te laten varen, moet de minister geheel laten voor rekening van degenen die haar huldigen. Evenals zijn ambtsvoorgangers stelt de minister zich op het standpunt, dat voorlichting van gemeen telijke autoriteiten van regeerlngswege in den ruimsten zin geboden is. Daar het gebruik van bestaande particu liere woningen, in verband met bescherming tegen gassen, geheel te verwezenlijken zal zijn, mits de bevolking door behoorlijke voorlichting tevoren met de te nemen maat regelen vertrouwd zou geraken is de mi nister niet voornemens om den bouw van af zonderlijke gasdichte en bomvrije collectieve schuilplaatsen in overweging te nemen. De minister ontkent, dat de tegen lucht aanvallen te treffen maatregelen (eerste hulpdienst, ontsmetlingsdienst. voorbereiding van schuilplaatsen ca.) ten laste van het rijk- zouden moeten worden gebracht. Het maakt een punt van overweging uit, in hoeverre hier een wetelijke regeling noodzakelijk zou 3(ln. Er zullen geen verdere benoemingen in dubbelrangen" geschieden; een desbetreffen de herziening der vredesorganisatiën is in bewerking. De minister heeft het voornemen om het erband tusschen de groote particuliere In- iustrieën en de Artillerie-inrichtingen aan ie Hembrug overeenkomstig hetgeen zijn oorgangers hebben verricht, te handhaven Nadat de nieuwe Rijksweg van Amsterdam •iaar het Gooi ook over het gedeelte tusschen Naarden en de Hakkelaarsbrug in den loon "an dit Jaar in gebruik zal zijn genomen, zal alle doorgaand verkeer geheel buiten de •oonnallge vesting Naarden om worden ge leid. Gemeld wordt, dat ook aan den Minister van Defensie dr. Deckers, het Witte Mobih- satlekruis zal worden aangeboden. De heer Deckers heeft destijds veel aan raking gezocht en gehad met de gemobih- seerden in den omtrek van Eindhoven. Menigmaal is hij als spreker voor hen op- ■treoen. De Minister zal het Kruis in ontvangs: tornen nemen op de bijeenkomst van de Haagsche afdeellng van den Natlonaien Bond „Het Mobil Isatiekruis” in den Dieren tuin te ’s-Gra venhage, op 11 Maart aa, Omtrent de werking van het thans vl- geerend Kon. besluit in zake de toelating tot de H. B. S', met 5-Jerlgen cursus wordt thans een onderzoek tngesteld. De Minister van Onderwijs is bereid over dit Kon. besluit, zoomede over dat van 8 Juni 1929, het advies van besturen- en leeraren organisaties in te winnen. Gezien de bezwaren, tegen laatstbedoeld Kon. besluit ingébracht, ligt het in zijn voornemen te ffevorderen, dat het niet op 1 Januari 1931 in werking treedt. To verlaging van bet maxlmum-getal leerlingen in de klassen der scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs zal de minister gaarne medewerken, zoodra de financieele omstandigheden dit gedoogen Moeder: „MarletJe, hoe kon Je tante zeggen, dat ze dom is. Zeg haar, dat het Je spijt." Marlet Je: „Het spijt me, tante, dat U dom bent." dan de teruggedrongen tranen willen los breken. zouden de tang ingehouden klachten Zijn borst ontvlieden? Neklonin én Barewitsch waren beiden zonen van de Russische vlakte, van den grooten heiligen Stroom, van Moedertje Wolga. De opwinding van het wederzien had zoo iets als een schemer van vreugde op hun ernstig voorhoofd gespreid. Nu zaten beide mannen in dit kleine ka mertje, aan de wankele tafel Wladimir Neklonin vertelde, hoe men zijn huis ver nielde, dat hi) van dat oogenblik af niets, absoluut mets meer van zijn vrouw of kin deren gehoord had. Toen in isumrudnoje het ongeluk ge schiedde, woonde Maria bij familieleden in Moscou, maar alle opsporingen naar haar waren vruchteloos gebleven hi) wst dus niet of Marja met de kinderen nog op tijd had kunnen vluchten of zich verbergen.... Misschien dwaalden ook zij door de wereld terwijl ze geen dak boven hun hoofd hadden. Zoo vertelde Neklonin. Barewitsch, de reus, balde woedend zijn groote. sterke vuist hij treurde met Neklonin en zocht naar woorden van^ troost Hi) be tuigde zijne vreugde over he.'toéval, dat hun thans zoo onverwacht te zamen had ge bracht. Hier onderbrak Neklonin hem „Zeg toch niet „toeval". God heeft het zoo beschikt, God alleen." De reus knikte gewichtig en knikte nog eens.Meent u werkelijk, dat God het zoo beschikt heeft?" mompelde hi) zachtjes.... Tegelijkertijd greep hij met een zwaar moedige beweging in den zak van zijn af gedragen tas en trok een lang, dun touw te voorschijn. Plechtig tafel op de over hem zat. Het touw was c aan het eene eind waren dicht en vast tegen elkander vele knoopen gelegd. De blikken van beide mannen ontmoetten elkander. „Barewitsch 1” Dat klonk als een noodkreet. Langzaam trok Neklonin zijn hand terug van het geknoopte touw.... het scheen wel dat hij het niet wilde aantaken. Er was ook een verschrikkelijke geschie denis aan dit touw verbonden. Barewitsch had dat koord gevonden op de puinhoopen van zijn geluk.... de handen van zijn 'onge vrouw waren er mee vastgebonden geweest, aan het onteerde lichaamHij had dat touw van de doode iosgemaakt.zonder tranen.... zonder te vloeken.... kalm.... Dat stuk touw had hij aan zijn hart verborgen en toen hij de doode begraven had was hij stil van zijn vernield huii weggegaan En nu had zone wraak reeds evenveel menschenlevens genomen, als Tr knoopen lagen n dat lange, dunne touw. Over onge veer een derde gedeelte van de geheele lengte reide zich knoop naast knoopvast en methodisch.... in een onverbiddelijke rij. „Dat heb ik gedaan,” zei Barewitsch langzaam en zijn stem klonk dof en droe vig.... „En u, excellentie?" Neklonin schudde huiverend het hoofd. „Ik wil geen wraak... ik wil 'slechts de vrijheid voor ons volk.” „Zoo.(J hebt dus uw vrouw en kinde ren reeds vergeten „Mijn God.... neenl....** Beide mannen zwegen en staarden treurig voor zich uit. De oogen van Barewitsch keken even som bei als te voren zijn v ngers klemden zich om het vreeselijke symbool van zijn leven. Op het gelaat van den Goddelijken Ver losser aan den wond blonken tranen...» Te Westmaas (Z H.) Is een aanslag ge- nleegd op een meisje, dat er gelukkig goed is afgekomen De 29-Jarige L. 8. uit Nleuw-Beierland had eenigen tijd verkeering gehad met mej T. B.. in betrekking bij den landbouwer R te Westmaas. Het meisje had. aldus de Telegraaf, een einde aan de verloving ge maakt. Gisteravond heeft de dader zijn vroeger meisje bij de boerderij opgewacht HIJ sprak haar aan. waarop een woorden wisseling volgde. Even later bracht hij het meisje een paar steken met een mes toe ZIJ kreet- een snede over het gelaat en over de kin. Ook haar mantel en een shawl ble ken bij onderzoek messneden te vertoonen Het mets Ie gilde en schreeuwde, waarop dr dader het op een loopen zette. De getrof fene bloedde hevig en aanvankelijk vreesde men het ergste. De arts, dr De Reus, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, verbond het meisje, dat daarop naar haar ouder lijke woning werd vervoerd. De polltie had met het zoeken naar den dader spoedig succes Hij is hedennacht te Zwijndrecht gearresteerd. Barbier tot zijn bediende: .Loop als d. weerga naar huis en zeg. dat mijn vrouw niet op me hoeft te wachten, daar ik mijn beer Van Winkel zijn baar moet knippen!" Thans is de naam bekend geworden van het groote Britsche luchtvaartconcern, dat onlangs in Engeland geformeerd werd, van welke plannen ook in dit blad tnede- deeline werd gedaan. De groep die voldoende macht zou bezitten )om de geheele Britsche vliegindustne op tei koopen, heet de „Air craft Investment (Corporation Ltd." Aan het hoofd staat Andrew Holt, de bekende bankier, die enkele iaren geleden in ons land een grooten Fokker kocht, waarmede hij privé-reizen door Europa maakte. Over de juiste plannen der groep is nog mets bekend, wél. dat ze reeds de controle heeft over verschillende vliegtuigfabrieken u> Enge land. Wladimir Neklonin was gekleed als een klein koopman. Hi) droeg een korte pels, een las zooals men in net Wolga-vebied draagt en een geborduurd Russisch hemd. Ziin baard had ni) laten groeien en de haren waren volgens Russische mode geschoren. Hij geleek veel op een handelaar, die door de steppen naar de Kirgiezen eaat, om daar vee te koopen. Alleen de stramme houding, de losse vrije beweging en de scherpe blik der grijze oogen zouden kunnen verraden, dat hij een verkleede officier was. Het was Januari van het -.aar 1918. De. toestand was ellendig. Het volk werd open lijk door de nieuwe machthebbers tot op stand en gewelddaden opgehitst de massa volgde gewillig en keerde zich tegen alles, wat tevoren als verheven grootsch en eer lijk werd aangeprezen. Met biizonder harts tochtelijke hardnekkigheid vervolgde men de voormalige officieren. Zoo kwam heti dat m dezen tijd duizen den en duizenden officieren zoo verschil lend mogelijk gekleed, onder vreemde na men en voorzien van valsche paspoorten, in het land rondzwierve*. Op verschillende plaatsen ontplooiden zi) de vanen, om alle getrouwen van het oude Rusland weer bij een te roepen aan den Dom, in Orenburg, in Oeralsh en Astrakan en in bet verre koude Siberië. Wladimir Neklonin bevond zich te O. om een samenzwering tusschen den hoofdman der Kozakken van Astrakan en Kornilow tot stand te brengen. Tegen den avond had hij in een klein stadie zijn ouderen wapenbroeder Alexej Iwanowitsch Barewitsch aangetroffen. Nu zaten de vrienden in het kleine kamertje bijeen, waar Neklonin tenminste voor dezen nacht onderdak gevonden had. Het was een donkere, langwerpige kamer met vuile muren en een smal venster, dat uitzicht gaf op het half-duistere binnenplein. Het meu bilair bestond uit een oud smal ledikant van grenen hout, een dito kast, een tafel en drie stoelen. Een ijzeren waschtafel com pleteerde dit primitief meubilair. Aan den muur tusschen kast en tafel hing een kleine spiegel, waarboven drie stoffige rozen van geel papier prijkten. Boven het bed tegen den muur was een klein schilderijtje Be vestigd, een donkere Christusfiguur blikte goedig en ernstig uit het smalle gouden lijstje. Een benauwd walmende petroleum lamp wierp haar flikkerend lilht op de beide mannen. Ritmeester Barewitsch stond recht op in volle lengte voor Neklonin. de breede :n gebogen, half in de Intusschen schijnt het drukken en ver- koopen van deze pornografische lectuur rus tig door te gaan. Naar wij vernemen, is het Grieksche stoomschip .Mariëtte dat onder zjjn vroe- geren naam „Eugenia" van November 1928 tot Augustus 1929 heeft vastgezeten tegen de zeewering bij het postkantoor van Den Hel der. gistermiddag na volbrachte reparatie te Amsterdam, op eigen kracht naar zee vertrokken. De reis gaat naar Griekenland BU de in beslag neming van nummers van „De Zwarte Kat", is er op gewezen, dat de drukker een vooraanstaand lid van den Vrijheidsbond te Gouda was. Het liberale weekblad „De Vrijheid schrijft nu: Het Tweede Kamerlid mej. Westerman heeft den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid de volgende, vragen gesteld: I> het den minister bekend, dat een der hoofdgevels van het Ned. Paviljoen op de a.a. wereldtentoonst ailing te Antwerpen het opschrift „Pays Bas" draagt? Acht de minister het niet rxxxizakelijk. het Opschrift dusdanig te doen wijzigen, dat boven het woord .Pays Bas" het woord Ne derland komt te staan? lengte voor Neklonin. schouders een weinig naar voren het donkere sombere gezicht L. schaduw. Alleen de zwarte oogen lichtten droevig op uit deze donkertie en hun blik noorde iemand diep in het hart. Men zag het direct deze oogen hadden graag vele tranen ge schreid. maar de ijzeren wil van dien man had ze teruggedrongen naar het hart.... zi) In het Algemeen Politieblad brengt de Commissaris van Politie te Heerlen ter ken nis, dat volgens bekomen Inlichtingen mo menteel in Nederlend nader adres onbe kend verblijf houdt de opllchtster Maria Kaiser, geb. Commercon, geboren te Spiesen Saarbrucken. 25 Juni 1897. Zij noemt zich ook wel Ruth Kaiser of Bostel von Burch- ardt en geeft voor, dat haar moeder de laatste afstammelinge uit het geslacht As bach uit het Saargebled is. Maria Commercon pjeegt veelvuldig met vliegtuigen te reizen, waarin zij dan met voorname personen connecties aanknqoot. om daarna met de families van deze personen de kennismaking voort te zetten, zoedosnde trachttende zch in die kringen in te dringen. Voorgevende een groot vermogen te bezit ten "n hiervan in Nederland op eigen terrein een ziekenhuis te willen bouwen, heeft hij 1* ee architecten om vervaardiging van bouw teekeningen en kostenberekening voor deze inrichting verzocht. In een geval Is bekend geworden, dat zij bij afwezigheid van den echtgenoot, de huis vrouw heeft bewogen tot afgifte van 30 R.M.. waarmede zjj verdwenen is. Vermoed wordt dan ook, dat zjj de aangeknoopte connecties zal misbruiken om haar opllchterspraktljken voort te kunnen zetten. Reeds eenmaal werd zij wegens bedrog en diefstal tot gevangenis straf veroordeeld. aanleiding van het telegram uit van 5 Maart, meldende, dat de Petroleum Maatschappij den benzineprijs met 5K cent verlaagde, heeft Aneta zich tot de Bgtaafsche Petroleum Maatschappij hier te lande gewend. De directie van d< Bataafsche Petroleum Maatschappij deelde aan Aneta mede, dat ■leze prijsverlaging een gevolg is van dt •igoureuze prilzencampagne. welke door de Standard Oil momenteel in Nederlandsch- Indië wordt gevoerd. He» aanstaand optreden van den dlrec teur-generaal bij den Waterstaat heeft een wijziging van de Rivierenwet in voorberei ding doen nemen, teneinde dezen bevoegd te kunnen maken tot het verleenen van vergunningen op grond van deze wet. Dg vraag, in hoever aanleiding bestaal om btj aanbesteding van Rijkswaterstaats- werken in de bestekken rekening te houden met de nationale collectieve arbeidsover eenkomsten, maakt een onderwerp van be spreking uit In den Raad van Ministers. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het desbetreffend wetsontwerp, merkt Minister De Geer op. dat. nu gebleken Is. dat vele leden der Tweede Kamer, uit grondwettelijk oogpunt, tegen het ontwerp groot bezwaar hebben dit een omstandigheid is. waarmee in een gevai als dit, waarin het niet om een groot na tionaal belang gaat, te rekenen valt. Niet steeds kan voor grondwettelijke bezwaren, welke niet gedeeld worden, zon der meer uit den weg worden gegaan In- dien naar het inzien van den minister door de niet-totstandkomtng van dit ont werp een eminent algemeen belang werd gedeerd, zou het hem gewenscht voorkomen den strijd aan te binden. Zulks is Intusschen ditmaal niet bet geval. Het ontwerp komt tegemoe* aan een verzoek om een. terecht geconstateerd gemis van symmetrie weg te nemen, maar is practlsch van geringe be- teekenis. In deze situatie meent de minister dat het Grondwettelijk bezwaar van vele leden hem aanleiding behoort te geven op verdere behandeling geen prijs te stellen. Hij is dan ook voornemens het door vele leden gegeven advies te volgen en een intrek king van het wetsontwerp te bevorderen. geweldig Atnerikaansch 'n eendekker van C_ vluchtwijdte en 66.000 kg. totaal -wicht, met plaats voor 160 passagiers, 'an dit type zouden direct vier toestellen jelijk op stapel worden gezet. De maat- __.iappi), die de toestellen zou bouwen, heette de General Development Corporation, waarvan leider was een zekere dr. Christmas. Het feit, dat zelfc zeer serieuze vakbladen een uitvoerige beschouwing aan het Amen- kaansche monster-ontwerp wijdden, wekte met weinig vertrouwen. Naar de „New York Times” nu bericht, is de geheele onderneming een mislukking geworden. De maatschappij was zuiver denk beeldig, en het noodige kapitaal om haar op te richten, was met te vinden. De laoneK waar de toestellen het leven zouden aan schouwen, moest nog gebouwd worden. De onderneming is een mislukking geworden door het gering vertrouwen dat haar leider, dr. Christmas wekte, die reeds vroeger aan het hoofd stond van ondernemingen die zich huxmIcc gelukkig ontwikkeld hebben» Op 25 November van het vorige iaar, des morgens te omstreeks half elf, vervoegde zich een inspecteur van politie, vergezeld van twee rechercheurs, aan een perceel aan den Aalsmeerderweg te Amsterdam. Zi) had den opdracht, volgens artikel 8 bis van de (Oterijwei een onderzoek in de woning van M. iq te stellen die verdacht werd van over treding van genoemde wet. De mannen der wet, die gewapend waren met een bevelschrift van den burgemeester van Amsterdam, vonden de woning echter gesloten. Op dat oogenblik kwamen de beide zoons van M., resp. 20 en 21 iaar oud. en groenten handelaar van beroep, ter plaatse. De inspec teur van politie toonde het bevelschrift van den burgemeester en eischte toegang tot de woning, tot het instellen van een onderzoek. Na een langdurige discussie waarbu de politiemannen de :ongelui trachtten te over reden de deur te ontsluiten, besloten zij zich ten slotte toegang te verschaffen. De beide rechercheurs gingen door een raam aan de achterzijde naar binnen, gevolgd door de zoons des huizes. Binnenshuis ontstond een vechtpartij, de jongelui wilden een huiszoeking verhinderen. Een der rechercheurs kreeg een paar stom pen tegen zijn oog, en de inspecteur, die zijn mannen te hulp schoot, werd achterover ge trokken. Ten slotte had de huiszoeking toch plaats, en een lotenjlijst werd in beslag genomen. Gisteren hadden de beide broers zich voor de Vijfde Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank te verantwoorden, de een wegens mishandeling van een ambtenaar in functie, de ander wegens belemmering. De Officier van Justitie vorderde tegen beide verdachten een gevangenisstraf van’ 'J maanden. Uitspraak 2o Maan. Gistermorgen had te Roosendaal op de Bredasche Baan een ernstig ai.to-ongeval plaats. Een luxe-auto van de ramVte B. uit Breda, waarin mevrouw B. haar zoontje en een dienstmeisje waren gezs.en, m^est dicht oil Roosendaal een boerenwagen pas seeren. Daai de weg ter plaatse zeer glad was. slipte de auto. Mevr B die den auto bestuurdOr^remde sterk, doch non niet ver hinderen. db4-^e wagen van den weg gleed en In een sloot terecht kwam. Van de Inzit tenden liep het dienstmeisje ernstige ver- wondkigen op. Het zoontje van mevr. B. kreeg eenig letsel aan de handen, doch dit was niet van ernst4-en aard. Mevr. B. zeil bleef ongedeerd. De auto werd zwaar be schadigd. De Bank van Engeland heeft haar discon to van 4)4 pCt. tot 4 pCt. verlaagd. Met Ingang van heden is de rentestand door de Directie van de Nederlandsche Bank N.V. als volgt samengesteld: Wisseldisconto verlaagd tot 3J4 pCt-, pro messendisconto verlaagd tot 4 pCt beleening

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 19