r De Langendijker Groenten-Centrale DE PAROCHIE ASSENDELFT a 1 VerAaderinA ONDERWIJS Cdlèerneenc Uit de begroeting van Onderwijs K. en W. „Wat is er Ar men- eegt. ge- de Toe- eer wij nu weer den aanvang der 16e te eihouden rondvraag werd druk alzoo In den ■j drank Musea te Leiden De voorzitter zegt, dat de handel Hospita George, breekt Echtgenoot er komen oei rijn om rljjk aan te Juni aljn een op beer fan_ Ke veren zullen brengen en dat mag getuigen van prent van Joannes Assendelver, voorstel- St. Maarten te Echternach, elk In de 'memorie van antwoord aan de Eerste Kamer wordt het volgende medege deeld: Het ia mij een genoegen u afgevaardigden en Bestuur welkom te heeten op onze alge meene vergadering. ^Het verheugt ons ten zeerste dat steeds de opko- ver- genoegen gegeven. w onveranderd vastge- steld en den penningmeester dank gebracht, nadat de commissie t_.-1— - - Dat bet Ryksmneeum van Oudheden te Lelden zeer voldoende zou zijn gehuisvest, ontkent o* Minister. Het ligt In de bedoeling om. wanneer het oude Academisch Zieken- i uis geheel bulten gebruik zal zijn gesteld, dit tot ethnogralisch museum te doen Inzich ten. niets liever wil. dan op de veiling koopen, mits veiroeldS^daV de exploitatierekening er maar voldoende producten komen ><aar vermciucn 1 dit is tn de eerste maanden niet altijd bet geval. Spr. is niet bang voor strijd met den handel, als men maar op zijn eigen schen kon rekenen. De handel is tegen afschaffing van de bonnen, alleen, omdat er niet altijd genoeg op de veiling te koopen is. Ook de heer Swetsman (Koedijk) bepleit afschaffing. De heer Wagenaar (Koophandel) dat, als in het voorseizoen de aanvoer niet beter geregeld is, men de bonnen niet mis sen kan. Anders zou er zonder bonnen, uit de hand gekocht worden. De prjjs van de kool voor Amerika zou hooger geweest zijn, als de aangevoerde kool van betere kwaliteit was geweest. Wjj kunnen dus nog niet buiten de bon nen. Tot half Januari kwam er zoo goed als geen goede kool. Als dit zoo blijft, moet de handel uit de hand koopen. Bpr. wyst erop hoe nadeelig het is, als er in ’t begin zooveel slechte kool naar het buitenland gaat. De handel kan niet, zonder bonnen, zoolang er geen maatregelen geno men worden voor 'n geregelden, goede aanvoer. De heer Tromp (H. Hugowaard) betwist, dat bonnen noódig zijn. Als men niet op de Gisteren vergaderde te Hensbroek de Lan- tendüker Groenten-Centrale. De vergadering was zeer druk bezocht Da voorzitter, de heer 8. d. Boer, houdt de openingsrede, waaruit we het volgende citeer en: - In genoemd Jaar verleende heer Gerrit van Assendelft bij privilegie van den ten Maart aan zyne oud-schepenen het recht oca kerk meesters te benoemen. Zooals gezegd, hiermede werd het admi nistratief beheer der kerk geregeld. Waar schijnlijk had de benoeming van kerkmees ters vroeger aan den heer gestaan. Nu kwam zy aan de oud-schepenen, d.w. z. aan bet collegie, dat gevormd werd uit de telken jare aftredende, niet terstond herkiesbar, leden der schepenbank. Zjj mochten echter niet zichzelven tot kerkmeesters benoemen. Zeker omdat daardoor het toezicht op het beheer van de kerkelijke bezittingen zou kunnen verzwakt worden. Het privilegie, waargede tegelijk nog eenige andere gegeven werden, kostte den Assendelvers 44 „ponden groeten Vlaemscb geit”. De bepaling, dat de schout en de pastoor geen bier of andere dranken mochten tappen, had zeker niet aan de bedoeling beantwoord. Zestig jaren later werd het verbod om drank te tappen uitgestrekt to allen, die bij het kerkhof woonden. Ongeveer In dezen tyd, in 1448, zooals van Heussen verhaalt „uit een geschreven boek van dit convent (St. Maria in Sion te Be verwijk', t welk ons door den meer ge noemden heer Augustinus Hoppenbrouwer ter hant is gestelt", is broeder Bero tot prior van het zooeven genoemde convent verko zen en in die bediening bevestigd door de priors van Amsterdam, broeder Nlcolaes, paep en prior van Haarlem en broeder Hendrik, prior van Assendelft. Er moet hier cjus in dien tijd een klooster bestaan hebbent Romer noch Bots, vermelden het: geen vmksoverlevering spreekt ervan, geen enkel spoor is overgebleven. Toch schynt er een soort klooster te rijn geweest, en wel van Beggynen; misschien niet meer dan een samenwoning van vrome vrouwen, geiyk die meer werden aangetrof fen, maar toch stellig Iets dat naar een klooster geleek. Vennoedeiyk heeft het niet ver van de pa rochiekerk gestaan. Zeker is. dat ten tyde van den genoemden pastoor Beyert. het door hem bewoonde huis nog onder den npam van het „Bagynehoff" bekend stond. Waar de vrome bewoonsters beland zyn, daarop kan geen antwoord gegeven worden. Iets later, in 1487, treffen wy weer een wet- teiyk voorschrift aan, dat betrekking heeft op het kerkeiyk beheer, nJ. aangaande de voor dracht en de benoeming van een koster. By privilegie van heer Claes, d.d. 28 Sep tember van genoemd jaar. stond deze heb recht om een koster voor te dragen aan de Ingezetenen af. In het jaar 1472 was voor het kosterambt eene „ordre” door kerkmeesteren vastgesteld, waarin tevens een Inventaris der kerkgoede ren was opgenomen geworden. Daaruit biykt, dat de kerk een behooriyken voorraad kerk sieraden en gewaden bezat, een bewijs, dat parochie en kerk belden niet In bekrompen geldeiyke omstandigheden verkeerden. In 1494 werd de herderlijke bediening waar genomen door Mlchaël Claesz. als vice-cureyt, die toen 40 jaren oud was. Meer is van hem niet bekend. Zoo Is ons verhaal genaderd tot de 16e eeuw, het op maatschappeiyk niet veel min der dan op godsdienstig gebied zóó zeer be wogen tydvak dat de wedergade er van te vergeefs In de geschiedenis wordt gezocht: het tüdvak van de godsdienstige scheuring van het westen, de opkomst en de ontwik keling van het protestantisme !n zyn vierder lei vorm van Anabaptisme, Lutheranisme, Calvinisme, Anglicanlsme; het tijdvak van Europeesche maatschappelyke beroeringen, «•at ons vaderland betreft, veroorzaakt door achteruitgang van vele bedryven. als gevolg van burgertwist, gepaard met plundering en vernieling, uitputting der vermogende klasse door overdreven zucht naar pracht en weelde, geëindigd met eene geheele omkeerlng op geestelijk en wereldlijk gebied, zooals de historie er slechts weinig te aanschouwen geeft. Het eerste belangrijke feit dat zich om streeks het begin van dit tijdvak tn de paro chie voordoet, raakt de kerk. Hoewel het niet gelukt is eenlg bescheid omtrent den bouw er van op te sporen, is er toch reden om aan te nemen, dat zij tn eeuw reeds bestond. Er bestaat eene Saenredam, zelf een lende „Boerendans rondom de kerk te Assen delft” van 1596 De kerk Is daarop byna in haar geheel te aanschouwen en wij mogen ons verzekerd houden dat Saenredam, die evenals zyn zoon Pieter (schoon minder dan deze) zich vooral bezighield met tiet teekenen en schilderen van kerken de kerk zyne ge boorteplaats in hoofdtrekken getrouw weer geeft. Is dit zoo. dan biykt uit die teekenlng, dat de kerk in 1597 er nog zoodanig uitzag, dat zij toen reeds een paar eeuwen oud kon zyn. Over de inwendige Inrichting is bekend, gelijk blijkt uit de even te voren vermelde „ordre ende last van den coster” van het jaar 1472. dat er de volgende altaren waren: Het Hoog-altaar, het H. Kruis- en O. L. V.-altaar In eene lijst van landerijen waarop zake lijke rechten ten behoeve der kerk gevestigd waren van vóór 1646 worden vermeld: Het 8t. Jacobs-altaar. het 8t. Anthonius- altaar, het St Anna-altaar. Eene geheele verandering naam der altaren. In 1509 (of misschien iets vroeger in 1508), had de heer van Assendelft een glas aan de kerk aldaar gegeven. Dit zal waanschyniyk beteekenen: een geschilderd g!p'<aam. Wat het voorstelde en hoe lang het 8t Odulphus- kerk alhier tot sieraad strekte, daarvan is nergens aanteekenlng gevonden. leden aan kan moet men alles vry geven. Er zyn bestuursleden van vereenlglngen, die hun heelen voorraad in eens verkopen! Schaf de bonnen af, dan kan men constatee- ren, wie fraude pleegt. Nadat nog meerdere voor- en tegenstan ders aan het woord waren geweest, werd aangenomen de bonnen te behouden met 703 tegen 626 stemmen en 100 blanco. Volgend voorstel van Koedyk komt in be handeling ,JDe West” stelt voor om te komen tot een onderlinge koolverzekering tegen brandscha de, uitgaande van de L.G.C. Toelichting .De West" is van oordeel dat een onder linge verzekering van uit de L. G. C. voor de leden een groot voordeel is. Praeadvies van het bestuur: Wanneer blykt dat meerdere vereenigin- gen hieraan willen meedoen, acht het Be stuur het 't best, dat uit die vereenigingen een commissie wordt gevormd, welke de zaak onderzoekt en uitvoert. De heer Visser (Koedyk) licht dit voorstel toe. Besloten wordt in dezen zomer gegevens te verzamelen, of het mogeiyk is een onderlinge verzekering te stichten. Vervolgens een voorstel van ,De komst" (Zuid-Scharwoude) Dat het bestuur der L. G. C. zal onderzoe ken in hoeverre het mogeiyk is om te komen tot het vormen van een fonds tot pensioe- neering der tuinders. Het tracht dit doel te bereiken als volgt: 1. Het onderzoekt hoeveel georganiseerde tuinders de aangesloten vereenigingen telt. 2e. Hoeveel tuinders jaariyks afvloeien, wanneer het pensioen werd uitgekeerd na 15 jaar georganiseerd tuinder te zyn geweest. 3e. Daarna schryft het bestuur een prys- vraag uit voor dengene, die met het beste voorstel komt,- hetwelk tot uitvoering kan worden gebracht. Het bestuur preadviseert dat wanneer biykt, dat meerdere vereenigingen hieraan willen meedoen, uit die vereenigingen een commissie wordt gevormd, welke de zaak onderzoekt en uitvoert. Uitvoerig wordt dit voorstel door den voorzitter toegelicht, waarna ook nog de heer Kramer (Z.-Scharwoude) er een lans voor brak, zelfs In dichtvorm. Besloten wordt, dat het bestuur van de L. G. O. een onderzoek zal instellen naar het aantal en de leeftijden der aangesloten le den, waarna op een volgende vergadering de zaak bezien zal worden. Medegedeeld wordt door den voorzitter, dat de tulpenveiling als geslaagd mag wor den beschouwd. Verzocht is door enkele le den van de Langendyker afdeellng van van bloembollencultuur, om in een veUlngscotn- tnissie benoemd te worden. Dit is door het bestuur gaarne toegestaan. r een badplaats: er iemand in?” „Neen, ik geloof, dat twee huurders, die nog niet betaald hebben, bezig zyn uit te breken.” Van de alleroudste geschiedenis der ge meente Assendelft valt, gelijk van zóóvele anderen, weinig mede te deelen. Een Ro- melnsche sterkte zal het begin van haar ontstaan wel niet geweest zyn en of dit reeds in de eeuwen der christeiyke jaartel ling plaats greep, mag worden betwyfeld. Zeker Is het. dat haar oorsprong zich vry ver In de middeleeuwen verliest. Hoe Assendelft er in den aanvang heeft uitgezien is een vraag, waarop met een wel- nigjfe fantasie en aangenomen, dat haar ont staan in de 7e of 8e eeuw moet worden ge zocht. een bevredigend antwoord kan gege ven worden. Vermoedeiyk verschilde de toen malige gedaante niet zeer veel van de te genwoordige. De nog aanwezige «e*dyk en de overbiyfselen van bedijking aan den west kant. de dyk langs de Nauëmasche vaart en de scheidlngsdijk aan de zyde van Krom menie. zullen in dien ouden tyd niet hebben bestaan. Denkt men deze en het later ont stane IJ, iteg. dan zal de tegenwoordige vorm in hoofdlijnen vry wel met dien oude ren overeenstemmen Het Wy kerm eer zal een diepe kom geweest zijn aan den voet der duinen, waarin het van deze afkomende water, zich verzamelde: aan de westzijde zal waarschyniyk een scheidlngssloot hebben be staan op de plaats, waar nu de Kil (meer noordelijk de Ham genaamd) gevonden wordt, welke misschien met het Uitgefster en het Strijkermeer beiden, in gemeenschap stond; ten noorden zal de grens ook wel een sloot geweest zyn en ten oosten was het waarschyniyk het Twlske (thans de Nauër- nasche vaart). Omstreeks 1288 wordt Assen del ft voorge steld als gelegen binnen één dykrlng met Krommenie en Westzaan De herhaalde in braken der Noordzee, welke de Zuiderzee en het IJ deden ontstaan, brachten het zee water in de onmiddeliyke nabyheld, en toen na verloop van tyd het IJ, de steeds smal ler wordende strook grond, welke het van het wykermeer gescheiden hield, was door gebroken. was Assendelft aan alle kanten door wateren omringd, die zich aan de zuid en westzijden aanhoudend ten koste van de aangelegen gronden uitbreidden. Het spreekt vanzelf, dat men al heel spoe dig op verdediging tegen den watervyand be dacht was en zoo is het alleszins aanneme lijk, dat op het einde der 13e eeuw reeds een bedyklng. zy het dan ook nog slechts een lage kade, welke ten minste In den zo mer het water bulten houden kon, aanwezig geweest Is. ’Men neemt aan, dat Assendelft in de 7e 6f 8e eeuw ontstaan zou zyn. Hiervoor pleit, dat van een van de vrome voorgangers van Karei den Groote de kapel alhier heeft ge schonken aan den H. Willlórordus. eersten bisschop van Utrecht, ten behoeve van diens abdij te Echternach. welke schenking door den genoemden bisschop Willem, by brief van 28 December 1063 nader bevestigd werd. Er was dus In de dagen van den H. Willi- brordus alhlér een kapel en bygevolg was er ook een. waarschyniyk kleine, kring van be woners. die van deze kapel gebruik gemaakt zullen hebben. Het oudste overbiyfsel In betrekking tot het godsdienstig leven der oude Assendelvers, is te vinden in het zoogenaamde (nog aan wezige) Assendelver voetpad, dat even ten zuiden van Spaamdam aan het Spaame begint en naar de kapel van Schoten loopt. Lang voor het ontstaan van het IJ, in elk geval vóór de doorbieklng van de ströok land, eertyds gelegen ten oosten van het voormalige Wykermeer en waarvan de te genwoordige polder Buitenhuizen het pover restje is, moet dit voetpad ontstaan zyn. Anders had het voor de Assendelvers, als weg geen beteekenis. Met zekerheid weten wy dan. dat er ten tyde van Karei den Groote alhier een kapel aanwezig was en dat deze aan de abdij van Echternach geschonken werd. De Holland- sche Graaf Dirk m maakte er zich meester van en zyn opvolgers Dirk IV en Floris I hielden haar in bezit, tetdat zy In 1063 aan de rechtmatige eigenaren. Utrecht en de abdy van voor de helft, terugkeerde. Het duurt geruimen tyd. Iets omtrent de kapel vernemen, n.i. tot om streeks 1120, toen zekere Rothairdus presbyter was. die aan de abdy van Egmond grond te Assendelft vermaakte. De kapel was toen zeker tot parochiekerk verheven, anders zou zy geen eigen priester hebben gehad. Wie vóór Rothairdus de bediening hebben waargenomen, daarvan is geen spoor te vinden. In 1156 ging de kerk met eenige andere kerken van de abdy van Echternach. voor zooveel zy deze toebehoorde, aan den Graaf van Holland over, tegen afstand aan die abdy van 120 gemeten lands op het eiland Schouwen. Waarschymijk heeft de Graat haar terstond weder overgegeven aan de abdij van Egmond. en. in aanmerking genomen de nauwe betrekking der Hollandsche graven tot de abdy, is dit zelfs zeer waarschyniyk; eenig bewys daarvoor, is echter niet te le veren. Zooals met de meeste andere parochiën hier en daar het geva! is. komen nu eenige zeer groote gapingen voor in de geschiedenis van Assendelft. Het was inmiddels een schout-ambacht geworden. Eerst in 1375 wordt weder een pastoor (curatus) vermeld te weten Diederlck van Hogendorp, waarschyniyk dezelfde, die om streeks 1360 zyn kerk van Callantsoog ver wisselde met die van Sybekarspel. Hy was hier nog in bediening in 1833. Tusschen 1382 en 1405 wordt van Assen delft niets byzonders gemeld. In dit laatste jaar. den 5en Juli, werd door Heer Barthout, die In 1400 zyn schout-ambacht van Assen delft tot een vrije heeriykheld verheven zag, een privilegiebrief gegeven, waarin de merk waardige bepaling voorkomt: „Dat de pastoor geen tapper mocht zyn en dat door niemand van zynentwege dit bedryf mocht worden uitgeoefend.” Wij mogen veronderstellen, dat de bepa ling gericht was tegen een bestaand gebruik, dat wellicht In misbruik was ontaard. Het kan ook zyn. dat anderen, die zich door het bedriil des pastoors benadeeld zagen, hierover by den heer hadden geklaagd en dat deze daarom het verbod uitvaardigde. Merkwaar dig is de bepaling daarom vooral, dat het ons nu zoo vreemd In de ooren klinkt, van een pastoor of een ander priester te hooren gewagen, die zich bezig hield met het ver- koopen van bier en andere dranken. En toch is het gebruik in onze mlddeleeuwsche pa rochiën niet zoo heel vreemd te .noemen. Eerstens, omdat eene bepaling heeft bestaan, dat elk, die tot een kerk behoorde, eene zekere hoeveelheid bier aan de kerk moest leveren Men weet niet of dergeiyke bepaling hier geldende is geweest. Zoo ja, wat was dan natuuriyker, dan dat de dorpspastoor te zy- nen huize, voor of nA de H. Mis aan zyn parochianen, die soms, ja In den regel van verre moesten komen om hun godsdienste plichten te vervullen, de gelegenheid ••ff bood, bier of anderen verfrisscj}enden drank te gebruiken. De koffie was hier nog niet bekend en de pastoor kon toch al dat bier, hetzy ten behoeve der kerk, hetzy tot zyn eigen voordeel verstrekt, zelf niet opdrinken. ▼an bet jaar 1457 vinden wy een maat regel van admlnistratleven aard vermeld, waaruit mag worden afgeleid, dat de paro chie toen reeds eenige belangrykheid oezat en dat het beheer der kerk e a aan bekwame banden behoorde te worden toevertrouwd. Brandgevaar De beveiliging tegen brand aan 's Ryks kunstverzamelingen, historische gebouwen, monumenten, archieven, enz. is een onder werp van voortdurende zorg, in de eerste plaats dergenen, die geroepen zyn daaraan dageiyks aandacht te geven. Voor de kunst verzamelingen zyn <flt de museumdirecteu ren. die op dit gebied verantwoordeiyk en deskundig zijn. trouw, dat allen weldoordacht hunne dachten naar deze vergadering weer eensgezind willen. Dat zal zeker onze organi satie ten goede komen. Nogmaals harteiyk welkom en ik verklaar de vergadering voor geopend. Medegedeeld werd, dat de heer Valstar wegens ongesteldheid niet aanwerig kon zyn. Verder was Ingekomen een brief van de Provinciale commissie, waarin geadviseerd werd om voor wratziekto-vatbare aardappe len andere soorten in de plaats te stellen o.a. de Bevelanders. De notulen waren nagezien en geheel in overeenstemming bevonden met de genomen besluiten. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wy het volgende ontleenen: Jaarverslag over 1929 Blijkens het jaarverslag kan met dank baarheid worden teruggezien, op wat 1929 voor den Tuinbouw bracht. Het vriezend weer in het begin van dat jaar was oor zaak. dat de kool voor goede prijzen van de hand kon worden gedaan. Een goede sa menwerking tusschen Tuinbouw en Handel bleek door den goeden maatregel, dat ook de Tulnboouw het recht kreeg een keur meester aan te stellen om bulten de veilings- centra contröle uit te oefenen, om te voor komen dat z.g. „bokkool” (bevroren kool) in consumptie wordt gebracht, waardoor ook aan den Tuinbouw schade zou worden toegebracht. Het begin van het seizoen was slecht, de kasproducten bulten beschouwing gelaten. Het besluit om ook den rabarber te vellen in plaats van uit de hand te doen verkoopen. is met succes geslaagd, ofschoon het product door den langen winter eenige weken te laat was en de prijzen zeer laag waren. Op 14 Juni zyn de eerste vroege aardappelen aan gevoerd, een datum welke in geen tien jaar was voorgekomen; ook voor dit product wa ren de pryzen door dezelfde oorzaak te laag. De belangryke vroege aardappelteelt is niet loonend geweest. w Van bospeen waren de pryzen goed, zoodat deze cultuur loonend was. De vroege kool heeft in doorsnee een goeden prys opge bracht en vormde een loonende cultuur. Wat betreft het product van de verwarmde wa renhuizen, was de tomaten-teelt loonend; de prys van de koude-kas-tomaten was slecht. De hoogste tomaten-prys bedroeg in f 60—f 70 per 100 K G. Italië met voor tomatenteelt gunstig klimaat is groote concurrent. Van uien was de brengst matig en daardoor de prys hoog. In het najaar was van Deensche kool de prys zeer laag en van ropde en gele kool redeiyk. Geconcludeerd kan worden, dat de sel- zoenmaanden van 1929 niet best zyn weest. voor de meesten slecht. Het kwantum winterkool was volgens inventarisatie-cyfers. zoo groot als het nog nooit geweest was. Van de L. G. O. waren de cyfers van to- taal-lnventarisatie op 15 Dec. 1929: Roode kool in 1929 97554 wagon, in 1928 791 wagons, in 1927 485 wagons, in 1926 1028 wagons. Gele kool in 1929 84714 wagon, in 1938 1282 wagons, in 1927 824 wagons, in 1926 1181 wagons. Deensche kool In 1929 1364 wagons, In 1928 735 wagons, in 1927 875 wagons, in 1926 894 wagons. Uien in 1929 20414 wagon, in 1928 125 wagons, in 1927 62 wagons, in 1926 148 wag. Peen in 1929 4954 wagon, in 1928 31 wagons in 1927 18 wagons, in 1926 38 wagons. Totaal in 1929 3441 wagons, in 1928 2364 wagons, in 1927 2264 wagons, in 1926 3289 wagons. Over geheel Noord-Holland waren de in ventarisa tiecyfers op 15 Dec. 1929: Roode kool 43.875.450 K.G., gele kool 17983250 K.G., Deensche witte kool 50.447.050 K.G., uien 7.534950 K.G., peen 2.683.400 K G. De voor raad winterproducten in NoordHolland be droeg 12252 wagons in 1929;' 9817 wagons in 1928 7132 wagons in 1927; 1023654 wagon in 1926. Het lang ultbiyven van de vorst was oor zaak. dat ook de groote aanvoeren aan de veilingen uitbleven en nlet-volwaardlg goed werd aangevoerd. Dit is te betreuren, omdat goede kool, in het begin van de campagne de wereld ingezonden, juist de vraag naar het goede product bevordert. Reeds meer malen is daarom het idee geopperd om het verplichtend te stellen, dat b.v. voor Januari een zeker percentage van den voorraad ge veild moet worden, al is het dan voor een zeer lagen prys. Wat het bonnenstelsel betreft, staat de~ L. G. C. zoo goed als alleen, wanneer zy overgaat tot uitvoering van het besluit om na 31 December van ieder jaar geen bonnen meer af te geven; het is daarom niet goed een dergeiyk besluit te nemen. Uitgegeven zyn in November 60 bonnen, in December 643 bonnen elk groot 1000 K.G. (het vorig jaar resp. 82 en 492 bon nen). De proeven met het veilen van vroege kasproducten en bloembollen kunnen ge slaagd, genoemd worden en geven hoop voor de toekomst. Dank wordt gebracht aan de Ver. voor Bloembollencultuur voor de samenwerking en aan het bestuur van de Boerenleenbank te Broek op Langendtlk. door wiens bemiddeling van de Centrale Ralfelssenbank te Utrecht een crediet van f 100.000 verkregen werd, benoodigd voor het uitbetalen van de bloembollen. Herinnerd wordt voorts in het jaarver slag aan de vernieuwing en verbete ring van gebouwen en terreinen, by de veiling behoorende. Het aantal aange sloten vereenigingen bleef stationnair op 14 met totaal 1393 leden. De aanvoer bedroeg in 1938 576’4 wa gon van 10000 K.G.; in 1929 643*4 wagon. Ofschoon de aanvoer grooter was. bedroeg dë \jpbrengst toch belangrijk minder. De ontzet bedroeg n.l. in 1928 f 4298861.77 tegen F 3724188 34 in 1929. dat is dus een ver schil van ruim een half millioen. Het te kort ’-is in hoofdzaak ontstaan door de lage aardappelprijzen; de aardappelcam- pagne geeft reeds een verschil aan met het vorig jaar van ruim 4 ton. Naar aanleiding van een vraag door den Wit, werd voorgelezen een schrijven het centraal bureau, waarin verslag werd 'gegeven over de gevoerde reclame in 1929. die 69000 heeft gekost. De heer Kloosterboer uit St Pancras gaf een uiteenzetting van de redenen, die hem genoopt hadden aks bestuurslid te bedanken Rekening en verantwoording van den pen ningmeester komt daarna aan *de orde. De heer de Vries uit St. Pancras vraagt de onderhoudskosten te verdeelen over inge zetenen uit meerdere gemeenten en betreurt, dat men in Holland vreemdelingen overal alles laat zien. De 1- over De het bestuur De voorstel Koedyk wordt ten slotte verworpen met 926 tegen 383 stemmen en 100 blanco. Hierna werd 1)4 uur gepauzeerd, gedu rende welken tyd gezamenlijk het middag maal werd gebruikt. Na de heropening is aan de orde het voorstel van Koedyk. „De West” stelt voor de bepalingen voor het vellen onder U.C5. te bespreken. De heer Swetsman Jr. (Koedyk) zegt, dat de aanleiding hiertoe is. dat plotseling de aankondiging kwam onder U.CR. te vellen. Dit besluit trad op een willekeurigen dag in werking voor de bewaarkool. Nog steeds is het voor vele aanvoerders een vraag: moet ik veilen onder het merk, of moet ik een gebrek op het bordje zetten. Het trekt de aandacht, dat het U. C. B. merk zoo weinig in de pryzen tot uitdruk- king komt. Spr. vraagt een leidraad, aan welke voorwaarde een product moet voldoen om onder U. C. B. geveild te kunnen worden. Wat beteekent dit merk voor de uien? De voorzitter antwoordt hierop, dat dit U. C. B.-merk reeds op andere producten was Ingevoerd, maar op de winterproducten was tot dien dag niet gelet. De verplichting is zoo soepel mogeiyk op gelegd en ontstaan, doordat een koopman, die een party goede waar had gekocht en een verklaring noodlg had, die op deze party niet verkrygen kon. Dat het zich niet in den prys uitdrukt, geldt zeker niet voor de Deensche witte; voor roode en gele zyn er dagen, dat het ook merkbaar scheelt. Spr. zegt, dat het U. C. B.-merk het eeni ge redmiddel is. Geen koopman durft het meer aan, goede en minder goede producten door elkaar te verzenden. Wil het goed zyn, dan moeten alle produc ten onder het merk geveild worden. Niemand heeft nog teleurstelling van dit merk onder vonden. Onder het merk valt de goede kool, zooals elke vakman die kent. Daar niemand meer het woord verlangt, biyft de zaak zooals ze is. Tegeiykertyd worden behandeld de beide volgende voorstellen. a. Om na 31 Dec. geen bonnen meer verstrekken. Toelichting: ,JDe West" acht uitvoering van het ver leden jaar genomen besluit gewenscht. Praeadvies van het Bestuur: Het Bestuur is van meening dat het uit voeren aan het besluit .geen bonnen meer”, als éénling zeer onvoorzichtig zyn zou, om dat gezien de aanvoer, de koopman niet vol doende op de veiling kan koopen, en wy dan in allerlei moeilijkheden zouden komen. ,.De Tuinbouw” te 8t. Pancras stelt voor: Het besluit der Algemeene Vergadering van 1929 .jia 1 Januari geen bonnen meer”, worde direct uitgevoerd. Toelichting: „De Tuinbouw" is van meening dat er sinds verleden jaar niets is veranderd in de verhouding van de L.G.C. tegenover De Vierbond, begrypt daarom niet waarom be stuur L. G. C. verleden jaar volkomen met het voorstel accoord ging en thans bezwaren maakt. Praeadvies van het Bestuur: Zie preadvies punt D. van .De West”. Uitvoerig licht de voorzitter het stand punt van het bestuur toe. In Januari werden voor 26 wagons kool bonnen verstrekt in Februari voor 58 wa gons. Het niet uitgeven van bonnen zou ons In groote moeilijkheid brengen. Vorig jaar werden na 7 Maart geen bonnen meer verstrekt, toch waren er leden, die zonder bon kool uit de hand verkochten. De heer Madderom (8t. Pancras) beweert, dat ’t met de bonnen meer achteruit dan vooruit gaat. Het gaat nooit zoo goed, als wanneer alles geveild wordt. Wanneer de bonnen werden afgeschaft, kwam er toch genoeg aan de veiling en kon de koonman toch zijn kwantum koopen. Maar de priizen zouden dan beter zyn. De heer Hoogland (8t. Pancras) Is niet bang, dat de menschen naar Noord-Schar- woude zullen gaan, als ze geen bonnen krij gen. Zijn ve dan bang, dat de handel zttn orders elders plaatst? Bpr. is bang dat als de bonnen weg gaan, strijd zal met Koonhandel". Maar wat is er bereikt, zonder strijd met „Koophandel?” Spr. uit er zyn verwondering over, dat de voorzitter nu een ander geluid laat hoqceo dan twee jaar terug. Er zyn ook goed geslaagde voorvellingen gehouden. Daarvan is er weer een op 14 Maart as. z Van de gebruik geifAakt. De heer Dirkmaat deelde mede het aantal wagens dat nog voorradig was op 6 Maart 1930 292 wagons roode kool (263 vorig Jaar), 343 wagons gele kool (600 v j.), 594 wagons witte kool (244 v. j.), 89 wagons uien (47 v. j.), 22 wagons peen (19 v. j.); totaal 1339 wagons (1173 v. J.). De doorsnee-pryzen waren als volgt: Roode kool: Jan. 1928 f 1410; Febr. 1928 f 1720: Jan. 1929 f 576; Febr. 1929 f 1022; Jan 1930 f 395; Febr. 1930 f 513. Gele kool: Jan. 1928 f 855; Febr. 1928 f 1140; Jan. 1929 f 374; Febr. 1929 f 650; Jan. 1930 f 418; Febr. 1930 f 597. Deensche witte kool: Jan. 1928 f 490; Febr. 1928 f 405; Jan. 1929 f 542; Febr. 1929 f 991J* Jan. 1930 f 155; Febr. 1930 f 159. Uien: Jan. 1928 f 1375; Febr. 1928 f 1435; Jan. 1929 f 1018; Febr. 1929 f 1038; Jan. 1930 f 178; Febr. 1930 f 125. Peen: Jan. 1928 f 617; Febr. 1928 f 600; Jan. 1939 t 414; Febr. 1939 f 437; Jan. 1930 f 175; Febr. 1930 f 160. De heer Balder (Broek op Langendyk) vraagt, waarom de L. G. C. geen beslissing heeft genomen voor de aardappelsorteering. Hy is bang, dat zulks nu over onze hoofden door Het UjC3. zal beslist worden. De voorzitter zegt, dat over deze maten nog geen overeenstemming bestaat. Mocht hier een voorstel komen dan komt dat eerst by de leden. Burgemeester Kooyman dankt voor de uit- noodiging en de eer de gemeente Hensbroek aangedaan door dit congres daar te houden. De marktvoorzltter, burgemeester Slot van Broek op tangendyk, gaat nog even in op de aardappelsorteering. Tevens brengt hy hulde aan den heer 8. de Boer als voorzitter en als veilingslelder. Nadat de heer de Vries nog gevraagd had op de veUingbrief jee voor de belasting vooral de juiste getallen te mogen ontvangen, stuit ds voorzitter met een woerd van dank de vergadering. De volgende vergadering aal gebonden worden te Zuld-Scharwoude. Hierna werden de ingekomen voorstellen behandeld. Door het bestuur wordt voorgesteld om ten hoogste 1/10 pct. van den omzet beschik baar te stellen voor reclame. 1/30 pet voor de algemeene en 1/30 voor de speciaal Noord-Holl. reclame. Aldus werd besloten. ^De West" te Koedyk stelt voor: Om „de Vierbond" te reorganiseeren of op te heffen. Toelichting: Het is het gevoelen van „De West" „De Vierbond" niet volledig aan zyn dl beantwoordt. Praeadvies van het bestuur: Het bestuur acht het ’t best om de rege ling te houden zooals het thans is, doch dat de besluiten die genomen worden gelyktydig worden ingevoerd. De heer Zut van de West bepleit ophef fing, omdat de aangenomen besluiten toch niet uitgevoerd worden. (Bedoeld werden voornamelijk de besluiten Inzake bet bon- henstelsel). Door meerdere leden werd uitvoerig ge pleit om onafhankelyk van den Vier bond de op deze algemeene vergadering genomen besluiten uit te voeren. Breedvoerig werd de vraag besproken of de tameiyk losse band, die de 4 velllngver- eenlgingen byeen bindt hechter moet wor den of losser. Beide meeningen vonden ver dedlgers. Na langdurige niet altijd even duide lijke besprekingen wordt zonder hoofde lijke stemming het praeadvies van het be stuur aanvaard, aangevuld met een motie van de West (Koedyk) luidende: „Het be stuur der L. G. C. boude er rekening mede, dat niet dan in hooge noodzakelijkheid wordt afgeweken van de hier genomen be sluiten.” Koedyk „West" stelt voor om geen witte kool meer te snyden. Toelichting „De West" is van oordeel, dat het niet snyden van witte kool, gezien de laatste twee jaar, geen belemmering is voer een goeden handel. Praeadvies van het bestuur: Het bestuur acht het 't best om de rege ling die het vorig jaar door „De Vierbond” genomen is, te handhaven. Ook hier volgden langdurige besprekingen. De heer Swetsman Jr. verdedigt het niet snyden van de witte kool. Zyns Inziens geeft dit toch geen beeld van de kwaliteit der party. Hij herinnert aan een vroeger genomen besluit, dat de handel de doorge sneden kool ook zou betalen. De voorzitter wil de soepele regeling van tegenwoordig handhaven. Daarby is het een ieder vrijgelaten, al of niet zijn kool te snyden. Wie op de 1000 K.G. één kool snydt, en daarop verkoopt, verkoopt zonder eenige risico. Als men niet snydt. is alle risico voor rekening van den bouwer. Het voorstel Koedyk afgevaardigden zoo velledig mogeiyk c men, hetgeen wel een bewys is, dat deze gadering aller belangstelling heeft. 111 't byzonder burgemeester Slot en de Imeeen Balk, Dtrkmaas, Wagennaar en Kra- mer. Welkom wil ik heeten de genoodigden v. Dië, Kaizer en burgemeester Koopman van Hensbroek. Myne heeren. het seizoenjaar 19291930 zal weer spoedig ten einde zyn en kunnen wy onze rekening opmaken. Ik vrees, dat velen zullen sluiten met een nadeelig saldo en dat is wel te betreuren. Wanneer wy de kasproducten buiten be schouwing laten, heeft het jaar zich ingezet mat lage pryzen voor de vroege aardappelen, wat een algemeen product is. Van de zomerkool waren de prijzen goed. vroege peen was ook vrij goed, doch dat zijn geen algemeene producten, zoodat lang allen daar niet van geprofiteerd hebben. De kPttjs van de herfst-witte kool was laag en ook de uien zette zich in met een zeer lagen prijs. De roode en gele kool bleven vry goed in prijs, waar tegenover de Deensche witte kool ook zeer laag In prys stond. Het weer was in de eerste helft van Fe bruari helder en koud en de roode en gele kool werd graag gekocht voor iets betere prij zen; uien en peen en Deensche witte echter bleven en zyn nog steeds zeer laag in prijs. Van de uien zoo zelfs, dat ze het uitzoeken niet waard is. In slechte tijden wordt er nog al eens ge zocht naar middelen om het bestaan zekerder te maken. In herinnering wil ik brengen de jaarver gadering van 1923, ’t jaar, dat er van tuin- dersnood gesproken werd. Toen stond er op onze agenda het voorstel van Zuldscharwou- de, om reclame te maken voor onze produc ten. opdat meer afzetgebied verkregen werd Het reclame maken veor onze producten heeft in deze enkele jaren een grooten vlucht genomen. Was het eerst provinciaal, al heel spoedig werd het landeiyk uitgevoerd? Het geld daarvoor werd eerst by elkaar ge bracht door vrijwillige bydragen, doch is spoedig overgegaan in een vaste bydrage, hetgeen thans door den geheelen tuinbouw van Nederland wordt gedaan. Thans wordt by gedragen in de algemeene reclame 1/30 pet. van den vellingomzet, wat een aardig bedrag vertegenwoordigt. Het reclame maken voor onze producten is thans al zoo doorgedron gen, dat het zeker geen bezwaar zal opleveren als binnen afzlenbaren tyd 1/10 pelt van den omzet gevraagd wordt, want het heeft vol komen beantwoord aan het doel, waarvoor het was opgezet. Meer afzetgebied is verkre gen en daardoor heeft het ons groote voor- deelen bezorgd. Ook is het misschien wel goed om een wy- ziging te brengen ka ons bedrijf- Het aal zeker aanbeveling verdienen, om zich niet zoo afhankelijk te stellen enkel van de winterproducten. Het bewaren van de kool in den winter aal steeds een groote factor biyven In ons bedrijf, maar toch zal het zeker goed zyn om daarby ook andere factoren te hebben, die onze bedrijfszekerheid verhoogen. Myne heeren, dan is ook voor onze bedrijfs- zekerheid een eerste voorwaarde, dat wy onze producten zoo goed en zuiver mogelijk aan voeren. Het vorige jaar hadden wy een punt op oase agenda, waarin voorgesteld werd om al onze goede producten te vellen onder het merk van het U. C. B. Dat voorstel werd goed ontvangen en Is met algemeene stem men aangenomen. J Het veilen onder het merk heeft met de bloemkool goede resultaten gehad, d.wx. dat het zich in den prijs uitdrukte. Ook met de winterkool gaat het thans heel goed, omdat kool geveild onder het merk U.CJB. «en goeden prys opbrengt. Het’dterkst kwam dit naar voren met de Deensche witte voor verzending naar Ame rika, kpol zonder het merk bracht steeds be duidend minder op dan de kool die het merk kon dragen, zoodat er dan ook veel kool on der het merk is geveild. Ik geloof wel, of liever ik weet, dat er dit jaar de volle aandacht aan geschonken is en dat de verpakking en verlading al heel wat beter zyn gegaan. Laat het dan ook ons aller oase producten zoo zuiver m< voeren en het liefst zooveel mogelyk onder het merk van het U. C. B. Het verstrekken van bonnen, waarvoor wy het vorige jaar ook een punt op de agenda hadden, om die na een zekeren datum niet meer te verstrekken, hetgeen ook aangeno men is, is zeker veelzydlg besproken, waar dan ook reden voor was. De reden waarom toch weer bonnen wor den verstrekt, staat in het jaarverslag, zoo dat ik daar niet op behoef terug te komen, maar wel wil ik opmerken dat het verkoopen uit de hand nog al te veel in de menschen zit. Ik geef toe, dat de gelegenheid de gene genheid schept, maar toch wil ik het hier nog eens uitspreken, dat het vellen van onze producten het systeem is, de beste verkoop- gelegenheld voor onze producten. I Dit nqoet by allen meer en meer doordrin gen, dan hebben wy van de bonnen, al war den ze verstrekt, geen last meer. Wanneer wy enkele jaren terugkyken. dan is het vellen van onze producten al buiten gewoon veel verbeterd, maar toch 18 het wel noodzakeiyk, dat wy er steeds op wyzen. Want nog al te veel zyn er artikelen, die njen gewoon uit de hand verkoopt, zelfs zon<Ier bon, al noem ik enkel maar de veldgele kool, andyvie, rammenas en mischien nog wel meer. Het is voor den koopman buitengewoon moeilyk of laat ik liever zeggen onmogelyk om la de eerste maanden, vooral December en Januari, een goeden wagon kool op de vei ling te koopen: als daar nog eens in voorzien werd, waren wy zeker op den goeden weg. Goede producten moeten de wereld tn. vooral in het begin van de campagne, dat geeft reclame, en dat zal de vraag naar ons product bevorderen. Mijne heeren. als heuglijk feit wil ik hier mededeelen. dat thans het loop- en fietspad Koedyk—Sint Pancras in wording la l .Thans zyn de gemeen te-best uren van Koe dyk en Sint Pancras tot overeenstemming gekomen en. wordt bet werk thans met j bekwamen spoed uitgevoerd. Hiervoor toe tuigen wy hun onzen harteiy- ken dank. Wy hebben het vorige jaar groote uitgaven gehad, maar toch zuilen wy met genoegen onze bydrage in de kosten offeren, daar het zeker een groot marktbelang la Myne heeru. onzz agenda is niet zoo uit gebreid en belangryk als bet vorige jaar maar toch zQn er ook nu weer vraagstukken, die onze volle aandacht verdienen bet woord ia aan de afgevaardigden en ik hoop en ver- heer Swetsman Sr. (Koedyk) vraagt enkele posten inlichtingen. gevraagde inlichtingen worden door naar geno rekening wordt len penpln„- - commissie tot nazien der rekening verslag had uitgepracht. We vermelden-dat de exploitatierekening I over 1929 sloot met een etodrijfer aan las- I ten en baten van 3954390. in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2