1 HET IS DOELTREFFEND IN EN OM ALKMAAR ^vcuiderfttei hi I HET WIT-GELE KRUIS MIJN HARDT’S HET BERGERBOSCH De Lange De Moraaz te Alkmaar Huga Horloges f' SURSUM COK DA” te SCHOORL TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 8 MAAKT 1930 PROVINCIAAL NIEUWS Een tijdig protest STADSNIEUWS MARKTNIEUWS 'ii Bezoekt de Boom- en Bloemkweekerij FA ILLISSEMENTEN werken __L1 i om overtollige kasgelden te storten in rekening-courant bij de Firma De bekende schaatsenrijder W. Kos overleden ZAADMARKT 94 Onze speciale afdeeling Optiek, Zaadmarkt 58, levert U brillen met en zonder medisch advies BRILLEN vanaf f 2.- coaipl. - PINCE-NEZ vanaf f 2.50 caapl. Ouden van dagen of zieken, laat uw -bril bij U in huia aanpessen. Wij komen op verzoek gaarne persoonlijk bij U aan hub door geheel Noord-Holland Geslaagd Zondagssluiting Apotheken Liefdadigheidspredikatie De Piepkuikenmarkt W8B iaoc ■ne^exkwr, dw»r» door bet Blofemlstenpatroons-Vereeniging BERGEN Tiedrei&d door een verkeersweg Bioscopen te Alkmaar Alkmaarsch Bloacoop-Theater Langestraat Koning der Koningen. Op ter Stille Omgang te Amsterdam N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” v. h. JAN DE VRIES ZaadmarkJ ALKMAAR Telefoon 324 waarvoor een rente van •t de Ford ver- Is de wijk-kr sarn ie 2% pCt. vergoed wordt, «onder berekening r*n onuet piavMa ken zijn behalve ’s Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. rijen waar N B. Door het Alkmaarsch Comité zijn convocatie^ verzonden aan alle onderafdee- lingen voor de voorbereldlngsvergaderlng In Alkmaar op morgen. Zondag 9 Maart. Niemand ontbreke.' TABELLARISCHE KASBOEKEN, na 8 tot 88 kolommen, met aitalaande hoefden. Van Putten Oortmeijer PATGLOP stond ■al werkers, 1 metselaar, 1 opperman, 8 pakhuis knechts, 3 schilders, 11 sigarenmakers, 1 tuin man. 1 schipper, 9 timmerlieden, 52 losse arbeiders. Geplaatst: 5 grondwerkers. 1 kantoorbe diende, 1 lettersetter, 1 metselaar, 3 opper lieden, 1 sigarenmaker. 4 steenbikkers, 8 losse arbeiders, 1 winkeljuffrouw. Alkmaar, 7 Maart 1930. De Directeur voomoemd, ED. v. d. HEUVEL. van den heer B. Hoek, directeur Plantsoenen, terwijl Mr. Leesberg. R ft De heer C. G. Hartland, geboren alhier, slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het candldaatsexamen voor elec- trotechnisch ingenieur. In dit De terwijl ook de op den voorgrond tredende rollen Gedeponeerd is de eenige uitdeelingsUjst in het faillissement van Alb. J._ Verbeek, chauffeur-monteur. Cur. M. A. Schenkeveld; geen uitkeering (behoudens verzet tegen de ze uitdeelingsUjst) Op as. Zondag 9 Maart zal de apotheek van den heer H. J. F. Wanna. Rltsevoort 5, geopend zijn; de andere apotheken zijn ge sloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apothe- Zondag as. zal de Zc:reerw. Heer C. Vis. Rector van het Fiusgest.cht. in de 8t. Jozef kerk onder alle H.H. Missen een collecte hou den ten bate der St. Vlncentius-vereenlglng Het behoeft geen betoog, dat wy nu reeds van harte deze collecte in de milddadigheid van de St. Josephparochianen aanbevelen. Al Is het niet zoo n strenge winter als vorig jaar, er wordt toch nog veel armoede, openlijk en in stilte, geleden. Den nood van den ongelukkigen medemensch De bekende schaatsenrijder W. Kos, k hedenmorgen omstreeks half tien, na een ernstig ziekbed van 15 dagen, op jeugdigen leeftijd overleden. AANBESTEDING Hedenmorgen werd door den heer D. Saai, architect, aanbesteed: A het bouwen van een rljwielbergplaats. 2 bovenwoningen en b IJ beboerende werken, aan den Stationsweg. Ingekomen 9 biljetten: J. Bakker 27.500; R. K. Koppen en Zoon 27.300; A Verbeme 26540; J. Huiberts 25.850; N. van den Idsert ƒ25830; H. Koorn 25 650; C. de Graaf 24 950; Koot en Van der Molen 24.480; A. Tip 24500, allen te Alkmaar woonachtig. B Glas-, verf- en behangwerken. Ingekomen 9 biljetten; W. Friedt 2735; J. de Leeuw 2100; J. Gilles f 2095; W. Hoebe 2020. J. P. Lan- gendljk 190Ó; J. den Boer 1865; J. Visser 1850; J. Geels 1485; Nljman en Zonen 1480, allen te Alkmaar woonachtig. Men ziet, het hier opgenoemde bevat reeds een rijk program van actie, hetwelk echter alleen verwezenlijkt kan worden, wanneer ieder katholiek gezinshoofd, ge drongen door den plicht der ware christelijke naastenliefde naar het ernstig vermanend woord van onzen Bisschop, zich bij het Wit- Gele Kruis aansluit. Aller steun is noodig, omdat anders de financieele lasten te zwaar zouden gaan drukken, want de bedoeling is, een contributie naar draagkracht in te voeren, met een zeer laag minimum. Vermelden wij tenslotte nog, dat het Be stuur voor Alkmaar als volgt is samenge steld Voorzitter Dr. Mr. R. R. L. M. Brom berg. Secretaris: Notaris G. A. Verkade. Penningmeester: D. J. Woldendorp. Als geestelijk adviseur is door Monseig neur aangewezen Pastoor Micklinghoff. WARMENHUIZEN. 8 Maart Aange voerd: Gele kool f 6 20830. 2e soort 520 7.40; Roode kool 5.1010, 2e soort f 450 8.80; Deensche witte kool 11.80, 3e soort 0.601; Peen 1.10; Blauwe aard appelen 3. HEILO, 7 Maart 1930 ExportveUlng JSL WUUbrordus" Brusselsch witlof le soort 0.09—0.13, ld. 2e soort 0.05—0.08. Sprult- kool le soort 0.300.28, ld. 2e soort f 0.14 0.17 per kilo, Prei 0.35—0.44 per 10 boe. Boerenkool 1.802.70, Groenekool 6.40— 8.10, Roode kool 7.20—9.10 per 100 stuks. Ook vanmorgen waren aanvoer en koop lust op onze nieuwe markt weer voldoende. Er blijkt nu wel, welke schitterende gelegen heid deze marktplaats door de groote ruimte biedt. Alle kisten en korven kunnen gemakkelijk en goed zichtbaar neergezet worden, terwijl er nog overvloed van gelegenheid is, om de wagens te laden en te lossen. De aan voer was vandaag 42 H kist en 3 korven. De prijs f 1.42’4 per KG. ziekenhuizen. Behoeft hier betoogd, dat op dit gebied nog een arbeidsveld ligt voor onze eigen Natuurlijk kunnen deze twintig schoone zaken niet ineens, en niet overal bereikt worden. Het is zeer verstandige politiek zich aan te passen aan plaatselijke omstandigheden. La ten we als voorbeeld Alkmaar eens nemen. Er bestaat hier een bloeiende afdeeling van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis.” Nu is Alkmaar tot nog toe de eenige gemeente in den lande» waar een overeen komst is tot stand gekomen m/t een dergelijke neutrale organisatie. Door deze overeenkomst wordt aan het Wit-Gele Kruis een deel van de verschillende subsidies gewaarborgd, waar tegenover staat, dat de nieuwe vereeniging eenige zuiver zakelijke dingen als b.v. het magazijn van verplegingsartikelen aan het „Witte Kruis” overlaat. Daardoor kan de katholieke organisatie zich vooral wijden aan de meest urgente principieele zaken, als daar zijn het aan stellen van een katholieke vroedvrouw, van kraamverpleegsters en- verzorgsters; het organiseeren van een katholieke wijk verpleging en het bevorderen van een doel matige huisverzorging. Bovendien staat nog op het programma het iarichten van een lighal voor katholieken. q- het initiatief te nemen tot of door mede werking te verleenen bij het organiseeren en het doen houden van consultatie-bureaux; r. uitbreiding van het huishoudonderwijs in de richting van kinderhygiène en kinder verzorging s. het nemen en steunen van maatregelen, welke de gezondheidsbelangen van normale en abnormale kinderen kunnen bevorderen; L het actief deelnemen aan den strijd tegen het nieuw-malthusianisme. Aan zijn heerlijke, stille boaachen, waar door het bij andere dergelijke plaatsen zoo veel voor heeft, dankt Bergen zijn opkomst als seizoenplaats Het aantal vreemdelingen dat ieder jaar de zenuwsloopendc druk te van het stadsleven ontvluchtend eeni- gen tijd ons rustig dorp met zijn harsbe- geurde boeschen. komt bezoeken, stijgt ieder seizoen. Blijkens de vreemdellngenljjst van de „Badbode" vertoefden er 10 Aug. 1929 alhier niet minder dan 4669 vreemde lingen. waaronder 196 buitenlanders, terwijl In den loop van het seizoen 14719 verschil lende gasten korteren of langeren tijd In Bergen verbleven. Ook dit jaar blijkt de be langstelling voor Bergen dermate, dat reeds thans een groot aantal gasten voor het as. seizoen pension bespraken, terwijl tevens een belangrijk aantal gemeubileerde hulzen voor het zomerseizoen verhuurd zjjn. Laat men In Bergen vooral begrijpen, dat het ongestoorde natuurschoon de groote aan trekkingskracht Is voor vele vreemdelingen, en dat, met het behoud van dit natuur schoon. de toekomst van Bergen gemoeid is Het Bergerbosch Is een geliefkoosde wan delplaats voor Bergenaren en vreemdelingen Men vindt er de rust van de natuur, onge stoord door verkeerslawaai en stadsgetier. Den rust dreigt verstoord te worden door De strjjd voor het behoud van natuur, schoon is niet nieuw onder de zon. Door heel ons kleine Nederland wordt er een taaie strijd ■gestreden tusschen de steeds sneller voortschrijdende cultuur, die de uit breiding der volkshuisvesting noodzakeljjk maakt en het helaas nog maar a] te lang zaam baanbrekend besef, dat er van de schoonheid van ons land, vóór de algeheele Vernieling, wat gespaard moet worden voor Tiet nageslacht. Geen week gaat ervoorbij, of we lezen in de dagbladen een bericht van verdwijnende molens, van door verkaveling bedreigde schoone landstreken, van bosschen, die wor den weggekapt, van romantische plekjes, die ten doode worden opgeschreven, van natuur, schoon, dat geofferd wordt op het altaar van het moderne verkeer. In de eerste 25 jaren van de twintigste eeuw verloor ons land een groot deel van zijn natuurschatten en de Nederlanders uitgezonderd een handjevol bleven daar bij onbewogen toezien, zonder een enkele krachtige poging tot verweer, tot bescher ming van wat verloren dreigde te gaan. t Verblijdend is het te constateeren, dat de natuurwaardeering van dat ..handjevol’, tot resultaat heeft gehad, dat menig brok bedreigd natuurschoon behouden is gebleven; natuurschoon-behoud. Zoo ergens, dan geldt eenigingen verdient de dankbaarheid van heel het nageslacht. Nog meer verblijdend Is het echter, als de overheid zoon goede opvatting van haar taak blijk te hebben, dat zjj den particu lieren voorgaat in het goede werk van het natuurschoon-behoud. Zoo ergen, dan geldt het hier: Regeeren is vooruitzien. Dat het gemeente-bestuur van Bergen, met steun van Rijk en Provincie, het Ber. gerbosch als natuur-monument voor het na geslacht poogt te behouden, is al geen ge heim meer. Het aan te koopen boech wordt ten Zuiden vanaf „de Franschman" tot de Sparrenlaan begrensd door de spoorlijn van de tram Bergen—Bergen aam Zee, ten Noorden door de Sparrenlaan en ten Wes ten door het gebied van het Provinciaal Waterleiding-bedrljf. Het geheel vormt een driehoek, die eindigt by de z.g. hooge hoo rnen, zoodat ook de beroemde reigerkolo- nie, bijna de eenigste in ons land een deel van net door de gemeente aan te koo pen natuummnument zal vormen. Met ons zal ongetwijfeld heel Bergen dit loffelijk streven van het gemeente-bestuur om te voorkomen, dat in den loop van de jaren dit rijke boechbezit verloren zal gaan van harte toe juichen. Op de tweede plaats willen we heel in ’t kort iets zeggen over de inrichting van deze organisatie. In gemeenten, parochies of groepen van parochies kunnen afdeelingen van het Wit- Gele Kruis worden opgericht. De afdeelingen in hetzelfde Bisdom vor men te zamen de Diocesane Federatie. De Diocesane Federaties in de vijf Bis dommen in het Bisdom Roermond heet ze „het Limburgsche Groene Kruis” vormen de Nationale Federatie. De parochieele afdeelingen vormen dus de kern, waaruit het groote geheel federatief opgebouwd is. Om een denkbeeld te geven, welk wijd arbeidsveld voor deze afdeelingen openligt, vermelden we hier uit de model-statuten de lange rij middelen, die art. 4 aangeeft, om het doel der Vereeniging te bevorderen a. het uitlokken en steunen van maatrege len. te nemen door Overheid en Gezond heidsdienst, in het belang der volksgezond heid b. het houden van voordrachten en het verspreiden van populaire geschriften om trent gezondheidsbelangen c. het doen geven van onderricht in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken d. door het bevorderen van het onderwijs in de hygiëne in inrichtingen, welke hiervoor in aanmerking komen e. het aanstellen van gediplomeerde wijk en ziekenverpleegsters f. het beschikbaar stellen van verpiegings- artikelen en deze overeenkomstig de eischen der hygiëne bewaren g. het beschikbaar stellen van huisver zorgsters ingeval van ziekte van de huisvrouw; h. het nemen van maatregelen, welke het transport der zieken naar ziekeninrichtingen vergemakkelijken j. het uitoefenen van geregeld deskundig hygiënisch en prophylactisch toezicht in de woningen van on- en minvermogende tu berculoselijders, door middel van een aan te stellen huisbezoekster k. het nemen en bevorderen van maat regelen, die dienstig kunnen zijn om de verspreiding van tuberculose in het huisgezin en werkplaatsen, scholen en alle voor het publiek toegankelijke plaatsen tegen te gaan l. het verspreiden van populaire geschrif ten, het houden van populaire voordrachten en het op andere geschikte wijze bevorderen van de algemeene kennis aangaande tuber culose en hare bestrijding m. het bevorderen van een doeltreffende geneeskundige behandeling van on- en min vermogende tuberculoselijders n. de benoeming te bewerken van een R.K. vroedvrouw waar eenigszins mogelijk, en de gevestigden te steunen o. het instellen van een verpleging p. het doen geven van moeder-cursussen en de vorming van goede R.K. baken of kraamverzorgsters te bevorderen Br ontbreekt tot nu toe een achakel in len keten van katholieke organisaties, die 8441 het maatschappelijk leven omspant. Wij hebben eigen Stands- en vakorganisa ties, opleidingsinrichtingen voor de jeugd van bewaarschool tot Universiteit wij zor gen voor beoefening van sport en kunst in eigen kring onze ziekenhuizen worden, terecht als modelinrichtingen geroemd. Eén terrein echter lieten wij tot voor korten tijd aan neutralen zorg over dat der ver zorging onzer zieken buiten de eigenlijke KATHOLIEKE KRING De onlangs aangekondlgde, maar later uit gestelde lezing, welke de ZeerEerw. Pater W. van Djjk O.S.A. voor den Katholieken Kring zal houden over het onderwerp: .Bint Augus tinus en zijn Moeder", is nu vastgesteld op Woensdag 12 Maart as. Te verwachten is, dat deze avond door zeer velen zal worden bljgewooiul. En onderwerp èn spreker zijn waarborg voor eenige Ufen van Intens genot eu dichting. doet voortstappen door de enkele uren te voren het zijn heldensche uitwassen nog etaleerde, dat hen doet samenstroomen aan de Communiebanken van Amsterdams kerken om nieuwe sterkte te vinden voor hen dreef tot deze Aanrijding Gistermiddag om ongeveer half vijf had op de Dorpsstraat alhier een aanrijding plaats. De vrachtauto van den expediteur Waal kwam van het erf van het café Koopman afrijden, signaal gevende, toen uit de rich ting Alkmaar, met een vaartje van 40 K.M. een Fordje kwam aanrijden, van en be stuurd door den beer Tesselaar uit Alkmaar, ook zat een dame in den auto. De bots’ng kwapi nogal aan; werd tamelijk beschadigd. De auto werd naar een garage gesleept. De politie heeft de zaak tn ondersoek. het geloofsleven, dat moedige daad. Wanneer dan weer lange treinen uit alle oorden des lands het Centraalstation uren lang binnenrollen, dan weet ieder, dat in den duisteren nacht weer een geestelijke wajienschouw plaats heeft, die eenig is op de heele wereld. Een wapenschouw in den duisteren nacht! Dit jaar zal de gebeds-Intentie zijn: het behoud van het H. Geloof In Nederland. Duister zijn de tijden, duister als de nacht van den bedetocht. Maar die bedetocht In het duister van den nacht is een symbool. Waar zoovele mannen en mannen nog wel in vurig gebed voortschrijden door den duisteren nacht der tijden, daar kan het niet mis gaan, ook al zullen de storm vloeden van bolsjewisme en modern helden dom komen, want d a a r is het huis van het geloof gebouwd op hechten rotsgrond. Daar flikkeren in den duisteren nacht nog de tal- looze sterren, waarboven woont de Eeuwige, de Waker, God! Mannen nu, meer dan ooit; op ter Stillen Omgang! Gisteravond vergaderde de Bloemisten- patroonsvereenlging van Alkmaar en Om streken In hotel „De Nachtegaal" in Langestraat. Bericht van verhindering was ingekomen van de wethou der van Plantsoenen, eveneens de uitnood!- ging niet had kunnen aanvaarden. De voorzitter, de heer Smits, van Heiloo, opende de vergadering en heette de aanwe zigen. in 't bijzonder de afgevaardigden van ..De Hanze” en de pers, hartelijk welkom. Spr. herinnerde aan de verslagen van de vorige vergadering, die op 5 Januari in hef Noord-Hollandsch Dagblad" en 7 Januari In de „Alkmaarsche Courant" waren ge plaatst. waarbij In laatstgenoemd blad door den heer Hoek een onderschrift was ge plaatst en waarvan de voorzitter eenige lin nen aanhaalde. Dan werden door den secretaris, den heer Bruin, de notulen voorgelezen van een ge combineerde vergadering, gehouden onder voorzitterschap van den heer Endel. voor zitter van ..de Hanzc”. waar de bloemisten- natroons-vereenlging, de vereeniging van de handeldrtjvenden en tadustrieelen mid denstand en .41e Hanze” waren vertegen woordigd en ook de heer Hoek present was. Hieruit bleek, dat de heer Hoek, ver schillende hem kwalijk genomen feiten, had erkend, en waarbij deze had toegezegd, geen werk meer voor particulieren te zullen ver richten. De heer Goes secretaris van .de Hanze had er zich over verwonderd een ultnoodi- ging te hebben ontvangen voor een nieuwe vergadering; spr. had gedacht, dat de heer Hoek zich wel aan de gedane toezegging bob teilen aehoutaL Frotestvergadering In de advertentie in ons nummer van gisteren, waarin de pro- testvergadering werd aangekondlgd, die in ,X>e Rustende Jager" zal worden gehouden. In verband met de plannen, om door het Bergerbosch een autoweg te maken, 1 foutief vermeld, dat deze vergadering worden gehouden Maandag 14 Maart. Dit moet natuurlijk zijn: Maandag 18 Maart as. Spr. deelde mede, dat „de Hanze” even- tueele bijstand volgaarne zou verleenen. Spr. vroeg dan nog eenige inlichtingen be treffende de verrichtte werkzaamheden te Heiioa De heer Apeldoorn eveneens afgevaardigde van „de Hanze" informeerde, naar den aard van het bij die verrichte arbeid gebezigde personeel. De voorzitter deelde mede, dat bij Runae- putte de werkzaamheden waren verricht door den heer deRuyter onder toedicht van den heer Hoek. Dan werd door den secretaris een in 1928 aan den Raad gericht request voorgelezen. De heer Apeldoorn merkte op, dat men merdere positieve bewijzen moest bezitten, om succes te behalen. De heer Goes vroeg of het na de gedane toezegging door den heer Hoek nog is voor gekomen. dat werk bij derden werd verricht. De secretaris, het woord hierna verkrij gende, zeide. de vraag van den heer Apel doorn beantwoordende, dat o a. de volgende bewijzen aanwezig waren: dat voor de Floral la door de stadskweekerlj Afrikanen waren verstrekt geworden; dat een boom voor de Kennemer-auto- garage aan den stra.tweg. des avonds om -0 uur door 3 leden van het personeel van de eem plantsoenen, met behulp van gemeen te-materialen was gerooid geworden: dat de gelegenheid van de viering van jubileum van de Alkmaarsohe Politle-Sport- vereenigingen was versierd geworden, ter wijl eerst bij bloemisten prijsopgave was gevraagd; de versiering van het Landbouwhuis. ter gelegenheid van de opening hiervan, was door den heer Hoek verricht geworden;- met Kerstmis, was een spar In de Hout gerooid geworden, uit een gazon vandaan, waarvan de schoonheid zoo totaal werd ver nietigd. voor het verkrijgen van een kerst boom voor het Stadsziekenhuis enz. De heer Goes meende, dat het bestuur deze feiten aan de besturen van de beide mid- denstandsvereeniglngen moest doen toeko men. om een standpunt te bepalen, hetgeen we'd toegezegd. Een voorstel van het bestuur, om aan den Raad ten request met de feiten te sturen, werd mef algemeene stemmen goedgevon den. De voorzitter sloot herna, onder'dank aan de pers, de vergadering. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING Veiling van 7 Maart Appelen f 13.90—18.20 per 100 pond. Boe renkool f 2.605.50 per 100 stuks. Bieten 180, Gelekool 3.30—4.40, Knolselderte 12.40—18.20 per 100 stuks. Prei f 1.40—3.#» per 100 bos. Rabarber 1318, Radijs f 3.60 per 100 bos. Roode kool f 3.608.10 per 100 KG Selderie 2.60 per 100 boa. Spinazie per bakje van 8 KG. f 1.732.01. Spruiten 10—26. Uien f 1.40—2, Wortelen 2.20 per 100 K G. Witlof I 5.60—8.80, Idem XI f 2 50—4.80 per 100 pond OBDAM. 7 Maart 1930 Bericht van de Coop. Tuinbouw- en Handelsvereenlging „De Tuinbouw” 1300 Roode kool f 530—7.30, 18000 Gele kool 6 30—750. 3500 Deensche kool 130—1.70, 2700 Uien 0.70—L HEM. 7 Maart 1930 Bericht van De Zuldar-Kogge Wittekool f 1.252, Gele kool 535—6.50, Roode kool 8, Wlnter- jannen 3.708, Present Engel. 2150, Prei 130—530, Witlof 4-13 et. per kilo. ALKMAAR, 8 Maart Fabrieksboter, le soort I 0.951-07%, 2e soort f 0.850.95; eieren, groothandel f 4.50650; eendeieren f 4.50. ALKMAAR, 8 Maart. Veemarkt 33 paarden f 300—350; hitten f 100—300; 18 melkkoeien f 300400 334 nuchtere kalre- renf834; fokkalveren f 1430; 39 vette schapen f 3646; overhouders f 3836 5 schrammen f 37; 44 biggen f 28—35; 1 bok f 4. Handel matig. bosch heen, welke weg in de laatste zomer- zitting van de Provinciale Staten in het Prov. wegenplan is gebracht. In bijlage 17 deelden Ged. Staten van Noord-Holland mede, dat, hoewel de Hoofdlngenleur-Direc- teur aanvankelijk vanaf „de Franschman" zich een anderen verbindingsweg gedacht had, thet den te maken Provincialen weg. die van den Laan weg te H. Hugowaard door de Diepsmeer naar Koedijk en Bergen ge projecteerd is, doch dat hij zich ten slotte vereenIgd heeft met het denkbeeld, om dien weg vanaf „de Franschman" in het door de gemeente aan te koopen bosch, den duin- voet te laten volgen tot het begin van den Sëhoorlschenweg, aan het einde van de Breelaan. Wie kent niet dit ongerepte gedeelte van het Bergerbosch, grenzend aan de in heel het land bekende Sparrenlaan, die door den ge- projecteerden verkeersweg dreigt doorsne den te worden? Wat wandelen er steeds veel vreemdelingen des zomers in deze omgeving, waar de scha duwrijke plekjes nooden tot een rustig zitje onder het hooge boomendak. De slinge rende boschpaadjes met de naakte boomen- wortels, de verbrokkelde walletjes, die de Vlnkebaan tot een zoo idyllisch plekje ma ken, de oude boomstammen, met guirlandes van frisch-groene slingerplanten getooid, de elastische boschgrond. met een zacht mos- tapljt bedekt, zij lokken den wandelaar naar dit rustige oord, waar zjj, voor eenoogen- blik hun werkzaamheden vergeten en de zuivere lucht hun longen kunnen laten binnenstroomen. En nu dreigt deze rustige plaats door een autoweg bedorven te worden; het ééne, groote bosch dreigt In twee kleine stukken gesplitst te worden, waar de rust uit ver bannen is. Het lied der vogelen aal stommen of overstemd worden door motor- geknal en claxon-geschreeuw; de zuivere luch, met sparren- en kamperfoeliegeur be zwangerd, zal vergiftigd worden door alle en benzinedampen. Dat mag piet! Dat zal niet! GEMEENTELIJKE DIENST DER WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING Districts- Arbeidsbeurs Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werk nemers uitsluitend van 912 uur en Maan dag- en Donderdagavond van 7—8 uur. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de volgende werk zoekenden zijn ingeschreven: 3 bakkers, 1 bankwerker, 2 betonwerkers, 2 bloemisten, 2 boekbinders, 1 boerenarbeider, 7 chauffeurs. 14 grondwerkers, 1 ketelmaker, 2 letterzetters, 1 loodgieter, 2 mach, houtbe- van Petrus en Judas heel de film door blijven boeien. Naast kunstvol spel geeft deze film cok menig staaltje van knappe masia-regic te bewonderen. De muzikale illustratie paste zich over het algemeen waardig aan bij het ge beuren op het witte doek. Waar we reeds eerder uitvoerig over deze film schreven, willen we ons van verdere beschrijving onthouden. We wlllem hem echter aanprljzen als ten film, die veler aandacht ten volle ver dient. Voor de eerste maal bracht het A. B. T. gisteravond voor een nagenoeg volle zaal de veelbesproken film: „Konlng der Konin- gen”, aangekondlgd als een groot religieus kunstwerk, vervaardigd door Cecil B. de Mille. Op vele plaatsen van beteekenis in alle landen van de wereld, heeft dit machtige filmwerk volle zalen getrokken. En dat Is te begrijpen; het door zijn so- beren eenvoud schoone Evangellverhaal te. hoewel niet volledig hier in beeld ge bracht en we aanschouwen den Christus als den Grooten Wonderdoener, Die weldoen, de rondging, als de Konlng der Konlngen, Wiens Rijk niet van deze wereld te. De film heeft momenten van aangrijpende schoonheid, hetgeen wij vooral zouden wil len zeggen van het tweede gedeelte, waarin het H. Lijden van Christus wordt uitge beeld. Wat het eerste gedeelte van de film be treft, het te van eenige oppervlakkigheid hier en daar niet geheel vrij te pleiten; de Amerlkaansche filmvervaardigers geven hier blijk, de schoonheid van het Evangelie niet In al zijn diepte gevoeld te hebben. Dit neemt echter niet weg, dat er veel moois te cinematografisch kunstwerk, hoofdfeilen worden gaaf vertolkt; ,,'t Is nor de maan! Adieu schoon land! Maar in zoo 'n land blijf ”k nl wone! dan trekken w’ er uit!” aldus riep Pallieter, toen men hem vertelde, dat er een spoorweg ging komen door het Nethe.land, dwars door zijn hof. En hjj vertrok uit het Nehte-land. Zoo zou 't ook In Bergen gaan; de na tuurvrienden zouden naar elders trekken, de vreemdelingen zouden niet meer komen. Terecht te het eerste verzet tegen deze dreigende schending van het natuurschoon ook hier ontketend. Dat het bosch wordt aangekocht als blijvend natuurmonument juicht ieder toe. Dat het doorsneden zal worden door een verkeersweg, zal een storm van*protest doen ontstaan. Er zou te veel moois van het weinige bosch, dat Bergen nog bezit, vernield warden; wat ®r is. moet be waard worden voor de wandelaars. Er heeft zich reeds een voorloopig comité gevormd, bestaande uit de volgende perso nen; G. W. van Blaaderen, D. L Beljne- veld, Mevr. Boendermaker, A. Colnot, Mevr. Dekker-Maathute, B. Diesfeldt. B. Essers. J. M. Graadt-van Roggen. D. A Klomp, Fr. Otten. Mevr. Sellegr, Tjipke Viseer en Jb. Wyand. Op Initiatief van dit voorloopig comité zal Maandagavond In de „Rustende Jager" een protest-vergadering gehouden worden, waar op ook het gemeentebestuur te uitgenoodlgd. Daar zal blijken, of de bevolking van Ber gen zich kan vereenigen met het plan om het Bergerbosch door een verkeersweg te la ten vernielen. Ten slotte zal de gemeente raad hierover te beslissen hebben, en wij vertrouwen, dat daarin geen meerderheid gevonden zal worden, om dit plan te steunen. Moge 't resultaat van deze vergadering zijn, dat Prov. Staten zullen afzien van het ma ken vkn den voorgenomen weg. Een opwek king tot bezoek van deze vergadering lijkt CO8 m <wertq«ag. Ir, O. Vrije wandeling, zonder verplichting. Massa voorraad. Uiterste prQsen. TUINARCHITECTUUR De tijd van den Stillen Ommegang te Amsterdam nadert weer. Allewege in den lande te men reeds bezig met het treffen van uitgebeelde voorbe reidingsmaatregelen. Ook het Alkmaarsche Comité ontwikkelt dit jaar een verhoogde activiteit. De Stille Omgang te In de laatste jaren gegroeid tot een gebeds-kruistocht van heel katholiek Nederland. Het begint meer en meer in dien Omme- gangnacht te lijken op een geestelijke mo bilisatie van het meerendeel der katholieke mannen. De ulteriyke praal van den grootschen Sa. craments-omgang van uit de „Heilige Stede” in het katholiek Amsterdam vóór de Hervorming moge dan al verdwenen zijn: nu wint de Ommegang het In den luister der getalsterkte, in de innigheid van het ge loof, dat er toe drijft, In de vurigheid van he. gebed, dat dan uit tienduizenden harten to. God omhoog stijgt. Was het vroeger de hulde van een heele stad, die zich in feestdos tooide, en met al hare hoogwaardiheidsbekleeders. bestuurs colleges en gilden In volle pracht en praal den Euchartetischen Konlng hulde bracht; n.. wordt het de machtige bedetocht van een heel land naar een verdwenen bedehuis, welks luister tot iets grootsch-ldeëels te uit gegroeid. In den Stillen Ommegang-nacht klopt daar in de hoofdstad het sterke hart van katholiek Nederland. Het te de stoere godsvrucht, die wjj erfden van het taaie voorgeslacht uit de schuur- kerken: dat duizenden drijft tot een lange reis in den killen lentenacht, dat hen In forsche straten. grootstadsleven menschen O, w,j hebben den grootst mogelijken Mrbied voor het werk, dat door de neutrale organisaties in dezen verricht wordt de menschlievende arbeid van wijkzusters en kraamverpleegsters b.v. is boven onzen lof verheven. Maar toch zal ieder katholiek moeten toegeven, dat het voor zieken voor aanstaande en jonge moeders vooral van zoo groot belang is, als zij hun ver langens en nooden, die zoo dikwijls méér op geestelijk dan op physiek gebied liggen, kun nen toevertrouwen aan verpleegsters, die gemeenschappelijke godsdienstige en mo- reele opvattingen huldigen. Wij noemden hier maar een voorbeeld. Er zijn natuurlijk oneindig veel meer redenen, waarom wij juist hier onze eigen organisatie moeten hebben. Over dit alles zal echter gedurende de eerstvolgende maanden in onze parochiekerken wel uitvoerig gehandeld «orden. Liever willen we als inleiding op deze grootsche actie hier iets vertellen over de organisatie, die gereed staat dit in onze pro vincie nog zoo goed als brakliggende terrein te bewerken. Wij bedoelen natuurlijk het Wit-Gele Kruis. Allereerst dan Wat wil het Wit-Gele Kruis Het Wit-Gele Kruis, de R. K. Vereeniging voor Volksgezondheid en Ziekenverpleging in Nederland, wil, tenbate van alle katholie ken, werkzaam zijn tot het behoud en de verhooging der algemeene Volksgezondheid, tot bevordering der verpleging van zieken en zwakken, tot bescherming der lichamelijk bedreigden. Hierdoor wil het bevorderen het geestelijk heil van den evenaaste, en het godsdienstig- zedelijk belang der gezinnen. Het wil hiertoe vooral gebruik maken van de medewerking van m-godsdienstige, tech nisch goed onderlegde hulpkrachten, die voor die taak een bijzondere opleiding hebben genoten. De taak van het Wit-Gele Kruis ligt buiten het ziekenhuis. Waar de zieke of hulpbe hoevende mensch onze zorgen vraagt zal zeer vaak ook de omgeving, waarin de zieke leeft, het geheele gezin dus, onze belangstelling vragen. Bij de stichting van het Wit-Gele Kruis heeft Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, nog eens nadrukkelijk vastgelegd, volgens welke beginselen deze vereeniging moet werken „Onze opzet is,” aldus Z.D.H., „eerst en vooral de godsdienstig-zedeiijke belangen der aangesloten gezinnen te behartigen en bij de verpleging van het lichaam, vooral het heil der ziel te bevorderen. Dit is het ken merk, dat onze katholieke vereeniging moet onderscheiden van de neutrale, welke uit sluitend de aandacht wijdt aan de verzorging des lichaams.” te lenigen, hem In zjjn lichamelijke en geeste lijke behoeften te helpen, ziedaar de heer lijke teak der St. Vlncenttusvereeniglng. „De Singel” maakt den laatsten tijd een schitterend figuur bU parochieele kerkcollec- tes Moge ook morgen weer veel gegeyen wor den. tot hulp en troost der armen tot hell van de eigen ziel

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13