1 II H SURSIJMC.ORDA” te SCHOORL HET BERGERBOSCH MIJN HARDT’S O Hu ga Horloges fs! BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD ZATERDAG 8 MAART 1930 (Bedreigd door een verkeersweg 1 Een tijdig protest MARKTNIEUWS t PROVINCIAAL NIEUWS jt t 11 jWW ZAADMARKT 94 Polder Overdle en Acbtmeer WARMENHUIZEN OPMEER OUDE NIEDORP ’T ZAND 3 4- ENKHUIZEN OOSTERBLOKKER Lr CASTRICUM EGMOND-BINNEN ZWAAG Onze speciale afdeeling Optiek, Zaadmarkt 58, levert U brillen met en zonder medisch advies BRILLEN vanaff 2.— crapl. - PINCE-NEZ VMtf f 2.50 cmpl. Ouden van dagen of zieken, laat uw bril bij U in huis aanpassen. Wij komen op verzoek gaarne persoonlijk bij U aan huis door geheel Noord-Hoiland HARENKARSPEL ^SPANBROEK ZIJPE LIMMEN HOVENKARSPEL Polder Schermer BLOKKER Bloemkweekerij GROOTEBROEK AKERSLOOT 11 Bezoekt de Boom- en N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” v. h. JAN DE VRIES Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 De Wieringermeerpolder De grond komt droog! WAARLAND werken lacht en zeker f’ I" ver is OP benoem sn te i het 'at Aardappelwratzaekte Ten einde een ieder bekend te maken met de door den raad vast gestelde verordening willen wij van de gele genheid gebruik maken door de landbouwers tn deze gemeente nog eens te wijten op het bepaalde in die verordening vervat. Daarin komt het volgende voor: „Het is verboden als eigenaar, huurder of gebruiker van gronden in deze gemeente, daarop aardappelen te te len, bekend onder den naam van bravo, kam pioen, de Wet en bintje." Overtreding van dit verbod zal worden ge straft met hechtenis van ten hoogste zes da gen of geldboete van ten hoogste f 35. Het behoeft geen betoog, dat het telen van bovengenoemde soorten ardappelen ook bij zonder slecht is voor de bloembollen meer ten aanrien van het vervoer van die bollen, welke bijzonder reageeren op die ziekte. Een ieder zü dus gewarschuwd. de der Tot bestuursleden van de Polder Overdie en Achtermeer zijn herkozen de heeren D. Oevers en A. van Diepen. Verforen Ter secretarie dezer gemeente zijn Inlichtingen te bekomen over een gevon den kinder-hand tasch je. Winter- Engel, 21.50, Bevelander* Eigenheimers Opgedragen Het bouwen van een nieu we 8 retortsoven aan het Gasbedrijf, is op gedragen aan de N. V. Vereemgde Chamot- tefabrieken te Geldermalsen. Deze firma was de laagste van de zeven inschrijvingBbiljetten. d'Or 4—8; ■a R i *1 Burgerlijke Stand over de maand Februari Geboren: Cornelia Maria, d. van Nicolaas Kuyn en Geest je Pankras: Catharina Anna, d. van Jacobus Uraexn en Anna Maria Bot man. Burgerluie Stand Geboren: EngeUnun- dus, z van Johannes van Baar en Johanna Borst Nicolaas Hubertus, z. van Nico, laas Hubertus Post en Alida Bneekes. Ondertrouwd en getrouwd: Nicolaas Por- tegijs. alhier, onlangs te Heemstede en Anna Arnolds Adriane Bistel, alhier, onlangs te Bloemendaal. Overleden: Aangegeven een levenloos kind van Simon Vlaar en Jantje Pet Cornelia de Jong, echtgenoote van Willem Blanken- dsal. 56 jaar, overleden te Alkmaar Jo hanna Cornelia Wit. echtgenoote van Adria. nus Bruin, 30 Jaar (overleden te Alkmaar). - Naar we vernemen zal di '1 /- -< A- Vischmarkt Aangevoerd door 77 vaar- utigen 758 tal reephsring A 390—4.25 per tal. De vangst varieerde van !4 tot 53 tal per vaartuig, door 1 span kuilvisschers 35 tal kuilharing A 355 per tal. door 1 vaartuig Ondrtiinds verkocht De slagerij van wijlen den heer G. van ’t Hof is onderhands verkocht aan den heer A. B. A. Grote, te Kampen. Opgedragen Het smoveeren van het be staande ij het ter plaatse bouwen van een nieuw woonhuis voor den heer G. V eek en is opgedragen aan den heer A. Konst, aannemer alhier. Uitslag aanbesteding De uitslag van de aanbesteding voor het schilderwerk voor het buitenschilderen van 130 gemeentewoningen is als volgt: Perceel I 35 woningen. Van Linschoten- straat, 8. Vjjselaar voor f 840. Perceel n, 3 woningen aan de Breedstrsat, 3 aan de Kaal. 1 aan het kleine Plantsoen. 1 aan het Zulderzpul en 5 woningen aan het Zant, K. Honig voor f 431. Perceel III 13 woningen aan den Molenweg en Venuslaan, 8. Vijselaar voor f 440.perceel IV 30 woningen aan den Molenweg, waarvan 8 mlddenstandswonln- gen, 10 B-woningen en 4 C-wonlngen, Gebr. Jelles voor f 857.perceel V 35 woningen aan de Patrlmoniumstraat en het Hemeltje: K. Honig voor f 895; Perceel VI 34 wonin gen aan de Patrlmoniumstraat D. Putting voor f 900.—. 3 4 - Krachtige actie Naar wij vernemen zal volgende week Maandag wederom een ver gadering worden gehouden van de onlangs wederom nieuw leven ingeblazen afdeeling van de R. K. Mlddenstandsvereenlging ..De Hanze”. In die vergadering zal als spreker optre den de Edelachtb. Heer P. H. L. J. Lom men, burgemeester alhier, met het onder werp ,De Middenstand als schakel tusschen kapitaal en arbeid". Men verwacht gezien de groote opkomst der vorige vergadering een flinke opkomst. Aanbesteding Door Burgemeester en Wethouders werd aanbesteed de bouw van een tweetal woningen voor groote gezinnen. Ingekomen slechts 3 biljetten. 1. Tj.Abma, Enkhuizen f 7770. Enkhuizen f 7780- gehouden. Stille Omgang. Donderdagavond verga derde de afdeeling van den Stillen Omgang, onder voorzitterschap van den heer Th. But ter. Deze opende de vergadering met den Chrlstelyken groet en een woord van welkom, waarna de secretaris, C. v. d. Berg, de uit voerige notulen der vorige vergadering las. Deze werden üoedaekeurd. De heer J. Ory bracht het financieele verslag uit. Ontvan gen was 13457%, uitgegeven 6355%. zoodst het batig saldo f 71.03 was. De stukken werden door de heeren Hoeben en Verhoogt gecontroleerd en accoord bevonden. Wat den to-ht naar Amsterdam op 15 Maart betreft, kan de voorzitter volstaan met de mededeeling, dat de regeling in hoofdzaak ge lijk zal zijn aan die van verleden jaar. De trein vertrekt 024 van Castricum. De aftredende bestuursleden G. Tervoort en C. v. d. Berg werden bij acclamatie her kozen. Hierna hield de Zeereerw. Heer Pastoor een schitterende toespraak naar aanleiding van de intentie van den Omgang: bidden voor de strijdende broeders in Rusland. Een hartelljk applaus loonde den eerwaar den spreker. Nadat nog was medegedeeld dat tot Vrijdagavond bij de bestuursleden spoor kaartjes en programma's verkrijgbaar waren, werd de vergadering met gebed gesloten. Wadia centrale Den heer M. Koster te Alkmaar is concessie verleend tot radio- distributie. Wegverbetering Naar we vernemen is besloten het kerkplateau geheel te laten op ruimen, zoodat ter plaatse binnen korten tijd een ruime verkeersweg zal zün ontstaan. <sand) 3.00, Mlddelslag 33; Kriel 125—150. 3. Appel en Stelling, De gunning werd aan- Burgerlijke Stand over de maand Februari Geboren: Catharina Anna Theresia, d. van Theodoras Wijnker en Alida Groot; Jo hanna Theodora, d. van Dirk Smit en Aga tha Scholten; Martha Maria Catharina, d. van Cornells Maria de Boer en Grietje Koo- men; Jacob, z van Jacob de Boer en Afra Marla Smit; Cornells, z. van Simon Koop, man en Guurtruida Catharina Mui; Corne lls Hildebrand, z. van Cornells Wijnker en Alida Duyn. Overleden: Pieter Schoen, 69 jaar, echtg. van Immetje 8(jm; Neeltje Beers, 47 jaar, echtg. van Petrus Theodoras van Diepen; Anna Maria Stam, 5 jaar, d. van Pieter Stam en Catharina Korver. Getrouwd: Adrian us Petrus Antonius van den Broek en Anna Stam. Publieke verkoop Donderdag 6 Maart is het van ouds bekende café „De Witte Een hoorn"’ met kolfbaan, stal, erf en tuin, te samen groot 34.45 Aren, behoorende tot de nalatenschap van den heer M. Raven in vei ling aangeboden door Notaris G. Leeuw. Het perceel is gemijnd op f 10330. met t 3080. door overname Inventaris door den heer Wel- boren, te Oterleek. Nieuwbouw heer J. Louwe te Stolpen zich vestigen te 1 Zand in een door hem -te stichten nieuw» burgerwoning, waarvan de bouw is opgedra gen aan de firma Schrieken en Jongegaa te Stolpen. Dienstweigeraar Bij het 31e Regiment Infanterie is wegens dienstweigering in voorloopig arrest gesteld de ingelijfde dienst plichtige J. B.. uit de gemeente Akersloot. Bargari. stand Getrouwd: Arte Erik*. 34 jaar. veehouder en Reinsina Buijl, 30 je. zonder beroep, beiden wenende te Zijpe. DiemtpUeht De dienstplichtigen K Verblijdend is het te oonstateeren. dat de •etuurwaardeering van dat „handjevol", tot resultaat heeft gehad, dat menig brok bedreigd natuurschoon behouden is gebleven; aatuurschoon-behoud. Zoo ergens, dan geldt •enigingen verdient de dankbaarheid van heel het n«geslacht. Nog meer verblijdend is het echter, als de overheid zoo’n goede opvatting van haar taak blijk te hebben, dat zij den particu lieren voorgaat in het goede werk van het natuurschoon-behoud. Zoo ergen, dan geldt het hier„ Regeeren is vooruitzien. Dat het gemeente-bestuur van Bergen, ■et steun vap. Rijk en Provincie, het Ber. ■erboech als natuur-menument voor het na- Hrht poogt te behouden, is al geen ge hate meer. Het aan te koopen bcech wordt tan Zuiden vanaf „de Franschman tot de Sparrenlaan begrensd door de spoorlijn van de tram Bergen—Bergen aan Zee, ten Noorden door de Sparrenlaan en ten Wes. ten door het gebied van het Provinciaal Waterleiding-bedrijf. Het geheel vormt een driebeek, die eindigt bij de z.g. hooge hoo rnen, zoodat ook de beroemde reigerkolo- nte, bijna de eenigste in ons land een deal van het door de gemeente aan te koo pen natuurmonument zal vormen. Met ons aal ongetwijfeld heel Bergen dit loffelijk streven van het gemeente-bestuur om te voorkomen, dat in den loop van de jaren dit rijke boschbezit verloren zal gaan van harte toejuichen. Stille Omgang De vergadering van bo vengenoemd genootschap, welke gisteravond in het Patronaat werd gehouden, was uitste kend bezocht; ongeveer 70 leden waren aan wezig. Wegens ongesteldheid van den voorzitter opende de secretaris, de heer Snel, de bijeen komst met den christelijken groet en een woord van welkom, waarna de notulen wer den gelezen en vastgesteld Vervolgens financieel verslag van den penningmeester, hetwelk een batig saldo aangaf van f 10721. Door twee leden werden de bescheiden nagesien en accoord bevonden, waarna de Tekening werd vaakgesteld en de penningmeester onder dankzegging gedechar geerd. De aftredende bestuursleden werden bij ac clamatie herkozen. Medegedeeld werd dat vamvege het genoot schap wederom drie leden een retraite kun nen volgen en daarvoor werden aangeweaen de heeren 8. CcaiMMMtoar, A- C. «la-Oryj Aan njn heerlijke, stille bosschen, waar door het bij andere dergelijke plaatsen zoo veel voor heeft, dankt Bergen zijn opkomst als seizoenplaats. Het aantal vreemdelingen dat leder jaar de zenuwsloopende druk te van het stadsleven ontvluchtend eenl- »en tijd one rustig dorp met zijn harabe- geurde ^peMKen, komt bezoeken, stijgt teder seizoen. Blijkens de vreemdelingenlijst vun de „Badbode" vertoefden er 10 Aug. 1909 alhier niet minder dan 4669 vreemde lingen, waarontjpr 196 buitenlanders, terwijl fa den loop van het seizoen 14719 verschil- lende gasten korteren of langoren tijd tn Bergen vertoeven Ook dit jaar blijkt de be- Jangstellln^vooc Bergen dermate, dat reeds thans een groot aantal gasten voor het as. sataoen pension bespraken, terwijl tevens een belangrijk aantal gemeubileerde huizen voor het zomerseizoen verhuurd zijn. Laat men In Bergen vooral begrijpen, dat het ongestoorde natuurschoon de groote aan trekkingskracht is voor vele vreemdelingen, en dat, met het behoud van dit natuur schoon, de toekomst van Bergen gemoeid is Het Bergerboech is een geliefkoosde wan delplaats voor Bergenaren sn vreemdelingen Men vindt er de rust van de natuur, onge stoord door verkeerslawaai en stadsgetier. Daas rust dreigt verstoord te worden door een weg voor snelverkeer, dwars door het Aanbesteding Heden had de aanbeste ding plaats van het woon- en winkelhuis voor rekening van den heer Tj. Brouwer. Ingeschreven werd als v»lgt: J. E. W. Lam bert te Bovenkarspel voor f 5999; J. Heü- mans. f 6134; A. Veenstra te Grootebroek, voor f 6394; P. Botman te Grootebroek voor f 6555; J. Smid te Bovenkarspel voor f 8581: S. Kuln voor f 6735, V. Deen te Grootebroek voor f 6750. F. Alkema voor f 6900; K. Kuin te Grootebroek voor f 6975; J. Bot te Boven karspel voor f 7075. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver. Wegens periodieke aftreding van den heer M. Groot Jnz., als Heemraad, is de volgende voordracht opgemaakt: M. Groot Jnz. P. N Groot. W. root Ezn. Bevolking over Februari Ingekomen Adrlanus Schoper en gezin, van Grootebroek; Oatharlna Botman, van Wervershoof; Frede- Hk Gooa, van Grootebroek; Trijntje Belle, van Mid woud; Anthonius Theodoras Vis. van Abcoude; Petrus Jong, van Berkhout; Jacob Bijvoet, van Westwoud; Pieter Leegwater, van Schelllnkhout; Jacoba Bakker, van Mor demblik. Vertrokken: Johannes Jacobus Pater, naar Hoogwoud; Liefje Bakker, naar Berkhout; Brigitte Maria Rotman, naar Wervershoof; Lodewjjk Johannes Flapper, naar Woensera- 8eel; Gebrand Peet toom en gezin, naar Beemster; Cornells Tiet en gezin, naar Zwaag; Jan Koning en gezin, naar Heiloo; Nicolaas Adrlanus Verberne. naar Velsen. bosch heen, weta weg in de laatste zomer- zitting van de Provinciale Staten tn het Prov. wegenplan is gebracht. In bijlage 17 deelden Ged. Staten van Noord-Hoiland mede, dat, hoewel de Hoofdingenieur-Direc- teur aanvankelijk vanaf „de Franschman” zich een anderen verbindingsweg gedacht had. met den te maken Provincialen weg. die van den Laanweg te H. Hugowaard door de Diepsmeer naar Koedijk en Bergen ge projecteerd is. doch dat hij zich ten slotte vereenigd heeft met het denkbeeld, om dien weg vanaf „de Franschman" In het door de gemeente aan te koopen boech. den duln- voeC te laten Volgen tot het begin van den Schoorlschenweg. aan het einde van de Breelaan. Wie kent niet dit ongerepte gedeelte van het Bergerboech, grenzend aan de in heel het land bekende Sparrenlaan. die door den ge- projecteerden verkeersweg' dreigt doorsne den te worden? Wat wandelen er steeds veel vreemdelingen des zomers in deze omgeving, waar de scha duwrijke plekjes nooden tot een rustig zitje onder het hooge boomendak. De slinge rende boschpaadjee met de naakte boomen- wortels. de verbrokkelde walletjea, die de Vinkebaan tot een zoo idyllisch plekje ma ken, de oude boomstammen, met guirlandes van frisch-groene slingerplanten getooid, de elastische boschgrond. met een zacht mos- tapijt bedekt, zij lokken den wandelaar naar dit rustige oord, waar zjj, voor een oogen- Vrtje wandeling, zonder verpttehti^. tenrijk 65, Mr. 50. Narcissen per 100 kilo: Christmas Glcry 430; Empror 35.50; Alfred 75; Laur. Koster 53. Admiration 65. Volgende voorveiling wordt gehouden op Donderdag 30 Maart om 2 uur n.m. Zonder tegenbericht van principalen wor den de opgehouden nummers opnieuw ge veild. Aangeraden wordt, de opgegeven ml- mlnlmumprijzen even te herzien. BEVERWIJK, 7 Maart Coop. Tuinbouw- vereenlging „Vrije Groenten- en Fruitveiling" W A. Rabarber 7—22; Prei 8—12S per boe; Boerekool 15—40; Spinazie 120135; Spruitkool (koppen) 3545 p. kist; Wit lof 813; Spruiten 1220; Peen 13; Bieten 23; Uien 1—2; Aardappelen 34, per K.G.; Roode kool 815; Groene kool 13; Gele kool 713; Knollen 34 per stuk. BloemboUenvelling ,,’t Centrum" Cop land 4.00—650 Plu 57; Bartigon 68; Le Nótre idem; Sanders 67; Rauwenhoff 5— 650; Oostenrijk 4—6; Grisdelln 34 c.; La Reine 35 c.; Cram. br. 34 e.; Couranne -7 c.; Murillo 3—650; Theeroos d. Hoeff 68; Norm* 6—7 c.; Nar cissen 1—2% c.; per 100; Blauwe Druifjes 10—35 e.; Sneeuwklokjes 2—3 c. per boa; Amerylls per kelk 1014 c. Ardappelen: Bravo's 34; 150—2.00; Rooie Star 3—4; Veiling De veilingen van de „Tuin bouw” loopen ten einde. Voorloopig zal nog slechts eenmaal per week veiling worden ge houden van kool en uien en wel des Dins dags om 9 uur. Gesneriana Spathulat* 11 op 3.60; 10—12, 1.60; Couronne d’Or 11 op Vervolgens werd mededeeling gedaan dat deze afdeeling den omgang zal houden in den nacht van 15 op 16 Maart en dat de reis gemaakt wordt per extra trein welke om 13.02 van Castricum vertrekt. ’s Avonds kwart over 10 zal in onze paro chiekerk een kort Lof worden gehouden, waarna om 11 uur vanaf het kerkgebouw de afmarsch zal plaats vinden. Kaarten zijn voor Vrijdag 14 Maart uit sluitend verkrijgbaar bij den voorziter. S Commandeur. Gelegenheid voor ontnuchtering in Am sterdam bestaat voor deze afdeeling tn café Heek, hetwelk nog nader zal worden mede gedeeld. Hierna verkrijgt de Weleerw Heer Kape laan het woord, welke zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst der leden. Aanspo ring tot deelname aan den Stillen Omgang is, meen ik overbodig, zoo zegt Z. Eerw., immers, uw aanwezigheid zegt mij genoeg dat uw besluit reeds is genomen. De algemeene intentie dit jaar is. het be houd en de uitbreiding van het geloof in de Heilige Eucharistie. Echter wil ik u nog een bijzondere intentie aanbevelen en wel dit: bid hartelijk en vurig voor de jeugd en vooral voor de jeugd dezer parochie. Gelijk onze beminde Bisschop in zijn Vas tenbrief van den vorigen Zondag ons zoo op het hart drukt. De vereeniging van onze jeugd moet zijn op godsdienstigen grondslag De groote strijd welke rondom ons gevoerd wordt om het kind, zegt ons genoeg wat ons te doen staat. Dat priesters en geloovigen him beste krachten inspannen en daarvoor vooral bidden. Ten slotte brengt zijn Eerw. dank aan de leden der Eerewacht bij het H. Sacrament voor de hulde aan Koning Christus gebracht bij het Aanbiddingsfeest en Veertigurengebed. Nog werd ten slotte besproken de vorming van een vaandelfonds en besloten dit punt na overweging op de volgende vergadering aan de orde te stellen. Hierna sluiting. tow* ww^d voor bat behoud van natuur ■boon ia niet nieuw onder de zon. Door heel ons kleine Nederland wordt er een taaie strijd gestreden tusschen de steeds moker voortectariJdende cultuur, die de uit- taeéittng der volkshuievesting noodaakeljjk ■salrt en het helaas nog maar al te lang zaam baanbrekend besef, dat er van de schoonheid van ons land, vóór de algeheele wamieling, wat gespaard moet worden voor het nageslacht. Geen week gaat ervoorbjj, of we leaen in de dagbladen een bericht van verdwijnende molens, van door verkaveling bedreigde echoone landstreken, van bosschen. die wor den weggekapt, van romantische plekjes, die ton doode worden opgeschreven, van natuur, eohoon. dat geofferd wordt op het altaar «*n het moderne verkeer. In de eerste 25 jaren van de twintigste eeuw verloor ons land een groot deel van ttin natuurschatten en de Nederlanders oM*eaonderd een handjevol bleven daar- onbewogen toeaien, zonder een enkele krachtige poging tot verweer, tot bescher ming van wat verloren dreigde te gaan. Rootong en F. W. de Waard, beiden van da lichting 1930 en wonende te Petten, zijn opgeroepen om op 1 April te worden ln- gelijfd bü het le Reg. Huzaren to Amers foort. ZONDAG 730 zekere intentie, voor de parochie. MAANDAG 8 uur Catharina Hollenberg. DINSDAG 8 uur Joannes Verduin en Ca tharina Haarman. Woensdag, Donderdag en Vrijdag Quater temper. geboden vasten- en onthoudingsdag. WOENSDAG 8 uur zekere intentie. DONDERDAG 8 uur zekere intentie. VRIJDAG 8 uur familie Kaptein. ZATERDAG 8 uur Guurtje Groot. Raadsvergadering De raad dezer ge meente kwam Donderdagavond in vergade ring bijeen. Aanwezig waren alle leden. De Raad gaat eerst ongeveer een uur in geheime zitting. Als de vergadering is openbaar gemaakt, komen aan de orde de ingekomen stukken. Een schrijven van den Neutralen Enkhul- zer Middenstandsbond inzake invoering der 8 uur winkelsluiting. B. en W. stelen voor ten aanzien van dit punt de op handen zijnde wettelijke rege ling af te wachten. Meerdere heeren zijn het niet eens met dit standpunt. De heer Van Dok betoogt dat 80% der win keliers op het verzoekschrift hebben getee- kend. De heer J. Stavenulter merkt op dat het teekenen op het verzoekschrift niet al te veel heeft te beteekenen; men heeft tegen de menschen gezegd, teeken maar, want er Jaarvergadering Propaganda-chib Voor zitter. de heer A. Rood, opent de vergadering op de gebruikelijke manier, daarbij de leden dankzeggend voor de welwillende medewer king in het verloopen jaar betoond. Namens de Kiesvereenlging zegt spr. zijn jongens dank voor het verrichte verkiezingswerk. De secretaris, de heer P. Buisman, brengt, na lezing der notulen, een goed verzorgd jaar verslag uit, waarbij tevens de leden werden opgewekt tot een actief deelnemen aan het organlsatieleven. zoowel op godsdienstig, so ciaal als politiek terrein. De rapporteur mocht voer zijn arbeid naast het applaus der vergadering etn dankwoord van den voorzitter in ontvangst nemen. Het financieel verslag gaf een voordeel ig saldo aan. groot f 5634, waarop de rekening werd goedgekeurd. Bestuursverkiezing. De voorzitter werd, op voorstel van den geestelijk adviseur, bij ac clamatie herbenoemd en in de vacatures, we gens bedanken van de heeren G. Konijn en Jac. Scholten, werden benoemd de heeren J. Vreeken en R. Lakeman. Lezing door den voorzitter. Deze houdt eene inleiding over ..Dr. Schaepman den grooten priester-dichter en Roomschen emancipator. Na het leven en werken van dezen staatsman en redenaar te hebben be licht, besluit spr. zijn rede met een opwek kend woord. Kapelaan Kooij dankt den voor zitter voor zijn geestdriftvolle rede en hoopt hem nog meerdere malen als spreker te zien optreden. De leden betuigen hunne instemming door een daverend applaus. Wegens het toenemen der werkzaamheden worth het deelnemen aan een retraite te bezwaarlijk geacht voor dezen tijd van het Jaar. Besloten wordt om het aanwijzen van twee leden voor de retraite aan te houden tot het najaar. Voor het ophalen van het „Oud Papier", dat binnenkort zal worden ïngezameld. werden bereids toezeggingen ge daan. Voor Oosterblokker zal dit geschieden door de leden C. Bot en P. Zwemmer, voor Westerblokker door G. Tiet. C. Bakker Jr. en O. Dekker. Bij de rondvraag vraagt de heer R Lake man om op den avond van den „Stille Om gang” zoo mogelük het patronaatsgebouw open te houden tot het vertrek van den trein De voorzitter zegt, dit punt met den Eerw directeur te zullen regelen en hoopt, dat alle leden der club zich weer zullen melden _yaor deelname. Na nog eenlge huishoudelijke be sprekingen wordt dese geanimeerde bijeen komst gesloten met den Christelijken groet. Prijsnoteerlng van de RK. Coöp. Tuindersvereenlging „Kenneemrland. Spinazie 95125 per kist, oeBrenkooi 35—50 per kist. Rabarber le soort 2039 per bos, ld. 3e soort 10 per bos. Prei 616 per bos, Appelen 3636 per kilo. Wortelen 33 per kilo, Roode kool 4 1. pei stuk. Gele kool 510 per stuk. Wit lof 10—17 per kilo. Spruiten 30—33, Knol- selderie 610 per stuk. PURMEREND, Vrijdag 7 Maart. ^Afslag- vereeniglng Beemster, Purmerend en Om streken" Aardappelen: Bont f 055 per aak van 25 kilo, Blauwe 0.35059 per zak van 25 kilo. Aardbeziën 027 per stuk. Wit lof ƒ4—16 per 100 kilo, Roode Kool f I.8O— 13 60 per 100, Witte kool 0.70—220 per 100, Savoye kool f 1.4015.10 per 100, Spruit kool 1202.70 per 15 kilo. Boerenkool 0.50 per kist. Spinazie 0.31—033 per mand van 1 kilo, Andijvie 2.603.10 per 100 krop. Selderie 610 per 100 bos. Raap stelen 6.10 per 100 bos. Bieten 035053 pe. zak. Wortelen 034—039 per zak. Uien 0.1J—0.29 per 25 kilo, Prei 1—12.60 per 100 bos. Appels: Brabantsche Bellefleur 35 per 10G kilo. Zoete Bellefleur 1319 per 100 kilo. Bramley Seedling 931 per 100 kilo, 'i Luntersche Pippeling 413 per 100 kilo, èa Present van Engelang 3745 per 100 kilo. Peren: Winter jan f 10 per 100 kilo, Gleeer Wildeman 31 per 100 kilo. -B9..N4. GdAsno rebed IE—Bu7/ aüf BEVERWIJK, 8 Maart „Bloembollenvei ling Beverwijk" Prijsnoteerlng Voorvei- lin Groote belanstelling flinke partijen opgegeven. Handel in leverbaar vlug. in plantgoed zeer langzaam. Besteed werd: Tulpen; Artus, 11 op 2.90. 1013, 1.60; Brilliant Star 11 op 4.00; Hobbema 13 op 5 50; King of the Yellows 10—12, 6.20; L* Reine 11 op 3.40; Rote Grisdelln 11 open 3.10; Ingles Yellow 11 op z. 3.80; Azalea 11 op 4.30 x; 6.20: Ant. Roosen 12 op z. 4.50; Bartigon 12 op a 4.50; 11 op 1.70; Centenaire 13 op 3.50; City of Haarlem 11 op z. 320; Europa 11 op x 3.50; Flamingo 11 op €90; Le Nótre 13 op 4.40; 11 op 3.10; Mad. Krelage 12 op 3.40; 11 op z. 350; Orion 12 op 3.80; Pr. Elizabeth 1012, 1.90; Prof. Rauwen hoff 12 op 4.00; Rev. Ewbank 1012, 130; The Sultan 11 op 3.00; William Pitt 13 op 4.00; x 12 op 4 30; William Copland 11 op 3.60. Irissen: Cajanus 4%5%, 65; Prins Hen drik 5—6, 170; David Bless 8 op 430;. Van Everdingen 78, 360 67, 174; Frans Hal* 7—8. 140; Hart Nlbbrig 7—8, 150; Impera tor 8 op 250 78, 90; Rembrandt 78 170; White Excelsior 8 op 250 7—8, 140; Roland Holst 7—8, 120. Diversen: Ixia Conqueror 5 op 140; Scilla Siberica 6—7, 60; Scilla Sib. 7—8, 140; Muse Heavenly Blue 68, 70; Chin. Luc. 4 op 100; Chin. Luc. 3—4, 0.50. Tulpen per ILL.,: Ibis 140, Prins v.Oos- d. Hoeff 150, Pr. Elisabeth ,,'t Is nor de maan I Adieu schoon I,nd! Maar in zoo 'n land blüt Tt nl wone! dan trekken w’ er uit!" aldus riep Pallieter, toen men hem vertelde, dat er een spoorweg ging komen door het Nsthe.land. dwars door zijn hof. En hij vertrok uit het Nehte-land. Zoo sou 't ook in Bergen gaan; de na tuurvrienden zouden naar elders trekken.de vreemdelingen zouden niet meer komen. Terecht is het eerste verzet tegen deze dreigende schending van het natuurschoon ook hier ontketend Dat het boech wordt aangekocht als blijvend natuurmonument juicht ieder toe. Dat het doorsneden zal worden door een verkeersweg, aal een storm i-an protest doen ontstaan. Er sou te veel moois van het weinige boech, dat Bergen nog bezit, vernield worden; wat er is. moet be- jraard worden voor de wandelaars. Er heeft rtch reeds een voorloopig oomlté gevormd, bestaande uit de volgende perso nen: G. W van BJaaderen, D. L. Bejjne- veld. Mevr. Boendermaker, A. Oolnot, Mevr. Dekker-Maathuls. B. Diesfeldt. B Essera. J. M. G raadt-van Roggen. D. A. Klomp, Fr. Otten, Mevr. Sellegr. TJipke Vtaeer en Jb Wyand. Op Initiatief van dit voorloopig comité tal Maandagavond in de „Rustende Jager” een protest-vergadering gehouden warden, waar op ook het gemeentebestuur is uitgenoodigd. Daar zal blüken, of de bevolking van Ber gen zich kan vereenlgen met het plan om het Bergerboech door een verkeersweg te la ten vernielen. Ten slotte zal de gemeente raad hierover te beslissen hebben, en wij vertrouwen, dat daarin geen meerderheid gevonden zal worden, om dit plan te steunen. Moge 't resultaat van dese vergadering zijn, dat Prov. Staten zullen afzien van het ma ken van den voorgenomen weg. Een opwek king tot bezoek van deee vergadering lükt ons na bovenstaande overbodig. Fr. O. Veriafregeling Ten behoeve van dienstplichtigen van de eerste ploeg lichting 1930, die dienen van 17 Februari tot en met 1 Augustus 1930, van het 21e Regiment Infanterie de dienstplichtigen uit de provincie Noord-Hoiland, is de volgende verlofregeling getroffen 16 Maart verlof met terugkeer per le reisgelegenheid op 17 Maart; 18 tot en met 31 April Paaschverlof met terugkeer per le reisgelegenheid op 22 April; 11 Mei verlof met terugkeer per le reis gelegenheid op 12 Mei: 8 t.m. 10 Juni Plnksterverlof met terug keer per laatste reisgelegenheid op Pinkster- drie: 13 Juli verlof met terugkeer per Je reisge legenheid op 14 Juli. komt toch een Rüksregeling. De heer Schild moet protesteeren tegen dit gezegde, dit is een neerhalen van den Middenstand. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen 5 stemmen De heer Schild vraagt naar den uitslag van het verzoek aan de N. V. Sluis en Groot inzake haar auto met massieve banden. De voorzitter zegt dat de firma bü aan schaffing van een nieuwen auto met het verzoek zal rekening houden. Aan de orde komt een verzoek van den Enkhulzer Bestuurdersbond, den R. K. Volks bond en den Enkhulzer Chr. Bestuurders bond. in»ke de loonen bij de gemeentelüke werkverschaffing. De bonden verzoeken om voor bet produc tieve werk ook het standaardloon uit te betalen. B. en W. adviseeren het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Stavenulter zegt, dat de toestand op het oogenblik niet erg redelük Is. De men schen werken langer en verrichten produc tief werk. Het is toch billük dat voor de meerdere werkuren loon wordt betaald. De heer Kolman zegt, dat het verzoek der bonden hem niet erg sympathiek is. Na een lange discussie wordt besloten van af 15 Februari uit te betalen naar het grond- loon de uren die langer gewerkt zün. Tot lid der commissie voor het Waag- gebouwmuseum wordt hierna benoemd de heer E. de Vries; tot lid van de Commissie van Beheer Vöor den Fruittuin de heer K. Dop. Voor de benoeming van een regentes voor het Gereformeerd Weeshuis staat op de voordracht Mevr. Meijer. De heer Kofman zegt, dat het iliet aan gaat mevr. Meijer te benoemen, omdat deze geen lid is der Hervormde Kerk. De heer Schild stelt voor mevr. Tensen. Benoemd wordt tot regentes mevr. Zim merman en tot regent de heer M. A. van Leeuwen. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. inzake de uitvoering der Ziektewet. Besloten wordt voor den duur van een Jaar de gemeente te doen toetreden als lid der Centrale Onderlinge Bedrjjfsverzekering te ’s Gravenhage voor deelneming ten behoeve van haar personeel In den zin der Ziektewet. Aangenomen wordt een voorstel van den heer Rodenburg om de wachtdagen voor de menschen bü de werkverschaffing voor re kening der gemeente te nemen. Aan de orde komt hierna het geven van 'n naam aan de nieuw aangelegde straat, die parellel loopt met de Lange Tuinstraat. B. en W. stellen voor deze straat te noe men Admiraliteitswee. De heer Rodenburg stelt voor de straat te noemen Burgemeester Bosmastraat, omdat deze burgemeeeter zich altüd erg heeft geïn teresseerd voor dit gedeelte der gemeente. Hoewel meerdere heeren met het voorstel sympathlseeren wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. In behandeling komt ALKMAARSCHE EXPORTVEILING Veiling van 7 Maart Appelen 13.9018.30 per 100 pond. Do»- renkool 2.605.50 per 100 stuks. Bieten f 1.80, Gelekool 3.30—4.40, Knolselder!» f 12.40—18.20 per 100 stuks. Prei 1.40—3.4» per 100 boa. Rabarber 12—18, Radüs 2.60 per 100 bos. Roode kool f 3.608.10 per 100 K.G. Selderie 2.60 per 100 bos. Spinazie per bakje van 8 K.G. f 1.732.01. Spruiten f 10—26. Uien 1.40—2, Wortelen f 220 per 100 K.G. Witlof I 5.60—8.80, idem II f 2 504 80 per 100 pond. HEILO. 7 Maart 1930 Exportveiling JBt. Willlbrordus” Brusselsch witlof le soort 0.09—0.12. ld. 3e soort 0.05—0.06, Spruit kool le soort 0 200.38. ld. 2e soort 0.14 0.17 per kilo, Rrei f 0.350.44 l>er 10 boa. Boerenkool 1.80—2.70, Groenekool 6.40— 8.10, Roode kool 7.209.10 per 100 stuk*. OBDAM, 7 Maart 1930 Bericht van de Coöp. Tuinbouw- en Handelsvereeniging „De Tuinbouw” 1300 Roode kool 5.30—7.20, 18000 Gele kool 6 30—750, 3500 Deensche kool 1.20—1.70. 3700 Uien 0.70—1. HEM, 7 Maart 1930 Bericht van De Zulder-Kogge Wittekool 1.25—2, Gele kool 5.25—6.50, Roode kool 8, jannen f 3.708, Present Prei f 1.80—520, Witlof 4—13 ct. per kilo.' BEVERWIJK, 7 Maart de RK. Coöp. Sedert vier weken werken nu de groote gemalen bü Medemblik en Den Oever om de Wteringermeer tot polder te maken. In deze maand is er voortdurend gemalen; per et maal zakt het water 2.5 c.M. Thana Is de waterstand ongeveer 1.50 M NAP. of, met andere woorden, op het oogenblik heeft de Wlerlngermeer een water stand gelijk aan de laagste eb. die ooit is voorgekomen. Het resultaat van een maand malen is echter niet alleen voor de deskun digen waarneembaar. Leeken zullen kunnen zien, dat langs de kust reeds stukken grond richtbdar worden. Ten zuiden van Wlerin- gen vertoonen zich al eenlge platen, die later, als dit meer eens een polder zal zün, tot de natuurlüke hoogere gedeelten zullen behoo- zan. Verkocht. Bü publieke verkoop is de kaasfabriek „De Hoop” alhier, gekocht door den heer A. Pancras Dx voor de som van f 3400.—. Onderhandsche verkoop. Door den heer A. Dekker is een perceel bouwterrein ver kocht aan den heer W. Kuijs. die hierop een woonhuis met winkel in boter, kaas enx zal laten bouwen. 10 uur blik hun werkzaamheden vergeten en de zuivere lucht hun longen kunnen laten blnnenstroomen. En nu dreigt de» rustige plaats door een autoweg bedorven te worden; het ééne, groote boech dreigt in twee kleine stukken gesplitst te worden, waar de rust uit ver bannen is. Het Hed der vogelen zal stommen of overstemd worden door motor- geknal en claxon-geschreeuw; de zuivere luch, met sparren- en kamperfoeUegeur be zwangerd, zal vergiftigd warden door olie- en benzinedampen. Dat mag niet! Dat aal niet! een voorstel van B. en W. om aan de vereeniging voor de openbare leeszaal te verhuren een lokaal der voormalige tusschenschool. B. en W. deelen echter mede dat juist dezer dagen is gebleken dat dit lokaal moet worden behouden voor speelzaal der kinde ren van de Bewaarschool en trekken derhalve hun voorstel in. De heer Stavenulter verklaart tegen het voorstel te zullen stemmen uit principieel oogpunt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot vaststelling van de verordening op het verkoopen en afgeven van tabak aan leerplichtige kinderen. De verordening wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Aangenomen wordt een voorstel Inzake de trek honden wet. Aangenomen wordt een voorstel om de woningen staande op het Eiland te voorzien van electriclteit. Besloten wordt tot het verleenen van een voorschot op dt exploitatievergoeding voor de büzondere scholen van 13.16 per leerling. Bü de rondvraag stelt de heer Kofman voor eens te onderzoeken wat de koeten zün van aansluiting van enkele woningen aan den Ooeterdük aan de waterleiding. Dese menschen moeten toch al zooveel ontberen aan zaken die de andere burgers wel genie ten, dus als het iets moet kosten dan moeten we dit er voor over hebben. De voorzitter zegt toe dit eens te bespreken met de directie der Provinciale Waterleiding. Op voorstel van den heer Van Dok wordt besloten aan het Rük te verzoeken een al gemeene regeling te treffen in verband met de wratziekte in de aardappelen. De vergadering wordt hierna gesloten. Aanranding in de bosschen Omtrent de plaats gehad hebbende aanranding onder deze gemeente op JJ. Zaterdag, vernemen wü dat de politie een bepaald spoor volgt. Na dere gegevens kunnen thans nog niet ver strekt worden. Wü hopen dat dit spoor bin nen eenlge dagen tot aanhouding van den laffen dader zal lelden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5