48 r 4 Vroom Dreesmann 56- BEVVOETS Fa. GEBR. VAN DER MEER IN EN OM ALKMAAR HET WIT-GELE KRUIS AANBIEDInO PARIJZER MANNEQUINS HET FRANSCH GODSDIENSTIG PROBLEEM v.h. JAN DE VRIES tt. VERREKIJKERS Veldkijkers - Marinekijker^ l „VRIESIA” U de LAATSTE NOUVEAUTÉ’S voor het a.s. Seizoen van De werkelijkheid EDAM ALKMAAR PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT wordt gehouden in de Moderne Lunchroom op Maan dag 17 en Dinsdag 18 Maart, des midd. 2.30 uur, waar jprie, zeide, de vraag van de»~hgei_Ajjel- DER EljtMA ALKMAAR ALKMAAR Telefoon 324 Keuze uit dg (xxipeehdfwett nieuwste Stoffen xing Sla/eri' Behangwerk ZILVERSTRAAT h. OUDEGRACHT - Tel. 781 Er ontbreekt Geslaagd De Piepkuikenmarkt zullen toorten. Toegangskaarten zijn tot en met Zater dag 15 Maart verkrijgbaar aan onze Cassa le Etage (Afd. Confectie) tegen betaling van 1.50, waarvoor U tijdens de Show een The Complet wordt aangeboden BERGEN Liefdadigbeidspredikatie KROMMENIE ---4- r Prismakijkers - TooneelkijkerS Soiled adres! Lage prijzen! N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt Bloemistenpatroons-Vereeniging Bioscopen te Alkmaar gelegenheid van de opening hiervan, 1 verbonden socialisten 474.000 stem- door I 10 de Ford B D. Chklons sur Mame. wijk-kraim- AFOEELINC KLIF DING MAAR MAAT tot nu toe^een schakel in katholieke organisaties, die i omspant. gezinnen vrouwen in dit De terwijl rollen gekomen, dat werk by derden werd verricht De secretaris. het woord hierna verkrij- op bet De het ter- wae zpker nog bevolking dan keten van hé^lhet maatschappelijk leven c=“t' Wij hebben eigen Stands- en vakorganisa- De heer C G. Hartland, geboren alhier, slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het candldaatsexamen voor elec- trotechnisch ingenieur. Ook vanmorgen waren aanvoer en koop lust op onze nieuwe markt weer voldoende. Er blijkt nu wel, welke schitterende gelegen heid deze marktplaats door de groote ruimte biedt. Alle kisten en korven kunnen gemakkelijk en goed zichtbaar neergezet woeden, terwijl er nog overvloed van gelegenheid is, om de wagens te laden en te lossen. De aanvoer was vandaag 42H kist en 3 korven. De prijs 1.43K per KG. AANBESTEDING Hedenmorgen werd door den heer D. Saai, architect, aanbesteed: A het bouwen van een rtfwlelbergplaats. 2 bovenwoningen en bybehoorende werken, aan den Stationsweg. Ingekomen 9 biljetten: J. Bakker 27500; R. K. Koppen en Zoon 27300; A. Verbeme 26540; J. Hulberts 25.850; N. van den Idsert ƒ25330; H. Koorn 25.650; C. de Graaf 24.950; Koot en Van der Molen 24.480; A. Tip 24300, allen te Alkmaar woonachtig. B Glas-, verf- en behangwerkep. Ingekomen 9 biljetten: W. Friedt 2735; J. de Leeuw 2100; J. Gilles 2095; W. Hoebe 2020; J. P. Lan- gendljk 1900; J. den Boer 1865; J. Visser 1850: J. Geels 1485; Nljman en Zonen 1480, allen te Alkmaar woonachtig. Protestvergadering In de advertentie in ons nummer van gisteren, waarin de pro- testvergadering werd aangekondlgd, die in „De Rustende Jager” zal worden gehouden, in verband met de plannen, om door het stond zal Zondag as. zal de Zeereerw. Heer O. Vis. Rector van het Plusgesticht. in de 8t. Jozef kerk onder alle H.H. Missen een collecte hou den ten bate der St. VlncenUus-vereenlging. Het behoeft geen betoog, dat wy nu reeds van harte deze collecte In de milddadigheid van de St. Josephparochtanen aanbevelen. Al is het niet zoo’n strenge winter als vorig jaar, er wordt toch nog veel armoede, openlijk en in stilte, geleden. Den nood van den ongelukkigen tnedemensch te lenigen, hem in zijn lichamelijke en geeste lijke behoeften te helpen, ziedaar de heer lijke taak der St. Vlncentiusvereenlging. „De Singel” maakt den laatsten tijd een schitterend figuur bjj parochieele kerkcollec- tes. Moge ook morgen weer veel gegeven wor den. tot hulp en troost der armen tot heli van de eigen ziel. Natuurlijk kunnen deze twintig schoone zaken niet ineens, en niet overal bereikt* worden. Het is zeer verstandige politiek zich aan te passen aan plaa'selijke omstandigheden. La ten we als voorbeeld Alkmaar eens nemen. Er bestaat hier een bloeiende afdeeling van de Noord-Holhndsche Vereeniging „Het Witte Kruis.” Nu is Alkmaar tot nog toe de eenige gemeente m den lande, waar een overeen komst is tot stand gekomen met een dergelijke neutrale organisatie. Door deze overeenkomst wordt aan het Wit-Gele Kruis een deel van de verschillende subsidies gewaarborgd, waar tegenover staat, dat de nieuwe vereeniging eenige zuiver zakelijke dingen als''1 magazijn van verplegingsartikelen 1 ..Witte Kruis” overlaat. Daardoor kan de katholieke organisatie zich vooral wijden aan de meest urgente principieele zaken, als daar zijn het aan stellen van een katholieke vroedvrouw, van kraamverpleegsters en- verzorgsters; het orgdniseeren van een katholieke wijk verpleging en het bevorderen van een doel matige huisverzorging. Bovendien staat nog op het programma het mnchten van een lighal voor katholieken. Men ziet, het hier opgenoemde bevat reeds een rijk program van actie, hetwelk echter alleen verwezenlijkt kan worden, wanneer ieder katholiek gezinshoofd, ge drongen door den plicht der ware christelijke naastenliefde naar het ernstig vermanend woord van onzen Bisschop, zich bij het Wit- Gele Kruis aansluit. Aller steun is noodig, omdat anders de financieele lasten te zwaar zouden gaan drukken, want de bedoeling is, een contributie naar draagkracht in te voeren, met een zeer laag minimum. Vermelden wi) tenslotte nog, dat het Be stuur voor Alkmaar als volgt is samenge steld Voorzitter Dr. Mr. R. R. L. M. Brom berg. Secretaris: Notaris G. A. Ver kade. PenningmeesterD. J. Woldendorp. Als geestelijk adviseur is door Monseig neur aangewezen Pastoor Micklinghoff. Ongeluk Vrijdagavond geraakte een knecht van beurtschipper Koningsbruggen by het aanleggen der boot, aan den Zuider Vaartdljk. met beide beenen tusschen boot en steiger bekneld met het gevolg, dat hij kneuzingen bekwam en per brancard naar het Verpleeghuis alhier werd vervoerd. Boomplantdag Zaterdagmiddag werd in deze gemeente de derde boomplantdag gehouden. Om ongeveer half drie waren van verschillende scholen veel kinderen ver zameld op het Zulderschoolplein, vanwaar men onder de lustige tonen van eenige mu ziekcorpsen in optocht vertrok naar het eilandje, wat is opgenomen in het ultbrel- dingsplan-Noord en deel uitmaakt van het aldaar aan te leggen park. Een 70-tal boompjes werden door de kinderen geplant, voorafgegaan door het planten van een vier tal boomen door offlcieele personen. Het weer werkte bijzonder hiertoe mede. Kerkbericht In de week zijn de HJL Missen te half 8 en kwart over 8. Woensdag 7 uur Lof en Congregatie. Vrijdag half 8 aigemeene H. Communie der kinderen. Zaterdagmorgen biechthooren volgens ge woonte; half 12 het Lof voor de deelnemer aan den Stillen Omgang. Bestuurswijziging In de ledenvergade ring van de Assendelftsche Fokvereenlglng ia in de plaats van den heer Bas Kleijn, die gaat vertrekken, gekozen de hr. Fl. Utt Dz. In de plaats van C. Uff Dz., die moest aftre den en niet herkiesbaar was, is gekozen de heer M. Schoone Kz. 8T5 door den neer oeRuyter onuer toezicht van den heer Hoek. Dan werd door den eecretaria een in 1928 aan den Raad gericht request voorgelezen. De heer Apeldoorn merkte op, dat men merdere positieve be wij sen moest bezitten, om succes te behalen. De heer Goes vroeg of het na de gedane het bij die verrichte arbeid gebezigde toezegging door den heer Hoek nog is voor- ti«s, opieidingsinrichtmgen voor de jeugd van bewaarschool tot Universiteit wi) zor gen voor beoefening van sport en kunst m eigen kring onze ziekenhuizen worden terecht als modelinrichtingen geroemd. Eén terrein echter lieten wij tot voor korten tijd aan neutralen zorg over dat der ver zorging onzer zieken buiten de eigenlijke xiekenhuizen. Behoeft bier betoogd, dat op dit gebied onze eigen Op de tweede plaats willen we heel in 't kort iets zeggen over de inrichting van deze organisatie. In gemeenten, parochies of groepen van parochies kunnen afdeel ingen van het Wit- Geie Kruis worden opgericht. De afdeelingen in hetzelfde Bisdom vor men te zamen de Diocesane Federatie. De Diocesane Federaties in de vijf Bis dommen m het Bisdom Roermond heet ze „het Limburgsche Groene Kruis'’ vormen de Nationale Federatie. De parochieele afdeelingen vormen dus de kern, waaruit net groote geheel federatief opgebouwd is. Om een denkbeeld te geven, welk wijd arbeidsveld voor deze afdeelingen openligt, vermeiden we hier uit de modei-statuten de lange rij middelen, die art. 4 aangeeft, om het doei der Vereeniging te bevorderen a. het uitlokken en steunen van maatrege len. te nemen door Overheid en Gezond heidsdienst, in het belang der volksgezind heid b- het houden van voordrachten en bet verspreiden van populaire geschriften om trent gezondheidsbelangen c. het doen geven van onderncht in het vtrleenen van eerste hulp bi) ongelukken d- door het bevorderen van het onderwijs in de hygiëne in inrichtingen, welke hiervoor in aanmerking komen e. het aanstellen van gediplomeerde wijk en ziekenverpleegsters f. het beschikbaar stellen van verplegings- arti kelen en deze overeenkomstig de eischen der hygiene bewaren g. het beschikbaar stellen van huisver zorgsters ingeval van ziekte van de huisvrouw: h- het nemen van maatregelen, welke het transport der zieken naar ziekeninrichtingen vergemakkelijken v hei uitoefenen van geregeld deskundig hygiënisch en prophylactisch toezicht in de woningen van on- en minvermogende tu berculoselijders, door middel van een aan te stellen huis bezoekster k. het nemen en oevorderen van maat regelen, die dienstig Kunnen zijn om de verspreiding van tuberculose in he> huisgezin en werkplaatsen, scholen en alle voor her publiek toegankelijke plaatsen tegen te gaan L het verspreiden van populaire geschrif ten, het houden van populaire voordrachten en het op andere geschikte wijze bevorderen van de aigemeene kenns aangaande tuber culose en hare bestrijding m. net oevorderen van een doeltreffende geneeskundige behandeling van on- en min vermogende tuberculoselijders n. de r»no*mmg te newer Ken van een R.K. vroedvrouw waar eemgszins mogelijk, en de gevastigden te steunen o. her instellen van een verpleging p. het doen geven van moeder-cursussen <n de vorming van goede R.K. bakers of kraamverzorgsters te bevorderen KATHOLIEKE KRING De onlangs aangekondigde, maar later uit- gestelde lezing, welke de ZeerEerw. Pater W. van Dijk OJ3.A. voor den Katholieken Kring zal houden over het onderwerp: .Bint Augus tinus en zijn Moeder”, Is nu vastgesteld op Woensdag 13 Maart as. Te verwachten is, dat deze avond zeer velen aai worden oijgewooiKl En onderwerp èn spreker zijn waarborg voor eenige uren van intens gei.ot eu stichting. Spr. deelde mede, dat „de Hanze” even tueel* bestand volgaarne zou verleene?. Spr. vroeg dan nog eenige inlichtingen be treffende de verrichtte werkzaamheden $e Heiloa De heer Apeldoorn eveneens afgevaardigde van „de Hanze” informeerde, naar den aard van I personeel. De voorzitter deelde mede, dat bü Runse- putte de weriqaamhnden waren verrW ‘Z3 -•* nog een arbeidsveld ligt voor menschen O. wij hebben den grootst mogelijken eerbied voor het werk, dat door de neutrale organisaties in dezen verricht wordt de menschllevende arbeid van wijkzusters en kraamverpleegsters b.v. is boven onzen lof X-L I ieder katholiek Aanrijding Gistermiddag om ongeveer half vijf had op de Dorpsstraat alhier een aanrijding plaats. De vrachtauto van den expediteur Waal kwam van het erf van het *rafé Koopman afrijden, signaal gevende, toen mt de rich ting Alkmaar, met een vaartje van 40 KM. een Ford ie kwam aanrijden, van en be stuurd dopr den heer Tesselaar uit Alkmaar ook zat een dame in den auto. De botsing rwam nogal aan; werd tamelFk beschadigd. De auto werd naar een g«uraee gesleept. De politie heeft de zaak in onderzoek. Bergerbosch een autoweg te maken, foutief vermeld, dat deze vergadering worden gehouden Maandag 14 Maart. Dit moet natuurlijk zijn: Maandag Maart as. verbeven. Maar toch zal moeten toegeven, dat het voor zieken voor aanstaande en jonge moeders vooral van zoo groot belang is, ais zij hun ver langens en nooden, die zoo dikwijls méér op geestelijk dan op physiek gebied liggen, kun nen toevertrouwen- aan verpleegsters, die gemeenschappeln ke godsdienstige en mo nde opvattingen huldigen. Wij noemden hier maar een voorbeeld. Er zijn natuurlijk oneindig veel meer redenen, waarom wij juist bier onze eigen organisatie moeten hebben. Over dit alles zal echter gedurende de eerstvolgende maanden in onze parochiekerken wel uitvoerig gehandeld r worden. Liever willen we als inleiding op deze grootsche actie hier iets vertellen over de organisatie, die gereed staat dit ih onze pro vincie nog zoo goed als braakliggende terrein te bewerken. Wij bedoelen natuurlijk het Wit-Gele Kruis. Allereerst dan Wat wil hei Wit-Gele Kruis 1 Het Wit-Gele Kruis, de R. K. Vereeniging voor Volksgezondheid en Ziekenverpleging in Nederland, wil, tenbate van alle katholie- ken. werkzaam zijn tot het behoud en de verhooging der aigemeene Volksgezondheid, tot bevordering der verpleging van zieken en zwakken, tot bescherming der lichamelijk bedreigden. Hierdoor wil het bevorderen het geestelijk heil van den evenaaste. en het godsdienstig- zedelijk belang der gezinnen. Het wil hiertoe vooral gebruik maken van de medewerking van in-godsdienstige, tech- niscb goed onderlegde hulpkrachten, die voor die taak een bijzondere opleiding hebben genoten. De taak van het Wit-Gele Kruis ligt buiten het ziekenhuis. Waar de zieke of bulpbe- hoevende mensch onze zorgen vraagt zal zeer vaak ook de omgeving, waarin de zieke leeft, het geheele geiin dus, onze belangstelling vragen. Bij de stichting van het Wit-Gele Kruis heeft Mgt. Hopmans, Bisschop van Breda, nog eens nadrukkelijk vastgelegd, volgens welke beginselen deze vereeniging moet v werken „Onze opzet is," aldus Z.D.H., „eerst en vooral de godsdiensug-zedelijke belangen der aangesloten gezinnen te behartigen en bij de verpleging van het lichaam, vooral het heil der zie) te bevorderen. Dit is het ken merk. dat onze katholieke vereeniging moet onderscheiden van de neutrale, welke uit sluitend de aandacht wijdt aan de verzorging des lichaams. b.v. het aan het Gisteravond vergaderde de Bloemisten- patroonsvereenlging van Alkmaar en Om streken in hotel „De Nachtegaal” in de Langestraat. Bericht van verhindering was Ingekomen van den heer B. Hoek, directeur van de Plantsoenen, terwijl Mr. Leesberg, wethou der van Plantsoenen, eveneens de uitnoodi- ging niet had kunnen aanvaarden. De voorzitter, de heer Sr^its. van Heiloo opende de vergadering en Hbette de aanwe zigen. in 't bijzonder de afgevaardigden van ..De Hanze” en de pers, hartelijk welkom Spr. herinnerde aan de verslagen van de vorige vergadering, die op 5 Januari in het Noord -Hollandsch Dagblad” en 7 Januari in de „Alkmaarsche Courant” waren ge- nlaatst. waarbij in laatstgenoemd blad door den heer Hoek een onderschrift was ge plaatst en waarvan de voorzitter eenige zin nen aanhaalde. Dan werden door den secretaris, den heer Bruin, de notulen voorgelezen van een ge combineerde vergadering, gehouden onder voorzitterschap van den heer Endel. voor zitter van ..de Hanae”. waar de bloemlsten- natroOTis-vereeniging. de vereeniging van de bandeldrtjvenden en tndustrieelen mid denstand en „oe Hanze” waren vertegen- •'■nordlgd en ook de neer Hoek present was Hieruit bleek, dat de heer Hoek, ver- -chillende hem kwalijk genomen feiten, had '*rkend. en waarbij deze had toegeseed. geer werk meer voor particulieren te zullen ver- richten. De heer Goes, secretaris van „de Hanze” had er zich over verwonderd een uitnoodi- ting te hebben ontvangen voor een nieuwe vergadering; spr. had gedacht, dat de heer Hoek rich wel aan de gedane toezegging sou hebben grjnmtrien. Niet men. Radicalen 600.000 stemmen. Te zamen vormen deze cijfers 3.700 000 stemmen, die op de revolutlonnalre partijen werden uitgebracht en dat op een totaal van 9.000.000 stemgerechtigden. By die cijfer- groepeering diene men niet te vergeten, dat van katholiek standpunt uit, al die stemmen godsdienstig vijandig gezinden vertegenwoor digen of op zijn minst totaal onverschilligen, terwijl velen van hen. die tegenovergesteld nebben gestemd, wat godsdienstige gevoelens aangaat, die van de overzijde deelen. Ten slotte mag niet vergeten worden, dat die stemmen in de meeste gevallen hoofden van vertegenwoordigen, dat hunne en kinderen, behoudens een vrij zeldzame uitzondering, dezelfde opaiies ver tegenwoordigen en dan moeten wij besluiten, hoe droef in zich, dat de apostasie van den werkenden stand en de tot helden verworden massa een schreeuwende werkelijkheid is. Om nu eens en voor altijd de werkelijkheid goed bloot te leggen, beantwoorden wij de op werping: maar Vendée. Bretagne, Le Nord, Lorraine Ajn toch eminent goed prac tlseerende provincies. Wjj antwoerden: Ie. dat deze streken een betrekkelyk mini mum van de gansche bevolking huisvesten: He. dat de .Jnbrengst” direct wordt te niet gedaan door de streken, die op vrees aanjagende wijze hebben gedeserteerd; Ille. dociunenteeren wjj nog even de „bui tengewoon” goede provincies. Is het bekend, dat b.v. in de hoofdplaats van Vendee op de 1400 kiezers er slechts 400 prac usee ren. dat de katholieke bevol king van het Noorden in 1934 een socialisti sche meerderheid naar de Kamer zond, 13 op de 34. en dat In 1938 de gezamenlijke stemmen.op alles wat istlsch is, het huive ringwekkend getal van 330.000 op de 477.000 stemmen bedroeg? Het is toch maar even 473 pet., waaraan nog moeten worden toege voegd de radicalen om tot een meerderheid van 58 pet. te komen. Deze cijfers werden bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1929 nog eens bevestigd. Een zelfde berekening zou gemaakt kunnen worden van de overige „goede departementen”.’ Alvorens dit artikel te sluiten nemen wij nog eenige beschouwin gen over van den heer Valdour die in de Apologetische Revue zijn meeningen gaf ovsr net onderzoek naar den moreelen en gods- dienstigen toestand onder den werkenden stand. Hij constateert: De Fransche Staat is geheel „gelaïceerd” of „ëferleekt”. De Fransche leidende klasse bijna geheel, terwijl de werkende stand daarop zoo goed als geen uitzondering meer kent. De werklieden rijn onverschillig gewor den voor het katholicisme, omdat zij er den rug naar toe hebben gekeerd, omdat zij er geen enkele interesse meer voor hebben en omdat zij het niet meer kennen. Men vroeg aan een fabrieksmeisje of zij ooit van God had hoeren spreken. Haar antwoord was verrassend, innlg-droef. Zeker, zij had van God gehoord in de kernachtige uitdrukkin gen van GodDe lezer vergeve ons. Men bleef aandringen. In leder geval, meisje, je weet toch wat kerken zijn? Kerken? ant woordde zij met een verrasten en verren blik: Ah! die groote gebouwen, waar de rü ken naar toe gaanVoer de vele bewo ners van de voorsteden der Parijsche agglomeratie is de priester zij komen cr zelden een tegen een vreemd wezen, die zich op bijzondere wijze kleedt en niet meer nieuwsgierigheid opwekt dan een pope met zijn cylindrische bonnet of een in kaf tan gaand Oosterling. Heel die massa is van het katholicisme vervreemdDe echt scheiding is normaalWij dienen klaar in dc zaak te zien. Zoo doet tenminste de handelsman als hij inventariseert. In de van het centrum afgelegen wijken van Parijs laten x van de werklieden hunne kinderen niet meer doopen. In de voorsteden is het aantal gecontroleerde practlseerenden 4 k 6 pet-, waaronder alles gerekend moet worden, mannen vrouwen en kinderen. In de pro vincie hetzelfde droeve beeld. Een gemeente van 7000 zielen in Touralne. allen werklie den of kleine tuinders, geeft een aantal van 300 personen, die des Zondags de H. Mis bjj - wonen; te Tours, een parochie m overgroot-’ mate bevolkt door den werkenden stand, 600 op de 10 000. En nog een andere, half bur gerlijke half werkende stand, 1000 op de 10.000. Te Nantes, weer zeer gemengd met burgerlijke en werkende elementen 35 pet., maar nauwelijks vait er een arbeider te bespeuren. Genoeg cijfers! De lezers kunnen zich nu wel een juist denkbeeld vormen van den toestand, zooals hij is. Gaan wij in een volgend artikel naar de consequenties. Na het toch zeker niet rooskleurig over zicht in ons vorig artikel, willen wij voor- uitloopen op eene. door den eenigszins op de hoogte zijnden lezer gemaakte opmer king: Nu ja, dat de toestand in stad en zekere plattelandsstreken niet schitterend is, was bekend, maar er zijn toch wel streken, waar de landelijke de onuitvuttelijke bronnen vormt van ras en brandhaarden zijn van altijd levendig geloof en christelijke deugden. Helaas! Er is geen platteland meer, al thans in dien zin. dat het platteland zich meer en meer ontvolkt. Voorheen maakte de landbouwende bevolking 75 pct. van de geheele Fransche bevolking uit, tegenwoor dig vormt ze van het totaal slechts 45 pet. En dan ook heeft het geloof er lang niet meer die diepe wortels van voorbije tijden. Met stijgende verbazing kan men bij gele genheid het beduidend aantal communtsti sche en socialistische stemmen tellen. Wij willen hier niet uitweiden over het verschil tusschen een Hollandschen en Franschen socialist of communist. Maar dan toch, hetzij meer of minder doctrinair in hunne opvat tingen, zij hebben gemeen het zich vijandig stellen tegenover godsdienst en gods dienstig moreele begrippen. Wij mogen dan bjj die gelegenheden verbaasd ultroejien: Maar waar komen toch al die stemmen vandaan en hoe moeten wij dat verschijnsel verklaren? Van waar ze komen? WIJ weten het niet. Een feit Is evident. Ze zijn uitge bracht en de socialistische en communisti sche vertegenwoordigers ritten goed te paard. En nu spreken wij niet over de steden, waar fabrieken en werkplaatsen vruchtbare bodems blijken te zijn voor revolutlonnalre leuzen, maar wij hebben hier voor oogen de op het platteland uitgebrachte ons vijandige stemmen. Maar met het oog op de werke lijkheid en het overzicht zullen wij met ruime maten meten en wij gaan eens even schouwen in een dier plattelandsstreken, die met recht gezien m het geheele kader de verdiende reputatie bezit van ..zeer goed te zijn” met het oog op de practische gods- dienstuitingen. Een dier streken, die wij niet nader zullen aandulden, maar naar de aigemeene benaming van het Centrum luistert. Het kanton telt 5400 inwoners, verdeeld over 20 parochies, typisch verspreid over het heuvelachtig land van dat mooie Fran sche hoekje. In de zielzorg wordt door 9 priesters voorzien, d w.z. een priester voor 600 rieten, hetgeen een bevoorrechte s tuatle Is. daar In 1922 men In Frankrijk nog slechts één priester telde op de 1100 rielen. De cijfers, die authentiek zijn, spreken voor zich. Wonen op Zondag de H. Mis bij: 1200 personen, waaronder 300 mannen. In den Paaschtijd 1200 communies, waaronder 600 van mannen en jongelieden, welke laatsten de meerderheid vormen. Wonen dagelijks de H. Mis bij 80 personen. De wekeljjksche H. Communie doen 43 personen. De maan- delijksche 180 personen. Geen enkele paro chie zond een harer kinderen naar het klein of naar het groct-seminarie. Weer andere cijfers. Op de 1907 kiezers wonen er nauwelijks 2 a 300 de verplichte H. Mis bij en vervullen hun Paaschplicht. Springt ook hier de droeve toestand niet in het oog en dat nog wel In een streek, die men van katholiek standpunt uit tot de goede reke nen moet? Barres In zijn boek „La grande pltlé des Eglises de France” beschrijft de diepe ellende, waarin de kerken door een wettelljk stelsel rijn vervallen. In zijn mach tigen stijl houdt hij een edel pleidooi om aan die schande van Frankrijk een einde te maken Maar hjj spreekt slechts van den uiteriyken cultus. Wij vragen ons af.hoe diep dan wel in verhouding de hartverscheurende werkelijk heid moet zijn van de innerlijke rüïnes, vrijwillig het argclooze volk toegebracht. De vermelde cijfers bevestigen de vraag, die de lippen ontsnapte, toen wfj met een zucht het boek, het schitterende boek van Barres, ter zijde legden. Ja! er is. zooals in de tijden van Jeanne d’Arc, „une grande pitié en France”. Er is veel ellende In het Franken land. Er is droefenis en ellende! Er mogen nog lelies, schitterend-fijn. bloeien, zooals de smettelooze van Lisieux. maar onder net arme misleide volk is .grande pitié” en de Christus moet weenen over Zjjn volk. Werken wij door met cijfers, hoe dor in wezen, maar met een strenge logica, met den grootsten realiteitszin. De kerkelijke statistieken dulden moeilijk een vergelijking met die der verkiezingen. Doch ook hier valt veel ter leering te putten. Volgens de laatste verkiezingen werden op de revolu tlonnalre partijen de navolgende stemmen aantallen uitgebracht: Communisten 1.060.000 stemmen! Verbonden socialisten 1.640.000 stemmen: Aikmaarsch Bioecoep-Theater Langestraat Konlng der Koningen. Voor de eerste maal bracht het A. B. T. gisteravond voor een nagenoeg volle zaal de veelbesproken film: .Jionlng der Konin gen", aangekondlgd als een groot religieus kunstwerk, vervaardigd door Cecil B. de Mille. Op vele plaatsen van beteekenis in alle landen van de wereld, heeft dit machtige filmwerk volle zalen getrokken. En dat is te begrijpen; het door zijn so- beren eenvoud schoone Evangellverhaal Is. hoewel niet volledig hier in beeld ge bracht en we aanschouwen den Christus ak den Grooten Wonderdoener. Die weldoen de rondging, als de Koning der Koningen, Wiens Rijk niet van deze wereld te. De film heeft momenten van aangrijpende schoonheid, hetgeen wij vooral zouden wil len zeggen van het tweede gedeelte, waarin het H. Lijden van Christus wordt uitge beeld. Wat het eerste gedeelte van de film be treft, het is van eenige oppervlakkigheid hle- en daar niet geheel vrij te pleiten; de Amerikaansche filmvervaardlgers geven hier blijk, de schoonheid van het Evangelie niet in al zjjn diepte gevoeld te hebben. Dit neemt echter niet weg. dat er veel moois is cinematografisch kunstwerk, hoofdrollen worden gaaf vertolkt; ook de op den voorgrond tredende van Petrus en Judas heel de film door blijven boeien. Naast kunstvol spel geeft deze film cok menig staaltje van knappe massa-regic te bewonderen. muzikale illustratie paste zich over algemeen waardig aan bij het ge beuren op het witte doek. Waar we reeds eerder uitvoerig over deze film schreven, willen we ons van verdere beschrijving onthouden. We Willem hem echter aanprijzen als een film, die veler aandacht ten volte ver dient. q. het initiatief te nemen tot of door mede werking te verleenen bij het organiseeren en het doen houden van consul"atie-bureaux; r. uitbreiding van het huishoudonderwijs in de richting van kinderhygiène en kinder verzorging s. het nemen en steunen van maatregelen, welke de gezondheidsbelangen van normale en abnormale kinderen kunnen bevorderen; t. het actief deelnemen aan den strijd tegen het meuw-malthusianisme. Afrikanen waren verstrekt geworden; dat een boom voor de Kennemer-auto- garage aan den stra.tweg, des avonds om -0 uur door 3 leden van het personeel van de gem. plantsoenen, met behulp van gemeen te-materialen was gerooid geworden; dat de gelegenheid van de viering van t Jubileum van de Alkmaarsche Politle-Sport- vereeniclngen was versierd geworden, will eerst h<j bloemisten prijsopgave gevraagd: de versiering van het Landbouwhute. ter - -was door den heer Hoek verricht geworden: met Kerstmis, was een spar in de Hou’ gerooid geworden, uit een gazon vandaan waarvan de schoonheid zoo totaal wen! ver nietigd. voor het verkrijgen van een kerst boom voor het Stadsriekenhtifs enz. De heer Goes meende, dat het bestuur deze feiten aan de besturen van de belde mld- denstandsvereeniglngen moest doen toeko men. om een standpunt te bepalen, hetgeen werd toegezegd. Een voorstel van het bestuur, om aan den Raad een request met de feiten te sturen werd met aigemeene stemmen goedgevon den. De voorzitter sloot hem*, ander desk aan de pers, de vergadering. Hoog bezoek Zaterdag is de gemeen te met een hoog bezoek vereerd geworden. Te ongeveer half twaalf naderden utt de richting Monnikendam een tweetal koninklijke auto's in welke eerste gezeten waren Z. K. H. Prins Hendrik en diens zuster Groot-Hertogin van Oldenburgh. In de tweede auto bevonden zich 's Prinsen Kamerheer Jhr. Laman Tripen. Allereerst werd by het Stadhuis afge stapt, waar in de raadszaal even verpoosd werd en ook de overige kamers in oogen- schouw werden genomen. Burgemeester Kolfschoten leidde het gezelschap hierby rond. Te voet ging hét vervolgens naar het mu seum, waar om en by reeds vele menschen op de been waren. Vanaf het carillon van den speeltoren bracht de heer Janssen va- derlandsche en Dultsche liederen ten ge- tioore. Ook in het museum werden de gasten weder door den burgemeester rondgeleid. Nadat hier geruimen tyd vertoefd was ro den de auto’s weer voor, terwyi de Burge meester in een aparen auto plaats nam, waarna de hooge bezoekers ook nog - de groote kerk bezichtigden. Vervolgens werd naar de woning van den Burgemeester gereden, waar de lunch in middels gereserveerd was. Na afloop hiervan werd de tocht voortge zet naar Volendam. Uiteraard der zaak werd ook ^ler slechts een korte wyie vertoefd Via Edam en door de Purmer werd ten slotte de terugtocht aanvaard, alwaar de Burgemeester by den Driesprong (de grens der gemeente) af scheid nam en de Konlnkiyke visite de rou te vervolgde naar Zaandam, waar eveneens een bezoek zou worden afgelegd. Zuidpolder By Koninkiyk Besluit is de heer W. Kout benoemd tot Heemraad van den Zuldjxilder. Ziektewet Donderdagavond werd Initiatief van den R. K. Volksbond in vereenigingsgebouw door den heer Ange- nent, lid van het Centraal Bestuur van den R. K. Volksbond, een lezing gehouden over de Ziektewet. De spreker werd door de weinige belang stellenden met groote aandacht gevolgd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6