Ned. R.K. Volksbond af d. Alkmaar Burgerlijke Stand Alkmaar Fa. KLOOSTER&KIEBERT is bekend DE VERSCHRIKKINGEN DER KERKVERVOLGING IN SOVJET- RUSLAND „VRIESIA” v. h. JAN DE VRIES TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG 11 MAART 1930 OFFICIEELE door M& d’ Herbi^ny MEDEDEELINGEN •«Geen Martelaren maar Afvalligen!* BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE PROVINCIAAL NIEUWS -1- - en ALKMAAR O E Chemicaliënhandel HMRB glas Losse Van Putten Oortmeijer Drankwet UITGEEST Aanbesteding Nieuwe lector R.K. Universiteit Het nieuwe ontwerp-Drankwet STEEDS HET NIEUWSTE ZIET ONZE ETALAGE lOIOIClOiCDICD a CD a CD I CD a CD CD CD CD 8 CD g CD 8 CD CD 8 CD CD a Huisvlijt en Handenarbeid- tentoonstelling IRRIGATOREN van glas of emaille, in alle maten. Groote sorteering of cachou. Inzet-glazen D J E S LES van Kraantjes, S T - H De brand bij Honing’s fabrieken te Nijmegen Mr. W. C. Bosman 70 jaar WESTWOUD Een Pan-Atnerikaansch en een Europeesch kampioenschap voetballen? C A N Slangen, B O R Hirschfeld stoot wereldrecord ENKHUIZEN Hinderwet HEILOO Drogisterij en Opgedragen N. V. Zaadmarkt ALKMAAR - Telefoon 324 EGMOND AAN DEN HOEF geest op Br. PA8CHALI8. genezen. Jnz. te Hoogkarspel-West. en r. -f tei werd gekozen tot Deken van de Orde van Advocaten In het Arrondissement Alkmaar DRUKWERK REKENINGEN - QUITANTIEN - ENVELOPPEN PAIGLOP Vaccinatie Nogmaals wordt er gelegen heid gegeven tot kottelooze vaccinatie op Woensdag 12 Maart, des namiddags 3 uur In de R. K. Jongensschool. En de ST. LAURENTIU8-PAROCHIE Tweemaal één keer honderd.... maken tweehonderd! Juist dat klopt! 200 wil in dit geval zeggen, dat het Heden is ingekomen een verzoek van G. Vader alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel Voormeer nr. 35. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelük bezwaren tegen het verleenen van dit verlof Indienen. Alkmaar 10 Maart 1930 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Politieverordening Door Ged. Staten werd goedgekeurd de aanvulling der verorde- ring der openbare veiligheid, inhoudende de verplichting voor trekhondenhouders om op de jaarlüksche keuring te verschijnen. dat zich U Bekroond De heer J Schoehuijs. alhier, zag zijn bloemenlnzending op de gehouden bloemententoonstelling te Beverwijk met een gouden medaille bekroond. heer J. apr het fleeren- CDB OBCDB CZ>a C3B CDB CJB CDB CD CDB CDB CDB CDB CD8 CD8 CD DBCDBCDB Men verzoekt ons te vermelden, dat de laagste inschrijvers van de aanbesteding voor schilderwerk aan de rUwtelbergplaats aan den Stationsweg waren J. Geels en Ntfman en Zonen, beiden voor f 1485. NIJMEGEN, 10 Maart. Het bestuur van de 8t. Radboudstichting beeft benoemd tot Lector in het Italiaansch en Spaansch aan de R.K. Universiteit te Nijmegen den heer dr. Vittorio Bertoldt. thans lector en pri- vaat-docent aan de Universiteit te Bonn - 'een fonds gesticht voor den aankoop van een orgel voor de nieuwe kerk. Een gedeelte van een nieuw orgel, geleverd door den heer Jos. Vermeulen te Alkmaar, is thans geplaatst. Voor de eerste maal werd het bespeeld door den heer Al van Alkmaar.' Het geluid was zeer mooi. Nu wordt het sparen voortgezet voor den verderen afbouw. Het geheel belooft een sieraad voor de kerk te worden. Kerkconsecratie Naar wij vernemen zal de consecratie van het nieuw aangebouwde gedeelte van de parochiekerk plaats hebben op Zondag 11 Mei as. De consecratie zal wor den verricht door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Jtalië reeds ge- Suden heeft met het wereldkampioenschap Politienieuws Proces-verbaal werd opge maakt tegen J. S. wegens het bouwen van een schuur zonder vergunning te hebben aangevraagd: tegen P. B wegens het berijden van de verboden zijde van het Venedietegen P. 8.. D. M„ J. M. en K. M. wegens voet ballen op den openbaren weg; tegen C. M. K. wegens vrijheidsbelemmering en mishan deling. het vormen van een kleine commissie, welke zich speciaal op het verstrekken van inlich tingen enz. instelt. Tot zoover de heer H. C. N. in het Ver- bondsblad van het Aartsbisdom Utrecht van 25 Mei 1928. Wij hebben dit overgenomen om nog weer eens speciaal de aandacht te vestigen op het in de afdeeling Alkmaai al sinds oren bestaande Bureau voor Arbeidsrecht. De resultaten en werkwijze van genoemd bureau hebben wij reeds bij herhaling gegeven, en in moeilijkheden komen onze leden het bureau dan ook wel raadplegen. Voorkomen s echter betei dan genezen. En daarom zouden wij zoo graag zien, dat onze menseden bij het afsluiten van con tracten met Verzekeringsmaatschappijen, als ook betreffende de huurkoopcontracten voor stofzuigers, radio-installaties e.d. van te voren inlichtingen zouden komen inwinnen. Wat al ellende die contracten hebben mede gebracht is met een paar woorden met te zeggen. Maar de gevolgen van zoo’n daad Kunnen Allertreurigst zijn. Ook op iets anders zouden we nog eens wdlen wijzen. Namens onze arbeiders beweging zijn er onzerzijds vertegenwoordi gers in den Raad van Arbeid en andere lichamen. De vraag dringt zich hier op ot er wei altijd voldoende contact met dezen wordt gehouden en. dit mag ook wel eens gezegd, onderhouden de vertegenwoordigers wel altijd bet contact met de organisatie, door wie zij zijn afgevaardigd ot voorgedragen- Ziehier eemge beschouwingen die we. ofschoon veen nieuws bevattende, in ernstige overweging aanbevelen. Het kan oa. het belang van onze leden slechts ten goede komen. Bouwvergunning Aan den Drijver is vergunning verleend bouuvn van een woonhuis aan den weg. Het Federatief Drankwet Comité heeft aan de leden van de Tweede Kaïper der Sta- ten-Oeneraal een schrijven gericht met de wensohen en herwaren, welke bij de ge noemde organisaties, welke alle belangheb benden bij de regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken vertegenwoordi gen. bestaan tegen het ontwerp-Drankwet. dat bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aanhangig is. zooals dit thans luidt. Hoewel in het wetsontwerp, zooals dit aan vankelijk werd ingediend in den loop der tijden eenige wijzigingen zijn gebracht, waar door aan enkele der bezwaren van belang hebbenden werd tegemoet gekomen, is het in hoofdzaak zichzelf gelijk gebleven, en is nog steeds van de aanneming daarvan on. berekenbare schade voor economisch, zoowel als sociaal-hygiënisch gezonde ontwikkeling van de betrokken bedrijven te vreezen. Bij het schrijven heeft het Federatief Drankwet Comité' eenige korte beschouwin gen over het nader gewijzigd ontwerp- Drankwet gevoegd, waarin de bezwaren te. Bazar fanfarecorps De gehouden bazar ten bate van de kas van het Fanfarecorps ..Onderlinge Oefening" heeft, verminderd met de onkosten, 980 opgebracht. Een bewijs, dat de menschen voor een dergelijk doel nog wel wat over Rebben. Burgerlijke Stand GeborenAndreas, z. van J. A. G. Götz en A. N. Gabriels Pe trus Theodorus. z. van H. Smite en C. Groentjes. Gehuwd: N. Schoolmeester en C. Bakker. Uitslag Voetbalwedstrijden 9 Maart 1930 SchinkelhavenUitgeest 02 Uitgeest 2R. S. C. 0—1 Uitgeest aKennemers a 12 Uitgeest bZaanlandla b 60 Uitgeest cZilvermeeuwen c 11 Het noodlokaal Wegens gebrek aan vol doende localiteit. werd door het R.K. School bestuur onlangs aan den Raad om een tü- delijk schoollokaal verzocht. Het kleinste lo kaal der openbare Bewaarschool werd reeds gedurende een jaar ongeveer gebruikt voyg de afd. jongens van de 1ste klas der R. SC School. Met 1 April komt er een nieuwe 1st* klas van 66 leerlingen en waar een aan vrage aan den Minister van Onderwijs om een 10de leerkracht niet is toegestaan, moest voor deze klas in zijn' geheel naar een ge schikt vertrek worden uitgezien. Door B. en W. is daarveor nu aangewezen het grootste lokaal der Openbare Bewaarschool. De 28 leerlingen der Bewaarschool zullen nu naar het kleinste lokaal dier school verplaatst wor den. Dat een zoo groote eerste klas niet be vorderlijk is voor goed ondericht. laat zich gemakkelijk begüpen. Reikhalzend wordt dan ook uitgezien naar de totstandkoming van het nieuwe schoolgebouw. (Eenige dagen geleden ontleenden wij aan „Kip*" reeds eenige bijzonderheden uit deze rede, doch wy achten haar van zooveel belang, dat wy thans onzen Romeinschen correspondent aan het woord laten, die ons een meer uitvoerig expose deed toekomen. RED.) De Byrd-expedltie in Nleuw- Zeeland als solied adres voor violen, mandolines, citers, Hohner-mondorgela, prima vioolsnaren, beharen van strijkstokken, repareeren van alle muziekinstrumenten. Enorm groote keuze muziek. NEW-YORK, 10 Maart. Zes deelnemers aan Byrd’s Zuidpool-expeditie zijn, na een zeer moeilijken tocht vol ontberingen, met een motorboot in Neuw-Zeeland aangekomen, waar zij door een groote menigte bij aan komst stormachtig werden toegejuicht. Advies-Bureau Een zaak van groot belang en welker ver zorging zoo geheel ligt op het terrein van en behoort tot de taak van onze R.K. Werk- tiedenveieemgingen. is het verleenen van advies en bijstand, ten aanzien van de uit voering der Sociale Wetgeving. Meer in het bijzonder mogen hier ge noemd de Ongevallenwet Invaliditeitswet en de Wet op het Arbeidscontract. Ten deze hebben, als reeds gezegd, onze werkliedenvereetugingen ot volksbonden als plaatselijke centrales eene taak te vervullen door het verschaffen van meer rechtszeker heid aan de leden. Deze wetten zijn voor de arbeiden ge maakt. wij moeten dus trachten ten bate onzer leden, die met een dezer wetten in aanraking komen, eene zoo volledig moge- ijke kennis van zaken te hebben, om vooral ook de sociale uitvoering te bevorderen. Hiertoe zijn de arbeiders aangewezen op hun organisatie, waar ze zelf hee> vaak mis sen de noodige kennis der wetten en ook met altijd in staal zijn, hunne zaak op de meest juiste wijze in beroepschrift en plei dooi voor de beroepsinstanties naar voren te brengen. Noodig is in de eerste plaats, dat de leden van den Volksbond bij hun bestuur de noodige inlichtingen kunnen verkrijgen, omtrent de rechten welke in een bepaald geval een dier genoemde'wetten hun biedt. Door onkunde werd al reeds te vaak schade geleden. In de tweede plaats moet den leden hulp kunnen... worden geboden, indien zij met luns op succes van her beroepsrecht ge bruik kunnen maken Dat beroepsrecht, zoowel voor Raden Centralen. Raad van Beroep, alsook voor wat betreft het Arbeidscontract het beroep op den Kantonrechter, ts immers in de wet geving neergelegd, om den arbeiders ten aanzien van de toepassing en handhaving lier wetten zooveel mogelijk ook rechts zekerheid te verschaffen. In en door onze Volksbonden moet deze versterkt, doordat den leden, zoowel wat het werk zyn met Kerstmis!” De ..Izvestia" en de „Pravda" hadden al van te voren aangekondigd dat. krachtens een beslissing der piaateelljke comité’s. aan de arbeiders van heel het land „de vrije beslissing om zich te verbinden op de Kerst, dagen te zullen werken” zou worden opge legd. Bijzonder groot kan de verwondering «00 niet zyn welke verwekt werd door de mededeeling dat overal met Kerstmis gewerkt *aa Vooral wanneer de genoemde vrije be- •Uteing nog in een zeer eigenaardig licht komt te staan door andere berichten, sooalc bijvoorbeeld een telegram uit Ixmgansk in de .Izvestia” van 7 Januari: «Vandaag, eersten Kerstdag volgens den ouden styi, is de arbeid op elke werkplaats ta vollen gang De arbeiders verrichten hun teak zonder één ontbreklng tot honderd procent. Zij hebben dus de uitdaging be grepen: Hjj die niet op zijn werk vexschjjnt •d van zijn gedrag verantwoording hebben af te leggen voor heel de gemeenschap". de schriftelijke behandeling als het optreden vooi deze beroepsinstanties betreft, hulp en bijstand wordt geboden. Is dit plaatselijk altijd echter wel uitvoer baar Voor wat de grootere plaatsen betreft moge hier in overweging worden gegeven De propaganda onder het volk. De groote massa van het Russische volk wiens vroomheid en diep geloof eens spreek woordelijk waren, mag. volgens de regee- ring, niet met geweld van het Christendom worden loegerukt. Langzaam moet zjj er toe gebracht worden, hetzij met geleidelijken dwang, hetzy door provocatie, om, zü het uit lafheid zy het uit overtuiging, indi vidueel of collectief openbaar daden te ver. richten van heiligschennis, vervloeking en verdorvenheid. Daarvoor is het niet vol doende dat men kerken sloopt, heilige plaat sen verwoest en beelden doet verdwijnen. Voor alles moeten de priesters weg. Die moeten verjaagd, achtervolgd, ónmogelijk ge maakt worden. Wanneer niemand meer het volk bijstaat en moed inspreekt, wanneer men nergens meer bidden kan. dan zal zich, onontwikkeld als de Russische massa in het algemeen is, vanzelf de wanhopige overtui. ging opdringen dat er geen redding, geen vergeving meer is. en dan zal men, versuft, afgestompt, van-zelf en ook wel eerlijk en oprecht, vloeken en zondigen. Natuurlijk beteekent deze methode een ab solute breuk met wat de Bolsjewieken zelf da „eerste manier” noemen: de massa-ar. reetalies en -terechtstellingen n.1. waaraan ■00 ontelbare geestelijken ten offer vielen en waarvan vooral eenige gerucht makende pro cessen ook in het buitenland een droeve bekendheid verwierven. De „eerste manier” echter met de algemeene verontwaardiging en het groote saamhoorigheidsgevoel die ze verwekte, is funest gebleken voor de dul- velsche plannen welke ze bezielden De nleu we methode daarentegen moet, helaas, vruchtbaarder en bijna af doend worden ge noemd. De „martelaren" wierpen bewonde. ring af, gaven begeestering; de ..afvalligen” trekken een angstwekkende navolging Reeds in October IJ. werd deze tentoon stelling aangekondigd. vooral met hét doel; onze jeugd gedurende de wintermaanden aan het werk te zetten. Hoogstwaarschijnlijk zal de tentoonstelling den 2en of 3en Zondag na Paschen gehouden worden Bü mijn in formaties bleek, dat er vele inzenders zullen zyn. Het aantal Inzenders van groote stuk ken kan echter best nog wat uitgebreid worden. Alle jongens dus flink doorgezet, waaraan ze begonnen zijn. Ook de grooteren, die reeds de school hebben verlaten, kunnen hun werkstukken alsdan exposeeren. Bijtijds zal er wel aangekondigd worden, waar alles ingeleverd moet worden. Wat je doet, doe dat goed! Succes! Die mi aantal melsjes-congreganisten in beide groepen bet getal tweehonderd neeft bereikt, ja zelfs overschreden. Opdracht doen of de wekelyk- sche oefening bjjwonen mogen van de jonge ren die meisjes, die de plechtige Doopbe loften nebben afgelegd. De jongeren nebben nog steeds het leeuwenaandeel; zij vormen de grootste groep, terwyi de leeftijd afwis selt tusschen de 13 en 17 jaar. De anderen blijven tot naar 25-jarigen leeftijd, zoodat deze tijdsruimte, van 17 tot 25, juist eens zoo groot te: nl. acht jaren in plaats van vier. Deze groep zou derhalve nog neel wat meer meisjes kunnen bevatten, want het is toch n groote vraag, of van de massa trouw lustigen zoo velen wegens nuweiyk vóór dien leeftijd onze rijen verlaten. Deze meisjes schenen er buitengewoon moeilijk toe te Kunnen komen de oefeningen met bare te genwoordigheid te vereeren. Ze zyn onge twijfeld wat heel erg verlegen of bleu. Ik nad zoo iets nimmer durven denken, in de ver ste verte niet en tóch schijnt het zoo te we zen. Vergissen te altijd nog menschelük! Wij willen deze stumperde *n handje helpen. Echte speurhonden zijn volgens mij de Ijver aarster* van het Apostolaat des Ge beds, zij speuren alle adressen op en niemand die hieraan ontkomt. Zü maken het den thuis- bHJfsters ondertusschen wel n oeetje lastig, door met "n vriendelijk gezicht baar twee- driemaien thuis te Komen ultnoodigen; zij nebben het stellige idee om bü vriendinnetje:, en kennisjes zonder pardon het vuur nee! nA aan de schenen te leggen. En van den Zomer komt dan de klap op de vuurpui; als de Dirceteur huis aan huls bü allen tui- De documenten, ook de officieele, van der- gelijke adhaesie-betulglngen. van' kerkroof, beeldstormerij en verwoesting, zijn te talrijk om een opsomming zelfs maar te beproeven. Overal woeden de uitersten der godlooche- narjj, heiligschennis en godsdienstige afstom ping, met vreeselljke kracht. I. Mgr d'Harblgny, President van het Pau selijk Instituut voor de Oostersche Studiën die te Rome geldt als de beste kenner van Sovjet-Rusland, waar hy in opdracht van den Paus meer dan een jaar verbleef, heeft in de ,3ala Borromini” voor een talrijk pu bliek van Kardinalen, Prelaten, Politici en Aristocratie, een rede gehouden over de hui dige Sovjet-kerkvervolging.*) De meest recente hetze in Rusland tegen de kerk ondernomen was de ..Kerat-cam- pagne” welke na een langdurige voorberei ding haar hoogtepunten-bereikte op het katholieke en orthodoxe Kerstfeest oat V respectievelijk op 23-34 December en 7-8 3. - nuari, en welke gevolgd werd door een h.I tig* anu.godsdlenstige propaganda tot de tweede helft van Februari. Direct na het einde van de®e „campagne" werd een nleu- w* geproclameerd tegen Paschen; en om deze meer kracht by te zetten en tot een uitda gend antwoord te maken op den bekenden brief van Z H Pius XI werd vastgesteld, dat dsss „Paasch-campagne” haar hoogtepunt zal hebben op 19 Maart, op den dag dus dien de Paus vaststelde voor een wereld-actie van boete en eerherstel. Het karakter, de heillgschennende geest van den strijd der Sovjet-regeering tegen den godsdienst, blijkt het duidelijkst uit het wachtwoord barer voorstanders dat luidt: „Geen martelaren, inaar afvalligen! iedere afvallige een propagandist van godloochenary en den godsdiensthaat!" Het gaat er niet om dat de godsdienst verboden wordt! Integendeel, men denkt daar niet aan. Men wil a-religle, anti-godsdienst brengen! De godsdienst mag niet verboden worden, maar moet belachelijk, ónmogelijk hatelijk gemaakt. Daarvoor werkt men met geraffineerde, geheel gespecialiseerde tnldde. len onder de drie groepen der bevolking, welke in dfeze worden onderscheiden: het volk en daaronder vooral de arbeiders, de kinderen ende geestelijkheid. eervol ontslag als lid van het R. K. Arm bestuur werd verleend, zyn benoemd de heeren Jb. Wever te Oudyk en C. Beerepoot Nog enkele bijzonderheden. NIJMEGEN, 10 Maart Omtrent den brand In de fabrieken van de firma Honig, ver nemen wij nog, dat alles op beurspolis ver zekerd is. De schade was vanmorgen nog steeds niet volledig te schatten. Een gedeelte van het personeel zal morgen door de directie te werk worden gesteld bü het oprulmingswerk. De directie hoopt binnen eenige dagen de afdeelingen stijfsel-, vermicelli- en maizena- aanmaak, welke door het vuur niet geleden hebben, weer in bedrijf te kunnen stellen. Vanmorgen was de brandweer nog druk bezig met het nablusschen. Gister vierde een onzer meest-geachte mede burgers, Mr. W. C. Bosman', zijn zeventigsten verjaardag. Dat Mr. W. C. Bosman voor Hollands Noorderkwartier in het algemeen en voor Alkmaar in het büzonder, door zün veelzüdig. organisatorisch talent tot stand wist te bren gen, moge uit het volgende blijken: Armbestuur In plaats van de heeren A. Bakker en D. de Boer, aan wie, op verzoek. Zoóals reeds gemeld, heeft de Uruguyaan- sche Voetbalbond, die het eerste wereldkam pioenschap voetballen zou organiseeren. waarvoor de wedstrijden dit jaar te Monte video zouden plaats hebben, het wereldkam pioenschap thans officieel afgelast. In de plaats van het wereldkampioenschap wil Uruguay thans tegen einde October een Pan-Amertkaansch voetbaltournooi organi seeren. Verder vernemen wy, ruimen tijd rekening gej) niet doorgaan van hi te Montevideo, want 'tusschen den Itallaan- :chen Voetbalbond en de F. I. F. A. hebben reeds onderhandelingen plaats gehad over het organiseeren van een Europeesch voetbal- '.ournooi op Italiaansch grondgebied. De wed strijden om het Europeesch znmpioenschap zouden in den nazomer plaats hebben en wel ie voor-wed trijden te Rome, Bologna en Mi laan. terwyi de eindwedstrüd in het Stadion te Rome zou worden georganiseerd FRANKFURT, 10 Maart. Tijdens athle- Jekwedstrüden op overdekte banen alhier irak de bekende Diiitsche athleet Hirschfeld Allensteln) twee wereldrecords. Hü wierp I Orgel Reeds werd onder pastoor Saulenn ien kogel 15.56 meter, hetgeen 10 c.M. hooger s dan het wereldrecord. Links eh rechts be reikte hü een afstand van 28.30 meter, het geen eveneens een wereldrecord verbetering jeteekende. Deze wereldrecords zullen echter loogstwaarschünlük niet erkAid kunnen «orden, daar zy op overdekte banen zün be reikt. De belangrijkste andere uitslagen zyn: 800 meter: 1. Kauffmann (Frankfurt) tijd 2 min Z.7 sec. SprintwedsVüd over 60 meter. Eind- 'xlassement na drie series: 1. Jonath (Hanno ver) 18 punten. 2. Mahlitz (Beriyn). 60 Meter hordenloop: 1. Trossbach (Ber lin) 8.2 sec. Vier X 2 ronden estafette: 1. Kickers Stuttgart 3 mln. 1.1 sec. 2. Ber- ler Sprot Club. 3 X 1000 Meter: 1. Eintracht (Frankfurt) 7 min. 54.3 sec. gen het aanhangige ontwerp worden toege licht. president van het bestuur van de Vereen^ gtn* voor Ambachtsonderwüs hier ter stede hü Sinds 1914 door zün confraters Hoe de kerken verdwijnen. Natuuriyk zou het voor de Sovjetregee- rtng een kleine moeite zün om soldaten en politie de kerken en haar schatten op het weeriooze volk te laten veroveren. Met haast satanische berekening echter wordt daaraan niet gedacht Voor de verwoesting, plunde ring of omvorming „in. het algemeen belang van een kerk wordt niet alleen de toestem ming. maar zelfs de aanvrage van geloovi- g«n of geestelükheid verelscht! ?oo schreef het dagblad „Bezbojnik” van 31 Januari 1930 dat ..op aanvrage der ar beiders de Sovjet van Saratov de Kathedraal van Krasnodarskaya had omgevormd tot een opvoedlngs-instltuut.” Alleen de laatste we ken werden tientallen van dergelüke geval len door de Russische bladen onder de of ficieele mededeelIngen vermeld. Dit gebeuren is niet plaatselük. maar over heel Rusland verspreid. Hier en daar deden de arbeiders zelfs geen aanvrage, maar verrichtten op eigen initiatief de verwoesting of omvorming der kerkgebouwen. En volkomen terecht kon de „Izvestia” op JaRuari 1930, vooravond van het orthodoxe Kerstfeest, met enorme letters over de heele breedte van haar eerste pagina vermelden: „Geen enkele onthouding. Honderden ker ken gesloten, duizenden klokken uit de to rens genomen: dat is de adhaesle-betulging der proletariërs van Sovjet-Rusland met den «trüd tegen den godsdienst.” In een hooggestemd artikel heette bet: ..Het succes van den strüd tegen den gods dienst moet versterkt en ontwikkeld wor den tot een onafgebroken* en intenaen oor. Io8 tegen de priesters en tegen de -Aecta- rlërs"!” En verder: „Volgens het wachtwoord dat sedert weken gegeven werd door den Bond van strij dende Godloochenaars, moeten alle arbei ders en ook de schoolgaande kinderen aan Door toevallige omstandigheden tot tijde- lük wethouder gekozen, viel aan hem, als oudste van het college van B. en W. de eer te beurt, Mr. W. C. Wendelaar als burge meester te installeeren. Jarenlang was Mr. W. C. Bosman voorts Danshuiscontrole Naar men ons mede deelt is Zondag door den Burgemeester, in gezelschap van wethouder De Vos. een be- zAek gebracht aan enkele dansgelegenheden hier ter stede. Wü vernamen, dat dit bezoek in verband staat met enkele klachten over ongeregeld heden en het door de Plaatselijke Drankweer gedane verzoek tot scheiding van de dans- vei gunningen en den verkoop van sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar maken bekend, dat Burgemeester en Wethou ders van Oudorp het tot hen gericht verzoek van de firma Jac. Met te Alkmaar, om in zün perceel, kadastraal bekend, gemeente Oudorp. in sectie A, no. 264, een achttal elec- tro-motoren in zün in aanbouw zünde auto- garage te mogen plaatsen, hebben ingewil- ligd Alkmaar. 10 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Mr. W. C. Bosman werd 10 Maart 1860 te Alkmaar geboren. Na de lagere school en eenige klassen van de H. B. S. doorloopen te hebben, bereidde hij zich tot het Staats examen voor, waarvoor hü op 20-Jarlgen leeftijd slaagde; na een vü(Jarige studie aan de Leldsche Universiteit, promoveerde hü op een proefschrift. In den zomer van 1885 vestigde Mr. Bos man zich als advocaat in zün geboortestad. In dien tüd liet de verbinding tusschen Alk maar en omgeving nog veel te wpnschen over Het net van tram- en spoorWeglünen. dat zich ais een splnneweb rondom Alkmaar in den loop der jaren ontwikkeld heeft, is het werk geweest van vele comité’s, in de werk zaamheden waarvan Mr. W. C. Bosman, als secretarts, een groot en belangrijk aandeel gehad heeft. Zoo was Mr. W. C. Bosman o.a. secretaris van het comité voor de tot-stand-brenglng van den spoorweg AlkmaarHoorn: van een dergelljk comité voor de trams naar Egmond. naar Bergen. Schoorl en Warmenhulzen, ter- wül hü nog steeds secretaris is van de N.V Noorderstoomtramwegmaatschappü- Van den in 1886 door zün vader geopender. veerdienst EnkhulzenStavoren was Mr. W C. Bosman eerst mede-bestuurslid; na züns vaders dood volgde hü dezen als directeur op. Van den in 1907 in 'n N.V. omgezet ten Stoom- bootdlenst Alkmaar-Packet werd Mr. W. C Bosman tot commissaris en plv. directeur ge kozen. Niet het minst heeft Mr W C Bosman zich verdiensten verworven voor het aandeel, dat hü heeft gehad in de West-Frlesche Ka- naalplannen. in de Commissie waarvan hü steeds de actieve secretaris was. als hoedanig hü“met Dr. van Aalst de grondslagen legde voor de algeheele kanaliseering van West- Frtesland. Als lid van Prnv Staten welke funetie hü van 1919 tot 1927 bekleedde, wist hü de daadwerkeiüke belangstelling van Ged Staten voor het kanalenplan te winnen en als wü ons niet vergissen zal binnen niet ai te langen tüd aan de uitvoering van deze grootsche, veelomvattende plannen begonnen worden. Wat zün verdienste voor Hollands Noorder kwartier betreft, zü nog vérmeld. dat Mr Bosman van 1890 tot 1897 secretaris was van de Kamer van Koophandel in dit district Ook in Alkmaar «elf is veel te danken aan de werkkracht van Mr. W. C. Bosman. Zoo heeft hü als Gedelegeerd Commissaris van het Noordhollandsch Landbouwcredlet niet weinig tot den meerderen financleeien bloei van deze instelling bijgedragen. Hll_jp jroorts commissaris en lid van de Commissie voor Dageltiksch Toezicht van het Noordhollands Grondcredlet en mede-op- richter van de Maatschappü „De Unie”. Ook aan het politieke leven nam Mr. W C Bosman deel. Van 1919 tot 1923 was hü lid van den Ge meenteraad schen de 17 en 35 gaat navragen, wat het gevolg is geweest van die colonne-üveraar- sters. U doet ondertusschen het verstandigst het zóó ver niet te laten komen; van dien overlast kunt u zich zelf ontdoen door Don derdagavond half acht in de oefening te komen. Vaste plaatsen worden nu ook ge geven, bestuursleden en onder-prefecten zijn uitgezócht. Bovengenoemde Zelatricen schrüven alle mogelüke namen op van meisjes tusschen de 17 en 25 en die dan onze oefening niet ojj- wonen. Dezen zomer hoopt dan dc Direc teur nog wel 'n gaatje te kunnen vinden om zelf even aan te ipppen. Driehonderd! dat is tenminste *n flink getal en dat kan! Wie zorgt voor een nieuw lid? Eentje maar. Elk dus één en die nieu weling weer een ander.... zoo blüven we aan het draaien. Doe dat nu eens. geen twee of drie, maar elk lid één nieuwe er bü. u zult zien: we zün dan heel vlug aan de driehonderd. Ik geloot even te mogen verklappen, bestuursleden en andere üveraarsters interesseeren voor naar éigen beweging, blijft toch niet achter, is 1 wel? Toon 'n klein beetje waardeering en kom. Vooruit dan. wat spirit en wat animo. Elke nieuwe zet "n stap naar de driehonderd! Kap. DE WIT, Dlr. Verkocht Het weiland in den Baaf jes- po'.der. groo. ongeveer 4% hectare, eigen dom van den heer IJ. Blokker c. j* ondershands verkocht aan de Diakonie der Ned. Herv. Gemeente alhier. OverledenHerman Frederik Kuüper, 69 jaar Geboren: Jan Nicolaas. zoon van Nicolaas Snüders en Barbara Hopman: P-tronell» Aaitje, d. v. Jan Hemelrijk en Grietje Swa-’’ fomeiis -ot ann-s Min'r.us z v Nicolaas W rtel en Luberti Karels, Gerrit z v. Gerrit Kindts en Maria Dekker; Jo hannes; Regardus. zoon van Johannes Pop- ma en Elisabeth Geerlings; Frederik Anto- nlus, i v. Bas Joostens en Johanna de Gier. Door de N V. Boekhandel en drukkerij vJi. K. ter Burg is aan de firma F. H. Ringers en Zoon opgedragen het bouwen van een winkel met magazünen en bovenwoning op 'een terrein. Langestraat, hoek Koorstraat. en door den heer H. Haytema is aan de zelfde firma opgedragen het verbouwen van het pand Langestraat 107. De strijdende godloochenaars Een ander onderdeel van de verderving der volksmassa is de Inlüvlng der arbeldeis de Bonden van strüdende godlooche naars, wier werkzaamheid vooral naar bui len bekend geworden is door de antl-gods- dienstlge camavalsvertooningen van Kerst in is. Deze heillgschennende manifestaties wer den langen tüd nauwkeurig voorbereid en de resultaten ervan, welke de bolsjewistische biaden in een speciale rubriek „De Goden sterven” plegen te vermelden. zün ver- schrikkelük. Een waariyk dulvelsche vondst der Sovjet- regeering is voorts de instelling der .JColo- nya Khozaistvo”, landbouw-koionles, wier leden „Kolkhozes" worden genoemd. De noodzakelüke voorwaarde om opgenomen te worden onder de ..Kolkhozes" is de openbare en absolute belüdenis der strijdende god- loochenarij. De „Kolkhozes" worden onder de boeren verspreid met geen andere op dracht dan door woord en vóbrbeeld het vloeken, het zondigen, heiligschennis en ge loofsafval te verspreiden. Het totaal der georganiseerde strijdende godloochenaars bedraagt, volgens de laatste opgave der bolsjewistische biaden. twee-en- een-half-mlllloen. Zes maanden geleden was dit getal nog zes-honderd-duizend. De groei is dus geweldig en het succes der „campag ne” klaarblükelük. Maar wanneer men aan den anderen kant er rekening mee houdt, dat de bevolking van Rusland ruim hSnderd- vüftlg-mUlioen zielen telt, dan is het, zü het kleiner wordende, lichtpunt der betrekkelük- held nog lang niet heelemaal uitgedoofd. Men houdt er vooral rekening mee. dat de eerste veroveringen de gemakkelykste wa ren; hoe meer de rangen der geloovigen worden uitgedund, hoe sterker de onverdor ven overgebleven kern zal blüken. En groot is de hoop, welke werd verwekt door een telegram van het officieele regee- nngs-persbureau Tass, dat meldde: slechts 3500 kerken hebben de godloochenaars kun nen sluiten in de twaalt Jaren van het be staan der Sovjet-regeering. Daar het aantal bedehuizen in Rusland op ruim 50.000 moest worden geschat, resten er zoo nog altüd 46.500, die „betreurenswaardig druk" won den bezocht. Mgr. d’ Herbigny besloot het eerste ge deelte züner rede met uit te roepen dat deze cüfera vervalscht zün. Rusland had veel meer kerker, en veel meer zün er ook geslo ten Maar in het officieele bericht klinkt te leurstelling en een erkenning van onmacht. Deze erkenning is de heeriykste lof voor het martelaarschap en den heldenmoed van het Russische volk. Collecte Dierenasyl De opbrengst van de collecte ten ba te. van t asylfonds voor dieren bedraagt f 366.40' De afdeeling Alkmaar en Omstreken van de Nederlandsche Vereenlging tot bescher ming van dieren is allen, die hieraan heb ben medegewerkt, zeer erkentelük voor dit resultaat en dankt in het büzonder de mu- ziekvereenigingen ..Soil Deo Gloria". „Ex celsior” en „Saint Louis”, en de jongelui die zoo flink collecteerden, hartelük voor hun opofferend werk. Eventueele bijdragen worden alsnog gaar- -i" door de pennlngmeesteres, mevr. L. Ha- remak^r-Menslng. Westerweg 59. in ont vangst genomen. De dag van gisteren zal voor den jubila ris zeker onvergetelük zün. Den geheelen morgen reeds stroomden bloemstukken en andere felicitaties binnen In den middag werd de 70-jarige door ver schillende deputaties gehuldigd. Wü kam"" daar morgen uitvoeriger terug. Vergoeding Het bedrag der Rüksvergoe- ding voor onderwyzers is b-paald op ƒ4310, na inhouding der jien-sioenbijdragen. zoodat voor 1930 ook de tweede onderwijskracht aan de O. L. School te Egmond a. d. Hoef door’ .iet rijk wordt betaald.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5