OPENING OPENING OPENING GERARD WORM CENTRALE NOODSLACHTPLAATS EN VERWERKINGSINRICHTING TE SCHAGEN HOUTTIL54, ACHTERSTR. 43 VRIJDAG A.S. HEROPENEN WIJ ONZE GEHEEL NAAR DE EISCHEN DES TIJDS INGE RICHTE HEERENMODEZAAK f Been wonden Denk niet gering over beenwonden. Bij KloosterAa/sem I* N.V. DAME8- EN HEEREN MODEMAGAZIJNEN ENKHUIZEN ZWAAG (Bangert) OUD-KARSPEL „Geen goud roo goed" HEER-HUGOWAARD WIERINGEN ANDIJK ZIJPE TUITJENHORN SCHERMERHORN OBDAM JO een niet eenige technische be- ui tgewerkte 3 Mei installatie Commissie een mede. dat de heer Leyen wil echter Bü b< Voorschot Vereeniging Gewetensgeld. y de uitnood!** de te van omzet bieten penningmeester verslag n uitgaven van het ver ren en bescheiden wer ven t 298 66. Besloten wordt het maximum te bepalen op 35.000. „Tambach" Coöperatieve „De Ter nazuivering van alle afvalwater wordt een biologische afvalwaterzuiveringsinstalla tie uitgevoerd, volgens de plannen cn voor- Vischmarkt Aangevoerd door 88 vaar tuigen 710 tal reepharlng A 3.85 tot 5.00 per tal. De vangst varieerde van 1 tot 24'4 tal. Door 3 vaartuigen 755 pond schol A 10.46 tot 15.20 per 100 pond. Jaarvergadering. In de jaarvergadering van de Vereeniging ..Proeftuin'1 te Bangert werd» medegedeeld, dat in totaal f 7000 minder werd aangekocht dan vorig jaar. De ontvangsten bedroegen f 16923 74. uitga- f 16625.08, alzoo een batig saldo vaf Noteer!ng „Bloemenlust” William Cop land I 3.80—4.50. ld. II 150—1.60, Wil liam Pitt I 3.80—6, id. n 2.80—3, Barti- gon I 5 90—6.20. id. II 2.90—3.80, La Reine I 340, Murillo I 3.30—4, id. n 1.70—2.60, Elisabeth 5 90. Victor 4.20, Narsis 2.90, Narsis Ornates 0.901.40, Anemonen 1.402.30, ld. II f 0.600.90, Stijachint 4.20 per 100 teuks. wordt naar spoelwater-sterillsator geleid daarin onder stoomdruk absoluut steriel ge maakt vóór het in de rioleering wordt af gevoerd. Ontploffing Tengevolge van vonken uit de motor, geraakte Zaterdag by den hout handel der firma Eeoen, een put, gedeelte’ük met benzine gevuld, met een geweldigen kral ln~bfkhd Krachtig optreden van den heer Eecen wist erger te voorkomen. Er ontstond geen schade. «tel vereenigen en moet «ij dit ten zeerste ontraden. De heer Reus vermoedt, dat het yerschil zit in de wijze van Inkoop. Spr. stelt voor in het vervolg alle kunstmest bij aanbesteding aan te koopen. De voorzitter zag liever, dat de heer Reus cijfers toonde en zoodoende zijn beweringen kan bewijzen. De heer Reus denkt, dat de secretaris deze cijfers wel kan geven. Spr. meent, dat het op gemiddeld alle producten 30 ct. per 100 K.G. scheelt. De secretaris vergeleek de cijfers van een andere veiling met die van de veiling alhier, waaruit bleek, dat er geen verschillen van beteekenis zijn. 2>nlgen tijd wordt nog over dit punt gedia cussleerd; de heer Reus handhaafde zijn voorstel ap ''oefende kritiek uit op de kwa liteit der zakken. De heer Reus stond geheel alleen kn zijn klachten: zijn voorstel werd met In stem ming gebracht. De voorzitter beet hierna den burgemees ter welkom, die Inmiddels ter vergadering is gekomen. Openstelling hulppostkantoor. Naar wl vernemen, zullen binnenkort de uren vai openstelling van dr. hulppostkantoren alhla uitgebreid worden. Het kantoor te De Hau kes zal voor den post- en telegraafdienst M uur per dag meer worden opengesteld, voo1 den telefoondienst 2 uur meer; het kantoo te Hlppolytushoef voor den telefoondlens 4 uur meer; het kantoor te Den Oever voa den poet- en telegraafdienst 1 uur meer. Borg. Stand. Geboren: Nanne. x van Cornelia Molenaar en Maatje de Jong. Cornells Hermanus. z. van Simon Andreas- Smit en Cornelia Tak Joannes Theodo ras, z. van Joannes Dekker en Anna Dek ker. Henricus Cornell', z. van Johannes Cornells Vlaar en Dieuwertle Dekker. Jacobus Petrus, z. van Bernardus Bankras en Alida Molenaar. Catharina Maria An na. d. van Catrinus Johannes Kuipers cn Geertrulda Catharina Sengers. Marta Jo anna. d. van Theodoras Neefjes en Jansjs Boots. Jacobus Corne'ius. z. van Hcber- tus Paulus de Wijs en Reinoutje van Stra len. Overleden: Elisabeth Theresia Borst, d. van Jacobus Borst en Elisabeth Neefjes, tn den^ouderdom van één jaar. Getrouwd: Pieter de Vries van F.gmond» binnen met Elisabeth Klerk van Obdam. Ontsmetting Door bemiddeling van den correspondent van den Plantcnziekten- kundlgen Dienst, den heer P. Boekel te Kal verdijk, zal Woensdagavond In het lo kaal van mej. de wed. P. Bleeker alhier, gelegenheid worden gegeven voor het kos teloos ontsmetten van koolzaad. bUjven. Als zün opvolger werd benoemd de heer Joh. de Veer. Besloten werd om een annuïteltsleening te sluiten, af te lossen in 40 jaar. Dit besluit werd door Gedeputeerde Staten niet goed- schriften van het Rijksinstituut voor Zuive ring van Afvalwater te Den Haag. Na bezichtiging werd de thee gebruikt in de groote zaal van het Noonfcjioll. Koffie huis. De zaal was keurig versierd en de lange rijen tafeltjes waren gesierd met lila tulpen en gele narcissen. ben niet lang van zijn werk mogen profl- teeren. want op 14 Dec. van hetzelfde jaar kreeg genoemde administrateur een auto- ongeluk. dat zijn dood tengevolge had. Dit was voor ons een zwaar verlies, even eens voor zijn vrouw en kinderen. Zijn na gedachtenis zal bü ons lang In herinnering l den laat komt bet gevaar, wanneer ze niet zorgvuldig worden behandeld. Akkers KkxMterbalaem op de wonde, verzacht de pijn, bevordert de voeming van nieuwe ■it/wh ca werkt ontsmettend. Akker‘s Huhriitt Door het bestuur der Heer Hueowaardsche vereeniging ..Huisvlijt'*, is besloten tot het houden eener tentoonstel ling op 10 en 11 Mol a s. Binnenkort zullen circulaires worden verspreid met uitvoeriger beschrijving. Het bestuur verwacht van haar groot ledental een mooie en ruime inzen ding. De tentoonstelling wordt dit jaar gehouden in de tooneelzaal van den heer A. Rus. i Bij genoegzame deelname ral een curaw worden gehouden in fraaie handwerken, 'n cursus in pitriet. raff ia werk en handweven en een cursus in houtsnijden voor Jongens. Tijd en plaats zal nader worden bepaald door cursisten en leeraren. Zonder twüfel zal de huisvlijt wel alge- meene medewerking en belangstelling ge nieten. gekeurd. Het moest een gewone leening zijn met aflossing in 30 jaar. Dit was voor ons de eerste jaren financieel moellüker. doch be sloten werd toen de geldleenlng ad f 125000 te sluiten bü de Bank voor Nederlandsche Gemeenten ad 5 pet., welk besluit toen werd goedgekeurd. Vrijdag 3 Mei 1929 had de aanbesteding plaats van het gebouw. Er waren 16 inschrij vers. waarvan de laagste was de heer de Groot te Heerenveen voor f 63900. aan wie het werk werd gegund. De machinerieën zouden worden geleverd door de firma Beek en Henkel, de auto's door de firma Blaauboer en Kossen en door de 'lr"M de Moor. Müne heeren, ik ben aan 't Finde overzicht, doch wensch voordat ik Aankoop kunstmest De heer N. Reus heeft reeds drie jaren achtereen kunnen constateeren, dat de ver schillende soorten kunstmest bjj een der zuster-organisaties belangrijk goedkooper ge leverd'werden; spr kan geen enkele oorzaak vinden, die hier aanleiding toe geeft en kan niet anders verklaren, dan door de wüze van inkoop, dewelke aldaar geschiedt, door publieke aannemng en hier over 't Centraal Bureau. Spr stelt voor om te veranderen van inkoopwüse en in t vervolg de levering van kuntmest publiek aan te besteden en bü aflevering eenige contróle uit te oefenen, daar t gebeurt dat 1 product lang niet aan de eischen beantwoordt, welke er aan gesteld mogen worden. Praeadvles van het bestuur: Door de jarenlange ondervinding is het bestuur tot de overtuiging gekomen, dat de wüae waarop tegenwoordig de coöperatieve aankoop geschiedt de meest doelmatige en voordeelloste is, terwül het bestuur, naar aanleiding van de opmerkingen van deal heer Reus in een vorige vergadering t een en ander nauwkeurig heeft nagegaan, is zü nog meer in deus overtuiging gesterkt, dus kan zij zich In geen geval met dit voor- Ongeluk Zaterdagmiddag kwam Jn. ^teltepool Pz. met zün fiets in botsing met den vrachtauto van Herm. Kloosterhof van Medemblik. J. S. bekwam hierdoor ernsti ge beenwonden, zün fiets werd totaal ver nield. Zelf moest hü per auto van H. K. vervoerd worden naar het liefdehuis van Wervershoof, waar hü gehuisvest is. Dr. Plnxster en de liefdezuster waren spoedig ter plaatse en verleenden eerste hulp. J. S. zal gerulmen tüd rust moeten nemen. Het ongeluk vond plaats, doordat J. 8. de sig nalen niet had gehoord, wegens hardhoo- righetd en doordat de chauffeur niet ver der kon ujtwüken. Naar men zegt heeft de chauffeur geen schuld. in de kerk als op het kerkhof was belangstelling. U- in vrede, Angang. Het bestuur van ge- ehootschap deelt ons mede, dat Gewetensgeld. Ten bate van de ge meente Wieringen is wederom gewetensgelc gestort, thans een bedrag van f 40. Fanfare „Houw en Trouw” Op 5 Maart j.l. desavonds, vergaderde de muziekvereenj- ging ..Houw en Trouw” in café Wester. De voorzitter opende de bijeenkomst met gebed en ultte rijn vreugde over den vooruitgang, dien de vereeniging in een jaar tüds heeft gemaakt en spreekt den wensch uit. dat dé leden op den ingeslarren weg zullen voort- ■raan. Spr. Is van gedachte dat „Houw ea Trouw bij dezen voortgang op het as. con cours te Wervershoof kans maakt succes hebben. Tevens brengt de voorzitter een hirteltjk woord van dank aan den heer J. Stet voor t belangeloos maken van nieuwe lessenaars. De notulen der vorige vergadering werden zonder op of aanmerking g-*eek-r<1 Na de lezing van het eerste Jaarverslag bracht de voorzitter een woord van dank aan den secretari^__ Hierna béScht^le uit over Inkomsten 1 loopen jaar. Rekenii den in orde bevond» Door den voorzitter werden verschil lends ■mededeellngen gedaan over aanstaande wed strijden nJ. die te Wervershoof en die te Castricum. Tevens werd besloten prijsopgaaf te vra gen van een „como” en van het reparee- ren van de groote trom. Bjj de bestuursverkiezing werd de voor zitter met groote meerderheid herkozen. Bü de rondvraag werden enkele kleiner» onderwerpen bespraken In zün slotwoord uit de voorzitter -den wensch. dat alle leden, door Overige studie, de vereeniging steeds hoocrr op zullen vor- wrtn dat ..Houw en Trouw” een vereeniging moge worden die in Heer Hncov-sinrd alge- meene belangstelling mag genieten. Het spoelwater uit bet slachtlokaal van de gyin rich ting wordt nft&r een •pedalen «Doelwater-sterilisator geleld en Keuring dienstplicht. De keuring vo den dienstplicht zal dit jaar voor deze ge meente plaats hebben te Schagen in he koffiehuis ,J3e Posthoorn", op 26 Maart Sorteering aardappelen Naar aanleiding men van de rijde van den Bond van Velllngsvereeniglngen en Koop handel een aardappelsorteerlng wil opdrtn- gen die praktisch moelljk en zeer kostbaar Is. «telt de heer N Reus voor om In geen geval deze sorteering In te voeren, voor 't product voldoende rijp is, daar onze aard appelen in 't begin van den rooitüd nocit geen extra behandeling kunnen ondergaan, zonder waardeverltifi. En later, wanneer t nroduct voldoende rijp is. de^jjyiat vast te stellen als volgt: Drielingen 28—35 mM.. Poters of middelbaar 3355 m.M Grooten 51 en op. En voor contróle geen maatje maar zift te gebruiken. Praeadvles van het bestuur: Wat de rooljüd betreft zal practisch wel mogellik zün een scheiding voor de toepassing der sorteering te maken. Wat de maat betreft stelt het bestuur voor een voorstel bij den Provincialen Bond in te dienen als volgt; Drielingen 2833. Middelbaren 3355. Grooten 52 en op. Al zou de keurmeester bü de contróle een zift moeten gebruiken, de controleur *an het U. C. B. zal zich toch houden aan het maatje. De heer W. Balk, secretaris van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland, zegt, dat men de zaak objectief moet gaan beschouwen; we moeten ons regelen naar de afnemers in het buitenland; we hebben ge weldig te kampen met concurrentiestrüd van andere uitvoerende staten. Goede sorteering en goede behandeling is een eerste eisch voor een geregelden afzet. Een dergelüke concur rentiestrüd moet gewonnen worden, door be antwoording aan de eischen. die den afne mer stelt. Er Is echter geen sprake van op dringen; het is een groot belang, dat met de aardappelteelt op het spel staat Er moet Iets gebeuren; we moeten met onzen tüd mee gaan. om niet tot onze schade en schande te ervaren, dat onze tüd ons achter laat. Spr. wüst er op. dat in andere landen van regeeringswege maatregelen worden genomen dan is het toch nog wenschelüker, dat zooals hier te lande - de georganiseerde tuinders het recht in handen hebben. Wü moeten vooruitzien en onze positie op de wereldmarkt handhaven en verbeteren. Het Is daarom de taak van den tuinbou wer, zich met dezen maatregel te vereenigen. De voorzitter stelt na deze toelichting voor, dat het bestuur zün voorstel Intrekt en het voorstel van de Prov. Commissie overneemt; deze stelt voor: Voor geelvleezlge drielingen van 2830 m.M„ voor middelbare 3655 mM. en de grove vanaf 53 m.M. en met 2 m.M. speling voor elke maat naar boven. Voor de wltvleezige een minimum van 40 mM. met een speling van 2 m.M. De heer Henrelman stelt voor, het bestuurs voorstel te handhaven. Het voorstel-Reus wordt hierop met 50 te gen 26 stemmen verworpen. Dat van het bestuur is dus aangenomen. Aan de orde was hierna een voorstel van den heer N. Reus, om in 't vervolg de post van keurmeester en plaatselük controleur niet meer door een en denzelfden persoon te laten vervullen, daar de controleur vaak eischen stelt aan het product, die boven ons kunnen gaan en men dan voor een dergelijk product ook onwillekeurig in de boete zit, waar toch absoluut van geen bedrog sprake kan zün. Praeadvles van het bestuur: De betrekking van keurmeester en contro leur van den Plantenzlektenkundigen dienst te schelden, zou te groote kosten voor de Ver eeniging met zich mede brengen. Na een korte toelichting door den voorzitter wordt z. h. st. besloten op dit voorstel niet in te gaan. Bestuursvoorstellen. Het Bestuur vraagt volmacht van de Al- gemeene Vergadering om. zoolang 'door de kunstmest wordt verstrekt op credlet, de daavoor benoodigde gelden op te nemen ten behoeve van de Vereenlgmg. Dus zal bü het aanvragen daarvan ook ver meld worden dat de gelden bestemd worden voor betaling van de kunstmest. Toelichting: Hoewel op de Algemeene Vergadering van 16 Juni 1924 het Bestuur de noodige volmacht is verleend, meent het, dat de notulen van die vergadering zoo opgevat kunnen wor den. dat die volmacht enkel was gegeven voor dat loopend jaar, dus acht het eene meer duidelijke omschrijving hiervan voor zichtigheidshalve noodig. bovendien is daarbij een bedrag bepaald tot ten hoogste 20.000. Het Bestuur acht het Juister, dat het vol macht heeft om de benoodigde gelden op te nemen, zonder aan een maximul bedrag ge bonden te z^jn Onderhands verkocht De heer S. Groot Sz. heeft zijn huls verkocht aan F. Zes. van mijn eindig, mün dank te betuigen aan allen, die aan de tot stand komlng van onze inrichting heb ben medegewerkt, waarop ik trótsch ben en welke voor de volksgezondheid uitstekend genoemd mag worden. De Raden der 9 ge meenten hebben in deze alle hun mede werking getoond, door alle besluiten, die door de Commissie werden genomen, met al gemeene stemmen aan te nemen. Voorts wil ik de Commissie dank zeggen voor de aangename samenwerking en hoop dat dit zoo zal blüven. dan twüfel ik geen oogenblik. of onze verwerklngsinrichtlng zal bloeien. Ik heb gezegd. Achtereenvolgens voeren nu het woord de heeren LietaertPeerebolte. Directeur-Ge- neraal der Volksgezondheid, Dr. .Berger, Hoofdinspecteur der Volksgezondheid en Di recteur van den Veeartsenükundigen dienst, De Moor. Burgemeester van Züpe. Driessen, Burgemeester van Den Helder, die mede na mens Anna Paulowna en Wieringen het woord voerde, de Directeur der inrichting, de heer P. de Boer, de architect de heer Huur man, de heer Haringbuizen, burgemeester van Wieringerwaard. de heer Meindersma. burgemeester van Schermerhorn, de heer van Slooten, burgemeester van Heer Hugo- waard, de heer Enks, burgemeester van de vroegere gemeente Petten, de heer J. Kos ter, burgemeester van Winkel, de heer Beers als voorzitter der Gezondheidscommissie te Schagen en de heer Nobel van Lutjewlnkel. Al deze sprekers danken voor ging, zü roemen als om strüd de keurige verwerklngsinrichtlng en hopen haar met al ler medewerking tot grooten bloei te brengen, waardoor deze inrichting zal blüken te zün een zegen voor het veehoudersbedrüf. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Landarbeiders wet. schikking van den Minister van Financlë-, van W Maart 1930. is aan .de gemeente ZÜP< tN.-H.) een voorschot uit 's Rüks kas ver leend tot een maximum van t 3600.tei uitbetalingvan het door een landarbeldei benoodigd bedrag voor de verkrijging vai een plaatsje. Nog meer kolfbanen Naar wü uit goe de bron vernemen, zal café „Centrum" al hier worden uitgebreid door den bouw van een nieuwe kolfbaan, tevens concert- en vergaderzaal Waar we ter plaatse al twee uitmuntende banen bezitten, zal het kol vend publiek In de naaste toekomst geheel te kust en te keur kunnen gaan slaan. Werk der gemalen in 1929. Het jaar 1929 kenmerkte zich door zeer weinig regen val. behoudens de drie laatste maanden, waarin wü ruimschoots werden bedeeld In de laatste 3 maanden is dan ook verreweg het grootste aantal uren gemalen. Gedurende de zomermaanden behoefde er niet gemalen te worden, zoodat het ver nieuwen van de kolkmuren ongestoord voort gang kon hebben en verschillende reparaties aan de belde gemalen van het Grootslag konden worden uitgevoerd. Het aantal maaluren in 1929 bedroeg: electrisch gemaal. Jan. 138%. Februari 31, Maart 120. April 107, Mei 38%. September 20. October 216. November 305, December 403. Totaal 1379 uren. DieselgemaalJan. 12, Februari 4. Octo ber 2 uur. Totaal 18 uur. Het stroomverbruik beliep in totaal 331300 K.W.fj., terwül door het Dieselgemaal 980 Kg. gasolie werd verbruikt. Liefdewerk ..Ond Papier” De leden van dit liefdewerk vergaderden Zondagmiddag om twee uur in het Patronaat. De voorzit ter de heer P. Boekel opende de vergadering met een toepasselijk woord. Naar aanlei ding van de notulen wordt gevraagd of het aanwerven van leden in Eenigenburg nog succes heeft gehad. Dit wordt ontkennend beantwoord De voorzitter brengt verslag uit van de vergadering der Centrale te Alkmaar, waar uit blükt. dat In deze parochie verleden jaar 2824 K.O. werd opgehaald, dus 3.2 K G. per communicant. In 1929 werd ruim 1000 K G. meer opgehaald dan vorig jaar. De heer M. Btankendaal stelt voor o«n het oude papier om de twee maanden op te halen, om daardoor het aantal Kilo grammen te doen stijgen. Dit vond algemeene Instemming. Besloten wordt daze week het oude papier wedefptn op te halen, ieder lid zal dan werkzaam zün in zün eigen wijk. Als men er niet in tal slagen in Eenigenburg leden te vinden zal men daar gezamenlük op een nader te bepalen avond heen trekken. Met algemeene stemmen wordt hierna be sloten om schipper Tüm als blük van waardeering een kistje sigaren aan te bie den voor het vele werk dat' door hem re?ds gedurende zooveel jaren geheel belangeloos Is verricht. Daarna sluiting met den Chris tel ijken Groet. Begrafenis Jacob Luütjes. Maandag morgen had de begrafenis plaats van het stoffelük overschot van den heer Jacob Luütjes. die de vorige week op de oliefa- briek „de Engel", te Wormerveer, zoo jam- merlük om het leven kwam. De overledene arriveerde per rouwauto vanaf Wormerveer. Twee kransen dekten de baar. Zoow< er groo Hü r Stille noemd kaarten verkrijgbaar zün bü den heer J. N. A. Hennes tot uiterlük Vrijdagavond as. De tram vertrekt vanaf Schermerhorn op Zaterdag 15' Maart, des nachts te 1 uur. Rede Breebaart. De heer Breeboart. voorritter van de Keu ringscommissie, neemt nu het woord en spreekt de genoodigder. als volgt toe. Het is voor mij een aangename taak kort overzicht van de verwerkingsinrichting te geven. Alhoewel dit niet zoo gemakkelyk is, zal ik trachten, dit zoo goed mogelük te doen. De kring van den Vleeschkeuringsdienst Barsingerhorn bestond uit 9 gemeenten. Door opheffing van de gemeente Petten is dit ge tal 8 geworden. Gelukkig heeft de gemeente Schagen besloten zich bü ons aan te sluiten, zoodat dit aantal weer op 9 werd gebracht. Door toetreding van de gemeente Schagen kregen wij van den keuringsdienst merkelük meer inkomsten. In de vergadering van 20 December 1926 was er ontevredenheid bü de noodslagers, welke klachten werden onderzocht en tot een goed einde zijn gebracht. Ook werd ge klaagd over de kerkhoven, die in den regel kort bij de slagers aanwezig waren en niet ten goede kwamen voor de volksgezondheid? In die zelfde vergadering werd door den afgevaardigd van Callantsoog bet denkbeeld geopperd, of het niet mogelük was. evenals in Midwoud, een destructor te bouwen. Naar aanleiding van deze bespreking werd op Vrijdag 7 Januari 1927 een bezoek ge bracht aan de inrichting te Midwoud, welke inrichting ons uitstekend aanstond. Burgemeester Avis en Rüksveearts Schuite- maker gaven ons de gewenschte inlichtingen en wü konden op hun steun rekenen. Zü waren ten allen tüde bereid, ons in deze de behulpzame hand te bieden. Wü waren hun daar zeer dankbaar voor. Na dezen tocht bood de Burgemeester van Winkel de raadszaal aan om de bespreking over deze zaak voort te zetten. Deze be spreking had tot resultaat, dav een bezoek aan de fabriek te Bergum, Friesland, zou worden gebracht Deze fabriek zag er goed verzorgd uit. doch was veel grooter. omdat ze te verwerken had geheel Friesland, Gro ningen. Drenthe en een gedeelte van Over- ijsel. Onze indruk was, dat de groote af standen vele bezwaren en onkosten met zich brachten. Na nog eenige vergaderingen over de ver werkingsinrichting te heboeu gehouden, werden besprekingen gevoerd met omliggen de gemeenten, die niet bü den kring waren aangesloten. De resultaten dier besprekin gen waren zoo. dat er wel voor gevoeld werd, doch tot aansluiting kwam het niet. Onze commissie besloot evenwel door te zetten en dan de fabriek iets kleiner te maken, doch dit denkbeeld werd afgeraden, want mochten later inbrengers komen, dan zouden wü berouw hebben een te kleine In richting te hebben gemaakt. Ik kan U mededeelen, dat de gemeenten Den Helder, Anna Paulowna, Wieringen, Heerhugowaard en Schermerhorn met ons een contract hebben aangegaan, om het afgekeurde vee bü ons te laten verwerken. In de vergadering van 15 April 1927 wa ren tegenwoordig de heer Van Dorp, tech nisch adviseur. Den Haag en de heer Huur man, 'architect, Den Haag. De vergadering besloot om aan de ver schillende gemeenteraden voor te stellen tot oprichting van een verwerkingsinrichting met centrale noodslachtplaats. In de vergadering van 29 Sept. 1927 werd besloten het gebouw te Schagen te plaatsen, doch de naam van den Kring onveranderd te laten. Na vele besprekingen werd besloten het land aan te koopen bü de Menisbrug, welke plaats ons het beste voorkwam. De heer Klauwers. inspecteur zan den Veeartsenükundigen Dienst, zegt volle me dewerking toe. De machtiging van Gedeputeerde Staten tot het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling werd 27 December 1928 ver leend. Onze zaak stond er dus vrij goed voor, maar er kwam een kink in den kabel. De N. V. Thermochemische fabrieken zat niet stil en heeft bü Gedeputeerde Staten en bij de Kroon getracht om de oprichting kring Barsingerhorn tegen te gaan, omreden dit in het nadeel was voor hunne fabrieken, die ze wenschten te bouwen. Het plan’%as om te Woerden een inrichting te stichten en vandaar uit geheel Noord-Holland te bedie nen, Dit zou de gemeenten niets kosten Verschillende gemeenten betuigden "dan ook daarom aan dit plaii adhaesie. De afd Noord-Holland yan de Vereen, van Ned. Gemeenten heeft deze kwestie in den breede besproken. Tegenwoordig waren daar de heeren van de N. V. Thermochemische fabrieken die al hun best hebben gedaan om te trachten Barsingerhorn op haar be sluit te doen terugkomen. De gemeenten, die aansloten bij deze fabrieken hadden geen risico en geen kosten, doch thans lees ik in een artikel in het Tijdschrift voor d leren - geneeskunde dat de N. V. Thermochemische Fabrieken steeds met verlies werken. De heer Vigeveno, voorzitter van den Raad van beheer van de N. V Thermoche mische Fabrieken, vindt de vraag gewettigd gezien het groote hygiënische belang van *n »oede cadaververnietiging. of niet per ge meente een kleine subsidie kan worden ge geven. waardoor het verschil tusschen de nominale huldwaarde en het bedrag door de N. V. Thermochemische Fabrieken betaald zou kunnen worden geneutraliseerd. Op 12 December 1928 werden alle belang hebbenden opgeroepen door Gedeputeerde Staten om hunne belangen te bepleiten Het eerst werd het woord gevoerd door de di recteuren van de N. V. Thermochemische Fabrieken. Onze belangen werden verdedigd door de heeren Jb Koster. B. J F Meüer en Mr. D. Breebaart. Het resultaat Is u allen liekend. Wij hebben den strijd gestreden en overwonnen. De volle medewerking, die de heer Klau wers ons toezegde is wel duidelijk gebleken op de conferentie met Gedeputeerde Sta ten. De gunstige werking is reeds gebleken in den keuringskring Midwoud, waar de vee houders gaarne en zeer tot hun voordeel gebruik msken van de centrale noodslacht plaats. welke aan de bewerklngslnrichting aldaar is verbonden. De heer Directeur-GeneraaJ heeft Mid woud ook bezocht en gaf zijn groote tevre denheid te kennen over dat, wat in Mid woud had plaats gevonden en beschouwde het als een voorbeeld voor het heele land. Ook de vereeniging Hollands Noorder kwartier stemt volkomen In met onze plan nen tot stichting van een verwerklngrin- -ichting. benevens een centrale noodslacht- nlaats. In de vergadering van 16 Mei 1928 lenoemde de commissie den heer H. H. Dub belman tot administrateur in plaats van den heer P. Bronder die om gezondheids redenen heeft bedankt Wü hebben in den heer Dubbelman een kracht gehad, welke uitstekend was, ten allen tüde stond hü ons bij met raad en daad. Helaas wfj heb- „De Tuinbouw" In café vergaderde gistermiddag de Tuinbouw- en Handels vereeniging Tuinbouw”. De voorzitter, de heer H. Bakker opende de vergadering met den chr. groet en heette allen welkom Spr. ultte zün teleurstelling over de min der goede ftnancieele uitkomsten in het tulndersbedrijf. de uitkomsten Jn het ver- loopen jaar zün buitengewoon treurig. Wat het nieuwe vetlingsgebouw betreft, daarover zün we aldus spr. ten zeerste voldaan dat zoo Iets door onze vereeniging tot stand kan worden gebracht, stemt tot verheuge nis Spr herinnerde aan de woorden van den heer Valstar dat de tuinders niet al te pes simistisch moeten zün over de toekomst, het nieuwe vellingsgebouw is een monument voor de toekomst, waar we trotsch op kun nen zün. Spr. eindigt met de beste wen- schen voor de toekomst. De secretaris, de heer P. Dekker Wzn leest de notulen van de vergadering van 24 Juni 1929. welke onder dank worden goedgekeurd en vastgesteld. Blijken- het jaarverslag van den secreta- ris-pennlngmeester bedroeg de omzet van de stapel producten f 161849 60 met een aan voer van 268 wagons Van de aardappelen bedroeg de f 139 181.25. Van uien, wortelen en bedroeg de omzet f 114.554 25. De totaal-omzet was f 415385.10 f 588.370.141. De aanvoer bedroeg 1066 wagons. Bloemkool blijkt een voornaam artikel aan de veiling De aanvoer van slaboonen steeg van 7000 tot 8000 zak Gekocht werden 90 wagons kunstmest <72 v.j.l. De omzet van voorjaars- kunstmest. bedroeg f 5135 35. De totale om zet bedroeg f 60 000. Het ledental bedraagt 97 <99 v.j.l. De veiling telt 300 aanvoerders (meest aardappelnanvoerders) Het Jaarverslag werd onder dank goedge keurd en aldus vastgesteld. De rekening en verantwoording beginnen de met. een saldo vorigen dienst van f 9167.52 sloot met een nieuw saldo van f 1479.22 In ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 125 232 15 De balans sloot met een winst van f 752 19 In actief en passief op een bedrag van f 66587 04. De voorzitter heet den heer W. Balk, die inmiddels ter vergadering is gekomen, wel kom. Namens de commissie tot nazien van de bescheiden van den secretaris-penningmees- ter adviseert de heer Reus tot goedkeuring van de rekening en tot décharge van den penningmeester. De heer De Boer stelt voor de post reserve voor Kunstmeststoffen van f 1000 te bren gen op f 1400. Het voorstel-de Boer wordt door den heer Reus gesteund, doch niet in stemming ge bracht. De rekening en de balans worden hierna t h. st. goedgekeurd. Tot lid van de financleele wordt in de plaats van het aftredend lid benoemd de heer H. de Wüs. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heeren H. Bakker en J. Steltenpool met respectievelük 72 en 74 si werden Jier- kozen. Besloten werd het te storten bedrag bü uittreding wederom te bepalen op f 100. ter wijl het marktgeld gehandhaafd blijft op 2S pCt. De vergadering van het bestuur werd ge handhaafd op 1,10 pCt. van den ontzet. De voorzitter ontvangt 3/4; de overige be stuursleden samen 1/4 van dit bedrag. Het salaris van den secretaris-pennlng- meester bleef ongewijzigd op f 300 en pCt. van den Coöp. aankoop. Aan de orde is een bespreking over de zetkoolregeltng. De voorzitter deelt Leyen In den Zuidhoek vroeg koolzaad wil teelen, terwül" dit de hoek is voor fraaie roode kool. De heer v. Leyen wil echter vergoeden, dat andere kool In een anderen hoek wordt geteeld. De heer Groenland adviseert den burge meester te verzoeken een verordening op de zetkoolregeltng in het leven te roepen; zonder een verordening komt er geen veran dering in den toestand, waarin echter voor dit jaar geen veranderingen gebracht kun nen worden Besloten werd dat het bestuur eerst nog eens In stilte zal onderzoeken en indien geen resultaat naar wensch verkregen wordt, zich tot het gemeentebestuur te wenden. De •fHcieele opening. T* half twee Maandagmiddag had lehagen de offlcieele opening plaats «ovengenoemde inrichting. ▼an den gemeentetoren, het stadhuis en van de inrichting zelve wapperde de vader- landsche driekleur of liever gezegd slechts van het gemeentehuis en de ververachings- tarichting. van den toren wapperde n.l. de hier geliefde geuzenvlag, het oranje, blanje. bleu. Maar gevlagd werd er toch om de om- Reving kond te doen van de voor Behagen en omgeving groot* gebeurtenis op dezen het openen van onze eerste industrie van eenige beteekenis. Te ruim half twee, als zich een uitgele- ■en schare, waaronder we Züne Excellentie den Commissaris der Koningin Jhr. Jöell. vele gemeenteraadsleden der negen aange sloten gemeenten n.1. van Barsingerhorn. Zljpe, Winkel, St. Maarten, Wieringerwaard. Oude Nledorp. Nieuwe Niedorp. Callants oog en Schagen opmerken, benevens den Directeur-Generaal der Volksgezondheid en den Inspecteur van de Volksgezondheid en den Veeartsennijkundigen dienst opmerken, beet de heer Breebaart, burgemeester van Barsingerhorn en voorzitter der commissie, allen welkom op deze plaats. Het' is voor spr. een groote eer Z. Excel! den Commle- ■aric der Koningin in de provincie, benevens de verschillende burgemeesters en autoritei ten welkom te mogen heeten. Spr. brengt d^nk aan allen die tot het totstandkomen dezer inrichting hebben medegewerkt, dank ook brengt spr. aan de heeren Huurman en Van Dorp, resp. architect en technisch ad viseur en aan den heer RUneveld. dag. op zichter der gebouwen. Voorts aan den heer Koens. Duitsch Ingenieur, dien spr. echter niet in het Duitsch zal toespreken omdat hü anders mocht struikelen, aan de Ge zondheidscommissie aan de besturen der 9 aangesloten gemeenten, die zoo eenstemmig tot toetreding hebben besloten, aan den aannemer den heer de Groot. Tenslotte dankt spr. de pers voor bet vele door haar gepresteerde ten behoeve van het tot stand komen der Verwerkingsinrichting. Het dochtertje van den heer Schoort Overhandigde hierna aan Züne Excellentie den sleutel van het gebouw. De Commissaris der Koningin zegt dat het voor ons allen een groote voldoening moet zün op dezen dag de kroon op het werk te zien, van wat zoovele jaren is voorbereid. Het is voor spr. een groot voor recht de opening te mogen verrichten. Spr. wenscht de commissie en den keuringskring geluk met het tof" stand komen der Ver werkingsinrichting en met de bevochte zege. Het spüt spr. te moeten mededeelen dat de overige leden van het College van Ged. Staten verhinderd zün hier aanwezig te zijn. Spr. hoopt dat deze tweede inrichting In de provincie moge strekken tot heil van de geheele provincie en tot voorspoed van den boerenstand in den keuringskring Bar singerhorn. Na de toespraak werd in drie groepen de geheele inrichting onder deskundige lei ding bezichtigd. Hieronder volgen schouwingen: Op den 5den April 1929 werd door de Com missie van Uitvoering aan het Technisch Bureau Joh. J. van Dorp te 's-Gravenhage opdracht gegeven, om in samenwerking met het Architectenbureau P. M. A. Huurman de Willem Stok te 's-Gravenhage. over te gaan tot aanbesteding van het bouwwerk, overeenkomstig de door hen plannen. De aanbesteding vond plaats op 1929 met het resultaat, dat aan de firma M. K. de Groot te Heerenveen het werk weid gegund. De uitvoering der complete van de Noodslachtplaats, te weten slachthal voor grootvee, slachthal voor varkens, ver- btndingsgang hanglokaal. koelhuis, dar- jnenwasscherij en steriliseerlokaal, werd op gedragen aan de Maschtnenbau Akt Ces. vorm. Beck Henkel te Kassei. De levering van de complete koelinstal latie werd toevertrouwd aan de N.V. Koel techniek te Apeldoorn, terwijl de firma Otto Sterke! te Ravensburg voor de levering van koelhuisdeuren en -ramen te zorgen kreeg. De complete Inrichting van het verwer- kingsgebouw. nJ. van het slachtlokaal. het apparaten-lokaal en de malerij werd opge dragen aan de Maschtnenbau Akt. Ges.' vorm. Beck Henkel te Kassei, welke fa briek Indertijd ook de installatie leverde voor de verwerklngsinrichtlng te Midwoud. Aan het Technisch Bureau W. D. Nier- mans te Haarlem werd de levering van den stoomketel gegund en de hydrophoor-instal- latle aan de N. V. Handel-Maatschappii „Hoetnatlmex” te Beverwijk. De firma J. G. J. Kueter Sr. te Alkmaar kreeg opdracht voor den aanleg van gas-, water- en stoom- leidlngen. alsmede van de electrische licht en krachtlnstallatie. terwijl het isoleeren van stoomketel en leidingen aan de firma Gebr Kooü te Enschedé werd gegund. Het noodslachthuls is bestemd voor het be handelen van de z.g. noodslachtingen. Aan gezien de slachthallen voor grootvee en var kens gescheiden zijn, zou het slachthuis ook als centrale slachtplaats gebruikt kunnen worden Teneinde geslachte dieren, die aar herkeuring onderworpen moeten worden eenige dagen te kunnen bewaren, zonder dat het vleesch in kwaliteit vermindert, is een jroellnkesl venroieeteerd. Om vleesch, dat slechte voorwaardeliik kan worden goedgekeurd, toch voor consumptie geschikt te maken is een stertlisator-sys- teem Beek en Henkel, aangeschaft. De installatie, waarmede dlercadavers en dachtafvallen verwerkt worden tot diermeel en technisch vei. is uitgevoerd volgens het .gescheiden systeem”, dwz. dat het koken of extra keeren geschiedt in speciale kook- ketels, terwül het drogen plaats vindt in een aparten droogketel die horizontaal on der de beide verticale kookketels is aange bracht. De grootste kookketel kan ca. 1000 K. G. materiaal bevatten, de kleinste 500 Kg., terwül de droogketel groot genoeg is om de vleeschbrel, die uit beide kookketels komt, tegelük op’te nemen en te drogen. Met deze installatie kan zoowel lümhou- dend als lümvrü diermeel worden gefabri ceerd, ai naar gelang zal worden gewenscht. De gassen, die bü het verwerken ontstaan, meer bepaaldelük bü het drogen van het diermeel en het Indikken van den bouillon (het lümwater) worden naar een sproei- condensator gevoerd, daarin neergeslagen en ten overvloede nog door middel van een exhauster ter verbranding onder het ketel- vuur geleid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6