Binnenlandsch cdCieuws I DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE I RA DIO-OMRO EP EERSTE KAMER Genootschap van Reclame Dw defensie in Indië SOCIAAL LEVEN De schippersstaking te Zwolle Inkomens- en Vermogenstoestand Raad van Arbeid te Amsterdam TWEEDE KAMER Nederlandsche Vereeniging van Distillateurs en Likeurstokers Civiele actie tegen den heer Dorgelo Geen iizerfab*-’»’"”! van Krupp in Limburg De gijzeling van Duyvesteyn het pensioenfonds van De kustverdediging in twee handen? f bestemde De verhoudingen worden s....ls scherper De 100ste vergadering betreft zyn geladen 1 keurd. >1 Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Donderdag IX uur. Stemmingen (Zondagsi ui- met 79 tegen 1 Commissie voor de Économische Politiek in za'-e de ’nkomens- en vermovensbeweeing? ZUn De heer le«tet” De heer it de ver deling dier i het tot Vergadering van Woensdag 12 Maart. Voorzitter: Mr. W. L. Baron de V< SteenwUk. De Nederlandsche Vereeniging van Distil lateurs èn Likeurstokers hield een buiten gewone vergadering in hotel de Witte Brug tè* Den Haag, ter behandeling van de Drank wet. onder voorzitterschap van den heer H. F. L. de Wit. hun De Voorzitter: mr. J. R. H. van Schalk Winkelsluiting Voortgezet wordt de behandeling van bet van Blonen'ardsche Zaken en van Financiën en van Arbeid. Nijverheid de volgende vragen vrijheid beroofd was, uit welke gijzeling hij Maandag j.l. ontslagen is, hem verzocht een civiele actie wegens onrechtmatige daad te gen den heer Dorgelo in te stellen. Zijn schuldelscher heeft zich z.1. hier schuldig gemaakt aan het zg.n. „abus de drotf’, misbruik van recht, door hem Duy- vesteyn. die zelfs, wegens gebrek aan actief, niet failliet verklaard kan worden, te gijze len. Hij acht zich door deze daad onrecht matig benadeeld. Uit het rapport van den secretaris over 1929, uitgebraeht In de vergadering van bo vengenoemde vereeniging. bleek, dat het aantal leden sterk stijgende is. 1 Januari 1930 waren 593 leden ingeschre ven. terwijl de groei steeds voortgaat, zoo- dat het duizendste lid niet ver meer af is. Verder werd gememoreerd het in we’klng treden van het eigen bureau van het ge nootschap en de stichting van de Intern. Advertising Association, in welker voorloo- pig bestuur de heer Levteson voor ons land zitting heeft. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 10975.27. Naar het „Vad van mr. Duys verneemt, heeft de heer Duyvesteyn. die wegens het niet voldoen van een schuld van f 37 95 aan den heer Dorgelo te Gouda. In gijzeling was gesteld en deswege 110 dagen van zijn; Zonder de banketbakkers. Bovendien is het van belang voor de banketbakkers zelve I Beschouwingen over het pensioenfonds worden beter uitgesteld tot het desbetref fende wetsontwerp in behandeling komt. Na repliek wordt het hoofdstuk goedge- Voor deze vergadering bestond groote be langstelling in distlllateurskrlngen. Als spreker trad op mr. M. M. van Velzen. directeur van de Vereeniging te Schiedam Speciaal ging spreker na welke stadia het wetsontwem sedert aanvang 1927 tot op he den doorloopen had. Aan de hand van statistische gegevens loo- pende tot 1929 toonde spreker aan. dat minister Slotemaker de Bruine zich destijds ten onrechte op het standpnut had gesteld, dat in Ned-rland het alcoholism" moet wor den bestreden. Het gedistilleerd per hoofd der bevolking is in 1928 gedaald tot 1.91 liter, hetgeen een recordlaagte is, te eerder wan neer men bedenkt dat dit verbruik bedroeg In 1908 7.42 L. De hoeveelheid gedistilleerd in consump tie gebracht vertoont eveneens een terug gaan. niettegenstaande een zeer sterke toe name van de bevolking. In 1928 was dit cijfer 140 688 H.L. ad 50 tegen een be volking van 7.730.577 Inwoners Deze herziening van de Drankwet geeft niemand bevrediging. Van de Regeering had mogen worden geëlscht. dat men een ontwerp had aangeboden in overeenstemming met de maatschappelijke opvattingen van het oogen- bllk. Deze proeve van wijziging geeft geen oplossing en is slechts ingegeven door het feit, dat. Indien de wet niet gewijzigd werd, een zoo groot aantal vennootschapsvergun- ningen zou verloren gegaan zijn, dat werke lijk van een chaos zou kunnen worden ge sproken. In Amsterdam alleen reeds 239 Niettemin zijn ook lichtpunten aan te wij zen, gelijk biifkt uit de laatste Nota van Wijziging, waarop het voorstel omtrent Plaatselijke Keuze uit de wet werd gelicht, en gestreefd werd naar een behoorlijke rege ling voor vergunningen, geplaatst in inrich tingen van maatschapnelijk verkeer. Stelt men echter prijs op naleving van de wet en c.q. bestrijding van clandestlenen ver koop. die juist tot uitwassen leidt, dan zal de wetgever er rekening mee moeten houden, dat gebroken moet worden met het zooge naamde absolute ultstervingssysteem. Waar borgen zullen moeten worden gegeven, dat een minimum aantal vergunningen verzekerd zit ondat niet het veel grootere euvel, name lijk de clandestiene verkoop, hand over hand za’ toenemen. Ten slotte deelt spr. mede, dat verschillende organisaties federatief samenwerkend zullen trachten deze denkbeelden invang te do“n vinden door middel van amendementen, die men aan de bevoegde colleges hoopt toe te zenden. De inleiding gaf aanleiding tot een zeer geanimeerde gedachtenwisseling omtrent dit onderwerp, dat binnenkort In het teeken der algemeene belangstelling zal staan. Te Zwolle was een schipper aan het laden bij de overslagplaats van de firma Buls- man, aan het Zwartewater. Met het oog op de dreigende houding, den I aangenomen door de stakers en schippers, tegenover hen. die wel wer ken. begaven zich aan boord de hoofd- met twee VRIJDAG 14 MAART HUIZEN 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.3011.00 N.C.R.V. Ziekendienst11.30 12.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 12.15I-I5 Concert K.R.O.-Trio 1.15— 2.00 Gramofoonmuziek 2x03.00 Gra mofoon 3.305.00 Solistenconccrt N.C. R.V. 6.00—6.30 N.C.R.V. Gramofoon 6.3c Persber. 6.407.00 K.R.O. Causerie 7.007.30 Schriftverbeteringles. HILVERSUM 1875 M. 10.00—10.15 Morgenwijding 10.3012.00 Gramo foonmuziek 12.15a-oo Concert A.V.R.O. Trio 2.052.45 Uitz. voor scholen 2.45 3.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Maak-het-zelf 1 cursus 4.005.00 Gra mofoonmuziek 5.306.00 Dinermuziek uit Cabaret „La Gaité” te A'dam 6.00 Tijdsein 6.01 Vervolg dinermuziek 6.457.15 Spaansch begirtners 7.157.45 M. Braam De verkeersregelen, die bij het bevaren van „breede” en „nauwe” vaarwaters tn acht genomen moeten worden 8.01 it.oo Concert. Omroeporkest 10.00 Pers ber. 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Sonaten concert (viool, piano) 12.50 Orgelconcert 1.50 Gramofoon 2.50 Lezing voor scho'en 3.15 Muziek 3.20 Lezing China 3.40 Muziek 3.45 Lezing Training 4.00 Muziek 4.05 Tooneel voor scholen 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing Insecten 6.35 Nieuwsber. 7.00 Pianomuziek van Schu mann 7.21 Muziekcritiek 7.45 Lezing Dialogen 3.05 „Fuik of the forest”, radio- toonee 9-35 Nieuwsber. 10.00 Lezing 10.15 Wandeling rond Brookmans park 'zender). Dansmuziek 11.1012.20 Dans- muziek. PARUS „RADIO-PARIS” 1725 M. 12.502.20 Gramofoon 4.055.1s Or kestconcert 6.557.25 Gramofoon 8.05 Concert. Orkest. Mme. Labully-Mar- tray en M. Gatti, zang. LANGENBERG 473 M. 6.207.20 Gramofoon 9.35 Gramofoon 11.30 Gramofoon 12.25’-5° Orkestconcert 4.505.50 Gramofoon 7.20 Concert. Werag-orkest en solisten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert 2.20—4.20 Orkestconcert 6.50 Jubileumconcert. Orkest, koor en solisten 9.2010.20 Operettemuziek. BRUSSEL 509 lOt 5.20 Trioconcert 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Omroeporkest 0.35 Her-uitzending pro gramma van Daventry 10.35 Nieuwsber. ZEESEN 1635 M. 6.15—11.20 Le zingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek 11.1512.50 Berichten 1.201.50 Gra mofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.5010 Lezingen 7.20 Concert. Orkest en vocale solisten 8.20 Hugo Wolf-herdenking uit Leipzig. Orkest, koor en vocale solisten- 9.50 „Karten-Spicle”. Skat. Daarna Or kestconcert. van antwoorden. De heer Keulemans sprak ten slotte op waardeerende 1 welke in den loop der Jaren van de zijde der Aan de orde te artikel 4. De heer var. VOORST TOT VOORST (R.K.) verdedigt een amendement om sla gerswinkels toe te staan des Zondags tot twaalf uur open te blijven. De heer Van RAPPARD (VB.) verdegig' een amendement met de strekking, dat si garenwinkels Zondags tot twaalf uur kun nen open blijven. Een verder amendemen' van spr. beoogt de mogelijkheid te openen dat brood- en banketbakkerswinkels ’s Zon dags 6 in plaats van 4 uren open mogen zijn De heer Van HELLENBERG HUBAR ‘R.K). wenscht bij amendement het slui tingsuur van banketbakkerswinkels op 25 December te vervroegen van 10 tot 8 uur. De heer VAN DIS (S O.) licht 4 amende menten toe: ie. om de uitzonderingen op de Zondagsluiting te doen vervallen: 2e. om de R"omrche feestdagen uit dé wet te lich ten: 3e. en 4e. daaruit voortvloeiende wijzi gingen De heer SME1INK (A R) verdedigt een amendement, strekkende om van het be- naalde omtrent de Zondagsluiting geen af- wl'klng toe te staan on Isten Kerstdag, Isten Isten Pinksterdag voor ban in verbani en gerucht, fabrieken het „Liml nog eens ten in daj bied dii mededee'en: zelfs van de geruchten niets vernomen.. Om toch eenlee zekerhe’d te verkrijgen, hebben wij hedenmorgen getracht verbin ding te kri’een'met het directorium van de Frledr. Krupp A. O. te Essen hetgeen ons gelukt is. De directie machtigde mede te dee’en. dat de berichten uit ae lucht zijn gegVepen. Er wordt niet onderhandeld over den aan koop der bedoelde terreinen en er worden geen plannen gekoesterd. Op dit kritieke oogenblik kwamen ter as sistentie twee inspecteurs en acht agenten. Deze overmacht deed de schippers af deinzen. Voortdurend, ook des nacht, worden de schepen. die met lading liegen of zullen worden door de politie bewaakt. De verhoudingen worden echter steeds O -quaestle zal spr zich hij refereert van te wijze over de medewerking, I Ha— Ha KHa Ha— ambtenaren is ondervonden. De tevredenheid hierover zal hun per dienstorder worden medegedeeld. Nadat vervolgens een foto was gemaakt, kwam de gewone agenda in behandeling. agenten uit de stad. Een schip, waarop zich bevond een 50- tal schippers, n-derde het ladende schip en ondanks sommaties van den hoofdinspecteur, grepen de stakers zich aan boord van het andere schip' vast en namen een zeer dreigende houding e?.n., De hoofdlnsptcteur en de agenten trokken hun revolvers, maar een der stakende schip pers gooide zi’n jas uit, posteerde zich vcor de anderen en riep „Schiet mij dan maar doed.” den 1 Onderwfjsbegroo t Irg Daarna is aan de orde de Onderwjjsbe- grooting voor 1930. De heer OSSENDORP (SDA.P.) betoogt, dat de bezuinigingen van Minister Colijn een enormen achteruitgang bij het onderwijs hebben teweeggebracht. Het optreden van Minister Waszink heef' daarentegen verbetering gebracht. Deze Mi nister was wel van goeden wil, maar hij was niet opgwassen tegen Minister de Geer. Voer dezen Minister was een mooie taak weg gelegd. Spreker hoopt echter, dat de Minis ter alsnog verschillende verbeteringen aan den Ministerraad zal voorleggen. De heer SLINGENBERG (VB.) zegt, dat ook b(j hem een gevoel van teleurstelling is opgekomen over hetgeen door dezen Minister is geschreven en gezegd bü de behandeling van de onderhavige begroeting. Spr. erkent, dat de uitgaven voor het Onderwijs in de laatste jaren zeer sterk zijn gestegen, maar toch wil hjj den Minister er voor wairschu wen. om zich bij voorbaat niet al te zeer »e «tellen op het standpunt van den Minister van Financiën. Volgens spreker te het te rechtvaardigen, dat het onderwijs veel geld kort. Spreker zou gaarne zien, dat door den Minister het voorbereidend onderwijs werd Ser hand genomen, terwijl tevens maatre gelen moeten worden genomen voor verbe tering van het onderwijs aan zwakzinnige kinderen. Ten slotte komt spreker aan de vertoo- ning van films door een vereeniging van studenten voor Vrije Studie in Delft in een der Rijksonderwljsgebouwen aldaar, waar over de heer Steger vragen aan den minister heeft gesteld. Thans zuilen in die gebouwen voortaan alleen films mogen worden ver toond, welke door de Filmkeuring zijn toe gelaten. Deze beslissing van den minister gaat veel verder dan de Bioscoopwet, welke vertooning van niet goedgekeurde films in besloten kring niet verbiedt. Daarom betreurt sp.s her die beslissing, omdat aan de studenten vrijheid moet wor den gelaten voor het zoeken naar ontwikke ling. verdeellng van den zendtijd in ver- den uitslag der verkiezingen noemt spr. niet reëel en niet nationaal Volgens spr. moeten we Itebben een Natlo- nalen Otproep, waartoe de verschillende geestelijke stroomingen kunnen worden toe gelaten. maar waarbij het nationaal ver band echter niet uit het oog mag worden verloren. Spr. gelooft niet dat men er met de be staande wet zal komen. De omroeporganisa ties zijn imperialisten en daarom wenscht spr. den minister aan te raden, om deze organisaties in het oog te houden. Hij zal op een redelijke samenwerking aier organisaties belangUken invloed kunnen oefenen. HIJ zal kunnen bevorderen samen werken der verschillende krachten die moet komen in plaats van de thans bestaande versnippering. Uk’ door spr. beoogde samenwerking kan geschieden op algemeen gebied; daarnaast moet er echter algeheele vrijheid voor de verschillende geestelijke stroomingen zjjn. om zich te kunnen uiten. Ten slotte dringt s^r. aan op meer voor zichtigheid bij de uitoefening van censuur. De heer OUDEGEEST (SDA.P.) merkt op, dat het vraagstuk van den zendtijd een zuiver politiek vraagstuk is. Spr. gelooft niet, dat een wetswijziging, zöoals de heer Kranenburg wil. n.l. om de billijkheid der verdeellng nader in de wet te omschrjjven, de juiste oplossing zal zijn. Hjj verwacht, dat. wanneer de verdeeling van den zendtijd wordt verschoven naar de tot stand komlng van zoodanige wetswjjzi ging, de ontevredenheid, die thans reeds bij een groot deel van ons volk aanwezig is. nog in belangrijke mate zal toenemen. Spr. vraagt, of het advies van den Radioraad over de verdeellng reeds is Ingekomen en wanneer de minister een beslissing denkt te nemen. De thans bestaande toestand is zeer onbevredigend, aangezien bij de tegen woordige verdeellng alle billijkheid zoek is Dat 80.000 luisteraars beschikken over 80 uur en 100.000 over slechts 8 uur, te een groote onbillijkheid. Deze onbillijkheid te in strijd met de wet en spr. komt er tegen op, dat die onbillijkheid In stand wordt gehou den. omdat één organisatie, de A.V.R.O., medewerking weigert voor een billijke op lossing van het vraagstuk. Er wordt gezegd, dat de AVRO. een algemeene omroep is. maar spr. kan niet begrijpen hoe men daar aan komt Immers, tal van groote groepen worden door de A.V.R.O. niet bevredigd. Spr. hoopt dat de Minister ten spoedigste een eind zal maken aan den bestaar.cten toe stand en dat zijn beslissing zal gaan in ae richting van het denkbeeld van den heer Kranenburg, n.l om een bepaald percentage te bestemmen voor een algemeenen omroep en om den overigen tijd naar billijkheid te werdeelen over de verschillende geestelijke stroomingen. Mevr. POTHUIS—SMIT (S.D.AP.) be toogt de wenschellJkheld om een nationaien Vredespostzegel uit te geven. De MINISTER zegt dit laatste denkbeeld te zullen overwegen en nzrt den directeur- generaal te zullen bespreken. Wat de verdeellng van den radiozendtlld aangaat, merkt spr. op, dat hij op dit oogenblik geen wetswijziging wil bevorderen, hoewel hij toegeeft, dat de mogelijkheid be staat. dat in de toekomst bij de verdere uit breid mg van het radioverkeer een wijziging noodig zal zijn, om een billijke verdeeling van den tijd te waarborgen. De vorige week Vrijdag heeft spr. tot groot genoegen het advies van den Radio raad ontvangen. Dit advies heeft vrij lang op zich laten wachten. Met den heer Oudegeest voelt spreker, dat er by de vercé elmg thans onbillijkheden bestaan en daarom zal spr. al het mogelljkc doen om zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen waarbij hij hoopt, dat de rust in den aether, weer hersteld zal worden. Een tijdstip waarop hjj de beslissing zal hebben genomen, kan spreker echter niet noemen. De heer KRANENBURG repliceert, waar na de begroeting z. h. s. wordt aangenomen. verhoudingen scherper. Ook de schepen, die alleen maar door trekken. zijn niet veilig. Aan de grens der gemeente Zwolle krij gen zij een agent aan boord, die hen door de gemeente begeleidt en desgewenscht nog ver der, daar ook in Hasselt de toestand zich steeds meer toeepitst en ook daar de poli tie de werkwilligen, moet beschermen. De bevrachters te Zwolle en Hasselt blij ven be; list weigeren over de schippersbeur zen. door de nu stakende schippers opgg- richt, te bevrachten. De staking duurt ongeveer een maand en de geldmiddelen zjjn vrijwel uitgeput. In het Rjjksgebouw aan den Droogbak, te Amsterdam, heeft gisteren de honderdste vergadering plaats gehad van den Raad van Arbeid te Amsterdam. j lichting In verband met dit feit prijkte er op de tafel een bloemstuk, welk geschenk een at- I tentle was van de gezamenlijke ambtenaren De voorzitter, de heer P. Keulemans. hield vóór den aanvang der vergadering een korte toespraak, waarin hij er o. a. op wees, dat door de uitvoering der Ziektewet de Raden Arbeid meer aan hun doel gaan be- n</met de verschillende berichten fn over de opr’chting van Ijzer- yan Krupp te Sittard. zoo bericht ibvresch Dagblad”, hebben wij ons gewend tot verschillende autorltel- j mijnstreek en hst betreffende ge- evenwel niets positief' konden versche’dene pe-sonen hadden Het amendement-Van ting) wordt stemmen. Het amendement-Smeenk (Zondagsluiting voor banketbakkerswinkels op len Kerst- Paasch- en Pinksterdag) wordt aangenomen met 46 tegen 38 stemmen. Het amendement-Smeenk Zondagsluiting voor bloemenwinkels op len KerstoUg. en len Paaschdag) wordt aangenomen bU zitten en opstaan. Het amendement-Van Rappard (sigarenwin kels open op Zondag) wordt verworpen met 46 tegen 17 stemmen. Het amendement-Van Rappard (banket bakkers op Zondag open 8 uren 1 plaats van 4" uren) wordt met 61 tegen 23 stemmen eveneens verworpen. Het amendement Van Dis (Roomsche feestdagen uit de wet) wordt met 84 tegen 3 stemmen vei worpen. Z. h. s. worden aangenomen het amende- ment-Snoeck Henkemans en het amende- ment-Hubar. Art. 4 wordt z. h s. goedgekeurd met aan- teekenlng. dat de liberale fractie geacht wordt te hebben tegengestemd. Bij art. 5 veroedlgt de beer I, H. J. VOS (Lib.) een amendement, strekkende om aan hen. die den Sabbath of den Zevenden dag vieren, te vergunnen, hun winkels des Zon- dags tusschen 5 uur v.m. en 8 uur n m. open te houden. licht een amendement toe om wel de com pensatie voor den Sabbath als verloren ver- koopdag uit te breiden tot den geheelen Zon dag. doch alleen in de zomermaanden, om dat er dan weinig of geen —'-genheid be staat tot Zaterdbgavondverkoop. De heer VAN DI8 (8. O. Pwenscht In geen geval 's Zondan winkels geopend te zien. Hij verdedigt een amendement volgens hetwelk de voor de joodsche winkeliers ge troffen uitzonderingsbepalingen op Zondagen vervallen. De heer SMEENK (ARtrekt zijn amendement In. Mln'ster VERSCHUUR antwoordt, dat de strekking van het artikel is om den wod- schen winkeliers de Sabbathviertng -cono- mlsch mogellik te maken- ditzelfde geldt voor de zevendeda^s-adventlsten. Het amendement-Van Dis worat met op twee na algenvene stemmen bij zitting en op staan (met den heer Van Dis stond ook de heer Duys op) verworpen. Het amendement-Vos wordt verworpen met 42 teven 25 stemmen: het amendement- Van den Bergh eveneens, doch met 38 tegen 29 stemmen. Te 5 20 uur wordt de vergadering ver daagd tot Donderdag ééo uur. Een verder strekkende oplossing van het Utrechtsehe verkeersvraagstuk zal door spr. worden bevorderd. Spr. verklaart het moeilijk om een ver tegenwoordiger van het personeel in den raad van commissarissen te benoemen. Dat voor sommige hoogere functies slechter be taalde personen worden aangewezen, te een quaestle van beleid. Op de internationale spoorwegcongressen worden geen beslissin gen genomen; zij zijn advisee rend. Wat betreft de kwestie van de classifica tie der standplaatsen, spr. kan nu nog niet zeggen, aan welke rijde hij zich zal scharen. Voor het personeel van de restauratie- en slaapwagens en In de stationsrestauratie kan de regeering weinig doen. Waterstaat. ▼oortgezet wordt de behandeling van de begrooting van Waterstaat. De heer SMEENGE (Lib.) betoogt, dat de voetpaden langs de rjjkswegen ook spe ciaal voor de voetgangers en niet voor wiel rijders worden aangewezen. Haven-, brug-, slulsgelden e.d. mogen niet worden opgevoerd: zy zjjn op menige plaats reeds zwaar, zelfs hier en daar onrechtvaar dig. Zoo wordt bijv, in sommige plaatsen meer geld gevraagd als een schip een motor heeft, terwijl er niet met motor-kracht mag worden gevaren. In Haarlem wordt 's nachts dubbel brug geld geheven. Spr. klaagt over het te lang gesloten hou den van spoorbruggen: daarom in het be lang van de scheepvaart, hooge bruggen! Ten slotte bespreekt spr. de oneerlifke concurrentie die de A. T. O en v. Gend en Loos, den beurtschippers aandoen waarvan de consequentie is. dat deze laatsten zullen worden doodgeconcurreerd. Duizenden nij vere burgers zien zich in hun bedrijf ge dreigd. door „een kind en een kleinkind” van de spoorwegen. De heer JANSSEN (R. K.) betuigt zijn instemming met de in uitzicht gestelde be noeming van een directeur-generaal van den rijkswaterstaat. Ook hjj bespreekt de concurrentie van de A.T.O. en van Van Gend en Loos, waarnaar de Minister een onderzoek laat instellen. Het is de vraag of hier wel van deloyale con currentie sprake is. Het te het goed recht van de spoorwegen om voor zich of de daar mee verbonden organisaties, te trachten het goederenvervoer dat zij hebben te honden en terug te krijgen, wat rij verioren had den. A T.O. en Van Gend en Loos bevor- deren hun onderneming met dezelfde mid delen. welke te voren de particuliere transportondernemers ten opzichte van de spoorwegen toepasten. De spoorwegen kon den zich toch maar niet zonder verwepr laten afslachten. In andere landen doen de spoorwegen niet anders gelijk spr. meij voor beelden uit Zwitserland, Dultschland. Enge land en Amerika aantoent Als de spoorwegen gebruik maken van autotractle, is dit in het belang van het publiek. Eerst als de concurrentie een deloy ale zou zjjn. te er reden tot scherpe afkeu ring. Een onderzoek acht ook spr. gewenscht, maar een commissie, waarin ook belang hebbenden zouden moeten worden opgeno men, zóu spr. niet willen. De hrer SLINGENBERG (V. D.) verde digt tegenover de heeren Van der Lande. De Gljselaar en Van Sasse van IJsselt den ouden regel „die water deert, die water keert”, al heeft die dan een eenigszins egoïs tisch karakter. Het waterschapsrecht te historisch gegroeid. Spr. sluit zich aan bij den heer De Oü- selaar. in diens pleidooi voor verhoogde spoorbanen, waardoor passages 8 niveau «ouden worden voorkomen. Dit geldt speci aal om den spoorweg HaarlemRotterdam. De Minister van Waterstaat, de heer REIJMER. begint met een woord van dank aan de Kamer om de welwillende wijze, waarop rij deze begrooting heeft behandeld *1 is de Memorie van Antwoord eerst JJ. Vrijdag verschenen. Voor het spoedige aan de orde stellen door den president te spr. dankbaar, omdat de benoeming van een directeur-generaal van den rijkswaterstaat wacht op de goedkeu ring van deze begrooting door de Eerste Kamer. De heer Polak drong aan op behoud van natuurschoon bij den aanleg van water staatswerken. Spr. geeft de verzekering, dat hiervoor zorg wordt gedragen, doch aan de eischen der economie moet voorrang worden gegeven, te meer, daar men het over het geen onder natuurschoon moet worden ver staan. niet steeds eens te Voor Almelo zal getracht worden een goede oplossing te vinden. Het streven van de vereeniging „De Hol- landsche Molen” wordt door de regeering gesteund. Wat die bruggen betreft, ook hier te het een kwestie van smaak. Zoowel by Kater- veer als by Maastricht zyn aesthetic! aan het woord geweest. Zullen hangbruggen zoo veel beter en mooier zyn? In ieder geval zullen zy duurder zijn. Ten aanrien van de nieuwe brug by Maas tricht zegt spr.. dat met de verlangens van den gemeenteraad te rekening gehouden. Zoo zullen de pijlers niet met baksteen, maar met natuursteen worden bekleed. Over de A f*T. O -quaestle za! spr thans niet uitjqérig uitlaten: 1.” zich aan hetgeen hjj in de Memorie Antwoord heeft gezegd. Het onderzoek nog niet geëindigd. Wat de klachten over de spoorwegen aan gaat, zegt spr., dat met het toenemend ver- keer de stations moesten worden veranderd. Er kwamen tunnels, die niet te vermyden zijn. De toestand op het NUmeegsche sta tion te niet zoo slecht. De verbinding tusschen Den Bosch en Den Haag verdient inderdaad nadere overweging. Hij zal met de directie van de spoorwegen ook de quaestle der aansluiting bespreken. De electrificatie van 't baanvak Amsterdam- Velsen-Uitgeest-Alkmaar moest voorgaan bij Amsterdam-Amersfoort: in de eerste plaats, omdat het verkeer op het eerste vak den geheelen dag veel drukker is. en in de twee de plaats, omdat het C.-S. te Amsterdam aan de Oostzijde belangrijk zal moeten wor den veranderd. Een verhoogde spoorbaan te Lelden zou veel kosten en het te de vraag of het doel matig zou zijn. Het verkeer tusschen Rotterdam en Haar lem gaat grootendeels langs de spoorlijn en kruist dit niet elk oogenblik. De gasverlichting in de spoorrijtuigen zal geleidelijk worden vervangen door electri- sche. Komende tot de rede van den heer De Zeeuw, zegt spr.. dat hij meent het beste te doen zich te onthouden nu er overleg gaande te tusschen het gemeentebestuur van Rotterdam en de directie van de spoorwe gen. dat kans op slagen biedt. De spoor- en waterverbindingen van Rotterdam zyn niet van dien aard, dat de Rotterdamsche ha ven minder Konkurenzfühig zou zyn ten opzichte van Antwerpen en Hamburg. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Rap pard, heeft den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: ZUn de loonende geruchten juist, dat de regeering in Nederland heeft vastgesteld dat in Indië de batterijen ter verdediging der mynversperringen bezet zullen worden door personeel van de landmacht? Zoo ja. acht de minister het niet ten na- deele van de Indische defensie, ^t dedlging. bewaking en behadfeli mynversperringen in afwijking nu toe gevolgde systeem, in handen komen van twee deelen der weermacht, marine en leger; te meer, daar het toch zal kunnen voorkomen, dat marineschepen en marine- vliegtuigen deelnemen aan de verdediging der versperringen en daardoor de zoo nqp- dlge eenheid van opvattingen by die ver dediging niet bevorderd wordt? Zal het zich ook niet als een nadeel doen gevoelen, dat. daar het ter verdediging der versperringen bestemde geschut toch ge heel of in elk geval voor het grootste deel za! bestaan uit geschut, hetwelk gelijk te aan dat. door de marine gebruikt, eventu eel noodlge verwisseling en aanvulling van materieel en personeel minder eenvoudig en ook minder economisch zal zyn. dan wan neer bedoelde batterijen in handen van de marine zouden zyn, vooral als het betreft de batterijen in de buitengewesten? Vermeent de minister niet, dat de door de regeering hier bedoelde getroffen maat regel in tegengestelde richting gaat van de organisaties by mogendheden met oorlogs ervaring, waar zelfs de kustverdediging by de Marine is ondergebracht? Pos terOen begrooting Aan de orde is de begrooting voor de Posteryen, Telegraf> en Telefonie voer 1936. De heer KRANENBURG (VD.) bespreekt de verdeellng van den radlozendtüd. welke naar billijkheid moet geschieden volgens de wet. Een houding .tot spr. De heer Van der Waerden heeft aan de Ministers Lancfbouw, Handel en geste’d Hebben de Ministers kennis genomen van ucv w de groote verwarring, we’ke is ontstaan door iSatsten tijd de pvb’icatie van de subcommissie uit ae M -■ Ikv:**, WV5V8WM CSSV'SS UU»1 v* inspecteur van politie, Lettinck, de Ministers bereid, ten einde den grondslag voor de beooroëe’ing van economi sche. sociale en fiscale maatrege’en te ver sterken. de ste!s"’mat!ve economische voor- j door middel van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit te breiden? Zijn de Minsters bereid oë voorhanden gegevens, welke Inzicht kunnen verschaffen in de verschuivingen tn den inkomens- en vermogenstoestand der verschillende bevoi- kingsgro'pen. te doen rangschikken en zoo noodig aanvullen, om een betrouwbare verge- Hjking tusschen den titel van vóór wereldoor’og en den huldigen mogelijk te maken, en dit overricht, zoo spoedig zulks doeniyk te, algemeen verkrijgbaar te stel len? ’’ae.sehdag en keiwinkels. Verder heeft hij een amendement om geen ontheffing te verleenen aan bloemwinkels op ’sten Kerstdag en Isten Paaschdag: eer, amendement om fruit-, visch- en melkwin- 'rels 's Zondags om 10. inplaat-s van om 12 uur te doen sluiten en ten slotte een amen dement om banketwinkels op Zondag geslo pen te houden. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) verdMirt een amendement met de bedoe’ln" om de winkeliers, welke hun winkel geslo ten houden op den Goeden Vrijdag op geiy- ken voet te behandelen als hen. die hun winkel gesloten houden op Hemelvaartsdag Maria Hemelvaart en Allerheiligen. De win kel zal dan op der. dag voorafgaande aan den feestdag, des avonds tot 10 uur geopend mogen zyn. De heer VAN WIJNBERGEN (RK.) merk: op dat het amendement- Van Voorst tot Voorst vermoedelijk wel niet zal worden ge handhaafd; hy vat het meer op als een sympathiebetuiging. De amendementen-Var Rappard bestrijdt spr. Met de eerste twee amendementen-Smeenk is spr. het eens. Hv begrijpt niet, waarom, waar de Zondagslui ting in art. 1 is vastgelegd voor deze zee: bijzondere Zondagen als eersten Paaschdag en Pinksterdag een uitzondering zal moeten worden gemaakt Het omendement-Snoeck Henkemans lykt spr. absoluut logisch, daar het ontwerp immers rekening houdt met met alle kerkgenootschappen, dus ook reke ning dient te houden met hen die den Goe den Vrijdag vieren. Diametraal daartegen over staan de amendementen-Van Dis. Spr vraagt zich af of het in dezen tyd nog aan gaat in een land met een gemengde bevol king voorstellen als deze te doen. De neer SMEENK (AR.) verklaart zich tegen de amendementen-Van Voorst -tot Voorst en Van Rappard. De heer SCHAPER (S.D.AP.) waarschuw! óen minister ernstig tegen toegeven aan den elsch van den heer Snoeck Henkemans Waarom zou de vergunning om op Zonda: eenige uren de winkels geopend te houden een bezwaar zyn voor zoo vele dorpen, waar men toch niet verkoopt op Zondag? Er is hier toch geen sprake van een verplichting Wanneer men het verkoopen van banket e.d op Zondag geheel verbiedt, dan zal men de banketbakkerswinkels tot lunchroom promoveeren De heer VAN HELLENBDRG HUBAR (R.K.) betoogt, dat men bU de Zondagslui ting zoo ver moet gaan als dat practisch mogeiyk is Spr. maakt dan ook bezwaar te gen het amendement-Van Rappard (siga renwinkels). Inzake de amendementen- Smeenk. neemt spr. een afwachtende hou ding aan. het atnendement-Snoeck Henke- ■nans kan hy steunen. De MINISTER VAN ARBEID H. en X dc heer VERSCHUUR, betoogt, dat het abso lutistische van de amendementen-Van Dis. "n reden voor de Kamer zal zijn, om in denzelf- den gedachtengang van gisteren ook deze amendementen te verwerpen. Het amende ment-Van Rappard (sigarenwinkels) bespre kende. zegt spr., dat het uitgangspunt voor de beoordeeling vs(h dpze zaak is de grens die bü het maken van dit ontwerp is gevon den. WIJ hebben hier aan den eenen kant 'n artikel sigaren waaraan de behoefte daags te voren vaststaat en waarvan de be- derfelitkheld zeer gering te. aan den anderen kant een artikel, waaraan de. behoefte vri1 olotsellng opkomt en dat aan sneller beder’ "nderhevig is. Het is wel merkwaardig, dat 1e slgarenwinkelters die zich buitengewoon beblki geïnteresseerd voor den verkoop in afés. zich niet hebben geïnteresseerd voor 1e Zonda^luiting. Het andere amendement-Van Ranpajd ’zes uur onen op Zondag' zou zoo ingrijpenct ri’n. dat spr. het moet ontraden. Wat de amendementen-Smeenk meent sprdat het wegnemen van een paa” dagen uit art 4 la en b weinig beteekeni heeft. Het zou spr. niet onaangenaam zyn als deze amendemen’en werden aangenomen Het amendernent-Smeenk om de Zonda.g- lulling voor” melk-, visch-' en fruitwinkel’' te vervroegen, moet spr. echter ontraden omdat dez" winkels een zekere ruimte moe- ten behouden. Zeer emsttg moet spr. het vierde amende ment-Smeenk ontraden. Het publiek is gebaat met eenlge ruimte bp D voor T groot van wie velen on den Zondag hun voor- naamste inkomsten genieten. De Hooge Raad van Arbeid heeft rich met dew vraa" SMEENK (A R.) trekt zijn belde amendementen in. VOGRCt TOT VOORST (RK trekt riln amendement in. De heer VTSSCHER (AR.) verklaart om oës berinse’s wi'le met eenieen rijner frac tiegenoten vóór het amendement-Van Dis inzake de Zondagslulting te willen stemmen. Dis verworpen 244. Kinderen begonnen te lachen en de ouderen lachten mee. dat was “n leuke afwisseling van d eentonige reis op zee. JUe, vader,” riep n lieftallig meisje, „dat vrouwtje heb ik meer gezien. Ik zag haar laatst op het partijtje van den verjaardag van nicht Mien.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 14