ONZE HEERENZAAK GEOPEND GERARD WORM Burgerlijke Stand Alkmaar alkmaar I HOUTTIL 54, ACHTERSTR. 43 v.h. JAN DE VRIES ALCMARIA VICTRIXI ROBUR ET VELOCITAS I munratr N.V. DAMES- EN HEERENMODEMAGAZIJNEN „VRIESIA” IJs- en Warm-waterzakken TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 14 MAART 1930 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN ONDERKUS ALKMAAR BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Het Youngplan Door PROVINCIAAL NIEUWS Onrust in Trans-Jordanië c. i Telefoon 324 Van Putten Oortmeijer BERGEN ZONDAG a.2 UUR Noord-Hollandsch Grondcrediet N. V. Hypotheekbank Juweelendiefstal te Londen De Krakatau weer in werking N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt De Londensche Vlootconferentie Treedt Minister Schaetzel af? Katholieke Kring BREEZAND SCHAGEN Heropening zaak H. v. Gijzen Co. OUD-KARSPEL President Von Hindenburg onderteekend VAN GUMMI Kleine en groote Injectie-spuiten voor onderhuidse he Injecties Tondeuzes in de verschillende maten en prijzen Een verzoek van Madame Hanau Massa-executie Een bevel tot inhechtenisneming Dekenaat Alkmaar en omgeving Vergadering van Zeereerw. Directeuren Onder hooge goedkeuring en dringende aanbeveling van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, zal op Donderdag 20 Maart, 's na middags te 3 uur ui het St. Jozel-Gezellen huis. Verdronken Oord 12. een Directeurs- wergadering gehouden worden, waarbij drin gend worden uitgenoodigd niet alleen de directeuren van reeds opgerichte en bloeiende eongregaties, maar allen, die betrokken zijn of weldra zullen zijn bij het Jeugdwerk: kortom: VENHUIZEN Met de zwembroek naar school! BEEMSTER WESTER-BLOKKER groot was. zoo v opgerichte afdeeling de dat zijn moeder bad en Dirk Seijbel en Wilhelmina IS BERLIJN, 13 Maart. Vernomen wordt dat Tljkspresdent Von Hindenburg vanmorgen de wetsontwerpen, die in verband staan met 'iet Youngplan, heeft onderteekend. met uit- Tonderlng van hoofdstuk X, dat de overeen komst met Polen behandelt. Dit heeft echter slechts louter formeele be- 'eekenls. aangezien de overeenkomst volgens Je Grondwet nog een formeel onderzoek dient te ondergaan Tegelijk met de onderteekening der gisteren loor den Rijksdag aangenomen wetten heeft President Von Hindenburg een manifest uit gevaardigd. gesteld, schoten. HINDERWET Bij besluit'van 13 Maart 1830, is aan de N- v. Bataaf sche Import Maatschappij te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot het u.tbreidm van een opslagplaats van aard olieproducten in een perceel aan het afge sneden kanaal vak. alhier. Alkmaar 13 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. burgemeester A. KOELMA, secretaris. Reeds eenige gevechten plaats gehad CREDITEUREN- en DEBITEURENBOEKEN IN DIVERSE LXNIATUREN. PAYGLOP heeren bestuur! bijzonder de heeren geestelijken, uit dat da memoreerde de een af in bouw- BENOEMD Tot tijdelyk opzichter bij de gemeente werken alhier is door Burgemeester en Wet houders benoemd de heer D. Kelder te Rot terdam. Ed. P. RENG6. Deken. In de op 12 dezer gehouden Algemeene Vergadering werd de Balans en Winst- en Verliesrekening over 1929 goedgekeurd en het dtvldent over 1929 bepaald op 20 pCt. (Onv 1 leerlingen openbare onderwijs Hoe verblijdend de toename van ’t school zwemmen ook moge zijn, niet vergeten mag worden, dat er een zeer ongunstige verhou ding bestaat tusschen het aantal kinderen, dat dit onderwijs geniet en het hiervoor in aanmerking komend deel van de Nederland- sche schoolbevolking. Gezien de toenemende belangstelling voor deze materie onder opvoeders en ouders is de Propaganda-commissie voomoemd er toe overgegaan, zich te richten tot de Besturen van een aantal gemeenten, die. alhoewel in het bezit eener doelmatige zwemgelegenheid, "orenbedoelden maatregel nog niet namen in het belang~van de veiligheid en de gezond heid van de schooljeugd. In haar verzoek schrift dringt de Propaganda-commissie er op aan, het reeds door meerdere gemeenten gegeven voorbeeld, zij 't aanvankelijk op nog zoo bescheiden schaal, ten spoedigste na te volgen, opdat over niet al te langen tijd kan gezegd worden van eiken Nederlandschen jongen en meisje, dat de lagere school verlaat, dat hij (zij) gewapend is met een behoorlijke dosis kennis en tegen het verdrinklng^gevaar Moge de Zwembond bij deze actie, die de sympathie van eiken schoolautoritelt verdient, ruimschoots gesteund worden; de gemeente besturen in het treffen van de, in verband met het vorenbedoelde, noodzakelijke maat regelen niet achterblijven! Getrouwd Kaal. Geboren: Cornells Tjjs, zoon van Hendrik Kramer en Guurtje Hartog; levenloos aan gegeven kind van Gerrit Bijker en Maria Zwolle. Overleden: Pieter Kreijger. 60 jaar; Jacoba van Duin, gehuwd met Willem Moofj, 72 j. Uit het huis van mevrouw Wilson- Filmer 'en dochter van Lord Queensborough. welk huis gelegen is aan de Hlllstreet te Londen ^ijn haar juweelen. ter waarde van 10.00 P3U In den atgetoopeo nacht gestolen. LANGEILAND. 12 Maart. De Krakatau vertoont wederom eenige eruptieve werking ajn moeder volgt hem naar Rome likan. LONDEN. 13 Maart. (N.T.A.) Volgens de „Daily Herald” zijn de besprekingen ter Londensche Vlootconferentie op het doode punt gekomen. Heden zullen de laatste pogingen worden gedaan om de kloof te overbruggen. Leijssen, n.h. z.b.. Prinsenlaan 16a, v. Am sterdam. C. Moerbeek, n.h.. arbeider. Groeneweg 24, van Alkmaar. A. Grabows ki, r.k., dienstbode, Breelaan 22. van Haar lem. A. M. Konijn. r.k„ z.b., Loudelsweg 20, van Oudorp. A. Veldboer. r.k.. z.b., Loudelsweg 20. van Oudorp. D. A. Roosje, r.k.. z.b.. Loudelsweg 20. van Spanbroek. J. J. Meijenng. r.k z.b., Loudelsweg 20. yan Koedijk. D. Smit. n.h„ z.b., Zuidlaan 19. van Westwoud. J. W. M. van Ettinger, r.k., z.b.. Loudelsweg 20. van Maassluis. H. Snijder. n.h., z.b„ Noordlaan 18, van Oudorp. W. Tros, r.k.. reiziger, St. An- toniusstraat 19, van Haarlemmermeer. C. Schouten. n.h., winkelbediende. Geest- weg 3. van den Helder. BERLIJN, 13 Maart. Ook na de goedkeu ring van het Young-plan blijft de binnen- landsche politieke toestand in Dultschland nog zeer verward; het gevaar van een regeeringscrisis is nog geenszins van de baan. Integendeel is de toestand nog ver scherpt door de houding, die de Beiersche Volkspartij in tegenstelling tot de partijen van de coalitie van Weimar gisteren aan nam. Men heeft nu nog liet financieeie program af te doen dat eigenlijk door geen enkele partQ geheel of van ganscher hart? geSléuna wordt. Het is daarom dan ook nog onzeker, wat het resultaat zal zijn van de bespreking, die hedenmiddag plaats vindt tusschen vertegenwoordigers van de partijen van de coalitie van Weimar en van de Beiersche Volkspartij. In ieder geval moet rekening gehouoen worden met de mogelijkheid, dat de Beiersche Volkspartij reeds thans aanleiding vindt om zich uit de regeeringscoalitle terug te trekken. in welk geval de Rijkspostmlnlster Schaetzel uit de regeering zou treden. Ingekomen personen. M Hofma, g.k., boerenknecht. Kanaaldijk 63. van Obdam. J. P. Kruijsveld. r.k.. schoenmaker. Ooster- weg 10, van Alkmaar. H. Tondera. e.l., boerenknecht. Groeneweg 16, uit Dultsch land. M. Blok, n.h.. kapper. Dorpsstraat 21, van Bussum. M. M Groot, r.k., z.b., Loudelsweg 20, van Berkhout. C. A. Groot, r.k.. dienstbode. Kruisweg 24. van Heer-Hu- gowaard H. J. C. Hassoldt, r.k.. z.b., Loudelsweg 20. van Amsterdam. J. P. Leering, r.k., bakker. Tuindorpweg 23, van Wijk aan Zee en Duin. J. M. Kanters, r.k.. geest, zust., Loudelsweg 20. van Bos koop. R. Tönjes n.h.. dienstbode. Bree laan 49, van Leeuwarderadeel. N. Klomp. nJi., z.b.. Kanaaldijk 95. van Koedijk. C. M. van Behagen, r.k.. z.b.. Russenweg 22, van Limmen. E. Berkhout. r.k„ z.b.. Rus senweg 22. van Limmen. M. Doodeman. r.k., dienstbode. Kerkstraat 2. van Nlbbix- woud. P. Meijer, nil., tuinbouwer. Kogen dijk 90. van Beemster. - J. M. Koopman, r.k„ dienstbode, Stroomerlaan, van Alk maar. O. Beugeling. n.h.. botermaker, KI. Dorpsstraat 13. van Beemster. M. C. Ho- reman. n.h.. z.b., Verspjjckweg 7, van Hen gelo. E. O. M. Broers, rit., ass. huishoud., Komlaan 10, van Alkmaar. J. Cats. n.h., kookster. Verspijckweg 7, van Amsterdam. A. de Gooijer, nil., dienstbode. Lijtweg 11. van Ruinen. N. J. Duijneveld, nil., los arbeider, Tulnd.weg 21, van Hoorn. R. M. Hopman, n.h., winkeljuffr.. Jan' Olden- burglaan 7a, van Alkmaar. G. de Koning. g.k., huisknecht, Breelaan 16. van Amster dam. K. Knossen. g.k.. dienstbode, Ver spijckweg 7. van Bloemendaal. A. M. E. Th. Hooischuur. r.k„ onderwijzeres. Lou delsweg 2Q van Velsen. W. Staop, r.k.. boerenknecht, Bergerweg 106. van Castri- cum. C. P. Jongens, n.h.. kruidenier. Sta tionsstraat 6. van Akersloot. J. C. M. Dingemans. r.k., z.b.. Breelaan 37. van Hil- legersberg. C Groen, n.h.. bakkersknecht, Stationsstraat 2, van St. Panera». A. Bak ker, r.k.. z.b.. Loudelsweg 20. van Heiloo. H. van Everdingen. d.. werkman. Tuindorp- weg 11, van Haarlem. B. de Groot, nil., huishoudster, Tuindorpweg 11. van Haarlem. M. C C. Veldt, r.k., huishoudster, Ber gerweg 137. Purmerend. G. Dekker, mh., los arbeider. Jan Oldenburglaan. van Koe dijk. D. van Veen, echtgen. A. Vrasdonk, r.k., z.b„ Kogendijk 44. van Koedijk. H. Dijkstra, g.k., arbeider. Kogendijk 80. van Akersloot. G. van TwulJver. nil., dienst bode. Russenweg 8, van Barsingezhorn. G. Graefe, ei., dienstbode. Dorpsstraat 1. van Dultschland A. de Jongh. n.h., dienst bode, Loudelsweg 63, van Graft. O. H. opgewonden, dat een ijzeren staaf. Woensdagavond hield de Kath. Kring weer een bijeenkomst In hotel Proot. Hoewel die niet dadelijk slecht was te noemen; had-, den we toch op grooter opkomst gehoopt, te meer, waar een zoo bekend redenaar als Pater W. v. Dijk, de groote promotor van de Eucharistische congressen in Nederland, zou komen spreken. Zijn wij dan in Alkmaar zóó overvloedig voorzien van dergelijke hoog-in- tellectueele geaeugten. dat zoovelen dezen heerlijken avond van stichting en ontwikke ling ongebruikt voorbij laten gaan? Na een begroetingswoord van voorzitter Verkade. die er aan herinnerde, hoe in het eeuwfeestjaar van St. Augustinus een zijner zonen over dezen grooten Heilige en zün moe der moest komen spreken, was het woord aam den Zeereerw. pater W. v. Dijk O.E.S.A. Wanneer na vijftien eeuwen het leven en werken van een bekeerling nog in staat is zooveel bewondering te doen ontvlammen bij Katholiek en andersdenkende, wat moet dat dan een geweldig groot man zijn gewpest! Het is spr. een behoefte, hier te getuigen van den onsterfelijken. geharnasten Paulusridder Augustinus van Hippo, die terecht genoemd wordt de grootste, de veelzijdigste. de oor spronkelijkste der kerkleeraren. In fUn-beeldende taal vergelijkt de Eerw. sprekeV dan den Heilige met de groote. hei- densche wjjsgeeren, om ons dan in gedachte mee te voeren naar de pulnhoopen van het oude Carthago, de stad door Scipio op Cato s aandringen verwoest, de stad ook waar de zwerver uit Virgilllus teneas rust vond In korte, maar meesterlük-rake trekken schildert hö dan de schoonheid van het Punische, het Romeinsche en het Roomsche Carthago waarheen in dit Jaar de gedachten van heel de wereld uitgaan, niet alleen om het groote Eucharistische feest, maar ook. omdat daar geleefd heeft 15 eeuwen terug de ..doctor gra- tlae." de wijsgeer, de schrijver, de redenaar de hamer der ketters, de bestrijder der dwa ling. St. Augustinus. Wie echter den zoon vereert, brenge ook eer biedig hulde aan de moeder, want een der machtigste factoren van Augustinus’ bekee- ring en grootheid is zijn moeder. Naast God dank hij alles aan zijn moeder! In 354 werd hij geboren te Tagaste bij Hip po. als zoon van den helden Patricius en de christin Monica. Augustinus werd niet ge doopt. en deed zich reeds in zijn studiejaren kennen als een knaap met ontzaggelijk groote. geestelijke gaven. Op 21-jarigen leeftijd is hij reeds professor In de rethoriek. maar ook een kind van zijn tijd, die het zedelooze leven dier dagen in alle volheid meeleefde. Is ’t wonder, weende? Augustinus wilde echter nog verder het Teven in. naar Rome. Ondanks de smeekingen zijner moeder, om cX naar dien prooten poel »an ongerechtigheid te gaan, vertrekt hij in stilte. Maar naar Mi Hier spreekt zjj met den heiligen Bisschop Ambrosius, die haar troost: „Een kind van zooveel tranen gaat niet verloren." Zelfs in een droomgezicht zij 'Staat op een smalle houten plank, waar een henvFchoone Jonge ling haar zegt: „Waar gij zijt- komt hjj ook” gewordt haar vertroosting. Toch zou er nog veel leed om haar zoon s lichtzinnig leven over haar hoofd moeten heengaan. Maar zij bad en weende. Dan schilderde de Eerw. spreker met ont roerende woorden het psychologisch proces van Augustinus’ bekeering den strijd tusschen natuur en bovennatuur, tusschen den zwak- Verbouwing Het woonhuis van den heer J. A. win Rijn, staande .aan den Zwarte- weg. zal worden veranderd in een winkel huis. De verbouw is aan timmerman J. Mos op gedragen. Burg. Stand. Geboren: Peter, z. van Gerrit Koning en van Antje Kohne An na, d. van Klaas Honig en van Aaltje Kui per. Jan Franciscus, z. van Pieter Bran- tenaar en van Lena Snaas. Overleden; Adriana Christina Borghouts, 58 Jaren, •chtgenoote van Jan Albertus de BooQ. De Alkmaarsche winkelstand gaat met zijn tijd mee; het eene na het andere winkelpand ondergaat een modemiseering. en steeds meer krijgen onze grootere en kleinere win kelstraten een geheel nieuw aspect. Steeds meer verdwijnen de oude panden met hun ouderwetsche houten, veelal ver- velooze kozijnen en omlijstingen. Het na tuursteen. metaal en fijne hout worden thans gebruikt om de winkelpui een geheel modern aspect te geven. Het Payglop heeft door het vernieuwde pand van de fa. H. van Gijzen Co. een belangrijke aanwinst gekregen. Van een algeheele verbouwing van de drie bestaande panden, kon, wegens het voor deze zijde van het Payglop geldende bouwverbod, niets komen en mitsdien werd besloten, de drie (landen van één niéuwe pui te voorzien Den aannemer, den heer B. Sanders, strekt dit niet geringe werk tot eer. Het geheel heeft een geweldige metamor phose ten goede ondergaan; de door de fa. Haker Sl Swart geplaatste marmeren piri- bekleedlng doet voornaam en deftig aan. Ook de winkel heeft een groote verande ring en verbetering ondergaan. Op de plaats, midden in het pand, waar voorheen een ingang was. is thans een derde etalagekast gebouwd, welke, wat de inwen dige beschildering en t beeldhouwwerk betreft, zich geheel aanpast aan de twee reeds be staande fraaie kasten. Deze etalages zijn thans beschilderd door de fa. Gebr. Boog. De winkel, die door wegbreken van eenige stukken muur een ruimer aspect gekregen heeft en van een nieuwe jiarket-vloerbedek- king voorzien is. werd door den heer G. de Munk smaakvol beschilderd. Op de bovenverdieping is er door de ver bouwing een nieuwe verkoopafdeeling bij gekomen. Berichten uit Arabische bron melden, dat aan de grens van Trans-Jordanië een ster ke Wahabitische strijdmacht is samenge trokken. Het is reeds eenige malen tot gevechten gekomen, waarbij talrijke dooden en ge wonden vielen. Twee Engelsche vliegers zouden neerge schoten zijn. De strijd gaat om het bezit van de steden Maan en Akaba. Ook andere steden in Trans-Jordanië zou den bedreigd zijn. zaam aan de Eecen, alhier. Eerstgenoemde schijnt zich zoo te hebben hjj W. te Ijjf ging met waardoor deze gewond werd en zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Gisterenmorgen ontstond een woorden wisseling tusschen O. en W., belden werk- houtzagerij van de firma Vertrokken personen: A. p. Vink, rJc.. kan toorbediende. naar Beverwijk. Breedstraat 89. T. Hanenberg, r.k., z.b„ naar Heiloo, Hol- leweg D 84. W Punt. r.k.. boerenknecht, naar Limmen. Maria-oord. G. A. Lek, d.g., onderwijzer, naar Zjjpe. p.a. G. J. Pan- nekeet H59. G. A. v d. Geest, rJc.. geest, zust.. naar 's-Gravenhage, Prinsengracht 12. E. B. H. Bremer, r.k., geest, zust-. naar 's-Gravenhage^ Prinsengracht 12. M. Bankras, r.k., geest, zust., naar 's-Graven- hage. Prinsengracht 12. J. M. Kaag, r.k., geest, zust.. naar 's-Gravenhage, Prinsen gracht 12. H. H. C. v. d. Laan, r.k., geest, zust., naar 's-Gravenhage, Prinsengracht 12. M. E. Mineur, r.k., geest, zust., naar ■s-Gravenhage, Prinsengracht 12. A. Nan- nes. rJc., geest, zust.. naar s-Gravenhage, Prinsengracht 12. B. Schipper, r.k.. geest, zust.. naar 's-Gravenhage. Prinsengracht 12. Joh. Hamer, n.h._ z.b.. naar Nieuwer- Amstel. Amstelveenscheweg 1801. A A. Tamis, r.k., z.b.. naar Den Helder, Dijk- straat 14. -J -C. A. A. Kramer, r.k.. z.b„ naar Wijdewormer. Noorderweg 98. W. J. de Haas. nJi.. z_b„ naar Den Helder. Lelie straat 3. L. P. F. Goossens. geen. z.b„ naar Den Helder. Herzogstraat 34. A. Geurts. nil., hotelknecht. naar Egmond aan Zee, Wilhelminastraat 9. C. Slljkerman. r.k„ dienstbode, naar Graft. p.a. Jb Duin. G. H. M. Roel, z.b.. naar Amsterdam, Iepen plein 14 I. T. Boersma. n.h.. planter, naar N.-O. Indië. W ten Seldam. nil., koop man, naar Graft. Noordelnd. G. J. Hels- dlngen, r.k„ caféhouder, naar Enschede, Haaksbergerstraat 11. A. Boorsma. ger., tuinder, naar Purmerend, Purmerenderweg 123. D. Kamstra, r.k„ kappersbediende, naar Weesp, Slijkstraat 29. J. Bakker, r.k.. z.b., naar Heiloo Westerweg D67. N. J. Duijneveld. n.h., los arbeider, naar Alk maar. Oudegracht 78. M. Hof. r.k.. z.b„ naar Alkmaar. Koningsweg 43. P. Reus, r.k., boerenarbeider, naar Heiloo. C63. N. A. v. d. Kruk, n.h.. z.b.. naar Den Helder. Ruighweg 62. J. Kootf. n.h., dienstbode, naar Zuld-Scharwoude p.a. D. Goed. J. Dekker, r.k.. z.b„ naar Alkmaar. Luttlk- Oudorp 31. D. J. Smit, n.h., z.b., naar 's-Gravenhage, Sijzenlaan 92. C. Hoog- ge, Ruysdaelstraat 96a. J. Reik. nJi., dienstbode, naar Heiloo, B97. w C. Meijer. nJi.. stuurman groote vaart, naar Lagos (Nigeria) c/o Ageneij H W A. L. M. Tuljn. echtgen. F. R. v. d. Veen. n.h., z.b„ naar Oudorp. Burgem. Bosstraat 30. E. Fischer, e.l„ dienstbode, naar Duitschland. P. J. J. Cujjpers. r.k.. spoorwegbeambte, naar Wienngerwaard F9. H. A. J. M. van de Kamer, r.k., z.b., naar Mierloo. Hoender perk „Oud Ven.” J. M. Koopman, echt- genoote P. J. Wielage. r.k„ z.b.. naar Alk maar. Hofplein 19. J. c. Gijsbertse. nJi., verpleegster, naar Haarlem, Duvenvoorde- straat 47rood. W. H. Merkus, r.kdienst bode. naar Ubbergen. Beek. Ravensberg 33. S. Dijkstra, geen, arbeider, naar Koedijk, Oostwljk 196. A. H. I. Broers. rJc., z.b., naar Hilversum, Koninginneweg 20. PARIJS, 12 Maart. (B. T.A.). —Madame Hanau heeft bfj de Kamer van Afgevaar digde een verzoekschrift Ingediend, waarin zfj de bescherming inroept der wetgevende macht tegen het machtsmisbruik, waarvan zij het slachtoffer Is. De petitie is verwezen naar de commis sie voor de burgerlijke rechtsvorderingen, die rapport uitbracht aan den afgevaardig de Barden. Deze heeft kennis genomen van het dos sier en zal verlof krijgen aan madame Hanau een bezoek te brengen. De commissie heeft hem verzocht ten Madams Hgnau. die na dertien dagen gevast te hebben, zeer verzwakt is, moest des avonds worden overgebracht naar het zie kenhuis te Cochin. TEHERAN. 13 Maart. (Reuter). Volgens dfe berichten uit Kaboelzijn 57 partuge- nooten van Bachai Saqao. den zoon van den waterdrager, die koning Aman Ff Oelan van den troon stootte, doeh op zijn beurt door Nadir Shah werd verjaago en tereent- op last van lezen laatste o’oodge- OTTAWA. 12 Maart (Reuter) Er is een beve. uitgevaardigd tot inhechtemsnemuig van de twee voornaamste makelaarsfirma s. all lier, die beschuldigd worden van samen- s-iannin.,. om het publiek te bedriegen. De firma, 'ie twintig filialen beeft in ..et Westen van Canada is een der voor naamste op het gebied van het mijn wezen. <en en sterken wil. Het beslissende oogen- bllk in dezen hêroischen stryd was een visioen, waarin hem gezegd wordt: .Neem en lees." Als door hoogere macht gedwongen neemt hü Paulus' brieven ter hand, slaat ze of»en en eert de vermaning, die begint: „Niet in dron- •enschappen en bra serijen.” In den Paaschnacht van het jaar 387 wordt ilj gedoopt door den H. Ambrosius. Men zegt lat deze groote Bisschop toen in vervoering leeft uitgeroepen: „Te Deum laudamus.” waarop Augustinus antwoordde „Te Domlne "onfitemur." Belde zouden dan verder impro- zlseerend den heerlijken lofzang „Te Deum” geschapen hebben. Monica sterft, maar vüf dagen, voor haar lood spreekt zjj tot haar zoon de bijna profe tische woorden. „Waar ge zljt. gedenk mjj voor het Altaar les Heeren.” Augustinus wordt priester, bisschop en is op het Concilie van Carthago de groote ver dediger der ongerepte heilige Waarheid, tegen Manichaeërs en Pelagianen, tegen Donatus en Fortunatus. De H Johannes Chrysosthemus, Patriarch van Constantinopel heet „doctor Eucharis- 'Icae." Maar ook Augustinus zou terecht dezen 'erenaam mogen dragen. Hjj is de kampioen voor de waarachtige tegenwoordigheid, voor het H Misoffer en H. Communie als medicijn der zielen. Heerlik heeft onze dichter Vondel Augus- imus vertolkt in zijn ..Altaergehelmmenissen.” Met een citaat uit dit monument van choonheld eindigt de Eerw. spreker het °r'te gedeelte zijner lezing. In het tweede gedeelte betoogt Pater v. 3ijk. hoe St. Augustinus ook die andere moe- ier verdedigd heeft, de R K. kerk. Maar om gekeerd eert die kerk haar grooten zoon, wat spr. met een groot aantal citaten uit het Of ficie van den Heilige aantoont. Moge dan misschien iets overdeven zijn de bewering, dat Augustinus is: ..de geleerdste onder de Heiligen en de heiligste onder de "deerden.” zeker is. dat de kerk de hoogste 'er waardig keurt aan den „Magne Pater Au gustinus.” Spr. eindigt met «en allergeestigste parallel- ■ariant op de Sequent ia uit de H. Mis van St Augustinus. Luid applaus en een hartelijk woord van ler\ voorzitter, notaris G. A. Verkade. vertol ken de dankbare gevoelens der toehoorders voor deze schoone rede. alle belangstellende Heeren Geestelijken. Het program van de vergadering luidt: lo. Wat Is de Maria Congregatie voor de jeugd? z- Inleider Z.E. heer pastoor H. v. Ruth S. J. 2o. Hoe zal men de M. C. met het Jeugd werk vereenigen. zooals dit nu bedoeld is? Inleider Weleerw. heer B. M. Timp, voor- «ttter v. d. Dioc. Bond van Meisjesvereeni- gingen. 3o. Pauze. 4o. Bespreking. In de overtuiging, dat het nut der verga dering voor een groot deel van deze ..be spreking” zal afhangen, herhalen wij hier het dringend verzoek, dat velen zullen aan wezig zijn Reorganisatie SI. Deus Dedit Door de heeren L. Bruinenberg, D. Elders en P Visje werd het initiatief genomen om ook m Venhuizen en Hem. de aid. van St. Deus Dedit, die sinds een elftal jaren slapende was. te doen herleven. Na overleg met den Zeereerw Heer Pastoor der Parochie, werd ■bekend gemaakt, dat alle vaste- en losse arbeiders werden opgeroepen tot eene ver gadering op 12 Maart in het Patronaat te Venhuizen. Aan dezen oproep hadden on geveer een 40-tal mannen gehoor gegeven, ook mede aanwezig waren de Zeereerw. Heer pastoor en kapelaan. Bij de opening der vergadering door den heer L. Bruinen berg. heette deze alle aanwezigen welkom, in het sprak er zijn voldoening over opkomst oprichting der afdeeling in 1919 en haar ver loop. en opende de vergadering met den christell)ken groet, en gaf het woord aan de Zeereerw. Heer Pastoor Suidgeest. Deze memoreerde dat op 6 October U deeling van den R. K. Land- en bond was opgericht. Toen nu wederom po gingen in het werk gesteld werden om een reorganisatie van de afdeeling te bewerken vond dit sympathie bij de geestelijkheid en zullen deze ook alles doen om deze reorga nisatie te doen slagen. In het bijzonder liet ZjjnEerw. uitkomen dat het een moreele verplichting is zich te organiseeren in onze dagen, de eenling kan niets in deze wereld. Ieder moet weten dat hij zich organiseeren moet. Ook aan het georganiseerd zijn, zijn materieele voordeelen verbonden. Ik wil u aldus de spreker, een goeden raad geven: Laat deze vergadering niet verloopen in nuttelooze dingen, fo discussies, laat het voorloopig bestuur, maar tracht een spre ker uit te noodigen die u over alles kan in lichten, b.v. mijnheer Loerakker, of iemand anders van het hoofdbestuur en verder wensch ik u het beste succes. Vervolgens werd overgegaan tot het lezen het reglement, zoodat de aanwezigen overzicht kregen van verplichtingen en VERGADERING R.K. KIESVEREEN1GING Dinsdag vergaderde de R.K. Kiesvereeni- ging Dr Schaepman, in het gebouw St. Jan. Even na 8 uur opent de voorzitter, de heer W. Schneiders de door weinig leden be zochte vergadering. De notulen en het jaarverslag van den secretaris en penningmeester, werden goed gekeurd. Uit het laatste bleek, dat de inkom sten bedroegen 407.17 en de uitgaven f 393 54. Alzoo sluitende met een batig slot van 13.63 Het aantal leden bedraagt 650. Verschil lende plannen om de nog geen lid zijnde Katholieke kiezers lid te maken, werden be- sproken en werd besloten nog in 1930 allen te bezoeken In ae controle-commissie voor 1930 werden benoemd de H.H. P. Baltus en N. J. Punt. Na gehouden rondvraag, waaraan door eenige leden werd deelgenomen, werd de 1 vergadering gesloten Het is ongeveer tien jaren geleden, dat men er. in enkele gemeenten van ons land, toe overging, zulks in navolging vooral van onze Oostelijke naburen, hier en elders buiten de gewone schooltijden, de gelegenheid te ope nen voor het ontvangen van zwemonderwijs door schoolklassen. De groote beteekenis van het zwemmen, dat in vele gevallen den gun- stigen Invloed van water en zonlicht in zich vereenigt. In hygiënisch opzicht, gevoegd bij zijn groote practlsche waarde, die het in dit waterrijke land tot een onontbeerlijke vaar digheid verheft, moet, gezwegen nog van het genot en de vreugde, die het zijn jeugdigen beoefenaren schenkt, voor de in deze beslis sende instanties voldoende aanleiding zjjn geweest om dit tot dusver „Schuifremdes Fach” in te voeren. Ofschoon dit .schoolzwemmen” aanvanke lijk op uiterst bescheiden schaal slechts in enkele gemeenten in ons land gegeven werd, en in de eerste jaren na zijn invoering slechts geringe vorderingen maakte, gedurende de laatste jaren, het is verheugend dit te kunnen constateeren, is er een merkbare vooruit gang te bespeuren. Immers, op dit oogenblik wordt in 29 ge meenten aan openbarp lagere (en aan enkele voortgezet lagere, uitgebreid lagere en mid delbare scholen) en bijzondere scholen zwem onderwijs aan schoolkinderen verstrekt. Zelfs bljjkt uit de statistiek van de "Propaganda- Commissie van den Nederlandschen" Zwem bond. dat dit onderwijs in een viertal ge meenten verplichtend werd gesteld voor de van de hoogste klasse van alle inrichtingen voor gewoon lager Raadsvergadering. In de op heden, 13 dezer, gehouden raadsvergadering werd de heer B. Sjjtstra te Koog aan de Zaan, be noemd tot onderwijzer aan de O. L. school voor uitgebreid lager onderwijs. De benoeming geschiedde met algemeene stemmen. Verder kwamen op de voordracht voor de heeren J. Wisgerhof. te Veenendaal en C. Baars, te Tichelwerk. Daarna weid met algemeene stemmen be sloten voor het geval te Midden-Beemster een nieuwe openbare lagere school zal wor den gesticht, de heer J. A. van de Hoef, al hier, daarvan als hoofd te benoemen. In het geval de bestaande openbare lagere school zal worden verbouwd, blijft de heer J. A. v. d. Hoef als hoofd dier school in functie. Aan de nieuw te stichten school te Zuid- Oost-Beemster werd als hoofd benoemd de heer C. H. Veen, alhier, thans werkzaam als zoodanig aan de O. L. school te Halfweg Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten de heer A. Weder, hoofd van de O. L. school te Zuid-BeemSter, met ingang van 16 April 1931. over te plaatsen naar Noord-Beemster en de heer J. Winkel, hoofd van de O. L. school te Noord-Beemster op genoemden datum over te plaatsen naar Zuid-Beemster. Gypinastiekvereenlging „Hercules.” De gymnastiekvereeniging „Hercules" alhier, be staat dit jaar 45 jaar. Dit feit zal worden herdacht door het geven van een feestuit- voering op 15 dezer. van een rechten. Tot de vereeniging traden toe een 25-ta! leden, an er werd besloten een spreker aan te vragen. Bij een volgende vergadering zal worden overgegaan tot het kiezen van een definitief bestuur. Wij wenschen veel succes. Boerenleenbank Vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank in de parochie Westerblokker. gehouden in café „De Hoop” van den heer A. Mak. Na opening met den chr. groet door den voorzitter de heer C. Schouten Az. welke de aanwezigen welkom heet, leest de secretaris de notulen, welke onder dank worden goed gekeurd. De kassier C. P Jong, brengt vervolgens het jaarverslag over 1929 uit. Wat dit jaar voer de meeste ieden der bank, als zijnde land- en tuinbouwers een zeer ongunstige verschijning, voor de bank was het bepaald gunstig te noemen. Het ledental van 118 klom en bedroeg thans 131. terwijl ook de spaarbank belangrijk vooruit is gegaan. Het aantal nieuwe uitgegeven boekjes beliep 25 en bedraagt het totaal per 31 December 275 spaarboekjes. Hierop is in totaal f 6399.03 aan rente gekweekt, hetgeen een verhooging bedraagt van 28 pCt. Aan voorschotten was op 1 Jan. 1928 loopende f 127.814.99. hetgeen einde jaars bedroeg f 147.130.99 of insge lijks 28 pCt. verhooging. Dankbaar gewaagt de rapporteur over het feit dat de boeren leenbanken in tegenstelling van. voor enkele jaren terug het volste vertrouwen genieten, zoowel van wereldlijke als van kerkelijke overheid. Aan de gemeente Blokker is alzoo een kasgeldleening verleend van f 12.500. Niettegenstaande de schuld van Alkmaar is afgedaan en de voorschotrente met 1 4 pCt. is terlaagd geworden werd over 1929 een winst gemaakt van f 1121.32. In het verslag wordt dank gebracht aan den heer A. Laan voor de trouwe plichtsbetrachting, waarmede deze gedurende acht jaren zjin functie In het bestuur heeft waargenomen. Met den wensen dat het den heer Laan in zijn nieuwe woon- nlaats wel moge gaan en den leden over 1930 de beste wenschen aanbiedend, dankt de ka;sier het bestuur en R. v. T.. alsmede oe leden voor de goede wijze en aangenome ma nier waarop het jaar is verlooper. De rekening sluit op een bedrag van f 294.516.44. terwijl de balans in actief en nasslef aangeeft f 187.16655. De heer A. Breed zegt namens de financi- eele commissie alles in de beste orde te heb ben bevonden en brengt hiervoor dank aan den kassier. De rekening wordt aldus goed gekeurd. De kassier wijst er op. dat dit jaar. dank rij aller medewerking, de schade is afgedaan en de reserve is gekomen op ongeveer f 800. Door het zuinig beheer van bestuur en R v. T. is in korten tijd een stroo van pl.m. f 11.000 af gelost geworden zonder dat d« 'eden hiervoor extra bijdragen hebben ver- 'eend. Alle meerdere werkzaamheden zijn "Tatls verricht, reden dat spr. meent namens de vergadering de telk te zlin aan het be stuur voor dit alles dank te zeggen, apolauz. Verkiezingen. Als leden voor een stem bureau worden worden benoemd de hee ren J.Lacks. P. C de Jong en C. Schouten. Voor de fin. commissie: de heeren Schou’en en J. Laan In de periodieke aftreding van de P. Buis <R. v. T.) en A. Stroet worden dezelfden herkozen. In de vacature, wegens vertrek van A. Laan wordt benoemd als bestuurslid, de heer J. Besseling en als plaatsvervangend lid. de heer A. Breed. Mededeeling volgt, dat twee leden wegens vertrek zijn af geschreven. Het bestuur wenscht den rentevoet ongewijzigd te laten, n.l. voor spaargelden en voor een jaar vast op 4 pCt De rente voor voorschotten op 5 en die voor loopende rekening eveneens op 5 pCt. met drie dagen valuta. Mede is voor de leden-bloembollenkweekens een crediet van 7075 pCt. hunne loopende vorderingen aan de veiling te verkrijgen. Het bestuur heeft gezien de vele werk zaamheden en het steeds beschikbaar stellen van z'n kantoor met vuur en licht aan den kassier een salarisverhooging toegekend. Dit is nu bepaald van 600 op 900 gulden. De ver gadering stemt hiermede volgens applaus volkomen in. Na eenige punten van huishoudelifken aard -i„it d» <”x>rat*ter 4e weraadertag op da «•- wom vUteb

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5