o HET IS DOELTREFFEND r papier RAGERS PLANKJES De Lange De Moraaz te Alkmaar VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES MIJNHARDT’s TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 15 MAART 193f> Telegrafisch Weerbericht STADSNIEUWS ELCK WAT WILS DE ARMENVADER PROVINCIAAL NIEUWS r RECHTSZAKEN MARKTNIEUWS SPORT EN SPEL E s om overtollige kasgelden te storten in rekening-courant bij de Firma Zaadmarkt Hoof dpi ji-Tablettea 60 et. Laxeer-Tabletteo 60 ct Zenuw-Tabletten 75 et. Staal-Tabletten 90 et Maag-Tablettoe.75 et. Bij Apoth. en Drogisten Van Putten Oortmeijer PAÏGLQe Alc. VixtrixRob. et Velocitas ENKHUIZEN Zondagssluiting Apotheken BERGEN EGMOND AAN ZEE ANNA PAULOWNA BOVENKARSPEL N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel ALKMAAR Telefoon 324 HEILOO Waarschuwing waarvoor een rente van 2% pCt. vergoed wordt, ronder berekening van oenaet provisie o bleven 19 RONDJE TE BEKOMEN de PIEPKUIKENMARKT DE opname van het ons W. te I GAS VERSTIKKING den 4 KANTONGERECHT TE ALKMAAR Mondelinge uitspraak van 14 Maart 1>M TUINDERS EN DE ALKMAARSCHE EXPORTVEILING bendar/. J. en P. L. te TER AAR, VeUingbericht R. K. Veil. Ver. Tuindersbelang Aanvoer 2 kisten selderij 1.10 p. 100 b„ 82 kisten spinazie 15.80—17.20 per 100 Kilo, 16 kisten sla per 100 6.20, 1 kist radijs per 100 bos 590. ALKMAAR 14 Maart, Alkmaarsdie Ex* portveiling Aardappelen per 100 K G. 1.10 Aardbeien per stuk 0.17, Boerenkool per 100 stuks 2.8.10, Knolselderle per 100 st. 8.10 16.20, Prei per 100 bos 2.80—6.50, Rabarber per 100 bos 29.Raapstelen per 100 bos 1.002.80, Radijs per 100 bos 3.806.10, Roo- de kool per 100 KG. 6.00—1030, Selderie per 100 bos 0.401.90, Spinazie per bak 0.94 1.30, Schorseneeren per 100 bos 10.0011.00, Spruiten per 100 K.G. 4.0026.00, Uien per 100 K.G. 150—1.60, Witlof I per 100 pond 5.60—890, Idem II per 100 pond 3.10-^4.40. Waarom spreek je altijd van mij als Je „betere helft?" Denk er aan, dat ik Je „betere heelemaal" ben ENKHUIZEN. 14 Maart. Vischmarkt. Aangevoerd door 86 vaartuigen 760 tal reep- haring f 295335 per tal. De vangst bedroeg van 1 tot 4 tal per vaartuig. 1 span kuil- vlsschers bracht aan 6 tal kuilharing f 3 per tal. „De Tuinbouw". 12000 Eerste student: „Wat doe Je? Naar huls om geld schrijven?" Tweede student: „Neen!" Eerste student: „Waarom verspil Je dan zooveel tijd aan Je brief?" Tweede student; Uk tracht naar huls te schrijven, aonder om is als 1399: R K. R F. oud- dag - o r; BV den beer Verwer. inspecteur van Dierenbescherming. Baanstraat, alhier, is ter beach ik king een klein hondje met 2 jongen HEILOO, 14 Maart. Exportv. .St. Will." Brusselsch witlof, le soort f 0.120.16, 2e soort f 0.060.08; spruitkool, le soort f 0.18 f 0.30, 2e soort f 0.090.14 per K.O.; boeren kool f 0.400.70 per kist; spinazie f 1.02 f 1.10 per kistje; groene kool f 5.607.40; roode kooi f 6.70930, per 100 stuks. Veemarkt 15 paarden f 200460; melkkoeien f 230365;. Handel stug. 335 nuchtere kalveren f 826; handel vlug Fokkalveren f 1425; 45 overhouders f 32 —36; 6 schrammen f 45; 31 biggen f 28f 35. Hoogste stand 768.6 te Itavjor. stand 738.0 te Valencia. Verwachting: Meest matige. Oost Zuidoostelijken wind, nevelig tot zwaar lijke tot cht at bewolkt. Wellicht nog enkele buien met sneeuw of natte sneeuw. Zelfde tem peratuur. F1UAAL FIRMA H. 8. CLOECK Onze correspondent te Beverwijk schrijft OM: Heden heeft de feestelijke opening plaats UM een nieuwe confectiezaak, welke de be toonde Alkmaareche firma H. S. Cloeck in het perceel Breestraat op den hoek van de Gast- iraiasteeg heeft gesticht. Het perceel, waarin vroeger de firma De Waal was gevestigd, is geheel verbouwd en beeft thans een fraaie, moderne winkelpui tekregen. die een rustig-voornamen indruk i—alrt. Ook de entrée met haar artistieke betim mering maakt een fraai effect. Het inwendige beantwoordt aan alle te stel ten eischen, zoodat men kan zeggen, dat de Beerstraat wederom een mooie en goede zaak rijker is geworden De firma heeft een uitgebreide collectie hee- renkleedtng in groote verscheidenheid uitge stald en, wellicht onder de leus: „BIJ Alkmaar begint de victorie" tracht zij thans Beverwijk te veroveren voor haar gewenschte artikelen. Wt] wenschen haar daarbij veel succes. TABELLARISCHE KASBOEKEN van 3 tot M kolommen, met nltalaande Hoofden. Het 2de gaat op bezoek bij Wervershoof en zal terdege aan moeten pakken om de puntjes mee te kunnen krijgen, maar afijn, niet te licht opnemen en spelen voor wat je waard bent en dan zal het kampioenschap Jelui bijna niet meer kunnen ontgaan. Het 3de speelt een vrlendschappelijken wed strijd tegen Vitesse 2 uit Castrlcum en wel om 12.30 uur op het A R. C.-terrein, daar het 1ste om 3.30 uur moet spelen. ALKMAAR. 15 Maart Boter- en eieren- markt Fabrieksboter le soort f 0 92% 1.02%; 2e soort fO.82%0 92%; eieren groot handel f 4.505.00; eendeneieren t 4.50. R. K. S. V. „A R- C.” Voor Zondag a.s. zjjn vastgesteld de wed strijden A. R C. 1—A. D. O. 2; V. V. W. 1— A. R. C. 2 en A. R. C. 3Vitesse 2 A. R. C. 1 speelt zijn laatsten wedstrijd en zal detoen moeten winnen, daar dan geen an dere club meer boven A. R C. kan komen; dus jongens aangepakt en de overwinning zal ons wezen. Zondag speelt Alcmaria een vrlendschap- pelüken wedstrijd tegen het Apeldoomsche Robur et Velocitas, de club, waarin Elfrlng thans uitkomt. Wanneer t weer een weinig medewerkt, kan een aardige ontmoeting tegemoet ge zien worden. Zooals bekend, komt Robur uit in de ooe- teliJke eerste klasse en al zijn de behaalde resultaten nu niet bepaald schitterend te noemen, toch gelooven wij wel, dat de Apel- doomers een waardige tegenpartij voor Alc maria zullen zijn. Fanfarekorps ,,Otm Genoegen" In de laatst gehouden vergadering van genoemd korps is Inplaats van den heer Bostochaart de heer Peetoom, beroepsdirecteur te Alk maar, als dirigent aangesteld. De repetities worden voortaan gehouden in de zaal van „De Vergulde Valk”, welke door den eigenaar, den heer Mulder, koste loos daarvoor is afgestaan. PoHUenieuws Aangifte werd gedaan van het vinden op den apenbaren weg van twee bankbiljetten van 10; door een houder van een handkar wer daangifte gedaan dat de kar was stuk gereden door een auto; nog werd aangifte gedaan van het verdwij nen van een heerenrijwM hetwelk voor een winkel was gedeponeerd. Onderlinge Tulp bij Ziekte De plaatoe- lijke vereeniging Onderlinge Hulp bij Ziekte hield haar Jaarvergadering in de Doelen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten en uitgaven slo ten tot een bedrag van 2008.56. Aan 187 zieken werd uitgekeerd f 1239. Een bedrag van 245.48 werd gevoegd bij de reserve, waardoor het reservefonds steeg tot f 2000. De boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Herkozen werden totbestuurale- den de heer J. B. Smit en D. Out Ben commissie werd benoemd die zal hebben te' onderzoeken hoe de uitkeeringen zullen ge regeld moeten worden in verband met de in werking tredxng van de Ziektewet In de commissie werden benoemd de heeren J. Keizer. J. Posthumus en 8. Zeldenthuis. Voor de derde maal werd vanmorgen de piepkuikenmarkt gehouden. Het was vrij druk op de Paardenmarkt. De aanvoer be droeg 48 kisten en 5 korven (ongeveer 2000 stuks) terwijl de prijzen varieerden van f 142% tot f 145. De handel was levendig. Wij gelooven thans wel te mogen constatee- ren. dat de piepkuikenmarkt voor Alkmaar Iets blijvends zal zijn. BEEMSTER, PURMEREND en OMSTRE KEN. 14 Maart Aardappelen, blauwe f 0.04—0.40 per 25 K.G.; witlof f 3—16 per 100 K.G.; roode kool f 0.7014.30; witte kool f 1.102.70; savoye kool f 23015.20, alles per 100 K.G.; spruitkool f 23.70 per 15 K.G.; boerenkool f 0.40 per kist; spinazie f 0.11—0.32 per K.G.; andijvie f 220—3.70 per 100 krop; selderij f 29; raapstelen f 5.20; rabarber f 218, alles per 100 bos; wortelen f 0.140.38 per zak; uien f 0.12 f 0.30 per 25 K.G.; prei f 0.30—1230 per 100 bos. Appels: Brabantsche Bellefleur f 9 f 20; zoete Bellefleur f 30; Present van Engeland f 2440, per 100 K.G. Peren: Winterjan f 6.5016.00; Gieser Wildeman f 16. per 100 KG. Prei 5—11. Radijs 5—8, Soepgr. 2—4 per boa. Spinazie 5580, Boerekool 3040. per kirt. Koolrapen per zak 0901.00. roode kooi 7 15, groene 11%, Gele 713, Knollen 24 per stuk. Aardappelen: Bravo’s 2.753.00, Bevelan ders 125—130, Eigenh. duin 3—5. rooie star 2.75—4.75, bonken 2.00 Middelslag 3—KM. Kriel 130. Op as. Zondag 16 Maart zal de apotheek tam Mevr, de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend zjjn; de andere apotheken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apothe ken zijn behalve s Zondags en op feestdagen gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur <W Zaterdags uur) tot den volgenden mor gen uur. Hedenmorgen werd bij de politie aangifte gedaan dat bij de woning van de 40-jarige alleen wonende mej. Trijntje Slikker, Lin denlaan 43 geen gehoor werd gekregen. De politie stelde een onderzoek in en con stateerde. dat zich hier een geval van gas verstikking had voorgedaan. Op het gasstel stond een ketel wasch- goed. waarvan het water over den ketel was geloopen, zoodat het vuur was uitgegaan Vermoedelijk is de vrouw gistermorgen ziek naar bed gegaan en door het uitstroomende gas bewusteloos geraakt. De levensgeesVn bleken nog niet gewe ken te zijn. Het slachtoffer werd vanmorgen naar het stadsziekenhuis overgebracht. Stille Omgang Z(J. die deel wenschen te nemen aan den Stillen Omgang te Amster dam op Zondag 23 Maart, kunnen zich ax. Zondag 16 dezer na de H.H. Missen opgeven in het patronaatsgebouw. alwaar zij zich van een plaatskaart en programma kunnen voor- len. terwijl verdere inlichtingen door het be stuur worden verstrekt. Voor de pelgrims tal Zaterdagavond 22 dezer om tien uur een Lof met preek gehouden worden, daarna gen- menlijke afmarsch naar Alkmaar. Gepote deelname wordt verwacht. Pater Friedrichs Men verzoekt ons te Willem medeelen. dat Zondagavond 7 uur in de kerk de Lijdensmeditatie zal worden uitgesproken door den Weleerw. Pater Frie- derichs. Vrijstelling Bij beschikking van Commissaris der Koningin dezer provincie is aan de volgende Ingeschrevenen van de lich ting 1931, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend degens broederdienst P. Bakker, N. P. Brouwer. C. H. te Buck, R. van der Burg. E. C. Conijn, J. Cornelissen, C. Harder. N. H. van Kampen. K. van Koe ten. G. Kooi), J. P. Leijen. A. Mooij. B. van Oudenaarde. I. Paardekooper. W. Pijnacker, K. D. Sas. E. Sloothaak. J. Sloothaak, H. Veens tra. P. Vlaming J. Wlgger, M. Wiggers en D. de Wit. Monument Nederiandsche Reddingswesen Onder de schooljeugd in deze gemeente is ten behoeve van het op te richten monument voor het Nederiandsche Reddingwezen. een inzameling gehouden, waarbij door het Co mité beschikbaar gestelde kaarten aan de kinderen werden uitgereikt. Het resultaat van deze inzameling volgt: School I f 13.20; school II f school III f 4: Chr. School f 2.83; school te Anna Paulowna f 4.00 en school te Breezand f 4.75. HEM. 14 Maart 1930 Zuider-Kogge. Witte Kool 1.30—1.50; Roode kool 4 50; Win ter jannen 88; Pret f 2303; Spruiten 10. BEVERWIJK, 15 Maart. RK. Ooöp Tuindersvereeniging Kenemerland”. Boere kool 0.400.70; Spinazie 0.601 per kist; Sla 610 ct. per krop; Andijvie f 1.10 125 per kist; Rabarber le soort 2027. 2e soort 1012, Prei 513. Selderie 23. Raap stelen 25. Radijs 8 ct. per bos; Bloemkool le soort 2632 ct. per stuk; Witlof 817. Spruiten 2635 ct. per Kg.; Knolselderle 2 8 ct. per stuk. Vergadering van den Raad der gemeente De Raad dezer gemeente zal op Dinsdag den 18 Maart 1930. des namiddags 6 uur vergaderen De agenda had in als volgt: Ingekomen stukken: Rapport van den Op zichter betreffende rioleering gedeelte Hoofd straat: uitslag aanbesteding Burgemeesters- wonlng, verzoek van melkventers om vast stelling ventverbod voor melk op Zondagen na 12 uur 's middags; voorstel wijziging le- gesverordeningvoorstel tot het ontrekken aan den openbaren dienst van het St. Mar- tinusplein. teneinde dit terrein voor bouw terrein te verkoopen; voorstel vaststelling prijs bouwterrein „.Tilburg"; bespreking be stemming land van de „putten”; verzoek R. K. Schoolbestuur om beschikbaarstelling van gelden voor verandering bovenramen R. K. Jongensschool. Oefening met de reddingsboot Gisteren werd wederom een oefening met de red dingsboot gehouden. Door een verkeerde manoeuvre met de paarden, kreeg men oe de boot niet dicht genoeg bij het water, waardoor het te water laten der boot nu niet ..vlot van stapel liep". Overiegns bewees deee oefening, dat men in Egmood overeen stel goede roeiers beschikt. verfcetering van woning, voeding en kleeding voor de heele familie. Ieder punt was uit voerig behandeld en door belde partijen goedgekeurd. Toen begon Drilllchau te merken, met hoe veel ijver Heinrich Weckold zijn edel ambt waarnam. Met heel zijn redenaarstalent, met al het gevoel van zijn welluidende stem tee- kende hij het onverdiende leed van het arme gezin, maakte de vrouwen aan ‘t hui len, roerde de harten der mannen. Van de eerste jaarljjksche bijdrage der leden werd de huur betaald en de woning van den kleermaker opgeknapt. Met den kruidenier en den slager werd een regeling getroffen. De huisvrouwen namen de verplichting op zich, beurtelings een voedzaam middagmaal voor de steunlingen klaar te maken en dat met gepaste kieschheid te laten bezorgen. Weckolm glom. Hij liep alles na, ging 's mor gens de vrouwen aan haar beurt herinneren, pleitte voor voedsel van beste kwaliteit schar relde extra’tjes op en bekeek hoe het den kleermaker en zijn gezin bekwam. Hij was gelukkig. De kleermaker echter niet. Die hield koppig vol, dat de aardappelen met azijn hem veel beter gesmaakt hadden dan de lekkere hapjes van zijn ellende, die hem moe en lui maakten. Hij wou alleen maar werk hebben, zei hij. Maar de goede sigaren van Weckold nam hjj toch geregeld aan. Zoo ging T twee, drie maanden. De wan gen van den kleermaker werden voller, de kinderen bloosden, de vrouw genoot. Weckold bleef maar pressen om eten, geld en kleeren voor zijn vertroetelingen. Langzamerhand echter gingen de burgers mopperen over die extra belasting, die er bij de meesten eigen lijk niet af kon. Met ergenis zag men den kleermaker zich afronden, de vrouw ver waand doen, de kinderen pretenties krijgen. Heinrich Weckold merkte wel. hoe het be gon te gisten in de gemeente, maar dat scheen zijn ijver nog aan te wakkeren. Zijn armen in den steek laten, nooit! Zie de sta tuten! En hoe dankbaar toonde zich vrouw Zwflllch! Die vormde een tegenwicht tegen den groetenden onwil van haar man. Zwilllch namelijk verklaarde duidelijk, dat hjj ge noeg had van dat mestvee-bestaan. Als hij geen werk kreeg, ging hij weg en dan kon de heele vereeniging. speciaal de armenva- <J^r, de sloot in rollen. De armen vader doorleefde slapelooze nach ten van angst dat hem zijn levensbezigheid ontvallen zou. De kleermaker werd hoe lan ger hoe grommiger. zijn uitingen leken steeds meer op een formeele opzegging, en misschien had hij zijn bedreiging om te ver trekken wel'uitgevoerd, als hij niet was gaan lijden aan gastrische koorts, tengevolge van overvoeding. Weckold glom opnieuw. Nu beminde hij den kleermaker teederlijk, want een nieuwe zorg was hem op de gretige schouders ge schoven. De arme was tevens een zieke! Maar Drilllchau klaagde: „De arme van Weckold eet ons op.” Drilllchau schold op de statuten, schold vooral op den dubbel-tjveri- gen armenvader. En Simon Zwflllch lag maar in bed. Eerst had hij koortsvisioenen Weckold. die hem met geweld dood wou voederen met vette dingen, die een kleer maker onmogelijk smaken konden. Dan lag hij te peinzen, te snakken naar karnemelk, en beantwoordde de zorgvuldige verpleging van den armenvadêr met onnette woorden Langzaam werd de kleermaker weer ge zond. Volgens de dokters kon er nog maar één zorg boven op de vorige gestapeld wor den: eer. verblijf in Karlsbad. Heinrich Wec kold besloot, zoodra hij het hoorde, dat het gebeuren zou. Hij zou ziin zending volvoeren tot het uiterste! En de kleermaker stribbelde ditmaal niet tegen. Het zou hem tenminste voor een poos verlossen uit de verstikking. Weckold begon dus met vernieuwden ijver zijn medeburgers te brandschatten. Onver moeid bedelde hij om geld. Gelukkig hoorde hij alle verwijten aan, ze mochten alles zeg gen. als ze maar wat gaven. En zelf gaf hij t meeste. ,,’t Is treurig.” tierden de schatplichtigen. „eerst hebben we den kerel ziek moeten voe ren. en nu moeten we zijn maag Weer ge schikt maken om opnieuw te beginnen. En daar mogen wij voor werken!" Het geld was eindelijk bij elkaar, en Si mon Zwillich kon zijn badreis aanvaarden Vol ergernis zagen de Drillichaners hem Maar twee dagen later had hij een nieuwen behoeftige ontdekt en was met dien alweer aan 't onderhandelen. Het was echter te laat. De burgers van Drilllchau zegden eendrachtig him lidmaat schap op, nog voor Weckold met zfln nieu wen noodlijdende ter tafel kon komen. Ze hadden levenslang genoeg van de liefdadig heid. Ze vonden het te duur, de armoede volgens Weckoldsche methode uit de wereld en de armen uit Drilllchau te Jagen. Ze ken den veel eenvoudiger allemaal zetf epotap- pen. En de armenvader zoekt maar naar een nieuw veld van arbeid tot nut van 1 al gemeen wegrijden met zijn gezin, dat hem naar het station zou brengen. Alleen de ontroerde ar menvader had een gevoel, alsof met den kleermaker al zijn geluk uit het dorp weg reed. Dat is de vakorganisatie (neutrale!) van tulnders-patroons te Alkmaar, welke de be langen der tuinders oa. te verdedigen heeft tegenover syndicaten en organisaties van kooplieden en exporteurs, kunstmesthandel. brandstoffenhandel, glas- en huizenhandel en de veiling. Allemaal lichamen, die de tuinders zeggen wat ze niet mogen verdie nen. De „Veiling-vereenlging", welke eer. paar jaar geleden gereorganiseerd heet om de tuinders meer „medezeggenschap" te geven, staat sindsdien onder voogdij van een afge vaardigde der gemeente Alkmaar. Natuurlijk een niet-tuinder, die geen verstand heeft van en behalve een paar aandeeltjes geen cent risico draag in den tuinbouw. In die N. V. waarin een alle gaartje (ook kooplie den) stemt, worden de tuinders-belangen on dergeschikt gemaakt aan de Velllngbelangen o.a. omdat de stad Alkmaar nog een goede 20 mille tegen 6 pCt. In die N. V. heeft zit ten. Om enkele honderd gulden dividend aan de aandeelhouders uit te keeren. wordt er van alles bedacht om de aanvoerders het recht hun producten zoo goed mogelijk te verkoopen te ontnemen Er wordt op ondragelijke manier baasje gespeeld over eens anders eigendom! De tuinders moeten, om op de been te blijven, steeds méér producten aanvoerer». waarvor ze al maar minder ontvangen. Men wil de dwingen al hu nproducten te aanvoerders Alkmaar te veilen, terwijl er meestal geen voldoende koopers zijn, die den z.gèn, „we- reld-prijs" willen besteden. Vanwege de veillngleiding probeert men de hoeveelheid aan te voeren producten te forceeren. Of men door gebrek aan koopers producten bijna cadeau moet geven, wie in teresseert dit nog?.... als de veiling maar tot het voor haar noodzakelijke bedrag komt. Van producten, welke het grootste gedeelte van het jaar niet eens de kostprijs opbren gen. moeten de aanvoerders-tulnders aan veilingspercentage en kistenhuur gemiddeld 8 betalen. Zoo zouden we door kunnen we door kunnen gaan met onzen ..welstand" en „organisatorische invloed” te demon- streeren! MUlioenen worden er jaarlijks in het geheele land door aan den eenen kant te véél en aan den anderen kant te weinig organisatie verknoeid. Als wjj slechts kans willen hebben tot een welnlgje betere toestanden te komen, dan moeten de tuinders zelf een betere organisa tie scheppen. Zóó gaat het ondanks alle hooghartig geklets van het tegendeel, door een groep gesalarieerde toeschouwers mis! Met het overal voorkomende euvel van ver schil in godsdienst zullen wij ook en in niet geringe mate te kampen hebbefta Doch zoodra er maar organisaties zijn, die werkelijk de belangen der tuinders die nen, zullen wij elkaar bij groote kwesties, waarbij directe belangen op het spel staan, wel weten te vinden. Maar eerst organisaties, waarin alléén tulnderspatroons en niemand anders zegging schap hebben, het ambtenarendom heeft de tulndersbelangen te zeer ondergeschikt ge maakt aan zjjn eigen doel. WU hebben ons in het voorgaande niet als engelen gepresenteerd, gij weet of kunt nu althans weten wat wij willen. Zonder braafdoenerij hebben wij ons tot u gewend en zoo kort mogelljk gezegd, wat wij u meenden te moeten zeggen in ons belang, waarachtig! Maar óók in het uwe! De Organisatie-Commissie, M. C. BRASSER H. BAKKER H. DOORN R. ELION J. LAAN COR. VAN LEIJEN P. J. POTGIESER D. POSTHUMA W. TEGEL i Gedeeltelijk gecorrigeerd' OBDAM. 14 Maart 1930. Coöp. Tuinbouw- en Handelsvereeniging 30 000 Kg Roode kool 5 90—10.50; Kg. Gele kool 5.00—9 80; 7800 Kg Deen- sche 1.20—2.50; 7500 Kg. Uien 090—130 Door Itamiel BchnHeer Sinda enkele weken droeg Simon Zwilllch. de kleermaker, den titel van gemeente-arme van Drilllchau. Hjj zag er uit. alsof hU dien titel verdiende: klein, mager, bleek. Zoo had hfl er al jaren uitgezien, en toch was hij vroolük in leven gebleven. Maar een ge schikter persoon voor de post van gemeente- arme was er niet. En toch moest er zoo iemand zijn! Want er was een Vereeniging voor Armenzorg opgericht dank bjj‘ de drijfkracht van Heinrich Weckold. die’ toch iets te doen wou hebben, tusschen den te rugtrek uit de zaken en zijn dood in! En nu er eenmaal een Vereeniging voor was. moest er ook Armenzorg uitgeoefend worden aldus redeneerde de eerste armenvader van DrilBchau. Heinrich Weckold en dus was het allereerst zaak een arme te vinden. Wijl er nu geen echt-behoeftlge was en Simon Zwillich op het boven aangeduid voorkomen kon bogen, werd hij tot eersten bescherme ling der Vereeniging geproclameerd. De kleermaker had eerst tegengesparteld. Hij wou niet het voorwerp zjjn van pu blieke ontferming. Hij kon nog best voor rijn gezin zorgen, als de achterstand bij den kruidenier en den slager maar eerst was aangezuiverd. ..En de huur.” vulde zjjn vrouw luid zuch tend aan. en haar forsche gestalte kwam tusschen Weckold en den kleermaker in. Zij wist nog wel meer! De magere echtgenoot werd overschreeuwd. kreeg zelfs duwtjes en trapjes, zoolang, tot hjj eindelijk maar met zijn weldoener, die hem zoo zacht aanpakte alsof hij op sterven lag. aan 't beraadslagen ging over de hulpverleening. Met die conferenties had Weckold het eenlge dagen lang heerlijk druk. Zwillich moest namelijk bij ieder afzonderlijk punt opnieuw overreed worden, ja. de armenvader moest vaak smeeken. eer zloh de uitgehon gerde uttgezwakte stakker wou laten helpen. Maar ten slotte was er toch, met krachtige hulp van de kleermakersvrouw. een pro gramma tot stand gekomen. Het omvatte alles wat de methodische armenzorg eischt: zelfden avond kwam de huurkoetsier met ’t verpletterend bericht, dat Zwillich zich hee lemaal niet naar 't station had laten rijden maar naar het meest nabije dorp, en dat hjj daar wou blijven om zjjn vak uit te oefenen Hij liet de heeren danken voor de bijdragen die hem hiertoe in staat stelden. Hij had wel graag eens naar Karlsbad gewild, maar dan had hij weer naar Drilllchau terug moeten gaan, en zoo n weelderig leven hield een kleermaker niet uit. Hjj zou in de liefdadig heid gestikt zijn. En hij verzocht beleefd om de klandizie der heeren. hij was een be kwaam kleermaker De burgers keken elkaar aan en toen een paar weken aan 't lachen. Ze voel den zich opeens bevrijd van een last, die op hen gedrukt had als een Alp. Alleen Hein rich Weckold liep rond met een martelaars gezicht. Hij knarsetandde en schreeuwde over lage ondankbaarheid en dacht zelfs aan procedeeren tegen den gevluchten bedeelde BEVERWIJK 14 Maart Bolbloemenveiling ’t Centrum Wm. Copland 46. Wm. Pitt 6.00650, Bartigon 47, Sanders 46, le Nótre 57, Rauwenhoff 56, Elizabeth 47, Pr. van Oostenrijk 45.80. Cram. Brillant 3 4, Gris-de-Lin 2—7. Witte 2—250. Witte Due 2.503.00, Couronne d’Or 36. Murillo 35 Theeroos 36, Coster 1.70350, Ornatus 75 150 ct., div. Narcissen 1250 per 100, BI. Druifjes 823 ct., Vulgens 574" per bos. Coöp. Tuinbouw vrije groenten en fruitvei ling W. A. Spruiten 20—27, Witlof 6—16, Spinazie 1420, Bieten 23, Peen Idem, uien onverkoopbaar per Rabarber 4—31, Men verzoekt volgende Aan de Tuinderspatroons. die tot, betere doelbewuster organisatie wen schen te komen en zij, die nog niet georganiseerd zijn. Jollega's, De flnancieele uitkomsten in het tuinders- bedxijf zijn vooral in de laatste jaren van dien aard, dat het plicht van de onder-i nemers in den tuinbouw is, zelf ernstig te overwegen, wat zij moeten doen om rekening houdende met alles, wat' de gelde- Ijjke uitkomsten van den tuinbouw min of meer „natuurlijk" ongunstig doet zijn, tot beter flnancieele resultaten te komen. To heden lieten de tuinders het bijna geheel aan buitenstaanders over voor hun belangen op te komen, met het voor hun minder aangename gevolg, dat zij het voor werp van algeheele exploitatie zijn ge worden. Dat de uitkomsten voor de ondernemers in den tuinbouw gedurende jaren alles behalve rooskleurig zijn, bewijst de Staatscommissle- Deckers (1927), die nog altijd, te onderzoeken heeft, wat de oorzaken zijn, dat ook in den tuinbouw de geldelijke resultaten niet in overeenstemming zijn met de bedrijfsonkos- ten. Tusschen twee haakjes zjj opgemerkt, dat in deze commissie geen enkele tulnder- ondememer zitting heeft, slechts doctoren en advocaten en..,, de opperveiling-propagan- dist. Dit enkele feit teekent voldoende den eco nomischer! en organisatorischen toestand in den tuinbouw. De groote velling-gebouwen, de millioenen omzetten, de reclame, dit alles moet de be wonderaars van „den vergenoegden landman" en ook de tuinders zelf doen gelooven, dat het hem goed gaat. Het o.i. ontbrekende middel al was het slechts om den gang van zaken ernstig en in eigen kring te bekijken een doelbewuste, door tuinders zelf geleide organisatie, waar ontdaan van alle franje, de directe econo mische belangen van den ondernemer-Tuin- der zakelijk en van een tuindersstandpunt worden behartigd. ontbreekt. Wellicht bestaan er In het land honderd tuinders- en vellingsvereenlgingen en toch ontbreekt die ééne hierboven bedoeld. In de meeste van de hierboven aangeduide honderd organisaties. die men „gemeng de” vereeniglngen noemt. zijn de directe economische belangen van den tuinder bij zaak of worden slechts als parade-paard ge bruikt. Om nu maar bij huis te blüven. Te Alkmaar bestaat ruim een kwart eeuw o.a de tuinders-patroons-vereeniging „Alge meen Belang". (Eerst onder een anderen naarn) Deze organisatie is, vooral de laatste Jaren, vermolten tot de personeel-vereeni- ging der N. V. Alkmaar-Export-VelUng. In deze organisatie wordt geen enkel di rect tuinders-belang of een actie, welke dc tuinders economisch in een ietsje hetere con ditie kan brengen aan de orde gesteld Wa' heeft die organisatie in die vijf-en-twlntlg Jaren dat ze bestaat ott stand gebracht? Niets! In den laatsten tijd mogen de resteerende leden de door een vast groepje pasklaar ge maakte veillng-aangelegenheden beamen. Dat is alles! Jubileum 1 April zal onze plaatsgenoot, de heer P. Kleef, den herdenken, dat hij voor 25 Jaar In dienst trad bij de N Z. H. T. Mij Voor velen ml de heer Kleef wel geen onbekende zijn, daar hij jarenlang in het kiesdistrict N. Holland is werkzaam geweest. Temeer een reden ham dien dag te kunnen complimenteeren. C. M te Helloo. overtreding Arbeidswet, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. 8 te Egmond aan Zee, overtreding Jachtwet, f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Th. K te Alkmar. overtreding drankwet. 25 boete of 25 dagen hechtenis. T. 8. en J. J. H. te Egmond aan Zee, nacht rumoer verwekken, de le f 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e f 5 boete of 1 week tucht school. 8. de J„ te Makkum. overtreding Kanaal- eglenv< f 4 boete of 4 dagen hechtenis. E. de V., N. de G-. D. D.. te Egmond aan Zee. loopen over verboden grond, de le f 3 boete of 1 week tuchtschool, de 2e en 3e leder f 4 boete of 4 dagen hechtenis. T. v. K., te Zuld-Scharwoude, 8. de J. te Makkum, C. W. te Noord-Scharwoude, over treding Binnen aanvaringsreglement, de le en 3e leder 3 X f boeten of 3 X 3 dagen hech- fenis. de 2e f 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. 8. en 8. V., te Heer Hugowaard, overtre ding Leerplichtwet, de le. 2 X f 5 boeten of 2 X 5 dagen hechtenis, de 2e f 5 boete of 5 da gen hechtenis. J. H. H-, te Egmond aan Zee. J. F. T. te Be verwijk, J. K. te Helder. G. 8. te IJmuiden. W. B. té Alkmaar, dronkenschap, de le f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 2e f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e, 4e en 5e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis. K. 8. te Beverwijk. J. R. te Helloo, Q. A. te Egmond-Binnen, 8. D. te Egmond aaa Zee, A, 8 te Amsterdam, G. Z. en P. G te Noord- Scharwoude, J. V. te Breda. W. P. Q. te Krab- K. te Hugowaard. T. B., J. v. 8. Schermerhorn, D. D., C. de 0.. A B.. J. 8.. te Alkmaar, overtreding Politiê-ver- ordening. de le. 2e en 5e leder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 4e. 6e, 10e, He, 12e. 13e. 16e en 17e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 7e f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 8e f 2 en f 12 boeten of 2 en 12 dagen hechtenis, de 9e en 14e ieder f 1 boete of 1 week tuchtschool, de 15e f 8 boete of 8 dagen hechtenis. J. G. te Egmond aan den Hoef. S. Bergen. P. J. B. en F. R. te Haarlem. C. M en J. K. te Llmmen, C. A. G. te Hugowaard. A. P. te St. Pancras, J. d, V. te Nieuwe Nie- dorp, B. S. te Noord-Scharwoude. H. J. R. té Leiden. J. B. te Zuid-Scharwoude, K. K. te Driehuizen, J. C. 8. te Wognum, G. L. te Oude Niedorp, L. 8.. G. W. te Koedijk, C. W v. L te Lochem. W. T. 8., C. G. R A. K.. J F. G. A H„ E. P. C., J. 8. te Alkmaar, overtreding Mo tor- en Rijwielwet, de le, 7e. 8e. 10e, 11e, 15e. 17e, 19e, 21e leder f 4 boete of 4 dagen hechte nis, de 2e. 3e, 4e, 9e, 14e en 22e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 5e, 6e. 12e, 13e. 16e. en 18e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 23e f 2.50 boete of 2 dagen hechtenis, de 24e f 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 20e f 3 boete of 3 dagen hechtenis. SchrifteltJke uitspraken. A. H. te Castrlcum, C. A B. te Bergen, over treding Politle-verordenlng. ieder ontslag van rechtsvervolging. i,- Men maakt er ons opmerkzaam op, dat de laatste dagen weer jongelui langs de hulzen gaan, om z. g. voor een goed doel geld in te zamelen. Nu eens Meet het voor een reiskas van de scholen, dan weer voor het Heilsleger at iets dergeljjks. Dat toch niemand aan zulke jongelui iets geve. Niet alleen bereikt de gave nooit het be oogde doel, maar, wat erger is. men werkt mede aan karakterbederving van deze kin deren. Waar werkelijk voor een goed doel langs de hulzen geloopen wordt, geschiedt dit door volwassenen, die in het bezit ijjn.van wo legitimatiebewijs.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18