7////L Binnenlandsch cTCzeuws Handwondjes DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE RADIO-OMROEP EERSTE KAMER Het Zuiderzeefonds LANDBOUW EN VISSCHERIJ Zeeland** De Ccöp. Suikerfabriek Een schoolmeester mishandeld LUCHTVAART Vliegtuig omlaag gestort De rijksmiddelen in Februari ONDERWIJS Onderwijzer geschorst SOCIAAL LEVEN Het Ziekenfondswezen STOOMVAA RTLIJNEN ONZE WEST RECHTSZAKEN Indische Dienst Het O.M. in hooger beroep KUNST EN KENNIS FA ILLISSEMENTEN ‘I fc. Wijzigingen der Woningwet Rooilijn - bouw verbod - uitbreldigns- plan - kassenbouw Uitkeerlng aan z.g. Oud-Gepensfonneerden Internationaal congres voor vogelkunde De jongste stormen In de Binnenvaart Uitgebreide productie van films in vier talen v De moord aan h^t Bezuidenhout te ’s-Gravenhage HOLLAND-B&rrscH-nri>x*-ujH o 4» Tol liquidatie besloten Waar sQa de ongelukken te wijten? De bestuurder wist rich te redden Door het niet tcekenen eener verklaring 17 Am- uiteindelijke waarden der* nw 17 naar 16 Maart hage. 16 naar Ham- Van 17 Juni te Amsterdam van te naar ma., 14 Maart Duin- Ant- van te naar W.-Afrika te Am- pasa. te ma.. naar Maart arep.. t Z51 251. 252. ff 1 BH Toekenning by Algemeenen Maatregel van Bestuur tot het in-cultuur-brengen van de - en met het instellen van een daarbij de leiding op rich zelf Geen overeenkomst tusschen R. K. Werkliedenbond en Ned. Mij. tot bev. der Geneeskunde In de week van io15 Maart 1930 werden in Nederland uitgesproken 67 faillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan actief 13 Maart P. van Kreuningen, Alphen.. a/d. Rijn. Uitgifte en waarde der gronden Het polderland Hoogere opbrengst dan in Februari 1929 KOUAMD—OOSTAXIeLUlt OO8TKERK 16 Maart van Rotterdam Yokohama Is jongste Waal. schepen ongevallen Eensklaps begon het orkest te spelen. Een aardig lied werd Ingezet, violen cello en trompetten verhoogden hier, door weer de pret. En het aardige melodietje zongen allen vroolijk mee. Doch boven het orkest en stemmen klonk het rulschen van de see. PROTEUS 15 Amsterdam. v. Vigo n. Lissabon. Valencia te Ltsssbon. IS Maart A. v. d. H. te Montfoort meende, da^ zijn broertje in de school door den onderwijzer niet goed behandeld werd. En toen hij van buiten af in de school kijkende zijn broertje in den hoek zag staan, was de maat boorde vol. Hij stoof de school in en droogde den onderwijzer ten overstaan van zijn leerlingen duchtig af. Dies stond hij voor den Utrechtschen poli tierechter terecht. Daar werden behalve ge rechtigheid voor zijn handtastelük optreden gevraagd de volgende schadevergoedingen: 2.70 wegens 's meesters gehavenden bril. 1.50 voor idem das en boord, 10 voor een gat in 's meesters broek en 11.50 voor ge neeskundige behandeling van den meester na de mishandeling. Het O.M. elschte 3 weken gevangenisstraf. Verdachte smeekte om een voorwaardelijke veroordeeling. De Politierechter veroordeelde echter tot 14 dagen gevangenisstraf. o Naar Wolff uit Zürich meldt, onttf'kte de Zwitsersche militaire vlieger Sulzer bij een escadrillevlucht plotseling, dat er iets haperde: de motor scheen los te laten van het toestel. Hij bezon rich geen oogenbllk, maar sprong onmlddellijk uit het vliegtuig, dat zich op dat oogenbllk op ongeveer 51)0 meter hoogte bevend. Het valscherm aat alle Zwitstrsche vlleges volgens voorschrift op den rug hebben ontp'oo de rich goed en de vlieger kwam veilig neer in een boom gaard bij Sursee. -v. Het vliegtuig stortte neer en werd volko men vernield, de motor, die losgeraakt was, booraë zich diep in den grond. Het is gebleken, dat het ongeval te wijten was aan het breken van de schroef. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 26 Juni 1926, houdende nadere bestemming van de bezittingen van het Kon. Nat.onaal Steuncomité. Bij de behandeling van hofoostuk VUB der Rijksbegrooting voor 1930 in de Tweede Kamer heelt de Minister van Financiën overweging toegezegd van het denkbeeld, in genoemde wet ote bepaling op te nemen, dat de toekenning van ultkeeringen aan de In het eenig artikel dier wet bedoelde z.g oud- gepensionneerden zal geschieden volgens bij Algemeenen Maatregel van Bestuur te stel len regelen. Daartoe strekt het wetsontwerp. F In dezen proefpolder heeft geleerd, dat de zeer diepe ontwate-® ring, welk ook voor de Wieringermeer in de bedoeling ligt, snelle ontzllting van den bo dem zeer bevordert. De minister zet uiteen, dat nu geleidelik het zwaartepunt van de regeeringszorg zich gaat ver-’aatsen naar het in-cultuur- en vervolgens in-exploita’ie-breneen van de ge leidelik droogvallende gronden, zoodat de minister, zoolang hij hieromtrent geen hel derder inzicht heeft dan thans redeUikerwifs mag worden verwacht, meent eenige voor-; zichtigheld te moeten betrachten. De waarde der gronden De commissie tot liet instellen van een her nieuwd onderzoek naar de baten, welke van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee mogen worden verwacht tcommissie-Lovlnk' heeft in haar rapport medegedeeld, dat ver wacht mag worden, dat na enkele cultuur- jaren de kleigronden, welke het riïeerendeel der gronden uitmaken, een pachtwaarde van 125—150 per H.A. zullen bezitten en de zand- en lichtzavelgronden van 75100 per H.A. Deze waarde kan met 25 per H.A worden verminderd, wanneer de gronden niet van bedrijfsgebouwen rijn voorzien. De ver koopwaarde der gronden mag volledig in cultuur gebracht en behuisd op 3000 per H.A. worden gesteld, welk bedrag bij ontbre- klng met 500 dient te worden verminderd Sedert het opstellen vap het verslag der commissie zijn naar wordt gemeend de landprijzen niet zoodanig gewijzigd, dat x aanleiding zal bestaan om daarvoor slechts bij ruwe benadering te schatten waarden andere cijfers aan te nemen. Juni staan excursies naar Naardermeer, Zwanenwater en Texel op het programma Vrijdag 6 Juni zal de Internationale Orni thologische Commissie bijeen komen en Za terdag 7 Juni houdt in de slotzitting pro fessor J. S. Huxley een voordracht over. ..The natural History of Bird Courtship" De secties vergaderen op 3 en 4, 6 en 7 Juni Het zevende internationaal omlthologiscn congres zal van 1 tot 7 Juni te Amsterdam worden gehouden. Het vorige had in 1925 te Kopenhagen plaats. Voorzitter van het congres is prof. dr. E. Lönnberg uit Stock holm. secretaris professor dr. L. P. de Beaufort, directeur van het Zoölogisch Mu seum. Plantage Mlddenlaan. Tot het uit voerend comité, waarin verder Italië, de Vereenigde Staten. Frankrijk, Engeland Denemarken. Duitschland en Japan zijr. vertegenwoordigd, behooren verder uit Ne derland nog de heer P. A. Hens en <Tr. <j J. van Oordt. Voor de voorbereiding en ontvangst is een Nederlandsche commissie gevormd van twintig leden. Een voorloop ig programma is bekend ge maakt. De congresleden zullen elkaar hei eerst ontmoeten In het restaurant van „Ar- tis” op 1 Juni ’s avonds. Het congres begint daarna den 2en Juni, des morgens met een algemeene vergadering, waarin dr Strest- mann uit Berlijn zal spreken over de vor deringen der anatomie en physiologle van de vogels en dr K Lambrecht over de vor deringen der palaeo-ornithologle. Dingdag 3 Juni zal in de tweede algemee ne vergadering dr. Jac. P. Thijsse een in leiding geven tot de excursies. Het stads bestuur van Amsterdam biedt een stoom boottocht aan door de havens. Woensdag 4 Juni zal de heer F. E. Blaauw de congresle den op „Goollust” ontvangen. Voor den 5den. Opgegeven door v. d. Graaf Co. Uitgesproken 10 Maart W. J. Meeuwissen, koopman in brandstoffen Nijmegen. Helmerstraat 28. R.c. Mr. C. van Nievelt. Mr. P. C. J. Ter- heggen. Nijmegen. 10 Maart J. Flaming, meubelmaker, Arnhem, Wormserlaan 10. R.c. Mr. C. van Nievelt. Cur. Mr. G. Couvret, Arnhem. 13 Maart P. J. H. de Kluis, opperman. Nijmegen. R.c. Mr. C. van Nievelt. Cur. Mr. C. R. F. van Roggen, Nijmegen. 14 Maart M. Peereboom, vertegenwoor diger, Amsterdam, Vrolikstraat 307 II. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. A. W. Kytnmell, Amsterdam. Leidschestraat 106. I Opgeheven wegens gebrek aan actief I 13 Maart H. J. Bouwman, Nijmegen. 13 Maart C. J. van Geffen, Nijmegen. Uitgesproken 13 Maart J. W. A. A. Hols, Voorburg, Te iteir.de 84, pluimveevoederfabrikant. R.c. G. H. B. van den Boom. Cur. Mr. C. J. de Vries den Haag, Smidswater 28. 13 Maart Abr. Teljeur, Leiden. Gerard Doustraat 69. R.c. Jhr. Mr. Th. W. C. Cal- koen. Cur. Mr. J. J. L. Temmink, Voor- I schoten. 13 Maart J. A van Os, bouwondernemer, den Haag, Merkusstraat 110. R.c. Mr. F. J. A. Hi)ink. Cur. Mr. W. van Solinge, den Haag, Blankenburgstraat r8. 13 Maart C. W. van Duivenboden, koop man, den Haag, Warmoezierstraat 77. R.c. Mr. G. Scholten. Cur. Mr. C. A. S. M. Mar tens, den Haag, Emmastraat 199. 13 Maart A. Haans, schilder, den Haag, Bilthovenschelaan 13. R.c. Mr. A. N. Kuhn. I Cur. Mr. G. W. J. Jonker, den Haag, Hoo- gewal 10. 13 Maart J. A. Cottaar, autohersteller, I Delft, van Leeuwenhoeksingel 6a. R.c. Mr. I H. W. E. Klomp. Cur. Mr. I. Hovy, Delft. 13 Maart A. C. Horstman, bleeker, den I Haag, Wingerdstraat 37. R.c. Jhr. Mr. H. O. I Feith. Cui. W. H. B. Overbosch, den^Haag, Bentinkstraat 125. 13 Maart F. B. de Swart, Alkmaar, Ver lengde Landstrut 36. R.c. Mr. W. A. Ub- bens. Cur. Mr. H. P. M. Kraakman, Alk maar. 14 Maart T. Noorman, kapper, Grponin- gen, Verl. Heereweg 55. R.c. Mr. J. G. A Kattenbusch. Cur. Mr. T. Meyering, Gro ningen. 14 Maart A Bonis, aennemer, Waalwijk. R.c. Mr. Vollgraff. Cur. Jhr. Mr. C. van Nispen, den Bosch. 14 Maart M. Vennings, winkelier. Vlij men, Kerkstraat. R.c. Mr. Sassen. Cur. Mr. C. A G. W. v. d. Pol, den Bosch. 14 Maart W. Arts, koopman, vroeger Valkenswaai thans Woensel. Ric. Mr. Dr. Heijman. Cur. Mr. Steinküblei. Eindhoven. 14 Maart A J. H. van Breemen, reiziger. Eindhoven, ElzentJaan 40. thans onbekende woonplaats. R.c. Mr. Vollgraff. Cur. Mr. Jurgens M Eindhoven» De aap weer wat nieuws bedenkend en om te toonen wat hij kon, riep: „vooruit nu muzikanten, spelen jullie een charleston.” De muzikanten, zeer gewillig zetten een danswijsje In. En Jokko riep toen tot de menschen: „Kijk goed toe. want Ik begin.” van 16 Maart De drooglegging Do minister nam met instemming kennis ven de opvatting der leden, die van oordeel waren, dat de werken onverminderd voort gang moeten vinden. Weliswaar zijn de kosten der werken tot nu toe tegengevallen, maar het ts niet aan te nemen, dat de oorzaken zich ook verder in gelijke mate zullen doen gevoelen, zoodat deze aanvankelijke tegenvaller niet als maat staf voor de nog aan te vangen werken be hoeft te worden aangenomen. Immers de prijzen hebben rich reeds in dalende rich ting bewogen en gebleken Is, dat deze dalen de beweging zich nog verder voortzet. Met genoegen ontwaarde de minister, dat door niemand voor algeheele stopzetting van het werk werd gepleit. Wat betreft de vrees, of er voldoende effi ciency wordt betracht «gewezen is op de arti kelen van den heer K Cz. de Boer In het „Nederlandsch Landbouwweekblad”) merkt de .minister op. dat tot nu toe slechts het zuiver technische werk aan de orde Is ge weest. Het landbouw-technl«che en soclaal- economische werk is thahs in voorbereiding, soodat er nog geen sprake van kan zijn, dat daarbij geen voldoende efficiency zou wor den in acht genomen. I u. 16 Maart Algiers te Amsterdam, van Hamburg te De Christelijke onderwijzer Schurer te Lemmer heeft geweigerd om een vrrklarlng te teekenen. hem voorgelego' door het school bestuur. waarin verzocht werdt om de p:o- paganda voor de vredesbeweging van de Christeliik Democrat sche Unie t° ste'ren De heer Schurer Is daarop onmiddellijk ge- scb^-st terwijl hem o 1 1 Mei. De heer Schurer komt In appel bij de Schwicomm^s.e. den Minister bekend, dat In de op de Rijn Lek Zeeuwsche stroomen en Zuiderzee 1 gezonken zijn, en dat vele dezer geweten moeten worden aan slechte navigatie en onvoldoenden staat er uitrusting dier schepen? Zoo Ja. is dan de Minister bereid om wet- teljjke Maatregelen voor te bereiden, zooals deze voor de zeevaart bestaan, in het belang der opvarenoën van het schip en de lading? een of meer gemeenten een tram wenselijk die geacht moeten Antwerpen Claart van Mom- Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1930 Is het volgende ontleend: op de thans In uitvoering zullen nog zeker ruim twee jaren verloonen eer er sprake van zal kun nen zijn, met de uitvoering der verdere pol ders aan te vangen. In die periode zal reeds in de Wieringermeer en verder vooral ook in den proefpolder bij Andijk veel ervaring zijn opgedaan. De ervaring reeds Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië: J. C. van Hell, gouv.-arts b. d. D. V. O., ’a-Gravenhage; mr. Th. A. M. Hoogvelt, recht, ambt., Amsterdam. Verlofgangers: E. J. Reijntjes, ambt. Bin- nenvlsscherjj le kl. te Soerabaja, Gron-n- gcn. mrf J. van der Wissel, adm. ambt. m. d. titel van adj.-ref. Dep. van Fin. BUt- hoven: H.*P. Smits, adj.-insp., alg. politie, Rotterdam; H. R. Kranen, contr. 2e kl. P. T. T., Hilversum; C. 8:hong, le off. Gouv.- mar.. Dordrecht; L. J. C. W. van Peskl. leer. V. H. O., afd. All (Westersch-klass. afd.) A. M. S. te BandoOng, Bergen <N.- H.); H. A. van der Slufjs Veer, maj. cav., ’s-Oravenhage; W. H. Llbosan, kap. ar., Voorburg; P. C. Blom, le lult, cav., Amster dam; G. Th. Ferguson, le lult, art., ’s-Gra- venhage; R. Swart, le lult, inf., 's-Graven- KON. HOU. UOTX>. GEL.RIA (uitr.) nam. 1 MAASLAND (thuisr.) Grande. ZAANLAND burg. ZEELANDIA (thuisr.) Fernando Noronha. van Lissabon. van Rio de beschikking zullen krijgen over minstens 30 van onze grootste films». WU zu'len deze behalve in het Engelsch, uitgeven in het Duitsch. Fransch en Spaansch. Reeds is een groot aantal artisten tot alt doel geënga geerd”. fraaie afbeeldingen van gedeelten van oude polderland. Daarbij mag echter uit het oog worden verloren, dat dit Maart te pass. van Rotterdam te Im- Uitgifte van gronden In de artikelen van den heer K. Cz. de Boer wordt in hét bijzonder de aandacht ge vestigd op de moeilijkheden welke zich bij verschillende wijzen van uitgiften der gron den zuil enkunnen voordoen. Daaromtrent meent de minister echter zijn oordeel nog te moeten voorbehouden, to*dat hem bekend zal zijn het verslag van de commissie-Vlsse- rlng voor de uitgifte der gronden, dat binnen zeer korten tijd tegemoet kan worden ge zien. De minister ziet, bij gebreke van felte- lijke gegevens, welke in een andere richting zouden wijzen, voorshands nog geen aanwij zingen. dat de i---- gronden geringer zou zijn dan tot nu toe is' aangenomen. Met het oog zijnde werken De schoonheid van het polderland De minister heeft met veel belangstelling kennis genomen van het levenswaardig rap- port-Hudig en van de talrijke daarin opgeno men --- ons niet polderland in een lange reeks van jaren op natuurlijke wijze tot rijn huidige schoonheid is gegroeid. Het kwakkeloos overnemen van elementen uit het geleidelijk ontwikkelde oude land in nieuw land, dat kunstmatig wordt drooggelegd, zal het gevaar opleveren een gedwongen onnatuurlijken Indruk te maken, welken niet zou bevredigen. Wel valt uit hetgeen is bijeen gebracht te leeren. «welke schoonheldseffecten bepaalde elementen in het polderland opleveren en daarvan dan een nuttig gebruik worden gemaakt in de nieuwe polders. De regeering is van oordeel, dat thans met den grootsten spoed een aanvang moet wor den gemaakt met de voorbereidende maar regelen 1 Wieringermeer en orgaan, dat moeten nemen. De Streekplannen Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Woningwet. De ervaring h^pft naar in de M. v. T. wordt uiteengezet geleerd, dat wijziging van de Woningwet op enkele punten nood zakelijk is. Daarnaast zlin enkele aanvullin gen noodlg of wenscheiijk ..Rooilijn” is een nergens beschreven, over oud rechtsbegrip. De onbestemdheid van het begrip leidt bij herhaling tot moeilijkheden en klachten over onbillijkheden. Het ontwerp brengt nu een definitie van voor- en ach- tergevelrooilijnen. Het bouwverbod was aanvankelijk een mid del, waardoor de gemeenteraad een uitbrei dingsplan of een stratenplan kon bescher men. Het heeft door verschillende oorzaken zjjn beteekenis verloren. Daarom wordt voor gesteld. het bouwverbod, dat al minder wordt toegepast, uit de wet te schrappen. De bestaande regeling biedt in verschil lend opzicht moeilijkheden. Ten aanzien van een hoofdvraag, hoevei een uitbreidingsplan in détailleering moet gaan, bestaat geen eenheid van gevoelen. Volgens het wetsont- weip ad het plan van uitbreiding aangeven de bestemming voor de naaste toekomst van de daarin begrepen gronden. Het zal dus zijn een bestemmingsplan, dat wel kan. maar niet steeds behoeft te geven détailleering van wegen en afmetingen enz. In beginsel zal evenwel, voor zooveei het plan betreft uit breiding voor de eerstgenoemde jaren, de be stemming in onderdeelei, aangegeven moe ten worden, tenzij de Raad deugd“H;ke rede nen heeft om zich te bepalen tot de be stemming in hoofdzaak. Voorts wordt, wanneei de bestemming van grond niet in onderdeden is oepaald. aan eigenaar of eigenaren van aangrenzende ter reinen het recht gegeven den Raad te ver zoeken. over te gaan lot vaststelling van een uitbreidingsplan, waarbij de bestemming van hun gronden in onderdeden wordt geregeld. Weigert de Raad daartoe over te gaan, of, maakt hjj geen voortgang, dan kunnen be langhebbenden de -beslissing van Ged. Sta ten inroepen. De Woningwet behelst geen voorschrift, waarin een plicht voor de gemeente is neer gelegd om schade te vergoeden, ontstaande door rooilijn, bouwverbod of uitbreidingsplan. In afwachting van een wijziging der Ont eigeningswet wordt nu een voorloopige rege ling voorgesteld, dooi een wijziging van ar tikel 92 der Onteigeningswet. O.m. is bepaald, dat bil de bepaling van de werkelijke waarde van het onteigende, géén rekening wordt gehouden met de be stemming tot eenig doeleinde van openbaar nut van het onteigende als gevolg van uit breidingsplannen of bouw erboden. Deze spe ciale voorziening zal worden teruggenomen, wanneer de reeds in overweging tenomen meer algemeene regeling tot stand kemt. De regeering heeft een commissie in het leven geroepen om haar te adviseeren nopens een regeling met betrekking tot de zg. streek plannen. Overeenkomstig het advies van de com missie is in het wetsorrwerp uitgegaan van de gedachte, dat de vaststelling van een streekplan niet van bcvei af aan de gemeen ten moet worden opgelegd, maar dat het initiatief moet rijn aan de gemeenten in onderlinge samenwerking. Daarom houdt het thans voorgestelde art 32 a der Woning wet in, dat de Raden van twee of meer ge meenten gemeenschappelijk een plan van uitbreiding kunnen vaststellen, waarbij met belangen van de streek wordt rekening ge houden. In art. 32 b der Woningwet is voorzien in het geval, dat de vasts’“l”"g van acbtea en gemeentea, 16 Maart 17 Maart van Arrurt. te IS Maart van Harburg n—ra» 18 Maart van Harburg 14 Maart van Grautsand BOTTERDAMSCHE LX.OYD GORONTALO 17 Maart van Batavia Rotterdam. KOTA RADJA (uitr.) pass. 16 Maart Perim. KOTA TJANDI (uitr.) 16 Maart te Padang. MADIOEN 17 Maart van Sues te RotL STRA.TAK (uitr.) pass. 16 Maart Kaap del Armi. TOSARI (uitr.) pass. 15 Maart Perim. TABANAN (uitr.) 16 Maart van Colombo. TJERIMAI (thuisr.) 16 Maart van Port-Said BLITAR (thuisr.) pass. 15 Maart Gibr. pass. 16 Maart HOLLABTD-AMERIKA-LU1 GROOTENDIJK. Antwerpen n. d. Pacifick. 15 Maart te San Francisco. PATRIA (thuisr.) 17 Maart van Sabang. DRECHTDIJK, Pacifick. n. Rott., 16 Maart te Londen. - EDAM, Néw Orleans n. RotL, 15 Maart van Havana VEENDAM 15 Maart van New York W.-Indië. ANDIJK (uitr.) 24 Maart te Bombay. KOUDEKERK (uitr.) 15 Maat v. Algiers. STADSDIJK 16 Maart van Antwerpen Rotterdam. VEEN DIJK (uitr.) 17 Maart te Madras. SCHIEKERK (uitr.) 15 Maart van Rangoon. VECHTDIJK (uitr.) 15 Maart v. Sues. STOOMVAA BT MXJ. HBDBBXULHD MOENA 16 Maart van AmsL naar Java. Maart te Antwerpen. - POBLAU BRAS (thuisr.) 16 Maart te Lon den. POELAU ROEBIAH 15 Maart van Batavia naar Amsterdam. VAN RENSSEIJLER 16 Maart van Cristobal naar P. Columbia. RHEA 15 Maart van Hamburg n. Bremen. STELLA 16 Maart van Malta te Piraeus. TELAMON (uitr.) pa-*<s. 15 Maart Azoren. THESEUS 17 Maart van Aarhus te A’dam. TRITON (thuisr.) 16 Maart op 800 mül N. van de Azoren12 Maart te Amsterdam ver wacht. WOT.T.A1TDJLFBXXA LUTM GTEKERK 15 Maart van Hamburg. GRIJPSKERK (thuisr.) 15 bassa naar P. Soedan. NIEUWKERK (thuisr.) 61 kerken. RANDFONTEIN (thuisr.) 16 Maart te wemen. KLIPFONTEIN (thuisr.) 15 Maart van Ant werpen naar Hamburg. HOLLAND- AVSTRAU6-XJJH ALDEBARAN 17 Maart van Brisbane, 1. van Bremen te Rotterdam. 'HtffcLAlTD— WE9T-AFMXA-LU1I ORESTES 16 Maart van *- sterdam- DRECHTERLAND (thuisr.) s nachts ca. 1 u Dungeness. JAVA- IfEW YOM-LU8 KANGEAN 15 Maart van New York naar Java. WOENSDAG 19 MAART HILVERSUM Na 6 uur 1071 M. 8.1S— 8 00 NCRV. Concert 9.0010.30 KRO. Kerkdienst 10.30—11.00 NCRV. Zieken- dienst 11.00—11.30 NCRV. Gramofoon- platen 11.3012 30 HarmonlUm-besp^ ling NCRV. 12.30—2.00 NCRV. Concert. Sopraan, alt, harmonium en plano 2.M 2.45 NCRV. Concert. Sopraan, viocl en piano 2.45—3.15 NCRV. Lezen 3.15— 4 00 NCRV. Vervolg concert 4.005 00 NCRV. Kmderuurtje 6.006.30 NCRV. Gramofoonpl. 6.40—7.10 NCRV. Cursus Radio techniek 7.10—7.40 NCRV. Tech nische causerie 7 408 10 NCRV. Lezing over: Het opfokken van kuikens 8 10 8 40 NCRV. Mededeelingen door den NCRV-voorzitter 8.409.25 NCRV. Concert. Strijkkwartet 9.259.53 NCRV. Lezing over; De geschriften van mr. Groen van Prlnstvrer *9.55—10.’.5 NCRV. Vervolg concert 10.1510.30 Persber. 10.30—1100 NCRV. Vervolg concert. HUIZEN 1875 M. 10 00—10.15 Morgen wijding 10.3012.00 Gramofoonmuziek 12.25—2.00 Concert. AVRO-Trio 2 003.00 Gramcfoonmuriek 3 004 00 Naaicursus 4.004.30 De voornaamste studlemuriek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen Toelichting door Louta Schmidt 4.305.00 Gramofoonmuziek 5.306.00 Concert uit café ..Moderne” te A’dam 6.00 Tijdsein 6.01 Vervolg con cert 6.306.45 Gramofoonmuriek 6.457.15 Ital'aansch: Beginners 7.15— 7.45 Itaiiatnsch: Gevorderden 8.008.30 Piano-recital. Betty Humby 8 30 Opvoe ring van ..Eva”. Operette in 3 bedrijven. Muziek van Fr. Lehar. In de pauze: Persber. Na afloop: Gramofoonmuriek 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lering 12.20 Gramo- foonmuriek 1.20 Orkestconcert 2.20 Concert. M. Mldgley. alt, J. Topping, tenor 2 50 Uita. voor scholen 3.20 Lezing 3.45 Concert. B. Braynlne, plano. Strijk kwartet 5 05 Orgelconcert. R. New. 535 Klnderuurtje 6.20 Lering 636 Ntouwsber. 7.00 Zang door A. Thursfield «mezzo-sopraan) 7.20—7.40 Lering 7.45 Lezing 8.05 Concert. Kwintet. N. Walker, alt, R. Newell, bariton 9.30 Nieuwsber. 9 45 Discussie 10 3a „There's no fool like a young fool". Ope rette in 1 bedrijf van Mehul 11.20 Dansmuziek 11 35—12.20 Dansmuziek. PAKIJS „RADIO-PARIS" 12.50—2.30 Orsmofoenmuziek 4.05 Orkestconcert 8.20 „Cavalleria Rusticana”, opera van Mascagni. Koren, orkest en solisten 9.20 Concert. Orkest en plano. 0 KALUNDBORG 1153 M. 2.50—4 50 Or- kestconcert en voordracht 7.208 05 Orkestconcert 8.058.20 Liederen-voor- dracht 8.209.20 Orkestconcert m. m. v pianiste 10.0510.30 Piano-recital 10.3U11.50 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trlo-concert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Orkest concert. ZEESEN 1635 M. 6.15—11.20 Lezingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek 12.15 1.20 Leringen 1.201.50 Gramofoon muriek 2 053 50 Leringen 3.504 50 Concert uit Hamburg 4 507 50 Lezin gen 7.50 „So oder nicht, Cabaret 9 50 Kaartspel: Skat Daarna tot 11.50: Dansmuziek. De rijksmidaëlen brachten over Februari circa 2)4 millloen meer op dan over dezelfde maand van 1929. KOH. 3TBD. STOOXB. MiATSCXirTU ACHILLES 16 Maart v. Volo n. Ltmnt. A.TAX. Valencia naar Amsterdam, oase. Maart Ouessant; >9 Maart v.m. te IJmuldan verwacht. ARES 16 Maart CRUNSSEN Amsterdam. DEUCALION 15 Maart DOROS 15 Maart van EUTERPE. Amst-Kopenh.. pa». Holtenau. FAUNA 16 Maart van Hamburg te Amster dam. GANYMEDES 15 Maart v. W.-Indie te Duin kerken. HERMES 16 Maart van Hamburg te sterdam. JASON 15 Maart te en van Dedeagatch Algiers. JUNO 15 Maart van Malta naar Alexandria. MARS 16 Mnart van Rotterdam te Amsterdam. MCNERVA 16 Maart van Varna te Constans*.- NEREÜS 16 Maart v. Kopenhagen te Odense. ODYSSEUS. Amst.-Danzig, p. 15 Maart Hol- tenau. ORPHEUS 15 Maart te en van Catania naar Patras. PERSEUS 15 Maart van Stettin naar A’dam. PLUTO 16 Maart van La Pallice naar Am sterdam. Maart te en van Aalborg naar Gisteren werd in den Katholieken Kring te Roosendaal wederom een »cer druk be zochte vergadering gehouden van leden van van de Coöperatieve Suikerfabriek „Zee land”. Zooals men zich herinneren zal. werd op 25 Februari j.l. het bestuursvoorstel verwor pen om de fabriek te verkoopen aan de Cen trale Suiker Maatschappij en de Coöp. fabrie ken te Dlntcloord en Puttersbroek. Wel werder toen 1Ü5 voor en 527 tegen uitgebracht, dus het vereischte 2,3, doch van ote 5329 aandee- len stemden er maar 2401 en dus minder van de vereischte helft. Na d^e vergadertng is een referendum ge houden over het al of niet verhoogen van het minimum, dat per aandeel moet worden geleverd en dat thans 15 000 K Q. bedraagt Dit werd verworpen met 1202 tegen 596 stemmen en 2562 tegen 1537 aandeelen. Thans had het bestuur op nieuw het voor stel tot verkoop aan de orde gesteld. Het voorstel tot lequidatle werd nu aan genomen met 2979 aandeelen, uitbrengend^ 1331 stemmen, vóór en 1243 aandeelen uit- brengde 469 stemmen, tegen. worden, tot da „streek” te behooren, mede werking weigeren In dat geval moeten Ged Staten kunnen ingrijpen. De snelle ontwikkeling van den tuinbouw in de laatste jaren heeft ertoe geleid, dat steeds meer kassen voor dat bedrijf worden gebouwd Verder is hezrhaaldelljk gebleken, dat uitbreidingsplannen en rooilijnen een wettelljk beletsel waren voor het economisch leven. Thans wordt voorgesteld, een nieuw arti kel 5a in de wet te lasschen, waardoor de belemmering van kassenbouw door uitbrei dingsplan of rooilijn wordt opgeheven tenzij een van beide oogenblikkelijk actueel is voor den grond, waarop men kassen wil bouwen, waarvoor in het tweede deel van het artikel als criterium is genomen, dat de wegen om het perceel reeds geheel of groo- tendeeis zijn aangelegd. HOM. PAXETV1A1T MU. BLINJOE. Rotterdam naar Batavia. 15 MrL op 23 gr. 3” N B en 37 gr. 8’’ O.L BANTAM 16 Maart van Rotterdam te Ba- tavia. MAPIA. Rotterdam naar Batavia: op 33 gr. 7” N.B. en 27 gr. 4" O. L. MAROS. Rotterdam naar Batavia. Maart Kaap Bon. JAPARA 16 Maart mingham. IO». IET). STOOMB. MAATSCHAmJ MARS 15 Maart van Rott. naar Amsterdam. Mr. Arthur Loew, vice-president van de Metro Goldwyn Mayer, ale belast is met de internationale distributie van de producties dezer maatschappij, heeft bij zijn laatste be zoek aan de M. G M. stud O’s te Cu’ver City in Ca’.ifomië een be angrijke mededeelinv gedaan in verbana’ met de productie van sprekende films in vreemde talen. „Het staat thans definitief vast”. »1 mr Loew, „dat wij op groote schaal films in vreemde talen sullen gaan maken en ik kan de med-deerng doen, aat de nlet-Engelseh- gpreKende landen voor het komende sclaoen Betterment -tax Omtrent het elschen van bijdragen van hen. die voordeelen van de afsluiting der Zuiderzee zullen genieten, is reeds een be slissing genomen in de wet van 25 Mei 1926 tot wijziging van de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuider zee. De minister riet geen aanleiding om op het te dezen aanzien in de wet opgenomen stelsel te moeten terugkomen. Het R. K. Werkliedenverbond heeft thans aan de Nea'. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst bericht, af te zien van de onderteeken ing der eenige jaren voorbereide overeenkomst op het gebied van rieken- fondswezen. De substituut-officler bjj de Haagsche Rechtbank, mr. Rjjkens, heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van die Rechtbank, waarbij de 43-jarige W. Krom hout van der Meer, vroeger tram-stations chef te Emmen, thans zonder beroep in Den Haag en aldaar gedetineerd, wegens dood slag en poging tot dtxxislag, gepleegd resp op mevr. Odem en haar huishoudster op t Sept. j.l. in een perceel aan het Bezuiden hout, is veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf. Zooals men weet, had mr. RiJkens wegens tnoora' en poging tot doodslag levenslange gevangenisstraf tegen den verdachte ge- eischt. WBDEBIUUSDSCHB SCIWBS AALSUM 15 Maart van Cardiff h. d. Plata- rivier. ALBERT ma. Aarhus. AMBULANT mr, Rödvig. AVEUTURA ta Harburg. BOMEJA ma.. 14 Maart van Harburg naar Aalborg. BERNI8SE 16 Maart van Rott. ta Hamburg. COSMOPOLIET mr Baal 15 Maart van Ham burg naar Aalborg. CORA ma. 15 Maart van Hamb. n. y DRIE GEBROEDERS m.a, 13 Maart Elmshorn te Hamburg. ENGELINA m.a. 15 Maart van Koldlng Holtenau. GERDA ma. 13 Maart van Harburg 1 Stettin. HARMONIE ma, 14 Maart van Aalborg te Holtenau. JOHANNA ma, 13 Maart van Harburg naar Gothenburg. LEERSUM 15 Mtart van Bremen n. Hamburg. MARTHA ma, 14 Maart van Harburg naar Veile. MERCATOR ma, 13 Maart van Harburg n Kalland borg. METEOOR ma. 14 Maart van Svenborg Harburg. NOORDSTER ma. 13 Maart varT Harburg naar Ronne. ROB ma. 14 Maart van Auguatenburg te Hamburg. ROTTUM ma., Boerma 14 Maart van Antw. te Rochester. RUURLO 14 Maart van B-Aires n. Rosario. STAD ZAANDAM 13 Maart Vigo te San Juan d'Arzalfarache. (Verb.) TROMPENBERG 17 Maart Dungeness Rochefort naar Antwerpen. Door den heer Van aër Lande, zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld; het Januaris tonnen stroomen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6