KING Fa. v. d. MULE Co., Kampen PROVINCIAAL NIEUWS Proef- en schooltuin „Kennemerland" a crown. BOVENKARSPEL LIMMEN PEPERMUNT PURMEREND Hier heb ik eindelijk weer die echte pepermunt, welke mijn moeder ook steeds gebruikt.'t Is de origineele WESTWOUD EGMOND AAN DEN HOEF ENKHUIZEN De Zulderzee-mil Hoeren HEILOO HEER-HUGOWAARD EGMOND-BINNEN CASTRICUM VENHUIZEN WESTERBLOKKER WORM ER ANNA PAULOWNA WorlK BLOKKER HEEMSKERK RECHTSZAKEN FABRIKAAT: Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 18 Maart proces- I.® Verwarming door lagcdrak-stoom wonende to aal wordt Aanbesteding goed voor de missie, wat de pater in «yn 'ank woorden duidelijk Het uitkomen. I f 13 5175; J. Heymans 12.180, Abma te Enk- stelllng van den dienstplicht verleend gens persoonlijke onmisbaarheid. Burgemeester NienwenhnUsen Onze burgemeester welke sinds einde Januari in het Ziekenhuis te Alkmaar was opgenomen is deser dagen wederom te midden der sU- nen wedergekeerd. Echter aal hy nog een poosje rust moeten houden alvorens wederom zyn werkraamheden aan te vangen. Bloembollenvelden Al te de winter dit Jaar buitengewoon zacht geweest, toch zijn de bollenvelden niet voorlijk. De Crocuasen beginnen te bloeien en de Narcissen en Tul- mogeiyk opbren~st wederrechtelijk Toon.eelvereen.gmg Leo XIII Dc Too- neelvereemging Leo XIII heelt voor de as. Mel-kermis ui studie genomen het blijspel in drie bedryven ..Het duistere punt Kerkbericht In het kerkbericht, dat wy Zaterdag j.L onder Purmerend publiceer den. stond vermeld dat Zaterdag 22 dezer het Lot zou zyn om 7 uur n.m.. dit moet echter zyn om 10 uur 's avonds. Zulks in verband met den 8Ullen Omgang. Vrijstelling wegens broederdlenst De dienstplichtigen O. J. Dekkers. H. O. Doet*. H B Jansen. J. O Kleft, P. M. Nootebos, W. J. Ploeg. A O Stlemer, P. Swldde, A. Timmerman. H. J. v. Toor, H. Veltrop, J. Vestertng. N. Vlaar, F. Vos, O. W de Vries en H v d. Woude zyn voorgoed vrijgesteld wegens broederdlenst. Dalende melkprijzen Door ..Hollandla’ Is alhier over Februari uitbetaald t 937 en door de Kaasfabriek ..De Vereenlglng" f 9.78 per 100 Liter. dankwoorden duidelijk U* uitkomen. De dank der parochianen wend vertolkt door den Zeeieerw. heer Pastoor. Het ligt In de bedoeling de Floresfilm het eerstvolgend seizoen in meerdere pa rool ie» ia Noord-HoUand te vartoomn. De s-hooluitbreidtaig De uitbreiding van de R. K. School, waardoor thans de stichting Is voltooid, als t.w.t. bewaar-, naai- en leer school. zal as. Woensdag op het Patroons feest door den Z.eerw. Heer Pastoor A. Th. Ammerlaan worden ineezegend en daarna in gebruik worden genomen. Ziektewet Maandagavond werd tiatlef van de R. K. en Chr. Werkiit ganisatles een byeenkomst belegd I Parochiehuis, waar door den heer Veldman hoofdbestuurder, behandeld werd de Ziekte wet, welke 1 Maart In werking is getreden. Door spreker werd de werking van dese wet op duideiyke wyze uiteengezet. Ook wer den door verschillende personen, zoowel werkgevers als werknemers, die in grooten getale waren opgekomen, verschillende vra gen gesteld, welke door den heer Veldman werden beantwoord Aan het einde werd de aandacht er nog op gevestigd, dat de losse arbeiders verplicht zUn zich aan te melden by den Raad van Arbeid voor deze verzeke ring. Benoemd Naar wy vernemen werd de heer F Veerman in plaats van den heer A Ruiter aan wlen op diens verzoek eervol ontslag werd verleend als secretaris van het vakonderwys benoemd. Muziekconcours Ons wordt medegedeeld, dat de plannen tot het houden van een tweedaagsch muziekconcours, nltgeschreven onder leiding van 't bestuur van Castricum Vooruit", waarvan de leiding Is toevertrouwd aan de heeren F. J. Aukes en O. H. Essing vermoedelyk geen voortgang kunnen hebben omdat on den vastgestelden datum slechts 7 inschrijvingen van muziekkorpsen waren Ingekomen. Intusschen worden thans nader maatregelen genomen om toch tot het be oogden doel te geraken. We honen van harte, dat de pogingen van het Ijverige be»tntrr succes zullen hebben want ontegenzegiyk zal dit een groote at tractie zyn. Klooster Met het gemeentebestuur werden onder handelingen aangeknoopt over den aankoop van een stuk gemeentegrond aan den Bcrgerweg onder Wlmmenum, tot stichting van een Zusterklooster. Paardensport In’ aansluiting op het vo renstaande bericht, kan nog worden mede gedeeld. dat het voorlooplg bestuur van de Paardensportvereeniging. na eene weigering te hebben ontvangen tot gebruik van een terrein voor het houden van een harddra- very. geslaagd is en dat dit concours dezen zomer b'Jna met zekerheid zal doorgaan. Men heeft de beschikking gekregen over een per ceel aan den Kerkweg (Oosterbuurt) van den veehouder C. de. Wlldt. alhier, en dit perceel Is zoodanig In te richten, dat een behooriyke baan en een behooriyk terrein voor het pu bliek Is te verkrijgen Uitslag aanbesteding. By de gehouden aanbesteding voor de verbouwing van het perceel van den heet J G. Beek aan den Noorderhavendyk waren de hoogste inschrij vers de heeren Kouwenhoven en Boon voor f '8063; laagste de heer R. Kazemaker voor f 4468.-—. De raming was f 5879 Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. Dameedbmlté. In de damesvergadering. gehouden ter bevordering van de versiering van de Westerstraat. ter gelegen, leid van de Z.V.T. werden als bestuur gekozen de dames Ruiter-Woudstra, Scholten-Drost, Ruriks- Kol van Kluyve. Leeuw-Wagenaai. Berghuis- Snelting en J Scholten en M. de Bruyn. Pastoor de Meulder Op 21 April as. ge denkt onze Zeereerw. Heer Pastoor de Meul der den dag. waarop hy voor 12 y, jaar gele den ait> Pastoor van de parochie H. Dionysius werd benoemd Reeds Is een comité gevormd om dien dag niet ongemerkt te laten pas- seeren. Vakonderwijs Aan den heer D. Cupery. leeraar aan het Vakonderwys afd. Westwoud werd op diens verzoek eervol ontslag als zoo danig verleend, m een daartoe gehouden byeenkomst werd den functionaris door het bestuur oer afd op passende wyze dank ge bracht en een cadeau aangeboden. Na het frlssche regenbuitje van de laatste dagen zal een helder zonnetje alles spoedig doen ontwikkelen, nog een paar weken en ons wacht weer die schitterende bloemen pracht. liggen, gereden. op ini- iedenor- in het Het tegenvallen der uitgaven voor de af sluiting en het droogmaken van de Zuider zee geeft mr. K. Jansma aanleiding in net „Hangsch Maandblad" eens te laten uitko men. waarin de tegenvaller is gelegen. De heer Van Gyn heeft n.l. ruim negen jaar geleden in de „Haagsche Post" eens de sombere voorspelling laten hooren, dat de werken een verlies van 924 millioen zouden opleveren, hetgeen dan daaraan zou liggen dat men voor de toekomst niet meer, gelijk in de Memorie van Toelichting was gedaan by de berekening der lasten zou kunnen rekenen op een rentevoet van 4J4 procent, maar gemiddeld een kapitaalrente van 7 procent zou moeten aannemen. In een vol gend artikel reduceerde de heer Van Gyn het verlies tot 793 millioen. r Wanneer thans de kosten de raming over- s treffen, ligt dat geenszins aan den hoogeren rentevoet, doch vindt dan zijn oorzaak hier in. dat het aanleggen der dyken duurde, bljkt, dan men had gedacht. In 1918 by net tot stand komen der wet tot de afsluiting en droogmaking behielp men zich met een ra ming van vóór den oorlog, aangezien men in 1918, m den moeiiyksten oorlogstyd. lo *t geheel geen raming van baten en lasten kon maken. ..Dat men de onderneming toch aandurfde, berustte op de overweging, dat wanneer de lasten In een bepaalde verhou ding zouden zyn gestegen, dit met de baten vermoedelyk in ongeveer dezel-de mate het geval zou zyn." Woningbouw Spoorwegen Naar wij ver nemen ml de voorgenome bouw van een vijftal woningen aan de Mlent. voor welker bouw door de woningstichting der Nederland- sche Bnoorwegen vergunning is gevraagd en verkreeen van een plan tot aanleg van een straat in oostelijke rlcht'ng vanaf de Mlent niet doorgaan, omdat te weinig personeel van het spoor alhier, gegadigde Is voor het betrekken van deze woningen. Het terrein zal echter voor verkoop be schikbaar komen. Intuwhen zullen de woningen, drie onder één dak. die thans nog gedeeltelik voor snoorwegnersoneel ri’n beteok^en voor Sen- tember as. moeten riln ontruimd en zal dit gebouw worden geamoveerd. Verfraaiing van da kerk Wederom is onze kerk een prachtversiering rijker gewor den. De altaarnis is op beeriyke wyse be schilderd Do schildering, in sobere lynen aangebracht, aoo geheel eigen aan den Ro- maanachen styl, maakt een overweldigenden indruk. Hoog boven de Abels, troont de verheer- lykte Christus op zijn glorletroon, het kruis, omgeven door een koor van engelen en nethgen, den H. Johannes den Dooper. den H. Johannes den Evangelist, BL Augustinus, en St. WUlütrortfu» toont ons dit tafereel: de zegevierende kerk. Daaronder zien we de strydende kerk, aan de eene rijde een priester, een koning, een religieus en een leek en aan de andere zijde van de al taarnis een huisgezin bestaande uit manen echtgenoot» met een kind en een Jong ge huwd neer JKn onder deae voorstellingen Blblioheck gehouden van het Stille Omgang Alle personen die van hieruit, per spoor d»n Stillen Omgang willen meemaken kunnen hiervoor de reiskaarten verkrygen by Mej de wed. J. Tromp, voor de Parochianen van dr H Dionysius, voor de parochianen van de H. Familie by K. van Langen De trein vertrekt Zaterdagavond 11.40 van af het Station Heer Hugowaard en aal Zon dagmorgen ongeveer 8 uur weer terug zyn. Overplaatsing De heer W A. Jager, oommles van 's Rijks Belastingen, sinas eenlge jaren hier werkzaam, is als zoodanig met Ingang van 1 April overgeplaatst naar Weesp. In 1925 werd een nieuwe kostenbegrootlng opgemaakt. Van Gyn's crlUek. die inmiddels door de feiten was ontzenuwd, daar de rente voet vér onder de 7 pet. te gebleven zoodat de regeering verleden Jaar zelfs een rente voet van 4 pet. als baste by de berekening der lasten heeft aangenomen had niette min geleld tot een hernieuwd onderzoek naar baten en lasten der onderneming en toen Aanleg Rywielpad Een mooie gelegen heid om meer te zien van het woestduln. Naar wy vernemen, te aan de firma C. de Groot, alhier, opgedragen den aanleg van een rijwielpad tn de provinciale duinen onder deze gemeente en wel vanaf den Zeeweg, In aansluiting op het rijwleload. dat ten noor den van den Zeeweg eenlge jaren terug is aangelegd en aansluiting geeft op de Noor- derstraat. beter bekend onder den weg naar het Vogelenwater en daardoor aansluit on den Heerenweg. thans In zuldeiyke richting langs de hofstede Van Lennepsoord naar den weg. die vanaf den Zeeweg te aangelegd naar o het pompstation van de Provinciale water dal de eerste en de derde oor" j leiding. Door dezen aanleg zullen de liefheb bers van een fietstocht door het provinciaal landgoed in het komende seizoen veel kunnen genieten van het prachtige woestduln van het provinciaal landgoed. Zoo n tocht te werke lijk de moeite waard en zal e»n attractie te mere zUn om dezen zomer zijn vacantle te Ca«trlcum te komen doorbreneen. Thans kan men zeker een tocht maken van ongeveer drie kwartier uur door ongerept natuur schoon. Dezen maatregel van het provinciaal be stuur zal het vreemdellngenbezoek aan Cas- tricum zeer zeker sterk bevorderen. SL VincenUusvereeniging Naar wy ver nemen zal In deze parochie bovengenoemde vereenlglng worden opgericht. Een ie byeen komst als zoodanig zal deze week women gehouden. keurig samengestelde film te kub isten draaien om daarmee tevens de van de mteste op Fkww te laten zien. Maar niet minder te het -Sïa geweest onder de toeschouwers, dergeiyk werk gaat waar genot uit. tevredenheid sullen alien terugdenken deze avonden, de toeschouwers die iets moois te den hebben gekregen, de pe- omdat Wormerveer geen windeieren Verdrinking Ten vervolge op ons be richt van gisteren kunnen wy thans nog mededeelen. dat eenlge personen geheel be langeloos trachten om het iyk van Cornells Visser op te halen. Echter zyn zy tot op heden nog niet In hun pogingen geslaagd. in de gadering Heiloo den Btll'en Omgang. De kle.ne bibliotheek zaal was geheel gevuld met be'angstellenden. De voorzitter, de heg- C. Bakker, opende de byeenkomst m.t den Chrteteiyken Groet en heette allen harteiyk we'kom. De heer H. Urscm las daarop de notulen we ke onveranderd werden goedgekeurd. De secretarte-pennlngineester bracht daar op verslag uit over den stand der flnantlén. De ontvangsten hebben bedragen 87.55 H. de uitgaven f 46.05, zoodat er een batig saldo in kas te van 4180MkDe rekening en ver- antwooralng werd daarop goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat geco respondeert te met den eigenaar van het café waar ’t vorig jaar koffie werd gedronken. Ook dit jaar kunnen de deelnemers uit Heiloo zoowel zy. die per trein gaan als die per flets de reis maken daar koffie drinken (Korte Nieuwendyk 37). De voorzitter oeelde vervolgens nog mede dat vanwege het hoofdbestuur er op wordt aangedrongen, dat a’len met den pro- cessietrein weeri mee naar huis gaan Ook zy. die per flets gaan worden verzocht zoo spoedig mogeiyk weer naar huls te gaan. De fietsrijders worden verzocht Zaterdag- zlch aan te melden by den heer Boerenleenbank De algemeene Verga dering van de Boerenleenbank I zal gehou den worden op Maandag 24 Maart ar in het „Dorpshuis” te Westerblokker. avond Ursem. Door den heer Krom werd gevraagd waar voor de collecte dient, die onder de wlelry- ders gehouden wordt. Daar dit niet vol doende bekend was, zal dit onderzocht wor den. Zaterdagavond half elf. zal In de parochie kerk een korte oefening voor de fietsryders gehouden worden. Afrit 11 uur. Half twaall een korte oefening plaats hebben voor diegenen, die de rete per spoor maken. Ver trek van den trein 12.11. Zeer velen maakten gebruik van o* gele genheid om kaartjes te koopen. De geheeie week zyn deze nog versrljgbaar by den heer Ursem. evenals programma’s. zy d‘e de reis te voet maken, moeten zich van een programma voorzien om de H. Mis in de kerk (Keizersgracht) te kunnen bywonen. By de gehouden bestuursverkiezing werd het bestuur, bestaande uit de heeren C Bak ker. voorzitter; N. Ursem. srcretarls-pennlng- meester en S. Morsch by acclamatie herko zen. Nogmaals werd er op aangedrongen kaar tjes te koopen voor Zaterdagmo gen 8 uur. De gelegenheid werd nu opengesteld l'd te worden van de afdeellng. ^aarvan velen ge bruik maakten. Het ledental steeg tot 100. Hierna sluiting op de gebrulkeiyke wyze. Over dit onderwerp hield Ir. Hazeloop hierna een inleid.ng. Spr. wees er op. dat de bakken-verwarmlng niet zoon uitgebreide vlucht heeft genomen. Ofschoon voor 1903 er nagenoeg geen kassen waren en alleen bak ken, waren er in 1927 veel meer kassen, nJ een oppervlakte van 10 millioen M2 tegen ten oppervlakte van 8 millioen M2 bakken. Getracht is de broeünest (paardenmest) te vervangen door een andere verwarming; en men probeerde hiervoor de verwarming met «armwaterbuizen te gebruiken als in kassen. Dit bleek echter niet zoo practtech. De grond moest verwarmd worden. Ook dit werd ge tracht te bereiken met ondergrondsche bui zen; hierdoor ontstond echter uitdroging en versteening van den grond en werd slechts een geringe warmte verkregen. Een volgende proef werd genomen met hoogere bakken, waarop de grond op vloer tegels of beton werd aangebracht, waaronder de buizen liepen, zoodat hard worden van den grond werd voorkomen Pit systeem is echter zeer kostbaar, terwyi het uitdrogen van den grond niet ultbiyft. BU een .dorde proef werden de buizen bovengrondsch aangebracht, aan den -binnen kant van den betonnen bak wand en zoo noo- dlg ook midden in den dubbelen schuinen bak. Bovendien werd een weinig paarden- mest gebruikt. Omdat dit laatste echter voorkomen dient te worden, had men hiermede het doel nog niet bereikt. Vandaar dat een proef werd genomen met nlet-clrculeerenden stoom, die in den grond werd vrijgelaten. De stoom werd hierby uit een langs de bakken loopende hoofdbuis in dralneerbulzen tn de bakken gebracht, terwijl de stoom in den grond kwam door de kieren tusschen de Verschillende stukken der draineerbuizen. Om me* «elijkmatlee verwarming te verkrygen. weflkden stoom op meerdere plaatsen vry- beld gegeven. Bpr wees voorts op de resultaten van den brocunest. waarvan men niet de tempera tuur kan bekyken en dus ook niet kan regelen. In samenwerking met de fa. Huigen en Oeveke is een stoominstallatie ontworpen, welke thans on dsn Proe'f'in «ebru’kt wordt. Het gebruik van lage-drukstoom Is econo mischer en minder kostbaa.' dan hooge-druk- stoom. In ommlge bakken rl’n twee buizen aan gelegd. met het oog op het jonge goed. Enkele bakken zyn In gebruik genomen en de resulatten schijnen gunstig te worden Ge bleken Is, dat ho-ge temperaturen bereikt kunnen worden, hetgeen by strenge vorst noodlg zal zijn. De verkregen uitkomsten stemmen hoop vol. Spr. hoopt, dat met deze lage-druk-ver- warming een methode ben ikt zal worden, die den broeünest kan vervangen. Naar aanleiding van een hierna volgende discussie wees Ir. Hazelocp op 't groote voor deel van voorverwarming der kassen; zyn de kassen voor de beplanting eenlge weken ver warmd. dan zyn de resultaten veel gun stiger. In deze streek is dit stekel nog niet zoo doorgevoerd als b.v. in het Westland. Het warmteverlies acht men hier nog een te grcot bezwaar. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver- gaderuig. zien we de lydende kerk de boetelingen in het vagevuur. En allen, zoowel de lydende als de strij dende en de zegepralende kerk staren op- waaits naar den Christus die met liefde volle blikken neerziet op allen, ook op de geloovlgen in die kerk. Het geheel geeft ons een heeriyke over- wejing van het H. Kruisoffer onder het bywonen van de H. MIs. Het geeft een sublieme voorstelling van de drie kerken van Christus, de zegepralende, de ly dende en de strydende kerk. Zooals de Romaansche styi is. sober en eenvoudig, is deze gewyde voorstelling een kenmerkende eigenschap van dien styi. De kunstenaar, de heer W. Geraerds. heeft ner gens eenlge gazochtheid in zyn werk gelegd, maar alles geheel aangepast aan het mooie bedehuis. Dit Is nu het berin van de be schildering van onre kerk Mcge onze Zeer Eerw heer Pastoor spoedig In de gelegen heid gesteld worden, ook de verdere witte muurvlakken met toepasselijk schilderwerk te laten versleren. In de drie H. Missen van Zondag gaf zyn Zeereerw. een uitvoerige verklaring van de voorstellingen. Gistermiddag vergaderde In het Landbouw- huis te Alkmaar de Proef- en Schooltuin kennemerland onder voorzitterschap van Een heer Barten. De heer Ir. Hazeloop brengt het jaarvar- •lag 1929 uit. dat nog niet In druk is ver- •chenen, daar het te lang by den drukker la gebleven. Overwogen zal worden naar een Vluggeren drukker uit te zien. Biykens het jaarverslag heeft de strenge Winter 19281929 de meeste culturen een maand verlaat; de insetenplaagc was eerder mssr dan minder dan vorige jaren. Door de Prov. bydrage heeft de Proeftuin •en installatie gekregen van een ondergrond- sche verwarmingsinstallatie, welke dit Jaar in gebruik zal worden genomen. Het jaarverslag, waarvan d|> voorlezing kwartier vorderde, werd onder dank goed gekeurd. De heer Zwetsman staagt Ir. Hazeloop Haar het resultaat van zyn proeven met stlk- ■tofhoudende meststoffen. De heer Hazeloop zegt, dat htj in den Langendijk proeven neemt op groote schaal met stlkstofhoudende meststoffen op aard appel akkers. Op den Proeftuin is er geen ruimte genoeg beschikbaar, terwyi ook de grond daar reeds vorige jaren met kunst mest bewerkt is, hetgeen voor een te nemen proef niet zoozeer gewenscht Is Spr. zal paame als het bekend Is. de uit komsten van zyn proef In den Langendyk meedeelen. Voor d« zandpronden-ls chili-salpeter beter dan zwavelzure ammoniak; de zandgronden «yn meer zuurhoudend dan kleigronden. Op de kleigronden wordt b.v. voor de Wlnterkool met zwavelzure ammoniak meer resultaat bereikt. Biykens het financieel jaarverslag zyn 26 Vereenlgingen lid. subsldieeren 10 gemeenten <h enke'.e donateurs en telt de vereenlglng 204 leden. Met genoegen wordt een vermeer- der'ng van belangstelling geconstateerd. De rekening sluit in ontvangsten en uit gaven op een bedrag van 13130.04. Het veriiesea'do van de exploltatie-reke- liing is groot r26191 16. waarvan f 1770 door •ub-'dfes gedekt wordt, zoodat een verllee- sa'do van 1569 overbluft. De balans sluit Op een elndnost van f 12140 De rekening wordt z. h. st. goedgekeurd Stille Omgang Maandagavond vergader den tn het Patronaat de leden van den Stil len Omgang. Na opening door den heer C. Schrlkx werd een woord van opwekking gesproken door den Weleerw Heer Kapelaan die door opsom ming van een reeks schitterende wonderen in allen verlevendigde de liefde tot het H. Sacrament en tn het byzonder de liefde tot het H. Sacrament van Mirakel te Amster dam. Een harteiyk applaus en een dankwoord van den voorzitter volgden. Hierna werd overgegaan tot oprichting van een plaatselijke afdeeling van den stillen omgang Ongeveer 45 personen gaven zich als lid van het Genootschap op. De volgende ver kiezing van een bestuur leverde tot resultaat dat gekomen werden: B Kok. H. Pop, D. El ders. T. Zwan, G. Blom, C. Schrlkx. Nu v l<de bespreking Stille Omgang 1930. Medegec 'd werd hoe de reis naar Amster dam gemaakt zou worden en verschillende raadgevingen en wenken werden gegeven. Staande in de vergadering gaven zich 59 deelnemers op. Na een dankwoord aan allen werd de vergadering door den kapelaan met den chr. groet gesloten. De bestuursfuncties zyn als volgt verdeeld: C. Schrickx. voorzitter; H. Pop, Secretaris; G Blom, penningmeester; B. Kok, D. Elders en T. Zwan, Commissarissen. IMerwtpMeM By beeehlkking van den Minister van Defensie van 14 Maart JJ. Froces-verbaal Heden werd verbaal opgemaakt contra J de J van Alk maar wegens overtreding van de Rijwiel- belastlngwet. Het rijwiel werd In besla* genomen. De Stille Omgang Maandagavond weru een algemeene ver- door de afdeeling Genootschap van Benoemingen In de vacatures ontstaan wegens vertrek van de heeren A. Laan en J. Koning zyn benoemd tot leden van het R-K Armbestuur, de heeren A. Breed en A. Kuy- per. Vergadering Stille Omgang Gister avond werd m het café Boekweit een ver gadering gehouden door de leden van het Genootschap .De Stille Omgang". De voorzitter, de heer Jb. Braakman, opende de vergadering en heette de aan wezigen, inzonderheid den Z.Eerw. Heer Pastoor, harteiyk welkom. Spr. zet het doel dezer byeenkomst kort en zakeluk uiteen, waarna de secretaris, de heer Frankena, een Interessant verslag geelt over net aigeioopen jaar. Een welverdiend applaus der aanwezigen volgde' dan ook op dit keurige jaarverslag. 5 deeien werden uitgeloot rest nog 11 aandeelen van f 10. Hierna wordt besproken de tocht, het uur van vertrek enz., betreffende de Stille Omgang, waarby eenlge commissarissen de orde zullen houden tydens de reis en de nachtelljke wandeling. Dien zelfden avond gaven zich direct 60 leden op. Na afloop der vergadering dankte de Z Eerw. Heer Pastoor voor de opkomst en sprak daarby een aanmoedigend woord tot dc deelnemers. Hierna sluiting. Voor engros bU: Fa. J. F. VAN LISSHOUT en .Fa. G. KUYPER. Alkmaar. FloresfUm Zondag- en Maandagavond, dus tweemaal, heeft in Wormer de Flmes- fiün van de Missionarissen van het GodA>- iyk Woord, SteU-Uden, voor een uitver kochte zaal gedraald, terwyi tevens Maan dagmiddag een iets verkorte film is ver toond aan de schoolkinderen Het moei een heeriyk werk zyn een met, zoveel ,»oc* «n merite w- nen laten drsalen om daarmee tevens de prach tresui taten eens U - genoegen Van Met aan heel-- - - - ters omdat Wormerveer geen windeieren legde. Als altyd was ook nu wmr Wormer baten en lasten der onderneming in 1926 het parlement op Ooiyn's gezag be sloot tot een versnelde uitvoering van de wer ken. vormde deze nieuwe kostenraming een der grondslagen voor de kostenberekening Met inachtneming van de in den zomer van 1924 geldende prijzen, werden de na 1925 te maken werken voor de afsluiting met by- behoorende werken begroot op 90 millioen gulden en daar reeds 20 millioen waren ge spendeerd voor de afsluiting van het Amstel- dlep zou dit alles te zamen 110 millioen gul den bedragen. De kosten voor den N.-Westeiyken polder (Wlerlngermeer) werden In 1925 begroot op 37 millioen gulden. Deze belde ramingen nu zyn sterk tegengevallen^ De 90 millioen zyn biykens de M. v. A. betreffende de Zuiderzee- fonds-begroot Ing voor 1930 aangegroeid tot 128 millioen (raming van 1928) d 1. een over- schryding van het eerstgeraamde met 42 pro cent; de 37 millioen zyn zelfs met 62 procent overschreden en gestegen tot 60 millioen Mr. Jansma noemt drie hoofdoorzaken voor de overschryding. 'lo. het prysnlveau voor openbare werken, In het byzonder voor bag gerwerken steeg, sinds in 1926 de Zuiderzee werken zoo krachtig ter hand werden geno men. Doch deze styglng hield niet aan. zoo dat de minister de geraamde 128 millioen van den afsluitdijk reeds tot 120 millioen verminderd achtte. Ten tweede worden de eischen gedurende de uitvoering van een openbaar werk gewooniyk steeds hooger; ten derde werd de uitvoering kostbaarder, omdat de verschillende soorten werkzaamheden vooral In den beginne nog niet zoo econo misch mogelijk in elkander pasten. Men mag aannemen zaak, op wier rekening gezameniyk 55 mil lioen komt van de 61 der geraamde over schrijding Zich tn de toekomst minder sterk zullen doen gevoelen. Een overschryding van de geraamde overschrijding is meent mr Jansma zeker niet te verwachten. Slnd' 1926 neemt men bovendien aan. dat de kos ten voor den afslultdyk niet op de droog making behoeven te drukken, aangezien de afsluiting voor de aanligbende provinciën Friesland en Noord-HoUand een voordeel be- teekent wat het putten van zoetwater betreft des zomers uit het IJselmeer en wat vermin dering aangaat van de zorg voor dyken onderhoud. De contante waarde daarvan kan zelfs wel op 100 A 150 millioen worden ge schat. Zoodat een afslultdyk. die 140 millioen zou kosten .daarmede al gedekt is. In 1926 werd een wetsbenallng aangenomen, die de strekking heeft d- belanghebbende gewesten te laten bijdragen in de kosten van den af slultdyk en sinds November 1926 houdt een Staatscommissie zich bezig met de bestudee- ring van de nadere wetteiyke regeling voor deze heffingen. Wat de Wieringer-droogmakerij betreft zyn belangryke meevallers niet fneer te ver wachten. Het in November 1928 berekend nadeelig saldo bedraagt by na 37 K millioen gulden. Indien men moest aannemen, dat voor de drie andere polders van het droog te leggen Zuiderzeegebied het nadeellge saldo naar rato zou zijn, dan zou dit voor deze drie sa men bedragen 182 millioen gulden. Maar dit zou zich alleen voordoen, wanneer de om standigheden in geen enkel opzicht gunsti ger zouden biyken te zyn dan die waaronder mën tot de raming van det deficit voor den Wlerlngermeerpolder is gekomen. In elk geval komen de honderden mll- lloenen. die worden uitbetaald grootendeeis ten goede aan Nederlandsche werkkrachten en Nederlandsche leveranciers en de stop zetting van het werk om der wille van de tegenvallers zou zich op nypende wyze doen gevoelen en naar de schrijver meent zeer waarschijniyk moeten lelden tot een nog oneindig minder economische wyze van werkverschaffing. Mr. Jansma verwacht, dat de Zulderzee- provincie met haar vruchtbaar land aller minst een noodlydend deel van onzen Staat ral biyken te zyn; zy Integendeel een van de pyiers zal worden van 's lands fiscale wel vaart. En hij meent met een en ander wel overtuigend te hebben aangetoond, dat sta king der werkzaamheden uit financieel oog punt no galerminst noodlg is. onafgebroken voortzetting daarentegen dringend ge wenscht. Bnrgeriyke Stand Geboren: Cornelia Anna Maria, d. van E. N. J. de Wit en van J. C. Timmer. Elitabeth. d van J. Meeldijk en van T. Groeneweg. Harm Jan, z. van H. J. Hemmes en F. Rieks. Cornelia, d. van A. Hoogesteger en C. Hoogesteger Willem, z. van J. Hooiveld en H. Veldhuis Ondertrouwd: Frans Kraak, oud 24 jaar. vlschventer, wonende te Den Helder en Maartje Poet, oud 18 jaar. zonder beroep, wo nende te Anna Paulowna. Getrouwd: Arend Cotnpagne en Jantje de Roode. Overleden: Cornells Halfschepel. oud 9 da gen. z. van J. Halfschepel en van A. A. van Gerven. Aanbesteding Burge mee terswoning Gistermorgen iiad de aanbesteding plaats van de nieuw te bouwen burgemeesters- woning. IngeKomen waren 10 inschryvingsbiljriten. t.w.: A Veenstra te Grootebroek f 13 800; Gebrs de Gtsai, Enkhuizen f 13500; C. Breed, Medembllk t 14.700; Joch. nld. ai mer f 13.544; N. Haarsma. Bakhuizen t 13.843; P. Botman, Lutjebroek f 13.990; S Kum. Bovenkan f 13.475, D. Klein huizen f 13 900. Het werk werd no* niet «e«und. J. van W.. Helder, ged.. misdrijf art. 24* Wetboek v. Strafr., 2 >aar gev. Zitting 4 Maart Willem P., vltccher, Urk, vlsltaite-welge» ring f 50 boete of 50 dagen. Valschbeld in geschrifte en gebruikmaking daarvan Als eerste verdachte verscheen de 43-jarige lor-werkman Nlcolaas W te Den Halder, dié In de jaren 'OS en TO. toen hy nog In dienst was van de firma Grünwo’dt aldaar, n.l. In quallteit van koetsier op den petro- leum-tankwagen dezer firma, zich had schul dig gemaakt aan valschheid in geschrifte door by de aflevering van petroleum ren valschen doorslag van het volgbriefje te vervaardigen, waardoor het hem was. zich een gedeelte van de dezer verkochte petroleum toe te «igenen. Wanneer hy byv. een hoeveelheid ven 40 liter afleverde, ontving hy voor 40 liter, doch hy wist het met de briefjes zoodanig te beknoelen, dat hy aan de firma slechte 20 liter behoefde te verantwoorden, zonder dat dit bedrag In de gaten liep. Volgens ruwe schattlrg is de firma voor een bedrag van f 120 benadeeld, waarvoor zy niet is schadeloos gesteld en wat ook door de firma niet werd gewenscht. Verdachte was 23 jaar lang In dienst van de firma en genoot het volste vertrouwen. Zyn frauduleuze handelingen wekten dan ook een groote teleurstelling by zyn werk gevers. Gehoord als getuigen werden de heer Frans Grtlnwoldt. alsmede een wlnke’ier- ster, die petroleum van de firma betrok en door verdachte was bediend geworden en de reclasseerlngsambtenaar. de heer Wig- gers. Voorts nog de winkelier en petrol'um- verkooper. ae heer WH'em Blankman, even eens gehoord met b trekkfng tot de door verdachte gepleegde knoeleryen In de petro leum-leverantie. Deze winkelier stelde ook in hem veel vertrouwen en liet hem steeds ongecontro leerd zyn gang gaan Aan het verminderd bedrag van de provi sie, dat aan de clifinten werd gerestitueerd, werden ten slotte de malversatiën ontdekt. Verdachte gaf alles, wat hem ten laste was gelegd, zonder bedenking, toe. Hy had sinds een paar jaar zich aan een en ander schuldig gemaakt, doch de opbrengst nl t In zijn huisgezin, maar persoonlijk verteerd, wat het feit natuuriyk nog verzwaarde De heer Wlggers gaf omtrent verdachte geen ongunstig rapport. Hy bad zich Inmid dels gesteld onder toezicht van het Heilsle ger en zich aangesloten by een geheelcnt- houdersvereenlglng. Leger des Hells en het genootschap waren bereid hem by een even tueels voorwaardeiyke veroordeellng hulp en steun te Verleenen. Hy verdiende mo menteel een weekloon van f 25. Naar aanleiding van deze gegevens meen de de heer Officier, ondanks den ernst der feiten, het er op te durven wagen, om tegen verdachte te vorderen een voorw. straf, doch een zeer strenge en we] 10 maanden ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 Jaar en het opleggen van byaondere voorwaar den. Hooger beroep vonnis overtreding artikel 22 Motor- en Rttwielwet De vrachtrijder Reger W Egmond aan Zee, was door den Kanton rechter te Alkmaar vrijgesproken, naar aan leiding van het feit, dat hy op 16 October op den Hoeverweg. onder Egmondbinnen, door met zyn vrachtauto niet voldoende uit te wyken of te stoppen by het voorbyrijden van een ander motorrytulg, terwyi van de andere zyde. op een motorrywlel. In aan tocht was de heer Dirk Wit, veehouder en wethouder der gemeente Berkhout. Het gevolg was, dat de heer Wit met zyn motor op den grasberm reed en omsloec Tegen dit, naar zyn meenlng onjuist» vrijsprekend vonnis, was de heer Ambtenaar in hooger beroep gekomen, welk appél heden werd behandeld. Als raadsman en verdediger van den vrachtrijder, trad op mr. R. Heeg, advocaat en procure ir in Den Haag De verdachte voerde hetzelfde verweer als voor den Kantonrechter, nameiyk dat de heer Wit kalm aan den kant,van den weg den auto van verdachte afwacntte en er voor dezen geen reden was om te stop pen Hy ontkende ook nu, gezien te hebben, dat de heer Wit met zyn motor is gevallen. In dit geval zou hy zeker gestopt en hulp verleend hebben. De heer Wit beweerde, evenals tn eerste instantie, dat hy gedwongen was den weg berm op te rijden. Hy is toen onder zyn motor geraakt. In prikkeldraad, en onder aan tegen een hek en haag terécht geko men. De als getuige gehoorde heer Gul. vracht rijder, had, na vernamen signaal achter zich, zooveel mogeiyk ruimte gegeven om den verdachte met zijn vrachtauto te laten passeeren. De weg is daar zeer smal en getuige we» de meenlng toegedaan, dat verdachte, na van de andere zyde een motorrijder ,ia- derte, beter had gedaan met te stoppen. Volgens de voorstelling van verdschte, zou de heer Wit rteds 100 Meter te voren hebben gestopt en kalm op zyn motor aan de bermzyde gezeten, het voorbyryden van verdachte hebben afgewacht. De derde getuige, Anth. Gul, even^tns vrachtrijder, die zich op den auto van zt n broeder‘bevond, had niet veel van het ge beurde waar kunnen nemen, doch wel den tnotorruder legen de heg zien liggen, na dat verdachte voorby was gerffeu. ZUn broer stopte en hy had den jgWEren motor rijder overeind geholpen. Hij lag ondr den motor in een greppel. Er was g'en greppel beweerde verdachte daarop. De Officier, releveerende. dat de Kanton rechter verdachte had vrijgesproken met welke vrijspraak de heer Officier, gehoord de drie getuigen, verklaarde sich niet te kunnen vereenlgen, hetgeen nader door Lem werd aangetoond, reden waarom de Officier vernietiging van het vonnis re- qulreerte en veroordeellng van verdachte tot f 50 boete of 50 dagen. Verdediger mr. Heeg bracht naar voren de eensluidendheid der verklaringen, om trent het gebeurde door verdachte, om. na vervolgens overeenkomstig deae opgaven gedane uitvoerige uiteenzetting der feiten, tot de conclusie te komen, dat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend was bewezen en dus het vonnis van den kantonrechter juist was gewezen, zoodat dit diende bevestigd te worden. Hierop volgde nog de traditioneel» re pliek van het Openbaar Ministerie tot den verdediger dat de juridische verdeeldheid in het minst niet tot elkaar bracht, aan gezien ieder zyn gevestigde opinie onver zwakt' handhaafde, hoewel verdediger van 1 het wederwoord afrag. Borger!. Stand over de maand Febr. Gebo ren: Johannes Henderlcus. z. van J. G. Ha geman en M. Kok. Antoon, z. van P. Docter en L. M Hunnek’nk. Anna Agatha, d. van C. Zoontjes en J. Groot. Helena Catharina, d. van C. J. Koot en C. E. Groot. Petrus Hen- drikus, z. van G. Winder en Th. M. Metse laar. Overleden: Klaas Dekker, oud 83 Jaar. J»n Schipper, oud 78 jagr. Arle Mooy, oud 84 jaar Antje Zonneveld, weduwe van Albert Dekker, oud 83 jaar. Cbrnella Maria Baltus. echtgen. van J. P. Schoon, oud 53 jaar. Antje de Graat, Wed. van Gerbrand Ryt, oud 88 Jaar. Ondertrouwd: Maximilianus Nuyens, 22 J. bloemenhandelaar en Cath. Geertr. Admi raal, 26 jaar. J. A. H. Pynappel, 27 jaar, manufacturier en M. C. Admiraal 24 Jaar. Getrouwd- Th. de Waard en A. M. Dek ker. M. Nuys en C. G. Admiraal. J. A. H. Pynappel en M C. Admiraal. Kiezerslijst De voor deze gemeente voor dit Jaar vastgestelde klezcrsiyst, bevat de namen van 961 Kiesgerechtigden voor de 2e Kamer, 956 voor de Provinciale Staten en 924 voor den Gemeenteraad. De Stille Omgang Deelnemers aan den Stillen Omgang kunnen zich van plaatsbe wijzen voorzien voor Oosterblokker. by den heer C. Bot *n voor Westerblokker by oen heer P. Buisman. Burgert tyke Stand Geboren. Cornelia Agatha, d van Fl. Beentjes en Cath. M. A. Meyer. Anna Mar a. d. van Corn, de Ruyter en M C. Aardenburg. Adriana, d. van O. Gaarthuis en Adr. Hopman. Helena Arina d. van Th. Kuil en A. B. van Leeuwen Hen- drlcus Jacobus, z. van Wllh. van der Bon en M. Hoek. Petronella. d. van R. v. d. Werf en Com. Kniest. pen beginnen hun groen loof door het dek te vertoonen. Jacob en Cornells K.. Zuldscharwoudg mishandeling, leder f 20 boete of 20 dagen. Joh. Brt Ph. 8ch„ Warmenhulzen, ver» dulstering In dienstbetrekking by de Pa te- rijen. Nader onderzoek gelast. Mart. K Anna Paulowna. Hooger beroep overtreding artikel 6 Motor- en Rywlelwet, f 30 boet of 30 dagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6