levens Köster’s Volkszaak Burgerlijke Stand Alkmaar RECLAME-MAAND van Werkmanskleeding g gj en 7 „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES BLADZIJDE 1 TWFFDE BLAD DONDERDAG 20 MAART 1930 ALKMAAR Speciale prijzen Speciale etalages Magdalenenstraat 11 Ernstig ongeluk HEER-HUGOWAARD VRAGENBUS d? PROVINCIAAL NIEUWS ZIJDEWIND ’I RECHTSZAKEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Hindenburg’s manifest Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 18 Maart Alles tegelijk de brag op Baron Sumitomo betaalt f 26.000.000 aan successiebelasting Van Putten Oortmeijer ,V 5 dooden en vele gewonden Een uitkomst voor noodlijdende gemeenten lij de gevolgen. rhl steeds een Rechterlijke Macht Zal alom worden aangeplakt Een aardige attentie „Voor Eer en Deugd” Wat elke maand te doen geeft In moes- en bloemtuin, keuken en kelder Zoo gauw Jiebt U L'y kou geval, lastig zijn - Neem Wybert-tabJ Hten Jubilea V Ongesteld geworden HEILOO Aanrijdlng 5000 Liter benzine in de lucht gevlogen Vcordrachtenavond Charlotte Köhler N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 BINNENLANDSCH NIEUWS De kapitalistische en proletarische staat Polltie-Sportvereenlglng nog goede A den voorwaarde] ijke een - DE BRAND OP HET 8.S. „BLIJDENDIJK" Ihian, nog steeds voort de van 5 week. die katholieke naar met In wordt gespeeld op het in totaal bedragende J «- W'- CREDITEUREN- en DEBITEUR VN BOEK EN IN DIVERSE LINIATUREN PAYGLOP zich later zelf nachtverb. jf eieren. 1 flesch brandewijn en ik^-. Bereiding: Klop de der ende een kwartier; voeg daar- i al kloppende, de suiker toe Overgepiaatrt Naar wjj vei nemen word* de heer J. Moedt. commies dlenstgeleider al hier. met Ingang van 1 April as. ovrrga plaatst naar OudkarspeL Aanbesteding Bij de dezer dagen ge houden aanbesteding van een smidse en wa- genmakerfj. voor rekening van den heer H. Koopman alhier, waren een viertal biljetten ingekomen Aan den laagsten inschrijver, den heer P. Beurs, timmerman Heer Hugowaard-Noord is het Werk gegund voor f 2450. uit den winkel van den heer Eelerman in de Hekelstraat. HU werd nagenoeg op heeter- daad betrapt door den winkelier self. die den ongewenschten cliënt met een pakje uit den had om bedraagt een kerl Onder auspiciën mits voor tooneel» Afsluitboom stukgereden Maandagavond K door een automobiel een der afslultboo- men van den spoorwegoverweg. halte Middel weg alhier, stuk gereden. verjaagd. I aan te Bij de directie van de HollandAmerika- lUn is hedenmiddag te half 1 een telegram ingekomen meldende, dat de toestand van het sa. ..BlUdendijk’. dat in de Roode Zee bü Suez in brand is geraakt, onveranderd is. De brand duurt nog steeds voort. van den H. zeer groote CHICAGO, 1» Maart (N.T-A) Op den Chicago North Western Railway beeft n ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij 5 personen werden gedood en verscheidene zwaar ge wond. TOKIO. 19 Maart De Japansche baron Sumitomo, op twee na de rijkste man van Japan, betaalde dezer dagen te Tokio het fantastisch bedrag van ruim 21 millloen yen of meer dan 26 millloen gulden aan succes siebelasting. Zijn vermogen wordt geschat op ruim 250 miljoen yen. ter nu een bewijs van hulde bü rijn 25 jarig feest moge gegeven worden. Nu allen er mee instemmen, zal het een goed feest wor den. Spr. hoopt dat. wat nu begonnen ia. moge strekken tot meerdere eer van den burgemeester en tot beter vereenigingslevgR in Helloo. Hierna sluitkng. Met ingang van 17 Maart is benoemd tot president der rechtbank, alhier mr. J. G. Holsteyn. thans substituut-officier van justi tie bjj de rechtbank te Rotterdam. Biljart-séance café ..Central" speelt hedenavond om 8 uur prof. v. d. Laan tegen de heeren Hoed en Ruls. De wedstrijd match-biljart. BERLdJN. 19 Maart Het voorstal van da regeer ings partijen. osa bat bij de goed keuring van de besluizen van de Haagscbe Conferentie uitgevaardigde manifest vaa Ven Hindenburg, ia het openbaar te doen aan slaan. werd door den Rijksdag met 318 tegen 130 stemmen en 26 onthoudingen, aange nomen. Vervroegd vertrek van een autobus De heer Sybold P„ chauffeur, in dienst van de firma Van Geelen, Autobusdienst AlkmaarHaarlem, wonende te Helloo, was veroordeeld door den Kantonrechter te Alkmaar, op grond van het feit, dat hij^ip 23 November, aldaar, op den Nieuweslngel te Alkmaar, met de door hem bestuurde autobus om 9.10 njn. was afgereden, terwijl het aangegeven vertrekuur was bepaald op 9 uur. Dit was geconstateerd door den auto busondernemer. den heer Corn, de Bruyn. Verdachte voerde hetzelfde verweer aan als voor der Kantonrechter en wel dat het Invoeren en gebruik maken van een nieuwe dienstregeling aanleiding gaf tot verwarring. Bevestiging van het vonnis, waarbij appel lant werd veroordeeld tot 7 boete of 7 da gen. werd gevorderd. De heer E. Kamp, houder van den bij de Alkmaarsche jeugd alom bekenden ijssalon, in de ochoutenstiaat. neeft de aardige at- tontie gehad, om aan alle Alkmaartche voetbal-elftallen, die het kampioenschap behaalden een ice-cream soda aan te bie den. Van deze gelegenheid hebben de A. R. C. Junioren. Alcmaria Sr. en Alcmaria ads., een welkom gebruik gemaakt. Flets te water Gistermorgen om ongeveer 9 uur viel de fiets van een 13-Jarigen scholier op de Oude- gracht, nabij de Bullesteeg. te water. De jongen kon er bijtijds aisprlngen. Met een dreg werd de flets opgevlschL De maandelijksche geestelijke oefening, op den 3en Vrijdag der maand, zal niet plaats hebben zooals afgekondigd is. op 28 Maart, doch op Dinsdag 25 Maart. Men zie de nadere berichten. de steeds nu eens Diefstal van een doos met zeep. De 61-jkrlge zwerver Joh. V. d. M.. gedeti neerd in bet Huis van Bewaring, had zich op 15 Januari schuldig gemaakt aan weder rechtelijke toeëigening van n doos toiletzeep (2e helft Maart» Nu gaat iedere tuinbezitter. bjj gunstig weer, den bof in: aë zaaitijd Is gekomen Men kan van alles wat men in den zomer gaarne op zijn tafel beef-, thans zaaien: sla. ook nog spinazie en raapstelen, tndien men deze nog niet gezaaid heeft, doperwten, peuler en tuinboonen, koolsoorten, wortelen en schor seneeren. peterselie, enz. Men denke er aan de laatste tamelijk diep in den grond te zaaien, anders maken oë roofvogels er ncB meester van. Tusschen de schorseneeren kan men sla zaaien die men echter tijdig moet oogsten, opdat de schorseneeren niet in ver drukking komen; ook kan men oir het bed schorseneeren een rij sla planten. Weet u, dat men de schorseneeren gerust een jaar over kan laten staan? Ze woroen dan dik ker en langer en nebben niettemin een goeden smaak. Omtrent de spinazie en raapstelen, als men deze nu nog wil zaaien, zij opgemerkt, dat men deze groenten niet te dik moet zaaien en maar even onder moet wreken. Van wortelen zfjn o.m. bekende goede soorten: de vroege deuvik, de Naarder tuin wortel en de Amsterdamsche bakwortel Radijs kan men tusschen de wortelen zaaien, men behoeft er dan geen apart bed voor aan te leggen. Vooral voor den kleinen grondbe zitter is het van belang met elk hoekje of stukje grono te woekeren Zijn Je radijsjes goed, dan plukke men ze uit. om de wortelen ruimte te geven. Spinazie en raapstelen worden veelal niet op afzonderlijke bedden gezaaid, maar tusschen de rijen erwten en capucijners, welke op vrij grooten atstand van elkaar komen. Doppers en peuren woroen in den hof niet gaarne gemist, ornaat ze straks Jij de jonge aardappelen een L eer lijke groente leveren. De doperwten gebruikt men ..gedopt" vandaar de naam de peulen nuttigt men met peul en al. Sommi gen hebben moeite doppers en peulen va' elkaar te onderscheiden en plukken soms oe doppers, meenende dat het peulen zijn, at aleer er erwtjes in zitten en moeder de vrouw kan dan de groente niet gaar krijgen. Toch is het verschil wel te zien: ais men een scheede van ’en dopper oocrbreekt. zitte de belde helften nog min of meer met vezels aan elkaar vast; bij de peul is dit niet het geval. Deze heeft ook zachter en dunner scheeden. die door de oljende erwtjes gebob beld zijn: bij de dopper zijn de scheeden meer bolrond. De tito om erwten te leg gen. is van t laatst van Februari tot. ja. tot tn Juli, maar dat late zarjen is evenmin aaa te bevelen als aon vroeg, vroeger Han eind Februari blijft wisselvallig, en vu een laten leg komt zeer dikwijls weinig terecht waarom wij aanraden na April geen erwten meer uit te zaaien. De groeiboogtc is zeer verschil lend en zoo ook de afstano tuscchen de rijen, welke men minstens een meter neemt. Wie paai Gister herdacht de heer J. Grootenboers. monteur bij de N. V. Scheepswerf .JVicolaas Witsen", voorheen Stoel en Zn., den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij deze firma in dienst trad. De Jubilaris werd hedenmorgen met zijn echtgenoote per auto van zijn woning aan den Boezemsingel af gehaald en ten kantoie der N V. door de directie toegesproken. Als blijk van waardeering voor zijn 25 Jaren langen dienst ontving de beer Grootenbroers een gouden horloge met inscriptie, terwijl zün echtgenoote van het kantoorpersoneel een bloemstuk ontving Van het overige personeel ontving de ju bilaris een eikenhouten pendulestel. 1 Was voor den Jubilaris een onvergetelijk dag Vr. Ik ben sedert 10 maanden bij mijn patroon werkzaam tegen een mondelinge Nu In den trein, die hier Dinsdagmorgen om 10.56 arriveerde, bevond zich ’n zekere H. W. K„ reiziger, wonende te Amsterdam, zich ongesteld gevoelde. Een inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het Stads-Ziekenhuis noodzakelijk. 25-jarig ambtsjnbilé Dinsdagavond had in de zaal van het café „H. O. C. E." een bijeenkomst plaats van ingezetenen om een commissie te benoemen teneinde het 25- jartg ambtsjubileum vu onzen burgemees ter. Jhr. N. van Foreest. op feestelijke wijze te vieren. De oproeping voor deze bijeenkomst had plaats door het H. A. B.-comité, terwijl de voorzJtterszetel bezet was door den heer Jac. van Gemeren, die de vergadering opende en allen hartelijk welkom heette. In zijn openingswoord wees spr. op de groote belangstelling voor het feest ran on zen burgenrts.'i én voor de burgerij én voor den burgemeeser een vreugdevolle dag moge zijn, een dag. te nemen en zitting in zullen nemen. Spr. stelde vervolgens voor de te benoe men commissie niet te klein te maken en daarin ook die groep der bevolking in vol doenden getale vertegenwoordigd te doen zjjn. Verder zeide spr. als zijn meenlng. dat alle richtingen en schakeeringen in d’e commis sie vertegenwoordigd dienen te zijn. Thans staan we nog aan het beginstadium en plannen kunnen heden nog niet gemaakt worden. Alleen is het de bedoeling een com missie samen te stellen en spr. hoopt dat die commissie haar taak zoo zal opvatten, dat die dag een feestdag en een herinneringsdag moge worden, dat het haar moge gelukken dien dag te maken tot een blijvende her innering én voor den burgemeester en voor de burgerij. Hierna begonnen de besprekingen, welke soms zeer heftig waren. Men was nJ. van meenlng dat de leiding niet behoorde uit te gaan van het H. A. B. comité, maar van ..Heüoo Vooruit”, die reeds een jaar geleden op haar vergadering bepaald had dezen dag feestelijk te maken. Verschillende argumenten kwamen te berde. Maar ook het H. A B.-comité meen de, bij monde van -ijn voorzitter, dat het niet juist «'as dab iz leiding vu „Helloo Voon.it" 'tfkging Zeer langdurige besprekingen, waarbij me nige oude koe uit de sloot werd gehaald, utn het goed recht onzen burgemeester te hul digen, hadden plaats, 't Was een naijver wie toch wel het initiatief zou nemen om onzen burgemeester een feestelljken dag te bereiden op 1 Juli, bjj gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. En de vergadering zou nog veel langer •’.e- duurd hebben tndien de heer Rus, aannemer, den knoop niet doorhakte door voor te stel len dat een onpartijdig man de vergadering verder zou leiden. Spr. stelde voor, dat de Weleerw. Heer Ellerts de Haan, dominee, die zou doen. Na langdurig aandringen nam de domioé dit aan en nam het voorzitterschap over. De nieuwe voorzitter zegt daarop te ho pen. dat de vergadering nu tot een gun stige oplossing moge komen en dat er van verdeeldheid nu verder geen sprake moge zijn. Nu kan een commissie benoemd wor den uit alle richtingen der burgerij, zonder dat een bestuur van een bepaalde vereeni- ging de leiding neemt. Spr. vraagt daarop namen te noemen, waarop het eerst dominee Ellerts de Haan wordt voorgesteld, die daarop voorstelt ook den pastoor, den Zeereerw. Heer A. J. M van Meeuwen in de commissie te benoemen, wordt goedgevon den. Van alle zijden worden daarop namen ge noemd, zoodat ten slotte een dertigtal per sonen in de commissie benoemd worden. De voorzitter zegt daarop dat nu het doel bereikt is. Nu kan het comité aan het werk gaan. Het verheugt spr.. dat het doel nu bereikt is en hij hoopt dat alles nu tot *n goed doel moge leiden en dat aan den burgemecs- Gistermorgen icrca 10 uur heeft op het Ritsevoort een aanrijding plaats gehad tus- zchen een vrachtauto, bestuurd door C B„ wonende te Castricum en gaande in de richting van de Laat, en een luxe-auto be stuurd door F. O., wonende Westerweg al hier. komende uit tegenovergestelde rich ting. De oorzaak was het gelijktijdig pesseeren «an drie naast elkaar rijdende fietsers. De vrachtauto bekwam een lekken band, terwijl van de luxe-auto het spatbord licht werd gekneusd en de doppen van de llnker- Wlèlen werden afgerukt. Vbnakering dekt de schade. Aigemeene vergadering van de RJi. Coö peratieve Boerenleenbank Dinsdag 18 de zer hield bovengenoemde instelling haar jaarvergadering ten lokale van den heer O. L-gthart te Zijdewind. Aanwezig waren 65 leden. De directeur, de heer Ands. Dekker, sprak den Ctuistelijken groet ën memoreerde den toestand van het heden in het bedrijfsleven, weike niet schitterend genoemd mag worden, doch meende dat ons dit niet mocht ont moedigen. overwegende dat ebbe en vloed een verschijnsel is wal al reeds vele Jaren te doorleefd. Met den wensch, dat de vergadering weer een aangenaam en zakelijk karakter zal mo gen di zooals steeds het geval is ge weest. opende spreker deze bijeenkomst en verzocht lezing van de notulen. Nadat hieraan was voldaan, werden de zelve overeenkomstig haar samenstelling on veranderd vastgesteld. De rekening, welke daarna in behandeling kwam en op oe convocatie was afgedrr.kt, gaf ojn. de volgende cijfers aan. Ontvangen spaargelden "324.230.71. Terugbetaalde voor schotten 63.990.15. Terug ontvangen depo- sitogelden 157.000.Interesten van voor schotten 12.814.21. Verzilvering coupons effecten 1.322.50. rente van depositogelden 2 702.58, provisie bij voorschotten 472^7, terwijl de uitgaven vermelden: Terugbe taalde spaargelden voorschotten Geboren. Joseph Maria, z. van Josephus Verspaandank en Margaretha Smit. Henrl- cus Cornells, z. van Adrianus Mors en Fran- cina Selhorst. zuinig moet wezen met zijn grond, vindt dat misschien vrat te erg. naar men kan immers, zoo we zelden, de tusschenruimte benutten voor verschillende groenten, eerst b.v voor raapstelen en spinazie, en zün deze geoogst voor een navrucht, b v. komkommers. Bij een zoodanige teelt heeft men éen behoorlüken lucht- en lichttoevoer. Jammer" zoo kan men vaak hcoren. ..oat men voor de erwten en peulenteelt erwtenrijs noodlg neeft wan neer men althans hooggroelend, soorten wil telen” 1 Is waar, dat het in somm ge streken moeilijk valt om aan rijshout te komen. Maar nu willen we even ten vroeger gege ven raad herinneren: plant vlierstruiken! Hebt ge een mestvaalt, plan er dan enkele van die struiken omheen! Ge krügt dan in kor ten tijd niet alleen een gewenschte bescha- duwlng van den mesthoop maar Verschaft u levens het uooolge materiaal voor erwten- rijs, hout met füne vertakking, en even duurzaam of nog duurzamer dan ander rüs- hout Als ge om de vaalt b v een 6-tal strui ken plant en elk Jaar et twee van kapt dan hebt ge. zonder dat het u een cent kost, al vrij wat rijsjes. Denk er evenwel om dat df vaalt telkens eens meet woroen omgezet, om het binnendringen der füne wortels in den noop te verhinderen. Wie heel geen erwten- rü„ zich kan verschaffer behoeft echter nog niet verlegen te zün. Hij kar. gebruik maken van gevlochten ijzerd aad dat zeer duurzaam is. Dë eerste uitgave moge wat grooter zijn dan voor rijshout, het boet daarentegen langer dtenst. Men neme gaas met wüde mazen: aan het eind en zoo noodlg ook in ’t midden der rijen, worden paaltjes ge plaatst. waaraan het gaas met krammetjes wordt bevestigd. De ranken hechten zich ge- makkelük aan het gaas vast, wanneer nlën ze af en toe een handje helpt. BERLIJN, 19 Maart BÜ lascharbeid in een werkplaats te Charlottenburg vloog een benzinetank, mhouoende 5000 liter benzine, in de lucht. Verscheidene arbeiders werden gewond, waarbü één zeer ernstig De rechter arm werd hem afgeslagen, terwijl hü ernstige brandwonden opliep De materieele schade Is zeer groot. Van de benzinetank werd een zü- wand met een oppervlakte van 12 M2 weg geslagen, terwijl alle ruiten tn de omgeving sprongen De brandweer kon het vuur, dat door de ontploffing ontstaan was, spoedig blusschen. i vaa bet Alkmaarscb co- Ivoon tellingen trad Dinsdag de voordrachtskunstenares Charlotte Kohier op in de groote Schouwburgzaal van bet „Gulden Vlies”. Er was veel publiek aanwezig, wat wü gelukkig verschijnsel achten. Het bewüst ün- Heropening Hedenavond heropent de hear A. Ligt- hart op de Nleuwesloot, hoek Schoolstraat. «Ün gerestaureerd cafe „De Vriendschap". Door de aannemers Schermt, en Veld kamp wera net |>erceel gedeeltelük ver bouwd: het schilderwerk is van Gabr. Breed, tcrwül de heer F. Kueter te Bergen de eiectrlsche verlichting aanlegde. Het café ziet er thans gezellig en netjes Uit. Op 2 September wilde de winkelierster, mej Boor te Den Helder, baar echtgenoot, die in het riekenl.uis aldaar vertoefde, be zoeken, en bevond zi; zich met haar rijwiel op de Kelzersbrug. toen ook een vracht auto de brug opreed en uit eigen velllg- heidsdrang en met het voornemen om het verkeer zooveel mogelük te ontlasten, stapte juffrouw Boon af en ging aan den brog- kant bij de leuning staan, doch een motor rijder. de heer Ijsbrand L. v. F., die even eens de brug kwam oprijden, wrong zich nog tusschen rijwiel en auto door met zijn motor en reed toen het rijwiel van mej. Boon aan. dat door die aanrijding werd be- schadlpd De schade bedroeg f 4. Verdachte was door den kantonrechter te Den Helder veroordeeld tot f 50 boete of 50 dagen, welk vonnis de Officier thans juist gewezen achtte, zoodat tot bevestiging werd gerequlreerd. Verdachte was niet verschenen. Dinsdag herdacht de heer A. W. Kleeft oogaits alhier, den dag, waarop hü 25 jaren geleden tot arts werd bevorderd. Dat deze jubileumdag voor dezen alge meen bekenden geneesheer niet onopge merkt voorbij is gegaan, spreekt vanzelf. Verschillende gelukwenschen. zoowel schrif- telijke als in den vorm van bloemstukken mocht dokter van Kleeft in den loop van -den dag ontvangen. Gistermiddag had een drukbezochte recep tie plaats waarvan c.a. gebruik werd ge maakt door het bestuifr van den Kring Alkmaar van de Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst Ofschoon de jubilaris den dag onopge merkt had trillen laten voorbügaan. kwamen toch .vele plaatselüke geneesheren hun confrater gelukwenschen. Ook van de belde ziekenhuizen en van tal van ;>atiënten wa ren gelukwenschen binnengekomen. Er waren voorts een 25tal bloemstukken werkzaam overeenkomst van 40 loon per week noudt de patroon zonder ergens over te spreken in de eerste week van Maart 50 et. van het loon af voor de Ziektewet. Moet ik dat zonder meer goedvinden? En hoe worden de premiete-^berekend. die be taald moeten worden? Antw. Blijkens Kon. Besluit van 3 Janu ari 1930 no. 3 bedraagt het aandeel van de premie Inzake de Ziektewet te betalen door den werknemer, ongeacht hoe hoog de pre mie Is. 1.15 pet. Ingevolge het bepaalde by art 65 der Ziektewet is de werkgever ten volle gerechtigd om het aandeel der premie door den verzekerde te betalen van diens loon af te houden. In verband met bovenstaande zün uw vragen aldus te beantwoorden Op 1 Maart 1930 is u In dienst van eene onderneming en derhalve verzekerd ingevolge de bepalingen der Ziektewet. U verdient 40 per week, uw aandeel in de premie bedraagt .daarvoor 40 x f 0.0115 f 0.46. D11 beddag mag door den werk gever van uw loon worden afgehouden en niet 0.50. In verband met den datum der Inwerking tredlng van de Ziektewet kon zulks voor de eerste maai geschieden van het weekloon over de week 18Maart 1930. Met het afhouden van een grooter bedrag dan f 0.46 over uw weekloon van f 40 behoeft u dus geen genoegen te nemen. Vraag. Hoe moet ik advocaat maken voor twee flesschen? Antw.: Er zün benoodigd voor één llter- flesch: 20 i 400 gram sul dooiers gedur na langzaam en vervolgens op'dezelfde manier den bran dewijn Het zeer stüf geklopte eiwit wordt" afzonderl ük bü den ad vocalen borrel gepre senteerd. winkel zag komen. De zeepliefhebber bü de politie gemeld n werd door den heer E. bü confrontatie op het bureau herkend. Verdachte, een klein kaal manneke, zeide zich het gebeurde niet meer te kunnen her inneren. Hü verkeerde destijds onder invloed van sterken drank. -Hij is reeds 34 maal veroordeeld! Het juiste getal was hem ontgaan. Het laatst is hü te Haarlem ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De laatste 4 jaar had hü gewerkt en met negotie geloopen, maar zün zucht naar drank had hem we-r ten val gebracht. Hü noemde xlch moreel zwak en zenuwlüder. De heer Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen en vorderde tegen dezen veteraan op strafrechterlük gebied 6 maanden gevange nisstraf. Verdachte verzocht straf Mr D. Sluis, ambtshalve verdachte verde digende, .oemt de openhartigheid en eerlük- held van zün -llënt ten zeerste en schreef zün afdwalingen aan zyn uronkenschap toe. Pleiter was niet pvertulgd van het opzet en liet het oorde-?l der straf aan het Colleze over, doch betwyfelde het wenschelüke hem eer half Jaar tn de gevangénis te zetten. Mis. schlen zou ter beschikking stellen der rezee- ring en plaatsing in een psychopaten-asyl voor hem het beste nog zün. Pleiter achtte het hem dit wel waard cok. Bulten zün drankmisbruik vond mr Sluis hem wel eer geschikten kerel. Den diefstal van zeep had hü misschien gepleegd om zün zwartheid wat schoon te wasschen. Pleiter refereert zich ten slotte aan het oordeel der rechtbank, na nog te hebben verklaard, dat nü in casu in een voorwaar delijke verocrdeellng geen voordeel zag. De O'ficter meende in zün repliek, dat het opzet nog niet zoo twüfelachtlg was als p’elter meende. Overigens zou de Officier zich niet tegen een psychiatrisch onderzoek verzetten. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. J JJJ Eetlustopwekkend. COMP.) Koortsverdrijvend. fj ZenuwstiUend. Bloedzuiverend. Verkrijgbaar ijj heele en halve flessdhen mers, dat men ook in Alkmaar kunst weet te waardeeren. Charlotte Köhler droeg voor: Zacht moedige” van Dostoyewskl. Er is al langen tüd een zekere mode, die dweept met alle kunst, die uit Rusland komt: litteratuur, film, muziek, om het even. We zullen ons niet wagen aan een ver klaring van dit verschynsel, al zou een voor de hand liggende reden zün. dat in den tüd van decadentie van West-Europa de oer kracht van het half geciviliseerde Oosten aamrekkelük moet zün. Wie was Feodr Michaulowisj Dostojewski? Zoon uit een vervallen adeliyk huls In 1821 geboren, eerst militair geweest, maar later als beroepsliterator opgetieden. Als zoo danig leed hü natuurlek een Kommervol bestaan en 1 is geen wonder dat hü zich aangetrokken gevoelde tot den revolutlonnai- ren stroom, die in 1847 heel Europa over golfde. Zwaar moest hü boeten: eerst ter dood veroordeeld, toen verbannen naar Sibe rië. Na vier jarzn daar vertoefd te hebben, wordt hem als vervolg van zün straf on gelegd: levenslang militaire dienst. Eerst in 1959 wordt hü uit den dienst ontslagen. Dan begint het meest vruchtbare tydperk van zün litterair leven. Geïnspireerd door 'n Balzac en George Sand verschünen van Misdaad en Boete”, de „Idioot", „Gebroe ders Karamazow". Toch gaat het hem financieel slecht Bo vendien lijdt bü aan toevallen. Dit alles maakt hem voor zün tüd oud. verbitterd, wantrouwend en in zich zelf gekeerd. In 1881 overleed hü en werd toen gevierd als Ruslands grootste schrijver. Voor zoover in een paar woorden een ka raktertrek van een geheel schrijversoeuvre te geven is. zouden we zeggen: al zün wer ken vertoonen een buitengewoon verfünde psychologische ontleding ven meestal zleke- lüke en abnormale karakters. Een vaste lün van 's schrüvers denkbeelden over goed en kwaad is zeer moellük te onderteekenen. Duidelijk biykt de invloed van zün ver bluf tusschen soldaten en misdadigers tü- dens zün Siberische ballingschap. Ook op de „Zachtmoedige” waarvan wü gisteravond de meest ideale vertolking kre gen. is bovenstaande karaktertseering van toepassing. v Het gejieele werk is de subtielste gevoels uiting van een man. die waakt bü het lük züner echtgenoote. Hü. oud-offlcer. uit het leger i omdat hü te Jaf' was een duel nemen, en na jaren zwerven een vrekkig- pa^dhuLshouder geworden. Zü. klnd-vrouwtje, vol idealisme in bet huwelük getreden, maar heel spoedig ge botst tegen het gecompliceerde, door haar niet begrepen, verbitterde karakter van den echtgenoot Als na een aantal heftige scènes een ver zoening volgt en de vrouw belooft een „trou we echtgenoote" te zullen zyn. gaat de man verheugd weg om de buitenlandsci.e nes poorten te halen voor de genezing bren gende reis naar Boulogne In dien tüd opent de vrouw het venster en me» een Maria beeld in de armen gedrukt, snringt zü naar beneden, terwijl de dol-gelukkige man daar juist aankomt. In krankzinnige vertwüfeling waakt hü nu bü het stoffelük overschot der dier bare. Afwisselend zich zelf beschuldigend en hAar verheerlükend. snikt hü in fel-aan- doenlüke woorden zün levenstragedie uit. met ziekelüke vasthoudendheid zoekend naar een verklaring van haar onbegrijpelijke daad. Dat is heel in 't kort de Inhoud van het velen bekende boek. Zonder twijfel zouden er gegronde aanmer kingen te maken zyn. zoowel kunst-techni sche, als moraal-theologische Liever echter willen we nog n enkel woord wilden aan de voordrachtkunstenares. We zelden het reeds: de vertolking die zü van dit werk gaf was ’n ideale. Hoe levensgetrouw beeldde zü wisselende stemmingen uit van den krankzinnigen, dan weer nuchter-verstande- lüken echtgenoot. Elk gebaar, elke gelaats expressie was echt Wat was zü groot, toen zü die opperste wanhoop vertolkte, met tril lende lippen, weggetrokken wangen en schokkende schouders. Haar Krankzinnige lach, maar ook de door tranen verstikte stem zullen nog héf! lang in onze ooren naklinken! Een vrouw, did zóó dien-psychologisch in een kunstwerk weet te schouwen, die over een zóó wonderbare zeggingskracht beschikt, is een waarlük gróót kunstenares. een vreugdevolle dag moge zün, een waarop steeds met genoegen zal teruggezien worden. Spr. zeide verder dat van de bevolking, welke 50 pct. van de ingezetenen niemand aanwezig kon zün wegens ilük feest. Spr. beeft echter hen oen? onderhoud gehad waarin ae ver klaarden bereid te zyn aan het feest deel de commissie te De communist De Visser heeft in den Haagschen raad een interpellatie over de werkloosheid gehouden. Hü heeft geweldig afgegeven op de zorg voor de werklleaen in ons land. Zü moeten vol loon hebben, enz. De soc.-dem. wethouder Drees heeft nu in zün antwoord eens uit de officleele gege vens medegedeeld, hoe de toestand in Rus land is Daar krygen de werkloozen die niet naar het platteland als slaven gezonden wor den om daar te werken, de helft van het volle loon Wü geven nog tachtig procent, zeide de heer Drees. Hoe zit dat nu! De communist zat toen in groote verlegen heid. Hü antwoordde echter: Maar gü moet toch aan een proletarischen staat als Rus land niet de eischen stellen, die gesteld mo gen worden aan een kapitalistischen staat als Nederland I Wonderlük bescheid, want als dit zoo is. waarom zouden de werkjoozen dan moeten verlangen naar den proletarischen staat?” Als de „kapitalistische” beter in staat is om te helpen tn den nood?” Afthis de „Nieuwe ITov. Gron Ct.” JDe Vrijheid” voeg» hieraan toe. dat de ambte naar. ole de rechterhand van den heer Drees is mr Boasson. zeil een reis door Rusland gemaaxt h^eft. de Russische taal spreekt en lees- en zich steeds van den in houd der communistische bladen uit den heüllstaat op de hoogte houdt! De wethouder had zün inlichtingen dus wel uit de aller beste bron: gegeven ook het feit, dat mr Boasson (van zün politieke kleur: gematigd vryzlnmg-democraateer door en door ob jectief en volkomen eerlijk man Is. Wat overigens de socialistische wethouder Drees zelf zal gedacht hebben, bü den uit roep, dat van een proletarischen staat uiter aard minder verlangd kan woroen dan van een kapitalistischeu? vermelden 288.555.95. verstrekt^ 149.514 84. in deposito ge stort 104.000.interesten spaargelden 12.392.13. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 575 629.38, waarbü nog vermeld dient te worden dat dit jaar onder uitgaven als buitengewone post mochten worden beschouwd de kosten ver bonden aan het jubilé. waaronder 1000. aan de armen en 1368.65. □e balans gaf aan de volgende cyfers Inhoud der kas op 31 December 1929 17.488.89. uitstaande voorsch. 319 241.01, in deposito geplaatst 5000.en waarde- papieren f 200.waartegen een passief van saldo's spaargelden 310.613.34. Schuldig aan een zusterinstelling 10.000, reserve- kapitaal 19.864.45. winst over 29 1452.11. Aangezien op een desbet rellende vraag van den voorzitter geen der aanwezigen nadere inlichtingen omtrent deze rekening en balans verlangde, werd een en ander dienovereenkomstig vastgesteld. Vervolgens werd door den heer F. C. Jong een jaarverslag uitgebracht, hetwelk met een daverend applaus door de vergadering en een hartelyk dankwoord van den voorzitter werd bekrachtigd De aftredende bestuursleden -J. Ligthart en H. Wit. alsmede het aftredend lid van den raad van toezicht, de heer J. Wit Sr., werden allen met 61 stemmen herbenoemd en namen deze benoeming wederom in dank aan. terwijl de heer Ligthart namens drie herbenoemden het woord van dank aan de vergaderden richtte voor het hernieuwde vertrouwen in hun gesteld. Het salaris van den kassier, den heer C. Jong Jbzn.. bleef ongewijzigd bepaald op 1000 Een besturusvoorstel om den rentestan- daard ongewyzigd te handhaven, te weten: voor spaargeld dagelijks opzegbaar op 3.80, voor een jaar vast op 4.08 en voor voorschot ten op 4.80. werd aanvankeLk bestreden door oen heer Jb. Moras te Slootgaard, die den atstand tusschen 3.60 en 4.80 *vat groot achtte, doch na toelichting geen voorstel tot wüziging wenschee in te dienen, waarong ook dit bestuursvoorstel met algemeen* stemmen werd aangenomen. Een bestuursvoorstel om krachtens artikel 15 der Coöperatie het lidmaatschap van een drietal leden, die vertrokken rijn, te laten vervallen, werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Tot commissieleden, belast mei het onder zoek van de rekening en balans werden aatv- gewezen de heeren P- Broersen te Züde- wind. C. de Boer te 't Veld en P. Weseer Wz. te Slootgaard. Bü de rondvraag werden enkele huis- houdelyke aangelegenheden besproken en enkele inlichtingen verschaft, waarna slui ting volgde. Dinsdagmiddag heeft het polllie-elftal we derom een oefenwedstrijd gespeeld tegen een Alcmaria-combinatie. Het was voor de dienaren Hermandad ongetwijfeld een oefening. De midden-linie heeft zich gedurende dezen wedstrüd van een betere züde laten Zien dan de vorige maal. De aanvallen van de rood-witten waren soms zeer gevaarlijk, maar door slecht schieten gingen verschillende mooie kansen verloren. Ook het tempo was dikwijls veel te lang zaam. Xoor den k.s. competitiewedstrijd op Dinsdag a.s. tegen het Politle-elftal van Utrecht, mag hierop wel even gelet wor den. dan kan o.'1. succes niet uitblüven De uitslag was ditmaal 74 voor Alk- tnana. wel een bewijs, dat de politie-voor- hoede nu beter op dreef was dan de vorlgé

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5