Binnenlandsch Nieuws DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE KADIO-OMROEP EERSTE KAMER Duitsche ^Festspiele** BOEKBESPREKING LUCHTVAART TWEEDE KAMER SOCIAAL LEVEN Conflict in de bouwvakken GIERSLIJST FA ILLISSEMENTEN Nederland en de Internationale Lucht vaartverlichting aan C. W. Wagenaar ernstig ziek spreker Vrijdag 11 uur. MAARTNUMMER 193» verband Hofkes, mej F A Hofmann, J M Hopman, familie D. J. Klink, Looyaard. Eindhoven, w mej. familie der Mr -J voor beloodslng en verlichting op de Schelde- past 358. s. I Vergadering van Donderdag 24 Maart Voorzitter: Mr. J R. H. VAN SCHAIK VERGADERING VAN DONDERDAG N MAART familie schepelingen En toen de baas hij Jokko kwam, riep hjj: .geef hier, jü leeijjk beest, je krijgt je straf, nou reken maar, je bent erg brutaal geweest." Maar Jokko met den hoed in de hand en met opgekrulden staart, zei: „de centen, baas, die krijg je niet, bij mij zijn ae goed bewaard." Jr., A Utrecht De kenner van oud-Utrecht. C. W Wage- naar, die morgen sjjn aeventigsten verjaar dag hoopte te vieren is ernstig ongesteld geworden, zoodot zelfs overbrenging naar een ziekenhuis noodig was. Er is reden tot be zorgdheid. J. van Boeyen. Ameroogen. Rx. Mr. H. v. Wagentngen. Cur. H. L. L. van Hoogen- hnize, Zeist. T. van Limborgh. koopman. Nieuw Lek- keriand. R.c. Mr. J H. van Welaen. Cur. Mr Z. J. de Langen. Dordrecht. M. Rombout. kapper. Rijsoort, gem. Rid derkerk. Re. Mr. Paulus. Cur. Mr. de Kat Angellno. Dordrecht. Defensie Zhs. worden goedgekeurd de begroeting van het Staatsbedrijf der artillerie-inrich tingen, de vestingbegrooting en de begroo- ting van het fonds ter verbetering van de Kustverdediging voor 1930 en het wetsontwerp tot verhooging van de Defenslebegrootlng 1929 (verschillende onderwerpen). VssrdMIll. Mr. W. L, Baran de Vee van Steenwtjk Het rijzend conflict in de bouwvakken in de mijnstreek is nog verscherpt. Nu heeft de R. K. Bouwvakarbeldersbond aan een elftal aannemers in de mijnstreek een ultimatum doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat Maandag as. de ongeveer 300 bouwvak arbeiders bij de Ammonlakfabriek van de staatsmijn „MauritsMaandag a s. het werk zullen neerleggen en dat ook alle andere werken van de bedoelde patroons de volgende week zullen worden stilgelegd, wanneer niet aan de eiseben wordt tegemoet gekomen. van het motorschip „Indrapoera”. 19 Maart van Rotterdam naar Batavia vertrokken: H. Aardema, L. H. van Asperen, eerw. pater dr A. van Asseldonk. A. H. Baer, fam. dr. J P. Bannier. M. H. W. de Beauve. sier Watson, J. ter Beek, familie H. van Beers, familie H. C. Beklnk. W F. van Beu- ntngen. mej. J. C. BUkert f.. P. F. Bischoff, mej. mr. J. H. C. Bitter, familie ir. B. L. Blank, familie P. H. J. van Bockom Maas, A. C. A. Bollmann, L. Bomhof, fam. T. Boonstra, mej. P. T. Boorsma. fam. R. J. H. Bos. J. H. A. Boyce Coombs, familie C. J. Brinkman, familie A Broekhoff, J. Brou wer. familie P. Bruyn, mevrouw wed. W. E. M. de BruynTengbergen van de Does, mej. F. Burlot, familie W. F. J. van der Bijl, me vrouw E. Comes-Hermans en kinderen, mej. Th. J. Comes, familie F. Cornelius, fa milie P. J. Couvée. familie O. C. Dalman, familie ir. J F. Dekker. Hoogeerw. Pater Mag. Gen. W. A. van Dinter. mr. H J. de Dompierre de Chaufepié? familie A Dop- pert, familie ir. J. F. Ebeling, familie L. M. Ehrer burg. mej. H. J. Elenbaas. mevr. wed. J. A. ElenbaasCourt, familie J. P. N Eyn. wachter. familie F. D. Fokkema. W. P. de Fouw. familie K. J. Franciscus. familie F J. Fürrer, familie A. Geenen, jr.. familie J. M. B. Gelink. K. F. Gellnk. Ir. W. F Gramberge, mevrouw O. GsollpointnerHo- flnger, A. W. Guldenaar. F. A Gulde- naar. G. E. H. A. Guldenaar. familie P. A. Guldenaar T. A. Guldenaar, familie A. D. H. Hagedoorn. ir. Franz X von Haller, dr. R. C. von Haller, familie J. van Hamburg, familie A. P. den Hamer, mej. A. G. Ham mink. familie ir. P. L. E. Happé. M. G. H. Harders, familie R Harkes. mevrouw C Harris, mej. E. J. van der Harst, mevrouw W. J. van der HarstTr l issen aar en kin deren, familie L. W. F. de HaseWinkelman. H. A. van Heeaewyck. mevrouw I. Heidfe'dt en kind, familie A. C. F. Heidweiller, C. D. van der Henst, G. Ph. Heyberg. mej. A. H. G. Huis in 't Veld. mej. A. Huysmans, mej. E. J. Huysmens. familie P. L. A. J&ger, J. C. W. PentInk. familie J. Johansson, familie dr. L. G. E. Kalt hoven D. S. Kamil, familie W. J. F. 8. Karsten. H. J. Kelzer, mevrouw G. L. KellerHazel holf Roelfsema en kind, familie G. Klngma, familie D. J. Klink, familie J. Klunder, J. Komkommer Sr., J. ZATERDAG aa MAART HUIZEN Na i uur 1071 M. Ditsl. K.R.Q. uitz. 8.15—9.30 Gramafoonpl. 11.30— ia.00 Godsdienstig halfuurtje ia.15i.og Gramofoonpl. 1.00a.00 T no-con cert a.oo3.15 Kinderuurtje 4.00—4.30 Cue» sus Esperanto 4 305.00 Graniofoon- muziek 5.006.00 Concert. Muziek- eg reemgingen 6.016.15 Lezing Westfalen 6.157.15 Vervolg con- 7 Journalistiek weekover- zingen over Lucht- Plotseling vloog Jokko In den mast, hij lachte de man- schen uit. terwjjl hi), daar boven op den top. telde den behaalden buit. ..Daar zit ie.” riepen de lui op *t dek. „dat beest is toch wei brutaal. .Ja schreeuw maar,” aeide Jokko toen, Jk heb maling aan allemaal,” rapport-Posthuma over de voorlichting, voordat ter zake welken een machtiging van kracht Is, niet te verlengen. Het amendement wordt verworpen met 47 tegen 14 stemmen. De heer DROP maakt bezwaar tegen een u (Jzlging van art. 62 volgens welke uitzonde ringen mogelijk zullen zijn op den eisch van 17 vrije Zondagen per jaar voor arbeiders in koffiehuizen en hotels. De MINISTER zegt dat hij niet alleen aan de musici gedacht heeft. Door het doen weg vallen van deze bepaling zou men velen een ondienst bewijzen. Maar ook dezen wil h(j het niet nog moeilijker maken door een aan tal vrjje Zondagen vast te leggen. Een amendementDrop, dat beoogt aan zijn bezwaren tegemoet te komen en de wij ziging alleen te doen gelden voor toonkunste naars, wordt morgen verder behandeld, De vergadering wordt verdaagd. AntwerpenNoordzee ongeveer gelijk dat van Amsterdam—Noordzee. In geval van storm komen ook op de ri vieren en zelfs in de havens scheepsongeval len van meer of minder emstlgen aard voor. Spr. geeft een lijstje van schepen, die op de Maas en den Rijn zijn gezonken en zelfs in de dokken van Antwerpen. Het MoerdiJkkanaal acht spreker niet noodig. Hij betreurt dat de minister niet ge voelt voo' -ie instelling eener commissie van deskurd u. Te 4^9 wordt de vergadering verdaagd tot De zomer van 1930 belooft uiterst interes sant te worden in Dultschland. Door tal van steden en badplaatsen worden -Festspiele”, feestweken en muziekfeesten aangekondlgd. Van al deze feestelijkheden dienen in dit overzicht in de eerste plaats wel de ver maarde „Featsplele” van Oberammergau te worden vermeld. Sinds 1653. toen de bevolking van deze kleine Beiersche gemeente door een plechtige gelofte van de pest hoopte te woeden be vrijd, vinden deze ..Passiespelen” om de tien jaar plaats. Uit de gansche wereld komen belangstellenden over. Er moge hier wel op worden gewezen, dat de „Passiespelen nog niet, zooals in de pers te beweerd, -uitver kocht” zijn. Evenmin zijn zij door de Ame rikanen „opgekocht”. Er vinden voldoende voorstellingen plaats, om lederen toerist in staat te stelen een daarvan bij te wonen. De reeks van de 33 speeldagen wordt geopend op 11 Mei en eerst op 28 September worden de „Passiespelen” vdör de laatste maal op gevoerd. Een bijzondere treindienst wordt georganiseerd tusschen München en Oberam mergau. Naast de „Passiespelen” zullen wel de niet minder vermaarde ..Festspiele” van Bayreuth, die van 22 Juli tot 21 Augustus duren, de meeste belangstellenden lokken. Voor de eer ste maal sinds 24 jaar wordt hier „Tann- h&user” weer opgevoerd terwijl bovendien ..Parsifal”, ..Tristan” en „Der Ring der Ni- belungen” eveneens op het programma prij ken. Toscanini zal bij deze „Festspiele” voor de eerste maal zijn medewerking verleenen en alle opvoeringen van ..Tannhauser" en ..Tris tan" dirigeeren. De leiding der overige opvoeringen is toe vertrouwd aan Karl Muck. Karl Elmendorf en Siegfried Wagner. werd om. besloten dat het nieuwe en zoo Berlijn kondigt voor de tweede maal bij uitstek internationale gebied der lucht- ..Festspiele” aan. die gehouden zullen wor den van 23 Mei tot 16 Juni, niet voorstel lingen in de verschillende schouwburgen en opera's der stad De ..Festspiele" zullen worden geopend met 'n opvoering van Shakespeare’s „Mldsommer- nachtstraum", in het „Deutsches Theater" en wel onder de regie van Max Reinhardt, wiens 25-jarlg jubileum als directeur van dezen schouwburg bij deze gelegenheid zal worden gevierd. Het Phllharmonlsche Orkest van New York zal twee concerten geven onder leiding van Toscanini Begin Juni vinden zeven concerten plaats, uitsluitend gewijd aan het werk van Beethoven. Drie nachtconcerten zullen wor den gegeven op de binnenplaats van het Ber’.ijnsche Slot. Verdere concerten zullen plaats vinden in de paleizen van Charlotten burg en Potsdam. Onmiddellijk na de Berlljnsche Festspie le'' en wel van 17 tot 22 Juni zullen in de hoofdstad een reeks concerten van kamer muziek worden gegeven onder het motto ..Nieuwe Muziek Berlijn 1930”. Deze concer ten zijn gedacht als voortzetting van de concerten van kamermuziek, die vroeger te Baden-Baden werden gehouden. Overigens wordt op 23 Mei. dus op den eersten dag der „Festspiele" de groote Zomertentoonstelllng „Oud Berlijn" ingehuldigd. München wil zich ook dit jaar niet onbe tuigd laten en kondigt een ganschen „Feest- zomer” aan. die van 20 Juni tot 2 Septem ber zal duren en in wiens middelpunt de op voeringen zullen staan van „Das Totenmal", een „dramattech-chorisch Visioen van Al bert Talhoff. een werk, dat zal zijn gewijd aan de nagedachtenis van de slachtoffers van den wereldoorlog. Men zal hier te doen hebben met een nieu we poging, dans, woord en licht te vereenl- gen tot een harmonisch geheel. De choreo graphic zal worden toevertrouwd aan Mary Wlgman, die met haar zeer vermaarde dans school voor die gelegenheid van Dresden naar München zal verhuizen Op 16 Met wordt hier voorts een concert gegeven door het orkest der Philharmonic van New York, on der leiding van Toscanini Op 17 er IS Mei volgen concerten van een Weensch orkest, onder leiding van Johann Strauss Van 17 tot 20 Juli wordt te München een Beierach Zangersfeest gehouden. In de schouwburgen van de stad vindt een reeks feestelijke voorstellingen plaats, gewijd aan het werk van Wagner en Mozart en ten slotte zal ein de Augustus een „Strauss- en Pfitznerweek" worden gehouden. Richard Strauss zal bij deze gelegenheid zijn „Rosenkavaller” en Prof. Hans Pfitzner zijn opera ..Palestrina” dlrigeeren. Zeer belangwekkend beloven de ..Festeple- le” te worden, die in Mei Sn Juni te Dreg den zullen worden gehouden. Zij beginnen op 7 Mei met een reeks feestvoorstellingen in de vermaarde Opera der stad. Aan deze voor stellingen zal Elisabeth Rethberg van de Metropolitan Opera van New York haar medewerking verleenen. De bekende kunste nares treedt het laatst op 16 Mei in de „Egyptische Helena” van Richard Strauss. Met deze voorstelling wordt tevens de Ri chard Strauss-week ingeluid. Deze duurt tot 24 Mei en wordt onmiddellijk daarop gevolgd door een Mozart-week. die van 27 Mei tot 3 Juni zal duren. Voor de maand Juni wordt de geheel nieuw ingestudeerde JUng der Nlbelungen" aangekondlgd, terwijl in den I schouwburg van de stad een aantal werken van Shakespeare zullen worden opgevoerd. 1 Vermelden wij ten slotte nog. dat het Phll- harmonische Orkest van New York onder leiding van Toscanini op 26 Mei een concert te Dresden zal geven. In Februari j.l. had te Den Haag een ver gadering plaats van hel Nederlandsche Na tionaal Verlichtings-Comité, d l. de Neder- landsche Afdeellhg* van de over de geheels wereld vertakte Commission Internationale de 1' Eclairage. Deze organisatie mag sedert en kele tientallen van jaren beschouwd worden als het internationale wetenschappelijk in stituut. dat zich belast met de studie van erllchtingsvraagstukken op A Boot, smid. Oud-Beierland. R.C. Mr. van Aken.’ Cur. Mr J. W. Burger. Dor drecht. Johannes Stephanus ds Nekfcer, foorage- en aardappelenhandelaar, Willemsoord, gezn. Steenwljkerwold. Rx. Mr. A Mareter. Our. J. A. M. van Oorschot. Bteenwtfk. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 19 Maart: J W Mendels. Zetet: H M Stouthart Jr., Bodegraven: H Lammers. Bodegraven: A W. Weütng. Utrecht: F. Korbach, Utrecht (vernietigd na getteem verzet. in de invloed “3 ver nemen *öf van onze regeering een dergelijk regime voor de Maas is te verwachtent als België voert voor de Schelde. Een geheel nieuwe AntwerpenRtfnvV- bindlng, als door den heer Koster aanbe te len, te niet aannemelijk voor hen, die b:a- nen de grenzen der scheidingsregeling willoi blijven. Instelling van een deskundigencommissie wordt terecht afgewezen. Het is een poli tieke aangelegenheid. De heer VAN DER LANDE (R. K.) wijst er op, dat de Fédération Maritime d Anvers terecht waardeering toont voor onze zorgen monden. De bevaarbaarheid van de Schelde aan dis van de Noordzee aan. Ook het oponthoud bjj de brug van Vlake, dat ongeveer een half uur duurt is slechts gering bjj de belemmeringen die de scheep- vaart te Antwerpen zelf ondervindt. Het ri sico ten opzichte van de assurantie is voor Opgegeven door v. d. Graaaf en Oo. N. V. (Aid. Handelsinformatiea). Uitgesproken: 19 Maart. H. Kettler, manufacturier, MM- wolda (O.) R.C. Mr. J. F. B. 3. Godding. Cur. Mr. E. Post, Winschoten.. (Het op 12 Febr. 1930 uitgesproken faillissement te 12 Maart 1930 vernietigd. J. van Keulen, aannemer, Amersfoort, Kampstraat 74a Rx. Mr. H .van Wagenln- gen. Cur. Mr. Dr. H Tydeman, Amersfoort. J. A Aaftlnk, Utrecht, Otterstraax 155b. Rc. Mr H. v. Wageningen. Cur. Mr. E. C. Simons. Utrecht. ieder gebied, teneinde door samenwerking van alle aan gesloten nationale aideeling»n te geraken tot de grootst mogelijke eflicleney en uniformi teit. Het NederlandbChe Comité telt tot zijn leden de volgende wetenschappelijke man nen: Prof. C. Feldmann. Dr. Ing N. A. Hal- bertsma. Prof. Dr A. D. Fokker. Ir. P. V. Braam v. Vloten G. J. van Thienen, Dr. W. Lulofs. Prof. H. B Dorgelo. Dr. G. Holst, Prof. L. S. Ornstein T. Westerdijk. Op het laatste congres, in 1928 in Amerika gehoudetl door de Internationale Commissie Morgenwijding ia AV.R.O.-Ensemble praatje door Max Tak a.304.00 AansL van het Theater Tuschinsky te A’dam 4-004-30 Modepraatje door Mevr. d« Leeuw-van Rees 4.30—5.00 Sportpraatja door H. Hollander 5.005.30 Gezond- heidshalfuurtjf. Mevr, de Vries-Bruins De Tuberculosebestrijding in de woning 5.30ó.oo Duttsch gevorderuen en con versatie 6.oo—6.ao Knapenorkest „Ex celsior", A’dam 6.ao6.30 J. du Bots l Het Speeltuinwerk 6.307.45 Concert. Stafmuziek van het 5e Rcgt. Infanterie 8.00 V.A.R.A. Toespraak 8.15 V.A.R.A. Orkest concert en tooneeluitz. Na afloop t Persber., gramofoonpl. DA VENTRY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.0511.ao Lezing i.ao— a.ao Orkestconcert 3.50 Concert orkest. Miroslay, viool. F. Chester, voordrachten 5.05 Orgelconcert. R. New 5.35 Kinder uurtje 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 705 /Zang door A. Thursfield, mezzo sopraan 7.20 Lezing 7.40 Lezing 7.50 Concert. Orkest. F. Webster, tenor. H. Brindle, bariton 9.30 Nieuwsber. 9.45 Lezing 10.00 Diversions. Dansorkest en fragment uit sprekende film „The Lova Parade 1 11.00la.ao Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS” 1735 M. 9-30 Orkestconcert ia.50a.ao Gramo- toonmuziek 4.05 Kinderuurtje 4.50 Dansmuziek 5.30 Orkestconcert 9.05 ..Tartufie". Tooncelstuk van Molière. KALUNDBORG 1153 M. 13.05-^ ia.35 Gramofoonmuziek a.ao2.50 IGn- deruurtje a.50—4.50 Concert. Orkest en zanger 7-ao7.45 Kamermuziek. Kwin- tci 8.108.40 Concert. Zangeres 9.15— to.ao Orkestconcert 10.3011.50 Dans muziek. BRUSSEL 5°8-5 M. 5.30 Gramofoon muziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. ZEESEN 1635 M. 6.15i.ao Lezin gen 1.301.50 Gramofoonmuziek 1.50 3.50 Lezingen 3.50—4.50 Concert 4-507.30 Lezingen 7.30 Vroolijke avond uit Keulen. Daarna Berichten en tot 11.50 Dansmuziek. zangvereei over i.7'_ eert 7.15—*7.30 Zicht 7.30—8.00 vaart 8.01—9.05 Orkestconcert 9.05— 9.35 Optreden van een humorist 9-35— 9-45 Nieuwsber. 9-45—10.35 Vervolg concert 10.3511.15 Optreden van humorist 11.15—1 a.oo Gramofoonpl. ^HILVERSUM 1875 M. 10.00—10.15 ia.15a.00 Concert. -• a.oo— 3.30 Film- Komkommer Jr., mevrouw J. C. Kroon—tx Boekhorst en kinderen, familie K. A Krü- ger, familie O. O. Kuhuwael, familie R. Kuiken, mej. B. Kuipers, mej. T. Kuipers, G. J. C. van de Laak, C. Lakerveld, Ir. L. G. LangguUi Bteiéerwald, familie K. R. van De Arbeidswet Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging der arbeidswet 1919. De heer BOON (V. Bzegt, dat de hoofd vraag van dit ontwerp is: hoe lost men las tige kwesties op als die betreffende de petro leumkachels van Jamm? Spr. haalt de ge schiedenis naar voren, die aanleiding is ge weest voor dit wetsontwerp. De regecriiu; moest zich mokkend neerleggen by het arrc>t van den Hoogen Raad, waarbij beslist was. dat de arbeidsinspectie niet bevoegd was de petroleumkachels te verbieden. Nu streeft de minister er niet naar het foutieve arbeidsbe sluit te verbeteren, maar nu wordt de wet in overeenstemming gebracht met dit foutieve besluit. Dit is in strijd met onze staatsrech tere beginselen, ook met de duidelijke woorden van artikel 55 der grondwet. Het staat niet vrij de bevoegdheden, aan de Kroon gegeven over te dragen aan admini stratieve ambtenaren. Waarom wil de regee- ring deze groote bevoegdheid geven aan de arbeidsinspectie? Omdat het bedrijfsleven tegenwoordig zoo gedifferentieerd is en het niet mogelijk zou zijn, algemeene nonnen te stellen. De door den minister gevolgde methode leidt niet tot den rechtstaat, maar tot den ambtenaren-staat. De heer DROP (8. D. A. P.) zegt, dat de houding van zijn fractie tegen over dit wets ontwerp wordt beheerscht door de beteeke- nls, welke zij aan die Arbeidswet toekent, als wet ter bescherming van groepen arbeiders. Te betreuren is. dat nog steeds groote groepen buiten de wet vallen. Bij iedere wij ziging aanvaardt spr. alles wat ter verster king van de wet kan dienen. De heer AALBERSE <R. K.) is van oordeel, dat de Veiligheidswet zelfs een veel verdere delegatie kent dan hier wordt voorgesteld, terwijl nooit in de practljk is gebleken van bezwaren. De Hooge Raad heeft nu alleen uitgemaakt, dat in de Arbeidswet, de bepa ling ontbrak, die noodig was en die de Vei ligheidswet wel kent. Spr. zegt, dat de Veiligheidswet zelfs een veel verdere delegatie kent dan hier wordt voorgesteld, terwijl nooit in de practljk is gebleken van bezwaren. De Hooge Raad heeft nu alleen uitgemaakt dat in de Ar beidswet de bepaling ontbrak, die noodig was en die de Veiligheidswet wel kent. Het gaat nu bij de werkgevers toch niet om een juiste toejiassing van de Grondwet. Zij zagen alleen daarin een sterk argument, dat in de Kamer ingang zou vinden. Hier wordt wel zeer sterk gevoeld het gemis van een behoorlijk gere gelde administratieve rechtspraak. Wat nu het grondwettelijke bezwaar betreft/HBestrijdt spr mr. H. Vos te Leiden en stélt tegen over mr. Vos de autoriteit van prof. Kranen burg. De eerste vraag is niet, hoe de Arbeidswet het gemakkelijkste wordt uitgevoerd, maar hoe de uitvoering het meest doeltreffend zal zijn. De heer SLOTEMAKER DE BRUINE (C.-H.) deelt de grondwettelijke bezwaren niet. Was er behoefte aan delegatie? Spr. zegt: Zonder eenigen twijfel en wijst op de conclusie van den toemnal igen advocaat- generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, in de zaak van de petroleumkachels, waarin mr. Tak zeide, dat de Kroon nimmer alles kan overzien en wel moet delegeeren. De heer KORTENHORST <RK.) zegt, dat niet alle werkgevers in het voorgestelde een gevaar voor hun belangen zien. Uit de prac tljk van 30 jaren zjjn Inderdaad geen be zwaren ontstaan tegen de huidige beroeps instanties. Toch moet men oppassen met steeds een beroep op de practljk te doen. Op deze wijze zou men theoretisch ongeoorloofde toestanden kunnen verdedigen. Spr. steunt het betoog van den heer Aalbcrse tot het instellen van een niet-ambtelijke instantie tusschen den belanghebbende, die in beroep komt en den minister. De heer JOEKES <VX>.) bestrijdt de be zwaren tegen dit ontwerp aan de hand van Thorbecke. De heer BEUMER (AJt.) erkent, dat het een gewaagde onderneming is, de vraag te stellen of dit voorstel met de grondwet in strijd is. Het is een kwestie van fijngevoelig heid. In den regel wordt beantwoording van zulk een vraag door gezaghebbende personen verschillend beantwoord. Wanneer dit zoo is, dan moet men zich bij twijfel onthouden. Flagrante strijd met de grondwet is er hier niet, maar spr. twijfelt en dat is zijn be zwaar. De heer NOLENS (RK.) stelt de kwestie van de rechtszekerheid op den voorgrond. De thans voorgestelde regeling verspert den toe gang tot den burgerlijken rechter en laat de beslissing over aan de administratie. Deze regeling is onvolledig en is feitelijk een sur rogaat van administratieve rechtspraak. Voor zoover het mogelijk is moet de minister dit onvolledige in deze rechtspraak wegne men door instelling van een adviescommissie. MINISTER VERSCHUUR merkt op, dat alleen de heer Boon overwegende bezwaren heeft geopperd. De vraag, die zich hier voor- doet, komt eveneens voor bij andere wetten. De snelle ontwikkeling van het bedrijfsle ven zou op deze manier niet bjj te houden zijn. De normen zouden bijzonder zwaar zjjn en langs den weg van dispensatie zou men een geweldige sfeer van bemoeienis krijgen. We staan hier voor een materieele practljk, die alleen formeele regeling etecht in de wet. Indien het advies van den heer Beumer zou worden opgevolgd en men zich in twijfel zou onthouden, zou men op het gebied der Staatkunde tot algeheele steriliteit vervallen. Wanneer men hier in twijfel staat, prevaleert de eisch van het leven. Waarborgen wenscht men tegen willekeur. De heer Aalberse wees reeds op het bevredi gende van de huidige procedure. Het feit, dat de minister verantwoordelijk is en de rechter niet, heeft groote preventieve beteekenls. Spr. is het eens met de beschouwingen over in schakeling van een instantie. D~ze zal het veiligheidsgevoel bevorderen en moet dit vooral geven voor het geheele bedrijf. Deze gedachtengang voert tot de vraag of de be drijfsorganisatie hier geen oplossing zou bie den. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. De heer DROP (B. D. A»P.) Ucht op art. Vin een amendement toe met de bedoeling de bestaande redactie van den tweeden vol zin van het eerste lid van art. 20 der Ar beidswet te behouden en geen verlengden werkingsduur van vergunningen tot overwerk in spoedeiachende gevallen toe te staan. Bteiéerwald, familie K. van der Lee, A. van Leeuwen, mej. J. Leeuwen. A. A. M. Lemm. familie Ir. Ph. Levert, C. Ligthart, J. E. P. Lindeman, fa milie J. W. Looyaard. mej. J. W c. Looyaard. Th Lovle, familie H Lutgens A. Mallie. J. Mallie, mevrouw G. MallleRyper en kind, familie J. Mansheym. J. C. Marga- dant. familie C. R. Merkus. familie A. L. Meyer, mej. N. Meyneken, iamllie W. H. Moen. mevrouw J. Mos Bakker, E. B. Mul der jr., C. Nolthenlus, J. Okkerse. familie J. Okkerse. mej. P. Okkerse. Ir. H. W. D. Oldemann, familie, J. C. A. Onnen, familie A M van Ouwerkerk. A. Overbeeke, me vrouw L. H. Overduyn, A. Pasveer, familie W. Paulini. A. W. van Pelt, mevrouw A. B. van Pelt Struyk, familie Th. M. Pereira, familie M J C. Piet/rse, mevrouw E B. Preecott en kind. J W. Prlncen. mevrouw M. PrinsDuke!, familie O. Ratsch, familie mr. I. C. de Recht, familie D Relchholdt, L. van Rekum. familie A. F. Rledé, J. Rietdijk, familie C. Risslk. familie E. K Roessel, Q P. J. van Rooden. A. W. Rotte veel, familie J. Sas, familie A. Sassenus. mevrouw F. H. Satoor de Rootas. familie ir. L. V. Schalkwijk, familie W. Schipper, meji B. A. A. Schlegel, mr. H, R. Semmeltnk, N. H Th. de Séra, mevrouw A. J. P. J. Si mons van Bloppoel, mevrouw A. Slee— Horn, familie J. Slob, jhr. J. C. Smte- saert, J. Spangenberg. J. P. D. van Steen bergen. mevrouw H Steiner en kinderen, mevrouw SteynisMansbergen, mej. A. C. M Stokhorst, familie W C. Stoltenhof. fa milie A. W. M. Stücker, mej. A. Stücxer, mevrouw C. M Tang. IderAlferlnk. familie A. E. B. J. Tergast, familie G. Terwogt. H. Thomas. famUie A. Z Tlkoalu, J. C. Ton nen. U. Udema, P. Vertoorn, familie P. C. Verwayen, familie H. Vtnkes. mej. F. G. Vorstman, familie W. de Vries, mr. P H. de Waard, J. C. van Wagtendonk, E. F. Webster, familie G. J. Welberger, A. van der Wiel, familie dr. H. P. Wirth. A. de Wit. familie J. van Woerden, mej. J L. Wijder, J D. van Wijk, familie M J. P. Zoons, familie B. Zuidema, N de Zwart, transport schepelingen der Koninklijke Marine. Bultenlandsche Zaken Aan de orde is de begrooting van Builen- landscl„ Zaken voor 193a. De heer BRIËT (AR) gaat in met bet 10-jarig bestaan van den Volken bond. dat eenigen tijd geleden is herdacht 1 na. wat deze bond beteekent voor de vreed zame verhouding tusschen de verschillende naties. Spr. hoopt, dat de geestdrift voor den Volkenbond zal toenemen en dat de eigen be langen wat meer op den achtergrond zullen worden gehouden. Spr. citeert passages uit een door Ir. Albar- da in 1927 na het uitbreken van de Russische revolutie gehouden congresrede voor de S D AF te Haarlem, toen hij constateerde, dat het daagde in het Oosten, waar de zon van de revolutie was opgegaan. Tegen het doen gelden van zakelijke over wegingen in verband met de verhouding tot Rusland waarschuwt spreker met klem. De Regeering blijve zich principieel tegen elke doordringingsmogelykheid van de Russische communistische propaganda verzetten. Ook Amerika denkt er niet aan, vriendschapsbe trekkingen met Rusland aan te knoopen. De weigering tot toelating van Lolontay te even eens terecht geschied. Gelukkig gelooft in Nederland de groote meerderheid in de kracht van het gebed. Eigen belangen behooren daarvoor te wijken. Dezelfde Kerensky, die in Rusland leiding neemt bij de geloofsvervol gingen. wekte in Engeland arbeiders op tot protest tegen geloofsvervolging. Wat bet opschrift in de Nederlandsche en Fransche taal boven de Nederlandsche in zending op de Antwerpeche tentoonstelling betreft, keurt spr. af dat daar het woord ^Pays-Bas” is gebezigd. Mochten daartegen van offlcieele Belgische zijde bezwaren blijken, dan zou men beter doen zich voortaan van deelneming te ont- bouden. De heer VAN LANSCHOT (R.K.l behan del» de kwestie van het kolenverdrag met Dultschland Voorts vraagt spr. of van de zijde der Re geering publicatie is te verwachten van hei -- economische maatregelef» Van verdere strekking worden genomen. Wat betreft de verhouding Nederland België, komt het spreker voor, dat de besten diging van den huldigen toestand zou lelden tot minder gewenschte gevolgen. Beide vol ken zijn op elkaar aangewezen en er behoort Zoo sjxjedig mogelijk een compromis te wor den gevonden Wat den brief van prof, van Eyslnga be treft» betreurt spr. nog dat het lek aan Bui- tenlandsche Zaken nog steeds niet te gevon den. Dit is beklemmend voor de toekomst, waar juist aan Bultenlandsche Zaken zoo weel vertrouwelijke aangelegenheden moeten worden behandeld. Wat het Moerdijk-kanaal aangaat, in het Verworjien verdrag werd omtrent de breedte «iaarvan in den Franschen tekst het woord trematage gebruikt, dat door den vertaler in dien zin werd uitgelegd, dat drie Rijnaken elkaar zouden moeten kunnen passeeren. Dat was foutief Met het woord trematage werd eenvoudig de voorrang voor dergeiyxe sene- pen bedoeld. nJ. dat ook die schepen elkan der in het kanaal zouden kunnen passeeren, doch volstrekt niet drie naast elkaar. Ten slotte uit spr. het vertrouwen dat met België een Jarenlange overeenkomst zal wor den bereikt De heer KOSTER (Lib.) constateert, dat er sinds de verwerping in 1927 van het Bel gische verdrag veel is geschreven en ook veel misverstand is gewekt inzake de verhou ding Nederland—België. Spreker meent, dat thans verheldering van inzicht begint te ko men. Nu België definitief heeft besloten tot den aanleg van de kanaal verbinding Luik - Antwerpen, gelooft spreker, dat het gemak kelijker zal zijn om aan de wenschen van beide landen tegemoet te treden. Een punt, dat spreker ter sprake brengt, te de consulaire dienst. De be taande rege ling LAteet meer van onzen tijd. De ambtelijke voorlichting van economi sche aangelegenheden is evenzeer voor ver betering vatbaar. Spr. dringt op spoedige publicatie van het rapport— Posthuma aan. De heer DE SAVORNIN LOHMAN zal thans geen principieele politiek voeren. Wij mogen aannemen, dat regeering en Kamer beide een oplossing van de hangende kwestie verlangen. Maar heerscht er bij de regeering dan auto-homogeniteit ten dezen? Het overleg tusschen regeering en parle ment ten dezen behoeft intusschen verbete ring. Spr. acht het een feit, dat de regeering aan de Rijnvaartcommissie toezeggingen heeft gedaan ten opzichte van de tusschcn- wateren, doch de Rijnvaartcommissie heeft daarmede niets te maken. Volstrekte afwij- - zing van mededeeiingen daarover ware beter geweest. Spr. houdt daarna beschouwingen over de AntwerpenRijnverbindingskwestie. Uit den brief van prof, van Eyslnga blijkt dat wij met een samenstel van verbeteringen en veranderingen te maken hebben Nog wjjst spr. op een in België door kolo nel Fontaine verdedigd plan om de haven van Antwerpen naar voren te brengen en de verbinding LuikMaastricht uit te schakelen door een kanaal via het Bosscheveld. Dat zouden wij dan kunnen krijgen als prijs voor het toestaan van het MoerdiJkkanaal, verband waarmee spr. er op wijst, dat heer Fontaine te Brussel grooten 1 heeft op de regeering. Spr. zou gaarne Uitgeverij „Forebotte”, Voorhoat De gewoonte getrouw geeft .Boeken schouw" naast een groot aantal beoordee- lingen van nieuw uitgekomen werken in elke aflevering een korte bespreking van een of anderen op den voorgrond tredend schrij ver. Pater v. Heugten bespreekt Léo Gau- bert. die door zijn nieuwen roman .L'Heure d’allumer les Lampes” de aandacht tot zich trekt. „Hef te het uur om het licht aan te steken. Het groote. het essentleele probleem der menschheld is het probleem der wijze en dwaze maagden; waar is in den dutste ren nacht de Bruidegom, waar is Jezus Christus?" J. M. J. Heynen geeft zijn oordeel over den Franschen schrijver Francofs Mauriac. Hoewel zich als katholiek auteur aandie nend. meent Heynen in Mauriac een men taliteit te ontdekken, die hem ongeschikt maakt voor katholiek romanschrijver. Door talrijke aanhalingen uit verschillende wer ken van den schrijver staaft Heynen rijn bewering. P. W. Assmann vestigt de aandacht op den Engelschen bekeerling Alfred Noyes, die als romanschrijver en essayist reeds een bij zondere reputatie had Zyn laatste werk, het eerste dat hij na zijn overgang tot het Katholicisme publiceerde „The Opalescent Parrot” wordt door Assmann zeer gunstig beoordeeld. Een eeresaluut brengt F. A. Brunklsus aan Fr. v. Eeden op zijn 70sten verjaardag. „Nu koepelt boven Walden de regenboog, waarin al de kleuren van Van Eeden's zoo rijk ge schakeerde leven in schoone orde zijn tezaam gebracht." Phemia Molkenboer stelt de groote ver diensten van Albertine Steenhoff—Smulders in het lichte Een beschouwing over den Russischen schrijver Dmitri Merejkowskl door J. Henk- ton te mede zeer lesenswaardig. vaartverlichting in studie genomen zou wor den. welke studie in het bijzonder opgedra gen werd aan een met dit doel nieuw be noemde sub-commissie.. Reeds dadelijk na haar eerste vergadering zocht deze groep aansluiting met geïnteresseerde Eurojieesche partijen, waarvan het gevolg was dat tijdens de groote Londensche luchtVaarttenioonstel- llng in Juli 1929 onder auspiciën van het Britsche Nationale Comité en de British Engineering Standards Association een ver gadering plaats vond van een aantal uit ver schillende landen te Londen aanwezige ge ïnteresseerden uit luchtvaartkringen Daarbij bleek, hoe groot de belangstelling voor dit onderwerp was en men legde de basis voor een samenwerking via de International Air Traffic Association (die kort daarop een be langrijk congres te Den Haag hield) met de diverse regeerlngen, die voor wat de lucht vaart in het algemeen betreft, vereenlgd zijn in de Commission Internationale de Navi gation Aérlenne. Opgesteld werd een voor- looplg werkprogramma, dat nader in groote lijnen werd overgenomen door de Amerika nen. Sedert dien is als het ware een vloedgolf van belangstelling voor de mogelijkheden van nachtluchtvaart over geheel Europa ge gaan en werd het op iniatief van Nederland sche slide al spoedig door een aantal belang hebbenden noodig geoordeeld, het omvang rijke gebied der verlichting ten dienste van de luchtvaart nader aan een diepgaande be spreking te onderwerpen, om daardoor te voorkomen, dat de verschillende betrokken landen op eigen wijze de verlichting voor de luchtvaart zouden inrichten, waardoor de internationale uniformiteit, die zoo dringend noodig is, geheel verloren zou gaan. De bovenbedoelde besprekingen zullen dan thans op 28 29 en 30 April as te Berllin platas hebben en uit de voorbereidingen van dit groote Internationale Luchtvaart Ver- llchtlngs Congres is wel zéér duidelijk geble ken. van welk een groot belang een en ander geacht wordt. Het Nederlandse!) Nationaal Verlichtings Comité heeft in zijn in den aanvang van deze mededeeiingen genoemde vergadering eveneens het Berlljnsche Congres besproken en is tot de conclusie gekomen, dat Neder land een niet te onderschatten belang bij de luchtvaart heeft en In zekeren zin zelfs ver plicht is ook op verlichtingsgebied ten dien ste daarvan, alles te doen'wat mogelijk is om zijn plaats in de luchtvaartwereld te handhaven en te versterken. Staande de vergadering werd daarom be sloten, uit het N N. V C een Sub-Commis- sle voor Luchtvaart-Verllchtlng te benoe men en die aan te vullen met een aantal technici uit de practische luchtvaart en met vertegenwoordigers van groepen, die ten nauwste belang hebben bij de nachtlucht vaart. Zoo zijn de Ministers van Waterstaat en Defensie, de Gemeenten Amsterdam en Rotterdam en de Kon. Luchtvaart Maat schappij uitgenoodigd voor dit doel ieder een vertegenwoordiger aan te willen wijzen. Verder hebben zitting: Ir P. van Braam van Vloten. Voorzitter R J Castendijk, Secre taris en Dr. Ing. N A. Halbertsma. die Al gemeen Secretaris van het N. N. V. C. is Het Secretariaat van de Nederlandsche Sub-Commissie is gevestigd te Poirterslaan 8, telefoon 2465. Verwacht mag worden dat de sub-commls- sle in het algemeen belang van Nederland zal werken, waarvoor trouwens een hechte wetenschappelijke en internationale boste aanwezig is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10