W IJ N E N Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Laatste Nieuws v.h. JAN DE VRIES VRIESIA” elck wat wils DE KRANT INGEZONDEN I PROVINCIAAL NIEUWS Briand’s vertrek naar Parijs B OEKBESPREKING o 2 zwaar- en 11 lichtgewonden 'GEMENGD NIEUWS Een parmantig kereltje MARKTNIEUWS Weer een boerderijbrand l 2% l De kwestie tusschen bouwpatroons en bouwvak arbeiders in de mijnstreek De Londensche Vlootconferentie VlêR KNlt Lugubere ontdekking in een varkenshok ALKMAAR Telefoon 324 Samos. Port a Port. Bergerac, Bloedlijnen, Spaansche wijn. Kinawijn. Malaga, Sint Julien, Sint Estèphe, Muscaat Frontignon enz. Zeer billijke prijzen N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt Botsing tusschen autobus en kolentrein a WAARLAND Civiele ongehoorzaamheid KROMMENIE Weinig perspectieven te Londen hü al VRIJDAG 21 MAART VRIJDAG *1 MAART WERELDREIZIGERS die 168 gaarne eenige Rubber Douglas Fairbanks speelde door ELEANOR SMITH J (Red.) n 173 524 nieuwe Reen LU 'heeft u gedaan WAT 1K ÖEZEGD Te Nootdorp is in een varkenshok in een weiland het lijk gevonden van zekeren K., een krankzinnige, die ongeveer dne weken geleden uit het St. Joris-Gasthuis te Delft was ontsnapt. Het lijk is naar Delft vervoerd. Natuurlijk moest ze hem precies vertellen, wat er allemaal in haar was omgegaan. Tom C. WIJDENES. Leider der Automobiel Epedltie. 165 •60% Venee Roereen 387 348 88 396 164 160 5% 4H 5)4% 61 144 128 •91% 150 165% 32% 29*/, 76 170 27% 27% 333 138 '01% 144 441 38 385 160 19% 24% 233»/, 24% 80% 61% 382% 346 38% 396 57* 101»/, 102*/,, 101*/,. 101’/.. 96% 236% 56% 24% 81 0 138’/, 135 100% 62’/, •09% 55 98% 76 6»/„ rabak Dell Batavia Aid» Dell Dosikust I.IIU..I lenembab Maxwell Banken Koloniale Bank Indlscne Bank Oen Hanael Mij Rebber a dam Rubber Bandar ueti Batavia Rub ftott Tananoeil Seroadjad. SiiaU V i C O. Allied tntercontln Rubber 9.70 34.70 12.12. 2.49 59.45 48.20 13.— 31.25 66.65 66.90 66.70 7.30 35.10 27. - 144 138 »2 BIJ afname ineens van ’n anker of "n half anker, belangrijke extra korting Suiker H V A Foerworedjc Vorstenlanden Actions idem industrieën Mare Unie Caive Delft A.R Kunstzijde Van Berkels Pat Nieuwe Philips 321 134% 95»/, 140 431 Mijnbouw melon Mijnbouw Alg Exploratie- daalder moet ih mijn spaarpot, totdat er ge noeg bij elkaar is." x ..Maar als ik er nu eens een gulden bij doe. kunt ge dan de schoenen koopen?" „O ja!" glunderde het kereltje. En met een stralend gezicht en een zilveren gulden liep naar zijn moeder. En zij verliet de kamer. HIJ liep haar vlug achterna. „Ik ga meteen met je mee. Maar wat heb je in ’s hemelsnaam uitgevoerd?" „Ik heb den kelder schoongemaakt: za» ïr vreeselijk uit en daar ik den heelen middag op visite ben geweest, moest ik het vanavond wel doen!" „Ja. dat is too." antwoordde hij, maar half begrijpend. Toen ze in bed lagen, vertelde hij haar de nieuwste onthullingen in de Marlow-zaak. maar Ruth hoorde het niet; te was in slaap gevallen. Toen Tom den volgenden avond weer ach ter zijn krant zat. bemerkte hij iets vreemds in de kamer. Hij miste de bekende relulden van anders, als het klikken van Mary’s brei naalden en het gerammel van vaatwerk in de keuken. Hij riep haar, maar kreeg geen antwoord. HIJ dacht, dat ze even bij een van de buren zou zijn en las verder. Toen hij om half twaalf zijn krant uit had, stor.J Mary voor hem. Stof zat in haar haren, er. zij droeg een lange, grijze jas over ^ar japon: een bezem hield zó in de hand. „Wel te rusten. Tom. Ik ga naar bed. want ik ben erg moe. Jij komt zeker ook gauw?” «taauieeningen Nederland Nederland Neden Nederl Ongeveer 20 Varkens kwamen in de vlam men om. Het woonhuis kon behouden blijven. Verzekering dekt de schade. Indestr Buitenlang Anaconda 3ert Ftsk Separator 'Zweedsche Lucifers Voor den inhoud van dexe rubriek «telt d» Redactie rich niet aanxprakelijk Vergadering „Werkmanskracbl” In een gehouden buitengewone ledenvergadering van de Verbrulks-Coöperatle ..Werkmanskracht' alhier, kwam in behandeling bet bestuurs voorstel om aan te koopen twee panden en wel één in de gemeente Assendelft en één in de gemeente Wormerveer, tot het stichten van twee filialen. Besloten werd voor ge noemden aankoop een bedrag van 30.000 be schikbaar te stellen en op de te koopen pan den een hypotheek te nemen van 20.000. 366 34 384»/, 160% 19»/, 25»/„ 146»/, 3’/, 142 301 spoorwegen jmon Pacific vaoasn Jtuc Mu» t>'. r-aw Kansas City South brit Railr Bijdragen v. d. Geschiedenis van het Bisdom Haarlem. Dl. 47. 2e aflevering. St. Jacobs. Godshuis Haarlem. •01»/, •02*/,. 101*/,, IOI*/„ Verfraaiing De Badhuislaan in deze ge meente wordt steeds meer verfraaid. Van gemeentewege worden in het gedeelte van Hoofdstraat tot de brug Jonge boomen ge plant. Hierdoor wordt het aanzien van deze straat niet onbelangrijk verhoogd. JA - OOKTêR. I* Heb PARIJS, 21 Maart De meeste Fransche bladen meenen in Briand’s terugkeer naar Parijs reeds een teeken te zien, dat de Vloot conferentie practisch is afgeloopen. Alleen Sauerweln schrijft in de ..Matin", dat de Fransche regeering geen afbreken der be sprekingen te Londen wenscht. Het is geen geheim, dat Brland naar Parijs is terugge keerd. in verband met de besprekingen over de bultenlandsche politiek in de Kamer. Dit heeft hij ook .voor zijn vertrek uit Londen aan MacDonald medegedeeld. Pertlnax verlangt in de „Echo de Paris" dat Briand en Tardieu niet te spoedig naar Londen terug zullen keeren. Zij zullen daar slechts tijd valiezen en de door hen te be hartigen zaak nadeel berokkenen. Op grond van de door hen opgedane ervaring, mogen zij aldus Pertlnax niet te veel waarde hechten aan de woorden uit MacDonald s mond. Voor MacDonald 13 de kleine techni sche Fransche delegatie te Londen voldoende terwijl hi; haar in zijn armen nam: ^leve ling wat is er toch gebeur? Er is iets niet WEERT.EN, 21 Maart. Zooals men weet, heeft Maandag een conferentie plaats ge had tuschen een commissie uit den R. K. Bond van Bouwpatroons en de organisaties van bouwvakarbeiders in de Mijnstreek. Gisteravond vergaderde de R. K. Bond van Bouwpatroons. Verworpen werden, zoo wel het voorstel tot het verleenen van drie dagen vacantle met behoud van loon, als het voorstel tot het geven van een vergoeding bij regenweer. Geen der patroonsorganisaties heeft nu de wenschen der vakorganisaties Ingewilligd, zoodat de strijd, die reeds aangékondigd was tegen den Ned. Aannemersbond. thans ook tegen de andere organisaties zal worden ge voerd. WARSCHAU. 21 Maart Gisterenmiddag is bij Lodz een autobus, waarin gezeten wa ren twaalf hooge Poolsche stafofticleren. waaronder eentge oversten, tegen de gesloten afsluttboomen van een spoorwegovergang ge reden. Door de snelheid van den auto reed deze door de afslultboomen heen en kwam in botsing met een juist passeerenden kolen trein. De autobus sloeg eentge malen over den kop en stortte van den hier ter plaa’fe vrij lagen spoordijk. Het spoorwegpersoneel wist de Inzittenden te bevrijden. Een overste en de chauffeur van de autobus wtTTho zwaar gewond, terwijl.de andere officieren e» won der boven wonder met lichte Irwetsurcn af kwamen. LONDEN, 21 Maart. Uit Ahmedabad wordt gemeld, dat men een voorstel ver wacht van het bestuur van net oud-Indisch Congres, om de actie van civiele ongehoor zaamheid in geheel Indië in te zetten, door het aanmaken van onwettig zóut op 6 April as.. wanneer Qandhl zijn actie aanvangt te Jalalpu. I haar pijnlijken voet wreef, zegende zij de verraderlijke ladder. Al haar pogingen hadden haar tot nu toe tever- gcefsch geschenen, want Tom had er hee’.e- maa Inlet zoo op gereageerd, als ze gedacht had; hij scheen het niet zoo erg te vinden met zijn krant alleen gelaten te worden, en wat erger was er bleef nu niet één kamer in het huis meer over, die ze kon schoonmaken! alles wes brandschoon! „Ik vind, dat je er wel eens een dagje uit mag, na al dat harde werken.” zei Tom. „Zoodrs Je voet beter is, gaan we een reisje niaken een lange week-end aan zee.” En zacht voegde hij er hij: „Twee heele dagen voor ons zelf, Ruth, de zee en het maanlicht!” dat artikelen zou dat hij zelfs niet bij hem handwerkje. Terwijl ze Tardiew. Briand, Grand! en Mac Donald. LONDEN, 21 Maart Het werk ter vloot conferentie wordt nog steeds opgehouden, omdat tot dusver geen geschikte middelen konden worden gevonden voor de oplossing van de moeilijkheden tusschen Frankrijk en Italië. Er is nog geen datum vastgesteld voor den terugkeer van den Franschen Pre mier Tardieu naar Londen, die. naar alge meen verwacht wordt, zijn werk ter confe rentie Zondag zou hervatten met een bespre king met Mac Donald of De Chequers. Voordat Briand naar Parijs vertrok, heeft hij den Premier verzekerd, dat hij naar Lon den zou terugkeeren, wanneer zUn tegen woordigheid nuttig zou kunnen zfjn. Het besprokene tusschen Mac Donald en Tardieu op Zondag jj en met Briand op Woensdagavond werd persoonlijk ter kennis gebracht van den Itallaanschen gedelegeer de Grandl door den Eersten Minister tijdens een onderhoud in het Lagerhuis. Mac Donald verzekerde hem, dat geen po ging werd gedaan, eenige pressie uit te oefe nen op Frankrijk of Italië, om eenlg bepaald voorstel te aanvaarden, om over het doode punt heen te komen. In het Lagerhuis werd Mac Donald giste ren gevraagd, de verzekering te geven, dat de regeering geen enkele verplichting op zich zou nemen, inzake sancties of een blokkade in de Middellandsche Zee. uitgaande boven de verplichtingen, voorteprultend uit het pact van den Volkenbond. Mac Donald verklaarde, dat een dergelijk voorstel noch is voorgelegd, noch besproken is. AMSTERDAM 21 Maart De aardappel prijzen waren neden onveranderd. Geen aanvoei NOORDSCHARWOUDE. 20 Maart 1930 11400 kilo Uien: Grove uien t 1.70—2.10. Uien f 1.40—140, Drielingen f 1.101.40: 1800 kilo Peen f 1.60; 100 kilo Kroten f 0.80 —040; 161.400 kilo Ronde kool i 5.70-12 20; 48400 kilt Gele Kool f 730—10. 348.600 kilo Deensche Witte Kool 1 1.403.601 BROEK OP LANOEltolJK. 21 Maart Langend ijker Groenteveiling 98000 roode kool 8.30—11.90, 120.000 gele koel 5— 940, 135000 Deensche kool 2.10—3, Drielin- Prolongatie Parijs Brussel zuiden New- Vork «cable Beriün zuneb rtome - Maand Oslo Slocknolm Konennagen ’raag Veenen Warschau Wij willen bovenstaande plaatsruimte verleenen. Nadat wij de relspapleren van bet echt- paar Wijdenes hebben ingezien, gelooven wij D ook, dat onze Enkhuizer correspondent, voor gelicht door de plaatselijke autoriteiten, wel wat te streng geweest is. Zonder ons over de waarde van een derge- HJke wereldreis uit te laten, moet hier ge constateerd worden, dat bedoelde expeditie werkelijk al die landen bezocht hebben en zich dus met recht „wereldreizigers" noemen. Dat zij een soort uniform dragen en de functionarissen in de expeditie zich met mllitalr-kllnkenden titel laten aanspreken is hun zaak. Scheepvaart HOU Amerika Lijn li« Gem Eigeno Kon Nea Stoomb Scneepvaa rt Unie Marine comm. Manne prei Jaarvergadering R. K Volksbond Woensdagavond hield de R. K. Volksbond zijr Jaarvergadering in het R K. Vereeni- gingsgebouw alhier. De voorzitter de heer N. van Luit heette de aanwezigen van harte welkom en sprak zijn groote voldoening uit Over de bijzondere goede opkomst. In zijn openingswoord wierp spr een terug blik in het afgeloopen jaar en Het de ge beurtenissen vin dat. loor den Volksbond zoo belangrijke jaar. de revue passeeren. Om vonden in dat jaar plaats de Elfsteden-verga- deringen welke zoo schitterend zijn geslaagd en waarvoor een zoo groote belangstelling bestond, dat meerdere zalene dan waarop was gerekend, gehuurd moesten worden. Over den uitslag der gehouden verkiezingen, in het bijzonder, die in het Zuiden, kunnen wij even eens zeer tevreden zijn. Ook mag een zelfde tevredenheid worden geconstateerd ten op- zlchte van onze aideeling. Inziende dat een contributieverhooging niet kon ultblljven. hebben de aanwezige leden op de laatst ge houden vergadering hiertoe besloten en de niet aanwezige leden hebben spontaan deze verhooging aanvaard. V<x>rts werd de vergadering medegedeeld dat door het in het leven roepen van een Bestuursraad 2 personen aan het huidige bestuur dienen toegevoegd te worden. Het bestuur zal dan bestaan uit 9 personen, waar in alle vakvereeniglnger. dan zijn vertegen woordigd Door de Bouwvakarbeiders werd als eandidaat gesteld de heer P. Huljsman door de Meubelmakers de heer P. Groot Belden heeren werden gekozen verklaard en namen hunne benoeming aan. Vervolgens had plaats de bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van de heeren N. van Luit. K. Molenaar. Jb. Palmboom en Jb. van Rosmalen Bij acclamatie werd dit bestuur herkozen en de heer N. van Lult wederom tot voorzitter benoemd De voorzitter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en gaf daarna den secretaris, den heer S. Vrouwe, gelegenheid zijn jaarverslag uit te brengen Wij stippen hieruit aan dat alle onderafdee- lingen van den R K Volksbond in het af geloopen jaar gunstige resultaten hebben be reikt. Voorts werd medegedeeld dat de aan staande Gewestelijke Encycliekmeeting te Uitgeest zal worden gehouden. Het zeer uit gebeelde Jaarverslag liet aan duidelijkheid nie> te wenschen over en werd om zijn keu rige verzorging luid beapplaudisseerd. De pen ningmeester. de heer F. Groep gaf een over zicht van den financieelen toestand en bracht allereerst een woord van dank aan de ver schillende vereenlglngen die voortaan een hoogere zaalhuur wenschen te betalen. Daar na werd een keurig gespecificeerd overzicht gegeven waaruit bleek dat de ontvangsten in totaal hebben bedragen f 1544 08 en die der uitgaven f 14 TO 34 S een batig saido aizoo van f 64.7314. De kascommissie sprak bij monde van den heer Berkhout en deelde de vergadering medé, dat boeken en bescheioen punctueel ir orde waren waarna de voorzit ter Secretaris en Penningmeester een woord van dank bracht voor hun gehouden beheer Daanui werd de Begroeting van ontvang sten en uitgaven aangeboden. Aan belde zij den vinden we een bedrag van f 1280. terwijl de post onvoorziene uitgaven f 46.90 bedraagt De heer Jb. Molenaar vroeg of het op een misverstand kan berusten dat de jaarlijksche subsidie van de tooneelvereeniging ,JSt. Bo- nifacius' niet op de oegrooting voorkomt. De penningmeester antwoorde hierop, dat geen enkele subsidie op de begrooting staat aan gegeven. Om den financieelen toestand van den Volksbond te verbeteren is men op een gehouden gecombineerde bestuursvergadering overeengekomen die z.g sleur-subsidies te sohrapptn Wanneer iets gedaan moet wor den, b.v. op propagandistisch gebied en de wenschelijkheid hiervan is gebleken, dan zal indien noodlg hiervoor geld beschikbaar zijn De begrooting werd hierna goedgekeurd en men ging over tot net benoemen vafi een afgevaardigde naar den Centralen .Raad - Den heer K. Molenaar had te kennen ge geven hiervoor te bedanken en het plaats vervangend lid de heer S. Vrouwe werd ge kozen. Als plaatsvervangend lid zag de heer G. Boon zich benoemd. De heer K. Molenaar werd voor zijn steeds uitgeoreide verslagen van «ie Centrale Raadsvergaderingen, die om duidelijkheid steeds werden geprezen, een woord van dank gebracht. Aan de rondvraag gekomen werd door en kele leden hiervan gebruik gemaakt o.a. door den heet P Groot welke eenige inUchtingen vroeg In verband met net te vormen comité voor het verzamelen van gelden voor het te bouwen sanatorium van „Herwonnen Levens kracht Medegedeeld werd, dat nog 2 leden aan dit comité ontbreken, doch dat het comité, dat zal bestaan uit 9 personen spoedig voltallig zal zijn. Na nog enkele besprekingen nam de voorzittei het woord waarin hij allen dank bracht voor hetgeen zij in het welzijn van den Volksbond hebben gedaan en hoopte op verderen steun, bovenal vergaderingbezoek. te mogen rekenen Deze geanimeerde Jaarver gadering werd hierna op de gebruikelijke wijze gesloten LONDEN, 21 Maart Volgens den diplo- matieken medewerker van de ..Daily Tele graph" bestaat in bepaalde kringen der Amerlkaansche delegatie de neiging, óm de Vlootconferentie nog zoo goed en zoo kwaad als mogelijk is, te redden door een compro mis over korten termijn. Algemeen is mer er in Amerlkaansche kringen van overtugd dat een overeenkomst, die vijf jaar van kracht blijft of een overeenkomst tusschen de vijf mogendheden, zoo goed als uitgeslo ten is. In plaats hiervan zou zijn voorgesteld dat de tijdens de besprekingen tusschen Hoo ver en MacDonald voor de komende twee jaren vastgestelde cijfers voor Groot-Brlt- tannië en de Vereenigde Staten Inderdaad voor de komende twee jaar geldig zullen blii- ven. onverschillig hoeveel ton Frankrijk in dien tijd zal doen bijbouwen. 1919 1918 1918 1917 4H N.lnd. 1928 P Het Hjk van een ontvluchten krankzinnige gevonden hij zich rijkelijk van alles bediende, „hoe die mevrouw Marlow iedereen weet beet te nemen. Als Ik de advocaat van de tegen partij wasen hij zette, al etend, zijn meenlng over de zaak uiteen. Ruth luisterde niet naar zijn relaas. „Wat is er kindje? Ste. Jij er heelemaal geen belang in?" Zij had wel uit willen roepen: .Neer' heelemaal niet! Waar ik belang in stel, dat is in jou! En die mevrouw Mar low kan me niets schelen!” Zij beheerschte zich echter en antwoordde: „Natuurlijk smaakt het eten je?" „Nou en of! Je hebt nog nooit zoo lekker gekookt als vandaag!" zei hij. terwijl hij haar liefkoozend over de wang streek. Toen zij de tafel afruimde, zag zij h^m weer verlangend naar de krant kijken, maar hij vroeg haar, of hij misschien helpen kon. „Neen hoor, ik kan het alleen wel af!” „Heusch?" ,Ja, werkelijk.” Na eenige aarzeling nam hij zijn krant en ging weer in xijn armstoel zitten lezen. Hoe anders waren de avonden geweest, toen ze pas getrouwd warenToen bistond z ij alleen voor hem. en brachten ze steeds de avonden gezamenlijk door. Zi) had moeite haar tranen te bedwingen. Den veleenden avond was het de zolder, die een flinke beurt moeet hebben. Toen Tom thuis kwam, met de krant in zijn hand, en hy haar boven zoo druk aan bet werk vond.' vroeg hy een beetje ge ërgerd: „Is dat nu allemaal noodlg?” ..N o o d 1 g?” vroeg ze op strengen toon. „Natuurlijk. JIJ vindt misschien al die stof en dat vuil niet zoo erg, maar ik wil ons huls keurig houden!” „Ja. je hebt geiiile.” zei ,.y. Toen vervolgde hij: ..En was je weer den heelen middag on visite?" „O neen, ik ben met Pam naar «ie bios coop geweest, verrukkelijk!" Tom gin» naar beneden en verdiepte zich in zyn feuilleton. „Wat w*s er toch met Ruth?” Den derden avond was zij zóó .druk bezig met strijken, dat zij zijn aanwezigheid heele. maal niet opgemerkt scheen te hebben. De krant scheen haar aantrekkingskracht verloren te hebben. Hoe kon een man ook rustig zitten lezen als zyn vrouw den heelen avond werkt en slooft? Hy dacht na over de bittere teleurstelling die hij in het huwelijk ondervonden had. Hoe kor toch het lieve, aardige meisje, dat hy nog zoo kort geleden getrouwd had, zóó veranderd zijn in een huissloof, die al leen maar scheen te gevoelen voor vegen en stoffen en poetsen? Teen herinnerde hij zich, dat ze hem ver teld had. dat ze met een vriendin naar de bioscoop was geweest. Dót was het dus: hijzelf interesseerde haar niet. Zij zocht haar genoegen bij an deren. of in het huiswerk. En dat, na zulke heelijke wittebroodsweken. Dien avond ging Tom het eerst naar bed; hij wachtte niet op Ruth en snurkte reeds, toen zij op de slaapkamer kwam. Zoo ging een week voorbij. Tom volgde de maar hy was er lang niet als eerst. Hy voelde zich Petroleum Dorische Petr. Oanoee Kon Olie periak peudawa Continental OD In deze tweede aflevering der documen taire Geschiedenis van het Bisdom Haar lem, behandelt de bekende historicus dr. A. H. L. Hensen in tweede Instantie den levensloop van Vincent Stalpart van der Wielen. L. J. Rogier beschrijft de lotgevallen van het sinds eenige jaren bij Rotteadam inge- H.fde Delfshaven, en geeft in een afzonder, lijk artikel een schets van de gevolgen der Reformatie in dezelfde plaats. H. N. P. J. Berkhout publiceert een ar tikel met Interessante bijzonderheden over de parochie Nibblxwoud en de bijkerken te Benningbroek en Hauwert. De lotgeval en van het St. Elisabthen Convent-Weeshuis der stede Grootebrock worden In een ver volgartikel beschreven door P. Noorde- loos. Tot de artikelen van gerlngen omvang, hoewel daarom niet mlndër tn’.eressant, be boeren voorts: Een nalezi.ig op het artikel „Rond het sterfbed van Pater Augustinus van Teyllngen", door dr. A. H. L. Hensen: Geloofsijver in de Schermeer, door mr. J. Belonje; Het Retoryka Gilde te Kapelle, door J. M. P. A. Wils; De Catechismus vai Overberg, door J. Kleintjes, 8.J.; Een Kerk- huys te Egmonden, door H. N. P. J. Berk hout: Een Verzoek van Mgr. Orooff, en een Schrijven van Mgr. Nleuwindt, door J. Kieintjins S. J„ Het nummer sluit met *en uittreksel met fasclmile uit een Cartu’arium uit de 15e Eeuw van de Abdij van Egmond. vergezeld van een Inleidend woord van de hand van N. J. M. Dresch. Met veel belangstelling heb ik in uw blad van Dinsdag j.l. een stukje gelezen betreffen de „Wereldreizigersonder „Enkhuizen”. Den isten Detneber 1922 zyn wij uit Neder land vertrokken en hier 22 October 1929 weder gearriveerd. Gedurende de 1 jaren van omzwervingen hebben wij de interesse getrokken van dui zenden autoriteiten, alsmede van de interna tionale. maar vooral ook Van de Nedel. pers, die altijd met veel lof en eerbied over onze afgelegde reis schreef. Dit stukje komt mij dan ook, vanzelfspre kend. een weinig onbegrijpelijk voor. Ik heep aan ook, dat H. H. Autoriteiten met meer interesse onze Relscontróle zullen bezichtigen, dan het in Enkhuizen hét geval was. U dankend voor de plaatsruimte teeken ik DONOEN, 21 Maart. Vanmorgen om 12 uur brak brand uit in de nieuw gebouwde kapitale boerdery -JCimenal". De stal en schuur met voorraad brandden geheel uit. gooide de krant in een hoek en beloofde, hy alleen maar de koppen boven de lezen en kleine berichtjes en die niet zou Inkyken, als ze zat met een brei- of ander Marlow-zaak, maar zoo 1 n, bitter gestemd. Waarom moest hif de eerste zijn, die stap pen deed om tot een verklaring te komen? Als zij daar eens nu niet van weten wilde? En dan tc bedenken, dat zij hetzelfde meisje was. dat ht by maanlicht aan het strand voor het eerst,had ontmoet Opeens hoorde hy een slag in de gang. Hij vloog naar beneden, en daar zag hij Ruth op den vloer liggen onder een ladder en e'n gordiin. Hy tilde zijn vrouw op. Zij kreunde van pyn. „O. Tom! Mijn voet! Die afschuwelyke ladder gleed Juist uit, teen Ik den laatster: wordijnring vastmaakte. Ik hield met aan het gordijn vast enij toen kwam alles naar be nden!” Hij droeg haar voorzichtig naar boven en legde hr ar op de divan. Toen zag hy pas. dat haar gezicht heelemaal gezwollen was. Al zijn boosheid vergetend, riep hy uit. Ruth haalde de krant uit de brievenbus, die er zoo goed en zoo kwaad als het ging ingepropt was^ de bus was eigenlijk alleen maar bestemd voor keurige briefjes, of des noods een enkele nota. ZU legde de krant op tafel. Hoe veraf schuwde zij deze krant; ze dacht wellicht net als de brievenbus: voor zóó iets is geen plaats in deze woning. Ze keek naar de verschillende opschriften, waaronder al die kolommen druks stonden die Tom zoo, zoo intersseerden. Wat hy er in zag kon Ruth maar niet begrijpen. Z ij was al tevreden met het lezen van eenige kleine berichten en keek nu en dan eens een grooter artikel in. Maar Tom! Nauwelijks was hU thuis, of hij wierp zich in zijn armstoel, mét de krant, waar hy zich dadelijk in verdiepte. Hij las alles van begin tot eind. En al die lar.ge uren was Ruth aan zich zelf over gelaten, terwijl ze den heelen dag al naar Tom verlangd hau. Toen zij met het klaarmaken van den maaltijd bezig was, hoorde zij zijn bekenden voetstap vlak bij de hulrdeur. Met drie tre den tegeiijk kwam hij boven en zei haar hartelijk goeden middag. „Ben ik laat, vrouwtje? En wat ruik ik voor lekkere dingen? Ha. flensjes!" Zü glimlachte hem toe? Nu trok hU zyn schoenen uit en zijn gemakkelijke pantof fels aan en daar had je het weer! Een onderzoekende blik door de kamer om te zien, waar de krant was. En na dat eenige prettige ooeenblikje van zyn thuiskomst, was hy thans weer voor eenige uren ver van Baar verwijderd, als vertoevend in een ge héél andere wereld. Tranen welden op in haar oogen. Neen, zu zou er niets meer van zeggen Hij had baar al eens laten merken, dat by aanmerkingen hierover niet aange naam vond, en »y wilde niet op hem vit ten. Zij bracht het eten binnen. HU was te verdiept in de Marlow-zaak. om haar rood geweende oogen op te merken. „T Is gewoon belachrijk,” zei hjj, terwyi HU wilde den Bisschep feliciteeren Verleden Woensdag, op den zeventigsten verjaardag van Z. D. H. Mgr. Diepen, zoo vertelt het „Hsg beide aan de bisschoppe lijke woning op de Parade te Den Bosch, een eenvoudig Jongetje aan dat maar bleef aan houden om den Bisschop te mogen spreken. Zyn wensch werd vervuld. „Monseigneur, ik feUciteer u met uw zeven- tigsten verjaardag.' ,X»t is mooi van X. mpnnetiezei de BiMChop. Jk verjaar ook vandaag, zei het ventje; Jk word seven jaar." „Dan hebt ge van vader en moeder zeker Wel een cadeautje gehad?" 3k kreeg een rijkadaalder voor schoenen." „Kunt ge dan voor een ryksdaalder nieuwe ■eboenen koopen?' vroeg Mgr. „Neen”, zei de jongen verlegen, „de rijks- in orde en Ut kan er maar niet achter, komen, wat het is. Zeg nu maar niet, dat Je niet gehuild hebt, want je oogen zijn dik en nog nat!” Toen brak zy opnieuw In tranen uit. Het c 'ge wat hij verstaan kon was het woord „krant". Dit woord sprak zy by her- harhalinc uit. En thans begreep hjj. .Je hebt je dus willen wreken. Ruth?", yroeg hij. „Je bent dus niet in werkelijkheid een huissloof? Je bent myn Hef vrouwtje, dat graag eens bil me zit, is het zoo niet?” gen 0.70—1. 8000 Uien f 1.40—1.70. Grove f 1.70—180. 1800 Wortelen 1.10—40. WARMENHUIZEN. 21 Maart Uien f 1.50 Gele kool 6.208.80. 2de soort 7 30. Roode kool f 6.20—11.80. 2de soort 89 60. Deensche witte kool 1302.60, 2de soort f 0.601.50. ALKMAAR, 21 Maart Kaasmarkt Aanvoer 57 stapels, wegende 74000 K.G. Po- brieks kleine m m. 44. idem commissie m. m. 41. Boeren commissie m. m. 60. idem kleine m. m. 45. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE. 21 Maart Aangevoerd: 20 800 Kg. Uien. Grove Uien 1.601.70: Uien 090150; Drielingen 0.70—1; 2000 Kg. Peen 150: 196.800 Kg. Roode kool 5 80—12.50; 54.800 Kg. Gele kool 7—9.40; 232400 Kg. Deensche Witte kool f 1.40—230. ALKMAAR, 21 Maart 1930 Graanmarkt Aangevoerd totaal 1332 HL. nl. 115 H. L. tarwe 10—10.50, 336 HL gerst 7—7.10, 67» H.L haver 4.50—7.00. zaalhaver 7750, 80 H.L paardeboor.en 845, bruine boonen 1140 14.00, citroen boonen 1735, witte boonen 2331, 10 HL. blauwmaanzaad 36.00, 1 HX. splnaziezaad 14 H.L. diverse, 98 HL. erwten groote erwten groene 1522. kleine erwten groene 89, idem grauwe 1222, alles per 100 K.G. Handel goed. ENKHUIZEN. 20 Maart 1930 Vlschmarkt Aangevoerd werden door 33 vaartuigen 400 tal reepharlng van f 3.55 tot 4.15 per taL De vangst bedroeg van 2 tot 50 taL 1 vaartuig bracht aan 28 tal fulkharlag van f 350 per taL FTTil p Hl» *5 fcfri.flUNHtU, i eiAN? ItDE -) V lull VROOU

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 21