Binnenlandsch Nieuws Kunst Kennis en DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE RADIO-OMROEP EERSTE KAMER Mtscbe „Festspiele" BOEKBESPREKING LUCHTVAART tweede KAMER PARIJS O SOCIAAL LEVEN Conflict In de bouwvakken PASSA GIERSLIJST FA ILLISSEMENTEN r aan C. W. Wagenaar ernstig ziek MAARTNUMMER 193» 1 in* schoane Looyaard, familie J. D Eindhoven, ■j familie der 8 paai 357. 258. 1 VERGADERING VAM DONDERDAG 28 MAART Nederland en de Internationale Luchtvaart verlichting Virgiiirlng vaa D—4rr4«g ZS Maart Voorzitter: Mr. J. R. H. VAN 8CHAIK. mr. L van Rekum. Plotseling vloog Jokko in den mast, hij lachte de men- schen uit. terwijl hij. daar boven op den top, telde den behaalden buit. ..Daar zit ie.” riepen de lui op *t dek. ..dat beest is toch wel brutaal, „Ja schreeuw maar,” aeide Jokko toen. ..Ik heb maling aan allemaal." familie schepelingen J. familie E. mil. familie >r. mevrouw De kenner van oud-Utrecht. C. W. Wage naar, die morgen zijn zeventigsten verjaar dag hoopte te vieren is ernstig ongesteld geworden, aoodat selfs overbrenging naar een ziekenhuis noodig was. Er is reden tot be zorgdheid van Bloppoel. familie J Slob. jhr. J. C. P. D. van J. 81- Slee— Smis- Steen- Defensie th* worden goedgekeurd de begroeting Ma bet Btaatabedruf der artillerie-inrich tingen. de vestingbegrooting en de begroo- tMg van bet fonds ter verbetering van de Kuatvenledigtng voor 1930 en het wetsontwerp tot vertiooging van de Defensiebegroottng 1929 tvciartiilkmde onderwerpen!. Jr., A. UtredU van zakelijke over- de verhouding tot De J. A M. van Oorschot. SteenwiJk. Opgeheven wegens gebrek aan. actief: 1# Maart: Stouthart Bodegraven: Korbach, verzet. Het rijzend conflict, in de bouwvakken in de mijnstreek ia nog verscherpt. Nu heeft de R K. Bouwvakarbeldersbond aan een elftal aannemers in de mijnstreek een ultimatum doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat Maandag aa. de ongeveer 300 bouwvak arbeiders bjj de Ammonlakfabnek van de staatsmijn „Maurits" Maandag a s. het werk zullen neerleggen en dat ook alle andere werken van de bedoelde patroons de volgende week sullen worden stilgelegd, wanneer niet aan de eiacben wordt tegemoet gekomen. 3 W. Mendels, Zeist: H. M Bodegraven; H Lammers. W. Welling, Utrecht; F. (vernietigd na gedaan Mr. W. U Baren fc Vm nn Steenwfjk -. uitsluitend gewijd aan het werk van [oven. Drie nachtconcerten zullen wor- i het zullen plaats vinden in de paleizen van Charlotten burg en Potsdam, Onmiddellijk na de Berlljnsche Festspie le'- en wel van 17 tot 23 Juni zullen in de hoofdstad een reeks concerten van kamer muziek worden gegeven onder het motto .Nieuwe Muziek Berlijn 1930”. Deze concer ten Zijn gedacht als voortzetting van de concerten van kamermuziek, die vroeger te Baden-Baden werden gehouden Overigens wordt op 23 Mei. dus op den eersten dag der „Festspiele” de groote Zomertentoonstelllng „Oud Berlijn" ingehuldigd. München wil zich ook dit jaar niet onbe tuigd laten en kondigt een ganschen „Feest - zomer", aan, die van 20 Juni tot 2 Septem ber zal duren en in wiens middelpunt de op voeringen zullen staan van .Das Totenmal”, een „dramatisch-chorisch Visioen' van Al bert Talhoff, een werk, dat zal zijn gewijd aan de nagedachtenis van de slachtoffers van den wereldoorlog Men zal hier te doen hebben met een nieu we poging, dans woord en llpht te vereenl- gen tot een harmonisch geheel. De choreo graphic zal worden toevertrouwd aan Mary Wigman, die met haar zeer vermaarde dans school voor die gelegenheid van Dresden naar München aal verhuizen Op 16 Mei wordt hier voorts een concert gegeven door het orkest der Philharmonic van New York, on der leiding van Toscanini Op 17 en 13 Mei volgen concerten van een Weensch orkest, onder leiding van Johann Strauss. Van 17 tot 30 Juli wordt te München een Beiersch Zangersfeest gehouden In de schouwburgen van de stad vindt een reeks feestelijke voorstellingen plaats, gewijd asm het werk van Wagner en Mozart en ten slotte ral ein de Augustus een ..Strauss- en Pfltznerweek" worden gehouden. Richard Strauss aal bjj deze gelegenheid zijn „Rosenkavaller" en Prof. Hans Pfitzner zijn opera „Palestrina" dlngeeren. Zeer belangwekkend beloven de ..Festspie le-’ te worden, die In Mei en Juni te Dres den zullen worden gehouden. Zij beginnen op 7 Mei met een reeks feestvoorstellingen in de vermaarde Opera der stad. Aan deze voor stellingen aal Elisabeth Rethberg van de Metropolitan Opera van New York haar medewerking verleenen. De bekende kunste nares treedt het laatst op 16 Mei in de „Egyptische Helena” van Richard Strauss. Met deze voorstelling wordt tevens de Ri chard Strauss-week Ingeluid. Deze ouurt tot 24 Mei en wordt onmiddellijk daarop gevolgd 1 door een Mozart week. die van 27 Mei tot 3 Juni aal duren. Voor de maand Juni wordt de geheel nieuw ingestudeerde „Ring der Nlbelungenaangekondigd, terwijl in den l schouwburg van de stad een aantal, werken van Shakespeare zullen worden opgevoerd, i Vermelden wij ten slotte nog, dat het fil harmonische Orkest van New York onder leiding van Toscanini op 36 Mei een concert te Dresden zal geven. De zomer van 1930 belooft uiterst Interes sant te worden in Duitschland Door tal van steden en badplaatsen worden „Festspiele", feest wek en en muziekfeesten aangekondigd. Van al deze feestelijkheden dienen in dit overzicht in de eerste plaats wel de ver maarde „Festspiele” van Oberammergau te worden vermeld Sinds 1653. toen de bevolking van deze kleine Beiersche gemeente door een plechtige gelofte van de pest hoopte te worden be vrijd, vinden deae ..Passiespelen" om de tien jaar plaats Uit de gansche wereld komen belangstellenden over. Er moge hier wel op worden gewezen, dat de „Passiespelen" nog niet, zooals in de pers is beweerd, „uitver kocht” zijn. Evenmin zijn zij door de Ame rikanen „opgekocht". Er vinden voldoende voorstellingen plaats, om lederen toerist in staat te stelen een daarvan bij te wonen. De reeks van de 33 speeldagen wordt geopend op 11 Mei en eerst op 28 September worden de „Passiespelen" voor de laatste maal op gevoerd. Een bijzondere treindienst wordt georganiseerd tusschen München en Oberam mergau. Naast de „Passiespelen” zullen wel de niet minder vermaarde „Festspiele" van Bayreuth, die van 22 Juli tot 21 Augustus duren, de meeste belangstellenden lokken. Voor de eer ste maal sinds 24 jaar wordt hier „Tann- hkuaer" weer opgevoerd terwijl bovendien ..Parsifal--', ..Tristan" en „Der Ring der Nl belungen" eveneens op bet programma prij ken. Toscanini zal bij deae „FeaUpiele" voor de eerste maal zijn medewerking verleenen en alle opvoeringen van „Tannhkuser” en „Tris tan” dlrleeeren. De leiding der overige opvoeringen is toe vertrouwd aan Karl Muck. Karl Elmendorf en Siegfried Wagner Berlijn kondigt voor de tweede maal „Fretsplele" aan. die gehouden zullen wor den van 23 Mei tot 16 Juni, met voorstel lingen in de verschillende schouwburgen en opera's der stad De Festspiele" zullen worden geopend met ’n opvoering van Shakespeare’s „Midsommer- nachtstraumin het „Deutsches Theater” en wel onder de regie van Max Reinhardt, wiens 25-jarig jubileum als directeur van dezen schouwburg bij deze gelegenheid aal worden gevierd. Het Philharmonlsche Orkest van New York zal twee concerten geven onder leiding van Toscanini Begin Juni vinden zeven concerten plaats. Beetlto den gegeven op de binnenplaats van Berlijnsche Slot. Verdere concerten i A. Boot, smid, Oud-Beierland. R.C. Mr. van Aken, Cur. Mr J. W. Burger, Dor drecht. Johannes Stephanus de Nekker, fourage- en aardappelenhandelaar. Willemsoord, gem. SteenwiPrerwold. Rx. Mr. A. Mercier. Cur. stelt de groote ver diensten van Albertlne SteenhoffSmulders in het licht. Een beschouwing over den Russischen schrijver Dmitri Merejkowski door J. Henk- ton is mede zeer lezenswaardig. Opgegeven door v. d. Oraaaf en Ou. N. V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 19 Maart. H. Kruier. manufacturier, Mid- wolda (O.) Rc. Mr. 3. F. B. 3. Godding. Cur. Mr. E. Post, Winschoten.. (Het op 13 Febr. 1930 uitgesproken faillifeement is 13 Maart 1930 vernietigd. J. van Keulen, aannemer, Amersfoort, Kampstraat 74a. Rc Mr. H .van Wapenin gen. Cur. Mr. Dr. H Tydeman, Amersfoort. J. A. Aaftink, Utrecht, Otterstraat 155b. Rc. Mr. H. v. Wapeningen. Our. Mr. E. O. Simons. Utrecht. J. van Boeyen, Amerongen. Rc. Mr. H. v. Wapeningen. Cur. H. L L. van Hoogen- huize. Zeist. T, van Limborgh, koopman. Nieuw Lek- kerland Rc. MT J. H. van Welaen. Our. Mr. Z. J. de Langen. Dordrecht. M. Rombout. kapper. Rijsoord, gem. Rid derkerk. Rc. Mr. Paulus. Cur. Mr. de Kat Angelino. Dordrecht. En toen de baas bij Jokko kwam, riep hij: .geef bier, jij leelijk beest, je krijgt Je straf, nou reken maar, je bent erg brutaal geweest." Maar Jokko met den hoed in de hand en met opgekrulden staart, zei: „de centen, baas, die krijg je niet, bij mij zijn ze goed bewaard ZATERDAG aa MAART HUIZEN Na i uur 1071 M. Uitsl. K.R.O. uitx. 8.15—9.30 Gramafoonpl. 11.30— 13.00 Godsdienstig halfuurtje ia.15ite Gramofoonpl. 1.00a.oo Trio-concert 2- °°3.15 Kinderuurtje 4.00—4.30 Cue» sus Esperanto 4.30—5.00 Gramofooo- 6.01—6.15 Lezing 7 15 Vervolg cow- 7->57-3° Journalistiek weekovere 8.00 Lezingen over Lucht» 8.019.05 Orkestconcert 9.05— Optreden van een humorist 9-35— Nieuwsber. 9.4510.35 Vervolg 10-3511.15 Optreden van imorist 11.15ia.00 Gramofoonnl. HILVERSUM 1875 M. - 10.00—10.15 Morgenwijding ia.15a.oo Concert. A.V.R.O.-Ensemble a.00a.30 Film» praatje door Max Tak a.304.00 AansL van het Theater Tuschinsky te A’dam 4-004.30 Modepraatjc door Mevr, da Leeuw-van Rees 4.30—5.00 Sportpraatjo door H. Hollander 5.005.30 Gezond» heidshalfuurtje. Mevr, de Vncs-Bruins I De Tuberculosebestrijding in de woning 5.306.00 Duitsch gevorderden en con versatie 6.006.ao Knapenorkest Fv» celsior--, A’dam 6.ao6.30 J. du Bots 1 Het Speeltuinwerk 6.307.45 Concert. Suf muziek van het 5e Regt. Infanterie 8.00 V.A.R.A. Toespraak 8.15 V.A.R.A. Orkestconcert en tooneeluitz. Na afloop 1 Persben, gramofoonpl. DAVÉNTRY- 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05n.ao Lezing i.ao— 3- ao Orkestconcert 3-50 Concert orkest. Mirosiay, viooi. F. Chester, voordrachten 5.05 Orgelconcert. R. New 5.35 Kinder» uurtje 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 7-05 Zang door A. Thursfield, mezzo» sopraan y.ao Lezing 7.40 Lezing 7.50 Concert. Orkest. F. Webster, tenor. H. Brindle, banton 9-ao Nieuwsber. 9.45 Lezing 10.00 Diversions. Dansorkest en fragment uit sprekende film „The Lova Parade” ki.oo12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS” 1725 M. o.ao Orkestconcert ia.502.20 Gramo» foonmuziek 4-05 Kinderuurtje 4-50 Dansmuziek 5.20 Orkestconcert 9.05 ••Tartuffe”. Toone elstuk van Molière. KALUNDBORG 1153 M. 12.05— ia-35 Gramofoonmuziek a.ao2.50 Kin deruurtje a.504.50 Concert. Orkest en zanger 7.20—7.45 Kamermuziek. Kwin tet 8.108.40 Concert. Zangeres 9-15-” lo.ao Orkestconcert 10.2011.50 Dans muziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Gramofoon muziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. ZEESEN 1635 M. 6.151.20 Lezin gen 1.20—1.50 Gramofoonmuziek 1.50 —3.50 Lezingen 3.504.50 Concert 4- 507-ao Lezingen 7.20 Vroolijke avond uit Keulen. Daarna Berichten en tot 11.50 Dansmuziek. In Februari JJ. had te Den Haag een ver gadering plaats van het Nederlandsche Na tionaal VerhchUngs-Comlte. dl. de Neder- landsche Afdeeling van de over de gehcele wereld vertakte Commission Internationale de I Eclairage. Deze organisatie mag sedert en kele tientallen van jaren beschouwd worden als het internationale wetenschappelijk in stituut, dat zich belast met de studie van verlichtlngsvraagstukken op leder gebied, teneinde door samenwerking van alle aan gesloten nationale afdeeltng-n te geraken tot de grootst mogelijke efficiency en uniformi teit. Q Het Nederlandsche Comité telt tot «On leden de volgende wetenschappelijke man nen* Prof. C. Feldmann Dr. Ing Nr A. Hal- bertsma. Prof Dr A D. Fokker. Ir. P. v. Braam V. Vloten G. J. van Thienen. Dr. W Lulofs. Prof. H. B Dorgelo. Dr. O Holst, Prof. L. 8. Omstein T. Westerdijk. Op het laatste congres, in 1938 in Amerika gehouden door de Internationale Commissie werd om besloten dat het nieuwe en zoo bij uitstek internationale gebied der lucht- vaartverlichting in studie genomen zou wor den. welke studie In het bijzonder opgedra gen werd aan een met dit doel nieuw be noemde sub-commissie. Reeds dadelijk na 1 -haar eerste vergadering zocht deze groep aansluiting met geïnteresseerde Europeesche partijen, waarvan het gevolg was dat tijdens de groote Londensche luchtvaarttentoonstel- ling in Juli 1929 onder auspiciën van het Brltsche Nationale Comité en de British Engineering Standards Association een ver gadering plaats vond van een aantal uit ver schillende landen te Londen aanwezige ge ïnteresseerden uit luchtvaartkringen Daarbij bleek, hoe groot de belangstelling voor dit onderwerp was en men legde de basis voor een samenwerking vla de International Air Traffic Association (die kort daarop een be langrijk congres te Den Haag hield) met de diverse regeertngen. die voor wat de lucht vaart In het algemeen betreft, vereenigd zijn in de Commission Internationale de Navi gation Aérlenne. Opgesteld werd een voor- loopig werkprogramma, dat nader in groote 1 lijnen werd overgenomen door de Amerika nen. Sedert dien is als het ware een vloedgolf van belangstelling voor de mogelijkheden van nachtluchtvaart over geheel Europa ge gaan en werd het op mlatief van Nederland- sche zijde al spoedig aoor een aantal belang hebbenden noodig geoordeeld, bet omvang rijke gebied der verlichting ten dienste van de luchtvaart nader aan een diepgaande be- 1 spreklng te onderwerpen, om daardoor te voorkomen, dat de verschillende betrokken landen op eigen wijze de verlichting voor de luchtvaart zouden inrichten, waardoor de internationale uniformiteit, die zoo dringend noodig Is. geheel verloren zou gaan. De bovenbedoelde besprekingen zullen dan thans op 28. 29 en 30 April a* te Berlijn platas hebben en uit de voorbereidingen van dit groote Internationale Luchtvaart Ver- lichtings Congres is wel zéér duidelijk geble ken. v«n welk een groot belang een en ander geacht «wordt. Het Nederlandach Nationaal VertichUngz Comité heeft in zijn in den aanvang van deae mededeelingen genoemde vergadering eveneens het Berlljnsche Congres besproken en is tot de conclusie gekomen, dat Neder land een niet te onderschatten belang bij de luchtvaart heeft en in zekeren zin zelfs ver plicht is ook op verllchtingsgebied ten dien ste daarvan, alles te doen wat mogelijk Is om zijn plaats in de luchtvaartwereld te handhaven en te versterken. Staande de vergadering werd daarom be sloten, uit het N N. V C een Sub-Commls- sie voor Luchtvaart-Verllchtlng te benoe men en die aan te vullen met een aantal technici uit de practische luchtvaart en met vertegenwoordigers van groepen, die ten nauwste belang hebben bij de nachtlucht vaart. Zoo zijn de Ministers van Waterstaat en Defensie, de Gemeenten Amsterdam en Rotterdam en de Kon Luchtvaart Maat schappij ultgenoodlgd voor dit doel ieder een vertegenwoordiger aan te willen wijzen. Verder hebben zitting Ir P van Braam van Vloten. Voorzitter. R J Castendljk, Secre taris en Dr. Ing. N A Halbertsma. die Al gemeen Secretaris van het N. N. V. C. ia Het Secretariaat van de Nederlandsche Sub-Commissie is gevestigd te Polrterslaan 8. telefoon 2465. Verwacht mag worden, dat de sub-commis- sie in het algemeen belang van Nederland zal werken, waarvoor trouwens een hechte Wetenschappelijke en internationale basis aanwezig is. Voorts cm ook den tijdsduur, gedurende welken een machtiging van kracht ta, niet te verlengen. Het amendement wordt verworpen met 47 tegen 14 stemmen. De heer DROP maakt bezwaar tegen een wijziging van art. 62 volgens welke uitsonde ringen mogelijk zullen zijn op den eiach van 17 vrije Zondagen per jaar voor arbeiden in koffiehuizen en hotels. De MINIS'IKk zegt dat hij niet alleen aan de musici gedacht heeft. Door het doen weg vallen van deze bepaling zou men velen een ondienst bewijzen Maar ook dezen wil hij het niet nog moellijker maken door een aan tal vriR Zondagen vast te leggen. Een amendement~Drop. dat beoogt aan zyn bezwaren tegemoet te komen en de wij ziging alleen te doen gelden voor toonkunste- naars. wordt morgen verder behandeld. De vergadering wordt verdaagd. De Arbeidswet Aan de ante is het wetsontwerp tot wijzi ging der arbeidswet 181». De beer BOON (V. B.) zegt, dat de hoofd vraag van dit ontwerp te: boe lost men las tige kwesties op als die betreffende de petro leumkachels van Jaunln? Spr. haalt de ge schiedenis naar voren, die aanleiding is ge weest voor dit wetsontwerp. De regeerlng moest zich mokkend neerleggen b|j het arrest van den Hengen Raad, waarbj) beslist was. dat de arbeidsinspectie niet bevoegd was de petroleumkachels te verbieden Nu streeft de minister er niet naar het foutieve arbeidsbe sluit te verbeteren, maar nu wordt de wet in overeenstemming gebracht met dit foutieve besluit. Dit Is in strijd met onze staatsrech telijke beginselen, ook met de duidelijke woorden van artikel 55 der grondwet. Het staat niet vrij de bevoegdheden, aan de Kroon gegeven over te dragen aan admini stratieve ambtenaren Waarom wil de regee- ring deze groote bevoegdheid geven aan de arbeidsinspectie? Omdat het bedrijfsleven tegenwoordig zoo gedifferentieerd Is en het niet mogeluk sou zun. algetneene nonnen te stellen. De door den minister gevolgde methode leidt niet tot den rechtstaat, maar tot den ambtenaren-staat. r De heer DROP (8. D. A. P.> zegt, dat de houding van zijp fractie tegen over dit wets ontwerp wordt beheerscht door de beteeke- nis. welke zu aan die Arbeidswet toekent, als wet ter bescherming van groepen arbeiders. Te betreuren is. dat nog steeds groote groepen buiten de wet vallen. Bij iedere wij ziging aanvaardt spr. alles wat ter verster king van de wet kan dienen. De heer AALBERSE <R. K.i is van oordeel, dat de Veiligheidswet zelfs een veel verdere delegatie kent dan hier wordt voorgesteld, terwijl nooit in de practijk is gebleken van bezwaren. De Hooge Raad heeft nu alleen uitgemaakt, dat in de Arbeidswet, de bepa ling ontbrak, die noodig was en die de Vei ligheidswet wel kent. Spr. zegt, dat de Veiligheidswet zelfs een veel verdere delegatie kent dan hier wordt voorgesteld, terwijl nooit in de practijk ik gebleken van bezwaren. De Hooge ftaad heeft nu alleen uitgemaakt dat in de Ar beidswet de bepaling ontbrak, die noodig was en die de Veiligheidswet wel kent. Het gaat nu bil de werkgevers toch niet om een julsre toepassing van de Grondwet. ZU, zagen alleen daarin een sterk argument, dat in de Kamer ingang zou vinden. Hier wordt wel zeer sterk gevoeld het gemis van een behoorlijk gere gelde administratieve rechtspraak. Wat nu het grondwettelljke bezwaar betreft, bestrijdt spr mr. H. Vos te Leiden en stelt tegen over mr. Vos de autoriteit van prof. Kranen burg. De eerste vraag is niet, hoe de Arbeidswet het gemakkelijkste wordt uitgevoerd, maar hoe de uitvoering bet meest doeltreffend zal zün. De beer 8LOTEMAKER DE BRUINE (C.-H.) deelt de grondwettelljke bezwaren niet. Was er behoefte aan delegatie? 8pr zegt: Zonder eenigen twijfel en wijst op de conclusie van den toenmaligen advocaat- generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak. In de zaak van de petroleumkachels, waarin mr. Tak zelde. dat de Kroon nimmer alles kan overzien en wel moet delegeeren. De beer KORTENHORST (RE.) zegt, dat niet alle werkgevers in het voorgestelde een gevaar voor hun belangen zien. Uit de prac tijk van 30 jaren zijn inderdaad geen be zwaren ontstaan tegen de huidige beroeps instanties. Toch moet men oppassen met steeds een beroep op de practijk te doen. Op deze wijze zou men theoretisch ongeoorloofde toestanden kunnen verdedigen. Spr. steunt het betoog van den heer Aaibcrse tot het instellen van een nlet-ambteljjke Instantie tusschen den belanghebbende, die In beroep komt en den minister. De heer JOEKES (VD bestrijdt de be zwaren tegen dit ontwerp aan de hand van Thorbecke. De heer BEUMER (A.R.) erkent, dat het een gewaagde onderneming is, de vraag te stellen of dit voorstel met de grondwet in strijd is. Het is een kwestie van fijngevoelig heid. In den regel wordt beantwoording van zulk een vraag door gezaghebbende personen verschillend beantwoord. Wanneer dit zoo Is, dan moet men zich bij twijfel onthouden. Flagrante strijd met de grondwet is er hier niet, maar spr. twijfelt en dat is zijn be zwaar. De heer NOLENS (R.K stelt de kwestie van de rechtszekerheid op den voorgrond. De thans voorgestelde regeling verspert den toe gang tot den burgerlijken rechter en Iaat de beslissing over aan de administratie. Deze regeling is onvolledig en is feltelUk een sur rogaat van administratieve rechtspraak. Voor zoover het mogeljjk is moet de minister dit onvolledige in deze rechtspraak wegne men door instelling van een adviescommissie. MINISTER VERSCHUUR merkt op, dat alleen de heer Boon overwegende bezwaren heeft geopperd. De vraag, die zich hier voor doet. komt eveneens voor bu andere wetten. De snelle ontwikkeling van het bedrijfsle ven zou op deze manier niet bjj te houden zijn. De normen zouden bijzonder zwaar zijn en langs den weg' van dispensatie zou men een geweldige sfeer van bemoeienis krijgen. We staan hier voor een materleele practijk, die alleen formeele regeling eischt in de wet. Indien het advies van den heer Beumer zou worden opgevolgd en men zleh in twijfel zou onthouden, zou men op het gebied der Staatkunde tot algeheele steriliteit vervallen. Wanneer men hier in twijfel staat, prevaleert de eisch van het leven. Waarborgen wenscht men tegen willekeur. De heer Aalberse wees reeds op het bevredi gende van de buidige procedure. Het feit, dat de minister verantwoordelijk is en de rechter niet, heeft groote preventieve beteekenls. Spr. is het eens met de beschouwingen over in schakeling van een Instantie. Deze zal het veiligheidsgevoel bevorderen en moet dit vooral geven voor het geheele bedrijf Deze gedachtengang voert tot de vraag of de be drijfsorganisatie hier geen oplossing zou bie den. De algetneene beschouwingen worden ge- sloten. De heer DROP (8. D A. F.) licht op art. VTTT een amendement toe met de bedoeling de bestaande redactie van den tweeden vol zin van het eerste lid van art. 20 der Ar beidswet te behouden en geen verlengden werkingsduur van vergunningen tot overwerk in spoedelgcheQde gevaUm toe te Maan. van het motorschip „Indrapoera”, 19 Maart van Rotterdam naar Batavia ven rokken: H Aardema. L. H van Asperen. e»rw pater dr. A. van Asseldonk. A. H. Baer, fam. dr. J P. Bannier. M. H. W. de Beauve. sier Watson, J. ter Beek, familie H van Beers, familie H O. Bekink. W F. van Beu- nlngen. mej. J. C. BUkert F. P. F. Bischoff, mej. mr. 3. H. C. Bitter, familie ir. B. L. Blank, familie P. H. Jvan Bockom Maas. A. C A. Bollmann. L. Bomhof. fam T. Boonstra, mej. P. T. Boorsma. fam. R. J. H Bos. J. H A. Boyce Coombs, tamille C. 3. Brinkman, familie A. Broekhoff. J. Brou wer. familie P Bruyn, mevrouw wed. W. E. M. de Bruyn—Tengbergen van de Does. mej. F. Burlot, familie W F. J. van der Bijl. me. vrouw K ComesHermans en kinderen, mej. Th. J. Comes, familie F. Cornelius, fa milie P. J. Couvée familie G. C. Dalman, familie ir. J F. Dekker. Hoogeerw. Pater Mag. Gen. W. A. van Dinter. mr. H J. de Dompierre de Chaufeplé, familie A. Dop- pert. familie Ir. J. F. Ebeling, familie L. M. Ehrerburg, mej. H. J. Elenbaas. mevr wed. 3. A. Elenbaas Court, familie J. P. N Eyn. wachter, familie F. D. Fokkema. W. P de Fouw. familie K J Franclscus. familie F 3. FUrrer, familie A. Geenen. jr„ familie J M. B. Gelink, K. F. Gelink. Ir. W F Gramberge. mevrouw O. GscülpotntnerHo. finger, A. W Guldenaar. F A Guldc- naar. G. E H. A. Guldenaar. familie P. A. Guldenaar T. A. Guldenaar, familie H. Hagedoorn. ir. Franz X von Haller, dr. R. C. von Haller; familie J. van Hamburg, familie A. P. den Hamer, mej. A. G. Ham mink. familie ir. P. L E Happé. M. G H Harders, familie R. Harkes. mevrouw C Harris, mej. E. J. van der Harst, mevrouw W. J. van der HarstTrijssenaar en kin deren. familie L. W. F. de HaaeWinkelman. •H. A. van Heesewyck. mevrouw I. Hetdfeldt en kind, familie A C F. HeldweUler. C D van der Henst. G. Ph. Heyberg. mej. A. H. Uitgeverij „Forebolte", Voorhout De gewoonte getrouw geeft' ..Boeken schouw" naast een groot aantal beoordee- lingen van nieuw uitgekomen werken in elke aflevering een korte bespreking van een of anderen op den voorgrond tredend schrtj ver. Pater v. Heugten bespreekt Léo Gau- bert. die door zijn nieuwen roman „L’Heure d'allumer les Lampes” de aandacht tot zk-h trekt. .Net is het uur om het licht aan te steken Het groote, het essentleele probleem der menschheid Is het probleem der wijze en dwaze maagden: waar is in den duiste ren nacht de Bruidegom, waar Is Jezus Christus J. M. J. Heynen geeft zijn oordeel over den Franschen schrijver Francois Mauriac Hoewel zich als katholiek auteur aandie nend. meent Heynen In Mauriac een men taliteit te ontdekken, die hem ongeschikt maakt voor katholiek romanschrijver. Door talrijke aanhalingen uit verschillende wer ken van den schrijver staaft Heynen zjjn bewering. F. W Assmann vestigt de aandacht op den Engelschen bekeerling Alfred Noyes, die als romanschrijver en essayist reeds een bij zondere reputatie had. Zijn laatste werk het eerste dat hij na Bm overgang tot het Katholicisme publiceerde „The Opalescent Parrct" wordt door Assmann zeer gunstig beoordeeld. Een eeresaluut brengt F. A. Brunklaus aan Fr. v. Beden op zijn Tosten verjaardag. „Nu koepelt boven Walden de regenboog, waarin al de kleuren van Van Eeden’s zoo rijk ge schakeerde leven in schoone orde zijn tezaam gebracht Phemh Molkenboer Antwerpen—Noordzee ongeveer gelijk dat van Amsterdam Noordzee In geval van storm komen ook op de ri vieren en aelfs in de havens scheepsongeval len van meer of minder ernstlgen aard voor. Spr geeft een lijstje van schepen, die op de Maas en den Rijn zijn gezonken en aelfs in de dokken van Antwerpen. Het Moerdijkkanaal acht spreker niet noodig HU betreurt dat de minister niet ge voelt voor de instelling eener commissie van deskundigen Te 420 wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdag 11 uur. economische maatregelen van verdere strekking worden genomen. Wat betreft de verhouding Nederland België, komt het spreker voor, dat de bésten- digUig van den huldigen toestand zou lelden tot minder gewenschte gevolgen. Belde vol ken zijn op elkaar aangewezen en er behoort soo spoedig mogelijk een compromis te wor den gevonden Wat den brief van prof, van Eysinga be- trefL. betreurt spr. nog dat het lek aan Bul- tenlandsche Zaken nog steeds niet Is gevon den. Dtt is beklemmend voor de toekomst, waar juist aan Buitenlandsche Zaken zoo veel vertrouwelijke aangelegenheden moeten worden behandeld Wat het Moerdijk-kanaal aangaat, tn het verworpen verdrag werd omtrent de breedte daarvan in den Franschen tekst het woord trema lage gebruikt, dat door den vertaler in dien zin werd uitgelegd, dat drie Rijnaken alk aar zouden moeten kunnen passeeren. Dat was foutief. Met het woord trematage werd eenvoudig de voorrang voor dergelijke sene- pen bedoeld, n.l. dat ook die schepen elkan der In het kanaal zouden kunnen passeeren doch volstrekt niet drie naast elkaar. Ten slotte uit spr het vertrouwen dat met België een jarenlange overeenkomst zal wor den bereikt. De heer KOSTER <Lib.) constateert, dat ar sinds de verwerping in 1927 van het Bel gische verdrag veel is geschreven en ook veel misverstand Is gewekt inzake de verhou ding Nederland—België. Spreker meent, dat thans verheldering van 'Inzicht begint te ko men. Nu België definitief heeft besloten tot den aanleg van de kanaalverbindlng Luik Antwerpen, gelooft spreker, dat het gemak- kolljker zal zijn om aan de wenschen van beide landen tegemoet te lieden. Een punt, dat spreker ter sprake brengt, 18 de consulaire dienst De bestaande rege ling is niet meer van onzen tijd. De ambtelijke voorlichting van economi sche aangelegenheden is evenzeer voor ver betering vatbaar. Spr. dingt op spoedige publicatie van het rapport—Postjiuma aan. De heer DE SAVORNIN LOHMAN zal thans geen principleele politiek voeren. Wij mogen aannemen, dat regeerlng en Kamer beide een oplossing van de hangende kwestie verlangen. Maar heerscht er bij de regeerlng dan auto-homogenitelt ten dezen? Het overleg tusschen regeerlng en parle ment ten dezen behoeft Intusschen verbete ring Spr. acht het een feit, dat de regeerlng aan de RUnvaartcommlssie toezeggingen beeft gedaan ten opzichte van de tusschen- wateren, doch de Rijnvaart commissie heeft daarmede niets te maken. Volstrekte afwij zing van mededeelingen daarover ware beter geweest. Spr. houdt daarna beschouwingen over de AntwerpenRünverbindlngskwestie. Uit den brief van prof, van Eysinga blijkt dat wij met een samenstel van verbeteringen on veranderingen te maken hebben Nog wijst spr. op een in België door kolo nel Fontaine verdedigd plan om de haven wan Antwerpen naar voren te brengen en de verbinding Luik—Maastricht uit te schakelen door een kanaal via het Bosscheveld. Dat aouden wij dan kunnen krijgen als prijs voor het toestaan van het Moerdijkkanaal, in verband waarmee spr. er op wijst, dat de beer Fontaine te Brussel groeten Invloed heeft op de regeerlng. Spr zou gaarne ver nemen of van onze regeerlng een dergelijk regime voor de Maas is te verwachten als Z België voert voor de Schelde. Een geheel nieuwe Antwerpen—Rijnver binding, als door den heer Koster aanbevo len is niet aannemelijk voor hen. die bin nen de grenzen der scheidingsregelmg willen blijven. Instelling van een deskundigencops^jlssie wordt terecht afgewezen. Het is een poli tieke aangelegenheid. De heer VAN DER LANDE <R. K.) wijst er op, dat de Federation Maritime d Anvers terecht waardeerlng toont voor onze zorgen voor beloodslng en verlichting op de Schelde- monden. De bevaarbaarheid van de Schelde aan die van de Noordzee aan. Ook het oponthoud bjj de brug van Vlake, dat ongeveer een half uur duurt is slechts gering bij de belemmeringen die de scheep vaart te Antwerpen zelf onderv ndt. Het ri sico ten ccKKhte van de aMurantie is voor Aan de orde is de begroeting van Buiten landsche Zaken voor 1936 De beer BRIET (AR.) gaat in verband met bet W-jerig bestaan van den Voiken- hnwd. dat eenigen tijd geleden is herdacht na, wat deae boud beteekezit voor de vreed zame verbeoding tusschen de verschillende nattes Spr. boopL dat de geestdrift voor den Volkenbond aal toenemen en dal de eigen be- laamen wat meer op den achtergrond zullen Worden gehouden 8pr citeert passages uit een door Ir. Albar- da tal 1927 na bet uitbreken van de Russische revolutie gehouden congresrede voor de 8D AP te Haartem. toen hij constateerde, dat bet daagde in bet Oosten, ^aar de zon van de revolutie was opgt Tegen bet doen gel wegingen In verband Rusland waarschuwt sAeker met klem. Begeenng blijve zich principieel tegen rike doordringingsmogelijkl^id van de Russische conunumstiache propaganda verzetten Ook Amerika denkt er niet aan. vriendschapsbe trekkingen met Rusland aan te knoopen. De weigering tot toelating van Lolontay is even eens terecht geschied. Gelukkig gelooft in Nederland de groote meerderheid in de kracht van het gebed Eigen belangen behooren daarvoor te wyken. Dezelfde Kerensky, die in Rusland leiding neemt bu de gelootsvervol - gingen, wekte In Engeland arbeiders op tot protest tegen geloofsvervolging. Wat bet opschrift in de Nederlandsche en Franw-he taal boven de Nederlandsche m- aending op de Antwerpscbe tentoonstelling betreft, keurt «pr. af dat daar het woord ^Pays-Bas” is gebezigd. Mochten daartegen van offlcieele Belgische Bijde bezwaren blijken dan zou men beter dben zich voortaan van deelneming te ont- houden. De beer VAN LANSCHOT (R.K behan del» de kwestie van bet kotenverdrag met Duitschland Voorts vraagt spr of van de zijde der Re geerlng publicatie Is te verwachten van bel rapport-Posthuma over de wmri leb ting voordat ter zake Hofkes. mej F A Hofmann. J M Hopman. G. Huis In 't Veld, mej. A. Huysmans, mej. E. J. Huysmans. familie F. L. A. Jager, J. C. W Pentink. familie J. Johansson, familie dr. L. G. E Kalshoven. D. W. J. F 8 Karsten, H. J. N G. L. KeilerHazel hof f Roelfsetna en kind, familie G. Kingma, familie D. J. Klink, familie J. Klunder, J. Komkommer 8r., J. Komkommer Jr„ mevrouw J. C. Kroonte Bosk horst en kinderen, familie K. A. Krü- ger, familie O. O. Kuhuwael. familie R. Kuiken, mej. B. Kuipers, mej. T. Kuipers. O. J. C. van de Laak. C. Lakerveld. ir. L. G. Langguth SteUerwald. familie K. R. van der Lee. A. van Leeuwen, mej. J. van Leeuwen. A. A. M. Lenun, familie Ir. Ph. Levert, C. Llgthart. J. E. P. Lindeman, fa milie J. W Looyaard, mej. J. W c. Looyaard. Th. Lovie. familie H. Lutgens A. Mallle. J. Mallie, mevrouw O. Mallie—Ryper en kind, familie J. Mansheym, J. C. Marga- dant. familie C. R. Merkt*', familie A. L. Meyer, mej. N. Meyneken. familie W H. Moen. mevrouw J. Mos Bakker. E. B Mul der Jr.. C. Nolthenius. J. Okkerse. familie J Okkerse. mej. P Okkerse. tr. H. W D. Oldemann. familie. J. C. A. Onnen. famüis A. M. van Ouwerkerk. A. Overbeeke. me vrouw L. H. Overduyn. A. Pasveer, famllia W. Paullnl. A. W. van Pelt, mevrouw A. B. van Pelt—Struyk, familie Th. M. Pereira, familie M. J. C. Pie terse, mevrouw E. B. Prescott en kind. J W Princen. mevrouw M. Prins—Dukel. familie O. Ratsch. famills I. C de Recht, familie D Reichholdt. familie A. F. Riede. Rietdijk, familie C. Rlsslk. Roessel. Q P. J. van Rooden. A W Rotte veel. familie J. Sas, familie A. Sassenus, mevrouw .F. H Satoor de Rootas. familie W. L. V. Schalkwijk, familie W. Schipper, meju B. A. A Schlegel, mr. H. R. Serhmellnk. N. H. Th. de Séra. mevrouw A. J. P. mans van Bloppoel. mevrouw A Horn, saert. J. Spangenberg, bergen, mevrouw H Steiner en kinderen, mevrouw SteynisMijnsbergen. mej. A. C. M Stokhorst. famUie W. C. Stoltenhof. fa milie A. W. M. Stücker, mej. A. Stücker. mevrouw C. M. TangelderAlferink, famllig A E. B J. Tergast, familie G. Terwogtn H. Thomas, famUie A. Z. Tikoalu, J. C. Ton nen. Udema. F. Verdoom, familie P. C. Verwayen. familie H. Vlnkes. mej. F. G. Vorstman, familie W. de Vries, mr. P H. de Waard. J. C. van Wagtendonk, mej. E. F. Webster, famüie G. J. Welberger, A. van der Wiel, familie dr. H. P. Wirth, A. de Wit, familie J. van Woerden, mej. J. L. Wijder, J. D. van Wijk, familie M J. P. Zoons, familie B. Zuldema, N. de Zwart, transport schepelingen der Koninklijke Marine 12.00 Godsdienstig halfuurtje ia.15t «w 'Pj- 100a.oo Trio-concert Kinderuurtje 4.00—4.30 Cure muziek 5.006.00 Concert. Muziek- zangvereenigingen C.„_ over Westfalen 6.15—7.15 Vervolg eert 7.157.30 Journalistiek weeki zicht 7.308.00 vaart 935 9 45 concert humorist

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 22