^Bu iten landsch ieu ws Afe/sjes FEUILLETON Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos bladzijde 1 Gandhi Bulgarije De strijd DERDE BLAD ZATERDAG 22 MAART 1930 KORT NIEUWS Ibn Saoed en Feisal Een luguber grapje De actie Van het Vaticaan van Kardinaal Mistrangelo SOCIAAL LEVEN Een atheïstische kinderuniversiteit tot Mme. Hanau Tien Missionarissen Zijn moeder vermoord gevangen genomen Joego-Slavie en Gisteren te Mannheim begonnen in Algemeene mobilisatie Een zwerver teruggekeerd 9 (Wordt gervoigriji De Londensche Vlootconferentie Z. H. de Paus en de Romeinsche Jeugd HET VERBROKEN GRAF Ook de andere Fransche Ministers vertrekken De hooge beteekenis der Katholieke Jeugdvereenigingen R. K- Verkennersbeweging in het bisdom Haarlem De godsdienstvervolging in Rusland Kardinaal Pacelli Fox ter dood veroordeeld De uitspraak van het revlsie- gerechtshof Gebruikt hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijn har'd’* s Zenuwtabletten Glazen Buisie 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten Het gebied van Bombay bereikt Voor de mislukking? Rijkspartijdag van de Duitsche Volkspartij Het conflict aan het hof te Monaco om de macht China Gemengde Buitenlandsche Berichten Geschenken naar Bagdad De houding van Japan De H. Congregatie der Riten Hier js het gelaat van een engel met de ziel blik, u van hier te wijzen. Steelseewto sift STOOMVAARTLIJNEN 8TOOMVAAMT MIJ. WEDKBLAWD GAROET (tuisr.i pa^e. 21 Maart Perim. PRINS DER NEDERLANDEN (thuiar.) Maart v.m. s u. te IJmuiden >n te 10 uur te Amst. verwacht. Thüringen en het Rijk -1 lyk in het Iemand komt xjjn eigen begrafenis bfjwonen! De meening van mrs. Besant a Ongunstige brandproeven Door Chlneesche Communisten Overeenkomst goedgek ra I Severing'! antwoord Snowden socialen geest, is geweest. Ith. Advocaat, pianist, portier, buffetbouder Tsjang stamelde Helene, dat Ik Biglng zal streven, op te vertrouwen. worden brengen beteekenis kunni geheel den I ZU verzet zich met geweld tegen voedseltoediening Het staatsdepartement te Washington be richt. dat het een telegram heeft ontvan gen uit China, volgens hetwelk tien Katho lieke missionarissen te Kanchow door Chi neesche communisten gevangen zijn geno men. z. D. H. de Bisschep van Haarlem, heeft tot Diocesaan Verkennersgeesteiyke benoemd den Zeereerw. Heer Rector H. A. C. M. Wen nen te Amsterdam en tot diocesaan Verfcen- nerscommlssarls den heer dr. L. Bergen van den Haag. Z.Em. Kardinaal Pacelli Is benoemd aartsbisschop van de St. Pieter-basiliek. Tenslotte echter Is Fox door de gezwore nen schuldig bevonden aan moord op zijn moeder en is ter dood veroordeeld. De jury beraadslaagde een uur en 32 mi nuten vóór zij haar oordeel had gevormd. Het oordeel was eenstemmig. Nadat het doodvonnis was uitgesproken, riep Fox uit: Uk heb mijn moeder niet ver moord!" Hij verliet schreiende de gerechts zaal en viel daarna in zwijm. Na een consult tusschen den procureur en den advocaat van den veroordeelde werd besloten in hooger beroep te gaan op grond van de bewering dat het vonnis niet in over eenstemming was met de afgelegde getuige nissen. »Nog zoo’n conferentie en we hebben een nieuwen oorlog!"*.... Volgens den correspondent van de ..Echo de Paris” moet het naar aanleiding van de Londensche vlootconferentie tot een ernstige botsing zijn gekomen tusschen MacDonald eq Bnowden. Gandhi heeft thans de provincie Bombay bereikt, welker kust zyn doel is. De provinciale regeerlng van Bombay ver bood de vertoonlng van drie films, den tocht van Gandhi voorstellende. Gistermorgen heeft de Engelscoe konlng den eersten minister in Bucklngham-Palace ontvangen. Het onderhoud, dat eenigen tijd duurde, brengt men in verband met de vlootconferen tie. MacDonald zou een. algemeen overzicht ge geven hebben van den stand van zaken, in het bijzonder met betrekking tot de Fransch- Itallaansche moeilijkheden. Men is geneigd, deze thans onoverkome lijk te beschouwen en ofschoon natuurlijk nog steeds een onverwachte wending in den toestand kan intreden, staan de kansen op welslagen der conferentie voor het oogenblik zeer ongunstig. Zelfs het besluit der liberalen om geen verdere moeilijkheden in den weg te leggen aan het steenkolen-ontwerp, heeft niet ten gevolge gehad, dat Frankrijk en Italië het met elkaar eens zullen worden. ken. Het Hooggerechtshof verklaarde de op standige generaals vogelvrij. gij bezat eens schoonheid en gezondheid en fortuin. Gij zoudt graag al uw geld geven, om het verleden ongedaan te maken?" „Ik heb geen geld. Het is alles weg, sinds eenigen tijd." geld? was haar te sterk. Het was zacht weder; zy kon zonder gevaar in de nachtlucht gaan. Maar zij moest ergens heen gaan. Laat als President te Sjanghai inspectefren Tsjeklang. Hij verklaarde dat de regeerlng den vrede wil, maar gereed is om eiken mi litairen opstand te bestrijden. Tzjang-Kal-sjek te S>nghaL Tsjang-Kal-Sjek is plotseling aangekomen om de troepen te van de provincies Kiangsoe en Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft op feestelijke wijze de opening plaats gehad van de eerste kinderuniversiteit ter bestrij ding van het religieus gevoel in de Sovjet unie. In deze „Universlteit" zullen 155 kinderen opgeleid worden in anti-godsdlenstlge rich ting. Snowden moet MacDonald's leiding van de conferentie geheel onmogelijk hebben ge noemd en verklaard, dat hoe eerder de con ferentie werd verdaagd des te beter dit zou zijn. Snowden achtte een gedeeltelijke over eenkomst tusschen Engeland, de Vereemgde Staten en Japan geheel ónmogelijk en net minst van alles een afzonderlijke overeen komst tusschen Engeland en de Vereenlgde Staten. Snowden moet het onderhoud nebben ge sloten met de woorden: „Nog zoon confe rentie en we hebben een nieuwen oorlog." Mr. Dominique, de verdediger van Mme. Hanau heeft den journalisten medegedeeld, dat gisterochtend nogmaals met geweld voedsel aan mevr. Hanau is toegediend. Zij beet echter met haar tanden de caoutchouc- slang door en gaf het voedsel terug, dat men haar wilde doen inslikken. BU ONWEL ZIJN is het natuurlijke „Frans- JoBef-bltterwater een aangenaam werkend huismiddel, dat de kwalen aanmerkelijk doet afnemen, vooral daar reeds kleine hoeveel heden zeker baten. Brieven van vrouwen artsen zijn eenstemmig vol lof over de bij uitstek milde werking van het ..Frani-Josef*’- water, welke zich zoo uitnemend leent voor den delieaten lichaamsbouw der vrouw. Te Lewis heeft terechtgestaan zekere Sid ney Harry Fox, beschuldigd v. moord op zijn moeder in een hotel te Margate. Beklaagde ontkende, terwijl de deskundigen het er niet over eens zijn of mrs. Fox gestikt is tenge volge van brand in haar hotelkamer, dan wel geworgd. Sir Bernard Spilsbury, de des kundige van het O. M., verklaart dat worging heeft plaats gehad, profèssor Smith, uit Edinburg, de getuige-deskundlge a décharge, dat mrs. Fox een natuurlijken dood is ge storven, dr. Bronte neemt hartverlamming als doodsoorzaak aan. Proeven genomen wat betreft de brand baarheid van het tapijt, dat in de hotelka mer van zijn moeder brand had gevat, waar mede het bezit van benzine door Fox in verband werd gebracht, zijn voor dezen minder gunstig verloopen. Groote betoogingen Naar de telegraaf-agentschap der Sovjet unie meldt, hadden gisteren als protest tegen de godsdienstige manifestaties in het buiten land na afloop van het werk in Moskou groote betoogingen plaats. De straten waren in den avond met hon derdduizenden arbeiders gevuld, die van de fabrieken kwamen. De betoogers trokken door de hoofdstaat der stad, met plakkaten, die tegen het op treden van den Aartsbisschop van Canter bury en van leiders van andere kerken wa ren gericht, en verder met uitnoodigingen om den kruistocht te beantwoorden met een versterking van den opbouw van den socla- llstfechen staat. V Tapijten, gouden dolken en Arabische pon nies worden door een delegatie uit Nedzy naar Bagdad gebracht als geschenken van Ibn Saoed. den konlng van Nedzj, aan zijn ouden vijand konlng Feisal van Irak en Sir- Francls Humphreys, den Britschen hoogen commissaris. De delegatie kwam te Basrah gistermorgen aan. 1B - Helene gevoelde zich moe en afgemat; het was de onvermijdelijke reactie Zij keerde zich om, ZU wilde naar boven gaan en zien ter ruste begeven. Zij wilde maar op dat oogenblik hoorde ZU plotseling een sleutel in het slot omdraaien en zag zfj Martin Forest uit een der kamers in de hal komen. Helene had geen tijd, zich te verbergen Zij stond onbeweeglijk van schrik en vrees en sloeg de hinkende gestalte gade Zy wist, dat de man Martin Forest was. omdat niemand an ders ooit in de kamers vertoefde; maar an ders zou zy nem nauwelijks neboen nerxend Want hy was verouderd, veranderd, oyna Onherkenbaar Bijna vin jaren had Helene op Maldon Chase vertoefd, zonder naar stiefvader ooit te hebben gezien. De voor bijgevloden jaren hadden met wreede band hun stempel op zijn gelaat en gestalte ge drukt. De laatste maal dat Helene nem had gezien was op der dag dat zy nero haai verschrikkelijke bekentenis had moeten doen. Haar stiefvader had naar steeds zóo glsche omgeving de overvloed van bloemen. Het waren de bloemen, die het pleit be slisten. Ze trokken Forest's aandacht; hy verhief den blik naar een prachtigen struik boven hem en er kwam iets als een glimlach op zijn gelaat. Hy hief den arm op naar de bloemen, doch zy waren te noog. Terwyi hy rondkeek naar een stoel, zag hij naoy de buitendeur de witte, zwijgende gestalte Helene. ..Helene", zeide hij eindelijk. „Ik droom niet. Het is waarlijk Helene.” Helene zeide iets, zoo alt'tans scheen het haar toe Maar de stem klonk van ver af en scheen aan een ander te behooren. Zy wachtte op -het losbreken van den storm. Zij stond nog steeds tegen de deur geleund, als iemand, die zich tegen een aanval moest verdedigen en zich beveiligt voor een aan val in den rug. Forest kwam langzaam na der. Dan nam hij een doosje met wasluci fers uit zijn zak stak er een van aan en hield het vlak bi; Helene's gelaat, terwUl zijn blik haar scheen te doorboren. „Helene Raybould", zeide hij. .Dezelfde en toch niet dezelfde. Ik zie. dat ook gij geleden hebt. Uw haar is wit en er is leed in uw oogen. Dat is wroeging. Ik ben blij, dat gij wroeging hebt. Geen enkele licha melijke pijn is zoo erg als wroeging. Gij waart altijd sterk en opgewekt en dus lijdt gij des te meer.' „Ik lijd altijd. Het Is alleen, wanneer ik slaap, dat Ik vrij ben van mijn lijden." ^Ja. ja Ik ben er blij om bljj om. En vijf Arabieren zijn wegens moord Uh dens de onlusten te Hebron ter dood veroor* deeld en verder tot gemeenschappelijke bo wling van duizend pond sterling aan de fae mllles der slachtoffers. Tusschen de regeertngen van Japan de Sovjet is een overeenkomst gesloten voor de uitwisseling van officieren van beider la gers. Te Tryon, in Oklahoma, brak brand uft in een schoolgebouw. Drie kinderen kwamen om. Tachtig kinderen konden zich slechts 09 het uiterste nippertje redden. Een mooie fluweelzachte huid en pukkeltjes, ruwe o» roods piekjea^al^<>| 's avonds een weinig Puro' goed in de huid wegwrijft. Er staat toch wel een doosje Puroi op Uw waschtafel’ bn Apotb r- Dfogiv*. Ook de Fransche ministers Wan marine en koloniën zullen uit Londen naar Parijs terugkeeren. De correspondent van de „Times" te To kio meldt: Het Japansche antwoord op het Ameri- kaansche compromisvoorstel zal waarschyn- geheel niet worden verzonden, aangezien -de opvattingen te Tokio nog aan merkelijk uit elkaar loopen en omdat de terugkeer van Briand naar Parijs als een ernstige tegenslag wordt beschouwd. De Japansche regeerlng wenscht te wach ten tot er In de houding van Frankrijk meer klaarheid komt. Men acht he*, zeer waarschyniyk. dat Ja pan de Amerikaansche voorstellen niet direct wenscht at te wjjzen. doch naar wy- De regeerlng schijnt er dat de Amerikaansche Voorstellen niet als onveranderlijk behoeven te beschouwd, vooral daar de aan te wijzigingen van ondergeschikte - kunnCTi worden geacht. Volgens de Ha mb. Volksztg. zUte negen communisten, die bij de werkloozen— betoogingen van 6 Maart te Neumünster zijn gearresteerd, begonnen voedsel te weigeren. Het Bulgaarsche parlement heeft de Bul- gaarschJoego-Slavische overeenkomst tot regeling van grensconflicten aangenomen. Vóór het verdrag stemden de regeerlngspar- tljen en de geheele oppositie met uitzonde ring van de boerenparty. Voor de stemming hield de minister van buitenlandsche zaken een lange rede, waarin hij waarschuwde tegen overschatting van hetgeen bereikt was. Hij was van oordeel, dat slechts een uiterst klein stapje was ge zet In de richting van een betere verhou ding tot Joego-Slavië. Niettemin kon men het verdrag met vreugde begroeten als een eerste schrede naar een nieuwe politiek ten opzichte van Joego-Slavië. Gisteren begon te Mannheim de Rykspar- tijdag van de Duitsche Volkspartij. In ver band met den pplitieken toestand was de belangstelling voor dit partijcongres zeer groot. Alle kieskringen hadden vertegen woordigers gezonden. Het Congres werd in geleid door de werkzaamheden van het Cen traal Bestuur; de eigenlijke party dag begint heden. Het Centraal Bestuur is gistermorgen bij eengekomen. De partijvoorzitter dr. Scholz opende de zitting en begroette onder leven- dlgen bijval de weduwe van den nationaal liberalen leider Bassermann. In zijn overzicht over den politieken toe stand betoogde hij, dat de party met over tuiging de buitenlandsche politiek van baar onvergetelijken leider dr. Stresemann ge volgd is en dat ook het doel, dat in de bln- nenlandsche politiek wordt nagestreefd van zuiver zakelyken aard is. Het Centraal Bestuur en de Partijdag ko men bijeen met de herinnering aan den grooten nationaal-llberaal Bassermann. die een politicus van werkelyken nationalen en Een belangrijke audiëntie verleende dc H. Vader aan de vertegenwoordigers en het meerendeel van de leden der Katholieke jeugd in Rome, die ten getale van 2000 wa ren bijeengekomen. Nadat Z. H. aan allen voor hun trouwe opkomst en tevens voor het bedrag, dat de Katholieke jeugd voor den H, Vader had in gezameld. Zijn dank had uitgesproken, sprak Zijne Heiligheid over de hooge beteekenis der Katholieke jeugdvereenigingen, zonder welke het Katholieke leven eenvoudig ondenkbaar, ja zelfs ónmogelijk is. Van enorme beteekenis waren ook de stu dieweken. niet alleen voor de goede organi satie der jeugdvereenigingen. maar vooral, om ze met succes te laten werken. De jeugd moest in de laatste Encycliek den grondslag erkennen, waarop de opvoeding der jeugd moet worden opgebouwd. Allen zijn geroepen, om in het gezin, in vereenl- gingen, in parochies en in de scholen en later in het openbare leven werkzaam te zijn. De jeugd van Italië was op den goeden weg en maakte ieder jaar grootere vorderin gen. In antwoord op het schrijven van de re- geerlng van Thüringen heeft Minister Se vering verklaard, dat hij de publicatie van zijn schryven van 18 Maart vóór dat deze In handen van de regeerlng te Weimar was gekomen, betreurt. Dit was niet de bedoeling geweest en bulten zijn voorkennis geschied. Vervolgens wjjst minister Severing op het ongebruikelijk optreden van de regeerlng te Weimar, welke zich geïdentificeerd heeft met dr. Frick, die op een openbare vergadering verklaard heeft, dat de ryksmlnlster lang op een antwoord zou kunnen wachten. Intusschen is dit antwoord nu verschenen, waarmede dus het normale ambtelyke ver keer tusschen Weimar en Berljjn is hersteld. Gedurende het loopende begrootingsjaar kan Thüringen niet meer beschikken over fondsgelden, daar Intusschen daarover on herroepelijk beschikt is. Of en in hoeverre voor het volgende begrootingsjaar middelen verstrekt zullen worden uit fondsen van het ryksminlstene van blnnenlandsche zaken, zal afhangen van de besluiten der wetgevende colleges en de verdere politieke ontwikkeling. Wat betreft de voorwaarden voor de toe wijzing van gelden voor politiedoeleinden, heeft de minister den leider van de ter zake bevoegde afdeeling van het ryksminlstene van blnnenlandsche zaken, dr. Menzei, «an- gewezen. die zich beschikbaar zal stellen voor het Instellen van een onderzoek ter plaatse op een door de regeerlng van Thüringen vast te stellen tijdstip. Tot na afloop van dit onderzoek wordt de regeling van 's ministers schrijven van 18 Maart gehandhaafd. „Geen geld? Hoe leeft gij dan? Waar woont gij? En wat doet gij hier?" „Ik ben hier bijna 5 jaren," antwoord de Helene. Haar stem was krachtiger en bel- Tsjang Kal Sjek, de president der centrale regeerlng te Nanking, heeft een besluit uit gevaardigd tot mobillseering van alle troe pen. Hij heeft zelf de leiding over de troe pen voor den strijd tegen de opstandige generaals Feng en Jen aanvaard. Volgens nadere oerichten kreeg Kai Sjek van den Wetgevenden Raad mach tiging, zyn troepen aanzienlijk te verster- voor den geest gestaan, als zy hem op dien dag had gezien. Doch hier was een geheel anaer man schrikkelijk verouderd, met trekken van leed en haat en vertwijfeling op het bleeke ge laat. Helene kon geen lid verroeren; zy waf al te zeer onder den indruk van ale sombere verschijning. Er was ook niet de geringste kans op verbergen; geen donkere schaduw zelfs was er in die verblindend verlichte hal zy kon slechts roerloos bijjven staan uit den grond Mn haar hart biddend, oat zy toch niet groien mocht worden. Indien Fo rest slechts even den blik naar de buitendeur zou wenden, moest hU baar zien. Helene gevoelde, hoe het klamme zweet op haar voorhoofd parelde Zy naa zeer dringende, gewichtige redenen, waarom naar stiefvader haar nog niet mocht ontdekken. Een paar dagen nog slechts daarna zou net naar onverschillig laten. Maar nu nu mocht hy naar niet zien intusschen Kwam bet hoofd naar den grond genent. alsof hy iets had verloren, nij mompelde onverstaan bare woorcen tot zich zelve, terwyi hij nader kwam. Het was een aangrijpend dramatisch Forest nader. Hij liep langzaam en hinkend, schouwspel: de grijze, verouderde man. zich langzaam “n moeizaam voortbewegend, het meisje, met bleek, vertrokken gelaat naby de deur staande, als een gejaagd wild en de angstige oogen op den langzaan naderender man gericht, dc verblindend verlichte hal. bekleed met de sombere kleuren van zwart en scharlaken en te midden van deze tra- van een Jezabel. Doch hedenavond eindigt het.” „U bedoelt," morgen,...” „Morgen? Ik bedoel: nu. Begrijp en versta mjj goed. Nu nu! Open de deur.” „Maar ik heb geen geld, geen middel van bestaan, geen vrienden." zeide Helene. „Geef my een weinig tJJ'T. Ik heb zwaar geboet voor mijn misdaad. En tóch zijn er ..aderen, die ar niet zoo streng over oordeelen.” „Gij zult spoedig genoeg vrienden vin den”. antwoordde Forest met een spotten den lach. „Dat zachte gelaat van u wie zou er de ziel van een moordenares achter zoeken? Maar nu ga, verlaat dit huis." Er was niet tegen te pleiten; de man meende, wat hij zeide Helene gevoelde, dat zjj al deze barbaarsche pracht voor de laatste maal aanschouwde. Zij had getracht, het noodlot te bestrijden, maaj het noodlot Vier jaar geleden verdween te Berlijn plotseling een advocaat. Ahrens genaamd. De uitspraak van het revlsie-gerechtshof inzake de echtscheiding van de erfprinses van Monaco Charlotte en prins Peter, wordt thans bekend gemaakt. De kinderen zullen afwisselend aan belde echtgenooten worden toe vertrouwd, doch prins Peter zal de leiding der opvoeding be houden. 'Prins Peter, vroeger graaf van Palignac. zal ook zijn titel prins Grimeldi behouden, zonder dat hem daarbij politieke rechten toekomen. Hy zal ook niet verplicht zijn in Monaco te wonen; wel zou hy by het vorstendom groote materieele Interesse blijven behouden. Maar iedere aanspraak op troonsopvolging verliezen. Ook is aan prins Peter opgelegd, om de bruidsgift van prinses Charlotte terug te geven. Enkel met uitdrukkelijk verlof zal hij In de toekomst het vorstendom weer mogen be treden. Den prins wordt van den anderen kant een jaarlUksch pensioen toegekend van 400.000 francs. die binnen betrekkelijk korten tijd een be-, langrijke practyk had gekregen. In inge wijde kringen liep het gerucht, dat hy een slachtoffer was van de cocaïne en van bet spel. Hy begon plotseling zyn spel volkomen te verwaarloozen en zich In te laten met zaken van twyfelachtig gehalte, die een reeks strafrechteiyke vervolgingen na zich sleepten. Na een volkomen psychische ineen storting verliet Ahrens hals over kop Berlyn en sedert dien voerde hy een avontuurhjk leven in het oosten. In Kleln-Arië verdiende hy zyn levensonderhoud als pianist in bios copen en by jazzbands, als portier in groote hotels en pachter van buffetten. Na een vierjarig verblyf in het oosten heeft hy thans besloten onder zyn avontuuriyk leven een streep te zetten en zich ter beschikking der justitie te stellen. Zyn advocaat is voor nemens voor de rechtbank de opvatting te verdedigen, dat, indien Ahrens al strafbare handelingen heeft gepleegd, deze In een toestand van ziekelyke storing der geestver mogens ten gevplge van overmatig cocaïne gebruik zyn geschied. Dezer dagen had In het Vaticaan een congregazione prepatorla" plaats van de H. Congregatie der Riten, waarby de daar toe aangewezen kardinalen en theologen beraadslaagden over twee wonderen, die worden toegeschreven aan de voorspraak van den zaligen Joan de Brebeuf en Gezel len van de Orde der Jezulten, martelaren in Canada. De wonderen dienen voor de hei ligverklaring van genoemde martelaren. De toestand van den aartsbisschop van Florence, kardinaal A. M. Mlstrangelo, is bevredigend. De ziekte heeft tot nog toe een normaal verloop. De hooge koorts, waar mede aanvankeiyk de longontsteking ge paard ging, gaf, gezien den hoogen ouder dom van den kardinaal, eenlge dagen aan leiding tot groote ongerustheid. Kardinaal Mlstrangelo is de eerste kardi naal. die door Z. H. Paus Benedlctus XV werd gecreëerd. In eenlge bladen was het overlyden aan- gekondigd van den heer Felix Gaborlt. oud- Kamerlld van Selne-et-Marne, wiens begra fenis, zoo werd er aan toegevoegd. Donder dagmorgen zou plaats hebben. Vrienden en bekenden werden uitgenodigd byeen te ko men aan den Ingang van het kerkhof Père- Lachaise. Op het aangekondigde uur had den, zoo vertelt de „Echo de Paris," velen, met name uit parlementaire kringen, zich daar vereenlgd. Eensklaps zag men. tot zyn groote verbijstering, den overledene zelf ver- schynen. Dames kregen het te kwaad van den schrik. Felix Gaborlt deelde aan allen mede, dat hy springlevend was en dat hy alleen het slachtoffer was geweest van een mystificatie van twyfelachtig gehalte. Maar, zoo voegde hy er by. Ik zal toch de namen onthouden van degenen, die niet naar myn begrafenis zyn gekomen. En hy nam de genoodigden mee naar een café. Een hunner, een raads lid, beklaagde zich lachend, dat hy nogal zoo’n mooie hjkrede had klaargemaakt kon zonder gevaar in de nachtlucht g: Maar zy moest ergens heen gaan. Laat het was, moest zy een onderdak zoeken. En zy bezat niets; hoegenaamd geen tyd. ..Als u my een paar uren tyd wilt verlee- nen, om myn....” „Geen enkel uur, geen enkele minuut,” riep forest uit. ,jk ben lang genoeg bespot en bedrogen. De tyd komt my zeer goed uit. Toen ik in de hall kwam, zag ik de maan schynen door het gekleurde vensterglas; het - -1 dus avond of nacht. Dat Is juist het oogen- Uit Bogota wordt gemeld, dat twee personen werden gedood en vyf gewond btj een betooging van stakers te Medellin. De polltie was genoodzaakt te schieten. JATl-MIQALEI-LOT BALT 19 Maart van Java n. Calcutta. BONDOWOSO Java n. Calcutta 20 Maart U ’Rangoon, JATA-nW TOSK-XJJM BOSCHDIJK. New York n. Java 21 Maart t» Port-Said. SALEIER. Java-N. York, paaa 18 Maart GS- feraltar. SOTTBMDAMSCKM VLOTT> ^JMlNDOENG (thuiar.) pua. 21 Maart Point 4a BLTTAR 21 Maart na Batavia L w. Londen te Rotterdam. DeLI 21 Maart van Batavia te Soerabaja. GORONTALO (thuiar.) 21 Maart v. Padana KEDOE (uitr.pass. 21 Maart Gibraltar. MERAUKE (uitr.) pasa. 20 Maart Sagrea. SCHOUWEN (thuiar.) 21 Maart van Port-Said. TJERIMAI (thuiar.)-21 Maart 7 a. run. to Mar seille. xomxniW-nTTnuunrn (.'Ta ALCYONE (thuiar.) 20 Maart te Raste. YILDUM (uitr.) 21 Maart te Rio Janeiro, STOOMVAASTt MU. OCWAAM DARDANUK Japan-Amst. 20 Maart te nang. WKDEKAWDSCXZ SCKEPKW ALBLASSERDAM 20 Maart v. Memel te PI—— BATAVIER II 21 Maart v.m. 10.30 van Rott. te Gravesend. BATAVIER vin 30 Maart nn Bordeaux naar La Paillce. BUSSUM 20 Maart van Newcastle n. (V*. mSI* Reu Kopervlk 8eF Narvik FARMSUM 21 Maart Bevezler gep. Rott. n. IrUll. HARDENBERG 20 Maart van Rott. te Ornn 20 Maart van Londen te Swaneee. MENELAUS, Japan-RotL; 21 Maart te Tient» NOORDSTER, ma. 18 Maart Kopen h. te Hum. burg. -o - OOTMARSVM 2D Maart v. Sfax te Rleme. EJTÏ? 20 Maart van Harlingen te HqH. ST AD ZW OLLE 20 Maart van Rott. Bayonne. u SULTAN V. LANGKAT 20 Maart van Con- stanza naar Havre. nauRI°' 19 Maart Erederica te Hotte- TRITO 20 Maart van Belfast te Glasrow WESTLAND 20 Maart van Rott. te Leith. t 21 Maart Rott. te Narvik. vvw19 Maart Hamburg n. ZEESTER ma., 19 Maart van Hamburg natf NaKskor. DRECHTDIJK 21 Maart van Vancouver L W Londen te Rotterdam. GROOTENDIJK 20 Maart van Antwerpen te Vancouver. WESTERDUK 20 Maart van New York n. Rotterdam. WnT.y.awnAWnAZM-ZOJW ALMKERK 21 Maart van Brisbane n. Sydnsp, HOUAMD—<XMff - kTS-T.TJW ALDERAMEN (thuisr.) 21 Maart v. Port Said. OOSTKERK (uitr.) pasa 20 Maart Gibraltar. HOLLAMI>—WEST-AFBIXA-LUW DRECHTSTROOM (uitr.) 19 Maart te Dakar. MAASKERK 21 Maart van Amst. n. Hamburg. TEXELSTROOM 21 Maart van Amst. n. Ha» burg. derder nu. „Ik kwam-haa$t op denzelfden tyd als u. En ik ben al dien tyd nier ge bleven. Forest's oogen fonkelden. „Is dat zoo?” vroeg hy. „Gjj zijt meer schaamteloos, dan ik kon vermoeden. Gy vernietigt mijn leven gy doodt haar, die Bl myn leven vulde Met uw eigen han- berooft gy my van myn dierbaarste kleinood. Ik gebied u. van my te gaan en my nooit weder uw gelaat te laten zien. En dan. wanneer gy u veilig waant, komt gy terug en woont in myn huls, alsof er niets gebeurd ware Helene boog zwygend het hoofd. In wer- keiykheid was het geheel anders, doch de tyd was nog niet gekomen, waarop zy aan haar stiefvader de waarheid mocht zeggen. Forest ging door, terwyi zyn bevende stem zyn aangroeienden toom verried: „En vyf jaar lang hebt gy my bspot en bedrogn! GU hebt u niet geschaamd, van myn brood te eten! En toch als ik tn uw oogen zie en die wroeging daarbemerk Hip F hpt ffAlnat. «sa» pyiopI maf <4* kHtel Mrs. Annie Besant heeft te Bombay te genover een vertegenwoordiger van de „Ti mes of India" haar meening gezegd over de actie van Gandhi. Zy zou hebben verklaard, dat Gandhi's proclamatie, vervat In zyn brief aan den onderkoning „onreëel" is, niet anders is dan ledige praat voorzooveel be treft de verKryglng van de onafhankeiyk- held van Indië en „onvermydelyk tot bloed vergieten zal leiden", zy is tegen de weige ring tot het betalen van belasting op grond van de overweging dat deze beweging „de loopbaan zal vernietigen van honderden en duizenden jonge studeerende menschen, voor wier opvoeding de ouders hypotheek nemen op hun eigendommen, en de arme, onweten de boeren aan den hongersnood prys geelt." Mrs. Besant wyst er op dat Gandhi het ex periment al nog eens heeft geprobeerd en toen heeft moeten erkennen dat net een ..Himalayan blunder" was, en zy ziet geen reden om te veronderstellen, dat het niet opnieuw heüioos zal verloopen. Mrs. Besant zelf streeft naar den „volle digen en onmiddeliyken Domlnionstatus” voor Indië, dien zy aldus opvat dat Indië „volledige vrijheid krygt binnen de grvi zen van zyn gebied en een stem in de buiten landsche zaken van Groot-Brlttannlë" gy hier binnen geslopen; in den nacht wite gy dit huls verlaten. Uw kleederen willen worden nagezonden, waar en wanneer gy wilt. En nu ga." Hy trok Helene van de deur weg en Hel— de den sleutel om. Toen hy de deur orierwte. stroomde de zachte, frissche, geurige lucht van den zomernacht naar binnen, doch da kluizenaar keerde onverzettelyk den rug naar de buitenwereld. Hy had zijn eed ge daan, hy zou zyn eed ook getrouw blijven. „Ga. Geen oogenblik tydsverspniing ww» Ik verlang er naar, de deur achter u ta sluiten.” Met een diepen zucht en een ingAoudcn snik wendde Helene zich van hem af ver liet het huls en daalde de treden oer' tran af. zy hoorde, hoe Forest de deur met een slag dichtsloeg en ze weer afsloot. Helene was alleen In den zomernacht. Zy gevoelde zich niet beangst of bevreesd; zy had slechts het vage gevoel, dat een of andere last van haar schouders was afgevallen Een„Ve^fe Uok sloe8 het uur van midden- n»«hL Er was nlemanc te zien; geen ander geluid verstoorde de doodsche stilte. OnwO- Je*ëuri« wendde Helene haar schreden tadê richting van Carisford. Zy had geen id^ waarheen zij eigenlijk zou gaan. ZH wilde den heelen nacht door Wijven wandelencn in den morgen misschien Vera opaoeken. De lacedoniërs. Over het optreden van de Bulgaarsche regeerlng tegenover de Macedoniërs (die de Incidenten in het Bulgaarsch-Joego-dlavische grensgebied heeten uit te lokken en te ver oorzaken. omdat zy de wryvlng tusschen de belde buurstaten ten eigen bate willen doen voortduren) meldt de correspondent van het ..Berl. Tag." te Sofia, dat de politie voort gaat op groote schaal Maceoomers te Sofia en in de provinciesteden te arresteeren. Voor het eerst heef’, de regeerlng besloten tot arrestaties ook in Bulgaarsch Macedonië. Woensdag heeft de Joego-Slavische gezant wederom by de Bulgaarsche regeerlng aan gedrongen op spoedige verwezeniyklng van den eisch van Belgrado tot arrestatie en berechting van de personen, die Belgrado schuldig acht aan de verschillende aansla gen. Men beoordeelt te Sofia den toestand met toenemende bezorgdheid daar de naleving van dezen, ook door de groote mogendheden ondersteunden eisch. gezien de sterkte en de houding der Macedonische revolutlonnairen gemakkeiyk tot bloedige botsingen kan lei den. Ook Italië heeft thans minister Boerow den raad gegeven, al bet mogeiyke te doen om een herhaling der aanslagen te voor komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18