ONS BLAD LEEKEPREEKEN o E N L. FRANKENBERG, Alkmaar 4 B DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN ZATERDAG 22 MAART 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. f 40 Voornaamste &Cieuws Audiëntie De Winkelsluiting Een aantal huizen in de asch gelegd Huis afgebrand L De „Ada” 153 IJm. Daarvoor is De taal der bloemen De verstandige hond Hij wist den weg JOH. LAUWERS O Organisatie R. K. Mijnbeambten Boerderijbrand te Bathmen 2. en 3 ct R. K. Jeugorganisatic Lijkje in een trommel gevonden Verduistering door een advocaat Signora Rachael Mussolini Gebed voor Rusland De termijn verlengd tot 1 Mei 1931 rd föSSO rw-— j (WrcicAfirr Het dorpje Deil bij Geldermalsen geteisterd Reorganisatie van den Rijkswaterstaat Vervallen vergunningen volgens de Drankwet Kindermoord te Amsterdam Lederwaren, koffers, citybags De Nederlandsche blocmenkweekers geroemd om hun talenkennis Door een trawler op sleeptouw genomen Beide inspecteurs-generaal gaan heen Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR Het wetsontwerp aangenomen met 73 tegen 16 stemmen er zeen raadskelder geopend AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I ROOMSCHE TROEVEN I.) >Un 1# arbeidrnwoninm der hebben Kindermoord te Amsterdam. t aangehouden. De kellner I Barometerstand 9 uur TJX».; 758, vooruit. 3f Thans gesticht en varken, werd al het vee Mislukte moordaanslag De dader piregt zelfmoord HOMO SAPIENS. bij verltas raa*a anderen vinger De kansen op bet slacen der Londenach* vlootconferentie rijn aeer onswnstig. geen dat Ernife bewoners bewusteloos weggedragen Z D. H de Blsschop van Haarlem zal In de volgende week op Dinsdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. Amerikaansehe missionarissen door Chinee- sehe communisten te Kantsjoe gevangen ge nomen. Madame Hanau weigert met geweld, het haar toegediende voedsel In te nemen. Mededeelingen over een nieuwen interna tionalen trein. ABONNEMdN1 kNveer Alkmaar en Agentschappen: per week 23 «L; per kwartaal MS; per poet, per kwartaal f 3J8 by vooruitbetaling. Z. D. H. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot lid der Interdiocesane commis sie van de R. K Jeugdorganisatie den Zeer- eerw. ZeerGel. heer prof. J. Nlekel. professor aan het Oroot-Seminarie Warmond De dictator self is bekend genoeg, maar het portret van rijn vrouw snUtm vele leaers en knermeem mt ntet grnte hrkhim. WU De Tweede Kamer heeft met 73 tegen M stemmen aangenomen het wetsontwerp in zake de winkelsluiting. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken af gehandeld en aangenomen. Z. H. de Paus heeft een toespraak gehou den over de hooge beteekenis der R.K. Jeugd- vereenigtngen. Tusschen Mac Donald en Snowden zou het tot een ernstig conflict gekomen xtjn naar aanleiding van de leiding van eerstgenoemde ter rlootconferentie. In Dril (Ge door brand vei 8 Liberalen, 3 van de 9 lijk opzicht worden gestreden; nu moet onze aansporing tot het jonge, Room- sche geslacht niet vóór alles gericht zijn op een wegnemen van schuchterheid op een aansporing om te vechten voor het geloof, om de overtuiging ook in het openbaar te durven uitdragen. Dat zou zijn preeken voor een bekeerde paro chie. Wat onze tijden, ons geslacht, wat vooral onze. Roomsche Nederlandsche jeugd noodig heeft Is een opvoeding tot geestelijk sterke mannen en vrouwen, doorkneed in kennis van den godsdienst en de zedenwet; bekendheid ook met de De Tweede Kamer heeft zonder hoofdeltyku stemming aangenomen het wetsontwerp tot verlenging van den termijn voor vervallew vergunningen. Het Bulgaarsche parlement heeft de over eenkomst met Joego-Slavië, waarin een rege ling voor de landerijen aan de grens wordt voorgesteld, aangenomen De reorganisatie van den Rtfkswaterstaat- dienst. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.47 uur. Te Amsterdam is uit het water van bet Nieuwe Meer opgehaald een zwart geschil derde blikken trommel, ter grootte van onge veer 17 by 24 en 18 c. M. In de trommel bevond zich een pasgeboren kind van het vrouweiyk geslacht, gewikkeld In een grauw papier De commissaris van politie in de 9e sectie, bureau Overtoom 449 te Amsterdam verzoekt den personen, die omtrent deze zaak inlichtingen kunnen verschaffen, rich aan zijn bureau bekend te maken. ADVKBTRNTIEPRUS; Vaa regels f L2S, ett« regel meer MA. RECLAME, per regel M wee de eerste pagxna; voor de uvertge pagina-» f Md RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD* bij vooruitbetaling per p*Malag KM per advertentie van Mgetot teder» regel meer 9J> In een hoofdartikel getiteld: „De taal der Bloemen", huldigt de ..Times" de Neder landers als uitstekende talenkenners. Degenen, die de bloemen-catalogi samen stellen, kennen in ieder geval, zegt het b!ad, het Engelsch perfect. Het blad geeft den Engelschen bloem- kweekers den raad, om by het samenstellen van hun catalogi die van de Nederlanders te raadplegen, omdat zü daarvan niet weinig gemak zullen ondervinden. De administratieve mijnbeambten, die tot nu toe nog geen organisatie hadden, hebben deze thans gekregen. Er is in een druk bezochte vergadering op gericht de R K. Vereenlglng van admi nistratieve mijnbeambten. 300 aanwezigen ongeveer hebben zich als lid van de nieuwe organisatie opgegeven. Alle sbonné'» op dit blad ziin Ingevolge de versekeringsvoorw.arde» tegen oncevnllen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen In den raadskelder te Utrecht heeft een student, die te veel gedronken had. een der kellners met een alarmpistool bedreigd. Het mikpunt dacht echter op dit moment, dat er een gevaariyke revolver op hem gericht was en schrok hevig. De student, een 20-jarige jongeling, werd i- BUREAU: KOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie Ne, «33 Gistermiddag om ongeveer half één brak brand uit op de boerenplaats van C. Burger te t Zand (N H.j. Het gezin zat aan den mlddagdlsch en werd door het knetteren der vlammen opmerkzaam gemaakt. Men ontdekte toen met grooten schrik dat reeds een gedeelte van het huis in lichte laaie stond. Hoewel met den meesten spoed werd opgetreden, kon niet worden belet dat «■enig vee in de vlammen otnkwam. Het ge- heele huis brandde af. Oorzaak tot heden onbekend. Men vermoedt kortsluiting. Onze H. Vader de Paus heeft Rusland op gedragen aan de H. Teresla van Lisieux. Op de werktafel van Z. H. ligt voortdurend een plaatje van deze Heilige, met een gebed door den Paus zelf opgesteld. Paus Plus wil niets Bever dan dat dit ge bed door zeer velen met hem zal worden medegebeden. Laat ons gehoor geven aan dezen wensch. en dal een aanhoudende smeeking voor het ongelukkige Rusland ten hemel stijge. De „beminnelijke en meedoogende Heili ge" moge onze voorspreekster rijn. De gebedjes zyn te bekomen by het Cen traal Bureau van de R. K Vrouwenbonden. Marlaplaats 33bis, Utrecht. Het gebedsfor mulier zonder plaatje koat: 100 exemplaren f 0.30; 500 f 1.25; 1000 f 2.— 2500 f 4.—; 5000 f 730, alles franco. Het plaatje van de H. Teresla. met het gebedje, zooals het po de schryftafel van Z. H. ligt, koet 1 ex. f 0.10; 100 ex. f 2c—1000 ex. tXLOO, De gewezen advocaat en procureur mr. E. P. M.. thans zonder beroep in Den Haag, heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan, terzake van oplichting, sups, ver duistering van een bedrag van f 3000 aan ef fecten, gepleegd in November 1928 als be stuurder van de sociëteit „De City Club", ten nadeele van den boekhouder van die so ciëteit, die dat geld als borgstelling had moeten storten. Voordat met de behandeling der zaak werd aangevangen, werd door verdachtes raads man mr. Paane nietigheid der dagvaarding gepleit op grond van de redactie daarvan, terwijl hy daarnaast een betoog hield om aan te toonen. dat het O. M. niet ontvanke lijk moet worden verklaard in verband met de bU de vervolging en dagvaarding van de ze zaak gevolgde procedure. waarbU verschil lende artikelen van het Wetboek van Straf vordering verkeerd zouden zyn toegepast. Het o M-, waargenomen door mr. Pol man, betwistte, dat de dagvaarding nietig zou AUn en eveneens de opgeworpen nlet- ontvankelUkheid te zynen aanzien. De Rechtbank verwierp alle opgeworpen bezwaren: alleen was het college van oordeel, dat art. 254 Strv. niet voldoende is nageleefd, omdat de beschikking van den Hoogen Raad, waarbij in hoogste instantie is afgewezen verdachtes bezwaarschrift tegen de ken nisgeving van verdere vervolging, verdachte niet beteekend is geworden, in verband waarmede de 'Rechtbank uitstel van behrn- deling der zaak noodig achtte. De Rechtbank stelde hierop de behande- Jk« voor onbepaalden tijd uit. Gisteravond laat heeft rich in perceel Cornells Mertensstraat 2Ibis te Zullen een opschuddingwekkend drama afgespeeld De 22-jarige A. W. v. d. L.. werkloos metselaar, kreeg ruzie met zyn hospita en zyn mede- commensaal. Op een gegeven moment dreigde hy dezen met een revolver en loste acht schoten, echter zonder te raken. Toen de politie op het geknal afgekomen ten tooneele verscheen, had de jongeman zich opgesloten. Nog voordat men zyn schuilplaats kon binnendringen, had hy reeds door een schot in het hoofd zelfmoord gepleegd. Het Tijdschrift voor Diergeneeskunde ont leent aan de Berl. Tier. Woch.: Een driejarige jachthond kwam in de kliniek der VeeartsenJikundige Hoogeschool te Hannover in behandeling wegens een re- tentie-cyste (een opzwelling als gevolg van belemmerden afvoer) van de afvoerbuis der linker parotis (groote speekselklier). Het dier sprong op bevel van rijn meester op de operatietafel en ging uit eigen beweging op de rechterzijde liggen. Daar de •ultmondlngs- plaats van die afvoerbuis In den mond niet te vinden was, werd de cyste door een in snijding van uit de mondholte geopend. De hond reageerde alleen met een zacht ge jank. Na eenige dagen wat <fe cyste opnieuw gevuld en kwam de hond weer in benan- oellng. Het dier begroette den professor en de studenten, sprong uit eigen beweging op de operatietafel en ging op de reehterzyae liggen. De cyste werd weer geopend en een stukje uit de wond geknipt om te snel dicht groeien te voorkomen. Daarna werd ze nog driemaal ingesneden. Dtt gebeurde telkens op denzelfden tyd. Eenige weken Later verscheen op hetaelfoe uur de hond alleen (zonder geleide) m de kliniek, begroette professor en studenten en ging op de operatietafel liggen. Hy kreeg weer zjjn insnijding, groette vriéndelijk en vertrok. BU onderzoek bleek, dat zyn baas op reis was en den hond bjj vrienden had uitbe steed. De hond was geheel uit eigen bewe ging, toen de cyste weer gevuld en zeker weer pljniyk was, naar de kliniek gegaan Ditzelfde gebeurde later nog tweemaal; toen werd de sterk vergroote speekselklier weg genomen en was de hond voorgoed genezen. De voornaamste bepalingen uit het vonnis in de echtscheidtngszaak tuanchen prinses Charlotte en prins Peter van Monaco rijn be kend geworden. ff eenige en moesten worden De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 73 tegen 16 stemmen aangenomen het wets ontwerp houdende regeling der Winkel sluiting. Tegen hebben gestemd Staatkundig Gereformeerden, 2 Anti-revolutlonnalren en de heeren Ling- beek, Braat en WUnkoop. De sleepbooten „Oceaan" en „Texel" dia uitgevaren waren om hulp te verleenen aan den stoomtrawler „Ada 153 UM", welk schip met een gebroken machine naby het vuurschip „Terschelllngerbaak" ronddreef, zyn onverrichterzake naar Terschelling te ruggekeerd. De trawler 75 IJM. had het schip reeds op sleeptouw genomen. f *innn Uvea*l»n«« zeheele ongexhiktheid tot werken door _-n bijeen ongeval mei hii verlies van een h»nd. - Pi» verliea van een bil een breuk van I uUUUv"* verlies vsn beide armen, beide beenen of belde oozen I IdU," doodeliiken afloot» een voet of èen ooff 25»" duim of wïiRvincer I been of «rm Naar wy vernemen Is spoedig te verwach ten publicatie van het KonlnklUk Besluit, waardoor de wUziging. welke in den alge- meenen maatregel van het bestuur, regelen de de inrichting en den dienst van den RUkswaterstaat. moet worden aangebracht om tot benoeming van den Directeur-Gene- raal over te kunnen gaan, in werking treedt. Overeenkomstig hetgeen daaromtrent reeds werd gepubliceerd is Ir. J. A. Ringers, hoofd-ingenieur van den RUkswaterstaat met verlof, directeur-hooftjuitvoerder van de MaatschappU tot uitvoering van Zuiderzee werken te Wiertngen. niet Ingang van 1 April as. benoemd tot directeur-grneraal van den RUkswaterstaat. De betrekking van Inspecteur-generaal komt te vervallen, zoodat met Ingang van genoemden datum aan de inspecteurs- generaal van den RUkswaterstaat irs. G. Rooseboom en A. R. van Loon, eervol ont slag is verleend uit hun betrekking, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hen aan den lande bewezen. De Minister van Waterstaat heeft de hee ren in zyn kabinet nog persoonlijk dank gebracht voor de door hen bewezen dien sten en hun daarby medegedeeld, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hen te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De heeren Rooseboom en Van Loon heb ben zich bereid verklaard den minister des- gewenscht in belangrijke waterstaatsaan gelegenheden van advies te dienen. Te Moskou is een kinderuniverslteit ge opend, met het doel elk rrlegieus gevoel tegea te gaan. Door tot nu toe onbekende oorzaak brand de gisterenmiddag in Dell by Geldermalsen •en tiental arbeiderswoningen af. De brand was ongeveer half drie ontstaan in de wo ning van den koopman Heumang. waarna de vlammen sjxx*dig oversloegen op de naast gelegen woningen. Door de handbrandspuiten uit Dell en Enspyk, geassisteerd door de motorspuiten uit Geldermalsen. Leerdam en Buren werd de brand tenslotte gebluscht. Het huisraad kon uit de meeste woningen bytijds in vei ligheid worden gebracht, terwyi het vee eveneens gered kon worden. Persooniyke ongevallen vonden niet plaats. De bewoners zyn by familieleden of buftn ondergebracht. Hoewel er na eenlgen tyd vyf stralen op de laaiende massa waren gericht, kon de brandweer niet verhinderen, dat twaalf van de arbeidershuisjes met hun rieten daken tot den grond toe afbrandden. Twee of drie woningen kregen inwendige schade en wa terschade. doch bleven verder behouden. Daar de brand op klaarlichten dag uit brak, kon men bytyds de noodige maat regelen treffen om have en goed te bergen. De bewones van de dood het vuur aange taste perceelen sleepten, zooveel zy konden, hun huisraad naar buiten, daarby door vriend en maag bereidwillig bygestaan. En daar het droog, helder weer was. Ls der halve veel meubilair voor vuur- zoowel als voor waterschade gespaard gebleven. Ook het vee kon grootendeels bytyds in veiligheid worden gebracht. In veiligheid. dat wil niet zeggen: onderdak. Want al was van een paniek-stemming geen sprake, eenige verwarring viel toch niet te vermfl* den. Daar het langs den weg weldar een dooreen-loopende chaos van menschen en dieren was. bleek het niet terstond moge- lyk, het vee van lederen boer afzonderiyk te houden en twijfelachtig is op dit oogenbllk dan ook nog, hoe groot de schade Is. die elk der bewoners van „de Bulk” in zyn vee- Aurit heeft geleden. Want dat eenig klein vee. oa. eenige varkens, een prooi van de vlammen zyn geworden, staat reeds vast. Van de verbrande huizen zijn eenige laag eenige in het geheel niet verzekerd. Alle' perceelen waren particuliere woon huisjes Over de oorzaak tast men nog in het duister; te meer, daar de bewoners van het huls, waar de brand ontstaan is, de koop man Heumang. tydens het uitbreken van den brand afwezig was. De dakloos geworden bewoners hebben een onderkomen gevonden by familieleden of buren. Persooniyke ongevallen zyn niet voorgekomen. Gisterenavond omstreeks half twaalf was de brandweer het vuur geheel meester. Van de verbrande hulzen restte niets meer dan een rookende. smeulende puinmassa en eenige resten van muren. De brandweer bleef op haar hoede en droeg zorg, het hooi, voorzoover dit niet verbrand was, nat te spuiten en uit elkaar te trekken. Honderden belangstellenden verdrongen rich om T ter rein van de ramp en sloegen het werk van de spuitgasten gade. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wyziglng van artikel 63 der. Drankwet (verlenging van den termyn. waarna ver gunningen van vóór 1 Mei 1904 en ver- nootschapsvergunningen vervallen, tot 31 Md 1931) zonder hoofdelijke stemming aan- Gisteren brak brand uit in een boerderij in de kom van het dorp Bathmen. bewoond door den eigenaar H. Wlbbellnk O.Jzn. den landbouwer W. J. Roetert. Het huis brandde geheel af. Van de familie Roetert raakten personen bewusteloos weggedragen. Behalve een gered. Ook een deel der Inboedels kon uit de wo ningen gehaald worden. De brand Is waarschynlijk ontstaan door een lek In den schoorsteen. Verzekering dekt de schade. De a.s. reis van de „Graf Zeppelin" naar Amerika. historie van het verleden; bekendheid met de situatie van het heden; men schen in een woord van geestelijke stan ding. van zelfbeheersching, die door hun tactvol voorbeeld de bewondering van hun omgeving en niet de ergernis van hun andersdenkende landgendoten wek ken. Onze tijd is pr niet eene van de grove propaganda. Als de geesten fel tegen over elkaar staan; in tijden van gods dienstoorlog of religie-onderdrukking of wel in jaren, die op een geloofsvervol ging aansluiten, Is het begrijpelijk, dat aan beide zijden harde woorden vallen, dat de wapens scherp en zelfs grof zijn. Onze tijd vraagt iets anders- Voor ge lijke rechten behoeven wij in ons land niet meer te vechten. Daarvan is ieder een overtuigd. WIJ moeten ons integen deel nu en jlan afvragen, of wij met onze groeiende macht en onze uiterlijke ontplooiing voor de algemeene zaak niet verstandiger doen met niet te stoffen op onze resultaten; met den lof en den nOd aan anderen over te laten en zelf Ijverig maar bescheiden verder te gaan en voort te werken. Het komt immers op den innerlijken was meer aan dan op den uiterlijken glans. O, het is zoo begrijpelijk, dat men nu en dan in jeugdig vuur lust gevoelt om zijn blijdschap uit te zingen. Maar daar voor is toch op onze talrijke congressen en vergaderingen, in eigen vereenlgings- leven. gelegenheid te over, kiet noodig is het om zijn trotsch zoozeer bot te vieren, dat anderen zich daaraan erge ren. „Roomsch is troef in Nederland" is een ontactische en gevaarlijke leus. Men brengt er de jeugd, die oneven wichtig en onbezonnen is en geen ge schiedenis kent, mee van de wijs. Hoe veel last heeft men onzen grooten lei ders met zulke onberaden fanfares al niet veroorzaakt? Laten wij eens enkele voorbeelden noemen om onze bedoeling te verduld^ljken. Daar is in ons land •en swogenaamd processieverbod. Nie mand heeft daar last van. Maar een tijdlang heeft bij vurige propagandisten als een strijdleus gegolden: afschaffing van het processieverbod! Daar leeft iets in zulk een strijdkreet; al wat jong is, voelt daarbij de spieren zwellen en den vechtlust opkomen. Is het echter ver standig om aan zulke opwellingen toe te geven? Die vraag moet men aan ouderen en wijzeren, aan mannen van ervaring, die de politieke landkaart kennen, overlaten. Waarom gaat men,- wanneer men met een ander twist over het bezit van een stuk grond, over de uitlegging van een contract of iets der-{_ gelijks, naar een rechtsgeleerde? Omdat men niet zeker is van zijn zaak? Neen, men is heilig overtuigd van zijn recht, maar men vraagt aan een deskundige den besten weg om zijn doel te bereiken Waarom handelt men zoo ook niet in zaken van algemeen belang? Toen eenige jaren geleden in Neder land het Internationaal Eucharistisch Congres in Amsterdam gehouden werd, riep men In katholiek^ kringen om „de Roomsche ministers” in de processie. De regeering moest zich officieel laten ver tegenwoordigen, een afgezant zenden naar den Pauselijken delegaat enz. Im mers. de minister-president was katho liek. Zouden wij, Nederlandsche katho lieken, dan niet elschen, <U»t de overheid dit religieus festijn meevierde? Dit was de meenlng der oppervlakkl- gen en heethoofden. Verantwoordelijke personen dachten er anders over. Het feit, dat op Nederlandschen bodem, in onze hoofdstad, een Eucharistisch Con gres kon gehtRiden worden, was op zichzelf al een katholieke triumf van den eersten rang. Het zou ontactisch zijn geweest de openbare meenlng nog meer te prikkelen. En wellicht zal me nigeen thans met verbazing vernemen, dat niemand minder dan de wijze re gent, de toenmalige blsschop mgr. Gal lier, aan de katholieke bladen een schrijven richtte met de vermaning om polemiek te voeren over het feit, de Nederlandsche regeering in Amsterdam niet officieel was vertegen woordigd op het Euch. Congres. Die hooge kerkelijke autoriteit wist wat hier het zwaarst moest wegen: een formali teit of de ontketening van godsdienstig? hartstochten. Wel verre van tot slapheid of futloos heid te vervallen, kunnen wij met vol komen handhaving van onze rechten en met een fierheid en vrijmoedigheid van optrpden in het openbaar, zoo krachtig als men maar wil, in onzen tijd met be zadigdheid en tact meer bereiken dan door schetterende fanfares en onbe- kookten ijver. Onverzettelijk in onze heiligste beginselen, zullen wij voor hun verspreiding en doorwerking meer be reiken met een zakelijke en bezadigde verdediging en een goed voorbeeld dan met onberaden uitdagingen, met afstoo- tend geredekavel en holle snoeverijen. De vorige week spraken wij over de moeilijkheden van „getuigen"; over de vraag, wanneer en hoe men voor zijn diepste en heiligste overtuiging moet uitkomen. Wij hadden daarbij gelegen heid enkele opmerkingen te maken over het kwaad, dat door ontactisch getuigen kan worden veroorzaakt. Laten wij op dit netelige punt vandaag nog eens wat dieper ingaan. Beginselen zijn voor alle tijden be stemd. Ware' princiepen moeten ook voör alle tijden onveranderlijk zijn. De toepassing echter en dus ook de propa ganda daarvoor kunnen en moeten wis selen naar tijd en omstandigheden. Het is de kracht van de Katholieke Kerk dit altijd goed begrepen te hebben; t is de zwakheid van sommige harer volgelin gen, dit niet altijd helder in te zien. Om een voorbeeld te noemen: de een heid en heiligheid van fiet huwelijk is een voornaam christelijk beginsel. Echtscheiding en verbintenis van twee personen van verschillend geloof zijn strijdig met de katholieke huwelijksleer. Toch zal men in de literatuur van de middeleeuwen weinig over deze onder werpen vinden, die ons thans zoozeer bezig houden. Waarom? Omdat er geen aanleiding voor was. *t Is heel verklaar baar en wijs, dat bijv, in ons Haar- lemsch Diocees met zijn gemengde be volking en zijn groote steden voortdu rend tegen het gemengde huwelijk ge waarschuwd wordt en dat op alle oor bare manieren de onverbrekelijkheid van het huwelijk wordt gepropageerd. Daartegenover zal een pastoor van een dorp in het Zuiden, waar de bevolking geheel katholiek is, de invloed van groote steden is uitgeschakeld en het verloop der inwoners zeer gering is, weinig of geen moeite doen om over moderne huwelijksproblemen en tegen gemengde verkeeringen te preeken- Het beginsel is ook daar hetzelfde; maar de omstandigheden maken, dat er weinig of niet tegen gezondigd wordt. In óns kind hebben wij zeer lang den druk der protestantsche overheereching gevoeld. In naam is de geloofsvrijheid reeds in den Napoleontischen tijd gepro clameerd. Maar tot ver in de negen tiende eeuw bleef de oude schuchterheid onder de Nederlandsche katholieken nawerken. Men behoeft nog niet zoo heel oud te zijn om te weten, dat men het als jongen in een groote stad boven den Moerdijk als Iets pijnlijks gevoelde, wanneer bij het spelen op straat een rozenkrans uit den zak viel. Alles wat met den godsdienst, vooral met den katholieken eeredienst in verband stond, werd in het openbaar zooveel mogelijk vermeden, gevolg van den tijd der pla- katen en der schuilkerken. De groote verdienste van onze Roomsche eman- cipatoren der 19de eeuw is dan ook geweest, den Nederlandschen katholie ken die schuchterheid te ontnemen, hen te maken tot fiere strijders voor hun geloofsovertuiging, hen te brengen tot belijdenis van hun katholiciteit, óók in het openbaar. En wie zich uit eigen heugenis de predicates der Zondags missen uit dien tijd kan herinneren, die weet, dat de vermaningen van den kansel toen voornamelijk gingen tegen de openbare school en tegen het men- schelljk opzicht. Aan het beginsel is niets veranderd. Maar, wij leven nu in een anderen tijd. Het katholiek openbare leven is opge bloeid; overal staan onze kerken, onze scholen, onze patronaten, onze vereenl- gingsgebouwen, onze ziekenhuizen. Op alle posten, tot in de hoogste regee- ringscolleges. zetelen katholieken en waar zij nog niet zijn (dit wordt maar al te vaak vergeten) is dit ge meenlijk daaraan te wijten, dat wij onzen natuurlijken en begrijpelijken achterstand nog niet geheel en al heb ben kunnen inhalen en nog niet altijd en overal die bijzonder gevormde man nen kunnen leveren, die het zoo zeer gespecialiseerde moderne leven eischt. Een katholiek, die op zijn stuk weet te staan, behoeft in onzen tijd niet meer bevreesd te zijn, te worden terugge drongen. In zulk een tijd moeten wij de pro paganda voor eigen beginselen nader bekijken. Gelden dezelfde methoden In 1930 als in 1830 of zelfs in 1880? Neen! Nü moet niet allereerst tegen mensche-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1