Fa. GEBR. VAN DER MEER het adres voor Artistiek Behangwerk .ïAeters TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 24 MAART 1930 PROVINCIAAL NIEUWS DE STILLE OMGANG Telegrafisch Weerbericht MARKTNIEUWS 7 EGMOND AAN ZEE ALKMAAR VOOR RECHTSZAKEN Gemeentelijke Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling Voor den Kantonrechter ZILVERSTRAAT h. OUDE GR ACHT-Tel. 7S1 ANDIJK HEM BERGEN Districts-Arbeidsbeurs EGMOND-BINNEN N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 Hooge prijzen Nedrl. Staatsloterij Chloor, Loog, Siropen, Spiritus, Zwavelzuur, Accu-zuur, volgens Beaumè enz. HEEMSKERK WARMENHUIZEN SCHAGEN ZWAAGDIJK HE1LOO ENKHUIZEN ook wy, de wordt ■r wel voldoende was te en de Alge- witte kool t 230— Commissie Vette Schapen. van BOVENKARSPEL Donderdagavond kleine dorpen omliggende Het weer was prachtig; hoog boven SKI H. H 2. 3. moet met den spr. was van gedachte, dat wel voldoende was ee van onzen beminden bis- Katho- en een Zitting van Vrtfdag 21 Maart Geen faciliteiten meer te wachten In de vnortgezette mak contra den beer A. W. B. brood- en koekbakker te Alkmaar, •an wlen ten laste was gelegd overtreding Hoogste barometerstand 769.3 te Lt Oo- runa. Laagste barometerstand 754.1 te Roest. Verwachting: Matige. noordooteslQke tot noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen neerslag, aanvankelijke kouder. de De De wel f! zich niet moet wor- - De postkantoor houder, de Haas, die ongeveer 10 jaar in t 2000. 12527. t 1500; 14575. I 1000: 15673, 19606. 30102. i 400; 1400.6236, 11780, 20964. 1 200 3267. t 100: 6915, 10359, 18725, 20916. Kerkbouw. 't Wordt met den bouw eener R. K. Kerk ernst. Deze week werden door den heer Beemster van Hoogkarspel proefborin gen verricht tot onderzoek van het terrein. De burgemeester buitenslands Naar Wij vernemen, zal de Burgemeester met 1 April as, voor eenlge weken met veria* naar het buitenland gaan. JALOEZIEKASTEN - SCHRUFMACHINE- TAFELS - SCHRUFMACHINELAMPEN - RUBBERVILTEN - UITERST PRACTISCH Van Putten 8C Oortmeijer Overleden heer W. functie was Noieering „Bioemlust" Anemonen 1.10 —2.70; Narcis Emperor 2.702.90; Narcis Omator 120—130; Bartlgon f 5.80—6; Sanders f 5.40—5.70; La Notre 5 50—6 Door een ruit Een werkvrouw, die de ruiten waschte van den winkel van den heer Frese in de Westerstraat. had het ongeluk, met de trap door de ruit te vallen, vrouw bezeerde zich niet ernstig, wat een wonder mag worden genoemd de traditie i voorbeeld voor het komende geslacht ven. Mogen de vruchten den StUIen Omgang blijvend zyn. op aan van hun voorgeslacht en het --f gege- van dzeen goedgeslaag- sigarenmakers, 1 tabakbewerker, 1 schoen maker, 2 steenbikkers, 3 timmerlieden, 1 tuinman, 52 losse arbeiders, 2 werksters Geplaatst: 1 betonwerker, 7 grondwer kers, 3 kistenmakers, 2 metselaars, 1 op perman, 1 pakhuisknecht, 3 sigarenmakers, 2 timmerlieden, 1 losse arbeider en 2 werk sters. Alkmaar, 21 Maart 1930. De Directeur voornoemd ED. V. d. HEUVEL. Vernielzucht De laatste weken heerscht er een mooie manie om de lampen der straat verlichting stuk te gooien. Tegen deze bal dadigheid dient streng opgetreden te worden, daar zy het bedrijf een fllnken schadepost veroorzaakt. Laten daarom de ouderen hun invloed doen gelden en de onbedachtzame jeugd van het verkeerde van die vernieling overtuigen en deze zoo van het kwaad afhou den. In de O. L. Vrouwekerk van de E. E. Fabers Redemptoristen kwamen de Omme gangen van de Alkmaarsche extra-train evenals vorige jaren samen. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en van uur. en Politieberichten Verbaliseerd werden mej. H. J. K., kolonlejuffr. alhier, die toeliet dat de onder haar toezichtstaande kinderen pasgeplante helm in net duin vertrapten; en H. v. F. wegens het venten zonder vergun ning. Kommies RUksbelasting Als opvolger van den heer Jager Is naar hier overgeplaatst als kommies de heer Bos van Oudkarspel. Stille Omgang Uit deze gemeente werd door pl.m 80 mannen aan den Stillen Om gang deelgenomen; 70 gingen er met den extra trein uit Alkmaar, 6 per flets, terwijl er 4 te voet den tocht naar Amsterdam had den ondernomen; een flinke prestatie. r Klooster Nader vernemen wij. dat de aanvrage van grondaankoop voor den bouw van een slotklooster onder Wlmmeniim is uit gegaan van*de Eerw. Zusters Carmelltessen. De geestelijke leiding aou toevertrouwd wor den aan de Paters Montfortanen van Eg- mond aan Zee. der Arbeidswet op Vrijdag 31 Januari, werd alsnog gehoord de heer Staats, agent van politie, tevens belast met de contróle op de naleving der Arbeidswet. Door den heer B. Was als getuige a dé charge meegebracht zijn bediende N. Ursem. die zich bulten den wetteli*ï geoorloofden arbeidstijd had bezig gehouden met banket- bakkerswerkzaamheden. Veel nieuws werd niet naar voren gebracht. Natuurlijk had de verbalisant geen toestemming verleend, zoo- als onjuist was voorgesteld, om bewusten arbeid, het vervaardigen van koekjes, voort te zetten, doch met het oog op spoedig be derf der gebezigde grondstoffen geen be zwaar gemaakt, dat speciaal dit werk ver der werd afgetnaakt. Het proces-verbaal der geconstateerde overtredingen had ipso facto het gewone strafrechterlijk verloop. De heer Kantonrechter gaf echter te ken nen een dergelijke faciliteit ongewenscht en verwarring strekkend te achten, zoodat in 't vervolg wel als vaststaand kan worden aangenomen een volstrekte beëindiging van dergelijke toegeeflijkheden, met welke we tenschap belanghebbenden dus hun voordeel kunnen doen. De neer B. tenslotte had weinig profijt van de aanhouding en werd tot f 10 boete of 10- dagen veroordeeld. Onbekendheid met de Wet geeft geen vrijheid tot overtreding Het ware wel wenschelijk, dat in den te- genwoordigen tijd van tallooze wetten en verordeningen, niet het minst de veiligheid van het verkeer regelende, de kennis dier wetten meer onder het bereik van hen, die meer dan anderen met dergeljjke bepalingen hebben te maken, werd gebracht. Het zal dan ook misschien In de toekomst op de lagere scholen op den rooster der te behan delen leerstof worden geplaatst. Men aal zich dan ook niet meer kunnen beroepen op onbekendheid met de Wet, zooals de 22- jarige chauffeur Hendrik K. uit Hoorn, die op 26 Januari te Alkmaar een door hem bestuurd motorrijtuig zonder vergunning van B. en W dier gemeente, had geplaatst op den openbaren weg, de in aanbouw zynde Comanstraat. De verdachte beklaagde er zich tevens over, dat een tweetal agen ten. die hem deze zijstraat in de buitenwijk, alwaar absoluut geen verkeer was en welke straat uitliep op een stuk onontgonnen wei land, hadden zien inslaan, hem niet even hadden gewaarschuwd. De Ambtenaar, die ook te Hoorn bij het Kantongerecht optreedt als vertegenwoor diger van bet Openbaar Ministerie, bracht verdachte onder het oog, dat ook te Hoorn een dergelijke verordening bestaat en vor derde t 4 boete of 4 dagen, doch de Kan tonrechter hield rekening met de situatie en bracht de op te leggen straf terug op f 150 boete of 1 dag. In de moderne wereld. Bijna alle deelnemers naderden tot den H- Tafel; dit was het moment, dat den Stillen Omgang waardig sloot. De Noordhoilanders hebben dit jaar schitterende wijze hun trouw getoond We kwamen voor een gesloten deur wat een kwartier stagnatie gaf en waardoor het controleeren der toegangsbewijzen niet naar wensch kon geschieden en velen In de ze kerk terecht kwamen, die elders thuis hoorden, zoodoende was er in deze groote kerk voor onze deelnemers geen plaats ruimte genoeg. Een zangkoor, onder leiding van den heer O. Klebert te Alkmaar, luisterde de plech tigheid op met eenige latijnsche gezangen. Pater Van Rijn hield een korte predika tie. waarin hij aantoonde hoe de veelvul dige H. Communie ons tot een beteren mensch maakt en ons in staat stelt beter den strijd des levens te kunnen aanbinden de op het postkantoor Andyk-West. is Zaterdagmorgen in den ouderdom van 37 overleden. HOORN, 22 Maart 1930 Veemarkt. 3 Melkkoeien f 300—325. 147 Nuchtere kalve ren f 10—18, 5 Zeugen f 100—180. 85 Schrammen f 3040, 152 Biggen t 2434, 5 Rammen, Schapen. Overhouders, Vette Schapen, Lammeren f 4056. 1 Paard f 450. Handel goed. Vrijgesteld van den dienst Wegens broc- derdienst zyn M Genet, N. de Graaff, Groen. Adr Hopman, Het Schipper, Schong, A Stam, G. Stam. M Stoker, Zwaan. P. Zwaan G. Zwaart en S. Zwart den dienst vrygesteld. Amstelstad welfde het sterrenmozaïk. Ommegang verliep stil, ordeiyk en rustig. Vanaf net mlddernacbteiyk uur tot iaat in het morgenuur bewogen zich de lange rijen van zwygendê, in stilte biddende man nen langs den traditioneelen processieweg. Ook Haarlems blsschop. die de voor naamste intentie van den Omgang aangaf, maakte tusschen de pelgrims de bedetocht mede, om zyn herderiyk woord door den voorbeeldigen daad meer kracht by te zet- ten. In de kerk op het BegUnhof droeg Mgr. Aengenent in het vroege Ochtenduur de H. Mis op. er tevens by dat men by laag kalkgehalte basische meststoffen moet gebruiken en by hoog kalkgehalte ruwe meststoffen. Spr. komt vervolgens tot de veenkoloniale ziekte welke op de veenkoloniën ’t eerst werd geconstateerd, doch ook op de zwaardere gronden is deze ziekte gevonden. Ook de hoog-halemsche ziekte breedvoerig besproken. Voor veenkoloniale bemesting is gebruik van ruwe bemesting over jaren een genees middel, doch voor direct helpt mangaansul- faat om het gewas te herstellen, doch het Is niet afdoende. Hoe de werking van dit sul faat Is weet men niet. Aan de hand van talryke statistieke gege vens van diverse proefvelden gaf spr. een zeer duldelyk overzicht van het boven staande. Spr. doorgaande, zegt dat net hem zoo verwonderde dat de menschen op zandgron den zoo weinig kali gebruikten. Dit echter beschouwd worden in verband gesteldheid der bedryven. Door het gebruik van gier dat 2 maal zooveel kali bevat als stikstof en het gebruik van de mest, stroo, dat allemaal ook naar het welland wordt gebracht, wordt het kall- procent zeer opgevoerd, zoodat een kaligift eigenlijk uit den booze is. Wederom geeft spr. een uitvoerig overzicht op andere wyze uitgevoerd aan de rand van statistieke gegevens. Uit al deze cyfers en groepeeringen blijkt, dat kalk een leidende factor is by de be mesting en spr. zegt meer en meer tot de overtuiging te komen’, dat de bemesting van zandgronden geheel geregeld moet worden naar het kalkgehalte. Voor die gronden welke jaar op jaar sterk bemest worden met gier en waarop de stal mest, vermengd met stroo waarop de dieren 's winters liggen, naar het welland wordt ge bracht, meent spr. dat kali niet zoo direct noodig is. Niet dat deze zandgronden geen behoefte hebben aan kali, doch deze gronden hebben door de mest daardoor voldoende ge kregen. Het is echter aan de landbouwers, om door proeven enz. zelf te onderzoeken waaraan de gronden behoefte hebben De jeugdige landbouwers, zy die de cursussen volgen en de oud-cursisten hebben hier een schoone taak te vervuilen. Op den steun van den heer Huisman, leeraar van den thans ge geven wordenden cursus en van spr. kunnen zy ten allen tyde rekenen. En hiermede eindigde spr. De heer Frans, voorzitter dankt daarop den spr. voor zyn aangename en leerryke le zing. Toen de spreker met zyn lezing begon kwam de heer Huisman met de leerlingen ter vergadering op ultnoodlglng van spreker, waarvoor de heer Hulsman dank bracht. Portemonnaie verloren Een der boot gangers van den Stillen Omgang had het ongeluk Zaterdagavond zyn portemonnale met Inhoud te verliezen, waarschyniyk by het betreden der boot, zonder dit op te mer ken. Toen gistermorgen het verlorene nog niet terug was gevonden, werd onder da aan wezigen op de boot een collecte gehouden, waardoor het verlies dank zt) de door allen spentanr gegeven bUdraseg ruim schoots werd vergoed. Tout savour et tout pardonner! Als gedelegeerde uit Bergen verscheen de 40-jarige heer Jan B„ die aldaar het” nuttig en aangenaam vak van brood- en banket bakker uitoefent en thans ter zitting was opgeroepen omdat hu op 4 Februari j.1. een tweetal gezellen, de heeren Schotte en Kraakman na de op de arbeidslijst aange geven uren had doen arbeiden en dit nog wel nadat geen twee jaar waren verloopen, nadat het vonnis wegens een dergelijke overtreding onherroepeluk was geworden, een omstandigheid die een nieuwe vervol ging altyd nog wat aandikt. De heer B. deelde onder overlegging van het desbetreffende stuk, een arbeidslost, den Kantonrchter mede, dat het met deze over tredingen niet geheel in orde was, daar zijn knecht Kraakman, even bekwaam banket- als broodbakker, vergunning heeft tot 6.30 uur te mogen werken. De verbaliseerende ryksveldwachters hadden vermoedeiyk een arbeidslijst, die niet ten behoeve van Kraak man was aangelegd, geraadpleegd. De zaak had zich echter als volgt toege dragen; Kraakman hield zich onledig «net het inpakken van beschuit en toen had ge zel Schotte uit louter collegialiteit en buiten voorkennis van den afwezigen patroon, aan geboden een handje te helpen. De heer Kantonrechter, die belangstellend van deze toedracht had kennis genomen, achtte het verweer belangryk genoeg om de zaak aan te houden tot a s. week, teneinde de heeren verbalisanten te hooren. Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag 21 Maart De voorzitter, de euëlachtb. heer H. Nolet, burgemeester, opent op de ge- bruikeluke manier de vergadering en heet de leden welkom. Bij de ingekomen stukken zijn het verslag van de Ver. voor Gezins verpleging over 1929 en proces-verbaal van opneming kas en boeken gemeente-ontvanger en tuinbouwbedrijf, welke worden goedge keurd. De bouw van een ambtswoning Voor den burgemeester, alsmede het bouwen van een ammoniaktank voor het gasbedrijf is door B. en W. niet gegund. Tot administrateur van het gemeenteiyk tuinbouwbedrijf is met Ingang van 1 Maart 1930 benoemd C. Roozendaal. Deze mededeelingen. alsook dat de sluis te Schoorldam wederom voor 4 jaar is ver pacht aan A. Dreewe voor een bedrag van 832 per jaar, worden zonder op- of aan merkingen aangenomen. Voorgesteld wordt een verordening tot be teugeling van openbare dronkenschap (z.g, „zwarte Hjst”) vast te stellen, waarin wordt bepaald, dat het den houder van een in richting. waarvoor vergunning of verlof is verleend is verboden personen toe 'te laten van wie ter beoordeeling van den burge meester schriftelijk aan den houder van voomoemde inrichtingen zijn opgegeven. Op verzoek van het raadslid van Rijn wordt hierover gestemd. Inmiddels kwam de heer Slot ter vergadering. Het voorstel werd aangenomen met enkel de stem van den heer van RUn tegen. Voorgesteld wordt de algemeene Politie verordening aan te vullen met een bepa ling. dat houders van hondenkarren ver plicht zyn honden en tuigen op de aange geven plaats en tyd ter keuring aanwezig te doen zyn. Hierover vraagt de heel' Slot het woord. HU is van meening dat de wet dit zelf maar moet voorschryven en niet de Raad. Weth. Groot en Swan antwoordden hierop, dat er toch niets tegen was om deze be paling op te nemen. Op voorstel van Slot wordt hierover toch ng gestemd. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de raadsleden Slot en van RUn tegen. Voorgesteld wordt in principe te beslui- ten tot bet aangaan van eene geldleening groot pl.m. 56 000 met de N.V. MU. voor Gem. Credlet te Amsterdam tegen een rente van 4% a pari, met eene aflossing in pl.m. 30 jaar. De heer Slot zegt over deze geldleening. dat het niet gewenscht is dit te accepteeren daar de rentestand aanmerkelijk lager is ge worden. en verneemt dat er kans bestaat voor verdere daling. Hierop antwoordde de voorzitter dat het veiliger is, dit aanbod aan te nemen, om dat het voor een gemeenet moetiyk is om altijd het goedkoopst klaar te komen. Wordt daarna tonder stemming aangenomen. Voorgesteld wordt de artt. sn 4 van de overeenkomst tot levering van gas met de "■emeente Hbrenkarsnél te wijzigen tn dien rin. dat In plaats van .5000" wordt gelezen .4500" ealoriën, en verder te bepalen, dat ALKMAAR. 22 Maart N. V. Eieren vei ling Hollandsch Noorderkwartier. Aanvoer 250.000 kjpeieren 56-58 4.50—4.80, 58-60 f 4.80—5 10, 60-62 f 4.90—5 30, 62-64 f 5 20— 5 70. Bruin 60-66 f 5.10—5.80. 50.000 Eendeieren f 4.404 60 Raadsvergadering De raad dezer ge meente komt Vrijdag 28 Maart, des avonds te zeven uur in openbare vergadering byeen ter behandeling van de volgende agenda: I. Bededeenngen van den Voorzitter. Ingekomen stukken en adressen. Voorstel tot aansluiting van LagedUk aan het Waterleldlngsnet 4. Voorstel tot wyzlglng van het stroom- tarief voor de klein-lnaustrie. 5. Voorstel tot aanvulling van meene Politieverordening. 6. Voorstel tot wyziging van het regle ment van orde voor de raadsvergaderingen 7. Voorstel tot onteigening van het per ceel van L J Hoogland. 8. Benoeming onderwyzer O. L. Schooi. 9. Benoeming lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. 10 Voorstel tot verbetering van den blik semafleider van den gemeentetoren. II. Voorstel met betrekking tot de ont eigening van een deel van het perceel, sectie E no 283. Bloembollencultuur. Dat de belangstel ling der bollenkweekers in deze vereeniging groot is, bleek weder uit de talryke opkomst ter vergadering in café Koopman, ter bespre king van het houden van een tentoonstelling van afgesneden bloemen van den kouden grond. Dit voorstel van het bestuur werd met sympathie begroet. Men meende, dat er wei nig plaatsen te vinden rijn, waar zooveel verschillende variëteiten gekweekt worden als hier. Anemonen. Mon Trésor, India's en Iris sen worden hier in milden overvloed ge- kweekt De vergaderden verklaarden zich allen voor het houden van zulk een tentoonstel ling. welke alleen slagen kan door algemeene medewerking, welke werd toegezegd. Aan een commissie bestaande uit de heeren P. Dekker. H. Aker, P. Otsen, H. Karsten. C. Neefjes en N. Koopman werden de voorbe reidende maatregelen opgedragen. Van Inzendingen van kweekers uit de bloembollenstreek kan men zich verzekerd houden. Aan deze tentoonstelling zal een verloting verbonden worden om de animo te verhoo- gen. De heer Maas wekte op tot het oprichten van een Floralia Vereeniging, welke aan dé jeugd plantjes uitreikte tot opkweeklng. om daardoor by haar liefde voor bloem en plant aan te kweeken. Wellicht zou daaraan een huisviyttentoonstelling kunnen verbonden worden. Het bestuur zei overweging van dit denk beeld toe. Daarna ontspon zich een discussie over wratriekte en het bekende teeltverbod. Algemeen was men van meening. dat deze ziekte hier niet voorkomt; de beruchte soor ten worden hier niet verbouwd. Men móest ze weren, omdat ze een bedreiging zyn voor den bollenkweeker. In de St. Domlnlcuskerk aan de Laat te Alkmaar kwamen op den vooravond reeds vele ommegangers van Alkmaar en omge ving bUeen tot bUwonlng van het Lof, dal door den geestelijken Irider van den tocht naar de Amstelstad, de WE Pater N. A. van RUn O P.. werd gecelebreerd. Naar aanleiding van het Psalmvers „Novit Dominus vlam justorum. et tter implorum periblt' „God kent den weg der recht vaardigen, maar de weg der godd-loozen Bal vergaan" hield Pater Van RUn een predikatie, waarby hU den Stillen Omgang vergeleek bij een wapenschouw. waarbU dok de mannen van Kennemerland een regiment vormen. De Stille Omgang aldus de gewijde spreker is een geesteiyke wapenschouw, waarvan de wapens rijn het schild van ons. gebed en bet zwaard van ons Apostolaat. Deze Stille Omgang is eenig op de we reld; een stil gebed zonder veel ulterlUk vertoon; een gebed voor het ongelukkige Rusland en voor het behoud van het ge loof in ons eigen vaderland. Wat was het antwoord van Rusland op de gebedsactie der Christenheid? De Russische leiders hebben de verdel gingsoorlog verklaard aan heel de^ïatho- lieke Kerk. Reeds lang woelt de bolchewis- tische propaganda in het geheim in de ha- venplaetseg en industriesteden, in de dok ken en op de .fabrieken ook in ons land De prctestvergaderinisen in onze Alk maarsche kerken werden beantwoord met een vergadering van ,J> Dageraad", waar we de mlsseiyke vertoonlng konden mee maken. dat een ex-priester. een ongeluk kige, die van de Kruisvaan van onzen Ko- ning gedeserteerd is. het pleit opnam voor de Russische kerkvervolgers. Naast het wapen van ons gebed moeten we nu de wereld op weg is naar een pieuw heidendom van de ergste soort ook het vreedzame zwaard van ons apos tolaat hanteeren. Apostel moeten we zün door onzen le venswandel en ons voorbeeld, en wanneer het te pas komt, ook door ons woord Wil zUn apostel door als 18-Karaats Katholieken te leven; het voornemen daar toe. aldus de gewUde spr.. leggen we dezen nacht by de groote wapenschouw aan de voqten van on2en Koning. Met een krachtige aansporing om in de zen geest den Stillen Omgang te maken, eindigde Pater van RUn rijn predikatie. St a tioti") 22 Maart 1930. Tulpen. Aangevoerd 4956 stuks. Barti- gon I. f 550—6. Id. II f 2 60—3.80. W. Pttt f 5.50. per 100 stuks. AMSTERDAM, 24 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 542 vette koeien. 1ste kwal. I 1.13—f 120; idem 2e kwal, f 098—f 1.1Q; ld. 3e kwal, f 0.84f 0.96; mindere soorten f 0.70 tot f 0.82 per Kg. slacbtgewicht; 160 melk en kalikoeien f 240f 360 per stuk; 82 vette kalveren 2e kwal, f 0.90f 1.03; idem 3e kwal f 0.74f 0.88 per Kg. levend gewicht; 338 nuchtere kalveren f 12f 16 per stuk. 27 schapen 3442. 540 varkens, vleeschvar- kens van 90110 K.G. 0.90091. zware var kens 0.890.90. vette varkens 0.870.89 per K.G. slachtgewicht. 84 paatden 102240. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Maart 34.000 K.G. roode kool f 7.20—11.60 20.000 K.G. gele kool f 7.50—8 60 50.000 K.G. Deen- sche witte kool f 1.60—2.70 7000 K.G. uien f 0.70—1.40. grove f 1.50; 2300 K.G. wortelen f 1.60—1.70. BEVERWIJK. Pnjsnoteering van de voor- velling van 20 Maart 1930. Flink aanbod leverbaar en plantgoed. Handel voor lever baar vlug met goede prijzen. Plantgoed weinig verkocht. Besteed werd Tulpen. Artus 10/12. f L50. Cramoisi Bril- lant 11 op f 2.50. Hobbema 12 op f 5.10. King of the Yellows z. 10/12, f 6.60. Koningin der Nederlanden 11 op f 3.50. La Précieuse 11 op f 3.60. La Reine 11 op z. f 3.30 Ingles- combe Yellow 11 op f 2.60. 10/13, f 1.75. Parqult Lutea 9 op f 3.20. Alba Maxima 12 op f 3.20. Murillo 11 op f 2.60. 11 op z. f 3.30. Theeroos 11 op f 3.30. Ant. Roozen 12 op z. f 4.10. Bar de le Tonnaye 10/12 z. 200. Bar- tigon z. 12 f 4.50. 12 op 1 4.00, 11 op z f 3.40. 10 12, f 2.50. Pride of Haarlem 12 op f330 s. Prinses Elisabeth 12 op z. f 350, U op t f 2.60. Prof. Rauwenhoff 12 op z I 4. Rev. Ewbank 10 12 f 1.80. Vlet. d'OUviere 12 op f 5. William Pitt 12 op z. f 4.20, 11 op f 330. 10-12, f 2.50. Plantgoed: per H. L. Dl, Oranje Nassau f 9.60. Bartlgon f 62.50. Venus f 4.00. WARMENHUIZEN. 22 Maart Uien 1.20130, Groote 1.401.60, Blauwe aardappelen 2.70. Eigenheimers 2.30— 3.70, Gele kool 6.90—930, 2de soort 5.60— 7.40, Roode kool 6.40—11.40, 2de soort 5.40 —9 80. Uitschee 3.70—530, Deensche Witte kool 230—2.60. 2de soort 1—1.20. ALKMAAR 22 Maart 1930 Veemarkt 26 paarden per stuk f 200—350; Hitten f 100 —300 23 Melkkoeien f 200—380; 452 nuch tere kalv slacht, per stuk f 820; idem tok f 1640; 59 Overhouders f 3040; 66 biggen f 28—35.50. Handel stil. ALKMAAR. 22 Maart. Boter- en Eiermarkt. Fabrieksboter le soort 87%97% et., 2e soort 7585 Ct.; eieren groothandel 4.50495; eendeieren 4.40. UOORDSCHARWOUDE 22 Maart 1930 23 800 kilo Uien; Grove Uien f 130—130, Uien 0.90—jl.40, Drielingen I" 130, 277.800 kilo Roodq kool f 6.20 1190^. 68.600 kilo Gele kool f 750—10.30. 180.000 kilo Deen sche Witte kool f 1.30—2.60. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Maart. In de heden gehouden veilingen werd betaald voorê 120.000 Roode kool 6301130; le soort; 138.000 Gele kool 4.50—7; 105.000 Deensce 1.40—2.80; 12000 Uien 1.40; grove 1.301.80 3000 peren 1.401.60. ALKMAAR, 24 Maart. Aangevoerd wer den 52 vette koeien f 270f 415 per stuk, handel goed2 vette kalveren f 80f 95 per stuk; idem per Ned. pond f 1.30f 1.50; 231 nuchtere kalveren, slacht per stuk, f 8f 24, idem fok f 16f 30 per stuk; 471 vette var kens, zware t 0.74f 0.78 per Ned. pond, id. zouters f 0.74f 0.76 per Ned. pond, handel stug, AMSTERDAM. 24 Maart. Aardappelen mark L Spuische eigenheimers f 135; Zeeuwsche bonte f 2f 2.40; idem blauwe f 2—f 340; idem bravo s f 1.25—f 1.40; Aan voer 4 ladingen, zünde 3590 H.L. NOORDSCHARWOUDE, 24 Maart 1930 820 K.G. Uien f 1—1.40, Grove Uien 130. Drielingen 0.801, 900 K.G. Peen groote 130. 109.100 K G. Roodekool 6 20—ll lft 9500 K.G. Gelekool #40—9.40. 90000 K.G. Deensche WittekoOl 1.402.70. WARMENHUIZEN. 24 Maart. Uien drie lingen) t 030; bieten f 0 80—f 1.40; peen f 1f 1.10; Deensche f 2.80; röode kool f 830. en werknemers. Geopend van 91 25 uur. Des Zaterdags van 91 Voor werknemers uitsluitend van 912 Maandag- en Donderdagavond van 7 8 uur. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werkzoekenden zyn ingeschreven: 2 bak kers. 1 bankwerker, 1 bloemist, 1 boek binder, 71 boerenarbeider, 5 chauffeurs, 1 drukker, 16 grondwerkers, 1 kantoorbedien de, 1 ketelmaker, 2 loodgieters, 1 lynwer- ker, 1 machinale houtbewerker. 1 metse laar, 2 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 9 Proefvelden Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer P. Rooring een lezing gehouden door den heer J. H. Velders, leeraar aan de Rljkslandbouwwlnterschool te Behagen, over het onderwerp: „Proef velden", voor de leden van de afd. Helloo en omstreken van de Holl. MU. van Land bouw. De voorzitfer der afdeellng, de heer P. Frans, opendtfütte bUeenkomst met een har te iyken groat aaa welkom aan het zeer klein getal opgekfaa4a>n3eden. Spr. betreurde, dat zoo weinig leden kanwezlg waren. Spr. gaf daarna liet woord aan den heer Velders, die begofi Hfft er op te wUzen, dat leder wel voldoende RtaL,begrUpen. dat be mesting noodig is. l^nd zonder Iets niet kan opwerken. Zop^i: hulpmeststoffen kunnen we tegenwoordig niet. Door het ge bruik van deze meststoffen is de produc tiviteit van den grond zeer opgevoerd. Elke meststof brengt voedende voedingstoffen in den grond, doch deze meststoffen geven behalve de voedingstoffen, ook stoffen, welke de structuur van den grond uit zUn verband rukken Het is de vraag „hoe" de mest stoffen moeten worden gebruikt. Met jaar op jaar een basische zure meststof te ge bruiken, krijgen we een steeds toenemend overschot van stoffen, welke nadeelig zyn en de opbrengst verminderen. Met het wis selen van meststof verbeteren we reeds veel. Kalk Is het uitgangspunt, waarnaar gezocht moet worden om het geschikte evenwicht te herstellen. Over den kalktoestand is heel wat geschreven, doch het eind is daarover nog niet gezegd. Spr is voor zichzelf tot de meening ge komen. dal de kalktoestand van overwe genden invloed is, doch over een paar jaar na het meer bestudeeren van proefvelden, zal spr. meer positiever in zyn uitspraak zyn. Voor graslanden zal men een toestand moeten hebben van even onder nul, enkele landbouwgewassen zullen over den nultoe- stand van kalkgehalte moeten kernen. Wanneer men rapport van kalkonderzoek te Groningen ontvangt, dan krijgt man op gaat van het kalkgehalte maar men krijgt Vischmarkt-Aangevoerd door 53 vaar tuigen 950 tal reepharing 3.054.25 jx-r tal. De vangst bedroeg van 3 tot 70 tal per vaartuig; 1 spon kuüvlsschers bracht aan 8% tal kuilhartng 4.20 per tal en 15 manden nest 53 cent per mand van 60 pond. Der traditie getrouw hebben Katholieke mannen van Hollands Noordeï^ kwartk?r, van Kennemerland en West ^Xcn8S^Ub? na^See" dam. Dringender dan andere Jaren had thans in onze ooren geklonken de ultnoodlglng van den Eucharistischen Christus' Komt allen tot Mu." Door den mond v-- •chop heeft Christus tot HoÜands Heken een woord gesproken, dat weerklank heeft gevonden in de harten van honderden, ja duizenden mannen. Eerherstel wordt gevraagd voor den hel- schen smaad den Christus aangedaan in het arme Rusland, waar de tabernakels leeg staan en Satan ten troon wordt verheven' waar de priester - a Christus - aan het geloovlge volk ontnomen wordt, verban nen. gekerkerd, doodgemarteld. Eerherstel vraagt Christus, en de duizen den, die zich zemen der Ware Kerk mogen noemen, zyn ter boetpvaart getogen naar de H. Stede, naar de stad van het H. Altaar sacrament, om daar, in het nachteiyk uur —na een urenlangen bedetocht de vele kerken te vullen en daar te bidden voor de ongelukkige geloosfgenooten in het Sovjet- paradus, wier kerken gesloten en in club huizen en' speelholen herschapen zyn. Dat was de algemeene intentie, door on zen Blsschop aangegeven en ontelbare ma len, zooveel als er in dit nachteiyk uur voet stappen gedrukt zyn op het plaveisel van Amsterdams straten, steeg uit het hart der Ommegangers het steeds herhaald gebed. „Verlosser der wereld, red Rusland.” Dat zegt meer dan drukbezochte protest- meetingen. met vlammende redevoeringen en spontaan applaus van een enthousiaste me- Bigte. Dat is het antwoord van Hollands Katho lieken op de protestbetooglngen van de comi munistische arbeiders tegen de gebedsmani- festatles door de Katholieken van alle lan den gehouden. Onze arbeiders en boeren want zy vooral zi.jn de vele deelnemerse aan den Stillen Omgang achten zich gelukkig te mogen boeten en bidden voor dé verdruk te geloofsgenooten tn Rusland, wien men God en godsdienst uit het hart tracht te verbannen. Zy gaan in lange ryen, ieder voor zich allen in gebed allen saani- hoorig in het geloof, elkander daarin steu nend. De mannen bidden, voor Rusland vooral, maar ook met andere intenties: de uitbrei ding van het geloof in het Altaarsacrament, dat zU zelf door hun pfeuzen daad zoo heeriyk beiyden; voor Koningin en Vader land; voor Paus en Kerk; voor de zeevaren den; voor de arme zoekers naar de waarheid en voor de afgedwaalde broeders. Ze bidden ook voor de zielige spotters langs den weg. die meenen deze ommegangers in hun vrome bezigheid te kunnen storen. Zy gaan door in frappante stilte en de ongeloovige, ja helaas ook een groot degl van de geloovige wereld, staart zich blind op zoo'n groot geloof aan de waar achtige tegenwoordigheid van Christus In ZUn Hoogheilig Sacrament; want dat is het uitetndelyke doel van dezen geloofsdaad, tneerdere eer aan Christus Eucharisticus. zage kan nemen van de geregistreerde uit komsten van een bU de fabriek aan te bren gen automatischen caloriemeter en voorts dat in de gemeente Harenkarspel een auto matische drukmeter wordt geplaatst. Verder wordt voorgesteld art. 3 der over eenkomst met de gemeente St. Maarten te wijzigen als voren en aan art. 5 een tweede lid toe te voegen, luidende: met dien ver stande evenwel, dat de gemeente St. Maar ten ten opzichte van de electriciteitsvoor- ziening vrijheid van handelen wordt gela ten en voorts met dezelfde bepaling ten op zichte van den caloriemeter, als voor de ge meente Harenkarspel is bepaald. Dit voorstel wordt aangenomen. Voorgesteld wordt uit het reservefonds van het gasbedryf een bedrag beschikbaar te stellen van 7200. voor den bouw van een nieuwen oven voor het gasbedrijf. Voorgesteld wordt het vooreshot op de ge- meenteiyke vergoeding overeenkomstig art. 101 der L. O. wet 1920 voor de bUz. school te Krabbendam voor 1930 vast te stellen op 500; voor de R.K Jongensschool op 1600 en voor de R.K. Meisjesschool op 1660 Bovenbedoelde bedragen waren bereidend naar deuitgave door de openbare school, die over 1928 15.40 per leerling was ge weest. Het voorstel wend aangenomen, als mede de vaststelling van het kohier hon denbelasting ad 434, berekend over 77 honden die daarvoor in aanmerking komen. Voorgesteld wordt het voorschot op de ge tal het benoemen van een gemeente-werk- man en zUn salaris te bepalen op 26 oer week plus 0.50 kindertoeslag per week voor leder kind beneden den leeftUd van 14 jaar. BU de bespreking over dit voorstel brengt de voorzitter een woord van hulde aan de nagedachtenis van den gemeente-werkman J. Vreeker. die met Uver de gemeente heeft gediend. Daarna deelde de voorzitter mede, dat B. en W. een gemeente-werkman zouden willen benoemen, die alle voorkomende kleine kar weitjes zou kunnen opknappen. Hierover krijgt eerst de heer Slot het woord, die zich niet met het salaris, noch met het voorstel van kindertoeslag vereem- gen kan® Hij vermeent, dat men voor 36 niet een veelzydig ontwikkeld man zou kunnen vinden en al zou dit wel zoo weaen, dan zou dat met een loon van JK Wet goed betaald rijn. Met de kindertoeslagen kon s vereenigen. mdat men betaald den naar het werk en niet naar het gezin, dat men moet onderhouden. HU stelde voor, het loon van 26 kindertoelage. De heer Molenaar het loon van 26 achten voor iemand, die wat handig is m zyn werk, omdat een vakman toch niet van alles zou aanpakken. HU is bly dat er een voorstel is om de kindertoelage te geven. Iemand met een gezin heeft meer noodig dan een vrUgeael, al wordt hetzelfde werk gedaan. Weth. Swan schaart zich aan de zyde van den heer Slot wat betreft de kinder toelage Weth. Groot wil het salaris stellen op een maximum van 26 en dacht het wel met een wat oudere kracht te kunnen redd?n, die dan voor minder soms wel was te vlr- den. In elk geval zou hij iemand uit de ge meer te daarvoor willen hebben. De voorzitter meent, dit loon te moeten handhaven en beveelt den kinderteslaj warm aan. Het voorstel van den heer Slot om een loon te bepalen van 28 zonder kindertoe lage, wordt verworpen. Hiervoor stemden tegen de raadsleden Molenaar, Nannes en Hof en weth. de Groot. Daarna komt het voorstel van B. en W. ter tafel, dat wordt aangenomen met de stemmen van weth. Swan en de raadsleden Slot en van Run tegen. Bij de rondvraag brengt de heer Mole naar het woningvraagstuk van den heer Donla ter sprake. De heer Molenaar vroeg of het waar was, dat de Raad den R.K. Tulnbouwcursus sub sidie gaf en dezen bevoorrechte boven dien van anderen. Daarop antwoordde de voor zitter. dat er van subsidie geen sprake was, maar dat een lokaal, vuur en licht disponi bel worden gesteld. De heer Slot vraagt, hoe het staat melde aanbesteding van het bUbouwen van gasfa briek en woning van den burgemeester en of het een fout is van de ontwerpers of de aannemers dat het werk niet kan doorgaan. Hierop antwoordde de voorzitter, dat hy niet kan oordeelen. wie het goed heeft be rekend en de ontwerper niet kan worden ge dwongen dit zelf uit te voeren. Aan het eindebrengt weth. Swan zijn uit breidingsplannen wederom ter sprake en zegt dat het hem is gebleken na onderzoek, dat er een bouwverbod kan gemaakt worden en zou dit willen toepassen op 't erf van Kunis de fuik voor eventueelen aanleg van een wefe naar den vastwal. HU meende, dat oe eigenaar van het land plannen had. dit te bestemmen voor aanleg van een weg met bouwterrein. Daarop stelde de voorzitter voor deze zaak onder de oegen te rien en met B. en W. in dc fuik voor eventueelen aanleg van een Tegen twaalven werd het druk op rondom het Station te Alkmaar, waar lange extra trein voor de Ommegangers ge reed stond. Er waren er echter ook reeds velen per rUwiel gegaan, georganiseerd door de Nrd.- Hollandsche RUwlelclub. terwUl zoowel uit Alkmaar als Bergen en Oudjirp van an dere plaatsen vernamen wy niet groepjes te voet naar de H. Stede waren getogen. Ongeveer 1200 ommegangers bracht de extra-trein uit Den Helder en Alkmaar en de omliggende dorpen naar Am terdam. De deelname was aanmerkeiyk grooter dan vorige jaren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5