KOFA N. V. JAN DE VRIES ALKMAAR JAN DE VRIES TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 28 MAART 1930 DE BESMEURDE VAAN ZAADMARKT PROVINCIAAL NIEUWS Gaat EERST naar DE EERSTE STAP 1 Vraagt staalboek ALKMAAR Het Sportpark Van Putten Oortmeijer DAAR slaagt U ZEKER Alle 12 mijnwerkers om het lev~n gekomen Alcmaria V. V. V. De mijnramp in West- Virginia ENKHU1ZEN ENarME Laak UITGEEST TEXEL OUDORP heemskerk Faillissementen EGMOND AAN ZEE 'OTTEEFIIMG l-i-KKN BERGEN Gouden Huwéiijksjeest Diploma vóór Autobestuurder Mulder’s Schoenhandel Opening 3e Filiaal Gebruikt de ECHTE KUNSTKALK uit de N. V. Chem. fabriek „VRIESIA” ALKMAAR Deze jjeeft beslist niet af. stuift en bladdert niet en men behoeft er maar eenmaal mede te bestrijken. Alom a 20 ets per pondspak verkrijgbaar WARMENHUIZEN CASTRICUM I rekkiac Rokend aal 16001 1e KI 3e Wst. 13477 in voor te Viachmarkt Interpellatie leeraame een en aangename Op uitvoerder der electrische verlichting is hier zeker wel op zyn plaats. CREDITEUREN- ea DEBITEUR'NBOEKEN IN DIVERSE UNlATtJREN FA TG LOF van dl' als het moeilijk reductie Buitengewoon Vrijwillige Landstorm Het korps „Kennemerland" waaronder DE WEG DOOR BET BOSCH. Uitbreidingscomité In de gisteravond in ..De Rustende Jager" gehouden vergadering van het Comité van Actie voor het ongeschonden behoud van bet Berger Bosch, zijn alsnog tot dit comité toe getreden de heeren Matthieu Wiegman, H ten Holt en Jan Winkel zal echter reeds in gebruik genomen kun nen worden bij de in Juli te houden Motor races. Algemeene ledenvergadering 120 1604 3672 47M 6324 7556 9489 1178! 12457 15606 16706 17640 18995 580 1729 3758 5135 6600 7598 9542 117X2 13523 832 2641 4118 5314 6*67 8889 1006 3116 4574 5878 7257 9306 1590 3593 4662 6171 7386 9378 11771 12361 15125 16650 17605 18868 dragen, sluiting. 620 2014 3977 51X2 67.*. 7708 i ingeslo- zoodat _SL van alkmaar Aangevoerd door 74 vaar tuigen 1600-tal reepharing i f 1 tot t 1 35 per tal, de vangst bedroeg van 3 tot 100 tal per vaartuig. 6 span kullvï schers brachten aan 555 tal kuliharing A I 1.10 tot f 1 60. 1 vaartuig 13 tal fuikhartng a f 1 15 per tal. 43 manden nest A 43 cent per mand. 3 vaar tuigen 176 pond bot f 15.95 tot f 17 en 307 pond schol A f 15 15 tot f 15 10 per 100 pond. actie de om BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de wéék van 16 tot en met 23 Maart IS30 hebben zich in deze gemeente twee vallen van roodvonk voorgedaan Gelijk bekend. Raad B en W ook de afdeeling Heemskerk ressorteert zal op Donderdag 33 Mei as uitkomen op de na tionale schietwedstrijden welke alsdan Den Haag zullen worden gehouden De steeds actieve Plaatselijke Commissie heeft met zorg en groote nauwkeurigheid 'n keu» gedaan, aan de hand van den vorigen winter gehouden schietoefeningen, met als resultaat dat een 13-tal schutters waaronder 3 Konlngschutters hebben op te komen voor de eer hunner afdeeling. De deelnemers zullen tijdig worden inge- llcht omtrent verschillende aangelegenhe den van den wedstrijd betreffende, en het bestuur vertrouwt ten volle op de schietvaar digheid en ijver der af te vaardigen schut ter*. Binnenkort wordt met den nieuwbouw begonnen. „De actie is stopgezet in Rusland; maar de gelegenheid is blijkbaar te schoon om baar niet propagandistisch uit te bulten. Zelfs de kinderen worden er voor gemobiliseerd." Overgepiaatat De heeren Voorschot Landarbeiderswet By be schikking van den Minister van Flrianclan van 36 Maart 1930, is aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een mazimum van f 12 480. ter uitbetaling van het door vier landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje Onderbandsche verkoop De heer C. Bi bo beeft zijn kruideniers- en grutterszaak. benevens den handel in brandstoffen onder hands verkocht aan den heer P. Koppens te Heer Hugowaard. Bloembollencultuur De plaatselijke af- ■•elinr van Al-em Vereen, van Bloembol- 'encultiiur hield pp Woensdag 36 Maart U. aan ledenvergadering in eafé Hor*, ter be spreking beechrtjvtngsbrief algemeens ver tedering er behandeling van eenige inge- komen stukken. Waarnemende woorttter de heer P. de harmonie gevierd, 't Was ,’n reuse” bruiloft, zei ons spontaan een van de dochters; we hebben aldus sprak ze veel bruiloften meegemaakt, maar zoo een nog nooit. De krasse oudjes waren in staat het feest tot het einde toe mede te maken. Vele telegrafische en schriftelijke geluk- wenschen kwamen binnen, os een schrijven van den heer O. H Honing, uit Amster dam. voorheen directeur van het Opvoe dingsgesticht. Van de receptie werd door meerd-re col lega's vgn den heer Jonker. die 35 jaren als ambtenaar aan het Rijksopvoedingage- sticht alhiet werkzaam is geweest, gebruik gemaakt. Des avonds bracht het muziekcorps „Ex celsior” een serenade. De ruimte van deze lokalen is klein, zoodat een groot deel der naar de Parochiekerk moet gaan, ook weer verschillende moeilijkhe den oplevert. Het bestuur dier kolonie heeft nu ge meend te moeten overgaan tot het bouwen van een kapel, die de volgende week in Alk maar zal worden aanbesteed De ruimte van dit gebouw is berekend op 330 zitplaatsen, zoodat het ook voor de toe komst. als de kolonie in zijn geheel zal wor den afgebouwd, voldoende ruimte heeft Opgeheven wegens gebrek aan baten de faillissementen van C Dujjn. wonende Lutje- broek en van Frans d» Zwart, wonende te Verlengde Landstraat. Alkmaar. Een nieuwe kapel voor de R K. VacanUe- kofonle ,Sl Joseph.” Bovengenoemde vacantlekolome. die in Augustus 1936 ge opend is. heeft geen eigen kapel. Eenige lokalen, die oorspronkei"k een andere bestemming hadden, doen als zooda nig dienst, echter te kinderen hetgeen „Dit wordt geleerd aan kinderen van 7. en 9 jaar die in het geheel nog geen >esef hebben van de geografische ligging ran Rusland, laat staan van de geloofs vervolgingen daar Besmettelüke ziekte In de week van 16 tot en met 33 Maart 1930 heeft zich in deze gemeente een geval van roodvonk voorge daan. Het echtpaar J Jonker en M Jonker— Smit, Snaarmanslaan. alhier herdacht Woensdag den heugenlyken dag waarop zij voor 50 jaren in den echt werden vereentgd. De beide nog z-asse oudjes beiden zyn reeds over de 70 hadden het voorrecht al bun kinderen en nnd. kinderen op dezer familie-feestdag rond ben verzameld te Ben De tuinzaal van de ..Harmonie" was fees- i teltjk versierd. Den heelen langen dag tot diep in den nacht werd bet gouden feest in de beste Jubileum „SL Raphael” De afdeeling Uitgeest" van Sint Raphaël herdenkt 30 April IJ haar tienjarig bestaan. Door bij zondere omstandigheden wordt het jubileum kerkelijk herdacht op 37 April aj. Des mor gens wordt voor levende en overleden leden een H MIs opgedragen, waaronder de. leden eene algemeene H. Commtirüe houden. Het feest wordt verder gevierd op Woens dag 38 April des avonds in het Sint-Jozef Gezellenhuis. Verschillende bestuursleden van andere vereenigingen en onderafdeelin- gen van den R K. Volksbond zijn daarbij ultgenoodlgd Een hoofdbestuurslid van ..Sint Raphael" zal op dien"Svond een spreek beurt vervullen. De avond zal verder gevuld worden met een blijspel te geven door T Roomsch Tooneel en getiteld ..De aanhou der wint.” Zoo mogelijk zal dit blijspel nog door eenige aardige humoristische voordrach ten worden gevolgd. We zullen nu maar In het midden laten, hoeveel „bewuste" arbeiders-leden van de SD.A.P., op den man af gevraagd, zouden wVten te zeggen, waar Rusland eigenlijk ligt, maar die toch „protesteeren" als daar iets te gen de sociaal-democratie geschiedt. En waarom ook niet? Als er iets wordt „besmeurd" wat u lief Is, protesteer dan ge rust; maar laat het ons ook doen, en pro beer ons niet belachelijk te maken bjj uw lezers, heeren van „H et Vol k". wanneer het onze vaan betreft, die wij toch altijd nog heel wat mooier vinden dan de uwe. De interpellatie over de crisis in den landbouw heeft in de Kamer zeer veel be langstelling gehad. Als de voorzitter niet stevig had doorgezet en volgehouden, dat het debat gisterenavond beëindigd moest worden, dan had men nog ernstig een derden dag volgepraat en zou het aantal sprekers zeker de dertig hebben overschre den. Thans hebben verschillende leden, die ook het woord hadden willen voeren, zich niet meer laten Inschrijven, terwijl anderen de sprekerslijst hebben laten Men verzoett ons opname van het vol gende: De examens voor het diploma van Auto- stuurder. die jaarlyks in Mei en Octobet orden gehouden door de Centrale Com missie voor de uitreiking van het diploma voor autobestuurder ingesteld, onder mede werking van een gedelegeerde van den Mi nister van O. K en W door den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbona toeristenbond •vor Nederland den Bond voor Bedrijfsautohouders Nederland. de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club. de Koninklijke Nederlandsche Motorwiel- rtdersvereenlglng Motorwielrydersbond voor Nederland. de Vereeniging tot bevordering der Vakop- eldlng voor Handwerkslieden in Nederland. de Vereeniging van Directies van Nyver- leldsscholen in Nederland t waarbij zich thans heeft aangesloten oe Ned. Unie van Chauffeurs) ontplooien zich, zooals uit het verslag over 1929 blykt zeer snel Meldden zich in net eerste jaar <1927) 16 'andidaten aan in 1298 oedroeg dit getal 18 en in 1929 81 candidaten. Van deze 81 varen 69 beroepschauffeurs De eerstvolgende examens zullen beginnen ;p Woensdag 14 Mei as. en volgende Woens dagen. De brochure „inlichtingen” is te verkrijgen tegen betaling van 25 cent bij de heeren L van Essen Rzn BUthoven en H J Rutters. Camperstraat 14. Amsterdam, resp. voorzitter en secretaris der Commlsie Poelder en van Oorschot, werkzaam bij de Ned. Spoor wegen alhier, zyn met ingang van 15 April as overgeplaat t naar Rosendaal iNBI De h^er Mulder, de bekende schoenhande laar uit het kleine winkeltje op de Laat, die tevens reeds ruim 1 jaar. in Purmerend een filiaal heeft, heeft het thans aangedurfd in het centrum van de stad een 3e filiaal te openen Gezien het feit, dat er in Alkmaar geen behoefte schijnt aan schoenenwinkels, kan men hier waarlijk van durf spreken. De goede reputatie, die de heer Mulder reeds jarenlang in Alkmaar en omgeving geniet, zal hem echter in dezen durf wel ge steund hebben Na veel strubbelingen met de lastige ge meentelijke bouwverordening, waardoor met den nieuwbouw reeds begonnen werd, voordat het oude pand was afgebroken, kwam ten slotte op de Nieuwesloot-hoek Hoogstraat, een flink winkelgebouw tot stand, dat den aannemer, den heer J. J Pilkes zoowel als den architect, den heer Kalverboer, tot eer strekt De winkel heeft een oppervlakte van 85 M2., terwijl de 6 goedverzorgde étalages sa men een lengte hebben van ruim 21 M Hat glas-In-lood in de beide gevels geleverd door den Nrd-Holl. Glashandel. doet prettig aan, terwijl de heer Langenberg genoemd moet worden voor de smaakvolle oeschlldertng van winkelpui en -interieur. De heer Rente- naai legde de electrische installatie aan. lerzoek vermelden wij nog. dat het filiaal op de Laat, voorloopig althans, ge handhaafd blijft Gelijk uit de advertentie in het nummer van. -gisteren blijkt, wordt de nieuwe taak heden geopend. Noteering Bleemenlust Anemonen f 0.60 —IJ». Bartlgon f 5, Le Nötre f 4—4.50. Bril jant Cromoise f 2.50. Brlllant Ster f 3.20, Narcis Emperor f 2.702 80. Witte Roos f.0 801, Hyacinten f 34 453« STAATSLOTERIJ. Donderdag 27 Maart 1936. le Klasse. 4e Lüst. Prijzea vaa I 29- 632 2507 4058 5250 6744 8289 9913 10022 11795 li797 13535 14027 15670 15797 16873 16893 17678 19919 20206 20283. Verbetering: 13467. 931 2855 4515 5498 7150 9156 10252 11326 11630 11927 12038 12076 14155 14725 15064 16013 16120 16644 17107 17228 17283 17575 18.20 18308 18323 18582 18586 De resp. voordcelig 1394 75. De vereeniging stelde het vorig jaar 22 medailles aan verschillende vereenigingen beschikbaar. Het gemeentebestuur gaf een subsidie van 900. de K selink 10 Vries Thrm opent met een woord van wel kom de bijeenkomst en verzoekt den secre taris notulen voor te lezen, welke na voor lezing onveranderd worden goedgekeurd. Wordt alsdan ter kennis der aanwezigen gebracht, de beschrijving der algem. ver- 'radering. welk schrijven nader wordt toege licht door den heer P. v. d. Ploeg en hetwelk neerkomt op het feit, dat bij verkoop van mvdplantgoed de commissie welke voor dit doel was benoemd adviseert, om geen voorkeur te moeten geven, dezen handel per gewicht te doen geschieden. Meermalen is over dit punt gesproken of verkoop jier mud aanbeveling verdient of per gewicht Waar by verkoop per gewricht in niet min dere mate eventueele moeilijkheden kunnen voorkomen, evengoed als bij afleveren per maat en verschillende bezwaren bu wegen niet worden weggenomen geeft de vergade ring aan de afgevaardigden naar de alg. ver gadering. vrij mandaat tegen te stemmen voorstel per g-wicht en aflevering per maat te handhaven. Voorstel om reclames b|j verkoop van bloemboller respectievelijk binnen 8 dagen na aflevering in te dienen, kan de alge meene goedkeuring wegdragen Is nog binnengekomen een schrijven van de afd. Alkmaar waarin gewezen wordt op de klassificatie van te ontvangen bijdragen en af te dragen contributie van en aan het Hoofdbestuur welke zaken geregeld worden naar gelang het leden tal van elke afdee ling. en waardoor de afd Alkmaar in eene ongunstige positie komt te verkeeren Qe secretaris licht een en ander nader toe. en l»et komt de vergadering voor, dat het voorstel van Alkmaar ter wijziging in de estaande regeling, moet worden gesteund derhalve zullen ook de afgevaardigden naar de algemeene vergadering, bij de behande ling dezer aangelegenheden hunne houding •en opzichte hiervan, in dezen geest bepalen. Komt aAn de orde behandeling van inge komen stukken, waarna rondvraag wordt gehouden waarin om. ter sprake kwam be strijding van het euvel der losloopende hon den. welke aan de bolgewassen soms ernstige schade toe te brengen, alsmede komt de wa- ferloozlng en het op peil houden van het water ter sprake Beide punten, hoewel moeilijk fe regelen, zullen steeds de aandacht van het bestuur hebben. Tenslotte volgt nog verloting om geldbe- waama op de gebruikelijke wijze Het Is voor de Katholieken niet gemakke- UR. *ets te doen, wat de goedkeuring der heeren Boclaal-Demokraten (die beelemaai niets tegen de Kerk en den Godsdienst heb ben - hoe komt u er bijl?) kan wegdragen Niet, dat ons dat nu zoo erg hindert, maar het is asj verwonderlijk en men zou zoo zeg— •«K van hun eigen standpunt zoo dom: ze wmen de Katholieke arbeiders tot zich trek ken en ae doen tegelijk alle moeite om ze van rich af te stooten. Een politiek waar wjj niet bü kunnen. Tegen de gruwelen die In Rusland gebeu ren te ook ,,H e t Volk” gekant en nog deser dagen gaf het een artikel: ..Laatste wanhoopspoging van Stalin” dat behalve dit algemeene hoofd, nog vijf onder-hoofdjes had. waarvan er één luidde: ,J> vaan van het socialisme besmeurd Nu vinden wjj het heelemaal in den haak, dat „Het Volk" er tegen opkomt, wan neer zijn vaan wordt besmeurd, maar sou datzelfde „Volk" dan niet ook anderen met rust willen, laten, als die trachten bun besmeurde vanen weer schoon te wasschen? Wtj gelooven toch, dat de Roomsche In bet algemeen, de Christelijke vaan, de vaan van Christus zelf, in Rusland nog heel wat meer door het slijk wordt gehaald, dan de socialistische, maar als wU. Katholieken, daartegen dan ons wapen, het gebed, rich ten. en voor dat gebed de medewerking van alle Katholieken inroepen óók en juist van de Katholieke kinderen, dan gaat „Het Volk” daartegen te keer. Naar aanleiding van een circulaire van het Hoofdbestuur van het Apostolaat der Heree- niging. waarin de Katholieke jongens en meisjes worden aangespoord aan den kruis tocht van het gebed voor de redding van Rusland deel te nemen, heet het: On» Parochiekerk De vergrooting van de parochiekerk en de aanbouw van een nieuwen toren kunnen als beëindigd worden beschouwd. Enkele menschen zijn nog be zig met het stellen van het geraamte voor het orgel en nog enkele werkzaamheden bul ten de kerk aan het voorpleintje moeten wor den verricht en dan is het geheel af. Wjj willen onze lezers nu X werk zoo goed als af is een beschrijving van hetgeen eigenlijk geschied is niet onthouden. Aan de kerk zdn aangebracht een tweetal traveé’s. wat wil zeggen, dat de kerk een derde is vergroot De kruin der gordelbogen is boog 13.60 M., die der gewelven 14 20 M. De gewelven zijn jebouwd in dezelfde strakke lijnen als de reeds aanwezige gewelven Het metselwerk van den lagen buitenmuur is hoog 7 30 M dat van den hoogen buitenmuur is 14 M Ge bouwd is ’n geheel nieuw zangkoor, ’t welk rust op kolommen, welke evenals de muur behandeld zijn met een naadlooze bandbe- kleeding. Verder is nog aangebouwd de toren waarin het voorportaal met zijportaal en doopkapel. De geheele nieuwbouw rust op 240 palen van 15 M lengte De fundeerlng is gemaakt van Belgische steen. De cementmuren en op- gaandwerk van klinkers. Het metselwerk van den toren is hoog 26 M. De haan boven het kruis staat op pl.m. 49 M. hoogte. Het aanbrengen der centrale verwarming mochten we reeds eerder vermelden. Geheel nieuw is aangebracht de verlichting. De electrificatie werd geleverd door de firma Dessens van hier en bestaat uit zes stuks groote Holophaanlampen met directe ver lichting in he’ middenschip, in de zijbeu ken rijn aangebracht 14 Holophaanlampen met indirecte verlichting Onder den kerk vloer licht de hoofdkabel; van daar uit gaat een Uchteré' naar het Altaar, hetwelk wordt verlicht met zijlicht Holophaanschijnwer- pers. Mede is aangebracht verwarming en verlichting in de biechtstoelen Onder het koor is aangebracht een plafon- nler met Holophaanglaswerk. Deze plafcn- nler heeft verbinding met de Sacristie en de kerk in- en uitgang. Het geheel is zoodanig gesteld, dat van uit de Pastorie met een handle alles kan worden in- en uitgescha keld. In de Sacristie bevindt zich een giet ijzeren verdeelkast die het mogelijk maakt, dat de verschillende lampen ook afzonder lijk kunnen worden in- en uitgeschakeld Vermelding verdient dat van alle geleidin gen zoo goed als niets zichtbaar is in de kerk. Het geheel stond onder architectuur van den architect Molenaar van Den Haag. Het fegeU’ksch opzicht was toevertrouwd aan den heer v Vliet van Zaandam. Aanneemster van het geheele werk was de firma Koen der* van Enschede, een firma die haar spo ren op het gebied van kerkenbouw reed* heeft verdiend. Een woord van buide aan den architect, oprichter en aan turner alsmede aan den wetd destijds door den een crediet toezestaan van 60.000 voor de tr.oderniseering van het sportpark. De openbare inschrijving bad echter tot resultaat, dat de laagste Inscnrjjver. de beer N. Duinmauer nog 11575 boven het ge voteerde bedrag bleef, zoodat B en W niet in de gelegenheid waren het werk te gunnen Naar de Wethouder van Publieke Werken wien wij om inlichtingen in dezen verzoch ten. ons mededeelde is in overleg met den architect, den heer Jan Wils en genoemden laagsten inschrijver besloten, voor het crediet van 60.000— bet werk te doen uitvoeren zonder noemenswaardige vermindering: van de 1100 zitplaatsen welke er volgens het oorspronkelijke plan zouden komen, zullen t nJ. thans 48 vervallen, hetgeen op het ’'-eel veen noemenswaardig verschil maakt Het werk wordt thans onder deze voor aarde aan dan beer N Dulnmaljer gegunc Het contract aal deze weak ge teek end wor den. aoodat aaer binnenkort met de uitvoe ring van het werk begonnen zal worden Het geheel zal. naar men verwacht, om streeks Augustus gereed komen; de tribune bouwproducten stond bet anders. Dese kwestie is reeds wekenlang in ondersoek en heel de kamer, onverschillig welke rich ting. was bet er over eens. dat dit aan eerste eisch was. wilde de regeering ten minste let* doen om steun te verleenen aan de door de crisis getroffen bedrijven. In andere landen rijn de vrachttarieven reeds veel lager en beeft men, aooals in Belgie reeds lang een noodtarlef ingevoerd. Voor kool en uien komt de maatregel te laat; dese producten zijn nu zoo goed als niet meer aan da markt, maar voor aard appelen is ze nog noodlg- Dat direct een reductie op de vrachtprijzen van de aardappe len is verleend van 50 pet. tot 15 Juni, is door ons met groote voldoening vernomen Het is een eerste stap en die kost steeds de meeste inspanning. Wat na 15 Juni aal moeten geschieden als de nieuwe aardappelen aan de markt komen, moeten we afwachten. Ais de prjjaen nieuwe gewas weer zoo laag zijn vorige jaar. zal de regeertng er buiten kunnen om de nu gegeven te verlengen. Hoogst belangrijk is het ook, dat het overleg over verlaging van de vrachtprijzen voor andere land- au tuinbouwproducten, waarbij we vooral den ken aan de jonge groente, waarvoor als Ulgoed per wagon aeer veel betaald moet worden, nog niet beëindigd is. Het is te hopen, dat de regeertng het niet laat' bij de reductie voor het vervoer van aardappe len. Waarschijnlijk is dat niet. Het feit, dat er gebroken is met het vasthouden aan het eenmaal vastgestelde tarief, wekt gerecht vaardigde verwachtingen. Dat de maatregel wat laat komt, mogen we betreuren, maar nu ze eenmaal genomen is, verheugt bet ons seer en stemt het ons toch dankbaar tegenover den minister, die ze dóórzette. Moge ze een begin zijn van een algeheele verlaging der vrachttarieven van voor export bestemde producten. rich van schrappen. In de akkerbouwbedrtjven bestaat reeds sedert iwer dan een jaar een crisis en deze is de laatste maanden door de daling van d< prijzen nog toegenomen. Hieruit echter af te leiden, dat in den geheelen land- en tuinbouw reeds gesproken kan worden van een crisis, te onjuist. Wat het worden kan. weten we op dit oogenblik niet, maar boop- vol ziet de toekomst er niet uit. wam de bestaande crisis is Internationaal en daarom te bet zeer moeilijk, we mogen gerust zeg gen onmogelijk voor de regeertng. daarvoor nationaal een geneesmiddel te vinden. Het vraagstuk is evenwel voor ons land van groote beteekenis en daarom sullen we he' binnenkort ook nader beschouwen. Reeds nu kunnen we zeggen, dat al de deskundigen op land- en tuinbouwgebied in de Kamer niet in staat zijn geweest maatregelen aan te geven, waarvan verandering in den toe stand te wachten is. Wat men bepleit heeft afjn tal van voor de hand liggende maat regelen. waardoor de strijd in den land bouw eenlgszlns verlicht kan worden. Hiertoe behoorde ook en we mogen wel zeggen in de eerste plaats, een verlaging van de vrachttarieven voor land- en tuin bouwproducten. waardoor tot heden de export zeer belemmerd werd. In een drietal artikeltjes hebben we. met tal van argumenten en cijfers toegelicht, voor de verlaging der spoorwegtarieven een lans gebroken en het te verheugend, thans te kunnen constateeren. dat deze verlaging feiteliJk het geheele debat beheerscht heeft en dat alle afgevaardigden, op een na. die het woord bjj deze Interpellatie hebben ge voerd, daarvoor hebben gepleit. Op 6februari te door het Centraal Bu reau vdor de Veilingen aan de directie van de Spoorwegen en aan den Minister van Waterstaat, verlaging van de vrachttarieven voor kool. uien, peen en aardappelen ge vraagd. maar tot heden was daarop geen antwoord ontvangen. Mede als een gevolg van onze actie, te er in de afgelooix-ii dagen in de Kamer op den minister zulk een aan drang uitgeoefend, dat geen weerstand meer te bieden was. Eenige toezegging, omtrent een eventueel te verleenen toeslag op aardappelmeel of een premie voor eenmaal op suikerbieten te® de minister niet doen. Hjj heeft, en dat 1* roede aeer veel, toegezegd daar ernstig over te zullen nadenken en in alle geval bet oordeel in te roepen van de deskundigen Met de vrachtprljaen voor land- en tuin- Landboowirzing en film Dinsdagavond werd voor de LTB 'rrs en belangstellenden, vanwege den Voorlichtingsdienst van den L. T. B. een leerzame en aangename avond gegeven. De voorzitter der afdeeling opende de ver gadering met den Chr Groet en een woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Ir. W. Dekker, secretaris van den L. T. B uit Haarlem, en aan den heer Balk, verte genwoordiger van de Kali-Maatschappu te Amsterdam. De heer Balk het woord verkrijgend, hield een inleiding over de bemestlngleer in het algemeen. Over de noodzakeltjke voeding stoffen. welke onevenredig in den bodem voorkomen, stikstof, fosforzuur. kalk en kal! Spr. releveerde de verschillende vormen waarin deze genoemde meststoffen voor komen en hun noodzakelijkheid om ten slotte een nadere beschouwing te houden over de kali, welke gegeven kan worden in den vorm van kaïnlet, kallzout 20%, kall- sout 40%. patentkali en'zwavelzure kali. Wat verschillende proeven van kali- bemestlng hadden geleerd. Voor den tuinbouwer in het algemeen zijn patentkall en zwavelzure kali om hun hooge zuiverheid bijzonder aan te bevelen; voor voerbieten en suikerbieten het beste kali- sout. Prijzenswaardig is hel tegenwoordige systeem om door grootere stikstofgiften de oogsten op te drijven. Maar noodzakelijk te dan ook om rekening te houden met de an dere noodige voedingsstoffen wo ook kali. De hoeveelheden patentkali in den tuin bouw worden dikwiils nog te laag geschat kwantums van 1300 A 1500 G. geven soms de beste resultaten en onder glas zelfs tot 3000 K.G. per H.A. berekend. Kalizouten op an dere gewassen naar evenredigheid. Kali verhoogt niet alleen de kwantiteit maar vooral ook de kwaliteit. Hierna gaf de heer Balk eenige filmver- tooningen Het was avond. De voorzitter bracht dan ook een welge meend woord van dank aan den heer Balk als ook via den heer K. Dekker aan den Voorlichtingsdienst van den L. T. B. voor het gebodene en riep een tot weerziens toe Sluiting met den Christelijken groet Ondank* de tngeapannen po-dnjer» oir -odlngabrigade men ar niet in geslaagd ia tengevolge van een mljngasontplofftng m ae mijn Fairmont in West-Virgina ten mijnwerkers levend te redden het ongeluk 13 slachtoffers heeft i ZILVEREN FASTJDRAAT VAN PASTOOR ENGERING Zooals reed* vermeid, vierde onze grijze herder gisteren zijn zilveren feest als Pastoor eerst te Middelhamls. daarna, en dat al 31 jaar, in deze parochie. Men kon het gistermorgen al vroeg zien, dat er iets bijzonders aan de hand was. want allerwege. ook by niet-parochianen. had men de vaderlandsche driekleur uitgestoken. Zelfs van het raadhuis werd gevlagd. Reeds onder de H. Mis van 7 uur naderden vele parochianen ter H. Tafel, terwijl onder de H. Mis van 6 uur het heele uur door de beide heeren kapelaans de H. Communie werd" uitgereikt. De H Mis van 8 uur werd door den jubi laris zelf opgedragen Vooraf het Veni Crea tor door het kerkkoor gezongen Onder deze stille H. MIs voerde het zangkoor enkele ge wijde gezangen uit. Vervolgens sprak van*t den kansel den grijzen herder toe kapelaan De Boer, die met enkele hartelijke woorden namens de parochie hem gelukwenschte met dezen dag. den dag. die de parochianen ook hem hebben willen huldigen door in zoo n grooten getale ter kerk te komen en ter H Tafel te naderen, om hem daardoor ook te danken voor het vele dat de pastoor in al die jaren voor zijn parochianen is geweest en voor hen'heeft gedaan en tot stand ge bracht. ook om voor hem den Zegen af te smeeken van God den Gever van alle gaven Hierna voerde het kerkkoor, versterkt met een knapenkoor de jongens van de hoog-te klassen der R K Jongensschool, de priester- cantate van Jos Vrancken zeer verdjenste- lilk uit. Tegen 13', uur verzamelde zich ter pasto rie de leden van het eere- en feestcomité om den herder den dank te brengen en hem aan te bieden de feestgave van de parochia nen. De Burgemeester voerde hier het woord, die in zijn toesoraak. hetwelk niet alleen was een woord van geluk, maar ook een woord van dank voor het vele dat pastoor in de 31 jaren. dat hij den geestelijken leids man is van deze parochlaflen. heeft tot stand gebracht. Hij wees o.a. op het groote. mooie kerkgebouw, en de andere gebouwen, die zich daarom groepeeren. te weten het zusterhuis met de scholen voor jongens en meisjes en de kleuterscholen met naaischool voor de a.s. Roomsche moeders, die even zoovele getuige nissen ajjn van zijn vaderlijken arbeid tot heil van de parochianen, tot stand gebracht Voorts wees hij op hetgeen hij voor de pa rochianen is geweest als geestelijk leidsman en als trooster bil droefenis en leed. Dat zii den Zegen over den arbeid van den pastoor hebben afgesmeekt, getuigt wel het groote aantal, dat dezen mongn hem ook in de H Mis en door het naderen tot de H. Tafel heelt willen danken voor alles wat door hem al die jaren is tot stand gebracht. Zii hebben het echter niet by woorden wil len laten, maar bieden hem. die voor zich zelf niets vroeg, het cadeau aan dat bestaat uit een prachtige collectie gordijnen in het nriesterkoor. hetgeen gisteren is opgehangen Een waardevol en passend cadeau. De gor dijnen. die van paarsen kleur aijn. voldoen zeer mooi in het kerkgebouw. Voorts werd de versiering van de kerk aangeboden door de verschillende sociale en charitatieve ver eentgingen in de parochie. Deze versiering, uitgevoerd door de firma Kelh. was zeer sober maar uiterst smaakvol uitgevoerd. De grtjze herder dankte getroffen door dit blijk van hulde en door de hartelyk en wel gemeende woorden van den burgemeester. Hierna werd de eerewljn ronefeediend en begaf men zich gezamenlijk naar de kerk ten einde het geschenk van de parochie te bezichtigen. Gisteravond te hall 7 uur bracht de fan fare van het jongenspatronaat Z. Eerw een serenade, om hem on deze wijze te hulrflgen voor het vele, dat hij ter bewaring van d< schoolvriie jeugd in de taren van zijn pasto raat heeft tot stand gebracht. Vermelden we nog. dat van verschillende zl'den blo-mstukken werden aangeboden, o.a door het Zangkoor ..Het St. Radboudcomlté" terwijl voorts een mooit cadeau was Inge komen van de Bouwvereeniging ..St. Josenh" alsmede van de jongens en meisjes der byz. scholen Een vloed van telegrammen en andere schriftelijke gelukwenschen bereikten dezen dag de Castricumsche pastorie. De parochianen hebben op hartelijke en echt Roomsche wijze het feest van Pastoor Engering gevierd v K. 48.90. de Bank van Wis- de Alkmaarsc Packet 35 en de Alkm. Winkeliersver 10. Aan verschil.'ende instellingen werden bij dragen afgestaan. Het parkeerterrein werd door 3922 auto's ingenomen tegen 2888 in 1928. Het aantal congressen, dat net vorig jaar in Alkmaar byeen kwam is vry groot ge weest. O.a kwamen een groep van 118 Duit- schers en daarnaast ongeveer 200 andere buitenlanders. De heeren Schouten Marga- dant en Peh stelden zich beschikbaar, om de bezienswaardigheden van Alkmaar te laten zien. De herdenking van het zilveren jubileun- werd ook in Alkmaar herdacht Een stemt een diner en motorwedstryden op 25 Aug behoorden tot die feesteiykheden. Waren die motorwedstryden goed ge staagd. de twee eerste verregenden terwy d< laatste goed bezoch*. werd door het publiek maar een schaduw acl ter liet door het min der sportieve gebaar van enkele rijders. De beiaardconcerten bleven wat de be langstelling van het publiek betreft, beneden de verwachting. Ook de feestavond die war georganiseerd voor de leden, had een bete: bezoek kunnen hebben. Het secretariaat heeft een druk jaar ge nad; niet minder dan 2368 brieven werden in behandeling genomen; aan reclame were zeer veel gedaan en het uantal uitgcreikte gidsen en wandelkaartjes was zeer groot. De Waagto-en werd door 4453 personen beklommen waarvan op een dag 509 De ver koop van kaas en beschuit isgunstig ge weest. Minder aangenaam is het. dat verschil lende neringdoenden nog niet beseffen da' het vreemdelingenverkeer niet vanzelf komt maar dat steeds propaganda moet worden ge maakt. Wat ten slotte de plannen van de V v V zijn, er zyn drie motorraces vastgesteld terwy pogingen worden aangewend om de Koren beurs wel te doen overkappen daar er be hoefte beslaat aan een grooter localiteit by verschillende gelegenheden. Het jaarverslag, dat zeer uitvoerig en zeer omvattelijk was. werd onder dankzegging goedgekeurd en getcekend. De heer Luufe ts dee'de daarna mede, da' de boeken in orde waren bevonden: den pen ningmeester wen, toen decharge •erleend. Na een kort woord sloot de voorzitter deze vergadering En een dag of wat later wordt een ..Smeek lied voor Rusland" af gedrukt, dat in een Katholieke school te Rotterdam wordt ge zongen en daaraan de opmerking toegevoegd Woensdagavond hield Almarta V.V.V. haar algemeene ledenvergadering tn het gebouw .De Unie". De opkomst der leden had grooter kunnen zyn. wat echter niet belgtte dat de bespre kingen een vlot verloop hadden. Nadat de voorzitter, de heer J. P. Bosman de vergaJ< ring met een enkel woord ge opend had. en nadat gebleken was. dat er geen ingekomen stukken en tnededeelingen waren, werd het jaarverslag door den admi nistrateur den heer Ooms voorgelezen. In den loop van het jaar 1929 werd het ledental met een vermeet Jerd. zoodat de ver eeniging thans 450 leden en 5 donateurs-telt Het bestuur ondergu. geen verandering. De heeren Bosman. Schouten en Swets werdtn in November als bestuursleden herkozen. ontvangsten en uitgaven bedroegen 6554.24 en 5535 18. zoodat er een saldo is van 1019 06 tegen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5