d^uitenlandsch cdCieuws FEUILLETON De Ongeziene Wereld of het Leven na den dood VIERDE BLAD De Woorden des Eeuwigen Levens De opstand in Indo-China Fransche persstemmen Ter dekking van het tekort De Saarkwestie KORT NIEUWS De voorstelten der mijneigenaars te Kabinet lerschen Vrijstaat afgetreden De nieuwe mijnwet in Engeland Het plan-Young in de Fransche Kamer De Londensche Vlootconferentie Gemengde Buitenlandsche Berichten HEI VERBROKEN GRAF De schuldigen gevonnist39 ter dood veroordeeld Scherpe critiek Voortdurende Incidenten De kabinetscrisis in Duitschland Wegens aanneming amendement op ouderdomspensioen Het oordeel van drie Amerikaansche Senaatsleden De antl-terreurwet in Oostenrijk Kellogg over den Wereldvrede Het proces van den ex-keizer tegen de „Morgenpost” Een offensief der conservatieven tegen de liberalen Aardbevingen op Yzu Wang vormt een nieuwe regeerlng In Peking Veiligheid en ontwapening Nieuwe belastingen in Engeland Dynamietaanslag Putschgerucht in Beieren De persoon van den kabinetsformateur •Dsn Garland WB een korte, rwiriiUrtjk oee srimd «n ik verwacht nog memT— Maar Conferenties De radicalen stemmen vóór Onderhandelingen in sneller tempo Verklaringen van Minister Reynaud BLADZIJDE 1 ZATERDAG 29 MAART 1930 Naar VIL de Kellogg DE. VALER* C. VIS, Rector. Alkmaar. Snowden bruilof tszaal de Het open raam van (Wordt vervolgd). alles wu hart Gisteren is men, naar uit Weenen gemeld wordt, na groote moeilijkheden tot overeen stemming gekomen over de antl-terreurwet en wel op een door de meerderheldsparijen De Evangelisten Sint Jan slotte moeder aangegeven basis. Waarschijnlijk zal de wet aan het einde van de volgende week worden aangenomen In den Nationalen Raad. sche party van De Valera, of door de Ar beiderspartij zullen worden verslagen. Thans staat het elk lid vrij. Cosgrave opnieuw tot hoofd der regeerlng voor te stellen, en zün verkiezing Is nagenoeg verzekerd, daar de regeerlngsparty. en de onafhankeljjken stel lig vóór hem zullen stemmen. uur het noodzakelijk sou maken de loonen te herzien in districten, waar deze thane zijn gegrond op een werkdag van acht uur. De behandeling van de civiele aanklacht van den ex-keizer tegen de „Morgenpost”, gistermorgen voor het BerliJnsche kantonge recht, heeft niet tot eenig resultaat geleid, aangezien de partijen niet tot overeenstem ming konden komen, over de bemiddelings- clausule. die de rechter had opgesteld. De zaak werd verdaagd en een nieuwe for mule zal worden uitgewerkt. aanleiding van de berichten over een overeenkomst tusschen de liberalen en de arbeiderspartij in het Lagerhuis moeten de Tories hebben besloten een offensief over de geheele Unie tegen de liberalen te be ginnen. In het hoofdkwartier der conserva tieven wordt een buitengewoon aantal anti liberale strooibiljetten opgesteld. van zich en Coagrave wordt waarschijnlijk herkozen als hoofd der regeerlng Het is waarschijnlijk, dat het afgetreden kabinet weer zal optreden. Woensdag moet een nieuwe minister-president worden geko zen, en het is vrijwel zeker, dat personen, voorgesteld door Flanna Fall, de republlkeln- Op het Japansche schiereiland Yzu worden reeds gedurende meer dan een etmaal aard schokken waargenomen. Vooral te Ito, gele gen op 40 mijlen Z.W. van Yokohama, heb ben bjj nacht ernstige aardstortingen plaats gehad. De bewoners verkeeren in een paniek. gevaardigden 1 de Christ, nat daarop den Schiele en minister Dietrich. Naar uit Peking wordt gemeld, heeft Wang, de voormalige voorzitter van de ple naire commissie van den Kwo Mln Tang, zich bereid verklaard de vorming van een nieuwe Chlneesche regeerlng te Peking op zich te nemen. taal in plaats van het Engelsch, en de inten sieve ontwikkeling van de Industrie In den Vrijstaat ter bestrijding van de werkloos heid en de landverhuizing en de verzekering van de economische onafhankelijkheid van het land. Havas meldt uit Hanoi, dat naar aanlei ding van den opstand In Yen-Bay 39 dood vonnissen zjjn geveld. Voorts werden 33 per sonen veroordeeld tot levenslange, negen tot 20 jaar en één tot rijf jaar dwangarbeid, alsmede rijf tot deportatie. Allen op één na dienden een verzoek om gratie in. De vroegere staatssecretaris Kellogg heeft te New York een rede over den wereldvrede gehouden, die tegen de bewapening gericht was. HU verklaarde, dat de veiligheid der volken De liberale Lagerhuisfractie beeft be sloten definitief van elk verzet tegen de En- geische mynwet der regeerlng af te zien en zich by de stemming van stemmen te ont houden. Indien de V. 8. de pariteit met Engeland willen handhaven, zullen zü gedwongen zijn tot een aanmerkelüke uitbreiding van de oor logsvloot over te gaan. Daarentegen zal *n vermindering van de bewapening voor alle groote zeemogendheden een veel betere be veiliging zün. Het pact tot uitbanning van den oorlog is nog niet volmaakt, maar de vooruitzich ten voor den vrede zyn op het oogenblik gun stiger dan ooit. De voorstellen, door de mjj neigen aars aan de mynwerkers op de Donderdag gehouden bijeenkomst gedaan, hielden verband met een berekening van den werktijd per week of per veertien dagen in plaats van per dag. Den mijnwerkers werd medegedeeld, dat een strikte naleving van den werkdag van 7H Een verklaring van De Valera Uit Chicago wordt gemeld, dat De Valera daar heeft verklaard, dat indien hy tot hoofd van de regeerlng mocht worden be noemd. hy In hoofdzaak zyn aandacht zou wyden aan de kwestie van de algeheele onafhankeiykheid voor Ierland, het aan nemen van de lersche taal als regeerings - netiwisseling mdgelükheid der niet-uitvoering van het plan-Young door Duitschland. Toch sagen Tardleu en Briand van sancties af. Hun fout was, dat zU er rich In een dergerijk geval mee tevreden stelden, een beroep te doen op het Intern. Hof in Den Haag, in plaats van Duitsch land te verplichten de rechtstreeksche inter ventie van den Volkenbond te aanvaarden. vastgeknoopt, dat het den nieuwen rijkskan- selier gelukt den heer Schiele over te halen tot toetreding. In den Rijksdag werd van betrouwbare züde vernomen, dat Schiele reeds zyn toestemming zou hebben gegeven. Een offIdeele bevestiging was echter nog niet te verkrijgen. Van bevoegde zyde Wordt ontkend, dat Hugenberg bü den rükspresident is geweest. In kringen van de D. Volkspartij spreekt men beslist de opvatting tegen, dat dr. Cur- Uus filet zou kunnen terugkeeren in de nieuwe regeering. Economische Zaken: Dietrich (Dem.). Arbeid: dr. Stegerwald (Centrum). Levensmiddelen voorziening: Schiele (Rlfks- landbond) Verkeer: Treveranus (Volkscons.). RUksweer: Gröner. Rükspost: dr. SchAtzl (B. V. P). Het blad voegt hieraan toe, dat aan deze iüst slechts het voorbehoud moet worden De D. nationalen willen rijksdag- ontblndlng. De D. nationale rijksdagfractie en het fractiebestuur hebben zich in een gisteren gehouden zitting uitgesproken tegen deel neming door den afgevaardigde Schiele aan de regeerlng. Naar vernomen wordt, ziet de tractie den eenlgen weg om uit den verwarden toestand te komen in ontbinding van den rijksdag en nieuwe verkiezingen. dat hy, om het nadeelig saldo, dat Churchill hem had overgedragen, te dekken, nieuwe belastingen moest instellen, doch hij sou niet diens voorbeeld volgen door de zwaar ste lasten op de zwakste schouders te leggen. Gistermiddag werd de Hambuzgsche juwe- lierszaak Wempe opgebeld door een onbeken de. die mededeelde, dat hy dynamiet te ver knopen had. Op het antwoord, dat hy waar- schymyk verkeerd verbonden was, kreeg hjj ten antwoord, dat de verbinding goed was. doch, dat. wanneer niet om 5 uur des mid dags ld de telefooncel van bet postkantoor,. Baumwall 6000 Mark wazen gedeponeerd, de zaak In de lucht zou vliegen. „Waarschuw de politie maar niet” werd hieraan toegewiegd. Natuurrijk werd onmiddellük de crimineels politie van een en ander In kennis gesteld, doch de door deze genomen maatregelen ble ken tevergeefsch te zün geweest want om 8 uur had in het trappenhuis .-aamburgerstrasse 40. waar de firma Wempe een vrij groot verkooplokaal heeft, een ontploffing plaats, die zoo herig was, dat een muur van boven tot onder scheurde. Tot In de zolderverdie ping sprongen er vensters. Persoonlyke onge vallen hadden hlerby niet plaats. geen gevaar zal loopen bti een vermindering der bewapening. Heerschappij ter zee van een enkele mogendheid is een onmogeiyke droom geworden. Cana geleek een hel-verllcht, goud-geel vlak eener groote schilderij, midden In de donkere omlijsting van den purperen nacht. De groeiende teederheid der Lente, vruchtbaarheid der geurende akkers, daar buiten, dempten gepast de golvende fluit tonen van het bruiloftsfeest daarbinnen. De gasten half-llggend over den vloer op matten en kussens, rond de lage, ronde ta fel. waarop de gerechten stonden, aten met zichtbare voldoening de sappige vruchten en dronken met genot den geurigen wijn. Niet de jonggehuwden, die In het midden tn stille biyheld naast elkander zaten, kon den de aandacht trekken; aller blikken la gen vastgesnoerd op een jongen man. schoon van reine menschheld, die aan den rechter hoek der tafel, naast zyn moeder zat, over wie de eerbied der maagdeiykheld hing. 't Waren Jezus van Nazereth en Maria, zyn blik en zyn woord waren als 'n levenwek kend zonlicht In hun gemoed. (De Craene). Naast den meester zaten ook de leerlingen: Petrus, Andreas, Jacobus en Sint Jan. Zü volgen den Meester op zyn eerste Evangelie- rels en keeren daarna met Hem terug naar Nazereth om voor korten tyd hun vischtulg weer op te zoeken, want straks zal de Mees ter hen voor goed tot vlsschers van men- schen roepen, aan het strand naby Caphar- naüm, de stad waar Hy zyn blyvenden in trek zal nemen. (Matth. IV-21; Mc. 1-19: Luc. V-10). Met recht mocht de schrijver van het vier de Evangelie zich zei ven noemen: den leer ling. dien Jezus beminde (Joan: XXI 20-24), In verband met een alarmeërend artikel In de .Münchener Post” over dreigend putsch- gevaar in Beieren seint het Wolff-bureau uit München een verklaring van officleele zyde, waarin het heet, dat er In Beieren absoluut geen gevaar dreigt voor een staatsgreep, ter- wyi overigens de regeering voldoende machts middelen ter beschikking heeft, om eventu- eele dergeiyke pogingen, van welke rijde ze ook mochten ondernomen worden, onmiddel- lyk te onderdrukken. Te Mexico hebben twee zusters met elkaar geduelleerd in de keuken barer wo ning. omdat zy beiden denzelfden man be minden. Het duel geschiedde op het mes en de medeminnaressen takelden elkaar zoo danig toe, dat zy levensgevaarrijk gewond naar het ziekenhuis moesten worden bracht. dig wegens plagiaat worden vervolgd. Ik heb bier twee werken liggen, die nooit geschre ven zouden zyn. indien dat feuilleton waar van ge spreekt, niet verschenen was. Het heeft die anderen eenvoudl geïnspireerd.' „oy schat dat feuilleton op hooge waar de?' .Mün waarde heer, er is in jaren niet zoo iets uitmuntends verschenen. Zoodra Ik de eerste aflevering las. begreep ik reeds, dat het geniaal werk was Ik had gaarne een hoog honorarium betaald, om het wefk als boek te mogen uitgeven doch in afwij king van hun gewoonte, zullen de uitgevers van Hepworths het werk zei ven als boek laten verschijnen." „Weet gij ook. wie de schrijver is?” vroeg Herbert begeerig. .Neen, ik zou het je niet kunnen zeggen. De persocnlykheid van den schriiver is tn mvsterie gehuld Al wat ik weet. Is: dat bet werk aan de uitgevers van Hepworths werd aangeboden door de firma Debenham Zonen, de bekende litteraire agenten. Ik weet dat, omdat fit getracht heb, bet recht van uitgifte voor bet volgende werk te bekomen. Ik heb inderdaad aan Debenham order gegeven, mij bet volgende werk, on verschillig tegen welken prijs, te leveren.” De leider van de Ryksdagfractle van het Centrum, dr. Heinrich Brünlng, is op 26 No vember 1885 te Munster in Westfalen gebo ren. Hy bezocht de Unlverslteit te München. Straatsburg en Bonn, waar hy geschiedenis, philosophic en staatswetenschappen studeer de In 1915 deed hy zyn doctoraal examen, In de jaren 1911 en 1913 maakte hy studie reizen naar Engeland en Frankrijk. Van 1915 tot 1918 nam hy aan den oorlog deel, waarby hy onderscheiden werd met het Ijzeren Kruis eerste en tweede klas. In 1919 werd hy referendaris aan het Pruisische ministerie voor Volkswelvaart en sedert 1921 bekleedt hy een functie als leider in de Dultsche vak beweging. In 1924 werd hy voor Breslau In den Ryksdag gekozen. De maagdeiyke schoonheid van den blin kenden oosterschen morgen lag over Caphar- naüm, het stadje aan het Galllleesche meer. Aan den good -gelen gezichteinder stonden de bergtoppen van Gallllea In hun rozen- roode kleed als trouwe wachters naast de Wieg van den pas-geboren dag. De hemel stond vol goud van de jonge zon; de akkers bloeiden en geurden van we lige vruchten;, op de blauwe wateren van *t meer heerscht drukke bedrijvigheid van vis- schers. Jezus was opgestaan uit bet gebed en wandelde langs het rimpelende water, waar over de blanke sluier van een dunnen mist hing. By een bocht van het meer lag een ranke visschersboot. half verscholen tussenen het riet; de vlsschers waren er doende aan 1 herstellen der netten. Twee jonge mannen stonden op en nader den vol eerbied den zwygenden Meester. Jezus keek hen lang en diep In hun open aangezichten en klare oogen, waarin het biye licht der morgenzon speelde en zelde: Volgt my. En zy, Andreas en Joannes, namen zonder eenige vertwyfellng hun kleederen op. ver lieten hun vader Zebedeus. met de schepen en huurlingen, en liepen Rabbi Jezus ach terna, bedeesd, vol heiligen eerbied. met kloppend hart. De vreugde van den nieuwen dag van een nieuw leven deed hun bloed sneller jagen: hun aangezichten kleurden zfch rood in den gloed van de oostersche zon; In hun gemoed genoten zy de heeriyk- held eener groote daad; de eeuwigheid licht te in hun oogen! In hun eerbiedige vrees voor dien grooten Onbekende, durfden zy Hem niet naderen, maar Jezus keert zich om en vraagt hun ■acht en vriendeiyk: „Wien zoekt gü>” „Rabbi,” antwoordden zy. „waar woont oy?” „Komt en riet." zei Jezus. „En zy kwamen en zagen waar Hy woon de. en bleven dien dag by Hem. Het was toen omtrent het tiende uur.” (Joan, 1, 35 40). Van dat oogenblik af waren Joannes, de zoon van Zebedeus en Salome, met zyn broeder Jacobus, de trouwe volgelingen van Rabbi Jezus. Van dat oogenblik af. verliet hy huls en erf te Bethsaïda, waar ook Petrus en zyn broeder Andreas woonden en gezamenlijk met zyn vader Zebedeus het visschersbedryf uitoefenden. (Joan. 1-44: Luc. V-10). duren, voordat ik daartoe den moed heb." Herbert was in opgeruimde stemming ter wijl hy in zyn coupé zat en de trein hem snel naar Londen bracht. Het ging volgens zyn wensch en verlangen; hy weldra den vurigsten wensoh van zün tn vervulling zien gaan. Hy dankte God, dat Helene eindelijk bet leven met minder somberen blik begon tn te zien; dat zy al lengs het verleden met zijn tragische ge beurtenissen lichter ging opnemen. Grootere fouten dan de hare waren vergeven gewor den; ook zy zou niet langer moeten lijden om een oogenblik van gerechtvaardigde drift Herbert zette echter al deze gedachten van zich af, toen hy Victoria Station uit schreed en op weg ging naar het „Strand" Tegen den tyd, dat hy Pall Mall bad be reikt. was bet hem duidelijk, boe frtj t best te werk kon gaan, en toen hy einde lijk het bureau van T. Garland Co., uit gevers en litteraire agenten, bereikte, stond zyn geheele vekftochtsplan hem duidelijk voor den geest. Een kleine jongen, over een buitengewoon dit boek gebogen en een alngen penhouder achter bet oor, antwoordde den dokter op diens vraag, dat hy niet zeker wist, at myn heer Garland op kantoor was; hy sou ech ter eens even gaan kijken. Even later kwam hy terug met veel beleefder manieren en deelde den bezoeker hoffelijk mede, dat de beer Garland Dr Faulkner onmiddeliyk met genoegen zou ontvangen. De samenstelling van de nieuwe regeering? De „Voss. Z.gelooft, de volgende mlnis- teriyst te kunnen geven: Rykskanseller: dr. Brünlng (Centrum). Buitenlandsche Zaken: dr. Curtlus (D. 25. Helene had zich met yver en vuur aan het aangename werk in den moolen. vreed- samen tuin gewijd. De bedompte, sombere, gmfachtlge atmosfeer van Maldon Chase was geweken voor de frissche, reine buiten lucht en de kalme, kleurenrijke omgeving van Gods vrije natuur. Langzamerhand be gon zy In te zien, hoe men leed en kommer kan koesteren en wat de gevolgen daarvan zyn. „Ga een weinig met mu mede." zeide Her bert. „Ik ben op weg naar het station Ik ga naar Londen Helene keek glimlachend op en Herbert vroeg zich af. wat rij wel zou gezegd heb ben, tndien zy geweten had, wat hy in de groote wereldstad hoopte te vinden. „Gaarne.' antwoordde zy „Zün die rozen niet heerlijk? Ik vtnd altyd. dat van bloe men zulk een weldoende rust en vrede uit gaat." Zy gingen eemgen tijd zwygend naast el kander voort, zy begrepen elkander; woorden wazen daartoe niet noodlg. Men kxn langs Het kabinet van den lerschen Vrijstaat is afgetreden na zijn nederlaag eergisteren by het amendement op het ouderdomspensioen hetwelk een verhooglng van ds uitgaven meebracht. Drie leden der Amerikaansche «enaate- commlssie van bulten landeche zaken. nJL Borah (rep.), George (dem.) en Shlpstead (boerenarbeiders), verklaarden zich tegen het ontworpen consultatieve pact. Borah noemde het goedbedoeld bedrog, dwaas en be lachelijk, George verwachtte, dat het In den Senaat op een heftige oppositie zou stuiten, en Shlpstead maakte de opmerking: als de conferentie alleen kan worden gered door een pact, dat ons in den volgenden oorlog sleept, laat zy dan liever sterven. De onderbandellngen tusschen Henderson en den Russischen ambassadeur Sokolnlkow te Londen hebben goede vorde ringen gemaaxt. Over enkele dagen zal er waarschyniyk een belangrijke étappe be reikt worden. Dr. Brünlng heeft gisteren besprekingen gevoerd met den aftredenden rykskanseller Müller en den voorzitter van de soc. ryksdag fractle Breltstiheid. Daarna ontving hy den ryksweermlnister Gröner; vervolgens de af- v. Keudell en Trevlranus van itionale arbeidsgemeenschap en D. nationalen afgevaardigde De Fransche Kamer zette Vrijdagochtend de debatten over de ratificatie van het plan- Young voort. De afgevaardigde Fabry verklaarde, dat de te Den Haag tot stand gekomen over eenkomsten meer voordeelen dan nadeelen bieden en dat men ze daarom moet aanne men. De afgevaardigde Dubois betoogde, dat plan Frankrijk Slechts een tiende ge- zyn joix eringen Inbrengt. Hy tegen d ontruiming van het ratificatie van het Een N.TX.-bericht meldt hog. dat Herriot aan het slot züner verklaringen In de Kamer zelde, dat zün party vóór de verdragen zal stemmen. In weerwil van de houding van den minister-president en van de leemten In de verdragen, daar zy deze laatste beschouwen als een etappe op den weg naar het doei: de verweeeniyking van het definitieve statuut des vredes doordat de democratieën rich daartoe vereenigen. een voetpad door de velden naar het sta tion komen, waardoor de omweg, dien de laan maakte, kon worden vermeden. „Op zulk een schoonen zomerdag kan nie mand geheel ongelukkig zyn,” zelde Herbert. dacht juist hetzelfde.' antwoordde Helene. „Is het mogeiyk, zoo vraag ik my af, dat ook ik nog eens gelukkig zal wor den?” - „Maar waarom niet? Uw fout werd u reeds lang vergeven, waar gy immers zoo veel leed en wroeging daarover hebt ge voeld Uw straf Is zwaar geweest zwaar der, dan gy verdiend hadt. Ik spreek na tuurlijk van menscheiyk standpunt Indien gy in uw hart gevoelt, dat gy uitgeboet hebt..„..“ .Herbert, Ik geloof, dat ik dat werkelyk gevoel,* aride Helene, zacht en ontroerd. Is een gevoel In mü. dat Ik niet tn woorden vou kunnen uitdrukken. Op Maldon Chase eevoelde ik niets daarvan; daar dacht lx geheel anders Indien ik den moed slechts had zy poosde en haar gelaat werd donker rood getint. Herbert drukte haar zacht ca hand. ,Jk begrijp u," zelde hy. „En ik denk, dat, als Ik thans mijn aanzoek sou herhalen. Maar ik zal bet niet doen. Gy zult spontaan 'n geheel uit vrijen wil uw antwoord geven. Vanneer gy zoo ver gekomen zyt. zult gi) •nli uw besluit zeggen.' „Ik wil het gaarne doen,” antwoordde He- leD®. .Mszr |k vnes, dat het neg lang aal „De avond-klokken lulden In verren tuin en de leeuweriken vallen uit den vochtigen hemel. Een vrouw staat onder den schaduwrijken boom; een vergulde torenspits blinkt aan den hemel. Vader, vei meerder ons geloof in de schoonheid des levens en verruim onze uitrichten op de poorten van uw gelukkig Woonhuis. Onstuimig en schoon is de verbiydenis van uw lente gekomen over het kleine woonoord; alle hoven en hagen zyn uit gebroken tot één feest van blank ge- bloemte. Onze boomgaard staat vol witte patriarchen; alle wijze profeten zün weer op» aarde verschenen en de menschen zien naar hen met schoone oogen en klappen in hun handen. Langs den rand der kim voer lang zaam een boot met de laatste reflex van de zon in den top van zyn zeil, en onder uwe voeten ontwaakten de eerste sterren. Ik heb u lief en aanbid u, Schoone ▼ader. Als ik wandel in de aldoordrin- gende glanzlngen Uwer alwetende oogen, of overlommerd door uwe wimpers neerzit op den dorpel van het oude landhuis. Ik heb U lief in den man, die voorbü gaat en in de schoone droomen van veld en hemel, in de namelooze stilte tus- schen hen belden. Maar ook heb Ik U lief, heilige Vader als de hemelen kraken ónder uw almach tige voeten en de luchten weergalmen van uwe orakelen. Als Gy de wereld schudt In de palm van uw hand en de zeeén rieden In den buik der aarde. Als uwe genade zichtbaar ware, zicht baar als het fÜne licht, dat alles schoon doet zyn en schitteren hoe zou ik nü my verbiyden In dien dag, die goud en blauw ik in het bloemige loof, In den zang van den vogel en in U, heeriyke God! Een looverlg laantje met daarboven uw zacht brandende hemelen en als lager sterren een jaar verlichte vensters. En tn het diepzinnige zwygen van uw glorie rijken avond ergens een flult- deuntje vol weemoedlgen eenvoud als druppelen waters. En In my dit hart zoo bewogen en genegen om alles zoo liet te hebben. Onophoudelyk nog glimlachen de heu velen van uw voorbügang en met schoone oogen staan de menschen in de poort van het landhuis, hun blinkende han den wüzen naar de bergen.” (Jac. Schreurs). Over bet algemeen gelooven de Parijsche bladen dat de buitenlandsche politiek van het nieuwe kabinet weinig verandering zal ondergaan. De „Matin" schrijft, dat slechts de tweede Haagsche conferentie en de ratificatie van het plan-Young door den Ryksdag den val van het kabinet-Hermonn Müller hebben vertraagd. Reeds sedert den dood van Strese- mann had de groote coalitie haar rol uitge speeld. Het „Journal" is van meening dat het feit, dat president Von Hindenburg nog steeds aan het hoofd van het Rijk staat, als een waarborg kan gelden dat de nieuwe regee ring haar herstelpllchten loyaal zal na komen. want we zien Hem met Petrus en Jacobus by de meest intieme gebeurtenissen den Meester vergezellen: bü de opwekking van Jalrus’ dochtertje; de genezing van Petrus^ schoonmoeder; de gedaan teverandering en den doodstrijd in den Hof Bint Jan en Pe trus moeten het Paasch-maal gaan gereed maken; waarby Sint Jan op de eereplaats rit, soodat hy aan *s Meesters Borst kan rusten. Aan Sint Jan vertrouwt Jezus ten toe zyn dierbaarste berit: z*n lieve (Joan: XIX-26). Na den dood van den Zoen neemt St. Jan de moeder op tn Zün huls eerst te Jeruza lem (Hand.: m-IV;); daarns vergezelt hü St. Petrus naar Samaria om er aan de ge- loovigen het H. Vormsel toe te dienen. (Hand. VUL 1417). Hierna sten wü hem weer met Petrus en Jacobus op de eerste kerkvergadering tn Jeruzalem terug tn bet jaar 50—51. (Hand.: XV). Na deze gewichtige gebeurtenissen ont moeten wy hem te Epbese. Tertullianus weet te verhalen, dat hü een reis ondernam naar Rome waar hü In de kokende olie zon zün gedompeld waaruit hü echter ongedeerd te voorschijn trad. (Ter.: De Praescript. 36 t. H-40). Hetgeen door den H Hieronymus bevestigd wordt. Zeker Is, dat hy later verbannen werd naar het verlaten eiland Patmos, waar hy zyn geheimzinnig boek der „Openbaringen" schreef. (Apoc. 1-9). Als de bloedige kerk-vervolger Dcmltianus gestorven Is keert hy weer terug naar Ephese, waar hy kerken sticht en Bisschop pen wjjdt Stat Jan heeft een zeer hoogen Leeftüd be reikt; hy is 91 jaar geworden. Een oude over levering weet te verhalen dat hü als hoog bejaarde grijsaard zich op de vergadering der eerste christenen liet dragen, waar hy pre dikte en het refrein van al zün preeken luidde steeds: ktaderkens, mün kinderkens. hebt elkander lief. En als men den grijsaard vroeg, waarom hij aityd weer hetzelfde zei antwoordde hü: omdat dit het lioogste gebod van den Meester is. het deel te keerde Rünland en tegen sle 1 plan. J De oud-mlnister-prSldent Herriot verweet Tardleu te Den Haag artikel 430 van het Vredesverdrag van Versailles de sancties opgeheven te hebben, hetgeen tot her haalde interrupties tusschen hem en den minister-president leidde. Spr. verklaarde dan dat het plan-Dawes zeer goed werkte en Frankrijk reeds 25 milliard francs heeft ingébracht. Tardleu wees er op, dat niet de regeering- Herriot, doch Poincaré het plan-Dawes heeft aanvaard, waaruit zich een nieuwe woorden wisseling tusschen hem en Herriot ontspon. Herriot verklaarde, dat te Den Haag alle waarborgen voor de uitvoering van de Dult sche schadevergoeding züh opgegeven. Tardleu protesteerde by herhaling tegen de persoonlyke attaques door de sprekers van links in een zoo ernstige discussie, maar de radicalen gingen voort Tardleu en den anderen ministers verwyten te doen naar aanleiding van het feit, dat zü indertijd hebben gestemd tegen verzoeningsgezinde besluiten Jegens Duitschland. terwyi zy thans, na hun houding te hebben veranderd, weer te ver gaan in de andere richting. De radicaal Bergery verklaarde, dat men in geval van een Dultsche kabinet' rekening moest houden met de i De DuitschFransche onderhandelingen over de Saarkwestie ondervonden den laat stee tyd zeer veel vertraging. De leiders der beide delegaties hebben gisteren een onderhoud gehad en besloten, de besprekin gen In sneller tempo voort te zetten. rustelooee man, met een intelligent, glad geschoren gezicht en scherpe, bewéegiyke odgen. Hü sprong op van achter zün hoo gen lessenaar en drukte den dokter de hand. Zoowel zün persoonlyke verschijning als de Inrichting van het bureau wezen op deftig heid. oorrectheld en welvarendheid. „Ben blü, u te zien, waarde vriemf’ zel de Garland harteiyk. „Maar gü begrijpt wel ik krijg zooveel bezoek en daarvan zoo veel ongewenschte visites, dat mün jongste bediende order heeft, altyd eerst even te moeten zien, of ik soms op kantor ben. An ders zou ik hier den heelen dag worden opgehouden door het legio van litteraire beunhazen, die zich aetven voor groote dich ters en schrijvers houden en allemaal een maal beroemd denken te worden, als Sha kespeare en Dickens. En boe gaat het daar achter, tn Carrisford? Goed? Dat doet mü waarlijk genoegen. O ja, met mü gaat bet best. Toen ik mün zaken begon, was mün motto, zooals ge weet: jonge krachten Aan dat motto heb ik mü altyd gehouden en doe - bet nog. Tot wederzydsobe voldoe ning. Ik verschaf mün cliënten voordeel en zy verachatfen het my. Ik ben altyd op zoek naar frisache, nieuwe krachten, lees met scherpe aandacht al de tijdschriften door en als ik Iets vind, dat een belofte voor de toekomst Inhoudt, schrijf Ik den man en leg mün hand op hem. om hem voor de toekomst voor mü te hebben. Ik heb tn achttien maandeg zevenmaal een groot suc- gü zyt toch ook niet aan het schrijven ge gaan?" „Nog niet.” lacht te Herbert. .Maar ik ken iemand, met wie dat wel het geval is." „Natuurrijk! Dat zeggen ze allemaal! Ik beb vernomen, dat zelfs mün huisknecht tn zün vrije urenMaar ter zake! Beken bet nu maar gü komt mü spreken namens een Jongen vriend die een verhaal of een gedicht of zoo iets geschreven beeft. Niet, alsof uw introductie ook maar iets zou hei- oen. als het werk zelf niet deugt! Voor den dag met uw manuscript!” .Jk^ heb het niet bü mü.” antwoordde Herbert. „De zaak is. dat voor eenige dagen een van mün patiënten, een man. die als niet geheel normaal wordt beschouwd, mü verzocht, een uitgever te vinden voor een dagboek, dat hü geschreven heeft." „Tegenwoordig schrijft alles dagboeken," zelde Garland. .Mode, anders niets! En natuuriyk Is het dagboek prullewerk?” „Neen. Het is buitengewoon goed en fün werk. Indien gü bet gelezen hadt. aoudt gtj er bepaald onmiddeliyk beslag op gelegd hebben. Maar tra komt de kern van de zaak. Ik Het het dagboek aan Vera lezen en toen zü bet uit had. verklaarde zü my. dat het niets anders Ie dan een paraphrase van een merkwaardig feuilleton, dat tn Hepworth's verachünt.” ..Litteraire hoogmoedswaanzin, niet waar? Daar boor Ik dikwerf van. Indien ik alles publiceerde, wat mü met eerlijke bedoelin gen wordt aangeboden, aou ik al heel snoa- In het Engelsche Lagerhuis zelde Snowden In een debat over nieuwe credieten voor bet werklooeenverzekeringsfonds, gistermiddag De minister van financiën Reynaud sprak in zün rede over de herstelkwestle oju van den „zieken Dultscher." dien men met tal rijke, vgn uitgebeelde bevoegdheden voor ziene bewakers had omringd. Toen deze strenge maatregelen tot het doel hadden geleld, kon men de normale betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk weer her stellen. Het plan-Dawes had ook zwakke zijden, het plan-Young geeft Frankrijk ze kere voordeelen. De commerclalisatle van het onbeschermde gedeelte der Dultsche schuld is thans verzekerd. De overeenkomsten van Den Haag vormen het slot van den Europeeschen strijd om het recht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11