BLADZIJDE 1 DERDE BLAD ZATERDAG 29 MAART 1930 PROVINCIAAL NIEUWS WESTER-BLOKKER LANGENDIJK HOOGWOUD VENHUIZEN ’T ZAND ST. PANCRAS HEILOO ENKHUIZEN WOGNUM HEER-HUGOWAARD DEN BURO WERVERSHOOF AKERSLOOT ANNA PAULOWNX s*— Ingevolge aan t Dec. 1929 515098. Totaal rekening na af- aangevuld hopen. vergadering der rekening bedraagt een 1929 en de winst- en standers waren, maar die spr. als medestan- mn is een flink bedrag afgeechreven. van van In was voor spaargelden leden op 3',4 pet* en volgend jaar weer de vergadering' zal bij wonen. Hierna komt de rondvraag, welke geen bijzonderheden opleverde. Er werd nog eenl- gen tijd gezellig bijeengebleven, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Zondag 30 Maart heeft de plechtige Ingebruikneming plaats. Eerst een algemeene H Communie en na de Hoogmis opening voor de Gezellen. "s Middags houden dezen een biljartwed strijd. terwijl dan ook de patronaatsleden bij eenkomen. Na den middag rijn de nieuwe zalen voor de parochianen te bezichtigen. een ondergrondsche benzine- op zijn de verlichting is groote zorg besteed: sterke lampen in het midden, en kleinere met gezellig groene kap aan de kanten. Het patronaatslokaal is kleiner, maar toch nog 30 M2 Ook hier dezelfde mooie, wandbe- kleeding. en prettige gezelligheid. Allerlei ..spellen" zijn hier voor amusement aanwe zig. EEN HERBOREN JEUGDGEBOVW De parochie Langenduk heeft in het cen trum van de in elkaar loopende vier dorpen een geweldig complex bezittingen: daar staat de geheel den om trek beheerschende kerk, zoowel uit- als inwendig, zóó kunstzinnig, zóó schoon, als wel geen der dorpen in Holland's Noorden kan aanwyzen. Aan weerszijden ge flankeerd door "n pastorie, "n meisjesschool met Zusterhuis en een nieuwe nu reeds weer te kleine jongensschool Dit alles door een groot monumentaal hek tot één samenhangend geheel verbonden Hierachter ligt nog het kerkhof en een sportpark met afmetingen, die in dit land van duren bouwgrond, ongekend waren Dit alles getuigt van 'n durf, "n energie, "n vooruitzienden blik ook, die bij dorpskerkbe- sturen niet altijd in zoo groote mate aan wezig zijn! Eén schakel ontbrak er echter nog in de keten van Roomsche „eigen tehuizen" van deze bloeiende parochie. Of eigenlijk, ontbre ken is het woord niet, ze wis aanwezig, maar zóó armoedig, dat men ze maar liever wat achteraf hield We bedoelen de lokalen, waarin Josephge- zellen en patronaatsjongelul hun ontspanning en nuttige leering moesten vinden. Achter t bekende café ,de Burg" waren een paar za len gebouwd, die bij een wedstrijd in ongezel ligheid stellig een eervolle vermelding zouden behaald hebben. Nu echter het jeugdwerk steeds groeide, ja. eigenlijk in het brandpunt der Katholieke be langstelling is komen te staan, mocht dat zoo niet langer blijven. Dus sloegen de OeaeUen-beetuurderen en Natuurlijk is alles bij deze gelegenheid ook t de goede harmonie en samenwerking in het nieuw en keurig in de verf gestoken. Een verbetering is óók (lat de garderobe nu bul ten de zalen gebracht is. Het geheel is geworden een toonbeeld van eenvoudigen, maar goeden smaak, een echt tehuis, waar de opgroeiende jeugd de groote waarde van "n huiselijke en gezellige omge ving van zoo onschatbare beteekenls voor t welslagen van het latere gezin uitne mend kan leeren. Hoe de parochianen dit nieuwe Gezellen huis weten te waardeeren, blijkt uit de lange lijst van personen, die een of ander geschenk aanboden. Uit eerbied voor de bescheidenheid der milde gevers willen we die hier niet op noemen. met uitzondering evenwel van het vaandel, dat door den vlce-praeses, bij deze gelegenheid aan de vereeniglng werd ge schonken. Ook de vaklieden en winkeliers die. zonder eenige winst, dit gebouw hielpen tot stand brengen en installeeren, toonden hun liefde voor het mooie werk der vorming van de rij pende jeugd. Noemen we allereerst de firma Vroom en Dreesmann uit Alkmaar, die de keurige wandbekleeding leverde; de heeren Ide Zijp, schilder; KL Bruin en A. Kardinaal die t timmerwerk verzorgden; J. Henselmans. metselaar; G. N ij man en Ko Meijer, die resp. de gordijnen en loopers leverden. WIJ fellciteeren de parochie, den Herder, maar vooral de ziel van dit alles, den kape laan met deze nieuwe aanwinst. Onder de leiding van het vol-ljverige be stuur zal het jeugdwerk nu ongetwijfeld tot nog grooter bloei komen. bestuur demonStreeren. sluit de voorzitter met de beste' WeQschen voor bedriJfsultkom- sten en ^ller gezondheid, de vergadering. W. Balk het voorzitter ge luk met zjjn herbenoeming en merkt verder op tuinbouwer te zijn geweest en groot voor stander van veilingen te zijn. Spr. heeft meegemaakt het verkoop*n op markten, uit de hand, het consignatlewezen. en daarmede de ondervinding opgedaan, dat het veilen een zegen voor onzen tuin bouw is. Verouderde misstanden zijn weg geruimd. Of het veilingswezen in de toe komst plet zal moeten worden herzien, kan spr. niet zeggen, doch door de vereenlglngen staat men vast. Spr. mag veronderstellen dat de meeste tuinbouwers de werking der organisatie kennen uit hun vakbladen. Alleen de secre taris is geen tuinbouwer doch een advocaat. Dit is gelukkig, daar dikwijls moeilijke pro blemen zijn op te lossen. Het is spr. dezen avond opgevallen dat men ook hier soms geen trouwe liefde voor eigen veiling heeft. Dit is jammer. Het na- loopen van hooge marktprijzen wordt door spr. besproken. Onze producten rijn onder hevig aan prilsschommellngen. wij hangen af van vraag en aanbod. Dat gewone producten prils' opbrengen, hangt af overleg. Spr. zegt dat vereischt wordt dat elk lid verplicht is al zijn waren aan te voeren aan eigen veiling. Daarom moet overleg met het bestuur gepleegd worden. Wanneer het be stuur zegt te meenen dat het wel gaat, dan moet men het ook doen. Wanneer een pro duct op eigen veiling kan verkocht worden, dan is djt van groot voordeel voor alle leden. Er Moet .eentgszins ruim Worden opgevat. Elk Hd moet zfln waren op elgén veiling laten veilen, maar moet de vrijheid hebben met bijzondere producten naar een andere veiling te gaan. Spr. ging in zjjn eigen groot bedrijf van de stelling uit dat elke dag productief moet worden gemaakt. We moeten niet alles op een kaart plaatsen, we moeten altijd, zoowel k winters als zomers producten telen. Hierna gaat spr den uitvoer naar het bui tenland na. Wie zegt: wat heb ik te maken met het buitenland, redeneert verkeerd. We moeten trachten dat de afnemer van ons product niet te klagen heeft. We zien ons product wel wanneer we het ter veiling brengen, maar we zien het niet wanneer het in handen is van de gebruikers. Wan neer ons product goed kan aangebracht wor den "p de tafel van de consumenten, dan kunnen we eerst tevreden zjjn Op de tafel van den consument ligt ons belang Er is veel aan gelegen dat de verpakking goed is. Het is een groote fout, wanneer getracht wordt te min mogelijk in de sloffen te doen Wanneer spr op de veilingen komt, dan merkt hij vaak op dat de groote sloffen niet geheel vol zijn Het Is totaal onjuist dat spr. aanvoerder» van elders naar de Alkmaar- sche veiling voor zou willen trekken. Hierna bespreekt hjj het gastenstelsel en zégt dat. het plicht Is. dat. wanneer men zijn producten naar de veiling brengt men ook lid moét worden. Zij die Run waren verkoopen buiten de veiling zijn da gevaariykste leden, want die weren de concurrentie op de veilingen. Rearing dienst De uitspraak van de op 27 Maart ji. te Wlnke, gehouden keuring van de ingeschrevenen van de lichting 1931 dezer gemeente is als volgt: Geschikt zijn verklaard: Cornells Antonlus Bijvoet, Cornells Jacobus Dekker. Frandscus Johannes Feld, Jacobus Cornells Groot, Pe trus Hillebrandus. Groot, Johannes Petrus Koenis, Hendrik Kort, Jacob Maarten Met, Johannes Medardus Schouten, voor goed ongeschikt Cornells Manshanden en Jacob Slagter. elders zullen gekeurd worden Ja cob Groot en Joannes Gerardus Wegdam Inbraak In den nacht van 27 op 28 Maart is ingebroken by den heer A. Houter. Buurt Venhuizen. Door indrukteen van een ruit heeft men rich meester gemaakt van een radio-toestel Van de daders geen spoor. Roodvonk Alhier komen drie gevallen van roodvonk voor in het gezin van den beer pleglngskosten van een achterlijk ktnd Na heropening deelt de voorzitter mee. dat B en W. voorstellen, om tot een bedraa van 100 de gemeente garant te verklaren in de verpleglngskosten. welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Nog was ingekomen een adres van de Oudercommlssie: welke commissie eenige voorstellen doet betreffende het aanstellen van een 4e leerkracht aan de O. L school of het zenden der 4 kinderen der 8e klas naar Alkmaar voor voortgezet onderwijs; het aan leggen van een scKboltuln: een—verzoek om het schoolplein te vergrooten. het hek te verhoogen en het verzoek om te komen tot instelling van een Dis tricts - Schools rtsen- dlenst. Na veel gepraat komt in stemming een voorstel van de heeren Lek en Snel om aan den Minister riet verzoek te richten, de mid delen voor aanstelling van een 4e leerkracht toe te staan, welk voorstel met 4 tegen 2 stemmen wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te nemen, wordt met dezelfde stemmenverhouding. 4 tegen 2, aan genomen. De voorzitter zegt toe. het verzoek om in de gang de plaatsen voor berging der goe deren, te doen nummeren. Daarna-, sluiting. dank voor den voorzitter gebracht, ta ont vangst had te nemen. Verkiezingen De aftredende heeren G. Sluis (R. van T.) P. Broertjes (bestuur) werden herbenoemd, terwijl in de vacature D. Stam (overleden) werd gekozen de heer J. Duin Pz. Als plaatsvei vangende bes tu ui sleden 1 den benoemd de heeren H. Koeman Pz. J. Heering. Voor het nazien der rekening worden, op voordracht van het bestuur aangewezen de heeren P. Balk Kz.. C. Visser en T. Blokdijk met als plaatsvervangers resp. de heeren K. Balk Kz, G. Stam en K. Broertjes Pz. De afvaardiging naar de Centrale Ver gadering wordt aan het bestuur overgelaten. De voorzitter deelt jnede. dat de rente :t. en voor niet- voorloopig blijft gehandhaafd en eveneens de rente voor voorschotten op 5 pet.. Besloten wordt om het bepaalde by art. 6 van het huishoudelijk reglement betref fende de bevoegdheid van het bestuur om tot zekere bedragen geld te verstrekken of op te nemen, ongewijzigd te laten. Aan het bestuur wordt machtiging verleend om enkele leden, wegens vertrek e. d. van de ledenlijrt af te voeren. Nog volgt mededeellng. dat bestuur en Raad van Toezicht eenparig hebben be sloten om het salaris van den kassier, ge zien de toenemende werkzaamheden en die welke zonder verplichting door den kassier worden verricht, te verhoogen van 1200 op f 1500. Tevens zal de overstelpende drukte by de jaarwisseling, worden ondervangen door een nader bekend te maken regeling. Na eenige vriendelijke bewoordingen, welke Spaarbank voorschotten f 93.215; loopende rekening f 210.743.97 de directeur van de NV. „De Burg" de han den aan den ploeg en onder de dageljjksche leiding van den Langendijker Gezellenvader kapelaan H. A. A. Rouw, werden de mieze rige. troosteloos kille zalen omgebouwd in een paar vertrekken, waaruit de goede smaak en de levensblijheid -u legenstralen. WE hebben dezer dagen ’n kijkje genomen in het uit z’n asch herrezen Jeugdhuis en moeten met vreugde constateerenhier is met beperkte ruimte en heelemaal niet on bekrompen middelen een geheel gekomen, dat deze parochie waardig is. Eerst het Gezellenvertrek een zaal van meer dan 70 M2, oppervlakte. Volgens het nieuwste systeem rijn de wanden behangen met jute in twee kleuren, gescheiden door "n houten lambriseeringslijst. Aan die wanden dcen" de talrijke foto's en schilderijen het uitstekend. Voor de vele ramen aan den wa terkant hangen niet alleen vitrages, maar ook vroolijk gestreepte overgordijnen van lardhulsstof. Het middengedeelte van deze zaal wordt ingenemen door drie blllards. waaromheen helder gekleurde loopers lig gen. Een groote leestafel met lectuurslan daard staat aan het boveneinde van de zaa'. waar overigens langs de rijden vierkante en ronde tafeltjes gezellige zitjes maken. Dat hier een radlo-installatie zelfs een met eigen versterker, niet Ontbreekt, Is vanzelf sprekend. Aan Gemeenteraad De raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Maandag 31 Maart as Hle na komt spf.tot de minimum spina- zle-prljzen. wy tuinbouwers hebben ons be drijf voor eigen bedrijf. Het vernietigen van een product dat niet voldoende geld op brengt is geen geweldpleging van de voed selvoorziening. zooals in de courant heeft gestaan. Spr. kan zich niet Indenken en vindt het een verkeerde daad dat' de fa brieken trachten voor zoo lagen prijs een product in handen te krijgen. Spr gaat breedvoerig dergeiyke voorwaarden by ah- dee veilingen na. Het is wel begrooteiyk voor een aanvoer der. wanneer hij nog wat vóór spinazie kan krijgen, ze dan te laten vernietigen maar daar moet doorheen gebeten worden De be sprekingen op de vergaderingen van veilin gen worden door spr. breedvoerig besproken Hilversum en Bussum gaan veel hooger dan het door die vergadering bepaalde Ook voor andere artikelen zal een der gelijke bepaling worden doorgevoerd. Kan de fabriek de spinazie gebruiken voor 5 A 8 cent per kist, dan kan ze die ook gebruiken voor een dubbeltje. Spr aan deze bepaling zullen Gemeenteraad Vergadering van den Raad dezer gemeente op 27 Maart, des na middags om 7 uur. ten raadhuize. De voorzitter, de Edeladhtb. heer Jb Kroo- nenburg, opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom. De heer T. J. Koeie- melj is met kennisgeving afwezig. Daarna voorlezing der notulen. welke zonder op- of aanmerking worden goedgekeurd. Ingekomen zjjn de navolgende stukken; Van den minister van Onderwijs, K. en W. de bescheiden betreffende de oiit.' ri _ga- Vpn. Aan salarispen is vergoed f 6170. de kas van oë gemeente ontvangen 915.92 IJ. Terug ontvangen is de goedkeuring be treffende den grondverkoop ten behoeve van het Koedijkerped. waarvan de acte van ver- koop notarieel is gepas eerd. Van een in Den Helder gehouden verga dering van de Vereeniglng van Ned. Ge meenten. afd. Noord-Holland. zijn de notu len aan het gemeentebestuur toegezonden. Op deze vergadering is het vraagstuk „Schoolartsen" en de instelling van een Districtsdienst besproken. De voorzitter zal deze notulen aan de raadsleden rondzenden. Ingekomen is het jaarverslag van de vrij willige verkeerspolitie in Noord-Holland. Het jaarverslag betreffende den toestand der gemeente over 1929. waaruit blijkt, dat het zielenaantal is gestegen van 1372 zielen op 31 December 1928, op 1413 zielen 31 De cember 1929. De mededeellng van Ged. Staten omtrent toestemming tot het verleggen en aan leggen van het Koedijkerpad met behoud van ieders rechten, met het verzoek den nieuwen toestand op den legger der gemeente te doen aanbrengen en dezen aan Ged. Staten toe te zenden. Een schrijven van de leiders van den ge houden motorcursus. De voorzitter deelt mede dat het in orde brengen der lanen enz. gekost heeft 374. Van het P. E. B. is ontvangen de som van 50.voor het In orde brengen der weg- bedekklng. Op aanbeveling van den heer Van Herwey- neh zijn de boomen gecarbollneerd. De boo- menrlj is aangevuld tot aan de Mirakrien- brug Bij het Gasbedrijf is een nieuwe oven aan besteed en gegund aan de firma Klundert te Dortmund, voor de som van 7150. In overweging zijn plannen voor een on- dergrondsch net. Dit jaar moet een nieuwe volkstelling plaats hebben en B. en W. stellen voor een algeheele hernummering der huizen in de gemeente te doen plaats hebben. Hiervoor hebben B. en W. geëmailleerde plaatjes op zicht laten komen. De raad stelt afdoening in handen van B. en W. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van het Prov Electr. Bedrijf is ingekomen het bericht dat het Bedrijf accoord gaat met het voorstel om den grond voor het plaatsen van een vergrooten transformator voor de som van 1000 met de bepaling dat de over schrijving komt voor rekening der gemeente van de gemeente te koopen. Deze voorstellen zijn nu bij Ged. Staten, waar het P. E. B. gunstig zal adviseeren over deze zaak. De raad keurt een en ander goed. De politieverordening wordt volgens den wensch van den Commissaris der Koningin in deze provincie, roodst de hou ders van trekhonden deze honden aan keu ring moeten onderwerpen. Dan gaat de raad in comité om te bespre ken het verzoek, om bij te dragen in de ver hoopt dat de leden in Helloo niet tomen en niet ;angs een omweg hun spinazie aan een ver tegenwoordiger van een fabriek in handen spelen. Spr zegt verder dat aan de fabrikanten e en brief zal worden geschreven, waarin deze maatregelen worden medegedeeld en steun ral worden gevraagd Hierna zegt spr.. dat ondanks het harde werken van de tuinbouwers, het jaar 1929 slecht is geweest. Hij betreurt bet, maar vertrouwt toch dat het niemand moge ont moedigen. Boven den dorpel van elke tuln- bouwerswoning staat geschreven': hard wer ken en spaarzaam leven. Spr. eindigt met den wensch dat 1930 een toed faar moge worden, dat het geleden ver lies van 1929 kan vergoeden. De voorzitter dankt daarna den spreker voor zjjn uiteenzetting en uit de beste wen- schen voor deze veiling en spoort de leden aan zooveel mogelijk de handen ineen te slaan en te trachten de producten zoo boog mogelijk op te voeren Het bestuur is er om de belangen van de tuinbouwers te bevor deren. Spr. hoopt dat de beer W. Balk bM den beschouwd heeft. ▼ellingsvereeniging „St. Wilibrordiu" Donderdagavond werd in het lokaal van den heer J. Morsch de jaarvergadering ge houden door de Coöperatieve Vellmgsver- eeniging ^t. Wiilibrorduswelke vergade ring vrij goed bezocht was. De voorzitter, de heer J. Admiraal, opende de vergadering en heette allen welkom, in het bijzonder den heer W. Balk, secretaris van de Provinciale Commissie uit de Vei lingen in Noord-Holland. die deze vergade ring bijwoonde. De voorzitter merkte op, dat dit weder de eerste vergadering is en hoopte dat het nieuwe jaar gezegend moge zijn voor leden en niet-leden-lnbrengers.'8pr. vroeg verder de medewerking der tuinders voo een goede sorteerlng. Hierna las de secretaris, de heer Jac. Sen- gers, de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Het jaarverslag, dat nu volgde, was niet zoo verblijdend als het vorige jaarverslag, wegens het mislukken van de aardbeien en den lagen -prijs van de boonen. Twee leden z;jn overleden gn een nieuw lid is toegetreden In 1928 werd geveild voor een bedrag van 212.632 en in het vorige jaar, 1929, voor een bedrag van 150.196.75. Een verminde ring derhalve van ruim 60.000. welk ver schil hoofdzakeluk zijn oorzaak vindt in de mislukking van de aardbeien. De voorzitter merkt op. naar aanleiding van dit verslag, dat de veiling in niet zoo een slechte conditie staat en Spreekt den wensch uit, dat meerderen als lid zullen toetreden, vooral zij, die wel aanvoeren, doch geen lid zijn. Ter vergadering zijn aanwezig vier mon sters aardbeienmanden, t Zijn gebruikte manden, Saksische en machinale manden en wel resp. voor den prijs van 514 en 5 cent per slof. De monsters worden in de bekeken en beoordeeld. De boekhouder, de heer J. Schuyt, zegt, dat de Saksische te leveren zijn door de vereeniglng voor hoogstens 6 en de anderen voor 5V4 cent. Op de vraag of er geen nieuwe te krijgen sljn, zegt spr.. dat hiervan geen aanbieding is ontvangen, wat noofdzakeljjk zjjn oorzaak wel zal vinden in bet groote kwantum, dat nog in Beverwijk is. De voorzitter vraagt De heer J. Nul), alhier heeft een aan vraag Ingediend om een plaatsje te beko men Ingevolge de Landarbelderswet. Door hem is een perceel land gekocht, gelegen den Stoomweg, van den heer Joh. Nuy, waarop een woonhuis zal worden gebouwd Naar wjj vernemen heeft de heer G. den Berg bedankt als lid der Commissie Toezicht op de arbeidsbemiddeling. Van den Buitenkant Hoewel soms door enkele vlsschers vrij groote haringvangsten worden genoteerd, gaf deze haringcampagne het gros der visschers geen voldoening. De vangsten in het algemeen bleven be neden het middelmatige. Eenige compensa tie hiervoor waren de prijzen, die zich vrij constant hielden. In de vangst kwam deze week een flinke verbetering en over het geheel konden Hinken hoeveelheden werden aangevoerd. Ook deze meerdere ontvangsten waren voor de visschers geen verbetering. Met den meerderen aanvoer viel tevens In een periode van zachter weer, hetgeen voor de verzending der haring niet bevor derlijk la Een en ander had tot gevolg, dat de prij zen zeer sterk omlaag gingen. Konden de prijzen zich langen tijd hand haven op f 3.— per 200 stuks. Donderdag en Vrijdag liepen de prijzen terug tot iets boven den gulden. - Voor kuilharing gingen enkele partijen gelfs onder den gulden door de markt. Voor de visschers een tegenvaller, daar voor hen nu de kans op een tweetal goede weken is verkeken en deze zouden in menig vlsschersgezln nog zeer te stade komen. Verwacht wordt, dat met ingang van de nieuwe week de pr.jzen wel Iets hooger zul len worden. dat dit zoo mag -Publieke verkoop Ten overstaan van notaris Rees te Benningbroek had in Café .De Stoomboot" te Wadway de publieke verkoop plaats van een huismanswonlng met schuur, erf en tuin, boomgaard en wei land. samen groot 7 43.70 HA., behoorende tot de nalatenschap' van Mej. de Wed. J. Stam. Perc. I. Huismanswonlng. schuur, boom gaard en tuin, groot 0.47.15 H A. Koopers de heeren P. Stam, Spanbroek en J. C. Stam alhier, voor f 3610. Perc. IL Erf. welland en schuur, groot 2.56.61 H A Koopers de heeren K. Stam, Mjjzen. Avenhorn en Jac. Stam alhier, voor f 8262 84. Perc. III. Boomgaard en weiland, samen groot 2.14 84 H.A Koopers: dezelfde als van perceel IL Perc. IV. Weiland, groot 2X5 10 H A. Koo pers de heeren D. Ursem, Heerhugowaard, P. Feld. Spierdijk en P. van Trienen, Oude- Nledorp. voor f 5807.58. Totale opbrengst is f 25.027.94. geen voldoenden van onderling voorschotten rekening f 6067.91, idem vyi f 407.50. Provisie en diversen f nlnghuur f 400. De uitgaven zijn: Aan de f278 646 27. gegeven totaal in rente voor spaargelden aan de Spaarbank f 16 535 55, idem in loopende rekening f 497 60 bjjdrage Centrale Bank t 119.50. afschrij vingen f 1495.35, salaris kassier 1200. diver se uitgaven f 110784 storting bjj de re serve f 1170.03, Kasinhoud op 31 Dec f 3660138 Het totaal f 641 332 39 De balans sluit op een bedrag van f 487 581.07 en vermeldt o. m. f 291 743. aan uitstaande hypotheken en voorschotten en aan vaste goederen f 15.000.. Het reservefonds bedraagt f 11.687.86. De balans van de spaarbank sluit op bedrag van f 467 348.35. De gekweekte rente van spaargelden is bijna geheel bijgeschreven. Bij de rente van 5 pet. voor voorschotten zijn er 21 nieuwe leden toegetreden. Het ledenaantal is gestegen tot 224. Uitgegeven zijn 27 nieuwe spaarboekjes, zoodat er thans 410 tn totaal loopende zijn. Het verslag sluit met de mededeellng. dat er geen verliezen zijn geleden en de rente prompt en op tijd is voldaan. De kassier dankt het bestuur, den raad van toezicht en de leden voor de goede samen werking. De commissie van oexierzoek verklaart bjj monde van den heer 8. de Vries, alles in de beste ode te hebben bevonden, weshalve zij advies uit tot goedkeuring der rekening en het verleenen van décharge aan den kassier, Aldus besloten zijnde, zegt de voorzitter namens allen dank voor bt verslag en de verrichte werkzaamheden. Door den beer W. A. Klok wordt, als af gevaardigde, een keurig verslag uitgebracht van de vergadering der Centrale, gehouden op 23 Mei 1929, waarvoor deze een ap- plaus der vergadering en een woord wan' C. M. de W. loco-burgemeester. sprak een rede uit. Spr. memoreerde de ge schiedenis van den school bouw; hoe de raad met algemeene stemmen tot den bouw be sloot, en het Kerkbestuur de zorg voor den bouw aan 't Gemeentebestuur overliet. Spr. eindigde met den wensch. dat de pogingen, die aangewend zijn om dit gebouw zonder overdaad zoo aantrekkelijk mogeluk te ma ken. er toe te mogen bijdragen om het on derwijzend personeel de volvoering van zijn taak gemakkeluk te maken. Hierna werd de school aan t Schoolbestuur overgedragen. Hierna bracht de Zeereerw. Heer Pastoor v. Ruljven dank aan 't gemeentebestuur voor de uitstekende wuee waarop het zijn taak vervuld heeft. Met Gods genade hopen we nu we zoo'ri model-school bezitten, er een solide leerschool, van te maken, aldus spr. Hierna verrichtte de Hoogeerw. Heer Gullonard. Deken van Behagen, de plechtige inwijding. Nadat door de schoolkinderen een toepas selijk lied was gezongen, werd t woord ge voerd door den Inspecteur van het Onderwijs, den heer Dun. Spr. bracht in herinnering, dat, dank zij de loyale houding van het Ge meentebestuur, de bouw van de school vlot van stapel was geloopen. Tot "t personeel der school sprak de heer Dun: „Geeft den kinderen het beste wat ge hebt en Gods ze gen zal op Uw werk rusten De Bisschoppelijke Inspecteur wenschte op de eerste plaats Pastoor Nagel geluk, daar deze hoewel geen Pastoor van Den Burg meer zijnde, nog met zijn hart op Texel is en ook tot den schoolbouw ontzaglijk veel heeft bijgedragen. Spr. feliciteerde vervolgens Pastoor v. Ruijven en het onderwijzend per soneel. De Zeereerw. Heer Pastoor Nagel dankte voor de medewerking van alle zijden onder vonden. Een hooger gezag had spr. elders geroepen, doch steeds heeft hjj een prettigen indruk behouden van de vergaderingen met het Kerkbestuur en van de bereidwilligheid van de personen, die eigenlijk zijn tegen- Boerenleenbank In het „Dorpshuis” had alhier de 23e algemeene vergadering plaats van de Coöp. Boerenleenbank L De voorzitter, de heer K. Balk Hz., beet de vele aanwezigen hartelijk welkom en verheugt zich er over, dat de leden in zoo grooten getale zijn opgekomen, hetwelk een belangstelling toont in de zaken van de bank. Is 1929 economisch een ongunstig jaar geweest, de balans geeft de overtuiging, dat het voor de bonk gunstig was. Na afschrijving op gebouwen en meubi^ lalr. is een winst gemaakt van f 1044.86. zoodat de vereeniglng telkens een stap hoo ger op komt. Spreker wil doorgaan. Met weemoed gedenkt de voorzitter hen. die door den dood zijn ontvallen, waaronder bijzonder het bestuurslid, de heer D. Stam, van wien rpreker hoopt, dat hjj moge rusten in vrede. Aangenaam is de taak van het bestuur, waar zooveel leden in kort tijdsbestek zijn toegetreden. Vertrouwende, dat het heden een aan gename, nuttige en leerrijke avond moge zijn, opent spreker de vergadering. Hierna volgt lezing en goedkeuring van de notulen met verslag en rekening over 1929. De ontvangsten waren: Inhoud der kas op 1 Januari 1929 f 30.364X5. Ontvangen van de Spaarbank f 290 591.97. Terug betaalde voorschotten f 77124 ont vangen in loopende rekening van medeleden. Centrale Bank enz. f 221.251.57, Rente voor Centrale Bank enz. f 22125157, Rente van f 15032 54. idem in loopende couponnen 92 65, Wo of de leden die slof fen trillen nebben, vóór of uiterlijk op 10 April deze B(j de heeren Schuyt of J. Ad miraal willen bestellen. Onder de monsters is ook een party ge mengd. welke ook 5H ct. kosten. De heer Schuyt merkt op, dat twee vei lingen reeds een flink kw’antum besteld hebben. De voorzitter zegt, dat vorigen Zaterdag een vergadenng is geweest. Van de veilingen in Noord-Holland waren 9 veilingen ver tegenwoordigd. De spinazlepryzen van het vorige jaar zijn toen besproken en toen is voorgesteld een vaste prjjs. waarvoor ver kocht mocht worden en wel voor Kisten van 8 Kg. Besloten is dat kisten, die geen 10 cent konden opor»ngen. niet verkocht zul len worden. De schade zal geleden worden door den tplnder Er is op die vergadering drie uur over dit onderwerp gesproken. Door den heer J. Korthouwers es. werd opgemerkt, dat 10 :nt veel te weinig is; dan krijgen de fabrikanten de spinazie toch voor niets in nanden. Ingekomen is een schrijven van den Bond van Conservenfabrikanten te Den Haag, waarin aangedrongen wordt op medewer king inzake betere emhal age van aardbeien. Bedoeld wordt dat netto geleverd wordt en dat met overleg geladen en verpakt wordt Uit de vergadering wordt opgemerkt. dat door de vervoerders dikwijls te nonchalant met het product wordt omgesprongen. Besloten wordt in zoo goed mogeiyk over leg op de te houden vergadering over dit onderween te -n. Hierna tornt het rapport van de finan- deele commissie, welke commissie mede deelt alles in goede orde te hebben be- vonden. Vervolgens is aan de„orde de behandeling van de balans over 1929 en de winst- en verliesrekening. De ontvangsten hebben bedragen 7819 17 de uitgaven 6940.30. Van het batig saldo Vervolgens gaf Pastoor Nagel de gechiede- nls van de wording der school, die gebouwd is naar een plan van den directeur van Ge meentewerken. den heer J. "Hessen. Tot den heer Tiessen zei spr "t gebouw staat er thans. U kunt met genoegen op Uw werk terugzien. Hat Hoofd der -school, de heer Willemsen, memoreerende hoe 20 jaar geleden de SL Jozefschool werd geopend. De toen nieuwe school is thans In alle opzichten verouderd, "t Zonnige gebouw dat we thans zullen be trekken, gaat spr. voort, zal onze taak ver lichten, en wc zullen trachten "t onderwijs zoo goed mogeiyk te maken De Zeereerw. Pastoor v. Ruljven dankte met een kort woerd'de sprekers, bracht mede dank aan den architect en de opzichters, waarna den aanwezigen gelegenheid werd gegeven het bijzonder fraai en pgactlsch in gericht gebouw te bezichtigen. Boerenleenbank Donderdagavond verga derden de leden der Coöperatieve Boeren leenbank te Heer Hugowaard-Noord, in de zaal van den hëer Jac. Groenland. De voorzitter opende de vergadering met gebed. De heer Jn. Kieft, fungeerend als se cretaris. leest de notulen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd en jn dank aanvaard. Aanwezig ruim 90 leden, ontvangen 5 ken nisgevingen van verhindering, terwijl op de andere niet aanwezigen het boetstelsel zal worden toegepast De flnancleele commissie brengt bjj monde van den heer P. Kamp rapport uit, met dé verklaring alles in orde te hebben bevonden. Hierna leest de Directeur, de heer H. Overtoom het jaarverslag over 1929. Spreker memoreerde den gunstigen toe stand in het eerste half jaar o'oor de hooge koolpryzen. waardoor ruim f~ 150 000 aan spaargelden binnen kwamen en het schrille' contrast in het 2e half jaar vanwege den slechten toestand in het land- en tuinbouw bedrijf. waardoor weer ruim 100.000 van de spaargelden werd terug gevraagd. In herinnering werd gebracht, dat toen in September 1929 een ieder in H Hugowaard feest vierde wegens het derde eeuwfeest tan den polder, onze Boerenleenbank de dupe werd eener brutale inbraak, welke byna 300Q kostte, hetwelk mede door de zorgen van bestuur en raad van toezicht, door de verzekering werd gedekt. Hierdoor echter werd een uitgave nood- zakelljk door het aanschaffen van een nieu we solide brandkast van ongeveer 800. welke in dertig jaren moet worden afge schreven. Het ledental nam met 4 toe en bedraagt <hans 138. Er werden 14 bestuursvergaderingen ge houden en 8 met den rad van toezicht. Uit het financieel overzicht kunnen wy de volgende cyters vermelden Ontvangsten: Kas per 31 Dec. 1928 10.944.59; ontv. spaargelden 156.491.92; terug van voorschotten: van loopende reke ning 14.240.25; van leden 27.635.77; van de centrale f 127 09.8.82; op reserve ge brachte winst f 1894.86; ontvangen renten van voorschotten 4098 58; loopende reke- ming 285 98; van de centrale 3499 66; ontvangen oiversenproviise en kosten 56.85; diversen f 431 19; van dé verzekering 2800.45; contributie 104. Tot. 340.8068. Uitgaven: Spaargelden 174.266.44; ge geven voorschotten 21.085; aan loopende rekening: aan leden 27.111.48; aan de centrale 108 809 58; aan gekochte goederen 1140; uitgaven aan renten: aan spaar gelden 6223 52; in loopende rekening 38:67; bijdrage Centrale Bank 54.60; di versen en salaris 1006.33. wegens diefstal 2690.45; op reserve gebrachte winst 1894.36 kas per 31 349 590.89. Bezittingen: Kas per 31 Dec. 1929 5150 98; hypotheek 1300: voorschotten onder borgstelling enz. 84 046 75; te goed in loopende rekening: rekeninghouders f 10 388.89; Centrale "j 45.813.33; aandeelen Centrale 90; waarde papieren 400; meu bilair f 740; te vorderen verlies 2106.09. Totaal 150.037 04 Schulden: Aan spaargelden 1 144.756.68; aan rekeninghouders 4127.90; wtnst 115246 Totaal 150 037:04. De schuld bedraagt thans nog. schryving van het winstsaldo 953 63. Reden waarom het bestuur voorstélt dit komende jaar geen contributie te heffen. Aangenomen. Het aantal voorschotten is thOftB >05, het getal spaarbankboekjes is gestegen* met 32 stuks en bedraagt thans 330. Als bestuurslid en lid van den raad van toezicht werden respectlevelyk herkozen de heeren And. Veldman en Jn. Kieft met groote meerderheid van stemmen De directeur spreekt den wansch uit, dat het komende seizoen onder Gods onmlsba- ren zegen betere bedrijfsresultaten mag af werpen. mede ten gunste der Boerenleen bank. waarna sluiting met gebed. Inwijding nieuwe R. K. school Donder dag was het feest voor Roomsch Texel. Op dien dag toch zou de nieuwe R. K. school aan het Kerkbestuur te Den Burg worden overgedragen. "s Morgens naderden de leerlingen allen tot de H. Tafel, "t Was een heeriyk schouw spel. al de kleinen tn hun beste plunje gade te slaan. Ct Aantal leerlingen der school be draagt ruim 200 Om 9 uur werd door den HoogEerw. Deken van Schagen een plechtige H Mis opgedra gen. waarby Z.Eerw. geassisteerd werd door de Zeereerw. Heeren Pastoor v. Ruyven. van Den Burg en Pastoor Nagel, van Assendelft. Ajle leerlingen der school woonden ook deze H. Mis by. Na de H. Mis trokken de kin deren eerst naar de oude school, vanwaar zy in optocht naar de nieuwe school gingen. Intusschen hadden het D«<V Bestuur dezer gemeente <de Burgemeester was afwezig), de Schoollnspecteur. de Deken van Schagen, de Geesteiyken van ons eiland en een paar le den der Schoolcommissie zich reeds naar de nieuwe school begeven. Wethouder Keyser, De balans wijst als schulden aan 12250 en als bezittingen een bedrag van ca. 10.000, zoodat er nog een tekort is van ongeveer 2300. Dit bedrag is een schuld voor ieder lid van omstreeks 33. De verplichte af lossing is geweest 200. De schuld in Alk maar is met f 700 verhoogd. Doordat van een kooper vóór het aardbelenseizoen zeer vermoedelijk nog 300 zal binnenkomen, is de winst dus 300. Afgeschreven is een bedrag van 800. De voorzitter dankt den boekhouder voor zyn beheer en voor de duideiyke uitlegging voor de vergadering. Spr. sprak den wensch uit. dat alle pro ducten naar de veiling worden gebracht. Het moest niet voorkomen, dat naar naburige veilingen wordt gegaan, want daardoor wor den alle leden benadeeld. Spr. dankt daarop de leden voor het in brengen ter. veiling. Spr. dringt aan ook meer wtnMsrproducten ter veiling te bren gen. De balans wordt daarna goedgekeurd Opgemerkt wordt, dat het buis erg laag op de balans staat. Gezegd wordt, dat dit eer zeer gunstig geluld is De heer, Schuyt dringt ook aan op het trien van meer wlnterproducten. Hierna wordt behandeld de vaststelling van het bedrag by uittreding (art 11 der Statuten). Het aandeel, dat iemand heeft te betalen by uittreding is 33: als boete wordt daarboven door het bestuur voorge steld 100.—. Dit punt geeft aanleiding tot een vrll heftige discussie Een lid stelt voor 25 Na langdurige bespreking wordt het voorstel van het bestuur aangenomen met 19 stem men voor en 2 tegen, zoodat de boete be paald wordt op 100. Hierna komt de benoeming van drie be stuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J Admiraal, de Graaff en Koo- m'n. Alle drie heeren worden met kroote m""! i»rheld Van stemmen herkozen. De voorzitter vraagt den steun van de le den om zyn functie goed te vervullen. Hierna komt de benoeming van een scheidsman. De heer Korthouwer heeft deze functie steeds vervuld en met acclamatie wordt deze weer benoemd. Hierna verkrijgt de heer woord. Spr. wenschte den Sluiting cursus L. T. B. In de R.K. Jongenaschool alhier had Woensdagavond de eindjes en sluiting plaats van het eerste deel, van den Tulnbouwwintercursus van den Met de cursusleiders, de heeren Vader en Caro, waren aanwezig het Bestuur der L. T. B. afdeellng Wervershoof. met den Gees telijken Adviseur kapelaan Verlun, wethou der Schoenmaker en de heer Jansen, hoofd der R.K. JongensschooL Ook de Rijkstutn- bouwconsulent, de heer Rietsema, van toonde zjjn belangstelling in deze en bewees dit door zjjn tegenwoordigheid. De letdera van den cursus benutten dezen avond door vragen te stellen aan de leerlingen. De vlotte beantwoording was wel een bewijs, dat de lessen met vrucht zjjn gevolgd. Intusschen kwam bericht van verhindering van den Burgemeester, die tot zjjn spijt geen gehoor aan de vriendeiyke uitnoodiglng van het Bestuur kon geven. De burgemeester wenschte allen geluk met de resultaten die in dit eerste jaar behaald zjjn en hoopte van harte, dat het 2e leerjaar met evenveel ani mo zal worden begonnen, als by den aan vang van het eerste jaar moest worden ge constateerd. De voorzitter van den L. T. B. heette allen van harte welkom en aal volgaarne het woord aan een leder die iets wenacht te zeg gen. verleenen. Wethouder Schoenmaker, die het Gemeen tebestuur vertegenwoordigde, moedigt de leerlingen aan. om ook het volgende jaar vooral toch weer te komen en zich niet te laten afschrikken, dat ae te veel waren ver geten. Spr. bracht ook een bjjaonder woord van dank aan de leeraren voor hun mooi werk, waarvan, naar spreker hoopt, de leer lingen tn de toekomst de vruchten mogen plukken. Spreker verzocht het Bestuur van den L. T. B. om indien het mogeiyk is, te trachten, in het zevende leerjaar van de lagere scholen, dien tyd ook te benutten voor den tuinbouw. Dat sou veel vruchten kunnen afwerpen hier te plattelande en spreker la er zeker van. dat het geheele Gemeentebe- alle moeilijke gevallen. De kapelaan bracht spreker nog een byzonder woord van dank; aan de leeraren die altijd klaar staan in alle moeliyke gevallen. De kapelaan brcht een compliment aan de leeraren en de leer lingen en moedigde de leerlingen voorslaan om thuis de boeken nog eens na te zien en het vergetene nog weer eens opnieuw in te studeeren. dan kan het niet uitblijven of tn de toekomst zullen theorie’ en praktyk zich vereenigen. Spreker hoopt, dat deze cursus dan ook veel vruchten mag afwerpen in de toekomst. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering met een byzonder woord van dank aan de leeraren. Ook dankte spr. de leer lingen die de lessen trouw hebben byge- woond en met vrucht hebben gevolgd Tevens bracht spreker dank aan wethouder Schoenmaker en den Weleerw. Kapelaan Verlun voor hunne mooie woorden. Verder dankte spreker allen voor hunne aanwezig heid en hoopte dat alle leerlingen het vol gende jaar het diploma zullen behalen. Dezen zomer zullen nog een tweetal ex cursies volgen, waaraan alle leerlijden deel nemen en ook het Bestuur van den L. T. B. October zullen de lessen weer worden voortgeaet. Verdwijnende molen Het bestuur van den Zwartedykspolder had in café Verduin een vergadering belegd met de Ingelanden, cm besprekingen te voeren om te komen tót electrische bemaling wegens bouwvalligheid van den molen. Met algemeene stemmen werd besloten tot electriscne bemaling over te gaan, zoodat de molen binnen korten tyd zal verdwynen Hinderwet Door den heer Kaandorp is een aanvrage Ingediend Ingevolge de Hin derwet tot oprichting van een bakkerij op een perceel aan de Zuldervaart in de Scher mer alhier. I Politie Verloren: een bruin lederert dameShandschoen met bontrandje en een dop van een Ford-auto. Ten behoeve van den heer A. van Zand wijk. rijwielhandelaar, is vergunning ge vraagd Ingevolge de Hinderwet, tot het op richten van bewaarplaats met aftaplnrichting perceel gelegen aan de Spoorbuurt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17