A R D AT T Burgerlijke Stand Alkmaar Ned. R.K. Volksbond afd. Alkmaar Cheque-koersen Amsterdamsche- Beurs- Laatste Nieuws v.h. JAN DE VRIES „VRIESIA” L Grafkransen, Grafdoozen, Graflinten IJsteert’s IJzermagazijn ij r'WEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG 1 APRIL 1930 STADSNIEUWS f 1.50 f 0.75 Verkrijgbaar in potje» ad OFFICIEELE MEDEDEELINGEM van PROVINCIAAL NIEUWS KUNST EN KENNIS SPORT EN SPEL VOETBAL S?hoolvoetbal Ernstig ongeluk Man een been afgekneld Eiland der verschrikkingen Gestraften in Fransch Guyana 26% 2»/. f Vertrek Ir. J. A. Ringers de Zuiderzeewerken De arbeid van filiaal houders ALKMAAR Telefoon 324 Van Putten Oortmeijer Aardschuiving op de Spoorlijn Calais—Boulogne BERGEN In heel korten tijd, alle zomersproeten kwijt door Hinderwet R. HB& rv—U. L. o. (Heilöo) half 3—half 3 uur N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt Gevonden voorwerpen RUIME VOORRAAD RITSEVOORT ALKMAAR Er is een „ongeluk” gebeurd Flets achtergelaten V 1 o. o.7 Allied Voorjaarsmarkten te Alkmaar Verduistering in dienstbetrekking R. K. Handelsavondscbool Nutsspaarbank Alkmaar Maandber^ht Maart 1930 In den loop der maand Maart werd op de spaaruankCoeK.es ingelegd f 141.02180 en terugoetaald 1 U9.S12.77, derna.ve meer te- ruguetaald dan ingelegd f 18.490S7. „Het Meubelhuis" Voordrachtavond Jan Musch i sigarenkoker. 1 en allerhartelijkst hiervoor. I 174 464% 154 7% 7—1 540 Een ernstige ramp voorkomen Aan de afdeelingsbestaren WINTERZORG 25% 61 Sl. FrelaagaUe Geregeld bij de Arbeidswet Een belangrtyke principieele uitspraak. I I Koers «.1» AFD. A I: Handelsechooi IGymnasium I 31 HcheiaSvchter Hoek DRUKWERK REKENINGEN QUITANTIEN - ENVELOPPEN PATGLOP om van AFD. A II: R H. B. 8. nGymnasium H 70 Scheidsrechter Reüers Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell UW 1918 1918 W17 2C5 158% 173 169 172 mogelijk een over at voorstel bedoelde Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel MÜ-. Suiker H V A. Poerworedjp Vorstenlanden Actions Idem Vorige Koersen 363 154 97 412 374 98 422 Geslaagd Mej M FUlet, alhier, slaagde te Amsterdam voor het diploma Stenografie- Nederlandsen 130 lettergrepen en voor bet diploma Stenografie-Duitsch 100 lettergrepen per minuut. ladustr. Baftenlaad Anaconda eert. Flsk Rubber Separator Zweedsche Lucifers 154% 130% 110% 66% 119 56% 103 81 7*/. AFD. A III: R. H. B. 8. IV—U. L. O. Alkmaar) Scheidsrechter Snijders Mijnbouw Boeton Mijnbouw... Alg. Exploratie 34 4C0% 164% 20% 28 242% 62% 25“/w 84 61% .156% 3% 146% 316% 35% 33»/, 25»/, 25% 351% 149% 104 150»/, 459% 101»/,. 101»/, 100% 100% 96»/m AMSTERDAM. 1 April. De Kantonrechter, mr. L. S. G. de Hartog, heeft heden uit spraak gedaan in een zaak betreffende over treding der Arbeidswet, welke van princi pieel belang is voor filiaalhouders. Ter herinnering diene dat bü een contróle Ier Arbeidsinspectie in eenige filialen van de onderneming van kruidenierswinkels _Vana oleek, dat er voor de filiaalhouders geen ar beidslijst was opgebangen, terwijl in een lllaal werd geconstateerd, dat de filiaal houder werkte op een tijd, dat hü volgens net nieuwe winkel werktijdenbesluit, vrij moest rijn. Tegen den procuratiehouder en bedrijfs leider der ..Vana" werd, op grond van bet feit, dat bij krachtena zijn betrekking voor de naleving der wettelüke bepalingen bad zorg te dragen, proces-verbaal npEfmaakt. Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Bjj besluit van 31 Maart 1930 is aan den heer M. B. Jorritsma te Alkmaar vergun ning verleend tot oprichting van een wasch- inrichtlng. met plaatsing daarin nevens de reeds bestaande twee electromotoren. res pectievelijk van 1 en K PX... van 3 electro motoren, respectievelijk van 1H en H P.K., tot aandrijving van een strtjkmachine en een exhauster in het perceel Voormeer 3, alhier. Alkmaar, 1 April 1830 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, burgemeester A. KOELMA. secretaris. Staatsleningen 5% Nederland 5% Nederland 4H Nederl 4H Nederl 454 %N.Ind.l936B DINSDAG 1 APRIL 1939. Scheepvaart Holl Amerika Hjn dito Gem Eigene Kon Ned Stoomo Scheepvaart- Unie. Marine comm. Marine pref. wegens overtreding der Arbeidswet en bek Winkel werktijdenbesluit. De Kantonrechter achtte bet ten laste ge legde bewezen, mede gezien de bekentente van den verdachte. De Arbeidswet is. conclu deert de Kantonrechter, wel degelijk toepas selijk op den arbeid van den filiaalhouder. In den winkel van den filiaalhouder moe» dus een arbeidslijst met opgave van arbeids tijden opgehangen zijn. Het door verdachte -eoleegde kwalificeerde de kantonrechter al» één voortgezette strafbare handeling. Waar verdachte echter kennelijk in de meening heeft veikeerd. dat hü zich niet aan een strafbaar feit schuldig maakte, ia hier eea ’ichte straf op haar plaats. Mitsdien veroor deelde de Kantonrechter verdachte tot 1 boete, subs 1 dag hechtenis. Terrein B: Handelssch. IHandelaavondsch. half 3half 4 uur R H B. 8. IAmb. Avondschool half 4half 5 uur Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Mllw 8t Paul Kansas City South Erie Railr Parijs - Brussel Londen Mew-York «cable.) Berlijn .-. ZUrtch - Rome Madrid - Oslo Stockholm - (openhagen PlEUg Weenen Warschau Industrieën Marg Unie Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips „Dat de Centrale Raad zal besluiten, het Centraal bestuur op te dragen om het R. K. Werkliedenverbond in Nederland te verwe ken. stappen te doen bü de Regeerlng direct, of eerst tot onze R K. Kamerfractie, maatregelen te treffen ter voorkoming de zeer veel voorkomende gevallen, dat ge- lensionneerden. vooral gemeente- en Rüks- ambtenaren niettegenstaande in bet genot van een hoog pensioen zijnde, meermalen va cante betrekkingen en functies vervullen, wat hun inkomsten nog vermeerdert, terwül an deren werkloos rijn en dit dikwijls langen tüd blijven PARIJS, 1 April. Volgens een brief, dien een Inwoner van La Roebelle heeft ontvangen van iemand, die behoort tot de bezetting van het Fransche verbannlngsei- land voor gestraften. Salut, in Fransch Guyana, zün van een groep van 673 ge straften, die in November j.l. naar St. Mar tin zün getransporteerd 200 Inmiddels ge storven. De P>rijsche goudhandelaar Mestprino, die eveneens tot bet transport behoorde, viel op 3 Maart waarschijnlijk bij een po ging tot ontvluchten, in zee en werd door haaien verslonden. PARUS, 1 April. Uit Boulogne sur Mer wordt gemeld, dat gisteren op de spoor- lün CalaisBoulogne een groote aardschui ving plaats vond. Verscheidene honderden M3, grond raak ten los en de aarrtmassa stortte op den spoorweg. Een baanwachter meldde bet on geval Ijlings aan het dichutbüzljnde sta tion, waardoor 2 uit tegenovergestelde rich ting komende treinen nog tijdig tot stil stand konden worden gebracht, waardoor een ernstige ramp werd voorkomen. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Langestraat en aldaar ee bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd Kindermuts; kerkboekje; bril in étui; moer; Ijzeren beugel; kammetje; fleschje Haarlemmerolie; paar schoenen; bos sleutel tjes; klnderkerkboekje; rozenkrans; notitie boekje; handschoenen; sleutels; banden van ran mantels. Aanwezig en da Geslaagd Bü de examens voor Stenografie en Ma- chlneschrüven. gehouden op 31 Maart te Am sterdam, ondel leiding van den ontwerper den heer A w Groote slaagden voor: Kan.oorstenografie, mej. G. Ottlnk, Pancras. Machineschrüven mej. N. Prins te Alk maar, met een snelheid van 62 lettergr. per minuut. De heer J H Eecen, te Alkmaar et een snelheid van 70 lettergr. per minuut, en de Leer L. H. Ter Hall. Bergen, met een snelheid, van 70 lettergr per minuut. 380 32% 398»/, 164’/, 20% 27"/., 101»/,. 101»/, 100% 100% 96’/,. Het lieve leventje begint weer. Met het zachte voorjaarsweer komen ook de Alk- maarsche jongens büna dagelüks op ons kantoor met de schünbaar ontstellende mede deel Ing: „Münheer, er Is een ongeluk gebeurd; een jongen te water gevallen.” „Noem Jü dat een ongeluk?" «Ja. münheer, hü is büna verdronken.” Na een serl’ van vragen tusschen stads redacteur en jeugdigen berichtjesbrenger blüft er in den regel van het „ongeluk” niet veel over Zoo ook vanmorgen. Het drie turven hooge ventje, dat om tien minuten voor achten al voor de deur van ons redactie-kantoor stond te wachten vertelde: Piet Vrouwe, uit de Stuartstraat Is gistermiddag In den Geester- singel gevallen' hü wilde zün bal met een stok pakken; een andere jongen hield hem vast, toen ie aan den slootkant stond, toen er een politie-agent kwam, liet die andere jongen hem los, met het gevolg, dat Plet in den singel vlei. Ik (dat was dan onze be richt jesbrenger, Chris Kuipers) kwam juist aanloopen liep in t water, gaf hem mijn stok en trok hem er uit. De politie bracht hem naar huis Met stukjes en beetjes ontstond dit ver haal. na vele vragen van den redacteur. Toen was daar het moment, waar het bü den jongen om ging, hü ontving als hono rarium een cheque ad OJS. Om alle Alkmaarsche jongens meteen de hoop op dergelükè büverdlenste te ontnemen, deelt de redactie hierbü mede, dat berichtjes over jongens, die te water vallen en „büna verdrinken” niet meer worden opgenomen. 414% 375 98*/, 423% 63 Aan het burean van politie aan de Lange straat alhier is terug te bekomen een op 22 Maait 1930 als onbeheerd en onafgeslo ten op den ojienbaren weg gevonden heeren- rüwlel van het volgende signalement: Groen gelakt, vernikkeld stuur, dubbele remmen, geen kettlngkast^- bagagedrager, electrlsche lamp met dynam^ zadeldek. Babber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott Tapanoell Serbadjadl Silau Intercontin Rubber DELFZIJL, 1 April Hedenmorgen om streeks 9 uur is de machinist L de Vries aan boord van sieepooot Duitschiand" 'ioordai zün oeen beknel:.' raakte, errutig gewond. Zijn been werd door een staaldraad boven den enkel afgekneld. De ongelukkige is naar bet Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. 541 6C»/„ 150 130.50 gen; sigarenkoker, F. J. van der Hoof, Snaarmanslaan S3; hondenpenning, O. de Vries, Stuartstraat 40: lapjes mt, H. J. Kuys, KanaaTkade 14; vulpotlood, A. Schouw, Naasaulaan 13. Wanneer men weder In bet bedt is van het verloven voorwerp, wordt men veraocht hiervan kennis te geven aan bet Bureau van Foiltie. De Directeur van bet Marktwezen te Alk maar deelt aan be anghebbenden mede, dat in verband met het samenvallen ran de Voorjaarstnarkt voor runderen met den Tweeden Paaschdag de Voorjaarstnarkt dit jaar zal plaats hebben op Woensdag 23 April; de Paardenmarkt op Woensdag 30 April. De dlrecetavoomoemd, D. SCHENK. 9.75% 34.76 12.12% 2.49»m 59.4c 48.22% 13.06 31.05 35.12£ Heden stond terecht de 43-jarige W. O. Fr., I vroeger te Bergen, thans te Rotterdam woon- I achtig terzake dat hü. In dienstbetrekking zünde bü de melkfabriek .de Lelie” te Ber gen een bedrag ran f 230.80 had verduisterd. Verdachte die als boekhouder een salaris van f 38 per week ontving was belast met I het beheer over de kas. De accountant, de heer J. Blom te Alk maar, had bü boekenonderzoek een tekort ran f 230.80 ontdekt. Het was de eerste maal, dat verdachte sich aan oneerlükhetd had schuldig gemaakt. De Officier achtte het ten laste gelegde volledig bewezen. Hü betwüfelde echter, of bet genoemde verduisterde bedrag wel juist was. Het zal wel belangrük hooger zün. meende de Officier. Spr. noemde bet een hoogst ernstig geval, dat niet met geld was te boeten. Derhalve vorderde de Officier in het belang van het recht 4 maanden gevange nisstraf. Mr. D Sluis, verdediger van verdachte, kreeg de overtuiging, dat het bedrag der ver duistering niet hoogtr waa Het speet pL. dat de Officier zoo van leer getrokken was. Er wtfren anderen, voor wie dit meer noodlg was. Spr. drong a^n op een voorwaardelüke ver- oordeellng. Ongeveer een week geleden berichtten wij dat bet Administratief en teekenpersoneel van het Hoofdkantoor der N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken officieel afscheid heeft genomen van zün Directeur- Hoofduitvoerder Ir. J. A. Ringers, die met Ingang ran 1 April zün benoeming tot Di- recteur-Generaal van Waterstaat heeft aan vaard; thans heeft op den laatsten dag van zün verblüf op Wleringen. de Ingenieurs- en Ultvoerdersstaf der M. U. Z. op Intieme wüze. eveneens In het Hoofdkantoor der Maat- schappü. van zün scheidenden Directeur af scheid genomen. Tijdens de den heer en me vrouw Ringers aangeboden lunch, werd na mens ingenieurs en uitvoerders Ir. Ringers een aandenken anrgetxxFn.-betrekking heb bende op zijn werk iran de Zuiderzee en be staande uit een groote gekleurde pasteltee- kening In bree^en U«st. vervaardigd door den kunstschilder Han van Meegeren te s-Gra- venhage. De teekening stelt voor het belang rijkste onderdeel van den dtjkbouw en wel het keileem kranen door de machtige kranen met hun gigantische grljners Namens den Ingenleursstaf van het Hoofdkantoor werd Ir. Ringers toegesnroken door Ir. J. A. W M. Vetter. Secretaris van de Directie, terwül namens de Uitvoerders Ir. J. P. A. ran Scher- nenberg het woord voerde. In zijn antwoord bracht Ir. Ringers in de eerste plaats hulde aan zün bekwamen In genieurs- en Ultvoerdersstaf. zonder welken de Ma'tschannlj niet d“ renutat'e zon heb ben gehad voor een snelle en solide uitvoe ring welke zij thans geniet. Dankbaar voor het aangeboden aandenken merkte Ir. Rin gers op. dat het hem bekend was. dat h'1 bij zlin werk bekwame helners heeft gehad: dat zit echter juist hebben geraden welk» aandenken van de Zuiderzee hem het dier baarst zou zlin. daarvoor was meer dan be kwaamheid noodlg. Ir. Ringers besloot zijn toespraak met de mededeeling. dat hij van de jaren. welke hij aan het groote voor Nederland zoo belang- ri«k» en cultureele werk was werkzaam ge- w—st, een onvergetelüken indruk zou bewa ren. Op de laatste Centrale Raadsvergadering van den Ned. R. K. Volksbond werd een voorstel Vllssingen behandeld, dat inhield: DINSDAG 1 APRIL 1938. 9.70 34.70 12.11% 2.48% 59.45 48.20 13.05 31.05 66.65 o6.9O 66.65 7.35 35.05 27.— De uitslagen van Woensdag 28 Maart zün: AFD. B n: O. Ll 8. St. Pancras IIGem. Sch. 8 09 Scheidsrechter Langhorst Gem. Sch 9Gem. Sch. 4 II 03 Scheidsr. Bak WUhelminaschoolGem. Sch. 6 n Scheidsrechter Reijers Gem. Sch. 3—Gem. Sch. 3 II 17 Scheidsrechter Reüers De uitslagen van Zaterdag 29 Maart zün: te bevragen bü de navolgen- ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegev enop: 28. 29. 30 en 31 Maart 1930. Medaillon aan kettinkje, Books, Hooft- straat 11; calotje, C. van ESburg, Vogelen zang 6; kruisje, N. Adrichem, Zandersbuurt 8; paar dameshandschoenen All de Groot, Baanstraat 18; kinderhandschoen, G. Wes- trik, Llmmerhoek 12; schrijfboekje. M. Telts- ma. Gashouderstraat 5; Fordsleuteltje, P. de Vries, Baanstraat 7; bos sleutel. Bakker, Concierge Stadhuis; gouden broche. G. Lo- rijn. Doelenstraat 17; belastingmerk in étui, B. Kwast, Boomkampstraat 5; portemon- naie met Inhoud, Gebroeders Bervoets, Laat; kerkboek J. R. Koppe, Westerweg 3; ketel pak, J. Sterkenburg, Westerhofje 2; porte- monnaie mei Inhoud, T. Wolzak, Mient 20; belastingmerk. J. Knoaaen. Kanaal 1, Ber- Terrein C R. H. B. 8. V—Amb. School VI half 2—half 3 uur Amb. Sch. H—R. H. B S. ni half 3half 4 uur R. H. B. 8. nHandelaschooi II half 4half 5 uur Gisterenavond werd op «enigszins plech tige wijze de cursus aan bovengenoemde Khool beëindigd. Het bestuur van de vereenlglng Bt. Jooaf, welke den cursus organiseerde, was vertegen woordigd door den H. E. Deken als voorzit ter, den secretaris P. K. van Doornik en bet bestuurslid den heer Mlddelhoff, terwül mede aanwezig waren, behalve de directeur de beer D. J. Moldendorp de leeraren A. v. Boeckel, W. Vermeulen, J. Haakman, Pater Frehe. aan wlen de godsdienstige verzorging der leerlingen was toevertrouwd, was door omstandigheden verhinderd. Met vriendelüke woorden heette de voor zitter, na gebed, de aanwezigen welkom. Hü begreep, dat menig hart sneller klopte dan gewoonlük in afwachting ran den uitslag die weldra zou worden medegedeeld en sprak al vast woorden van bemoediging tot hen die straks zouden ondervinden, dat het leven vaak teleurstelling geeft Daarna kreeg de directeur het woord. Op. hartelüke, vaak geestige wüze gaf hij den indruk weer, dien de cursisten bü hem en de leeraren hadden achtergelaten. Die In druk was over het algemeen gunstig, al moest hü constateeren, dat het bü enkelen aan voldoenden üver had.ontbroken. Als blük van I buitengewonen ambitie constateerde hü het I feit dat een der leerlingen voor het bezoeken van den cursus telkens een tocht uit Waar- I land maakte om zün dorst naar handels- kennis hier te lesschen Verder deelde de directeur mede, welke maatstaf was- aangelegd bü den overgang naar de tweede klas en bij de toekenning van I het einddiploma, daarbü duldelük In het I licht stellende, dat de eischen. gesteld aan het verleenen van dit getuigschrift een waar borg zün voor de hooge waarde van 11‘ dlnioma. Hierna had de uitreiking der rapporten en getuigschriften plaats, waarbü de direc teur aan elk rapnort de noodlge aandacht achonk. zitn oordeel uitsprak over de be haalde cijfers en het voordeel benleltte. dat de herkregen kennis voor het verdere zaken leven oplevert, vooral als door meerdere ont wikkeling werd voortgebouwd op den geleg- den PTr»nd«Iag. Vervolgens trad de leerling H. van Kessel I naar voren, gaf daarbü buiken, te zün een I redenaar In den don en huldigde en dankte de leeraren voor bet genoten onderwüs. Ten slotte nam de H. E. Deken het woord gaf zijn vreugde te kennen over hetgeen hil gehoord had. betuigde zün Ingenomenheto' met de hartelijke toespraak ran den jeug digen znreker, legde er den nadruk op. dat de leerlingen de beste reclames dienen te zün voor den eursus en dat hun welslagen groo*endeels afhankelijk is van een vurig geb»d. Hü dankte de leeraren voor him toe- wi’dlne en tevens de oudere, die hun jongens aan de zorgen dl»r heeren bedden toever- I trouwd en -loot de b^»enkn»n«t met geb»d. Bevorderd werden ran de le naar de 3e I klas: Jan Schröder, J. Prinz. J. Hareing. 8. I Wehnes. E. sJ. Kamp, P. Groot, allen te Alk maar; A. van Onhem. Waarland; A. Span- I jaart. Oudkarsnel. Voorwaardelük: P. de Wit, HeUoo; J. Plas, Alkmaar. Niet bevorderd: 2. I j Het einddiploma ontvangen: J. Boots. J. Koe man. H. van Kessel. H. Seh’lder, O. Groot, Th. Leurs, L. de Groot, A. Goes, W. Groefsema. A. Baars, allen te Alkmaar; P. de Nüs, Zu«d-Scharwoude; J. Lellen, Ber gen; P. de Waard. Egmo^d aan den Hoef. 4 leerlingen kunnen geen einddiploma 1 verwerven. 1 Daar. ter. gevolge van het aanbrengen van eenige herstellingen het terrein A op het Gemeentelük Sportpark vooriooplg niet kan worden bespeeld, heeft de commissie het programma voor Zaterdag 5 April as. als volgt moeten wüzigen: In net tüdvak L Januari1 April 1930 werd in net geheel ingc.egd f 54331539 en terugbetaald f 447339.04, zoodat sedert 1 Januari meer werd Ingelegd dan terugbe- taa.d t 98.79635. Het aan de inleggers verschuldigde kapl- taa., aanvang van dit jaar f 2371.12334 klom dientengevolge tot t 3-470.100.i3. Het aantal in den loop van Maart nieuw Geboren: Theresia d. van Bernardus Baars en Eelkje Daleman Mary Carola, d. van Herman de Haan en Anna Kaan dorp Maarten Vomme, z. van Luitje. Bootsma en Jansje Annema. uitgegeven boekjes bedroeg 131 Ingetrokken werden 38 boekjes. wx>. 1 van een schoói- spaarder. Het aantal in omloop zünde spaarbankboekjes vermeerderde d.en tenge volge met 93. In het tüdvak van 1 Januari1 April werden In het geheel uitgereikt 474 nieuwe boekjes en ingetrokken 145, derhalve een vermeerdering met 329. Het aantal in om loop zünde bjekjes bü den aan vang ven het jaar 6781 k^om dientengevolge tot Van dit aantal behooren 5760 aan perso nen of instellingen te Alkmaar gevestigd, 978 aan personen elders woonachtig en 352 aan schoolspaarders. Onder de in Maart uitgereikte 131 nieuwe boekjes zün begrepen 10 boekjes voor jong geborenen (op leze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten Inleg ran f L De lediging in den loop der maand Maart van 227 spaarbusjes leverde een be drag van f 3.447.42 aan kleine besparingen op. In het tüdvak 1 Januari1 April werden 793 busjes ter lediging aangeboden, waarbü bleek, dat in totaal f 1337631 was bespaard. deze poëzie Bandoeng," Man.” Een enkele levensbijzonderheid moge daar om hier volgen van den betrekkelijk, jong ge torven bewoner van het Bergensch huls „de Windroos." In 1877 werd hü In Amsterdam geboren en studeerde daar aan bet Gymnasium. Hoewel onder leiding van Dr. Stoett de letteren hem aantrokken, ging hü als student naar de .jnedlcünen”. Na drie jaar echter, meende hü aan het tooneel te moe ten gaan. Maar ook dit bracht desillusie. Korten tüd was hü nog werkzaam in een kunsthandel, maar wüdde zich toen geheel aan de letterkunde. Een zwerver werd hü. die woonde in Parijs, Florence, Rome en Mün chen. maar die ten Hotte zü het dan be- trekkelüken rust vond daar aan de grens van polderland en duin, in het heerlijke Bergen. Zonder twüfel mogen wü hem den besten llederdichter van den modernen tüd noe men. Wie zün kunst wil leeren kennen, leze fn: „De grondslagen eener nieuwe Poëzie," proeve tot een maatschappelüke kunstleer tegenover het naturalisme, en anarchisme, de tachtigers en hun decadenten.” Deze titel zegt het reeds: de dichter is *n geweldig tegenstander der veél-geprezen „tachtigers.” Dat maakt hem soms onrecht vaardig en blind voor de werkeUjke verdien sten van deze beweging. Maar er zün ook rake opmerkingen en be schouwingen. Denkend aan sommige uitwas sen van de Nieuwe Gldskunst. komt hü op voor de stUeering, de technisch-zulvere uit drukking van bet beheerscht gevoel, wil hü Inplaats van de büaondere, de algemeene ontroeringen. Inplaats van een particuliere een algemeen geldende taal „Een gedicht moet zün een muziekstuk van woorden en gedachten, dat door zooveel mogelük van onze medemen. chen kan worden gevoeld en be grepen.” Hü zegt u ook. welke de inhoud moet zün: „Dtr liefde, die gü en Ik hebben geroeid, waarom gü en ik hebben geweend, waaraan gü en Ik hebben geloofd, de begeerte, de vrede, de smart, de glimlach, de wanhoop, de vreugde die duizenden dingen, die God-zü-dank, ons allen gemeen zün en misschien ook die heerlüke dingen, welke ons gemeen sullen worden: de gemeenschap, de menschenllefde, de deernis, het medege voel, de vreugde om anderer vreugde, de 1905 L. T. A. 193» Evenals alle andere jubilea, wordt ook een zakenjublleum feeetelük herdacht Zoo'n zakenjublleum herdenkt dankbaar de heer Louis Trübetz. wiens firma morgen 25 jaar bestaat. t Was 3 April 1906, dat de heer Trübetz, In de Magdalenenstraat, in het perceel, waar in thans de kolfbaan van Café-Centraal ge vestigd is, een meubelzaak opende. Reeds na een jaar vestigde hü zich in de Langestraat. waar thans nog het bekende „Meubelhuis" gevestigd ia De algemeene omstandgheden zün in het laatste kwarteeuw sterk veranderd en ook in het 'meubelvak is die verandering niet uit gebleven; wat 25 jaar geleden in een meu belzaak verkocht werd, sou heden ten dage ten eenen male onverkoopbaar büjken te zün De artikelen, aoowel kwalitatief als kwanti tatief ondergingen met de jaren een groote verandering; en de heer Trübetz ging met zün tüd mede. Zün zaak werd mede veran derd ten goede en uitgebeeld. Drie jaar geleden werd de zaak In de Langestraat gemoderniseerd overeenkomstig den eisch des tüds. zich aanpassend aan het aspect van een moderne winkelstraat. Uit breiding kreeg .Het Meubelhuis" een jaar geleden toen. „Het Tapüthuis" geopend werd, dat eerst in de Achterstraat, thans in het Payglop gevestigd Is. Door deze uitbreiding, en mede doordat aan de zaak een eigen stoffeerderü verbon den werd, is de heer Trübetz In staat een volledige Installatie van huis en betel te leveren. Reeds meerder Inrichtingen werden door hem In den loop der jaren geïnstalleerd, o.a. de voormalige „Toelast.” In de Choor- straat, waar thans het gebouw van de Neder- landsche Bank staat, de Muzlektuln, Duin- vermaak in Bergen en het R K. Vereenl- glngsgebouw te Beverwijk Terugblikkend op de jaren, die achter hem liggen, heeft de heer Trübetz thans dus wel reden om dit jubileum dankbaar te herden ken en daardoor In wjjdeien kring de aan dacht op zijn zaken te vestigen. Ook voor de cliënteele zal dit Jubileum niet onopgemerkt voorbügaaq; naargelang in de zaken ran de jubtleerende firma th de ko mende weken aan prijzen besteed wordt, ontvangen de koopers ter gelegenheid van dit jubileum een geschenk; deze cadeaux staan in de etalage van „Het Meubelhuis" ter bezichtiging. Twee nadien: Jan Musch en Carel Steven Adama van Scheltema sonSr klinkend als oarillontonen in een stillen zomeravond. Was X wonder, dat de roep van dezen klank honderden naar de .Gulden VUes”- zaal had gelokt? Wie Musch is. behoeft gelukkig zelfs In een provinciestad niet meer verteld te worden: zou er wel iemand zün, die dezen grootmeester van het „Schouwtooneel" niet tnln tens éénmaal zag optreden? Minder gunstig staat het vreezen we met de kennis van den schrijver, wiens werk door den voordrachtkunstenaar vertolkt werd. Te veel erkenning en waardeering van letter kundig werk dichtwerk vooral Is niet het grootste zwak van ons Hollanders, tenzü levenslied heet, genre: „Hallo „Conetantlnopel” of „de Kleine hoop, bet geloof in de schoone toekoact onzer samenleving." Uit dit laatste proeft ge al den Marxist. Inderdaad A. v. 8. behoort tot de socialis tische dichters, al heeft later de partü hem en hü de partü losgelaten. Dat deae zijde van 1» dichters talent ons filet de meest sympathieke k, spreekt van- self. al kunnen wü tot op zekere hoogte de kunstwaarde van sommige züner .jtrtjd- zengen" waardeeren. Oneindig liever 13 ons echter de mensch, die u.tgelaten-vroolük, dol dwaas sotns. maar ook met diepe Innerlijke bewogenheid het daagsche leven om zich beschouwt en weer geeft; de mam, die nu eens klnderlük-naïef. dan weer extatisch schouwend, vertelt van natuur en droom leven. Noemde niet eens een criticus hem ,4e kwa jongen onder de Nederlandsche dichters?" Zoo spatten ran alle züde de lichtflitsen van dit groote dichterstalent en wanneer deze flitsen opgevangen en weerkaatst worden door het prisma van het voordrachtgenle, dat Jan Musch heet, dan is het een oogver blindende schittering en kleurenweelde, dam smaken wü enkele uren genot, om In geen maanden te vergeten. Drie en twintig verzen heeft deze Prins der Nederlandsche voordrachtkunstenaars, ons gisteravond laten genieten. Daar waren teere en üle droomgezichten bü. maar ook schal lende oproerkreten van den klassestrijder nuchter-komlsche opmerkingen over het Hol- landsche dljklandschap. maar ook rük-vislo- nalre beschouwingen over het geluk. Wat een nieuwe kük op het büna afge zaagde „de Wilgen." wat een demonisch-dra- matische kracht in „De Daad" en „Te Wa pen I" Er was geen enkele band tus chen de bonte rü elkaar opvolgende verzen, dan enkel deze: de groote liefde van den eenen kunstenaar voor den andere, ran den uitvoerende voor den scheppende. Maar deze band deed al het onsystemati sche vergeten en gaf ons een avond van óp perste senoonheid. DU voorstel werd door den Centralen Raad geaccepteerd. Deze aangelegenheid is een moeilük op te lossen zr» k en het zal mede daarom noodlg djn. dat wü zoo volledig n zicht hebben over de in hel gevallen. Op de gehouden Centralen Raadsvergade- ing werd gevraagd en toegezegd, dat de af- deelingen gelegenheid zouden krügen het Jentraal bestuur in deze voor wat haar nlaatsen betreft In te lichten. Daartoe noodlgen wü nu ook alle vakaf- leelingsbesturen uit om, indien hun derge lijke gevallen bekend zün, deze aan den Volksbond op te geven. De klachten zullen dan te bevoegder plaatse worden doorgezon den. Wü vertrouwen, dat de diverse besturen de noodlge aandacht aan deae aaak sullen De tüd is weer aangebroken 4at de af- deellng Wlnterzorg zich moet geen bezig houden met het inkoopen van brandstoffen. Oppervlakkig geredeneerd is dit een dood eenvoudige zaak, maar voor het bestuur is het dit allerminst. Immers, men heeft er yoor te zorgen dat de benoodlgde gelden aanwezig zün, men dient te weten, hoe groot het kwantum is, dat besteld moet worden anthraciet en eierkolen hoeveel elk lid wenscht te betrekken enz enz., om over het administratieve gedeelte maar niet te spre ken. Wat het sparen betreft, gaan wü elk jaar vooruit. Wannser we in aanmerking nemen, wat net vorige jaar om dezen tüd was ge spaard en we vergelüken dit met het bedrag dat tot op heden aanwezig Is, dan kunnen we constateeren, dat wü ruim f 400 voor zijn. In totaal staat er nu 1 2007 op de Spaar- band, maar men kan veilig aannemen, dat dit bedrag zoo ongeveer de helft is van het geen wü noodlg hebben. Wü willen dus maar zeggen, dat er in de weken die ons nog resten, flink gespaard moet worden om althans op tijd aan onze flnancleele verplichtingen te kunnen vol doen Hierop nog eens speciaal de aandacht te vestigen is het doel van dit schrijven. Ook worden de leden vnendelük verzocht net bestel-bnefje zoo volledig mogelük in te vullen, soowei wat betreft de verlangde hoe veelheid brandstoffen, als julsten naam er. idrea. Dit vergemakkelükt de taak van den functionaris die met de administratie en de financiën belast Is. Want die taak R inder- d*Mi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13