^uitenlandsch od^ieuws n FEUILLETON DE REGEERINGSVERKLARING VAN RIJKSKANSELIER BRUNING BLADZIJDE 1 DERDE BLAD WOENSDAG 2 APRIL 1930 Treinlectuur voor Hoover drukkerii vernield De vlootconferentie Het einde nog niet nabii? De^aak Mme. Hanau Lazare Bloch in vrijheid KORT NIEUWS De Klaagmuur Eigenaardige eediging ONZE OOST De actie van Gandhi Een tegenbeweging FINANCIËN Het Aku-Concern Ontploffing Tomas jow te Gemengde Buitenlandsche Berichten Een Mahomedaansglie ceremonie stopgezet Het schip waarmede hij ontvoerd zou zijn De Japansche reserves Het kanaal Antwerpen— Luik [O Het Young-plan en Frankrijk HEI VERBROKEN GRAF De juffrouw die voor „sociallste” was uitgescholden Een doode, twee gewonden 10.000 Indianen in opstand Voor of tegen een borreltje? Vliegtuig zonder bemanning opgestegen en neergestort Zeeroovers Nieuws over Generaal Koetepow Half millioen verduisterd in Zuid-Finland De politieke, ftnancieele en landbouwvraagstukken - Schandelijk tekort aangrvuld Communistische GANDHI aan. Daad van fascisten De Victoria verklaarde zich „nat” daar- Dr. BRUNING Q te Zikr gecele- in geluid van maar 'Wordt vervolgd). een t F 4 i. n handhaven dtnbooten. Ten tweede zal Japan, daar aanvaarding van de voorgestelde tonnage aan dulkbooten ver deren aanbouw vóór 1936 zou verhinderen, de vrijheid hebben, met de vervanging te begin nen voordat de leeftijdsgrens is bereikt, op dat de scheepswerven in den tusschen tijd aan het werk blijven. Ten derde is de aan vaarding van de cijfers voor de hulpschepen afhankelijk van de verlenging van de „va- cantle voor de slagschepen. Ten vierde loopt de overeenkomst eind 1936 af. TOKIO, 1 April (Reuter) De instructies der regeerlng zijn naar Londen verzonden Men meent te weten, dat Japan vier reserves Weeft gemaakt. In de eerste plaats beteekent de aanvaarding van het Amerikaansche voor stel niet het permanent prijsgeven van de verhouding van 70 pCt. van de kruisers met kanonnen van acht inch of het van de bestaande sterkten aan de de is. Het ontblndingsbesluit reedsin den zak? De aankondiging in de regeeringsverkla- rtng. dat het kabinet een laatste poging wn met voor. De pessimistische stemming eenigssins gezakt. bed in een moskee, waarom strenge Maho- medanen op de plechtigheid neerzien als niet uitdrukkelijk voorgeschreven door den Pro feet. dat het dak der fabriek geheel getild. g i. d n De stemming pas Donderdag De stemming zal. naar thans vaststaat, pas Donderdag plaats hebben. De leiders der partijen, die de regeerlng steunen, zullen Woensdag over een even- tueele fo.-mule voor een motie van vertrou wen beraadslagen. Na de rede van BrUning wordt de positie van het kabinet als aanzienlijk gunstiger be schouwd en men gelooft, dat de regeerlng geen gevaar zal loopen bij de debatten. De Fransche senaat zal Donderdag /net de behandeling van het Young-plan beginnen. De flnancleele commissie van den senaat en de commissie van buitenlandsche zaken zul len morgen een gemeenschappelijke zitting houden, waarin Tardieu en de minister van financiën inlichtingen zullen” verschaffen BERLIJN, 1 AprU (VJJ.) Toen heden middag de Rjjksdagzltting, waarin Rijks kanselier dr. BrUning de regeeringsverkla ring van het nieuwe kabinet zou afleggen, een aanvang nam, waren alle plaatsen, zoo wel van de leden als op de tribunes dicht bezet. Ook vele leden van het Diplomatieke Cotps waren aanwezig. Achter de Minister tafel WARSCHAU, 1 April (W. B). Te Tomas- een Een wer- te houden. Dit voorstel werd, na eenig debat, alleen de stemmen der Duitsch-nat. verworpen en de volgende zitting werd be paald op Woensdag 12 uur. doen om zfjn taak zoo spoedig mogelijk met deren rijksdag uit te voeren en dat het alle grondwettige middelen bezit om deze taak ten uitvoer te leggen, wordt, volgens Wolff algemeen aldus opgevat, dat de rjjkskanse- ller dr. BrUning het besluit tot ontbinding reeds in den zak heeft. ten trokken met zwarte vlaggen met ophit sende opschriften door de straten. De wetgevende raad van Bengalen heeft een ontwerp aangenomen ter amendeerlng van de strafwet. De regeerlng wordt hierbij gemachtigd speciale rechtbanken in te stel len in verband met de terroristische organi saties. ■Aa. jow bij Lodz ontplofte vanmorgen in fabriek een hoeveelheid schietkatoen, arbeider werd gedood, twee arbeiders den gewond. De ontploffing aas zoo hevig, dat het dak der fabriek geheel werd op stond. HU had het gevoel, dat hu te maken had met een gcslejren schurk. „Mijn waarde heer, ik denk er niet aan.” zeide hij- ..Ik heb hoegenaamd "een lust. •^en voor Iets, wat i dat geschrijf nog De bekende piloot Nehring heaft in - een één-persoonsvllegtuig hef hoogterecord van 7682 M op 8050 M gebracht. Maria Sarto, de eenige nog in leven zijnde zuster van Z. H. Paus Pius X. in den ouder dom van 84 jaar gisteren te Rome over leden. In de Amerikaansche republiek Ecuador dreigt een opstand der Indianen, die zich willen wreken over het onrecht, dat hun vol gens hun opvatting door de regeerlng is aangedaan. Ongeveer 10.000 Indianen hebben zich ver- eenlgd en maken, aanstalten om een stad in het N. W. van het land aan te vallen en te plunderen. De regeerlng heeft dé noo- dige maatregelen tot verdediging van de stad getroffen. De raadkamer heelt bevel gegeven tot voorloopige InvrUheidstelling van Lazare Bloch (den voormaligen echtgenoot van Mme. Hanau Red betrokken bij de zaak der ..Gazette du Franc”, tegen een borgstelling van 100.000 francs. LONDEN. 1 April (draadl Vandaag heerscht er m de kringen der Vlootconferen- tle een minder pessimistische stemming. Dit moet voornamelijk worden toegeschreven aan de besprekngen.. die sedert het eind der vorige week hebben plaats gehad tusschen Henderson, den minister van Buitenlandsche Zaken en Briand. waarvan het doel is een formule te vinden, die Groot-Brittannië geen militaire toch De motie van wantrouwen der sociaal-democraten. De soc.-dem. fractie heeft besloten Woens dag een motie van wantrouwen zonder moti- veering in te dienen. BERLIJN. I April IWJJ). In de Duitsch- nationale Rüksdagfractle, welker vergadering te halfacht .nog voortduurde, hebben met name de vertegenwoordigers van den land- mUn goede geld weg te wet geen waarde heeft. Ik zou niet eens uitgeven, indien gó het mU ca deau deedt. Dat is mijn standpunt; alleen behoeft gij het niet in die woorden aan uw zuster te zeggen.” „Dan zullen wU u dus gerechvelók moeten vervolgen,” antwoordde de ander, met te- rugkeerende woede. „Er zal bepaald njets ander op zitten.” relde Garland. Indien de rechter u gelijk geeft, zal ik moeten" betalen en het werk binnen een bepaalden tijd moeten publicee- ren. Maar en dat is zeer van belang ik red mijn reputatie als uitgever, jooals tk reeds aan den heer Debenham heb gezegd. Als ik het ding uitgeef, dan is het onder gerechtelijke verplichting en ieder, die het boek leest, zal mijn houding gerechtvaardigd achten. Al kost het mij dus misschien ook wat geld, mijn reputatie vaart er wel bij en gü krijgt uw honorarium. Dus zijn alle par tijen min of meer tevreden. Werkelijk, een dagvaarding Is de allerbeste oplossing van de moeilijkheden en gij moest er mij dankbaar voor zijn, dat ik u de gelegenheid daartoe geef Indien de heer Lyttleton dankbaar was. bleek dit toch bepaald niet uit zijn houding. „Maar -r- indien mijn zuster nu van rech ter geen gelijk krijgt, wat dan?” per week plaats nad. in en duurt zij ongeveer twee Stülegging van twee der oudere fabrieken Ten gevolge van de In gang zijde ratlonali- seering van het Aku-concern is besloten, twee der oudere fabrieken, n.l. Amhem-West en Petersdorf stil te leggen. Bovendien zal voor- loopig zoowel in de Hollandsche als In de Duitsche fabrieken, lederen Zaterdag een ge deelte der werkdiensten vervallen. Dit heeft slechts betrekking op de spin nerijen van het concern, niet op de.opma kings- en veredelingsbedrijven. in het bijzon der ook niet op de fabriek te Rotterdam. Voor zoover de afzet. welke tot nu toe geen teruggang vertoont, de productie zal over treffen. zal uit de v.oorraden. welke op het oogenblik overeenkomen met een productie van ongeveer drie maanden, verkocht wor den De regeerlng is met zorg vervuld over den toestand van den industrieelen middenstand. De noodzakelijkheid van een methodische op economie en zuinigheid berustende ver eenvoudiging op alle gebied van openbaar bestuur, geeft de garantie voor de ver volging der sociale jKJlktlek. De moeilijke strijd om het bestaan van den landbouw- atand behoeft dringend steun." DE DUITSCHE VOLKSPARTIJ VOOR HET KABINET Hedenmiddag heeft de Rijksdagtractie van de Duitsche Volkspartij de regeerings- verklarlng besproken. Zij besloot unaniem de verklaring goed te keuren, volgens welke de fractie zich - uitspreekt voor een steun aan het kabinet Bruening. Woensdag zou deze verklaring door den partijleider Dr. Scholz bij de debatten wor den voorgelezen. Motie van wantrouwen der com- t munisten. De voorzitter Löbe deelt mede, dat van het lid Stöcker (comm.) ca. een motie is Inge- komen, luidende dat de rijksregeering niet het vertrouwen van den rijksdag heeft. De voorzitter ftelt voor de volgende zitting Woensdag om 10 uur te houden. Het lid Schultz-Bromberg (Duitsch-nat.) stelt voor de volgende zitting pas Donderdag bouw betoogd, dat men den minister voor de voedselvoorziening, Schiele, de mogelijkheid moest verleer.en het agrarische program van het groen front door te voeren. In parlemen taire kringen neemt men thans aan. dat een voldoend groot deel der Duitsch-nat. fractie tegen de motie van wantrouwen zal stem men, zoodat de verwerping er van vast staat. Een officieel besluip is op het oogenblik echter nog niet gèhomen. De voorloope uitslag van de stem ming voor den bedrijfsraad van Mijnwerkers in het Roergebied, vermelden een stemmen, cijfer van 277.426. "verdeeld over 185 bedrij ven. De christeiuken kregen 77.392 stemmen, de vrije 118.569. de communisten en syndica listen 68 262 Reuter meldt, dat er een vijftigtal burgers en politie-beambten werden gewond, van wie twee ernstig, toen de politie de menigte tijdens de betooglngefi uiteenjoeg. Twintig personen werden gearresteerd. De Amerikaansche delegatie, die aanvan kelijk haar kamers in de hotels tot 22 April had' besproken, heeft deze thans tot 15 Mei laten reserveeren. Naar uit Helsingfors aan de Duitsche bladen wordt gemeld, is de drukkerij van het communistische blad ..Stemmen van den arbeid” in Vasa door tot dusver onbekend gebleven daders volkomen vernield. Alle ma chines zijn door bijlslagen zoodanig be schadigd dat het genoemde blad, hetwelk het voornaamste communistische orgaan van Finland is, benevens twee andere commu nistische bladen, welke daar gedrukt wer den, voorloopig niet zullen kunnen verschij nen. De soc. fractie van het Finsche parle ment heeft een interpellatie ingediend en verklaart, dat'deze overval het werk is van de in het najaar gevormde Finsche fascis tische vereeniging en de eerste terroristische daad beteekent. welke de fascisten hebben aangekondigd De ontdekking, dat zich in de bibliotheek van het Witte Huis geen stukje literatuur bevindt, oat geschikt is voor eenvoudige verstrooiing van den president der répu bliek. heeft de Amerikaansche Booksellers' Association aanleiding gegeven, aan hét land een collectie van 500 boeken cadeau te doen om in deze leemte*te voorzien. Een vijftal personen, waaronder mrs. Alice Roo sevelt Longworth? heeft haar medewerking verleend bij het uitzoeken van de boeken, waarbij zich 25 detectiveromans. 50 reis verhalen. 50 geschiedkundige werken be vinden; de rest zijn gedichten, tooneelwerk, filosofie, wetenschap en kunst woord meer.' viel Garland hem „OU wordt beleedlgend en ik jinuaties niet te hoo rn zal u kunnen ver- Ik had verwacht een werk van litteraire waarde te ontvangen en in plaats daarvan enfin, ik heb reeds gezegd, hoe ik over dit werk denk. Maar ik kan werkelijk niet Inzien, dat ik «verplicht zou zijn, ter wüle van een zieke dame, mijn haam en faam te ruïneeren.” „Zult gij mij dan niet eens de helft van de som geven? Kortom, gij houdt u maar zoo! Al die verklaringen zfjn maar diplo matenstreken. om wat van den bedongen prijs af te krijgen, niet waar? En wU zijn arm „Geen in de rede verkies van u zulke bui ren. De heer DebenlVnr zekeren, dat ik het bedrag van duizend pond gemakkelijk zou kunnen betalen en dat ik niet de gewoonte heb. te gaan afdingen. In dien ik dus in dit geval niet wil betalen, is het eenvoudig, omdat de waar het geld niet waard is Wat mij aangaat, is ons on derhoud geëindigd; ik heb aan mijn verkla ring niets meer toe te voegen.” Lyttleton staarde den uitgever met onmis kenbare verwarring aan. Er lag een soort van verdrietigheid op zijn gelaat. Tot op zekere hoogte had hó gemeend, dat Gar land slechts komedie speelde, om zoo goed koop mogelijk van zijn contractueelc ver plichtingen af te kmen; maar nu zag hó wel in. dat Garland in vollen ernst sprak. De uitgever was opgestaan. Hjj nam nu zijn Op een militair vliegveld in de nabijheid van Rome is Maandag een vliegtuig merk waardigerwijze zonder bemanning opgeste gen en na een korte vlucht neergestort. De oorzaak hiervan was. dat de mecanicien, die het vliegtuig, dat voor vertrek gereed stond, nog eens had nagezien, bij het uitstappen toevallig op den gashandle gedrukt schijnt te hebben, ten gevolge waarvan de motor onmiddellijk sneller begon te loopen en het vliegtuig over het veld begon te taxiën. Te vergeefs poogde de mecanicien nog het toe stel in te halen. Na ongeveer 100 M. steeg het plotseling op. cirkelde over de daken der kazerne, maakte een grooten boog en stortte dan van een hoogte van ongeveer 200 M. neer, waarbij het in brand vloog. Op het vliegveld was de schrik begrijpe lijkerwijze groot, daar niemand kon geloo- ven. dat het toestel zonder piloot de lucht in gegaan was „Wel. beste man, dan zul je nog veel meer geld maken dan in het andere geval." antwoordde Garland. „Denk er eens over na, wat een reclame dat rechtsgeding zal maken voor het werk van uw zuster. Een harf do zijn andere uitgevers zullen er als de kippen bij zijn, om u het dubbele honorarium te bie den. en zy zullen er nóg geld uit slaan. Geen boek wekt zóó de algemeene nieuwsgierig heid op, als een werk, w'aarover eerst een rechtsgeding is gevoerd. Dus nogmaals gij kunt niet beter doen, dan onmiddellijk een dagvaarding tegen mij te doen gereed ma ken." Er kwam een leelijke uitdrukking in de oogen van den heer Lyttleton en zijn han den beefden. Garland weschte zich zelve ge luk met het fortuinlijke feit, dat hij niet met zijn tegenstander alleen was ergens op een eenzamen landweg, buiten bet bereik der politie. Zijn tegenstander was, dat bleek hem nu wel. een avonturier en wel van het ergste soort. Garland glimlachte, schoof een weinig van Lyttleton af. ..Het klinkt allemaal zeer mooi,'’ zeide deze met heesche stem. „Maar gij exploi teert de ongunstige omstandigheden van mijn zuster. Zij is ziek; zij zou onmogelijk voor de rechtbank kunnen komen in haar tegenwoordigen toestand. En dan de schok, dien zó zal ondervinden, wanneer haar ge zegd wordt, dat haar werk slechts prulle- werk is!" „Het spót mb. maar ik kan er niets aan doen. Ik zelf ben de meest teleurgestelde. Een manifest, dat pas is gepubliceerd door de stichters van een nieuw gevormde Indische Nationale Anttrevolutlonnjiire Party aan welker hoofd drie vooraanstaande lei ders van de vernederde kasten te Poona staan, bevat het besliste dreigement tot het op tbuw zetten van een lydelóke verzetsbe weging tegen de actie van Gandhi. De party is voornemens, een troep vrówllllgers uit te zenden om Gandhi er toe te nopen, het aanranden van het zoutmonopolie op te ge ven door lydeiyk verzet tegen hem toe te passen. Het manifest zegt verder dat de partij het Brltsche bewind volstrekt nood- zakeiyk acht totdat de vernedering der paria sv|i)- tiet kasteoftderscheld zullen zón opgeheven. De gistermorgen gemelde betoogingen wer den uitgelokt door de toepassing van het nieuwe reglement, krachtens hetwelk den voerlieden verboden wordt buffels te gebrui ken gedurende de warmste uren van den dag. Het district bood het schouwspel van een slagveld. De straten waren versperd, de voertuigen verlaten, waren omver gewor pen. De atmosfeer was gespannen. Optoch- De Gouvts. Salama. hoop te behalen, dan zal ik u een verhaal vertellen, even romantisch en verbazingwek kend als in den meest ingewikkelden roman.” Garland drukte zijn vriend de hand en ging naar zijn bureau terug, terwbl Herbert rustig bleef staan, alleen oog hebbend voor den ingang van het bureau der heeren De benham. Zijn geduld werd lang op de proef gestelh. want bijna was een uur verstreken en nog was niemand naar buiten gekomen. En inmiddels vloeide de stroom van het Londenscbe verkeer door de hartader der city De courantenjóngens stoven voorbb met hun luide aankondigingen der avond bladen. venters trachtten hun waren aan den man te brengen, autos en cabs, lastwagens en landauers reden voorbij en duizenden voetgangers schreden langs den wachtenden vreemdeling heen; maar niemand, gelijkende op de beschryving van Lyttleton kwam uit den ingang van het kantoorgebouw. Reeds vroeg hij zich af. of het groote gebouw, dat de kantoren van nog tal van andere fir ma's bevatte, niet een tweeden uitgang had. Het was van belang, dat te weten; hij zou het even aan een aeent van politie vrager stoomei „Tjantik" hield bij Poeloe Salama, een eiland gelegen voor de kust van Asahan, twee Chineesche tongkangs aan, welker bemanning verdacht werd van zeerooveró. De belde vaartuigen werden opge bracht naar Tandjong Balei, waar zó onder toezicht werden gesteld van de politie. Er bleken aan boord van de vaartuigen geen behoorlóke papieren aanwezig te zón. Het binnenlandsch bestuur heeft zich naar aan leiding hiervan in verbinding gesteld met de autoriteiten te Singapore namen alle Ministers plaats. Nadat Róksdagpresident Loebe de zitting had ge opend gaf hó het woord aan den Rókskan- «elier. .Dames en heeren", ving deze zón rede „Ik heb de eer U de nieuwe Róks regeerjng voor te stelen, in de samenstel ling. die de Rókspresident U zooeven heeft bekend doen maken. Van deze gelegenheid maak ik gebruik om den scheidenden Rijks- kanseller te danken voor zón toegewóden en door ernstige azkelókheid gedragen arbeid in dienst van het vaderland, waarvoor de nieuwe regeerlng haar oprechte hoogachting Uitspreekt. Het nieuwe Rókskablnet is aan geen coalitie gebonden, doch het is gevormd met het doel de voor het Ryk noodzakelijke kwesties binnen konen tyd op te lossen. Het is de laatste poging, de oplossing met dezen Rijksdag te vinden. Niemand kan een uitstel der noodzakelijke werkzaamheden verant woorden. Daarom zal ik, aldus Dr. Briinmg. heden geen uitvoerige verklaringen afleggen omtrent de voorgenomen maatregelen. De nieuwe regeerlng zal de levensbelangen van Dultschland nastreven door een syste matische voortzetting der tot nu toe gevolg de buitenlandsche politiek. Nationaal zelf- bewustzón, vertrouwen in de innerlóke kracht van het eigen volk zón de basis, alsmede de ei kenning van het feit, dat Dultschland slechts in vreedzame samenwerking met alle volkeren weder tot bloei kan komen. Loyale uitvoering der Internationale over eenkomsten. Wat de binnenlandsche politiek aangaat Is onze toestand ten opzichte van den socia len en economisclien stród en de daarmeoe verbonden stroemingen aanleiding tot bu- aondere waakzaamheid. Met diepen ernst neemt de Róksregeering de vermaning op tot een nationale eenheid, zoculs de Rókspresident in zón proclamatie aan het Duitsche volk op 12 Maart heeft gericht. Alle flnancleele en economische maatre gelen voortvloeiende uit het Youngplan motten dnect worden doorgevoerd. Saneering van den flnancieelen toestand en die der kassen, steun aan de landen en gemeepten in hun moeilijke omstandigheden is het dnneenoste. Door de overname van het door den hul digen Minister van Financiën opgestelde ontwerp een Róksbegrootingswet voor net jaar 1930 kunnen de werkzaamheden van den Róksraad in den vastgestelden termón worden doorgevoerd. Met de werken tot het graven van het nieuwe kanaal AntwerpenLuik zal in de eerste dagen van Mei te Vronhoven een be gin worden gemaakt. De gouverneurs der provinciën Antwerpen, Limburg en Luik, de burgemeesters van Antweroen. Hasselt en Luik, alsook parlementsleden zullen de plechtigheid bówonen. Ook koning Albert zal met den eersten minister Jaspar en den Minister van openbare werken Van Caene- ghem daarbó aanwezig zón. (Hbd.i Uit het door de politie ingestelde onder zoek blókt, dat het Sovjetschlp .Bpartak’. dat generaal Koetepow naar Rusland zou hebben vervoerd, waar hó In de Loebianska- gevangenls te Moskou zou zón opgesloten, den 18en Januari te Gent aankwam. Na een lading vlas te hebben gelost, vertrok het naar Havre. De Spartak", die deel uitmaakt van de vloot der Sovjetregeering. .onderhoudt min of meer i-egelmatig den dienst tusschen Le ningrad en Gent, en wordt vooral gebruikt voor het vervoer van vlas. In Victoria is een referendum gehouden over de vraag, of de drankvergunningen al dan niet zouden worden ingetrokken. De natten hebben daarbó de meerderheid der uitgebrachte stemmen behaald: er werden 502.775 stemmen tegen het voorstel tot af schaffing uitgebracht, 384.328 er voor. De grootste meerderheden voor het behoud van de drankvergunningen werden verkregen in de dichtsbevolkte gebieden Elders was de verhouding vrijwel gelók. De regeeringsverklaring ganstig ontvangen. BERLIJN, 1 April. (W. B.>. De regee- ringsverklarlng werd, volgens het pers bureau van de V. D. Z. In de wandelgangen van den Róksdag. over het algemeen zeer gunstig beoordeeld. De sociaal-democraten hebben tot dusver hun motie van wantrouwen nog niet inge diend. Hun fractie zal eerst hedenavond omtrent beslissen. De Dultsch nat. hadden een verdaging der debatten tot Donderdag voorgesteld, omdat Woensdag een vergadering van den Róks. la nd bond plaats vindt, waarvan men het resultaat wilde afwachten Te Bellas! is rechter Thompson voor moeüóke taak gesteld, uit te maken, of qualiflcatie siwlallst" een scheldwoord Een zekere mrs Annie Green was candidaat qesteld als lid van de bedrijfrcommlssie der Cooperative Society te Belfast, doch niet ge kozen Haar tegenspoed schreef zó toe aan het feit, dat iemand een brief agn een be stuurder der coöperatie had geschreven, waarin van haar werd gezegd, ciac zó „a well known socialist” was. Zó meende, dat deze qualificatie ontoelaatbaar en beleedlgend was. daar zó geen sociallste was. en beriep rich voor de Juistheid van haar standpunt op het getuigenis van. den secretaris der Coö peratieve Federatie, die zelf een ..true blue” <de plaatsëltjke naam voor een ultra-natio nalist) verklaarde, 'dat iemand, die als socia list werd bestempeld, blootstond aan min achting. ook al was hó adviseur van den ko ning. De man. die den brief had geschreven, een unionist, verklaarde, dat hó te goeder- trouw meende dat mrs Annie Green socialis ts was. De rechter was echter niet in staat, direct zón oordeel te zeggen en verklaarde later uitspraak te zullen tfoen nieuwe militaire verplichtingen opleggend. Frankryk toch een versterkt gevoel van nationale veiligheid schenkt, zoodat het in staat zó. mede te werken aan de oplossing van het algemeen probleem, waarvoor de conferentie zich ziet geplaatst, door de ver mindering van zón maritieme bewapenin gen en cófers. Ofschoon men slechts een gereserveeid optimisme aan den dag legt ten aanzien vR'n de eventueels resultaten van dit overleg, wordt het werk in verbaad met de vergelijking van de Engelse he en Fransche vlootcófcrs met eenig succes voortgezet. Intusscheii verwacht men dat het Japan sche antwoord gunstig zal zón en indien deze verwachting wordt bewaarheid, zal dit aanzienlijk bijdragen tot het succes der con ferentie In het Lagerhuis heeft heden de premier en aantal vragen te beantwoorden gehad aangaande de Vlootconfrentie. Hij zeide dat de regeerine niet voornemens is eenige ver- p’ichitng t“ aanvaarden buiten die. welke zón genoemd in het Convenant van den Vol kenbond en het verdrag van Locamo Hó voegde er aan toe: „Ik mag misschien deze gelegenheid aangrópen om te zeggen dat de Fransche regeerlng noch thans, noch vroeger de Britsche regeering heeft verzocht zich grooter lasten op de schouders te leggen dan die. welke het gevolg zón van de reeds ge noemde verbintenissen." Kol. Wedgewood vroeg daarop .of de pre mier dit? in gedachten zal houden wanneer de herziening van de artikelen van het Con venant aan de orde kotnt. „De heb niets te malen met de omwerking van het Con venant.” zeide MacDonald. De liberale afgevaardigde Hore Belisha vroeg- „Moeten wó uit dit antwoord opmaken dat er geen meeningsverschfllen zón tus schen Frankrijk en Engeland over het Mld- dellandsche Zee-pact?" MacDonald antwoorrte dat hij niet wist wat .de afgevaardigde met deze vraag wilde «eggen en haar daarom niet kon beantwoor den hoed, knikte Debenham toe en verliet het kantoor .Xom mede, reide hó, toen hó by Her bert in de spreekkamer swam Het onder houd is afgeioopen en ik kan niet zeggen, dat het me bijzonder aangenaam was. Noch kan ik de schrijfster geluk wenschen met zulk een broeder." - Is hij weg?” vroeg Herbert haastig ..Maar waarom hebt gó mij niét „Hó is nog niet weg, hó is nog binnen, bij Debenham en ral er- nog wel een paar minuten blóven. Hij zal nu zijn geluk bó Debenham beproeven, nadat hij bó mó bot gevangen heeft. Indien dat heer niet een avontuurlóke schavuit is. wó ik niet Gar land heeten.” Herbert wapdelde mee tot den hoek het „Strand" en bleef daar staan. ..Ik blijf hier wachten, tot de man naar bulten komt." zeide hó. „En op het oogen blik Interesseert zón uiterlók mó meer dan zón Innerlók. Hoe ziet hij er ongeveer uit?" Garland verklaarde, dat de heer Lyttleton een niet precies te beschrijven persoonlijk heid was. met een glad-geschoren gelasten blauwe oogen. Hó was gekleed in een grós pak en droeg een lichten hoed met gryaen band. Hij droeg geen handschoenen, maar was gewapend met een wandelstok met zilveren slang onder den knop. „Mooi. Er gaat toch niets boven een opmerkzaam oog,” aeide Herbert glimlachend. „Ik zal hem nu niet missen. En indien ik I vandaag werkelók dat succes heb. dat ik I Naar uit Helsingfors gemeld wordt, zón heden bó het filiaal van de Union Bank in Borga (Zuid-Finland verduisteringen ten bedrage van meer dan een half millioen gulden ontdekt. Verdacht van deze verduis teringen wordt de bankdirecteur Linderos, die voor eenige dagen Is overleden. Men vermoedt, dat de directeur in verband met deze verduisteringen zelfmoord gepleegd heeft. Te Dantzig is een regeeringscrisis uitge broken tengevolge van het uittreden der liberalen uit de coalitie gevolgd door de so cialisten „Popolo dl Romano” meldt uit Mi laan. dat de electrische centrale voor de spoorwegen aldaar door brand verwoest is. De schade zou ruim 1 millioen lire be dragen 101 zwarte soldaten, 3 Europeanen en een militaire muziekkajiel zullen de Belgi sche eeuwfeesten te Brussel opluisteren. Volgens een V. D-bericht uit Rome, is De regeerlng van Palestina heeft Zater dag. aldus wordt uit Jeruzalem aan de „Times" gemeld, dé muzikale ceremoniën van de Zikr doen stopzetten, d’.e steeds de Joodsche godsdienst beoefenaars aan den Klaagmuur hebben verontrust De plechtigheid van de Zikr heelt naar sommigen* meenen l-.aai oorsprong in de Djahlheh. of Tód der Onwetendheid, vóór de opkomst van den Islam en is sedert ge duld en opgenomen in den Islam. Te Jeru zalem wordt de plechtigheid gewooniók ge leid door een roefai. of Zingenden Derwisj, die daarbij door een trommel en cymbalen wordt begeleid. Hij improviseert vrome, op hoogen. scherpen toon voorgedragen lofzan gen en staat daarbó in het midden van een kring van toegewóden. die met zware borst- tonen antwoorden zingen en diepe buigin gen maken, vergezeld van rhythmische be weging. die In snelheid toeneemt, al naar gelang de plechtigheid voortgang heeft. Op een gegeven oogenblik houdt de plechtigheid plotseling op en gaan de deelnemers op den grond zitten. Na een korte pauze begint de muziek weer en hervat de Derwisj zón im provisaties. Gewoonlijk ir de ceremonie, die totnogtoe eens drieën verdeeld uur? Kort geleden breerd in een omheinde ruimte aan het noordelijk einde van het gebied van den Klaagmuur. In November j.l. werd zó over gebracht naar de crypt van de Boerak. In de Haram-esj-8jerif. De crypt heeft een vensteropening op de Zuidelijke verlenging van den Klaagmuur, waardoor het van trommel en cymbalen voor het volk bó den Klaagmuur hoorbaar was. De ceremo nie te Jeruzalem had meestal op Vródag- avond plaats. Juist na het begin van den Joodschen Sabbath en werd bógewoond door ongeveer een twintig godsdienstigen. Zó wordt niet beschouwd als een canonieke godsdienstoefening zooals het Vródagsch ge- nog werd Waarom ging Dr. Deterding naar Tardlen? De bladen te Parijs verdiepen zich in gis singen betreffende de redenen van het be zoek van Dr Deterdlng aan Tardieu. Velen waren van meening. dat het eenige doel van zón luchtreis op één dag heen en weer van Londen naar ParijiAou zón om dringend nieuws uit RusslschcWon over de ontvoering van Koetepow over te brengen Een N. T. A.-telegram uit Parijs meldt, dat volgens de Parijsche editie van de ..New York Herald" de bespreking betrekking zou hebber, gehad op de wijziging der statuten van de met de Konlnklóke Shell In het Mosoel- gebied samenwerkende Fransche maatschap- pó- Deze statuten zón nog niet definitief aan genomen en zullen eerst na Paschen aan het Fransche Parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. De „Victoifie" meent te weten, dat de be spreking betrekking heeft gehad op een fi nancieel schandaal, dat spoedig een gerefh- telók naspel zal hebben. 28. De man, aangesproken met den naam Lyttleton bewoog zich onrustig en scheen eenlgszms beduusd. Hy morr.;>elde iets over een mlnnelóke schikking een vrampromia Hó verklaarde, van zón kant Garland tege moet te zullen komen. Het was misschien niet geheel onmogelók, dat het nieuwe ver haal niet zóó hoog stond als het feuilleton In Hepworths. Hó relt kon over litteraire dingen niet oordeelen Hó bad de zaax slechts op zich genomen, omdat zón zuster hem dit zoo sterk had verzocht. Zó was helaas niet in de gelegenheid, die zaken zeil te doen; vandaar, dat hy namens haar kwam. „Als u nu eens 80 procent betaalde in plaats van de heele som.* stelde hó ten slotte vdbr, met een bemlnnelóken glimlach. Maar Garland schudde weigerend het hoofd. Die mónhcer Lyttleton kon zeer han dig praten en was op t oogenblik in eens ook zeer lief en bemlnnelólF geworden, maar er was iets in hem, dat Garland tegen ie n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7