KOFA Sport en Laatste Nieuws NEDERL. VOORLOOPIGE B-PLOEG— NOORDHOLLANDSCH ELFTAL 5-1 Wedstrijden SOCIAAL LEVEN Gaat EERST naar I Vraagt staalboek! Verdacht van brandstichting Zware mishandeling BINNENLANDSCH NIEUWS at DAMMEN Boschbrand De Vlootconferentie GEMENGD NIEUWS Cel of Ziekenhuis? Opzienbarende onthullingen 300 kuikens gestikt Botsing met de blauwe tram Het Duitsche Kabinet gesteund door den Rijksdag De memoires van Sir Arthur Nicholson Een Amsterdamsche Sportweek De ontvoering van een knaapje te Wassenaar De gevaarlijke electrische stroom DAAR slaagt U ZEKER Dr Luther heeft zijn functie aanvaard 9 Bejaarde man verdronken EMORWE m he m» en en éfTTEEPIMC De zaak van „Beider Belang” Om het damkampioenschap van Nederland Een kunstgebit doorgeslikt Melkoorlog te Vlaardlngen Heidebrand Generaal Konrad Freiherr von de» Göitz f Het Nederlandsche Pnlitle-eHta! samengesteld Verklaringen van dr. Hugenberg Afscheid Dr. Schacht van de Rijksbank Aardschokken te Syracuse BERLIJN. 3 April (V. D.) Het door Harold Nicholson gepubliceerde boek over leven van zün vader, den lateren Lord Car- nock, die in de beslissende dagen voor het uitbreken van ten Nicholson de functie staatssecretaris in het Britsche Forelgh Of fice bekleedde, heeft volgens hier uit Londen ontvangen berichten In politieke kringen groot opzien gebaard. d bet i de Internationale Vakbeweging Uit Nieuwe vooruitgang AALSCHOLVERSKOLONIëN Boerderij afgebrand Een verzoek om de vogels alt te reetea Eenlg vee omgekomen het verslaan der Schlosser (Heracles), Mulders (Ajax). 19-jarige schilder gedood Voorloopige hechtenis verlengd Een overleden dienstplichtige Onvoldoende geneeskundige zorg? De N.V. failliet verklaard Bü bet Mgr. Muteaereoord. Voor de Jeugd en door Jeugd op*e- Gevangenen, die van alles inslikken Excursie door het bloemenland terugge- dw Door ultstroomend gas De moties van wantrouwen verworpen jaar Alleen ma^erieele schade 1 1 1 den om- i Een departement voor economische zaken De Bloemententoonstelling te Aalsmeer Dinsdagavond te ongeveer kwart over acht uur is in de Biltsche Orift te Utrecht een W-larige man uit Hilversum te water ge raakt en verdronken. dat ook de ouders, en de leugdopvoeders, als schoolhoofden, leeraren enz. naar deze sport week zullen komen kijken en hun volle me dewerking daartoe zullen verleenen. Het is Halle Voor: (Den Am- Kort hierop kondigde de heer Laarmens net einde aan. Bij een pluimveehouder te Scherpenzeel zijn 300 kuikens gestikt, door ultstroomend gas ten gevolge van het uitwaaien van de gaskachel. des’ igen oorlog als Sir Arthur van permanent onder- Voor de derde maal is gisteren brand uit gebroken in de boeschen beboerende bü het in aanbouw zijnde Mgr. Mutsaersherstellings- oord op de Groote Helde te Venlo. De brand Is ontstaan doordat eenige schil ders, welke daar werkzaam waren, onvoor zichtig met vuur zijn omgegaan. De daar aan het werk zijnde arbeiden van de Ned. Heidemaatschappij hebben het vuur weten te blusschen. Een prachtig bosch is in vlammen gaan. Lajie te m m op liet mg om rid. lig- lUfe nig i te ken het iter be nen nge iter sta om Sten ien; «ne de iein pre- •te- aar- vaar toed tand fcter uip- waren o. a. burgemeester □r- aet r*- ge- «r ke en ir, ■er Zondag vangt in het ..Odd Fellow house" te Amsterdam (Sarphattstraat 8» de derde ronde van den wedstrijd om het Ne derlandsche Damkampioenschap aan. Het programma voor deze ronde luidt: D. H. Möllenkamp Rotterdam —P. J. van Dartelen-(Amsterdam: J. B Sluiter Jr. (Aer- denhout)—W. Rustenburg-(Amsterdam!; B. Ris (Wormerveer)—R. C. Heller (Amster dam); A. K. W. Damme Amterdam)-A. Jacobs (’s-Gravenhage); J. H. Vos (Amster dam)P. Beers, (Amsterdam). van Aalsmeer, de heer Krelage, voorzitter der Algemeene Vereenigfng voor Bloembol lencultuur en de heer Kohing chef der af- drellng beplantingen van P. W. te Amster dam. Vervolging wegens ordeverstoring De drie personen, die gisterenavond te ’s-Gravenhage werden gearresteerd, terzake het verstoren van de orde op een protestver- gadering. zijn later weder in vrijheid gesteld, doch zullen zich hoog (waarschijnlijk voor ddn rechter hebben te verantwoorden terzake orde-verstorlng. Te Kerkrade (L.) heeft eergisteren de 37- jarige mijnwerker Jacobi zijn kunstgebit doorgeslikt. De ongelukkige Is aan de gevol gen daarvan overleden. De Haagsche Rechtbank heeft vandaag de N. V. „Beider Belang" failliet verklaard. Gisteren heeft Mr. Mobach namens een obllgatiehouder, die f 2700 aan achterstallige premies had te vorderen, conservatoir be slag doen leggen op eenige goederen van „Beider Belang". In den nacht van Dinsdag op Woensdag Is de boerderij van A. Bok te Poederoyen na bij Zaltbommel afgebrand. Met veel moeite zijn de bewoners gered. Vijf melkkoeien en eenlg ander jong vee zijn verbrand. De oorzaak is onbekend. Het huis was laag verzekerd. Aan de gevolgen overleden De 75-jarige landbouwer IJ. te Zleuwent. die ruim een week geleden door een motor rijder werd aangereden la In het St Vin cent lusirasthuls te Groenlo aan de gevolgen overleden. De derde kamer der Haagsche rechtbank heeft gisteren afgewezen het verzoek van een handelsvertegenwoordlger >m zijn gevangen houding op te heffen Hü is de man die werd gearresteerd als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen In de Wassenaarsche duinen met een twaalfjarig jongetje, dat hij op zijn motor uit het Haag sche Bosch hao mrr genomen. Naar de „Volkakrtverneemt, beeft de heer P van Welle ils secretaris van de Vak- Intematlonale van Christelijke metaalbewer kers een reis gemaakt naar Polen en Tsjecho- Slowakije met 't gevolg, dat hij voor de Vak- internationale een nieuwe aansluiting wist te bewerken van 15000 leden Deze Vak-tntematlonale houdt in Juli te Salzburg (Oostenrllk) haar derde congres en viert dan gelijktijdig haar tienjarig bestaan AMSTERDAM. 3 April. Het Gerechtshof deed heden arrest In de zaak tegen den 29- jarigen loswerkman uit Uithoorn, die op 19 December door de Se Kamer der Recht bank te Amsterdam, wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld werd tot 1 jaar gevangenisstraf Verdachte had in den avond van 29 Augus tus J.L een boerenknecht bü een café te Uithoorn met een mes tusschen de schou- derstreek in de sleutelbeenstreek gestoken. Het Hof bevestigde het vonnis, doch bracht van de straf 5 maanden preventief in mindering. Te Vlaardlngen is een melkoorlog ont staan tusschen d? veehouders en de gros siers. Het gaat uitsluiterd om de consump- tlemelk. Naar de meenlng van de veehou ders krügen deze voor de melk te weinig en daarom besloten zü zelf de melk te laten uitventen. De prijs hiervoor was gesteld op 9 cent (de prijs der slijters is 12 cent), doch zoowel de grossiers als de slijters leverden voor denzelfd-n prijs, waarop de veehouders wederom verlaagden tot 7 en 6 ct. per liter. voor het welslagen van deze belangrijke ge beurtenis van het grootste belang. En bo vendien. wanneer deze sportweek geslaagd is, dan zullen ongetwijfeld ook in andere plaatsen van ons land en we denken bijv, aan Rotterdam. Den Haag Utrecht Gronin gen enz ook dergelüke weken worden ge houden, tot heil van de Hollandsche jeugd! In een rede voor den kring Utrecht en omstreken vao de Algemeene R.K. Werk- geversvereenigtng heeft dr. Kortenhorst een reorganisatie van de departementen. met name de instelling van een departement voor economische zaken bepleit. Dinsdag heeft te Stroe gemeente Barne veld. een hevige heidebrand gewoed, die een oppervlakte van 16 i 17 HA. !n de asch heeft gelegd. Gelukkig mocht de atdeeling Stroe van den boschbrandweerkring, büge- staan door boschwachtere en personeel van het Staateboschbeheer. er In slagen de vlam men te blusschen vóór zij de naburige Staatsbosschen hadden bereikt. De heidegrond Is eigendom van de heeren P. Bouw en H. van Wenum De orand Is ver moed elük ontstaan door vonken uit een loco motief. US8EL8TEIN. 3 April Gisteravond te dc 19-jarlge schilder Van Z., bü het verrich ten van werkzaamheden In zün werkplaats, waarbü hü een electrische looplamp brulkre, door den electrlschen stroom troffen en gedood. Op het keurige H. F. C.-terreln speelde de vermoedelüke B-ploeg Woensdagmiddag een oe.'enwedstrüd tegen een Noordhollandsch tfcam, waarin het Haarlemsche element over wegend was. Ongeveer vijftienhonderd man publiek, mitsgaders eenzelfde aantal gratis toegelaten schooljongens waren getuigen van deze aan trekkelijke oefenpartü. waarbü bet eenige be zwaar was. dat de Noordhollandsche combi natie te zwak bleek voor de vaak uitstekend spelende B-ploeg menschen. Wü gelooven dat bet team, zooals het gis teren aan de Spanjaardslaan speelde den Belgen zeer goed partü zal geven. Vooral de mlddenlinle en aanval ontplooiden ee* uit stekend spel De verdediging had het tegen dsn weinig krachtlgen aanval der tegenpartü zoo gemakkelük. dat het moellük te zich een voorbeeld te vormen hoe bet straks zal gaan. Behalve bekende krachten ate Halle en Hor sten, debuteerde hier de Wagen In ger Wan ders, die zich een achterspeler van meer dan gewone Kwaliteit toonde Van Reenen tn de voorhoede speelde een uitstekenden wedstrijd en maakte diverse fraaie doelpunten. Ook de vleugels Mulders |AJax| en Mansen (Excelsior) hebben zich bü «onder onderschei- Pe elftallen luidden als volgt: Voorloopige B.-ploeg. Voorzichtig met petroleum Te Baard (Fr.) zün de woning en werk plaats van den wagenmaker M Kuipers af gebrand. De brand ontstond, doordat een kostganger een brandend stel met petro leum vulde. L. Halle (Go Ahead). Horsten (Vitesse). Wanders IWagenlngen), Entjes (Heracles), Paauwe (Fetjenoord). BERLIJN. 1 April. Generaal Konrad Frei herr von der Gölts te heden in zün woning te Berlün—StegUts overleden. Hü was tijdens den oorlog het laatst commandant van de 30e divisie en heeft zich os. onderscheiden in den slag bü Tannenberg. Hamstra (Alc. Vlctr.), Verkerk (R. O. H.J. Scheeres (D. E. C.), de Geus (R. C. H.), Koene (E. D O,). Bakker (Z. F. C Ruis (R O. H.l. R. Jonge- neel (H F. C.), Hagenaar (H F. O.). Boeree (E. D. O.), de Boer (Ajax). Hulsman, die aanvankelijk linksachter zou spelen, was niet fit. Voor hem speelde de H. F. C 'er Hagenaar Scheidsrechter Laar mens bespeelde de fluit. De in het rood gekleede B-menschen be gonnen met een tempo dat verreweg de meeste der tegenstanders te machtig bleek. Binnen rijf minuten besloot Manders een snelle rush met een formidabel schot, waar- Na de verklaring van den voorzitter van de Duitsche Nationale Partü Dr. Hugen- berg. ging de Rüksdag onmlddellük tot stemming over de motie van wantrotïwen der sociaal-democraten er communis*en over. Deze moties werden behalve door de voor stellers alleen gesteund door de natlonaal- soclallsten. De belde moties werden met 2S3 tegen U7 stemmen verworpen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de chef van de Japansche admiraliteit gisteren een me- morandum heeft overhandigd aan den keizer, waarin scherpe critiek werd geoefend, op het goedkeuren van het Engelsch-Amerikaan_ sche compromis-voorstel Inzake de Japan» ache vloot-quoten door bet Japansche kabi net. Het memorandum sou tot de conclusie komen, dat het aanvaarden van de voorge stelde quote zeer gevaarlijk is voor de Ja pe ruche veiligheid. De chefs van den Japanschen genenden staf en van de admiraliteit, x.n in bijzondere gevallen gemachtigd voorstellen onmlddellük aan den kelner voor te leggen. Aangezien van dit recht zeer zelden gebruik wordt gemaakt, heeft het bezoek van admi raal Ka to bü den keizer voor het overhan digen van het memorandum, te Tokio groot opzien gebaard. BERLIJN. 3 April De afgetreden presi dent van de Rijksbank, dr. Schacht, heeft heden reeds afscheid genomen van de beambten van de Rüksbank en zün functie aan zün opvolge. overgedragen. Dr. Luther heeft heden zün nieuwe functie aanvaard. Een of Icleele plechtigheid, bü de over dracht van de functie, welke aanvankelük in het voornemen lag, zal niet plaats heb ben. Woensdagmiddag speelde het politie-elftal op het Vitesse-terrein te Amhem een wed strijd tegen het Oostelük polltle-elftal. Het Oostelijk won met 73. Na deze ontmoeting werd het Nederlandsen Polltle-elftal als volgt samengesteld: Doel: Visser AmhemAchter: van der Sluys (Arnhem) en Vierhout (Den Haag); M'dden: Andrlesaen (Amsterdam), (Deventer) en Keizer (Hilversum); Grommersbach (Utrecht), Mulder Haas), Menslnk (Zutfen). Vergunst sterdam), van der Kamp (Amsterdam). Reserves: Trappel (Utrecht), van Heusden (Amhem), de Graaf (Amsterdam) en Jekel - (Amhem). De Verdachte In vrQheM gesteld 3 De rechter-commissaris bü de rechtbank te Leeuwarden heeft de vrouw uit Boelens- laan, verdacht van brandstichting, waardoor haar hvls in vlammen is opgegaan, In vrü- heid gesteld. BERLIJN, 3 April In de Rüksdagzittlng van hedenmorgen, legde de voorzitter der Lidtsch-Nat. Volkspartü. dr. Hugenberg, de verklaring af, dat zün fractie tegen de mo tie van wan*roiwen In de regeering zou stemmen en wel, omdat de regeering met krachtige woorden maatregelen had aange- kondigd tot bescherming van den land bouw, die In nood verkeert en van de in bun bestaan bedreigde gebieden in de Oostelükg provincies Voor een groot deel der deelnemers aan d< nieuwe regeerlngscoalltie. was niet in de eerste plaats het redden van de Ooetr- lüke provincies of van den landbouw net uitgangspunt geweest der nieuwe coalitie, De Amsterdamsche Bond voor Llchame- lüke Opvoeding, die zich ten doel stelt de bevordering van de llchamelüke opvoeding van de jeugd m de nsschoolscbe uren en <]pamaast ook sport In het algemeen, heeft eenlien tijd geleden on ultnoodtging der bü haar aangesloten bonden een onderzoek in gesteld naar de mogelükheld van organisa tie eener Amsterdamsche Sportweek. Ten einde tot het beoogde doel te geraken werd een commissie in het leven geroepen, die den voorbereidenden arbeid op zich heeft geno men. De heer N Sabelson. secretaris-pennlng- meester der Commissie gaf hierna een tech nische uiteenzetting van de sportweek. WU stippen hieruit het volgende aan: De wed strijden en de demonstraties zullen afwis selend op het Stadion, op het A. F. C.-veld of op de Slntelbaan aan het Olymplapleln worden gehouden. De N.V. Philips Is ver> zocht om loudspeakers te willen aanbrengen, teneinde de verschillende demonstpstles aan de jeugdige toeschouwers duldelük te maken. Uit het programma vermelden we. dat op Maandag 26 Mei een schooigymnastiekde- monstratle zal worden gehouden In het Olympisch Stadion, waaraan door ongeveer 714 duizend leerlingen van de Lagere Scho len en de z.g. .kopklassen" zal worden deelgenomen. Voorts Is overeengekomen, dat de finales van de schoolvoetbal- en korfbal- wedstrijden in deze sportweek zullen plaats vinden. Een belangrijk evenement zal de korfbalwedstrüd worden tusschen Amster dam en Dordrecht. Op de slntelbaan aan het Olymplapleln zal een tribune worden gebouwd voor een tweeduizend toeschouwers, o.m. zal een sterke athletlekploeg uit Haar lem naar Amsterdam komen. Een tennis demonstratie (de demonstraties in de ver schillende takken van sport worden zelf standig geregeld door de bonden) vindt platas In het D. D. V -stadion terwül het zwemmen zal worden gehouden m het Sport- fondsenbad. waarvoor een aardig programma in elkaar Is gezet. Voorts vinden er nog demonstraties plaats van den Amsterdam- schen Turnbond, een honkbaldemonstratle, voorts een wedstrijd tusschen twee hockey- elftallen van den Noord-Hollandsche Hoc keybond. een cricketwedstrüd enz enz. Ook jeugdschermen en schermen tusschen vol wassenen staan op het programma. Op een der avonden vinden sportlezlngen met licht beelden plaats, waarvoor bereids Wethouder E. Polak van Amsterdam en de heer J. Fel th. Den Haag, bun toestemming hebben verleend een causerie te houden Daar in deze week twee Zondagen zün betrokken, hoopt men. dat,op deze dagen vele toeschou wers aanwezig zullen zijn. De Sportweek is bü uitstek van propagandistlschen aard, zü Is voor de jeugd en door de jeugd! Voor de jeugd van de lagere scholen (hoogste Klas sen), van de middelbare scholen en de scho len met voorbereidend booger onderwijs en wel van elke richting Het Is de bedoeling niet alleen de jeugd het veld tn te sturen, maar ook haar naar de sport te laten küken De commissie heeft het vertrouwen, de ouders, en de leugdopvoeders, Mansen (Excelsior), van Osch (A. D. O.), van Reenen (Ajax), Tinsel (O.O.LT.O.J, Doordat de tram op zeer korten afstand achter den auto reed, was een aanrijding niet meer te voorkomen. De vrachtauto werd zoo goed ala geheel vernield. Een groote partü zand kwam op de rails terecht. Ook de tram werd zwaar beschadigd. De bestuurder van de tram j kwam er, eveneens de '•hauffeur. buitenge# *7 woon goed af. roodst de gevolgen van hq£ ongeval gelukkig slechts van materleelen aard zün. Er ontstond echter een aanmerkelüke ver traging m het tramverkeer, door dat natuur- Hjk eerst de rails moest worden vrijgemaakt. Daar op dat uur zeer vele personen In de tram ritten, die van een der omliggende gemeenten naar Den Haag gaan en daar een betrekking op een kantoor of denarte- ment hebben, waren velen de dupe van dit ongeval, daar zü allen te laat In Den Haag aankwamen. naar keeper de Boer tevergeefs viel, 10. De jeugdig* hal (linie der B 'ers hield den aanval der groenen volkomen In bedwang, zoodat Horsten en Wanders het gemakkeüjk af konden en keeper Halle er s'echts spora disch aan te pas behoefde te komen. Eens schoot van Osch juist over terwül Halle bü een scherpen voorset van Koene al direct een zeer betrouwbaren indnik vestigde. Verder waren de roodwitten aan het woord. Nog was de strüd geen kwartier oud, toen Mulders snel naar binnen schoot en de Boer voor de tweede maal het naküken gaf, Wel pakten de groenen hierna eens flink aan en kreeg Verkerk zelfs een prachtkans om den achterstand te verkleinen, doch zün schot ging hoog over het doel. Nadat van Reenen eerst hard tegen de 1st had geschoten, legde Mansen hem even hierna het leder voor de voeten en werd de Boer wederom gepasseerd, 30. Hierna werd gedraald. Na de hervatting wisten de B ers het vrü snelle tempo nog gerulmen tijd vol te hou den. Spoedig had van Reenen den stand op 40 gebracht. Hoewel de Noordhollandsche combinatie er hierna een schepje opgooide, slaagde zü er toch niet In het Halle erg lastig te maken. Deze toonde zich overigens een zeer goed doelverdediger en verwerkte de weinig krach tige schoten op een wijze welke niet be paald bemoedigend voor de aanvallers was. De Boer kreeg druk werk, doch de Am sterdammer hield er diverse schoten heel goed uit. Een geweldig schot van van Reenen stuit te van den binnenkant van den paal tegen den and-'en staander en kon vervolgens door de Boer worden verwerkt. Toen echter kort hierop Mansen weer een afgemeten voorzet gaf. schoot van Reenen den bal ineens büzonder hard langs zün clubgenoot. 50. Elndelük in de laatste minuten hadden de groenen succes RuUch kreeg uit een hcek- senop den bal te pakken en schoot op het roode doel. Het leder zou zeker gestopt zün geworden, ware het niet dat één der backs het van richting veranderde. De verbaasde Halle rag den bal toen jutet Ian’s den bin nenkant van den paal in zün doel rollen, Gisterochtend omstreeks half negen is er onder de gemeente Voorburg tn de onmld- dellüke nabüheld van Den Haag een onge luk gebeurd met eeti der wagens der Blau we Tram, die de verbinding tusschen Sche- veningen—Den Haag—Voorburg en Lelden onderhouden. Op gemeld uur kwam een tram uit Lel den In botsing met een vrachtauto. De auto, geladen met zand, wilde ultwüken voor een anderen auto maar kwam bü het passeeren op de trambaan. De feestmaaltüd Des avonds te ongeveer 8 uur vereenlgden di deelnemers aan deze excursie zich aan eet. feestmaaltüd in Krasnapolsky te Am sterdam waarbü door'verrehedene autori teiten het woord werd gevoerd. Vooreerst werd het woord gevoerd door der heer G. Oud, voorzitter van de tentoon stellingscommissie en tevens tafelvoorzlt er, die de aanwezigen hartelük welkom heette en op de vriendschappelijke betrekkingen wees, die onderhouden worden m:t de le^en van het Internationaal Verbond van Bloe misten. waarna spreker zich nut een dank woord richtte tot de Nederlandrche pers. Achtereenvolgens werd daarna het woord gevoerd door den heer Hübner, voorzitter van .Jrieurop"; den neer Tim. namens de Nederlandsche bloemisten, den beer J. J. F van den Berg, redacteur van „De Stan daard’’. namens de pers en door d“n heer Sheams, namens de Engelsche leden van „Fleurop”. Onder de talrijke aanzitt enden aanwezig de heer Kastelein, Op de Toontjesplaat In den Blesbosch Is de aalscholverskolonie sterk aangegroeid. Thans bestaat deze uit «XJO vogels welke dieren driemaal per jaar broeden Het ge middelde aantal jongen bedraagt 3. zoodat. wanneer dit laar geen beperking of vernie tiging op deze kolonie wordt toegepast aan het einde van dit jaar de zwerm zal zün aangegroeid tot plm. 18.000 Elke vogel ver orbert per dag een pond vlsch alsdan zullen door deze vogels aan het eind» van dit jaar zijn verslonden 657.000 pond vlsch. Door de rtviervisschers is thans aan den Minister van Landbouw gevraagd deze vogels totaal uit te roeien. Het Tweede Kamerlid de heer Ter Laan heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de dienstplichtige Frans Hageman, van Vnescheloo. gem Belllng- wolde, ingedeeld bü het 12de reg. infanterie in October 1929. een brief heeft overgelepd van dr. P B. Middendorp, te Belllngwolde, dat hü lüdende was aan bllndedarmontste- king. en. zoo ja, Is deze brief ter hand ge steld aan den militairen dokter? Is het juist, dat Hageman eenlgen tüd la ter in het academisch ziekenhuis te Gronin- gen.ls opgenomen wegens blindedarmontste king? Is het juist, dat Hageman zich op 10 Febr. opnieuw ziek heeft gemeld en dat de militaire dokter hem toen zonder onderzoek gestraft heeft met „drie dagen na dienst tüd onder de wol"? Is het juist, dat hü. terwül hü die straf onderging op 11 Febr. moest worden opge nomen In net academisch ziekenhuis en nog dien zelfden avond geopereerd is? Is het luist, dat aan den chirurg van het academisch ziekenhuis niet is meegedeeld, dat Hageman zich reeds des morgens van den vorigen dag had aangemeld met ver- schün-elen van blindedarmontsteking? Indien dit alles geheel of In de hoofdzaken Juist is. wil dan de minister mededeeling doen van zün maatregelen tegenover den mlllta'ren do’-ter. die verantwoordelük Is voor de goede behandeling van den op 24 Febr. 1930 overleden patiënt Hageman? In het Nederl. Tüdschrift voor Genees kunde beschrijft de arts H. B. Goetsen te Groningen het geval van twee gevangenen, die om uit hun cel In net ziekenhuis te ko men. allerlei vreemde voorwerpen insllkten. Aan zün mededeelingen is het volgende ont leend: De eerste patiënt man, 22 jaar, wordt uit de strafgevangenis binnen gebracht op de afdeellng van prof. Benjamins, omdat hü een spüker In den slokdarm heeft. Deze kan ver wijderd worden, waarna de patiënt overge bracht wordt naar de chirurgische kliniek, omdat hü nog veel meer Ingeslikt heeft. Op de radlo-photo waren in het onderste deel van den darm nog te zien 8 spijkers, stuk ken draad en eenige steenen. Nadat deze voor den dag zün gekomen, wordt hü ont slagen, d.wx. naar de gevangenis bracht. Echter slechts voor kort, want de pa tiënt vindt bet In het ziekenhuis veel aan genamer. terwül hü niet voor een kleintje vervaard is. Dit blükt uit een photo op 18 April genomen. In de maag liggen op rijn minst 10 groite en vele kleine spükers. stuk je* Ijzerdraad en een groot aantal steenen Op 21 April zün een deel van de steenen en een stukje draad den pylorus (uitgang van de maag) gepasseerd: op 26 April Is de maag leeg, steenen zün nergens meer te zien. In den darm liggen nog ongeveer 20 stuks punt ge voorwerpen, waaronder een stuk van een gesp met 2 scherpe tanden. Patiënt, die 4 Mei uit het ziekenhuis ont slagen was, komt 8 Mei al weer terug. Be halve een stopnaald, het oor van een meta len drinkkroes en spükers. heeft hü kans gezien een z.g.n. waterdicht armatuur met bübehoorende electrische lamp in stukken en brokken naar binnen te werken. Op de ohoto krügt men nu een uniek oeeld te zien. In de maag liggen de grootere stukken me taal. In het coecum en colon ascendens ziet men de meeste stukken glas liggen, de rest Is verspreid over bet gebied van het fco.'on transversum en descedens. De lange staaf Is de glazen draadhouder van de electrische lamp. De darm kwüt zich uitstekend van ziln plicht: zonder noemenswaardlge bloeding worden op een zeer 80 stukken glas ge loosd. Op 13 Mei Is het meeste glas ver dwenen. 3 groote stukken metaal liggen nog tn de maag, de reet is over den verderen darm verspreid. Op 18 Mei liggen er nog eenige stukken In het cclon, de maag is leeg. Om zün verbluf te rekken weet de pa tiënt In liet ziekenhuis een stuk bandkoper te bemachtigen dat hü in stukken gebro ken inslikt Op 30 Mei zün deze voorwerpen voor den dag gekomen en wordt hü ont slagen met de m^dedeellng dat hü voor zoo Iets niet meer opgenomen zal worden. Toen was voor hem de grap er af en neeft hü zün straftüd rustig uitgezeten. Vloeibaar ijzer over den voet Een uit Rüsbergen afkomstige arbeider kreeg In de Ijzergieterij „de Etna" te Breda een hoeveelheid vloeibaar Ijver over den voet. Deerlijk verwond werd hij vervoerd naar het St. Ignatlus-Ziekenhuls. Voor Woensdag was er door de Overige tentoonstellingscommissie een excursie geor ganiseerd. door de deelnemers van het Inter nationale bloemlstencongres van de .Jrieurop”, voor de internationale Jury en voor de pers. Nadat de deelnemers aan deze exoufale morgens aan het station waren ontvangen door de commissie van de tentoonstelling, werd een bezoek gebracht aan de Centrale Aalt meersche Veiling, waar men in de ge legenheid was van nabü kennis te nemen van de ontzaglüke drukte, die hier heerscht Om een beeld te geven van wat er In een dergelük bedrüf omgaat, vermelden we. dat de rmzet van deze veiling welke In 1912 nog echts f II OOO gedroeg. In 1934 reeds f 3 531 413 en In 1939 f 3 797.937 beliep. Nadat vervolgens eenige kweekerljen be zocht waren, begaf het gezelschap zich paar de Coöperatieve Velllngvcresnlglng „Bloe- menlust", waar de tentoonstelling bezichtigd en het noenmaal gebruikt werd Ook In den namiddag werden nog eenige kweekerljen btzocht. Voor de bezoekers van de tentoonstelling la een bezoek aan een of meer kweekerüen zeer Interessant. Als tegenhanger van dit geval nog volgende De patiënt, over wien het hier gaat, heeft al een lange geschiedenis achter den rug. Toen bü in Augustus 1938 In voorloopige hechtenis zat, slikte hü een pot stüfael en een paar fleschjes Inkt tn. In September 1928 heeft hü een stuk van een mes, een lepel, den steel van een vork, stukken gtas en metaal Ingesllkt Daags vooi hü naar de gevangenis moert gaan, heeft bü een pakje blauwsel tnge'likt dn den volksmond twnar vergif!) en zette hü de gaskraan open. Dit had tot gevolg, dat hü 3 kwartier bewuste loos was Hü kon echter weer bijgebrarht worden en hü moest zich hoewel zich ziek voelende, aan de gevangenis melden. Den volgenden dag. 7 Maart 1939, slikte hü in een lepel, den steel van een vork, stukjes blik en 3 üzeren klavlertjes Den volgenden dag voegde hü daar nog aan toe de tanden van den vork, een naald en een m drie stukken gebroken schaartje. Op 13 Maart kwamen te voorechün een oog van de schaar, een klaviert je en een stuk blik, twee dagen later kwam de rest, behalve de naald. Herhaaldelük werd de stand daarvan Rönt- genologlsch gecontroleerd, deze bleef echter gelük en daar patiënt ei n'et den mlnrten last van ondervond, werd hü na eenige we ken ontslagen. Vit Syracuse wordt gemeld, da* daar gisteren gedurende een gerulmen Ujd hevige aardschokken zün waargenomen die ouder de bevolking een groote paniek veroorzaak ten. Velen vluchtten naar de kathedraal en naar de kapel van de H. Lucia, waar spe ciale H.H Missen werden opgedragen, om bet onheil af te wenden. Ook in de provincie brachten de aard schokken schrik teweeg, doch de uitwerking der vrü hevige schokken viel erg mee. Alleen sommige zeer oude huizen zün op eenige plaatsen Ingestort. Uit het boek zouden twee belangrijke fei ten blüken ie. Dat de Engelsche oorlogsverklaring aan Dultechland op een vergissing berustte; 3e. Dat tusschen Engeland en Frankrijk reeds het vaste besluit bestond, dateerend van 1912, om de neutraliteit van België te schenden Belangrük is de beschrijving van de twee de kwestie in bet boek. nJ. bet feit dat reeds een jaar vóór bet uitbreken van den, oorlog het vraagstuk van het schenden der Belgische neutraliteit door Groot-Brittan- nië en Frankrijk ernstig overwogen zou zijn. In November 1911 zouden b.v. de voorberei dingen voor bet snel overbrengen van vier of zes Engelsche divisies naar het Conti nent tot tn alle büzonderheden zün uitge werkt. In 1913 was men in de Fransche mlitaire kringen er van overtuigd, dat da oorlog in den loop van dat jaar of van bet volgende zou uitbreken, en dat het gevaar- lük kon zün. wanneer de besprekingen te lang werden uitgesteld. In hetzelfde schreef de toenmalige onderstaatssecretaris ran het Foreign Office. Sir Arthur Nichol son een brief aan den Britecben gezant te Brussel, waarin os, de passage voorkwam: „Wü en Frankrijk kunnen in de positie komen, dat wü bet zenden van troepen over de Belgische grenzen moeten overwe gen ten einde de Duitsche troepen aan da andere züde te ontmoeten.' De conclusie van Nicholson’s boek tea dat Engeland om een eerepllcht te vervullen, door Frankrijk m den oorlog is gedreven. Volgehs zjjn eigen opgave beeft Harold Ni cholson gebruik gemaakt van offlcieele oor konden en documenten, die tot nu too niet publiek toegankelijk waren- aldus Hugenberg. doch Dultech-natlonalen Deze groep b echter teleurgesteld. De Duitech-nationale fractie Is bet er onderling over eens. dat zü voor deze re- geering en haar handelingen niet de minste verantwoordelükheid draagt. De fractie heeft echter geen enkele ro den, om den Rükslandbond dwars te zit ten. Indien deze de verantwoordelükheid wel wenscht te aanvaarden. Hugenberg verklaarde voorts, dat tegen de samenstelling van de huidige regeering het grootste vertrouwen sal blüven bestaan. Indien zü geen verandering brengt in Pruisen. Ir tl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12