ONS BLAD LEEKEPREEKEN L. FRANKENBERG, Alkmaar dtctc Voornaamste qKjeuws Door vreemden bril Op DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN ZATERDAG 5 APRIL 1930 TWINTIGSTE JAARGANG Na. 81 VIER EN f 3000 f40 De Vlootconferentie De Amerikanen maken korte wetten Brand in de venen Reglement eindexamen H. B. S A. JOH. LAUWERS 2. 2% en 3 ct Ned. R. K. Middenstandsbond Audiëntie Neder- Haar laatste uren te Rome van De R.K. Jonge Midden standsorganisatie Briefordners, Perforateurs. Alle soorten opbergmappen Koningin Victoria van Zweden overleden De martelaren Alkmaar Internationaal Wegenconzres te Washington Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Ook zware branden in de buurt van Diever Een opwekking van het landsch Episcopaat De Bondsstatuten aangenomen voor den K. R. O. 22 April moet de zaak uit zijn. _/>e dood der keizerin ran AIm-vjuM. opheffing van de armoede, Koningin Victoria van Zweden overiede». verlaken 22 Apr® de Ernstig spoorwegongeluk te Toulouse, Stimson Wijzigingen van 12 Maart 1930 c* Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Vooruit, i B. Walenkamp, donaten Nederlandse he gedelegeerden «0 Kaning Albert b(J de mijnramp te Rene- fOüwrn. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem wd Maandag geen audiëntie verleenen. Als Je leest, hoe buitenlanders Ons bekijken in ons land. En ze schrijven hun bevinding In een buitenlandsche krant. Kfjk. dan sta je van den onzin Wel een oogenblikje paf._ En je vraagt dan In gemoede: Leert men nooit de dwaasheid af? Dus voor eenmaal en voor altijd, - Opdat Iedereen het weet: Hier in Holland gaan wij allen Op zijn Volendamsch gekleed! En wij loopen ook op klompen. Zoo In huis als wel op straat. Van het onbeduldenst klerkje Tot den hoogsten magistraat! Onze steden, vol van kleuren. Altijd schoon en altijd net. Schijnen uit een speelgoeddoosje In het groene land gezet! Trams en auto’s zie je weinig. Want we varen meest per boot, Door koddige kanaaltjes Of een breede boerensloot. Iedereen is zéér welvarend. Niemand, wien maar dkt ontbreekt, En geen mensch, die vreemde talen Eenigszins behoorlijk spreekt! Als men dit niet wil gelooven. Dan, wat baten kaars en bril. Van zoo'n schrijver ilan gesproken. Als de uil niet zien en wil. MARTIN BERDEN 1 1 gehouden Martelaren. was het ook daar voor haar zwakke Nederland «m België. Bijzonderheden rtB het rapport van Staatsminister Segers. ABONNEMENTEN: voor Alkmalr en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3-58 b(j vooruitbetaling. .Aanslag op den president bank te Parijs. Het proces inzake de xaUgverklartog Martelaren van Alkmaar. RECLAME per regel «.75 v**r de eerst* pagina; voor de overig* pagina’s »-5« De weldadigheidspostzegels hebben dtt JsnC f 154.36721 opgebracht, of 43.625.05 meer dan vorig jaar. bij verlies van anderen vhueer Een oproep van het Doorluchtig Epise* paat tot de Katholieken van Nederland, om zich bij den K. R. O. aan te sluiten. van de recht- Alle a bonne’s op dit blad zijn in» voice de verzekerinesvoorwaarden tecen ongsvahen verzekerd voor een der volcende uitkeerlncen Zware veenbranden in Drente. In de buurt van Diever zijn 200 HA. dennen en 400 HA heide vernield. Rubriek .vraag en aanbod* b(j vooruitbetaling per prssrstng t 9Jtn per advertentie van regels; tedera regel meer 0.L2 eindexamen zjjn aangebracht: 1. De invoering van het nieuwe reglement wordt verschoven van 1 Jan. 1931 tot 1 Janu ari 1933. 2. Het cijfer 5, dat in het thans geldende statement beteekent „even voldoende’’ wordt in het gewijzigde reglement „bijna voldoen- De Amerikanen Vlootconferentie. BUREAU: BOF Telefoon: Administratie No. «33 Redactie Ne. «33 verlies van beide armen, beide beenen nt beide f 750.- döodclijken afloop f 250** een voet of een 002 f 125a" duim ofwi«vinger f 50.- kyr et 4^?* - Donderdagmiddag is op twee plaatsen in de Drentsche venen weer brand ontstaan. In het Roswinkelerveen ontstond brand in de veenderij van Huitlng. Hier is een belang rijke hoeveelheid persturf verbrand. In Em- mererfscheidenveen is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid met een brandende tabakspijp. Door krachtig optreden van de arbeiders in de omgeving kon men tot ongeveer 5 uur het voortloopen van het vuur verhinderen. Na dien tijd werd de wind zoo sterk, dat het vuur zich snel in westelijke richting ult- breidde. Gisternacht kleurde een felle vuur gloed den hemel rood. Den geheelen nacht is men bezig geweest met blusschen en d* sneeuw, die in den vroegen morgen is gevallen, heeft bet blusschingswerk bevor derd. Thans kan gezegd worden, dat mett het vuur zoo goed als meester is, al smeult het vuur nog over een groote oppervlakte. Ook te Roswinkelerveen was gistermorgen de situatie gunstig. Het „Weekbl. voor gymn. en mlddeib. on derwijs” deelt mede, dat bil K. B. van 12 Maart 1930, de volgende wijzigingen in het Op naam van- de Amerikaansche delegatie is passage besproken voor den 22en April as. op welken datum, indlen een 5-mogend- heden-overeenkomst niet zal zijn tot stand gekomen. doch wel een 3-mogendheden verdrag. de onderhandelingen voor een 5-mo gendhedenpact zullen worden verdaagd. bij een breuk van been of arm 3. Het tweede lid van art. 7 luidende: „Toe- gelaten wordt «ie leerling, aan wien geen cijfer beneden 5 is toegekend” wordt ver vangen door: ..Aan den candidaat, bjj wien het gemiddel de van de eindcijfers voor de verplichte exa menvakken 6 of meer bedraagt en die geen enkel eindcijfer heeft, lager dan 5, wordt het getuigschrift van voldoend afgelegd examen uitgereikt.” 4. Het derde lid vari" art. 7 luidend: .Af gewezen wordt de leerling, die gemiddeld minder dan 5 heeft voor de vakken in bij gaand programma vermeld,” wordt vervan gen door: „De candidaat, bij wien het gemiddelde van de eindcijfers voor al de examenvakken 5 of minder bedraagt, is afgewezen.” De redacteur, de heer Bartels teekent hier bij aan: „Door bovenstaande wijzigingen is thans komen vast te staan, dat in afwachting van een herziening van het nieuwe eindexamen- reglement, waaromtrent advies gevraagd is aan de verschillende leerarenorganisaties, *t bestaande reglement van kracht blijft tot 1 Januari 1933. „Alleen zijn in dit reglement enkele bepa lingen gewijzigd, die betrekking hebben op de waardeeringscijfers, waardoor deze in overeenstemming zijn gebracht met de des betreffende bepalingen ten opzichte van de H.B.S.B. Maandag 7 April wordt de laatste zitting in het proces der Alkmaaxsche Maandag warden de geverifi eerde stukken verzegeld en gegeven aan den postulator. den Z. E. Pater Protasius Wil lemsen. die ze dan in de volgende week over brengt naar Rome. In de maand October 1930 zal te Washing ton het zesde Internationale Wegencongres plaats hebben onder eere-voorzltterschap van president Hoover De Nederlandsche regee- ring heeft tot haar gedelegeerden op dat congres aangewezen Ir W. G. C. Geellnck te Haarlem, hoofdlngenleur-dlrecteur van den Rijkcwaterstaat en lid van de Internationale Wegencommissie, en Ir G. J. v. d. Broek te Den Haag, hoofdingenteur-directeur in de Directie Wegenverbetering, die daartoe in September naar Washington zullen vertrek ken. Rotterdam en ’s Gravenhage zijn tot arte- eenstemming gekomen over een gemeen schappelijk vliegveld bij Delft. Donderdagavond ontstond in de gemeente Diever een hevige heidebrand, die zich zeer ernstig liet aanzien. Ongeveer 200 boeren zijn met het blusschen begonnen en het mocht hun gelukken den brand te bedwin gen. De bosschen van Berkenheuvel konden behouden blijven, doch ongeveer 200 HA alleenstaande dennen, toebehoorende aan boeren te Diever. zijn vernield en ongeveer 400 H.A. heide is verbrand. De oorzaak is onbekend. gezondheidstoestand heeft haar belet zeer op den voorgrond te in haar nieuwe vaderland, Reuter meldt dat koningin Victoria van Zweden gisteravond te Rome 1» overleden. ROME, 4 April (V. D). De toestand van de koningin was de laatste dagen voortdurend minder geworden, zoodat men hedenmorgen reeds alle hoop had opgege ven. ZIJ heeft hedenmorgen nog even met den koning gesproken, waarna zij het be wustzijn verloor. Zonder weer tot bewust zijn te zijn teruggekeerd, is zij overleden. Het stoffelijk overschot zal spoedig met een specialer! trein over Duitschland naar Zweden worden overgebracht, begeleid door den koning en prinses Ingrid. De koronprins van Zweden zal niet naar Italië komen, aangezien de Zweedzche wet verbiedt, dat de koning en de kroonprins tegelijk buitenslands zijn. „Sancta Maria” bevat onderstaand schrij ver! van het Nederlandsch Episcopaat, dat gericht is tot de geestelijkheid en de geloo- vigen van Nederland: Nu de maand April is aangebroken en de Katholieke Radio Omroepstlchting evenals het vorig jaar weder deze maand heeft uit gekozen voor een krachtdadige propaganda, meenen wij U te moeten opwekken deze zooveel mogelijk te steunen. De Radio is tegenwoordig één van de meest invloedrijke middelen, die God ons gegeven heeft en het menschelijk: vernuft heeft uitgedacht om de groote menigte te bereiken. Voor de Radio bestaan geen af standen; door de Radio komt het gesproken woord in alle gezinnen; de Radio overtreft op dit oogenblik reeds ieder ander commu nicatie-middel, omdat zij in ondeelbaren tijd niet honderden, maar duizenden, omvat. Wie den Invloed kent van de pers, begrijpt ook wat de Radio te weeg kan brengen in verstand en hart dergenen, die naar haar luisteren. Het is dan ook duidelijk, dat voor de Katholieke Kerk, de Radio van zoo over wegend belang is, omdat zij daardoor meer dan ooit in staat gesteld wordt de roeping te vervullen, die de Christus haar oplegde, toen HU zeide: „Gaat en onderwijst alle volkeren, predikt het Evangelie aan alle schepselen”. Nu immers kunnen de woorden der H. Schrift nog meer tot werkelijkheid worden: „hun geluid werd gehoord in alle landen, en hunne woorden tot aan de gren zen der aarde”. Van den beginne af hebben wij ook goed gevonden en aangemoedigd het streven van een omroepstlchting, die de Ka tholieke Radio-uitzending in Nederland ter hand zou nemen, om daarmede voor* onze geloovigen een bron te zijn van ontwikkeling en verdieping van hun godsdienstig en maatschappelijk leven en het te behoeden voor de gevaren, welke de niet-Katholieke Radio ongetwijfeld dikwijls met zich mede brengt, terwijl zjj tevens het middel is om de leer der Katholieke Kerk en hare levens beschouwing te doen kennen asm. degenen die buiten haar staan. In de enkele jaren, dat de KR O. onder U zijn werkzaamheden verricht, is het getal der luisteraars op verbazende wijze toege nomen. Weldra zal er geen enkel huisgezin meer zijn, waarin de geluiden van de Radio niet doordringen. Het komt ons derhalve voor, dat het op het oogenblik meer dan duidelijk is, dat alle Katholieken van Nederland zich bjj him omroep moeten aansluiten, waarom wjj ook de actie, welke de K. R. O. in deze maand ontwikkelt op bijzondere wijze aan geeste- UKbeid en geloovigen nnnhearlrn echter, dat naar alle een Zweedsch oorlogs schip naar Italië zal vertrekken, teneinde de overleden koningin van Rome direct naar Zweden over te brengen. De comman derende admiraal te Karlskrona deelt mede, dat hij ieder oogenblik het bevel ver wacht van een pantserschip in gereedheid te brengen. Het schip zal voor de heen- en terugreis ongeveer 7 i 8 dagen noodig heb ben, zoodat minstens 14 dagen zullen ver strijken voor de koningin in Stockholm zal kunnen worden bijgezet. Aan de baar der koningin zal tijdens den overtocht een offiderawacht worden opge steld. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.11 uur en over morgen om 7.13 uur. en prinses Juliana, die zij echter op haar rustbed moest ontvangen. Haar steeds treden in haar nieuwe vaderland, maar toch heeft zU altijd groote belangstelling voor alles getoond. In vroegere jaren werd zelfs gezegd, dat zij eentgen politieken in vloed trachtte te oefenen en wel niet in den meest vooruitstrevenden zin. Het scheen haar minder gemakkelijk te vallen dan haar gemaal de liberale zwenking mee te maken, welke zich na den dood van koning Oscar II in Zweden voltrok. En bij het éenige incident, dat zich in die Jaren voordeed, toen Gustaaf V wat al te openlijk zijn sympathie met de oppositie tegen de defensiepolitiek der liberale regeering mani festeerde. moet hij op de volle instemming van de koningin hebben kunnen rekenen. Ook tijdens hare ziekte verflauwde hare belangstelling voor de zaken des lands niet en nog enkele jaren geleden werd de ver traging van de benoeming van een nieuwen gezant te Rome verklaard door de adviezen, die zij uit Rome, waar zij den winter door bracht, naar Stockholm zond. Koningin Victoria werd door het geheele volk geëerd als een ernstige, nobele vrouw. De jongeren kenden haar nauwelijks, haar ziekte had haar met een mystieken glans van martelaarschap omgeven. In de konink lijke familie zag men met nog bijna pa triarchaal ontzag tegen haar op. De innige verstandhouding, welke tusschen de leden van de groote koninklijke familie bestaat, de hooge levensopvattingen waarvan alle leden blijk geven, haar invloed was daar stellig niet vreemd aan. Ook uit de verte bleef zij haar rol in het gezinsleven ver vullen: niets gebeurde er in het paleis zon der haar voorkennis en ook bij de bruiloft van haar nicht Astrid met den Belgischen kroonprins was zU het. die. ook al kon zij niet aanwezig zijn, het geheele program der plechtigheden opmaakte. Uit het huwelijk van koning Gustaaf en koningin Victoria zijn twee zoons geboren: de uiterst populaire thans 48-jarige kroon prins Gustaaf Adolf, die uit zijn eerste hu welijk vier .zoons en een dochter heeft, en prins Wilhelm, bekend als reiziger en schrijver. Aan het sterfbed van de Koningin van Zweden bevonden zich de Koning, Prins Wilhelm en Prinses Ingrid. Het stoffelijk overschot is in de villa Svecia gebaard. Sedert de Koningin in October 1929 uit Duitschland naar Rome teruggekeerd was, heeft zit haar ziekbed niet meer verlaten en werd voortdurend door den lijfarts, prof. Munthe. behandeld. De eerste condoleance- bezoeken werden reeds in den vroegen avond in het Zweedsche gezantschap* af gelegd. De overbrenging van het stoffelijk overschot De kroonprins, die tijdens de afwezigheid van den koning het regentschap voert, heeft gisteravond den kroonraad ten pa- leize bijeengeroepen. Er is nog geen beslis sing genomen aangaande de overbrenging van het stoffelijk overschot. De RUksmaar- schalk bevestigt waarschijnlijkheid Haar leven Koningin Victoria, die na een zeer langdurige ziekte overleden is, was den 7en Augustus 1862 als prinses van Baden geboren. Op nauwelijks 19-Jarigen leeftijd huwde zij met den kroonprins van Zweden, den tegen- woordigen koning Gustaaf V. Het Zweed sche klimaat paste echter weinig voor hare wankele gezondheid; een groot ge deelte van het jaar placht zjj door te brengen in haar villa op het eiland Dland, maar de laatste jaren niet meer mild genoeg longen, zoodat zij den geheelen winter in Baden of in het Zuiden vertoefde en ’s zomers slechts een bezoek aan Zweden bracht. Met groote inspanning had zij zich in 1928 nog naar Stockholm gesleept om den zeventigsten verjaardag van den koning te kunnen meevieren. Eenige dagen daarna kreeg zjj bezoek van koningin Wilhelmina DE KARIKATUUR VAN HET GODSRIJK Gij hebt,'.waarde lezer, een week tijd gehad om na te denken over de Ver klaring der religieus-soclalisten omtrent de Russische kerkvervolging. Het stuk was inderdaad het mediteeren over waard. Dagelijks immers kunt gij hoo ien, dat de groote massa aan het so cialisme ten offer valt. In het buiten land, speciaal in Duitschland, komen zelfs al groepen van katholieke socialis ten op; Jonge menschen, die tegen alle kerkelijke autoriteit In, hun Roomsche geloof willen vereenigen mét het socia lisme. De partij van Marx is ons altijd als zuiver materialistisch, als anti godsdienstig zelfs, voorgehouden. Is het dan geen verblijdend teeken, wanneer ook socialisten in naam van Christus gaan spreken en het zuivere christen dom opelschen? Kan het niet zijn dat wij te veel hangen aan kerkelijke instel lingen en gebruiken, te veel aan gods dienstige uiterlijkheden doen en de leer van Christus tc weinig in practljk bren gen? Kan hierin niet de schuld van veel wercld-ellende liggen en zou het er op aarde met onze uitbuiting der armen, met onze hardheid en meedoogênloos- heid tegenover zwakken, met onze oorlo gen en andere wreedheden niet veel beter uitzien, wanneer de voorgangers van het christendom eens wat minder op wereldsche zaken, op bestaande ztaatsordenlngen en politieke instellin gen letten en onbeschroomd en zonder aanzien des persoons „Jezus en Dien gekruist” predikten? Ziedaar onverbloemd weergegeven, wat er omgaat in de harten, rondspookt in de hoofden van vele duizenden, niet enkel socialisten, of chrlsten-socialis- ten, maar ook van ziclj nog voluit noe mende christenen en katholieken. En die gedachten zijn begrijpelijk; die dwallng-te-goeder-trouw meestal, is even verklaarbaar als ze gevaarlijk en afkeurenswaardig is. Die dwaling is oud. Zoolang de Kerk bestaat, heeft zij volgelingen gehad, die het karakter der goddelijke instelling, bestuurd door en samengesteld uit men schen (wat immers de Kerk is), niet konden vatten, die in tie war raakten en uit verblindheid of eigenzinnigheid in de een of andere ketterij vielen of wel met een hoe langer hoe meer verhard gemoed tot volledigen afval kwamen. Het Woord Gods viel bij hen niet in goede aarde; „in de ure der beproeving ▼allen zij af.” Het verschijnsel is ouder dan het christendom zelf; er is ook hierbij niets nieuws onder de zon. Wat verwachtten de geloovige joden in de eeuwen, aan Christus’ geboorte voorafgaande? Wat verwachtten de leerlingen, die in Jezus' gezelschap zelf leefden? Dat de Messias sou komen om „het Rijk Gods” op aarde te herstellen; dat was naar hunne vaag omschreven meening een wereldrijk, waarin de Verlosser op een Konings- tibon zou zetelen; zijn vijanden zou Hij verslaan; zijn volgelingen in een rijk van eeuwigen vrede en aardsch geluk vette posten, eere-ambten en een leven van vreugde en genoegens verschaffen. Hoe geheel anders heeft Christus zijn sending verklaard en bevestigd. „Mijn Tijk is n i e t van deze wereld” heeft Hij gezegd, en vooral bewezen door X offer van Zijn leven, door de zending van den H. Geest, door de stichting van Zijn Kerk op den eersten Pinksterdag, door den marteldood van zijn apostelen en de duizenden bloedgetuigen der cata comben. Wanneer wij dus thans, na negentien eeuwen, een groep, laten wij aannemen te-goeder-trouw-dwalende-christen-so- cialisten de Kerk van Christus in haar voorgangers en bestuurders hooren aan klagen, omdat zij geen sociale gerechtig heid en gemeenschap heeft geschapen, omdat zij het verdrukte volk niet naar een nieuwen dag van vrijheid en broe derschap heeft gevoerd, omdat zij de wereldlijke heerschers in hun aardsch gezag gesteund heeft; wanneer deze nieuwe apostelen van een „gezuiverd christendom” verwachten „het beloofde Rijk Gods voor de aarde”, dan hooren wij opnieuw de dwaling klinken, welke eeuwen lang duizenden eq, dui zenden heeft verblind. Welke was^de reden, dat zelfs de on- middellijke omgeving van den Zoon Gods Zijn zending niet begreep? Deze, dat het wonder der genade nog niet was geschied, hetwelk eerst na de Verrijzenis zou voltrokken worden: het doorbreken van het inzicht, dat Christus alleen was gekomen om door Zijn lijden en dood den Hemel weer te openen en door het geven van een nieuwe geloofs- en zedenleer, een leer van zelfverloo chening, kuischheid, naastenliefde en onthechting van het aardsche, den weg naar dien geependen Hemel te wijzen. Over politiek, over koningschap of re publiek, over acht- of tien-urlgen ar beidsdag. over vrijhandel of protectie, Hanze-diploma. Evenals vorige jaren, zal de Nederland- sche R.K. Middenstandsbond (Federatie van de vijl Diocesane Hanze-Bonden in Neder land) wederom de gelegenheid openstellen tot het afleggen van het examen tot het verkrijgen van ^het Middenstands-Diploma Handelskcnnis (vroeger Hanze-diplama). Het examen zal worden gehouden bjj vol doende deelname te 's-Her togenbosch. Roer mond, Rotterdam, Breda, Eindhoven, Box meer en eventueel andere plaatsen en wel het sahrifteUJk examen op 28 Mei 1930 op alle genoemde plaatsen en het mondeling examen op 4 Juni te Roermond, op 11 Juni te Breda en op 18 Juni te ’s-Hertogenbosch. Het schriftelijk deel van het examen om vat de vakken boekhouden, handelsrekenen, Nederlandsche taal en Handelscorresponden- tle; het mondeling gedeelte de vakken boek houden, handelsrekenen, handelskennis, han delsrecht en handeLsaardruksk unde. Indien voor de vakken boekhouden en handels rekenen aan het schriftelljk werk het cijfer 7 of een hooger cijfer wordt loegekend. worden de candidaten voor die vakken van 1 mondeling examen vrijgesteld. Het schriftelijk werk van het vak boekhou den mag naar verkiezing volgens de éhkele- of volgens de dubbele methode worden uit gewerkt. Bij het mondeling examen in boekhouden zal geëxamineerd worden in enkel en/of dub bel boekhouden ter keuze van de(n| candi- da(a)t(e). Aan het examen kunnen deelnemen: le. allen, die hun opleiding genoten aan een handelscursus van de Hanze; 2e. alle interne leerlingen van en andere inrichtnigen van onderwijs; 3e. allen, die op andere wijze werden op geleid, voor zoover zjj niet in de gelegenheid waren een handelscursus van de Hanze te bezoeken. De candidaten moet ft! zich aanmelden door eeu formulier voor 1 Mei as. behoorlijk in gevuld en onderteekend in te zenden aan den Penningm. der Examencommissie den heer A. J. Spierings, Accountant, Verwer- straat 9 te 's-Hertogenbosch, aan wien tevens het examengeld moet worden voldaan. De benoodigde formulieren en de examen- -ischen kunnen aan den Administrateur wor den aangevraagd. Aan hen die het examen met goed ge volg hebben afgelegd, zal terstond na af loop van bet mondeling examen het Hanze- Diplotna worden uitgereikt. In het Eigen Huis van de R. K. J. M. V. ..De Kring” te Haarlem, kwamen de ver schillende afgevaardigden van Jonge Mid- denstandsvereenigingen in het bisdom Haar lem weer bijeen, om tot nadere overeenstem ming te komen over den in principe opgerichten diocesanen bond. Aanwezig waren Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag. Rotterdam, Heemstede, Lisse. Alkmaar en Delft, met de verschillen de moderators of adviseurs: tevens Mr. J. Bach, directeur van het Centraal Hanze Bureau. De voorzitter, de lieer B. Walenkamp, opende de bijeenkomst met den Chr. groet en een woord van welkom. De secretaris, de heer Ophoff las de notu len voor, die werden goedgekeurd. Rector Timp stelde daarna voor, nog een wijziging aan te brengen in de concept- standaard-statuten voor alle J. M. V. Het belangrijkste artikel zegt: als lid kunnen .toetreden alle Katholieke jongemann-n dio geacht worden te behooren tot den midden stand. van voldoende godsdienstig en zede- Hjk gedrag zijn en den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. Dit artikel zou moeten worden aangevuld als volgt: „wier ouders worden geacht te be hooren tot den middenstand of naar het oordeel van het bestuur zelf kunnen worden geacht te behooren tot den middenstand.” Deze aanvulling is noodig om een zuiver* grenslijn te trekken tusschen Jonge Midden stands- en St. Jozefgezellenvereenigingen. Deze aanvulling werd na een langdurig debat aangenomen. Den Haag deelde onder applaus mede, dat het ook beslaten heeft tot den bond toe te treden. In behandeling werden de bemdsstatuten genomen, die werden goedgekeurd. Lelden wilde zich nog beraden. De overige agenda-punten werden aange houden tot een volgende vergadering, die over eenige weken te Leiden gehouden zal worden. De vocnzatter sloot daarna onder dankxpg- «toe voor de opkomst de bijeenkomst. over onderwijs of sociale wetgeving, heeft Christus nooit gesproken. En de eenige maal, dat men een antwoord van Hem In die richting heeft uitgelokt, heeft Hij duidelijk verklaard: „geef den Keizer wat des Keizers en Gode wat Godes is.” En als een der beste.ver klaarders van Zijn Woord, Paulus, zich over de houding van den burger tot het staatsgezag uit, dan predikt hij gehoor zaamheid aan de landswetten en aan het bestaande gezag, aan alle meesters, niet enkel aan hen. die goed en vrién delijk, maar zelfs aan hen, die hard zijn. Geen woord .zal men in X Evangelie of de apostelbrieven vinden, waarin als ideaal van het Christendom wordt be schreven: gelijkheid van alle menschen; opheffing van de armoede, wegnemen van werkloosheid, een politiek verbond van alle volkeren, dat oorlogen onmo gelijk maakt. Integendeel: de armen zult ge altijd bij u hebben, heeft Chris tus geprofeteerd en uit ‘hentallen plaat sen van de nieuwe wet blijkt, dat met de menscheüjke natuur In al haar zwakheid en onvolkomenheid, in al haar onvolmaaktheid en zondigheid wordt rekening gehouden. Vandaar de vermaning tot zachtmoedigheid, tot milddadigheid, tot godsvrucht, tot ver zaking der wereldsche begeerlijkheden, vei'maningen, voor alle tijden geschre ven, omdat de mensch altijd zou zijn, zooals hij door den zondeval werd: zwak, zondig, geneigd tot het kwaad. En zóó heeft ook de Kerk altijd haar zending vervuld. Zeker, ze heeft als de beste gewerkt voor de beschaving; zij heeft de slavernij doen afschaffen; zij heeft van de vroegste tijden af het profane onderwijs naast het gods dienstonderricht gepropageerd; zij Is voor de eer en de" waardigheid van de vrouw tegenover de heerschzucht en grove zinnelijkheid van den man opge komen; zjj heeft kunstenaars en weten schappelijke mannen bezield en aange moedigd; zij heeft bij herhaalde gele genheden de maatschappelijk zwakken tegen uitbuiting v*n rijkaards en Ver drukking van tyrannen beschermd; denk aan haar anti-woekerwetten, aan haar strijd tegen de Dultsche keizers In de middeleeuwen; aan de encyclieken van Leo Xin. Maar dat alles was niet be doeld om van de aarde een paradijs, van de wereld een lusthof te maken, doch, om de zedenwetten van Christus toe te passen; grove misstanden tegen de naastenliefde te veroordeelen; het menschelijk vernuft en het menschelijk kunnen te stellen In dienst van God. In één woord, om alle eerbare middelen aan te wenden, ten einde de zielen vrij te maken en op te heffen tot den Schepper. Hoe armzalig staat tegenover zulk een verheven taak en zulk een wereldhcr- vormenden arbeid de armzalige aan klacht, dat X Christendom, dat de Kerk de oorlogen niet kan tegenhouden, de werkloosheid niet kan onderdrukken, „kapitalistische” uitwassen niet geheel en al kan uitsnijden. Alsof de Kerk ooit die pretentie gehad heeft; alsof Chris tus met zijn Godsrijk ooit zulk een „aardsch paradijs” bedoeld had! Wij hopen nog eens gelegenheid te hebben aan te toonen, hoe juist dit le vende geslacht, dat opgegroeid is na den grooten wereldoorlog, weer zoo algemeen kon vervallen tot een dwa ling, welke eeuwen geleden al omtrent Christus’ zending en Zijn Godsrijk be stond, een dwaling, aan niets anders toe te schrijven dan aan den materia- listischen geest, die maar niet kan in zien, dat 's menschen eeuwige bestem ming niet afhankelijk is van aardsch geluk; dat Integendeel juist zeer velen langs den weg van lijden en beproeving tot hun einddoel moeten komen. HOMO SAPIENS. CIGA&i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1