ONS BLAD El L. FRANKENBERG, Alkmaar Landbouwcrisis Voornaamste cKieuws DINSDAG 8 APRIL 1930 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 83 f40 n 17 dooden Socialisme in Engeland Hypotheek-zwendelaar te Berlijn Tragisch ongeval te Haarlem De K. R. O. I Ernstig spoorwegongeluk in Japan Tweede Dietsch-Academische Leergang Lezing van het Lagerhuislid Brailsford Een Natuurbeschermingswet verzocht te n Onderhoud van Schrijfmachines per abonnement Aan de gevolgen overleden Bekroningen Aalstneersche Bloemertentoonsténïïïjr AAMOIFTf MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL *'ilj wl A A. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD he* Art. 16 van Arrestaties bü de actie van Gandhi. Het Sovjetgezantschap te Stockholm. alcohol wetgeving ;ten. ter- van Zijn Nederlandsche relaties Eén der slachtoffers overleden dag, dat de sprookjesverteller Andersen vóór 125 jaar werd deren Andere De ontvangst van de buitenlandsche deelnemers .overleden. Deze foto werd September 1914 genomen, men ziet de beide zusters van den Paus bjj het betreden van een klooster te Rome. De Engelsche Labourpartjj is geen Mzi iW tische beweging. Vliegtuigongevallen in de Ver. Staten Meerdere dooden. De heer Van Lear Black is me* zijn vlieg tuig te Tokio aangekomen. Het s.s. „Binnendijk" weer in orde en weg naar Boston. De Vlootc onteren tie Statuut. heer Uni- LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.16 uur. Ernstig spoorwegongeluk in Japan 17 dooden. De herderlijke brief der bisschoppen De sprookjes verteller Andersen Barometerstand 9 uur vm. 772, vooruit, JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR De schade, veroorzaakt door den brand In een schoenfabriek te Tilburg, wordt op onge veer 7 ton geschat. De minister beantwoordt de vragen van den heer Duts betreffende de gtjzelirigo- kwestie en stelt wijziging van het executie- reeh* in uitzicht. Omtrent het ernstige spoorwegongeluk op Kioesjioe. waarbü zeventien personen werden gedood en velen ernstig gewond, wordt nader gemeld, dat bij het onderzoek naar de oor zaak van de ramp is gebleken, dat door een noodlottige vergissing de tender van de loco motief van den verongelukten trein geladen was met kolen, waardoor een groote hoeveel heid dynamiet gemengd was Toen deze kolen In het vuui werden geworpen, volgde een ge weldige ontploffing, waardóór niet alleen de locomotief, maar een groot gedeelte van den trein in de lucht vloog. ABONNEMENTEN: vaar Alkmaar en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3X5; per post, per kwartaal X5S by vooruitbetaling. Mi verlies van 'a anderen vinmr Vergadering van de akkerbouwafdeelingew der Holl. Mij. van Landbouw over de landbouwcrisis. bii een breuk van been ot arm Een tragisch ongeval heeft Zaterdagavond te Haarlem plaats gehad. De 42-jarige timmerman T. J. V wonende Bakenessergracht 60, kwam dien avond om ongev. 11 uur thuis. Toen hij zich naar zlin op de bovenverdieping gelegen slaapkamer wilde begeven, struikelde hy over een matr die op het portaal lag HU viel, stond op. doch gleed weer uit, met het gevolg, dat hy voorover van de steile trap gleed en bewusteloos bleef liggen. Zijn broer, de 55-jarige A. T. H. V.. even eens timmerman en wonende aldaar, hoorde het rumoer en ging kijken. Toen hy zijn broer bewusteloos zag liggen, ging hy naar de huiskamer om een kussen te halen In de kamer gekomen, zakte hjj in elkaar en over leed kort daarna, vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming. De 81-jange moeder, die zich ook in het huls bevond, was niet bij machte om hulp te verleenen. Eerst toen haar dochter I V thuiskwam, vond zij haar broer T. bloedend onder aan de trap liggen. Hij had een gen.-o- ken neusbeen en is in bewusteloozen toestand per auto van Mathot naar de Mariastlchting vervoerd, nadat hy door een lid van O. D. Pastoor Perquin begon zijn Zondagavond- mededeelingen voor de microfoon ditmaal met zMn levendige voldoening uit te spreken over den herderlijken brief van het door luchtig Episcopaat tot aanbeveling van den K.R.O. In bet begin waren er ook katholieken, die, ons voor „drMvers” uitmaakten, omdat wé ons tegen 'r verkorten en algemeenen om roep verzetten, maar nu heeft ons' werk de openlMke sanctie der bisschoppen in hun herderlijk schrijven. Hervorming der Zwitserland. AOVEKTENTIEPBUSi Vua regel* 1.25, elke regel meer «X5. RECLAME per regel f «.75 voor da eereto pagum; vwr de everige pagina'» AM RUBRIEK .VkAAG EN AANBOD" b|j voerultbetaling per ptaatamg b.60 per advertentie van regels; 'tedere regel mem f BURKAU: BOT ALKMAA* Tblétun: Administratie Na. «33 Redactie Ne. «33 Gisteren had de opening plaats van den Tweeden Dietsch-Academischen Leergang; De ontvangst te Tilburg en te Nijmegen. De algemeene openingsrede van dezen tweeden Dietschen Leergang werd gehouden door dr. Moller, lid van de Tweede Kamer en wethouder van Tilburg, die als onderwerp had gekozen: Cultuureenheid in verschei denheid. De voorzitter sprak een slotwoord. Wederom zong de vergadering hierop het Wilhelmus, waarmee de openingsvergade- ring eindigde. Aan den Brabantschen koffiemaaltijd, die op deze vergadering volgde, heerschte een opgewekte stemming. De stemming steeg des avonds nog hooger by de receptie in de So ciëteit van het Studentencorps St. Olof. In den loop van den avond vertrokken de ver schillende groepen naar de Universiteitsste den waar in de volgende dagen de colleges van dezen leergang gegeven worden. In de Keizer-KArelstad Gisteravond had te NMmegen de offici- eele ontvangst plaats van de Vlaamsche, Zuid-Afrikaansche en andere deelnemers aan den 2en Dietsch Academischen Leergang door de Nymeegsche studenten. Om kwart over zeven arriveerden de bui tenlandsche deelnemers aan het station, begeleid door verschillende vertegenwoordi gende NMmeegsche collega’s, die hen in Til burg hadden afgehaald. Toen de senaat der NMmeegsche studen ten, gevolgd door de deelnemers, het Sta tionsplein betrad, waar een groot aantal NMmeegsche studenten met hunne vaandels, alsmede het muziekkorps der Koloniale Re serve zich hadden opgesteld, werd de groet Denemarken viert den geboren. Te Odense, zijn geboorteplaats, duren de feesten dén heelen zomer voort. Hierboven een voorstelling van een der vertellingen in Kopenhagen, waar 100000 kinderen aan de feesten deelnemen. Het sp rookje stelt voor: De prinses en de zwijnen hoeder. Rechts onder: het standbeeld van den verteller te Kopenhagen, terwijl kleuters er hun bonvm* Noemen komen brengen De studenten in de Biologie te Amster dam. Utrecht, Leiden. Groningen, hebben naar aanleiding van de Memorie inzake heb ontwerp eener Natuurbeschermingswet, die het bestuur van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland in November 1926 aan den Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen deed toe komen. zich tot den Minister gewend met een adres, waarin er op wordt gewezen, dat nog steeds verschillende biologisch en geolo gisch belangrMke terreinen in onvoldoende mate door de gemeenschap als zoodanig er kend worden. Verschillende van onze zoo belangrijke landschapstypen, als heide, loofbosch. laag- veen, zijn door de zich steeds uitbreidende ontginning deels reeds ten gronde gegaan, en De rechter van instructie te BerlMn heeft een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd tegen den Berlynschen huiseigenaar H. Story. Story, die 33 groote huizen bezit, heeft in den loop van de laatste twee jaar de fiscus op grond van vervalschte documenten voor een bedrag van ruim een half millioen mark opgelicht door de hypotheekwaarden te hoog op te geven. Eenige dagen geleden heeft hM aan den rechter V6n instructie geschreven, dat hM zich den volgenden dag ter beschikking zou stellen. HM is echter niet gekomen en spoorloos verdwenen. Men neemt aan. dat hij naar Nederland is gevlucht, waar hM een aantal vrienden heeft- en men vermoedt ook. dat de vervalschte documenten in Ne derland zMn vervaardigd In dit verband noemt men een Amsterdamsch notaris, die Story daarbu behulpzaam zou zMn geweest. katholieke pers zich op dit ideaal standpunt geplaatst en staat eendrachtig aan onza zijde. De katholieke Radio-Omroep kan in den volsten zin van het woord de vertegenwoor diger van het geheele katholieke volk ge noemd worden. Gelijk vroeger niemand zich onzijdig heeft gehouden om het katholieke onderwas te steunen, ook al had hM geen kinderen, zoo mag niemand, luisteraar of niet (wie nog geen luisteraar is wordt het) zich ten aanzien van den K R O. onthouden. WM wenschen onze macht niet te gebrui ken om te verdeelen. te verketteren, te hin deren maar om ons eigen welzijn voor de verdieping van ons geestelMk leven. De pastoor eindigde zijn toespraak met een bespreking der April-actie en vermeldde met voldoening het telefonisch bericht, zooeven uit Den Bosch ontvangen, dat zij 200 vol waardige leden had aangebracht. TOKIO, 7 April. (Reuter). By een spoor wegongeluk bij Oita (op het Japansche eiland Kijoesjioe) zijn 17 personen gedood en 7 ernstig gewond. Naar de geestvermogens van den ver dachte in de Bennenkomsche moordzaak M een psychialHhch onderzoek gelast. ’t Was te voorzien, dat de eerste begroe ting op Nederlandschen grond van dé bui tenlandsche deelnemers aan den Dietsch- Academischen Leergang een gebeurtenis zou worden voor de jongste Universiteitsstad van ons Vaderland. Gisteren, even na het middaguur, was het buitengewoon druk in de omgeving van het station. De Tilfcurgsche Hoogeschool-studen ten groepten er saam. Terwijl men wachtte op het groote con tingent. dat uit Leuven moest aankomen, hief men gezamenlijk het „Wilhelmus" aan en oudertusschen kwamen deputaties uit de verschillende Nederlandsche universiteitsste den, uit Nijmegen. Delft. Wapeningen. Am sterdam. Leiden en Utrecht en verschenen ook het dagelyksch bestuur van den Dietsch Academischen Leergang ea de leden van verschillende commissies op het tooneel. Na lang geduld oefenen werd de Belgi sche extra-trein gesignaleerd. Na de aankomst werd in allerijl een feest stoet in elkaar gezet. Onder veel belangstelling van het Tilburg- sche publiek trok men naar het stadhuis, waar het dagelMksch bestuur der gemeente op het bordes had plaats genomen, om den stoet te zien defileeren. Het défilé werd met een lo Vivat gesloten, en daarna begaven zich de commissies en deputaties der Stu dentencorpsen naar de raadzaal ter officleele ontvangst. De zaal liep vol. Met het dagelMksch bestuur der gemeente waren hier ter ontvangst aanwezig de Rec tor Magnificus der R. K. Handelshooge- school. Mgr. prof. dr. Th. Goossens en de curator dr. P. J. M. van G11S. Nadat de commissieleden en vertegen woordigers aan de député’s waren voorge steld. hield burgemeester mr. dr. F. Vonk de Both, een welkomstrede. De voorzitter der algemeene commissie, de heer H. D. de Vries-RelUngh. uit Am sterdam. nam hierop het woord, om het ge meentebestuur van Tilburg dank te zeggen voor deze grandiooze ontvangst. Plechtige openlngsvergadering Lang na het aangegeven officleele uur kon eerst de openlngsvergadering een aan vang nemen. Op het podium stonden de studentenvlaggen opgesteld en namen de on derscheiden commissieleden met den spre ker, dr. H. Moller, en de afgevaardigden der Vlaamsche en Zuid-Afrikaansche stu denten plaats. Op de voorste rij in de zaal waren het gemeentebestuur van Tilburg ea verschillen de leden van het eera-gomit wijl de overige plaatsen door s: genoodlgden werden ingenomen. Nadat staande door allen het Wilhelmus was gezongen, sprak de heer H. D. de Vries- Reilingh het opennigswoord. Door den voorzitter van het’A. V. A. V., den heer Jan Custers, werd namens de Vla- minven een broedergroet gebracht en de heer Krislnger, Zuid-Afrikaansch student, te BerlMn, vertolkte in het Transvaalsch de gevoelens der Zuid-Afrikaanders. De Vlaam sche Leeuw en het Transvaalsch Volkslied werden na deze toespraken spontaan door de vergaderden aangeheven. dezen lagen prijs is het echter nog niet mogeiijk te exporteeren en de tarief- muren der verschillende landen te over- kllmmen. Van een baal aardappelmeel, thans ter waarde van 10 gulden, heft Italië 8.91, Spanje 7.20, Frankrijk 7.75, de Vereenlgde Staten van Ame rika 9.55, Tsjecho-Slowakije 11.82 Zweden f 13.36 en Noorwegen 16.35 aan invoerrecht. Als men hierbij nu nog de vrachtprijzen voegt, dan is het dui delijk, dat export ónmogelijk wordt. Onze tuinbouwexport naar Dultschland staat er al niet beter voor, alhoewel dit voor den tuinbouw een levensbelang Is. daar ruim 55 procent van de waarde van den Nederlandschen groenten- en fruitexport naar Dultschland gaat. Waar de prijzen van bijna alle producten zeer laag waren, heeft de druk der Duitsche invoerrechten die niet ge lijk bij de meeste landen een percentage van de-waarde uitmaken, doch een vast bedrag per 100 KG. bedragen zich bijzonder zwaar doen gevoelen en den afzet onzer producten aanmerkelijk be lemmerd. De totale waarde van onzen tuinbouwexport naar Dultschland is ge daald van 55 millioen in 1928 op 48 mil lioen gulden *.ln 1929, dus bijna 14 procent. Toch roepen de vier groote Dultsche economische politieke land bouworganisaties om krachtiger bescher ming van den Duitschen tuinbouw door hoogere invoerrechten. De regeering moet zoo spoedig moge lijk maatregelen nemen om de afzet mogelijkheid zeker te stellen en dit kan alleen door een onderhandelingstarief. waardoor wij in staat zijn de zich be schermende landen ook iets te bieden voor hun export op ander gebied. Ten spijt van alle mogelijke besprekingen te Genève, verhoogen andere landen de invoerrechten, zooals voor aardappelen. Dultschland verhoogde het in 1929 met 300 procent, van 1 op 4 mark per 100 K.G., Zwitserland van 2 op 4 franc, dus op 1.92 per 100 K.G. en Frankrijk van 3 op 6 francs. Ieder, die onbevooroordeeld deze za ken beschouwt, zou moeten pleiten voor een onderhandelingstarief. De regeering vindt echter bij een der gelijk voorstel vermoedelijk nog de geheele linkerzijde en een deel der Christelijk-Historischen tegenover zich, op grond dat deze .par tijen nog maar steeds blijven vasthou den aan het dogma van den vrijhandel, dat met een dergelijk onderhandelings tarief niets te maken heeft. Tal van landen vragen er ons om, maar het is de groote vraag, of het tot stand zal komen, niettegenstaande dit toch het beste en het meest afdoende middel is om land- en tuinbouw in deze tijden te helpen. Wat heeft men aan een over vloed van land- en tuinbouwproducten, als er geen afzetgebied is en als het gebied, dat we tot het heden hadden, steeds meer wordt Ingeperkt door de beschermende maatregelen van dndere landen? Uitbreiding van ons afzetgebied is het middel tot redding uit den nood. Daarnaast dient zorg te worden gedra gen, dat. hetgeen wij exporteerjen, aan de hoogste eischen voldoet. Voorkomen dient te worden, dat producten naar het buitenland worden uitgevoerd, die den Nederlandschen naam kunnen schaden. Maatregelen dienen te worden genomen, dat de export van dergelljke producten kan worden voorkomen. Behalve de hooge tarieven vormt immers de be scherming tegen plantenziekten een wapen, waardoor onze export belemmerd kan worden en daartegen dient ge waakt. Bovendien is het een niet te loochenen feit, dat goede producten winst opleverpn en slechte niet. In het jaarverslag van de veilingsvereenlging te Grootebroek lezen we: „Een koopman, die goede 2de soort bloemkool voor 6 cent naar Amsterdam verstuurde, ver loor; zijn collega die 1ste soort voor 15 cent per stuk verzond, verdiende er een boterham aanll Mej. L„ die Zondag te Ouderkerk aan den Amstel door een motorrijwiel overreden werd, is thans aan de bekomen verwondingen overleden. De Uitvoercontrbléwet voor landbouw- artlkelen biedt dé - gewenschte gelegen heid. De wet is op I Februari in wer king getreden, maar ten spijt van den aandrang der organisaties zijn de re gelingen nog niet in werking, waardoor -• uien, kool, peen ten apdere wlnterpro- ducten nóg ongecontroleerd geëxpor teerd zijn. Het Uitvoer-Contróle-Bureau, een organisatie van het Centraal Bu reau van de veilingen, heeft zich bereid verklaard de controle uit te oefenen en de certificaten af te geven. De deskun dige controleurs van de organisaties •zijn er, want tal van veilingen verkno pen op het oogenblik reeds de meeèflè producten slechts onder het merk van het C. B. Laat de regeering hier toch in geen geval, door bureaucratie gedre ven. te remmend optreden, maar vlot medewerken, opdat deze wet zonder ambtglijke bemoeienis tot heil van den export werken kan, en de Nederland sche naam wordt hooggehouden. Naast den steun der regeering, waarom we hierboven vroegen, is dit het eenige mid del om onze plaats op de nationale en internationale markten te handhaven en uit te breiden. Niet bij den handel, maar bij den land- en tuinbouw ligt het zwaartepunt van de afzetmogelijk heid onzer producten; de handel kan slechts verkoopen, wat deze hem biedt. Ten slotte dient er te worden zorg ge dragen, dat verpakking en sorteerlng ook voor de akkerbouwproducten voldoen aan de eischen der wereldmarkt. Uit eigen ondervinding weet leder wél, dat er meermalen het eerst gegrepen wordt naar mooi verpakt buitenlandse!) fa brikaat terwijl dit, wat kwaliteit aan gaat, meermalen ver achter staat bij dat van eigen bodem. Heeft op deze wijze land- en tuin bouw getracht zichzelf te helpen uit de tegenwoordige moeilijkheden en hebben de bedrijven zich niet op een speciaal gewas toegelegd, waardoor prijsdaling van dat product direct groote gevolgen heeft, maar meer een gemengd bedrijf opgezet, zoodat, zooals in deze tijden, verlies op akkerbouwproducten weer eenigszlns wordt goedgemaakt door winst op vee of eieren, dan kan en moet de regeering steun verleenen. Dit kan dan geschieden door een premie op pro ducten, zooals thans aardappelmeel en suikerbieten, teneinde den afzet te bevor- en den voorraad op te ruimen. landen doen dat ook en onze regeering mag. alleen op grond van het feit, dat enkele partijen zoo iets be scherming noemen, land- en tuinbouw niet aan zijn lot overlaten en daardoor ons volksleven In gevaar brengen. worden deels met een spoedigen ondergang bedreigd. Het sparen van landschappen, wetenschap pelijk belangrMke terreinen, bepaalde plan ten- er. dierensoorten, nu en ook voor de toekomst geschiedt, niet alleen in het belang der wetenschap, maar ook in het belang van het geheele volk, daar de vrMe natuur de meest belangrijke recreatiemogelMkheid biedt. In vele Staten (byvoorbeeld: Dultschland, Oostenrijk. Zweden. Unie van Zuld-Afrika, velschillende Sovjet-republieken, in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika) is na tuurbescherming staatszaak, waarom adres santen hun adhaesiebetuiging voegen by die van vele andere vereenigingen en nun in stemming betuigen met den inhoud van ge noemde memorie van de Vereeniging tot Be- hcud van Natuurmonumenten in Nederland. Zij verzoeken den Minister het in vooroe- reiding zynde Wetsontwerp zoo spoedig mo^ gelijk in gereedheid te doen brengen, opdat de _moeilMkheden, ontstaan door onze ge brekkige wetgeving op het gebied der Na tuurbescherming opgelost worden, en een vaste, op recht berustende grondslag voor de Natuurtosr-lwi-minï* -- De Labourpartij is geen Marxistische beweging Gisteravond heeft het Engelsche Lager huislid, de heer H N. Brailsford, lid van de Onafhankelyke ArbelderspartM, voor de Haagsche Federatie der S D.A P een lezing gehouden. Spr. wees op de moeilijkheden, waarmede, de Engelsche arbeidersregeering te worstelen heeft en besprak de oorzaken van den groei der beweging in Engeland, welke zooveel sneller was dan in andere lan den. al begon zM later. Voorts zette spr. uit een de tegenstellmg met continentale toe standen. Op het vaste land is het socialisme tot zekere hoogte een wereldbeschouwing; dit is van individueele leden, maar een federatie party is geen Marxistische beweging. De man. aie in den aanvang grooten in vloed heeft gehad was niet Marx. maar Owen, de welwillende, wiens proefnemingen op so ciaal gebied op samenwerking en niet op klassenstrijd waren gericht. Zijn geest werkt nog door. De eigenaardige omstandigheden In Enge land en de democratische mentaliteit van het Engelsche volk waren oorzaak dat de machts vraag nooit opkwam. Men gelooft in Enge land. dat elke verandering mogelijk is, zelfs overgang in een socialistische partij, by een voudige meerderheid van stemmen. Spr. schetste ten slotte de geschiedenis van de vorming der Labourparty, die geen partij is van idividueele leden, maar een federatie van vakvereenigingen. Op de bloemententoonstelling te Aalsmeer zyn oa. de volgende bekroningen toegekend: Eereprijzen van het Koninklijk Huis: 1. Gouden medaille van de Koningin aan collectieve Inzending rozen der Aalsmeer- sche kweekers. 2. Zilveren medaille van de Koningin- Moeder aan groep bloeiende planten der fa. D. Baardse Dzn.. Aalsmeer. 3. Zilveren medaille van Prins Hendrik aan groep heesters der fa. W. Keesen Jr. en Zonen, kweekerM Terra Nova, Aalsmeer. Byzondere eerepryzen: 1. Kunstvoorwerpen van ex-kelzer Wilhelm II aan collectieve groep afgesneden serin gen der Aalsmeersche kweekers. 2. Groote verguld zilveren medaille van het ministerie van bmnenlandsche zaken en landbouw een groep planten der fa. D. Spaargaren Mzn. en Zonen. Aalsmeer. 3. Groote verguld zilveren medaille jhr mr. D. A Roell commissaris der Ko ningin in Noord-Holland. eere-voorzitter der tentoonstelling, aan groep Cyclamen der fa. J. C. Maarse, Aalsmeer 4. Verguld zilveren medaille van ’t prov. bestuur van Noord-Holland aan groep bind werk der Bloemen-Expresse en der Fleurop. 5 Gouden medaille van den heer J. Kaste lein. burgemeester der gemeente Aalsmeer, voorzitter van het eere-comlté der tentoon stelling. aan groep nieuwe polvantharozen van den heer G. H. Kersbergen. Hazers- woude. 6. Zilveren beker van de gemeente Aalsmeer aan groep Cyclamen der fa. J. C. Maarse, Aalsmeer. 7. Gouden medaille van het hoogheem raadschap Rijnland aan groep seringen der fa. Gebrs. J. en A. Alderden. Aalsmeer. Voorts werden toegekend zilveren bekers, gouden medailles en kleine goilden medail les. Openlngsvergadering Nadat onder het zingen van ,Jo vivat” de burgemeester van NMmegen, de ludenten en< ,'JWeinweg. de rector-magnlficus der versltelt. Prof. Mr. P. Bellefroid, de senaat en de moderator van het NS.C. en de rege- lingscommissie van den Leergang binnenge treden waren en hadden plaats genomen, heette de heer C. A. Theuwissen. voorzitter der regelingscommissie te Nymegen, .alle aanwezigen welkom. Spreker richtte zich daarop in het by- zonder tot zijn Dietsche collega’s. Op verzoek van spr. wordt de Leergang met het zingen van het „Wilhelmus” ge opend. Hierna verkreeg de burgemeester van Ny megen. de heer J- A. H. Stelnweg, het woord. De Rector-Magniflcus der Keizer Karel- üniversiteit. Prof. Mr. P. Bellefroid. sprak vervolgens een welkomstgroet, speciaal tot de Vlamingen en Zuid-Afrikaners. Als waarnemend praeses van het NM- meegsch Studenten Corps sprak de heer E. Teeuwen vervolgens met een kort woord de deelnemers toe. Na deze begroetingen declameerde Charlot te Kohier, actrice van het Oost-Nederl. Tooneel op zeer gevoelige wijze een aantal Middelnederlandsche 17e-eeuwsche en mo- “Öerne Vlaamsche eft NöOrd-Ne- derlandsche kunstenaars. De declamatrice had zeer veel succes. gebracht met de drie vlaggen: Nederland, Vlaanderen en Zuid-Afrika en werden ach tereenvolgens het Wilhelmus, de Vlaamsche Leeuw en het Zuid-Afrikaansche Volkslied gespeeld. Daarop werd een stoet geformeerd, door de vlaggen der drie Dietsche landen voor afgegaan en begeleid door bovengenoemd muziekkorps. Hierop volgden de Nymeegsche corpsvlag, de rytuigen, waarin de senaat van het N. S. C. had plaats genomen, de verschillende commissies, de studenten vap buiten Nyrne- gen en de Nymeegsche studenten in hunne afdeelingen en disputen achter hunne vaandels. Alle ■turns»'* op djl blad lijn Ingevolge de venekeriaiavo. a- iïi - - onrereuen rerrekerd voor een Ogende u,tkeerin£” f 3000.- f 750.- SSK f 250.- ”o? f 125." f 50.- as - - - - (Slot) Onze land- en tuinbouw staat op zeer hoog peil en er mag gerust- getuigd wor- den, dat onze boeren en tuinders behoo- ren tot de knapste der wereld en dat de bedrijven, zoowel kwantitatief als kwa litatief, meer opbrengen dan ergens an ders. In verschillende buitenlandsche werken kan men dan ook lezen, dat de Nederlanders thans de leermeesters zijn in land- en tuinbouw. In andere landen wordt land- en tuinbouw echter meer malen overmatig beschermd, waardoor het voor ons onmogelijk wordt te con- curreeren. Op dit oogenblik hebben we nog een enorme hoeveelheid aardappe len in het land, vooral In de veenkolo niën, waarvan de prijs zelfs gedaald is tot 73 cent per HL. De aardappelmeel fabrieken kunnen alles niet verwerken, omdat de voorraad steeds grooter wordt. Verwacht wordt, dat er over eenige maanden zullen zijn opgeslagen 1.2 millioen balen van 100 K.G., waarvan de handelsprljs thans Is 10 gulden. Met

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1