F tweede blad DE EERSTE GLIJVLUCHTEN IN NEDERLAND BLADZIJDE 1 DINSDAG 8 APRIL 1930 PROVINCIAAL NIEUWS Telegrafisch Weerbericht STREEK MARKTNIEUWS VEILING-O VERZICHT ENKHUIZEN Nederl. Staatsloterij HOOGE PRIJZEN Dinsdag 8 April 11428 17312 19108 180 3816 8268 18976 3137 9977 12423 18761. SCHAGEN UITGEEST AKERSLOOT EGMOND AAN ZEE EGMOND-BINNEN LIMMEN HOORN ANDIJK Kail* te werden honden suppletoir kohier zou gaan werd besloten tot goedkeuring scheepsvaart- de land WARMENHUIZEN zaken het verloop van hier nog inderdaad gebeurd, maar de Duit- moesten zien, dat ze In IJmulden kwa- met 33. nen mede en bood hun toen het reisgeld aan. van het van wegens van de 400 100 voorstel niet in te gaan Koopman, boot van Noteertng „Bloemenlnst” Anemonen 1 1.10—1.80; Roaen t per 100 (tuks. in Tumbouw w. X. tabarber A.35 ■terselie 2—\50 per 100 boSc [tlof 1ste soort Sï»»sl5—8 per Div. bloe- bos; Narcis 1 1 1 i 1 1 w K g ir h tt oi SC d< rc N vi n Vtachmarfct Aangevoerd door 65 vaartui gen 2010 tal reepharing f 1.55—1.90 per tal. De vangst bedroeg van 4 tot 150 tal per vaar tuig. diei selt uiu vie diei ik i gek sch: daa ma; J den liev is. bad geh one woi J Ven w In R st dt gi gr en sc de m in ov on ee mi ve mi aa na de ph br da mi ve we ie< ve 1 he zaï Pr dr bel no go, lei 1 ste ba: va vo< ma m tel doi hei tal am er Visscherijvereen^ing te Enkhulzen heeft s uitgezet, waar- -en „Groote Put" te Andys. Centrale in de jaarver- met de ZILVEREN KLOOSTERFEEST De „schipbreukelingen" wenschten op dit 7- --1 en bleven bü O. die middags op eigen risico de het strand naar diens erf bracht. De gemeente-veldwachter Ten Bruggencate Kind verbrand Vrijdagmiddag is alhier een tweejarig jongetje in aanraking geko men met een ketel kokend water, waarvan de kleine den inbond over het gericht kreeg. Gisteren is het jongetje aan de gevolgen overleden. Het bestuur heeft gemeend dit feit niet ongemerkt te moeten laten passeeren en heeft op dien datum in een bestuursverga dering dit feit herdacht en de jubilaris een vulpen vereerd. Spr. meent dat de leden de ze handeling wel zullen goedkeuren, en spreekt den wensch uit dat de heer Swart nog lange jaren in het belang der bank mag werkzaam zün (applaus). Alvorens te sluiten, verzoekt de Voorzitter de leden dringend bü verhuizing steeds let ter en nummer te komen opgeven aan den kassier, waarna sluit.ng volgt. I 20.000 I 2COO I 1000 f t De gemeente-opzichter De opzichter der gemeente, de heer A. Groot, heeft ontslag als zoodanig aangevraagd Ook de heer Koopman heeft hun geld aan geboden. Weer tevergeefs, want dan moesten zü hun boot achterlaten. Maandagmorgen was het weer gunstiger en vertrokken zij. met het doel, zich te laten opnemen door een voorbijvarend schip, wat ook gebeurd is. Hieruit ziet men. dat de beschuldiging dank van JDe man aan den kant’ ongegrond is. brengt voor de welwillendheid waarmede zij de belangen van het Liefdewerk toezegden te zullen bevorderen. Het avontuur der vier Duitache zeelieden. De burgemeester beschuldigd In de Vis- scherij-Courant van 4 April LL schrijft ,JDe man van dep kant" een artikeltje over het avontuur der vier opvarenden van de „Jade”, die met een roeiboot in Egmond op het strand liepen. Genoemde heer meende hier bij Bgmonds burgemeester te moeten be schuldigen, zijn plicht te hebben verzaakt. HU schreef os Hoogste barometerstand 771.1 stadt. Laagste barometerstand 749.4 te Vestman noeur. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen, later meer kans op regen, lets-zachter. Pater J. Groen Zondag 6 April is voor de parochie van den H. Martinus geweest een dag van buitengewone beteekenis ten opzichte van een echt Roomsch medeleven op gebied van Mlssleactie k, De dag waarop de WelEerw. Pater Groen, missionaris van de H. Familie, verband met zijn vertrek naar de Missie op Ned. Oost-Borneo in deze parochie zijn atscneidspredikatie zou houden was giste ren een feit geworden. Tijdens de H H. Mis sen was de kerk meer dan gewoonlijk ge vuld met geloovigen, niet het minst onder de Hoogmis, die door den Eerw Pater werd opgedragen. Onder de kerkbezoekers merk ten wij op behalve familieleden van den Missionaris, verschillende geldovigen uit om liggende parochies. Onder beide H.H Missen hield de gewijde redenaar m kemachtige woorden een af- scheidspredicatie. waarvoor hü tot tekst ge kozen had ..Niet gij nebt Mij uitverkoren, maar Ik heb u uitverkoren en u aangesteld, opdat ge moogt heengaan en vrucht dragen en uw vrucht duurzaam zij". Door de heeren Kerkmeesters werd onder de H.H. Missen een schaalcollecte gehouden, welks obbrengst voor de .missie bestemd Is. SL Elizabethsvereenigtng Naar wij ver nemen, zal het bestuur van bovengenoemde veresniging in deze parochie de jaarlijksche bijdragen bij de parochianen dezer dagen' komen ophalen. Coóp. Boerenleenbank In café „Zomer- vreugd werd de algemeene Jaarvergadering gehouden van bovengenoemde vereenigmg welke conform werden vastgesteld, waarna leden waren aanwezig. De Voorzitter D. D. Sfrart, opende de bij eenkomst met een woord van welkom, en memoreert vervolgens hoe bet afgeloopen jaar gunstig geweest is voor de bank. De netto winst heeft bedragen t 2174.14. Het aantal leden bedroeg op 31 December IJ. 189 en thans 191. Het aantal spaarbankboekjes bedraagt 308. Hierna werden de notulen voorgelezen, welke conform werden vastgesteld, waarna dé rekening over 1929 werd aangeboden, alsmede de balans op 31 December. De ontvangsten en uitgaven sloren een bedrag van f 584 25338. - Winst 31 Dec. 1938 f 3035 47, winst over 19-29 f 2174 14. De totale winst is f5309.61. De financieele commissie belast met het nazien der bescheiden, rapporteerde oij monde van den heer N Mooi) Jbz tot goed keuring en vaststelling daar alles in de bes te orde is bevonden. Aldus besloten De aftredende leden van het bestuur wer den wederom mét algemeene stemmen her kozen. Tot leden der financieele Commissie voor dit jaar werden benoemd de heeren G. J. J ‘Blaauw en J Nujjens, Jz. De rentestandaard voor Spaargelden werd gebracht van 3.7 pCt tot 3.6 pCt. Terwijl de rente voor voorschotten Hypotheken ongewijzigd werd. Het bestuur werd machtiging verleend, om. zoo m de loop van het jaar noodlg mocht blijken te zijn, de rentebepaüngen te wijzigen. Door den Directeur werd al-nog rrededee- Ung gedaan - dat de heer Swart op 20 Fe bruari zijn zilveren jubileum heeft herdacht burgemeester, die het zoo moeilijk had. ZEd Achtbare telefoneerde tevergeefs. Kreeg deze burgemeester werkelijk maar een.- een benauwd oogenbllk. Een standje van den Minister, of nog be terzijn ontslagbrief thuis." 0 Ziedaar een ernstige beschuldging aan het adres van onzen burgemeester. Het door ons ingestelde onderzoek bewees echter dat onze burgemeester in deze zaak vrij uitgaat. Wij laten volgen. tlusvereeniging. zulks uit het batig dat door het Hoofdbestuur verdeeld Voorzitter zegt zovoeel mogelijk werking van bet bestuur toe. De beer E Groot (Westwoud), constateert met genoegen, dat thans ook in de centrale van het L. O. P de geest van samenwerking begint baan te breken Het algemeen belang der Centrale wordt hiermede het beet ge diend. Verder meent spr. enkele wenken te mogen geven ten aanzien der plaatsing van de propaganda-opschriften en spoort daar na de afdeelingen aan om met vernieuw den moed de papieractie voort te zetten om zoo in het nieuwe jaar den omzet merkelijk te doen stijgen. Nadat bü de rondvraag enkele vragen tot tevredenheid beantwoord zijn, gaat de voor zitter tot slutting over, waarbij hij alle afge- wardigdeh en alle woordvoerders C— Onthulling Menfcrhaerl-monument De onthulling van het monument voor wijlen Joh. Messchaert aal op Zaterdag 24 Mei as. des namiddags om 3H uur, plaats hebben te Hoorn, in het Tilantsoen vóór het Station Door den heer Herman Rutters zal een herdenkingsrede worden uitgesproken, terwijl jhr. mr. dr. E A. van Beerenstein het mo nument zal onthullen en aan de gemeente overdragen. Onder leiding van den heer Richard Heuckeroth zal door een aantal zangeressen en zangers uit Hoorn en omge ving. begeleid door eenige harmonie- air bestuurslid van de naak. fanfarekorpsen, worden uitgevoerd ..Halle luja’ van Georg Friedich Mendelssohn Bar- lujA” van Georg FriedrichHandel en daarna door de muziekkorpsen den „Feest zang” van Feliz Mendelssohn Bartoldy. Op den dag der onthulling en eenige daaropvolgende dagen zal in het West- Fresch Museum een tentoonstelling worden gehouden van allerlei bijzonderheden, die een beeld geven van het leven en werken van den onovertroffen zanger. Onbestelbaar Terugontvangen in de 2de helft van de maand Maart 1930. Binnenland, brieven: P. Blokker. Hoorn; mevr. R- Meijer, Amsterdam; mej. Gretha Rauchhaar, Een Haag. Bnnenland, briefkaarten: Theo de Vries. Hilversum. Een briefkaart zonder adres. Buitenland, briefkaarten: A. de Jong. Antwerpen; mej. 8. de Jong, Antwerpen; Mde Boucheron. Paris 8. ■telde hun 's avonds voor, met de autobus, die toen naar IJmulden sou vertrekken mee te rijden. Ten Bruggencale aou dan wel het een en ander regelen. Dit voorstel werd geslagen AMSTERDAM, 7 April De aardappel-4 prijzen waren heden onveranderd. J Aanvoer 3 ladingen, zijnde 2245 H.L. NOORD8CHARWOUDE, 7 April ^in gevoerd werden: 1600 Kg. u:en Oro?e uien f 150—f 1.70; uien f 1—f 1.10; drielingen f 0 80—f 0 90 3000 Kg. Peer (groote’ l 11» lot f 1.60; idem (kleine' f 0 80 81.600 Kg. Roode kool t 4 60—f 10 30; 40 800 Kg. Gele kool t 6 10—f 8 40; 131 600 Kg Deensche wit te kool f 0 60—f 3.30 per 100 Kg. PURMEREND. 8 April. Aangevoerd werden pl m. 25000 Kg. kaas, totaal 17 sta pels Kleine Fabriekskaas f 38. Kleine Boe renkaas f 38; Goudsche kaas met rjksmerte f 38 per 50 Kg handel goed 1628 Kg boter f 1 35—f 1 50 per Kg 736 runderen, waar onder 165 vette en 571 melk- en gelde koel**A Vette koeien f 0.75—f 1.15 per Kg., hands! matig; Melk- en Geldekoelen f 175f 385 per stuf, handel matig; 10 Stieren f 0.75— f 0.85 per Kg.; 25 Paarden f 100f 200 p«e stuk; 24 Vette Kalveren f 120—f 1.40 pe» Kg., handel stug; 1016 Nuchtere Kalveren f 10f 36 per stuk, handel matig; 325 Vet te Varkens f 0.70f 0 74 per Kg., handel vlug; Zouters f 0 70t 0.75 per Kg-, handel stug; 55 Magere Varken 161 Biggen f 24—f 32 p 346 Schapen f 30f 45 Piepkuikens f 0.50—f 3.' t 4.25—f 5 25 per 100 sti per 100 stuks; Klvif stuks; Fokkalveren f 1 HEM, 7 April 1930. Zi Velltaig«overzlcht van 31 Maart tot 5 April Deze week begon met zakkende prij zen en eindigde met eenigszins oploopende markt, wat betreft de roode kool en Deen sche witte kool. De gele kool bleef onge veer op den prijs van de Vórige week hangen. Tot en met Donderdag ging de roode kool zeer om’aag. totdat Donderdag met een aan voer van hoogstens 4 wagons, verdeeld over 26 schuiten, de groote kool ver beneden de f 5.kwam en de kleine roode tot hoog stens 8.70. De daling zat hoofdzakelük in de groote soorten, omdat Dinsdag de groo te nog boven de 5.bleef en de kleine toen tot f 8.— per 100 KG Vrijdag kwam de koopman te voorschijn in den vorm van een kouden Noordoosthen wind die den prijs zoowat 100 per wagon opdreef En Za terdag kon men dezen prijs nog handhaven, niettegenstaande de aanvoerders toen ook weer los kwamen en wel 117 met roode kool; dat was meer dan op dien dag aan de vei ling te Noord-Scharwoude waar er 100 aan voerder» waren. Het aantal kilo’s kool was ongeveer hetzelfde als op 22 Maart, n b ruim 17 wagons, maar de prijs was ongeveer f 150.per wagon minder dan dien datum. Toch kon men voor de kleinste eerste soort nog ruim f 950 maken. De groote kool was wel het goedkoopste, ook nog beneden de f 5.werd ze verkocht. De tweede soort liep van 420 af voor de zware kool tot 8.— toe. Tot Donderdag kwam de gele kool niet boven de 8Zaterdag was er 9200 Kilo aan de markt, waarvan de grooten opbrach ten vanaf 6.40, de laagste prijs tot <8 60. wat het hoogste was dat besteed werd: 3e soort 5.ongeveer per 100 K.G_ Voor uien werd dezelfde slechte prils besteed als de vorige week gemiddeld f 1.50 per 100 K.G. Zaterdag was er 7000 KO aan de veiling Peen te er niet gewee't: vermoede lijk kan dit product wel word-n gemist dit jaar Blauwe aardappelen kunnen ook niet hooger komen dan 250 per 100 K.G. Als de wjjn is in den manDe jonge vlsscher KI S had Zaterdagavond te veel ge dronken. Toen hü thuiskwam ontstond er ruzie, waarbij onze jonge man den boel kort en klein sloeg, enz. De Ingeroepen politlehulp wist hem spoedig tot kalmte te brengen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Centrale waren ter Hoorn. Lutjebroek, O.-BIokker, Venhuizen, De voorzitter, de heer B. Welkers, opende met dea Chr. groet de bijeenkomst. Spr was verheugd over de goede opkomst en •preekt den wensch uit. dat de besprekingen vruchtdragend zullen mogen zün. Spr. geeft daarna het woord aan den nieuw benoem den secretaris-penningmeester, den heer P. V. Kleef te’ yoom Deze het *óbrd nemende, zegt, dat hü op 1 Jan. J.l. de functie van den heer J. A. Beekman heeft overgenomen, die wegens vertrek naar elders niet langer aan het Lief dewerk verbonden kon blüven. Uit de nage laten bescheiden heeft spr. alle lof voo? den arbeid van zijn voorgangers, echter kan spr. de vergadering geen notulen aanbieden der vorige jaarvergadering. De gegevens daartoe ontbreken. Juist omdat in de vorige jaarbijeenkomst zulke gewichtige besluiten zijn genomen, betreurt de vergadering het niet aanwezig zün van gemelde notulen. De heer v. Kleef brengt daarna het finan cieel verslag uit der Centrale over het Jaar 1929. De opbrengst aan papier bedroeg f 2235 43. De uitgaven beliepen de volgende posten: benoodigd materiaal f 55.96, onder- houd gebouwen etc f 159.80, bureau-kosten f 51.14 betaalde arbeidsloonen t 1111.95, ver goeding aan afdeellngen f 717 76, vracht kosten f 128 50. totaal-ontvangsten met saldo 1 Januari 1928 f 3536.29, totaal-ultgaven f 2225.11. Voordeellg saldo per 1 Jan. 1930 f 311.18. Het jaar 1929 heeft dus de Centrale Hoorn een winst opgeleverd van f 10.32. Secretaris concludeerde dat het jaar 1929 niet rooskleurig is geweest gezien het kleine winstcüfer. Oorzaak zün de lage papierprü- zen en niet te onderschatten de te weinige papleropbrengst. De omzet moet omhoog, om zoo gelegenheid te hebben vast personeel steeds volop werk te geven. De groote omzet moet het hier doen. Spr. wil de afdeellngen krachtig opwekken alle mogelüke middelen in het werk te stellen om een verhoogde pro ductie te bereiken. Hierna wordt door den secretaris een over zicht gegeven van hetgeen iedere afdeeling heeft bereikt. Bovenkarspel leverde 6829 K.G, LutjebrAek 4463 K.G.. Grootebroek 5791 KG., Ursem 884 KG, Westwoud— Hoogkarspel 7334 K.G.. Spierdyk 7885 K.G, Zwaag 1967 KG W -Blokker 1154 KG. O - Blokker 2300 K.G, Wervershoef 6036 KG, Enkhulzen 14860 K.G, Avenhom 5403 K.G, Venhuizen 1746 K.G, Weere 4148 K G.. Nlb- blxwoud 4854. Medemblik 342 K.G, Hoorn 53575 K.G.. tezamen circa 120 000 K.G. of ruim 20 000 K.G. meer dan In 1928. Gezien de cijfers van Hoorn, kan de af- <eellngs-opbrengst zeker merkelijk opgevoerd worden. De afdeellngen Spierdijk. West- •wcudHoogkarspel en Bovenkarspel stelt de secretaris tep voorbeeld Spr. wees deze afgevaardigden op juiste contröle bü het brengen en tijdens de be handeling der zendingen. De magazijnmeester, de heer Comman deur wüst op de nauwkeurigheid waarmede iedere zending behandeld wordt, zoodat spr. overtuigd is. dat. hoewel abuizen mensche- lük zün, deze niet noemenswaard kunnen voorkomen. De heer J de Boer (Hoogkarspel) beveelt nog aan betere contröle bü het brengen van papier. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het bestuur genoodzaakt is de vergoeding voor het papier met 15 cent per 100 K.G. te verlagen en deze thans vast te stellen op 85 cent. Uit de volgende besprekingen blükt, dat het bestuur de afdracht niet hooger kan stellen. Dit mag echter geen reden zün. aldus de voorzitter, om nu met minder activiteit voor het Liefdewerk te worden bezield. Het Lief dewerk moet ook als zoodanig worden opge vat. Er zün meer slechte tüden geweest, waarop ook weer betere zijn gevolgd Bü de algemeene besprekingen die daarna gehouden worden, vestigt de heer J de Boer er de aandacht van het bestuur op, dat de parochie Hoogkarspel thans een eigen af deeling bezit. De heer C. Braakman (Bovenkarspel) heeft met genoegen kennis genomen van de nieuwe richting door het bestuur gevolgd met betrekking tot het geven van rekening en verantwoording. Ondanks het gemis aan no tulen. is rekening gehouden met het vong jaar genomen besluit om de afdeellngen op de hoogte te houden van den gang van ra ken in de Centrale. Gaarne zag spr. ook net besluit in vervulling gaan door het laten maken van reclame-opschriften, welke een - geschikte plaats kunnen bekomen in kerk portaal of vereenigingsgebóuw. De Secr. zegt toe de reclame te laten drukken om meer aandacht op het Liefdewerk te vesti gen. Met betrekking tot de Mei-drukte in de papieractie, zegt secr. toe voor Mei schoon schip te zullen maken, zoodat met het drukke seizoen iedere afdeeling tijdig gehol pen zal kunnen warden. Met allen aandrang verzoekt de magazijn meester om vooruit bericht te geven van voorgenomen zendingen^ Indien iedere af deeling zich daaraan houdt zal teleurstelling niet voorkomen. Nog wüst spr. er op. dat papiervem|etiging desnoods onder controle kan geschieden. In sommige gevallen kan dit gewenscht zün. De heer- Rood (Lutjebroek» constateert met genoegen het nieuwe leven dat in het bestuur gekomen is, waarvan veel heil voor het liefdewerk te wachten is. De heer J. de Boer (Hoogkarspel) infor meert naar de jaarvergadering te Amster dam en spreekt den wensch uit, dat niet één afdeeling vergeten zal worden. Dan geeft spr. het bestuur in overweging actief te blü ven ten aanzien van de uitkeertng aan lief dadige instellingen b.v. aan de St. Vlncen- tlusvereeniging. zulks uit het batig saldo, d.f door het Hoofdbestuur verdeeld wordt. mede- Men 9 April, dus morgen, is het 25’ jaar gele-, den, dat de Eerw. Zuster Güsberdlna haar Intrede deed in het klooster. Dertien jaren daarvan bracht zü als ziekenzuster door in het Liefdegesticht van Behagen. Wat al leed heeft ze verzacht, wonden geheeld, bedroefden getroost, stervenden bijgestaan. Wie In Behagen kent deze eenvoudige zie- lenuzster niet? Dagelijks ziet men haar door de straten gaan, om hulp te verlcenen bü zieken, stervenden en ongelukkigen. Bij hoeveel families is zü in die Jaren wel ge weest, hoeveel zieken heeft zü geholpen. Overal en bü Iedereen, waar zielen waren, was de zuster: zoowel in de villa als in de hut, zelfs in den woonwagen. Honderden bracht zij in Alkmaar naar 't St. Elizabeth's Ziekenhuis. Dertien jaren heeft zij haar zegenrijk werk in Behagen verricht. Altüd stond ze klaar; bü dag en nacht, niets Raadszitting Onder voorzitterschap Burgemeester Groot Ifteld Vrijdagavond gemeenteraad, alhier, om 6 uur een vergadel ring. Alle leden waren aanwezig. Notulen der vorige vergadering vastgesteld. Ingekomen stukkéfi: Een schrijven Commissielid. Wering schoolverzuim, den heer S. Groot Sz„ om ontslag r vertrek naar Enkhulzen. Dit wordt verleend. Een verslag van L. O. was binnengekomen. Vaststelling vermenlgvuldigingscüfer geï meen lelijke inkomsten 1930—1931; wordt al dus besloten. Verzoek van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme om het getal der vergunn.n- gep te verlagen. De heer Ruiter vraagt hierover het woord en zegt, dat het hem een genoegen doet, dat het aantal vergunningen reeds op 5 is ge bracht; hü bespreekt ook h^t alcoholisme en ts van gedachte dat men de vergunnin gen nog met 1 kan verlagen. De heer Kooiman Is voor verlaging van vergunningen. Ook zag hü gaarne wijziging in het vaststellen van vergunningen. De heer Singer is niet voor verlaging. Daarna werd het voorstel van B. en W. om het te laten zooals het thans Is, in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 4 stem men. 2 blanco. Benoeming onderwijzer Westerschool. Voorgedragen werden: 1. Dulsterhout, tü- delük onderwüzer alhier, 2 Gordijn, tijdelijk onderwüzer te Leiden en 3. De Jong, tüde- lük onderwüzer te Alphen aan den Rün. Dulsterhout wordt met 11 stemmen ge kozen. Wijziging besluit tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van het grond bedrijf. Wordt, na toelichting door den voorzitte, aangenomen. Vaststelling belasting. Wordt goedgevonden. Verzoek va nhet bestuur van de School met den Bijbel om beschikbaarstelling van gel den voor de aanschaffing van banken en platen; wordt aldus besloten. Goedkeuring rekening Stierenfonds. De heer Molen merkt op, dat er achter uit geboerd wordt. De voorzitter zegt, dat we de goedkeuring wel kunnen te kennen geven, daar er ver schillende posten niet meer zullen voor komen. Daarna over te gaan. Armenzorg. B. en W. stellen voor om den heer Sloot- stra, die ongesteld, bü zün moeder vertoeft in Friesland te ondersteunen. Met algemeene stemmen wordt dit goed, gevonden. Rondvraag. De heer Meester merkt op, dat in het Westelük gedeelte van Andük. in de buurt van Jn. Grooteman, de weg onveilig wordt gemaakt door opgeschoten Jongens, die al daar den openbaren weg als een voetbal veld beschouwen. Zou het mogelük zün om daar eens politie, toezicht te laten gelden, aangezien de jon gens zich niet storen aan de burgers, die ben waarschuwen. De voorzitter zegt, dat er iets voor gedaan zal worden. Daar er niets meer aan de orde is, wordt de openbare zitting gesloten. van de geweldige perspectieven, die het zeil vliegen biedt diene het volgende, een zeil- vlieger stijgt bü de aankomst van n onweer uit het Westen aar den Ryn op en steeds cirkelend in en vooi dit onweer zal nü eeni ge uren later in Berlün kunnen landen. Van- zellsprekend natuurlijk worden dergelüke resultaten alleen door geoefende zeilvliegen bereikt. Zondagmiddag hebben nu, in alle stilte, op het strand benoorden Scheveningen, de eer ste glüvluchten plaats gehad door eenlze be langstellenden te ’s-Gravenhage en Wasse naar. Daar er aan dit feit geen bekendheid was gegeven, is het niet te verwonderen dat er op het strand weinig belangstelling was. toen de Panderzuigelirig door een amateur-piloot J. E. van Füen werd ten doop gehouden. Getuigen naren de leden van den eersten zweefvliezgroep in Nederland, de heeren: Ir. W. W. E. von Hemert George Gleichman, W L C Lindenburg. Jhr. L den Beer Pooi- tugael. Ir. A. G. von Baumhauerj onder-dir. van den Rijksstudiedlenst voor de Lucht vaart, den hoogheemraad van Rünland W Baron Schimmelpenninck van den Oye en de constructeur der Panderfabriek. de heer T. E. Slot, die. zooals gezegd, ook dit zweef vliegtuig, naar Duitsch model, op de Pander fabriek heeft gebouwd. De secretaris van de Koninklüke Vereeniglng voor Luchtvaart ko lonel Wallaardt Sacré, was tijdens het op bouwen aanwezig. Nadat de Zuigeling aan den voet van de duinen was gemonteerd werd dwars door de duinen naar zee gemarcheerd. Eerst is met het zweeftoestel een kleinen sprong op het strand gemaakt. Nog rustend op de slee bleek al! dat de machine op de klappen In de vleugels In evenwicht gehouden kon wor den. Zes man liepen het elastiek uit: Loo- pen los. commandeerde de piloot. De zuigeling schoof de lucht in De heer Van Füen hield hem even met den neus in den wind daalde daarna vlot op het strand, onder groot gejuich van de enthousiasten, die niet gedacht hadden dat alles zoo vlot Deze eerste sprong was het suc ces van den constructeur. De machine was goed. Geleldelük aan zijn de proeven toen opge voerd. f-was haar te veel. Ik zie haar een zieke per De vierde sprong ging al van den top van eeti duin. Prachtig stone., de Pander even boven den opwind, dien de duinenrij veroorzaakt, streek toen weer op het strand neer. Daarna hield de piloot een eindje den voet der duinen vast, en bleef 1 minuut en 20 seconden in de lucht Dat was het mo ment voor een kleine, huldiging. Namens de Panderfabriek. wier directeur door onge steldheid niet kon komen, reikte mevrouw Van Hemert den koenen amateur (die nog nimmer in een zweefmachine gezeten had) een grooten lauwerkrans over. ..Nu nog een keer", zei de neer Van Füen. De machine werd af geschoten, klom op oen opwind ongeveer 30 M. boven het strand, keerde toen zelfs, zweefde over de juichende toeschouwers maakte weer hoogte tegen den N.W. wind uit zee en op den opwtnd, zwenkte en streek nogmaals over de start plaats; de piloot wuifde Hü voelde den slag te pakken te hebben en wilde als bewijs daarvan op de startplaats landen. Alles ging uitmuntend, totdat een struik een der vleugels greep, de machine om de as deed draaien, waarna de wind den staart greep, en net toestel rustig over den Kop tilde De band, waarmede de piloot vastge bonden was schoot los en de neus van de glijslee knapte. Lachend rolde de onver schrokken pl'oot onder de gekantelde ma chine vandaan. Hü had zelfs geen schram metje. Ruim drie minuten was hü in de lucht geweest. Het toestel is daarna gedemonteerd en Weer naar de fabriek vervoerd om gerepa reerd te worden De schade is gering. Deze dag heeft bewezen dat de Neder- landsche duinen geschikt zün om de zweef- sport te beoefenen.. Dit bewijs danken de zweefsportenthou- siasten mede aan de welwillendheid en vlot heid van Rijnland, Blnnenlandsche Zaken en de aid Luchtvaart van het Ministerie van Waterstaat die hen tot net nemen isn deze proef in de gelegenheid hebben ge steld. ,JJeze visscherlj-gemeente was te om de paar gulden reiskoeten te betalen. De vlsschers konden In hun sloepje de baren op In het .and Van de scheepsvaart- inspectie I Gelukkig pikte de „Z. T de mannen op en bracht nen in IJmulden. Wanneet ze eens verdronken waren1 Niet een van onze groote couranten schreef over deze Hollandsche gastvrüheidlMen schijnt nog medelijden te hebben met den auto halen, doch ook zag ik haar op een per IOo krop boeren wagen klimmen; voor iedereen stond zü gereed en blijmoedig hkelp zü waar te helpen viel; overal niet alleen haar hulp verleenend, doch waar zü geroepen werd, bracht haar glimlach troost en aonneschün in huls. In ernstige gevallen was zü door tastend. Een geval herinner ik mij, dat ik zelf het meegemaakt. Het was op een feestdag te Behagen in den zomer. Twee polderjongens krijgen ruzie, de een wordt met een mes gestoken, valt bewusteloos op de straat neer en wordt ergens binnen gedragen. De dokter gelast overbrenging naar het ziekenhuis. Per brancard brengen we den bewusteloccen dronken man binnen, de dokter verbindt de wonden en geeft geen hoop. Ik zie de ziekenzuster den man ver binden. Geen leven is er meer in te zien Is hü dood, zuster? Neen, we zullen af wachten! was haar antwoord. Maar zü heeft hem In het k-ven gehouden, z’n ulterlljke wonden, maar ook die van binnen geheeld en genezen. Hersteld naar ziel en lichaam ging hij na een maand naar Zeeland. Nooit meer iets van hem gehoord. Kük dat is het leven van zuster Gljsber- dina. de ziekenzuster van Behagen. Zondagmorgen las de Zeereerw. Heer De ken af: „Woensdag gezongen H. M!b tot zekere intentie uit dankbaarheid". Welnu, die H. MIs is voor dat nederige zustertje, dat zoo dankbaar is, zooveel goed voor Behagen nog te kunnen doen. Parochanen, toont met uw ziekenzuster mee te leven en gaat allen naar die H. Mis Woensdagmorgen. Toont daardoor, dat ge' de zuster waar deert en bidt voor haar. Dit alleen vraagt zü voor dank, na zoo veel Jaren arbeid onder u Ge kunt haar allen noodlg hebben Straks, wie weet hoe spoedig. We kunnen nog mededeelen dat het feest Zondag 13 April in het Gesticht meer luisterrijk zal herdacht worden. We' behoe ven haar kennissen, vrienden en ver pleegden die zü heeft geholpen, niet aan te sporen een blük van waardeering en mede leven te toonen. Honderden zullen de zus ter gaan fellciteeren Den geheelen dag mag de bel niet stil staan en aan bloemen, die dubbelen dienst doen, zal het zeker niet ontbreken. Ook wü feüciteeren de zuster met haar feest en hopen en bidden dat het haar ge geven mag zün, nog vele jaren voor Beha gen te werken. IJrfdrwcrk Oud Papier De L„lv. „Hoorn' van het Liefdewerk Oud Papier Nederland hield Zondagmiddag gadering in Café „Het Witte Paard-' onder naar ressorteerende afdeellngen.. Met het' bestuur der C___: vergadering aanwezig de afdeellngen"' Bcvenkarspel, Grootebroek, Hoogkarspel. Westwoud, Zwaag Wester-Blokker, Wervershoef, Avenhom. Op 29 Maart ’30 bevonden zich ’s morgens omstreeks half 5 vier personen op den toren der kustwacht. De burgemeester kreeg hier van bencht en kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen Het bleken „de vier Duit- schers" te zün De burgemeester wilde hen in het hotel Trompenberg onderbrengen. De heer C Koopman verzocht eehter deze menschen naar zün huls te mogen meenemen waar de kachel brandde en de koffie reeds klaar stond tervrijl to „Trompenberg" nog alles In rust lag. De burgemeester vond dit goed *n af. dat hü den Dultschen consul nl IJmulden zou trachten te spreken om het een en ander te regelen Dit is inderdaad gebeurd, maar de Duit ache Consul meende, dat de vlsschers zelf maar moesten zien, dat ze in IJmulden kwa- De burgemeester deelde dit den betrokke nen mede en bood hun toen het reisgeld aan. Hun boot zou dan op het erf van de strand vonderij geborgen worden Wanneer„het beter weer werd, konden zü de boot komen halen en deze naar IJmulden brengen, natuurlük na eerst de gemaakte onkosten betaald te hebben. na f 32—t 45 per stuk, pqr stuk. handel vlug; per stuk,- handel vlug; 25 per stuk; Klpeieren tints; Eendeleren f 4 25 itaeleren f 15 per 100 18j—f 32 per stuk. Zuiderkogge. Sla f Spinazie f per 100 K.G. BROEK OP LANGENDÏJK, 8 April. 116000 K G roode kool f 450—10 30; 118000 K.G. gele kool f 4—8.10; 112000 K.G. Deen sche witte kool f 1.30—2.30 9000 K.G. uien f 0 90—150, grove f 15—1.40; 680 KG. wor telen f 1 10—140. AMSTERDAM. 8 April. De aardappel prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 1 lading, zünde 850 H L. WARMENHUIZEN, 8 April. Gewone Uien 150—160; Grove Uien 1.70—1.90; Drie lingen 0 90; Gele kool 67.70; Idem 2e soort 45.40; Roode kool 49.70; idem 2e soort 3 70—7 40; Idem uitschot 1.20—1.90; Deensche Wlttekool 0.503; Idem 2e soort 0.40—0.60. BEVERWIJK, 7 April R. K. Coóp Tuln- dersvereenlglng „Kennemerland." Boeren kool 3046 et.. Spinazie 50105 ct. per kist; Sla 46 ct. per stuk; Rabarber 1ste soort 2530 ct. per bos; Idem 2c soort 1014 ct. per bos; Selderie 5—9 ct. per bos; Peter selie 5 ct. per boe; Raapstelen 34 ct. per bos; Radijs 58 ct. per bos: Roode ko® 1016 ct. per slot; Gele kool 815 ct p* stuk: Witlof 815 ct per Kg Spruiten 17 tot 23 ct. per Kg. WOGNUM, „De Volharding Witlof 1ste soort 1417 ct. per Kg., idem 2e soort 913 ct. per Kg.; Idem 3e soort 58 ct. per Kg.; aanvoer 1500 Kg.; Roode kool 6.60— 7.60 per 100 Kg.; 81a 2 50—4 per 100 stuk»; Spinazie 56 per 100 pond; Radijs 2.303 per 100 boa. ALKMAAR 7 April. Alkmaarsche Export veiling Gele kooi 5 20—7 per 100 Kg4 Kropsla 57 per 100 stuks; Prei f 3 60 5.80 per 100 bos; Perziken f 0.23 per stuk; Postelein 1041.18 per bakje; Raapstelen 120—3 30; Racfös 2.30—4.70 per 100 bos; Roode kool 5 9011 per 100 Kg.; Selderie f 1.201.70 per 100 bos; Spinazie per kistje 0 41—0.61; Uien 140—3 50; Wortelen 1.50 per 100 Kg.; Witlof I 5 20—7.H»; Idem TT 2 50-3 80 per 100 pond. BEVERWIJK. 7 April. Bloemenveiling „t Centrum." Will. Copland 35 50; Bartl- gon idem; Bouton d'Or 5—6; Wrlstler 35; Farn. Comb. Sanders 34.50; Prins van Oos tenrijk 35 50; Rose Oris de Lin 250350: Cram. Brillant 34; Duchesse de Parma 56; Narcis Poétlcus Oraatus 88100 c.; Golden Spur 4868 ct: Dubb. Narcis Von Sion 50—60 c.; Zulfer Phoenix 1—150; Prin- eeps 2060 c.; Victoria 4066 c.; Dubb. In comparable 70100 c. per 100; Anemoon Vul- gens 3552 c.; The Caen 13—20 c.; Blauwe Druifjes 915 c. per bos; Dubbele Tulp Mu rillo 4085 e.; Couronne d'Or. Theeroos 75110 c. per 25 stul men v. Lathrus 2246 c. pel Queen of the North per 10 silks 1113 c. BEVERWIJK. 7 April, doop Vrüe Groenten- en Fruitveilng Prei 6 5010 per 100 bos; J per J00 bos; Selderie en JP per 100 bos: Raapstelen a - Radijs 5—8 per 100 bos; St 912 per 100 Kg Idem 2e 100 Kg.; Idem stek 36 50 per'iDO^Kg Spruit les 1521 per 100 Kg.; Spinazie per 100 Kg Bleten 1.50—3 per 100 Kg Uien 0.501 per 100 Kg.; Schorsenaeren 32.50 per 100 Kg.; Spinazie 30—50 c. per kist; Boerenkool 35—46 C. per kist: Div. Bewaar- kool 613 c. per stuk; Aardbeien 34 c. per stuk. BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTRE KEN. 7 April Bonte Aardappelen 0 80 p. 25 Kg.: Blauwe Aardappelen 0 74 p. 2s Kg.; Kleine Blauwe Aardappelen 0 46 per 25 Kg.; Aardbeien 043—089 per doosje; Witlof 3 13 per 100 Kg.; Bloemkool 13 per 100 stuks; Roode Koo] 4.60—13 20 per 100 Kg.. Witte Kool 1 80 per 100 Kg Savove Kool 2 80 12 80 per 100 Kg Boerenkool 0 20 per 100 struiken; Spinazie 0 54—0 88 per 6 Kg.; 81a 5 10—8 20 per 100 krop: Andijvie 160—3.30 per 100 krop; Radüs 3 40—650 per 100 bos; Peterselie 6 per 100 bos' Selderie 8 per 100 bos; Raapstelen 1 80—3 40 per 100 bos; Wor telen 037 per zak. Uien 0 23 per 25 Kg.f Prei 170—7 per 100 bos. AMSTERDAM. 7 April. Granen (Noteering Amst. Korenbeurs). Mals. La Plata gele per licata verwacht 192, laadklaar per knight of the Realm f 174, verwacht 6 Mel per Ni colas Pateras f 170. levering Juli,'Oct. en Juli, Dec. 150 Donau/Yougo Galfox Bul- gaarsche per lichter verwacht 185 verwacht f April per s.s Maid of Patras 183 Bour- gas begin Mei verwacht per Stella en lading ge'aden per Danublo 180, O.-Afrikaansche witte dlsp. gestort 185. Lünkoeken N -Amerikaansche loco 11 35 levering Mel Aug. 11.25, Sept /Dee. 12, SK loco 1150, per ss. Coahoma County f 11.40. Binnen! Granen (Boerennotreering.) Witte tarwe 10 50—11, roode tarwe 10— 10 50 rogge 750—8 chevaliergerst 7 15 7.75 haver 7—750. dulveboonen 13 50—1450. paardeboonen 9—950, groene erwten 9—10. vale erwten 8—10. alles per 100 K G Karwü- zaad 20 2050, blauw maanzaad 18—18.79 per 50 K.Q, De Koninklüke Nederlandsche Vereenlging voor Luchtvaart heeft reeds eenigen tüd ge leden de aandacht gevestigd op de mogelijk heden welke ons land biedt voor het z^. zeilvliegen, dat in het oüzonder in Duitsch- /and veelvuldig wordt oeoefeno. Een onder zoek door een Duitsch deskundige, den neer Lippisch. in samenwerking met den neer Wallaardt Sacre. secretaris van de K. N. V. V. L. en den heer Elout van de Konn k- hjke Luchtvaart Maatschappij, langs ónze kust, in Gelderland en Limburg ingesteld, had de overtuiging gevestigd, dat ons land inderdaad zeer gunstige mogelijkheden voor de zeilvliegsport biedt Dit heeft de firma Pander aanleiding ge geven in haar afdeeling vliegtuigen onmld- dellük een zeilvliegtuig op stapel te zetten, dat de^er dagen voltooid is. Het is gecon strueerd door den neer T. E. Slot den con structeur van de fabriek die het eenvoudig ste Duitscbe type zeilvllegtulg gevolgd heeft. Dit toestelletje Is zeer veilig en zoo degeiük geconstrueerd dat men er. menschelüker- wüze gesproken, geen ongeluk mee kan Krij gen. Ook wanneer de „vlieger" zich geheel en al iaat gaan komt het toestel rustig op zün onderstel neer Geven we een klein overzicht van de his torie van het zeilvliegen, dal in de Rhön ontstond in 1920. toen Oscar Ossenuss voor het eerst een sprongetje van de Wasser- kuppe maakte De Duitschers wilden in dien tüd vliegen, maar het verdrag van Versail les stond hun het bouwen van vliegtuigen met motoren niet toe. waaruit het vliegen met motorlooze vliegtuigen is ontstaan. De jeugd wierp zich in den Rhön met vol en thousiasme op dit vliegen, dat gevaarloos en sportief was en waarvan zü de utensiliën het vliegtuig zjlf kon bouwen. In 1920 reeds bereikte Klemperer in zün machne een resultaat van 1800 M in den Rhön Ook tn het Teutoburger Wald en in de Rossiten beoefent men net zeilvliegen in de volgende jaren en de prestaties worden steeds oeter. tot Madelon in zün machine „Vampyr" in het vorige jaar 150 KM. vloog en Dinort in de omgeving van de Wasserkuppe 14 uur in de lucht bleef Geweldige prestaties, wanneer men weet, dat dit vliegen eer. ontzettende berekening eischt en een groote kennis van de atmosfeer, want men zweeft, stügt In den wind, die over een bergwand wil stijgen, zweeft weer, enz zoekt weer den wind langs een bergwandom te stügen. enz Geen oogenbllk mag <fc bestuurder dan ook on- AChtzaam zün. want dan kan zün machine zoodanig zün gezakt, dat hü genoodrzaakt is in glijvlucht de aarde weer op te zoeken. Wat is het nut van het zeilvliegen? De beantwoording luidt zeer gunstig voor deze sport. want de vliegen worden de vliegers voor het motorvliegtuig bü uitne mendheid. Zü toch kennen de atmosfeer ge heel en al. want in het zeilvllegtulg hebben zt de atmosfeer zoo noodlg gehad om te kunnen vliegen, dat zü er geheel mee ver trouwd zün geraakt en ongelukken, zooals ole nog wel voorkomen en die te wijten zün aan de onbekendheid van den piloot met weersomstandigheden, zün uitgesloten bü pi loten. die het vliegen In den Rhön of elders leerden. Groote vluchten over bergen of bergachtige streken, zullen deze vliegers het best kunnen uitvoeren en oud-Rhönvllegers verrichten reeds met succes vluchten over de Alpen, vluchten naar Boedapest en onder meer door het Rhónedal. De Luft-Hansa. de Dultsche K. L. M. neemt dan ook bü voorkeur zeilvliegen als ...aar pllo’en. Een verder nut van het zeilvliegen is. dat men het vliegen meer wetenschappelük is gaan bestudeeren. waardoor de wetenschappelüke afdeeling van de Rhön-Rosaiten-Gesellscbaft ontstond. Deze werkt samen met andere weten- schappelüke instellingen en in het kort ver tellen we hier hun opzienbarende ontdekking, omtrent het stügen in de lucht van zell- vliegtulgen. Men vond, dat. wanneer men zóó hoog kon stügen. dat men in een wolk kwam te vliegen, men in een paar seconden vüflig en meer meters steeg: in onweerswolken steeg men zelfs nog veel hooger en sneller. Dit principe uitgewerkt en zoo vliegend van wolk tot Wolk, gaf tot resultaat, dat men In 1929 reeds vluchten deed boven 3000 me ter en men meent, dat men in 1930 de 5000 meter reeds zou overschrijden. Ais voorbeeld ZOETWATERVISSCHERIJ IN HET „GROOTSLAG”. ZoetwaterrisscheriJ in het „Grootslag" *500 éénjarige edelkarpers uf- wan 1500 stuks in den polder Groots lag' 3000 stuksin de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6