Binnenlandsch Nieuws DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Do Eerste Kamer-Voorzitter Zwolle 700 Jaar stad Militairen en de 1 Mei-dag Het „Van Eedenfonds" Magazijn de Bijenkorf De ongeregeldheden te Maastricht SOCIAAL LEVEN ONZE OOST Zomertijd en de Spoorwegen Studentenfeest en het „Wilhelmus** C. O. in het Boekbindersbedrijf De plaatsing van het altaar Firma A. Kreymborg en Co. L'lt het Vredespaleis geweerd Nederland—België RECHTSZAKEN KUNST EN KENNIS De moord te Waddinxveen over ons Indische Conferentie Bevolk ingsboek houding I Internationale zakkenroller aangehouden Nederlandsche dag op de Brusselsche Jaarbeurs Een onbekend ballet van Mozart gevonden? Nachtelijke vliegroutes land D« Sociale Week van bet R- K. Werkliedenverbond Organisatie van R. K. Gemeente raadsleden In Friesland e Of veto Opr rt te Sneek. t Grrn nationale of kerkeUJke feestdag I be* Vtaag naar de re—Halen —a het Bader verlofdagen. Disciplinaire straffen De meenlnc van Pastoor Van Beukering Benoeming van drie nieuwe directeuren Een verblijdende samenwerking Een verklaring van mr. Th. Heemskerk Hat tweede deel van het rapport Segere INDISCHE DIENST De Inleiders Muziek auteurswet aan Rapport betreffende een nleww stelsel Er Is f 160.000 voor neodlg van waarop zij recht De voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk, is voor een kort verbiy» naar Londen vertrokken. Een motie tegen de voorgestelde wtJsigfng der Auteurswet 1912 beerden: B. C. Dykstra, hoofd- 'aterst. en 's Lands B. O. W- Behandeling voor het w—g—a- Gerechtshof f. e Voor f 15.000 het het In de vergadering van het hoofdliiuliay van den Ned. Bood van Boekbinderspatroons is met groote meerderheid van stemmen be sloten opnieuw de onderhandeltngen met da werknemers omtrent bemiddeling voort te zetten. A. W. Koch, voorzitter van achen Bond, met een rede, werd gewezen, dat de functie van Raadslid veel kennis, tact en studie vereischt. Voorts wees spreker op het feit, dat een organi satie als de onderhavige, vooral wat het ver schaffen van inlichtingen omtrent princi pieels. onderwijs- en flnandeele kwesties aan raadsleden betreft, nuttig werk aal ver richten. Voorts sprak de burgemeester van Culetn- borg de heer Keestra over het nut van in lichtingen aan katholieke raadsleden en over de ftnandeele regeling tusschen het ryk en de gemeenten. n 1. I- s- et de a. ti le te ie I. I- Dtoadag to te Bneefc in het St. Joeefage- *mw, op initiatief van het Kath. Friesche Bondebestuur. een vergadering gehouden om tot wederoprichting te geraken van een or ganisatie van gemeenteraadsleden in Fries land. De vergadering werd geopend door Mr. Kath. Frie- larin er op In verband met de Invoering in den nacht van 12 op 13 April van den zomertyd in Bel gië. Frankryk en Engeland mogen reizigers naar die landen bedenken, dat dan de treinen van hier op andere tyden vertrekken, geluk zulks trouwens In het spoorboekje is aange geven. De Byenkorf’ te Amsterdam deelt mede, dat hare magazijnen te beginnen met Vrijdag 18 April a.v wederom de geheelen dag ge opend zullen zyn en zy in verband met het Werktydenbesluit een rouleerlngssysteem onder haar personeel zullen instellen. echter uitgesloten, doch aan Nederland moet duidelijk worden gemaakt, dat indien bet een concessie in bet Oosten op de Maas wil krijgen, het een concessie tn het Westen op de Schelde en voor het Rynverkeer moet geven. Dit is in het kort de Inhoud van het zeer uitvoerige rapport-Segers, dat over enkele dagen in den Senaat in bespreking komt. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van de Nederlandsche leden van de Eociété des Auteurs, Compositeurs et Edi- teurs de Muslque <3. A. C. E. M.) te de vol gende motie aangenomen De Nederlandsche leden van de S. A. C. E. M., in vergadering te Amsterdam bijeen, gehoord de uitvoerige besprekingen in zake het wetsontwerp tot wyziglng der Auteurswet Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Zadelhof! betreffende het ver- leenen van verlof aan militairen, die daar toe het verzoek doen, op 1 Mei »A heeft de minister van Defensie geantwoord: Het te niet mogelijk om aan hen, die onder de wapenen zyn en die daartoe het verzoek doen, de gelegenheid te geven, den Isten Mei als feestdag te vieren, omdat evengenoemde datum niet is een nationale of kerkelyke feestdag. Aan militairen, die dit verzoeken, kan op 1 Mei. op geiyken voet als op andere dagen, ver lof worden verleend. Indien het dienstbelang en de geldende verlofregeling zulks toe la ten Zy zijn echter gehouden de op hen ingevolge bet reglement betreffende de krygstucht rustende verplichtingen met betrekking tot de deelneming van militairen aan optochten, be- toogingen en vergaderingen na te komen. Be doeld verlof wordt in mindering gebracht het aantal hebben. Zwolle bereidt zich voor op een grootsche viering van zyn 700-jarig bestaan als stad, in de week van 27 September as. Een uit gebreid comité, bestaande uit personen van alle gezindten, is reeds eenigen tyd met de voorbereidende werkzaamheden bezig en -on dervindt dakrby van de geheele bprgery een spontane medewerking. De gemeenteraad besloot Maandagavond van gemeentewege een subsidie toe te kennen van f 7500. Het voorloopig programma der feesten omvat: Historisch openluchtspel z.g. landspel uitbeeldend het verleenen van stadsrechten aan Zwolle door den blsschop van Utrecnt Wllllbrandt van Oldenburg in 1230 en daarbij aansluitend een hlstorischen optocht: voorts een historische tentoonstel ling. sportfeesten, winkel- en lichtweek, keu ringen van stamboekvee, concours-hippique, wedstryd in voortuin-, balkon en striiatver- slerlng, kinderfeesten enz. Overwogen wordt nog de tydeiyke herbouw van enkele oude poorten en stukjes oud-Zwolle. het houden van een verkeersten toonstelling; van een stemt voor auto's en motoren ed. Ook wordt gewerkt aan de totstandkoming van een monument om het gedenkwaardig feit vast te leggen. Werkte voor -elges ttatesT In de binnenstad trok eergisteren een vreemdeling de aandacht van één der be ambten van den Haagschen Vreemdelingen dienst. Zyn manieren waren eenlgszlns op- vallend. Daarom werd hem verzocht even mede te gaan naar het hoofdbureau van poli tie, waar hy zich als vreemdeling niet vol doende kon legitimeeren. Bij onderzoek bleek, dat de aangehoudene een zeer bekende internationale zakkenroller was, zekere A. 8. S. Deze man heeft niets uit te staan met de bende, die eenige maanden geleden hier is aangehouden en waarvan da hoofdpersoon zijn slag pleegde te slaan in verschillende schouwburgen. Hlerby was, zoo men weet, een .Jmpressario" betrokken, die in Amsterdam woonde. De thans gearresteerde werkte voor .eigen risico”. Hy had echter nog geen gelegenheid gehad, zyn zakkenrolierstalenten aan den dag te leggen; hy vertoefde pas drie dagen in het land. De ongewenschte langvinger te gisteren over de grens gezet. Onder leiding van den Zeereerw. Heer prof. P O. Groenen is te Lelden de tiende Indische confeientie der R K. Studenten gehouden De Zeereerw. Heer Pastoor Jos, van Baal SJ.. missionaris op Java sprak over het godsdienstig leven In Indië; mej. E. de Roy van Zuydenwyn. leerares te Buitenzorg, over: de Katholieke Kerk in Indië en mr. H. van Wageningen. oud-rechter in Indië, over: Ver anderde Inzichten Alle sprekers klaagden over gebrek kennis van Indië. Voor de onlangs aangekondlgde Social* Week van het R. K. Werkliedenverbond, te houden in het St. Alphonsusretraitenhuls te Amersfoort van Woensdagavond 7 Mel to* Zaterdagmiddag 10 Mei hebben zich als in leiders beschikbaar gesteld: prof. mr. dr. Ch. Raaymakers 3. de R. K. Unlversiteit te Nymegen; pater Perqul O. P„ directeur van de Cen trale Hoogeschool van arbeiders te Leuven; prof. drs. H. Kaag, van de R. K. Han- delshoogeschool te Tilburg. pater K. Vrymoed OPAf. te Delft; Henri Hermans, dagelyksch bestuurslid van het R. K. Werkliedenverbond en dd der Tweede Kamer; prof. M. Jacobs MJB.C. te Steln CL.) De president van de Conferentie voor de Codificatie van het Internationaal Recht, dt minister van Staat mr. Th. Heemskerk, deelt het volgende mede: Sedert eenigen tyd bevonden zich lederen dag in de groote voorhal van het Vredes paleis een aantal dames van de Inter- Amerikaansche Vrouwenmissie, die daar order de gedelegeerden ter conferentie hare ideeën voor geiyke rechten voor man en vrouw in zake nationaliteit propageerden. Hoewel het Vredespaleis, zooals de Car negie-stichting op 11 Maart heeft doen be kend maken, in verband met de Codificatie, conferentie voor het publiek is gesloten, en deze dames dus aanstonds hadden kunnen worden gewezen op het ongeoorloofde van hare aanwezigheid, te zulks uit hoffeiykheld nagelaten. De aanwezigheid der dames en de comma, niqué's, die deze dames dageiyks in de pers verspreidden en waarin dingen vermeld wer. den, die niet voor publicatie bestemd waren, gaven evenwel aan meerdere gedelegeerden aanstoot, en met name het communiqué dat in het Ochtendblad van Dinsdag 8 dezer opgenomen was, gaf het Conferentlebestuur, dat tn de eerste plaats er voor te zorgen heeft, dat de gedelegeerden in het Vredes paleis ongestoord (en onbespied) hun ver- trouweiyke besprekingen kunnen voeren, aanleiding te bepalen, dat geen dames meer ter propageering van hare ideeën zullen worden toegelaten. V Zooals bekend hebben de dames twee maal gelegenheid gehad haar wenschen en ideeën op officieels wyze voor de con ferentie uiteen te zetten en te bepleiten. Wil. ten de dames nog verder de gedelegeerden persooniyk voor haar ideeën winnen, zoo staat haar dat volkomen vry, de maatregel om haar niet meer in het Vredespaleis toe te laten kan dan ook geenszins het gevolg hebben om de dames het contact met de ge. delegeerden onmogeiyk te maken, vermits nt-mand de dames kan beletten de gedele geerden elders op te zoeken mits dit niet geschiedt in de voorhal van 1 Vredespaleis; waar de gedelegeerden ter conferentlerrich vryelyk moeten kunnen bewegen en hunne vertrouweiyke besprekingen houden. Te minder kon worden toegelaten, dat de dames zich in het Vredespaleis ophielden, omdat zy poogden de gedelegeerden te be wegen in de plenaire zitting te stemmen tegen het ontwerp-conventie omtrent de nationaliteit, dat door de Eerste Commissie te aangenomen, zoodat zy kwamen niet enkel als vreemdelingen, maar met de vyan. dige bedoeling om het werk der conferentie te verijdelen. Voor zoover de dames der Inter-Ame- rikaansche vrouwenmissie journalisten zyn, hebben zy zooals alle andere journalis ten toegang tot de voor hen bestemde localltelten in het Vredespaleis. Het Tweede Kamerlid de heer Vliegen heeft den minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: Kan de minister mededeelen, at de nadere eorrespondentte met den procureur-generaal te te-Hertogenboech, over diens onderzoek naar de toedracht der ongeregeldheden te Maastricht in den avond van 16 October 1929 en naar het optreden der politie by die ge- legenhed, welke correspondentie, volgens den brief van den minister van 30 Januari 1930. i op dien datum nog gaande was, thans tot afsluiting Is gekomen? Indien dit thans. Immers ruim twee maan den later, het geval te en dus de minister beschikt over bet volledige resultaat van dat onderzoek, acht hy dan niet den tyd geko men, om de Kamer met dat volledige resul taat vollediger in kennis te stellen? Kan de minister voorts dan tevens mede deelen. tot welke verdere stappen de uitkom sten van dat onderzoek hem aanleiding heb ben gegeven of nog zullen gaven! Ter gelegenheid van het 25-Jarig bertaan der firma A. Kreymborg Sc Co. heeft de op richter der zaak, de heer Anton Kreymborg. zyn zoons, Frans. Johan en Leo, benoemd tot mededirecteuren. 1912 met betrekking tot het recht: verklaren: dat het gemelde wetsvoorstel Inhoudt een aanslag op hun geesteiyken eigendom, im mers op hun recht om dien eigendom op de eenig mogeiyke effectieve en doeltreffen de wyze te doen gelden en uit te oefenen; een aanslag, zooals die in geen enkel be schaafd land is beproefd; een aanslag met geen ander doel dan bevestiging van de po sitie van een perceptie-bureau, waarmede om goede redenen de leden der S. A. O. E. M. zich nooit hebben willen inlaten; een on duldbare dwang, om de vertegenwoordiging van hun geestelijken eigendom op te dragen aan een vertegenwoordiger niet in vrijheid gekocen. maar door de regeertng opgedron gen; tevens een Inbreuk op een dwingend voorschrift van de Bemer Conventie; redenen, waarom zy met klqm tegen bedoelde wetsvoorstel protesteeren en vertrouwen uitspreken, dat de Nederland sche wetgever zal weigeren het voorgestelde onrecht te aanvaarden. te Kiara-Tjondong, Amsterdam; P. H. van Wezel, inspect, van Financiën, Amsterdam; D. J. Hansen, architect (burg, ambt.) der genie, Scheveningcn; F. Westers, stations- comm. 2de kl. b. d. Staatssp. en tramw. 's-Gravenhage. Gepensioni opz. b. d. V •s-Gravenhage. Naar wU vernemen te ongeveer veertien dagen geleden ter Algem. Landsdrukkerij verschenen het eerste rdpport van de com missie voor de bevolkingsboekhouding met de minderheidsnota s van de heeren D. B Gohres te Rotterdam, H van Hall te Amster dam, J. A. H. de Voort en C. V. d. Berg, adj.- directeur der Vereeniglng van Nederlandsche Gemeenten, beiden te 's-Gravenhage. Het ligt w de bedoeling van den minister van BtnnenL Zake en Landbouw, door het publiceeren dezer rapporten den gemeenten en den amtenaren. evenals de vakpers en den vakvereenlgingen *n ruime mate de gele genheid te schenken, de denkbeelden om trent de invoering van een nieuw stelsel van bevolkingsboekhouding te bestudeeren en eventueel van hun meening te doen biyken. Voor de bestudeering dezer rapporten is den betrokkenen een termyn van drie maan- dSA tO^CStMOa ntouw radiotelef oniestation on tot een bedrag van f 100.000 voor de oprichting van de noo- dige lichtopstanden en voor het onderhoud der verlichting, alsook voor het verbeteren van de gelegenheid tot het maken van nood landingen by duisternis Indien nog in het midden van het jaar 1930 over de noodlge gelden kan worden be schikt. kan gerekend worden, dat het sta tion vóór het zomerseizoen 1931 tn werking zal zyn. Ten aanzien van het plan tot bebakening van de luchtroutes kan nog worden opge merkt. dat het voornemen bestaat, de route loopende van een punt van de Duitsche grens by Oldenzaal ongeveer in een rechte iyn naar het luchtvaartterrein Schiphol, van daar over de luchtvaartterreinen Waalha ven en verder in een rechte iyn naar Vlie ringen, te voorzien van een negental sterke schltterllchten. Deze lichten zullen op een deel der route op onderlinge afstanden van pl.m. 25 K.M. worden geplaatst. Op het andere gedeelte der route, waar profyt kan worden getrok ken van de lichten der luchtvaartlljnen. het licht van de groote steden, alsook van de genoemde scheepvaartlichten. zullen de op standen op grooteren ouderlingen afstand worden geplaatst. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië: Mr. H. J Walkate, ambt, ter besch. b. d. belastlngd., Bussum; A. A. Holst, onderw. m.u.l.o. Laren (N.-H.); ir. A. E. Vermey, mg. 3de kl. b. d. Dienst v. d. Mynb., Bussum; <Jr. Ir. K. G. Schmidt, Karlsruhe; Ir. H. W. Junker. Freiberg (Sachsen), beiden tyd. ing^ 3de kl. b. d. Dienst v. d. Mynb.; L. Roth- mann. Erfelden by Darmstadt, L. Schie mer, Darmstadt, beiden houtv. b. d. Dienst van het Boschw.; dr. W. Scheffen, tyd. geo loog 3de kl. b. d. Dienst v. d. Mynb. Heidel berg. Verlofgangers: J. Teellng. Amsterdam; E. J. Kleffer, Amsterdam, beiden polltieops b. d. alg. politie; dr. ir. W. H. Hetzel, ing. 2de kl. b. d. Dienst v. d. MUnb.. Amsterdam* L. R. M. Mustamu. red 1ste kl. b. h. Depi. van Just., Amsterdam; H. A. Nauta. lid v. d. Raad van Justitie te Makassar, Leiden; mej. M. W. de Kuyper, tyd. waarn., 1ste comm. b. h. Dep. van Gouvem.-bedr- 's-Graven hage; mr. A. Boeye. voorz. v. d. Landraden te Magelang c. a., Baam; B. Abell, comm, b. d. P. T. T, 's-Gravenhage; G. H. C. Korf- macher, onderwijzeres 3de kl. b. h. openb. Westersch lager onderw., Eek en Wiel; J. M. van den Ende, hoofdopz. b. d. projectiefapr. Wijziging waterstaatsbegreoting 1999 Ingediend is een wetsontwerp tot wyziglng van de WaterstaatsbegTOOtlng voor 1930, waarby de begroeting met f 160.000 wordt verhoogd. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Als gevolg van de grootere bedrijfszeker heid van de vliegtuigen en inzonderheid van de meermotorige vliegtuigen wordt in Noord en West-Europa meer en meer aandacht gewyd aan het vliegen by nacht. Het is voor ons land van uitnemend be lang om in deze niet achter te blijven of te laat te komen. Immers zal het by dralen ten aanzien van de beveiliging van, het nachteiyk luchtver keer niet ultbiyven, dat belangrijke lucht- lynen, waarop dat verkeer geheel of ten deele by duisternis zal worden uitgeoefend, buiten Nederland om geleld zullen worden. Onafhankelyk van enkele verzoeken wa ren reeds plannen in voorbereiding om een route voor het nachtverkeer in orde te bren gen. Eenige stagnatie ondervonden die plan nen eensdeels, omdat nog twyfel bestond omtrent het systeem van verlichting, het aantal en de sterkte van de lichten, ander deels omdat de vraag rees, of In verband met ons klimaat niet de voorkeur diende te worden gegeven aan verbetering van de be veiliging en de plaats- en richtlngbepallng door radiostations boven de optische beba kening. Daardoor ook was het bezwaariyk eerder een Juiste raming te maken van het tot dit doel noodlge bedrag. Als resultaat van be sprekingen en onderzoekingen, mede in ver band met hetgeen in het buitenland ge schiedt, is thans meer zekerheid verkregen en is komen vast te staan, dat tn beide mid delen van beveiliging, d w z. door den radio dienst en door verlichting van de route, voorzien moet worden. Met op de begroeting reeds uitgetrokken gelden kan aanstonds een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van enkele licht opstanden tusschen Amsterdam en de Oob te- lyke grens Verder zyn echter nog gelden tot een be drag van X aODOO voor da inrictitlng wsn am Voor bet Haagsche Gerechtshof is glirtl ren behandeld de zaak tegen den 31-jarlges houtbewerker A. K. uit Waddinxveen, die door de Rotterdamsche Rechtbank, wegens moord, gepleegd op zyn buurman Schots man. tot 8 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. Het O. M. had 15 jaar geëischL De Procureur-genayaai eischte 12 jaar gs- vangen isstraf. De .Locomotief” weet te melden, dat het ambteiyk onderzoek naar het gebeurde by het jaarfeest voor de leerlingen van de M.OB V.I.B-A. (Middelbare Opleidingsschool voor Inlandsche Bestuursambtenaren) te Madloen. waarby door de leerlingen werd geweigerd by de aankomst van den resident het Wilhelmus te spelen, thans is afgeloo- pen. De betrokken leerlingen zullen disci plinair worden gestraft. Een leerling werd voor veertien dagen van de school verwy- dred, terwyi ten aanzien van een anderen leerling, die beschouwd wordt de voornaam ste aanstoker te zyn. Wordt voorgesteld hem definitief van de school te verwyderen. By het onderzoek is gebleken, dat een aantal leerlingen het „Wilhelmus” weigerde te spelen, aangezien dit in de laatste tien ja- ren op Interne schoolfeesten nimmer is ge schied Bovendien vreesden zy verlegen te worden gemaakt door de leerlingen van an dere scholen, die als gasten het feest zouden bywonen. Het voorstel om het „Wilhelmus” te doen spelen, werd gedaan door het nieuwe hoofd van het internaat, die zulks In de Minahassa altyd zoo gewend was. Omtrent het tweede gedeelte van het nog te verschynen rapport-Segers in zake de Belgische begrooting van buitenlandsche zaken verluidt, volgens het „Hdbd hei volgewoe De rapporteur verdedigt eerst de stelling dat Antwerpen' met evenveel recht als Rotterdam als Rynhaven moet worden beschouwd. Dit biykt uit het protocol van Mainz van 1811 en ook uit de bepalingen van het tractaat van 1839. Aan den ande ren kant ook uit den felteiyken toestand. Ansnrpen heeft nameiyk sedert 1839 niet opgenouden zijn trafiek met den Rijn te ontwikkelen, doch Nederland heeft allerlei belemmeringen aan Antwerpen's Rynver keer gesteld, os. door het Hansweert kanaal niet te verbeteren in verband met de eischen van den tijd, met het gevolg dat ons Ryntrafiek den laatsten tyd merkeiyz is achteruitgegaan, terwyi het Ryn-verkeer van Rotterdam met 50 procent la vooruitge gaan. Rotterdam heeft bovendien een dum- plng-systeem toegepast, wat aanleiding ge weest is, dat Antwerpen 20 procent van het graantransport met Zwitserland heeft ver loren. Derhalve heeft Antwerpen bet recht te eischen dat verkeerswegen met den RUn worden aangelegd die overeenstemmen met de bepalingen van het tractaat van 1839. Segers behandelt vervolgens ander maal uitvoerig de noodzakeiykheld van bet bouwen van een Moerdykkanaal, wegens de moeliykheld en de gevaren van den thans bestaanden waterweg, vooral in het Helle gat. Hy legt er nadruk op. dat Brussel moet voortgaan niet alleen de verbetering van den thans bestaanderf, doch als tydeiyk te beschouwen waterweg, maar ook het graven van een nieuwen waterweg te eischen, daar deze enorme voordeelen voor Antwerpen zou opteveren. De aangeboden waterweg BatiiDlntelsas levert niet de voordoelen op van het kanaal, dat België elscht, terwyl de kosten voor België het dubbele zouden bereiken, zoodat het Hollandsche voorstel economisch niet aanneembaar is. In bet derde gedeelte van zyn rapport behandelt Segers de AntwerpenMaas verbindingen. Rotterdam tracht ook bet Maas-verkeer tn te palmen. België mag niet toelaten, dat daarby verdachte middelen worden gebruikt. Eeriyke concurrentie zou eischen, dat het kanaal Luik—Maastricht en Maastricht— Bocholt verbreed zou worden, om in de eischen der grootere scheepvaart te voorzien. De verwerping van het ontwerp-tractaat van 1925 heeft ten gevolge gehad, dat geen ver andering kan worden gebracht in die kana len. omdat Nederland daarby mee moet wer ken en Maastricht de sleutel dier water wegen is. Intusschen heeft echter Nederland rich gespoed om moderne kanalen te graven cm naar Rotterdam af te leiden bet gansebe verkeer, dat tot nog toe op Antwerpen was gericht. Segers betoogt daarop, dat Neder land reeds tydens den oorlog een canvang met de uitvoering dezer plannen heeft ge maakt, en hardnekkig werkt tot spoedige voltooting van deze werken. De Belgische plannen voor bet rechtstreeksche kanaa> AntwerpenMaas worden vervolgens in net rapport behandeld, maar Segers laat er op volgen, dat Belgtë's rechten niettemin boog moeten worden gehöuüen. ook wat de ver binding PetitLanaye met de nieuwe Hoi- landsche waterwegen betreft. Ten slotte behandelt Segers de quaestle der wateraftapplng. Onder meer erkent by de mogeiykheid, dat bet Jullanakanaal en het nieuwe Belgische kanaal des zomers gebrek aan water zouden kunnen hebben. Btuwwerken dienen daarom in de Ourtbe te worden aangebracht. Maar van een accoord met Nederland zal afhangen of ook water ter beschikking van bet Jullanakanaal kan worden gesteld. De kosten van stuwwerken zyn op 300 mlllloen francs geschat, en op «BOO mlllloen indien ook water voor Neder- lland moet worden voorzien. Ook moet Ne derland voor bet dilemma wortfen gesteld: België kan bet Grand Canal niet van water voorzien, maar dan mag Holland evenmin het Juliana kanaal alimenteeren. Mag Hol land water van de Maas aftappen op gevaar af de bevaarbaarheid van de Maas booger op te belemmeren? Met meer reden mag België dat voor zijn eigen kanaaL Er is een verschil België kan in elk geval net geleende water teruggeven. Nederland kan bet niet. Belgtë's positie is dus in elk geval enaanvechbtaar. Dat België wederrecbteiyk •en het Jullanakannel water zou onthou den «n Nederland tot aeitede te rijn, te By het hernieuwd "opmaken van een in ventaris van het archief van het conserva torium van de Steiermarksche muzlekver- eenlglng is, naar de „Montagspost' 'uit Weenen meldt, door kapelmeester Seidz een onbekend ballet van Mozart gevonden, dat met het Jaar 1791 is gedateerd. Dé Nederlandscfie dag. voor de eerste maal sedert het bestaan van de jaarbeurs te Brus- op initiatief van het jaarbeurscomtté georga niseerd. ving Dinsdagmiddag aan met een lunch voor een groot aantal Belgische per- sooniykheden, vertegenwoordigers van Ne derlandsche handels- en industrieele wereld. Burgemeester Max opende het vuur der welsprekendheid met een Fransche toespraak, in welke hy de Nederlandsche en Belgische autoriteiten en andere aanzittenden welkom heette Oud-mtnlster Posthuma, op zyn beurt het woord nemend, ving zyn rede aan in het Nederlandsch, om dan later die beknopt in het Fram.ch te herhalen. Hy bracht In her innering wat de deelnemers aan den Neder- landschen dag te samen bracht. De Nederlandsche gezant dankte vervol gens in de Fransche taal voor het schitte rend onthaal. Wethouder Jacqmaln, president van het Jaarbeurscomité, sprak een vriendelyk woord tot de pers, speciaal tot de Nederlandsche, waarop door fen hfcer Toussaint, vice-voor zitter van de Vereeniglng voor buitenland sche journalisten en door den heer v. d. Broecke, president van de Nederl. Journa- listenvereenlglng werd geantwoord en het was in de beste stemming, dat alle deelnemers zich daarna naar het mooie historische stad huis begaven. Daar werd het gezelschap rondgeleld door den wethouder Jacqmain. Later werd den deelnemers aan den Ne- derlandschen dag een thee aangeboden door den gezant en mevrouw van Nispen tot Seve- naer in het Nederlandsche legatiegebouw. Tegen den avond werd naar het Holland Huis gereden, waar de heer Veldhuis op het nut van deze instelling voor de bekendma king van den Nederlandscben handel en de Nederlandsche industrie in een zoo belang rijk centrum als Brussel wees. Oud-minlster Posthuma. in een humoristisch speechje. wenschte den raad van beheer geluk met het feit, dat het zich van Rykssubsidie heeft weten vry te houden en spoorde alle Neder landsche economische lichamen aan tot het steunen van deze uiting van particulier ini tiatief. Ook de beer Amslng, van de Kamer van Koophandel van West-Noord-Brabant, sprak een opgewekt woord in denzelfden zin. Nadat een rondgang was gemaakt, bleef men nog geruimen tyd in gezellige kout by elkaar. H het z-g. Van Eedenfonds is by na byeengebracht. Den dichter zal maandelijks een toelage worden verstrekt. Eenige leden van het comité zullen het fi nancieel beheer voeren. Ia tto m kiste»nils kackaa to zzazatal aA* ter bet altaar geen plaats voer priester aastotenten. Ook de plaatsing van het ta bernakel op bet hoofdaltaar vormt een be zwaar. Hier en daar zal dit nog wei to redden zyn, door bet altaar naar veren to plaatsen; in alle gevallen kan er met deto nieuwen bouw rekening mede gehoude» worden. De meest geschikte plaats voor het M. Sacramentsaltaar zal dan wel zyn tusschess volk en offer-altaar. doch andere oplossta gen zyn ook mogeiyk. Zulk een wyziglng aal niet zonder bte- schoppelijke goedkeuring kunnen geschie den. Wij kennen echter al twee gevallen, waarvoor die gegeven is. Men dient er ook rekening mede te ben den. dat er achter bet altaar voldoende ruimte zy voor de hoogere en lagere asstatos- ten van den priester. Als de priester weer mei het gezicht naar het volk staat, en men wil hem ook doen zien naar het Oosten, dan moet het al taar of het presbyterium in het Westen liggen. Vandaar vinden wy ook meerdere kerken, die zoo gebouwd zyn. Er zyn eigenaardige voorbeelden van kloosterkerken, waar bet offer-altaar staat tusschen het koor der kloosterlingen en do plaats van bet volk, doch waar dan ook de priester met het gezicht naar het votk staat. Nu er een algemeene beweging to, om bet volk weer volgens het oud gebruik meer daadwerkeiyk aan het H. Misoffer te doen deelnemen, is het wellicht een van de beste middelen om dit doel te bereiken, dat ds priester zich weer stelt In de natuurlijks houding, dat Is met het gelaat naar volk." Zooals onze lezers weten, is in de laatste vergadering van het St. Bemulphusgilde de vraag behandeld, of het wenschelyk is het altaar in de kerken zoodanig te plaatsen, dat de priester met het gelaat naar de menigte staat gekeerd. Pater Oscar Hul S. J. hield er een rijk- gedocumenteerd betoog voor. Het R. K. Bouwblad heeft de meening gevraagd van den bekenden liturgist Pastoor F. C. van Beukering te Rotterdam. Pastoor Beukering antwoordde als volgt: „Wat is de meest geschikte stand voor den priester by het opdragen van het H. Mis offer tegenover het volk? Met het gezicht naar het volk gericht. Waarom? Het volgt uit den aard van de zaak. Het H. Misoffer opdragen Is een vergade ring. De priester Is de voorzitter. By elke vergadering buiten de kerk plaatst de voor zitter zich ook met het gezicht naar de menschen. Zooals in elke vergadering, wordt er ook gesproken tusschen den voorzitter en de andere leden. Menschen. die met elkaar spreken, staan met het gezicht naar elkaar toe en niet met den rug. Het spreken in deze vergadering is: a. bidden en wel dlkwyis beurtgebeden. Er zyn nu nog oogenblikken In de H Mis. dat de priester meer contact zoekt met het volk, nJ. ais hy een gezamenlijk gebed zingt zingt (Oremus). Dan juist keert hy zich expresseiyk naar het volk iDomlnus vobis- cum), hetgeen ook weer een schietgebed is (et cum spiritu tuo) om Gods hulp tot goed gebed; b. is deze vergadering ook een leer school. Er wordt leering gegeven door dre priester. De ies wordt voorgelezen (episte* en evangelie) en op Zon- en Feestdagen ooi met eigen woorden gegeven (preek) In elhe le: zaal is ook ce leeraar met het gezicht naar de leerlingen gekeerd; C. in die ver gadering wordt ook tezamen iets gedaan. Het offeren en wel het samen offeren. Pries ter en volk zyn allen ledematen van het mystieke lichaam van den zich offerenden Christus. Dus offeren zy allen te zamen. Menschen, die iets te zamen doen, of sa men een werkstuk maken, gaan ook met het zicht naar elkander staan." Dat deze „natuurlijke en redeiyke hou ding” ook van den beginne al door bisschop en priester is aangenomen, bewyst Pastoor Van Beukering uit de tweede en oudste „opheffing” van het H. Sacrament vlak vóór het Pater Noster en uit de plaatsen van diaken en sub-dlaken. In den loop der eeuwen is in den stand van den priester verandering gekomen, o. m. door plaatsing van bet tabernakel op het altaar. .De nadeelige gevolgen van die verande ring zyn niet uitgebleven, zooals dat in elke vergadering zou geschieden. Het volk ge raakte buiten het gebed van de* priester, buiten diens leerende voorlezingen en last not least ook buiten het offeren. Zij wer den toeschouwers. Zyn er bezwaren tegen het weer aannemen van den oorspronkelyken en logisch juls- ten stand? De bevreemding van het volk? Misschien. Doch In andere gevallen zal ook niemand een nuttige verbetering daarvoor achterwege laten. Verstrooiing van den priester? De priester zal nu in die houding veel meer den aard van het H. Offer aan voelen als samen bidden, leeren en offeren, en dat reeds zal hem juist tot meer devotie prikkelen. Door deze plaatsing van het altaar zal ook den altaaropbouwers veel werk uit de hand genomen worden. De meerdere kost baarheid zal dan gevonden moeten worden tn het gehalte van het materiaal. -I l 291. De directeur was zeer tevreden over wat ze hadden ver toond, zy werden, om kermis te houden, rtjkelyk door hem beloond. Vergeten werd niemand van hen vier leder kreeg wat in xtjn hand. „Kom." riep Trijn, „we hebben nu geld. •De zorgen nu Mn kant."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17