\l if u r o ft HliF'll NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUWKUNST '4 m te r TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG 15 APRIL 1930 STADSNIEUWS E'aasch-folklore BR N. ‘l MB Algemeen Afdeélingszlekenfonds Alkmaar en omstreken De eerste foto links bovenaan geeft een kijkje in den fraaien eetsalon eerste klas, welke ge heel is uitgev'öerd in fraai ma- ONDERTROUW- EN- VERLOVINGSKAARTEN Monsterboek ter inzage Van Putten &0ortmeijer PAYGLOP - ALKMAAR k- - cv Het In cultuur brengen van den N. W. Zuiderzeepolder WW Uitbreiding V. en D. «.-*'**•*ƒ Het dezer dagen door de Werf Fevenoord te Rotterdam aan den Rotterdamschen Llovd af geleverde vlaggeschip Baloe- ran" is 'n prachtig staaltje van Nederlandsche scheepsbouw kunst niet alleen, maar ook een bewijs, dat onze passagiers schepen met groote luxe wor den ingericht. Been gebroken Veiling van potplanten e.d. hotiiehouten betimmering met kostelijke wandversiering. In het midden het sloependek gezien vanaf de brug. De mid dellijn van den schoorsteen is 3.5 meter. Rechts’: Een kijkje in den rook- salon tweede klas. Onderaan linksDit Is niet minder dan de ..kinderkamer”, wafir de jeugdige passagiers hun hart kunnen ophalen aan allerhande speelgoed. Onderaan rechts: het tusschen- dek. I A x. oordeel als Nog eenlge dagen scheiden ons Tin het Paaschfeest. Overal beginnen de toebereidselen voor het groote feest, dat tegelijkertijd een De O.P., volgende geestige com- f die of ons 18 daar J ■i I 3-; 1 ,JIoe andere oogen ons zien” Een geestig antwoord Een be-tuursverklering, waar b.-el wat aan vooraf ging „Een Amerikaan, heeft, schreef over Alkmaar. DUITSCHE HERDERSHOND TE BEKOMEN Aan het abattoir, alhier, is aanwezig een ras Duitsche herder, kleur geel, reu. hoog ongeveer 70 c.M.. afgericht, draagt een hals band met prikkels, is zwervende alhier aan getroffen. aan niet herkozen ff* WIJ commentarieerden dit volgt: Levering zoonoodig binnen enkele uren. - Het heeft school terrein, ge.egen aan den Punnerweg. Minste inschrijvers de neeren Schaaf en Stegerhoek. alhier, met 87960. Faillissementen ALKMAAR. 15 April. Alhier 13 gedeponeerd de eenlge uitdeellngslijst in het faillissement van TiJe Eonsema. drukker te Alkmaar, met een uitkeering van 19.82 pet. De Dienst wordt hier ter stede gevestigd De Dienst voor het in cultuur brengen der Wlerlngermeergronden zal hier ter stede worden gevestigd. De leden van dezen Dienst, de heeren Ir Smeding ir. Mesu en Ir. Rol- broek zullen zich metterwoon, alhier, vesti gen. 'I „Het kan aan ons liggen, maar wjj heb ban deze muzikale Introductie van de „Kaashochzelt” nog nooit gehoord!'' .0 Naar wy vernemen zjjn door tusschenkomst van de makelaars Appel en MatthlJsen ten behoeve van de NV. Alkmaarsche Manufac- turenhandel van Vroom 11 Dreesmann aan gekocht de perceelen Laat nos. 129 en 131 respectievelijk toebehoorende en bewoond door de heeren P. J. v. Kessel en J. B. H. Wll- lers ter uitbreiding van de magazijnen der bovengenoemde firma Vroom en, Dreesmann. Rectificatie In ons raadsoverzicht van gister is door verkeerde plaatsing van een correctleregel een zinstorende fout ge lopen, waar we het hadden over het aanblijven van mej. y. d. Linden, als leerares aan de Handelsscholen We hadden n.l. geschreven: „We zouden er onze vreugde over kunnen uitspreken, dat de Handels cholen in „Mis" v d. Linden nog een jaar een uitstekende leerkracht behouden." Nu we toch rectiflceeren. willen we even opmerken, dat we niet ..gevoeglijk” maar ge noeglijk aan 't grasduinen waren. ken wordt wil spr. dit betreuren. Dit zegt hij niet als secretaris, maar als collega van den voorzitter; spr. is het eens met de hulde aan diens beleid gebracht en het doet spr. leed dat de brief zoo scherp gesteld was. Spr. yjll aannemen, dat het de laatste druppel was. die den emmer deed overioopen. doch hoopt, dat spr 's woorden en de. stemming op deze vergadering ertoe mogen leiden, dat de voorzlttej op zijn besluit terug kome. Dr. van der Sluis constateert, dat niet al leen de verzekerden, doch ook de apotheek- houdend-peneeskundigen prijs stellen op het aanblijven van den voorzitter. Daar de brief niet de meenlng weergeeft van a’.le stads artsen. hoopt spr„ dat de voorzitter op zijn besluit zal terug komen. Spr. heeft tamelijk veel met den voorzitter samengewerkt en is ervan overtuigd, dat deze steeds eerlijk han delde en graag zijn meenlng voor h beteren prijs gaf. Dr. Korteweg verzoekt zijn motie in stem ming te brengen. Dr. PameUer komt op tegen de bewering van dr v. d. Sluis, dat de brief niet de mee nlng weergeeft van alle stadsartsen. Alle vragen zijn categorisch beantwoord; de tweede brief is niet aan collega Schröder doch aan het voltallige bestuur geschreven. Dr. Spierings zegt, dat heel het bestuur de importantie van het schrijven gevoeld heeft, doch daar spr. het niet wenschelijk vond, dat alle drie medici geltjk -uit het bestuur traden, is spr. aangebleven. De heer Schouten had het ook beter ge- Vorige week Maandag vertaalden wij uit de „New York Times" het volgende oordeel van een Amerikaan over Alkmaar: betreffenden brief openbaar te maken. Dr. Korteweg (Alkmaar! onderschrijft de meenlng van de heeren Blok en Vogelen zang en dient de volgende motie in: IW en dat het ziekenfonds thans zoo'n hoog ni veau bereikt heeft, is voor een groot derf tón de leiding van Dr. Schröder die danken. Welke woorden, aldus spr.. zal ik aanwenden <3n te bewegen, dat gij wederom met blijd schap uw taak als voorzitter zal aanvaar den. Het doet ons zeker leed, ook wat betreft dr. van Dam. dat dit besluit tot tèdanken. zoo vast staat. Namens alle vertegenwoordi gers vraagt spr. Dr. Schröder dat hij niet het besluit van Dr. van Dam zal volgen. (Ap plaus). Dr. Pameijer spreekt namens de vereenl- ging van Alkmaarsche huisartsen en zegt, dat hij het karakterloos zou vinden, als die brief zou worden ingetrokken; 't is een be sluit van de vergadering. Spr wil ronduit spreken. In December schreven wij een brief aan het bestuur, waarin tot uiting kwam, dat wij niet tevreden waren, met de wijze waarop hij de belangen van de Alkmaarsche huisartsen in het bestuur behartigde. Dr. Schröder stelde ons toen eenlge vragen, wel-* ke wij toen hebben beantwoord en we dach ten dat daarmede de zaak uit was Collega Schröder moet zelf het besluit nemen, hij weet nu onze meenlng. Spr. zou het karak terloos vinden als spr. niet voor zjjn meenlng zou uitkomen. De voorzitter heeft de vragen van de Alk maarsche Huisartsenvereenlging beantwoord. Het gaat echter niet om deze brief, maar om een brief, die het bestuur van de Alkmaar sche Huisartcenvereenlglng geschreven heeft aan het bestuur van het A. A. Z. A. en wel ke voor spr. aanleiding was. om zijn ontslag te nemen. Spr. achtte het echter niet ver standig dezen brief voor te lezen Nu de voor zitter van de Alkmaarsche Huisartsenveree nlging gezegd heeft, dat hij het karakterloos zou vinden, dien brief terug te nemen, vindt spr. daarin te meer aanleiding om zijn be sluit te handhaven. Dr. Hoogenboom (Alkmaar) merkt op, dat er een minderheid was in de Huisartsenver- eeniging, waartoe ook spr. behoorde. Spr. wil wel in het midden brengen, dat die brief de reactie was van een vercadenng der huis artsen. en dat de stemming van die verga dering misschien oorzaak is geweest, dat de betreffende brief zoo scherp gesteld was. Nu achteraf deze consequentie eruit getrok- Laagste Inschrijvers gemeentebestuur van Amsterdam aanbesteed het bouwen van een voor voorbereidend onderwijs op een le Ja ren achtereen de moeilijkheden achter de schermen uit den weg van de deelnemers geruimd. Voorzoo ver onze geldmiddelen het toslaten, hebben wij met de wenschen van iedereen rekening gehouden en toegestaan, wat maar mogelijk was'. Maar we hebben dan ook wel eens erop moeten wijzen, er voor moeten waarschuwen, dat ook wjj ons geld maar eenmaal kunnen uitgeven: dat de elschen, die aan onze draagkracht werden gesteld, ook wel eens te hoog kunnen zijn. Dergelijke mededeellngen vallen niet altijd in goede aarde en de antwoorden daarop zijn verre van vriendelijk. Het komt mij voor, dat de deelnemers niet voldoende zich rekenschap ervan geven, dat het bestuur nagenoeg belangeloos zijn zorgen aan het fonds geeft, opdat ook voor hen. deelnemers, het fonds is een instelling, die hun bij de behandeling van de zieken veel gemak verschaft en hun een vrij behoorlijk Inkomen waarborgt. Juist, omdat we dat be<- reikt hebben, verwachten we, behalve har telijke medewerking, ook welwillendheid van onze deelnemers. Nu deze welwUlendheid vaak te wenschen overlaat en er in de ont vangen brieven een toon wordt aangeslagen, die voor meer dan een van ons grievend is. heb ik me genoodzaakt gevoeld, als bestuurs lid te bedanken. Dr. Vogelenzang (Oudcarspel) vraagt, of het de meerderheid der deelnemers is die zich zoo uitlaat. Is het niet het geval, dan Is er toch nog geen reden om het schip te verlaten. De voorzitter zegt, dat het de groep huis artsen betreft. Er komt eens ’n eind aan de leldzaamheid. die een mensch bezit U kent mij lang genoeg, om te weten, dat ik de strijd niet bang ben. maar dan moet het ook een behoorlijke strijd zijn. Er zijn thans woorden gezegd en geschreven, die van on welwillendheid getuigen. Dit staat spr. niet aan en men moet nu maar zien een ander te vinden. Dr. Blok (Bergen) vraagt, of het, nu het afhangt van een kleine groep menschen. niet wenschelijk Is. den betreffenden brief naar voren te brengen. Spr. acht het, daar het ziekenfonds zich toch uitstrekt van Den Hel der tot Beverwijk, een belangrijke kwestie. De voorzitter lijkt het niet verstandig den Hedenmorgen om ongeveer kwart voor 9 waren eenlge scholieren van de Juliana- school aan het spelen, tqen plotseling de 13-jar.ge G. v. d. Struijs, wonende te Huis waard, door een wielrijder werd aangereden, waarbij hij zoodanig kwam te vallen, dat hij zijn been boven den enkel brak. Op last van dokter Van Dam is hU naar het Stadsziekenhuis vervoerd. In Hotel „Proot” vergaderde Maandag avond het Algemeen Afdreelingsziekenfonds der afd. Alkmaar en omstreken. Nadat de voorzitter, de heer dr. Schröder, de aanwezigen met een enkel woord welkom had tcegeroepen en de notulen van de twee laatst gehouden ve. gaderingen waren goed gekeurd en geteekend, volgde het jaarverslag secret^rls-pennlngmeester. van den secretaris-pennlngmeester, den heer B. H. J. Schouten. Uit dit verslag dat zeer uitvoerig en overzlchtclijk was, st.ppen wjj het volgende aan/ Het jaar 1929 is voor de afdeeling rijk aan gebeurtenissen geweest, die van groot belang zullen blijken t» zijn voor de eerst volgende jaren. Waar er een vrij groote zekerheid bestond, dat het cverschct van Alkmaar niet vol doende was. om het tekort van Let geheele fonds te dekken, zoodat in de toekomst uit het reservefonds geput zou moeten worden, werd er.op de algemeene vergadering reeds op gezinspeeld, dat bij de tegenwoordige elschen der verzekerden en deelnemers con- trlbutleverhcoglng onder de oogen moest worden gezien. De vertegenwoordigers waren in beginsel niet tegen verhooging. als hun de noodzakelijkheid daarvan maar klezlng wegens periodiek aftreden heeren Dr. van Dam en B. Schouten. De stemming had tot resultaat, dat stemmen werdep uitgebracht, waarvan 1 op Dr. A. van Kleef. 1 van onwaarde, 10 blanco en 6 op Dr. van Dam. Luid applaus volgde, na de bekendmaking van dezen uitslag. De voorzitter meende, dat Dr. van Dam in dit luide applaus aanleiding kon vinden, om op zijn besluit terug te komen Dr. van Dam gaf tot zijn spijt te kennen, .dat zijn besluit onherroepelijk was. De heer Heringa (Schoorl) vroeg dr. van Dam. waarom zijn besluit onherroepelijk vaststond. Dr. van Dam herinnerde er aan. dat hij vanaf het begin van het ziekenfonds deel van het bestuur uitmaakte, en dat het zieken fonds een deel van zijn leven is geworden. Indertijd is heel prettig samengewerkt, doch In den loop van de jaren is dat belangrijk gewijzigd. De algemeene ledenvergaderingen waren goed, doch de bestuursvergaderingen hebben zich gekenmerkt door vele onaange name zaken en het opredderen van dingen, die met wat goeden wil heel gemakkelijk op gelost hadden kunnen worden. Aan dien goe den wil heeft het spr. niet ontbroken. Spr. feest van de lente genoemd mag worden. In alle landen worden de reeds lang bestaande Paaschgebrulken in eere gebonden. Eeni- ge aardige kiekjes van deze Paasch-folkloreDe broeders trekken hun mlddeleeuwseh eostuum voor een processie aan. De boeren in Saksen maken een Paasehrit; terwijl de twee konjjnenkopjes het geheel versieren. echter bleek. Waar de schaal het eerste half jaar reeds naar een tekort overhelde, meende het be stuur, dat de tijd gekomen was. om bespre kingen te houden over die tekorten. Ook een verzoek van de tandartsen door uitbreiding Bestuursverkiezing. Aan de orde was hierna de bestuursver- van de heeft er niet veel Idee in om aan te blijven. Het ziekenfonds is thans krachtig georgani seerd. de deelnemers worden goed gehono reerd en de verzekerden hebben een goede behandeling, terwijl de contributie zich op een juist peil bevindt. Spr meent, dat voor hem het oogenblik gekomen is om heen te gaan, en wil hopen, dat het ziekenfonds heel goed zal gaan in de toekomst. Thans wordt overgegaan tot verkiezing van 3 bestuursleden uit de vertegenwoordigers. Gekozen worden de heeren Greeuw (Alk maar). Kahsen (Langendijk) er. Langedljk (Kolhorn). Tot plaatsvervangers worden benoemd de heeren W. C. Bouman (Zuid-Scharwoude); bij herstemming de heer Bonsema (Alkmaar) en bij derde stemming de heer Wlllemse (Anna Paulowna). De voorzitter brengt namens heel het zie kenfonds dank aan Dr tfan Dam voor alles wat hjj voor het ziekenfonds geweest is. Dr. van Dam heeft een werkzaam aandeel ge had bij de oprichting en heeft bu alle be stuursvergaderingen het bestuur met raad en daad bijgestaan. Hij heeft de belangen van het ziekenfonds naar beste weten be hartigd en het ideaal van Dr. van Dam was. dat het ziekenfonds mocht beantwoorden aan de hoogste elschen, op de eerste plaats voor de verzekerden en op de tweede, mls- sch'en gelijkwaardige plaats, voor de deelne mers. Spr. meent, dat hij zelf het best kan beoordee’en hoe krachtig Dr. van Dam heeft med'-gewe-kt. om het ziekenfonds te brengen tot den bloei, waartoe 't thans gekomen is. Namens het geheele ziekenfonds brengt spr. Dr. van Dam daarvoor hartelijken dank (ap plaus) Dr. van Dam zegt dankbaar te zijn voor dit applaus en wil de beste wensch^tTultspreken voor den voortdurenden bloei van hCT^A. A. Z. A. (Applaus). De voorzitter stelde thans aan de orde de verkiezing van een bestuurslid wegens het bedanken van den heer Schröder. Dr. Blok (Bergen) vraagt, wat de oorzaak is. dat de voorzitter a's bestuurslid bedankt, waarom hij. die het schip altijd zoo goed be stuurd heeft, dit nu gaat verlaten. De voorzitter: Ik had deze vraag verwacht en heb daarom reeds vooraf het volgende antwoord op schrift gesteld: ..Het is altijd het streven van ons bestuur geweest er voor te zorgen dat de geneeskun dige behandeling der verzekerden zou voldoen aan alle elschen. die men aan een goede verzorging zou mogen stellen. Ik ben over tuigd. dat wij geslaagd zijn: ik ken niet een ziekenfonds, dat met het onze op gelijke hoogte staat. Zonder strijd hebben wjj niet altijd geleefd, maar met vreugde en voldoe ning kan ik vaststellen, dat in den boezem van het bestuur nooit strijd ontbrand is; verschil van meenlng. verschil van inzicht, hezft in onze bestuursvergaderingen nooit tot een bitter woord aanleiding gegeven: door bespreking en overleg kwamen we tot over eenstemming. De strijd, dien we dikwijls te voeren had den. gold meestentijds de deelnemers, de geneeskundigen. Herhaaldelijk had het be stuur met hen verschil van meenlng. En het kostte wel eens moeite en volharding om zulke meenlngsverschlllen uit den weg te rui men; daarbij zijn wel eens woorden gespro ken en geschreven, die beter gezwegen wa ren. Bittere en bitse woorden kunnen wel kwetsen, maar mannen zijn toch ook in staat ze te vergeven en te vergeteq. Anders staat het. wanneer de opmerkin gen aan het adres van het bestuur het ka rakter van krenking gaan aannemen: dan krijgt het gevoel van eigenwaarde een duw. Naar mijn overtuiging behoeven we ons daaraan niet bloot te stellen We hebben ve- Motie. „De algemeene vergadering van het Afd. Ziekenfonds Alkmaar en Omstreken, met I groote teleurstelling kennis genomen hebbende van het besluit van Dr. Schröder om als voorzitter van het A. A. Z. A. en O., af te treden, stelt zich geen r>artU In zakelijke meenlngs verschlllen, die bestaan tusschen den voorzit ter en een deel der artsen, deelnemers aan het ziekenfonds; maar spreekt als haar overtuiging uit. dat deze zakelijke meenlngsverschlllen op ande re wijze behooren te worden opge’.ost, dan door het bedanken van Dr. Schröder als voorzitter applaus) en dringen met klem bjj Dr. Schröder aan. in ernstige overweging te willen nemen, om zjjn ontslagbrief terug te nemen; en gaat over tot de orde van den dag." (Applaus). Dr. Korteweg dringt er op aan. deze motie in stemming te brengen. De heer Bouman meent, dat de voorzitter een onaanvechtbaar houvast heeft aan zijn besluit. Hij heeft zich echter laten leiden door motieven, waar de vertegenwoordigers niets van wisten. De vertegenwoordigers hebben nooit anders dan met blijdschap zich over de leiding van Dr. Schröder verheugt. van hulp aan verzekerden en daardoor ver- hoogfng hunner onkosten, eiscijte bespre kingen. In September werd een rapport over deze besprek.ngen uitgebracht, waarin de conclu sie werd getrokken, dat het wenschelijk zou zijn, dat een financleele scheiding van Alk maar en de buitengemeenten tot stand kwam. Waar het reglement dig.- scheiding toe staat. besloot het bestuur, dat overtuigd was dat zoo'n scheiding ten goede zou komen aan allen, in overleg met alle deelnemers, die scheiding door te voeren, zoodat vanaf 1 Januari 1930 het fond, twee administra ties voert. Mede een gevolg van deze actie was de oprichting van een vereenlging van apotheek houdend-geneeskundlgen binnen het gebied van het fonds. Reeds in den loop van het jaar 1929 bleek het der speciallsten-vereenlging, dat de pre mie, waarvoor het Fonds de leden bij deze vereenlging had herverzekerd, zeer zeker te laag was en dat een veriiooging van die premie noodzakelijk is geworden. Het bestuur meende een contrlbutieverhoo- ging toen zoo urgent, dat een buitengewone a'.gemeene vergadering in December bijeen geroepen werd. Op deze vergadering werd de wekelijksche bijdrage van alle verzeker den verhoogd, in Alkmaar met 2 en in de buitengemeenten met 1 cent. Dat Alkmaar hoogcre contributie heft, komt omdat de vergadering meende, dat de verzekerden te Alkmaar ultgebreider tand- heelkund ge hulp wensebten. Voor de buiten gemeenten waren aan het ver trekken van dergelijke hulp nog al bezwaren verbonden Pogingen Om de geneeskundige verzorging „Er is een stadje In Holland, waar elke «eek de kaas wordt geveild. Dat gebeurt op Vrijdagochtend en begint te 10 uur. Een prachtig oud carillon speelt dan den brulds- marsch uit de Lohengrin bij de opening De Alkmaarsche Export veiling van pot planten. snijgroen en snijbloemen, belooft wat den aanvoer betreft. Woensdag as. een succes te worden. Groote kweekers uit de naaste omgeving komen met schitterende partijen van hun mooiste goed ter veiling. Ook de bekende Dahlla-kweekerij van St. Pancras komt met een groote partij potplanten. Verder zullen de Schoorlsche en Heilooër kweekers verte- •anwoordisd siin. bekende Hors d'Oeuvre-schrijver van „De Maasbode de Weleerw. Pater Hyacinth Hermans O.P.. levert tnans In zijn week- praatje hierop het mentaar: die ons land bezocht Volendam en ook over en memoreerde van deze laatste stad de beroemde kaasmarkt, waarbij hij dan vertelde, dat ter eere van de kaasmarl-.t. bet carrlllon steeds de Ho< hzeitmarsch uit de „Lohengrin" speelde Een Alkmaarsch journalist schreef naar aanleiding hiervan, dat hij dit nog nooit ge hoord had en dat hij evenmin ooit iets van een kazenbrulloft bemerkt had. Eeriijk bekend voel ik meer voor de aar dige fantasie van den Amerikaanschen jour nalist dan voor de nuchtere opmerking van onzen Hollandschen collega. Hoeveel liedereg zijn er niet gedicht en ge componeerd op den wijn, de onvergefelijke Plsulsse dichtte een ode op de thee, en Koos Speenhoft eerde in een lied de Hollandsche piepers en de bruine boonen. Waarom zou er dan ook geen loflied aan gestemd worden op onze wereldvermaarde Hollandsche kaas? Zelfs op Wagneriaansche muziek. Onze kaas verdient 't. Waar vindt men ter wereld een prachtiger en heerlijker product dan onze Hollandsche kaas? Ons levensmiddel boven alle levensmidde len. WH zijn opgevoed met de kaas. Wij kunnen ons verwennen met oesters, ca viar en „paté de foie gras”, de kaas blijft ons altijd smaken, de kaas verveelt ons nooit. Wijr kunnen een nog zoo culinalrisch ge raffineerd verzorgd menue afwerken toch grijpen wij altijd weer smakelijk naar een hompje kaas, dat ons aan het slot geserveerd wordt. De kaas maakt ons nationaal. Als we in den Speisewagen zitten en wij laten ons het internationale diner of souper opdienen, dan komt aan het slot altijd de Internationale kaasschotel. Men kan ons dan Brie, Gruyère. Camen- bert of Emmenthaler presenteeren. honderd tegen één dat wjj toch de Hollandsche kaas verkiezen. De kaas blijven wij boven alles trouw. In de dagen van ecnvöud en van weelde, wij hap pen gretig in ons simpel broodje met kaas en als we beu zijn en zat van alle primeurs en delicatessen het eenvoudig hompje Holland sche kaas, 't moge Goudsche, Leidsche Edammer zijn, blijft ons altijd smaken. —WU zijn altijd een kaas- en broodvolk ge weest. „Hollandsche Kaaskoppen" schelden de Belgen, maar we voelen er geen beleedl- ging in. de kaas la onze roem, onze trots en onze glorie. De kaas zit in ons bloed, in ons Holland sche karakter. wi) laten ons de kaas niet van ons brood eten. Van onze Jeugd af hebben wij geleerd de kaas met eerbied te behandelen en werd ons steeds voorgehouden de kaas niet uit te hol len. Op z'n tijd, als we eens overvloedig willen ztn. weten we ook de kaas met hompen te snijden. „Hjj is een heele kaaskooper" zeggen wij als wjj iemand bedoelen, die heel wat in de melk te brokkelen heeft. EnVls wij beduiden willen, dat iemand niet veel afweet vn hetgeen, waarop hij zich laat voorstaan, den zeggen wij smadelijk, dat hij er geen kaas van gegeten heeft. Wij kennen zelfs oud-Hollandschen adel, die den naam voert van de „Casembroot”, wat niet anders dan een deftige verbas tering is van ons sollede kaas en brood. Onder de gebruikelijke Huwelijksgeschen ken paradeert altijd trouw de kaasstolp en als de zilveren huwelijksdag nadert komt er vaak nog een stolp met een zilveren knop er op. bij. De kaas is het teeten van onzen levens- eenvoud. de kaas is de bron van ons volks welvaren. W|j zijn het land en het volk van boter en kaas. En zoolang wij dit erkennen en hooghou den, zullen wij een goed, deugdelijk en deugd zaam volk blijven. - Daarom geen schooner en behagelijker parade dan het kleurig visioen der Alkmaar sche Kaasdragers in hun blanke kleedij en met de breed? stroohoeden op het hoofd, tusschen hen indragend de sierlijke burries met de goudgele en vlamroode Hollandsche kazen. Dat is de mooiste munitie, waarmede wij heel een wereld bekogelen kunnen, het pro jectiel van de Hollandscne kaas. De Amerikaan heeft 1 begrepen, hoorde muziek o ij. muziek hoog van den toren, zoo niet geblazen, dan toch gespeeld. Een lied statig en plechtig als Wagner's Hochzaitsmarsch uit een ..Lohengrin”, een lied van vrede, we'vaart en geluk. Een nationale hymne op de kaas zou niet misplaatst klinken Zooals men in de wijnhandel zingt van „Hoog het glas!" zouden wjj met geestdrift kunnen instemmen met „Hoog de Kaas!”, als wij nu eenmaal niet van die stijve Hol landsche kaaskoppen waren.” der armlastigen te Alkmaar aan het Fonds op te dragen, mislukten. Een woord van dank werd gebracht de vertegenwoordigers, werden. Het fonds telde op 31 Dec. van het vorig Jaar 25138 leden en 15257 kinderen en op 31 Dec. j.L respi 27199 en 16305, van wie 12957 betalenden. Aan wekelijksche bijdragen werd in het afgeloopen boekjaar ontvangen f 363.631.26. waarvan een bodênloon werd betaald van f 24054 21. Alkmaar betaalde bovendien als extra bij drage f 4951.82, terwijl ingevolge besluit van de algemeene vergadering, het exploi tatie-verlies, over 1923, kijnde f 5325.36, door Alkmaar wérd bijgepast. De uitgaven beliepen, een totaal van f 92449.33, hierbij Inbegrepen het nadeelig saldo van 1928. groot f 6718.79. Het boektekort bedraagt thans f 12065.91. Het jaarverslag eindigde met een hartelijk woord van afscheid aan den heer Smit, die wegens vertrek aftrad als bestuurslid voor de verzekerden. De rekening over 1929 was door de com missie, belast met de contröle der boeken en bescheiden, geheel in erde bevonden en den penningmeester werd daarop décharge ver leend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11